Gdy tak wysłuchuję roznych specjalistów na temat uzytkowania automatów, to tak sobie myślę, że skomplikowana i finezyjna jest ta jazda na automacie. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że zwykla reczna skrzynia biegów jest prostsza w użytkowaniu, a zastanawiam się czy następne auto kupic z automatem 😮
Co do zaciągania ręcznego, to ja miałem taki zwyczaj: 1. Wciśnięcie hamulca 2. Wrzucenie na N, 3. Zaciągnięcie ręcznego, 4. Puszczenie hamulca (niech auto się "oprze" na ręcznym, a nie na skrzyni), 5. Ponowne wciśnięcie hamulca i wrzucenie z N na P, 6. Gaszenie auta i puszczenie hamulca. Nie wiem czy dobrze, ale nigdy mi się nic ze skrzynią nie stało (Honda Accord VII 2.0 155km).
Co do zapadki i parkowania zmienił bym kolejność czynności. Pan mówi, że na wciśniętym hamulcu wrzucamy na P i potem zaciągamy hamulec ręczny. Tak jest jak najbardziej poprawnie, ale myślę, że bezpieczniej jest zmienić kolejność czynności. Po zatrzymaniu auta, na wciśniętym hamulcu nożnym uruchamiamy hamulec ręczny i następnie przesuwamy lewarek w pozycję P. Taka kolejność eliminuje błąd kierowcy który po wrzuceniu pozycji P, zwolni nogę z hamulca i dopiero później "zaciągnie" ręczny. Spowoduje to skasowanie luzu na zapadce i naprężenia. Mała różnica, ale ma ogromnie znaczenie, szczególnie przy parkowaniu na wzniesieniach. Przy naprężonej zapadce trudno jest "wypiąć" lewarek z pozycji P. Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie jest moim zamiarem pouczać Pana. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Ja robię jescze inna metodę, otóż na wciśniętym hamulcu nożnym zaciągam hamulec ręczny następnie przełączam na N i puszczam nogę z hamulca nożnego jest wyczuwalne siadanie auta i potem zapinam P. Może źle robię. Nie wiem tak mi kiedyś instruował fachowiec od automatu 😊 Oczywiście dotyczy to parkowania na wzniesieniu.
Przed rozpoczęciem jazdy postępujemy następująco: wciskamy hamulec, wrzucamy na D, poczekamy aż się "zapnie" i zwalniamy hamulec ręczny, ruszamy. Ot cała filozofia. @@marcin4882
Bardzo rzeczowo opowiedziane niuanse przy jeździe samochodami z automatem. Zwrócono uwagę na ważne sprawy by przy startowaniu zachować stopniowość i danie sobie czasu na lekkie nagrzanie oleju. Ważne by przy kończeniu jazdy zatrzymać samochód z hamulcem nożnym, przełączenie na P, zaciągnięcie ręcznego i DOPIERO WYŁĄCZMY ZAPŁON. Takie szczegóły są przydatne dla dłuższej sprawności automatu. Pozdrawiam Serdecznie 😁
Dzięki za ciekawy materiał. Jestem świeżakiem w kwestii automatu i chłonę całą wiedzę na ten temat. Kilkadziesiąt lat manual i właśnie kupiłem autko z 8 stopniowym automatem AT. Ma pozycje P R-N-D M oraz manetki przy kiwrownicy +/-. Czy macie odcinek gdzie wyjaśniacie do czego służy P a do czego N. Do czego ich nie używać. Jeżeli stoję na światłach 5 min i chcę zdjęć nogę z gazu bez wyłączania silnika, które polozenie wybrać P czy N? Któreś położenie nie daje wystarczającego smarowania?. Druga sprawa to hamowanie silnikiem - tego nie ma w automacie. Czy można jadąc na D z górki ręcznie zredukować bieg manetką z 7 na 6, 5, 4 ?
eCVT toyoty i zadnych powyzszych dolegliwosci. Zmieniasz kierunek jazdy i tak to rusza na elektryku, wszystko działa płynnie, błyskawicznie i bez zadnych szarpnięć
Kilka lat temu padła nasza Brava i znajomi pożyczyli nam 3 litrowego Dodge-a Caravana w automacie na kilka tygodni. Jeździłem bardzo spokojnie, tak jak Pan tutaj radzi ale wynikało to z prostej przyczyny: 1 - to nie był mój samochód, 2 - auto miało 3 litrowy silnik i co zbiornik gazu przy tankowaniu tankowalem też 50 zł benzyny. :) Potem kupiliśmy Zafirę A 1.6 w benzynie i wydatki na paliwo się zmniejszyły. :) Pozdrawiam serdecznie.
Podziękował za materiał, dwie rzeczy wykorzystam - ręczny i dopiero P oraz szybkie ruszania (czasem są takie krzyżówki, że ciężko mułkiem wyjechać/przejechać).
Dzień dobry, brakowało mi w materiale jednej rzeczy - dla mnie akurat bardzo ważnej. Co prawda było co nieco o trybie sport ale nie w tym kontekście i myślę że nie tylko mnie to interesuje. Współczesne automaty bardzo bardzo szybko zmieniają biegi ( o czym było wspominane ) natomiast , z uwagi na to często odpalając samochód, na zimnym gdy poruszam się jeszcze po mieście włączam tryb sport, aby punktu przełożenia były wyższe. Bez tego zabiegu ZF8HP potrafi włączyć 8my bieg przy prędkościach miejskich, jest to asburd. Jednak zastanawiam się czy tryb sport na nierozgrzanej skrzyni jakoś może zaszkodzić, wiadomo że pewnie zmieniają się ciśnienia itp. Może bardziej prawidłowe było by przełączenie w tryb manualny ? Jak to jest. Dziękuje za odpowiedź.
Bardzo dobry treściwy materiał! Oby więcej takich materiałów podobnych, bo wydają się ciekawe dla początkujących kierowców, jak i dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę. Ja mimo, że nie jestem kierowcą jeszcze (do zdania tylko praktyczny egzamin), to na pewno będzie to automat, manual mnie nie przekonuje. Bardzo cenię sobie w automatycznych skrzyniach płynny start z pierwszego biegu (konwerter) i szybsze przerzucanie na poszczególne biegi (brak spadku obrotów przy przerzucaniu biegu) aniżeli manual no i od czasu do czasu ten kickdown, jak silnik wchodzi w obroty w automacie, coś pięknego. Też się fascynuję automatami, w szczególności w autobusach typu ZF, Voith. Pozdrawiam!
Odniosę ie tylko do jednej rzeczy - szybkości przełączania położenia lewrka/joisticka. W filmie widać "powolne" przełożenia P->R->N->D. Ostatnio, na jednym z kanałów, mówiono, że należy jak najszybciej ustawić położenie docelowe, aby skrzynia nie musiała się dostosowywać do wszelkich, pośrednich, niechcianych przez nas, położeń. Z logicznego punktu widzenia ma to sens. Jak to wygląda realnie?
Świetny materiał, dziękuję.🚗. Czy można prosić o film dotyczący jazdy w korku ze skrzynią dwusprzęgłową np DSG. Czytałem, że "pełzanie" jest szkodliwe, bo zużywają się sprzęgła i lepiej dodawać gazu. Mieszkam w dużym, zakorkowanym mieście i myślę o zakupie auta z grupy VW z automatem. Mam jeszcze pytanie co robić w czasie dłuższego postoju, np. 5 minutowego podczas czekania przed przejazdem kolejowym, kiedy silnik musi być włączony, bo mamy upał 30 stopni. P czy N czy czy D z hamulcem ręcznym czy jeszcze coś innego?
Ja po dwudziestu latach jazdy manualem przerzuciłem się na automat, którym jeżdżę trzy lata i ani razu mi się nie zdarzyło żeby lewą nogą nacisnąć hamulec (sam się zdziwiłem). Za to raz o mało co nie 'przerzuciłem' biegów w czasie jazdy jak w czasie przyspieszania obroty były tak wysokie że aż się prosiło o wrzucenie wyższego biegu. A z tym ręcznym na parkingu to chyba nie do końca tak jak tu było mówione. Po zaciągnięciu ręcznego chyba raczej wrzuca się N i puszcza hamulec nożny żeby auto 'siadło' i ciężar auta trzymał się na ręcznym. Wtedy jak przełączymy na P to nic się już nie ruszy i żadne zapadki nie będą na siebie naciskać.
