GPSR - nowe obowiązki w e commerce od 13.12.2024 | Jak się przygotować?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 янв 2025

Комментарии • 48

  • @wowarz
    @wowarz  Месяц назад

    Baza wiedzy GPSR ➡ prakreacja.pl/gpsr-baza-wiedzy/

  • @MonikaKondys
    @MonikaKondys 26 дней назад +2

    Zajmuję się rękodziełem w ramach NGD. Jestem producentem, ale..co z półproduktami które używam do tworzenia dekoracji? Ramki, wełna, sznurki, korale ipt. Wszystko musze kontrolowac czy jest zgodne z normami? Jesli tak to co z towarem ktory mam juz na stanie? a jest go dość sporo i to z różnych miejsc, głównie kupione w pl ale też w Chinach (glownie opakowania, najlejki czy tiul)

    • @wowarz
      @wowarz  25 дней назад

      Jako producent ponosisz odpowiedzialność za swój produkt, w tym za komponenty, które wykorzystałaś do stworzenia produktu.
      Jeśli chodzi o produkty wprowadzone do obrotu przed 13.12.2024, to one mogą być dalej sprzedawane, jeśli są zgodne z dotychczasowymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa produktów (dyrektywa GPSD, przepisy krajowe ją wdrażające).

  • @Mariooosh1
    @Mariooosh1 2 месяца назад +8

    Na prawdę w UE już im odbija - czyli ja mam na swoim sklepie internetowym z ubraniami podawać informację od kogo kupuję ubrania czyli otwierać konkurencji pełen dostęp do mojej tajemnicy handlowej. To jest jakiś ABSURD!!!!

    • @wowarz
      @wowarz  2 месяца назад +1

      Obawiam się, że nie pierwszy i nie ostatni tego rodzaju przypadek. Cytując klasyka "taki mamy klimat".

  • @Abdery
    @Abdery Месяц назад

    Dzięki.

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Kłaniam się!

  • @oweytpotg
    @oweytpotg 2 месяца назад

    dzięki i taktyczny komentarz dla zasięgów ;)

    • @wowarz
      @wowarz  2 месяца назад

      Taktycznie dziękuję!

  • @zuzapearl3621
    @zuzapearl3621 Месяц назад +2

    witam!
    Prowadzę butik internetowy. Część towaru sama na własną rękę sprowadziłam z Włoch- na co mam faktury. Czy w dane o producencie mam wpisać dane z faktur? Część zakupiłam w polskich hurtowniach- część to producenci a część importerzy z Włoch, Turcji, Chin... Czy wystarczy poprosić od nich adres producenta? Czy muszę to mieć na papierze? Ponadto nie posiadam metek papierowych na niektórych ubraniach, do każdych dodatkowo dopinam swoje metki z nazwą butiku. Czy to czyni mnie producentem? Niebardzo też rozumiem atesty i certyfikaty bezpieczeństwa...
    Bardzo proszę o odpowiedź.

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Mnóstwo tematów w jednym zapytaniu, dlatego pozwolę sobie odesłać do list kontrolnych, w których można sprawdzić wszystkie obowiązki, bo opisanie wszystkiego w jednym komentarzu to materiał na mini-książkę.
      prakreacja.pl/listy-kontrolne-gpsr/.

  • @anterion1459
    @anterion1459 Месяц назад +1

    Dzień dobry, proszę Pana, nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy to dotyczy artystów? Np malarzy sprzedających unikatowy obraz? Nie mam sklepu, sprzedaję przez galerię sztuki, lub z pracowni, nieregularnie
    Co z fotografią artystyczną, rzeźbami?

