Pojedynek gravel vs Szosa - który rower będzie szybszy?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • Przez 2 tygodnie jeździliśmy i porównywaliśmy dwa rowery w podobnej cenie - Przedstawicielem towerow szosowych był Specialized Termac sl4 a rowerów gravelowych Kands Toro Grx.

Комментарии • 77

  • @podrozenalapach
    @podrozenalapach  Месяц назад +1

    W filmie zrobiłem błąd w tabelce, więc ją ukryłem.
    Specialized Tarmac miał drogę hamowania 11 metrów i vmax 52,7 km/h, Kands Toro miał drogę hamowania 7 metrów i vmax 51,2.

  • @mpotapczyk1
    @mpotapczyk1 Месяц назад +4

    Wzięliście się za temat, który wszystkich grzeje. Dzięki za film!

  • @charon199
    @charon199 Месяц назад +4

    Obejrzałem, posłuchałem, dałem lajka za "poświęcony czas".

  • @ttommy1970
    @ttommy1970 Месяц назад +10

    Dajmy spokój porównaniom szosy i gravela w warunkach gravelowych. To nie ma sensu. masz rację co do odczuć prędkości gravela. Mniej telepie i odczucie jest jakby jechał wolniej. Porównanie drogi hamowania nie ma też sensu. Szerokość opon jest różna więc powierzchnia styku z podłożem jest odpowiednio większa w gravelu. Fizyka. To, czy hamulec tarczowy czy szczękowy ma średnie znaczenie. Gdybyś zrobił porównanie hamulców szczękowych i tarczowych po przejechaniu przez kałużę dopiero byś zobaczył różnicę. Jest jeszcze opcja karbonowej powierzchni hamowania i tu też jest mały zonk. Jazda szosą po singlach nie jest testem. Nie raz wracając z maratonu szosowego skracałem sobie trasę przez lasy i powiem że nie polecam praktyki. Gravel powinien być porównany z rowerem crossowym, może jakimś road plusem , mtb ale nie z szosą chyba że wyłącznie na szosie. Ciasne skręty na szosie powinny wychodzić lepiej bo szosy mają bazę kół mniejszą. Powinien być bardziej zwrotny, zmierz bazę jednego i drugiego. Tym niemniej film niezły a ja w przyszłości chcę zrobić porównanie gravela z mtb, tylko że gravel będzie standardowo aluminiowy ciężki a mtb karbon. Mam sporo danych już ku temu bo jeździłem mtb nawet w ustawkach szosowych a moja max prędkość na mtb to 57 km/h więc ..... wcale nie tak mułowato jakby się mogło wydać.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад +1

      W warunkach leśnych gravel wygrał, w warunkach gravelowych praktycznie 0 różnica, oprócz komfortu jazdy, na asfalcie szosa szybsza, ale tylko o 0,7 km/h - dla mnie zaskoczeniem była właśnie mała różnica prędkości na szosie w tych dwóch rowerach.
      Od strony fizyki - siła tarcia nie zależy od powierzchni stylu, więc teoretycznie szerokość opony nie wpływa na długość hamowania. Praktyka pokazuje inaczej.
      Ja po testach gravela byłem zaskoczony, jak ten rower szybko jeździ po asfalcie, na filmie chciałem jeszcze pokazać jak sobie radzą w innych warunkach.
      Ter,ac jest krótszy o ponad 10 cm, ale ze względu na kontrolę przy hamowaniu i lepszą przyczepność opony z niższym ciśnieniem w gravelu, mogłem szybciej przejeżdżać przez zakręty. Na mtb tego ślimaka robię jeszcze szybciej.
      Ja obecnie porównuje gravela do mtb, zdecydowałem głównie porównywać do podobnej półki cenowej - aluminiowego Rockridera XC 120. Obecnie wychodzi mi, że gravel jest lepszym rowerem szosowym niż rowerem mtb, szczególnie na oponach 40c.

