Na przykładzie motocykli koło zawsze będzie dążyło do utrzymania pozycji pokrywającej się z tylnym kołem co prawda gdyby z bliska przyjrzeć się pracy przedniego koła mozna zauważyć że tak naprawdę jego proste ustawienie jest iluzja bo koło cały czas zatacza wężyk korygując ustawienie i w pewien sposób zapewniający stabilność, siły te są tak znaczące że musimy stosować przeciwskręt by wgl zacząć skręcać to tyczy się również roweru, świetny materiał dużo informacji czekam na nowy materiał pozdrawiam😉
Bo (w uproszczeniu) nabiera więcej powietrza niż zwykła "wkładka". A czemu producenci masowo ich nie stosują? Nabiera też więcej syfu i pogarsza krzywą momentu obrotowego (w uproszczeniu).
Myślę, kolejny film tłumaczący oczywistości - ale z drugiej strony zawsze się jednak czegoś dowiadywałem. Do tej pory myślałem, że to efekt ciśnienia od pompy wspomagania (o, może filmik o wspomaganiu?). Fajnie, że wytłumaczyłeś to na przykładzie wózka sklepowego i roweru.
A może coś o siłach jakie trzymają rower w pionie podczas jazdy a także pochylaniu w zakrętach. Bardzo fajny kanał niedawno zasubskrybowalem. Pozdrawiam
Tak przed obejrzeniem bo siły wypychają auto pewnie dlatego bo istnieje siła odśrodkowa ale przy drifcie to akurat jest sprzyjająca zależność bo nie trzeba tak machać kierownicą wystarczy puścić i złapać
Nie jest to fizycznie możliwe, bo to co łączy silnik z kołami w automacie to jest ciecz pod ciśnieniem (pompa musi pracować żeby wytworzyć ciśnienie), a nie jak w przypadku skrzyni ręcznej suche sprzęgło, które działa w dwie strony
Może w starych automatach gdyby auto z górki popchnąć i trochę rozpędzonemu wrzucić wtedy drajva😁 We współczesnych za dużo jest kontroli, hamulec postojowy który automatycznie się zaciąga prawdopodobnie będzie nie do ruszenia, zakręcenie kierą jak od kartinga bez wspomagania w takim peżocie prawie niemożliwe i potencjalnie sporo drogich bulbulatorów do ujebania żeby to się opłacało.
I tak nie odpalisz, bo nie ma ciśnienia cieczy wiec nie ma połączenia pomiędzy silnikiem a kołami, bo silnik nie pracuję. Najwyżej rozwalisz przekładnie planetarna jak będziesz zjeżdżać z górki bez smarowania, to tak jakbyś holował automat. Nie ważne czy to jest stary czy nowy samochód, zasada działania jest taka sama.
@@darass3366 aleś mu dowalił. Jak zadaje takie pytanie to wiadomo, że wyżyny jego możliwości to dolanie płynu do spryskiwacza. A i tak czasami się pomyli i zimą wleje letni ;-)
Na rowerze lub motocyklu podczas robiena whipa to kola cie prostuja jak zatrzymasz to nie jest dobrze to dziala jak żyroskop myslalem ze z samochodem jest to samo
to taki sam silnik jak w samochodzie tlyko ze jest tam inna skrzynia ktora cala moc przekazuje tak jakby na duzy moment obrotowy a nie na szybkosc i w dodatku sa zwolnice w kolach
to ciekawe bo w nowym Suzuki Vitara 1.4T automat 4x4 podczas jazdy testowej zwróciłem uwagę, że kierownica sama nie wraca do pozycji wyjściowej tylko trzeba samemu się produkować i przez to zrezygnowałem z zakupu. Mój stary Peugeot 307 sam prostuje kierownicę i jakoś nie wyobrażam sobie jazdy bez tego. Czy ktoś może jeszcze spotkał się z czymś takim w nowym aucie?
Każdy może zrobić sobie test, o ile nie robił. Podczas jazdy rowerem/motorem lekko tyrpnąć jeden koniec kierownicy w przód, a ona sama wróci i zachowa tor jazdy
Konie dadzą ci vmax na autostradzie i a moment sprawi że szybciej przyspieszasz czyli np diesel na początku ucieknie benzynie ale na dłuższą metę benzyniak powoli zacznie przeganiać go prędkością maxymalna która będzie większa
@@klejnos94 skad wy takie dziwne pomysly bierzecie xd pewnie wg was biefga sie kolanami a idzie stopami xd I w prztyspieszeniu i predkosci maksymalnej liczy sie tylko moc.
@@fucker8708 zakładam że zrobiłeś to w dieslu to wtedy nic się nie zmienia ale w benzynach już nie jest tak lekko i chyba powinno się je wyprogramowywać, żeby właśnie "wygładzić" pracę silnika na niskich obrotach. Dlatego w swoim pierwszym poście napisałem żeby zrobił też o różnicach w klapach między dieslem a benzyną. Bo różnica jest.
