No kawał dobrej roboty... Pytanie, czy to się ekonomicznie spina? Wydajesz bambylion na takie prace, po czym sprzedajesz furę za 10 lat albo jedziesz w teren, zaliczasz rolkę i po zawodach. Co do cynkowania, widziałem na własne oczy starego Jimny, którego właściciel miał galwanizernię. Ocynkował w swoim wozie ramę i po latach świetnie to wyglądało.
Twoja idea pokazywania tego jakże przemyślanego i niezwykle dokładnego zabezpieczenia antykorozyjnego tego auta, będzie dla wielu osób cennym drogowskazem w przyszłości, pokazującym jak takie zabezpieczenie powinno wyglądać. Ja sam jestem pod wrażeniem pokazywanych przez Ciebie tych wszystkich małych detali I szczególików, ich sposobu przygotowania oraz zabezpieczenia. Osoba która wykonuje tą usługę - czyli kolega o imieniu Tomek - posiada i wyobraźnię przestrzenną, i jest cierpliwy no i niezwykle dokładny - a praca z takimi ludźmi to czysta przyjemność. Sztuka zaplanowania tego, gdzie i co powinno być zaślepione a które otwory powinny pozostać plus wysoka jakość wykończenia/przygotowania detali, zasługuje na wielkie brawa i uznanie 💪. Oczywiście najprościej byłoby by podłoga od spodu i rama były tak jak mówisz w kolorze czarnym lub żółtym. Ale ambitne podejście do tego projektu przez Inwestora ( czy może wykonawcę ?) budzi mój ogromny szacunek a jednocześnie wywołuje uśmiech na mojej twarzy - no ten jasno zielonkawy kolor pod spodem auta wygląda naprawdę kozacko 👌 ! Antek, nie promujesz w tym filmie na pewno pójścia na łatwiznę, ale pokazujesz taką ambitną wersję dbania o swój samochód z której będzie korzystać - jestem przekonany - coraz więcej pasjonatów takich jak Ty lub Kuba (właściciel auta). Super że pokazujesz takie ciekawe rzeczy, uświadamiasz/edukujesz innych, że coś takiego jest możliwe do wykonania oraz słusznie argumentujesz co, w jakiej kolejności i dlaczego powinno się wykonać, aby ten cały proces technologiczny + nakład finansowy - miał sens. Jak dla mnie mega seria ! Dzięki za film ❤ .
Dzień dobry, bardzo fajny materiał. Zastanawiam się nad zakupem nowego Suzuki Jimny i chciałbym Cię zapytać czy liczyliście ile kosztuje i trwa wykonanie takiego zabezpieczenia, widząc jak mizernie jest zabezpieczone nowe auto myślę że po wyjechaniu z salonu od razu trzeba go zabezpieczyć. Proszę o informację co do kosztów. Pozdrawiam serdecznie Grzegorz
Dlatego wolę ocynk w wannie, oczywiście wcześniej przygotowany. Jak słyszę, że pod oryginalną konserwacją wychodzi korozja (5:10), to zastanawia mnie czemu pod nową konserwacją miałaby nie wyjść? Oczywiście ktoś się solidnie napracował nad tym autem i wszystko ładnie uszczelnione ale jeśli przypadkiem coś się wleje od środka, może jakiś niedrożny odpływ czy coś, to jak się z tego wyleje? Nie neguję roboty, robota spoko ale pytania same się nasuwają.
1 bo nie jest jednolita 2 oryginalny podklad ma 0-40 mikronów 3 przecież jest powiedziane że auto trzeba kontrolować, tak samo jak olej w moscie niby szczelny a czasem sie wleje woda , trzeba sprawdzić. 3 każdy robi jak uważa , chcesz to cynkuj maluj bolem albo nie rób nic :)
Jestem na 7:30 więc wybacz, jeśli gdzieś dalej poruszysz ten temat. Ale Jak już wszystko jest wyciągnięte i rozmawiacie o zamykaniu ramy to czemu kurka nie zaspawać wszystkich otworów jak w G klasie i mieć spokój? Moim zdaniem jak się da gumowe zaślepki to zawsze się coś skropli, wessie, albo gdzieś naleci podczas brodzenia. Ja (ja, amator) bym to zaspawał i ostatnim wolnym otworem dmuchał z kompresora żeby zobaczyć czy wszystko szczelne i jak tak to zamykać i po robocie :)
@@LubieMojeZycie zaślepka powoduje że nie będzie wymiany powietrza. Czyli kondensat będzie dłużej pozostawać w środku ramy. Oczywiście mogę się mylić, ale zaślepienie prawie wszystkich dziur technologicznych jest błędem...
