🇺🇸 English Version ruclips.net/video/tggzcJvytV0/видео.html 🇪🇸 versión española ruclips.net/video/pgB_gW50Xxw/видео.html Gramatyka Yody, a Języki Świata: ruclips.net/video/XDkdIm-foko/видео.html 3 poziomy używania klawiatury ruclips.net/video/noTtUHsN374/видео.html Niezwykłe pochodzenie polskiego słowa ruclips.net/video/GLzjYFiBxQ4/видео.html Pary minimalne, fonemy i alofony: ruclips.net/video/YUb4yl06Y8A/видео.html Języki tonalne i tony chińskie: ruclips.net/video/dicGddtzay4/видео.html Genealogia języków: ruclips.net/video/dTi5K-zqAj4/видео.html
00:00 wprowadzenie 00:32 Jak zdefiniować najpotężniejszy język? 01:53 definicja produktu krajowego brutto 02:39 bengalski - dwudziesty najpotężniejszy język świata 02:55 farsi - dziwiętnasty najpotężniejszy język świata 03:16 wietnamski - osiemnasty najpotężniejszy język świata 03:25 tajski - siedemnasty najpotężniejszy język świata 03:50 polski - szesnasty najpotężniejszy język świata 04:44 holenderski - piętnasty najpotężniejszy język świata 05:10 koreański - czternasty najpotężniejszy język świata 05:33 turecki - trzynasty najpotężniejszy język świata 05:55 włoski - dwunasty najpotężniejszy język świata 06:08 francuski - jedenasty najpotężniejszy język świata 06:33 portugalski - dziesiąty najpotężniejszy język świata 06:56 malajski / Indonezyjski - dziewiąty najpotężniejszy język świata 07:25 japoński - ósmy najpotężniejszy język świata 07:57 rosyjski - siódmy najpotężniejszy język świata 08:24 niemiecki - szósty najpotężniejszy język świata 08:44 arabski - piąty najpotężniejszy język świata 09:13 hiszpański - czwarty. najpotężniejszy język świata 09:37 hindi / urdu - trzeci najpotężniejszy język świata 10:17 chiński - drugi najpotężniejszy język świata 10:41 angielski - najpotężniejszy język świata 11:24 podsumowanie
Bardzo się cieszę, że trafiłem na Twój świetny kanał. Włączam subskrypcję i czekam na kolejne równie ciekawe i świetnie prowadzone programy. Jestem pod wrażeniem. Postaram się popularyzować. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.
Bardzo fajny kanał, od jakiegoś czasu interesuję się językami, co prawda głównie europejskimi. Fascynacja zaczęła się od pobytu we Francji, kraju multi-kulturowym. Subskrybuję.
Myślę, że obok tych dwudziestu języków, powinny dodatkowo znaleźć się łacina i greka, które wywierały ogromne wpływy na inne języki w starożytności i średniowieczu. Ale mimo to film bardzo dobry, czekam na więcej takich :)
Jakiej ty jesteś narodowości w końcu? Obejrzałem kilka filmików i sam już nie wiem. Dobrze mówisz po polsku, hiszpańsku, a nawet dobrze wymawiasz chiński. No i masz mega malutkie oczy zupełnie jak Azjata. Naprawdę zagwostkę teraz mam. Pozdrawiam. 😅
To może teraz top 20 języków których znajomość jest najbardziej doceniana przez pracodawców i za których znajomość dostaniesz wyższe wynagrodzenie. do języków najbardzej zwiększających twoją wartość ba rynku pracy należą Szwecki czy hebrajski, a tych w tym filmie nie widziałem więc wnioskuję że gdy mówiłeś o najbardziej wpływowych językach to nie miałeś na myśli właśnie tego co proponuję.
Cześć! Ostatnio ku mojemu zdziwieniu zauważyłem, że słowa "Dania" (-kraj) i "dania" (=posiłek l. mn.) w języku polskim wymawiane są w różny sposób ("Dania" - wypowiadana jakby przez długie "-nija" i "dania" - wypowiadane przez krótkie "-nia"), czy mógłbyś wyjaśnić skąd taka rozbieżność? A może istnieje więcej takich słów tylko nie zwracamy na to uwagi?
Przyjmuje się, że wszystkie wyrazy pochodzenia łacińskiego z końcówką -nia wymawia się jako -ńja. Za to w rodzimych polskich wyrazach wymawia się to po prostu jako -ńa
@@palikirmajuro1249 Nie pisałem o celtyckim = Gaelic bo do tych zalicza się także walijski, a o odmianie wymowy języka angielskiego, jak sami oni mówią 'accent' albo 'pronunciation' ....
