Z całym sercem mogę napisać, że poza tym, że Twoje filmy są mega naturalne, nie wydajesz się być gościem który mówi o czymś o czym nie ma pojęcia, a jak nie ma to po prostu nie mówi, a jak nawet się pomylisz, zmienisz zdanie to o tym informujesz to tego typu materiał uważam za jeden z najlepszych na kanale- biorąc pod uwagę merytorykę , sposób przekazu ilość informacji dla amatora jednośladowców. Widać, że mówisz na podstawie własnego doświadczenia i błędów, a nie na podstawie oglądanych filmów YT u kolegów/koleżanek. No i pełen szacun za "longa" bez cięć :) Widać różnicę na początku materiału gdzie mówisz spokojniej, a na końcu bardziej chaotycznie, ale jak na człowieka bez tele-promtera- mistrz, naprawdę.( piszę to bo sam prowadzę kanał o innej tematyce na innym kanale i wiem jak to nie jest łatwe) Trzymam gorąco kciuki , wszystkiego dobrego i najlepszego ! Do zobaczenia na "którymś ultra" :) !
Przed bikefittingiem miałem rower ustawiony według swojej wiedzy i mogłem przejechać 140 km (pewnie dużo więcej, ale taką najdłuższą trasę przejechałem z tym siodełkiem) i tyłek dawał jeszcze radę, po bikefittingu zaledwie 40 km, a potem każdy kilometr to była droga przez piekło. Wróciłem do mojego poprzedniego siodełka i ciągle próbuje znaleźć takie ustawienie, jakie miałem przed bikefittingiem.
Do wysokości siodełka ja mam inną domową metodę. Nagrywam się z boku na trenażerze, potem w odpowiednim momencie robię stopklatkę i mierzę kąt w kolanie apką Protractor. Metoda Holmesa przewiduje akurat 25-35 stopni, a u mnie 33 póki co odpukać, rozwiązały problem z bólem kolan.
Ja dzięki bike fittingowi, trafiłem do fizjo bo dowiedziałem się o wielu wadach postawy, które w przyszłości prawdopodobnie, powodowały by problemy z chodzeniem. Także nie tylko komfort na rowerze, a plus dla zdrowia zyskałem w ten sposób :)
Całkiem dobre wprowadzenie do bikefittingu. Co do asymetrii osobniczych - prawie każdy ma jakieś, np. nieco krótszą jedną stopę od drugiej, czy jedną nogę od drugiej. Jeśli stopę, to bloki się ustawia niesymetrycznie (przód tył), jeśli nogę - stosuje podkładkę pod blok. W kwestii wysokości siodła bardziej niż na kąty powinno się patrzeć na kontrolę ruchu: jeśli siodło jest za wysoko, traci się kontrolę na dole (ang. at the bottom of the pedal stroke), no i lepiej mieć ciut niżej niż za wysoko. Preferencje, kąt stawu skokowego (ankling) też są ważne. Przód, tył siodła to - jak słusznie zauważyłeś - bardziej skomplikowane. Zależy to oczywiście od kąta rury podsiodłowej i na ile aero ma być pozycja docelowa, ale normalnie przesunięcie do przodu otwiera trochę biodra i można dać siodło wtedy nieco wyżej. Patrzy się też na obciążenie rąk. Jak się przegnie, to znowu płynność pedałowania się pogarsza i jakby trzeba kopać do tyłu jak koń. Ja tak tylko od siebie kompiluję informacje, które brzmią sensownie, nie jako bikefitter, tylko jako youtubowy student z doświadczeniem na sobie, więc mogę się mylić.
Bikefitting to najlepiej wydane pieniądze jeśli ktoś chce jeździć zdrowo i przyjemnie. Na zdrowiu nigdy nie warto oszczędzać. Tak samo wiele osób znajduje kilka godzin w tygodniu na siłownię a nie mają kilku minut na rozciąganie i potem zdziwieni że tu boli, tam strzela.
Tak jak do wielu gości , robiących podobne kontenty mam jakieś ''ale'', bo przykłady z d.. wzięte czy ze zbytnim zadęciem rozsądzają wszystko z pozycji nieomylnego eksperta, tak Twoje materiały są jak rozmowa z dobrym kumplem. Nie wymądrzasz się, nie robisz z siebie eksperta, brzmi to wszystko bardzo naturalnie. Tak trzymaj! Fajnie, że znajdujesz czas również na siłownię. Mam podobnie, ale tylko poza sezonem. Tak od kwietnia do października zupełnie rezygnuję, bo jednak wolę rower. Kiedys próbowałem łączyć jedno z drugim, ale ponieważ już nie mam 20 czy 30 lat (za rok 50-tka 😱) to i czasu na regenerację trochę więcej potrzebuję. Zimą wpadają jeszcze od czasu do czasu narty biegowe, ale to już wymaga śniegu, a z tym ostatnio coraz większy problem. Co do samego materiału to wg mnie warto wydać trochę pieniędzy na bikefitting, jeśli się jeździ jak my. W przeciwnym razie na pewno warto odpuścić, bo na krótsze trasy nie robi to raczej nic. Warto też rozejrzeć się za dobrym siodełkiem. Ja w zeszlym roku po krajach baltyckich miałem tak zjechany tyłek, że swoje pierwsze kroki po powrocie skierowałem do serwisu. Jeździłem chyba z tydzien na różnych siodełkach, aż wybralem to jedno odpowiednie. Jednym lepiej jeździ się na twardej desce, inni potrzebuja prawie kanapy😜. Zwykle im chemy byc szybsi, dobiera się twardsze siodełko. Fajny materiał, przyjemnie się słuchało👍
Hej. Świetny filmik. Bardzo przyjemnie ogląda się Twoje materiały. Na jednym specyficznym poparłem wybór zakupu lampek i jestem mega zadowolony. Dzięki! Mam sugestię odnośnie mocowania bloków popartą wieloletnim doświadczeniem w amatorskim, acz ambitnym MTB. Kiedyś przy ustawianiu bloków też sugerowałem się zasadą linii prowadzącej między głowami kości śródstopia, do momentu, w którym zacząłem korzystać z pedałów platformowych. Nie da się na nich zablokować stopy w jednym, teoretycznie wyznaczonym miejscu. Stopa sama znajdzie sobie wygodną, stabilną i najbardziej naturalną pozycję. Po dwóch sezonach na platformach przesiadłem się na swoje sprawdzone SPD i natychmiast zauważyłem, do jak bardzo nienaturalnej i niewygodnej pozycji zmuszałem swoje stopy przez te wszystkie lata. Okazało się, że bloki miałem wysunięte przesadnie do przodu i nauczony doświadczeniem z pedałów platformowych przesunąłem je ok 5-6mm bliżej śródstopia. Poprawa komfortu jazdy jest nieopisana! Poleciłem ten sam zabieg wprawionemu w bojach koledze, który również potwierdził zmianę zdecydowanie na korzyść. Polecam spróbować :) Pozdrawiam.
Tak dodam jeszcze, że nie zawsze bikefitting sprawi, że przestanie nas boleć. Mam kręgosłup w kiepskim stanie i nawet po bikefittingu nie przestały mnie boleć plecy. W moim przypadku pomaga trening siłowy aby wzmocnić stabilizację oraz częsta zmiana pozycji. Wbrew pozorom czasem pomaga mi zmiana na niższy chwyt a po kilku minutach powrót na klamkomanetki. ;) Niestety też nie każdy bikefitter zna się na robocie albo nie poświęca nam wystarczająco dużo czasu i tutaj mogą pojawić się niedociągnięcia.
oglądam Cię od dłuższego (nie od początku) czasu ... czy coś się zmieniło u Ciebie ? jakieś wyzwania życiowe ? - filmy się zmieniły ... zawsze były merytoryczne ale teraz takie mega dojrzałe wskazówki, dla mnie na plus.