Mi kiedyś w poczciwym a4 tak zajechany był układ że sama nie chciała odbijać kiera a olej do wspomagania co 2-3 dni już stary z silnika lałem bo nie wyrabiałem na normalny😁
A może odcinek o paliwach na stacjach ? Mój mechanik powiedział że nie warto kupować paliw "premium" ponieważ są bardzo suche i wcale nie służą silnikowi jak jest to reklamowane.
W driftowozach jeszcze dodatkowo koła są ustawione negatyw (pochylone w stronę samochodu), a oprócz tego pewnie jeszcze jest cała masa drobnych zmian w geometrii zawieszenia które na to wpływają
Zalezy jak za niski bedzie to bieg. Jesli wyjdzie za skale obrotomierza czyli tloki beda sie poruszaly z wieksza predkoscia obrotowa niz zostaly do tego zaprojektwane to po prostu uszkodzi sie silnik. Moze sie zerwac pasek, tloki moga uderzyc w otwarte zawory, trzonki tlokow moga sie powyginac, a korbowod moze sie przekrecic robiac dziure w silniku. Generalnie totalna masakra i silnik na zlom. Skrzynia podejrzewam, ze moze to przetrwac. Jesli po zapieciu biegu obroty nie wyjda poza skale to silnikowi nic sie nie stanie aczykolwiek nie jest to dla niego zdrowe. Wtedy cierpi sprzeglo, bo podczas redukcji przypalasz je. Obroty sie zwiekszaja, bo to kola zaczynaja napedzac silnik, a nie odwrotnie. Mozna uniknac palenia sprzegla stosujac redukcje z miedzygazem. Czyli wyrownujac predkosci obrotowe silnika i skrzyni biegow.
@@_screamm8079 alkohol dlatego ze ma wyższą liczbe oktanową i bardziej można spręzyć mieszanke? bo kalorycznosci on nie ma wiekszej. generalnei przy tym samym stopniu kompresji silnik benzynowy ma wieksza sprawnośc od diesla, inan sprawa że diesel ma wyższy stopen kompresji to da wieksza moc.
Ja mam fest zagwozdke. Pytanie takie , mamy 2 dwa samochody , załóżmy niech będzie to BMW E39 obie z tym samym wyposażeniem , ta sama linia nadwozia. Czyli jeden to 520d 4 cyl o mocy 136 koni poddany chipuningowi do mocy 160 Km 350 nm a drugi to 525d o seryjnej mocy 160km 6 cyl. Również 350nm momentu. I teraz poddać takie obydwa samochody w wyścigu drag race , moc ta sama , moment ten sam , jedynie masa inna bo silnik cięższy w 525d teoretycznie powinny iść łeb w łeb a w praktyce ? Czy jednak to 6 cylindrów będzie się zachowywać inaczej niż 4 i będzie mocniejsze ? Jak to może być ?
Sama wartość mocy oraz momentu obrotowego to jedno, ale liczy się też przebieg ich charakterystyki. Jeśli byłyby identyczne + taka sama masa pojazdów, nadwozie (bo opory powietrza), opony (bo opory toczenia) to powinny pojechać tak samo - wg mnie ;)
kontynuacja tego tematu czyli: " Dlaczego jak puszczę kierownicę to samochód nie jedzie do końca prosto, mimo iż kierownica ustawiona jest centralnie?" :)
Akurat mam problem w swoim samochodzie, mianowicie tylko przy maksymalnym skrecie w prawo, kierownica nie wraca po puszczeniu a zostaje i samochod jezdzi w kółko...
dołączam się do pytania. mam auto ktore stalo z 2 lata okresowo przepalane co kilka msc i kiera nie wraca do pozycji zero po skręcie. Po lekturze kilku for podejrzewam, że być może doszło do zastania/zaspawania/odkształcenia sworznia i to może powodować taką anomalie zachoania układu kierowniczego. Czy ma to sens?
Zależy to od wielu czynników. Może być to problem z mechaniczna częścią układu zawieszenia - wspomniane zatarcie elementów ruchomych. Może to być usterka układu wspomagania (jeżeli hydrauliczne, inne są mniej awaryjne). Ostatnia rzecz jaką przychodzi to wyeksploatowana listwa zębata (choć mało prawdopodobne).
