Ja uczę się semaforów z twojego filmu podczas grania w MaSzyne, gdy widzę semafor, którego jeszcze nie zapamiętałem to wchodzę na twój film o semaforach, mam ich kilka w paskach żeby nie szukać i w ten sposób się uczy chyba najlepiej zamiast na pamięć :)
Uważam że jest lepszy i prostszy sposób by wytłumaczyć wszystkie rodzaje semaforów. Sposób skopiowania e-1 do filmu i tłumaczenie w sposób "trzeba się tego nauczyć na pamięć" nie jest dobry. Lepszym rozwiązanie jest wytłumaczenie dlaczego takie światło co każe i kiedy. Samo wkuwanie podpunktów nie jest ciekawe a jest zawodne.
Tak, wjazd na tor lewy I po wjeździe na niego trzeba ustawić oświetlenie pociągu Pc2 (górne i prawe światło żółte patrząc w kierunku jazdy i czerwone światło lewe po stronie pomocnika. Shift + y/u o ile się nie mylę
@@ricky6912 Kto tu napisał o Pakistanie, czy Azerbejdżanie? Poza tym gramatyka się kłania - nie umiemy poprawnie pisać? Do tego to było porównanie do innego kraju, nie wytykanie polskiego systemu, że jest zły czy coś w tym stylu, więc jeżeli chodzi o "kumanie", to najwyraźniej Ty masz problem
Moim zdaniem można, a nawet powiedzieć, że dwa górne światła podają to, co pokazuje następny semafor, a pozostałe wskazują zachowanie przy bieżącym semaforze. Po prostu przedstawiłeś wszystkie możliwe kombinacje, przez co jest trudniejsze do zapamiętania. Widzę 6 możliwych wskazań dotyczących bieżącego semafora i 4 możliwości wskazań dotyczących następnego semafora (za wyjątkiem sygnału "stój" i sygnału zastępczego).
Wzorowałeś się na instrukcji, a pomimo to ewidentny błąd przy Sz - sygnał zastępczy to nie jest światło czerwone z białym migającym. Sz to tylko migające matowobiałe światło, nie jest ważne co poza nim widnieje na sygnalizatorze. Jeżeli droga przebiegu jest źle ustawiona, to to jest powód do wyświetlenia Sz? Raczej do zwolnienia nastawniczego/dyżurnego, musi on być pewien poprawnie ułożonej drogi przebiegu, a nawet dobrze by było, gdyby ją utwierdził go np. tarczą manewrową czy drążkiem przebiegowym dla przebiegu w przeciwnym kierunku. Nie wspomniałeś też, że wyjazd na szlak z SBL na postawie Sz to prędkość maksymalna 20km/h.
potwierdzam Sz to dowolny sygnał+mrógające białe. nie mniej kombinacja czerwone+mrógające białe stała się symbolem tego sygnału, co oczywiście nie znaczy że jedyny dopuszczalny. tyle że zapisu dowolny sygnał+mrógające białe nigdzie nie znajdziesz.
Białe, matowe, migające - może występować nawet bez semafora - oddzielnie, obok, nad, pod, przy lub na oddzielnym, samotnym słupie. Kombinacja semafora z S1 i Sz na dole, to najczęstszy przypadek, ale do podania Sz nie potrzeba w ogóle żadnych innych sygnałów semafora - wszystko to dlatego, że to SYGNAŁ ZASTĘPCZY.
Semafory półsamoczynne występują na wjeździe i wyjeździe ze stacji oraz mogą również występować w samej stacji np drogowskazowe. Natomiast semafory sbl występują tylko na szlaku
Wiem, że po roku dopiero, ale jeśli dyżurny podaje taki sygnał, to wtedy nie może podać semafora. Jazda wtedy jest na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny.
Na przykładzie sygnału S4: Po tym sygnale mogą pojawić się wszystkie sygnały ograniczające prędkość do 60 km/h ( z pomarańczowym pasem poziomym ): sygnał S10a, S11a, S12a, S13a, lub dowolny sygnał ograniczający prędkość do 40km/h ( bez pasa poziomego ) sygnał S10, S11, S12, S13. Ograniczenie prędkości do 40km/h najczęściej występuje przed wjazdem na rozjazd o promieniu łuku toru zwrotnego R=300m lub R=190m . Natomiast w przypadku rozjazdów o promieniu R=500m jest to prędkość 60km/h W obu przypadkach następuje naturalnie zmiana toru.