Dobry filmik - gratki za jedno ujęcie😊👍 dobre wprowadzenie do Bikefittingu z podstawowych kwestii brakło mi szerokości kierownicy i jak łatwo można to zmierzyć oraz mniej podstawowe to długość ramion korby (😊😉) i dlaczego we wszystkich rowerach ramiona są za długie?....odpowiedź w jednym z komentarzy poniżej/powyżej 😉🙃 oraz w książce Bike Fit, Phil'a Burt'a
Co do ustawienia siodełka przód-tył, to ja znam metodę domową. Puszczamy kierownicę i patrzymy jak jesteśmy zbalansowani. Jak lecimy do przodu i próbujemy się ratować szybszym pedałowaniem, to cofamy siodło. Jak będzie zbyt cofnięte do tyłu, to też da się wyczuć, tak jakby rower nam spod tyłka uciekał. No i też trzeba wspomnieć, że jak zmieniamy ustawienie przód-tył, to efektywnie zmieniamy też odległość od korby, więc wypadałoby to nieco skompensować ustawieniem siodła góra-dół.
@@andrzejx2139 nie chodzi tylko o kąt siodełka. Są siodełka o płaskim profilu i tzw. deska. Czasem pochylenie siodełka np. o 3 stopnie do góry spowoduje, że utrzymasz balans na nim. Zależy to też od kształtu miednicy, więc poruszanie siodełkiem przód-tył to spore uproszczenie, ale ogólnie to dobra metoda, bo też ją stosowałem i kombinowałem w ten sposób. Ważny jest też reach, bo jak ustawisz siodełko względem pedałów odsuwając je od kierownicy, to zwiększamy reach i trzeba się mocniej pochylić w stronę kierownicy. Summa summarum, ostatecznie i tak lecisz w stronę kierownicy, więc balans nie jest zachowany. Zaczyna się więc później kombinowanie z offsetem sztycy, mostkiem i kierownicą. Wymieniasz części, koszty rosną, a można było pójść na bikefitting 😆.
@@FoHsi Tak, generalnie tak jak Zielony wspomniał, długość mostka to wypadkowa innych ustawień. Te wszystkie domowe sposoby są dobre na wstępne ustawienie się, lepsze to niż nic. W końcu Zielony spędził ponad 5h u bikefittera, więc nie ma czego porównywać :)
Cześć @zielonyF16, czy możesz wydzielić 2 części filmu (Video Chapters)? Chodzi o to, że do tej drugiej części (od chyba 12 minuty) będziemy często wracać, bo to opis fittingu, a ta pierwsza częśc to taki wstęp tylko. Fajny material, dzięki :)
Bardzo dziękuję za szybką realizację prezentacje materiału zajawionego w poprzednim odcinku dotyczącego bikefittingu. Dla mnie informacje przez Ciebie przekazane absolutnie do wykorzystania , także jeszcze raz bardzo dziękuję za podjęcie tematu. pozdrawiam
12:20 i tu bardzo źle mówisz, bo jak ustawi się środek bloku w tej linii to będą występowały bóle w przodostopiu, środek bloku powinien oddalony od tego miejsca w stone pięty. Co do wkładek do butów to lepiej dołożyć stówkę, może dwie i zrobić wkładkę dopasowaną do naszej stopy, wtedy mamy największa pewność podparcia i rozłożenia siły w 3 miejscach podparcia.
Cześć Bartek. Jak zwykłe dobry materiał. Na pewno skorzystam z Twoich rad. Bo jeżdżę już trochę, kombinuje z ustawieniami i ciągle jest coś minimini nie tak. Działaj dalej. Zdrówka i do zobaczenia na trasie. Pozdro. Ps. Szacuneczek za odcinek bez cięć
Z tą wysokością przekrok -10cm nie za dobry sposób, sczególnie jak ktoś ma korbę długą np. 175 i długie nogi. Znacznie lepszy sposób pięta na pedał w pozycji wyprostowanej. Normlanie przekor mam 89,5 a sioełko mam 78 cm i wreszcie czuję, że naturlane krecenie pedałami a nie wypychanie w dole i utrata kontroli nad kręceniem.
Super materiał, ja swoją pozycję ustawiałem metoda prób i błędów, trochę mi szkoda kasy na fiting. Czy w 19:50, nie powinno być "do góry"? bo na logikę wkładka wydłuża mam nogę o 2 mm i aby to zniwelować to chyba siodełko musi iść do góry?
Witam. Super kanał. 👌 Dopiero odkryłem. Czy możesz poświęcić jeden odcinek zasadom bezpieczenistwa na rowerze? Ostatnio moi znajomi mieli serie powaznych wypadków na drodze. A to kot wyskoczyl a to samochód wyjechał. Niestety w każdym przypadku skonczylo się wezwaniem Erki I pobytem w szpitalu :/ Świetnie sie Ciebie słucha i ciekawy jestem jakimi zasadami się kierujesz aby bylo bezpiecznie.
Polecam książkę "Bike fit. Unikaj bólu i kontuzji oraz poprawiaj wyniki optymalizując pozycję na rowerze" PHIL BURT. Naprawdę kawał sporej dobrej wiedzy jeśli ktoś sam chce poprawić komfort na rowerze bez wizyty u profesjonalnego bike fittera.
Bikefitting warto zrobić jak najwcześniej, żeby nie zaczęło boleć, bo może być za późno. Mi bardzo pomógł. Zmiana o kilka milimetrów czyni cuda. Pozdrowery. PS. W bieganiu też warto dobrać buty do stopy z uwagi na pronację.
z tym bieganiem i dobieraniem butow to totalne bzdury. Dopoki nie poprawisz mechniki stopy + nie nauczysz sie techniki to nadal bedziesz ladowal z butach z amortyzacja na piecie i robil sobie krzywde. W poznaniu prawidlowej techniki biegowej i biomechaniki polecam pose method, oraz kanal Pan Jagoda
@@gorzelapiotr To są moje doświadczenia. Swoje w życiu pobiegałem i krzywdy sobie nie zrobiłem. Dzięki za namiary na kanał, chętnie popatrzę i posłucham.
Zielony jeśli nie będziesz miał statysty do nagrania bike fitting , to zgłaszam się jako statysta . Przyjadę z drugiego końca Polski ;) Nasze dysproporcje wynikają przeważnie z czasów szkolnych , główny powód to noszenie plecaka na jednym ramieniu , a no i trampki z systemem Air max :) Pozdrawiam
@@ZielonyF16 dokladnie, myspe ze od tego powinienes zaczac filmik;) jak sie siedzi w biurze 7godzin to pozniej dupa boli juz po 30min na rowerze..pytanie czy rowr to dobry sport dla ludzi siedzacych?
@@Warmeater Każdy sport jest dobry, byle uprawiany częściej niż raz na rok. Jak po 30 min boli zad, to albo jedziesz pierwszy raz, albo jest coś bardzo nie tak z siodłem / pozycją.
A w MTB albo coossach mają kierownice po 70cm, a mało jest takich szerokich kolarzy. W rowerach MTB raczej ze świecą szukać kierownic krótszych niż 70cm.
@@jakubjakubowski5098 Bo w MTB potrzebujesz precyzji sterowania - to daje szeroka kiera, ale kosztem dyskomfortu przy dłuższej jeździe. Nikt nie zabrania dokręcić rogów / chwytów gdzieś w środku aby na nich jechać mniej techniczne fragmenty. Czym innym jest rower do jeżdżenia po bułki 2km do sklepu, a czym innym do wielogodzinnych / wielodniowych wypraw.
Roweru MTB nie są do długich dystansów, tylko do bardziej technicznej i sportowej jazdy. Szeroka kierownica ułatwi prowadzenie w zakrętach i bardziej wymagającym, technicznym terenie
@@jakubjakubowski5098 bo uciąć łatwo, przedłużyć się nie da :) Ja mam wszystkie kierownice MTB poobcinane na swoją długość. Służy do tego specjalny przymiar umożliwiający cięcie zwykła piłką do metalu, dostępny w dobrych sklepach rowerowych.
Ja ostatnie czasy winilem ustawienia mtb za cierpniecie rak po poltora godzinie,gdzie na szosie jezdzilem 4godz i bylo ok. Wkoncu wpadlem na pomysl ze mi lapy cierpna od uderzen i dziur w lasie a nie od ustawien..lubie jezdzic po lasach ale szosa jest chyba zdrowsza dla naszych kosci
Na prostej kierownicy masz nienaturalnie skręcone dłonie. Homosapiensy mają naturalną pozycję zgodną z miotaniem oszczepem a nie chwytaniem gałęzi jak szympansy. MTB to jeden wielki badziew ergonomiczny.
