I nie tylko za to, rowniez za wyliczenia matematyczne zamiany obrotow na stopnie. 3.22min. bowiem 2.3 obroty to nie 105 stopni a 108. I z tego pojawia sie roznica pomiedzy przelozeniem 4.35 a 4.363
genialne są twoje filmy, moze zrób teraz cos o momencie obrotowym a mocą jakie są różnice , od czego zalezy przyspieszenie, predkość max. itp. wiem ze te pojecia są nieodłączne i poruszałes je juz ale nadal wiele osób nie rozumie tych pojęć. szacun za filmy pozdro
Ciekawym jest to, że samoloty tłokowe mają jeden bieg, (przy silnikach gwiazdowych przełożenie jest z tego co wiem 1:1, przy rzędowych stosuję się reduktor, bo inaczej śmigło odleciałby), ku temu jest kilka powodów. Po pierwsze masa skrzyni biegów, jest całkiem spora, po drugie skrzynia jest dość awaryjnym systemem, a wsadzanie skrzyni rezerwowej jest.... patrz punkt 1. Po trzecie nie ma takiej potrzeby, samolot podlega mniejszym oporom w locie, niż samochód jadąc.
To zależy od typu przekładni. Przykładowo - sprawność przekładni zębatej około 95%, ale już np. przekładni ślimakowej przy wysokich przełożeniach może zejść do 50-60% !
O jeszcze brakuje mi tu porównania do transformatora bo w zasadzie na logikę działa w idętyczny sposób Jak mamy przykładowo 10 zwojó na pierwotnym uzwojeniu a na wtórnym 20 to ich stosunek to 2:1 Czyli napięcie wzrasta nam 2krotnie a pobierany prąd 2maleje względem prądu płynącego w uzwojeniu pierwotnym czyli jeśli z gniazdka pobieram 1A to na wyjściu teoretycznie będę miał 0,5 A jednak oczywiście rzeczywistość nie jest taka piękna i jednak prąd pobierany ze źródła będzie trochę większy niż ten pobierany z wyjścia napięcie jest to logiczny odpowiednik obrotów a natężenie jest to logiczny niutonometr (czyli moment obrotowy)
Witam. Pojawil sie chyba malutki (chochlik )blad odnosnie obliczen przelozenia na stopnie. Jak to nazwales "dokladnych" Chodzi o zamiane obrotow na stopnie w 3.22min filmu. W/g mnie 2.3 obroty to nie (2*360+105) stopni a (2*360+108). I dla tego jest ta roznica po miedzy przelozeniem w obrotach=4.35 a 4.363 w stopniach. Bowiem 2.3 obroty w "twoich dokladnych wyliczeniach"to 828 stopni a 825 stopni to 2.29 obrotow. Niby 0.01 a robi roznice, chociaz obroty byly mierzone na "oko" paskiem naklejonym na oponie.Pozdrawiam
Tak naprawdę najpierw policzyłem to w stopniach (przy użyciu kątomierza), a potem przybliżyłem do 4,35. Oczywiście - było to mierzone troszkę na oko wiec te +- parę stopni może być błędu. Pozdrawiam ;)
Może trochę odniose się do przełożenia Jak wspomniałes na filmie jest przełożenie 12 do 1 I takie właśnie przełożenie ma jeden z moich traktorów na 1 biegu (dokładniej i¹ = 12,5 ) jest to połączone z reduktorem Ale że jest to traktor to posiada jeszcze przekladnie główną i zwolnice portalowe I według książki całkowite przełożenie na pierwszym biegu wynosi 268,191 Przekładając to na prędkość to przy 2200 obr/min (nominalne obroty maksymalne) to jedzie to aż 1,7km/h tak więc szaleje :D Na 6 biegu skrzynia ma przełożenie 1:1 więc jedyne koło zębate nachodzi na wałek sprzęgłowy i tak przekazuje napęd ale że są jeszcze dwie przekładnie to przy 2200 o obrotów to jedzie 24-25km/h Dlatego też na biegach pełzających (bo są baaardzio wolne) jest bardzo trudno zadusić silnik Na 1 biegu wręcz niewykonalne nawet na wolnych obrotach Gdzie w aucie na 1 już moze zgasnąć :/ Także taka ciekawostka :p Pozdrawiam :D
@@MotoZagwozdki Zauważyłem że mówisz bedziemy, a nie będziemy(4min). Jest to dosyć wyraźne więc postanowiłem Ci o tym powiedzieć. Odcinki są bardzo merytoryczne także oby tak dalej. Dobra robota. Pozdrawiam.
Mozesz wyjasnic mi temat dyferencjalu? Jak to jest z tym przelozeniem. Dyferencjal oznaczony jest 3.38 lepsze przyspieszenie uzyskam zwiększając tę cyfrę czy zmniejszając?
@@MEKANIOR A jak wyjaśnisz dlaczego w dieslu dolot i wydech masz z tej samej strony z tyłu? BTW Jest dużo bardziej prozaiczny powód w takiej lokalizacji w benzyniakach.