По показаниям наших светофоров машинист определяет куда установлен маршрут либо по главному пути, либо по боковому и регулирует скорость. А из описаний значений польских светофоров понятно только с какой скоростью надо ехать, а куда не понятно. Подскажите пожалуйста кто нибудь, мне это интересно как пенсионеру машинисту. Спасибо.
W poradniku przedstawiłem sygnały najczęściej spotykane. Co do semaforów 6 komorowych to obecnie są rzadko spotykane, są pozostałością starego systemu sygnalizacji gdy nie istniały jeszcze światła sygnałowe migowe.
Oj zdziwiłbyś się jak dalece jest wciąż rozpowszechniony system sygnalizy sprzed 1969r na sieci PLK. Stare sygnały to nie tylko sześciokomorowe sygnalizatory półsamoczynne, ale też, pięciokomorowce starego typu, cztero- i trójkomorowce z jazdą na dwa zielone, trój - i dwukomorowce z zielonym pod komorą czerwonego, trójkomorowe tarcze ostrzegawcze, powtarzacze z komorą białą po środku, czy SBL wg starych prawideł. Wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć, by zdać sobie sprawę ile ich do dzisiaj funkcjonuje.
+UAZownik osobiście uważam że w przypadku starych "dubletów" świateł zrobiono poważny błąd. gdyż znaczenia podwójnego zielonego i pojedynczym zielonym powinny być dokładnie na odwrót niż było faktycznie. bo łatwo sobie wyobrazić co mogło by się stać gdyby zamiast przejazdu z 40 km/h w wyniku przepalenia się jednego światła mamy sygnał dający przelot na v-max. podobnie z 2 pomarańczowymi. po prostu uważam że powinno być tak że zapalenie 2 jednakowych świateł daje dodatkowe potwierdzenie możliwości jazdy z wyższymi prędkościami. A ty jak to widzisz ?
moje12a wyobraź sobie w takim razie, że do każdego semafora są przydzielone przekaźniki kontrolne, które uniemożliwiają niewyświetlenie się jednej z komór sygnału złożonego. W przypadku przepalenia się np. żarówki pomarańczowej w sygnale S10 następuje automatyczne wygaszenie tegoż sygnału i osłonięcie semafora sygnałem S1. Akurat od zawsze najwyższa dozwolona prędkość jest sygnalizowana jednym światłem/ramieniem, a zmniejszenie prędkości (jako ,,parametr dodatkowy" sygnału) drugim czy też trzecim. Pomyśl teraz jak pokazać maszyniście jednym światłem, że może jechać 60km/h, a na następnym semaforze czeka go 100km/h - wykonalne? Na kolei nie ma rzeczy nieprzemyślanych, wszystko jest owocem prawie dwustu lat doświadczeń.
+UAZownik no tak. tyle że za czasów podwójnego zielonego nie było pasów. natomiast mróganie ograniczone było tylko do światła białego. ciekawostką jest podawanie sygnału Sm2 przy pomocy czerwonego+białego (nie mylić z wersją mrógającą)
Ja uczę się semaforów z twojego filmu podczas grania w MaSzyne, gdy widzę semafor, którego jeszcze nie zapamiętałem to wchodzę na twój film o semaforach, mam ich kilka w paskach żeby nie szukać i w ten sposób się uczy chyba najlepiej zamiast na pamięć :)
Cieszę się że moje poradniki są pomocne, właśnie dla takich osób warto to robić, pozdrawiam
Pamiętam jak w szkole na zajęciach uczyliśmy się z filmów Pancernego ;)
A ja myślałem że jesteś młodszy do jakiej szkoły chodzisz
@@Kolejorzzzgierza chodziłem do kolejówki w Lublinie
@@Simpad2222 aha
Super. Dzięki twoim poradnikom nauczyłem się dużo o kolei.
Porządnie zrobiony materiał. Duży kciuk do góry.
Dziękuję
Dzięki tym poradnikom nauczyłem się sygnalizacji
Jak dobrze, że ktoś nagrywa poradniki o MaSzynię mam ją 1 dzień i mam lekki problem z semaforami ale umiem ruszyć EN57 i EP09
KostekPL elektrycznymi lokomotywami jest takie same uruchamiane tylko np w ezt jest dodane to że otwierasz drzwi tak samo na spalinowych
Dzięki za kolejny odcinek dużo już mnie nauczyłeś :D
Cieszę się , miłe komentarze oraz pozytywne oceny mobilizują mnie do dalszej pracy i rozwijania kanału :-)
Super. Oby więcej takich poradników.