Z hamulcem ręcznym robię tak samo - puszczam nożny żeby auto "wisiało" na hamulcu ręcznym a nie na skrzyni. Jeżeli zatrzymam auto z górki , przodem w dół i zostawie bez ręcznego na samym "P" to później przy przełączaniu na "D" mam mega uderzenie w skrzyni , moście itp ( E39 )
Ja jezdze w Kanadzie Hyundai-em, automatyczna "Elantra"rok 2008 od nowosci i jak dojezdzam do swiatel z predkoscia 90-100km/godz, przy zdjetym gazie, redukuje dzwignia z "D", na "3" i za sekunde, gdy predkosc zmaleje do 60-ciu przelaczam na "2"-ke, ktora wyhamuje s-d do 40 i 30 i dopiero zaczynam zwalniac predkosc hamulcem, az do postoju, a czesto w ostatniej fazie ok.15km/godz jeszcze wlaczam "1"-ke i dopiero hamulec. Na liczniku jest 126tys km i kiedy wymieniam olej, sprawdzam stan hamulcow i mechanicy mowia, ze jeszcze nie trzeba ich wymieniac, a one sa od nowosci, wlasnie dzieki mojej technice.Kiedy mieszkalem w Polsce, kupilem nowke, manualna "Zastawa 1100" rocznik 1977, bo pracowalem w RFN i tez zwalnialem biegami, ale tylko do 2-ki i reszte hamulcem, nigdy nie uzywalem "N", szczerze to nawet nie pamietam, chyba nie bylo takiej pozycji, tylko mmozliwosc wyrzucenia na luz, ale nigdy podczas jazdy tego nie robilem. Opisalem moja historie, zeby uzyskac opinie Pana "AUTOmatyczni", czy to szkodzi automatycznej skrzyni biegow, czy nie, bo do tej pory moja skrzynia zachowuje sie bez zarzutu i samochod tez. Raz tylko byla wymieniana pompa paliwa w ramach gwarancji, ale za ok 2 lata byl problem z zapalaniem, nie wierzylem mechanikom, ze to wina pompy i znalazlem metode, jak zapalac bez problemu, az kiedy w 2022 inny mechanik powiedzial, ze trzeba wymienic pompe paliwa, zgodzilem sie i do dzis zapala, jak nowy.
Panie Macieju, fajnie by było gdybyście zrobili materiał podsumowujący DSG DQ200. Wiem, że mieliście o niej filmy ale przydałby się taki "overview" np. tłumaczący różnice w różnych wersjach tej skrzyni (0AM, 0CW - ciężko znaleźć jakieś informacje, podobno 0CW jest poprawiona), podsumowanie najczęstszych awarii, sposób wymiany oleju. Sam mam auto z tą skrzynią i sporo się o niej dowiedziałem z waszych filmów. Pomimo popularności DQ200 zauważyłem też że jest spora grupa ludzi dla których DSG to tylko mokre sprzęgła i można łatwo natknąć się w internecie na szkodliwe porady co do typy oleju, jego ilości czy sposobu wymiany.
Ja mam trochę inne pytanie. Jeżdżę citroenem c5 aircross i słyszę różne opinie dotyczące wymiany oleju w automacie. Serwis citroena twierdzi, że nie powinno sie wymieniać oleju, bo skrzynia może gorzej pracować. Mam już 80 tyś km, co mam robić. I jeszcze jedno. W Internecie można kupić olej do automatu firmowany przez citroena/peugeota, czy są to wiarygodne produkty? Pozdrawiam.
Dzięki za film. Mam dwa pytania, 1. Czy wrzucenie biegu D bez naciskania/trzymania hamulca ,kiedy samochód stoi na Neutralu jest szkodliwe dla skrzyni? I pytanie nr 2. Czy można zmieniać biegi manetkami pod kierownicą trzymając wciśnięty pedał gazu? Czyli podczas dynamicznego przyśpieszania.
A co byście powiedzieli o zrobieniu odcinka jak wymieniać koła w automacie bez funkcji serwisowej? Czy na samej blokadzie p bez ręcznego można np 2 m rura odkręcać bądź dokręcać koło czy np można zostawić samochód w pozycji p i podnieść tył samochodu lewarkiem ? Jak to prawidłowo wykonywać?
Przede wszystkim należy zacząć od tego , że nigdy nie ruszamy autem na zimnym silniku , zwłaszcza zimą I to bez względu z jaką jest skrzynią . A kto tak zaczyna jazdę to jego sprawa tylko niech po 150 tys.km. nie narzeka że silnik zaczyna olej chlać .
Bardzo ciekawy materiał! Miałbym pytanie dotyczące przełączenia biegów np z P na D czy robić to jednostajnym szybkim ruchem czy powoli przechodzić przez te sekwencje?
Ogolnie materiał dobry, tyle że chaos w wypowiedziach 😀 Przy tej skrzyni (mam taką samą) akurat jak przy biegu D będziemy chcieli wysiąść i otworzymy drzwi to automat sam przerzuca na P, i jak gasimy silnik z zapietym Dvto jest tak samo. Tutaj nie ma też automatycznego ręcznego. Co do ruszania szybkiego to ja osobiście zauważyłem że energicznie fajnie rusza się przy zacuągnietym ręcznym. Ale to są moje spostrzeżenia tylko...
Proszę o wypowiedź co w sytuacji kiedy zgasimy silnik a skrzynia była w pozycji D. Skrzynia ZF 8Hp z elektronicznym wybierakiem. Czy takie sytuacje uszkadzają skrzynie?
Zróbcie film. Co jest składową waszych cen napraw skrzyń? Rozumiem, że robocizna i ceny części ale nie mogę zrozumieć dlaczego Ravenol kosztuję u was więcej jak w sklepie czy oryginalny olej ZF? Może podnieście cenę robocizny to nie będzie trzeba dodwać marży do częsci czy oleju?
Nowoczesnych a nawet i starych skrzyń automatyków oczywiście amerykańskich się nie naprawia. Są do końca życia. Jedno ale, maintenance czyli serwis i olej syntetyczny. Ja to mówię Staniszczyk.
Myślę, że normy emisji spalin lobbują sami producenci samochodów. Skoro przez te wysokie normy wiele części się szybko zużywa, to producenci mają szybciej możliwość sprzedaży.
Dziekuje za podstawowe zasady.-Posiadam skrzynie automatyczna z Drive,2 gear i Low. Czy moge uzywac 2 i L w trakcie jazdy np.dojezdzam do wzniesienia trafic jest wolny i wtedy wlanczam 2 a nawet L. Druga mozliwosc, zswalnianie przy pomocy redukcji z D do 2 i L? Pozdrawiam.
Jeżdżę VW T5 z automatem Aissin 6b. to skrzynia starego typu hydrauliczna, ma juz 400tys przebiegu, moje pytanie jest dlaczego on z pierwszego biegu nie ma mocy i rusza z dużym opóźnieniem? Tzn. jak wciśniesz gaz głębiej to najpierw powoli rusza i długo się zbiera zanim osiagnie ok 1,5 obrotów i dopiero rwie do przodu. Tak samo jest z wstecznym biegiem.
Co do parkowanie ja osobiście robię inaczej... Zatrzymuję auto... Trzymam hamulec, przełączam na N i zaciągam ręczny... Jak auto się ustabilizuje dopiero P... Auto zostaje na ręcznymi i nie ma w skrzyni żadnych naprężeń...
Nawet nie wiedziałem że tyle lat robię wszystko źle 🥴 bo robię to tak : wsiadam, odpalam, dwie sekundy pracy przegazówka do trzech tysięcy a później D ''sport'' i rura ! Póki niedogrzany to powstrzymuje się od pałowania, ale po 90° to gaz w podłogę i tak za każdym razem ! Na światłach na N przy żółtym D na hamulcu a zielone to gaz w podłogę i jadziem ! Tak jeżdżę ja, jak jeżdżą inni kierowcy tego auta to niewiem. Przebieg u mnie to ponad 100 000km, na liczniku prawie 400 000 ale ile dokładnie to niewiem bo licznik już nie ''kręci'' . Oczywiście o skrzynię dbam ! 4 lata temu dolałem oleju. I to by na tyle.
Parkuje pod domem na wzniesieniu i tak właśnie to robię. Jest to najlepsza metoda. Na płaskim nie ma to większego znaczenia jaka kolejność zastosujesz. Na dużym wzniesieniu jest to ogromna różnica.
Odnośnie ruszania dynamicznego. Można po prostu trzymać na hamulcu i wrzucić na manual? Czy to aby nie przyspieszy pracy? Od razu skrzynia będzie zapieta na 1-szym biegu. Tak mi się przynajmniej wydaje. Potem łopatkami pyk pyk... Tak czy inaczej moje CVT nie lubi dynamicznych sytuacji... tak słyszałem.
Z tym ostrym ruszenie przy 20 minucie to trochę chyba nie do końca jest stosowane w praktyce bo jeśli zachodzi „nagła potrzeba” szybkiego ruszenia to nie ma czasu na naciskanie hamulca jeszcze przed ruszeniem tylko się ciśnie pedal. Takie ruszanie z hamulcem to tylko chyba żeby szybciej ruszyć z czerwonego na światłach.
Ważne ! O tym nie zostało powiedziane. Moje auto ma automatyczne włączanie P po otwarciu drzwi kierowcy. Można się zdziwić kiedy auto się toczy a chcemy otworzyć drzwi żeby patrzeć przy parkowaniu czy dobrze auto ustawiamy przy lini lub krawężniku. Niestety w moim mercedesie ML W 164 z 2011r. skrzynia przełącza na P w chwili otwarcia drzwi , nawet jak auto się toczy. Po zakupie auta w pierwszych dniach, nieświadomy tego zrobiłem to niestety. Nigdy więcej nie otwierałem już drzwi w ruchu. Fajne zabezpieczenie jak roztargniony chce wysiąść zostawiając skrzynie na D Ale jest to myślę bardzo szkodliwe dla skrzyni. Na szczęście mam auto 4 lata i to jedno nagłe zatrzymanie nie spowodowało żadnej usterki skrzyni. Nadal pracuje dobrze.