@@zestawsuperplus9803 tak mi się wydaje ,nie jestem projektantem silików ani żadnym inżynierem tak napisałem bo tak myślałem ale faktyczne w dieslach dolot jest z przodu
Hmm,skoro był poruszony temat zwolnic to może następny film mógłby być poświęcony tym przekładniom?Budowa,zasada działania.Jak to się dzieje,że dzięki zwolnicom zwiększamy moment obrotowy.Pozdrawiam😊
@@MotoZagwozdki to ja dorzucę od siebie kilka swoich przemyśleń, może nie masz jeszcze na liście. Od razu mówię, że lista jest bardzo subiektywna, oparta o własne doświadczenia, ale to jest moja opinia i ja się z nią zgadzam :) - Ekrany dotykowe zamiast fizycznych przycisków czy przełączników. Osobiście bardzo mi się takie rzeczy nie podobają, bo wymagają oderwania wzroku od drogi. - Elektrycznie ustawianie foteli. Wiem, wygłaszam w tym momencie dość kontrowersyjną tezę, ale elektryka fotela działa po prostu wolno i znacznie szybciej jest osiągnąć ten sam efekt wajchami. Jedyna zaleta, to gdy taka funkcjonalność jest połączona z możliwością zapamiętania kilku ustawień, np. dla kilku kierowców. Bez tego jest to zbędny bajer. - Podawanie limitu prędkości na podstawie rozpoznawania znaków drogowych. Pomysł na papierze wygląda bardzo fajnie, w praktyce jedynie wprowadza w błąd, bo system taki nie rozpozna na przykład skrzyżowania, końca obszaru zabudowanego czy wjazdu na główną jezdnię autostrady. Znacznie lepiej sprawdza się w tym miejscu integracja z nawigacją samochodową, pod warunkiem oczywiście że informacja o ograniczeniach jest aktualna. Może to kwestia specyfiki polskich przepisów, nie jeździłem z czymś takim za granicą, więc nie wypowiem się czy działa to lepiej. - Oleje long-life. Sorry, ale interwał wymiany oleju w silniku Diesla wynoszący 30 tysięcy kilometrów jest dla mnie jakimś nieśmiesznym żartem. Na szczęście nikt nam nie broni zmieniać oleju częściej. Jeszcze można by dodać do listy dwa tematy, z którymi nie zetknąłem się bezpośrednio, ale gdzieś obiły mi się o uszy: - odblokowywanie funkcji w samochodzie za pomocą kodów. Ogólnie nic do tego nie mam, ale otwiera to furtkę do niepokojących pomysłów typu deaktywacja wszystkich dodatków (np. CarPlay czy nawigacja) przy zmianie właściciela, albo wręcz konieczności płacenia cyklicznego abonamentu. Ponoć BMW i Renault eksperymentowało z takimi pomysłami. - konieczność aktywacji podzespołów samochodu przy ich wymianie. W założeniu ma chronić przed paserstwem, w praktyce utrudnia obrót używanymi częściami. Temat opisywał jakiś czas temu Złomnik: www.zlomnik1.home.pl/archiwum/?p=13573
@@MotoZagwozdki a, jeszcze jedna rzecz przyszła mi w międzyczasie do głowy. Automatyczne pasy bezpieczeństwa w amerykańskich samochodach przełomu lat 80. i 90. Tutaj nastawienie mam zgoła inne, bo sam chcę przywrócić coś takiego w swoim Eclipse, ale przeglądając amerykańskie fora nie znalazłem ani jednego wpisu, który by nie krytykował tego rozwiązania. W Polsce też raczej nie były one zbyt lubiane, ludzie wymieniali je na wersje europejskie. Prawdopodobnie z tego powodu ciężko je teraz gdzieś spotkać. W przypadku Eclipse występowały one jedynie w pierwszej generacji, i chyba wyłącznie w egzemplarzach z silnikiem 1.8 4G37. Działało to w ten sposób, że klamra barkowej części pasa była zamocowana do wózka umieszczonego na szynie ponad drzwiami. Po zamknięciu drzwi i przekręceniu kluczyka, klamra jechała do tyłu i zaczepiała się na słupku B. Zgaszenie silnika i/lub otwarcie drzwi powodowało powrót klamry z powrotem do przodu tak, aby móc bez problemu wysiąść. Ironią losu jest, że część biodrową wciąż należy zapiąć ręcznie :) Rozwiązanie to było oczywiście wymuszone przez amerykańską legislację tamtego okresu. Podobnie rzecz się miała z chowanymi światłami - jeżeli chcieliśmy zrobić auto sportowe z niskim pasem przednim, to jakoś trzeba było obejść prawny wymóg minimalnej wysokości klosza lampy.
Skoro przekładnia zębata z mniejszego koła zębatego na większe to reduktor bo redukowana jest prędkość obrotowa, a przekładnia zębata z większego koła na mniejsze to multiplikator, to jak nazywamy przekładnię, w której koła zębate mają taką samą ilość zębów, a tym samym wykonują jednakową ilość obrotów względem siebie - 1:1, tak jak ma to miejsce w biegu czwartym?
CWS T-1 wyjasnisz mi jak to sie dzieje ze tarcze sprzegla sie nie slizgaja?... Sa dociskane sprezynami, wiem... i jeszcze w motocyklu czy malej osobowce rozumiem ze to dziala... ale w takim autobusie ?... Ciezarowce?
Też mnie to dziwi, w takim Tico to ok, ale na przykład jak masz silnik 500KM to nie wyobrażam sobie jak sprzęgło o tak małej powierzchni się po prostu nie ślizga.
a czy podczas obracania wału napędowego oba koła obracały się z tą samą prędkością czy jedno stało w miejscu, bo jeśli tak to przełożenie realne jest inne !!!!!!!
Dobry pomysł. Zarówno membranowe napędzane mechanicznie, podciśnieniem jak i elektrycznie (Anglicy mieli takie pomysły) oraz współczesne pompy w zbiornikach.
