Dziękuję za dobre słowo, ale nie przesadzaj z tym wynalazkiem, bo to wiedza ogólnie dostępna ale niestety mało rozpropagowana. Poza tym uważam, że powinniśmy się dzielić posiadaną wiedzą. Oczywiście bezpłatnie.
@@PasiekaPodkogutkiemczy ta folia w powałce jest od jesieni przez zimę i co jest w dennicy deska czy siatka? A wylotki otwarte na maxa są tylko na czas zabiegu czy stale(co z gryzoniami?)
@@mareksochacki3776 folia jest na ulach od stycznia do jesiennego karmienia. Późną jesienią i wczesną zimą schładzam ul. Dennice osiatkowane mam otwarte cały rok. Na zimę zwężam wylotki. Kwas sublimuję od tyłu ula gdzie jest otwarta przestrzeń pod siatką. Tutaj zobaczysz moje dennice ruclips.net/video/wSuc7s4_4L0/видео.htmlsi=eFcg5WWceAnch2Lz
@@marcinkmiecik3058 Nie było co pokazywać. Osyp po kilka sztuk. Skuteczność ocenia się potym ile sztuk zostało w ulu a nie po tym ile spadło. Dodam tylko, że główne leczenie było po ostatnim miodobraniu - wtedy się sypało ;(
Witam, rewelacyjny pomysł, ja mam inny sublimator,ale muszę nosić z nim akumulator,a tu prosto i tanio więc zrobię taki sam,jeszcze raz gratuluję pomysłu,pozdrawiam.
Mnie ciekawi w związku z tym jeszcze jedna rzecz: Jak na tego typu wynalazek zareaguje chciwe lobby weterynarzy i inni amatorzy łatwego zarobku, łasi na każdy piniąc????? Bo o delegalizacji kwasu szczawiowego, kupowanego w sklepach i hurtowniach chemicznych za grosze już słyszałem. Czy zostanie zatem jedynie "legalne" kupowanie w specjalizowanych sklepach i u weterynarzy z certyfikatem i jakimś koszernym logo ????
kupiłem na alledrogo "dysza króciec wkrętka w kolektor ssący długa 5mm". Stosowana do instalacji gazowych w samochodach. Moim zdaniem za mała średnica wewnętrzna bo tylko 3 mm. Ale ja jestem leniwy i nie chciało mi się szukać czy gwintować czegoś grubszego.
Dzięki za pomysł - skorzystałem. Części z Castoramy: zawór 1/2 cala, obejma, pręt gwintowany, rurka nierdzewna fi 8 i nypel redukcyjny 1/4 x 1/2 cala. Nypel podgrzałem na palniku, wcisnąłem kawałek rurki i całość ochłodziłem. Puki co trzyma. Dzięki takiemu rozwiązaniu otwór wewnętrzny ma 6 mm średnicy. Pozdrawiam
Urządzenie dobrze pomyslane. Zrobiłem dzisiaj. Pierwsza próba poszła dobrze. Jednak po tym uszczelnienie z pakułów hydraulicznych nie wytrzymały. Urządzenie jest nieszczelne. Pytanko, w związku z tym. Czym Pan uszczelnił połączenia?
Na filmie widać, że nie stosowałem żadnych uszczelnień. Kształtki hydrauliczne są mosiężne i NIE muszą być mocno skręcone. Kilkukrotne użycie sublimatora samo się uszczelnia kryształkami kwasu. Z resztą i tak 99% gazu uchodzi rurką do ula.
Wielkie dzięki za podzielenie się pomysłem! Wiosłuję dokładnie w tę samą stronę. Przymierzałem się by to polutować z miedzi, ale to się wydaje jeszcze prostsze w konstrukcji... Też sobie wymyśliłem że zrobię podrzewanie od boku by nie uszkodzić uli. Bardzo sprytne mocowanie, czy ten uchwyt nie nagrzewa się bardzo?
Wlasnie taka skleciłem i odymilem dwa ule tak eksperymentalnie ,,,,,powiedz czy buldog chroni przed oparami KS bo nie mogę się doszukać a tez takiej używam …..jak z osypem waroa po sublimacji twoim urządzeniem ,,,,dziękuje za podzielenie się pomysłem
Maska Przeciwgazowa Mp4 chroni przed oparami kwasu szczawiowego. Warroza sypie się w ciągu tygodnia od sublimacji kwasem. Wielkość osypu zależna jest od stopnia porażenia.
W sublimatorze trzeba zmieścić 2 gramy kwasu więc nie trzeba dużych pojemności. Poza tym mniejszy szybciej się nagrzewa i ma mniejszą bezwładność. Ja mam 1/2 cala.
@@PasiekaPodkogutkiem masz fajny kontent filmów . Nagrywaj wiencej bo niektorym juz odbilo od tego youtuba i nawet nie odpowiadają na komentarze , pszczelarze gwiazdorzy , fajny przekaz informacji . A tak z ciekawosci badałes termometrem temperature pary ?
