Panie Tomku. Dziękuję za wspaniały wykład, słuchałam w wielkim skupieniu chociaż od 2-ch lat korzystam z Pana przepisów ale tak wspaniałej wiedzy nigdy za wiele. Dla mnie chlebki z najprostszych przepisów są najlepsze. Nie mialam przypadku, żeby chleb mi się nie udał. SERDECZNOŚCI dla Pana i całej RODZINKI. Z pozdrowieniami serducho. ♥️
Dziękuję panie Tomku. Zainspirował mnie pan i odważyłem się piec swoje chleby. Zacząłem tak jak pan radzi od drożdżowych, teraz zacząłem piec na zakwasie. Wszystko sprawdza się rewelacyjnie. Serdecznie pozdrawiam.
No dobrze woda z kranu , a dokarmianie to trzeba go również używać aby dokarmiać , a zapach kwasu powinien być jak tarty chrzan , to jest dobrze zrobiony kwas 👍👍 i dobrze przeprowadzona fermentacja , fajnie prowadzony dialog , super 👍👍👍
Uwielbiam Twoje filmy. Bez wzgledu czy bedę coś gotowała czy nie to ogladam je wszystkie. Prowadzisz kanal bardzo merytorycznie, bez zbednego gadulstwa. Poskugujesz sie piekna polszczyzna, co dla wielu sluchaczy ma znaczenie. A i szczypta humoru czasami sie znajdzie....Tak mnie zacheciles do upieczenia chleba ze od jakiegos czasu ta mysl mnie nie opuszcza. U mnie problemem jest piekarnik a raczej brak termometru. I w ten spisob zacheciles mnie do zakupu nowego sprzetu🤣
U mnie było podobnie, Pan Tomasz mnie zachęcił i kupiłem wypasiony piekarnik i robię kolejne przepisy. Obecnie rozpoczynam zabawę z zakwasem na chlebek.
Piekę samodzielnie pieczywo od miesięcy, mam już niezłą wprawę (nie jestem nowicjuszką w kuchni - z racji wieku, zamiłowania, no i konieczności wyżywienia rodziny). Ale człowiek uczy się całe życie, a Twoje porady bardzo mi pomagają. Filmiki krótkie, jasne, treściwe. Takie lubię. Dzięki 👍🙏
Super film! Zainspirowałeś mnie do zrobienia zakwasu upiekłam juz 4 chleby nie są jeszcze idealne, ale chyba mialam właśnie zły typ mąki żytniej ;) Juz wszystko wiem i działam dalej! :) Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo mi się podoba sposób prowadzenia przez Pana filmów 👍 jestem totalny żółtodziub i dopiero się przymierzam do pieczenia chleba, ale już jakby coś wiem i do tego w przyjemnej atmosferze, z ładną polszczyzną, z przyjemnościa 😃 serdecznie za to dziekuję.
pierwszy mój zakwas zrobiłem jakieś dwa tygodnie temu. Właśnie dzięki Tobie Tomku. Od tamtej pory co drugi dzień piekę chleb według twojego przepisu z paroma moimi modyfikacjami. Chleby są obłędne, chwalone przez najbliższych. Dzięki i pozdrawiam ;)
@@TomekLach wracam z pytaniem. Nieprzerwanie piekę z powodzenie owe chleby ale pojawia się mały kłopot, nie kłopot. Mianowicie masz pomysł na to by chleb tak szybko nie twardniał czerstwiał ? Zazwyczaj znika w dwa dni, a wtedy już nowy wypiek jest ale mimo tego warto by poznać sposób na przedłużenie jego trwałości. Słyszałem, że powinno się dodać rozgotowane ziemniaki do ciasta.
Ale super pomysl! zabieram sie do ogladania. Uwielbiam piec chelb i pizze ( przy najmniej 1 w tygodniu 😂) i powoli przymierzam sie zeby na moim kanale rowniez podzielic sie moimi ulubionymi przepisami..
Z Pana pomocą upiekłem i wyszedł smaczny chleb na zakwasie. Super sprawa. Poczęstowałbym ale już zjadłem ;-) Dziękuję i życzę dużo zdrowia (zawsze 36,6)
Obecnie dużo czasu spędzam w domu. Świetny kanał zrobiłem zakwas i żurek a teraz ćwiczę regularnie chleb i bułki na zakwasie. Dokładnie jak opowiadasz trzeba cierpliwości. Serdecznie dziękuję za pomoc poprzez RUclips. Pozdrawiam
Nowy zakwas się robi 😊 mąkę musiałam sobie z Polski przywieść. Powaliło mnie jak jest łatwo dostępna, gdzie we Francji muszę się naszukać i tak nie ma (zytniej). Najłatwiej było by pszenny robić, ale nie jestem przekonana 😅 ale zwykle drożdże też spoko Tez fajny chlebek mi wychodzi 😊
Piekę chleb od stycznia. Pierwszy materiał video, który znalazłem to Twój przepis - na zakwas i na chleb. Od tej pory piekę średnio dwa razy w tygodniu. Zwiększyłem tylko proporcje (pieczenie jest teraz bardziej ekonomiczne) Po upieczeniu z dodatkami (orzechy, pestki dyni, słonecznik) wychodzi mi dwa bochenki-jeden ok 1,9kg i drugi 0,7kg . Duży idzie na pierwszy rzut, mały pochłaniany jest kiedy przygotowany zaczyn na chleb czeka na resztę mąki i piekarnik . Smak nie do opisania. Taki jak pamiętam z dzieciństwa. Chleb na zakwasie jest bardzo długo swierzy. Nie pleśnieje itd, itp. Teraz bawię się Twoim przepisem zmieniając mąki. Raz więcej orkiszu, czasami dodam pszennej pełnoziarnistej. Za każdym razem coś nowego 😁. Staram się kupować mąki Bio,. Mam tylko nadzieję, że producent wsypał do opakowania towar wyprodukowany bez udziału środków skutecznie przyśpieszających przeprawę na "drugi brzeg". Tak jak powiedziałeś w filmie, trzeba obserwować. Na każdej mące ciasto inaczej pracuje. Piekarnia to nie apteka. Można trochę poczarować, parę dkg w lewo czy w prawo nie robi tu różnicy. Na początku podchodziłem do tematu jak aptekarz - co do grama 👍. Fajna zabawa. Dzięki za zainfekowanie pasją. Pozdrawiam
To łapka dla Pana Żony 👍🙂 Świetny kanał, a dzisiejsze odpowiedzi na nasze pytania to świetna ściąga w jednym miejscu🤗 Panie Tomku, a kiedy będzie przepis na chleb z garnka ?