Moim zdaniem uzyskasz efekt odwrotny. Trzeba będzie częściej operować lewarkiem zmiany biegów bo biegi krótkie więc stracisz więcej czasu na samo wachlowanie biegami. Oczywiście przyspieszenie na każdym biegu będzie odczuwalnie lepsze, ale na każdym biegu do kręcisz do mniejszych prędkości w km na godzinę.
Bez obrazy, bo lubie Twój kanał, wydajesz się gosciem ogarniętym a nagrywasz filmiki jakbyś jeszcze czekał na łonniaki. Moja sugestia, więcej konkretów, mniej głupkowania :-) Jak tam CWS po kolizji? Właściciel jest Twoim ojcem? Pozdrawiam :-)
Uważasz, że tutaj było mało konkretów? To chyba nie wiesz jak wygląda ta "bardziej oglądana" strona RUclips'a :/ Lubię robić te wstawki, bo mam przyjemność z ich tworzenia. Gdybym zrezygnował z nich, robienie tych filmów właściwie przestało by mi sprawiać satysfakcje przez co pojawiałby się raz na 3 miesiące. CWS cały czas stoi w garażu i czeka na decyzje ubezpieczyciela. Tak, właścicielem jest tata. Pozdrawiam :)
zrób w końcu odcinek o tym, kiedy kończy się hamowanie silnikiem i zaczyna podawanie paliwa, znaczy jedziemy z górki i jest hamowanie silnikiem, następnie zaczynamy jechać po prostej i silnik zaczyna podawać paliwo, no chyba że Cie to przerasta, napisz bo to dla mnie zagadka, filmy o przełożeniu może ok, ale to zbyt proste..
@@djaccount5458 Nie masz komputera padające chwilowe spalanie? Ewentualnie można po prostu słuchać kiedy silnik mocniej zaczyna warczeć. No bo chyba nie jeździsz LS-em.
@@Dan_Kra komp go w huja robi bo myśli ze stoi tzn w algorytmie kompa niema wpisanej funkcji szczytowania prędkości pojazdu w danej chwili bo lepsze setupy to raczej maja 👌🏻albo ktoś mu odpiął ta funkcje ,niema fizycznie mozliwosci żeby silnik spalił realnie w danej chwili więcej wgl nienapedzajac pojazdu którzy się toczy wczesniej będąc rozpędzonym chyba ze komp wlicz to do jakiejś większej sredniej pod jakiś wiekszy odcinek 😜 tak czy owak toczące się na luzie auto pojazd pali mniej w odniesieniu do dystansu niż z zapiętym biegiem na wikeszych rpm w chwilimgdynjest wyluzowany etc
@@MotoZagwozdki Oczywiście interfejsem diagnostycznym (chodzi mnie o OBD2) do sprawdzenia i kasowania błędów silnika i itd. w autach powyżej chyba 2001 roku.
Dawno temu w dafie 95 xf miałem 8 biegów plus połówki co daje razem 16 biegów. Jak do tego się dołoży wsteczny razem z dolną i górną skrzynią i plus połówki to mamy kolejne 4 biegi. Razem to już 20 biegów. Oczywiście nie używa się wciąż wszystkich, bo przyśpieszenie do 90km/h liczyło by się w tygodniach a nie w sekundach.
A ja się od zawsze zastanawiałem czemu jedynka ma większe przełożenie od wstecznego, jest to bez sensu, na wstecznym przecież i tak się nie rozpędzamy, a cofanie pod górkę jest kłopotliwe nawet dla dobrych kierowców. powinno być odwrotnie skoro jedynka ma te 3,6 to wsteczny pownien mieć 3,8-4,0, a ma mniej niż jedynka
Widziałem filmy że zimą na ostrych ośnieżonych podjazdach próbują wjechać tyłem. Raz że przód dociążony silnikiem no i na wstecznym koła nie złapią tak szybko uślizgu. Masz mniejszy moment obrotowy na kołach na wstecznym biegu.
Więcej energii tak, ale istnieje jakiś limit. Tak duże przełożenia BARDZO ciężko uzyskać (jeśli w ogóle fizycznie się da), choćby ze względów gabarytowych.
nawet pomijając kwestie gabarytów takiej przekładni, to wymagany byłby potężny moment obrotowy, aby coś takiego ruszyć z miejsca, dodatkowo jeszcze spotęgowany oporami ruchu takiej ilości zębatek. Podejrzewam, że byłby na tyle duży, że prędzej połamalibyśmy śmigła. No i sama prądnica ma swoje ograniczenia - nie bez powodu wewnątrz wiatraka znajduje się ogranicznik prędkości obrotowej. Można zresztą znaleźć na RUclips filmy pokazujące, co się dzieje, gdy kaganiec puści, a zerwie się wiatr. Słowo klucz: "wind turbine fail".
I właśnie niestety dla tego mam małą popularność :( Jest ważne, bo wtedy film jest wyżej pozycjonowany przez co pokazuje się w polecanych większej ilości ludzi.
Oglądam wszystkie twoje filmy. Są spoko. Można się sporo dowiedzieć. Ale w kwestii tych ,, żartobliwych,, wstawek, proszę jak najmniej ich. Po prostu są nie śmieszne.
W samochodach którymi dotychczas jeździłem bieg wsteczny miał przełożenie coś pomiędzy 1 i 2 do przodu. Da się to wyczuć nawet, inaczej pracujesz sprzęgłem aby nie zgasł silnik. Czyli w moim przekonaniu do tyłu można pojechać szybciej niż na jedynce do przodu.
@@marekkapka8048 czy ty wg, wiesz co to znaczy przełożenie? Wiesz czym różni się moment obr. Od siły bezwładności? Najpierw polecam się trochę poduczyć a potem stawiać twierdzenia.
