w końcu wartościowy materiał a nie pitolenie ogólników. dzięki! Ciekawe czy przez to wylecą sprzedawcy z Chin na takim allegro. mam nadzieje że także będzie to ich dotyczyć
@@dawidpaasz4841 Oznaczanie ubrań jest uregulowane w innym akcie prawnym. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1007/2011 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowywania składu surowcowego wyrobów włókienniczych, a także uchylenia dyrektywy Rady 73/44/EWG oraz dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 96/73/WE i 2008/121/WE
Innymi słowy strach cokolwiek wytwarzać (rękodzieło chociażby, nawet tworzyć, drukować i sprzedawać własne ilustracje) bo będzie się odpowiadało prawnie za ewentualnie czyjąś głupotę, typu podcięcie się kartką papieru, lub gorsza gdyby ktoś świadomie podstawił się, żeby pogrzebać nielubianego sprzedawcę/konkurenta... Przerażająca rzeczywistość. Unia Europejska do reszty zgłupiała.
Myślałam dokładnie o tym samym. Jak zwykle najbardziej odbije się to na najmniejszych twórcach. Ciekawi mnie, jak realnie może to wpłynąć na artystów konwentowych, albo takich sprzedających merch ze swoimi rysunkami na różnego typu targach (targi fantastyki w Wawie np.). Produkty sprzed 13 grudnia jeszcze przejdą, ale co potem...
Z jednej strony jest w filmiku, że Importer ma obowiązek sprawdzić producenta i odesłać towar jak nie spełnia wymogów. Z drugiej jest stwierdzenie, że jak importer powie "tak dał producent" to kontrola idzie do producenta. Więc tutaj jakby 2 do ukarania.
Mam pytanie. Co w przypadku jesli wykonuje agrafki z imieniem i elementy do wyrobu zakupilam wczesniej. Czy musze pozyskać dokumenty dotyczace składu agrafek i literek czy wystarczy jesli okresle potencjalne zagrożenia. Tzn nie przeznaczone dla dzieci, zawiera male elementy itp.
Dzień dobry, producenci zapewniają dołączenie do swojego produktu jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa w języku łatwo zrozumiałym przez konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym dany produkt jest udostępniany. Powinny być to informacje jak używać produkt bezpiecznie i w sposób zamierzony przez producenta.
@@PaniGrani dokładnie, i dołączyć informacje że nie nadaję się do jedzenia, że jak się owinie paskiem wokół szyi to się udusi, to są po prostu informacje dla idiotów co niektóre.
@@magdazym6294 dzięki, no właśnie tak pomyślałam , że chcą zrobić z ludzi idiotów którzy nie potrafią użytkować najprostszych produktów. Masakra jakaś ale jak trzeba...
Oznaczanie ubrań jest uregulowane w innym akcie prawnym. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1007/2011 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowywania składu surowcowego wyrobów włókienniczych, a także uchylenia dyrektywy Rady 73/44/EWG oraz dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 96/73/WE i 2008/121/WE
Wszystkie odpowiedzi, mówiące w skrócie, że można byc spokojnym o towary wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, mają jedną zasadniczą wadę. Otóż Allegro w swojej nadgorliwości wprowadziło wymóg co do KAŻDEGO sprzedawanego produktu, alby podawać dokładne dane producenta, adres fizyczny, oraz mailowy. Mamy w ofercie produkty firm nieistniejących od wielu lat. Nawet jeśli odkopię adres producenta, dla przykładu, w ZSRR albo i PRL, to on po prostu nie miał nigdy adresu mailowego. Przepis, oraz wymogi Allegro są po prostu nie do spełnienia. Czy w związku z tym będę miał ograniczony swobodny dostęp do rynku, który zagwarantowany jest w kodeksie handlowym, a być może i w konstytucji ? Pytanie drugie - jestem również importerem i dystrybutorem kilku marek, których wynalezienie, odszukanie producenta, zajęło mi kilka lat pracy, poświęciłem na to czas, pieniądze. Te dane są moją TAJEMNICĄ HANDLOWĄ. Jakim prawem ktoś może ode mnie wymagać ich ujawnienia moim klientom i konkurencji ?
Rozmawialiśmy wczoraj, ale dla porządku odpiszę Panu również tu. Marketplace mogą ustalać swoje własne reguły dostosowujące je do GPSR i zapewniające zgodność z prawem ich działań. Mimo, że dla wielu sprzedawców będą one trudne do spełnienia. Kodeks spółek handlowych nie reguluje takich kwestii. Konstytucja nie daje takich praw. Podawanie danych producenta, importera i osoby odpowiedzialnej w sytuacjach określonych w rozporządzeniu jest obligatoryjne i nie można wprowadzać do obrotu produktów, które takich oznaczeń nie mają.
@@MilenaDorobek-Lis Obowiązuje nas (Polaków) : "Definicję tajemnicy handlowej można znaleźć w art.11 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Są to zatem informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne (lub inne) przedsiębiorstwa, posiadające wartość gospodarczą. Są znane jedynie ograniczonej liczbie osób, które mają z nimi styczność oraz co do których przedsiębiorca podjął kroki ku utrzymaniu ich w poufności". Innym ważnym dokumentem jest dyrektywa UE 2016/943 o ochronie niejawnego know-how i niejawnych informacjach handlowych przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem. Dyrektywa którą omawiamy jest sprzeczna i niezgodna z obowiązujący (jak na razie) w Polsce prawem i zmusza Europejczyków do łamania przepisów OBOWIĄZUJĄCYCH OBECNIE. Nie jestem zainteresowany łamaniem obowiązujących mnie przepisów a tym bardziej ujawnianiem danych moich kontrahentów, które nierzadko z wielkim trudem zdobyłem aby pozyskać niektóre z oferowanych produktów. Nie zamierzam zdradzać informacji stanowiących w mojej ocenie (jako ich właściciel) tajemnicę handlową. Obecna dyrektywa GPSR jest w sprzeczności z poprzednią " UE 2016/943 ". Ciekawe jak polskie służby będą tą sprzeczność interpretowały podczas np. kontroli.
Co jeśli ktoś tworzy produkt z różnych elementów kupionych przed wejściem w życie rozporządzenia? Tamci producenci tych elementów nie mają obowiązku ich analizowania, bo były opublikowane przed? Więc ja nie mogę ich teraz użyć bo nie wiem, czy spełniają gpsr?
Osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. Jeśli zachodzi taka sytuacja to twórca tego zestawu jest producentem. Produkty sprzedawane do 13 grudnia musiały również być bezpieczne, na podstawie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Także temat bezpieczeństwa produktów nie zaczyna się teraz.
@@MilenaDorobek-Lis ale jak pytam firmę czy ich produkt kupiony w tym roku spełnia wymogi bezpieczeństwa GPSR to niektórzy odpisują, że nie wiedzą bo nie muszą wiedzieć. I ja wtedy zostaję z elementami, których nie wiem czy mogę nadal używać.
35:11 - jak to się ma do odpowiedzi @MilenaDorobek-Lis 1 dzień temu Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Czyli jeśli Pan je już kupił, i są zgodne z dotychczasowymi przepisami, to po 13 grudnia nie trzeba w żaden sposób zmieniać na nich oznaczeń. Dla mnie są to dwie wykluczające się informacje.
Nie rozumiem Pana wątpliwości. Każdy produkt będziemy rozpatrywać jednostkowo. Czyli ten sam rodzaj produktu wprowadzony do obrotu zgodnie z prawem przed 13 grudnia będzie podlegał dotychczasowym przepisom, a wprowadzony do obrotu po 13 grudnia będzie podlegał nowym przepisom. Trzeba analizować każdą sztukę produktu osobno.
@@MilenaDorobek-Lis Ja rozumiem tego pytającego. Cykl produkcyjny to 7 dni u nas. Właśnie realizujemy zamówienia wyprodukwane pod klienta w ub. tygodniu i leżą gotowe czekając na wysyłkę na magazynie? Rozbierać odpakowywać i zmieniać wszywkę?
Witam. A jak to się ma do produktów będących jedynie półproduktami, służącymi jako podzespoły do serwisowania, napraw, modernizacji finalnych produktów? Mam na myśli takie detale jak np. śrubki, sprężynki, jakieś inne elementy będące jedynie częściami naprawczymi - tak jak w elektronice części: tranzystor, opornik, kondensator, itp. Czy oferując pojedynczy element elektroniczny, przeznaczony do naprawy finalnego produktu również mam się stosować do tej idiotycznej dyrektywy?
Prowadzę działalność nie rejestrowana. Tworzę głownie ozdoby świąteczne, breloki i wieszaki na klucze. Produkcja nie jest seryjna i wiekszość jest personalizowana pod klientów (grawery na produktach). Czy produkty muszą posiadać kod EAN?
Dzień dobry, a jak ma się rzecz w stosunku do artystów? Czy to też producent? Jeśli maluje unikatowe obrazy i sprzedaje je w galerii sztuki, to też jest po prostu produkt i muszę udowadniać, że obraz nie jest niebezpieczny?
Rozporządzenie nie ma zastosowania do antyków. Antyki oznaczają produkty, takie jak przedmioty kolekcjonerskie lub dzieła sztuki, w odniesieniu do których konsumenci nie mogą w racjonalny sposób oczekiwać, że spełniają one aktualne normy bezpieczeństwa. Pozostała działalność artystyczna nie została wyłączona.
Pytanie od naszego widza. Klient kupuje produkt wyprodukwany w kraju spoza UE od importera . Pakuje ten produkt pod wlasną marką. Oczywiście na etykiecie podaje wlasne dane tylko czy musi podac jescze dane importera na etykiecie dodatkowo?
Osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. Jeśli dany podmiot uznamy na mocy tego przepisu za producenta, a na produkcie nie ma żadnych innych oznaczeń innych podmiotów, to nie ma potrzeby podawać danych podmiotu od którego producent kupił dany towar.
Czy produkty które zostały zaimponowane w tamtym roku z Chin i został opłacony VAT i Cło, mogą być dalej sprzedawane na Allegro bez stosowania rozporządzenia GPSR?
Sprzedaję tkaniny do szycia, z moimi wzorami, produkowane w Łodzi, w fabryce, która posiada wszelkie atesty Oeko tex etc. Co ja mam teraz zrobić? Skoro jestem producentem, bo sprzedaję pod własną marką ale fizycznie sama na mnie nie mam Oeko tex tylko drukarnia w której drukuję... Błagam o pomoc, bo nawet nie wiem kogo pytać. Dziękuję i pozdrawiam
Dzien dobry, dziekuje za ten material. Mam jednak kilka pytań: 1. Czy jezeli sprzedaje towar w sklepie stacjonarnym. To tez muszę wprowadzic to rozporządzenie. Mowa o produktach do ktorych jest dolaczona instrukcja obslugi. Typu spawarki, przyłbice spawalnicze, elektronarzedzia? 2. Sprzedaje na Allegro dla wszystkich, czy jezeli usunę sprzedaz dla konsumentów to musze wypelniac te wszystkie informacje odsnosnie producenta, importera i bezpieczenstwa? 3.Jeżeli mam ogłoszenia na Olx bez możliwosci wysylki z przesyłką olx, tylko wysylam za pobraniem kiedy ktos zamowi telefonicznie albo napisze wiadomosc do ogłoszenia, ze chce aby mu wyslać, to tez to obowiazuje? Akurat Olx nic o tym nie informuje, nie przygotowalo zadnych rubryk.
Dzień dobry, rozporządzenie obowiązuje zarówno przy sprzedaży stacjonarnej, przez Internet jak i przez telefon. Wymogi odnośnie prawidłowego oznakowania produktów są takie same. Rozporządzenie dotyczy tylko produktów rozumianych jako każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Przy czym produkty przeznaczone wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, które na późniejszym etapie trafiły na rynek konsumencki podlegają niniejszemu rozporządzeniu, ponieważ mogą one stwarzać ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w przypadku stosowania w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach.
Dzień dobry, rozporządzenie dotyczy wszystkich produktów, co oznacza każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Dotyczy zarówno sprzedaży stacjonarnej, przez marketplace jak i przez swoją stronę internetową. Produkty przeznaczone wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, które na późniejszym etapie trafiły na rynek konsumencki, powinny podlegać niniejszemu rozporządzeniu, ponieważ mogą one stwarzać ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w przypadku stosowania w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach.