@@LubieMojeZycie wystawiając film z opcją komentarzy chyba liczysz się z tym że ktoś zada pytanie? Ja grzecznie przedstawiłem swój pkt widzenia. Zaznaczyłem że mogę się mylić, wręcz zachęcam do wypowiedzenia się MERYTORYCZNIE autora postu ( czyli Ciebie Antek ) do uzasadnienia merytorycznego swojego pkt widzenia. Więc jeśli uważasz że się mylę i to czekam na konstruktywną odpowiedź która wyprowadzi mnie z błędu.
@@LubieMojeZycie przepraszam nie sprecyzowałem czego szukam mam land cruiser 95 i nie wiem czy brnąć w remont poszukać w ciepłych krajach czy jest jakaś firma budującą na nowo pozdrawiam
@@LubieMojeZycie w sensie przez nabywcę po wyjechaniu z salonu, np w jakimś aso, bądź na własną rękę np. czy wosk był wpuszczany do ramy? Czy tak jak wyjechał tak było jeżdżone?
@@rafaj7469 auto wyjechalo z salonu jeździło jak dobrze pamiętam 2 lata następnie kupił go Młody i dopiero pojechało na konserwację. Skutki braku fabrycznego zabezpieczenia widać na pierwszym filmie z serii
Otwory technologiczne plus miejsca przez które ma wychodzić woda. No właśnie je zamykamy :) zostawiamy dostęp tylko do dolnych gdzie może zbierać się woda
Kurde wygląda to imponujaco. Ale zastanawia mnie jakie siły działają na ramę? Skrętne? Czy ta masa która wygląda na sztywna jak beton będzie wstanie zapracować ? Jeśli nie to pojawia się mikropęknięcia pod którymi będzie sobie rdza urzędować. I zobaczymy jej imprezę dopiero na sam koniec jak będzie za późno. Czy ta masa nie powinna być mimo wszystko lekko elastyczna? Rozmawiałem z technologiem wiadacej firmy od nas uszczelniających i w jego ocenie mas uszczelniających miękkich nie powinno się malować twardymi lakierami. A elementów które pracują nie powinno się pokrywać masami Ala beton bo nie są wstanie pracować....
Lakier jest twardszy niż ta konserwacja , czy lakier pęka na ramie? Nie. Tak jak Ci pisałem wcześniej, pokaż swoje doświadczenia a nie teoretyczne przypuszczenia :) rozumiem że kilkanaście lat już zajmujesz się konserwacją samochodów? Czy tylko rozmawiasz z technologiem? 😀
Aa co do malowania twardym miekkiego , na zmocie młodego czerwonym samuraiu ( jest u mnie na kilku filmach) bardzo dużo elementów jest uszczelnione na karoserii miękką mastyką a na tym jest oryginalny twardy raptor lakierowany na gładko ,teraz ciekawostka od 5 lat nie pęka, hmm. Ja tam ufam swojemu doświadczeniu nie teorii innych ludzi. Tak czy inaczej dziękuję za komentarz 😀
@@LubieMojeZycie ponownie pisząc post chce merytorycznej rozmowy. Mam inny pkt spoglądania na to, inne doświadczenie. Dla tego piszę jak jak to widzę i skoro widzisz to inaczej to proszę o treściwą odpowiedź podpartą jakimiś konkretnymi doświadczeniami.
Kolejny przykład planowej degradacji,z góry zaplanowane krótsze życie produktu Gdzie ekologia? Zrobić coś co zgnije po kilku latach, żeby produkować kolejne wyroby i marnować zasoby naturalne... Szacun za ogrom włożonej pracy i zaangażowanie, producent zamiast brać kasę za reklamę tego produktu, powinien dopłacać do takich właśnie warsztatowych projektów
A wystarczyło by żeby producent ogniowo cynkował ramę i procesem Sendzimira blachę. Niecynkowanie przez Japończyków uznaję za zbrodnie przeciw ludzkości i mam zamiar sądzić ich w Hadze
Koszt auta + koszt takiej konserwacji = cena większej terenówki bez potrzeby konserwacji. ;) Jimny jest dobry nie dlatego, ze jest wybitnie dobry, ale dlatego że nie jest zły i jest tani.