Ja od marca rozpocząłem przygodę z zakwasem żytnim i wypiekiem własnego chleba. Pierwszy chleb jaki upiekłam był kompletną klapą. Drugi był już zjadliwy, więc postanowiłem że się podszkle i dokupie koszyk rattanowy plus garnek rzymski. To zmieniło dużo, upiekłam pierwszy chleb który smakował wyśmienicie, a rodzina domagała się kolejnego :) Satysfakcja bezcenna, warto próbować.
Nurtuje mnie jedna sprawa a przez obecne problem z zakupem maki nie chce eksperymentowac. "Co daje przekladanie chleba na zakwasie po ostatnim wyrastaniu na goraca blache lub garka?" z gory dziekuje za odpowiedz.
Panie Tomku mam zakwas aktywny chcę upiec chleb ulubiony z Pana przepisu dwa chleby foremki 2 szt. 39x11 na zaczynie ,mąka pszenna i żytnia ile trzeba mąki na dwa chleby, jak piekłem na drożdżach to dawałem 700g mąki żytniej typ.750 i 750g mąki pszennej i było ok ,a ile trzeba zakwasu na zaczyn czy 150g mąki i 150g wody plus trzy łyżki zakwasu na dwa chleby ,czy trzeba coś zwiększyć? Pozdrawiam z góry dziękujęWitamy w schowku Gboard. Tu będzie przechowywany każdy tekst, który skopiujesz.
Super! Dziękuję za jak zawsze fachowe wskazówki. Ja odkąd zaczęłam eksperymentować z chlebem na zakwasie (również z Pańskich przepisów bo wychodzą świetnie!) nie kupuję już w sklepie. Często też robię z samej mąki pełnoziarnistej i on faktycznie wymaga nieco więcej czasu aby wyrósł ale z tego co mi wiadomo im dłużej taki chlebek fermentuje tym zdrowszy więc to jest właśnie extra, że można eksperymentować. No i nie pleśnieje, przechowuję w ściereczce w chlebaku ponad tydzień i jest pyszny. :)
A ja dzięki oglądaniu filmów Tomka i praktykowaniu czuję się bardziej zaawansowany :) Na większość pytań bym już odpowiedział sam, a właśnie dwa razy w tygodniu piekę chlebek bez foremki. Fakt trudno żeby za każdym razem wyszedł jednakowy, ale właśnie cała frajda dodatkowo polega na obserwowaniu co i jak się zrobiło i jaki z tego wyszedł chlebuś. Słuchajcie Tomka, dobrze gada i świetnie tłumaczy - czego moje poczynania są za przykład ;)
Dziękuję za wstawkę. Może dziwne pytanie zadaję, ale jak piec w piekarniku elektrycznym? Grzanie tylko dół, tylko góra, czy oba? No i na której półce? (pieczywo bez foremki/bułki)
Mój zakwas trzymam cały czas w jednakowych warunkach. Przez pierwsze dwa dni ładnie pracował, a potem się skończyło. Nie widać ani jednego pęcherzyka powietrza. Do kosza i zacząć od nowa ? Pozdrawiam
Tomku mam podobne spostrzeżenia. Laik traktuje kuchnie jak aptekę, laboratorium. Z czasem przyjdzie doświadczenie, i wtedy nie trzymajcie się sztywno przepisów Czasem wystarczy zaufać intuicji i trochę pomyśleć :)
Uwielbiam kwaśny chleb, więc do ciasta dodaję żurku, na kg mąki 100-200 ml. Co do twardej skórki, mój sposób to spryskanie chleba z każdej strony zimną mocno osoloną wodą zaraz po wyjęciu z piekarnika. Sól podbija smak skórki, zimna woda hartuje i zmiękcza skórkę, poza tym w piekarniku stawiam naczynko z woda i spryskuję ścianki.
Panie Tomku dziękuję za ładny filmik. Powiedzmy że przepadam za chlebem przennym i zrobię przenny zakwas. Chcąc spróbować żytniego muszę mieć nowy zakwas czy mogę do tego użyć żytniego. Na odwrót, zarabiając przenny chlebek żytnim zakwasem czy ma prawo to się udac, czy też ma pan przesłanki by nie mieszac?
@@TomekLach Dzięki. Już nie trzeba ;) sam to ogarnąłem. Nawet bez żeliwnego garnka, tylko na kamieniu do pizzy. Próbowałem dwóch metod: pierwszej ze składaniem ciasta co 40 minut i drugiej ze wstępnym bardzo długim wyrabianiem ciasta na gładko, potem odpoczynek 3 godziny, po tym czasie tylko jedno składanie chleba, do koszyczka na 3 godziny i dalej już tylko do piekarnika. Obie metody dały mi podobne efekty, więc wybrałem tę drugą, jako mniej czasochłonną/angażującą. Pzdr.