@@dancio1978i1tak, taki nawyk. Kiedyś miałem auta z drogimi felgami które łatwo było zniszczyć o krawężnik. Lusterko musiałby mieć od "tira lub na przednim błotniku " żeby dojrzeć czy nie jest zbyt blisko krawężnika.
Witam. Mam takie uprzejme zapytanie. Od roku jeżdżę samochodem BMW 4 (przebieg 20 tys. km) z skrzynia chyba ZF8HP. Nie wiedziałem, nie douczylem się i zawsze gasiłem samochód na drive-ie bez przełączania na P czy coś mogło się uszkodzić? Dziękuję.
Zamierzam kupić takie auto, a konkretnie ze skrzynią ZF 8HP albo ZF 9HP i pytanie czy te skrzynie są dobre, mają jakieś problemy, wady fabryczne które należy wyeliminować? Na przyczepę jest chyba tryb L w skrzyni albo właśnie ręczne sterowanie biegami. Dzięki za film i być może odpowiedź na moje pytania ;)
Czy można podczas postoju np. na światłach zaciągnąć ręczny i pozostawić skrzynię biegów w położeniu D oraz puścic hamulec? Samochód stoi, bo ręczny trzyma tylne koła. Samochód tylnonapędowy, jeżeli to ma znaczenie.
Czy parkując na gorce/ z gorki, należy najpierw wrzucić N trzymając noge na hamulcu następnie zaciągnąć hamulec ręczny, puścić hamulec nożny i nacisnąć P. Czy to jest prawidłowa kolejność?
Jak dla mnie wystarczy, że będziesz trzymał na hamulcu, wrzucisz na "P" i zaciągniesz ręczny. Po tym puszczasz hamulec i gasisz auto. Chodzi o to, żeby przy stoczeniu się z górki całe obciążenie nie poszło na zapadkę w skrzyni. Jeśli zaciągniesz ręczny przed puszczeniem hamulca to auto tak czy siak się nie stoczy, a jeśli już to minimalnie - wtedy blokada w skrzyni nie oberwie.
Ja robię jeszcze inaczej bo jak samochód stoi pod górkę lub z górki to przy kolejnym uruchomieniu , będzie to szarpnięcie. Żeby go nie było robię tak : Wciśnięty hamulec - zaciągam "ręczny" wrzucam na moment neutral - puszczam hamulec - wrzucam P. I nie ma mowy o żadnym szarpnięciu. Co do wajchy w pozycję S - używam tylko w górach do zjeżdżania ze wzniesienia - wtedy mam hamowanie silnikiem bo na D można zapomnieć o jakimkolwiek hamowaniu. Mondeo MK4 - benzyna - automat zwykły 6 biegowy hydrauliczny
Super materiały :) Oby więcej takich. Mam też pytanie, jak się ma jazda automatem do systemu Start&Stop? Przecież auto gaśnie na włączonym i zapiętym biegu, a następnie uruchamia się również w takiej konfiguracji, mam rację? Jak to działa i czy to nie ma wpływu na trwałość skrzyni biegów? Ja osobiście pierwsze co robię po odpaleniu auta to wyłączam ten chory system...
Fajny materiał. Szkoda tylko że zabrakło o hamowaniu silnikiem z góry, przy długich stromych zjazdach lub na śliskim. Mieszkam od 06 na rowninnym USA, mając prawko z Polski 10 lat wcześniej i oczywiście że na.poczatku musiałem chować nogę. Większość tutaj nie zna hamowania silnikiem, szczególnie jak wyjeżdżają w góry tylko okazjonalnie i potem to czuć na trasach w postaci palonych klockow. Teraz mam jedno male auto biegowe na którym uczę córki, oraz dwa większe automaty. Na dłuższym postoju zwykle wyrzucam na luz bo na przejeździe można stać kilkanaście minut a po co grzać olej. Szczególnie gdy działa klima i auto podnosi obroty. Ale w RV z wałem napędowym i wielkim silnikiem, słychać wtedy czasem kasowanie luzu wału napędowego więc tylko na.dluszych postojach to robię. Jeśli chodzi o ręczny, to warto go zaciągać by byl gotowy do użycia jak będzie go trzeba. Też tego nikt z tubylców nie robi na rowninach.
Jak zawsze, wspaniały film. Mam jedno pytanie. Posiadam Jeepa Grand Cherokee z 8-biegową skrzynią automatyczną ZF 8HP 70 i chciałbym zainstalować układ elektroniczny, który na bieżąco informowałby o ciśnieniu i temperaturze oleju w skrzyni biegów. Potrzebuję informacji o numerach ID ramek przesyłających te dane przez CAN. Dziękuję za wszelkie informacje.
Zaraz w komentarzach będą pisać, że bez kakakasku, okularów ochronnych, ciuchów i rękawiczek to nie wolno robić skrzyń, nie wiem czemu ludzie są tak zawistni? co ich obchodzi czy masz pasy, czy ręce masz na kierownicy? to nie jest poradnik przepisowej jazdy, dla mnie to możesz nawet chu.... kierować i nic nikomu do tego, ważna jest wiedza jaką przekazujesz. Ludzie ale macie smutne życie że marnujecie czas na przypierdalanie się o takie błachostki, mnie już czasu dużo nie zostało , może dla tego patrzę na to inaczej, ale naprawdę nikt nie będzie żył wiecznie więc szkoda czasu na głupoty, i zamiast umoralniać innych w tym czasie zróbcie coś dla siebie. Pozdrawiam wszystkich, dziękuję.
Może i Panu już dużo nie zostało, ale stara prawda mówi, że w każdym wieku warto powielać dobre wzorce. Jak widać prowadzący zrozumiał to jako troskę, a Pan jako „przypierdalanie”. Każdy wg. własnego systemu wartości. Więcej luzu życzę👌💪
A ja bym chciała wiedzieć jak jeździć zautomatyzowana skrzynią biegów. Gdzie nie ma parkingu. Czy po za tym te wszystkie porady z filmu też się tyczą takiej skrzyni?
Wszystko to bierze w łeb kiedy jedzie się w górach. Ostre podjazdy i zjazdy, serpentyny to niezłe wyzwanie dla skrzyń CVT . Wtedy pozostaje tylko ręczna zmiana przy dużo wyższych obrotach.
Czy coś w technice jazdy się zmienia jeśli mamy do czynienia ze skrzynią eCVT ( hybrydy Toyota) lub kłową (hybrydy Renault i Dacia). Na przykład przy ostrym ruszaniu?
Zależy jaka skrzynia, ale jeśli E-cvt Toyoty to nic z tego filmu nie będzie się sprawdzać. W E-cvt po prostu jeździsz, tam raczej nie ma zasad... Natomiast u mnie w miękkiej hybrydzie GLC też połowa tego filmu nie ma racji bytu.
Od niedawna jeżdżę autem z automatyczną skrzynią i chciałbym się upewnić: czy na P mogę puścić pedał hamulca przy włączonym silniku? Np. w sytuacji, gdy chcę zamknąć bramę garażu lub czekam kilka, kilkanaście minut aby skończyć słuchać audycji w radiu (przy wyłączonym silniku po minucie wyłącza się z uwagi na ochronę akumulatora)
A można na stałe jeździć w trybie S ? Pytam bo zapewne są różnice w trybie D a S jeśli chodzi o ciśnienie oleju w skrzyni itp. Bardziej mi podchodzi tryb S bo D strasznie nisko trzyma obroty. Znowu w trybie S czuć że agresywnie zmienia te biegi.