Tak sobie myślę, że w sumie... może to nie jest efektywne i na długą metę poprawne, ale... ruchy miednicą przy za wysokim siodle są dobrą gimnastyką dolnego kręgosłupa, nie? Podobnie mocna praca łydką? Bo trochę może być tak, że po właściwym ustawieniu zredukujemy ruch naszego ciała do absolutnego minimum i jednocześnie korzyści prozdrowotne wynikające z gimnastyki? Jazda zrobi się maksymalnie statyczna, z pracą samych ud i ruchami w biodrach i kolanach. I tyle. Na pewno to będzie efektywne, na pewno zniweluje zmęczenie i ew problemy w wielu miejscach, ale... jeśli ktoś chce traktować rower jako formę ogólnego ruchu, który w małych dawkach ma mu dać efekt jakiejś tam gimnastyki... to w sumie taka praca bioder i łydek nie będzie taka zła?
A mnie się nie podoba ten system Speca i "idealne kąty", o czym przekonałem się na sobie. Jak ktoś jest wysportowanym zawodnikiem, to może, ale dążenie do "optymalnych kątów" wg wzorców w programie, nie koniecznie wcale weźmie pod uwagę rozciągnięcie, rotację miednicy, zakresy ruchu, wady postawy - a do tego dąży ten system. On próbuje "myśleć" za bikefittera, chodzi o to że mogą sobie zrobić drogie kursy i system ma wykonać pracę za nich. Specjalistą nie jestem, ale jednak bardziej do mnie przemawia system geobiomized opierajacy się na rozkładzie nacisku. Najważniejszy jest bike fitter-rehabilitant a nie system jakiego używa :) Niech sobie używa narzędzia jakie chce.
pooglądaj filmy Phila Burta i polecam jego książkę BIKE FIT Unikaj bólu....została wydana niedawno po polsku - jestem ciekaw Twojej opinii ( powyżej/poniżej ) wydałeś opinie o innej książce niż ktoś pytał - a pytał właśnie o Bike Fit. Logicznym jest , że my w Polsce zaczynamy dopiero przygodę z kręceniem przez amatorów dłuższych dystansów i ultra(tak od 3 lat, wcześniej było kilka osób) na zachodzie są do przodu z tematem ( jak z większością tematów z resztą 😊😉)......koleś jak dostał zadanie , żeby w końcu Brytyjczyk wygrał TdF to jak przed 2010 miał zadanie zbadać kolarstwo szosowe i jak przyjrzał się profesjonalnemu kolarstwu - to stwierdził, że wcale nie było takie profesjonalne😂, wiele było przyzwyczajeń, tradycji i dogmatów (cytat). Zaczynał od kolarstwa torowego i stamtąd na szosę poprzenosili wiele patentów z których na początku śmiano się w "szosowym" świecie.
@@ZielonyF16 pewnie tak ale cierpnie mi lewa noga, coś muszę pokombinować lub bikefitt. Generalnie Fajny film, doszło właśnie do mnie że pewne rzeczy po kilku latach muszę sprawdzić od nowa. Pozdrawiam.
@@bartoszbachor8332 Popatrz jak masz naturalnie ustawione stopy podczas stania. Mi lewa bardziej odchodzi na bok, więc i blok przestawiłem bardziej. Z drętwieniem też z wkładkami do butów może być problem, tak też było u mnie w prawej nodze ;).
Może to być tez różnic w opadzie pomiędzy jedną stopą a drugą. Na filmie pokazywałem to na przykładzie kartki , gdzie jednak stopa może być trochę wyżej niż druga. Ale to takie gdybanie trochę
@@ZielonyF16 może to właśnie to. Będę się widział z ortopedą od kręgosłupa, facet jest sportowiec więc pewnie pomoże. Sam też jeszcze przetestuje podkładki do butów. Dzięki za pomoc 👍
Ja dostałem bikefitting w gratisie do zakupionego roweru. Dobrze się stało bo i tak miałem zamiar zrobić a po kupnie nowego to już opcja obowiązkowa No i wyszło że mam rurkę od sztycy siodełka o 1 cm za krótka a mojej już bardziej nie dało się wyciągnąć. Pojeździłem, poobserwowalem i na krótszych dystansach w sumie nie robiło mi to różnicy. Natomiast długie dystanse zweryfikowały, to samo jazda siłowa czy to pod górę czy z dużą mocą po płaskim. Musiałem zainwestować i wymienić Ogólnie dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, o wadach postawy, gdzie jestem spięty, jak to rozruszać itd.
Jeszcze mi się przypomniało że wyszło że mam siodełko za wąskie. Tzn sam sobie kupiłem spec power i niestety musiałem sprzedać. Sezon pojeździłem na fabrycznym bontrager, a teraz na nowy kupiłem speca w swoim rozmiarze. Zobaczymy czy będzie między nimi różnica
Będę mógł wyrazić opinię na jej temat dopiero po przeczytaniu, nie mniej oczywistym jest,że człowiek w postaci bikefitera z wiedzą i doświadczeniem jest niezastąpiony.
Czas trwania takiego zabiegu dluzszy jak operacja na otwartym sercu i tylko po to aby bylo wygodnie ;) zastanawia mnie jak kiedys robili te trasy po setki kilometrow bez komputera ? jak , przyznam sie ze dlugo nie siedzialem na tej szosie i szlak mnie trafia tam wszystko jest nie wygodnie haha
@@micharosinski4812 Ja tylko wygłosiłem subiektywną opinie. Uważam, że należy korzystać z rozwoju medycyny, nowoczesnych technologii, fizjoterapii i tym podobnych związanych z Bike Fittingiem, tak jak kiedyś przestaliśmy mieszkać w jaskiniach, latać za potrzebą w krzaki, czy dawać sobie znaki dymem ;) Można też i tak nikt nikomu nie broni. Pozdrawiam ;)
Zielony, mam pytanie dotyczące butów: czy następne buty kupiłbyś z zapięciem boa czy te rzepy są tak super w każdych warunkach pogodowych i nie zamierzasz tego zmieniać?
Byłem na 3 bikefittingach. Żaden nie rozwiązał mojego problemu z nadgarstkami. Każdemu mówiłem z czym jest problem, każdy coś czarował, a efekt bez zmian. Nie jest wiec tak idealnie z tym.
moze masz ciesn nadgarstka i zaden bf ci nie pomoze bo masz juz zaawansowana wade. ja na szosie nie mam problemow a jak jezdze mtb to cierpna mi rece,winie za to ubity kregoslup na dzourach
pewnie barki w protrakcji, może do tego wysunięte do góry i łopatka nie pracuję do porządku, fizjo i ew kierownica z SQlab z większym kątem jak to mtb ale pozycją nie wyeliminujesz wszystkich problemów
A mnie dalej ciekawi czy fittingowi podlega pozycja na rowerze miejskim, na którym jeździ się kompletnie inaczej niż na szosie czy gravelu. Czy fitter jest w stanie ustawić mi rower turystyczny na wyprawę z sakwami? Wszędzie tylko filmy o szosie i gravelu jakby w fittingu chodziło tylko o jak najbardziej efektywne pedałowanie uwzględniające budowę anatomiczną bikera.
@@kwasnydeszcz708 nie no śmieją się, że zamiast samemu schudnąć, odchudzam rower. A ja lubię grzebać przy rowerze, no i jak rano targami go po schodach, to wolę gdy waży mniej niż więcej. Już ponad kg zdjąłem, są dalsze plany.
Twoje filmy są świetne. Ale w metodzie ustawienia bloków błądzisz. 1. Metoda o której mówisz pochodzi z czasów kiedy bity nie były takie sztywne. Trzeba było dać dobre podparcie stopie i bodźce dla mięśni czworoglowych. 2. W nowoczesnych butach szukamy przede wszystkim optymalnej dźwigni dla stopy i zmniejszenie bodźców dla mięśni łydki, przez co nie spinasz wcześniej grupy kulszowo goleniowej. 3. Pomijasz aspekt q-factor, czyli szerokości pozycji stop, oraz jej wpływu na naprężenie kolan w płaszczyźnie czołowej, jeśli nie ułożymy nogi zgodnie z naturalnym kątem q kości udowej. Pozdrawiam serdecznie!!!