Będę próbował po powrocie z wakacji. Żona czasem kupuje obecnie chleb z cebulką (który chciałbym zrobić sam), ale interesuje mnie też chleb z burakami. Tyle możliwości :D Film inspirujący! :D
Witam Panie Tomku. Chciałbym spróbować zacząć piec chleb na zakwasie, ale jeszcze nie mam zakwasu. Chciałbym spróbować zrobić zakwas wg Pańskiego przepisu, ale czego się obawiam to kwestia temperatury otoczenia (temperatura w pomieszczeniu np. kuchni). W chwili obecnej piekę chleby posiłkując się drożdżami suszonymi i zakwasem Dr Oetkera. Jak pisałem mam problem z temperaturą w jakiej przygotowuję chleby (do wyrośnięcia chleba posiłkuję się kaloryferem, ale boję się jak będzie latem). Czy przy przygotowywaniu zakwasu można się posiłkować piekarnikiem?
Adamie myślę że trzymanie zakwasu w piekarniku będzie pomocne :) szczególnie jeżeli masz możliwość ogrzać piekarnik do 30 st C - to pozwoli lepiej wystartować zakwasowi
Ja zapalam żarówkę w piekarniku żeby podnieść temperaturę, ale robię to dla zaczynu i żeby ciasto chlebowe rosło. Zakwas startowałem w lecie - niebyło problemu.
Pytanie, o ile trzeba wydłużyć czas pieczenia gdy pieczemy więcej niż jeden chleb na raz, i czy przy kuchence gazowej, która grzeje tylko z dołu mam coś zmienić względem czasu i temperatury?
Ja za każdym razem piekę dwie foremki jednocześnie. Nie wydłużam czasu pieczenia. Wg przepisu Tomka. Piekarnik elektryczny z termoobiegiem. I w każdej pozycji mam termoobieg + turbo,góra, dół lub łącznie. Nie można go wyłączyć... Co do gazu, niech expert się wypowie :)
Dzieki super porady!!ale mam jeszcze jedno pytanie czy chcleb na mące przennej,orkiszowej itp bedzie rósł wolniej niż chleb na mace zytnio przennej-zawsze taki piekłam.teraz niestety brak zapasu maki. I ostatnio chyba trzymalam z dlugo zakwas w lodowce przez tydzien go dokarmiałam i nic nie drgną.-pewnie może być 100 przyczyn.ehh Pozdrawiam.
Chleby na różnych mąkach potrzebują różnego czasu na wyrastania - na żytniej czy orkiszowej będzie to dłuższy czas niż na jasnej pszennej. Zakwas jak nie drgnął to powinien ruszyć po dłuższym czasie - dokarm kolejny raz i niech stoi na blacie :)
Fajny film. Dzięki. Czekam na film: chleb bez foremki :) Już 8 chlebów z rożnych mąk i przepyszny żurek wg Twojego przepisu. Jeśli akurat nie mam mąki żytniej, to czy mogę dokarmić zakwas pszenną? Pewnie nie...
Witam, kilkukrotnie piekłam pizzę na zakwasie wg przepisu. Niestety, po wyjęciu z piekarnika ciasto "siada", powstaje zakalec. Dzieciom to nie przeszkadza - zajadają się i zachęcają, bym piekła "zawodowo". Chciałabym wiedzieć, co robię źle. Piekę w 275 stopniach, w środkowej części piekarnika. Próbowałam z termoobiegiem ale to nie skończyło się dobrze :(
@@TomekLach Sam zamysł był taki aby sprawdzić czy w ogóle zadziała, bo drożdży nigdzie nie było, a od mojej mąki żytniej 720 to zakwasy umierają a w sklepach nie mam innej w okolicy, szukam alternatyw, wrzucał będę co się da, byle bakterie miały co jeść, jakieś nasiona do chlebów, różne mąki. A co z tym zrobię? Do chleba lub pizzy dodam, sam nie wiem, lecz nie ufam mu bo to takie dość niekonwencjonalne. Pracuje słabo, nie rośnie, tylko ma bąbelki więc żyje, zobaczy się jak zareaguje gdy wymieszam go z ciastem, możliwe iż dostanie tyle jedzenia że urośnie, nie spieszy mi się, bo to tylko dla zabawy więc ciasto może mi tam fermentować nawet i kilka dni, kiedyś nawet i samo ciasto z fermrntuje i zacznie rosnąć samo z siebie.
Mi bąble na zakwasie wychodzą już po dobie, czy ktoś wie czy taki krótki czas wystarczy żeby coś upiec? Bo później jest kicha - bąble znikają, robi się pasztet płynny bez bąbli.