Cześć według mnie (ja tak robię) po zatrzymaniu daje na N zaciągam ręczny poszczam chamulec, auto się stabilizuje jak napisałeś jeszcze raz chamulec i przerzucam na P, gaszę auto. 👍
Mili Państwo. Rady z filmu ... poniekąd przydatne, ale: -- Całe życie jeździłem tylko manualami, ale przyszedł czas na zmianę auta i po rozmowach z użytkownikami którzy tak jak ja jeździli wcześniej manualami i przesiedli się na automat, WSZYSCY JAK JEDEN twierdzą, że automatem jeździ się po prostu ZDECYDOWANIE wygodniej i że nie kupiliby już samochodu z manualną skrzynią biegów. --- Zanim kupiłem pierwsze auto z automatem (T-Cross DSG) , to oczywiście przejechałem się innym autem żeby się przekonać, czy to jest dla mnie czy nie, pomimo w/w opinii. Był to VW Passat mojego brata (automat DSG) i znalazłem się w gronie tych, którzy NOTORYCZNIE naciskali na "sprzęgło", czyli na hamulec, co oczywiście wywoływało salwy śmiechu. Nie mogłem pozbyć się tego odruchu w czym nie byłem odosobniony :) Mimo to, jazda automatem .... spodobała mi się, a WSZYSCY mówili, że po jakimś czasie oduczę się tego zupełnie i ... tak było. Pytałem oczywiście brata, czy stosuje się do takich lub podobnych rad jak te na tym filmie, ale pytałem też innych którzy mają automaty (DSG) i NIKT .... powtórzę NIKT nie stosował się do powyższych rad, czyli każdy robił co uważa i jak uważa .... , czyli ... jakby to opisać .... nie przejmowali się tym co się może stać ze skrzynią. Po co o tym napisałem ? Otóż wszyscy ci ludzie z którymi rozmawiałem JEDNOGŁOŚNIE stwierdzili, że w żadnym stopniu nie zaszkodziło to tym skrzyniom. Brat ma już 17 letnie auto (przypomnę VW Passat) z automatem i NIGDY nic nie robił ze skrzynią, a jeździ jak chce nie zwracając uwagi na kolejność postępowania przy parkowaniu, ruszaniu i w ogóle na cokolwiek. Ja natomiast ... mimo wszystko mam swoją kolejność np. parkowania, czyli najpierw hamulec nożny, później dźwignia w pozycję P, a na koniec hamulec ręczny. Kolejność nie dlatego żeby jakoś specjalnie dbać o skrzynię, ale po prostu taką sobie wypracowałem i stosuję. Reasumując .... moim zdaniem nie ma się kompletnie czym przejmować przy korzystaniu z automatycznej skrzyni biegów, tylko jeździć i używać jak się chce, bo w 99,95 przypadków .... KOMPLETNIE NIC się nie stanie złego.
Ja również mam swoje jakieś nawyki użytkowania skrzyni. Np parkowanie na wzniesieniu by auto nie stało na blokadzie P , powolna zmiana z D na R . Bardziej chodzi o komfort jazdy niż nadmierne dbanie o skrzynie. Trochę głupie by było że ktoś 1s za szybko coś zrobił i skrzynia rozpadła by się. Też twierdzę że producenci zadbali w jakimś stopniu żeby skrzynia była kierowco odporna.
To, że u Twojego brata nic się nie wydarzyło, nie oznacza, że takie zachowanie nie jest dla skrzyni szkodliwe. Nie raz przy oględzinach jakiegoś starszego auta z automatem można się nadziać na egzemplarz w którym nie działa blokada na "P" a to własnie dlatego, że ktoś nie używał ręcznego na wzniesieniach ;) Deptanie od razu zanim skrzynia się "zapnie" też dla skrzyni nie jest dobre - prędzej czy później coś "pójdzie nie tak" ;)
Jak najbardziej się zgadzam. Dodam jeszcze, że w wielu nowych autach kierowca nie ma za wiele do gadania i "czarowania" z kolejnością. I bardzo dobrze :) W Octavii 4 skrzynia DSG ma wybierak shift-by-wire (czyli dźwigienka R-N-D jest elektroniczna, nie ma mechanicznego połączenia ze skrzynią), a P jest w formie przycisku. Jeżdżąc tym autem przez ponad 3 lata, ANI RAZU nie użyłem przycisku P, ponieważ Parking sam się załącza. Po odpaleniu auta wybiera się tylko D lub R i tyle. Tak samo po zatrzymaniu. Mam funkcję auto-hold, która jest REWELACYJNA, zwłaszcza w aucie z automatem. Auto samo zaciąga ręczny po zatrzymaniu, ja wyłączam zapłon, a skrzynia SAMA przełącza się na tryb P. Jest to nie tylko duże ułatwienie dla kierowcy, ale także zapobiega nieświadomym błędom, które można popełniać przy jeździe z automatem. PS Zgadzam się, że po przejściu na automat nie chce się już wracać do manuala. A z odruchowym wciskaniem sprzęgła nie miałem żadnego problemu. Wystarczy lewą stopę oprzeć w przygotowanym miejscu i jej nie ruszać :)
Hej, dzieki za materiał! Jezdze Fordem z Powershiftem DCT450, mam pytanko co do sposobu samego jezdzenia. Wyczytalem gdzies ze nalezy lekko odpuszczac gaz przy aautomatyczniej zmianie biegow, ma to ponoc odciazac skrzynie. Jest w tym troche prawdy? Jeszcze jedno pytanko co do samej skrzyni, duzo materialow u was widac o uszkodzonych skrzyniach ale czy faktycznie wszystkie te PSy padają? U mnie 130k przebiegu i zastanawiam sie czy pozbyc sie auta jak najszybciej, czy moze jednak bedzie sie dalo jeszcze spokojnie jezdzic przy dobrym serwisie :) Dzieki wielkie i pozdro!
Witam czyli jazda caly czas na sporcie jest bezpieczniejsza dla 2 masy tłumika drgań itp. Czy sport uzywac w mieście gdzie prędkości sa niskie a w trasie D ??? Skrzynia 2 sprzęgłowa
Możesz jeździć cały czas na S. W trasie u tak na 90% będziesz miał zapięty ostatni bieg, to żadna różnica. Jeśli nie będziesz "pałował" to w zasadzie same plusy jazdy na S
@@KamilLabedzki Sama prędkość nic tu nie ma i spokojnie można pedał w podłogę, bardziej chodziło mi podczas ruszania na full bo wtedy skrzynia musi zmieniać biegi na pełnym obciążeniu. Jak już masz ostatni bieg to żadna różnica.
Jeżeli masz w automacie możliwość wybierania biegów 1-3, to korzystaj z któregoś z nich, tak pod górkę jak i jadąc w dół. Ja tak mam w MB okularniku. Ostro pod górkę 1, lżej 2,3. Zjazd tak samo, 1 jeśli ostro z zakrętami, dalej wg uznania 2,3.
@@andrzej1635 Całe życie jeżdżę manualem i ostatnio myślałem nad nową mazdą 3. Oglądałem filmik jednego pana co odebrał nową mazdę 3 i po 4 dniach jazdy po górach zaczęła mu się skrzynia przegrzewać i wypluwać kody.
Jak jeżdzić automatem w górach? zaparkowałem na przełęczy, i po wycieczce mam zimne auto, i muszę zjechać z górki. Silnik zimny, i na zjeździe się nie zagrzeje. Warto by hamować silnikiem (łopatkami obniżać bieg), ale czy warto na zimnym? Równocześnie często szkoda kilka(naście) minut z hamulcem jechać
Mam Forda Edga 2019 ze skrzynią 8F57...jadąc na trasie próbowałem mocniej przyspieszyć i obroty poszły w górę ale auto nie przyspieszyło...powtórzyło się to jeszcze raz...zwolniłem i zacząłem powoli przyspieszać i auto jechało już normalnie...Czy to jest problem ze skrzynią?Do tej pory nie miałem takich problemów...a może ta skrzynia nie lubi mocniejszych przyspieszeń...?Kilka tygodni temu skrzynia była sprawdzana razem z wymianą dynamiczną oleju po 70 tyś.przebiegu... Dziękuję...Pozdrawiam...🙂
W starszych automatach są biegi ponumerowane, wybierasz konkretny, ewentualnie tryb manualny i sam wybierasz na jakim biegu ma jechać, wtedy hamuje silnikiem
16:52. Co do zaciągania hamulca postojowego przed opuszczeniem pojazdu, ja stosuję się do teorii, która mówi, że należy hamulec postojowy zaciągnąć, trzymajac wciśnięty nożny i skrzynię w pozycji N,. Dopiero potem przerzucam na P i puszczam nożny. To ma zapobiegać uszkodzeniu mechanicznej blokady w skrzyni, którą inicjuje przełączenie skrzyni w tryb P. Skomentujesz??? A co kwestii manuala, to w niektórych skrzyniach manual jest dostepny akurat przy trybie Drive, a nie Sport ( np Tiptronic 6HP w Audi)..
Czytałem w komentarzach na YT oraz na niektórych forach, że jak ktoś jeździ głównie po mieście to lepiej aby nie wybierał automatów dwusprzęgłowych, a zwłaszcza z suchym sprzęgĺem. Czy to prawda? Czy w bardzo wolnej jeździe (wolniej od pieszego) automat jedzie na półsprzęgle?
@@tomaszdarul691 Nie wiem czy złom . Myślę że przed zakupem trzeba dobrać automat do tego czy jeździmy głównie po mieście czy w trasie. Błędny wybór może nas drogo kosztować.
Dzień dobry. A czy w skrzyniach dsg można robić tak jak ja? Po mieście jeżdżę na D dla wygody a na trasach przełączam podczas jazdy na tryb ręczny i manetkami sobie biegi przerzucam aby kręcić silnik trochę wyżej (coś pomiędzy D a S). Dojeżdżam do miasta i znowu przełączam na D
robiłem prawo jazdy 30 lat temu na Fiacie 126p - już wtedy instruktor mi mówił, żebym sobie lewą nogę trzymał z boku na tym specjalnym podnóżku. Potem przez 20 lat jeżdziłem manualami zanim piewszy raz wsiadłem za kółko samochodu z automatem. Po przesiadce nie miałem absolutnie żadnych problemów, moja lewa noga przyzwyczajona do swojego miejsca z boku ani razu nie ruszyła szukać sprzęgła. Po prostu wsiadłem do automata i jeździłem jakbym zawsze takim jeździł.