    • @ttommy1970
      @ttommy1970 Месяц назад +1

      @@podrozenalapach xc120 dobry budżetowy wybór. Wniosek, że gravel jest lepszą szosą niż mtb jest słuszny i właściwy. Od samego początku tak miały te rowery działać. Oczywiście można np przełajem na 30tce jeździć po błocie. Polecam, niezwykła szkoła równowagi, tylko po co.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      @@ttommy1970 Tylko jak poczytasz materiały promocyjne czy niektóre wątki na forach, to można odnieść wrażenie, że gravel jest lepszym rowerem mtb, bo jest sztywniejszy, też zamontujesz tam szeroką oponę a baranek daje lepszą amortyzację niż prosta, sztywna kierownica. Ja mam póki co odczucia walki o życie na technicznych singlach, ale jeszcze nie testowałem tego roweru na szerokich oponach.

    • @ttommy1970
      @ttommy1970 Месяц назад +1

      @@podrozenalapach gdyby tak było, sprzedałbym mtb i startował w zawodach mtb na gravelu. Ostatnio na zawodach były 4 gravele. Żaden nie przetrwał na trasie mtb. Są pewne granice.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      @@ttommy1970 Przetrwać powinny. Na prostszych singlach te rowery nie będą dużo odstawać, im trudniejsze zawody, tym mtb będzie miało większą przewagę. Na zwykłych zawodach gravel traci przewagę w postaci pozycji aero - przy starcie wspólnym na zawodach mtb na prostych jeździ się w grupach, nie trzeba więc posiadać baranka, aby się schować przed wiatrem. Co innego zawody Ultra gdzie jedzie się solo, tamten teren zdominowały gravele.
      Mi ze wstępnych testów wychodzi, że brakuje mi przyczepności na przodzie i wystarczy trochę piasku i tracę kontrolę, dziś już mam zamontowaną oponę 2,2, powinno być lepiej, choć dalej bez amortyzatora z tłumikiem. Ciekawą opcją mogą być nowe gravele z amortyzatorami, które powinny zapewniać przyczepność na singlach - pytanie czy to dalej będzie gravel ;)

  • @franklin-je3sm
    @franklin-je3sm Месяц назад +1

    Przyznam, że zachęciłeś mnie recenzją Kandsa i poważnie zastanawiałem się, czy nie kupić, ale widzę 2 wady już na starcie. Szerokość wewn. obręczy, która ma duży wpływ na odczucia z jazdy (19 mm to mam w szosie :)) i opony, które mają, jak twierdzisz, realnie 37 mm. Za mało. Jestem świeżo po jeździe moim crossem Romet Orkan 5 na dwa razy 35 mm, odpowiednio tył Schwalbe Marathon, przód PanAracer Gravelking SS plus, i za mocno trzęsie. A dodam, że jest jakiś tam amortyzator z krótkim skokiem. 40 mm opony dla mnie minimum na jazdę poza asfaltem. Przecież może się trafić każdy rodzaj podłoża, z dziurami, piaskiem, kamieniami itd.
    A czy masz Oskarze własne porównanie do innych dobrych i popularnych graveli, czy jeździłeś np. Kross Esker 6.0, Aspre 2, albo Rondo Ruut Al2 disc?

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад +2

      Też uważam szerokość obręczy za wadę, ale nie jest to duża wada - testuje teraz jazdę na oponie 2,2 z przodu i 42 mm z tyłu, z przodu mam Race kinga, z tyłu schwalbe smart sam. W rowerze MTB mocno odczuwam szerokość obręczy, ale w rowerze mtb z agresywniejszą oponą jesteśmy w stanie wygenerować duże przeciążenia, w gravelu przeciążeń nie osiągniemy - raz przez mniej agresywne opony, dwa brak amortyzatora (łatwiej zerwać przyczepność bez ostrzeżenia, więc mniej się jedzie na granicy przyczepności). Ostatecznie w racekingu miałem 1 bar z przodu i 2 bary w smart samie, dawało to fajną wygodę i o dziwo - nie zawijało mi opony. Tak szerokiej (2,2) nie polecam, spokojnie starczy 2,0 - przy 2,2 mamy 3-4 mm luzu. Z tyłu wchodzi bezpiecznie 1,8, przy takiej oponie dalej nie mamy problemu z wąskością opony.
      Jeździłem na Krossie ale za krótko aby porównać. Namawiam kolegę na test porównawczy z takim krossem :)
      Ogólnie moim zdaniem - opona 35 mm w terenie i na singlach to porażka. Jadąc ciągle walczysz o życie, przy przyspieszaniu w zakręcie tracisz przyczepność przedniego koła, tracisz też przyczepność na tyle, nie możesz hamować na singlu przodem, bo zbyt łatwo stracić kontrolę na mazurskich drogach szutrowych z tarką i piachem Edyta mnie odstawiała na swoim mtb. Po wsadzeniu z przodu 2,2 i z tyłu minimalnie grubszej opony rower w terenie zaczął latać.
      Te opony fabryczne to takie szybkie opony na asfalt i na lepszej jakości szutry, w gorszych warunkach przejedziesz, ale bez radości.