Uważam że jest lepszy i prostszy sposób by wytłumaczyć wszystkie rodzaje semaforów.
Sposób skopiowania e-1 do filmu i tłumaczenie w sposób "trzeba się tego nauczyć na pamięć" nie jest dobry. Lepszym rozwiązanie jest wytłumaczenie dlaczego takie światło co każe i kiedy. Samo wkuwanie podpunktów nie jest ciekawe a jest zawodne.
dzięki stary! dużo już wiem dzięki tobie ;)
Ja dzięki tobie się nauczyłem jechać w maszynie
Ja też. Ale po co odkopałeś?
Fajny odcinek dzięki że nagrałeś teraz pora się uczyć
Panie dziękuję Ci z to!!
dziękuje bardzo mi się przyda.
2:45 A jeśli jeszcze dodatkowo świeci biała strzałka typu "\"?
jazda na tor niewłaściwy
To jest wskaźnik w24 który zezwala na jazdę po torze niewłaściwym.
Tak, wjazd na tor lewy
I po wjeździe na niego trzeba ustawić oświetlenie pociągu Pc2 (górne i prawe światło żółte patrząc w kierunku jazdy i czerwone światło lewe po stronie pomocnika. Shift + y/u o ile się nie mylę
Świetne filmy pomocne Użyj swojego głosu w filmach ! Będzie lepiej się oglądało
Przecież to syntezator mowy 😂
15:01 jaki scenariusz?
15:01 skąd takie chmury? i jaki to scenariusz???
Jest jeden poważny merytoryczny bląd. Wskazania semaforów czyta się od dołu do góry a nie jak lektor srodek-dół-góra.
W instrukcji Ie-1 jest tak jak czyta lektor.
Za granicą, np w Anglii, dwa pomarańczowe oznaczają, że na następnym semaforze jest jedno pomarańczowe, a dalej może być czerwone
To samo w Rosji.
@@sergejenecomprispas9922 Masz dostęp do jakiś Rosyjskich instrukcji?
ale jeste kurwa w polsce nie pakistanie czy azerbejdżanie -czego nie kumasz
@@ricky6912 Kto tu napisał o Pakistanie, czy Azerbejdżanie? Poza tym gramatyka się kłania - nie umiemy poprawnie pisać? Do tego to było porównanie do innego kraju, nie wytykanie polskiego systemu, że jest zły czy coś w tym stylu, więc jeżeli chodzi o "kumanie", to najwyraźniej Ty masz problem
Pozdrawiamy pana Gomole
Fajnie robisz te poradniki Like and SUB :D
Dziękuje i pozdrawiam
Zrobisz Semafory trzykomorowe?
Fajny film! Początkującym na pewno się przyda :) Like. Zapraszam do mnie :)
Dziękuje, poradniki są skierowane głównie dla początkujących ale nie tylko.
Moim zdaniem można, a nawet powiedzieć, że dwa górne światła podają to, co pokazuje następny semafor, a pozostałe wskazują zachowanie przy bieżącym semaforze. Po prostu przedstawiłeś wszystkie możliwe kombinacje, przez co jest trudniejsze do zapamiętania. Widzę 6 możliwych wskazań dotyczących bieżącego semafora i 4 możliwości wskazań dotyczących następnego semafora (za wyjątkiem sygnału "stój" i sygnału zastępczego).
Bywają różne układy komór
Wzorowałeś się na instrukcji, a pomimo to ewidentny błąd przy Sz - sygnał zastępczy to nie jest światło czerwone z białym migającym. Sz to tylko migające matowobiałe światło, nie jest ważne co poza nim widnieje na sygnalizatorze. Jeżeli droga przebiegu jest źle ustawiona, to to jest powód do wyświetlenia Sz? Raczej do zwolnienia nastawniczego/dyżurnego, musi on być pewien poprawnie ułożonej drogi przebiegu, a nawet dobrze by było, gdyby ją utwierdził go np. tarczą manewrową czy drążkiem przebiegowym dla przebiegu w przeciwnym kierunku. Nie wspomniałeś też, że wyjazd na szlak z SBL na postawie Sz to prędkość maksymalna 20km/h.
potwierdzam Sz to dowolny sygnał+mrógające białe. nie mniej kombinacja czerwone+mrógające białe stała się symbolem tego sygnału, co oczywiście nie znaczy że jedyny dopuszczalny. tyle że zapisu dowolny sygnał+mrógające białe nigdzie nie znajdziesz.
