OFF GRID December 2023 - House cost reduction plan for 2024

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 дек 2023
  • If you like the content I publish, you can support the channel. Thank you
    tipply.pl/u/szymonhawlicki
    PayPal szymonhawlick@gmail.com
    Thank you to anonymous and named people for supporting the channel 😁
    Summary of December 2023, summary of how much I ate, how much Y/R production is produced.
    I also analyzed where I have the most costs, so the plan for 2024 is to optimize these costs in such a way that the invested money will return to me in the near future. There are a lot of changes and work coming up, but we can do it 💪
    The summary is improved from episode to episode, so please be understanding, nothing is perfect the first time.
    Current episode made with:
    Image and Editing - iPad 9
  • НаукаНаука

Комментарии • 80

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY 6 месяцев назад +1

    Kawka i oglądamy, ja niestety w tym roku brak statystyk w związku z zawirowaniami w remontach, ale Twoje chętnie zobaczę :)
    Pozdrawiam Leszek

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  6 месяцев назад +1

      Tak zauważyłem że nie ma statystyk i chyba brakuje czasu na wszystko, znam to 😅
      Najważniejsze żeby zdrowie było 💪 wszystkiego Naj w tym roku 😀
      Za każdym razem podsumowanie wygląda inaczej 😎

  • @SzymonHawlicki
    @SzymonHawlicki  6 месяцев назад

    Witam :)

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 6 месяцев назад +2

      Taaa... I jeszcze może napisz, że jesteś pierwszy 😝 Hm. A czy zamiast inwestować w off-grid nie lepiej wydać na lepszą izolację domu? Koszty ogrzewania masz faktycznie spore. No i co u licha źre u Ciebie tyle prądu, zioło jakieś hodujesz czy jak? 😁

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  6 месяцев назад +2

      @Tab7.6.Tab7.6 błąd w sztuce w czasie premiery 🤣
      Dlatego mówiłem że będzie dużo odcinków 😎 to co wyprodukuje zjadam w zimie na dogrzewanie pomieszczeń technicznych 🙈
      W tym roku pójdzie pod młotek komin i może pozostałe dwa, ale zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Faktycznie dom jest mocno energożerny 😒
      Najbardziej mnie boli dach i brak izolacji, ale to temat znając życie przy obecnych kosztach materiałów 50-70K 🙈 ale będzie trzeba to zrobić tak czy siak.
      Jak bym hodował zioło to bym się nie cisnął na YT bo kasa by się zgadzała i tryb incognito był by wskazany 😎

    • @MaoWatt
      @MaoWatt 6 месяцев назад +2

      Trzeci 😂 o panie duże zużycie, chyba czas przejść z bufora na cykle bo więcej chyba kosztuje utrzymanie infrastruktury niż korzyści🤑😬

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  6 месяцев назад +1

      @MaoWatt 🤣, dokładnie tak, dlatego LiFePo4 jest niezbędne w instalacji. Czas robić głębsze i dłuższe cykle by bilans energetyczny lepiej wychodził. A jest co poprawiać 🤪

    • @MaoWatt
      @MaoWatt 6 месяцев назад +1

      ​@@SzymonHawlicki myślę że dałoby radę z instalacji przynajmniej 3x tyle kWh wyciągnąć. Za to co przeznaczyłeś na ogrzewanie mógłbyś zakupić prawie 10 MWh więc są spore możliwości na oszczędność czasu i 🤑🙂😬

  • @mateuszek2662
    @mateuszek2662 6 месяцев назад +2

    Drogi prąd masz w 1 taryfie, praktycznie 1zł.
    Umowa jak dawno podpisana?
    Znajomy w zeszłym roku podpisał to mu wyszło 1,40zł/kWh. U mnie jest 0,81zł ale umowa z początku lat 2000.
    Co do ogrzewania mogę podrzucić ceny gazu zależnie od zużycia oraz jakie są przeliczniki do konwersji m³ na kWh (co fakturę większe).