Świetny kanał . Zwroc tylko uwagę na podpisy pojawiające się w Twoich filmikach. Niektóre są z błędami, przekręcone słowa, niegramatycznie. Nie chcę Ci dokuczyć , chcę Ci pomóc, aby było jak najlepiej. Pozdrawiam, możesz być wzorem dla zblazowanej młodzieży ( i nie tylko młodzieży).
To jest na prawdę niesamowite jak dobrze pod kątem technicznym (deklinacja, gramatyka, akcent) jedziesz z polskim. Zasób słownictwa też zawstydziłby niejednego rodowitego Polaka.
Gdybyśmy mieli takie kolonie jak Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia... , ale 300 lat temu w całej Wschodniej Europie był nota bene językiem w którym dogadał się każdy. Arabski - wiadomo podboje Islamu. Holendrzy mimo że taki malutki kraj ale jako odkrywcy i handlarze wiedli prym w Europie, nawet Gdańsk był przez jakiś czas tak Holenderski jak sam Amsterdam.
Zapomniałeś o jednym języku uniwersalnym, którym posługują się prawie wszyscy na ziemi, a o ile istnieją inne cywilizacje w kosmosie to też nim się posługują - zgadnij którym?
2:51 Jak to nie ma? Monako jest najgęściej zaludnionym panśtwem na świecie, przy czym (nie licząc Watykanu z wiadomych względów) wykorzystuje 100% swojej powierzchni
W filmiku użyłem PKB według parytetu siły nabywczej. I tak, w tym wypadku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, oraz Chiny, Hong-Kong, Tajwan i Makau, lącznie są odpowiedzialne za około 40% światowego PKB. Resztę wyliczeń można znaleźć tutaj github.com/GA1/languages-by-gdp/blob/master/dataset.js
@@robmic8125 Dzięki za komentarz. Zgadza się. Z Chinami też miałem rozterkę. Mimo wszystko język chiński mandaryński ma większy wpływ w większości przypadków niż francuski w Afryce, i dlatego całe Chiny zaliczyłem do tego języka. Jeśli chiński jest problematyczny to jeszcze większy problem stanowi hindi-urdu w tym video.
Największym poszkodowanym tego (arcyciekawego) filmiku jest: łacina. W nauce, taksonomii, kulturze - nie do pominięcia. Nie znam PKB Watykanu, tym niemniej, wydaje się, że jako język uniwersalny Europy od starożytności aż do czasów niemalże współczesnych - zasługuje przynajmniej na skromną wzmiankę w tego typu rankingu. ;)
To zależy, kogo masz na myśli. Azerbejdżanin to obywatel Azerbejdżanu, a Azer to osoba narodowości azerskiej. Identycznie jest z Armeńczykami i Ormianami.
@@zmacerowanyzywokost3629 rozmawiałem z Azerbejdzaninem i powiedział, że to właściwa nazwa. I tak siebie nazywaja. Azer to nazwa uzywana ich nacji przez iranczykow.
Wydaje mi sie że najbardziej obiektywnym kryterium dla oceny potęgi języka powinna być wiedza jaka jest zapisana (utrwalona) w tym języku. Nie wiem czy da się to zmierzyć ale jestem ciekawy takiego zestawienia!
A mi się wydaję, że nie ma czegoś takiego jak najpotężniejszy język. Każdy język jest równy i nie ma sensu wymyślać jakichś kryteriów potęgi języka. Można ewentualnie robić statystyki dotyczące ilości populacji, która posługuje się danym językiem itd.
Właściwie co do malajskiego i indonezyjskiego to: w Indonezji wiele osób w domu używa języków lokalnych, a indonezyjski to język oficjalny, jest promowany czy to w telewizji, czy w szkole. A co ma do tego malajski? Otóż w indonezyjskim jest dużo zapożyczeń z malajskiego.
Siłą polskiego jest to, że pozwala innym językom wpływać na siebie, pożycza słowa i znaczenia, ale przez setki lat zachowuje swoją strukturę. E-maile stają się mejlami, oberschar obszarem, a kostel kościołem, ale schematy pozostają takie same. Większość słów w języku polskim jest obcego pochodzenia, ale cały czas to bez wątpienia ten sam język z tą samą gramatyką przez setki lat. Co więcej, nawet język sprzed 500 lat jest stosunkowo zrozumiały dla współczesnego człowieka. Reszta jest do dupy.