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад +1

      Rozkodujmy to, patrząc do przepisów.
      Art. 2 ust. 1 GPSR - Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do produktów, które wprowadza się do obrotu lub udostępnia się na rynku, w zakresie, w jakim prawo Unii nie zawiera mających taki sam cel przepisów szczególnych, które regulują bezpieczeństwo danych produktów.
      Art. 3 pkt 1 GPSR - „produkt” oznacza każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony.
      Art. 3 pkt 6 GPSR - „udostępnienie na rynku” oznacza dostarczenie produktu do celów dystrybucji, konsumpcji lub używania na rynku Unii w ramach działalności handlowej, odpłatnie lub nieodpłatnie.
      No i teraz tak - obraz to produkt w rozumieniu GPSR. Sprzedaż obrazu - udostępnienie produktu na rynku. A więc GPSR znajduje zastosowanie.
      ALE.
      Są wyłączenia od stosowania GPSR - art. 2 ust. 2 GPSR.
      Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:
      a) produktów leczniczych do stosowania u ludzi ani do weterynaryjnych produktów leczniczych;
      b) żywności;
      c) pasz;
      d) żywych roślin i zwierząt, organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie stosowanych w sposób ograniczony, a także do produktów z roślin i zwierząt bezpośrednio związanych z ich przyszłym rozmnażaniem;
      e) produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych;
      f) produktów ochrony roślin;
      g) sprzętu wykorzystywanego przez konsumentów do przemieszczania się lub podróży, w przypadku gdy jest on obsługiwany bezpośrednio przez usługodawcę w ramach usługi transportowej świadczonej konsumentom i nie jest obsługiwany przez samych konsumentów;
      h) statków powietrznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 lit. d) rozporządzenia (UE) 2018/1139;
      i) antyków.
      Nie ma na tej liście obrazów. Są za to antyki. I te antyki są wzmiankowane w motywie 18 GPSR.
      Antyki, takie jak dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie to szczególne kategorie produktów, w przypadku których nie można oczekiwać, że będą spełniać wymagania bezpieczeństwa określone w niniejszym rozporządzeniu, w związku z czym należy je wyłączyć z jego zakresu stosowania. Aby jednak uniknąć sytuacji, w której inne produkty byłyby błędnie przypisane jako należące do tych kategorii, konieczne jest uwzględnienie tego, że dziełami sztuki są produkty tworzone wyłącznie do celów artystycznych, że przedmioty kolekcjonerskie występują wystarczająco rzadko oraz mają wartość historyczną lub naukową, która uzasadnia ich zbieranie i ochronę, oraz że antyki, jeżeli nie zostały już uznane za dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie, lub jedno i drugie, mają wyjątkowy wiek. Podczas oceny, czy produkt jest antykiem, na przykład dziełem sztuki czy przedmiotem kolekcjonerskim, można brać pod uwagę załącznik IX do dyrektywy Rady 2006/112/WE.
      Czy obraz malowany współczesnie można uznać za antyk, o którym mowa w GPSR? Mam wątpliwości. Zdaje się, że chodzi o antyki jako takie, obrazy z przeszłości, a nie te współczesne. Ale być może w wytycznych Komisji Europejskich, które mają się pojawić, jakoś ten temat zostanie szerzej omówiony.
      To samo dotyczy fotografii artystycznej, rzeźb itp.

    • @anterion1459
      @anterion1459 Месяц назад

      @wowarz Bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад +1

      @@anterion1459 kłaniam się!

  • @krzysztofoterman12
    @krzysztofoterman12 Месяц назад +3

    co jeśli mam stany magazynowe z przed roku a hurtownik nie istnieje juz jako firma ? Co je sli hurtownik kozystaz usług importera i tez nie posiada informacji o produkcie....producencie. zamkną mnie przy....kar e z kosmosu ??? Uje ZUE niszczą wszystko na swojej drodze

  • @braadado
    @braadado Месяц назад +1

    Rozumiem, że gpsr dotyczy sprzedaży prowadzonej przez firmę a nie dotyczy przedmiotów używanych sprzedawanych przez osoby fizyczne ? Niby to oczywiste ale może ta głupota sięga głębiej więc wolę się upewnić. Dziękuję z góry za odpowiedź.