Jak interpretować to, że produkty, które zostały wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia nie podlegają pod GPSR? 1. Czy dotyczy to tylko produktów, które są aktualnie w łańcuchu dostaw (na magazynie producenta, importera, dystrybutora), innymi słowy mam np. u siebie na magazynie 50 sztuk danego produktu i do chwili wyprzedaży całkowitej dotychczasowych dostaw z magazynu nie przejmuję się GPSR, czy też jeżeli wyprodukowanie, import, nowa dostawa do dystrybutora tego samego produktu będzie miała miejsce po 13 grudnia to muszę go objąć GPSR? W skrócie, od 10 lat sprzedaję jeden i ten sam produkt, zamawiam go w partiach co kilka tygodni. Czy dalej mogę go sprzedawać tak jak dotychczas, czy jeżeli zamówię dostawę po 13 grudnia, to mimo iż będzie to dokładnie ten sam produkt, to musi to wszystko być już objęte GPSRem? 2. Czy oferty na sklepie internetowym (nie allegro, amazon itp. bo tam narracja jest oczywista) dla tych produktów sprzed 13 grudnia trzeba jakoś aktualizować? Czy jeżeli nastąpi nowa dostawa (po 13 grudnia) towaru o tym samym SKU, EANie itp. to wtedy muszę zaktualizować dane, czy nadal oferta może pozostać taka jak była, czyli np. bez dołączonych instrukcji, bo dany produkt jak wyżej, od 10 lat jest sprzedawany w niezmienionej formie? Obawiam się, że interpretacje będą niekorzystne, to znaczy o ile produkt, który do tej pory znajdował się w magazynie będzie można normalnie sprzedać, o tyle każda nowa dostawa tego produktu będzie już skazana pod GPSR. O ile sporządzanie dokumentacji dla nowych produktów, nowych ofert, mimo że czasochłonne, to jest do ogarnięcia, o tyle nie wyobrażam sobie zrobić tego dla XXXXX produktów wstecz, jeśli tylko będzie ich nowa dostawa.
Dzień dobry, każdy produkt, każdą pojedynczą sztukę należy oceniać indywidualnie. Jeśli więc dana sztuka została wprowadzona do obrotu do 13 grudnia, można ją sprzedawać bez wdrażania GPSR, i o ile jest zgodna z obecnymi przepisami. Jeśli wprowadzenie do obrotu nastąpi po 13 grudnia, to nie ma znaczenia, że podobne produkty były sprzedawane wcześniej - trzeba dostosować produkt do GPSR. Ogłoszenia w sklepach internetowych muszą być dostosowane do nowych przepisów od 13 grudnia, bez żadnych wyjątków.
@@MilenaDorobek-Lis Pani Mecenas, dlaczego Pani zdaniem od 13 grudnia ogłoszenia muszą być dostosowane do nowych przepisów BEZ WYJĄTKÓW? Fragment z pierwszych stron rozporządzenia (proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie w cytowanym fragmencie: "Aby zapewnić podmiotom gospodarczym oraz dostawcom internetowych platform handlowych wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do wymagań niniejszego rozporządzenia, w tym do wymagań informacyjnych, należy przewidzieć wystarczający okres przejściowy po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, podczas którego produkty objęte dyrektywą 2001/95/WE, które są zgodne z tą dyrektywą, mogą nadal być wprowadzane do obrotu. Państwa członkowskie nie powinny zatem utrudniać udostępniania na rynku takich produktów, w tym ofert sprzedaży." W TYM OFERT SPRZEDAŻY. Ja to interpretuję tak, że wszystkie produkty, które do obrotu będą wprowadzone przed 13 grudnia 2024 roku mogą nadal być sprzedawane na dotychczasowych zasadach, w tym nie trzeba edytować ogłoszeń. Natomiast od 13 grudnia każdy nowowprowadzany produkt oraz jego oferta/ogłoszenia/aukcja będą musiały spełniać nowe wymagania rozporządzenia GPSR. Jak sama Pani podkreśliła, wprowadzenie do obrotu ma miejsce tylko raz (dla danego produktu), zatem te produkty wprowadzone przed 13 grudnia nadal mogą być produkowane, zamawiane, sprzedawane na starych zasadach. Czyż nie?
Dzień dobry, w nagraniu wspomina Pani o projekcie polskiej ustawy dotyczącej ewentualnych kar za nie przestrzeganie zasad określonych w rozporządzeniu, czyli nie ma jeszcze aktu prawnego określającego kary i ich wysokość?
Dzień dobry, mam pytanie dot. etykietowania, mianowicie firma polska nazwijmy ją X importuje towar z Chin od firmy Y, która jednak nie jest producentem, ale firmą handlową zbierającą towary od różnych dostawców. Na etykiecie nie ma żadnej marki, ale jest etykietka: wyprodukowano dla : i nazwa i adres Importera. (firma X), co zrobić w takiej sytuacji, w związku, że nie ma marki importera (firmy X) i tak naprawdę są to towary z różnymi markami, albo i bez, nie są to też towary, które są wyprodukowane pod danego Importera, tylko zazwyczaj jakieś ostatki, kto tu jest producentem i czyje dane powinny być na etykiecie.
Stosownie do GPSR, „producent” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. Ponadto osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta, gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej, a także osobę fizyczną lub prawną inną niż producent, która wprowadza w produkcie istotną modyfikację, uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta w odniesieniu do części produktu, której dotyczy modyfikacja, lub w odniesieniu do całego produktu, jeżeli istotna modyfikacja ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Należy sprawdzić czy zachodzi, któraś z tych sytuacji. Importer oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii i wprowadza do obrotu w Unii produkt pochodzący z państwa trzeciego. A dystrybutor oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną w łańcuchu dostaw, niebędącą producentem ani importerem, która udostępnia produkt na rynku. Należy przeanalizować każdy etap i sprawdzić czy zachodzi, któraś z tych sytuacji.
Bardzo proszę o podpowiedź w tej kwestii. Prowadzę sklep z starymi lecz nowymi częściami do maszyn rolniczych. Posiadam ok 6 tys produktów które kupione zostały nawet 15 lat temu. Ciężko będzie odnaleźć dostawce czyli importera tych produktów. Nie mam na nich żadnych naklejek ani certyfikatów bezpieczeństwa. Czy jeśli są one wystawione przed 13.12.2024r to muszę uzupełnić te dane na moim sklepie internetowym? Czy jeśli po 13.12.2024 wystawiam ofertę to musi ona zawierać te dane ? I czy jeśli te produkty jak np łożyska, wały napędowe czy filtry mogę zaliczyć do produktów do użytku profesjonalnego, zawrzeć w opisie oferty klauzulę "Produkt do użytku profesjonalnego " i mam spokój?
Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Czyli jeśli Pan je już kupił, i są zgodne z dotychczasowymi przepisami, to po 13 grudnia nie trzeba w żaden sposób zmieniać na nich oznaczeń. Natomiast tworząc nową ofertę w sklepie internetowym trzeba będzie dostosować ją do przepisów GPSR po 13 grudnia i będzie musiała zawierać "wszelkie ostrzeżenia lub informacje na temat bezpieczeństwa, które powinny być umieszczone na lub opakowaniu, lub zawarte w dołączonym dokumencie w języku łatwo zrozumiałym dla konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym produkt jest udostępniany na rynku." Odnosząc się do drugiego pytania - „produkt” oznacza każdy przedmiot, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Także samo oznaczenie "Produkt do użytku profesjonalnego" zdecydowanie nie wystarczy, żeby móc nie przestrzegać GPSR.
@MilenaDorobek-Lis bardzo dziękuję za odpowiedź . Mam jeszcze jedno pytanie. Czy te przepisy dotyczą również sprzedaży stacjonarnej ? Jeśli tak, to czy wszystkie produkty sprzedane bezpośrednio dla klienta w sklepie mają zawierać te dane wymagane przez GSPR ? Produkt jest wprowadzony do obrotu przed 13.12.2024 ale oferuje go w momencie wejścia klienta do sklepu więc na logikę musi spełniać te wymagania czyli posiadać na sobie dane producenta, importera, dane identyfikacyjne oraz dane dotyczące bezpieczeństwa.
@@michafornal9771 Rozporządzenie dotyczy zarówno sprzedaży stacjonarnej jak i online, w obu przypadkach oznaczenia na produktach będą tożsame. Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Nawet gdy znajdują się w sklepie, dostępne dla konsumenta.
Co z rękodzielnikami ? I z materiałami zakupionymi do wytwarzania swoich prac przed 13 grudnia ,a zwłaszcza ,że niektórzy mają spore zapasy. Te zakupione w sklepach stacjonarnych raczej nie mają certyfikatów
Rozporządzenie wyłącza tylko antyki (produkty, takie jak przedmioty kolekcjonerskie lub dzieła sztuki, w odniesieniu do których konsumenci nie mogą w racjonalny sposób oczekiwać, że spełniają one aktualne normy bezpieczeństwa.), nie rękodzieło. Produkty wprowadzone do obrotu po 13 grudnia muszą spełniać wymagania GPSR.
Głowa boli, to mało powiedziane... Może ktoś wie, jak te wszystkie zasady odnieść do produktów spersonalizowanych, artystycznych? Np. pojedyncze kalendarze ze zdjęć klienta, wydruki artystyczne, obrazy, kolaże ze zdjęć klienta albo produkty hand made? Plis, jak ktoś wie, proszę niech podpowie...
@@MilenaDorobek-Lis bardzo bardzo dziękuję za odpowiedź🙏 Jeśli Pani tak uprzejma, to czy mogłaby Pani potwierdzić czy na karcie produktu wydruku artystycznego na płótnie wystarczy jak napiszę: rodzaj materiału - płótno canvas bawełnianie, tusze (takie a takie), technologia wykonania - druk cyfrowy UV, rama aluminiowa/drewniana, ostrzeżenie: trzymać z dala od ognia oraz poza zasięgiem dzieci, prosimy mocno umieścić w miejscu przeznaczenia, aby zapobiec upadkowi (spadnięciu). To są produkty pojedyncze, w głównej mierze personalizowane. Bedę bardzo wdzięczna za podpowiedź/potwierdzenie. Serdecznie pozdrawiam
Witam, prowadzę sklep internetowy, jestem dystrybutorem. Rozumiem, że wszystkie produkty, które mam obecnie w magazynie (i kupione do 13 grudnia) sprzedaję z oznaczeniami, jakie mają w tej chwili nawet po 13 grudnia. Czy dobrze zrozumiałam, że mimo to na stronię sklepu informacje o tych produktach muszą juz byc dostosowane do GPSR? Drugie pytanie. Co w przypadku, gdy kupuję opakowania zbiorcze produktów i sprzedaję je pojedynczo. Etykieta jest tylko na opakowaniu zbiorczym. Jak po 13 grudnia etykietowac taki pojedynczy produkt? Zrobic kopię oznaczenia z opakowania zbiorczego i przyklejać do każdego pojedynczego?
Wszystkie produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia i zgodne z dotychczasowymi przepisami można sprzedawać bez wdrażania GPSR. Oznakowanie musi być na każdym produkcie nie wystarczy na opakowaniu zbiorczym.
@MilenaDorobek-Lis dziękuję za odpowiedź. Czy oznaczając pojedynczy produkt z opakowania zbiorczego wystaczy, że nakleję na niego naklejkę z danymi z etykiety opakowania zbiorczego? Czy muszę podać np informacje, że moja firma przepakowala produkt?
Dzień dobry. Dziękuję za wyjaśnienie. Pani poruszyła kwestię dodawania poczty elektronicznej, ale nie została ona w pełni ujawniona. Pytanie. Amzon i Allegro w sekcji „Producent” wymagają teraz podania adresu e-mail. Czyj powinien to być adres e-mail? Producenta czy mój jako importera? Ponadto rozporządzenie stanowi, że adres e-mail producenta musi znajdować się na opakowaniu? Czy to prawda? Czy wyroby medyczne są objęte tym rozporządzeniem, czy tylko MDR? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc!
Dzień dobry, producenci podają swoje imię i nazwisko lub swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy, swój adres pocztowy i elektroniczny. Informacje te umieszcza się na produkcie, a jeżeli nie jest to możliwe - na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu. Importerzy podają swoje imię i nazwisko lub nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy, swój adres pocztowy i elektroniczny. Informacje te umieszcza się na produkcie, a w przypadku gdy nie jest to możliwe - na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu. Importerzy zapewniają, aby dodatkowe etykiety nie utrudniały odczytania informacji wymaganych na mocy prawa Unii umieszczonych na etykiecie przez producenta.
Witam, pytanie Czy wszystkie produktu które dystrybutor lub producent ma na magazynie zakupione przed tą regulacja, czy jest zwolniony z tego obowiązku?
Czy jako importer mogę sam dokonać analizy ryzyka i sporządzić odpowiednią dokumentację? Jeśli producent takich danych nie udostępnił, tak abym zgodnie z GPSR mógł wprowadzić te produkty do sprzedaży?