Nie zapomniał, a nawet wspomniał, ze krajów gdzie nie mówi się „oficjalnym” językiem jako pierwszym w domu, nie wlicza. A takim jest właśnie Angola i Timor Wschodni pod względem portugalskim.
Mandaryński to główny dialekt chińskiego, a termin "chiński" obejmuje tak jakby wszystkie dialekty (ale w domyśle często chodzi o mandaryński, jako ten urzędowy chiński i najbardziej popularny), wiec zależy co chcesz przekazać. Myślę że potocznie można mówić po prostu chiński.
Bardzo podobają mi sie Pańskie filmy choć tu muszę pewną rzecz skrytykować. Otóż wtrącenia muzyczne Portugalii są absolutnie bez sensu. Od razu kojarzą się tylko z Hiszpanią. Nawet fado w sound trucku które by doprowadziło do szewskiej pasji każdego muzykologa (bo coś tam} spełniło by bardziej swoją funkcję bo bardziej by się opierało na archetypach niż na jakiejś tam prawdzie, a o to właśnie chodzi a nie o to że cyfry arabskie nie są tak na prawdę arabskie na przykład.
Szkoda, że Polska nie podbiła Rosji. Dziś graniczylibyśmy z Chinami i pewnie większość Chińczyków mówiła by po polsku. Wtedy również na zachodzie polski byłby językiem handlu. Wtedy świat cały mówił by po polsku.
Nie cierpię angielskiego.Jak dla mnie to bełkot ohydny,seplenienie i niewyrażna wymowa,czego dla przykładu nie mogę powiedzieć o włoskim.Piękny akcent,wyrażnie wypowiadany.Można wyłapać dużo pojedynczych słów.Taką opinię slyszalem nawet od innych nacji.Coś musi w tym być.
Witam. Jest taka teoria,poparta głównie genetyką ale nie tylko. Co ciekawe genetyki prawie nie da się podważyć o ile poprostu się nie da. Ariowie to przodkowie Słowian. Rozbili się na Scytów i Sarmatów. Polacy mają korzenie pochodzące od Sarmatów. Natomiast Scytowie znani są jako zdobywcy. Dotarli aż do dzisiejszych Indii i to oni wprowadzili m.in. system kastowy. Także najprawdopodobniej stąd pokrewieństwo językowe między Indi a słowiańskim. Pozdrawiam. Bardzo ciekawy matriał😊
Na Ukrainie obecnie panujący prezydent Wołodymir Zełenski, dąży do uczynienia z Ukraińskiego jedynego języka urzędowego. wnet.fm/2019/04/26/prezydent-ukrainy-bedzie-musial-uczyc-sie-jezyka-ukrainskiego/ Poza tym na Ukrainie ponad połowa ludności porozumiewa się ukraińskim, więc wg. mnie trochę przeceniłeś w tym rankingu rosyjski.
PKB??? KPB??? Siła języku??? Angielski bije wszystkie języki swą łatwosią... Hiszpański też! Główny warunek przewagi to czas nauki. Szwedzi, Duńczycy, Niemcy, Holendrzy, Norwegowie, Austriacy bardzo szybko uczą się języka angielskiego i przez to łatwiej się odnajdują w świecie.
Wiesz dlaczego te narody, które wymieniłeś szybko uczą się angielskiego? Bo języki, którymi się posługują należą do tej samej grupy. Gdyby sprawdzić, jak nauka angielskiego idzie narodom słowiańskim, to już nie byłoby tak kolorowo.
Drugi warunek dla mnie nie ma żadnego sensu. Ilość rodzimych użytkowników + ilość ludzi uczących się lub/i ewentualnie ile jest notowanych z danego kraju spółek giełdowych i branie pod uwagę ich wartości. Natomiast inna kwestia to produkt krajowy brutto, nie mówi kompletnie nic o bogactwie mieszkańców. To już nieco głębsza ekonomia ale uwierz, wskaźnik ten.. mówi dokładnie nic. To takie wartości do chwalenia się, kto ma większego.
🇺🇸 English Version ruclips.net/video/tggzcJvytV0/видео.html
🇪🇸 versión española ruclips.net/video/pgB_gW50Xxw/видео.html
Gramatyka Yody, a Języki Świata: ruclips.net/video/XDkdIm-foko/видео.html
3 poziomy używania klawiatury ruclips.net/video/noTtUHsN374/видео.html
Niezwykłe pochodzenie polskiego słowa ruclips.net/video/GLzjYFiBxQ4/видео.html
Pary minimalne, fonemy i alofony: ruclips.net/video/YUb4yl06Y8A/видео.html
Języki tonalne i tony chińskie: ruclips.net/video/dicGddtzay4/видео.html
Genealogia języków: ruclips.net/video/dTi5K-zqAj4/видео.html
Świetny kanał. Moje odkrycie 2021
Moje też
Dołączam się 😁
Dla mnie tak samo.