Siemano, może zabrzmi to głupio ale chciałbym wiedzieć jak działa odpalanie silnika za pomocą przycisku, chodzi mi tutaj oczywiście o fabryczne rozwiązania, proszę o gaszenie mojej ciekawości ;-;
@@juzeff9666 Rozrusznik nic nie wyczuwa, tylko mu prąd odcina i sam wraca, tak samo jakbyś ty przestał kluczyk trzymać w starszym aucie. Steruje nim elektronika. Na przykładzie BMW to sterownik silnika do spółki ze sterownikiem zawierającym immo - EWS/CAS/FEM/BDC (w zależności od rocznika i technologii). Sterownik silnika monitoruje obroty i gdy wykryje że silnik odpalił (albo prawie odpalił), daje znać temu drugiemu żeby już przestał kręcić. Naciskając przycisk dajesz tylko znać że chcesz odpalić. Nie musisz go trzymać, a jak będziesz to i tak nie spowodujesz kręcenia w nieskończoność.
@@brys555 nie za dużo tej elektroniki w to dodałeś? 😅 Może i są takie rozwiązania, nie śledziłem aż tak schematów nowych konstrukcji. Ale wcześniej to było sprzęgło jednokierunkowe, aby nagle silnik nie zaczął napędzać rozrusznika i sprężyna powrotna, która cofała koło zębate. :)
@@Tomciosz94 Rozrusznik zostaje tak jak i był, z całą swoją mechaniką. Elektronika służy tu do odłączenia po odpaleniu. Raz kręci pół sekundy, raz przez trzy. Przy odpalaniu kluczykiem kierowca sam tego pilnuje.
Pierwsza myśl, konwerter, lub jak kto woli przekładnia hydrokinetyczna. Lecz po chwili wpadł mi na myśl rezonans wydechowy w silniku dwusuwowym 😜 pot. Rezoo 🤣
@@MichaelCMGV a to, że jest coś takiego jak przełożenie np 1:2 1:3 ub np 1:10 w innej metodologi jest np 1,33; 1,0 i np. 0,25 a oznacza to np w 1 przyparzdku ilość obrotów wału korbowego na jeden obrót wałka zdawczego skrzyni bięgów.
Dlaczego w rowerze i w samochodzie kolo jest wychylone do przodu i mowisz że jest ok a jak w wózku jest do przodu to piszesz ze ustawione jest ujemnie i sie tak nie da ?
Dowiedziałem się jak to działa. Do tej pory myślałem, ze przyczyną jest jakaś specyficzna budowa maglownicy albo czegoś innego w układzie kierowniczym, może jakieś sprężyny albo coś. Nie rozumiem jak można ocenić negatywnie taki film. 31 frustratów i "specjalistów", którzy na pewno wiedzą lepiej i mają jakieś uwagi, ale zapomnieli, że to film dla laika.
@@Colas640 bo są bezpłciowe jak pantofelek, nie czuć w nich zmiany biegu (przyspieszasz, a wartość obrotów się nie zmienia, a tak btw wpisz se na YT skrzynia CVT brzmienie ) Ale temat fajny
@@swistak418 ja się znam poniekąd na skrzyniach CVT. Mam w skuterze tą przekładnię i sobie tam rolki zmieniam w wariatorze i się nią bawię, ogólnie to jest ciekawa rzecz. Akurat, gdy wciśniesz gaz, to obroty wzrastają, aczkolwiek nie ma zmiany biegów, niestety. Miłego dnia :)
A jak jest w samochodach do driftu że kierownica po skręcie w prawo automatycznie po puszczeniu obraca się w druguą stronę edit: lajkujcie żeby widział
Zawsze mnie to ciekawiło i tłumaczyłem to sobie prawami fizyki XD
Fanie, że coraz częściej filmy wlatują. Podoba mnie się to. :D
Staram się regularnie, co 2 tygodnie ;)
Jeden z najlepszych kanałów motoryzacyjnych 💪 merytorycznie i z fajnym humorem 🤘. Fajnie by było zobaczyć cię w praktycznych testach samochodów.
Jak zawsze profesjonalnie. Lubię twój humor i takie smaczki jak na samym końcu:) Pozdrawiam i czekam na kolejne filmiki.
Pozdrawiam :D
Na przykładzie motocykli koło zawsze będzie dążyło do utrzymania pozycji pokrywającej się z tylnym kołem co prawda gdyby z bliska przyjrzeć się pracy przedniego koła mozna zauważyć że tak naprawdę jego proste ustawienie jest iluzja bo koło cały czas zatacza wężyk korygując ustawienie i w pewien sposób zapewniający stabilność, siły te są tak znaczące że musimy stosować przeciwskręt by wgl zacząć skręcać to tyczy się również roweru, świetny materiał dużo informacji czekam na nowy materiał pozdrawiam😉
Ciekawe ciekawe. A może dlaczego filtr stożkowy daje wiecej mocy?
Nie w każdym przypadku niestety...
Ale temat ciekawy...
Bo (w uproszczeniu) nabiera więcej powietrza niż zwykła "wkładka".
A czemu producenci masowo ich nie stosują?