Jak nie? W ie 1 jest jak wół.
Columbo Bumbo no ta jasne a mam aplikację semafor i jest biały migający
Białe, matowe, migające - może występować nawet bez semafora - oddzielnie, obok, nad, pod, przy lub na oddzielnym, samotnym słupie. Kombinacja semafora z S1 i Sz na dole, to najczęstszy przypadek, ale do podania Sz nie potrzeba w ogóle żadnych innych sygnałów semafora - wszystko to dlatego, że to SYGNAŁ ZASTĘPCZY.
czy sygnały S6-S13 może wskazywać na lewy lub prawy tor?
Ja uczę się od apki Semafor. Według mnie S6 powinno być jako S10b
Sygnały S10-S13 wskazujące na boczny tor?
dokładnie
@@pancernyjanek8242 czy sygnały S10-S13 może wskazywać na lewy lub prawy tor?
@@pancernyjanek8242 czy w symulatorze Maszyna można umieścić angielski?
@@FrozenBok w sensie angielskie napisy ?
@@FrozenBok tak
Dzięki
Aaaale odkop
Duzo mnie nauczyłeś sygnalizacji
cieszę się, pozdrawiam
Ten symulator maszyna jest płatny??
Jest to darmowy symulator
Jaki symulator bardziej polecasz:Open Rails, Train Driver 2 czy MaSzyna?
Ja maszyna jest bardzo realistyczny i ma od wzorowane wnętrze pociągów a te dwa jak dla mnie (inni mogę mieć inne zdanie) są mniej realistyczne
traindriver 2 ma multiplayer i tryb dyżurnego
W TD2 są pojebani admini. Łatwo dostać bana za nic. Nie polecam.
A co ile pojawia się taki semafor? Jest jakaś reguła?
Semafory półsamoczynne występują na wjeździe i wyjeździe ze stacji oraz mogą również występować w samej stacji np drogowskazowe. Natomiast semafory sbl występują tylko na szlaku
@@Dominator2666 Semarofy Półsamoczynne występują również przy Posterunkach Odgałęźnych
PRzewalone maszynistą być, szacun dla nich.
Gram w symulatory kolei kilka lat i to nic ciężkiego
A S1a?? czyli absolutny zakaz wjazdu do tunelu
Jest taki w Maszynie?
Sygnał S1a występuje tylko na sygnalizatorach SBL, S1 na sygnalizatorze półsamoczynnym ma takie samo znaczenie jak S1a na sygnalizatorze samoczynnym.
Ten sygnał występuję tylko w Warszawie.
W Łodzi fabrycznej od niedawna (przynajmniej Łódź w instrukcji dodali) .
Jezeli w semaforze podającym sygnał S11 przepali się żarówka światła pomarańczowego jak zinterpretuje to maszynista jako sygnał S3?
Wiem, że po roku dopiero, ale jeśli dyżurny podaje taki sygnał, to wtedy nie może podać semafora. Jazda wtedy jest na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny.
mam pytanie od czego zależy czy będzie dalej 40 lub 60 km/h?
Na przykładzie sygnału S4:
Po tym sygnale mogą pojawić się wszystkie sygnały ograniczające prędkość do 60 km/h ( z pomarańczowym pasem poziomym ): sygnał S10a, S11a, S12a, S13a, lub dowolny sygnał ograniczający prędkość do 40km/h ( bez pasa poziomego ) sygnał S10, S11, S12, S13.
Ograniczenie prędkości do 40km/h najczęściej występuje przed wjazdem na rozjazd o promieniu łuku toru zwrotnego R=300m lub R=190m .
Natomiast w przypadku rozjazdów o promieniu R=500m jest to prędkość 60km/h
W obu przypadkach następuje naturalnie zmiana toru.
По показаниям наших светофоров машинист определяет куда установлен маршрут либо по главному пути, либо по боковому и регулирует скорость. А из описаний значений польских светофоров понятно только с какой скоростью надо ехать, а куда не понятно. Подскажите пожалуйста кто нибудь, мне это интересно как пенсионеру машинисту. Спасибо.
