Gęstość elektrolitu - czy wzrośnie przy napięciu 14,4V - część 2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Druga część doświadczenia w którym chciałem odpowiedzieć na pytania -czy ładowanie akumulatora do napięcia 14,4V spowoduje wzrost gęstości elektrolitu oraz jak długo trzeba ładować akumulator aby osiągnąć odpowiednią gęstość ?
    Pierwsza część dostępna tutaj • Gęstość elektrolitu - ...

Комментарии • 60

  • @jur323
    @jur323 4 года назад +9

    A ja zaobserwowałem że ładowanie zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych przebiega fajnie, nadają się do instalacji samochodowej 14,4V, choć nie naładują się do pełna to wchłaniają energię znacznie lepiej i przy niższym napięciu niż aku Ca-Ca, czyli wapniowo-wapniowe, których stanowią 90% dzisiaj sprzedawanych. Wapniowe potrzebują w późniejszej fazie ładowania napięcia do 16.2V, już drugi model, różnych firm premium poszedł na reklamację (średnio wytrzymują półtora roku -te z trzyletnią gwarancją). Prawda jest taka że nie nadają się one do większości instalacji samochodowych, no chyba że ktoś lubi często zmieniać aku.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 года назад +4

      Dobrze piszesz tylko sprecyzuj co rozumiesz, albo co my mamy rozumieć pod pojęciem ,,zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych''.Czy chodzi o starą technologię np.z lat 80-tych.Pb/Pb Piszę tak ponieważ jest już tak namieszne z rodzajami akumulatorów jedni piszą ogólnie, drudzy szczegółowo. Akumulator AGM, czyli nowoczesny ogólnie jeszcze jest z rodziny kwasowo-ołowiowej czy już nie jest?.Czy kwasowo -ołowiowe to też mieszanka ....Ca/Ca wapniowo-wapniowe... Pb/Ca ołowiu z wapnem.....Pb/Ca/Ag ołowiu z wapnem i srebrem

    • @jur323
      @jur323 4 года назад +4

      Jakikolwiek dodatek wapnia czy to do jednej płyty czy dwóch wpływa niekorzystnie na proces ładowania i ma przede wszystkim wspomóc dostawców i hurtowników ponieważ takowe aku nie wymagają częstego doładowywania podczas przechowywania jak pozostałe. Sporo czytałem na ten temat jak szukałem dobrego akumulatora, poza tym jestem elektronikiem i próbuję też różnych metod ładowania. AGM-y są w porządku, nie zawierają wapnia z tego co wiem, no chyba że już coś się zmieniło ale są dość drogie. Ostatni aku który kupiłem to Gopart, produkowany w Mielcu i jestem bardzo zadowolony ponieważ pomimo bardzo krótkich, kilku-kilometrowych tras nie muszę go doładowywać (jak przy ca-ca), przy ładowaniu z alternatora przy napięciu dokładnie 14.4V.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 года назад +5

      @@jur323 Nie odbierz tego, że się czepiam się Twoich opisów tylko chcę czegoś więcej wiedzieć jakim akumulatorem jest Gopart tz.z płynnym elektrolitem w technologii Pb/Pb.Też tak bym chciał ładować akumulator jak Ty.Dolewanie wody to nie problem jak tylko akumulator ma korki.

    • @jur323
      @jur323 4 года назад +3

      Jak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej to proszę, poszukaj w internecie, nie chce mi się rozpisywać a można by w tym temacie napisać niejedną książkę, sam spędziłem wiele godzin na wnikaniu w sprawy różnego typu akumulatorów i ich właściwym ładowaniu. Możesz np. wejść na kanał "Mr.Akumulator", jest tam wiele przydatnych informacji i eksperymentów. Ja osobiście doszedłem do wniosku że jeśli nie byłyby już dostępne zwykłe Pb/Pb to tylko AGM, na dzień dzisiejszy oczywiście. Przepłacanie za dodatki srebra czy innych specyfików, które są zazwyczaj chwytami reklamowymi też nie ma większego sensu.
      Dodam jeszcze ciekawostkę że po drugiej reklamacji tego samego aku dostałem obszerne pismo z którego min. wynikało że im wyższy prąd rozruchowy w stosunku do pojemności to wrażliwość akumulatora na głębokie rozładowanie mocno rośnie lub też jeżdżenie na niedoładowanym mu szkodzi (w skrócie-np. przy aku o pojemności 70Ah prąd rozruchowy powinien być mniejszy niż 700A).

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 года назад +3

      @@jur323Napisałeś...... ,, Ja osobiście doszedłem do wniosku że jeśli nie byłyby już dostępne zwykłe Pb/Pb to tylko AGM''.A gdzie one są jeszcze do kupienia ?przecież one jako akumulatory rozruchowe z płynnym elektrolitem wyginęły podobnie jak dinozaury.
      I teraz albo kolego trochę bujasz w obłokach, albo masz jakieś tajemnice, o których zwykły akumulatorowiec i świat jeszcze nic nie wie.