Dzień dobry, przed wprowadzeniem produktu do obrotu importerzy zapewniają, aby produkt był zgodny z ogólnym wymaganiem bezpieczeństwa określonym oraz aby producent spełnił wymagania określone w przepisach (tzn, sprawdzają czy producenci przeprowadzili wewnętrzną analizę ryzyka oraz sporządzili dokumentację techniczną, podali swoje dane oraz numer partii i serii). W przypadku gdy importer stwierdzi że produkt nie jest zgodny z tymi wymaganiami nie wprowadza tego produktu do obrotu, dopóki nie będzie on zgodny z wymaganiami.
@@MilenaDorobek-Lis O matko w kółko Macieju to samo. Przecież nie wszystkie towary to jakieś urządzenia, albo przedmioty fabryczne. Jaką dokumentacje techniczną i ocenę ryzyka, numer serii czy partii ma mieć sznur pereł z Chin albo kamieni z Indii.
Witam, Pani Mecenas, Panie Konradzie, dziękuje za świetny materiał. Mam kilka pytań które pewnie przydadzą się innym ogladającym: 1. Jestesmy importerem, wiec domniemam, ze podawanie producenta z Chin, moze pozostac nasza tajemnicą handlową, a podawac bedziemy nasze dane - nasz adres strony, wraz z marką i adresem - jako importera. 2. Na produktach, na których jest to mozliwe, logujemy nasza markę i adres strony, nie podajemy adresów mailowych, bo one mogą się zmienić, rozumiem, ze to juz indywidualne podejscie sprawdzającego, czy to musi byc email czy adres www. Produkt zawiera logowane piktogramy - do kontaktu z zywnoscią, do zmywarki lub nie, do piekarnika lub nie. Nie umieszczalismy tych danych juz na etykietach bo na produkcie to zostaje, a na etykieta zostaje jedna wyrzucona. Jednak pełna instrukcja nie jest mozliwa do załączenia do miseczki czy kubka, wiec tu naprawde trzeba powiekszac etykiete ? 3. Dodatkowe etykiety z instukcjami muszą byc na produktach, które wpłyną po 13 grudnia na teren Unii - to z materiału jasno wynika. Jednak na stronie musza znalezc się instrukcje wczesniej dla danego produktu, mimo ze został wprowadzony przed 13.12.? 4. Nasi klienci kupują od nas produkty i robią z nich zestawy na swoich kodach kreskowych - łączą np. dzbanek i filiżanki , wtedy oni zostają producentami ? Czy muszą oznaczac nas jako importera, czy nie mają takiego obowiązku, jesli jako swoje obowiązki przejmą obowiazki producenta/importera. 5. Mamy 100 dzbanków żeliwnych w róznych kształtach i kolorach - kazdy o innym kodzie kreskowym, lub 100 rodzajow desek drewnianych o róznych kształtach czy wymiarach - czy instrukcja moze byc jedna dla nich, czy kazda musi byc podpisana osobnym kodem ? Tych pytan wiecej, ale to juz pewnie indywidualnie ;-)
Dzień dobry, 1. producent zawsze ma obowiązek podać swoje dane. Podanie danych importera tego obowiązku nie wyłącza. 2. adres mailowy musi być zawsze podany, adres strony internetowej nie. Instrukcje i ostrzeżenia muszą być podane zawsze, z wyjątkiem sytuacji, w których produkt może być używany bezpiecznie i w sposób zamierzony przez producenta bez takich instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa. 3. po 13 grudnia będą musiały być dostosowane strony produktów, niezależnie kiedy produkt został wprowadzony do obrotu. 4. należy jednostkowo przeanalizować stan faktyczny. Czy będzie zachodzić któraś z tych sytuacji. Zgodnie z rozporządzeniem producent oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. A także osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów GPSR w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. Osobę fizyczną lub prawną inną niż producent, która wprowadza w produkcie istotną modyfikację, uznaje się za producenta do celów GPSR w odniesieniu do części produktu, której dotyczy modyfikacja, lub w odniesieniu do całego produktu, jeżeli istotna modyfikacja ma wpływ na jego bezpieczeństwo. 5. instrukcja musi być dostosowana i dołączona do każdego produktu osobno. Aczkolwiek produkty w różnych kolorach mogą mieć taką samą.
5. Mamy 100 dzbanków żeliwnych w róznych kształtach i kolorach - kazdy o innym kodzie kreskowym, lub 100 rodzajow desek drewnianych o róznych kształtach czy wymiarach - czy instrukcja moze byc jedna dla nich, czy kazda musi byc podpisana osobnym kodem ? Produkty wprowadzone do obrotu (a więc z nadanym EAN) przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Czyli jeśli Pan je już kupił, i są zgodne z dotychczasowymi przepisami, to po 13 grudnia nie trzeba w żaden sposób zmieniać na nich oznaczeń.
@@MilenaDorobek-Lis Pani Mecenas, jednak odpowiedz pkt 1 i pkt 4 - są sprzeczne w wyjasnieniach dla mnie. Dla uściślenia - my jako importer - zlecamy "wytworzenie produktu i sprzedajemy ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym" wiec nasze dane na produkcie jako oznaczenie producenta/importera wystarczają. Nie bardzo rozumiem, jak mogłoby być inaczej, nie spotkałem się z żadnym produktem, na którym importer umieszcza zagranicznego producenta. Podanie Producenta na opakowaniu, lub w danych do allegro, czy amazona przeciez to działanie na swoją niekorzyść. Podajemy na tacy konkurencji - jaką sa marketplacy, produkt i producenta. Czyli jak będzie się swietnie sprzedawał, to oni po prostu kilk i juz maja gotowaca, bez żadnego wysiłku. Coś tu nie jest doprecyzowane. Dziękuje za poświęcony czas
@@RyszardOrlicki Dziękuje. Wszystko ok z produktami z dostaw przed 13.12. Jednak pisząc tez troche dla naszych klientów - instrukcja dla produktów z przyszłych dostaw - moze być jedna, bo to ten sam produkt, o delikatnie innym kształcie czy kolorze, pojemności. Jednak o tych samych parametrach w kwestii zagrożenia. Wiele osób bardzo obawia się tej dokumentacji, myśle troche nie potrzebnie. Wszystko trzeba zrobić z głową i rozsądkiem, a nie trzeba nic na wyrost.
@@DarekMPLCopl i tu jest właśnie największy problem jaki wiele osób będzie miało - spójność informacji. Jedni eksperci będą mówić, że od teraz każdy produkt musi być zgodny z GPSR. Inni powiedzą, że tylko te po 13 grudnia. Do tego niezrozumienie albo błędne rozumienie kluczowych pojęć "wprowadzenie do obrotu" oraz "udostępnienie na rynku". Nie ma niestety jednego głosu eksperckiego w tej sprawie. Ludzie uważający się za ekspertów nie mają jednego stanowiska. W przypadku RODO było podobnie. Jeśli emocje zastąpią logikę znów skończy się na wielu straconych nerwach.
Dzień dobry, skoro celem usługi jest przetworzenie materiału, aby nadać mu nową postać to powstaje produkt nowy. Będzie więcej Pani producentem i będą Panią obowiązywać przepisy dotyczące rozporządzenia.
@@MilenaDorobek-Lis a jeśli mowa o zakładzie krawieckim? Czyli usługa skrócenia spodni/sukienki, inne tego typu przeróbki odzieży i tekstyliów domowych?
Witam! Pani mecenas więc jeśli mam swój sklep w modelu Print on demand ( druk na żądanie) i wystawiam np. koszulkę ze swoja grafiką na swoim sklepie i jestem zintegrowany z dostawcą POD, który jest zarazem producentem, i on wytwarza dla mnie tą koszulkę ale nie obrandowaną moją marką (tylko moja grafika na koszulce) , to w takim wypadku jestem dystrybutorem czy producentem?
Dzień dobry, trzy pytanka: 1. Czy adres elektroniczny na stronie www może różnić się od adresu podanego na opakowaniu/instrukcji? Załóżmy, że producent ma dwa maila z których korzysta, oba są aktywne. 2. Czy wyroby medyczne objęte rozporządzeniem MDR również podchodzą pod GPSR? Z tego co wyczytałem to produkty objęte rozporządzeniem bardziej restrykcyjnym niż GPSR nie podlegają pod nie. 3. Wypisywać wszystkie ostrzeżenia na stronie www, które są zawarte w instrukcji czy np. uwzględnić kilka i dołączyć pdf z resztą. Pozdrawiam, super materiał.
1. Dzień dobry, przepis nie wymagają posiadania jednego adresu email. 2. W odniesieniu do produktów podlegających szczególnym wymaganiom nałożonym przez unijne prawodawstwo harmonizacyjne zdefiniowane w art. 3 pkt 27 (przepisy Unii wymienione w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1020 oraz wszelkie inne przepisy Unii harmonizujące warunki oferowania produktów, do których to rozporządzenie ma zastosowanie): rozdział II GPSR nie ma zastosowania w zakresie, w jakim dotyczy ryzyka lub kategorii ryzyka objętych unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym; rozdział III sekcja 1, rozdziały V i VII oraz rozdziały IX-XI GPSR nie mają zastosowania. 3. Producenci zapewniają dołączenie do swojego produktu jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa. W przypadku gdy podmioty gospodarcze udostępniają produkty na rynku w internecie lub w inny sposób na odległość, oferta tych produktów musi zawierać w sposób jasny i widoczny co najmniej następujące informacje: wszelkie ostrzeżenia lub informacje na temat bezpieczeństwa, które powinny być umieszczone na lub opakowaniu, lub zawarte w dołączonym dokumencie towarzyszącym.
Dzień dobry, wymagania określone w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie do produktów używanych lub produktów naprawionych, odnowionych lub poddanych recyklingowi, które ponownie trafiają do łańcucha dostaw w ramach działalności handlowej, z wyjątkiem produktów, co do których konsument nie może w uzasadniony sposób oczekiwać, że spełniają aktualne normy bezpieczeństwa, takich jak produkty, które są wyraźnie prezentowane jako przeznaczone do naprawy lub odnowienia, lub które są udostępniane na rynku jako przedmioty kolekcjonerskie o znaczeniu historycznym. W przypadku książek tak należy wpisać wydawnictwo jako producenta.
Witam, nabywam na plich targach stare gry komputerowe i płyty winylowe (zazwyczaj europa zachodnia). Kupuje je od osób fizycznych - zazwyczaj w większych ilościach (prywantne domowe kolekcje), celem dalszej odsprzedaży np. na allegro. Często gry, a przede wszystkim winyle, są na tyle stare, że nie posiadają nawet kodu EAN, a wytwórnie, które je wydały już nie istnieją. Co w takim przypadku? Jak mam podać adres producenta, email itd. ?
Dzień dobry, wymagania określone w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie do produktów używanych lub produktów naprawionych, odnowionych lub poddanych recyklingowi, które ponownie trafiają do łańcucha dostaw w ramach działalności handlowej, z wyjątkiem produktów, co do których konsument nie może w uzasadniony sposób oczekiwać, że spełniają aktualne normy bezpieczeństwa, takich jak produkty, które są wyraźnie prezentowane jako przeznaczone do naprawy lub odnowienia, lub które są udostępniane na rynku jako przedmioty kolekcjonerskie o znaczeniu historycznym.
@@MilenaDorobek-Lis Bardzo Pani dziękuję za szybką odpowiedź. Czy wystarczająca będzie informacja np. na w treści licytacji, że "oferowany przedmiot jest przedmiotem kolekcjonerskim przeznaczonym do odnowienia i nie podlega rozporządzeniu GPSR" ?
Pani Mercedes. A ja mam inne pytanie. Chińczyk permanentnie sprzedaje podróby na allegro i ma wysyłkę z magazynu Allegro. Czyli Allegro świadomie bierze udział w tym procederze. Czy w myśl nowych przepisów Allegro odpowiada za weryfikację pochodzenia towaru jezeli magazynuje ich towar?
@@konrad_szatkowski_ Dzień dobry, GPSR nic w tej kwestii nie zmienia, obowiązują dotychczasowe przepisy. Za produkty odpowiada producent. GPSR reguluje bezpieczeństwo. Na Allegro można zgłaszać naruszenie zasad w tej sytuacji. Poza tym podróbki można zgłaszać na Policję i do UOKiK.
@@MilenaDorobek-Lis nie zrozumieliśmy się. Pytanie brzmiało : jaką rolę w łańcuchu dostaw do klienta pełni Allegro które dysponuje magazynem z którego wysyłany jest towar ( chiński podrobiony zapewne bez dokumentacji technicznej). Przecież jako magazynier powinni weryfikować dokumentację takiego chińczyka zanim towar trafi do klienta!! Przecież chodzi o to żeby fejki nie trafiały do obiegu i każdy podmiot producent, dystrybutor,importer i taki przechowywacz towaru musi to weryfikować. Allegro legalnie wysyła ze swojego magazynu chiński shit bez żadnej weryfikacji. Ludzie się skarżą bo są zwodzeni tym że wysyłka z magazynu allegro ! A przychodzi do nich jeden wielki wał.