Zmiana trybu sport na Drive i odwrotnie z Drive na sport to nic innego jak przełączenie w cudzysłowiu mapy skrzyni i shift pointów- w tak ogromnym uproszczeniu.
Witam, od niedawna użytkuję Jeepa Compas Trailhawk 2.4 l 4x4 ze skrzynią automatyczną ZF9HP. Wersja amerykańska. Samochód często użytkuję w lesie i trudnym terenie. Zastanawiam się jak w razie takiej konieczności mógłbym wyholować auto z trudnego terenu gdy nie mogę uruchomić silnika ? W instrukcji jest zakaz jakiegokolwiek holowania samochodu 4x4 Trailhawk, nawet wciągać na lawetę. Jak mam postępować w takiej sytuacji. Bardzo proszę o odpowiedź. A może filmik na ten temat :)
@@karolzabielskiw teorii może tak. Ale zobacz ile jest filmików, gdzie ludzie wyłączają zapłon (klapa gaszaca się zamyka) i auto dalej chodzi. A to dlatego, że klapa gaszaca po wyłączeniu zapłonu otwiera się.. No chyba, że są auta, gdzie ręcznie można ją zamknąć...
Świetny film. Dopiero co przesiadłem się z manuala na automat, i ten materiał był dla mnie bardzo pomocny. Dziękuję bardzo.
Gdy tak wysłuchuję roznych specjalistów na temat uzytkowania automatów, to tak sobie myślę, że skomplikowana i finezyjna jest ta jazda na automacie. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że zwykla reczna skrzynia biegów jest prostsza w użytkowaniu, a zastanawiam się czy następne auto kupic z automatem 😮
Co do zaciągania ręcznego, to ja miałem taki zwyczaj: 1. Wciśnięcie hamulca 2. Wrzucenie na N, 3. Zaciągnięcie ręcznego, 4. Puszczenie hamulca (niech auto się "oprze" na ręcznym, a nie na skrzyni), 5. Ponowne wciśnięcie hamulca i wrzucenie z N na P, 6. Gaszenie auta i puszczenie hamulca. Nie wiem czy dobrze, ale nigdy mi się nic ze skrzynią nie stało (Honda Accord VII 2.0 155km).
Wrzucę Twoje opinie na listę tematów do omówienia, może coś o nich pogadamy na kolejnym filmie.
tez tak robię , od zawsze jak mam automat, i tak powinno się robić
Jeśli na nożnym wrzucisz na N to auto już się "ułoży" na płaskim parkingu z wgłębieniami i wtedy na P .
dokładnie tak jest poprawnie, aby nie obciążać przekładni
Też tak robię.
Co do zapadki i parkowania zmienił bym kolejność czynności. Pan mówi, że na wciśniętym hamulcu wrzucamy na P i potem zaciągamy hamulec ręczny. Tak jest jak najbardziej poprawnie, ale myślę, że bezpieczniej jest zmienić kolejność czynności. Po zatrzymaniu auta, na wciśniętym hamulcu nożnym uruchamiamy hamulec ręczny i następnie przesuwamy lewarek w pozycję P. Taka kolejność eliminuje błąd kierowcy który po wrzuceniu pozycji P, zwolni nogę z hamulca i dopiero później "zaciągnie" ręczny. Spowoduje to skasowanie luzu na zapadce i naprężenia. Mała różnica, ale ma ogromnie znaczenie, szczególnie przy parkowaniu na wzniesieniach. Przy naprężonej zapadce trudno jest "wypiąć" lewarek z pozycji P. Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie jest moim zamiarem pouczać Pana. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Ja tak własnie robie od wielu lat. Natomiast szkoda ze nie opisali procedury przed rozpoczeciem jazdy..
Dokładnie o tym samym pomyślałem. Niezbyt jasno zostało to wytłumaczone w filmie.
Ja robię jescze inna metodę, otóż na wciśniętym hamulcu nożnym zaciągam hamulec ręczny następnie przełączam na N i puszczam nogę z hamulca nożnego jest wyczuwalne siadanie auta i potem zapinam P.
Może źle robię. Nie wiem tak mi kiedyś instruował fachowiec od automatu 😊
Oczywiście dotyczy to parkowania na wzniesieniu.
Przed rozpoczęciem jazdy postępujemy następująco: wciskamy hamulec, wrzucamy na D, poczekamy aż się "zapnie" i zwalniamy hamulec ręczny, ruszamy. Ot cała filozofia. @@marcin4882
@@ADAMSAJ73 o właśnie. I to jest prawidłowa procedura. Najpierw N,potem noga z hamulca,auto siada i dopiero P. Prawidłowo.
Bardzo rzeczowo opowiedziane niuanse przy jeździe samochodami z automatem. Zwrócono uwagę na ważne sprawy by przy startowaniu zachować stopniowość i danie sobie czasu na lekkie nagrzanie oleju. Ważne by przy kończeniu jazdy zatrzymać samochód z hamulcem nożnym, przełączenie na P, zaciągnięcie ręcznego i DOPIERO WYŁĄCZMY ZAPŁON. Takie szczegóły są przydatne dla dłuższej sprawności automatu. Pozdrawiam Serdecznie 😁
Od nie dawna mam samochód z automatem. Choć zawodowo jeżdżę ciężarówkami w automacie, to jednak nie jest to samo. Dzięki za porady. Pozdrawiam.
pozdrawiamy
Dzięki za ciekawy materiał. Jestem świeżakiem w kwestii automatu i chłonę całą wiedzę na ten temat. Kilkadziesiąt lat manual i właśnie kupiłem autko z 8 stopniowym automatem AT. Ma pozycje P R-N-D M oraz manetki przy kiwrownicy +/-. Czy macie odcinek gdzie wyjaśniacie do czego służy P a do czego N. Do czego ich nie używać. Jeżeli stoję na światłach 5 min i chcę zdjęć nogę z gazu bez wyłączania silnika, które polozenie wybrać P czy N? Któreś położenie nie daje wystarczającego smarowania?. Druga sprawa to hamowanie silnikiem - tego nie ma w automacie. Czy można jadąc na D z górki ręcznie zredukować bieg manetką z 7 na 6, 5, 4 ?
eCVT toyoty i zadnych powyzszych dolegliwosci. Zmieniasz kierunek jazdy i tak to rusza na elektryku, wszystko działa płynnie, błyskawicznie i bez zadnych szarpnięć
Super merytoryczny materiał. Rzeczowo i spokojnie opowiedziane wszystko co najważniejsze.
dzięki
25 min zajęło chłopu wyklarowanie tak naprawdę 3 zdań 👏👏👏
Kilka lat temu padła nasza Brava i znajomi pożyczyli nam 3 litrowego Dodge-a Caravana w automacie na kilka tygodni. Jeździłem bardzo spokojnie, tak jak Pan tutaj radzi ale wynikało to z prostej przyczyny: 1 - to nie był mój samochód, 2 - auto miało 3 litrowy silnik i co zbiornik gazu przy tankowaniu tankowalem też 50 zł benzyny. :) Potem kupiliśmy Zafirę A 1.6 w benzynie i wydatki na paliwo się zmniejszyły. :) Pozdrawiam serdecznie.
Dziekuje za material a co do szybkiego ruszania ja zawsze przlaczam na tryb sport zawsze byl dobry skutek
Podziękował za materiał, dwie rzeczy wykorzystam - ręczny i dopiero P oraz szybkie ruszania (czasem są takie krzyżówki, że ciężko mułkiem wyjechać/przejechać).
polecamy się na przyszłość
@@efektmurowany
Jakie auto i silnik tak z ciekawości?
@@a.t.8297 pajero iv, 3.2 diesel.
Dzień dobry, brakowało mi w materiale jednej rzeczy - dla mnie akurat bardzo ważnej. Co prawda było co nieco o trybie sport ale nie w tym kontekście i myślę że nie tylko mnie to interesuje. Współczesne automaty bardzo bardzo szybko zmieniają biegi ( o czym było wspominane ) natomiast , z uwagi na to często odpalając samochód, na zimnym gdy poruszam się jeszcze po mieście włączam tryb sport, aby punktu przełożenia były wyższe. Bez tego zabiegu ZF8HP potrafi włączyć 8my bieg przy prędkościach miejskich, jest to asburd. Jednak zastanawiam się czy tryb sport na nierozgrzanej skrzyni jakoś może zaszkodzić, wiadomo że pewnie zmieniają się ciśnienia itp. Może bardziej prawidłowe było by przełączenie w tryb manualny ? Jak to jest. Dziękuje za odpowiedź.
Bardzo dobry treściwy materiał! Oby więcej takich materiałów podobnych, bo wydają się ciekawe dla początkujących kierowców, jak i dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę. Ja mimo, że nie jestem kierowcą jeszcze (do zdania tylko praktyczny egzamin), to na pewno będzie to automat, manual mnie nie przekonuje. Bardzo cenię sobie w automatycznych skrzyniach płynny start z pierwszego biegu (konwerter) i szybsze przerzucanie na poszczególne biegi (brak spadku obrotów przy przerzucaniu biegu) aniżeli manual no i od czasu do czasu ten kickdown, jak silnik wchodzi w obroty w automacie, coś pięknego. Też się fascynuję automatami, w szczególności w autobusach typu ZF, Voith. Pozdrawiam!