Nabiera też więcej syfu i pogarsza krzywą momentu obrotowego (w uproszczeniu).
@@StronthPL to jak da więcej powietrza to też komputer dostosuje większą dawkę paliwa pod to powietrze ?
@@klejnos94 w teorii tak, ale musi to być zimne powietrze (gęstsze), a nie bezpośrednio z okolic rozgrzanego bloku silnika.
@@tomaszdedek6161 zimny dolot tyle wiem
Jeden z ciekawszych docinków. Brawo Ty! :)
Przyznaje dowiedziałem się czegoś nowego. Obserwuje i kibicuje w rozwoju kanału 👍🏻
Dzięki za obserwacje ;)
Super odcinek, twój kanał wrócił na właściwy tor 👍
On zawsze był na właściwym torze ;p
Myślę, kolejny film tłumaczący oczywistości - ale z drugiej strony zawsze się jednak czegoś dowiadywałem. Do tej pory myślałem, że to efekt ciśnienia od pompy wspomagania (o, może filmik o wspomaganiu?). Fajnie, że wytłumaczyłeś to na przykładzie wózka sklepowego i roweru.
Ja mało co zrozumiałem.
jestem prostym człowiekiem widzę moto zagwozdki to daje łapkę w górę
Moto zagwozdka zrób odcinek o zbieżności i rozbieżności dlaczego jest tak ważna zbieżność w aucie
Fajne, fajne - zapisze.
Podbijam
Tak zrób bardzo ciekawy temat
Fajne te odgłosy kopania z Rust na początku :D
A może coś o siłach jakie trzymają rower w pionie podczas jazdy a także pochylaniu w zakrętach. Bardzo fajny kanał niedawno zasubskrybowalem. Pozdrawiam
Tak przed obejrzeniem bo siły wypychają auto pewnie dlatego bo istnieje siła odśrodkowa ale przy drifcie to akurat jest sprzyjająca zależność bo nie trzeba tak machać kierownicą wystarczy puścić i złapać
Dzięki za ciekawostkę o jeździe bez trzymanki rowerem!!
Robisz super materiały, lubię Cię oglądać na YT
Zajebisty film! Trzymaj tak dalej!
Miałem ten film w proponowanych, widzę ciekawy kontent i film też mi się bardzo spodobał więc zostaje na dłużej. Łapka w górę i sub zostawiony
Witaj :)
@@MotoZagwozdki witam witam 😁
Dlaczego nowe klocki czasami piszczą? Odpowiedź można znaleźć,ale Ty fajnie opowiadasz.
Pytanie: Czemu nie da się uruchomić samochodu z automatem na popych?
Bo sie coś rozkurwi , a poza tym nikt chyba tego nie robił xD
Nie jest to fizycznie możliwe, bo to co łączy silnik z kołami w automacie to jest ciecz pod ciśnieniem (pompa musi pracować żeby wytworzyć ciśnienie), a nie jak w przypadku skrzyni ręcznej suche sprzęgło, które działa w dwie strony
Może w starych automatach gdyby auto z górki popchnąć i trochę rozpędzonemu wrzucić wtedy drajva😁
We współczesnych za dużo jest kontroli, hamulec postojowy który automatycznie się zaciąga prawdopodobnie będzie nie do ruszenia, zakręcenie kierą jak od kartinga bez wspomagania w takim peżocie prawie niemożliwe i potencjalnie sporo drogich bulbulatorów do ujebania żeby to się opłacało.
I tak nie odpalisz, bo nie ma ciśnienia cieczy wiec nie ma połączenia pomiędzy silnikiem a kołami, bo silnik nie pracuję. Najwyżej rozwalisz przekładnie planetarna jak będziesz zjeżdżać z górki bez smarowania, to tak jakbyś holował automat. Nie ważne czy to jest stary czy nowy samochód, zasada działania jest taka sama.
Da się da sie
Może teraz film na temat hamowania silnikiem? Dlaczego to w ogóle jest możliwe i na jakiej zasadzie się to odbywa ;)
Załóż klucz na wał zakręć nim w prawo, to zobaczysz jak ciężko jest przełamać kompresję i myślę że reszty się domyślisz
Było już :) ruclips.net/video/X3_Y-pacrq0/видео.html
@@MotoZagwozdki Dzięki ;)
@@darass3366 aleś mu dowalił. Jak zadaje takie pytanie to wiadomo, że wyżyny jego możliwości to dolanie płynu do spryskiwacza. A i tak czasami się pomyli i zimą wleje letni ;-)
Dobra robota , proszę o odcinek z AD Blue .
Czy w przypadku nachylenia terenu w dół lepiej zostawić na biegu 1, a na pochyleniu w górę zostawiać na biegu wstecznym?