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      GPSR dotyczy również sprzedaży przedmiotów używanych przez osoby fizyczne.
      Art. 2 ust. 3 GPSR
      Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do produktów wprowadzanych do obrotu lub udostępnianych na rynku, niezależnie od tego, czy są nowe, używane, naprawione lub odnowione. Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do produktów wymagających naprawy lub odnowienia przed użyciem, w przypadku gdy produkty te są wprowadzane do obrotu lub udostępniane na rynku oraz noszą wyraźne oznaczenie, że wymagają naprawy lub odnowienia przed użyciem.

  • @adamol3
    @adamol3 Месяц назад

    Prowadzę działań nierejestrowana- tworzen marke odzieżową. GPSR również mnie dotyczy, ale mam pytanie ,ubrania tworzy mi krawcowa według mojego projektu, zatem konsumenta również muszę poinformować skąd sprowadzana jest każda czesc ubrania i z jakiego kraju ?

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад +1

      Odsyłam do tego materiału, gdzie omawiam dokładnie obowiązek informacyjny: ruclips.net/video/5iyfr9VFK7k/видео.html. Po obejrzeniu tego poradnika wszystko powinno być jasne.

  • @krzysztofoterman12
    @krzysztofoterman12 Месяц назад +2

    i dodam jeszcze że powinna być zachowana racjonalna ścieżka terminuw wprowadzania zmian. np importer w styczniu, hurtownik w marcu a sprzedawca w czerwcu.
    zabijanie przedsiębiorców nic więcej.

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Okres przejściowy na przygotowanie się był ponad roczny, GPSR nie pojawiło się ot tak i w dwa dni zmieniło rzeczywistość - po prostu sprzedawcy późno się tym zainteresowali.

  • @dzinoo19
    @dzinoo19 Месяц назад

    Dzien dobry.
    Prowadze na allegro business sklep z uzywanymi ubraniami. W przypadku kiedy siedziba marki jest na terenie UE to nie musze podawac danych dystrybutora ? Co wiecej, chodzi o glowna siedzibe, czy ogolnie - siedzibe na terenie UE ? Prosilbym o odp. Pozdrawiam

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Dzień dobry! Zakres danych do podania wynika wprost z art. 19 GPSR.
      "W przypadku gdy podmioty gospodarcze udostępniają produkty na rynku w internecie lub w inny sposób na odległość, oferta tych produktów musi zawierać w sposób jasny i widoczny co najmniej następujące informacje:
      a) imię i nazwisko lub nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy producenta oraz adres pocztowy i elektroniczny, pod którym można się z nim skontaktować;
      b) w przypadku gdy producent nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Unii - imię i nazwisko lub nazwę, adres pocztowy i elektroniczny osoby odpowiedzialnej w rozumieniu art. 16 ust. 1 niniejszego rozporządzenia lub art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1020;
      c) informacje umożliwiające identyfikację produktu, w tym jego obraz, rodzaj, a także inne identyfikatory produktu; oraz
      d) wszelkie ostrzeżenia lub informacje na temat bezpieczeństwa, które powinny być umieszczone na lub opakowaniu, lub zawarte w dołączonym dokumencie towarzyszącym zgodnie z niniejszym rozporządzeniem lub mającym zastosowanie unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym, w języku łatwo zrozumiałym dla konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym produkt jest udostępniany na rynku."
      Nigdzie w tym przepisie nie ma mowy o podawaniu danych dystrybutora. Podajemy zawsze dane producenta, a jeśli producent nie ma siedziby w UE, to dodatkowo również dane osoby odpowiedzialnej.