@@arkadiuszmiotk7538 Spodziewam się mniej więcej jakie są koszty. Masz rację że ludzie wybierają taniej i dlatego jest wielu speców którzy "taniej" zrobią. Mi chodzi o to, że jak już znajdą się osoby które są w stanie zapłacić w zamian za tak dobrą robotę, to nie idzie łatwo znaleźć takiego fachowca, który faktycznie przyłoży się "jak do swojego", bo każdy uważa się za "pro" i naobiecuje czego to nie zrobi, a potem się okazuje że masz ch**owo i po 3 latach wychodzi wszystko.
ale cynkowanie ogniowe ? Bo się gubię . Zaspawaj całą ramę i nabij ją azotem. Do tego manometr i masz na zawsze ;) Tak się robi w lotnictwie. Każde pęknięcie spuszcza gaz.
Fajny pomysł ale niestety nie do wykonania na tej ramie , ona jest zrobiona ze zbyt wielu elementów. Ale w ramie samuraia ktora jest z prostego profila dałoby się tak zrobić :)
@@LubieMojeZycie po co używają kwasu przy ocynku ogniowym. Każdy tłuszcz się spali w kąpieli. 450 C nie wytrzyma ani lakier ani tłuszcz. Cynk wejdzie też w szpary. Co innego przy ocynku galwanicznym. Tam potrzeba pola elektrycznego by się udało.
Moi drodzy przepraszam za mała wpadkę z porannym filmem , dodał się krótszy o 10min... juz jest poprawione :)
Aa to stad to dziwne zakonczenie w stylu miszy
Tak właśnie ten koniec poprzedniego filmu nie był w Twoim stylu 😉
Nie myli się ten co nie pracuje.pozdro💪💪💪
Sztos robota .Prawda jest taka że tak powinno auto wychodzić z fabryki .
Piękna wykonana praca. Posłuży wiele lat. Brawo
No kawał dobrej roboty... Pytanie, czy to się ekonomicznie spina? Wydajesz bambylion na takie prace, po czym sprzedajesz furę za 10 lat albo jedziesz w teren, zaliczasz rolkę i po zawodach. Co do cynkowania, widziałem na własne oczy starego Jimny, którego właściciel miał galwanizernię. Ocynkował w swoim wozie ramę i po latach świetnie to wyglądało.
Piękna robota, znakomite omówienie, dzięki, że dzielicie się wiedzą, pozdrawiam.
Będzie wyglądać kozacko poskładane w całość 💪🏼💪🏼
Taką robotę to się chwali bardzo fajnie to wygląda 👍
Twoja idea pokazywania tego jakże przemyślanego i niezwykle dokładnego zabezpieczenia antykorozyjnego tego auta, będzie dla wielu osób cennym drogowskazem w przyszłości, pokazującym jak takie zabezpieczenie powinno wyglądać.
Ja sam jestem pod wrażeniem pokazywanych przez Ciebie tych wszystkich małych detali I szczególików, ich sposobu przygotowania oraz zabezpieczenia.
Osoba która wykonuje tą usługę - czyli kolega o imieniu Tomek - posiada i wyobraźnię przestrzenną, i jest cierpliwy no i niezwykle dokładny - a praca z takimi ludźmi to czysta przyjemność. Sztuka zaplanowania tego, gdzie i co powinno być zaślepione a które otwory powinny pozostać plus wysoka jakość wykończenia/przygotowania detali, zasługuje na wielkie brawa i uznanie 💪.
Oczywiście najprościej byłoby by podłoga od spodu i rama były tak jak mówisz w kolorze czarnym lub żółtym.
Ale ambitne podejście do tego projektu przez Inwestora ( czy może wykonawcę ?) budzi mój ogromny szacunek a jednocześnie wywołuje uśmiech na mojej twarzy - no ten jasno zielonkawy kolor pod spodem auta wygląda naprawdę kozacko 👌 !
Antek, nie promujesz w tym filmie na pewno pójścia na łatwiznę, ale pokazujesz taką ambitną wersję dbania o swój samochód z której będzie korzystać - jestem przekonany - coraz więcej pasjonatów takich jak Ty lub Kuba (właściciel auta).
Super że pokazujesz takie ciekawe rzeczy, uświadamiasz/edukujesz innych, że coś takiego jest możliwe do wykonania oraz słusznie argumentujesz co, w jakiej kolejności i dlaczego powinno się wykonać, aby ten cały proces technologiczny + nakład finansowy - miał sens.
Jak dla mnie mega seria !
Dzięki za film ❤ .
