Zdecydowałem się napisać kilka słów porady jako piekarz z 35 letnim stażem . 1) Nie powinno się dawać soli na początku mieszania ciasta dlatego że sól zabija bakterie kwasu chlebowego . 2) trochę to śmiesznie wygląda gdy pracuje pan z mąką w czarnej koszulce , a przy tym nie ma na niej ani śladu mąki :) . 3) chleb , szczególnie tak duży powinien być "postawiony" , tj . musi mieć możliwość odparowania , może też być położony na półce z drewnianych listewek . Obecnie przepisy zabraniają używania drewnianych narzędzi ale chleb najlepiej pracuje z drewnem . Przepraszam za tych kilka słów krytyki i serdecznie pozdrawiam . Z szacunkiem .
Super są takie komentarze jak pana,nie ma to jak doświadczenia życiowe.Pozdrawiam a co do soli to ma pan rację,ja zamiast tego dołożyłbym 1 łyżeczkę cukru ,żeby zakwas pracował .
@@dominikakaminska9235 zakwas to nie drożdże Babuni i zdecydowanie nie potrzebuje ani cukru, ani ciepła. Potrzebny jest tylko czas, a zapracuje zawsze.
Zamiast oglądać robię sam. Chlebek, kiełbaskę, wędzonki, twaróg wędzony, ryby. Robię też wina i destylaty. Największa frajda jak trafi się kumulacja, wszystko na raz. Polecam i pozdrawiam.
@@robertbadowski2868 Można i robić i oglądać - to się nie wyklucza :) Sam też robię wszelakie kiszonki i pasteryzaty. Chlebek też się zdarza - natomiast wędzonki tylko ze swojego zwierza, ale to w sumie raz w roku... I tym się zajmują od zawsze teściowie.
@@jolantakubicka9603 Jeżeli dla kogoś sensem życia są pieniądze to musi być on bardzo nieszczęśliwym człowiekiem. One winny być jedynie środkiem a nie celem samym w sobie - niestety hedonizm i konsumpcjonizm spycha nas do roli szczura w wyścigu o nic... Nawet nie mamy czau korzystać z tych niepotrzebnych dóbr, co do których wmówiono nam, że je potrzebujemy.
Piekę chleb dla siebie od kilku lat żytni, na własnym zakwasie, bez drożdży i mąki pszennej. Piekę prawie tak jak Pan, z małą różnicą. Otóż pierwszego dnia rozrabiam ciasto z całej ilości zakwasu, mniej niż połowy mąki i stosownej ilości wody z następnie zostawiam na noc, tak jak Pan. Na drugi dzień dodaję resztę mąki, wody, dopiero solę, mieszam i wykładam ciasto do foremek, do wyrastania. W ten sposób uzyskuje się efekt dwukrotnego wyrastania. Niby trochę więcej pracy, ale naprawdę niewiele bo ciasta nie wyrabiam tylko mieszam, aby się dobrze połączyły składniki. Ciasto żytnie nie wymaga wyrabiania, ono mu wręcz nic nie daje. Chleb jest wyższy i bardziej puszysty, ładniejszy niż pański, który jest płaski, praktycznie niewiele wyższy niż ciasto włożone do pieca..
Ja też piekę w ten sposób. Wieczorem łączę zakwas z wodą i częścią mąki, a następnego dnia do zaczynu dodaję resztę mąki, sól, miód, a czasami różne ziarna. Zdziwił mnie ten sposób, ale też jest ok. Fakt... Mało wyrośnięte bochny. Może zbyt gorący piekarnik.
No jak bez drożdży, to na czym ten chleb ma wyrosnąć, bakterie nie produkują co2, w prawie każdym zakwasie drożdże niczym nie różniące się od tych ze sklepu.
@@olafzpalestyny3046Bakterie fermentacyjne, na przykład szczepy pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus) odżywiają się w procesie fermentacji mlekowej, trawiąc cukry, na przykład skrobię i wytwarzając kwas mlekowy oraz CO2. Stąd nazwa zakwas i kwaskowaty smak prawdziwego chleba na zakwasie.
ładniejszy niż pański, który jest płaski - każda myszka swój ogonek chwali, mój wyrasta co najmniej dwa razy, wkładam do pieca gdy wyrasta 2 razy bo później by mi sie wylało, zazwyczaj jest lekko wybrzuszone powyżej formy.
Bardzo dziękuję, miło jest usłyszeć takie słowa na stracie. To dopiero początek i zdaję sobie sprawę że trochę to "sztubackie" i amatorskie ale jestem zdeterminowany aby się rozwijać, kanał i idee przywracania tradycji. Dziękuję jeszcze raz a nagroda jak się będzie należeć to wyślemy. Liczę że zasłużymy na stałą obserwację naszych poczynań.
Daj Boże. Proszę się raczyć tym co pookazujemy a jak przyjdzie czas to i tym co na stół podamy. Jesteśmy w Malawie gm Bircza. facebook.com/ulanikrolajana a to nasz kanał na FB, jest tam kontakt do mnie. Proszę pisać prywatnie, to się umówimy na wizytę u nas.