Ja nie polecam, bo jej książka to jedna wielka reklama jednego z producentów, na dodatek wg. bike fittera który w końcu mi pomógł, zawarte w książce metody są błędne i przestarzałe i można sobie jeszcze większą krzywdę zrobić :) Przedstawione w tej książce metody krytykują też znani na świecie bike fitterzy jak np. Neill Stanbury. Ja żałuję, nie dowiedziałem się nic więcej niż co można w necie znaleźć.
@@WstalSprzedKompa ale " podwójne Espresso" nie o to pyta🤔🤦♂nawet nie doczytałeś o jaką pozycję chodzi tylko jedziesz po tej polskiej pozycji.Książka BIkeFit, Unikaj bólu...mega, ...... to książka Phila Burta, guru z dziedziny BikeFitingu, pracował już przed 2012 i miał udział w tym , że Bradley Wiggins jako pierwszy wyspiarz wygrał TdF. Książka BIkeFit, Unikaj bólu...mega
Mam ją od tygodnia, jest mega, pełno fachowych opisów, myślę, że polscy bike fiterzy mogą się z niej uczyć...BTW książka , audiobook tej polskiej autorki, fizjoterapeutki, która tu gdzieś zaistniała to na własnych doświadczeniach(jak słyszałem w podcascie rowerowym) ale mam nadzieję, że przeczytała choć tę książkę. Wracając do Bike Fit - to podstawowa kwestia o szerokości kierownicy( prawie wszyscy mamy raczej za szerokie i to powoduje ból w karku) i jak łatwo to zmierzyć, ale jest też o długości ramion korby i tu wszyscy kręcimy po za dużym okręgu - przyniesie straty w przyszłości - powinny być 165 ale najwięksi producenci ( Campa, Sram i Shimano) naprodukowali tyle 175, 172.2, że jeszcze kilka lat będą takie wkładane do rowerów. Dużo ciekawych aspektów od stóp po głowę - jest tu wszystko, ale oczywiście niektóre kwestie wyłapie bikefitter ale tu już można zaczerpnąć dużo fachowej wiedzy. Mogę podesłąć kilka fotek z książki na priv - Zielonemu już zapodałem 😊😉
@@wolfman2603 Po niczym nie "jadę", rzecywiście myślałem że chodzi o inna książke bo były tu o nią pytania, nie "jadę" tylko wyrażam opinię po tym jak tamtą książkę zakupiłem i przeczytałem.
zgodze sie jak widze jak ktos ma siodlo 50cm nad kierownica i glowe nizej jak dupe nie wiem co to za fitting i czy tak mozliwe robic kilometry :/ to jakbys na rekach stal pare godzin , wychodzi ze szosa to jest idealnie naturalna dla goryla :)
W ramach bajkfitingu wymieniłem fotel na wygodniejszy, aby wygodniej oglądać filmy Pana Zielonego.
Z całym sercem mogę napisać, że poza tym, że Twoje filmy są mega naturalne, nie wydajesz się być gościem który mówi o czymś o czym nie ma pojęcia, a jak nie ma to po prostu nie mówi, a jak nawet się pomylisz, zmienisz zdanie to o tym informujesz to tego typu materiał uważam za jeden z najlepszych na kanale- biorąc pod uwagę merytorykę , sposób przekazu ilość informacji dla amatora jednośladowców. Widać, że mówisz na podstawie własnego doświadczenia i błędów, a nie na podstawie oglądanych filmów YT u kolegów/koleżanek.
No i pełen szacun za "longa" bez cięć :)
Widać różnicę na początku materiału gdzie mówisz spokojniej, a na końcu bardziej chaotycznie, ale jak na człowieka bez tele-promtera- mistrz, naprawdę.( piszę to bo sam prowadzę kanał o innej tematyce na innym kanale i wiem jak to nie jest łatwe)
Trzymam gorąco kciuki , wszystkiego dobrego i najlepszego !
Do zobaczenia na "którymś ultra" :) !
Przed bikefittingiem miałem rower ustawiony według swojej wiedzy i mogłem przejechać 140 km (pewnie dużo więcej, ale taką najdłuższą trasę przejechałem z tym siodełkiem) i tyłek dawał jeszcze radę, po bikefittingu zaledwie 40 km, a potem każdy kilometr to była droga przez piekło. Wróciłem do mojego poprzedniego siodełka i ciągle próbuje znaleźć takie ustawienie, jakie miałem przed bikefittingiem.
Do wysokości siodełka ja mam inną domową metodę. Nagrywam się z boku na trenażerze, potem w odpowiednim momencie robię stopklatkę i mierzę kąt w kolanie apką Protractor. Metoda Holmesa przewiduje akurat 25-35 stopni, a u mnie 33 póki co odpukać, rozwiązały problem z bólem kolan.
Komentarz dla zasięgu, jest relatywnie długi, ale przynajmniej nic nie wnosi
Ja dzięki bike fittingowi, trafiłem do fizjo bo dowiedziałem się o wielu wadach postawy, które w przyszłości prawdopodobnie, powodowały by problemy z chodzeniem. Także nie tylko komfort na rowerze, a plus dla zdrowia zyskałem w ten sposób :)
Całkiem dobre wprowadzenie do bikefittingu. Co do asymetrii osobniczych - prawie każdy ma jakieś, np. nieco krótszą jedną stopę od drugiej, czy jedną nogę od drugiej. Jeśli stopę, to bloki się ustawia niesymetrycznie (przód tył), jeśli nogę - stosuje podkładkę pod blok. W kwestii wysokości siodła bardziej niż na kąty powinno się patrzeć na kontrolę ruchu: jeśli siodło jest za wysoko, traci się kontrolę na dole (ang. at the bottom of the pedal stroke), no i lepiej mieć ciut niżej niż za wysoko. Preferencje, kąt stawu skokowego (ankling) też są ważne. Przód, tył siodła to - jak słusznie zauważyłeś - bardziej skomplikowane. Zależy to oczywiście od kąta rury podsiodłowej i na ile aero ma być pozycja docelowa, ale normalnie przesunięcie do przodu otwiera trochę biodra i można dać siodło wtedy nieco wyżej. Patrzy się też na obciążenie rąk. Jak się przegnie, to znowu płynność pedałowania się pogarsza i jakby trzeba kopać do tyłu jak koń. Ja tak tylko od siebie kompiluję informacje, które brzmią sensownie, nie jako bikefitter, tylko jako youtubowy student z doświadczeniem na sobie, więc mogę się mylić.
Dobry z Ciebie człowiek.
Pozdrawiam
trzeci :), dalej na podium.
Bikefitting to najlepiej wydane pieniądze jeśli ktoś chce jeździć zdrowo i przyjemnie. Na zdrowiu nigdy nie warto oszczędzać. Tak samo wiele osób znajduje kilka godzin w tygodniu na siłownię a nie mają kilku minut na rozciąganie i potem zdziwieni że tu boli, tam strzela.
Zgadzam się.
Pełna zgoda
dodalbym zdrowo i przyjemnie ale na szosie !
Końcówka mistrz 😂 „dobra montuje to”
Tak jak do wielu gości , robiących podobne kontenty mam jakieś ''ale'', bo przykłady z d.. wzięte czy ze zbytnim zadęciem rozsądzają wszystko z pozycji nieomylnego eksperta, tak Twoje materiały są jak rozmowa z dobrym kumplem. Nie wymądrzasz się, nie robisz z siebie eksperta, brzmi to wszystko bardzo naturalnie. Tak trzymaj!
Fajnie, że znajdujesz czas również na siłownię. Mam podobnie, ale tylko poza sezonem. Tak od kwietnia do października zupełnie rezygnuję, bo jednak wolę rower. Kiedys próbowałem łączyć jedno z drugim, ale ponieważ już nie mam 20 czy 30 lat (za rok 50-tka 😱) to i czasu na regenerację trochę więcej potrzebuję. Zimą wpadają jeszcze od czasu do czasu narty biegowe, ale to już wymaga śniegu, a z tym ostatnio coraz większy problem.