Miło widzieć u nas pasjonata ASB. Pozdrawiamy
@@AUTOmatyczni Dziękuję :D
Odniosę ie tylko do jednej rzeczy - szybkości przełączania położenia lewrka/joisticka. W filmie widać "powolne" przełożenia P->R->N->D. Ostatnio, na jednym z kanałów, mówiono, że należy jak najszybciej ustawić położenie docelowe, aby skrzynia nie musiała się dostosowywać do wszelkich, pośrednich, niechcianych przez nas, położeń. Z logicznego punktu widzenia ma to sens. Jak to wygląda realnie?
Świetny materiał, dziękuję.🚗. Czy można prosić o film dotyczący jazdy w korku ze skrzynią dwusprzęgłową np DSG. Czytałem, że "pełzanie" jest szkodliwe, bo zużywają się sprzęgła i lepiej dodawać gazu. Mieszkam w dużym, zakorkowanym mieście i myślę o zakupie auta z grupy VW z automatem. Mam jeszcze pytanie co robić w czasie dłuższego postoju, np. 5 minutowego podczas czekania przed przejazdem kolejowym, kiedy silnik musi być włączony, bo mamy upał 30 stopni. P czy N czy czy D z hamulcem ręcznym czy jeszcze coś innego?
Dorzucę Twoje zagadnienie do tematów na odcinki lub do jednego z odcinków dorzucimy. Pozdro
Ja po dwudziestu latach jazdy manualem przerzuciłem się na automat, którym jeżdżę trzy lata i ani razu mi się nie zdarzyło żeby lewą nogą nacisnąć hamulec (sam się zdziwiłem). Za to raz o mało co nie 'przerzuciłem' biegów w czasie jazdy jak w czasie przyspieszania obroty były tak wysokie że aż się prosiło o wrzucenie wyższego biegu.
A z tym ręcznym na parkingu to chyba nie do końca tak jak tu było mówione. Po zaciągnięciu ręcznego chyba raczej wrzuca się N i puszcza hamulec nożny żeby auto 'siadło' i ciężar auta trzymał się na ręcznym. Wtedy jak przełączymy na P to nic się już nie ruszy i żadne zapadki nie będą na siebie naciskać.
W punkt!
Dokładnie też tak zaciągam ręczny
Z hamulcem ręcznym robię tak samo - puszczam nożny żeby auto "wisiało" na hamulcu ręcznym a nie na skrzyni. Jeżeli zatrzymam auto z górki , przodem w dół i zostawie bez ręcznego na samym "P" to później przy przełączaniu na "D" mam mega uderzenie w skrzyni , moście itp ( E39 )
Też tak robię
Mam automat od niedawna i tez tak robie, po co wisiec na zapadce biegu P.
Jazda z górki na automacie. W celu redukcji prędkości hamować czy może przełączyć na ręczne wybieranie ustawiając odpowiedni bieg?
Ja jezdze w Kanadzie Hyundai-em, automatyczna "Elantra"rok 2008 od nowosci i jak dojezdzam do swiatel z predkoscia 90-100km/godz, przy zdjetym gazie, redukuje dzwignia z "D", na "3" i za sekunde, gdy predkosc zmaleje do 60-ciu przelaczam na "2"-ke, ktora wyhamuje s-d do 40 i 30 i dopiero zaczynam zwalniac predkosc hamulcem, az do postoju, a czesto w ostatniej fazie ok.15km/godz jeszcze wlaczam "1"-ke i dopiero hamulec. Na liczniku jest 126tys km i kiedy wymieniam olej, sprawdzam stan hamulcow i mechanicy mowia, ze jeszcze nie trzeba ich wymieniac, a one sa od nowosci, wlasnie dzieki mojej technice.Kiedy mieszkalem w Polsce, kupilem nowke, manualna "Zastawa 1100" rocznik 1977, bo pracowalem w RFN i tez zwalnialem biegami, ale tylko do 2-ki i reszte hamulcem, nigdy nie uzywalem "N", szczerze to nawet nie pamietam, chyba nie bylo takiej pozycji, tylko mmozliwosc wyrzucenia na luz, ale nigdy podczas jazdy tego nie robilem. Opisalem moja historie, zeby uzyskac opinie Pana "AUTOmatyczni", czy to szkodzi automatycznej skrzyni biegow, czy nie, bo do tej pory moja skrzynia zachowuje sie bez zarzutu i samochod tez. Raz tylko byla wymieniana pompa paliwa w ramach gwarancji, ale za ok 2 lata byl problem z zapalaniem, nie wierzylem mechanikom, ze to wina pompy i znalazlem metode, jak zapalac bez problemu, az kiedy w 2022 inny mechanik powiedzial, ze trzeba wymienic pompe paliwa, zgodzilem sie i do dzis zapala, jak nowy.
co za kretynizm... zaoszczędzić na hamulcach, aby wykończyć skrzynię...
Panie Macieju, fajnie by było gdybyście zrobili materiał podsumowujący DSG DQ200. Wiem, że mieliście o niej filmy ale przydałby się taki "overview" np. tłumaczący różnice w różnych wersjach tej skrzyni (0AM, 0CW - ciężko znaleźć jakieś informacje, podobno 0CW jest poprawiona), podsumowanie najczęstszych awarii, sposób wymiany oleju. Sam mam auto z tą skrzynią i sporo się o niej dowiedziałem z waszych filmów. Pomimo popularności DQ200 zauważyłem też że jest spora grupa ludzi dla których DSG to tylko mokre sprzęgła i można łatwo natknąć się w internecie na szkodliwe porady co do typy oleju, jego ilości czy sposobu wymiany.
dorzucę temat pod któryś odcinek.
pozdrawiam
Ja mam trochę inne pytanie. Jeżdżę citroenem c5 aircross i słyszę różne opinie dotyczące wymiany oleju w automacie. Serwis citroena twierdzi, że nie powinno sie wymieniać oleju, bo skrzynia może gorzej pracować. Mam już 80 tyś km, co mam robić. I jeszcze jedno. W Internecie można kupić olej do automatu firmowany przez citroena/peugeota, czy są to wiarygodne produkty? Pozdrawiam.
Dzięki za film. Mam dwa pytania, 1. Czy wrzucenie biegu D bez naciskania/trzymania hamulca ,kiedy samochód stoi na Neutralu jest szkodliwe dla skrzyni? I pytanie nr 2. Czy można zmieniać biegi manetkami pod kierownicą trzymając wciśnięty pedał gazu? Czyli podczas dynamicznego przyśpieszania.
A co byście powiedzieli o zrobieniu odcinka jak wymieniać koła w automacie bez funkcji serwisowej? Czy na samej blokadzie p bez ręcznego można np 2 m rura odkręcać bądź dokręcać koło czy np można zostawić samochód w pozycji p i podnieść tył samochodu lewarkiem ? Jak to prawidłowo wykonywać?
Wrzucę Maciejowi na listę tematów odcinkowych, lub do jakiegoś odcinka dodatkowo.
W skrzyni zf lepiej najpierw zmienić na P po zakończeniu jazdy czy można wyłączać silnik normalnie bo skrzynia sama wraca z D na P?
Przede wszystkim należy zacząć od tego , że nigdy nie ruszamy autem na zimnym silniku , zwłaszcza zimą I to bez względu z jaką jest skrzynią .
A kto tak zaczyna jazdę to jego sprawa tylko niech po 150 tys.km. nie narzeka że silnik zaczyna olej chlać .
czy w mercedesie (glc250 benzyna 2016) także powinno się przełączać pomiędzy R D z uwzględnieniem N? Czy można wajchą od razu z D na R przełączyć?
Bardzo ciekawy materiał! Miałbym pytanie dotyczące przełączenia biegów np z P na D czy robić to jednostajnym szybkim ruchem czy powoli przechodzić przez te sekwencje?
Ogolnie materiał dobry, tyle że chaos w wypowiedziach 😀
Przy tej skrzyni (mam taką samą) akurat jak przy biegu D będziemy chcieli wysiąść i otworzymy drzwi to automat sam przerzuca na P, i jak gasimy silnik z zapietym Dvto jest tak samo.
Tutaj nie ma też automatycznego ręcznego.
Co do ruszania szybkiego to ja osobiście zauważyłem że energicznie fajnie rusza się przy zacuągnietym ręcznym.
Ale to są moje spostrzeżenia tylko...
Proszę o wypowiedź co w sytuacji kiedy zgasimy silnik a skrzynia była w pozycji D. Skrzynia ZF 8Hp z elektronicznym wybierakiem. Czy takie sytuacje uszkadzają skrzynie?
17:45 jak to słyszę to moje serce krwawi. Chociaż unikam takich sytuacji.
:)
20:00 w hydrokinetycznej wystarczy delikatnie puścić hamulec i już się napina. Ewentualnie włączyć tryb manualny.