Piekę chleb w domu od ponad 15 lat, prowadzę również bloga. Pana film przypomniał mi lata mojego dzieciństwa, kiedy to widziałam mamę nachyloną nad dzieżą wyrabiającą ciasto na chleb. Nie miała żadnych przepisów, piekła nauczona doświadczeniem i wkładała w to dużo serca. Nie wyniosłam z domu żadnych zapisków, ale to co pozostało mi w pamięci i to co mi grało w duszy przez wiele lat. Leopold Staff Chleb Wiecznie tak samo jeszcze jak za czasów Piasta, Po łokcie umączone ręce dzierżąc w dzieży, Zakwasem zaczyniony chleb ugniata świeży Przejęta swym odwiecznym obrządkiem niewiasta. Gdy wedle doświadczenia niechybnych probieży, Nazajutrz ugniot miary właściwej dorasta, Pierzyną ciepłą kryje pulchne ciało ciasta, Kędy cierpliwie pory wypieku doleży. I uklepawszy w płaskie półkule miąższ miękki W gorący piec je wsuwa na długiej kociubie, Skąd roztaczając zapach kuszący i miły Wychodzą wnet pożywne, razowe bochenki, Brunatne i okrągłe - ku piekarki chlubie - Jak widnokrąg zoranych pól, co chleb zrodziły.
Od kilku lat piekę chleb żytni na zakwasie ale w piekarniku elektrycznym. Szacunek za umiejętność pieczenia w tradycyjnym piecu! Moje początki były trudne, wypróbowałam różne przepisy, czasami wyszedł zakalec. Teraz mam opracowany własny przepis i się go trzymam. Rodzina nie chce innego chleba. Mąż robi na nasze potrzeby wędliny wędzone, parzone, domowy smalczyk. Z mięsa dostępnego w sklepach ale smak nieporównywalny do tego co nam oferują w sklepach!
Prawdziwe, cudowne życie Piękne wnętrza Marzę by kiedyś tak żyć Patrząc na Pana i na te wnętrza włącza się tesknota za tradycją, dobrem, zaradnością, przytulnym miejscem i prawdziwym mężczyzną 💚
komentarz jest, fajnie. Jakieś udostepnienia? Polecenia ? Wyślę, wyślę ale bez pracy nie ma kołaczy, ha ha. Trzeba idee tradycji promować i chleb będzie
Ten chlebek i ten smalczyk , do tego jeszcze ogóreczek kiszony z kamionkowego gara , no normalnie lepsze niż milion dolarów . To dopiero jest sens życia . Pozdrawiam
Bardzo pozytywny przekaz. Oczywiście zazdrośnicy będą krytykować 😑 U nas na Podhalu również były wyłącznie DZIYSKI ze świyrka. Kiedyś Babcia piekła w podobnym piecu 8 chlebów z racji dużej rodziny. Teraz ja próbuję podtrzymać tradycję i nawet zbudowałem podobny piec choć wiele skromniejszy to można . Za każdym razem gdy oglądam następne odcinki to utwierdzam się w byciu niezależnym. Pozdrawiam i mam nadzieję do zobaczenia.
Moja babcia tez piekla chleb w piecu chlebowym. To bylo 50 lat temu i jako mala dziewczynka wszystko obserwowalam. Byly liscie kapusty i ziemniak. Wierzch chleba smarowala jakiem i posypywala makiem lub czarnuszka. Smaku i zapachu tego chleba nigdy nie zapomne. Dziadek kroil i obowiazkowo robil znak krzyza przed przekrojeniem. Dziekuje za film
Idealnie tez bym spróbował , ale z tym smalcem to już pełen wypas , w przyszłości wypróbuje przepisz w przyszłości , przypomniało mi się odrazu jak babcia piekła w podobnym piecu tez zakwas drewniana misa , pozdrawiam
Szczęść Boże, ja piekę chleb na zakwasie od 2008 roku, z różnym skutkiem i różnymi doświadczeniami, np nie raz "zabiłem" zakwas, albo pokrył się śliczną zieloną pleśnią i trzeba było wywalić... ale to już przeszłość... jestem z zawodu kierowcą transportu ciężkiego i dla wygody i z braku czasu robię zakwas w szklanym słoiku i ciasto na chleb w glinianej formie i tak wkładam do piekarnika - mieszkam w bloku i mam elektryczny piekarnik w kuchence... nie bardzo wyobrażam sobie inny niż swój chleb na śniadanie, czasem z przymusu i braku czasu kupuję coś w pobliskiej piekarni i trudno to zjeść... wspaniały sposób na Twój chleb, wspaniały piec i warunki... i zapewne wspaniały chleb...tylko westchnąć i chcieć... a na ten kanał trafiłem właśnie teraz w Św Mikołaja 2021...niby przypadkiem... a może nie... może coś ciekawego jeszcze tutaj zobaczę, pozdrawiam.
Piekę chleb od kilku lat, więc mogę dać taką radę. Za duża ilość soli powoduje hamowanie rozwój zakwasu. Uważam, że łyżeczka soli jest to za dużo na kilogram mąki. Jeżeli dodajemy łyżkę soli na kilo mąki to warto dodać łyżkę cukru - jako pożywkę dla zakwasu. Moje chlebki wyglądają podobnie [wielkościowo] z 0,6 kg mąki. Również ma duże znaczenie zakwasu, a mianowicie ile jest letni. Im więcej lat ma zakwas to ciasto szybciej wyrasta. Super filmik. Pozdrawiam.