Czy wszystkie wymogi GPSR dotyczące etykiety, instrukcji dotyczą również sprzedaży produktów do użytku profesjonalnego B2B? Do tej pory w przypadku takich produktów nie było takiego wymogu
Rozporządzenie dotyczy tylko produktów rozumianych jako każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony; Produkty przeznaczone wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, które na późniejszym etapie trafiły na rynek konsumencki, powinny podlegać niniejszemu rozporządzeniu, ponieważ mogą one stwarzać ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w przypadku stosowania w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach. Czyli produktów profesjonalnych, o ile konsumenci nie mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach i które nie trafiły na rynek konsumencki rozporządzenie nie będzie dotyczyć. Ale ze względu na bardzo szerokie definicje i konieczność zapewnienia ochrony konsumentom należy do tego podchodzić ostrożnie i dobrze przemyśleć sposób dystrybucji.
GPSR dotyczy wszystkich produktów. Przy czym „produkt” oznacza każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Czyli w uproszczeniu - jeśli finalnie konsumenci mogą go używać, to dotyczy sprzedaży produktu w relacjach B2B również.
Firma może być każdym z tych podmiotów i tak naprawdę dokumentacja powinna być cała . Może być elektroniczna . Prawo nie działa wstecz , czyli produkt u mnie jest już wprowadzony do obrotu , działam wg poprzednich ustaw … ale już u mojego klienta ( dystrybutora ) to już jest towar wg nowych zasad . Czy tak ? Ale … czy jeżeli nasz towar ( produkt ) nie trafia do konsumenta to dyrektywa GPRs mnie dotyczy ?
Dziękuję za pytania. „Wprowadzenie do obrotu” oznacza udostępnienie produktu na rynku Unii po raz pierwszy, czyli to zdarzenie odbywa się tylko raz. Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Odnosząc się do drugiego pytania - „produkt” oznacza każdy przedmiot, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Także szeroko należy rozumieć zakres tego rozporządzenia. Jeśli natomiast nie zachodzi żadna z tych sytuacji to GPSR nie obowiązuje.
@MilenaDorobek-Lis Czy producent spoza UE powinien wskazać importera jako osobę odpowiedzialną? Skąd mam wiedzieć czy hurtownia, w której towar kupuję, jest importerem? Skąd mam wiedzieć czy dane osoby odpowiedzialnej, które hurtownia poda, są prawdziwe?
Produkt objęty niniejszym rozporządzeniem nie może być wprowadzany do obrotu, chyba że istnieje podmiot gospodarczy mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii, który odpowiada za realizację obowiązków prawnych wynikających z rozporządzenia. Należy zapewnić istnienie odpowiedzialnego podmiotu gospodarczego mającego miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii, któremu powierzono zadania dotyczące takich produktów i który ma zapewniać organom nadzoru rynku kontakt z partnerem oraz, w stosownych przypadkach odnoszących się do potencjalnego ryzyka związanego z produktem, terminowo wykonywać określone zadania, w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów. Informacje kontaktowe podmiotu gospodarczego mającego miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii i odpowiedzialnego za produkty objęte zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia powinny być wskazane na produkcie, aby ułatwić kontrole w całym łańcuchu dostaw. Nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy oraz dane kontaktowe, w tym adres pocztowy i elektroniczny, podmiotu gospodarczego podaje się na produkcie lub na jego opakowaniu, paczce lub w dołączonym dokumencie.
Właściciel Marki, mam kilka pytań: 1) Dokumentacja techniczna, analiza ryzyka tylko dla produktów wprowadzonych po 13 Grudnia tak? 2) Jeśli jestem właścicielem marki i nie mam wglądu w produkcje towaru, czy proces powstawania produktu/proces produkcji muszę mieć udokumentowane? 3. Stare produkty, które wprowadziłem w 2023 r. - czy przy nowej produkcji musze je dodatkowo znakować, czy już prawo ich nie obowiązuje i tylko dla produktów, których wytworzyłem kod kreskowy/ean, etykietę po 13.12.2024 ?
1. „Wprowadzenie do obrotu” oznacza udostępnienie produktu na rynku Unii po raz pierwszy. Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Nie trzeba tworzyć zatem dla nich dokumentacji. 2. Jeśli jest Pan właścicielem marki to zapewne jest Pan producentem, w takiej sytuacji będę obowiązywały Pana przepisy dotyczące produkcji np. stworzenie procedury produkcji produktów seryjnych. Jest Pan zobowiązany je wprowadzić. 3. Każdy produkt rozpatrujemy jednostkowo, nieważne od kiedy produkowane są podobne (czy nawet takie same) produkty, analizujemy każdą sztukę - kiedy została wprowadzona do obrotu. Wszystkie wyprodukowane i wprowadzone do obrotu po 13 grudnia muszą mieć pełną dokumentację i prawidłowe, zgodne z GPSR oznakowanie.
@@MilenaDorobek-Lis jaka ma być dokumentacja techniczna dla produktów importowanych, które nie podlegają CE ani deklaracji zgodności? Przykładowo: pędzelek, plastikowy organizer, plastikowa paletka do farb. Mogę stworzyć taki dokument sam, wpisać tam materiały, producenta, ewentualnie zagrożenia typu ( trzymać zdala od ognia, bądź używać pod nadzorem dorosłych) ?
@@pawel93ekk Producent i importer samodzielnie tworzą dokumentację techniczną, nie ma instytucji certyfikacji w tym zakresie. Przed wprowadzeniem swoich produktów do obrotu producenci przeprowadzają wewnętrzną analizę ryzyka oraz sporządzają dokumentację techniczną zawierającą co najmniej ogólny opis produktu i jego zasadnicze właściwości istotne dla oceny jego bezpieczeństwa.
Producenci zapewniają dołączenie do swojego produktu jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa w języku łatwo zrozumiałym przez konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym dany produkt jest udostępniany. Wymaganie to nie ma zastosowania w przypadku gdy produkt może być używany bezpiecznie i w sposób zamierzony przez producenta bez takich instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa.
@@MilenaDorobek-Lis ooo, a Pani nadal na posterunku :D Super. :) Dziękuję. Myślę jak to na stronie sklepu pokazać. ;] jeszcze cookie consent do końca poprawnie nie działa... a już to... Niby ma sens, ale co z konkurencją, która uda że coś ode mnie kupiła, oklei moim oznakowaniem itd. zgłosi moją partię jako wadliwą... i choć realnie to nie jest mój produkt, tylko "podrobiony oznakowaniem". Ściągać będą całą moją partię ;) Dramat. A chińczyk w tym czasie wysyła jak leci wszystko i wszędzie ignorując wszystko... niby idea ciekawa, ale tony papierów, dokumentacji, biurokracji i coraz mocniejsze betonowanie... BDO, GSPR, RODO, CC2.0 więcej, więcej... regulacje rozwijają świat...
@@jakubz Trzeba się niestety liczyć z nieuczciwymi działaniami konkurencji. Ale wykazanie, że wszystkie inne produkty na magazynie są oklejone prawidłowo powinno wystarczyć jako kontrargument.
Dzień dobry, fabryka chińska produkuje towar, wprowadza go do Europy niemiecka firma pod swoim brandem, polska firma kupuję ten towar, przepakowuje i sprzedaje go pod swoim brandem ( za zgodą firmy niemieckiej). Firma polska nie ma danych chińskiej fabryki i nie jest w stanie ich uzyskać od firmy niemieckiej. Kto jest producentem? Kto jest osobą odpowiedzialną? Czy w takim układzie występuje dystrybutor? Case 2: W jaki sposób ustalić upoważnionego przedstawiciela i osobę odpowiedzialną jeżeli producent nie ma siedziby w UE?
„Producent” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. Osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta, w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. Osobę fizyczną lub prawną inną niż producent, która wprowadza w produkcie istotną modyfikację, uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta w odniesieniu do części produktu, której dotyczy modyfikacja, lub w odniesieniu do całego produktu, jeżeli istotna modyfikacja ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Producent może wyznaczyć upoważnionego przedstawiciela, udzielając mu pisemnego upoważnienia. Upoważniony przedstawiciel wykonuje zadania określone w upoważnieniu otrzymanym od producenta. Produkt objęty niniejszym rozporządzeniem nie może być wprowadzany do obrotu, chyba że istnieje podmiot gospodarczy mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii, który odpowiada za kwestie bezpieczeństwa.
Wymagania określone w GPSR mają zastosowanie do produktów używanych lub produktów naprawionych, odnowionych lub poddanych recyklingowi, które ponownie trafiają do łańcucha dostaw w ramach działalności handlowej. Ale jeśli produkty zostały wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia 2024 r. i spełniają wymogi określone w dotychczasowej dyrektywie o ogólnym bezpieczeństwie produktów, mogą być dalej sprzedawane bez dostosowywania ich do GPSR.
Czyli najlepiej wypisac wszelkie mozliwe brednie na temat produktu i wkleic je do wszystkich. Ze nie dla dziecka, nie polykac, nie wkladac w odbyt itd. itp.
Instrukcje i ostrzeżenia na temat bezpieczeństwa powinny wynikać z analizy ryzyka danego produktu. I być do tego produktu w miarę możliwości dostosowane, nie takie same dla wszystkich.
@@MilenaDorobek-Lis Tak. Ale myśl, że mam teraz kilka tysięcy produktów analizować odrzuca mnie. Więc wrzucenie byc może takiej listy z grubsza pasującej do wszystkiego, może być rozwiązaniem... Ale klikam sobie dalej co w systemie mógłbym wstawić szybko.
@@MilenaDorobek-Lis A jeszcze pozwolę sobie dopytać. A jak wygląda temat "numerów partii" produktu. On też musi być na stronie widoczny czy jedynie na opakowaniu? Myśl że mam kontrolować każdą partię / aktualizować te dane, to trochę koszmarek.
@@jakubz Producenci zapewniają, aby ich produkty były opatrzone numerem typu, partii lub serii lub posiadały inny widoczny i czytelny dla konsumenta element umożliwiający ich identyfikację, lub w przypadku gdy wielkość lub charakter produktu to uniemożliwiają - aby wymagane informacje były umieszczone na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu.
✍ 👉 Link do instrukcji wdrożenia GPSR: drive.google.com/file/d/1scLqe1kl8FZwTHz_jYsqH5qpXEXCY1dG/view
Bardzo dobrze sie oglądało. Pani Mileno dziekuje za poradnik❤
Bardzo mi miło:)
Świetny materiał
Dziękujemy.
w końcu wartościowy materiał a nie pitolenie ogólników. dzięki! Ciekawe czy przez to wylecą sprzedawcy z Chin na takim allegro. mam nadzieje że także będzie to ich dotyczyć
Oby nie :)
jak takiego chińczyka kontrolować? Duzo zależy od samego allegro. Dawn powinni zrobić z tym diadostwem porządek
najlepszy materiał o GPSR
Bardzo dziękujemy
dziękuję
A co z odzieżą używaną? Kupuje w lumpeksach ubrania i odsprzedaje je. Jakie obowiązki na mnie spadają ?
Dołączam się, mam taką samą sytuację
@@dawidpaasz4841 Oznaczanie ubrań jest uregulowane w innym akcie prawnym. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1007/2011 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowywania składu surowcowego wyrobów włókienniczych, a także uchylenia dyrektywy Rady 73/44/EWG oraz dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 96/73/WE i 2008/121/WE
Innymi słowy strach cokolwiek wytwarzać (rękodzieło chociażby, nawet tworzyć, drukować i sprzedawać własne ilustracje) bo będzie się odpowiadało prawnie za ewentualnie czyjąś głupotę, typu podcięcie się kartką papieru, lub gorsza gdyby ktoś świadomie podstawił się, żeby pogrzebać nielubianego sprzedawcę/konkurenta... Przerażająca rzeczywistość. Unia Europejska do reszty zgłupiała.
Myślałam dokładnie o tym samym. Jak zwykle najbardziej odbije się to na najmniejszych twórcach. Ciekawi mnie, jak realnie może to wpłynąć na artystów konwentowych, albo takich sprzedających merch ze swoimi rysunkami na różnego typu targach (targi fantastyki w Wawie np.). Produkty sprzed 13 grudnia jeszcze przejdą, ale co potem...
Z jednej strony jest w filmiku, że Importer ma obowiązek sprawdzić producenta i odesłać towar jak nie spełnia wymogów.
Z drugiej jest stwierdzenie, że jak importer powie "tak dał producent" to kontrola idzie do producenta.
Więc tutaj jakby 2 do ukarania.