Na rowerze lub motocyklu podczas robiena whipa to kola cie prostuja jak zatrzymasz to nie jest dobrze to dziala jak żyroskop myslalem ze z samochodem jest to samo
Zatem co się musi takiego zepsuć w aucie że kierownica nie odbija? Temat nieodbijania kierowcy jest często poruszany na forach
Super robota ;)
Super film
0:55 Miałem obawy co będzie się działo po tych słowach xD
Bardzo fajny przekaz
Bardzo ciekawe!
Ciekawiło mnie to dzięki :)
A kurde myślałem że to proste i wiem wszystko, a tu cyk kilka nowinek się dowiedziałem :D
Świetny odcinek a może wyjaśnisz jak działa silnik od początku w ciągniku
Tak samo jak w każdym innym samochodzie
to taki sam silnik jak w samochodzie tlyko ze jest tam inna skrzynia ktora cala moc przekazuje tak jakby na duzy moment obrotowy a nie na szybkosc i w dodatku sa zwolnice w kolach
@@dawidw3617 po prostu ma bardzo wysokie przelozenia ot cala tajemnica..
Może odcinek o działaniu pasów bezpieczeństwa?
W samochodzie typu w124/w140 to trzeba walczyć bo sama zaczyna mocniej skręcać :)
A moze dla odmiany tzw power steering? W mocnych FWD jest to odczuwalne. Kola chca poglebiac skret gdy damy gazu. Temat ciekawy a malo kto wie o tym
to przy szperze chyba tylko, jak z 'otwartym' dyfrem dasz w palnik na zakręcie to wylatujesz przodem jak kuna w agrest
No i wszytko jasne :)
4:53 "bez trzymanki" i ta mina :D Krystian to jest zawadiaka widac :D
Nie żebym tak jeździł ;)
W okolicy trzeciej minuty jest pokazane koło z bieżnikiem kierunkowym, ale założone odwrotnie !!!!
Dziękuję
to ciekawe bo w nowym Suzuki Vitara 1.4T automat 4x4 podczas jazdy testowej zwróciłem uwagę, że kierownica sama nie wraca do pozycji wyjściowej tylko trzeba samemu się produkować i przez to zrezygnowałem z zakupu. Mój stary Peugeot 307 sam prostuje kierownicę i jakoś nie wyobrażam sobie jazdy bez tego. Czy ktoś może jeszcze spotkał się z czymś takim w nowym aucie?
Każdy może zrobić sobie test, o ile nie robił. Podczas jazdy rowerem/motorem lekko tyrpnąć jeden koniec kierownicy w przód, a ona sama wróci i zachowa tor jazdy
A myślałem, że to efekt żyroskopowy lub coś we wspomaganiu... człowiek uczy się całe życie...
Dużo się dowiedziałem przez te 5 minut ;-)
I o to chodzi ;)
Witam bardzo fajne filmy czy można wytłumaczyć jak jest rurznica niutono metry silnik benzynowy a dizel a ilość koni z góry dziękuję
Konie dadzą ci vmax na autostradzie i a moment sprawi że szybciej przyspieszasz czyli np diesel na początku ucieknie benzynie ale na dłuższą metę benzyniak powoli zacznie przeganiać go prędkością maxymalna która będzie większa
Panie no dizel to ino mo dórzo niutono metry jest dórza rurznica bo to dizel je 😒
@@klejnos94 skad wy takie dziwne pomysly bierzecie xd pewnie wg was biefga sie kolanami a idzie stopami xd I w prztyspieszeniu i predkosci maksymalnej liczy sie tylko moc.
Hmmm to może idąc za ciosem czemu kierunkowskaz sam odbija przy powrocie kierownicy?
To jest ten sam gość co jest odpowiedzialny za gaszenie światła w lodówce
Ale nie w każdym pojeździe! UAZ i Żuk nie miały tego bajeru 😝
a rozbierz kiedys to sie dowiesz, zwykłe spręzynki i zapadki..... jak sie zepsuje nie daj sie naciągnąc na wmane na nowy tylko napraw.
Zrób o klapach wirowych i różnicach jak działają w dieslu a jak w benzynie
Ja ci o nich mogę powiedziedż tyle że do niczego nie służą i lubią się upierdolić i rozkurwić silnik najlepiej szybko to wyjebac z dolotu
@@fucker8708 trochę służą bo w swoim aucie wywaliłem i auto ma inną charakterystykę pracy i dławi się delikatnie na niskich obrotach.
@@fucker8708 ale faktem jest że lepiej wywalić zanim się urwie jakaś
@@jankowalski9118 ja w swojej alfie zdemontowałem te klapy wirowe i silnik chodzi tak jak chodził nic się nie zmieniło wszystko jest ok
@@fucker8708 zakładam że zrobiłeś to w dieslu to wtedy nic się nie zmienia ale w benzynach już nie jest tak lekko i chyba powinno się je wyprogramowywać, żeby właśnie "wygładzić" pracę silnika na niskich obrotach. Dlatego w swoim pierwszym poście napisałem żeby zrobił też o różnicach w klapach między dieslem a benzyną. Bo różnica jest.