    • @dzinoo19
      @dzinoo19 Месяц назад

      @wowarz dziękuję za odpowiedź. Czyli nie chodzi tutaj o siedzibę główna, a ogólnie, o siedzibę producenta w Uni. Podam przykład - jeżeli firma "A" ma główną siedzibę w USA, ale ma też siedzibę w UE to wtedy wystarczy podać dane producenta ? Dobrze to rozumiem ? Byłbym wdzięczny za odpowiedz

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      @@dzinoo19 trzeba dotrzeć do informacji udostępnianych przez producenta - jeśli producent jako swoje dane producenta podaje dane amerykańskiej spółki, to mamy producenta amerykańskiego i musimy zidentyfikować jeszcze osobę odpowiedzialną. To producent decyduje o pierwotnym oznaczeniu swojego produktu. Nie możemy zmieniać danych producenta, jeśli ten takie, a nie inne deklaruje przy swoim produkcie.

    • @dzinoo19
      @dzinoo19 Месяц назад

      @@wowarz ok dziękuję za odpowiedź.

  • @ForzaKrymy
    @ForzaKrymy Месяц назад

    Witam, nabywam na plich targach stare gry komputerowe i płyty winylowe (zazwyczaj europa zachodnia). Kupuje je od osób fizycznych - zazwyczaj w większych ilościach (prywantne domowe kolekcje), celem dalszej odsprzedaży np. na allegro. Często gry, a przede wszystkim winyle, są na tyle stare, że nie posiadają nawet kodu EAN, a wytwórnie, które je wydały już nie istnieją. Co w takim przypadku? Jak mam podać adres producenta, email itd. ?

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Hmmm... zastanawiam się czy w tym przypadku nie można byłoby podciągnąć tych produktów pod kategorię "antyki", które są wyłączone z zastosowania rozporządzenia. Ponadto, pamiętajmy o przepisie przejściowym - produkty wprowadzone do obrotu przed 13.12 muszą być zgodne ze starymi przepisami, ale GPSR już do nich nie stosujemy. Może się jednak okazać, że mimo wszystko platformy handlowe będą wymagać podania określonych danych. Jakie dane w takiej sytuacji podać? Nie mam niestety dobrej odpowiedzi.

    • @ForzaKrymy
      @ForzaKrymy Месяц назад

      @@wowarz Dziękuję za odpowiedź. Czy "produkt wprowadzony do obrotu przed 13.12" = data wydania płyty? W większości są to płyty z lat 90 i kupione nie od producenta, a od osoby prywatnej, celem dalszej odsprzedaży.

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      @@ForzaKrymy wprowadzenie do obrotu trzeba zdekodować poprzez definicje z GPSR.
      „wprowadzenie do obrotu” oznacza udostępnienie produktu na rynku Unii po raz pierwszy;
      „udostępnienie na rynku” oznacza dostarczenie produktu do celów dystrybucji, konsumpcji lub używania na rynku Unii w ramach działalności handlowej, odpłatnie lub nieodpłatnie;

    • @ForzaKrymy
      @ForzaKrymy Месяц назад

      @@wowarz 1.„wprowadzenie do obrotu” oznacza udostępnienie produktu na rynku Unii po raz pierwszy; czyli wprowadził je sam producent, bo ja jako np. trzeci właściciel na terenie UE, nabyłem je od osoby prywatnej, która owe płyty posiadała wiele lat.
      2. „udostępnienie na rynku” - czyli GPSR "dopada" mnie z tej definicji?
      Generalnie wiele płyt sa to wydania europjeskie, ale adresy wydawców są zazwyczaj w USA. I teraz pytanie, jaki mam adres wpisać i jaki email - w większości przypadków email nie istanieje ( płaty z początku lat 90tych). A w tym przypadku nie powinno mnie w ogole dotyczyć owe rozporządzenie GPSR?