Superowo! Zamiatasz!!! 😍
00:00 wprowadzenie
00:32 Jak zdefiniować najpotężniejszy język?
01:53 definicja produktu krajowego brutto
02:39 bengalski - dwudziesty najpotężniejszy język świata
02:55 farsi - dziwiętnasty najpotężniejszy język świata
03:16 wietnamski - osiemnasty najpotężniejszy język świata
03:25 tajski - siedemnasty najpotężniejszy język świata
03:50 polski - szesnasty najpotężniejszy język świata
04:44 holenderski - piętnasty najpotężniejszy język świata
05:10 koreański - czternasty najpotężniejszy język świata
05:33 turecki - trzynasty najpotężniejszy język świata
05:55 włoski - dwunasty najpotężniejszy język świata
06:08 francuski - jedenasty najpotężniejszy język świata
06:33 portugalski - dziesiąty najpotężniejszy język świata
06:56 malajski / Indonezyjski - dziewiąty najpotężniejszy język świata
07:25 japoński - ósmy najpotężniejszy język świata
07:57 rosyjski - siódmy najpotężniejszy język świata
08:24 niemiecki - szósty najpotężniejszy język świata
08:44 arabski - piąty najpotężniejszy język świata
09:13 hiszpański - czwarty. najpotężniejszy język świata
09:37 hindi / urdu - trzeci najpotężniejszy język świata
10:17 chiński - drugi najpotężniejszy język świata
10:41 angielski - najpotężniejszy język świata
11:24 podsumowanie
Dziś odkryłem Twój kanał. To kolejny film. Nie ważne kryteria. O językach i ich wpływie podobało mi się.
Super. Tak trzymaj, nie słuchaj tej bezpodstawnej krytyki i dalej do przodu !
4:09 Chopin polonez op. 53 as-dur ''heroiczny"
6:05 animato - z ożywieniem
cantabile - śpiewnie
dolce - słodko łagodnie
espressivo - z uczuciem
grazioso - z wdziękiem
maestoso - majestatycznie
risoluto - rezolutnie
scherzando - żartobliwie
rit. ritenuto - zwalniając
poco - trochę
a tempo - wracając do poprzedniego tempa
mf mezzoforte - trochę głośno
cresc. crescendo - coraz głośniej
rubato - nierównomiernie przyspieszając
Hej, dzięki za komentarz! Świetne dopełnienie.
Masz dar, a kanał rewela! Kontynnuj i rozwijaj się.
Bardzo się cieszę, że trafiłem na Twój świetny kanał. Włączam subskrypcję i czekam na kolejne równie ciekawe i świetnie prowadzone programy. Jestem pod wrażeniem. Postaram się popularyzować. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.
Masz dużą wiedzę i potrafisz ją w atrakcyjny sposób przekazać.
Fajny masz program. Życzę rozwoju.
Bardzo fajny kanał, od jakiegoś czasu interesuję się językami, co prawda głównie europejskimi. Fascynacja zaczęła się od pobytu we Francji, kraju multi-kulturowym. Subskrybuję.
Super program !
Świetny film i kanał Pozdrawiam :)
Genialny komentarz!
fajny filmik :)
Myślę, że obok tych dwudziestu języków, powinny dodatkowo znaleźć się łacina i greka, które wywierały ogromne wpływy na inne języki w starożytności i średniowieczu. Ale mimo to film bardzo dobry, czekam na więcej takich :)
Lista najważniejszych języków przeszłości jeszcze się tu pojawi. Zapraszam do subskrybcji.
Kurde świetny gość z Ciebie
Cieszę się ze Cię poznałam!
Biorac pod uwage krotkosc filmu i obszar zagadnienia to swietnie opracowany material.
Jesteś charyzmatyczny. świetna dykcja.
Ciekawe 😀👍
Zostaje na dłużej
Jesteś po prostu "awesome " ( nie znalazłem odpowiedniego słowa w języku polskim ).
Byłem przekonany, że hiszpański będzie na trzeciej pozycji. A tu zaskoczenie ciekawe
Iberyjski by był XD,więc w sumie dobrze Pan myślał
szkoda ze jest tak malo kanalow, na temat lingwistyki :( bo to najciekawszy temat.