Zróbcie film. Co jest składową waszych cen napraw skrzyń? Rozumiem, że robocizna i ceny części ale nie mogę zrozumieć dlaczego Ravenol kosztuję u was więcej jak w sklepie czy oryginalny olej ZF? Może podnieście cenę robocizny to nie będzie trzeba dodwać marży do częsci czy oleju?
Nowoczesnych a nawet i starych skrzyń automatyków oczywiście amerykańskich się nie naprawia. Są do końca życia. Jedno ale, maintenance czyli serwis i olej syntetyczny. Ja to mówię Staniszczyk.
Halo,Też dawałem lewą nogę pod fotel ,bo mi się z początku zdarzyło mocno zachamowac,na szczęście ten z tyłu miał dobry refleks.Pozdrawiam Henryk
Myślę, że normy emisji spalin lobbują sami producenci samochodów.
Skoro przez te wysokie normy wiele części się szybko zużywa, to producenci mają szybciej możliwość sprzedaży.
Nie myśl tyle niedziela jest chopie😂😂
To tak zwane postarzanie produktu. Chodzi o to, aby za długo nie służyło ☹️.
Nawet kilka razy w naszych odcinkach było o elementach, w których jest postarzanie produktów, czy też "ekologia"
Dziekuje za podstawowe zasady.-Posiadam skrzynie automatyczna z Drive,2 gear i Low.
Czy moge uzywac 2 i L w trakcie jazdy np.dojezdzam do wzniesienia trafic jest wolny i wtedy wlanczam 2 a nawet L.
Druga mozliwosc, zswalnianie przy pomocy redukcji z D do 2 i L?
Pozdrawiam.
Jeżdżę VW T5 z automatem Aissin 6b. to skrzynia starego typu hydrauliczna, ma juz 400tys przebiegu, moje pytanie jest dlaczego on z pierwszego biegu nie ma mocy i rusza z dużym opóźnieniem? Tzn. jak wciśniesz gaz głębiej to najpierw powoli rusza i długo się zbiera zanim osiagnie ok 1,5 obrotów i dopiero rwie do przodu. Tak samo jest z wstecznym biegiem.
Co do parkowanie ja osobiście robię inaczej... Zatrzymuję auto... Trzymam hamulec, przełączam na N i zaciągam ręczny... Jak auto się ustabilizuje dopiero P... Auto zostaje na ręcznymi i nie ma w skrzyni żadnych naprężeń...
Bardzo dobre. 👏👏👏
Bardzo dziękuję za przekazane informację
Nawet nie wiedziałem że tyle lat robię wszystko źle 🥴 bo robię to tak : wsiadam, odpalam, dwie sekundy pracy przegazówka do trzech tysięcy a później D ''sport'' i rura ! Póki niedogrzany to powstrzymuje się od pałowania, ale po 90° to gaz w podłogę i tak za każdym razem ! Na światłach na N przy żółtym D na hamulcu a zielone to gaz w podłogę i jadziem ! Tak jeżdżę ja, jak jeżdżą inni kierowcy tego auta to niewiem. Przebieg u mnie to ponad 100 000km, na liczniku prawie 400 000 ale ile dokładnie to niewiem bo licznik już nie ''kręci'' . Oczywiście o skrzynię dbam ! 4 lata temu dolałem oleju. I to by na tyle.
A jeśli przed postojem wciskam hamulec, wrzucam N, zaciągam ręczny, puszczam nożny żeby wszystko się poluzowało i dopiero wtedy P to jest dobrze?
I taka dokładnie powinna być kolejność przy każdym parkowaniu (bez znaczenia czy na wzniesieniu, czy nie).
Parkuje pod domem na wzniesieniu i tak właśnie to robię. Jest to najlepsza metoda. Na płaskim nie ma to większego znaczenia jaka kolejność zastosujesz. Na dużym wzniesieniu jest to ogromna różnica.
wrzucę Twoje pytanie do jednego z odcinków
Odnośnie ruszania dynamicznego. Można po prostu trzymać na hamulcu i wrzucić na manual? Czy to aby nie przyspieszy pracy? Od razu skrzynia będzie zapieta na 1-szym biegu. Tak mi się przynajmniej wydaje. Potem łopatkami pyk pyk... Tak czy inaczej moje CVT nie lubi dynamicznych sytuacji... tak słyszałem.
ciekawy temat, może o nim pogadamy
Z tym ostrym ruszenie przy 20 minucie to trochę chyba nie do końca jest stosowane w praktyce bo jeśli zachodzi „nagła potrzeba” szybkiego ruszenia to nie ma czasu na naciskanie hamulca jeszcze przed ruszeniem tylko się ciśnie pedal. Takie ruszanie z hamulcem to tylko chyba żeby szybciej ruszyć z czerwonego na światłach.
Dokładnie 🎉
Racja. Tym bardziej że np. u mnie w miękkiej hybrydzie takie ruszanie nie daje EQ Boosta. Najlepiej wcisnąć kick-down, bo właśnie po to jest..
Ważne ! O tym nie zostało powiedziane. Moje auto ma automatyczne włączanie P po otwarciu drzwi kierowcy. Można się zdziwić kiedy auto się toczy a chcemy otworzyć drzwi żeby patrzeć przy parkowaniu czy dobrze auto ustawiamy przy lini lub krawężniku. Niestety w moim mercedesie ML W 164 z 2011r. skrzynia przełącza na P w chwili otwarcia drzwi , nawet jak auto się toczy. Po zakupie auta w pierwszych dniach, nieświadomy tego zrobiłem to niestety. Nigdy więcej nie otwierałem już drzwi w ruchu. Fajne zabezpieczenie jak roztargniony chce wysiąść zostawiając skrzynie na D Ale jest to myślę bardzo szkodliwe dla skrzyni. Na szczęście mam auto 4 lata i to jedno nagłe zatrzymanie nie spowodowało żadnej usterki skrzyni. Nadal pracuje dobrze.
Otwierasz drzwi przy parkowaniu? Lusterka ci urwało?
@@dancio1978i1tak, taki nawyk. Kiedyś miałem auta z drogimi felgami które łatwo było zniszczyć o krawężnik. Lusterko musiałby mieć od "tira lub na przednim błotniku " żeby dojrzeć czy nie jest zbyt blisko krawężnika.
Witam. Mam takie uprzejme zapytanie. Od roku jeżdżę samochodem BMW 4 (przebieg 20 tys. km) z skrzynia chyba ZF8HP. Nie wiedziałem, nie douczylem się i zawsze gasiłem samochód na drive-ie bez przełączania na P czy coś mogło się uszkodzić? Dziękuję.
Ta jazda z opieraniem nadgarsta o kierownicę bezcenna 👍😂
Zwłaszcza z folią na tej kierownicy, mistrz bezpieczeństwa :):):).
Jeżeli w DSG nie ma trybu Winter - to czy w takim razie na śliskiej nawierzchni można ręcznie wymusić ruszenie z biegu drugiego?
Witam, ciekawy praktyczny materiał. Mam pytanie. Chciałbym kupić Audi A4
6-8 letnie. Jakie skrzynie są najlepsze w tym aucie?
Zamierzam kupić takie auto, a konkretnie ze skrzynią ZF 8HP albo ZF 9HP i pytanie czy te skrzynie są dobre, mają jakieś problemy, wady fabryczne które należy wyeliminować? Na przyczepę jest chyba tryb L w skrzyni albo właśnie ręczne sterowanie biegami.
Dzięki za film i być może odpowiedź na moje pytania ;)
8HP jest pancerna ,potrafi znieść wiele .
Dobrze bo chciałam się upewnić czy korzystam prawidłowo z automatu .
:)
Czy można podczas postoju np. na światłach zaciągnąć ręczny i pozostawić skrzynię biegów w położeniu D oraz puścic hamulec?
Samochód stoi, bo ręczny trzyma tylne koła.
Samochód tylnonapędowy, jeżeli to ma znaczenie.
A jaki kij na jakim hamulcu stoi? Możesz na ręcznym, sam tak robię
Czy parkując na gorce/ z gorki, należy najpierw wrzucić N trzymając noge na hamulcu następnie zaciągnąć hamulec ręczny, puścić hamulec nożny i nacisnąć P. Czy to jest prawidłowa kolejność?
Jak dla mnie wystarczy, że będziesz trzymał na hamulcu, wrzucisz na "P" i zaciągniesz ręczny. Po tym puszczasz hamulec i gasisz auto. Chodzi o to, żeby przy stoczeniu się z górki całe obciążenie nie poszło na zapadkę w skrzyni. Jeśli zaciągniesz ręczny przed puszczeniem hamulca to auto tak czy siak się nie stoczy, a jeśli już to minimalnie - wtedy blokada w skrzyni nie oberwie.
Jest o tym w jednym z naszych odcinków przejrzyj ostatnie tytuły
Witam i dziękuję za wideo. Mam pytanie, automat bez manetek, czy hamowanie silnikiem
przy użyciu tempomatu wpływa na żywotność skrzyni biegów?
wrzucę Twoje pytanie na listę do odcinków
Ja robię jeszcze inaczej bo jak samochód stoi pod górkę lub z górki to przy kolejnym uruchomieniu , będzie to szarpnięcie.