    • @marekk1337
      @marekk1337 Месяц назад

      Opona drutowa 37mm daje rade w prawie kazdym terenie, bez przesady, wszak przelajowka to do 33mm, gorzej z grubymi kamieniami, glebokimi dziurami i korzeniami, galeziami.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      @@marekk1337 Nie zgadzam się. Miałem kiedyś przełaja na oponach 37c, uważałem podobnie jak Ty, wystartowałem na tym przełaju nawet w jednych zawodach XC i 2 maratonach mtb. Na 3 wyścigu rozbiłem kask o drzewo. Miesiąc później przesiadłem się na rower mtb i na nowo odkryłem, jak szybko można jeździć po lesie. Turystycznie podobnie. Jak poczytasz komentarze pod naszym filmem o mazurskiej pętli rowerowej, to większość gravelowców strasznie narzekało na tą trasę, my jadąc na na mtb z oponami 2,2 cala całkiem nie rozumieliśmy problemów tych ludzi.
      Objeżdżaliśmy ostatnio górznieńsko-lidzbarski park krajobrazowy. Obecnie jest to kraina piachu i szutrowych tarek. Jadąc tam na oponie o realnej szerokości 35 mm pierwszy raz musiałem prosić Edytę aby na mnie czekała - dla mnie to była męczarnia. Podobne odczucia na leśnych singlach, jadąc szybciej bardzo łatwo było się przewrócić, nie jechało się przyjemnie, później zmieniłem opony na 2,2 z przodu i 1,6 (42 c) z tyłu - zupełnie inny rower, dający frajdę i zapas przyczepności.
      Największy plus szerszej opony - możesz bardzo mocno zejść z ciśnieniem, masz wtedy lepszą trakcje, większą wygodę a w przypadku nierównego podłoża nawet mniejsze opory tarcia.

    • @adamjed7
      @adamjed7 13 дней назад

      ​@@podrozenalapachte opony 2,2 z przodu i 1,6 z tyłu masz na fabrycznych obręczach 19mm? Jak z amortyzacją tyłu na oponach 42mm?

  • @FabmaPeut
    @FabmaPeut Месяц назад +2

    Super porównanie dobra robota! Teraz czekam na test jedzenia rosołu widelec kontra łyżka

    • @mateuszslodziak9933
      @mateuszslodziak9933 Месяц назад

      Założę się że wynik będzie następujący: łyżką lepiej jeść sam rosół natomiast makaron lepiej nawijać widelcem...

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Na forach internetowych w ostatnim czasie porównanie gravela do szosy jest jednym z głównych wątków. Osobiście jestem zaskoczony, jak dobrym rowerem szosowym jest gravel, szczególnie z napędem 2x10

    • @FabmaPeut
      @FabmaPeut Месяц назад

      Nie czytam forum internetowych i nie jestem hejter graveli ale jazda po piachach czy jakiś hardcorowych infrastrukurach miejskich szosą nie wygląda jak coś co dodaje moim zdaniem brania takie testu na poważnie, ale główna się pojawiła więc temat się przyjął i dodatkowa kontrowersja pewnie w tym pomoże. Sam film pod tytułem jak dobra szosą jest gravel może być ciekawy ale w moich oczach nje tędy droga do merytoryki chyba ze chodzi o zasięg 😉

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Szukałem odcinka, gdzie będę mógł porównywać różne rowery. Piach wziął się stąd, że aby zrobić pętlę z szutrem i asfaltem najszybciej było też jechać po lesie. W przyszłości na tej pętli chcę też jeździć na innych rowerach ale też np. na tym Toro, ale z innymi oponami czy np. z mlekiem. Będę miał ciekawą bazę do porównań, a szosa w lesie w tym przypadku można uznać za ciekawostkę. Mnie bardziej zaskoczyło w tym teście, jak rower szosowy był szybki na szutrach.