Mam pytanie. Co w przypadku jesli wykonuje agrafki z imieniem i elementy do wyrobu zakupilam wczesniej. Czy musze pozyskać dokumenty dotyczace składu agrafek i literek czy wystarczy jesli okresle potencjalne zagrożenia. Tzn nie przeznaczone dla dzieci, zawiera male elementy itp.
Witam. Szyję torebki z nowych materiałów i dodatków, które kupuję w hurtowniach. Jak te ostrzeżenia lub informacje muszą wyglądać u mnie?
Dzień dobry, producenci zapewniają dołączenie do swojego produktu jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa w języku łatwo zrozumiałym przez konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym dany produkt jest udostępniany. Powinny być to informacje jak używać produkt bezpiecznie i w sposób zamierzony przez producenta.
@MilenaDorobek-Lis czyli muszę dołączać instrukcję obsługi torebki?
@@PaniGrani dokładnie, i dołączyć informacje że nie nadaję się do jedzenia, że jak się owinie paskiem wokół szyi to się udusi, to są po prostu informacje dla idiotów co niektóre.
@@magdazym6294 dzięki, no właśnie tak pomyślałam , że chcą zrobić z ludzi idiotów którzy nie potrafią użytkować najprostszych produktów. Masakra jakaś ale jak trzeba...
@@PaniGrani Samo na to pozwalamy jak jesteśmy traktowani, wmyśl zasady masz to, co tolerujesz. Dlatego POLEXIT!
A co z ubraniami handmade, szyte w domu ,sprzdeawane sporadyczne
Oznaczanie ubrań jest uregulowane w innym akcie prawnym. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1007/2011 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowywania składu surowcowego wyrobów włókienniczych, a także uchylenia dyrektywy Rady 73/44/EWG oraz dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 96/73/WE i 2008/121/WE
Wszystkie odpowiedzi, mówiące w skrócie, że można byc spokojnym o towary wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, mają jedną zasadniczą wadę.
Otóż Allegro w swojej nadgorliwości wprowadziło wymóg co do KAŻDEGO sprzedawanego produktu, alby podawać dokładne dane producenta, adres fizyczny, oraz mailowy.
Mamy w ofercie produkty firm nieistniejących od wielu lat. Nawet jeśli odkopię adres producenta, dla przykładu, w ZSRR albo i PRL, to on po prostu nie miał nigdy adresu mailowego. Przepis, oraz wymogi Allegro są po prostu nie do spełnienia. Czy w związku z tym będę miał ograniczony swobodny dostęp do rynku, który zagwarantowany jest w kodeksie handlowym, a być może i w konstytucji ?
Pytanie drugie - jestem również importerem i dystrybutorem kilku marek, których wynalezienie, odszukanie producenta, zajęło mi kilka lat pracy, poświęciłem na to czas, pieniądze. Te dane są moją TAJEMNICĄ HANDLOWĄ. Jakim prawem ktoś może ode mnie wymagać ich ujawnienia moim klientom i konkurencji ?
Rozmawialiśmy wczoraj, ale dla porządku odpiszę Panu również tu. Marketplace mogą ustalać swoje własne reguły dostosowujące je do GPSR i zapewniające zgodność z prawem ich działań. Mimo, że dla wielu sprzedawców będą one trudne do spełnienia. Kodeks spółek handlowych nie reguluje takich kwestii. Konstytucja nie daje takich praw.
Podawanie danych producenta, importera i osoby odpowiedzialnej w sytuacjach określonych w rozporządzeniu jest obligatoryjne i nie można wprowadzać do obrotu produktów, które takich oznaczeń nie mają.
@@MilenaDorobek-Lis Obowiązuje nas (Polaków) :
"Definicję tajemnicy handlowej można znaleźć w art.11 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Są to zatem informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne (lub inne) przedsiębiorstwa, posiadające wartość gospodarczą. Są znane jedynie ograniczonej liczbie osób, które mają z nimi styczność oraz co do których przedsiębiorca podjął kroki ku utrzymaniu ich w poufności".
Innym ważnym dokumentem jest dyrektywa UE 2016/943 o ochronie niejawnego know-how i niejawnych informacjach handlowych przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem.
Dyrektywa którą omawiamy jest sprzeczna i niezgodna z obowiązujący (jak na razie) w Polsce prawem i zmusza Europejczyków do łamania przepisów OBOWIĄZUJĄCYCH OBECNIE.
Nie jestem zainteresowany łamaniem obowiązujących mnie przepisów a tym bardziej ujawnianiem danych moich kontrahentów, które nierzadko z wielkim trudem zdobyłem aby pozyskać niektóre z oferowanych produktów. Nie zamierzam zdradzać informacji stanowiących w mojej ocenie (jako ich właściciel) tajemnicę handlową.
Obecna dyrektywa GPSR jest w sprzeczności z poprzednią " UE 2016/943 ". Ciekawe jak polskie służby będą tą sprzeczność interpretowały podczas np. kontroli.
Co jeśli ktoś tworzy produkt z różnych elementów kupionych przed wejściem w życie rozporządzenia? Tamci producenci tych elementów nie mają obowiązku ich analizowania, bo były opublikowane przed? Więc ja nie mogę ich teraz użyć bo nie wiem, czy spełniają gpsr?
Osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. Jeśli zachodzi taka sytuacja to twórca tego zestawu jest producentem. Produkty sprzedawane do 13 grudnia musiały również być bezpieczne, na podstawie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Także temat bezpieczeństwa produktów nie zaczyna się teraz.
@@MilenaDorobek-Lis ale jak pytam firmę czy ich produkt kupiony w tym roku spełnia wymogi bezpieczeństwa GPSR to niektórzy odpisują, że nie wiedzą bo nie muszą wiedzieć. I ja wtedy zostaję z elementami, których nie wiem czy mogę nadal używać.
35:11 - jak to się ma do odpowiedzi @MilenaDorobek-Lis
1 dzień temu
Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Czyli jeśli Pan je już kupił, i są zgodne z dotychczasowymi przepisami, to po 13 grudnia nie trzeba w żaden sposób zmieniać na nich oznaczeń.
Dla mnie są to dwie wykluczające się informacje.
Nie rozumiem Pana wątpliwości. Każdy produkt będziemy rozpatrywać jednostkowo. Czyli ten sam rodzaj produktu wprowadzony do obrotu zgodnie z prawem przed 13 grudnia będzie podlegał dotychczasowym przepisom, a wprowadzony do obrotu po 13 grudnia będzie podlegał nowym przepisom. Trzeba analizować każdą sztukę produktu osobno.
@@MilenaDorobek-Lis Ja rozumiem tego pytającego. Cykl produkcyjny to 7 dni u nas. Właśnie realizujemy zamówienia wyprodukwane pod klienta w ub. tygodniu i leżą gotowe czekając na wysyłkę na magazynie? Rozbierać odpakowywać i zmieniać wszywkę?
Witam. A jak to się ma do produktów będących jedynie półproduktami, służącymi jako podzespoły do serwisowania, napraw, modernizacji finalnych produktów? Mam na myśli takie detale jak np. śrubki, sprężynki, jakieś inne elementy będące jedynie częściami naprawczymi - tak jak w elektronice części: tranzystor, opornik, kondensator, itp. Czy oferując pojedynczy element elektroniczny, przeznaczony do naprawy finalnego produktu również mam się stosować do tej idiotycznej dyrektywy?
Elektronika często regulowana jest przepisami zharmonizowanymi, a w takiej sytuacji GPRS ma tylko ograniczone zastosowanie.
Prowadzę działalność nie rejestrowana. Tworzę głownie ozdoby świąteczne, breloki i wieszaki na klucze. Produkcja nie jest seryjna i wiekszość jest personalizowana pod klientów (grawery na produktach). Czy produkty muszą posiadać kod EAN?
Dzień dobry, a jak ma się rzecz w stosunku do artystów? Czy to też producent? Jeśli maluje unikatowe obrazy i sprzedaje je w galerii sztuki, to też jest po prostu produkt i muszę udowadniać, że obraz nie jest niebezpieczny?
Rozporządzenie nie ma zastosowania do antyków. Antyki oznaczają produkty, takie jak przedmioty kolekcjonerskie lub dzieła sztuki, w odniesieniu do których konsumenci nie mogą w racjonalny sposób oczekiwać, że spełniają one aktualne normy bezpieczeństwa. Pozostała działalność artystyczna nie została wyłączona.
Pytanie od naszego widza. Klient kupuje produkt wyprodukwany w kraju spoza UE od importera . Pakuje ten produkt pod wlasną marką. Oczywiście na etykiecie podaje wlasne dane tylko czy musi podac jescze dane importera na etykiecie dodatkowo?
Osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. Jeśli dany podmiot uznamy na mocy tego przepisu za producenta, a na produkcie nie ma żadnych innych oznaczeń innych podmiotów, to nie ma potrzeby podawać danych podmiotu od którego producent kupił dany towar.
Czy produkty które zostały zaimponowane w tamtym roku z Chin i został opłacony VAT i Cło, mogą być dalej sprzedawane na Allegro bez stosowania rozporządzenia GPSR?
Adres pocztowy i elektroniczny? Odnośnie adresu elektronicznego chyba wystarczy adres strony www?
Nie, należy podać adres email.
Sprzedaję tkaniny do szycia, z moimi wzorami, produkowane w Łodzi, w fabryce, która posiada wszelkie atesty Oeko tex etc. Co ja mam teraz zrobić? Skoro jestem producentem, bo sprzedaję pod własną marką ale fizycznie sama na mnie nie mam Oeko tex tylko drukarnia w której drukuję... Błagam o pomoc, bo nawet nie wiem kogo pytać. Dziękuję i pozdrawiam
Poproś dostawcę o atesty. Też kupujemy dzianiny w Łodzi i od lat korzystamy z ich atestow a mamy ISO. Po co robić drugie na to samo.
Czy świece z wosku pszczelego też będą pod kontrolą tego rozporządzenia GPSR ? Bo nie mogę znaleźć informacji na ten temat .
A czemu miałyby nie być?
Czy trzeba pisać na etykiecie jaką rolę pełni firma tzn. producent, dystrybutor , importer?
Tak, przy czym danych dystrybutora nie trzeba podawać.
Dzien dobry, dziekuje za ten material. Mam jednak kilka pytań:
1. Czy jezeli sprzedaje towar w sklepie stacjonarnym. To tez muszę wprowadzic to rozporządzenie. Mowa o produktach do ktorych jest dolaczona instrukcja obslugi. Typu spawarki, przyłbice spawalnicze, elektronarzedzia?
2. Sprzedaje na Allegro dla wszystkich, czy jezeli usunę sprzedaz dla konsumentów to musze wypelniac te wszystkie informacje odsnosnie producenta, importera i bezpieczenstwa?
3.Jeżeli mam ogłoszenia na Olx bez możliwosci wysylki z przesyłką olx, tylko wysylam za pobraniem kiedy ktos zamowi telefonicznie albo napisze wiadomosc do ogłoszenia, ze chce aby mu wyslać, to tez to obowiazuje? Akurat Olx nic o tym nie informuje, nie przygotowalo zadnych rubryk.
Dzień dobry, rozporządzenie obowiązuje zarówno przy sprzedaży stacjonarnej, przez Internet jak i przez telefon. Wymogi odnośnie prawidłowego oznakowania produktów są takie same. Rozporządzenie dotyczy tylko produktów rozumianych jako każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Przy czym produkty przeznaczone wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, które na późniejszym etapie trafiły na rynek konsumencki podlegają niniejszemu rozporządzeniu, ponieważ mogą one stwarzać ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w przypadku stosowania w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach.
Dzień dobry, rozporządzenie dotyczy wszystkich produktów, co oznacza każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Dotyczy zarówno sprzedaży stacjonarnej, przez marketplace jak i przez swoją stronę internetową. Produkty przeznaczone wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, które na późniejszym etapie trafiły na rynek konsumencki, powinny podlegać niniejszemu rozporządzeniu, ponieważ mogą one stwarzać ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w przypadku stosowania w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach.
ja sprzedaje świece i co mam opisać instrukcje ?
Zależy z jakiego materiału są te świecie.
Jak interpretować to, że produkty, które zostały wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia nie podlegają pod GPSR?
1. Czy dotyczy to tylko produktów, które są aktualnie w łańcuchu dostaw (na magazynie producenta, importera, dystrybutora), innymi słowy mam np. u siebie na magazynie 50 sztuk danego produktu i do chwili wyprzedaży całkowitej dotychczasowych dostaw z magazynu nie przejmuję się GPSR, czy też jeżeli wyprodukowanie, import, nowa dostawa do dystrybutora tego samego produktu będzie miała miejsce po 13 grudnia to muszę go objąć GPSR?