Co do samego materiału to wg mnie warto wydać trochę pieniędzy na bikefitting, jeśli się jeździ jak my. W przeciwnym razie na pewno warto odpuścić, bo na krótsze trasy nie robi to raczej nic. Warto też rozejrzeć się za dobrym siodełkiem. Ja w zeszlym roku po krajach baltyckich miałem tak zjechany tyłek, że swoje pierwsze kroki po powrocie skierowałem do serwisu. Jeździłem chyba z tydzien na różnych siodełkach, aż wybralem to jedno odpowiednie. Jednym lepiej jeździ się na twardej desce, inni potrzebuja prawie kanapy😜. Zwykle im chemy byc szybsi, dobiera się twardsze siodełko. Fajny materiał, przyjemnie się słuchało👍
Nawet nie wiem jak mi te pół godziny zleciało 🙂 fajna pogadanka 👍
w dobrą strone zmierza ten kanał oby tak dalej
Hej. Świetny filmik. Bardzo przyjemnie ogląda się Twoje materiały. Na jednym specyficznym poparłem wybór zakupu lampek i jestem mega zadowolony. Dzięki!
Mam sugestię odnośnie mocowania bloków popartą wieloletnim doświadczeniem w amatorskim, acz ambitnym MTB. Kiedyś przy ustawianiu bloków też sugerowałem się zasadą linii prowadzącej między głowami kości śródstopia, do momentu, w którym zacząłem korzystać z pedałów platformowych. Nie da się na nich zablokować stopy w jednym, teoretycznie wyznaczonym miejscu. Stopa sama znajdzie sobie wygodną, stabilną i najbardziej naturalną pozycję. Po dwóch sezonach na platformach przesiadłem się na swoje sprawdzone SPD i natychmiast zauważyłem, do jak bardzo nienaturalnej i niewygodnej pozycji zmuszałem swoje stopy przez te wszystkie lata. Okazało się, że bloki miałem wysunięte przesadnie do przodu i nauczony doświadczeniem z pedałów platformowych przesunąłem je ok 5-6mm bliżej śródstopia. Poprawa komfortu jazdy jest nieopisana! Poleciłem ten sam zabieg wprawionemu w bojach koledze, który również potwierdził zmianę zdecydowanie na korzyść. Polecam spróbować :)
Pozdrawiam.
Tak dodam jeszcze, że nie zawsze bikefitting sprawi, że przestanie nas boleć. Mam kręgosłup w kiepskim stanie i nawet po bikefittingu nie przestały mnie boleć plecy. W moim przypadku pomaga trening siłowy aby wzmocnić stabilizację oraz częsta zmiana pozycji. Wbrew pozorom czasem pomaga mi zmiana na niższy chwyt a po kilku minutach powrót na klamkomanetki. ;)
Niestety też nie każdy bikefitter zna się na robocie albo nie poświęca nam wystarczająco dużo czasu i tutaj mogą pojawić się niedociągnięcia.
Trening siłowy powinien nastąpić PO treningu wycelowanym w wady :) Jeśli dalej Cię boli to zobacz mój wywiad z trenerem medycznym.
oglądam Cię od dłuższego (nie od początku) czasu ... czy coś się zmieniło u Ciebie ? jakieś wyzwania życiowe ? - filmy się zmieniły ... zawsze były merytoryczne ale teraz takie mega dojrzałe wskazówki, dla mnie na plus.
Dobry filmik - gratki za jedno ujęcie😊👍 dobre wprowadzenie do Bikefittingu
z podstawowych kwestii brakło mi szerokości kierownicy i jak łatwo można to zmierzyć oraz mniej podstawowe to długość ramion korby (😊😉) i dlaczego we wszystkich rowerach ramiona są za długie?....odpowiedź w jednym z komentarzy poniżej/powyżej 😉🙃 oraz w książce Bike Fit, Phil'a Burt'a
Co do ustawienia siodełka przód-tył, to ja znam metodę domową. Puszczamy kierownicę i patrzymy jak jesteśmy zbalansowani. Jak lecimy do przodu i próbujemy się ratować szybszym pedałowaniem, to cofamy siodło. Jak będzie zbyt cofnięte do tyłu, to też da się wyczuć, tak jakby rower nam spod tyłka uciekał.
No i też trzeba wspomnieć, że jak zmieniamy ustawienie przód-tył, to efektywnie zmieniamy też odległość od korby, więc wypadałoby to nieco skompensować ustawieniem siodła góra-dół.
przy plaskim siodelku moze to dzialac ale jak masz siodlo pochykone ze 3% do sportowej jazdy to zawsze z niego spadasz😅
@@Warmeater może być tak jak mówisz, ja założyłem że siodełko jest płasko
@@andrzejx2139 nie chodzi tylko o kąt siodełka. Są siodełka o płaskim profilu i tzw. deska. Czasem pochylenie siodełka np. o 3 stopnie do góry spowoduje, że utrzymasz balans na nim. Zależy to też od kształtu miednicy, więc poruszanie siodełkiem przód-tył to spore uproszczenie, ale ogólnie to dobra metoda, bo też ją stosowałem i kombinowałem w ten sposób. Ważny jest też reach, bo jak ustawisz siodełko względem pedałów odsuwając je od kierownicy, to zwiększamy reach i trzeba się mocniej pochylić w stronę kierownicy. Summa summarum, ostatecznie i tak lecisz w stronę kierownicy, więc balans nie jest zachowany. Zaczyna się więc później kombinowanie z offsetem sztycy, mostkiem i kierownicą. Wymieniasz części, koszty rosną, a można było pójść na bikefitting 😆.
@@FoHsi Tak, generalnie tak jak Zielony wspomniał, długość mostka to wypadkowa innych ustawień. Te wszystkie domowe sposoby są dobre na wstępne ustawienie się, lepsze to niż nic. W końcu Zielony spędził ponad 5h u bikefittera, więc nie ma czego porównywać :)
Cześć @zielonyF16, czy możesz wydzielić 2 części filmu (Video Chapters)? Chodzi o to, że do tej drugiej części (od chyba 12 minuty) będziemy często wracać, bo to opis fittingu, a ta pierwsza częśc to taki wstęp tylko. Fajny material, dzięki :)
Bardzo dziękuję za szybką realizację prezentacje materiału zajawionego w poprzednim odcinku dotyczącego bikefittingu. Dla mnie informacje przez Ciebie przekazane absolutnie do wykorzystania , także jeszcze raz bardzo dziękuję za podjęcie tematu. pozdrawiam
No na to czekałem
Trochę cennych info, dzięki
Nic mnie tak nie denerwuje jak milion cięć🤣 dobry materiał dzięki
Podobało mnie się to ;)
Domowa sposoba :D
Pisze sie na testera mam kolana po kontuzjach wiec moga miec sporo roboty ;)
Super, dzięki:)
12:20 i tu bardzo źle mówisz, bo jak ustawi się środek bloku w tej linii to będą występowały bóle w przodostopiu, środek bloku powinien oddalony od tego miejsca w stone pięty. Co do wkładek do butów to lepiej dołożyć stówkę, może dwie i zrobić wkładkę dopasowaną do naszej stopy, wtedy mamy największa pewność podparcia i rozłożenia siły w 3 miejscach podparcia.
No widać że jedno. Bez cięcia. Szacunek!
Cześć Bartek. Jak zwykłe dobry materiał. Na pewno skorzystam z Twoich rad. Bo jeżdżę już trochę, kombinuje z ustawieniami i ciągle jest coś minimini nie tak. Działaj dalej. Zdrówka i do zobaczenia na trasie. Pozdro. Ps. Szacuneczek za odcinek bez cięć
Dobre jak zwykle 🤘
Z tą wysokością przekrok -10cm nie za dobry sposób, sczególnie jak ktoś ma korbę długą np. 175 i długie nogi. Znacznie lepszy sposób pięta na pedał w pozycji wyprostowanej. Normlanie przekor mam 89,5 a sioełko mam 78 cm i wreszcie czuję, że naturlane krecenie pedałami a nie wypychanie w dole i utrata kontroli nad kręceniem.