Zapach takiego chleba to coś co nie może równać się z niczym innym oczywiście udostępniłem Pana film na Facebooku dzięki za miłe wspomnienia z dzieciństwa
A ja bym proponował wysłać do Pana Tadeusza z wydawnictwa Mirczumet. Bo dzięki niemu i jego programowi- Spotkałam Myśliwych znalazłem się w Ostoja Tradycji. I jestem pewny że dzięki Panu Tadeuszowi kanał jak i Ostoja pójdzie w świat eteru.
Witam. Przypominialy mi sie czasy jak moja Mamunia piekla taki chlebek jak bylam mała. Tego smaku chleba juz chyba nigdy nie zjem.Cudo Pan upiekl.Pozdrawiam .Niedawno odkryłam ten kanał
Trafilam na Ten cudowny kanal pare dni temu… wlasnie doszlam do tego odcinka… pieknie… Graruluje pieca, domku i tego wspanialego domowego chlebka! Super Gratuluje! 😊
Obejrzalem ten film z przyjemnoscia. Jestem od 38 lat piekarzem. Przeszedlem w tym rzemiosle juz chyba wszystko. Moj komentarz do filmu… Brawo, nie mam uwag.
Nie mogłam się oprzeć tak smakowicie wygląda że udostępniłam na Facebooku. Niech inni też popatrza i nabiorą smaku. Te tereny nie są mi obce. Odwiedzam Dubiecko, smakowałam tej historii. Czekam tylko aż zrobi się cieplutko i wracam do marzeń
Dzień dobry Szanowny Panie Dziękuję bardzo za materiał, w pańskim filmie. Wzbogaci on moje doświadczenie w pieczeniu chleba żytniego na własnym zakwasie,ponieważ ja również jestem zwolenniczką wypiekania własnego pieczywa. Oczywiście nie mogę się pochwalić tak wspaniałymi warunkami jakie Pan posiada we własnym domu:piec kaflowy +piec chlebowy, dzierza do wyrobu chleba, nie mówiąc już o tym, że posiada Pan własny dom z dala od cywilizacji i mieszka Pan blisko natury. Ja mieszkam w Warszawie w bloku i do wypieku chleba mam jedynie kuchnię z piekarnikiem na gaz. Nie mniej jednak staram się zawsze upiec chleb na własnym zakwasie,bo wiem, że jest on zdrowszy od tego, który kupuje się w supermarkecie i nie ma w sobie żadnej chemii. Po za tym nie pleśnieje i długo pozostaje świeży. Dlatego cieszę się, że trafiłam na pański film na RUclips i mogłam czegoś więcej dowiedzieć się na temat wypieku własnego pieczywa. Wszystkiego dobrego Z wyrazami szacunku Yolanda
Gratuluję , Pana chlebki są tak piękne , kuchnia przecudowna można tylko pomarzyć , piec najlepszy na świecie , to jest życie prawdziwe piękne a chleb po prostu bajka 😀
Dla małych i dużych praktyczna lekcja wyrabiania, pieczenia chleba, rozpalania w piecu chlebowym, naturalnie sprawdzanie temperatury rozgrzanego pieca!
Nareszcie prawdziwy chleb 🍞 bardzo się cieszę,bo tęsknię za tym bardzo. Dokładnie to pamiętam z dzieciństwa. Jeszcze masło i mleko prosto od krowy. Pyszności.
Tradycja to podstawa. Obecnie w erze konsumpcji mało kto, zwłaszcza młodzi, kultywuje tradycję. Tak że mało kto, mowa o zamieszkijących w mieście ma takie zajebiste możliwości. Popieram tradycję i wszystko to co nie zawiera tych wszystkich poljepsiaczy typu E. Od dziada i pradziada wszystko się zaczęło. Technika powinna wspierać a nie wypierać tego co zdrowe. Pamiętam jak taka przylepka z takiego chleba, za guwniaka, wchodziła migiem z masełkiem i solą lub śmietaną i cukrem, jeszcze ciepła. Smaki dzieciństwa.😊
Az slinka leci cos pysznego jadlam taki chlebus w dziecinstwie ja bardzo chetnie kupie od pana sluchajcie sprobujcie takiego chleba a nie pozalujecie to jest cos pysznego nie pozalujecie trzeba nam wiecej takich ludzi od ktorych moglibysmy kupowac taki cenny chlebus szacunek dla Pana❤
Nie mogę się napatrzeć, uwielbiam tą nieśpieszną sielskość, to prawdziwe życie. Gdyby jeszcze mąka była z własnego młynka, mielona tuż przed wyrobem chleba to byłoby już perfekcyjne cudo. Taki młynek opłaca sie kupić, bo koszt mąki jest wiekszy niż ziarna kupionego gdzieś od rolnika, nawet ekologicznego. Zresztą wartość mąki mielonej samemu jest przeogromnie większa, bo jest żywa, ma w sobie energię życia i ma też zapis człowieka, który ją przygotowuje, a dla organizmu to jest kluczowe, oznacza ŻYCIE.
Moja babcia nigdy dzieży nie myła. Przykrywała tylko lnianym ręcznikiem i zostawiała przy piecu lub na słońcu, żeby zakwas wysechł. Ja tez piekę chleb od prawie 15 lat, ale tamtego zapachu i smaku nigdy nie zapomnę i w piekarniku nie powtórzę :(Jak oglądam ten film wraca tamten zapach Zazdroszczę wspaniałego pieca.