Wydaje mi się, że język włoski wciąż jeszcze jest bardzo ważny w etruskologii :)
Trzeba by zapytać Klaudiusza.
vaffanculo - ja pierdole
Jakiej ty jesteś narodowości w końcu? Obejrzałem kilka filmików i sam już nie wiem. Dobrze mówisz po polsku, hiszpańsku, a nawet dobrze wymawiasz chiński. No i masz mega malutkie oczy zupełnie jak Azjata. Naprawdę zagwostkę teraz mam.
Pozdrawiam. 😅
Jestem polskiej narodowości.
Też się zastanawiałem. Bo jednak masz nieco akcent jak bardzo dobrze umiejący j. polski obcokrajowiec. 😉
@@Tiengos I nazywasz się Tien Go? Czy coś mi umknęło ;0
@@Tiengos Po prostu Polacy nie mają świadomości że jesteśmy Multi kulti od wieków.Najwazniejsza to kultura język i świadomość,pozdrawiam.
@@Tiengos Swietny kanal - wlasnie zasubskrybowalem. Bede teraz ogladal Twoje filmy do tylu. Czy w ktoryms z nich mowisz cos o sobie 👍👍👍
Ten ranking ma sens.
Dobry Kanał , Pozdro 5!
Zrobisz 50 najbardziej wpływowych języków na świecie
Me at 0:43: 너가 싫어
Me at 0:44: 사랑해
Podobało się ❤❤❤
To może teraz top 20 języków których znajomość jest najbardziej doceniana przez pracodawców i za których znajomość dostaniesz wyższe wynagrodzenie. do języków najbardzej zwiększających twoją wartość ba rynku pracy należą Szwecki czy hebrajski, a tych w tym filmie nie widziałem więc wnioskuję że gdy mówiłeś o najbardziej wpływowych językach to nie miałeś na myśli właśnie tego co proponuję.
Tak, wpływowość jest zdefiniowana w filmiku za pomocą PKB a nie przydatności na rynku pracy.
Najbardziej chinski i skandynawskie
,pozdrawiam z islandii
@@n0rmalnaLitości. Nie ma czegoś takiego jak język chiński.
Cześć! Ostatnio ku mojemu zdziwieniu zauważyłem, że słowa "Dania" (-kraj) i "dania" (=posiłek l. mn.) w języku polskim wymawiane są w różny sposób ("Dania" - wypowiadana jakby przez długie "-nija" i "dania" - wypowiadane przez krótkie "-nia"), czy mógłbyś wyjaśnić skąd taka rozbieżność? A może istnieje więcej takich słów tylko nie zwracamy na to uwagi?
Bardzo ciekawe pytanie, nie zwróciłam na to uwagi!
Przyjmuje się, że wszystkie wyrazy pochodzenia łacińskiego z końcówką -nia wymawia się jako -ńja. Za to w rodzimych polskich wyrazach wymawia się to po prostu jako -ńa
Faktycznie! Też nigdy nie zwróciłam na to uwagi. Tak samo jak mania i Mania (zdrobnienie od Maria/ Marianna)
Zaznaczył bym tylko że język angielski też jest podzielony, szkocki, irlandzki, angielskie dialekty, a o ameryce, czy australii już nie wspomnę....
Szkocki i irlandzki a angielski to całkiem inna rodzina.
@@palikirmajuro1249 Nie pisałem o celtyckim = Gaelic bo do tych zalicza się także walijski, a o odmianie wymowy języka angielskiego, jak sami oni mówią 'accent' albo 'pronunciation' ....
Świetny kanał . Zwroc tylko uwagę na podpisy pojawiające się w Twoich filmikach. Niektóre są z błędami, przekręcone słowa, niegramatycznie. Nie chcę Ci dokuczyć , chcę Ci pomóc, aby było jak najlepiej. Pozdrawiam, możesz być wzorem dla zblazowanej młodzieży ( i nie tylko młodzieży).
To jest na prawdę niesamowite jak dobrze pod kątem technicznym (deklinacja, gramatyka, akcent) jedziesz z polskim. Zasób słownictwa też zawstydziłby niejednego rodowitego Polaka.
Przecież to polak xD
@@Zagrozg hahahahhaha.
Lol
ale masz perfekcyjną wymowę, gratuluję .
Gdybyśmy mieli takie kolonie jak Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia... , ale 300 lat temu w całej Wschodniej Europie był nota bene językiem w którym dogadał się każdy. Arabski - wiadomo podboje Islamu. Holendrzy mimo że taki malutki kraj ale jako odkrywcy i handlarze wiedli prym w Europie, nawet Gdańsk był przez jakiś czas tak Holenderski jak sam Amsterdam.