Człowieku za taką częstotliwość filmów to normalnie zasługujesz na karę!!! 😁
I nie tylko za to, rowniez za wyliczenia matematyczne zamiany obrotow na stopnie. 3.22min. bowiem 2.3 obroty to nie 105 stopni a 108. I z tego pojawia sie roznica pomiedzy przelozeniem 4.35 a 4.363
Proszę mnie nie bić :/
@@phillipdaniel267 gtfo spamers shit fake from one account
To ja teraz poproszę objaśnić zasadę działania mechanizmu Direct Drive stworzonego przez firmę KOENIGSEGG :D
Jestem za - bardzo ciekawe i zarazem proste rozwiązanie
genialne są twoje filmy, moze zrób teraz cos o momencie obrotowym a mocą jakie są różnice , od czego zalezy przyspieszenie, predkość max. itp. wiem ze te pojecia są nieodłączne i poruszałes je juz ale nadal wiele osób nie rozumie tych pojęć. szacun za filmy pozdro
Dzięki za pomysł, również pozdrawiam :)
Dzięki mistrzu. Zajebista robota żeby taki tuk jak ja zrozumiał.
Ciekawym jest to, że samoloty tłokowe mają jeden bieg, (przy silnikach gwiazdowych przełożenie jest z tego co wiem 1:1, przy rzędowych stosuję się reduktor, bo inaczej śmigło odleciałby), ku temu jest kilka powodów. Po pierwsze masa skrzyni biegów, jest całkiem spora, po drugie skrzynia jest dość awaryjnym systemem, a wsadzanie skrzyni rezerwowej jest.... patrz punkt 1. Po trzecie nie ma takiej potrzeby, samolot podlega mniejszym oporom w locie, niż samochód jadąc.
Naprawdę fajnie wyjaśnione. Piąteczka
Uwielbiam ten odcinek...często do niego wracam😊.
Cieszy mnie to, trochę pracy w jego włożyłem :)
Jaka euforia mnie rozpiera, gdy dzięki dzwoneczkowi na Twoim kanale, przychodzi powiadomienie o nowym odcinku
Też lubię to uczucie, kiedy widzę jak na kanale pojawiają się nowe filmy!
Pozdrawiam.
Pozdrawiam :)
Bardzo ciekawy odcinek!
No i ta piękna kareta!
Dzięki - fajnie, że się podoba :D
Przełożenia są stosowane często gęsto a o stratach mocy na tych przełożeniach to mnie najbardziej intryguje
To zależy od typu przekładni. Przykładowo - sprawność przekładni zębatej około 95%, ale już np. przekładni ślimakowej przy wysokich przełożeniach może zejść do 50-60% !
@@MotoZagwozdki uhuhu 50,60% to w zasadzie połowa mocy idzie na ciepło no nie za ciekawie
Zajebisty materiał
Dziękuję :)
+1 byczku
Widze powiadomienie i odrazu wiedziałem że to będzie dobra niedziela :)
O jeszcze brakuje mi tu porównania do transformatora bo w zasadzie na logikę działa w idętyczny sposób
Jak mamy przykładowo 10 zwojó na pierwotnym uzwojeniu a na wtórnym 20 to ich stosunek to 2:1
Czyli napięcie wzrasta nam 2krotnie a pobierany prąd 2maleje względem prądu płynącego w uzwojeniu pierwotnym czyli jeśli z gniazdka pobieram 1A to na wyjściu teoretycznie będę miał 0,5 A jednak oczywiście rzeczywistość nie jest taka piękna i jednak prąd pobierany ze źródła będzie trochę większy niż ten pobierany z wyjścia
napięcie jest to logiczny odpowiednik obrotów a natężenie jest to logiczny niutonometr (czyli moment obrotowy)
Przypinam Twój komentarz, bo to ciekawe odniesienie ;)
zwojów* nie zwoji :D
To jest Moc! ;) Moc elektryczna i mechaniczna ;) a gdzie przenosimy moc tam trzeba liczyć się ze sprawnością układów i stratami mocy.
No bo transformator jest przekładnią, tyle że elektryczną. Zmienia parametry prądu (przemiennego) a nie parametry obrotów.
@@Zgroza123 obroty to też siła zmienna działa we wszystkich kierunkach
WITAM POZDRAWIAM MILEGO SABOTENA...SUPER SZKOLA BADANYESSS....PRZYTOLICS Z OD KRAJU: BRASIL!!...ZASPRASAM I GRATUALCJE W VIDEO!!
Oooo Panie, ten film to luks robota 👍👏
Dziękuje :-)
Warto było dodać, że zmiana rozmiaru kół zmienia przełożenie, dodatkowo zmienia się praca ABSu jak i pomiar prędkości:)
To prawda :)
Ja tam lubię wzory bo wtedy wszystko jest klarowne, bo mówić to każdy to swojemu umie a matematyka jedna :D łapa
Witamy w nowym roku 👋 Mamy nadzieję że to nie ostatni odcinek w tym roku 😂😄
No nie wiem, nie wiem... :)
Dzięki.