Dość ciekawe. Sam piekę i od dawna interesuję się kuchnią. Widziałem wiele filmów o pieczeniu chleba na zakwasie i w piecu chlebowym . Ale ten był najbardziej przystępny do oglądania. Nie wiem Czy to twoja wiedza po przodkach Czy nie lub reżyserka ale jakieś opanowanie lub znajomość tematu tu jest. Na pewno wielu zainteresuje ten piec. Bo jest to piec wielofunkcyjny. Grzanie. Gotowanie. Pieczenie i pewnie jeszcze wędzenie i suszenie. Rozwiń jeszcze temat o te aspekty to odcinków możesz nakręcić tyle jak serial Ranczo lub wiecej. Tego ci życzę i smacznego. Np. Garnek wypchany ziemniakami warzywami przyprawami mięsem. Zamknięty szczelnie i wstawiony do tego wystudzonego ale jeszcze gorącego pieca na paręnaście godzin. To będą jak już czuję niebo w gębie. A jeszcze jakis sernik lub inne ciasta. No to chłopie Szacunek. Pozdrawiam. I powodzenia. Włączę subskrypcję. Nara
Łapka w górę za zrobienie krzyża na chlebie przed pokrojeniem. Pozdrawiam
krzyż to znak zbrodni
Zdecydowałem się napisać kilka słów porady jako piekarz z 35 letnim stażem . 1) Nie powinno się dawać soli na początku mieszania ciasta dlatego że sól zabija bakterie kwasu chlebowego . 2) trochę to śmiesznie wygląda gdy pracuje pan z mąką w czarnej koszulce , a przy tym nie ma na niej ani śladu mąki :) . 3) chleb , szczególnie tak duży powinien być "postawiony" , tj . musi mieć możliwość odparowania , może też być położony na półce z drewnianych listewek . Obecnie przepisy zabraniają używania drewnianych narzędzi ale chleb najlepiej pracuje z drewnem . Przepraszam za tych kilka słów krytyki i serdecznie pozdrawiam . Z szacunkiem .
Super są takie komentarze jak pana,nie ma to jak doświadczenia życiowe.Pozdrawiam a co do soli to ma pan rację,ja zamiast tego dołożyłbym 1 łyżeczkę cukru ,żeby zakwas pracował .
@@dominikakaminska9235 zakwas to nie drożdże Babuni i zdecydowanie nie potrzebuje ani cukru, ani ciepła. Potrzebny jest tylko czas, a zapracuje zawsze.
@@rickardoo404 Ciepła nie potrzebuje?Faktycznie zakwas to nie drożdże i ten cukier może być zbędny .Pozdrawiam
@@dominikakaminska9235 PS w lodówce zakwas też pracuje, ale żeby ciasto wyrosło będzie potrzebował około 2x więcej czasu.
Dla zachowania wilgotnosci chlebka dodaje nieco oliwy :)
Bóg z❤apłać. Niech ostanie piękna Polska Tradycja.
To film który jest jednym z najlepszych jakie w w swoim 41 letnim życiu oglądałem. Udostępniłem na FB.
Również - tak sądzę - szkoda że ludzie tak nie żyją tylko idą w tą technologię
@@piotrsadkowski1056 Pewnie, bo po co iść do przodu jak można stać w miejscu. Po co żyć dłużej jak można krócej itd.
Bardzo uspakajają mnie filmy z Ostoi Tradycji - w czasach pogoni za niczym warto wyhamować. Cisza, spokój, tradycja.
...nie za niczyn, tylko za pieniędzmi sęsem naszego życia
Tak, dokładnie takie same odczucia . Że można inaczej. Dziękuję za filmy i kanał
Zamiast oglądać robię sam. Chlebek, kiełbaskę, wędzonki, twaróg wędzony, ryby. Robię też wina i destylaty. Największa frajda jak trafi się kumulacja, wszystko na raz. Polecam i pozdrawiam.
@@robertbadowski2868 Można i robić i oglądać - to się nie wyklucza :) Sam też robię wszelakie kiszonki i pasteryzaty. Chlebek też się zdarza - natomiast wędzonki tylko ze swojego zwierza, ale to w sumie raz w roku... I tym się zajmują od zawsze teściowie.
@@jolantakubicka9603 Jeżeli dla kogoś sensem życia są pieniądze to musi być on bardzo nieszczęśliwym człowiekiem. One winny być jedynie środkiem a nie celem samym w sobie - niestety hedonizm i konsumpcjonizm spycha nas do roli szczura w wyścigu o nic... Nawet nie mamy czau korzystać z tych niepotrzebnych dóbr, co do których wmówiono nam, że je potrzebujemy.
Niech Ci Bóg błogosławi dobry Polaku.
Ma pan piękny dom i piec i chyba wspaniałą duszę tęskni się za tym co było i za smakiem tych wypieków
Piekę chleb dla siebie od kilku lat żytni, na własnym zakwasie, bez drożdży i mąki pszennej. Piekę prawie tak jak Pan, z małą różnicą. Otóż pierwszego dnia rozrabiam ciasto z całej ilości zakwasu, mniej niż połowy mąki i stosownej ilości wody z następnie zostawiam na noc, tak jak Pan. Na drugi dzień dodaję resztę mąki, wody, dopiero solę, mieszam i wykładam ciasto do foremek, do wyrastania. W ten sposób uzyskuje się efekt dwukrotnego wyrastania. Niby trochę więcej pracy, ale naprawdę niewiele bo ciasta nie wyrabiam tylko mieszam, aby się dobrze połączyły składniki. Ciasto żytnie nie wymaga wyrabiania, ono mu wręcz nic nie daje. Chleb jest wyższy i bardziej puszysty, ładniejszy niż pański, który jest płaski, praktycznie niewiele wyższy niż ciasto włożone do pieca..