Super materiał, ja swoją pozycję ustawiałem metoda prób i błędów, trochę mi szkoda kasy na fiting.
Czy w 19:50, nie powinno być "do góry"? bo na logikę wkładka wydłuża mam nogę o 2 mm i aby to zniwelować to chyba siodełko musi iść do góry?
Tak. Słuszna uwaga. Do góry. 🫡
@@ZielonyF16 a spodenki kolarskie nie dodaja pare mm?
Masz na myśli wkładkę? Badanie robi się w spodenkach kolarskich, także jeśli dodają, to badanie to uwzględnia
Po wkładkach do butów mniemam, że fitting był u Ryby.:)
Dobra robota 👍
fajna bluza ;)
Witam. Super kanał. 👌 Dopiero odkryłem. Czy możesz poświęcić jeden odcinek zasadom bezpieczenistwa na rowerze? Ostatnio moi znajomi mieli serie powaznych wypadków na drodze. A to kot wyskoczyl a to samochód wyjechał. Niestety w każdym przypadku skonczylo się wezwaniem Erki I pobytem w szpitalu :/ Świetnie sie Ciebie słucha i ciekawy jestem jakimi zasadami się kierujesz aby bylo bezpiecznie.
Polecam książkę "Bike fit. Unikaj bólu i kontuzji oraz poprawiaj wyniki optymalizując pozycję na rowerze" PHIL BURT. Naprawdę kawał sporej dobrej wiedzy jeśli ktoś sam chce poprawić komfort na rowerze bez wizyty u profesjonalnego bike fittera.
Dobre rady dziękuję 👍
Mi wkładki do butów dały bardzo dużo. A zaraz potem ustalenie szerokości siodełka. Jakbym na kompletnie inny rower wsiadł.
Bikefitting warto zrobić jak najwcześniej, żeby nie zaczęło boleć, bo może być za późno. Mi bardzo pomógł. Zmiana o kilka milimetrów czyni cuda. Pozdrowery.
PS. W bieganiu też warto dobrać buty do stopy z uwagi na pronację.
z tym bieganiem i dobieraniem butow to totalne bzdury. Dopoki nie poprawisz mechniki stopy + nie nauczysz sie techniki to nadal bedziesz ladowal z butach z amortyzacja na piecie i robil sobie krzywde. W poznaniu prawidlowej techniki biegowej i biomechaniki polecam pose method, oraz kanal Pan Jagoda
@@gorzelapiotr To są moje doświadczenia. Swoje w życiu pobiegałem i krzywdy sobie nie zrobiłem. Dzięki za namiary na kanał, chętnie popatrzę i posłucham.
Zielony jeśli nie będziesz miał statysty do nagrania bike fitting , to zgłaszam się jako statysta . Przyjadę z drugiego końca Polski ;)
Nasze dysproporcje wynikają przeważnie z czasów szkolnych , główny powód to noszenie plecaka na jednym ramieniu , a no i trampki z systemem Air max :)
Pozdrawiam
Tych powodów z czasów szkolnych to by się znalazło więcej. A z czasów dzisiejszych to siedzący tryb życia najbardziej nas dojeżdża 😄
@@ZielonyF16 dokladnie, myspe ze od tego powinienes zaczac filmik;) jak sie siedzi w biurze 7godzin to pozniej dupa boli juz po 30min na rowerze..pytanie czy rowr to dobry sport dla ludzi siedzacych?
@@Warmeater Każdy sport jest dobry, byle uprawiany częściej niż raz na rok. Jak po 30 min boli zad, to albo jedziesz pierwszy raz, albo jest coś bardzo nie tak z siodłem / pozycją.
Fitting to jest to
A co z szerokością kierownicy? Jakieś korekty miałeś? Chałupnicza metoda tzw "szerokość barków" = szerokości kierownicy sprawdza się wg Ciebie?
Tak, to znaczy są tam tez jakieś widełki ale przy moim rozstawie barków kierownica 420 jest ok.
A w MTB albo coossach mają kierownice po 70cm, a mało jest takich szerokich kolarzy. W rowerach MTB raczej ze świecą szukać kierownic krótszych niż 70cm.
@@jakubjakubowski5098 Bo w MTB potrzebujesz precyzji sterowania - to daje szeroka kiera, ale kosztem dyskomfortu przy dłuższej jeździe. Nikt nie zabrania dokręcić rogów / chwytów gdzieś w środku aby na nich jechać mniej techniczne fragmenty. Czym innym jest rower do jeżdżenia po bułki 2km do sklepu, a czym innym do wielogodzinnych / wielodniowych wypraw.
Roweru MTB nie są do długich dystansów, tylko do bardziej technicznej i sportowej jazdy. Szeroka kierownica ułatwi prowadzenie w zakrętach i bardziej wymagającym, technicznym terenie
@@jakubjakubowski5098 bo uciąć łatwo, przedłużyć się nie da :) Ja mam wszystkie kierownice MTB poobcinane na swoją długość. Służy do tego specjalny przymiar umożliwiający cięcie zwykła piłką do metalu, dostępny w dobrych sklepach rowerowych.
Jedno ujęcie - jak Lubezki w „Birdman” - oskary czekają 💪
I bateria wytrzymała 😉
Ja ostatnie czasy winilem ustawienia mtb za cierpniecie rak po poltora godzinie,gdzie na szosie jezdzilem 4godz i bylo ok. Wkoncu wpadlem na pomysl ze mi lapy cierpna od uderzen i dziur w lasie a nie od ustawien..lubie jezdzic po lasach ale szosa jest chyba zdrowsza dla naszych kosci
Na prostej kierownicy masz nienaturalnie skręcone dłonie. Homosapiensy mają naturalną pozycję zgodną z miotaniem oszczepem a nie chwytaniem gałęzi jak szympansy. MTB to jeden wielki badziew ergonomiczny.
W 28 minucie zacząłem pisać:
"29 min bez żadnych cięć? :D"
Do tego bardzo przyjemny w odbiorze materiał.
A nagrane w pierwszym podejściu? :)
Przecież gdyby nie w pierwszym, to by się nie liczyło :) nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek jakieś ujęcie nagrywał drugi raz
Coś chyba nie tak...
Metoda LeMonda doboru wysokości siodła, to wewnętrzna długość nogi x 0,883.
Możliwe, że właśnie ten wzór miałem na myśli 🙂
ból pleców najczęściej jest spowodowany zbyt krótko obciętymi paznokciami stóp
Tak sobie myślę, że w sumie... może to nie jest efektywne i na długą metę poprawne, ale... ruchy miednicą przy za wysokim siodle są dobrą gimnastyką dolnego kręgosłupa, nie? Podobnie mocna praca łydką? Bo trochę może być tak, że po właściwym ustawieniu zredukujemy ruch naszego ciała do absolutnego minimum i jednocześnie korzyści prozdrowotne wynikające z gimnastyki? Jazda zrobi się maksymalnie statyczna, z pracą samych ud i ruchami w biodrach i kolanach. I tyle. Na pewno to będzie efektywne, na pewno zniweluje zmęczenie i ew problemy w wielu miejscach, ale... jeśli ktoś chce traktować rower jako formę ogólnego ruchu, który w małych dawkach ma mu dać efekt jakiejś tam gimnastyki... to w sumie taka praca bioder i łydek nie będzie taka zła?