    • @anka2866
      @anka2866 Месяц назад

      ​@@mateuszslodziak9933 A po co w ogóle sztućce do rosołu? Teraz pijemy rosołki z kubków :)

  • @artemfedorenko612
    @artemfedorenko612 14 дней назад

    Cześć, cały czas myślę jaki rower kupić, lekki hardtail (np. Rockrider race 740) abo gravel ( canyon grizl 6 1by) Jeden tydzień lubię jeździć po scieżkach lasa, A drugi tydzień kręcę po 100 km po asfalte. Narazie mam (kross level 14 kg😅 )Czekam od ciebie filmik porówniania (gravel vs mtb)

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  10 дней назад +1

      Film w większości jest zrobiony, ale wyjechaliśmy na urlop :)
      Na trasę Międzyzdroje- rugia - bornholm - yatad wybrałem gravela.
      Wszystko jednak zależy od tego jak jeździsz po lesie. Na singlach flow gravel na grubej oponie jest spoko, na ścieżkach rowerowych, szutrowych itp. Jest lepszy ale do trudnego terenu z dużymi kamieniami się nie nadaje.
      Ja doszedłem do wniosku, że do mojej jazdy turystycznej najlepszy będzie gravel, do ścigania full xc, ht i szosa idą pod młotek.
      Jak się nie możesz zdecydować, rozważ zakup używanego roweru. Decathlon wyprzedaje race 740 z decathlon rent za 6k, aluminiowego xc 120 możesz kupić za 3500-4000.

    • @artemfedorenko612
      @artemfedorenko612 9 дней назад

      @@podrozenalapach dziękuję za odpowiedź

  • @asystentnet
    @asystentnet Месяц назад +1

    Ale ten test jest bez sensu.;-P A nie czekaj bardzo mi się podobał. Ludzie oczekują laboratoryjnej dokładności co jest niemożliwe zwłaszcza w lesie gdzie nie da się pojechać 2 razy taką samą trasą w piachu.

  • @mateuszurban6040
    @mateuszurban6040 Месяц назад +1

    Ja osobiście do tego testu dodałbym rower XC full suspesion i wtedy mogłoby się zacząć robić ciekawie :)

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад +1

      Próbuję teraz porównać gravela do roweru mtb. Na oponach gravelowych, rower gravelowy strasznie odstaje od roweru mtb, zaczynam więc testować gravela na oponach 2,2 cala :D w takiej konfiguracji może wyjść ciekawe porównanie do roweru XC full.

  • @marekk1337
    @marekk1337 Месяц назад

    Mam inny pomysl na takie testy, chodzi o odpowiedz czy rowerem szosowym jezdzi sie znaczaco lzej i szybciej przy wydatkowaniu tych samych watow albo odwrotnie, utrzymywac predkosc testowa np 30 km/h i mierzyc waty jakie trzeba wydatkowac. Z tym ze gravel a gravel to ogromne roznice, tanie aluminiowe szosowki tez to przepasc w porownaniu z lekkimi po 7 kg. Opony gravel tez moze miec waskie 36mm i szerokie po 45mm.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад +1

      No właśnie tu wyszła mała różnica, rzędu 5 watów przy 30 km/h. Jak się ścigasz, to może to być znaczące, jak jeździsz solo, to średnio. Zastanawiałem się, czy wsadzać do gravela wąskie opony, jakieś GP 5000 albo Ultrasporty o szerokości 32 mm, wtedy taki gravel na 90% na prostej jechałby tak samo. Ogólnie moje odczucia były mega porównywalne, odczuwałem różnice przy przyspieszeniu (tu skopałem test, zamiast na 200 metrów powinienem robić sprint z 50 metrów, wtedy by było widać ile daje lżejsza, karbonowa rama w szosie), oraz na podjazdach. Jak analizowałem przejazd po szutrze, to rower szosowy na 2 km płaskim odcinku był wolniejszy o 6 sekund, ale odrobił 2 sekundy na lekkim podjeździe.
      Złotym środkiem jest gravel z 2 kompletami kół. Można wyrwać teraz koła CSC na stożku 50 mm i wewnętrznej szerokości 23 mm w cenie 1000 zł z aliekspress, są to koła karbonowe, na sztywnej osi, ważące 0,5 kg mniej niż oryginalne w Toro. dołożyć tam węższą kasetę (np 11-28) i opony klasy gp5000, na szutry zostawić fabryczne koła z oponą 2 calową. Korci mnie też zakup karbonowej kierownicy, która była by węższa z jeszcze większą flarą - ale rozsądek podpowiada, że to rower testowy, więc głupio w modernizacje wsadzać teraz sporo pieniędzy.