@@Pasieka-zawada Nie mierzyłem temperatury bo wydaje mi się, że wynik nie byłby miarodajny - trudno zmierzyć temperaturę gazu. Można by było zmierzyć temperaturę w trójniku, gdzie zachodzi sublimacja ale to zachodzi tak szybko i poza tym zależne jest od warunków zewnętrznych: temperatury i wiatru. Najgorszy jest wiatr ;)
Na alledrogo: dysza, króciec, wkrętka w kolektor ssący długość 60 mm średnica 5 lub 6 mm. Według mnie jest za mała średnica ale nie musiałem gwintować żeby ją przykręcić.
Nigdy po sublimacji kwasu szczawiowego nie padła mi żadna matka. Nawet nie słyszałem o takim przypadku (w przeciwieństwie do stosowania kwasu mrówkowego).
Dzien dobry, Stworzylem Pana wynalazek i u mnie tak nie "daje" dymu jak u Pana. U mnie leci mniej dymu,oraz troszke krócej a daje takze 2 cm3 ze strzykawki. Palnik grzeje w srodek trojnika. Odleglosc palnika od trojnika 3cm Srednica wew dyszy 5mm Dlugosc dyszy 4cm(,testowalem rowniez na 5cm i 6cm ciagle to samo i krystalizowanie sie wymagajace czyszczenia) Moze to poprostu takie złudzenie poprzez wieksza srednice dyszy ze ten dym nie wystrzeliwuje tak jak u pana ?
Witam serdecznie. Kolejny przykład, że do niewielkiej pasieki można wprowadzić sprzęt BUDŻETOWY, który zrobi tę samą robotę co drogi sprzęt. Chylę czoła za pomysłowość👍👍👍👍 może kiedyś uda mnie się Pana odwiedzić. Pozdrawiam serdecznie Kuba
Ja bym nie ryzykował płomień z palnika ma ponad 1000stopni jest bardzo mala granica zeby przesadzić. Jak juz bym cos takiego robił to za zaworem dalbym przynajmniej czujke od temperatury ze zwyklego miernika elektrycznego albo jakas termoparę mozna kupić nawet za 40zl zeby widzieć jaką temperatuje ma zawór 😉
Świetna maszynka! Ciekawe co teraz powiedzą ci, którzy zainwestowali tysiąc lub dwa ;-) ? Niedawno widziałem jakiś włoski wynalazek, coś chyba ze dwa koła wołali. Do tego typu urządzonka można spróbować dodać rodzaj osłony z perforowanej blachy. Ja mam taką przy maszynce na taktik. Nie ma problemu, żeby dymić przy wietrze. Jeszcze zasypywanie kwasu jest trochę upierdliwe. Moim zdaniem należy pójść w kierunku opracowania dozownika. Jednak metoda jest super. Pozdrawiam
a co moga powiedziec ze cos za pare groszy nie ma prawa dzialac-debile uzywam podobnego od 6 lat 2 razy w roku na wiosne i przed zima,w odstepie 4 lub 5 dni dziala straszliwie dobrze dla warozy
brak kontroli nad temperaturą powoduje że kwas zmienia się z szczawiowego na mrówkowy a nie o to chodzi . Ale i tak lepsze to niż jakieś tiktaki smacznego.
@@sandrakmiecik1567 Pozwól Sandro, że wyjaśnię: Najprościej rzecz ujmując, będzie przykład z lodem i parą wodną. W sumie jest to możliwe, jednak muszą zaistnieć pewne warunki aby z lodu powstała para wodna. Natomiast taktic to tylko nazwa handlowa amitrazy jak tez bipin. Czy masz może jakieś doświadczenia w zakresie stosowania wymienionych preparatów?
Nigdzie nie mówiłem, że utrzymuje się stała temperatura. Wzrost temperatury jest na tyle powolny, że cały kwas szczawiowy zdąży się wysublimować zanim temperatura sublimatora przekroczy wartość krytyczną. Zresztą na niektórych filmach amerykańskich widać, że sublimują kwas w temperaturze powyżej 200 st. Celsjusza. Nawet gdyby ten kwas był sublimowany powyżej 200 stopni, to nie widzę jakiegoś negatywnego wpływu na pszczoły.