W przypadku ciasta drożdżowego, które nie urosło najczęściej chodzi o jakość drożdży, ich stan lub temperaturę jaką na nie zadziałaliśmy. Jeśli drożdże nie są dobrej jakości, bo coś poszło nie tak na etapie produkcji lub były źle przechowywane, niestety ale nic tu już nie pomoże. Jeśli są stare, przesuszone bo za długo już leżą w lodówce, zwłaszcza po odpakowaniu, nadają się do wyrzucenia. Teoretycznie jeśli są tylko trochę przesuszone, ale większość wygląda normalnie, to można by suche odkroić i użyć reszty. Jednak dla mnie to rosyjska ruletka, po pierwsze nie wiadomo czy w ogóle zadziałają, a po drugie to żywy organizm, fermentuje, nie wiadomo jak takie ciasto podziała na nasz układ trawienny. :( No i trzeci czynnik, temperatura. Tu dość łatwo o błąd. Damy za ciepłą wodę - zabijemy drożdże, damy za chłodną - mogą nie zadziałać. Najlepsza jest woda mniej więcej w temperaturze ciała, od 36 do 38 stopni Celsjusza. Niestety, ale nawet już 40 stopni jest w stanie sprawić, że drożdże padną. :/ Warto też dać ciastu rosnąć w cieple, np. włożyć do lekko podgrzanego piekarnika, do 50 stopni maksymalnie. Ja najczęściej podgrzewam piekarnik do 50 stopni, wyłączam i dopiero wkładam ciasto przykryte ściereczką. U mnie sprawdza się to idealnie, najdalej w ciągu godziny ciasto zwiększa objętość dwukrotnie albo i więcej. Po prostu, metodą prób i błędów trzeba sprawdzić jakie warunki w danej kuchni są najlepsze dla ciasta. Powodzenia. ;)
Prowadzę zakwas juz od ponad miesiąca, mam pytanie. Wypiekłam na tym zakwasie już kilka chlebów ale mam wrażenie że moje chleby były lepsze na początku niż teraz. Już chuk ze smakiem ale ostatnimi czasy zauważyłam że moje chleby sa twarde już na drugi dzień mimo że przechowuje je szczelnie w papierowej torebce w chlebaku. Co zrobić ? Jak zaczynałam przygodę z chlebem własnej roboty i czytałam o tym w internecie to wszędzie podawali że główną zaletą jest fakt że jest miękki tydzień. No chyba nie..
@@TomekLach czas wyrastania chleba u mnie potrafi sięgać nawet do 16h i chleb pięknie wyrasta w foremkach. Wczoraj postanowiłam odświeżyć zakwas i już to zrobiłam ale nie rozumiem tego trochę. Podobno im starszy zakwas tym lepszy więc czemu musialam go odświeżyć?
Aby skorka nie byla twarda..5 - 10 .min przed koncem pieczenia...wysuwam chlebek z piekarnika spryskuje lub smaruje pedzelkiem namoczonym w wodzie..I wsuwam go znowu do piekarnika na 5-10 minut... wyjmuje ..odklejam papier I studze na kratce .. NIDGY SKORKA NIE JEST TWARDA..POLECAM...
Ja po upieczeniu, smaruję skórkę masłem. Jest smaczna miękko chrupiąca w pierwszy dzień, dalej miękka
Witam Pana
I znowu mądry przekaz,jak zawsze.Słucham Pana z ciekawością.Dzięki Panu piekę chleb na suchym zakwasie.Jest pycha!Jestem wdzięczna Panu.Życzę wszystkiego najlepszego!,,🤗
Panie Tomku.
Dziękuję za wspaniały wykład, słuchałam w wielkim skupieniu chociaż od 2-ch lat korzystam z Pana przepisów ale tak wspaniałej wiedzy nigdy za wiele. Dla mnie chlebki z najprostszych przepisów są najlepsze. Nie mialam przypadku, żeby chleb mi się nie udał.
SERDECZNOŚCI dla Pana i całej RODZINKI. Z pozdrowieniami serducho. ♥️
Dziękuję panie Tomku. Zainspirował mnie pan i odważyłem się piec swoje chleby. Zacząłem tak jak pan radzi od drożdżowych, teraz zacząłem piec na zakwasie. Wszystko sprawdza się rewelacyjnie. Serdecznie pozdrawiam.
No dobrze woda z kranu , a dokarmianie to trzeba go również używać aby dokarmiać , a zapach kwasu powinien być jak tarty chrzan , to jest dobrze zrobiony kwas 👍👍 i dobrze przeprowadzona fermentacja , fajnie prowadzony dialog , super 👍👍👍
Uwielbiam Twoje filmy. Bez wzgledu czy bedę coś gotowała czy nie to ogladam je wszystkie. Prowadzisz kanal bardzo merytorycznie, bez zbednego gadulstwa. Poskugujesz sie piekna polszczyzna, co dla wielu sluchaczy ma znaczenie. A i szczypta humoru czasami sie znajdzie....Tak mnie zacheciles do upieczenia chleba ze od jakiegos czasu ta mysl mnie nie opuszcza. U mnie problemem jest piekarnik a raczej brak termometru. I w ten spisob zacheciles mnie do zakupu nowego sprzetu🤣
U mnie było podobnie, Pan Tomasz mnie zachęcił i kupiłem wypasiony piekarnik i robię kolejne przepisy. Obecnie rozpoczynam zabawę z zakwasem na chlebek.
Piekę samodzielnie pieczywo od miesięcy, mam już niezłą wprawę (nie jestem nowicjuszką w kuchni - z racji wieku, zamiłowania, no i konieczności wyżywienia rodziny). Ale człowiek uczy się całe życie, a Twoje porady bardzo mi pomagają. Filmiki krótkie, jasne, treściwe. Takie lubię. Dzięki 👍🙏
Dziękuję za komentarz! :) Pozdrawiam
Super film! Zainspirowałeś mnie do zrobienia zakwasu upiekłam juz 4 chleby nie są jeszcze idealne, ale chyba mialam właśnie zły typ mąki żytniej ;)
Juz wszystko wiem i działam dalej! :)
Pozdrawiam serdecznie!
Upiekłam już wiele chlebków z Pana przepisu .I dziękuję za przepisy.