  • @dariuszsterczewski4249
    @dariuszsterczewski4249 Месяц назад +3

    Hmm szosą po lesie , hamulce tarczowe vs obręczowe.... taa, to porównanie nie ma sensu.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Stąd na koniec tabela, możesz sobie porównać wyniki i wybrać, co jest dla Ciebie istotne i w jakich warunkach jeździsz. Na tych obręczowych hamulcach udało mi się z tej prędkości zblokować koło, więc jakby szosa miała tarcze, drogi hamowania by to nie skróciło.
      Klasyczna szosa dalej ma vbrake, klasyczny gravel ma tarcze.
      Kolejny film będzie z porównania gravela do mtb :)

  • @marekem7392
    @marekem7392 Месяц назад

    Mam kands toro sora od ok 1.5 tygodnia. Jestem zadowolony. Porównywałem do rometa czy krossa i myślę, ze jest dobrą alternatywą.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Daj znać, czy nakleili naklejkę ochronną na główce ramy :) szerokości i braku kapci!

  • @blutackjaroblu9353
    @blutackjaroblu9353 28 дней назад

    Witam nie rozumiem dlaczego mówisz w liczbie mnogiej na początku filmu. Sam stoisz i jeździsz i mówisz jakbyś miał więcej osób na tych rowerach.
    wzięliśmy , wyznaczyliśmy, testowaliśmy a ja nie testowałem i inni widzowie też nie .... /Polska mowa trudny język/ Pozdrawiam .

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  27 дней назад

      Cześć, liczba mnoga bo kanał tworzą 2 osoby: ja Oskar i Edyta, 90% czasu na rowerze spędzam ja, więc chyba masz rację, że lepiej by tam pasowała liczba pojedyncza.

  • @Piotreek84
    @Piotreek84 Месяц назад

    Pomyliłeś długość drogi hamowania między Kandsem i Specem ;) było na odwrót ;)

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Pomieszałem ujęcia. Jest w filmie na przemian, wpierw widzimy z wiaduktu drogę hamowania Termackiem, następne ujęcie jest z kierownicy Toro, później Toro z wiaduktu i ostatnie nagranie jest z kierownicy Termaca. Podsumowanie w 8:30 jest właściwe, Termac zatrzymał się dalej, Toro bliżej, Oskar skopał montaż. Błąd jest w tabelce :( w tabelce powinno być odwrotnie

  • @digifoto8766
    @digifoto8766 Месяц назад

    To teraz przełóż opony z szosy do gravela, uzyskasz podobne rezultaty czyli "walka o zycie" na odcinku leśnym - co widać na załączonym obrazku😅

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Myślałem o tym, aby wsadzić do gravela wąskie opony szosowe, ale po co kupować wtedy gravela? Widzę, że dużo kontrowersji wywołał przejazd przez las :D Jechałem tą drogą bo to fajna pętla łącząca szutry i fajny odcinek asfaltowy, jest to też kółko, więc niweluje kwestie wiatru. Planuje też na tych odcinkach jeździć na innych rowerach, również mtb i w przyszłości mieć ciekawe porównanie między różnymi typami rowerów, opon czy choćby amortyzatorów - kocham liczby i statystyki :D

  • @kamael_
    @kamael_ Месяц назад

    Niestety taki test nic nie pokazuje. Po 1 test na odcinku leśnym jest bez sensu. Po 2 aby przetestować rzeczywiste osiągi rowerów konieczny jest pomiar mocy - test powinien wyglądać tak że staramy się jechać dokładnie z taką samą mocą przez cały czas. Po 3 dystans powinien być odpowiednio długi i nie tylko jeden przejazd, aby wyeliminować błędy ludzkie. Dopiero takie porównanie coś nam pokaże. Ale daje like za poświęcony czas :)