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  6 месяцев назад +1

      Obstawiam że więcej niż 1 PLN za 1kWh w dzień jak i nocy bo przekroczyłem próg taniego prądu. Ale muszę kiedyś zobaczyć na te faktury i to policzyć do końca choć mam mocny do tego „niesmak” sprawdziłem ostatnio i nawet było to po ludzku napisane i się jedna faktura mieści na A4 a nie 3 x A4 🤣
      Powiem szczerze nie pamiętam kiedy ale chyba przed tym całym syfem z cenami ale była wymiana licznika i chyba wtedy papiery do podpisania i wskoczyłem na nowe warunki …
      No 2000 to ceny były spoko, myśle że jak bym uwzględnił cenę 1 PLN średnio za kWh nie wyszło by źle tym bardziej że głównie u mnie PV działa w godzinach drogiego prądu a nie w nocy.
      Możesz podać liczby za gaz, sam jestem ciekawy jak bym policzył „potencjalne MW z węgla” VS. cena za gaz, choć przy braku izolacji domu może być słabo …

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 6 месяцев назад +1

      @@SzymonHawlicki Cena gazu waha się, znaczy się cena samego gazu jest stała i wynosi 20gr/kWh, ale za to już współczynnik konwersji M3 na kWh co fakturę ciut większy, w czerwcu był 11,497 w sierpniu 11,508 a w grudniu 11,691, więc mamy więcej gazu w gazie, choć kocioł jakoś mniej go nie spala.
      Cena finalna za m³, z podatkami też różne od zużycia, w lato gdy grzałem tylko CWU (bojlerem w ten dziwny sposób taktując kotłem) to zużyłem 63m³ (z kuchenka gazową) po cenie 5,96zł/m³ (wysokie opłaty stałe) zaś za listopad i grudzień kiedy zużyłem 439m³ (podczas mrozów szło 10m³ na dobę) cena m³ gazy wyszła 3,63zł.
      Jestem ciekaw drugiej połowy roku kiedy skończy się tarcza osłonowa.
      Za to gaz to fajna podstawą do kogeneracji, nadal najtańsze źródło kWh, mi się marzy mały dieselek przerobiony na gaz (świece zapłonowe w miejscu wtrysków) żeby mieć większą sprawność silnika i większy uzysk prądu bo wychodzę z założenia że z prądu ciepło zawsze zrobię a nie na odwrót.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  6 месяцев назад +1

      @mateuszek2662 jest mocne przebicie cenowe patrząc na prąd za kWh 🤔 można powiedzieć że stosunek cen jest 1/5, a to już jest maga przepaść. Ciekawe jak to wychodzi za cenę gazu z butli ? Bo może mi się by jak na ten moment bardziej opłacało grzać gazem garaż niż prądem ?? Ale jak to zrobić bezpiecznie ?
      A właśnie jest jeszcze tarcza osłonowa, dlatego takie ceny. Choć ile jest tych stałych opłat za „utrzymanie” bo nie raz jakieś pieniądze z sufitu za to chcą ?
      Masz dobry pomysł co do kogeneracji, ale co się orientuje to idzie silnik diesla normalnie za gazować o obecnych czasach tylko na oczy nie widziałem jeszcze takiej instalacji i nigdy przy tym nie kopałem.
      Obstawiam że niektóre silniki benzynowe na żeliwnym bloku z lat 1990-2000 ani nie będą drobie ani ciężkie w utrzymaniu tylko kwestia by były nie zawodne

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 6 месяцев назад +1

      @@SzymonHawlicki Butla 11kg to 22L, jak wymieniasz to 85zł a na stacji po 2,70 za litr teraz (znam magika co nalewa do butli 11kg 30L gazu, ale to jest niebezpieczne, butle można wypełnić w 80% tylko)
      Myślę że gazem wyszło by taniej niż prądem, szczególnie gdybyś nalewał gaz na stacji.
      Opłat stałych nie ma dużo, ale są wysokie ceny za nie, muszę zerknąć w fakturę to powiem
      Jeśli diesla zgazuje normalnie bez zakładania świec zapłonowych to muszę dalej podawać ON, dokładnie nie mniej niż 55% dawki głównej bo ON odpowiada za zapłon, gaz nie zapali się sam z siebie. Żeby pracować tylko na gazie potrzeba już świec zapłonowych. Te instalacje na gaz co są w ciężarówkach to tylko redukują zużycie diesla.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki  6 месяцев назад +1

      @mateuszek2662 tak to by się opłacało z butli grzać, również mieliśmy taką stacje co pakowała pod korek tylko za „lekką dopłatą” i tak się opłacało. Teraz chyba butla jest u nas w najtańszym miejscu za 65 a jak zatankujesz jeszcze benzynę to za 55 PLN jak się nie mylę ( dawno nie byłem)
      Jestem ciekawy ile tych opłat by było.
      A jakie ciśnienie masz w instalacji gazowej ? Tak z ciekawości 😎
      A to nie wiedziałem że aż taka proporcja jest, w takim razie średni interes z gazowaniem silnika. No może że jakiś potwór co by zasilił całe gospodarstwo domowe to może jakoś by to wyszło ale wtedy kogeneracja powinna iść na pełnego.