Bardzo mi się podoba sposób prowadzenia przez Pana filmów 👍 jestem totalny żółtodziub i dopiero się przymierzam do pieczenia chleba, ale już jakby coś wiem i do tego w przyjemnej atmosferze, z ładną polszczyzną, z przyjemnościa 😃 serdecznie za to dziekuję.
pierwszy mój zakwas zrobiłem jakieś dwa tygodnie temu. Właśnie dzięki Tobie Tomku. Od tamtej pory co drugi dzień piekę chleb według twojego przepisu z paroma moimi modyfikacjami. Chleby są obłędne, chwalone przez najbliższych. Dzięki i pozdrawiam ;)
Bardzo mi miło! Dziękuję za komentarz! :)
@@TomekLach wracam z pytaniem. Nieprzerwanie piekę z powodzenie owe chleby ale pojawia się mały kłopot, nie kłopot. Mianowicie masz pomysł na to by chleb tak szybko nie twardniał czerstwiał ? Zazwyczaj znika w dwa dni, a wtedy już nowy wypiek jest ale mimo tego warto by poznać sposób na przedłużenie jego trwałości. Słyszałem, że powinno się dodać rozgotowane ziemniaki do ciasta.
Świetny film! 👏👏👏Dużo wiedzy i jasny przekaz. Dziękuję😁
Ale super pomysl! zabieram sie do ogladania. Uwielbiam piec chelb i pizze ( przy najmniej 1 w tygodniu 😂) i powoli przymierzam sie zeby na moim kanale rowniez podzielic sie moimi ulubionymi przepisami..
Trzymam kciuki za Twoje filmy :-) dziękuję za komentarz! :)
Dzieki @@TomekLach ☀️
Z Pana pomocą upiekłem i wyszedł smaczny chleb na zakwasie. Super sprawa. Poczęstowałbym ale już zjadłem ;-) Dziękuję i życzę dużo zdrowia (zawsze 36,6)
Dziękuję 😀
Boziu, ale ż super filmik! Szkoda że wcześniej nie znalazłam, wszystkie problemy omówione 🥰💪🏼
Dziękuję bardzo ♥️
Dziękuję bardzo za cenne wskazówki, wszystko się zgadza w 100%
Świetnie wychodzi wspaniale, chleb jest bardzo dobry.
Dzięki 👍👌😃
Świetne filmy nagrywasz. Dzięki za wiele pomocnych rad.
A ja dziękuję za komentarz! :)
Bardzo pouczające wideo. Twoje zdrowie! ✌️
Dzięki i zdrówko! 😀
Obecnie dużo czasu spędzam w domu. Świetny kanał zrobiłem zakwas i żurek a teraz ćwiczę regularnie chleb i bułki na zakwasie. Dokładnie jak opowiadasz trzeba cierpliwości. Serdecznie dziękuję za pomoc poprzez RUclips. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za komentarz! :) powodzenia w dalszych wypiekach i eksperymentach
Nowy zakwas się robi 😊 mąkę musiałam sobie z Polski przywieść. Powaliło mnie jak jest łatwo dostępna, gdzie we Francji muszę się naszukać i tak nie ma (zytniej). Najłatwiej było by pszenny robić, ale nie jestem przekonana 😅 ale zwykle drożdże też spoko
Tez fajny chlebek mi wychodzi 😊
Piekę chleb od stycznia. Pierwszy materiał video, który znalazłem to Twój przepis - na zakwas i na chleb. Od tej pory piekę średnio dwa razy w tygodniu. Zwiększyłem tylko proporcje (pieczenie jest teraz bardziej ekonomiczne) Po upieczeniu z dodatkami (orzechy, pestki dyni, słonecznik) wychodzi mi dwa bochenki-jeden ok 1,9kg i drugi 0,7kg . Duży idzie na pierwszy rzut, mały pochłaniany jest kiedy przygotowany zaczyn na chleb czeka na resztę mąki i piekarnik . Smak nie do opisania. Taki jak pamiętam z dzieciństwa. Chleb na zakwasie jest bardzo długo swierzy. Nie pleśnieje itd, itp. Teraz bawię się Twoim przepisem zmieniając mąki. Raz więcej orkiszu, czasami dodam pszennej pełnoziarnistej. Za każdym razem coś nowego 😁. Staram się kupować mąki Bio,. Mam tylko nadzieję, że producent wsypał do opakowania towar wyprodukowany bez udziału środków skutecznie przyśpieszających przeprawę na "drugi brzeg". Tak jak powiedziałeś w filmie, trzeba obserwować. Na każdej mące ciasto inaczej pracuje. Piekarnia to nie apteka. Można trochę poczarować, parę dkg w lewo czy w prawo nie robi tu różnicy. Na początku podchodziłem do tematu jak aptekarz - co do grama 👍. Fajna zabawa. Dzięki za zainfekowanie pasją. Pozdrawiam
Kolejny konkretny film. Bravo Ty.
Dzięki Mariusz ✌️
To łapka dla Pana Żony 👍🙂
Świetny kanał, a dzisiejsze odpowiedzi na nasze pytania to świetna ściąga w jednym miejscu🤗
Panie Tomku, a kiedy będzie przepis na chleb z garnka ?
Witam 🙂 Mój pierwszy zakwas dzięki Tobie. Narazie rośnie. Zobaczymy co dalej. Dziękuję.
Ja od marca rozpocząłem przygodę z zakwasem żytnim i wypiekiem własnego chleba. Pierwszy chleb jaki upiekłam był kompletną klapą. Drugi był już zjadliwy, więc postanowiłem że się podszkle i dokupie koszyk rattanowy plus garnek rzymski. To zmieniło dużo, upiekłam pierwszy chleb który smakował wyśmienicie, a rodzina domagała się kolejnego :) Satysfakcja bezcenna, warto próbować.
Brawo dla Ciebie Grześ! :D
Ten odcinek to złoto. :)
Nurtuje mnie jedna sprawa a przez obecne problem z zakupem maki nie chce eksperymentowac. "Co daje przekladanie chleba na zakwasie po ostatnim wyrastaniu na goraca blache lub garka?" z gory dziekuje za odpowiedz.
Ja podczas pieczenia wkładam naczynie z wodą do piekarnika i skórką nie stwardnieje. Na początku nie wkladalam i skórka była twarda.