Dziękuję za komentarz :)
Dzień dobry, bardzo fajny materiał. Zastanawiam się nad zakupem nowego Suzuki Jimny i chciałbym Cię zapytać czy liczyliście ile kosztuje i trwa wykonanie takiego zabezpieczenia, widząc jak mizernie jest zabezpieczone nowe auto myślę że po wyjechaniu z salonu od razu trzeba go zabezpieczyć.
Proszę o informację co do kosztów.
Pozdrawiam serdecznie Grzegorz
dziękuję za wyczerpujący materiał
I’m sorry I don’t speak Polish! But i watched the other episodes! And I gotta tell you, I’m impressed! 👌😍👍👉❤️beautiful job!👍
Wyglada na prawdę mega ! Dobra robota 💪
Dlatego wolę ocynk w wannie, oczywiście wcześniej przygotowany. Jak słyszę, że pod oryginalną konserwacją wychodzi korozja (5:10), to zastanawia mnie czemu pod nową konserwacją miałaby nie wyjść? Oczywiście ktoś się solidnie napracował nad tym autem i wszystko ładnie uszczelnione ale jeśli przypadkiem coś się wleje od środka, może jakiś niedrożny odpływ czy coś, to jak się z tego wyleje? Nie neguję roboty, robota spoko ale pytania same się nasuwają.
1 bo nie jest jednolita
2 oryginalny podklad ma 0-40 mikronów
3 przecież jest powiedziane że auto trzeba kontrolować, tak samo jak olej w moscie niby szczelny a czasem sie wleje woda , trzeba sprawdzić.
3 każdy robi jak uważa , chcesz to cynkuj maluj bolem albo nie rób nic :)
@@LubieMojeZycie nie atakuję, tylko rozmyślam, potem komentuję, kawał dobrej roboty.
@@EddyBack luz przecież tylko odpowiadam na pytania :)
@@LubieMojeZycie
Jestem na 7:30 więc wybacz, jeśli gdzieś dalej poruszysz ten temat. Ale Jak już wszystko jest wyciągnięte i rozmawiacie o zamykaniu ramy to czemu kurka nie zaspawać wszystkich otworów jak w G klasie i mieć spokój? Moim zdaniem jak się da gumowe zaślepki to zawsze się coś skropli, wessie, albo gdzieś naleci podczas brodzenia. Ja (ja, amator) bym to zaspawał i ostatnim wolnym otworem dmuchał z kompresora żeby zobaczyć czy wszystko szczelne i jak tak to zamykać i po robocie :)
Spawanie uszkodzi lakier w środku, lepiej zakleić
Super robota i efekt , chce tak zrobić swoje jimny z 2017 roku , możesz dać namiar do tego cudotwórcy Tomka?
607245818
Super film, merytorycznie.pozdr
a nie lepiej nie jeździć w ogóle i trzymać w garażu? jaki jest koszt takiej operacji?
Jakie sa rodzaje wosków ?
Wg mnie to nie są błędy a sprytnie policzona żywotność pojazdu. Taki Wydział planowania złomowania.
Robotę pryma sort
W środku ramy woda nie będzie się czasem skraplać jak to pozaklejacie, a zimą zamarznie
Po to sa otwory z zaślepkami , w osobówkach tez tak jest zrobione
@@LubieMojeZycie zaślepka powoduje że nie będzie wymiany powietrza. Czyli kondensat będzie dłużej pozostawać w środku ramy. Oczywiście mogę się mylić, ale zaślepienie prawie wszystkich dziur technologicznych jest błędem...
@@dadae30 zamiast wytykać "błędy" pokaż jak sam robisz konserwacje:) jakiś film ? Link do galerii? Czekam
@@LubieMojeZycie wystawiając film z opcją komentarzy chyba liczysz się z tym że ktoś zada pytanie? Ja grzecznie przedstawiłem swój pkt widzenia. Zaznaczyłem że mogę się mylić, wręcz zachęcam do wypowiedzenia się MERYTORYCZNIE autora postu ( czyli Ciebie Antek ) do uzasadnienia merytorycznego swojego pkt widzenia. Więc jeśli uważasz że się mylę i to czekam na konstruktywną odpowiedź która wyprowadzi mnie z błędu.