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад +1

      @@ForzaKrymy tak, dokładnie, wprowadzenie do obrotu wymaga pojedynczej transakcji na rynku UE. Jeśli zatem producent albo jakikolwiek inny podmiot sprzedał tę płytę na terenie UE, to została ona wprowadzona do obrotu.
      No i teraz spójrzmy do GPSR, gdy chodzi o przepisy przejściowe - art. 51.
      "Państwa członkowskie nie utrudniają udostępniania na rynku produktów objętych dyrektywą 2001/95/WE, które są zgodne z tą dyrektywą i które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem 13 grudnia 2024 r."
      Odpowiednikiem tego przepisu z rozporządzenia jest w projekcie polskiej ustawy o bezpieczeństwie produktów art. 92.
      "Produkty, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy uchylanej w art. 102, mogą być udostępniane na rynku, jeżeli są zgodne z przepisami obowiązującymi przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i zostały wprowadzone do obrotu przed tym dniem."
      Problem z tymi przepisami polega na tym, że one odnoszą się wyłącznie do udostępniania na rynku - nie można blokować udostępniania na rynku płyt winylowych, które zostały wprowadzone do obrotu przed 13.12.2024 r., jeśli były zgodne z wymaganiami bezpieczeństwa obowiązującymi na gruncie poprzednich przepisów.
      Natomiast art. 19 GPSR nie dotyczy udostępniania produktów jako takiego, ale obowiązku informacyjnego.
      "W przypadku gdy podmioty gospodarcze udostępniają produkty na rynku w internecie lub w inny sposób na odległość, oferta tych produktów musi zawierać w sposób jasny i widoczny co najmniej następujące informacje:
      a) imię i nazwisko lub nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy producenta oraz adres pocztowy i elektroniczny, pod którym można się z nim skontaktować;
      b) w przypadku gdy producent nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Unii - imię i nazwisko lub nazwę, adres pocztowy i elektroniczny osoby odpowiedzialnej w rozumieniu art. 16 ust. 1 niniejszego rozporządzenia lub art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1020;
      c) informacje umożliwiające identyfikację produktu, w tym jego obraz, rodzaj, a także inne identyfikatory produktu; oraz
      d) wszelkie ostrzeżenia lub informacje na temat bezpieczeństwa, które powinny być umieszczone na lub opakowaniu, lub zawarte w dołączonym dokumencie towarzyszącym zgodnie z niniejszym rozporządzeniem lub mającym zastosowanie unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym, w języku łatwo zrozumiałym dla konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym produkt jest udostępniany na rynku."
      Czy na podstawie przepisów przejściowych można wyłączyć obowiązek informacyjny z art. 19 w stosunku do płyt, które zostały wprowadzone do obrotu przed 13.12.2024? Mam wątpliwości. W pierwszym komentarzu zbyt pochopnie napisałem o niestosowaniu GPSR do produktów wprowadzonych do obrotu przed 13.12.2024 r. Po zastanowieniu się, dochodzę do wniosku, że nie chodzi tutaj o niestosowanie GPSR, ale o brak wymogu badania bezpieczeństwa produktów wprowadzonych do obrotu przed 13.12.2024 z wymogami wynikającymi z GPSR. Natomiast obawiam się, że obowiązek informacyjny z art. 19 obowiązuje również w stosunku do produktów, a więc i płyt, wprowadzonych do obrotu przed 13.12.2024 r.
      Jeśli nie możemy skorzystać z dobrodziejstwa przepisów końcowych, to może uda nam się znaleźć inne wyłączenie? Spójrzmy na art. 2 ust. 2 GPSR.
      "Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:
      a) produktów leczniczych do stosowania u ludzi ani do weterynaryjnych produktów leczniczych;
      b) żywności;
      c) pasz;
      d) żywych roślin i zwierząt, organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie stosowanych w sposób ograniczony, a także do produktów z roślin i zwierząt bezpośrednio związanych z ich przyszłym rozmnażaniem;
      e) produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych;
      f) produktów ochrony roślin;
      g) sprzętu wykorzystywanego przez konsumentów do przemieszczania się lub podróży, w przypadku gdy jest on obsługiwany bezpośrednio przez usługodawcę w ramach usługi transportowej świadczonej konsumentom i nie jest obsługiwany przez samych konsumentów;
      h) statków powietrznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 lit. d) rozporządzenia (UE) 2018/1139;
      i) antyków."
      Lit i) otwiera pole do interpretacji - czy stare płyty można uznać za antyki? Przy interpretacji możemy wesprzeć się motywem 18 do GPSR.