POZDROWIENIA Z WLOCH SZACUNEK DLA PANA DZEKUJE BARDZO. 💟💟💟💟💟💟💟💟👍👍👍👍👍👍👍👍
Dziękuję za komentarz! :) pozdrawiam!
Panie Tomku mam zakwas aktywny chcę upiec chleb ulubiony z Pana przepisu dwa chleby foremki 2 szt. 39x11 na zaczynie ,mąka pszenna i żytnia ile trzeba mąki na dwa chleby, jak piekłem na drożdżach to dawałem 700g mąki żytniej typ.750 i 750g mąki pszennej i było ok ,a ile trzeba zakwasu na zaczyn czy 150g mąki i 150g wody plus trzy łyżki zakwasu na dwa chleby ,czy trzeba coś zwiększyć? Pozdrawiam z góry dziękujęWitamy w schowku Gboard. Tu będzie przechowywany każdy tekst, który skopiujesz.
Super! Dziękuję za jak zawsze fachowe wskazówki. Ja odkąd zaczęłam eksperymentować z chlebem na zakwasie (również z Pańskich przepisów bo wychodzą świetnie!) nie kupuję już w sklepie. Często też robię z samej mąki pełnoziarnistej i on faktycznie wymaga nieco więcej czasu aby wyrósł ale z tego co mi wiadomo im dłużej taki chlebek fermentuje tym zdrowszy więc to jest właśnie extra, że można eksperymentować. No i nie pleśnieje, przechowuję w ściereczce w chlebaku ponad tydzień i jest pyszny. :)
A ja dzięki oglądaniu filmów Tomka i praktykowaniu czuję się bardziej zaawansowany :) Na większość pytań bym już odpowiedział sam, a właśnie dwa razy w tygodniu piekę chlebek bez foremki. Fakt trudno żeby za każdym razem wyszedł jednakowy, ale właśnie cała frajda dodatkowo polega na obserwowaniu co i jak się zrobiło i jaki z tego wyszedł chlebuś. Słuchajcie Tomka, dobrze gada i świetnie tłumaczy - czego moje poczynania są za przykład ;)
Dzięki Irek! ❤️✌️
Świetne, dziękuje, pozdrawiam 😘
Dziękuję za komentarz! :)
Mój sposób to zaczyn do miski i do pracy po pracy wyrabiam ciasto i do spac a rano pieczenie smacznego wszystkim
Super wiedza
Dziękuję za wstawkę. Może dziwne pytanie zadaję, ale jak piec w piekarniku elektrycznym? Grzanie tylko dół, tylko góra, czy oba? No i na której półce? (pieczywo bez foremki/bułki)
Mój zakwas trzymam cały czas w jednakowych warunkach. Przez pierwsze dwa dni ładnie pracował, a potem się skończyło. Nie widać ani jednego pęcherzyka powietrza. Do kosza i zacząć od nowa ? Pozdrawiam
Tomku mam podobne spostrzeżenia. Laik traktuje kuchnie jak aptekę, laboratorium. Z czasem przyjdzie doświadczenie, i wtedy nie trzymajcie się sztywno przepisów
Czasem wystarczy zaufać intuicji i trochę pomyśleć :)
Dokładnie :) Pozdrawiam!
Uwielbiam kwaśny chleb, więc do ciasta dodaję żurku, na kg mąki 100-200 ml. Co do twardej skórki, mój sposób to spryskanie chleba z każdej strony zimną mocno osoloną wodą zaraz po wyjęciu z piekarnika. Sól podbija smak skórki, zimna woda hartuje i zmiękcza skórkę, poza tym w piekarniku stawiam naczynko z woda i spryskuję ścianki.
Ciekawe! Dziękuję za komentarz! :)
Panie Tomku dziękuję za ładny filmik. Powiedzmy że przepadam za chlebem przennym i zrobię przenny zakwas. Chcąc spróbować żytniego muszę mieć nowy zakwas czy mogę do tego użyć żytniego. Na odwrót, zarabiając przenny chlebek żytnim zakwasem czy ma prawo to się udac, czy też ma pan przesłanki by nie mieszac?
Możesz używać jednego zakwasu do różnych wypieków :) Żytni nada się chleba pszennego i odwrotnie też zadziała :)
Mam prośbę mogl bys nagrac cos o calzone?? Jakias porade przepis metode składania:) z góry dziekuje i pozdrawiam
Ok dopisuję do listy :-)
Czy zrobisz może filmik o robieniu chleba bez keksówki, wyrastającego w koszyczku i pieczonego luzem? Thx!
Tak, będzie niedługo :-)
@@TomekLach Super, dzięki, w takim razie masz mojego suba i czekam! Pzdr!
@@TomekLach Dzięki. Już nie trzeba ;) sam to ogarnąłem. Nawet bez żeliwnego garnka, tylko na kamieniu do pizzy. Próbowałem dwóch metod: pierwszej ze składaniem ciasta co 40 minut i drugiej ze wstępnym bardzo długim wyrabianiem ciasta na gładko, potem odpoczynek 3 godziny, po tym czasie tylko jedno składanie chleba, do koszyczka na 3 godziny i dalej już tylko do piekarnika. Obie metody dały mi podobne efekty, więc wybrałem tę drugą, jako mniej czasochłonną/angażującą. Pzdr.
Dziekuje ☺ pozdrawiam cieplutko ☺😊
Pozdrawiam 😸
Super!
👍
Panie Tomku ile muszę dać zakwasu np. na takie 3chlebki.Pozdrawiam
Będę próbował po powrocie z wakacji. Żona czasem kupuje obecnie chleb z cebulką (który chciałbym zrobić sam), ale interesuje mnie też chleb z burakami. Tyle możliwości :D Film inspirujący! :D
dziekuje :)
super filmik ! dzieki ! mam pytanie hahaha :) czy trzeba zakrywac foremke jak ciasto rosnie? zawsze mi sie przykleja ciasto do recznika lub folii.