W skrócie, od 10 lat sprzedaję jeden i ten sam produkt, zamawiam go w partiach co kilka tygodni. Czy dalej mogę go sprzedawać tak jak dotychczas, czy jeżeli zamówię dostawę po 13 grudnia, to mimo iż będzie to dokładnie ten sam produkt, to musi to wszystko być już objęte GPSRem?
2. Czy oferty na sklepie internetowym (nie allegro, amazon itp. bo tam narracja jest oczywista) dla tych produktów sprzed 13 grudnia trzeba jakoś aktualizować? Czy jeżeli nastąpi nowa dostawa (po 13 grudnia) towaru o tym samym SKU, EANie itp. to wtedy muszę zaktualizować dane, czy nadal oferta może pozostać taka jak była, czyli np. bez dołączonych instrukcji, bo dany produkt jak wyżej, od 10 lat jest sprzedawany w niezmienionej formie?
Obawiam się, że interpretacje będą niekorzystne, to znaczy o ile produkt, który do tej pory znajdował się w magazynie będzie można normalnie sprzedać, o tyle każda nowa dostawa tego produktu będzie już skazana pod GPSR.
O ile sporządzanie dokumentacji dla nowych produktów, nowych ofert, mimo że czasochłonne, to jest do ogarnięcia, o tyle nie wyobrażam sobie zrobić tego dla XXXXX produktów wstecz, jeśli tylko będzie ich nowa dostawa.
Dzień dobry, każdy produkt, każdą pojedynczą sztukę należy oceniać indywidualnie. Jeśli więc dana sztuka została wprowadzona do obrotu do 13 grudnia, można ją sprzedawać bez wdrażania GPSR, i o ile jest zgodna z obecnymi przepisami. Jeśli wprowadzenie do obrotu nastąpi po 13 grudnia, to nie ma znaczenia, że podobne produkty były sprzedawane wcześniej - trzeba dostosować produkt do GPSR. Ogłoszenia w sklepach internetowych muszą być dostosowane do nowych przepisów od 13 grudnia, bez żadnych wyjątków.
@@MilenaDorobek-Lis Pani Mecenas, dlaczego Pani zdaniem od 13 grudnia ogłoszenia muszą być dostosowane do nowych przepisów BEZ WYJĄTKÓW? Fragment z pierwszych stron rozporządzenia (proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie w cytowanym fragmencie:
"Aby zapewnić podmiotom gospodarczym oraz dostawcom internetowych platform handlowych wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do wymagań niniejszego rozporządzenia, w tym do wymagań informacyjnych, należy przewidzieć wystarczający okres przejściowy po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, podczas którego produkty objęte dyrektywą 2001/95/WE, które są zgodne z tą dyrektywą, mogą nadal być wprowadzane do obrotu. Państwa członkowskie nie powinny zatem utrudniać udostępniania na rynku takich produktów, w tym ofert sprzedaży."
W TYM OFERT SPRZEDAŻY.
Ja to interpretuję tak, że wszystkie produkty, które do obrotu będą wprowadzone przed 13 grudnia 2024 roku mogą nadal być sprzedawane na dotychczasowych zasadach, w tym nie trzeba edytować ogłoszeń. Natomiast od 13 grudnia każdy nowowprowadzany produkt oraz jego oferta/ogłoszenia/aukcja będą musiały spełniać nowe wymagania rozporządzenia GPSR.
Jak sama Pani podkreśliła, wprowadzenie do obrotu ma miejsce tylko raz (dla danego produktu), zatem te produkty wprowadzone przed 13 grudnia nadal mogą być produkowane, zamawiane, sprzedawane na starych zasadach. Czyż nie?
Dzień dobry, w nagraniu wspomina Pani o projekcie polskiej ustawy dotyczącej ewentualnych kar za nie przestrzeganie zasad określonych w rozporządzeniu, czyli nie ma jeszcze aktu prawnego określającego kary i ich wysokość?
dowiadywałem się u prawnika w kancelari gospodarczej i nie ma
Czy dotyczy to dzialałnośći nierejestrowanej? Robię biżuterię z tego co kupuję w polskich sklepach, które zamawia to z chin.
GPRS nie różnicuje zarejestrowanej i nierejestrowej działalności gospodarczej. Zasady są takie same.
A co jeśli producent nie podaje swojego emaila bo ma na stronie formularz kontaktowy?
Dzień dobry, mam pytanie dot. etykietowania, mianowicie firma polska nazwijmy ją X importuje towar z Chin od firmy Y, która jednak nie jest producentem, ale firmą handlową zbierającą towary od różnych dostawców. Na etykiecie nie ma żadnej marki, ale jest etykietka: wyprodukowano dla : i nazwa i adres Importera. (firma X), co zrobić w takiej sytuacji, w związku, że nie ma marki importera (firmy X) i tak naprawdę są to towary z różnymi markami, albo i bez, nie są to też towary, które są wyprodukowane pod danego Importera, tylko zazwyczaj jakieś ostatki, kto tu jest producentem i czyje dane powinny być na etykiecie.
Stosownie do GPSR, „producent” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. Ponadto osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta, gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej, a także osobę fizyczną lub prawną inną niż producent, która wprowadza w produkcie istotną modyfikację, uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta w odniesieniu do części produktu, której dotyczy modyfikacja, lub w odniesieniu do całego produktu, jeżeli istotna modyfikacja ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Należy sprawdzić czy zachodzi, któraś z tych sytuacji.
Importer oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii i wprowadza do obrotu w Unii produkt pochodzący z państwa trzeciego. A dystrybutor oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną w łańcuchu dostaw, niebędącą producentem ani importerem, która udostępnia produkt na rynku. Należy przeanalizować każdy etap i sprawdzić czy zachodzi, któraś z tych sytuacji.
Bardzo proszę o podpowiedź w tej kwestii.
Prowadzę sklep z starymi lecz nowymi częściami do maszyn rolniczych. Posiadam ok 6 tys produktów które kupione zostały nawet 15 lat temu. Ciężko będzie odnaleźć dostawce czyli importera tych produktów. Nie mam na nich żadnych naklejek ani certyfikatów bezpieczeństwa.
Czy jeśli są one wystawione przed 13.12.2024r to muszę uzupełnić te dane na moim sklepie internetowym?
Czy jeśli po 13.12.2024 wystawiam ofertę to musi ona zawierać te dane ? I czy jeśli te produkty jak np łożyska, wały napędowe czy filtry mogę zaliczyć do produktów do użytku profesjonalnego, zawrzeć w opisie oferty klauzulę "Produkt do użytku profesjonalnego " i mam spokój?
Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Czyli jeśli Pan je już kupił, i są zgodne z dotychczasowymi przepisami, to po 13 grudnia nie trzeba w żaden sposób zmieniać na nich oznaczeń. Natomiast tworząc nową ofertę w sklepie internetowym trzeba będzie dostosować ją do przepisów GPSR po 13 grudnia i będzie musiała zawierać "wszelkie ostrzeżenia lub informacje na temat bezpieczeństwa, które powinny być umieszczone na lub opakowaniu, lub zawarte w dołączonym dokumencie w języku łatwo zrozumiałym dla konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym produkt jest udostępniany na rynku." Odnosząc się do drugiego pytania - „produkt” oznacza każdy przedmiot, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Także samo oznaczenie "Produkt do użytku profesjonalnego" zdecydowanie nie wystarczy, żeby móc nie przestrzegać GPSR.
@MilenaDorobek-Lis bardzo dziękuję za odpowiedź .
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy te przepisy dotyczą również sprzedaży stacjonarnej ? Jeśli tak, to czy wszystkie produkty sprzedane bezpośrednio dla klienta w sklepie mają zawierać te dane wymagane przez GSPR ? Produkt jest wprowadzony do obrotu przed 13.12.2024 ale oferuje go w momencie wejścia klienta do sklepu więc na logikę musi spełniać te wymagania czyli posiadać na sobie dane producenta, importera, dane identyfikacyjne oraz dane dotyczące bezpieczeństwa.
@@michafornal9771 Rozporządzenie dotyczy zarówno sprzedaży stacjonarnej jak i online, w obu przypadkach oznaczenia na produktach będą tożsame. Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Nawet gdy znajdują się w sklepie, dostępne dla konsumenta.
Co z rękodzielnikami ? I z materiałami zakupionymi do wytwarzania swoich prac przed 13 grudnia ,a zwłaszcza ,że niektórzy mają spore zapasy. Te zakupione w sklepach stacjonarnych raczej nie mają certyfikatów
Rozporządzenie wyłącza tylko antyki (produkty, takie jak przedmioty kolekcjonerskie lub dzieła sztuki, w odniesieniu do których konsumenci nie mogą w racjonalny sposób oczekiwać, że spełniają one aktualne normy bezpieczeństwa.), nie rękodzieło. Produkty wprowadzone do obrotu po 13 grudnia muszą spełniać wymagania GPSR.
Głowa boli, to mało powiedziane... Może ktoś wie, jak te wszystkie zasady odnieść do produktów spersonalizowanych, artystycznych? Np. pojedyncze kalendarze ze zdjęć klienta, wydruki artystyczne, obrazy, kolaże ze zdjęć klienta albo produkty hand made? Plis, jak ktoś wie, proszę niech podpowie...
Działalność handmade i maszynowa, seryjna i zindywidualizowana jest regulowana tak samo, dotyczą jej te same przepisy.
@@MilenaDorobek-Lis bardzo bardzo dziękuję za odpowiedź🙏 Jeśli Pani tak uprzejma, to czy mogłaby Pani potwierdzić czy na karcie produktu wydruku artystycznego na płótnie wystarczy jak napiszę: rodzaj materiału - płótno canvas bawełnianie, tusze (takie a takie), technologia wykonania - druk cyfrowy UV, rama aluminiowa/drewniana, ostrzeżenie: trzymać z dala od ognia oraz poza zasięgiem dzieci, prosimy mocno umieścić w miejscu przeznaczenia, aby zapobiec upadkowi (spadnięciu). To są produkty pojedyncze, w głównej mierze personalizowane. Bedę bardzo wdzięczna za podpowiedź/potwierdzenie. Serdecznie pozdrawiam
Witam, prowadzę sklep internetowy, jestem dystrybutorem. Rozumiem, że wszystkie produkty, które mam obecnie w magazynie (i kupione do 13 grudnia) sprzedaję z oznaczeniami, jakie mają w tej chwili nawet po 13 grudnia. Czy dobrze zrozumiałam, że mimo to na stronię sklepu informacje o tych produktach muszą juz byc dostosowane do GPSR?
Drugie pytanie. Co w przypadku, gdy kupuję opakowania zbiorcze produktów i sprzedaję je pojedynczo. Etykieta jest tylko na opakowaniu zbiorczym. Jak po 13 grudnia etykietowac taki pojedynczy produkt? Zrobic kopię oznaczenia z opakowania zbiorczego i przyklejać do każdego pojedynczego?
Wszystkie produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia i zgodne z dotychczasowymi przepisami można sprzedawać bez wdrażania GPSR. Oznakowanie musi być na każdym produkcie nie wystarczy na opakowaniu zbiorczym.
@MilenaDorobek-Lis dziękuję za odpowiedź. Czy oznaczając pojedynczy produkt z opakowania zbiorczego wystaczy, że nakleję na niego naklejkę z danymi z etykiety opakowania zbiorczego? Czy muszę podać np informacje, że moja firma przepakowala produkt?
Dzień dobry. Dziękuję za wyjaśnienie. Pani poruszyła kwestię dodawania poczty elektronicznej, ale nie została ona w pełni ujawniona.
Pytanie. Amzon i Allegro w sekcji „Producent” wymagają teraz podania adresu e-mail. Czyj powinien to być adres e-mail? Producenta czy mój jako importera?
Ponadto rozporządzenie stanowi, że adres e-mail producenta musi znajdować się na opakowaniu? Czy to prawda?
Czy wyroby medyczne są objęte tym rozporządzeniem, czy tylko MDR?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc!
Dzień dobry, producenci podają swoje imię i nazwisko lub swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy, swój adres pocztowy i elektroniczny. Informacje te umieszcza się na produkcie, a jeżeli nie jest to możliwe - na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu. Importerzy podają swoje imię i nazwisko lub nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy, swój adres pocztowy i elektroniczny. Informacje te umieszcza się na produkcie, a w przypadku gdy nie jest to możliwe - na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu. Importerzy zapewniają, aby dodatkowe etykiety nie utrudniały odczytania informacji wymaganych na mocy prawa Unii umieszczonych na etykiecie przez producenta.
@@MilenaDorobek-Lis bardzo dziękuję za odpowiedż. a odnośnie wyrobów medycznych?=)
Jeśli handluję produktami zakupionymi u producenta z jego marką to jakie mam obowiązki, jakie dokumenty?