      "Antyki, takie jak dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie to szczególne kategorie produktów, w przypadku których nie można oczekiwać, że będą spełniać wymagania bezpieczeństwa określone w niniejszym rozporządzeniu, w związku z czym należy je wyłączyć z jego zakresu stosowania. Aby jednak uniknąć sytuacji, w której inne produkty byłyby błędnie przypisane jako należące do tych kategorii, konieczne jest uwzględnienie tego, że dziełami sztuki są produkty tworzone wyłącznie do celów artystycznych, że przedmioty kolekcjonerskie występują wystarczająco rzadko oraz mają wartość historyczną lub naukową, która uzasadnia ich zbieranie i ochronę, oraz że antyki, jeżeli nie zostały już uznane za dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie, lub jedno i drugie, mają wyjątkowy wiek. Podczas oceny, czy produkt jest antykiem, na przykład dziełem sztuki czy przedmiotem kolekcjonerskim, można brać pod uwagę załącznik IX do dyrektywy Rady 2006/112/WE"
      Motyw odnosi się do załącznika IX do dyrektywy Rady 2006/112/WE. A tam mamy coś takiego.
      "Dzieła sztuki
      (1) Obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, wykonane wyłącznie ręcznie przez artystę, z wyłączeniem planów i rysunków do celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, komercyjnych, topograficznych lub podobnych, ręcznie zdobione produkty rzemiosła artystycznego, tkaniny malowane dla scenografii teatralnej, do wystroju pracowni artystycznych lub podobnych zastosowań (kod CN 9701);
      (2) oryginalne ryciny, sztychy i litografie; sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe bądź kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy wykonane wyłącznie ręcznie przez artystę, niezależnie od stosowanego przez niego procesu lub materiału, jednak z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (kod CN 9702 00 00);
      (3) oryginalne rzeźby i posągi z dowolnych materiałów, pod warunkiem, że zostały one wykonane wyłącznie przez artystę; odlewy rzeźb, których liczba jest ograniczona do ośmiu egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego następców prawnych (kod CN 9703 00 00); w wyjątkowych przypadkach określonych przez państwa członkowskie limit ośmiu egzemplarzy może zostać zwiększony w odniesieniu do odlewów rzeźb wykonanych przed dniem 1 stycznia 1989 r.;
      (4) tkaniny dekoracyjne (kod CN 5805 00 00) oraz tkaniny ścienne (kod CN 6304 00 00) wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem że ich liczba jest ograniczona do ośmiu egzemplarzy każdego wzoru;
      (5) pojedyncze dzieła z ceramiki w całości wykonane przez artystę i przez niego sygnowane;
      (6) emalie na miedzi, wykonane wyłącznie ręcznie, w liczbie ograniczonej do ośmiu ponumerowanych egzemplarzy sygnowanych przez artystę lub pracownię artystyczną, z wyłączeniem biżuterii, wyrobów złotniczych i jubilerskich;
      (7) fotografie wykonane przez artystę, drukowane przez niego lub pod jego nadzorem, sygnowane i numerowane oraz wykonane w liczbie ograniczonej do trzydziestu egzemplarzy we wszelkich formatach i na wszelkich możliwych nośnikach.
      CZĘŚĆ B
      Przedmioty kolekcjonerskie
      (1) Znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego dnia obiegu, papeteria ostemplowana lub podobna, skasowane lub nieskasowane, ale nie znajdujące się w obiegu i nie przeznaczone do obiegu (kod CN 9704 00 00);
      (2) kolekcje i przedmioty kolekcjonerskie, zoologiczne, botaniczne, mineralogiczne, anatomiczne, historyczne, archeologiczne, paleontologiczne, etnograficzne lub numizmatyczne (kod CN 9705 00 00)."
      No więc nie ma tutaj starych płyt. Obawiam się, że mogą one nie zostać uznane za antyki.
      Czy jest jeszcze jakaś szansa? Otwiera ją art. 2 ust. 3 GPSR.
      "Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do produktów wprowadzanych do obrotu lub udostępnianych na rynku, niezależnie od tego, czy są nowe, używane, naprawione lub odnowione. Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do produktów wymagających naprawy lub odnowienia przed użyciem, w przypadku gdy produkty te są wprowadzane do obrotu lub udostępniane na rynku oraz noszą wyraźne oznaczenie, że wymagają naprawy lub odnowienia przed użyciem."
      Jeśli by przyjąć, że płyta wymaga naprawy lub odnowienia przed użyciem, można byłoby się pokusić o wyłączenie GPSR. Ale znowu uważam to za podobnie naciągane jak uznanie starej płyty za antyk.
      Krótko mówiąc, nie widzę możliwości uznania, że sprzedaż starych płyt wymyka się z obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 19 GPSR. A zatem należałoby podawać producenta. A że nie możemy tych danych w pełni ustalić? Cóż, oto pewna niedoskonałość tej regulacji i realny praktyczny problem. Najprościej wydaje się skontaktować z operatorem platformy, żeby zajął swoje stanowisko w tej sprawie - wszak to od niego zależy czy dopuści ofertę bez wskazania wszystkich danych producenta, czy nie.