A mnie się nie podoba ten system Speca i "idealne kąty", o czym przekonałem się na sobie. Jak ktoś jest wysportowanym zawodnikiem, to może, ale dążenie do "optymalnych kątów" wg wzorców w programie, nie koniecznie wcale weźmie pod uwagę rozciągnięcie, rotację miednicy, zakresy ruchu, wady postawy - a do tego dąży ten system. On próbuje "myśleć" za bikefittera, chodzi o to że mogą sobie zrobić drogie kursy i system ma wykonać pracę za nich. Specjalistą nie jestem, ale jednak bardziej do mnie przemawia system geobiomized opierajacy się na rozkładzie nacisku. Najważniejszy jest bike fitter-rehabilitant a nie system jakiego używa :) Niech sobie używa narzędzia jakie chce.
pooglądaj filmy Phila Burta i polecam jego książkę BIKE FIT Unikaj bólu....została wydana niedawno po polsku - jestem ciekaw Twojej opinii ( powyżej/poniżej ) wydałeś opinie o innej książce niż ktoś pytał - a pytał właśnie o Bike Fit. Logicznym jest , że my w Polsce zaczynamy dopiero przygodę z kręceniem przez amatorów dłuższych dystansów i ultra(tak od 3 lat, wcześniej było kilka osób) na zachodzie są do przodu z tematem ( jak z większością tematów z resztą 😊😉)......koleś jak dostał zadanie , żeby w końcu Brytyjczyk wygrał TdF to jak przed 2010 miał zadanie zbadać kolarstwo szosowe i jak przyjrzał się profesjonalnemu kolarstwu - to stwierdził, że wcale nie było takie profesjonalne😂, wiele było przyzwyczajeń, tradycji i dogmatów (cytat). Zaczynał od kolarstwa torowego i stamtąd na szosę poprzenosili wiele patentów z których na początku śmiano się w "szosowym" świecie.
siema Zielony. mierzyłeś przekrok w butach rowerowych czy bez butów i tylko w skarpetach? pozdro
Czy przekrok mierzymy w butach czy bez ? :)
Bez butów
@@ZielonyF16 dziękuję za odp :)
Ja mam problem jak ustawić bloki w obu butach tak samo. Obecnie lewa cierpnie prawa git 👍
Nie jest powiedziane, że bloki powinny być tak samo :)
@@ZielonyF16 pewnie tak ale cierpnie mi lewa noga, coś muszę pokombinować lub bikefitt. Generalnie Fajny film, doszło właśnie do mnie że pewne rzeczy po kilku latach muszę sprawdzić od nowa. Pozdrawiam.
@@bartoszbachor8332 Popatrz jak masz naturalnie ustawione stopy podczas stania. Mi lewa bardziej odchodzi na bok, więc i blok przestawiłem bardziej. Z drętwieniem też z wkładkami do butów może być problem, tak też było u mnie w prawej nodze ;).
Może to być tez różnic w opadzie pomiędzy jedną stopą a drugą. Na filmie pokazywałem to na przykładzie kartki , gdzie jednak stopa może być trochę wyżej niż druga. Ale to takie gdybanie trochę
@@ZielonyF16 może to właśnie to. Będę się widział z ortopedą od kręgosłupa, facet jest sportowiec więc pewnie pomoże. Sam też jeszcze przetestuje podkładki do butów. Dzięki za pomoc 👍
Intryguje mnie ta bluza 🤔 gdzie taką można nabyć?
Nie można, ale jak będzie można to dam znać :)
Ja dostałem bikefitting w gratisie do zakupionego roweru. Dobrze się stało bo i tak miałem zamiar zrobić a po kupnie nowego to już opcja obowiązkowa
No i wyszło że mam rurkę od sztycy siodełka o 1 cm za krótka a mojej już bardziej nie dało się wyciągnąć. Pojeździłem, poobserwowalem i na krótszych dystansach w sumie nie robiło mi to różnicy. Natomiast długie dystanse zweryfikowały, to samo jazda siłowa czy to pod górę czy z dużą mocą po płaskim. Musiałem zainwestować i wymienić
Ogólnie dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, o wadach postawy, gdzie jestem spięty, jak to rozruszać itd.
Jeszcze mi się przypomniało że wyszło że mam siodełko za wąskie. Tzn sam sobie kupiłem spec power i niestety musiałem sprzedać. Sezon pojeździłem na fabrycznym bontrager, a teraz na nowy kupiłem speca w swoim rozmiarze. Zobaczymy czy będzie między nimi różnica
Hej. Potrzebuję kontaktu do Kuby ze Środy. Pozdr
Zielony pytanko, w szosie też mam kliny pod blokiem ale zewnętrzne. Możesz powiedzieć gdzie kupiłeś swoje te wewnętrzne?
Na miejscu. Podczas Bikefittingu
@@ZielonyF16 Możesz mi podać namiar. Ja potrzebuje kątową do jednego buta. Wiem jaka grubość i ile stopni. Może by mi sprzedał.
Gdybys był linkiem, gdzie byś się schował? 😄
@@ZielonyF16 sorry ale pierdoła ze mnie 🙂
Niestety nie ma sprzedaży tych wkładek.
No elo
Hej.
A ja właśnie dzisiaj kupiłem ebooka o bikefitingu 😉,
Przypadek ? Nie sądzę 🤔
Pozdrawiam 👍
Daj namiary gdzie co i jak.
akademia.profidea.pl/produkt/bikefitting-krok-po-kroku/
Dokładnie
Wg mnie jako ciekawostka. Samemu nie mając wiedzy fizjo nie liczył bym na dobre efekty. Zresztą najlepiej jeśli ktoś nas ogląda i widzi co i jak
Będę mógł wyrazić opinię na jej temat dopiero po przeczytaniu, nie mniej oczywistym jest,że człowiek w postaci bikefitera z wiedzą i doświadczeniem jest niezastąpiony.
Będziesz szukać aktora do filmu z dysfunkcjami to wal śmiało, dojadę z małopolski na swój koszt 😉
Będzie casting :) z byle jakimi dysfunkcjami nie bierzemy :)
@@ZielonyF16
A kobiety? 😲 🤔
Muszę jeszcze to ustalić z Bikefitterem :) czy taki odcinek w ogóle powstanie 🙂to tylko na razie moja luźna propozycja
@@ZielonyF16 Dysfunkcji ci u mnie dostatek, na dodatek na temat każdej mam wiedzę i mogę opowiedzieć ;)
@@ZielonyF16 🤣👌👍
Ps mam to samo siodelko ale coś nie mogę go ustawić 😁
ogolna zasada jest taka zeby nie wydawac kilu stowek na BF a bola cie plecy czy dupa to zaczłbym od cwiczen i rozciagania ajak to nie pomoze to BF :)
Prawie po sąsiedzku, trzeba będzie się udać tak profilaktycznie.
Witam, a jak z szerokością kierownicy, było coś na ten temat u bf? Istotne czy może mniej, jak samemu to sprawdzić?
Tak. Jest istotne. Mierzy się szerokość barków żeby dopasować odpowiednia szerokość kierownicy
Siemandero Zielony
Wszędzie szukałem tego pomarańczowego klina od Specialized ale nigdzie ich nie ma w najbardziej popularnych rozmiarach 43-45. Gdzieś ty go dorwał?
W opisie masz link. Tam możesz zapytać.
Czas trwania takiego zabiegu dluzszy jak operacja na otwartym sercu i tylko po to aby bylo wygodnie ;) zastanawia mnie jak kiedys robili te trasy po setki kilometrow bez komputera ? jak , przyznam sie ze dlugo nie siedzialem na tej szosie i szlak mnie trafia tam wszystko jest nie wygodnie haha
Proste. Ludzie jeżdżący sporo dystansów biorą ze sobą klucze i majstrują aż im pasuje.
To bloki powinny być ustawione prosto , czy też zależy … ?
Zależy.
Polecam kanał Conor Harris .
Film nie jest ciekawostką a podstawowym materiałem dla każdego rowerzysty. Pozdrawiam
Lol, jeżdżę 40 lat bez fittingu i żyję, może nie przesadzajmy że jest to jakiś warunek konieczny.
@@micharosinski4812 Ja tylko wygłosiłem subiektywną opinie. Uważam, że należy korzystać z rozwoju medycyny, nowoczesnych technologii, fizjoterapii i tym podobnych związanych z Bike Fittingiem, tak jak kiedyś przestaliśmy mieszkać w jaskiniach, latać za potrzebą w krzaki, czy dawać sobie znaki dymem ;) Można też i tak nikt nikomu nie broni. Pozdrawiam ;)
@@jarbas240 oczywiście, tylko nie mówmy że to jest warunek konieczny, bo nie jest. Tak samo żeby jeździć nie trzeba mieć roweru za naście tysięcy.
podasz namiary na bikefitera?