Ja też piekę w ten sposób. Wieczorem łączę zakwas z wodą i częścią mąki, a następnego dnia do zaczynu dodaję resztę mąki, sól, miód, a czasami różne ziarna. Zdziwił mnie ten sposób, ale też jest ok. Fakt... Mało wyrośnięte bochny. Może zbyt gorący piekarnik.
to przez sól własnie nie wyrósł
No jak bez drożdży, to na czym ten chleb ma wyrosnąć, bakterie nie produkują co2, w prawie każdym zakwasie drożdże niczym nie różniące się od tych ze sklepu.
@@olafzpalestyny3046Bakterie fermentacyjne, na przykład szczepy pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus) odżywiają się w procesie fermentacji mlekowej, trawiąc cukry, na przykład skrobię i wytwarzając kwas mlekowy oraz CO2. Stąd nazwa zakwas i kwaskowaty smak prawdziwego chleba na zakwasie.
ładniejszy niż pański, który jest płaski - każda myszka swój ogonek chwali, mój wyrasta co najmniej dwa razy, wkładam do pieca gdy wyrasta 2 razy bo później by mi sie wylało, zazwyczaj jest lekko wybrzuszone powyżej formy.
Zapachniało moim dzieciństwem.Pusciłam w eter dalej , nie w celu pozyskania nagrody.Jestem zauroczona prostota przekazu.Tak trzymać .
Bardzo dziękuję, miło jest usłyszeć takie słowa na stracie. To dopiero początek i zdaję sobie sprawę że trochę to "sztubackie" i amatorskie ale jestem zdeterminowany aby się rozwijać, kanał i idee przywracania tradycji. Dziękuję jeszcze raz a nagroda jak się będzie należeć to wyślemy. Liczę że zasłużymy na stałą obserwację naszych poczynań.
Pamiętam z dzieciństwa ,że chleby nie były bardzo wysokie. Ale wilgotne,smaczne nawet z wodą i cukrem.🤩i ta skórka chrupiąca.
Przepiękny piec...niesamowity azyl. Pracuję w korpo i marzę o takim miejscu dla siebie i swojej rodziny...
Odkryłem wasz kanał dosłownie przed chwilą...Jestem bardzo zadowolony...pozdrawiam i Szczęść Boże
Daj Boże. Proszę się raczyć tym co pookazujemy a jak przyjdzie czas to i tym co na stół podamy. Jesteśmy w Malawie gm Bircza. facebook.com/ulanikrolajana
a to nasz kanał na FB, jest tam kontakt do mnie. Proszę pisać prywatnie, to się umówimy na wizytę u nas.
Taki chleb , smalec i ogórek kiszony !!! OMG ! ❤️❤️❤️👍
ale piekna cudowna kuchnia
Kuchnia jest czadowa :)
Piękne widoki, fajny piec. Taki pamiętam z mlodosci.
Coś wspaniałego! Dziękujemy za ten i podobne programy umieszczane na kanale Ostoja Tradycji i prosimy o kolejne!
Moja babcia zawsze przed rozpoczęciem krojenia nowego chleba też robiła taki znak krzyża na nim teraz już chyba mało kto tak robi. Pozdrawiam.
Ja robię
Ja też
Chmmm, ja też robie krzyż. Gorzej, jesli ktoś kupuje krojony chlebek :)
Ja tak robię zanim włożę chleb do piekarnika 😊
@@Pauletta.d ja też robię znak krzyża
Piekę chleb w domu od ponad 15 lat, prowadzę również bloga. Pana film przypomniał mi lata mojego dzieciństwa, kiedy to widziałam mamę nachyloną nad dzieżą wyrabiającą ciasto na chleb.
Nie miała żadnych przepisów, piekła nauczona doświadczeniem i wkładała w to dużo serca. Nie wyniosłam z domu żadnych zapisków, ale to co pozostało mi w pamięci i to co mi grało w duszy przez wiele lat.
Leopold Staff
Chleb
Wiecznie tak samo jeszcze jak za czasów Piasta,
Po łokcie umączone ręce dzierżąc w dzieży,
Zakwasem zaczyniony chleb ugniata świeży
Przejęta swym odwiecznym obrządkiem niewiasta.
Gdy wedle doświadczenia niechybnych probieży,
Nazajutrz ugniot miary właściwej dorasta,
Pierzyną ciepłą kryje pulchne ciało ciasta,
Kędy cierpliwie pory wypieku doleży.
I uklepawszy w płaskie półkule miąższ miękki
W gorący piec je wsuwa na długiej kociubie,
Skąd roztaczając zapach kuszący i miły
Wychodzą wnet pożywne, razowe bochenki,
Brunatne i okrągłe - ku piekarki chlubie -
Jak widnokrąg zoranych pól, co chleb zrodziły.
przepiękny wiersz
Od kilku lat piekę chleb żytni na zakwasie ale w piekarniku elektrycznym. Szacunek za umiejętność pieczenia w tradycyjnym piecu! Moje początki były trudne, wypróbowałam różne przepisy, czasami wyszedł zakalec. Teraz mam opracowany własny przepis i się go trzymam. Rodzina nie chce innego chleba. Mąż robi na nasze potrzeby wędliny wędzone, parzone, domowy smalczyk. Z mięsa dostępnego w sklepach ale smak nieporównywalny do tego co nam oferują w sklepach!