Pytanie: Budowa i działanie silnika wolnossącego i dlaczego używany jest w samochodach sportowych takich jak Lamborghini Aventador albo Huracan ?
ty tak powaznie z budowa i dzialaniem wolnossaka? tylko nei mow ze cchesz omowienei cyklu otta albo cyklu diesla
Mi kiedyś w poczciwym a4 tak zajechany był układ że sama nie chciała odbijać kiera a olej do wspomagania co 2-3 dni już stary z silnika lałem bo nie wyrabiałem na normalny😁
:D
A może odcinek o paliwach na stacjach ? Mój mechanik powiedział że nie warto kupować paliw "premium" ponieważ są bardzo suche i wcale nie służą silnikowi jak jest to reklamowane.
O kurwa nic nie rozumiem ale to co mówisz wydaje sie miec sens :D
A jak jest w autach do driftu? Tam koła wrecz same zakładają kontrę, czyżby wynikało to z właśnie dodatniego konta, kąta? Jak ti się pisze?
W driftowozach jeszcze dodatkowo koła są ustawione negatyw (pochylone w stronę samochodu), a oprócz tego pewnie jeszcze jest cała masa drobnych zmian w geometrii zawieszenia które na to wpływają
Co sie dzieje z silnikiem i nie tylko z nim gdy wrzucimy za niski bieg przy zbyt dużej prędkości?
Wystawi kopytko :D
Puk puk
Kto tam?
Panewka
Zalezy jak za niski bedzie to bieg. Jesli wyjdzie za skale obrotomierza czyli tloki beda sie poruszaly z wieksza predkoscia obrotowa niz zostaly do tego zaprojektwane to po prostu uszkodzi sie silnik. Moze sie zerwac pasek, tloki moga uderzyc w otwarte zawory, trzonki tlokow moga sie powyginac, a korbowod moze sie przekrecic robiac dziure w silniku. Generalnie totalna masakra i silnik na zlom. Skrzynia podejrzewam, ze moze to przetrwac. Jesli po zapieciu biegu obroty nie wyjda poza skale to silnikowi nic sie nie stanie aczykolwiek nie jest to dla niego zdrowe. Wtedy cierpi sprzeglo, bo podczas redukcji przypalasz je. Obroty sie zwiekszaja, bo to kola zaczynaja napedzac silnik, a nie odwrotnie. Mozna uniknac palenia sprzegla stosujac redukcje z miedzygazem. Czyli wyrownujac predkosci obrotowe silnika i skrzyni biegow.
Pytanie: Dlaczego silnik mający więcej cylindrów jest głośniejszy i skąd powstaje często ten basowy pomruk?
Kwestia układu wydechowego, a nie liczby cylindrów
Uuuu najs!
jako Ciekawostkę można dodać, że jak się nie mylę to w rajdowych autach "kierownica nie wraca" :D
Ciekawe, myślałem że to bardziej kwestia wspomagania kierownicy i elektroniki. Dzięki za fajny film!
A może byś zrobił odcinek dlaczego do dragów, wyścigów itp wykorzystywane są głównie silniki benzynowe a nie diesel?
Po prostu z benzyny da sie wiecej mocy wycisnac i wyzej sie kreca a tam jest moc. Najmocniejsze drafstery jezdza na alkoholu ale to inna sprawa
@@_screamm8079 czyli idealny temat na odcinek
@@_screamm8079 alkohol dlatego ze ma wyższą liczbe oktanową i bardziej można spręzyć mieszanke? bo kalorycznosci on nie ma wiekszej.
generalnei przy tym samym stopniu kompresji silnik benzynowy ma wieksza sprawnośc od diesla, inan sprawa że diesel ma wyższy stopen kompresji to da wieksza moc.
Bez trzymanki? Ja tam wolę mieć kontrolę nad kierownicą.
Niezła jakość jak na 2020.
Jakość czego ? :)
Mam pytanie na które znam odpowiedź ale prosisz o pytania no to... czy turbosprezarkę trzeba docierać ?