Ja nie mówię że Pan tak mówił tylko na innym forum sugerują że w tym pana sublimatorze nie można utrzymać stałej temperatury i robią elektryczny, ale ten oana pomysł jest prosty w wykonaniu
@@PasiekaPodkogutkiem też taki zrobię jak działa i jest okej to czego szukać, ważne że działa i tani i prosty do wykonania. Odległość palnika od trójnika mógłby Pan podać. Pozdrawiam
@@leszekaron450 Z zamianą kwasu szczawiowego na mrówkowy, sam ponadnormatywny wzrost temperatury nie wystarczy (jest nieosiągalny). Musi być również spełniony warunek ciśnienia dla tej temperatury. Tak jak z wodą. Ile byś nie grzał, w warunkach ciśnienia atmosferycznego, zawsze będzie miała najwyżej 100 stopni. Co nie oznacza, że wody nie da się podgrzać do wyższej temperatury ;-)
Witam ,proszę powiedzieć czy po odymieniu wyciągasz wkładki dennicowe ,czy zostają tak jak na filmie ,nie zamknięte ,zrobiłem taki sam w ciągu 15min dlatego że wszystko miałem ,ale zastosowałem rurkę miedzianą 6mm którą nagwintowałem, wszystko super działa, wykorzystałem ten patent wielkie dzięki, pozdrawiam
Wkładki dennicowe pozostają otwarte. Cztery centymetry poniżej siatki dennicowej jest blacha. Na tej blasze widzę osyp warrozy a przede wszystkim ta blacha zabezpiecza siatkę ula przed sikorkami.
@@PasiekaPodkogutkiem Witam ponownie dzięki za odpowiedź ,mam jeszcze jedno pytanko, a mianowicie chodzi mi o to jaki jest powód zatykania się rurki, bo na filmie widzę że ani razu się nie zatkała, pomimo że mam mam rurkę miedzianą 4mm po drugim kopceni zatkała mi się.Pozdrawiam
@@franciszekmarcinkowski1635 Powodem jest różnica temperatur. Jeżeli rurka jest długa to na wylocie jest niższa temperatura i kwas tam krystalizuje się. Trzeba przepychać lub przepalać.
Biorąc pod uwagę jaką temperaturę podaje Pan na tę konstrukcję, to jest bardzo niebezpieczne podejście do tematu. Zdecydowanie za wysoka temperatura. No i ogień przy wylotku też jest słabym pomysłem. Do dopracowania :) Polecam zrobić grzałkę z akumulatora i zastosować regulator temperatury. To też będzie dosyć tania konstrukcja. Pozdrawiam
@PasiekaPodkogutkiem a mierzył Pan te stopnie? Na pewno w takim układzie temperatura jest niestabilna, więc może przekraczać wspomnianą wartość. Zwłaszcza po dymieniu kilku uli pod rząd. Proszę nie uznawać mojej wypowiedzi za atak, a za konstruktywną krytykę. Elektryczna grzałka zapewni zdecydowanie lepsze parametry pracy, a też nie będzie to wybitnie trudne do budowy urządzenie. No ale rozumiem, że to wersja dla wybitnie leniwych... Po prostu niewielką pracą można to znacznie ulepszyć.
"dysza króciec wkrętka w kolektor ssący długa 5mm". Stosowana do instalacji gazowych w samochodach. Można ją pominąć - nie jest potrzebna. Jeżeli koniecznie chcesz mieć rurkę, to im krótsza tym lepiej.
Jak sąsiad zobaczy ta maskę to miodu od ciebie nie kupi. A po za tym każdy sposób jest dobry byle skuteczny. Waroze trzeba bić bo żre pszczołę . Powodzenia.
Witam poslyam link o podobnym urządzeniu ruclips.net/video/eu5I0-ULFew/видео.html tylko pomiar temperatury ;) widac ze w innych krajach tez tak stosują takie urządzenia
Zrobiłem tez sublimator palnik jak twój kwas wsypuje do pojemnika z malutkiego termosu srodek nierdzewka rurka 10mm dl 25 cm przykrecona poza połową do zbiornika zbiornik z kwasem podgrzewam od spodu rurka do ula i dymie
Masz rację, warroa nie jest owadem ale podobnie jak pszczoła jest stawonogiem. Być może część kwasu szczawiowego wysublimuje do mrówkowego. Ile musi być kwasu mrówkowego aby zaszkodził pszczołom?
Witam, proszę nie mylić sublimatora ( temp. sublimacji KS 157 do 189 st. C !!!!!!! ) z miotaczem gorącego gazu po dekarboksylacji KS ( temp płomienia to nawet ok 1300 st C !!!!!!!!) . Nie ma to nic wspólnego z sublimacją. Proszę nie robić wody z mózgu niezorientowanym w temacie i usunąć ten filmik, który tylko szkodzi. Niewiedza i ignorancja robią tylko złą robotę. Poprawnie działający sublimator ze stabilizacją temperatury można zrobić we własnym zakresie za około 350 zł.
@@PasiekaPodkogutkiem Miał by Pan rację ale nie w tym roku zimy nie było ledwie parę dni. Popatrzy Pan na wlotki od co najmniej 2 tygodni pszczoły próbują wylatywać po wodę🤔
Zrobiłeś coś dla innych pokazyjąc swój wynalazek wielki szacunek. Wiara w człowieka nie zaginie dzięki takim ludziom jak Ty.
Dziękuję za dobre słowo, ale nie przesadzaj z tym wynalazkiem, bo to wiedza ogólnie dostępna ale niestety mało rozpropagowana.
Poza tym uważam, że powinniśmy się dzielić posiadaną wiedzą. Oczywiście bezpłatnie.