Tak trzeba przykrywać - przykryj drugą foremką to nie będzie klejącego problemu 😀
Dziękuję 😘
Polubiane , reklamy obejrzenie 😉
dziękuję za komentarz i oglądanie reklam ❤️❤️❤️
Witam Panie Tomku. Chciałbym spróbować zacząć piec chleb na zakwasie, ale jeszcze nie mam zakwasu. Chciałbym spróbować zrobić zakwas wg Pańskiego przepisu, ale czego się obawiam to kwestia temperatury otoczenia (temperatura w pomieszczeniu np. kuchni). W chwili obecnej piekę chleby posiłkując się drożdżami suszonymi i zakwasem Dr Oetkera. Jak pisałem mam problem z temperaturą w jakiej przygotowuję chleby (do wyrośnięcia chleba posiłkuję się kaloryferem, ale boję się jak będzie latem). Czy przy przygotowywaniu zakwasu można się posiłkować piekarnikiem?
Adamie myślę że trzymanie zakwasu w piekarniku będzie pomocne :) szczególnie jeżeli masz możliwość ogrzać piekarnik do 30 st C - to pozwoli lepiej wystartować zakwasowi
@@TomekLach Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Będę próbował.
@@adbug9867 Trzymam kciuki :)
Ja zapalam żarówkę w piekarniku żeby podnieść temperaturę, ale robię to dla zaczynu i żeby ciasto chlebowe rosło.
Zakwas startowałem w lecie - niebyło problemu.
Pytanie, o ile trzeba wydłużyć czas pieczenia gdy pieczemy więcej niż jeden chleb na raz, i czy przy kuchence gazowej, która grzeje tylko z dołu mam coś zmienić względem czasu i temperatury?
Przy dwóch lub więcej chlebach w piekarniku czas będzie bez zmian
Ja za każdym razem piekę dwie foremki jednocześnie. Nie wydłużam czasu pieczenia. Wg przepisu Tomka. Piekarnik elektryczny z termoobiegiem. I w każdej pozycji mam termoobieg + turbo,góra, dół lub łącznie. Nie można go wyłączyć... Co do gazu, niech expert się wypowie :)
Jak ustawiasz grzanie piekarnika? Tylko od dołu żeby imitować warunki z pieca w piekarni czy standardowo domowo góra-dół?
Ja ustawiam zawsze góra dół
Dzieki super porady!!ale mam jeszcze jedno pytanie czy chcleb na mące przennej,orkiszowej itp bedzie rósł wolniej niż chleb na mace zytnio przennej-zawsze taki piekłam.teraz niestety brak zapasu maki. I ostatnio chyba trzymalam z dlugo zakwas w lodowce przez tydzien go dokarmiałam i nic nie drgną.-pewnie może być 100 przyczyn.ehh
Pozdrawiam.
Chleby na różnych mąkach potrzebują różnego czasu na wyrastania - na żytniej czy orkiszowej będzie to dłuższy czas niż na jasnej pszennej. Zakwas jak nie drgnął to powinien ruszyć po dłuższym czasie - dokarm kolejny raz i niech stoi na blacie :)
super filmy
Dziękuję za komentarz! :)
@@TomekLach pozdrawiamy serdecznie zapraszamy do kanału Garnuszkowo
Fajny film. Dzięki. Czekam na film: chleb bez foremki :) Już 8 chlebów z rożnych mąk i przepyszny żurek wg Twojego przepisu. Jeśli akurat nie mam mąki żytniej, to czy mogę dokarmić zakwas pszenną? Pewnie nie...
😀 o dokarmianiu zakwasu mąką pszenną opowiadam w filmie 😉😉😉 Pozdrawiam ❤️
@@TomekLach No to jeszcze raz obejrzę... :))
Jakich wymiarów formy do pieczenia chleba używasz ?
Witam, kilkukrotnie piekłam pizzę na zakwasie wg przepisu. Niestety, po wyjęciu z piekarnika ciasto "siada", powstaje zakalec. Dzieciom to nie przeszkadza - zajadają się i zachęcają, bym piekła "zawodowo". Chciałabym wiedzieć, co robię źle. Piekę w 275 stopniach, w środkowej części piekarnika. Próbowałam z termoobiegiem ale to nie skończyło się dobrze :(
Witam serdecznie .Mam pytanie czy jest to normalne że mój zakwas pachnie bardzo octowo 🤔...
To ja mam jeszcze pytanie co należy zrobić żeby skórka się nie odwarstwiła ? Czy można np. nakuć ją w czasie wyrastania, pieczenia
Może za długo ciasto wyrastało?
Ja robię eksperyment i robię zakwas na płatkach owsianych. Bąbelki są, jako starter użyłem wody z ogórków kiszonych i działa.
Rewelka 😀 będziesz chleb na tym robił potem?
@@TomekLach Sam zamysł był taki aby sprawdzić czy w ogóle zadziała, bo drożdży nigdzie nie było, a od mojej mąki żytniej 720 to zakwasy umierają a w sklepach nie mam innej w okolicy, szukam alternatyw, wrzucał będę co się da, byle bakterie miały co jeść, jakieś nasiona do chlebów, różne mąki. A co z tym zrobię? Do chleba lub pizzy dodam, sam nie wiem, lecz nie ufam mu bo to takie dość niekonwencjonalne. Pracuje słabo, nie rośnie, tylko ma bąbelki więc żyje, zobaczy się jak zareaguje gdy wymieszam go z ciastem, możliwe iż dostanie tyle jedzenia że urośnie, nie spieszy mi się, bo to tylko dla zabawy więc ciasto może mi tam fermentować nawet i kilka dni, kiedyś nawet i samo ciasto z fermrntuje i zacznie rosnąć samo z siebie.