Znowu zaczynam oglądać ale od połowy filmu 🤣
Brak Słów . Kozak . Dosłownie
radsezj newidzialem zgnitej ramy w samuraju ,od 1999 roku w jimny to tak
Całkowicie inna budowa ramy , samurai ma profil 100x50 bez żadnych zakładek
Można o nazwę firmy produkującej nowe ramy i lokalizację dziękuję i pozdrawiam
Aso suzuki
@@LubieMojeZycie przepraszam nie sprecyzowałem czego szukam mam land cruiser 95 i nie wiem czy brnąć w remont poszukać w ciepłych krajach czy jest jakaś firma budującą na nowo pozdrawiam
@@marcinswita8339 nie znam firmy która robi do toyoty musisz użyć wyszukiwarki :)
Chcel by som dať takto spraviť svoj Jimny. Som zvedavý na cenu. Pozdravujem zo Slovenska.
jakby takie z fabryki wyjeżdżały to jimnny kosztował by tyle co wrangler :D
Hmm... a jakby po woskowaniu, wypełnić dokładnie ramę jakimś lekkim środkiem?
Np czym i w jakim celu
Dzień dobry, zwracam sie z zapytaniem czy po zakupie samochod był jakkolwiek zabezpieczany?
@@rafaj7469 w sensie fabrycznie?
@@LubieMojeZycie w sensie przez nabywcę po wyjechaniu z salonu, np w jakimś aso, bądź na własną rękę np. czy wosk był wpuszczany do ramy? Czy tak jak wyjechał tak było jeżdżone?
@@rafaj7469 auto wyjechalo z salonu jeździło jak dobrze pamiętam 2 lata następnie kupił go Młody i dopiero pojechało na konserwację. Skutki braku fabrycznego zabezpieczenia widać na pierwszym filmie z serii
Gdzie to zrobiles mozesz polecic kogos w okolicy krakowa?
Bielsko-Biała
@@LubieMojeZycie czy mogę dokładny namiar z adresem muszę swojego tak zrobić także
Pytanko, to po co w tej ramie są te wszystkie otwory skoro można je zamknąć i mniejszy problem ? Chyba że jednak po coś są :D
Otwory technologiczne plus miejsca przez które ma wychodzić woda. No właśnie je zamykamy :) zostawiamy dostęp tylko do dolnych gdzie może zbierać się woda
A jaką dawaliście chemie po koleji na metal? Mam do renowacji brame na wiosne bo rdzewieje jak byk
3 filmy sa , opisane po kolei
@@LubieMojeZycie oglądalem pobierznie ale nie mam tyle czasu i nie wychwyciłem :) dzieki za info w takim razie
Interesuje mnie ile takich Jimnych jak Twój można kupić za cenę całej tej konserwacji? 🤔
Myślę ze całkiem fajnego seryjnego zgnitka można by kupić:)
Czy body lift np 1 calowy, by pomógł z pierwotną konserwacją?
Raczej nie
One w salonie już mają rdzę!!!!! W środku w ramie.Pozdrawiam
Można namiar do tego lakiernika
607245818
Dziękuję
Kurde wygląda to imponujaco. Ale zastanawia mnie jakie siły działają na ramę? Skrętne? Czy ta masa która wygląda na sztywna jak beton będzie wstanie zapracować ? Jeśli nie to pojawia się mikropęknięcia pod którymi będzie sobie rdza urzędować. I zobaczymy jej imprezę dopiero na sam koniec jak będzie za późno. Czy ta masa nie powinna być mimo wszystko lekko elastyczna? Rozmawiałem z technologiem wiadacej firmy od nas uszczelniających i w jego ocenie mas uszczelniających miękkich nie powinno się malować twardymi lakierami. A elementów które pracują nie powinno się pokrywać masami Ala beton bo nie są wstanie pracować....
Lakier jest twardszy niż ta konserwacja , czy lakier pęka na ramie? Nie. Tak jak Ci pisałem wcześniej, pokaż swoje doświadczenia a nie teoretyczne przypuszczenia :) rozumiem że kilkanaście lat już zajmujesz się konserwacją samochodów? Czy tylko rozmawiasz z technologiem? 😀
Aa co do malowania twardym miekkiego , na zmocie młodego czerwonym samuraiu ( jest u mnie na kilku filmach) bardzo dużo elementów jest uszczelnione na karoserii miękką mastyką a na tym jest oryginalny twardy raptor lakierowany na gładko ,teraz ciekawostka od 5 lat nie pęka, hmm. Ja tam ufam swojemu doświadczeniu nie teorii innych ludzi. Tak czy inaczej dziękuję za komentarz 😀
@@LubieMojeZycie ponownie pisząc post chce merytorycznej rozmowy. Mam inny pkt spoglądania na to, inne doświadczenie. Dla tego piszę jak jak to widzę i skoro widzisz to inaczej to proszę o treściwą odpowiedź podpartą jakimiś konkretnymi doświadczeniami.
