Korpusy uli z klejonki
HTML-код
- Опубликовано: 25 ноя 2024
- Wykonanie korpusów uli. Wcześniej pokazałem jak przygotowuję klejonkę a teraz przedstawiam jak wykonuję korpusy uli. Korpusy na ramkę o szerokości ramki wielkopolskiej, czyli 360 mm a na wysokość ramki 145 mm. Do pracy używam pilarki tarczowej i frezarki dolnowrzecionowej, która jest elementem amatorskiej wieloczynnościówki DYMA.
Witam film trochę już ma ale zamierzam zrobić trochę uli i takie pytanie , czy ten pionowy frez w ściankach jest potrzebny , bo to dodatkowa robota a jak utnie się idealne konty to powinno równo być skręcone pozdrawiam
Oczywiście można łączyć boki na styk. Robię pionowe wręgi z dwóch powodów: aby łatwiej je połączyć ale przede wszystkim po to aby powierzchnia styku dwóch desek była jak największa oraz żeby czołowa część deski w jak najmniejszym stopniu była na zewnątrz. Chodzi o to, że czołowa część deski jest najbardziej podatna na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych a tym samym najszybciej się degraduje. Dlatego w moich korpusach czołowa część deski ma szerokość tylko 1 centymetra.
Cześć Panie Kolego , dawno nie widziałem Cię na Ambrozji , ale jak widać masz kupę zajęć . Pozdrawiam serdecznie
Wzajemnie pozdrawiam! Forum Ambrozji odwiedzam jako czytelnik. Kiedyś Car wyrzucił mnie z tego forum; po przywróceniu jakoś straciłem zapał do pisania.
Pasieka "Pod kogutkiem" Cara na Ambrozji już dawno nie ma.
Fajnie to wszystko wygląda.Tylko mała prośba.Jak pan jako młody pszczelarz to ogląda, to może więcej informacji.Co to za maszyna, co to za klej,jakie nastawy tej heblarki, lub piły, jakie rozmiary desek, oprócz grubości deski nie wiemy nic.Filmy na RUclips nie robi się sobie , a muzom, ale też dla edukacji przyszłych pokoleń.Mam nadzieję , że nie uraziłem. Pozdrawiam.
Moim zamiarem było pokazanie, że po prostu można samemu zrobić ule. To nie miał być film instruktażowy w jaki sposób zrobić korpusy z dokładnym wyszczególnieniem i specyfikacją materiałów i ścisłym opisem technologii. Klejonkę robiłem pierwszy raz w życiu a korpusy uli drugi raz w życiu.
+ Grzegorz Paczkowski - dziękuję za cenne uwagi. W przyszłości postaram się podawać więcej szczegółów technicznych - na razie uzupełniłem opis filmu.
Panie Grzegorzu jako doświadczony stolarz i pszczelarz odradzam wykonywanie klejonki wdomowych warunkach.Nie dyspomując profesjonalnym sprzętem jest to czynność bardzo pracochłonna a efekt jest taki że bez względu na rodzaj użytego kleju po kilku latach w warunkach zewnętrznych klejenie puści na 100%.Lepiej użyć całej deski to nie jest duża szerokość,cena ok 40 zł za m.kw. czyli powinny wyjść dwa korpusy prezentowane powyżej.Dobrze by było użyć materiał sezonowany nie z suszarni bo w zewnętrznych warunkach mocno pracuje.Po zimie nie mogłem otworzyć daszków wnowo wykonanych ulach.Powodzenia i pozdrawiam.
Fajnie tylko jak zawsze BHP na poziomie slabym. Proszę pamiętac o tym ze przy pile bez rekawic pracujemy, chwila i można stracic palce w najlepszym przypadku. Ładnie to wyglada jestem ciekaw jak się będa sprawowac w sezonie. pozdrawiam
Co do pracy przy pilarce w rękawicach jest to jak najbardziej zgodne z BHP jeśli ktoś twierdzi inaczej zapraszam do dużych zakładów produkcyjnych. Jeśli deski były klejone klejem z grupy D4 wytrzyma to bardzo długo ( u mnie około 20 lat) co do konstrukcji korpusa jedna wielka porażka czas nauczyć się wykonywać połączenia półkrzyzowe trochę więcej pracy trwałość na lata
Witam i pozdrawiam! Czy zechciałby Pan napisać coś o ekonomii tego pańskiego przedsięwzięcia? Taki korpus można kupić gotowy poniżej 50zł.
Nie liczyłem kosztów wytworzenia ale myślę, że cena takiego korpusu powinna być niższa niż 50 zł.
Zamierzam wykonywać korpusy klejone. Jednak mam wątpliwości czy łączenia wytrzymają warunki zewnetrzne, tym bardziej że mają to być dadanty. Proszę o informację jak to wygląda po kilku latach użytkowania.
Na razie korpusy wytrzymały 3 sezony. Nigdzie nie ma szczelin na klejonce ani na łączeniu boków. Klejonka została zrobiona w amatorskich warunkach. Klejone listwy nie zawsze stykały się idealnie ale klej poliuretanowy wypełnił wszystkie szczeliny. Wydaje mi się, że inny klej wodoodporny nie poradziłby sobie tak dobrze. Klejonka została wykonana z listew o szerokości 4 i 5 cm. Boki korpusów zostały dodatkowo skręcone wkrętami - 8 wkrętów na korpus.
Mam jeszcze kilkunastoletnie korpusy 1/2 wlkp z całych desek łączonych na jaskółczy ogon (bez wkrętów). Niestety te zaczynają się wykruszać ze względu właśnie na łączenie na jaskółczy ogon oraz to, że pomalowałem je farbą olejną. Dlatego ważne jest aby łączenia korpusów NIE BYŁY NA WCZEPY ale żeby zewnętrzne łączenie było jak najprostsze.
@@PasiekaPodkogutkiem Dziękuję za informację.
A resztę elementów ula pan też będzie robił?
Sam wykonuję wszystkie elementy uli. W przyszłości spróbuję pokazać jak robię dennicę. Moim zdaniem jest to najbardziej skomplikowana część ula.
Jaki to klej i pilarka?
Klej wodoodporny poliuretanowy CHEMOLAN a pilarka zwykła "budowlana" Scheppach tarcza 315mm, moc 2200W
Z klejonki co to za słowo. Ze sklejki kochani rodacy
W języku polskim sklejka to materiał sklejony z krzyżujących się cienkich warstw drewna o grubości około 1 milimetra. Natomiast klejonka (też w języku polskim) to rodzaj płyty meblowej powstałej ze sklejenia warstw listew drewnianych (kantówek) o grubości kilku centymetrów.
Nie mogę znalezc w naszym słowniku tego słowa z poważaniem nobo