Zapomniałeś o jednym języku uniwersalnym, którym posługują się prawie wszyscy na ziemi, a o ile istnieją inne cywilizacje w kosmosie to też nim się posługują - zgadnij którym?
A w ktorym filmiku przedstawiasz sie kim jestes i t d ? Pozdrawiam .
2:51 Jak to nie ma? Monako jest najgęściej zaludnionym panśtwem na świecie, przy czym (nie licząc Watykanu z wiadomych względów) wykorzystuje 100% swojej powierzchni
Przepraszam, ze sie czepiam ale chyba mam problem zPKB. Chcesz powiedziec, ze najwieksze gospodarki wyrabiaja łacznie ok 40% sw PKB, kto robi reszte ?
W filmiku użyłem PKB według parytetu siły nabywczej. I tak, w tym wypadku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, oraz Chiny, Hong-Kong, Tajwan i Makau, lącznie są odpowiedzialne za około 40% światowego PKB. Resztę wyliczeń można znaleźć tutaj github.com/GA1/languages-by-gdp/blob/master/dataset.js
3:56 w napisach jest błąd "Majowie", a mówi Tajowie.
5:00 niderlandzki jest oficjalną nazwą tego języka
Jeśli chodzi o Niderlandzki, to jest jeszcze bardzo ważny fakt, iż Klingonie go używają oficjalnie
Ja się śmieję, że Polacy kolonizują Wielką Brytanię. 🤣 Niektórzy Anglicy umieją coś powiedzieć po polsku. 😁
1:16 malutki błąd po polsku mówi się ,,Azer".
Który chińskich języków brałeś pod uwagę?
Mówię tutaj o standardowym języku mandaryńskim.
@@Tiengos To jest język urzędowy nie używany przez większość Chińczyków w domu,taki angielski na Chiny.
@@robmic8125 Dzięki za komentarz. Zgadza się. Z Chinami też miałem rozterkę. Mimo wszystko język chiński mandaryński ma większy wpływ w większości przypadków niż francuski w Afryce, i dlatego całe Chiny zaliczyłem do tego języka. Jeśli chiński jest problematyczny to jeszcze większy problem stanowi hindi-urdu w tym video.
@@Tiengos Dzięki za wyjaśnienie,👍
@@Tiengos Tyle trudu, po to, żeby wytłumaczyć ludziom, że niedługo trzeba będzie zacząć uczyć się chińskiego? Ups, przepraszam - mandaryńskiego...
Największym poszkodowanym tego (arcyciekawego) filmiku jest: łacina. W nauce, taksonomii, kulturze - nie do pominięcia. Nie znam PKB Watykanu, tym niemniej, wydaje się, że jako język uniwersalny Europy od starożytności aż do czasów niemalże współczesnych - zasługuje przynajmniej na skromną wzmiankę w tego typu rankingu. ;)
To chyba PKB w oparciu o parytet siły nabywczej ,bo w klasycznym to (Ukraina+Białoruś+Kazachstan+Rosja)
Zgadza się, to PKB według parytetu siły nabywczej, który moim zdaniem jest bardziej miarodajny (ale to w końcu PKB, więc wciąż ma wiele problemów).
❤️👍
Wow 20 najbardziej wpływowych języków po dodaniu tworzą 72.27 całego światowego PKB dwadzieścia języków przypominam że języków jest do siedmiu tysięcy
Ile języków zna autor tego kanału?
1:15 *Azer
Azerbejdżanin czy Azer? :) W przypadku Persji to mamy na myśli tą właściwą Persję czy też tą skolonizowaną przez arabów?
To zależy, kogo masz na myśli. Azerbejdżanin to obywatel Azerbejdżanu, a Azer to osoba narodowości azerskiej. Identycznie jest z Armeńczykami i Ormianami.
@@zmacerowanyzywokost3629 rozmawiałem z Azerbejdzaninem i powiedział, że to właściwa nazwa. I tak siebie nazywaja. Azer to nazwa uzywana ich nacji przez iranczykow.
@@robertr1540 Obydwie nazwy są właściwe, tylko oznaczają co innego.
czy będzie film o obocznościach? o tym dlaczego gdzieś w polskim i innych językach występują?
Hej, na pewno będzie cos o wyjątkach.
Wydaje mi sie że najbardziej obiektywnym kryterium dla oceny potęgi języka powinna być wiedza jaka jest zapisana (utrwalona) w tym języku. Nie wiem czy da się to zmierzyć ale jestem ciekawy takiego zestawienia!