Przecież jest powiedziane . Czy obejrzałeś tylko tytul bez video?
Witam, pytanie
Czy wszystkie produktu które dystrybutor lub producent ma na magazynie zakupione przed tą regulacja, czy jest zwolniony z tego obowiązku?
GPSR nie dotyczy produktów, które są zgodne z dyrektywą 2001/95/WE, i które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem 13 grudnia 2024 r.
Czy jako importer mogę sam dokonać analizy ryzyka i sporządzić odpowiednią dokumentację? Jeśli producent takich danych nie udostępnił, tak abym zgodnie z GPSR mógł wprowadzić te produkty do sprzedaży?
Dzień dobry, przed wprowadzeniem produktu do obrotu importerzy zapewniają, aby produkt był zgodny z ogólnym wymaganiem bezpieczeństwa określonym oraz aby producent spełnił wymagania określone w przepisach (tzn, sprawdzają czy producenci przeprowadzili wewnętrzną analizę ryzyka oraz sporządzili dokumentację techniczną, podali swoje dane oraz numer partii i serii). W przypadku gdy importer stwierdzi że produkt nie jest zgodny z tymi wymaganiami nie wprowadza tego produktu do obrotu, dopóki nie będzie on zgodny z wymaganiami.
@@MilenaDorobek-Lis O matko w kółko Macieju to samo. Przecież nie wszystkie towary to jakieś urządzenia, albo przedmioty fabryczne. Jaką dokumentacje techniczną i ocenę ryzyka, numer serii czy partii ma mieć sznur pereł z Chin albo kamieni z Indii.
Witam, Pani Mecenas, Panie Konradzie, dziękuje za świetny materiał.
Mam kilka pytań które pewnie przydadzą się innym ogladającym:
1. Jestesmy importerem, wiec domniemam, ze podawanie producenta z Chin, moze pozostac nasza tajemnicą handlową, a podawac bedziemy nasze dane - nasz adres strony, wraz z marką i adresem - jako importera.
2. Na produktach, na których jest to mozliwe, logujemy nasza markę i adres strony, nie podajemy adresów mailowych, bo one mogą się zmienić, rozumiem, ze to juz indywidualne podejscie sprawdzającego, czy to musi byc email czy adres www.
Produkt zawiera logowane piktogramy - do kontaktu z zywnoscią, do zmywarki lub nie, do piekarnika lub nie. Nie umieszczalismy tych danych juz na etykietach bo na produkcie to zostaje, a na etykieta zostaje jedna wyrzucona.
Jednak pełna instrukcja nie jest mozliwa do załączenia do miseczki czy kubka, wiec tu naprawde trzeba powiekszac etykiete ?
3. Dodatkowe etykiety z instukcjami muszą byc na produktach, które wpłyną po 13 grudnia na teren Unii - to z materiału jasno wynika. Jednak na stronie musza znalezc się instrukcje wczesniej dla danego produktu, mimo ze został wprowadzony przed 13.12.?
4. Nasi klienci kupują od nas produkty i robią z nich zestawy na swoich kodach kreskowych - łączą np. dzbanek i filiżanki , wtedy oni zostają producentami ? Czy muszą oznaczac nas jako importera, czy nie mają takiego obowiązku, jesli jako swoje obowiązki przejmą obowiazki producenta/importera.
5. Mamy 100 dzbanków żeliwnych w róznych kształtach i kolorach - kazdy o innym kodzie kreskowym, lub 100 rodzajow desek drewnianych o róznych kształtach czy wymiarach - czy instrukcja moze byc jedna dla nich, czy kazda musi byc podpisana osobnym kodem ?
Tych pytan wiecej, ale to juz pewnie indywidualnie ;-)
Dzień dobry,
1. producent zawsze ma obowiązek podać swoje dane. Podanie danych importera tego obowiązku nie wyłącza.
2. adres mailowy musi być zawsze podany, adres strony internetowej nie. Instrukcje i ostrzeżenia muszą być podane zawsze, z wyjątkiem sytuacji, w których produkt może być używany bezpiecznie i w sposób zamierzony przez producenta bez takich instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa.
3. po 13 grudnia będą musiały być dostosowane strony produktów, niezależnie kiedy produkt został wprowadzony do obrotu.
4. należy jednostkowo przeanalizować stan faktyczny. Czy będzie zachodzić któraś z tych sytuacji. Zgodnie z rozporządzeniem producent oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. A także osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów GPSR w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. Osobę fizyczną lub prawną inną niż producent, która wprowadza w produkcie istotną modyfikację, uznaje się za producenta do celów GPSR w odniesieniu do części produktu, której dotyczy modyfikacja, lub w odniesieniu do całego produktu, jeżeli istotna modyfikacja ma wpływ na jego bezpieczeństwo.
5. instrukcja musi być dostosowana i dołączona do każdego produktu osobno. Aczkolwiek produkty w różnych kolorach mogą mieć taką samą.
5. Mamy 100 dzbanków żeliwnych w róznych kształtach i kolorach - kazdy o innym kodzie kreskowym, lub 100 rodzajow desek drewnianych o róznych kształtach czy wymiarach - czy instrukcja moze byc jedna dla nich, czy kazda musi byc podpisana osobnym kodem ?
Produkty wprowadzone do obrotu (a więc z nadanym EAN) przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Czyli jeśli Pan je już kupił, i są zgodne z dotychczasowymi przepisami, to po 13 grudnia nie trzeba w żaden sposób zmieniać na nich oznaczeń.
@@MilenaDorobek-Lis Pani Mecenas, jednak odpowiedz pkt 1 i pkt 4 - są sprzeczne w wyjasnieniach dla mnie. Dla uściślenia - my jako importer - zlecamy "wytworzenie produktu i sprzedajemy ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym" wiec nasze dane na produkcie jako oznaczenie producenta/importera wystarczają. Nie bardzo rozumiem, jak mogłoby być inaczej, nie spotkałem się z żadnym produktem, na którym importer umieszcza zagranicznego producenta. Podanie Producenta na opakowaniu, lub w danych do allegro, czy amazona przeciez to działanie na swoją niekorzyść. Podajemy na tacy konkurencji - jaką sa marketplacy, produkt i producenta. Czyli jak będzie się swietnie sprzedawał, to oni po prostu kilk i juz maja gotowaca, bez żadnego wysiłku. Coś tu nie jest doprecyzowane.
Dziękuje za poświęcony czas
@@RyszardOrlicki Dziękuje. Wszystko ok z produktami z dostaw przed 13.12. Jednak pisząc tez troche dla naszych klientów - instrukcja dla produktów z przyszłych dostaw - moze być jedna, bo to ten sam produkt, o delikatnie innym kształcie czy kolorze, pojemności. Jednak o tych samych parametrach w kwestii zagrożenia. Wiele osób bardzo obawia się tej dokumentacji, myśle troche nie potrzebnie. Wszystko trzeba zrobić z głową i rozsądkiem, a nie trzeba nic na wyrost.
@@DarekMPLCopl i tu jest właśnie największy problem jaki wiele osób będzie miało - spójność informacji. Jedni eksperci będą mówić, że od teraz każdy produkt musi być zgodny z GPSR. Inni powiedzą, że tylko te po 13 grudnia. Do tego niezrozumienie albo błędne rozumienie kluczowych pojęć "wprowadzenie do obrotu" oraz "udostępnienie na rynku". Nie ma niestety jednego głosu eksperckiego w tej sprawie. Ludzie uważający się za ekspertów nie mają jednego stanowiska. W przypadku RODO było podobnie. Jeśli emocje zastąpią logikę znów skończy się na wielu straconych nerwach.
Witam, prowadze firme uslugowa z powierzonego materiału czy dotyczy mnie ta dyrektywa ?
Z góry dziękuję za odpowiedź .
Dzień dobry, skoro celem usługi jest przetworzenie materiału, aby nadać mu nową postać to powstaje produkt nowy. Będzie więcej Pani producentem i będą Panią obowiązywać przepisy dotyczące rozporządzenia.
@@MilenaDorobek-Lis a jeśli mowa o zakładzie krawieckim? Czyli usługa skrócenia spodni/sukienki, inne tego typu przeróbki odzieży i tekstyliów domowych?
Witam! Pani mecenas więc jeśli mam swój sklep w modelu Print on demand ( druk na żądanie) i wystawiam np. koszulkę ze swoja grafiką na swoim sklepie i jestem zintegrowany z dostawcą POD, który jest zarazem producentem, i on wytwarza dla mnie tą koszulkę ale nie obrandowaną moją marką (tylko moja grafika na koszulce) , to w takim wypadku jestem dystrybutorem czy producentem?
Jeśli sprzedaje Pan produkty pod cudzą marką to jest Pan dystrybutorem.
@MilenaDorobek-Lis dziękuję
Dzień dobry,
trzy pytanka:
1. Czy adres elektroniczny na stronie www może różnić się od adresu podanego na opakowaniu/instrukcji? Załóżmy, że producent ma dwa maila z których korzysta, oba są aktywne.
2. Czy wyroby medyczne objęte rozporządzeniem MDR również podchodzą pod GPSR? Z tego co wyczytałem to produkty objęte rozporządzeniem bardziej restrykcyjnym niż GPSR nie podlegają pod nie.
3. Wypisywać wszystkie ostrzeżenia na stronie www, które są zawarte w instrukcji czy np. uwzględnić kilka i dołączyć pdf z resztą.
Pozdrawiam, super materiał.
1. Dzień dobry, przepis nie wymagają posiadania jednego adresu email.
2. W odniesieniu do produktów podlegających szczególnym wymaganiom nałożonym przez unijne prawodawstwo harmonizacyjne zdefiniowane w art. 3 pkt 27 (przepisy Unii wymienione w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1020 oraz wszelkie inne przepisy Unii harmonizujące warunki oferowania produktów, do których to rozporządzenie ma zastosowanie): rozdział II GPSR nie ma zastosowania w zakresie, w jakim dotyczy ryzyka lub kategorii ryzyka objętych unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym; rozdział III sekcja 1, rozdziały V i VII oraz rozdziały IX-XI GPSR nie mają zastosowania.
3. Producenci zapewniają dołączenie do swojego produktu jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa. W przypadku gdy podmioty gospodarcze udostępniają produkty na rynku w internecie lub w inny sposób na odległość, oferta tych produktów musi zawierać w sposób jasny i widoczny co najmniej następujące informacje: wszelkie ostrzeżenia lub informacje na temat bezpieczeństwa, które powinny być umieszczone na lub opakowaniu, lub zawarte w dołączonym dokumencie towarzyszącym.
@@MilenaDorobek-Lis Dziękuję za odpowiedź
A jak to sie ma do uzywanych ksiazek ? Wpisujemy wydawnictwa ?
Dzień dobry, wymagania określone w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie do produktów używanych lub produktów naprawionych, odnowionych lub poddanych recyklingowi, które ponownie trafiają do łańcucha dostaw w ramach działalności handlowej, z wyjątkiem produktów, co do których konsument nie może w uzasadniony sposób oczekiwać, że spełniają aktualne normy bezpieczeństwa, takich jak produkty, które są wyraźnie prezentowane jako przeznaczone do naprawy lub odnowienia, lub które są udostępniane na rynku jako przedmioty kolekcjonerskie o znaczeniu historycznym. W przypadku książek tak należy wpisać wydawnictwo jako producenta.
Witam, nabywam na plich targach stare gry komputerowe i płyty winylowe (zazwyczaj europa zachodnia). Kupuje je od osób fizycznych - zazwyczaj w większych ilościach (prywantne domowe kolekcje), celem dalszej odsprzedaży np. na allegro. Często gry, a przede wszystkim winyle, są na tyle stare, że nie posiadają nawet kodu EAN, a wytwórnie, które je wydały już nie istnieją. Co w takim przypadku? Jak mam podać adres producenta, email itd. ?
Dzień dobry, wymagania określone w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie do produktów używanych lub produktów naprawionych, odnowionych lub poddanych recyklingowi, które ponownie trafiają do łańcucha dostaw w ramach działalności handlowej, z wyjątkiem produktów, co do których konsument nie może w uzasadniony sposób oczekiwać, że spełniają aktualne normy bezpieczeństwa, takich jak produkty, które są wyraźnie prezentowane jako przeznaczone do naprawy lub odnowienia, lub które są udostępniane na rynku jako przedmioty kolekcjonerskie o znaczeniu historycznym.
@@MilenaDorobek-Lis Bardzo Pani dziękuję za szybką odpowiedź. Czy wystarczająca będzie informacja np. na w treści licytacji, że "oferowany przedmiot jest przedmiotem kolekcjonerskim przeznaczonym do odnowienia i nie podlega rozporządzeniu GPSR" ?
Pani Mercedes.