  • @grzegorzdzikowski3981
    @grzegorzdzikowski3981 3 года назад +3

    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyczerpujące informacje obserwuje na RUclips filmy ale powiem że to nie da śię pokazać na filmie trzeba mieć trochę wiedzy żeby to zrozumieć mam też doświadczenie dotyczące akumulatorów w starszej wersji ładowania formowańia akumulatorów kwasowych12V jeżeli ktoś ma problem ze swoją baterią proszę pisać postaram śię odpisać

  • @XY-qw8ef
    @XY-qw8ef 5 месяцев назад

    Obejrzałem obydwa odcinki, świetna robota. Nasuwa mi się takie pytanie - jak takie napięcie a co za tym idzie gęstość elektrolitu i stan naładowania akumulatora wpływa na jego żywotność ? Czy ona spada czy nie a tylko korzystamy z niepełnej pojemności tego akumulatora ? Choć w samochodzie tak naprawdę korzystamy tylko z ułamka tej pojemności.
    Czy cykliczne doładowywanie do gęstości 1,28 - 1,30 zwiększy żywotność akumulatora ?
    Pozdrawiam.

  • @rizab660
    @rizab660 3 года назад +3

    Tyle co ja pamiętam, to 1/1000 jest używany jako prąd do utrzymania stan ładowania. Czyli ok. 50mA. Na samym końcu testu tyle było. A więc zawsze coś nie coś przy takim prądzie się jeszcze dzieje.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +3

      Z naciskiem na "coś tam". Ale takie samo doświadczenie przeprowadził Tadek Marczuk na swoim kanale - on poświęcił na to prawie miesiąc aż w końcu akumulator osiągnął odpowiednią gęstość elektrolitu.

  • @maxell6989
    @maxell6989 4 года назад +7

    myślę że to doświadczenie obala mit że prawidłową gęstość elektrolitu uzyskuje się tylko i wyłącznie ładując akumulator napięciem 16,2V, jak widać można uzyskać prawidłową gęstość ładując niższym napięciem ale odpowiednio dłużej, czołowy polski producent prostowników semi na swojej stronie podaje że jego algorytmy zakładają nie przekraczanie napięcia 15,8V ponieważ jest to maksymalne bezpieczne napięcie dla instalacji w samochodzie, więc można wnioskować że napięcie 15,8V jest wystarczajace do uzyskania właściwej gęstości, a że ładowanie będzie trwało z godzinkę dłużej niż przy 16,2 V to chyba nikomu większej różnicy nie zrobi.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +7

      Ja bardzo często powtarzam - to prądem ładujemy akumulator, nie napięciem. Nie zgadzam się z sztywno podanymi napięciami - ponieważ to zależy od bardzo wielu czynników - choćby od temperatury elektrolitu.
      Co innego akumulatory AGM czy żelowe, ale aku z płynnym elektrolitem, ładujemy odpowiednim prądem - nie napięciem.

    • @tomaszpower5648
      @tomaszpower5648 Год назад +1

      zgadza się napięci 16,2v juz są widzi 1,260g/cm chyba ładowanie jak długo nawet 24h na amper 2A

    • @tomaszpower5648
      @tomaszpower5648 Год назад

      napięci 11,50 do 16,20v nawet 24h Przez amper 2 lub 3

  • @darekk9312
    @darekk9312 4 года назад +7

    Kolejne bardzo ciekawe i praktyczne doświadczenie. Jestem ciekaw jak stopniowy wzrost napięcia ma przełożenie na gęstość elektrolitu, mógłbyś pociągnąć dalej temat zwiększając teraz napięcie ładowania do 14,6V a później do 14,8V a nawet 15,0V z Twoich doświadczeń wiemy, że przy 14,4V i 100h ładowania dało się osiągnąć max 1,25g/cm ciekawe co dadzą kolejne +0,2V, +0,4V, +0,6V.
    W moim aucie mam aku AGM i napięcie jakie daje alternator to 14,6V-15,0V. To 15,0V jest tylko gdy auto odpalę po dłuższej przerwie 48h i przy temperaturach w okolicy 0'C. Zaraz ktoś napiszę, że mam problem z alternatorem ale śmiem twierdzić, że nie gdyż auto jest nowe i tak ma od początku i nic złego z aku się nie dzieje.
    Sorki za offtopic ale zobacz tego wloga gość opisuje jak działa inteligentne ładowanie w nowych samochodach myślę, że to też garść ciekawych i pouczających informacji.
    ruclips.net/video/wA__AhSLk0A/видео.html

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +7

      Darku też mam w swoim samochodzie - Citroen C5 X7 - moduł szacowania naładowania. Okresowo napięcie sięgało nawet 15,2V - ale co z tego jak moduł tak szacował, że doprowadził do rozładowania akumulatora - dlatego go wyłączyłem i od tego momentu jest spokój - alternator utrzymuje napięcie 14,0-14,4 V i sytuacja się już nie powtórzyła.
      Nie twierdzę że we wszystkich samochodach tak to działa - ale Citroen ewidentnie ma z tym problem, bo nie jestem odosobnionym przypadkiem.