@@dadae30 to nie forum dyskusyjne.
Czarne czy żółte od spodu to kompletnie bez znaczenia byle nie było rude 😉
Kiedy będzie do kupienia ? 😊
Prawdopodobnie nigdy
@@LubieMojeZycie szkoda
Co tu dużo gadać, kawał kurna dobrej roboty
Kolejny przykład planowej degradacji,z góry zaplanowane krótsze życie produktu
Gdzie ekologia? Zrobić coś co zgnije po kilku latach, żeby produkować kolejne wyroby i marnować zasoby naturalne...
Szacun za ogrom włożonej pracy i zaangażowanie, producent zamiast brać kasę za reklamę tego produktu, powinien dopłacać do takich właśnie warsztatowych projektów
Super! Ile taka usługa kosztuje?
Prawdopodobnie w kolejnym odcinku będzie juz wiadomo
@@LubieMojeZycie Świetnie. Jeszcze jak by było info Ile to wszystko trwa to będzie rewelacja. 😎
@@polakfaen wszystko będzie w podsumowaniu
coś czuje że wyjdzie 1/4 nowego jimnnego :D
do pierwszego dzwonu nie zgnije....;-)
A wystarczyło by żeby producent ogniowo cynkował ramę i procesem Sendzimira blachę. Niecynkowanie przez Japończyków uznaję za zbrodnie przeciw ludzkości i mam zamiar sądzić ich w Hadze
Ma zgnić i masz kupić nowe, taka teraz jest polityka produkcji samochodów
Koszt auta + koszt takiej konserwacji = cena większej terenówki bez potrzeby konserwacji. ;)
Jimny jest dobry nie dlatego, ze jest wybitnie dobry, ale dlatego że nie jest zły i jest tani.
Pokaż też czym i jak nakładacie wosk
pistoletem do wosków z vaupela
Dla zasięgu 🙂😜
A i ja wzmocnie zasięg
jaki koszt takiej roboty
Podamy w kolejnym odcinku jak juz będzie gotowe
❤️❤️❤️
Git
Szkoda że tak mało jest takich profesjonalistów. A jak już są to dotarcie jest mega trudne przez morze "pseudo" znafców i konserwatorów. Robota Kozak
Jak Antoni zrobi film o kosztach to będziesz wiedział czemu ludzie w to nie idą profesjonalistów jest dużo tylko pieniędzy brak
@@arkadiuszmiotk7538 Spodziewam się mniej więcej jakie są koszty. Masz rację że ludzie wybierają taniej i dlatego jest wielu speców którzy "taniej" zrobią. Mi chodzi o to, że jak już znajdą się osoby które są w stanie zapłacić w zamian za tak dobrą robotę, to nie idzie łatwo znaleźć takiego fachowca, który faktycznie przyłoży się "jak do swojego", bo każdy uważa się za "pro" i naobiecuje czego to nie zrobi, a potem się okazuje że masz ch**owo i po 3 latach wychodzi wszystko.
W głowie się nie mieści jak konstruktorzy dali ciała. Niewiele nauki z poprzednich modeli.
Im szybciej zgnije tym szybciej kupisz nowe :)
❤
ale cynkowanie ogniowe ? Bo się gubię . Zaspawaj całą ramę i nabij ją azotem. Do tego manometr i masz na zawsze ;) Tak się robi w lotnictwie. Każde pęknięcie spuszcza gaz.
Fajny pomysł ale niestety nie do wykonania na tej ramie , ona jest zrobiona ze zbyt wielu elementów. Ale w ramie samuraia ktora jest z prostego profila dałoby się tak zrobić :)
Tak na koniec mówię o cynkowaniu ogniowym
@@LubieMojeZycie po co używają kwasu przy ocynku ogniowym. Każdy tłuszcz się spali w kąpieli. 450 C nie wytrzyma ani lakier ani tłuszcz. Cynk wejdzie też w szpary. Co innego przy ocynku galwanicznym. Tam potrzeba pola elektrycznego by się udało.
@@diodadioda to juz pytanie do cynkowni
Możesz wskazać gdzie w lotnictwie wprowadza się azot w strukturę płatowca?
Nie lepiej było dać ramę do ocynku ogniowego i mieć spokój święty ?
Nie
Ty nie oglądasz filmu do końca? 😂
@@TheKazuba przeczytał chyba tylko tytuł 😂