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Myślałem o tym, aby wpiąć oba rowery do trenażera, ale problem z pomiarem mocy jest taki, że przy każdym montażu może się trochę rozkalibrować. Mój pomiar inpeaka rozjeżdża się z pomiarem w trenażerze o 3%, te 3 % mogą już dawać różnice rzędu 3 km/h. Mam możliwość pożyczenia pedałów Garmina od kolegi, na tych pedałach mógłbym teoretycznie porównać te rowery, ale te pedały w zależności od fazy księżyca dają +-5%, to już całkiem potrafi wypaczyć wyniki.
      Na tej pętli chcę wykonywać przyszłe testy również innych rowerów, głównie chodziło mi o porównanie na szutrze i na asfalcie, las należy traktować jako ciekawostkę, jakby w lesie było twarde podłoże, to różnice byłyby rzędu kilku sekund.
      Chcę też później w lesie porównać Kandsa fabrycznego do Kandsa na mleku i do Kandsa na oponach mtb.

    • @kamael_
      @kamael_ Месяц назад +1

      @@podrozenalapach Ja kiedyś jeździłem przez rok na przemian na gravelu i szosie, jak sobie po roku zrobiłem zestawienie średnich na dłuższych trasach asfaltowych na obu rowerach to różnice były spore bo sięgały 3-4 km/h na korzyść szosy. Z tego co zauważyłem im dłuższe trasy tym różnice były większe. Natomiast nie miałem pomiaru mocy więc nie było to i tak w 100% miarodajne, niemniej różnice były.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Zastanawiałem się po teście, skąd u mnie tak małe różnice - myślę, że właśnie przez test. Chcąc jechać szybko na gravelu jechałem w pozycji aero, z rękami na rogach przerzutki, podobnie na szosie. Nie odczuwało się wtedy szerokiej kierownicy w gravelu. W normalnych warunkach wąska kierownica w szosie jadąc "normalnie" daje mniejsze opory powietrza, więc myślę, że różnica mogła by podskoczyć z 0,7 do około 1 km/h. Ale 3-4 km to przepaść. Dojeżdżając na gravelu do pracy (45 km) mam średnią koło 29, na szosie 30-30,5 km/h, tego jednak nie brałem do porównania, bo strasznie dużo zależy tam od wiatru. Do porównań wolę używać pętli w koło, gdzie pętla niweluje mi różnice w wietrze.

    • @kamael_
      @kamael_ Месяц назад +1

      @@podrozenalapach Tak pozycja aero na pewno wpłynęła na wynik. Oprócz tego oczywiście opony, ciśnienie, waga itp. Natomiast przy dojazdach do pracy raczej nie jedziesz na maksa, więc pytanie czy instynktownie nie wkładasz więcej mocy na gravelu aby utrzymać zbliżoną prędkość do której jesteś przyzwyczajony :) Więc niestety bez pomiaru mocy ciężko o miarodajne porównania.

  • @jezuschrystus4839
    @jezuschrystus4839 Месяц назад

    sens sprawdzania hamowania gravel vs szosa jest bezsensu jak porównujesz hamulec szczękowy do hydrauliki / mechaniki. Samo używanie hamulców szczękowych przy szosach to jak proszenie się o wypadek

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      W dalszym ciągu jak chcesz kupić rower szosowy w karbonie w okolicy 5-6k jesteś skazany na hamulce szczękowe. One nie hamują źle, w tym rowerze mam hamulce 105 i one naprawdę dają radę, mają jednak pewne ograniczenia - kiepska modulacja, łatwo zblokować koło, ograniczają nas też opony i rodzaj chwytu, szersza kierownica, grubsza opona i wyższa pozycja kierownicy bardzo ułatwiają hamowanie.

    • @piotrswierk6368
      @piotrswierk6368 Месяц назад +3

      Szczęki na szosie to proszenie się o wypadek? Kilkadziesiąt lat były tylko szczęki i jakoś tego wycia nie było słychać, ba nawet dziś są ludzie którzy jeżdżą na szczękowych i ani sobie ani postronnym nie robią krzywdy. Nie wiem jak opisać to inaczej niż kwestia umiejętności.

  • @damkas6359
    @damkas6359 Месяц назад

    Gravel tylko na DDR, szutry premium i asfalt. Po wczorajszej jezdzie 60km po Puszczy Zielonce do teraz czuje jak telepie i nie moge na to patrzeć, mysle nad sprzedażą

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Jaką masz oponę? Największym kłamstwem w promocji graveli jest teza, że na oponach 35c będzie wygodnie - nie będzie. Ja od wczoraj mam 2,2 z przodu i 1,6 z tyłu i jest bajka.