Pozdro
Może odcinek o tym jak jeździć benzyną/dieslem na zimnym silniku nie zależnie od pory roku
Czym różni się otwarty dyferencjał od zamkniętego?
otwarty jest normalnie, zamknięty to tak jakby go nie było, i byś na sztywno połączył koła
@@danielpoweska6604 ok
Ja mam fest zagwozdke. Pytanie takie , mamy 2 dwa samochody , załóżmy niech będzie to BMW E39 obie z tym samym wyposażeniem , ta sama linia nadwozia. Czyli jeden to 520d 4 cyl o mocy 136 koni poddany chipuningowi do mocy 160 Km 350 nm a drugi to 525d o seryjnej mocy 160km 6 cyl. Również 350nm momentu. I teraz poddać takie obydwa samochody w wyścigu drag race , moc ta sama , moment ten sam , jedynie masa inna bo silnik cięższy w 525d teoretycznie powinny iść łeb w łeb a w praktyce ? Czy jednak to 6 cylindrów będzie się zachowywać inaczej niż 4 i będzie mocniejsze ? Jak to może być ?
Tak
Sama wartość mocy oraz momentu obrotowego to jedno, ale liczy się też przebieg ich charakterystyki. Jeśli byłyby identyczne + taka sama masa pojazdów, nadwozie (bo opory powietrza), opony (bo opory toczenia) to powinny pojechać tak samo - wg mnie ;)
@@MotoZagwozdki i to jest właśnie ciekawe jedynie chyba sprawdzenie w praktyce pokazałoby wynik :) bo jednak tak ale nie jestem na 100% przekonany :)
kontynuacja tego tematu czyli: "
Dlaczego jak puszczę kierownicę to samochód nie jedzie do końca prosto, mimo iż kierownica ustawiona jest centralnie?" :)
Bo był spawany z dwóch części :D
Jedź na zbieżność
Bo masz zjebana geometrie xd
@@nanab256 geometria jest dobra. Mierzona niezależnie na dwóch stacjach
@@pawelwyrwas To jak widac nei jest xd no chyba ze zawsze wieje wiart w ta sama strone albo droga jest pochylona zawsze w ta sama strone
Jak działa elektroniczna szpera w autach PRZEDNIOnapędowych?
Pacz, a ja myślałem, że to chodzi o zbieżność kół ustawionych na "od siebie"
Dziena
A precesja, czy coś? Przypadkiem też nie odgrywa tu roli?
Silnik HMMWV na każdy rodzaj paliwa. Proszę!
Akurat mam problem w swoim samochodzie, mianowicie tylko przy maksymalnym skrecie w prawo, kierownica nie wraca po puszczeniu a zostaje i samochod jezdzi w kółko...
dołączam się do pytania. mam auto ktore stalo z 2 lata okresowo przepalane co kilka msc i kiera nie wraca do pozycji zero po skręcie. Po lekturze kilku for podejrzewam, że być może doszło do zastania/zaspawania/odkształcenia sworznia i to może powodować taką anomalie zachoania układu kierowniczego. Czy ma to sens?
Zależy to od wielu czynników. Może być to problem z mechaniczna częścią układu zawieszenia - wspomniane zatarcie elementów ruchomych. Może to być usterka układu wspomagania (jeżeli hydrauliczne, inne są mniej awaryjne). Ostatnia rzecz jaką przychodzi to wyeksploatowana listwa zębata (choć mało prawdopodobne).
To odcinek dla mnie
Siemano, może zabrzmi to głupio ale chciałbym wiedzieć jak działa odpalanie silnika za pomocą przycisku, chodzi mi tutaj oczywiście o fabryczne rozwiązania, proszę o gaszenie mojej ciekawości ;-;
Po prostu przyciskiem uruchamiasz rozrusznik - jak guzik (zamiast przekręcać kluczyk) ;p
@@MotoZagwozdki Zła konstrukcja pytania XD Chodzi mi o to w jaki sposób rozrusznik wyczuwa że ma wrócić na pozycje wyjściową ;-;
@@juzeff9666 Rozrusznik nic nie wyczuwa, tylko mu prąd odcina i sam wraca, tak samo jakbyś ty przestał kluczyk trzymać w starszym aucie. Steruje nim elektronika. Na przykładzie BMW to sterownik silnika do spółki ze sterownikiem zawierającym immo - EWS/CAS/FEM/BDC (w zależności od rocznika i technologii). Sterownik silnika monitoruje obroty i gdy wykryje że silnik odpalił (albo prawie odpalił), daje znać temu drugiemu żeby już przestał kręcić. Naciskając przycisk dajesz tylko znać że chcesz odpalić. Nie musisz go trzymać, a jak będziesz to i tak nie spowodujesz kręcenia w nieskończoność.
@@brys555 nie za dużo tej elektroniki w to dodałeś? 😅 Może i są takie rozwiązania, nie śledziłem aż tak schematów nowych konstrukcji. Ale wcześniej to było sprzęgło jednokierunkowe, aby nagle silnik nie zaczął napędzać rozrusznika i sprężyna powrotna, która cofała koło zębate. :)
@@Tomciosz94 Rozrusznik zostaje tak jak i był, z całą swoją mechaniką. Elektronika służy tu do odłączenia po odpaleniu. Raz kręci pół sekundy, raz przez trzy. Przy odpalaniu kluczykiem kierowca sam tego pilnuje.