A mi się wydaję, że nie ma czegoś takiego jak najpotężniejszy język. Każdy język jest równy i nie ma sensu wymyślać jakichś kryteriów potęgi języka. Można ewentualnie robić statystyki dotyczące ilości populacji, która posługuje się danym językiem itd.
zrob prosze filmik na temat jezyka finskiego :)
prosze nie przerabiaj polskiego na angolski
Fiński na pewno się tu kiedyś pojawi.
Właściwie co do malajskiego i indonezyjskiego to: w Indonezji wiele osób w domu używa języków lokalnych, a indonezyjski to język oficjalny, jest promowany czy to w telewizji, czy w szkole. A co ma do tego malajski? Otóż w indonezyjskim jest dużo zapożyczeń z malajskiego.
a nie powinno być PKB na głowę mieszkańca?
Siłą polskiego jest to, że pozwala innym językom wpływać na siebie, pożycza słowa i znaczenia, ale przez setki lat zachowuje swoją strukturę. E-maile stają się mejlami, oberschar obszarem, a kostel kościołem, ale schematy pozostają takie same.
Większość słów w języku polskim jest obcego pochodzenia, ale cały czas to bez wątpienia ten sam język z tą samą gramatyką przez setki lat. Co więcej, nawet język sprzed 500 lat jest stosunkowo zrozumiały dla współczesnego człowieka.
Reszta jest do dupy.
Zapomniałeś o portugalskiej Angoli kolego. O Timorze Wschodnim mógłbyś również wspomnieć. Muitos beijos!😘🌴
Nie zapomniał, a nawet wspomniał, ze krajów gdzie nie mówi się „oficjalnym” językiem jako pierwszym w domu, nie wlicza. A takim jest właśnie Angola i Timor Wschodni pod względem portugalskim.
Jon, a jakim językiem Twoim zdaniem mówi się w Angoli oraz Timorze Wschodnim??😜
@@andre3432 Tetum w Timorze Wschodnim i trzydziestoma lokalnymi odmianami jezyka.
No dobra, ale portugalski również na Timorze funkcjonuje. A Angola??
🌷🍀
W Angola, ludzi tez mowia po portugalski
Cocacola in Angola, Pogo in Togo ;)
Potęgę języka powinno się mierzyć jego długością.
Czy powinno sie mowic chinski czy mandarynski?
Mandaryński to główny dialekt chińskiego, a termin "chiński" obejmuje tak jakby wszystkie dialekty (ale w domyśle często chodzi o mandaryński, jako ten urzędowy chiński i najbardziej popularny), wiec zależy co chcesz przekazać. Myślę że potocznie można mówić po prostu chiński.
Ludzie z Indii i Pakistanu bardzo się nawzajem nie lubią więc wątpię czy oglądają te same filmy:P
Owszem, Bollywood to jedna z rzeczy które łączy te dwa skłócone kraje.
zapomniałeś o chińskim
Skąd ty pochodzisz bo w każdym języku mówisz tak płynnie
Hej, pochodzę z Polski.
@@Tiengos ok
Bardzo podobają mi sie Pańskie filmy choć tu muszę pewną rzecz skrytykować. Otóż wtrącenia muzyczne Portugalii są absolutnie bez sensu. Od razu kojarzą się tylko z Hiszpanią. Nawet fado w sound trucku które by doprowadziło do szewskiej pasji każdego muzykologa (bo coś tam} spełniło by bardziej swoją funkcję bo bardziej by się opierało na archetypach niż na jakiejś tam prawdzie, a o to właśnie chodzi a nie o to że cyfry arabskie nie są tak na prawdę arabskie na przykład.
Szkoda, że Polska nie podbiła Rosji. Dziś graniczylibyśmy z Chinami i pewnie większość Chińczyków mówiła by po polsku. Wtedy również na zachodzie polski byłby językiem handlu. Wtedy świat cały mówił by po polsku.
Masz rację. Przejżyście i logicznie, tylko po polsku można się wyrażać bez koniecznośći szukania"kontekstu wypowiedzi".
Przypomina mi się kawał z czasów komuny - "… na granicy Polsko- Chińskiej zamieszki trwają..."
Przyida czasy ze Benda sie uczyc jezyka pl
Również dla całej świecie tez❤🎉
To znaczy można używać języka w wielu krajach
Zapomniałeś o Angoli przy portugalskim
oraz Guinei-Bissau, Wschodnim Timorze, Macau - sorry I am such a nerd :P
Czy prowadzący to "polish native speaker"?