@@PasiekaPodkogutkiemczy ta folia w powałce jest od jesieni przez zimę i co jest w dennicy deska czy siatka? A wylotki otwarte na maxa są tylko na czas zabiegu czy stale(co z gryzoniami?)
@@mareksochacki3776 folia jest na ulach od stycznia do jesiennego karmienia. Późną jesienią i wczesną zimą schładzam ul. Dennice osiatkowane mam otwarte cały rok. Na zimę zwężam wylotki. Kwas sublimuję od tyłu ula gdzie jest otwarta przestrzeń pod siatką. Tutaj zobaczysz moje dennice ruclips.net/video/wSuc7s4_4L0/видео.htmlsi=eFcg5WWceAnch2Lz
Witam, świetny pomysł - najważniejsze by działał i był skuteczny, jest prosty tani i na pewno pomysł wykorzystam. Pozdrawiam.
Jak zastałem bohaterem domu, hehe, brawo Ty
Kolego rewelacja ,tania a skutecznie. pozdrawiam
Nie wiadomo czy skuteczna, autor tego nie pokazał.
@@marcinkmiecik3058 Nie było co pokazywać. Osyp po kilka sztuk. Skuteczność ocenia się potym ile sztuk zostało w ulu a nie po tym ile spadło. Dodam tylko, że główne leczenie było po ostatnim miodobraniu - wtedy się sypało ;(
@@PasiekaPodkogutkiem właśnie o to pytam. A ile zostało w ulu? Jak to liczysz?
@@marcinkmiecik3058 Teraz w zimie nie liczę. Obserwuję tylko osyp naturalny. Testy na porażenie robię w sezonie.
Rewelacja 😀
👍🖐 pozdrawiam super pomysł
Witam, rewelacyjny pomysł, ja mam inny sublimator,ale muszę nosić z nim akumulator,a tu prosto i tanio więc zrobię taki sam,jeszcze raz gratuluję pomysłu,pozdrawiam.
Fajny prosty pomysł :) zdrawiam z Mazur.
Dobre proste i tanie Pozdrawiam.
Mnie ciekawi w związku z tym jeszcze jedna rzecz: Jak na tego typu wynalazek zareaguje chciwe lobby weterynarzy i inni amatorzy łatwego zarobku, łasi na każdy piniąc????? Bo o delegalizacji kwasu szczawiowego, kupowanego w sklepach i hurtowniach chemicznych za grosze już słyszałem. Czy zostanie zatem jedynie "legalne" kupowanie w specjalizowanych sklepach i u weterynarzy z certyfikatem i jakimś koszernym logo ????
Dzień dobry super pomysł proszę mi powiedzieć od czego jest ta dysza w jakim sklepie mogą ją dokupić.z góry dziękuję
kupiłem na alledrogo "dysza króciec wkrętka w kolektor ssący długa 5mm". Stosowana do instalacji gazowych w samochodach. Moim zdaniem za mała średnica wewnętrzna bo tylko 3 mm. Ale ja jestem leniwy i nie chciało mi się szukać czy gwintować czegoś grubszego.
@@PasiekaPodkogutkiem bardzo dziękuję za odpowiedź i informacje.pozdrawiam
Dzień dobry bardzo proszę powiedzieć jaki jest długi ten pręt gwintowany do zgięcia iod zgięcia do góry do zaślepki trójnika z góry dziękuję
@@ralalkosciolek694 musisz sam to spraktykować. U mnie 10 na 10 cm.
Dzięki za pomysł - skorzystałem. Części z Castoramy: zawór 1/2 cala, obejma, pręt gwintowany, rurka nierdzewna fi 8 i nypel redukcyjny 1/4 x 1/2 cala. Nypel podgrzałem na palniku, wcisnąłem kawałek rurki i całość ochłodziłem. Puki co trzyma. Dzięki takiemu rozwiązaniu otwór wewnętrzny ma 6 mm średnicy. Pozdrawiam
super sprawa.
Urządzenie dobrze pomyslane. Zrobiłem dzisiaj. Pierwsza próba poszła dobrze. Jednak po tym uszczelnienie z pakułów hydraulicznych nie wytrzymały. Urządzenie jest nieszczelne. Pytanko, w związku z tym. Czym Pan uszczelnił połączenia?
Na filmie widać, że nie stosowałem żadnych uszczelnień. Kształtki hydrauliczne są mosiężne i NIE muszą być mocno skręcone. Kilkukrotne użycie sublimatora samo się uszczelnia kryształkami kwasu. Z resztą i tak 99% gazu uchodzi rurką do ula.
Super urządzenie na filmie działa jeśli dobre to opatentuj i oddaj braci pszczelarskie za 1an dolara jak mówiłem Amerykance
Też sublimuje ale urządzeniem w którym mam kontrolę nad temperaturą. Tutaj nie ma żadnej. Ciekawe czy działa? I jaki będzie osyp warroa?
Działa. Osyp warrozy znikomy ponieważ leczę przez cały rok.