Może szpera? Co to, jak działa
0:20 Nie prawda. Jeśli nie masz prędkości nie ma "momentu stabilizującego"
Ale o co chodzi? Przecież mówię, że puszczasz kierownicę PODCZAS JAZDY...
Ok nieporozumienie językowe.
Dlaczego "gęściejszy" olej nie uszczelnia silnika?
Pierwsza myśl, konwerter, lub jak kto woli przekładnia hydrokinetyczna. Lecz po chwili wpadł mi na myśl rezonans wydechowy w silniku dwusuwowym 😜 pot. Rezoo 🤣
Moto zagwozdka zrób odcinek o vacuum pompach
Scrub radious czy zmienia się kiedy zmieniasz et felgi ;)
Jak dokładnie działa automatyczna skrzynia?
ja tak mam ze jak skręce bardzo mocno to przy ruszeniu kiera sama się jeszcze bardziej dokręca XD
Pytanie : Dlaczego ciężarówki mając 25k obrotów czasami , nie są wstanie osiągnąć czasami nawet 140km/h a osobówki kręcąc się do 5k osiągaja 240km/h?
bo między silnikiem a kołami jest taki magiczne urządzenie zwane skrzynią biegów.
Pierwszy raz słyszę, żeby ciężarówka kręciła się do 25tys obrotów.
@@Justyna_Biber no shit Sherlocku ale nie rozumiem co ma skrzynia biegow do obrotow silnika
Nie 25K a 2,5 popatr dokładnie na obrotomierz. Na ciężarówce masz 25 x100 = 2500 a w osobówce masz 6 * 1000 = 6000 :D
@@MichaelCMGV a to, że jest coś takiego jak przełożenie np 1:2 1:3 ub np 1:10 w innej metodologi jest np 1,33; 1,0 i np. 0,25 a oznacza to np w 1 przyparzdku ilość obrotów wału korbowego na jeden obrót wałka zdawczego skrzyni bięgów.
Dlaczego w rowerze i w samochodzie kolo jest wychylone do przodu i mowisz że jest ok a jak w wózku jest do przodu to piszesz ze ustawione jest ujemnie i sie tak nie da ?
NEGATYW I POZYTYW
Dowiedziałem się jak to działa. Do tej pory myślałem, ze przyczyną jest jakaś specyficzna budowa maglownicy albo czegoś innego w układzie kierowniczym, może jakieś sprężyny albo coś. Nie rozumiem jak można ocenić negatywnie taki film. 31 frustratów i "specjalistów", którzy na pewno wiedzą lepiej i mają jakieś uwagi, ale zapomnieli, że to film dla laika.
To w końcu castor angle czy caster angle?
W literaturze spotkałem się zarówno z tym jak i z tym określeniem, więc pewnie można zamiennie używać.
A jak wraca po papierosie?
skrzynie cvt
To jest najgorsza rzecz w motoryzacji
@@swistak418 czemu?
@@Colas640 bo są bezpłciowe jak pantofelek, nie czuć w nich zmiany biegu (przyspieszasz, a wartość obrotów się nie zmienia, a tak btw wpisz se na YT skrzynia CVT brzmienie ) Ale temat fajny
@@swistak418 ja się znam poniekąd na skrzyniach CVT. Mam w skuterze tą przekładnię i sobie tam rolki zmieniam w wariatorze i się nią bawię, ogólnie to jest ciekawa rzecz. Akurat, gdy wciśniesz gaz, to obroty wzrastają, aczkolwiek nie ma zmiany biegów, niestety. Miłego dnia :)
@@Colas640 oki oki wiem o co chodzi. Nawzajem
Dlaczego na wstecznym nie trzeba dodawać gazu?
Na żadnym biegu nie trzeba ;)
Trzeba
0:01 Ktos tu w Rusta pykał? ;)
Dlaczego m54b30 nie trzyma serii ?
Bo to bmw. Tam się nic rzeczywistości nie trzyma.
żebyś kupił M52B28
0:00 - Ktoś tu chyba w Rusta grał :D
Ciekawe. Ja zawsze myslalem ze to od przekladni jakis mechanizm.
Wazny jest też napęd. W samochodach tylno napędowych kierownica nie odbija tak dobrze jak FWD.
Krystiana to ja widze w przyszłości jako konstruktora w jakimś zespole F1. Może tak być.
Pozdrawiam imiennika ;p
A jak jest w samochodach do driftu że kierownica po skręcie w prawo automatycznie po puszczeniu obraca się w druguą stronę edit: lajkujcie żeby widział
Ja mam złom zbieżność i mi sama wraca na lewo xD
I ten dźwięk z rusta xd
To jakaś tajemnica wszechczasów tak naprawdę xd
xD