Ruiny starożytnego miasta Phaselis w Turcji- Tajemniczy świat ruin

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 янв 2025

Комментарии • 4

  • @tajemniczy_swiat_ruin
    @tajemniczy_swiat_ruin  Месяц назад +1

    Phaselis to jedno z najpopularniejszych miejsc na jednodniową wycieczkę z Antalyi. Słowo Phaselis oznacza w starożytnej grece „miejsce chronione przez bogów”. Większość ruin w Phaselis pochodzi z okresu rzymskiego oraz bizantyjskiego.
    Oto co warto zobaczyć podczas zwiedzania tego starożytnego miasta:
    Mury obronne otaczają miasto od strony morza i miały w przeszłości chronić je przed atakami piratów.
    Akwedukty o długości 450 m są najstarszymi konstrukcjami, które przetrwały do dziś w Phaselis.
    Ulica portowa łączy środkowy i południowy port. Łuk Hadriana znajduje się przy południowym wejściu na ulicę. Bramę zbudowano na powitanie rzymskiego cesarza Hadriana w 131 roku n.e. Wsporniki Łuku Hadriana nadal pozostają na miejscu na głównej ulicy. Na architrawach łuku znajduje się inskrypcja z dedykacją dla Hadriana. Obok południowego portu znajduje się również agora.
    W Phaselis znajdują się także dwa rzymskie kompleksy łaźni, jeden mały oraz drugi większy. Oba kompleksy pochodzą z III wieku i wykorzystywały system hypokaustyczny.
    Podczas zwiedzania Phaselis warto zwrócić uwagę także na latrynę, która znajduje się na północ od małej łaźni i pochodzi z III wieku. Podłogę pokrytą mozaikami.
    Mały teatr jest charakterystyczny dla typowego teatru okresu hellenistycznego. Na podstawie badań pozostałości można stwierdzić, że budynek sceny został dobudowany w okresie rzymskim. Teatr hellenistyczny pochodzi z II wieku, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że istniał tu już wcześniej. Może pomieścić około 1500 widzów.
    Naprzeciwko teatru znajdują się pozostałości małej bazyliki, która pochodzi z okresu bizantyjskiego. Kwestią sporną jest to, czy bazylika w tym miejscu była kościołem kongregacyjnym, czy biskupstwem.
    Jedną z najważniejszych atrakcji jest Akropol. Główną boginią miasta była Atena, bogini wojny i mądrości. Uważa się, że świątynia Ateny i kilka innych ważnych budowli, które nie zostały jeszcze odnalezione, znajdują się dziś na wzgórzu Akropolu.

  • @Celinabaron
    @Celinabaron Месяц назад +1

    Podoba mi się

  • @celinabaron420
    @celinabaron420 Месяц назад

    Super

  • @Musicfordestruction-oj1qt
    @Musicfordestruction-oj1qt Месяц назад +1

    Trzeba się będzie wybrać