@@PasiekaPodkogutkiem rozumiem. A czym kontrolujesz poziom porazenia i skuteczność leczenia po takim zabiegu ?
@@marcinkmiecik3058 Ilość warrozy szacuje na podstawie naturalnego osypu i robię testy na ok 300 pszczołach "kąpiąc" je cukrze pudrze.
Wielkie dzięki za podzielenie się pomysłem!
Wiosłuję dokładnie w tę samą stronę.
Przymierzałem się by to polutować z miedzi, ale to się wydaje jeszcze prostsze w konstrukcji...
Też sobie wymyśliłem że zrobię podrzewanie od boku by nie uszkodzić uli.
Bardzo sprytne mocowanie, czy ten uchwyt nie nagrzewa się bardzo?
Uchwyt nie nagrzewa się. Bliżej palnika jest plastikowa dźwignia zaworu kulowego i nic z nią się nie dzieje.
Wlasnie taka skleciłem i odymilem dwa ule tak eksperymentalnie ,,,,,powiedz czy buldog chroni przed oparami KS bo nie mogę się doszukać a tez takiej używam …..jak z osypem waroa po sublimacji twoim urządzeniem ,,,,dziękuje za podzielenie się pomysłem
Maska Przeciwgazowa Mp4 chroni przed oparami kwasu szczawiowego. Warroza sypie się w ciągu tygodnia od sublimacji kwasem. Wielkość osypu zależna jest od stopnia porażenia.
Po prostu rewelacja
Witam jakie wymiary kolanka i rurek ? 1 cal czy 3/4 ? A widziales taki sam jest do amitrazy co na ten temat myslisz ?
W sublimatorze trzeba zmieścić 2 gramy kwasu więc nie trzeba dużych pojemności. Poza tym mniejszy szybciej się nagrzewa i ma mniejszą bezwładność. Ja mam 1/2 cala.
@@PasiekaPodkogutkiem masz fajny kontent filmów . Nagrywaj wiencej bo niektorym juz odbilo od tego youtuba i nawet nie odpowiadają na komentarze , pszczelarze gwiazdorzy , fajny przekaz informacji . A tak z ciekawosci badałes termometrem temperature pary ?
@@Pasieka-zawada Nie mierzyłem temperatury bo wydaje mi się, że wynik nie byłby miarodajny - trudno zmierzyć temperaturę gazu. Można by było zmierzyć temperaturę w trójniku, gdzie zachodzi sublimacja ale to zachodzi tak szybko i poza tym zależne jest od warunków zewnętrznych: temperatury i wiatru. Najgorszy jest wiatr ;)
@@PasiekaPodkogutkiem juz praktycznie mam wszystko kupione tylko teraz jeszcze zostala dysza . Bede mial 20 cm a w srodku 5mm dziura
@@Pasieka-zawada pochwalisz się co to za dysza, gdzie kupić ?
Kiedy stosować tą metodę . Jaka pora roku?
Można stosować w ciągu całego roku przy dodatnich temperaturach. Najlepiej w okresie bezczerwiowym.
Świetny filmik i patent👌Tylko powiedz mi czy podczas sublimacji zamykasz (uszczelniasz ) jakoś ule czy nie? Pozdrawiam 👍🖐️
Nie uszczelniam. Za dużo roboty. Mam ule bezfelcowe, zawsze znajdzie się jakaś szpara.
@@PasiekaPodkogutkiem Ok. Dziękuję za odpowiedź 👍Pozdrawiam🖐️
Ale od góry jest folia. A w dennicy jest deska czy siatka. Wylotki na zimę otwarte czy tylko na czas zabiegu? Proszę o info
@@mareksochacki3776 Powyżej w którymś poście autor nagrania pisał że wylotki są zwężone na zimę, a dennica jest osiatkowana otwarta całą zimę
Super pomysł ! Prawie wszystkie części zakupione, nie mam tylko tego uchwytu, który obejmuje palnik, podpowie Pan gdzie taki dostanę ?
Mi to wygląda na uchwyt rynny, bądź mocowanie rur kanalizacyjnych - sklep budowlany
szukaj: obejma uchwyt do rur metalowy fi 100
BRAWO. Ty
Zajefajny pomysł a gdzie można kupić tą dyszę bo szukam i znaleść nie mogę?
Na alledrogo: dysza, króciec, wkrętka w kolektor ssący długość 60 mm średnica 5 lub 6 mm. Według mnie jest za mała średnica ale nie musiałem gwintować żeby ją przykręcić.
A jaka średnica była by najlepsza, super złota rączka. A gdzie i jaki procent tego kwasu. Pozdrawiam
Witam czy matki po takim odymieniu nie padaly.
Nigdy po sublimacji kwasu szczawiowego nie padła mi żadna matka. Nawet nie słyszałem o takim przypadku (w przeciwieństwie do stosowania kwasu mrówkowego).
@@PasiekaPodkogutkiem witam ja w tym roku tez przeprowadzalem sublimacje troche miale obawy .Dzieki
Czy można zastosować dyszę z rurki miedzianej fi 6mm, czy może 8mm będzie lepsza?