Cudownie...już się panią inspiruję też tak zrobię 😍 dziękuję
Pani Ewa Kowalska, czy zdradzi Pani swój przepis? Ja piekłam kilka razy i zawsze wychodzą z dużymi dziurami. Byłabym wdzięczna
Wspaniała kuchnia a i własciciel z pasją do natury i tradycji, brawo
Prawdziwe, cudowne życie
Piękne wnętrza
Marzę by kiedyś tak żyć
Patrząc na Pana i na te wnętrza włącza się tesknota za tradycją, dobrem, zaradnością, przytulnym miejscem i prawdziwym mężczyzną 💚
Panie, ten smalczyk i chlebuś to pakuj i ślij do mnie póki to ciepłe!
komentarz jest, fajnie. Jakieś udostepnienia? Polecenia ? Wyślę, wyślę ale bez pracy nie ma kołaczy, ha ha. Trzeba idee tradycji promować i chleb będzie
@@OstojaTradycji Proszę więc sprawdzić mój blog na FB :)
@@Zwiadowcahistorii pięknie, pięknie, robota jak się patrzy, wpisuję na listę uczestników konkursu i widzę duże szanse na nagrodę
Chlebuś masełko yduś
👍👍👍👍❤❤❤❤❤ uwielbiam takie klimaty,,,,,to jest prawdziwe zycie,,,,,!!!
Ten chlebek i ten smalczyk , do tego jeszcze ogóreczek kiszony z kamionkowego gara , no normalnie lepsze niż milion dolarów . To dopiero jest sens życia . Pozdrawiam
Bardzo pozytywny przekaz.
Oczywiście zazdrośnicy będą krytykować 😑
U nas na Podhalu również były wyłącznie DZIYSKI ze świyrka.
Kiedyś Babcia piekła w podobnym piecu 8 chlebów z racji dużej rodziny.
Teraz ja próbuję podtrzymać tradycję i nawet zbudowałem podobny piec choć wiele skromniejszy to można .
Za każdym razem gdy oglądam następne odcinki to utwierdzam się w byciu niezależnym.
Pozdrawiam i mam nadzieję do zobaczenia.
Chce zbudować taki piec do chleba chociaż mały..jak to zrobić?
Pięknie pan mieszka. A swojski chlebek to marzenie. Nic tylko pozazdrościć.Pozdrawiam serdecznie.
Przyjdzie czas kiedy będzie można pomieszkać w naszej Ostoi Tradycji i zjeść tego chleba.
@@OstojaTradycji Pan da znać!!
Wystarczy piekarnik i chwila wolnego czasu. Filozofii w tym nie ma. Marzenie na wyciągnięcie ręki, ale trzeba się ruszyć sprzed YT ;-7
Moja babcia tez piekla chleb w piecu chlebowym. To bylo 50 lat temu i jako mala dziewczynka wszystko obserwowalam. Byly liscie kapusty i ziemniak. Wierzch chleba smarowala jakiem i posypywala makiem lub czarnuszka. Smaku i zapachu tego chleba nigdy nie zapomne. Dziadek kroil i obowiazkowo robil znak krzyza przed przekrojeniem. Dziekuje za film
Och jak Panu "zazdroszczę" tej kuchni!!!!!!
Idealnie tez bym spróbował , ale z tym smalcem to już pełen wypas , w przyszłości wypróbuje przepisz w przyszłości , przypomniało mi się odrazu jak babcia piekła w podobnym piecu tez zakwas drewniana misa , pozdrawiam
Piękna kuchnia z moich marzeń
Pozdrawiam🙌🙌🙌
Chleb żytni - mój ULUBIENY.
Jak ja zazdroszczę pozdrawiam
Witam dobry klimat tam masz piękna natura
Tak, izba się udała ale powstają nowe budynki i też będzie w nich panował ten sam klimat,
Szczęść Boże, ja piekę chleb na zakwasie od 2008 roku, z różnym skutkiem i różnymi doświadczeniami, np nie raz "zabiłem" zakwas, albo pokrył się śliczną zieloną pleśnią i trzeba było wywalić... ale to już przeszłość... jestem z zawodu kierowcą transportu ciężkiego i dla wygody i z braku czasu robię zakwas w szklanym słoiku i ciasto na chleb w glinianej formie i tak wkładam do piekarnika - mieszkam w bloku i mam elektryczny piekarnik w kuchence... nie bardzo wyobrażam sobie inny niż swój chleb na śniadanie, czasem z przymusu i braku czasu kupuję coś w pobliskiej piekarni i trudno to zjeść... wspaniały sposób na Twój chleb, wspaniały piec i warunki... i zapewne wspaniały chleb...tylko westchnąć i chcieć... a na ten kanał trafiłem właśnie teraz w Św Mikołaja 2021...niby przypadkiem... a może nie... może coś ciekawego jeszcze tutaj zobaczę, pozdrawiam.