    • @martibartolski
      @martibartolski 28 дней назад

      Hehe znam ten bol😅 jeżdżę od niedawna jako dodatek do mtb w trasy różne po ostatniej setce myślałem, że mi ręce wyrwie😅a mam oponę 45mm. Jednak przyzywyczajonemu do komfortu mtb trudno się przerzucić. Najbardziej odczuwają nadgarstki, później tricepsy.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  26 дней назад

      Ładuj jak najszerszą gumę z przodu. Na przodzie mamy raptem z 30% masy, więc jak opona z przodu będzie wolniejsza to bardzo się tego nie odczuje a różnica w komforcie między 2 calami a 1,5 jest kolosalna.

  • @andrzej199017
    @andrzej199017 Месяц назад +3

    Ale ten test jest bez sensu. Chłopaku, weź się za jakąś sensowną pracę.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Mnie zaskoczyło jak gravel na gravelowych oponach dobrze jeździ po asfalcie. Możemy mieć rower z dobrymi hamulcami, którymi pojedziemy do lasu i na koniec poscigamy się z chłopakami w ustawce. Jeśli wiedziałeś to wcześniej- gratuluję. Ja musiałem sprawdzić.

  • @adambog5871
    @adambog5871 Месяц назад +1

    Termac powiadasz ? I wszystko jasne

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Dokładnie specialized termac sl4. Jeden z popularniejszych wyścigowych rowerów szosowych na świecie. Nowe wersje mają już sztywne osie i opony 32 c oraz hamulce tarczowe, ale to taki typowy przedstawiciel rowerów szosowych budowanych według starej szkoły, ma być niewygodnie, sztywno, na wąskich oponach ale za to szybko. Nowe termacki kosztują tyle co moje auto, stąd w porównaniu używany :)

    • @pawe1775
      @pawe1775 Месяц назад +1

      Hmm...Tarmac nie Termac 😅.

    • @FoHsi
      @FoHsi Месяц назад

      No dobrze. Nawet w tabelce jest błąd, więc to nie literówka, ale niech on nie przyćmi całego wysiłku włożonego w test 😉.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      @@FoHsi Macie racje, żyłem w przekonaniu, że to Specialized Termac a nie Tarmec... Trochę wtopa po 3 latach przekonać dowiedzieć się, że przekręcam ciągle nazwę mojego roweru :/

    • @debieharry
      @debieharry Месяц назад +1

      @@podrozenalapach Tarmac :) Masz nazwę na górnej rurze :) Ciekawy test, leci łapka w górę.

  • @sexdrugsfacebook
    @sexdrugsfacebook Месяц назад

    Gravel to moda która przeminie, tylko MTB!

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Idę o zakład, że nie przeminie. Początkowo były absurdalnie drogie, miały napędy szosowe, które nie działały w lesie i akceptowały opony do 45 mm. Obecne mają napędy zbliżone do napędów mtb, mają hamulce z mtb, akceptują 2 calowe opony i są super tanie w używaniu. Przy jeździe po łatwiejszych singlach jak się wrzuci szerszą oponę, to dają radę, spoko opcja na długie wycieczki, ze względu na różnorodność chwytów.
      Testuje i porównuje teraz Toro do roweru MTB. Na singlu flow mam czas na mtb 2:30, na fabrycznym ustawieniu Toro czas 3:10, na zmienionym ustawieniu klamek, zbiciu ciśnienia do minimum i jak się nauczyłem na tym jechać - 2:50, po montażu opon 2,2 cala 2:40. Dalej wolniej niż mtb, ale 2:40 na gravelu, to dalej top 10 na tej trasie. Czytałem porównanie, że obecny gravel to odkrycie na nowo roweru mtb z lat 90', pierwsze rowery mtb miały opony do 1,9 cala, miały gorsze hamulce niż obecne gravele, nie miały amortyzatorów (np. canyon sprzedaje już Grizzly z amortyzatorem) i miały podobną geometrię co obecne gravele.
      Gravel na trudniejszych szlakach nie zastąpi mtb, ale np. moi rodzice jeżdża po piachach, ale korzeni i trudniejszych zjazdów unikają, lubią jeździć po asfalcie, robią trasy po 100 km. Rowery crossowe mają dla nich za wąskie opony, trekkingi są za ciężkie, szosy mają za wąską oponę. Gravel w ich przypadku wydaje się złotym środkiem.