    • @darekk9312
      @darekk9312 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Podałeś górne napięcie jako 15,2V a jakie było dolne bo u mnie poniżej 14,6V jeszcze nie zaobserwowałem. Poza tym jestem "głodny" informacji na temat aku AGM i ich pracy czy ładowania ;o)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      @@darekk9312 dolne jakie zaobserwowałem po zamontowaniu w pełni naładowanego akumulatora to 12,7V - czyli praktycznie brak ładowania. I takie napięcie dość długo się utrzymywało. Po tygodniu wzrosło do 13,2V.

    • @darekk9312
      @darekk9312 4 года назад +3

      @@TomaszHudy to faktycznie niskie... Kiedyś to była prosta sprawa wyciągałeś aku i ładowałeś co najwyżej traciłeś ustawienia zegara i radia a teraz strach się bać czy elektronika auta nie wzburzy się po wstawieniu w pełni naładowanego aku. Nie wiem ile w tym prawdy ale ponoć komp samochodu uczy się teraz zachowań swojego właściciela i odpowiednio dostosowuje ładowanie tzn. inaczej będzie ładował jak jeździsz raz na tydzień a inaczej jak masz jazdy 8h dziennie. Takie doładowanie aku poza elektroniką samochodu może powodować zaburzenia w logice "inteligentego ładowania" i później system może głupieć. Zimą zwątpiłem w swój aku bo miałem napięcie spoczynkowe 12,3V i podmieniłem go bez blackout’u (dałem aku na podtrzymanie) a AGM'a podładowałem w domu (przy 20'C) ale przyznam szczerze, że ładowanie zaczęło się wysoko bo aż od 14,6V przy 2,85A a po godzinie 3h miałem 14,76V przy 1,81A i zakończyłem ładowanie po 6h przy 14,75V przy 1,07A gdyż bałem się aby nie przegazować mat :( A po 2 tygodniach w użytkowania w samochodzie i tak napięcie spoczynkowe było w granicach 12,3-12,4V. Zimą AuTool podawał "Zastąpić" a dziś podaje "Dobry Baterii" ;o)

    • @tomaszt2730
      @tomaszt2730 3 года назад +1

      @@TomaszHudywitam.W Passacie B7 aku agm Bosch 70Ah 760A ładowanie jest po odpaleniu auta 14.9 a potem spada do 12.9V. Pozdrawiam

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 3 года назад +6

    Trzeba wziąć pod uwagę, ze to używany akumulator i to firmy "Kozak".

  • @maxkolanko2441
    @maxkolanko2441 2 года назад +1

    A może zamiast czasu potrzebna jest inna ładowarka/prostownik?

  • @marka708
    @marka708 3 года назад +5

    Ale ten akumulator pierwszy pomiar był w super stanie to dla czego po rozładowaniu juz nie mozna go doprowadzić do tego stanu co był a ładował sie 60 godzin

  • @uprzedzony
    @uprzedzony 4 года назад +3

    Jak to się ma do ostatnio testowanej u mrAkumulator ładowarki Kulona, która przy 14V i 48h zrobiła gęstość? O co tu chodzi?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Chodzi o wartość skuteczną i szczytową, niebawem właśnie będę robił film na temat wpływu przebiegu prądu na efektywność ładowania.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 3 года назад +2

      @@TomaszHudy A kulon nie podaje prądu stałego?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Nie wiem jaki jest dokładnie przebieg prądu Kulon'a, ale raczej dość stabilny. Do impulsowego przebiegu ma ładowanie asymetryczne 😉

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 3 года назад +1

      @@TomaszHudy "Nie wiem", "raczej". Albo sprawdzone informacje, albo lepiej nie pisać domysłów. Pytałem się właścicieli Kulona na kanale mrAkumulator czy ładuje impulsowo i twierdzą, że prądem stałym.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +9

      @@MultiKomentator wybacz że się odezwałem

  • @marekm6172
    @marekm6172 3 года назад +4

    Czy mógłbym taki akumulator ładować non -stop cały miesiąc bez robienia przerw prądem o natężeniu 0,04 A. I napieciu około 15 V,bez żadnej szkody dla aku aż do uzyskania pełnej gęstości .Co by sie stalo gdybym zajrzal do niego dopiero po miesiącu od załączenia, byłaby katastrofa -czy nie ?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +4

      Nie byłoby żadnej katastrofy, ale obawiam się że mógłbyś nie osiągnąć napięcia 15V przy tak małym prądzie - to zależy od pojemności akumulatora.