Bardzo dziekuje za przypomnienie nam ♥ jaki dobry chlebek jedlismy u Babci. Serdecznie pozdrawiam z Zachodniej Kanady, Prowincja Alberta
Mega piec moje marzenie
Piekę chleb od kilku lat, więc mogę dać taką radę. Za duża ilość soli powoduje hamowanie rozwój zakwasu. Uważam, że łyżeczka soli jest to za dużo na kilogram mąki. Jeżeli dodajemy łyżkę soli na kilo mąki to warto dodać łyżkę cukru - jako pożywkę dla zakwasu. Moje chlebki wyglądają podobnie [wielkościowo] z 0,6 kg mąki. Również ma duże znaczenie zakwasu, a mianowicie ile jest letni. Im więcej lat ma zakwas to ciasto szybciej wyrasta. Super filmik. Pozdrawiam.
Coś pięknego.Pozdrawiam !
Zapach takiego chleba to coś co nie może równać się z niczym innym oczywiście udostępniłem Pana film na Facebooku dzięki za miłe wspomnienia z dzieciństwa
Poezja , piękna chata 😁
A ja bym proponował wysłać do Pana Tadeusza z wydawnictwa Mirczumet.
Bo dzięki niemu i jego programowi- Spotkałam Myśliwych znalazłem się w Ostoja Tradycji.
I jestem pewny że dzięki Panu Tadeuszowi kanał jak i Ostoja pójdzie w świat eteru.
Ale ślinka cieknie na sam widok.
Witam. Przypominialy mi sie czasy jak moja Mamunia piekla taki chlebek jak bylam mała. Tego smaku chleba juz chyba nigdy nie zjem.Cudo Pan upiekl.Pozdrawiam .Niedawno odkryłam ten kanał
Wow ale was polubiłam daję suba! Slinka mi poleciała i oczka się zaświeciły.
Trafilam na Ten cudowny kanal pare dni temu… wlasnie doszlam do tego odcinka… pieknie…
Graruluje pieca, domku i tego wspanialego domowego chlebka! Super
Gratuluje! 😊
Obejrzalem ten film z przyjemnoscia. Jestem od 38 lat piekarzem. Przeszedlem w tym rzemiosle juz chyba wszystko. Moj komentarz do filmu… Brawo, nie mam uwag.
Dziękuję I pozdrawiam
Piękna nasza tradycja ,aż ślinka leci .
Moja Babcia ,Mana i narobimy krzyż od strony tępego brzegu noża, ostrzem od chleba, nie do chleba.
Za przepis dziękuję bardzo.
Cudo ❤️❤️❤️ kto buduje takie piece bo ja się zakochałam wyglada mega
Zdun. Niestety ciezko znaleźć, bo zawód był praktycznie na wymarciu, ale się odradza.
Świetny kanał
Pozdrawiam serdecznie. Moja babcia śp Marysia miała taki piec
chlebowy i piekła chleby,ciasta,bułeczki. Wspomnienie dzieciń-
stwa,młodych lat .
Nie mogłam się oprzeć tak smakowicie wygląda że udostępniłam na Facebooku. Niech inni też popatrza i nabiorą smaku. Te tereny nie są mi obce. Odwiedzam Dubiecko, smakowałam tej historii. Czekam tylko aż zrobi się cieplutko i wracam do marzeń
ma Pan to o czym wiele osób marzy
Dzień dobry
Szanowny Panie
Dziękuję bardzo za materiał, w pańskim filmie. Wzbogaci on moje doświadczenie w pieczeniu chleba żytniego na własnym zakwasie,ponieważ ja również jestem zwolenniczką wypiekania własnego pieczywa. Oczywiście nie mogę się pochwalić tak wspaniałymi warunkami jakie Pan posiada we własnym domu:piec kaflowy +piec chlebowy, dzierza do wyrobu chleba, nie mówiąc już o tym, że posiada Pan własny dom z dala od cywilizacji i mieszka Pan blisko natury. Ja mieszkam w Warszawie w bloku i do wypieku chleba mam jedynie kuchnię z piekarnikiem na gaz. Nie mniej jednak staram się zawsze upiec chleb na własnym zakwasie,bo wiem, że jest on zdrowszy od tego, który kupuje się w supermarkecie i nie ma w sobie żadnej chemii. Po za tym nie pleśnieje i długo pozostaje świeży. Dlatego cieszę się, że trafiłam na pański film na RUclips i mogłam czegoś więcej dowiedzieć się na temat wypieku własnego pieczywa.
Wszystkiego dobrego
Z wyrazami szacunku
Yolanda
Chlebuś przepyszny ,jak zawsze!!!!Pozdrawiamy!!!🤗❤
Gratuluję , Pana chlebki są tak piękne , kuchnia przecudowna można tylko pomarzyć , piec najlepszy na świecie , to jest życie prawdziwe piękne a chleb po prostu bajka 😀
Az slinka cieknie
Piękniutko. Popieram powrót do tradycji i samowystarczalność. Pozdrawiam z siedliska "Jestem"
Najlepszego!
Bardzo fajny odcinek i piękny piec/piekarnik/kominek :) Aż ślinka cieknie na myśl o takiej pajdzie ze smalcem
Cudowny chleb🙏🤗👍👍🍞♥️⚘.
Można tylko pozazdrościć , widoku i tej chaty .
Pozdrawiam z Bawarji👋
Dobre bo nasze Polskie 👍👏
Dla małych i dużych praktyczna lekcja wyrabiania, pieczenia chleba, rozpalania w piecu chlebowym, naturalnie sprawdzanie temperatury rozgrzanego pieca!
Super super dziękuję pięknie 🙋 łącze pozdrowienia 😀
Dziękuje , pozdrawiam '!!!
Piękny chleb🙂 Świetna robota, gratulacje!!