Myślę, że 6 mm wystarczy. Ważne żeby nie była za długa.
@@PasiekaPodkogutkiem dziękuję, a optymalna odległość między końcówką palnika a trójnikiem?
@@jakubzielinski81 u mnie jest 4 cm ale chyba trzeba będzie skrócić
@@PasiekaPodkogutkiem ponownie dziękuję, a optymalna długość rurki miedzianej 6mm wychodzącej z trójnika?
@@jakubzielinski81 nie wiem, nie sprawdzałem. Ale myślę, że max 5 cm.
Dzien dobry,
Stworzylem Pana wynalazek i u mnie tak nie "daje" dymu jak u Pana. U mnie leci mniej dymu,oraz troszke krócej a daje takze 2 cm3 ze strzykawki.
Palnik grzeje w srodek trojnika.
Odleglosc palnika od trojnika 3cm
Srednica wew dyszy 5mm
Dlugosc dyszy 4cm(,testowalem rowniez na 5cm i 6cm ciagle to samo i krystalizowanie sie wymagajace czyszczenia)
Moze to poprostu takie złudzenie poprzez wieksza srednice dyszy ze ten dym nie wystrzeliwuje tak jak u pana ?
Tak się zastanawiam i może to przez to że stosuje kwas szczawiowym dwuwodny ? Jaki Pan stosuje w filmie ?
A jak często stosuje pan ten kwas, i czy ma pan używa jeszcze inne metody leczenia.
Sublimację kwasu szczawiowego stosuję raz w roku w okresie bezczerwiowym. W trakcie roku stosuję jeszcze inne środki przeciwko warrozie.
Witam serdecznie. Kolejny przykład, że do niewielkiej pasieki można wprowadzić sprzęt BUDŻETOWY, który zrobi tę samą robotę co drogi sprzęt. Chylę czoła za pomysłowość👍👍👍👍 może kiedyś uda mnie się Pana odwiedzić. Pozdrawiam serdecznie Kuba
Zapraszam.
Jaka odległość trójnika od palnika?
Kilka centymetrów. Należy dobrać doświadczalnie. W moim jest o 2 cm za duża ale nie chce mi się skracać bo jestem leniwy.
Elegancko
Ja bym nie ryzykował płomień z palnika ma ponad 1000stopni jest bardzo mala granica zeby przesadzić.
Jak juz bym cos takiego robił to za zaworem dalbym przynajmniej czujke od temperatury ze zwyklego miernika elektrycznego albo jakas termoparę mozna kupić nawet za 40zl zeby widzieć jaką temperatuje ma zawór 😉
Masz rację. Można by jeszcze udoskonalić ten sublimator na wiele innych sposobów ale ja jestem za leniwy na to 😎
Świetna maszynka! Ciekawe co teraz powiedzą ci, którzy zainwestowali tysiąc lub dwa ;-) ? Niedawno widziałem jakiś włoski wynalazek, coś chyba ze dwa koła wołali. Do tego typu urządzonka można spróbować dodać rodzaj osłony z perforowanej blachy. Ja mam taką przy maszynce na taktik. Nie ma problemu, żeby dymić przy wietrze. Jeszcze zasypywanie kwasu jest trochę upierdliwe. Moim zdaniem należy pójść w kierunku opracowania dozownika. Jednak metoda jest super. Pozdrawiam
zależy jeszcze od ilości uli
a co moga powiedziec ze cos za pare groszy nie ma prawa dzialac-debile
uzywam podobnego od 6 lat 2 razy w roku na wiosne i przed zima,w odstepie 4 lub 5 dni
dziala straszliwie dobrze dla warozy
brak kontroli nad temperaturą powoduje że kwas zmienia się z szczawiowego na mrówkowy a nie o to chodzi . Ale i tak lepsze to niż jakieś tiktaki smacznego.
@@sandrakmiecik1567 Pozwól Sandro, że wyjaśnię: Najprościej rzecz ujmując, będzie przykład z lodem i parą wodną. W sumie jest to możliwe, jednak muszą zaistnieć pewne warunki aby z lodu powstała para wodna. Natomiast taktic to tylko nazwa handlowa amitrazy jak tez bipin. Czy masz może jakieś doświadczenia w zakresie stosowania wymienionych preparatów?
Super ;) A jak osypy warrozy ? Widać że się sypie ?
Warroza została załatwiona wcześniej. Teraz spadają pojedyncze sztuki.
Witam Pana, i jaki był osyp warrozy? Jak Pan ocenia sezon względem warrozy? U mnie okolice Złotego Potoka woj. Śląskie. Warrozy było bardzo dużo.
Na szczęście osyp warrozy nie był duży. Dręcza zwalczam cały rok nawet jak siedzi pod zasklepem a przełom roku jest dobrym momentem aby dobić resztki.