    • @marekm6172
      @marekm6172 3 года назад +1

      @@TomaszHudy Ok

  • @marka708
    @marka708 3 года назад +5

    Wygląda na to że to ładowarki są do niczego , bo dla czego nie wraca do tego stanu co był ,to ten sam akumulator w samochodzie widocznie był dobrze ładowany. a teraz nie bo widocznie te ładowanie nie jest dobre

  • @Ciesu
    @Ciesu 10 месяцев назад

    Ciekawe czy przy napięciu 16.5 była by szybciej gęstość 1.28?

    • @vipmikolaj
      @vipmikolaj 7 месяцев назад

      Fizyka nie pozwoli na więcej

  • @adambicho
    @adambicho 3 года назад +4

    czyli, zeby doladowac aku po odpaleniu trzeba jezdzic 3dni na okraglo...?wow.... ciekawe dlaczego w samochodach jest tak niskie napiecie z arternatora...? a nie ok 16V, lub wiecej niz 14,4V....ze wzgledu na mozliwe temp w komorze silnika? moze dlatego nowsze auta maja aku w bagazniku.... kiedys mialem aku z "oczkiem" i ono nigdy nie bylo na zielono mimo 14,4V wniosek, ze raz np. raz na miesiac wymontowac aku i doladowac wyzszym napieciem...?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +6

      Gdyby w instalacji samochodowej utrzymywane było napięcie ok. 16V, to przynajmniej raz w tygodniu trzeba by uzupełniać wodę, ze względu na duże gazowanie elektrolitu.
      Te 14,4V to taki kompromis, który jest w stanie uzupełniać brakujący ładunek jeżeli gęstość jeszcze nie spadnie ruclips.net/video/RndFqv61BwA/видео.html

    • @adambicho
      @adambicho 3 года назад +5

      @@TomaszHudy no i...lux laboratorium. dzieki....wynika z tego, ze stare prostowniki byly najlepsze, jesli byly fabryczne...troche jakby technologia sie cofnela hehee i przy krotkich trasach rzedu 5km, 4 odpalenia na miescie i 5km na powrot dobrze by bylo podladowac w celu podwyzszenia gestosci impulsowo 14,7, lub 16,2 z odpieta klema. dziekowac

    • @gromosawsmiay3000
      @gromosawsmiay3000 3 года назад +6

      niekoniecznie 3 dni, tutaj był test całkowicie rozładowanego aku, ile pobierzesz energi (Ah) podczas 10 sekundowago odpalenia ? rozrusznik ma 1 kW czyli musi pobrać 83 A, trwa to 10 sekund, więc pobierzesz 830 As czyli 0,23 Ah, wiec majac 14,4 V przy pradzie 0,5A wystarczy ół godziny aby to doładowac, oczywiście zakładam idealna konwersje.
      nikt normalnei całkowicie rozładowanego Aku nie ładuje w samochodzie.

    • @krzychu82m
      @krzychu82m 2 года назад

      @@gromosawsmiay3000 Dlaczego?

    • @gromosawsmiay3000
      @gromosawsmiay3000 2 года назад

      @@krzychu82m co dlaczego ?

  • @melon0909
    @melon0909 3 года назад +2

    Ja bym zrobił multiwibrator astabilny i podłączył przez mosfet do zasilacza laboratoryjnego.

  • @hakier10000
    @hakier10000 4 года назад +5

    musi być 16+V popatrz na kanale mrakumulator ruclips.net/video/dWW0yykFnts/видео.html i ichniejsze Testy poranka

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +8

      Niestety, jeżeli koledzy z kanału mrAkumulator tak twierdzą to są w błędzie. Jak widać na moim doświadczeniu gęstość ciągle wzrasta - to kwestia czasu aby osiągnęła odpowiednią wartość.
      Kolega Tadek Marczuk poświęcił jeszcze więcej czasu niż ja i obecnie osiągnął już gęstość 1,28-1,30.
      Test poranka jest przeprowadzany bodajże w ciągu 10 godzin to zdecydowanie za mało aby przy takim prądzie ładowania uzyskać odpowiednią gęstość elektrolitu.

  • @Pitejro1
    @Pitejro1 2 года назад

    A ja myślę że napięcie jest za niskie.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 года назад +1

      Nie, napięcie jest OK, tylko wtedy jeszcze nie wiedziałem że trzeba o wiele więcej czasu - i to nie na samo ładowanie, ale na swobodny wzrost gęstości elektrolitu
      ruclips.net/video/OhPzchBLchg/видео.html