Nareszcie prawdziwy chleb 🍞 bardzo się cieszę,bo tęsknię za tym bardzo. Dokładnie to pamiętam z dzieciństwa. Jeszcze masło i mleko prosto od krowy. Pyszności.
Przepiękne wykonanie pieca dobrze się prezentuje 👌💪
Piękne to jest; sympatyczny Pan
Tradycja to podstawa. Obecnie w erze konsumpcji mało kto, zwłaszcza młodzi, kultywuje tradycję. Tak że mało kto, mowa o zamieszkijących w mieście ma takie zajebiste możliwości. Popieram tradycję i wszystko to co nie zawiera tych wszystkich poljepsiaczy typu E. Od dziada i pradziada wszystko się zaczęło. Technika powinna wspierać a nie wypierać tego co zdrowe. Pamiętam jak taka przylepka z takiego chleba, za guwniaka, wchodziła migiem z masełkiem i solą lub śmietaną i cukrem, jeszcze ciepła. Smaki dzieciństwa.😊
Dobty Boze jaka kuchnia. A ten piec, no poezja. Mozna zazdroscic.Pozdrawiam.
No ładny chlebek :D Pewnie też smaczny.
Dziekuje za dobry przepis dawno tak moja babcia robila chleby byl przesmaczny
Mniam,wygląda apetycznie,ślinka cieknie :)
Piękny piec 😍
Piekna ta pana kuchnia🤗🤗🤗🤗🤗⚘.
Trafiłam tu przez przypadek , i zostaje !!Pozdrawiam
Az slinka leci cos pysznego jadlam taki chlebus w dziecinstwie ja bardzo chetnie kupie od pana sluchajcie sprobujcie takiego chleba a nie pozalujecie to jest cos pysznego nie pozalujecie trzeba nam wiecej takich ludzi od ktorych moglibysmy kupowac taki cenny chlebus szacunek dla Pana❤
Pozdrawiam
Czołem !
Smacznego..
Dziekuje bardzo
Dziękuję panu za to opowiadanie i życzę powodzenia w przyszłości❤🙏
Muy hermoso lugar…para estar muy bien acompañado y muy lindos los panes
Aż się na początku wzruszyłem😁
Szacun za odliczanie: jeden, dwa, trzy etc - to jest prawidłowe.
Nie raz, dwa, trzy...
Pozdrawiam serdecznie
pysznosci -uwielbiam ten kanal
Nie mogę się napatrzeć, uwielbiam tą nieśpieszną sielskość, to prawdziwe życie. Gdyby jeszcze mąka była z własnego młynka, mielona tuż przed wyrobem chleba to byłoby już perfekcyjne cudo. Taki młynek opłaca sie kupić, bo koszt mąki jest wiekszy niż ziarna kupionego gdzieś od rolnika, nawet ekologicznego. Zresztą wartość mąki mielonej samemu jest przeogromnie większa, bo jest żywa, ma w sobie energię życia i ma też zapis człowieka, który ją przygotowuje, a dla organizmu to jest kluczowe, oznacza ŻYCIE.
Tak będzie. Taki jest mój cel.
To naprawde cenny komentarz, of serca
Dzięki za lekcje.bardxo przydatne
Podziwiam Pana..
Pieknie wyglanda super
Nagroda kusi :) zaczynamy promować! Pozdrawiam :)
Cudowny kanał 🌸❤
Dobrym sposobem na napowietrzanie mąki jest sianie jej przez sito :D
Moja babcia nigdy dzieży nie myła. Przykrywała tylko lnianym ręcznikiem i zostawiała przy piecu lub na słońcu, żeby zakwas wysechł.
Ja tez piekę chleb od prawie 15 lat, ale tamtego zapachu i smaku nigdy nie zapomnę i w piekarniku nie powtórzę :(Jak oglądam ten film wraca tamten zapach
Zazdroszczę wspaniałego pieca.
Marta, jak kupilam szamotkową płytę do piekarnika, taką jak do pizzy.
Dość ciekawe. Sam piekę i od dawna interesuję się kuchnią. Widziałem wiele filmów o pieczeniu chleba na zakwasie i w piecu chlebowym . Ale ten był najbardziej przystępny do oglądania. Nie wiem Czy to twoja wiedza po przodkach Czy nie lub reżyserka ale jakieś opanowanie lub znajomość tematu tu jest. Na pewno wielu zainteresuje ten piec. Bo jest to piec wielofunkcyjny. Grzanie. Gotowanie. Pieczenie i pewnie jeszcze wędzenie i suszenie. Rozwiń jeszcze temat o te aspekty to odcinków możesz nakręcić tyle jak serial Ranczo lub wiecej. Tego ci życzę i smacznego. Np. Garnek wypchany ziemniakami warzywami przyprawami mięsem. Zamknięty szczelnie i wstawiony do tego wystudzonego ale jeszcze gorącego pieca na paręnaście godzin. To będą jak już czuję niebo w gębie. A jeszcze jakis sernik lub inne ciasta. No to chłopie Szacunek. Pozdrawiam. I powodzenia. Włączę subskrypcję. Nara
Taki garnek się nazywa duszonki, pycha
Jak Bóg pozwoli, że będę w Pańskch okolicy
Super materiał!
Wygląda smakowicie, przypomina chleb, który piekła moja babcia, zawsze nosiła do piekarni, gdzie wypiekali na wegiel drzewny. To był smak!