  • @markelox3590
    @markelox3590 Месяц назад +1

    Ja tez nie rozumiem bo czyli mając kilka tysiecy ofert do kazdej trzeba bedzie teraz didac producenta i te wszystkie dane? Sprzedaje w modelu dropshiping i mam rzeczy od wielu sprzedawców i na pewno nie kazdy jest producentem tych rzeczy także nie mam pojecia jak to ogarnąć totalna porażka to co ta Unia wyprawia...

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      No niestety - trzeba odrobić lekcję i poczynić stosowne ustalenia.

  • @amadeuszkeller9857
    @amadeuszkeller9857 Месяц назад

    jak to wyglada dla używanych części samochodowych. Sprzedawanych na Allegro?Jako producenta powinienem podawać siebie? Plac z którego są wykręcane? Markę np Peugeot Mercedes? Producenta konkretnych części bosch delphi?

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      To jest bardzo dobre pytanie! Siebie bym odrzucił, bo producent ma zbyt inwazyjne obowiązki, żeby brać to na siebie w tym przypadku - nie będziesz przecież wykonywał analizy ryzyka części, które faktycznie nie zostały przez Ciebie wyprodukowane. Czy markę albo producenta? Pytanie czy masz pewność, że to faktycznie informacja zgodna z rzeczywistością. Bo domyślam się, że są takie przypadki, gdy tak naprawdę część nie jest w żaden sposób oznaczona i trudno zgadywać, kto jest jej producentem. No i teraz mamy zagadkę...

  • @jakubkoio1565
    @jakubkoio1565 Месяц назад

    czyli żywności nie dotyczy?

  • @juliaandronova8402
    @juliaandronova8402 Месяц назад

    Czy to dotyczy działalności nierejestrowanej? robię biżuterie

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Tak, niestety również działalności nierejestrowanej.

  • @madebyolami7853
    @madebyolami7853 Месяц назад

    Sprzedaję materiały na metry, producentem jest firma której zlecam druk mojego wzoru. Jak to ugryźć? Pora chyba na opuszczenie eurokołchozu...

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Jakieś konkretne pytania?

  • @RedOnepl
    @RedOnepl Месяц назад +1

    Nie dowiedzialem sie NIC pozytecznego poza tym zeby pobrac poradnik. Lece na inny kanal moze lepiej ktos inny wytlumaczy.

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Powodzenia!

  • @reninahulajnodze
    @reninahulajnodze Месяц назад

    Sprzedaję perfumy oryginalne na allegro skąd mam wziąć dane producenta ? Jakaś masakra

    • @wowarz
      @wowarz  Месяц назад

      Jeżeli są to perfumy oryginalne, to na czym polega problem z ustaleniem producenta?