Tak
Nie cierpię angielskiego.Jak dla mnie to bełkot ohydny,seplenienie i niewyrażna wymowa,czego dla przykładu nie mogę powiedzieć o włoskim.Piękny akcent,wyrażnie wypowiadany.Można wyłapać dużo pojedynczych słów.Taką opinię slyszalem nawet od innych nacji.Coś musi w tym być.
ten jezykowy szowinizm jest mi w smak. :)
Pierwszy raz tu jestem i zastanawiam się kim Ty jesteś? :D .
Nie wyglądasz A tak ładnie mówisz po polsku :)
Na Timorze wschodnim także mówią po portugalsku
A czym jest gramatyka (cybernetycznie) i jak powstał język :
ruclips.net/video/KpPkmo67Dgs/видео.html
Moim zdaniem głównym kryterium do stworzenia tego rankingu powinno być to ilu obcokrajowców chce uczyć się danego języka.
powinni być też brani pod uwagę emigranci
Polaków np za granicą jest prawie drugie tyle co w Polsce.
Witam. Jest taka teoria,poparta głównie genetyką ale nie tylko. Co ciekawe genetyki prawie nie da się podważyć o ile poprostu się nie da. Ariowie to przodkowie Słowian. Rozbili się na Scytów i Sarmatów. Polacy mają korzenie pochodzące od Sarmatów. Natomiast Scytowie znani są jako zdobywcy. Dotarli aż do dzisiejszych Indii i to oni wprowadzili m.in. system kastowy. Także najprawdopodobniej stąd pokrewieństwo językowe między Indi a słowiańskim. Pozdrawiam. Bardzo ciekawy matriał😊
Na Ukrainie obecnie panujący prezydent Wołodymir Zełenski, dąży do uczynienia z Ukraińskiego jedynego języka urzędowego.
wnet.fm/2019/04/26/prezydent-ukrainy-bedzie-musial-uczyc-sie-jezyka-ukrainskiego/
Poza tym na Ukrainie ponad połowa ludności porozumiewa się ukraińskim, więc wg. mnie trochę przeceniłeś w tym rankingu rosyjski.
Urzędowego
Jest też chyba surzhyk, czyli miks obydwóch, więc nie jest to takie jasne.
Ale po co odkrywasz koło na nowo Kamil? Sprawdź Power Language Index i tam już wszystko to (i więcej) już masz opracowane. PKB to za mało.
Ale nie 'średni Szwed', a 'przeciętny Szwed'.
@@Tiengos Trzeba było się leiej polskiego nauczyć ;)
To teraz wersja ;) dla C perl python ruby php itp. itd.
Dobre! Mam w planach zrobić filmik o javascripcie i angielskim ;)
1:16 Azer
_"Azerbejdżanin"_ 🤯
Azer 😌
Język francuski jest bardzo ważny w niemieckich filmach bez dialogowych....
śmiem twierdzić, że niezwykle niedoszacowałeś rosyjskiego, Europa, Azja, Kaukaz...
PKB??? KPB??? Siła języku??? Angielski bije wszystkie języki swą łatwosią... Hiszpański też! Główny warunek przewagi to czas nauki. Szwedzi, Duńczycy, Niemcy, Holendrzy, Norwegowie, Austriacy bardzo szybko uczą się języka angielskiego i przez to łatwiej się odnajdują w świecie.
Wiesz dlaczego te narody, które wymieniłeś szybko uczą się angielskiego? Bo języki, którymi się posługują należą do tej samej grupy. Gdyby sprawdzić, jak nauka angielskiego idzie narodom słowiańskim, to już nie byłoby tak kolorowo.
Why did you say śema instead of siema? xD
W Azerbejdżanie są Azerowie mówiący po azersku. Wiem czepiam się.
Błąd merytoryczny: PKB nie zlicza wszelkich transakcji.
Słowiński
Drugi warunek dla mnie nie ma żadnego sensu. Ilość rodzimych użytkowników + ilość ludzi uczących się lub/i ewentualnie ile jest notowanych z danego kraju spółek giełdowych i branie pod uwagę ich wartości.
Natomiast inna kwestia to produkt krajowy brutto, nie mówi kompletnie nic o bogactwie mieszkańców. To już nieco głębsza ekonomia ale uwierz, wskaźnik ten.. mówi dokładnie nic. To takie wartości do chwalenia się, kto ma większego.
Nie wiem kto robił polskie napisy ale troszkę błędów jest :/
W mowie też.
Nie "Azerbejdżanin" tylko "Azer" ;(
Azjata.