A ja mam inne pytanie. Chińczyk permanentnie sprzedaje podróby na allegro i ma wysyłkę z magazynu Allegro. Czyli Allegro świadomie bierze udział w tym procederze.
Czy w myśl nowych przepisów Allegro odpowiada za weryfikację pochodzenia towaru jezeli magazynuje ich towar?
Tendencyjne, ale doskonałe pytanie :D @MilenaDorobek-Lis help!
@@konrad_szatkowski_ Dzień dobry, GPSR nic w tej kwestii nie zmienia, obowiązują dotychczasowe przepisy. Za produkty odpowiada producent. GPSR reguluje bezpieczeństwo. Na Allegro można zgłaszać naruszenie zasad w tej sytuacji. Poza tym podróbki można zgłaszać na Policję i do UOKiK.
@@MilenaDorobek-Lis nie zrozumieliśmy się. Pytanie brzmiało : jaką rolę w łańcuchu dostaw do klienta pełni Allegro które dysponuje magazynem z którego wysyłany jest towar ( chiński podrobiony zapewne bez dokumentacji technicznej). Przecież jako magazynier powinni weryfikować dokumentację takiego chińczyka zanim towar trafi do klienta!!
Przecież chodzi o to żeby fejki nie trafiały do obiegu i każdy podmiot producent, dystrybutor,importer i taki przechowywacz towaru musi to weryfikować. Allegro legalnie wysyła ze swojego magazynu chiński shit bez żadnej weryfikacji. Ludzie się skarżą bo są zwodzeni tym że wysyłka z magazynu allegro ! A przychodzi do nich jeden wielki wał.
Czy wszystkie wymogi GPSR dotyczące etykiety, instrukcji dotyczą również sprzedaży produktów do użytku profesjonalnego B2B? Do tej pory w przypadku takich produktów nie było takiego wymogu
Rozporządzenie dotyczy tylko produktów rozumianych jako każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony; Produkty przeznaczone wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, które na późniejszym etapie trafiły na rynek konsumencki, powinny podlegać niniejszemu rozporządzeniu, ponieważ mogą one stwarzać ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w przypadku stosowania w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach. Czyli produktów profesjonalnych, o ile konsumenci nie mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach i które nie trafiły na rynek konsumencki rozporządzenie nie będzie dotyczyć. Ale ze względu na bardzo szerokie definicje i konieczność zapewnienia ochrony konsumentom należy do tego podchodzić ostrożnie i dobrze przemyśleć sposób dystrybucji.
czy to dotyczy też sprzedaży do firm czyli produkt który jest sprzedany i użytkownik to firma ? czy tylko b2c ?
GPSR dotyczy wszystkich produktów. Przy czym „produkt” oznacza każdy przedmiot, połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami, dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Czyli w uproszczeniu - jeśli finalnie konsumenci mogą go używać, to dotyczy sprzedaży produktu w relacjach B2B również.
Firma może być każdym z tych podmiotów i tak naprawdę dokumentacja powinna być cała . Może być elektroniczna . Prawo nie działa wstecz , czyli produkt u mnie jest już wprowadzony do obrotu , działam wg poprzednich ustaw … ale już u mojego klienta ( dystrybutora ) to już jest towar wg nowych zasad . Czy tak ?
Ale … czy jeżeli nasz towar ( produkt ) nie trafia do konsumenta to dyrektywa GPRs mnie dotyczy ?
Dziękuję za pytania. „Wprowadzenie do obrotu” oznacza udostępnienie produktu na rynku Unii po raz pierwszy, czyli to zdarzenie odbywa się tylko raz. Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR.
Odnosząc się do drugiego pytania - „produkt” oznacza każdy przedmiot, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony. Także szeroko należy rozumieć zakres tego rozporządzenia. Jeśli natomiast nie zachodzi żadna z tych sytuacji to GPSR nie obowiązuje.
@MilenaDorobek-Lis Czy producent spoza UE powinien wskazać importera jako osobę odpowiedzialną? Skąd mam wiedzieć czy hurtownia, w której towar kupuję, jest importerem? Skąd mam wiedzieć czy dane osoby odpowiedzialnej, które hurtownia poda, są prawdziwe?
Produkt objęty niniejszym rozporządzeniem nie może być wprowadzany do obrotu, chyba że istnieje podmiot gospodarczy mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii, który odpowiada za realizację obowiązków prawnych wynikających z rozporządzenia. Należy zapewnić istnienie odpowiedzialnego podmiotu gospodarczego mającego miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii, któremu powierzono zadania dotyczące takich produktów i który ma zapewniać organom nadzoru rynku kontakt z partnerem oraz, w stosownych przypadkach odnoszących się do potencjalnego ryzyka związanego z produktem, terminowo wykonywać określone zadania, w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów. Informacje kontaktowe podmiotu gospodarczego mającego miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii i odpowiedzialnego za produkty objęte zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia powinny być wskazane na produkcie, aby ułatwić kontrole w całym łańcuchu dostaw. Nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy oraz dane kontaktowe, w tym adres pocztowy i elektroniczny, podmiotu gospodarczego podaje się na produkcie lub na jego opakowaniu, paczce lub w dołączonym dokumencie.
Właściciel Marki, mam kilka pytań: 1) Dokumentacja techniczna, analiza ryzyka tylko dla produktów wprowadzonych po 13 Grudnia tak? 2) Jeśli jestem właścicielem marki i nie mam wglądu w produkcje towaru, czy proces powstawania produktu/proces produkcji muszę mieć udokumentowane? 3. Stare produkty, które wprowadziłem w 2023 r. - czy przy nowej produkcji musze je dodatkowo znakować, czy już prawo ich nie obowiązuje i tylko dla produktów, których wytworzyłem kod kreskowy/ean, etykietę po 13.12.2024 ?
1. „Wprowadzenie do obrotu” oznacza udostępnienie produktu na rynku Unii po raz pierwszy. Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Nie trzeba tworzyć zatem dla nich dokumentacji. 2. Jeśli jest Pan właścicielem marki to zapewne jest Pan producentem, w takiej sytuacji będę obowiązywały Pana przepisy dotyczące produkcji np. stworzenie procedury produkcji produktów seryjnych. Jest Pan zobowiązany je wprowadzić. 3. Każdy produkt rozpatrujemy jednostkowo, nieważne od kiedy produkowane są podobne (czy nawet takie same) produkty, analizujemy każdą sztukę - kiedy została wprowadzona do obrotu. Wszystkie wyprodukowane i wprowadzone do obrotu po 13 grudnia muszą mieć pełną dokumentację i prawidłowe, zgodne z GPSR oznakowanie.
@@MilenaDorobek-Lis jaka ma być dokumentacja techniczna dla produktów importowanych, które nie podlegają CE ani deklaracji zgodności? Przykładowo: pędzelek, plastikowy organizer, plastikowa paletka do farb. Mogę stworzyć taki dokument sam, wpisać tam materiały, producenta, ewentualnie zagrożenia typu ( trzymać zdala od ognia, bądź używać pod nadzorem dorosłych) ?
@@pawel93ekk Producent i importer samodzielnie tworzą dokumentację techniczną, nie ma instytucji certyfikacji w tym zakresie. Przed wprowadzeniem swoich produktów do obrotu producenci przeprowadzają wewnętrzną analizę ryzyka oraz sporządzają dokumentację techniczną zawierającą co najmniej ogólny opis produktu i jego zasadnicze właściwości istotne dla oceny jego bezpieczeństwa.
Czyli mam kilka tysięcy niezapakowanych w nic silikonowych opasek i mam do każdej dodawać instrukcję? ;p żeby nie połykać? nie dawać dzieci itd.?
Producenci zapewniają dołączenie do swojego produktu jasnych instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa w języku łatwo zrozumiałym przez konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym dany produkt jest udostępniany. Wymaganie to nie ma zastosowania w przypadku gdy produkt może być używany bezpiecznie i w sposób zamierzony przez producenta bez takich instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa.
@@MilenaDorobek-Lis ooo, a Pani nadal na posterunku :D
Super. :)
Dziękuję. Myślę jak to na stronie sklepu pokazać. ;] jeszcze cookie consent do końca poprawnie nie działa... a już to... Niby ma sens, ale co z konkurencją, która uda że coś ode mnie kupiła, oklei moim oznakowaniem itd. zgłosi moją partię jako wadliwą... i choć realnie to nie jest mój produkt, tylko "podrobiony oznakowaniem". Ściągać będą całą moją partię ;) Dramat.
A chińczyk w tym czasie wysyła jak leci wszystko i wszędzie ignorując wszystko... niby idea ciekawa, ale tony papierów, dokumentacji, biurokracji i coraz mocniejsze betonowanie... BDO, GSPR, RODO, CC2.0 więcej, więcej... regulacje rozwijają świat...
@@jakubz Trzeba się niestety liczyć z nieuczciwymi działaniami konkurencji. Ale wykazanie, że wszystkie inne produkty na magazynie są oklejone prawidłowo powinno wystarczyć jako kontrargument.
Dzień dobry, fabryka chińska produkuje towar, wprowadza go do Europy niemiecka firma pod swoim brandem, polska firma kupuję ten towar, przepakowuje i sprzedaje go pod swoim brandem ( za zgodą firmy niemieckiej). Firma polska nie ma danych chińskiej fabryki i nie jest w stanie ich uzyskać od firmy niemieckiej.
Kto jest producentem?
Kto jest osobą odpowiedzialną?
Czy w takim układzie występuje dystrybutor?
Case 2:
W jaki sposób ustalić upoważnionego przedstawiciela i osobę odpowiedzialną jeżeli producent nie ma siedziby w UE?
„Producent” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. Osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta, w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. Osobę fizyczną lub prawną inną niż producent, która wprowadza w produkcie istotną modyfikację, uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta w odniesieniu do części produktu, której dotyczy modyfikacja, lub w odniesieniu do całego produktu, jeżeli istotna modyfikacja ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Producent może wyznaczyć upoważnionego przedstawiciela, udzielając mu pisemnego upoważnienia. Upoważniony przedstawiciel wykonuje zadania określone w upoważnieniu otrzymanym od producenta. Produkt objęty niniejszym rozporządzeniem nie może być wprowadzany do obrotu, chyba że istnieje podmiot gospodarczy mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii, który odpowiada za kwestie bezpieczeństwa.
Czyli firmy które sprzedają np używaną odzież dziecięca, która ma odcięte metki mogą już pomału myśleć o zamknięciu biznesu :(
Wymagania określone w GPSR mają zastosowanie do produktów używanych lub produktów naprawionych, odnowionych lub poddanych recyklingowi, które ponownie trafiają do łańcucha dostaw w ramach działalności handlowej. Ale jeśli produkty zostały wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia 2024 r. i spełniają wymogi określone w dotychczasowej dyrektywie o ogólnym bezpieczeństwie produktów, mogą być dalej sprzedawane bez dostosowywania ich do GPSR.
Czyli najlepiej wypisac wszelkie mozliwe brednie na temat produktu i wkleic je do wszystkich. Ze nie dla dziecka, nie polykac, nie wkladac w odbyt itd. itp.
Instrukcje i ostrzeżenia na temat bezpieczeństwa powinny wynikać z analizy ryzyka danego produktu. I być do tego produktu w miarę możliwości dostosowane, nie takie same dla wszystkich.
@@MilenaDorobek-Lis Tak. Ale myśl, że mam teraz kilka tysięcy produktów analizować odrzuca mnie. Więc wrzucenie byc może takiej listy z grubsza pasującej do wszystkiego, może być rozwiązaniem... Ale klikam sobie dalej co w systemie mógłbym wstawić szybko.
@@MilenaDorobek-Lis A jeszcze pozwolę sobie dopytać. A jak wygląda temat "numerów partii" produktu. On też musi być na stronie widoczny czy jedynie na opakowaniu? Myśl że mam kontrolować każdą partię / aktualizować te dane, to trochę koszmarek.
A co jeśli sprzedajemy uzwane książki? Czy musimy podawać Wydawnictwo ?
@@jakubz Producenci zapewniają, aby ich produkty były opatrzone numerem typu, partii lub serii lub posiadały inny widoczny i czytelny dla konsumenta element umożliwiający ich identyfikację, lub w przypadku gdy wielkość lub charakter produktu to uniemożliwiają - aby wymagane informacje były umieszczone na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu.
Narazie to jest tylko dyrektywa UE. Czekamy na ustawę w Polsce i w innych krajach i jak rząd do tego podejdzie?
To jest rozporządzenie UE. Akt skuteczny bezpośrednio.
@MilenaDorobek-Lis
Od kiedy rozporządzenie jest ważniejsze od ustawy?
@@belhurt1 To jest rozporządzenie UE, nie polskiego ministra czy rządu. Takie akty mają pierwszeństwo nad ustawami.