Nocne ujęcia z symulatora bardzo ciemne, nic nie widać...
A gdzie sygnały dla 6 komorowców jak np.: Tarnów ?
W poradniku przedstawiłem sygnały najczęściej spotykane. Co do semaforów 6 komorowych to obecnie są rzadko spotykane, są pozostałością starego systemu sygnalizacji gdy nie istniały jeszcze światła sygnałowe migowe.
Oj zdziwiłbyś się jak dalece jest wciąż rozpowszechniony system sygnalizy sprzed 1969r na sieci PLK. Stare sygnały to nie tylko sześciokomorowe sygnalizatory półsamoczynne, ale też, pięciokomorowce starego typu, cztero- i trójkomorowce z jazdą na dwa zielone, trój - i dwukomorowce z zielonym pod komorą czerwonego, trójkomorowe tarcze ostrzegawcze, powtarzacze z komorą białą po środku, czy SBL wg starych prawideł. Wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć, by zdać sobie sprawę ile ich do dzisiaj funkcjonuje.
+UAZownik osobiście uważam że w przypadku starych "dubletów" świateł zrobiono poważny błąd. gdyż znaczenia podwójnego zielonego i pojedynczym zielonym powinny być dokładnie na odwrót niż było faktycznie. bo łatwo sobie wyobrazić co mogło by się stać gdyby zamiast przejazdu z 40 km/h w wyniku przepalenia się jednego światła mamy sygnał dający przelot na v-max. podobnie z 2 pomarańczowymi. po prostu uważam że powinno być tak że zapalenie 2 jednakowych świateł daje dodatkowe potwierdzenie możliwości jazdy z wyższymi prędkościami. A ty jak to widzisz ?
moje12a wyobraź sobie w takim razie, że do każdego semafora są przydzielone przekaźniki kontrolne, które uniemożliwiają niewyświetlenie się jednej z komór sygnału złożonego. W przypadku przepalenia się np. żarówki pomarańczowej w sygnale S10 następuje automatyczne wygaszenie tegoż sygnału i osłonięcie semafora sygnałem S1. Akurat od zawsze najwyższa dozwolona prędkość jest sygnalizowana jednym światłem/ramieniem, a zmniejszenie prędkości (jako ,,parametr dodatkowy" sygnału) drugim czy też trzecim. Pomyśl teraz jak pokazać maszyniście jednym światłem, że może jechać 60km/h, a na następnym semaforze czeka go 100km/h - wykonalne? Na kolei nie ma rzeczy nieprzemyślanych, wszystko jest owocem prawie dwustu lat doświadczeń.
+UAZownik no tak. tyle że za czasów podwójnego zielonego nie było pasów. natomiast mróganie ograniczone było tylko do światła białego. ciekawostką jest podawanie sygnału Sm2 przy pomocy czerwonego+białego (nie mylić z wersją mrógającą)
skąd masz instrukcję (E-1) i inne z 2015
W opisie filmu jest link do pobrania instrukcji w formacie pdf
Ie-1. E-1 to stare oznaczenie instrukcji. praktycznie wszystkie instrukcje pobrać można ze strony PKP PLK SA.
link który zamieściłem pod filmem to instrukcja Ie-1 (E-1) z oficjalnej strony plk-sa.pl
Zupa Knorra i papierosy???
XD yeet
Очень интересный фильм.
A w czołówce dwa semafory przewalone :)
Maszty semaforów półsamoczynnych są pomalowane na kolor czerwono-biały, a nie jak jest na filmie biało-czerwone.
Szkoda że używasz syntezatora. Uważam że głos i ewentualne podkręcanie tonu będzie lepsze.
Piotr Łuszcz siema Magik
my name is connor
Nawet sama Instrukcja E-1 jest bardziej użyteczna od Twojego filmiku - nie zatrzymałeś się ani na sekundę, aby wyjaśnić, kiedy i co oznacza sygnał S3.
szkoda że tak nie wygląda sandomierz XD
Mam ochotę zostać kolejarzem mam tylko 9 lat a dużo już wiem.
Ok i?
@@kolejowasuchabeskidzka1191 teraz masz juz 9 latek - wiec super ze wiesz kim chciałbys zostać - jesli ci sie nie zmieniło to powodzonka życzę :-0
lepší filmík je tento... viac logiky je v tom
ruclips.net/video/pPkSa_bUQhI/видео.html
Modulator.exe