Najlepszy! ❤️
:)
Mam pytanie
Jak wygląda procedura zmiany biegó ? I dlatego R jest w innych miejscach np. Maluch i Toyota Corolla Verso
Super
Witam. Pojawil sie chyba malutki (chochlik )blad odnosnie obliczen przelozenia na stopnie. Jak to nazwales "dokladnych" Chodzi o zamiane obrotow na stopnie w 3.22min filmu. W/g mnie 2.3 obroty to nie (2*360+105) stopni a (2*360+108). I dla tego jest ta roznica po miedzy przelozeniem w obrotach=4.35 a 4.363 w stopniach. Bowiem 2.3 obroty w "twoich dokladnych wyliczeniach"to 828 stopni a 825 stopni to 2.29 obrotow. Niby 0.01 a robi roznice, chociaz obroty byly mierzone na "oko" paskiem naklejonym na oponie.Pozdrawiam
Tak naprawdę najpierw policzyłem to w stopniach (przy użyciu kątomierza), a potem przybliżyłem do 4,35. Oczywiście - było to mierzone troszkę na oko wiec te +- parę stopni może być błędu. Pozdrawiam ;)
Może trochę odniose się do przełożenia
Jak wspomniałes na filmie jest przełożenie 12 do 1
I takie właśnie przełożenie ma jeden z moich traktorów na 1 biegu (dokładniej i¹ = 12,5 ) jest to połączone z reduktorem
Ale że jest to traktor to posiada jeszcze przekladnie główną i zwolnice portalowe
I według książki całkowite przełożenie na pierwszym biegu wynosi 268,191
Przekładając to na prędkość to przy 2200 obr/min (nominalne obroty maksymalne) to jedzie to aż 1,7km/h tak więc szaleje :D
Na 6 biegu skrzynia ma przełożenie 1:1 więc jedyne koło zębate nachodzi na wałek sprzęgłowy i tak przekazuje napęd ale że są jeszcze dwie przekładnie to przy 2200 o obrotów to jedzie 24-25km/h
Dlatego też na biegach pełzających (bo są baaardzio wolne) jest bardzo trudno zadusić silnik
Na 1 biegu wręcz niewykonalne nawet na wolnych obrotach
Gdzie w aucie na 1 już moze zgasnąć :/
Także taka ciekawostka :p
Pozdrawiam :D
Super :)
*bĘdziemy ;)
Dzięki! Gdzie będziecie?
@@MotoZagwozdki Zauważyłem że mówisz bedziemy, a nie będziemy(4min).
Jest to dosyć wyraźne więc postanowiłem Ci o tym powiedzieć.
Odcinki są bardzo merytoryczne także oby tak dalej.
Dobra robota.
Pozdrawiam.
Kłowa skrzynia biegów - jak działa, czym sa kly. Dlaczego jest na prostych zebach zamiast na skosnych (czy skosne sa lepsze od prostych?)
9 łapka. To ja proponuję coś o zawodach EGR lub o climatronikach.
Było o EGRze nie dawno.
konradem - EGR? Proste. EGR jest po to, żeby było co usuwać.
Dzięki Tobie nie czuje się już jak kretynka odbierając auto od mechanika 🤗
Cieszę się, że mogę w tym pomóc :D
Odpowiedz o jakimś nie standardowym silniku😀pozdrawiam 😎
Co to jest moment obrotowy silnika?
Mozesz wyjasnic mi temat dyferencjalu? Jak to jest z tym przelozeniem. Dyferencjal oznaczony jest 3.38 lepsze przyspieszenie uzyskam zwiększając tę cyfrę czy zmniejszając?
Zwiększając, dostaniesz większą siłę na kołach - uzyskasz lepsze przyspieszenie na niższych biegach, ale zmniejszysz prędkość maksymalną pojazdu.
wyjaśnisz dlaczego w samochodach i motocyklach dolot jest z tyłu a kolektor z przodu , przecież prościej było by na odwrót ?
Bo kolektor wydechowy z przodu łatwiej jest schlodzoc
@@MEKANIOR A jak wyjaśnisz dlaczego w dieslu dolot i wydech masz z tej samej strony z tyłu? BTW Jest dużo bardziej prozaiczny powód w takiej lokalizacji w benzyniakach.
@@zestawsuperplus9803 tak mi się wydaje ,nie jestem projektantem silików ani żadnym inżynierem tak napisałem bo tak myślałem ale faktyczne w dieslach dolot jest z przodu
@@MEKANIOR W 1.9 TDI obydwa są z tyłu ;)
Hmm,skoro był poruszony temat zwolnic to może następny film mógłby być poświęcony tym przekładniom?Budowa,zasada działania.Jak to się dzieje,że dzięki zwolnicom zwiększamy moment obrotowy.Pozdrawiam😊
Dzięki za pomysł, pozdrawiam !
@@MotoZagwozdki Również pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek i mam nadzieję,że temat zwolnic uda się zrealizować😊😉.
Fajne maszynki :)
Dzięki ;)
Kiedy 7 najgorszych "udogodnień" w samochodach?
Póki co mam za mało ogólnych przykładów, żeby się zabrać za ten odcinek :/
@@MotoZagwozdki to ja dorzucę od siebie kilka swoich przemyśleń, może nie masz jeszcze na liście. Od razu mówię, że lista jest bardzo subiektywna, oparta o własne doświadczenia, ale to jest moja opinia i ja się z nią zgadzam :)
- Ekrany dotykowe zamiast fizycznych przycisków czy przełączników. Osobiście bardzo mi się takie rzeczy nie podobają, bo wymagają oderwania wzroku od drogi.
- Elektrycznie ustawianie foteli. Wiem, wygłaszam w tym momencie dość kontrowersyjną tezę, ale elektryka fotela działa po prostu wolno i znacznie szybciej jest osiągnąć ten sam efekt wajchami. Jedyna zaleta, to gdy taka funkcjonalność jest połączona z możliwością zapamiętania kilku ustawień, np. dla kilku kierowców. Bez tego jest to zbędny bajer.