Są w opisie
Zielony, mam pytanie dotyczące butów: czy następne buty kupiłbyś z zapięciem boa czy te rzepy są tak super w każdych warunkach pogodowych i nie zamierzasz tego zmieniać?
Będę zmieniał na boa lub sznurowane ale rzepy są spoko, nie mam żadnych zastrzeżeń
Jaki koszt takiej wizyty?
500 do 1500 dobra latwa kasa :D
Ale zanim będziecie wydawali kasę na bajkfitting to proponuję odwiedzić kręgarza.
Może tak być że problemy same się rozwiążą.
Mnie drętwieją palce/dłonie u rąk przy jeździe może ktoś coś wie od czego może to być
A można wiedzieć ile taki fitting kosztuje?
zielony podeslij jaksa naklejke wlepka ja fan twoj ,,,,!
Pozdro
Byłem na 3 bikefittingach. Żaden nie rozwiązał mojego problemu z nadgarstkami. Każdemu mówiłem z czym jest problem, każdy coś czarował, a efekt bez zmian. Nie jest wiec tak idealnie z tym.
Problem z nadgarstkami to dość specyficzna dolegliwość, a fizjo co na to?
moze masz ciesn nadgarstka i zaden bf ci nie pomoze bo masz juz zaawansowana wade. ja na szosie nie mam problemow a jak jezdze mtb to cierpna mi rece,winie za to ubity kregoslup na dzourach
pewnie barki w protrakcji, może do tego wysunięte do góry i łopatka nie pracuję do porządku, fizjo i ew kierownica z SQlab z większym kątem jak to mtb ale pozycją nie wyeliminujesz wszystkich problemów
Jeśli dalej Cię boli to zobacz mój wywiad z lekarzem na temat bólów nadgarstka, ale zwłaszcza mój wywiad z trenerem medycznym.
A mnie dalej ciekawi czy fittingowi podlega pozycja na rowerze miejskim, na którym jeździ się kompletnie inaczej niż na szosie czy gravelu. Czy fitter jest w stanie ustawić mi rower turystyczny na wyprawę z sakwami? Wszędzie tylko filmy o szosie i gravelu jakby w fittingu chodziło tylko o jak najbardziej efektywne pedałowanie uwzględniające budowę anatomiczną bikera.
👍👍👍
Szatański plan z tym obniżeniem siodełka o 5 mm 😁
Ja lubię i rowery i wpierdalać. Takie moje dwie słabości. Więc ważąc 110 kg szukam tytanowych śrubek w sieci.
😄, ciekawe ile byś bez roweru ważył.
@@kwasnydeszcz708 nie no śmieją się, że zamiast samemu schudnąć, odchudzam rower. A ja lubię grzebać przy rowerze, no i jak rano targami go po schodach, to wolę gdy waży mniej niż więcej. Już ponad kg zdjąłem, są dalsze plany.
haha Tytanowy Janusz to ty??
👍👍👍👍💪
Twoje filmy są świetne.
Ale w metodzie ustawienia bloków błądzisz.
1. Metoda o której mówisz pochodzi z czasów kiedy bity nie były takie sztywne. Trzeba było dać dobre podparcie stopie i bodźce dla mięśni czworoglowych.
2. W nowoczesnych butach szukamy przede wszystkim optymalnej dźwigni dla stopy i zmniejszenie bodźców dla mięśni łydki, przez co nie spinasz wcześniej grupy kulszowo goleniowej.
3. Pomijasz aspekt q-factor, czyli szerokości pozycji stop, oraz jej wpływu na naprężenie kolan w płaszczyźnie czołowej, jeśli nie ułożymy nogi zgodnie z naturalnym kątem q kości udowej.
Pozdrawiam serdecznie!!!
O, Zielony Amerykę odkrywa 😉
Co można robić przez 6h? Max 3h
Przed badaniem jeszcze był wywiad. Zapomniałem wspomnieć, a na tym tez trochę czasu zeszło. Całość może nie 6h, ale 5 na pewno
Obecnie powstaje nowa dziedzina - bikefiUting - zajmująca się odpowiedzią na pytanie: Jak jeździć rowerem tak, żeby fiutek nie drętwiał?
Bike fitting faza pierwsza: nie potrafisz dotknąć palcami na wyprostowanych nogach ziemi daj se spokój z szosą.
Czecia
Czytał ktoś "Bike fit. Unikaj bólu i kontuzji oraz poprawiaj wyniki optymalizując pozycję na rowerze" wydawnictwa Galaktyka? Opinia?
spoko książka ale warto mieć do tego dużo wiedzy z treningu bo niektóre tematy nie zadziałają u każdego lub po błędnym zrozumieniu zaszkodzą ;)
Ja nie polecam, bo jej książka to jedna wielka reklama jednego z producentów, na dodatek wg. bike fittera który w końcu mi pomógł, zawarte w książce metody są błędne i przestarzałe i można sobie jeszcze większą krzywdę zrobić :) Przedstawione w tej książce metody krytykują też znani na świecie bike fitterzy jak np. Neill Stanbury. Ja żałuję, nie dowiedziałem się nic więcej niż co można w necie znaleźć.
@@WstalSprzedKompa ale " podwójne Espresso" nie o to pyta🤔🤦♂nawet nie doczytałeś o jaką pozycję chodzi tylko jedziesz po tej polskiej pozycji.Książka BIkeFit, Unikaj bólu...mega, ...... to książka Phila Burta, guru z dziedziny BikeFitingu, pracował już przed 2012 i miał udział w tym , że Bradley Wiggins jako pierwszy wyspiarz wygrał TdF. Książka BIkeFit, Unikaj bólu...mega
Mam ją od tygodnia, jest mega, pełno fachowych opisów, myślę, że polscy bike fiterzy mogą się z niej uczyć...BTW książka , audiobook tej polskiej autorki, fizjoterapeutki, która tu gdzieś zaistniała to na własnych doświadczeniach(jak słyszałem w podcascie rowerowym) ale mam nadzieję, że przeczytała choć tę książkę. Wracając do Bike Fit - to podstawowa kwestia o szerokości kierownicy( prawie wszyscy mamy raczej za szerokie i to powoduje ból w karku) i jak łatwo to zmierzyć, ale jest też o długości ramion korby i tu wszyscy kręcimy po za dużym okręgu - przyniesie straty w przyszłości - powinny być 165 ale najwięksi producenci ( Campa, Sram i Shimano) naprodukowali tyle 175, 172.2, że jeszcze kilka lat będą takie wkładane do rowerów. Dużo ciekawych aspektów od stóp po głowę - jest tu wszystko, ale oczywiście niektóre kwestie wyłapie bikefitter ale tu już można zaczerpnąć dużo fachowej wiedzy. Mogę podesłąć kilka fotek z książki na priv - Zielonemu już zapodałem 😊😉
@@wolfman2603 Po niczym nie "jadę", rzecywiście myślałem że chodzi o inna książke bo były tu o nią pytania, nie "jadę" tylko wyrażam opinię po tym jak tamtą książkę zakupiłem i przeczytałem.
Bike fiting b.wazna rzecz b.wazna rzecz to solidna rozgrzewka przed kazda jazda
Oj Zielony...ten bajkfiting to Środa czy Zaniemyśl? Bo w w filmiku słyszę Środa, a ja rodowity Sredzianin, to się podjarałem, a w opisie co innego 🤨
Dokładnie Zaniemyśl
25.30 to LudzieJaszczury zielone im wyłazi spod kamuflażu próbują nas śmiechuhipnozą do swej rowerosekcji przekabacić:)
Rower i naturalna pozycja 😂. Dla człowieka naturalna pozycja jest jak sobie maszeruje 😉
zgodze sie jak widze jak ktos ma siodlo 50cm nad kierownica i glowe nizej jak dupe nie wiem co to za fitting i czy tak mozliwe robic kilometry :/ to jakbys na rekach stal pare godzin , wychodzi ze szosa to jest idealnie naturalna dla goryla :)
" .... i lepiej wygląda to n instagramie" LAMO ZielonyF16 na prezydenta!
ja widziałem na rysunku zimne nóżki...
Zawsze myślałem, że rura sterowa to sterniczka na jachcie...