Jak utrzymuje się stała temperaturę ,bo podałem pana patent na innym forum i mnie wyśmiali
Nigdzie nie mówiłem, że utrzymuje się stała temperatura. Wzrost temperatury jest na tyle powolny, że cały kwas szczawiowy zdąży się wysublimować zanim temperatura sublimatora przekroczy wartość krytyczną. Zresztą na niektórych filmach amerykańskich widać, że sublimują kwas w temperaturze powyżej 200 st. Celsjusza. Nawet gdyby ten kwas był sublimowany powyżej 200 stopni, to nie widzę jakiegoś negatywnego wpływu na pszczoły.
Ja nie mówię że Pan tak mówił tylko na innym forum sugerują że w tym pana sublimatorze nie można utrzymać stałej temperatury i robią elektryczny, ale ten oana pomysł jest prosty w wykonaniu
@@leszekaron450 Mój sublimator jest dla biednych i leniwych i nie dorówna profesjonalnym sublimatorom. Dla mnie wystarczy.
@@PasiekaPodkogutkiem też taki zrobię jak działa i jest okej to czego szukać, ważne że działa i tani i prosty do wykonania. Odległość palnika od trójnika mógłby Pan podać. Pozdrawiam
@@leszekaron450 Z zamianą kwasu szczawiowego na mrówkowy, sam ponadnormatywny wzrost temperatury nie wystarczy (jest nieosiągalny). Musi być również spełniony warunek ciśnienia dla tej temperatury. Tak jak z wodą. Ile byś nie grzał, w warunkach ciśnienia atmosferycznego, zawsze będzie miała najwyżej 100 stopni. Co nie oznacza, że wody nie da się podgrzać do wyższej temperatury ;-)
Straszne naszły czasy . . . Pozdrawiam
Można samemu zrobić?
Widać można!!!😀
Witam ,proszę powiedzieć czy po odymieniu wyciągasz wkładki dennicowe ,czy zostają tak jak na filmie ,nie zamknięte ,zrobiłem taki sam w ciągu 15min dlatego że wszystko miałem ,ale zastosowałem rurkę miedzianą 6mm którą nagwintowałem, wszystko super działa, wykorzystałem ten patent wielkie dzięki, pozdrawiam
Wkładki dennicowe pozostają otwarte. Cztery centymetry poniżej siatki dennicowej jest blacha. Na tej blasze widzę osyp warrozy a przede wszystkim ta blacha zabezpiecza siatkę ula przed sikorkami.
@@PasiekaPodkogutkiem Witam ponownie dzięki za odpowiedź ,mam jeszcze jedno pytanko, a mianowicie chodzi mi o to jaki jest powód zatykania się rurki, bo na filmie widzę że ani razu się nie zatkała, pomimo że mam mam rurkę miedzianą 4mm po drugim kopceni zatkała mi się.Pozdrawiam
@@franciszekmarcinkowski1635 Powodem jest różnica temperatur. Jeżeli rurka jest długa to na wylocie jest niższa temperatura i kwas tam krystalizuje się. Trzeba przepychać lub przepalać.
@@franciszekmarcinkowski1635witam, wystarczy wlać 1 ml wody w miejsce podawania kwasu i ładnie wyczyści rurkę.
Pomysł i fajny. A skąd wiesz, ile kwasu szczawiowego ląduje w ulu🤔🤔🤔
Aplikuję do sublimatora 2 gramy, trochę wyleci poza ul ale myślę, że w ulu zostanie 1,5 grama.
@@PasiekaPodkogutkiem Stosujesz tulko kwas szczawiowy . Czy też inne zabiegi.
@@arturk208 Stosuje różne zabiegi i kwas szczawiowy w różnych formach.
Biorąc pod uwagę jaką temperaturę podaje Pan na tę konstrukcję, to jest bardzo niebezpieczne podejście do tematu. Zdecydowanie za wysoka temperatura. No i ogień przy wylotku też jest słabym pomysłem. Do dopracowania :) Polecam zrobić grzałkę z akumulatora i zastosować regulator temperatury. To też będzie dosyć tania konstrukcja. Pozdrawiam
Ogień znajduje się ponad 50 cm od wylotka. Skąd wiesz jaka temperatura jest w "tyglu"? Moim zdaniem nie przekracza 230 stopni.
@PasiekaPodkogutkiem a mierzył Pan te stopnie? Na pewno w takim układzie temperatura jest niestabilna, więc może przekraczać wspomnianą wartość. Zwłaszcza po dymieniu kilku uli pod rząd. Proszę nie uznawać mojej wypowiedzi za atak, a za konstruktywną krytykę. Elektryczna grzałka zapewni zdecydowanie lepsze parametry pracy, a też nie będzie to wybitnie trudne do budowy urządzenie. No ale rozumiem, że to wersja dla wybitnie leniwych... Po prostu niewielką pracą można to znacznie ulepszyć.
Co to za maska ?