    • @Pedalarz
      @Pedalarz 3 дня назад

      ​@@podrozenalapachGravele nie zastąpią roweru MTB, tylko szosy. Już PROsi np, Pogacar wygrywa TdF na rowerze o 25mm wew. obręczy i oponą o realnej szerokości 33.3mm Tak, jak ściganty pewnie nie przekroczą 35mm, to zwykli amatorzy jeżdżący w koło komina będą to robić. Szersza opona jest po prostu bardziej wszechstronna. Rowery szosowe na gumach mniejszych niż 30mm przejdą do lamusa.

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  День назад

      @@Pedalarz w lekkim terenie gravel na grubej oponie też sobie radzi, canyon oferuje już gravele z amortyzatorami foxa - wchodzą tam opony 2,2 cala, w stanach dlugotystansowe maratony mtb zostały zdominowane przez monster gravele - rowery full xc z dołożonymi kierownicami i napędami z graveli. Pytanie gdzie kończy się gravel a zaczyna mtb :)

    • @Pedalarz
      @Pedalarz День назад

      @@podrozenalapach Wiele razy zadawałem to pytanie, kiedy zaczyna cię gravel, ale kiedy przestaje nim być. Logicznej odpowiedzi brak, dlatego pojęcie gravel to dla mnie marketing. Unikając pojęcia. Szosy będą miały co raz to większy prześwit na oponę, co będzie im bliżej do mitycznego gravela(łatwe trasy), niż gravelom na oponie 2.2 do roweru MTB(ciężkie trasy).

  • @miroslawmadejek8376
    @miroslawmadejek8376 Месяц назад +1

    Bezsensowne porownanie chyba tylko dla ciekawosci

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Dzięki za komentarz. Podpowiedz, co Twoim zdaniem mając 2 takie rowery warto byłoby porównać?

    • @miroslawmadejek8376
      @miroslawmadejek8376 Месяц назад

      @@podrozenalapach wogole bym ich nie porownywal (to zupelnie inne rowery)jezeli juz to zalozyc kola grawelowe do roweru gorskiego na przod zalozyc najwiekszy blat jaki wejdzie tyly teraz sa podobne i test teren plus asfalt np 20km to nie duzo rano grawel po poludniu goral ta sama trasa i wtedy mysle wiele osob zobaczy czy warto sie przesiadac na grawela mozna podloczyc te wszystkie tetna waty itp i to chetnie obejrze pozdrowko

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад +1

      @@miroslawmadejek8376 Nie przełożę kół. W MTB mam osie boost w gravelach są sztywne osie, ale bez boosta.
      Właśnie chodziło mi o to, aby porównać inne rowery, gdzie okazuje się, że wyniki mogą być bardzo podobne.
      Co do wsadzania do mtb kół z gravela, myślę, że nie będzie to potrzebne, według bicycle rolling resistance mam w mtb opony o takim samym oporze co opony w gravelu.

  • @patrykluty2480
    @patrykluty2480 Месяц назад +1

    Jak komuś braknie pomysłów to właśnie robi takie filmy to jest oczywista oczywistość zmarnowałeś ślad węglowy 🤣

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  Месяц назад

      Ja osobiście jestem zaskoczony, jak gravele są szybkie na asfaltach, zwłaszcza z napędem 2x10. Podobnie nie spodziewałem się aż tak dużych różnic w hamowaniu na tych rowerach. Teraz marnuje ślad węglowy nagrywając porównanie do roweru mtb :)

  • @pauless1789
    @pauless1789 11 дней назад

    Filmik z dupy i bez sensu, śmieszne takie porównania

    • @podrozenalapach
      @podrozenalapach  10 дней назад

      To porównanie to odpowiedź na masę pytań na forum czy lepiej kupić gravela czy szosę. Ja po testach gravela, mam zamiar sprzedać szosę. Gravel na szybkich kołach utrzyma tempo rowerów szosowych a na urlop wrzucasz mu grube opony i jedziesz w wycieczkę 500km, w tym po terenach mtb.