- Podawanie limitu prędkości na podstawie rozpoznawania znaków drogowych. Pomysł na papierze wygląda bardzo fajnie, w praktyce jedynie wprowadza w błąd, bo system taki nie rozpozna na przykład skrzyżowania, końca obszaru zabudowanego czy wjazdu na główną jezdnię autostrady. Znacznie lepiej sprawdza się w tym miejscu integracja z nawigacją samochodową, pod warunkiem oczywiście że informacja o ograniczeniach jest aktualna. Może to kwestia specyfiki polskich przepisów, nie jeździłem z czymś takim za granicą, więc nie wypowiem się czy działa to lepiej.
- Oleje long-life. Sorry, ale interwał wymiany oleju w silniku Diesla wynoszący 30 tysięcy kilometrów jest dla mnie jakimś nieśmiesznym żartem. Na szczęście nikt nam nie broni zmieniać oleju częściej.
Jeszcze można by dodać do listy dwa tematy, z którymi nie zetknąłem się bezpośrednio, ale gdzieś obiły mi się o uszy:
- odblokowywanie funkcji w samochodzie za pomocą kodów. Ogólnie nic do tego nie mam, ale otwiera to furtkę do niepokojących pomysłów typu deaktywacja wszystkich dodatków (np. CarPlay czy nawigacja) przy zmianie właściciela, albo wręcz konieczności płacenia cyklicznego abonamentu. Ponoć BMW i Renault eksperymentowało z takimi pomysłami.
- konieczność aktywacji podzespołów samochodu przy ich wymianie. W założeniu ma chronić przed paserstwem, w praktyce utrudnia obrót używanymi częściami. Temat opisywał jakiś czas temu Złomnik: www.zlomnik1.home.pl/archiwum/?p=13573
Artur Twardowski - Dziękuje za te pomysły i wskazówki - zapiszę sobie je, bo mogą okazać się pomocne :)
@@MotoZagwozdki a, jeszcze jedna rzecz przyszła mi w międzyczasie do głowy. Automatyczne pasy bezpieczeństwa w amerykańskich samochodach przełomu lat 80. i 90. Tutaj nastawienie mam zgoła inne, bo sam chcę przywrócić coś takiego w swoim Eclipse, ale przeglądając amerykańskie fora nie znalazłem ani jednego wpisu, który by nie krytykował tego rozwiązania. W Polsce też raczej nie były one zbyt lubiane, ludzie wymieniali je na wersje europejskie. Prawdopodobnie z tego powodu ciężko je teraz gdzieś spotkać. W przypadku Eclipse występowały one jedynie w pierwszej generacji, i chyba wyłącznie w egzemplarzach z silnikiem 1.8 4G37.
Działało to w ten sposób, że klamra barkowej części pasa była zamocowana do wózka umieszczonego na szynie ponad drzwiami. Po zamknięciu drzwi i przekręceniu kluczyka, klamra jechała do tyłu i zaczepiała się na słupku B. Zgaszenie silnika i/lub otwarcie drzwi powodowało powrót klamry z powrotem do przodu tak, aby móc bez problemu wysiąść. Ironią losu jest, że część biodrową wciąż należy zapiąć ręcznie :)
Rozwiązanie to było oczywiście wymuszone przez amerykańską legislację tamtego okresu. Podobnie rzecz się miała z chowanymi światłami - jeżeli chcieliśmy zrobić auto sportowe z niskim pasem przednim, to jakoś trzeba było obejść prawny wymóg minimalnej wysokości klosza lampy.
@@MotoZagwozdki Filtry DPF :)
Taki dobry odcinek, a po 2 tygodniach tylko 5900 wyświetleń :C Ile czasu musiałeś poświęcić na ogarnięcie materiału i nagranie tego?
Skoro przekładnia zębata z mniejszego koła zębatego na większe to reduktor bo redukowana jest prędkość obrotowa, a przekładnia zębata z większego koła na mniejsze to multiplikator, to jak nazywamy przekładnię, w której koła zębate mają taką samą ilość zębów, a tym samym wykonują jednakową ilość obrotów względem siebie - 1:1, tak jak ma to miejsce w biegu czwartym?
Jak działa dokładnie skrzynia automatyczna?? Wiele filmików o tym oglądałem ale dalej jest to dla mnie nie pojęte...
Ja również
Może coś o wtryskach i pompach wtryskowych ?
Coś już było kiedyś.
zajeb...sty te filmik, więcej takich!!! :)
Dziękuje :D
@@MotoZagwozdki a wiesz może jak działają ,np. światełka świecące w rytm muzyki? To też dla mnie ważne, by wiedzieć. Pozdro.
Co to jest zakucie silnika ? I co ono zmienia że przybywa mocy?
Ciekawie to opisałeś.
Dzięki!
Propozycja generator wodoru a zatem zwiększenie wydajności alternatora
CWS T-1 wyjasnisz mi jak to sie dzieje ze tarcze sprzegla sie nie slizgaja?... Sa dociskane sprezynami, wiem... i jeszcze w motocyklu czy malej osobowce rozumiem ze to dziala... ale w takim autobusie ?... Ciezarowce?
Też mnie to dziwi, w takim Tico to ok, ale na przykład jak masz silnik 500KM to nie wyobrażam sobie jak sprzęgło o tak małej powierzchni się po prostu nie ślizga.
@@m4jst3r32 tarcie nie zalezy od powierzchni styku.
W osobówce i ciężarówce działa na takiej samej zasadzie.
Kurczę, skąd jestes ? Wspominałeś w jednym filmiku o parkingu w Wejherowie, a ten samochód biało złoty kojarzę, proszę o odpowiedź.