Wojskowa MP4
Wojskowa maska przeciwgazowa mp4 (buldog)
Skad taka objemke dostałeś
Obejma do rur kanalizacyjnych 110
Witajcie, czy ktoś robi taki prosty sublimator na sprzedaż?
co to za rurka ?
"dysza króciec wkrętka w kolektor ssący długa 5mm". Stosowana do instalacji gazowych w samochodach. Można ją pominąć - nie jest potrzebna. Jeżeli koniecznie chcesz mieć rurkę, to im krótsza tym lepiej.
Bardzo dobry pomysł, można by było pomyśleć nad dłuższą rurką, są do nabycia miedziane do układu hamulcowego do samochodów
Dłuższa rurka nie jest potrzebna ale mogłaby mieć większą średnicę.
Nie wskazana jest dłuższa rurka ze względu na niższą temperaturę na jej końcu , co powoduje krystalizację kwasu i zatykanie rurki .
Fajny patent. Ale na maske przydał by sie filtropochłaniacz 😉
Filtropochłaniacz znajduje się w policzkach buldoga.
Jak sąsiad zobaczy ta maskę to miodu od ciebie nie kupi. A po za tym każdy sposób jest dobry byle skuteczny. Waroze trzeba bić bo żre pszczołę . Powodzenia.
Niektórzy twierdzą, że w masce pgaz wyglądam lepiej niż bez niej ;) A sąsiedzi mnie znają. Wzajemnie pozdrawiam.
@@PasiekaPodkogutkiem 😁👍
varroa nie należy do owadów, jest pajęczakiem. Pozdrawiam :)
Tak wiem. Już wcześniej to prostowałem.
urządzenia jak urządzenie. zastanawia mnie ten buldog. To głupota czy niedopatrzenie, że bez filtrów?
Filtry są w policzkach.
@@PasiekaPodkogutkiem Po tym jak sprawdziłem model już widziałem. Głupi ja :)
Buldog WP chroni przed oparami KS ???????? mam buldoga ale nie mogę się doszukać czy chroni ,,,,jak z osypem waroa po sublimacji
Ktoś ty zdenerwował producentów sublimatorów 🤣🤣
Osłona na płomień
Witam poslyam link o podobnym urządzeniu ruclips.net/video/eu5I0-ULFew/видео.html tylko pomiar temperatury ;) widac ze w innych krajach tez tak stosują takie urządzenia
Zrobiłem tez sublimator palnik jak twój kwas wsypuje do pojemnika z malutkiego termosu srodek nierdzewka rurka 10mm dl 25 cm przykrecona poza połową do zbiornika zbiornik z kwasem podgrzewam od spodu rurka do ula i dymie
waroza nie jest owadem, nie kontrolujesz temperatury więc kwas może sublimować do mrówkowego.
Masz rację, warroa nie jest owadem ale podobnie jak pszczoła jest stawonogiem. Być może część kwasu szczawiowego wysublimuje do mrówkowego. Ile musi być kwasu mrówkowego aby zaszkodził pszczołom?
👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Super pomysł. 👍👍👍
Ňevhodný sublimátor. Ňemá kontrolu ťeploty. Ňepoužívať. Jasom mal a včely všetky uhinuli. Treba kúpiť sublimátor s nastaviťeľnou ťeploti s displejom.
Po co ta maska, pszczoły bez maski przeżyją w ulu a człowiek na powietrzu nie?
W dużym uproszczeniu: pszczoła to owad a człowiek to ssak. Są takie rzeczy na tym świecie o których fizjologom się nie śniło ;
Witam, proszę nie mylić sublimatora ( temp. sublimacji KS 157 do 189 st. C !!!!!!! ) z miotaczem gorącego gazu po dekarboksylacji KS ( temp płomienia to nawet ok 1300 st C !!!!!!!!) . Nie ma to nic wspólnego z sublimacją. Proszę nie robić wody z mózgu niezorientowanym w temacie i usunąć ten filmik, który tylko szkodzi. Niewiedza i ignorancja robią tylko złą robotę. Poprawnie działający sublimator ze stabilizacją temperatury można zrobić we własnym zakresie za około 350 zł.
Tylko jak byś nie zobaczył kwas nie jest grzany bezpośrednio płomieniem tylko nagrzanym zaworem minus jest taki że nie wiemy jaka jest temperatura
No właśnie !!!! Reszta same plusy. 😂😢😢😢😢
No chyba nie bardzo brak czerwju i leczenie spuźnione. Pozdrawiam
U mnie na przełomie grudnia i stycznia czerwiu brak lub bardzo mało. Nie ma lepszej pory roku na dobicie dręcza.
@@PasiekaPodkogutkiem Miał by Pan rację ale nie w tym roku zimy nie było ledwie parę dni. Popatrzy Pan na wlotki od co najmniej 2 tygodni pszczoły próbują wylatywać po wodę🤔
Wodzu ale ta maska nic nie daje😅😅😅 nie da filtry , pochłaniacze
Włodziu chyba w wojsku nie byłeś. Przecież to kultowy buldog!!! Zobacz jakie ma policzki :)