@@TomekLach A jak myślisz, gdyby tak płatki owsiane rozdrobnić blenderem?
@@bradom1828 na allegro jest żytnia 2000 prosto z młyna, dzisiaj rozpocząłem nowy zakwas i jestem dobrej myśli. W smaku pryma sort.
@@jurget Ja moje cudactwo przelałem do misy z mąką i wodą i zakwas wystartował, więc jest alteratywa, ciasto fermentuje.
Mi bąble na zakwasie wychodzą już po dobie, czy ktoś wie czy taki krótki czas wystarczy żeby coś upiec? Bo później jest kicha - bąble znikają, robi się pasztet płynny bez bąbli.
W przypadku ciasta drożdżowego, które nie urosło najczęściej chodzi o jakość drożdży, ich stan lub temperaturę jaką na nie zadziałaliśmy. Jeśli drożdże nie są dobrej jakości, bo coś poszło nie tak na etapie produkcji lub były źle przechowywane, niestety ale nic tu już nie pomoże. Jeśli są stare, przesuszone bo za długo już leżą w lodówce, zwłaszcza po odpakowaniu, nadają się do wyrzucenia. Teoretycznie jeśli są tylko trochę przesuszone, ale większość wygląda normalnie, to można by suche odkroić i użyć reszty. Jednak dla mnie to rosyjska ruletka, po pierwsze nie wiadomo czy w ogóle zadziałają, a po drugie to żywy organizm, fermentuje, nie wiadomo jak takie ciasto podziała na nasz układ trawienny. :( No i trzeci czynnik, temperatura. Tu dość łatwo o błąd. Damy za ciepłą wodę - zabijemy drożdże, damy za chłodną - mogą nie zadziałać. Najlepsza jest woda mniej więcej w temperaturze ciała, od 36 do 38 stopni Celsjusza. Niestety, ale nawet już 40 stopni jest w stanie sprawić, że drożdże padną. :/ Warto też dać ciastu rosnąć w cieple, np. włożyć do lekko podgrzanego piekarnika, do 50 stopni maksymalnie. Ja najczęściej podgrzewam piekarnik do 50 stopni, wyłączam i dopiero wkładam ciasto przykryte ściereczką. U mnie sprawdza się to idealnie, najdalej w ciągu godziny ciasto zwiększa objętość dwukrotnie albo i więcej. Po prostu, metodą prób i błędów trzeba sprawdzić jakie warunki w danej kuchni są najlepsze dla ciasta. Powodzenia. ;)
Super porady! Dziękuję za komentarz! :)
👍👍👍
Witam czasami jak upieke chleb na zakwasie nie moge go wyjac z foremki. Jak najlepiej sobie z tym poradzic?
Papier do pieczenia? Foremka z powloką ?
Jak nie używasz papieru to foremkę najlepiej natłuścić i dodatkowo oprószyć bułką tartą albo otrębami
Rozmroziłam zakwas. Dokarmiam już 4 dzień. Nic się nie dzieje. Czy dokarmiać dalej, czy zrezygnować?
Komentarz taktyczny 😎
Prowadzę zakwas juz od ponad miesiąca, mam pytanie. Wypiekłam na tym zakwasie już kilka chlebów ale mam wrażenie że moje chleby były lepsze na początku niż teraz. Już chuk ze smakiem ale ostatnimi czasy zauważyłam że moje chleby sa twarde już na drugi dzień mimo że przechowuje je szczelnie w papierowej torebce w chlebaku. Co zrobić ? Jak zaczynałam przygodę z chlebem własnej roboty i czytałam o tym w internecie to wszędzie podawali że główną zaletą jest fakt że jest miękki tydzień. No chyba nie..
Wydłuż czas wyrastania chleba albo odśwież zakwas żeby znowu działał tak jak ten młody miesiąc temu 😀
@@TomekLach czas wyrastania chleba u mnie potrafi sięgać nawet do 16h i chleb pięknie wyrasta w foremkach. Wczoraj postanowiłam odświeżyć zakwas i już to zrobiłam ale nie rozumiem tego trochę. Podobno im starszy zakwas tym lepszy więc czemu musialam go odświeżyć?
Czy zakwas można zamrażać ?
Tak
A na którym poziomie piekarnika najlepiej piec chleb na zakwasie pszenno-zytni?
na środkowym :)
Aby skorka nie byla twarda..5 - 10 .min przed koncem pieczenia...wysuwam chlebek z piekarnika spryskuje lub smaruje pedzelkiem namoczonym w wodzie..I wsuwam go znowu do piekarnika na 5-10 minut... wyjmuje ..odklejam papier I studze na kratce .. NIDGY SKORKA NIE JEST TWARDA..POLECAM...
😍🏆
👍
Czy zakwas smakuje kwasnie? Mam obawy ze mój zakwas się zepsuł
tak powinien być kwaśny w smaku :)
Ile lat można trzymać taki zakwas w lodówce?
czytałem w książkach że są zakwasy nieprzerwanie hodowane od ponad stu lat w piekarniach :)
Sluchajac twoich filmów myślę że dałbyś radę na zakwasie stworzyć wypiek cukierniczy hehehe
Challenge accepted 🤠
Mój zakwas ani drgnął, dziwne :(((
Moj zakwas wlozylam do lodówki i sie zepsul...splesnial...nie rozumiem
uzywalam maki zytniej 130 na zakwas i wyszedl chleb gliniasty brrr
Nie masz mąki to kup 🤣