Nooo Wejherowo :)
@@MotoZagwozdki to pozdrawiam z nowo wyremontowanej ulicy obok siedziby elektrowni, robisz spoko materiały, tak trzymaj Pozdro :)
Dlaczego większość samochodów wojskowych i samochody ciężarowe są w dieslu ?
a czy podczas obracania wału napędowego oba koła obracały się z tą samą prędkością czy jedno stało w miejscu, bo jeśli tak to przełożenie realne jest inne !!!!!!!
Obracały się z tą samą prędkością - dlatego wspomniałem o LSD.
To proszę mi powiedzieć jak ja mam przy motorze z tyłu z zębatka 41 zębów do z przodu jaką bym musiał założyć
Mistrzu, coś o pompach paliwa szykujesz?
Dobry pomysł. Zarówno membranowe napędzane mechanicznie, podciśnieniem jak i elektrycznie (Anglicy mieli takie pomysły) oraz współczesne pompy w zbiornikach.
Szczególnie te w dieslach a jeszcze bardziej fascynują mnie pompy z silników Perkinsa np w MF255
@@wioska123 haha, Perkins to przekleństwo w odpowietrzaniu
@@shoiPL120 wystarczy odpowiedni poziom kultury technicznej a odwdzięcza się niskim zużyciem paliwa i ładną kulturą pracy
Jak działa skrzynia automatyczna
Witam,
Czyli jak zmienię przełożenie z 3,55 na 4.05 to auto będzie miało mniejszą prędkość max . a jak z osiągami od 0-100 i spalaniem ?
Moim zdaniem uzyskasz efekt odwrotny. Trzeba będzie częściej operować lewarkiem zmiany biegów bo biegi krótkie więc stracisz więcej czasu na samo wachlowanie biegami. Oczywiście przyspieszenie na każdym biegu będzie odczuwalnie lepsze, ale na każdym biegu do kręcisz do mniejszych prędkości w km na godzinę.
Cws może w stronę elektrykow np tesla ...co i jak itd ☺
No może, może ;)
Planuję stworzyć własny pojazd elektryczny uczę się z twoich filmów
Powodzenia w nim !
Pytanie, czy w trakcie pomiaru przełożenia przekładni głównej obydwa koła był w powietrzu i czy obydwa sie obracały?
Tak.
CWS T-1 Hahah... Na pytanie ktora godzina, tez odpowiadam zawsze - TAK ;D I dzięki temu trikowi, nie musze wyciągac telefonu z kieszeni... ;D
Jak działa czujnik deszczu ?
Dodałem na listę.
Bez obrazy, bo lubie Twój kanał, wydajesz się gosciem ogarniętym a nagrywasz filmiki jakbyś jeszcze czekał na łonniaki. Moja sugestia, więcej konkretów, mniej głupkowania :-) Jak tam CWS po kolizji? Właściciel jest Twoim ojcem? Pozdrawiam :-)
Uważasz, że tutaj było mało konkretów? To chyba nie wiesz jak wygląda ta "bardziej oglądana" strona RUclips'a :/ Lubię robić te wstawki, bo mam przyjemność z ich tworzenia. Gdybym zrezygnował z nich, robienie tych filmów właściwie przestało by mi sprawiać satysfakcje przez co pojawiałby się raz na 3 miesiące.
CWS cały czas stoi w garażu i czeka na decyzje ubezpieczyciela. Tak, właścicielem jest tata. Pozdrawiam :)
Jak obliczyć prędkość po wymianie mostu tylnego z 41/8 na 37/10 o ile zwiększy się prędkośc
Spróbuj tego kalkulatora: fiesta-mk6.pl/kalkulator-skrzyni-biegow.html
Czemu stare silniki "kopcą"? 🤔
zrób w końcu odcinek o tym, kiedy kończy się hamowanie silnikiem i zaczyna podawanie paliwa, znaczy jedziemy z górki i jest hamowanie silnikiem, następnie zaczynamy jechać po prostej i silnik zaczyna podawać paliwo, no chyba że Cie to przerasta, napisz bo to dla mnie zagadka, filmy o przełożeniu może ok, ale to zbyt proste..
Był już odcinek o hamowaniu silnikiem.
@@MotoZagwozdkitak, ale nie było tam tej ważnej kwesti, kiedy hamowanie silnikiem przejdzie w nie hamowanie silnikiem gdy gurka sie wypłaszczy
@@djaccount5458
Nie masz komputera padające chwilowe spalanie?
Ewentualnie można po prostu słuchać kiedy silnik mocniej zaczyna warczeć.
No bo chyba nie jeździsz LS-em.
Moja kobieta jak mi przełoży kluczyki od auta to wiąże się z dużymi obrotami w godzinach porannych i spóźnieniem w pracy.
Dlaczego podczas jazdy na luzie samochód spala więcej paliwa, niż podczas normalnej jazdy na biegu z zachowaniem stałej prędkości? (Pomysł na odcinek)
Dzięki za pomysł - zapisze !
Że co???
Jadąc np. 80 km/h masz spalanie powiedzmy 6l/100km,
Po wyrzuceniu biegu- już na obrotach jałowych spalanie wzrasta?
@@Dan_Kra komp go w huja robi bo myśli ze stoi tzn w algorytmie kompa niema wpisanej funkcji szczytowania prędkości pojazdu w danej chwili bo lepsze setupy to raczej maja 👌🏻albo ktoś mu odpiął ta funkcje ,niema fizycznie mozliwosci żeby silnik spalił realnie w danej chwili więcej wgl nienapedzajac pojazdu którzy się toczy wczesniej będąc rozpędzonym chyba ze komp wlicz to do jakiejś większej sredniej pod jakiś wiekszy odcinek 😜 tak czy owak toczące się na luzie auto pojazd pali mniej w odniesieniu do dystansu niż z zapiętym biegiem na wikeszych rpm w chwilimgdynjest wyluzowany etc
Czy to film jeszcze z przed wypadku karety ? pewnie ma 30 filmów w zapasie na 5 lat i wypuszcza je co 2 miesiące dlatego tak mało filmów.
Z tymi filmami to chciałbym, żeby tak było :P Kareta nie miała wypadku - tylko Torpedo.
Nie zrozumiałem 😀
No to teraz czeka Cię...
A ja prosiłbym o ELM327 jako propozycja głównego dania na następny zamysł
A czym jest "ELM327" ?
@@MotoZagwozdki
Oczywiście interfejsem diagnostycznym (chodzi mnie o OBD2) do sprawdzenia i kasowania błędów silnika i itd. w autach powyżej chyba 2001 roku.
Czy to prawda, że niektóre samochody ciężarowe mają po nawet kilkanaście przełożeń w skrzyni biegów?
Prawda
czasami po 12
nie to nie prawda maja 4 biegi i 1 wsteczny
@@dziupla2000 jak nie wiesz to nie mów, te nowe mają tak jak kolega mówi po 12 biegów, kuzyn jeździ Volvem FH16 i ma 12
Dawno temu w dafie 95 xf miałem 8 biegów plus połówki co daje razem 16 biegów. Jak do tego się dołoży wsteczny razem z dolną i górną skrzynią i plus połówki to mamy kolejne 4 biegi. Razem to już 20 biegów. Oczywiście nie używa się wciąż wszystkich, bo przyśpieszenie do 90km/h liczyło by się w tygodniach a nie w sekundach.
A ja się od zawsze zastanawiałem czemu jedynka ma większe przełożenie od wstecznego, jest to bez sensu, na wstecznym przecież i tak się nie rozpędzamy, a cofanie pod górkę jest kłopotliwe nawet dla dobrych kierowców. powinno być odwrotnie skoro jedynka ma te 3,6 to wsteczny pownien mieć 3,8-4,0, a ma mniej niż jedynka
Widziałem filmy że zimą na ostrych ośnieżonych podjazdach próbują wjechać tyłem. Raz że przód dociążony silnikiem no i na wstecznym koła nie złapią tak szybko uślizgu. Masz mniejszy moment obrotowy na kołach na wstecznym biegu.
A jak obliczyc przełozenie dyfra help!
Idz do łysego, niech o tobie wspomni. Bredzisz +100k do subskrubcji ;-)
Czyli jakbyśmy w wiatraku użyli przełożenia 1:100000 to wygenerowali byśmy więcej energii?
Więcej energii tak, ale istnieje jakiś limit. Tak duże przełożenia BARDZO ciężko uzyskać (jeśli w ogóle fizycznie się da), choćby ze względów gabarytowych.
nawet pomijając kwestie gabarytów takiej przekładni, to wymagany byłby potężny moment obrotowy, aby coś takiego ruszyć z miejsca, dodatkowo jeszcze spotęgowany oporami ruchu takiej ilości zębatek. Podejrzewam, że byłby na tyle duży, że prędzej połamalibyśmy śmigła. No i sama prądnica ma swoje ograniczenia - nie bez powodu wewnątrz wiatraka znajduje się ogranicznik prędkości obrotowej. Można zresztą znaleźć na RUclips filmy pokazujące, co się dzieje, gdy kaganiec puści, a zerwie się wiatr. Słowo klucz: "wind turbine fail".
Nie da się generować energii.
Subskrybowanie i lajkowanie kanału nie jest ważne. Ja oglądam i nie daję żadnych łapek ani subów ;)
I właśnie niestety dla tego mam małą popularność :( Jest ważne, bo wtedy film jest wyżej pozycjonowany przez co pokazuje się w polecanych większej ilości ludzi.
@@MotoZagwozdki W takim razie zwracam honor, masz suba i rób następne filmy :)
A co to jest przełożenie? :D
widzę, że samochód odbudowywany?
Nie - na filmie była kareta.
Ta gra aktorska xD
:D
Ja proponuje filmik o zasadzie działania silnika wolnossącego!! nie ma nic o tym na YT po polsku:D
Oglądam wszystkie twoje filmy. Są spoko. Można się sporo dowiedzieć.
Ale w kwestii tych ,, żartobliwych,, wstawek, proszę jak najmniej ich. Po prostu są nie śmieszne.
Poczucie humoru to kwestia względna.
największe przełożenie ma wsteczny nie 1dynka
W samochodach którymi dotychczas jeździłem bieg wsteczny miał przełożenie coś pomiędzy 1 i 2 do przodu. Da się to wyczuć nawet, inaczej pracujesz sprzęgłem aby nie zgasł silnik. Czyli w moim przekonaniu do tyłu można pojechać szybciej niż na jedynce do przodu.
@@marekkapka8048 czy ty wg, wiesz co to znaczy przełożenie? Wiesz czym różni się moment obr. Od siły bezwładności? Najpierw polecam się trochę poduczyć a potem stawiać twierdzenia.
Jeśli ktoś nic nie rozumie z rysunków. Za to zna choć odrobinę język angielski.
ruclips.net/video/vOo3TLgL0kM/видео.html
Kto dał łapkę w dół ten ŁYSY z m4k hihi xD