Żeby go nie było robię tak : Wciśnięty hamulec - zaciągam "ręczny" wrzucam na moment neutral - puszczam hamulec - wrzucam P.
I nie ma mowy o żadnym szarpnięciu. Co do wajchy w pozycję S - używam tylko w górach do zjeżdżania ze wzniesienia - wtedy mam hamowanie silnikiem bo na D można zapomnieć o jakimkolwiek hamowaniu. Mondeo MK4 - benzyna - automat zwykły 6 biegowy hydrauliczny
a co z neutralem na światłach.. w skrzyni typu multitronic? pozdrawiam Piotr
Super materiały :) Oby więcej takich. Mam też pytanie, jak się ma jazda automatem do systemu Start&Stop? Przecież auto gaśnie na włączonym i zapiętym biegu, a następnie uruchamia się również w takiej konfiguracji, mam rację? Jak to działa i czy to nie ma wpływu na trwałość skrzyni biegów? Ja osobiście pierwsze co robię po odpaleniu auta to wyłączam ten chory system...
Fajny materiał. Szkoda tylko że zabrakło o hamowaniu silnikiem z góry, przy długich stromych zjazdach lub na śliskim. Mieszkam od 06 na rowninnym USA, mając prawko z Polski 10 lat wcześniej i oczywiście że na.poczatku musiałem chować nogę. Większość tutaj nie zna hamowania silnikiem, szczególnie jak wyjeżdżają w góry tylko okazjonalnie i potem to czuć na trasach w postaci palonych klockow. Teraz mam jedno male auto biegowe na którym uczę córki, oraz dwa większe automaty. Na dłuższym postoju zwykle wyrzucam na luz bo na przejeździe można stać kilkanaście minut a po co grzać olej. Szczególnie gdy działa klima i auto podnosi obroty. Ale w RV z wałem napędowym i wielkim silnikiem, słychać wtedy czasem kasowanie luzu wału napędowego więc tylko na.dluszych postojach to robię. Jeśli chodzi o ręczny, to warto go zaciągać by byl gotowy do użycia jak będzie go trzeba. Też tego nikt z tubylców nie robi na rowninach.
Jak zawsze, wspaniały film. Mam jedno pytanie. Posiadam Jeepa Grand Cherokee z 8-biegową skrzynią automatyczną ZF 8HP 70 i chciałbym zainstalować układ elektroniczny, który na bieżąco informowałby o ciśnieniu i temperaturze oleju w skrzyni biegów. Potrzebuję informacji o numerach ID ramek przesyłających te dane przez CAN. Dziękuję za wszelkie informacje.
8hp nie ma czujnika cisnienia
Dzięki za ciekawy materiał.
pozdro
Zaraz w komentarzach będą pisać, że bez kakakasku, okularów ochronnych, ciuchów i rękawiczek to nie wolno robić skrzyń, nie wiem czemu ludzie są tak zawistni? co ich obchodzi czy masz pasy, czy ręce masz na kierownicy? to nie jest poradnik przepisowej jazdy, dla mnie to możesz nawet chu.... kierować i nic nikomu do tego, ważna jest wiedza jaką przekazujesz. Ludzie ale macie smutne życie że marnujecie czas na przypierdalanie się o takie błachostki, mnie już czasu dużo nie zostało , może dla tego patrzę na to inaczej, ale naprawdę nikt nie będzie żył wiecznie więc szkoda czasu na głupoty, i zamiast umoralniać innych w tym czasie zróbcie coś dla siebie. Pozdrawiam wszystkich, dziękuję.
Odpuść zrozumienie mądrych inaczej...
Nigdy się nie uda.
Pozdro.
Może i Panu już dużo nie zostało, ale stara prawda mówi, że w każdym wieku warto powielać dobre wzorce. Jak widać prowadzący zrozumiał to jako troskę, a Pan jako „przypierdalanie”. Każdy wg. własnego systemu wartości. Więcej luzu życzę👌💪
@@efektmurowany proszę pierw zastosować to u siebie.
@@polpol3826 stosuję na codzień, sprawdza się bardzo dobrze 👍 Pozdrawiam
@@efektmurowanyzmień lekarza. Właśnie napisałeś że jesteś niewolnikiem i to posłusznym
A ja bym chciała wiedzieć jak jeździć zautomatyzowana skrzynią biegów. Gdzie nie ma parkingu. Czy po za tym te wszystkie porady z filmu też się tyczą takiej skrzyni?
odpowiemy na pani pytanie w niedzielnym odcinku, pozdrawiam
Wszystko to bierze w łeb kiedy jedzie się w górach. Ostre podjazdy i zjazdy, serpentyny to niezłe wyzwanie dla skrzyń CVT . Wtedy pozostaje tylko ręczna zmiana przy dużo wyższych obrotach.
A co zrobic , jakich ustawien szukac , aby samochodl nie gasł za kazdym razem na skrzyżowaniu?
Czy coś w technice jazdy się zmienia jeśli mamy do czynienia ze skrzynią eCVT ( hybrydy Toyota) lub kłową (hybrydy Renault i Dacia). Na przykład przy ostrym ruszaniu?
Proponuję, zrobić materiał ma temat skrzyń bez stopniowych w hybrydach . Czy te same zasady obowiązują. Pozdrawiam
Zależy jaka skrzynia, ale jeśli E-cvt Toyoty to nic z tego filmu nie będzie się sprawdzać. W E-cvt po prostu jeździsz, tam raczej nie ma zasad...
Natomiast u mnie w miękkiej hybrydzie GLC też połowa tego filmu nie ma racji bytu.
@@TheZutox jeżeli ktoś naprawia różne skrzynie , to niech się wypowie na temat np. Wymiany oleju cvt
@@sylwiom12
A co tu się wypowiadać. Cvt (normalne) to prosta skrzynia. Odkręcić korek spuścić, zalać nowy. Wymieniać co 40 i tyle.
Czy nie mając autoholda, mogę zaciągać hamulec ręczny np.czekając na światłach i wtedy ręczny trzymałby całe auto w miejscu (tf80sc)
Pouczające, dzięki za materiał :)
Od niedawna jeżdżę autem z automatyczną skrzynią i chciałbym się upewnić: czy na P mogę puścić pedał hamulca przy włączonym silniku? Np. w sytuacji, gdy chcę zamknąć bramę garażu lub czekam kilka, kilkanaście minut aby skończyć słuchać audycji w radiu (przy wyłączonym silniku po minucie wyłącza się z uwagi na ochronę akumulatora)
Możesz bez obaw puścić hamulec na zgaszonym silniku.
@@karolzabielski Moje pytanie dotyczyło puszczenia hamulca na P, ale PRZY WŁĄCZONYM SILNIKU
@@arturkoodziej704
Tak możesz. Na P możesz nawet wyjść i zamknąć odpalony samochód. P blokuje mechanicznie koła czyli to samo co hamulec.
Chyba było już gdzieś o tym w odcinkach o parkowaniu na wzniesieniu, przejrzyj nasze odcinki.
wiecej spokoju i rozwagi przy uzytkowaniu skrzyni automatycznej uzytkowac zgodnie z zaleceniem producenta i FIRMY AUTOMATYCZNI,
Czy materiał można również stosować do skrzyń dwusprzeglowych typu sTronic ??
Proszę zwrócić uwagę, że daje Pan zły przykład trzymania kierownicy, dodatkowo jedną rękę
Ja przesiadając się z manuala na automat,żeby nie mylić się z lewej nogi zdiąłem but i tym sposobem odzwyczaiłem się bardzo szybko.
A można na stałe jeździć w trybie S ? Pytam bo zapewne są różnice w trybie D a S jeśli chodzi o ciśnienie oleju w skrzyni itp. Bardziej mi podchodzi tryb S bo D strasznie nisko trzyma obroty. Znowu w trybie S czuć że agresywnie zmienia te biegi.
wrzucę na listę tematów, może o tym pogadamy
Jedno pytanie. Lepiej P i hamulec ręczny / jak w materiale/, czy jednak hamulec ręczny i dopiero P ?
Cześć według mnie (ja tak robię) po zatrzymaniu daje na N zaciągam ręczny poszczam chamulec, auto się stabilizuje jak napisałeś jeszcze raz chamulec i przerzucam na P, gaszę auto. 👍
Jezdze automatem 13 lat Micra super jazda
Tylko nigdy jeszcze nie uzywalam ds jakos boje się by nie zepsuc i czy musze pezelaczyc pozniej na d
Mili Państwo.
Rady z filmu ... poniekąd przydatne, ale:
-- Całe życie jeździłem tylko manualami, ale przyszedł czas na zmianę auta i po rozmowach z użytkownikami którzy tak jak ja jeździli wcześniej manualami i przesiedli się na automat, WSZYSCY JAK JEDEN twierdzą, że automatem jeździ się po prostu ZDECYDOWANIE wygodniej i że nie kupiliby już samochodu z manualną skrzynią biegów.
--- Zanim kupiłem pierwsze auto z automatem (T-Cross DSG) , to oczywiście przejechałem się innym autem żeby się przekonać, czy to jest dla mnie czy nie, pomimo w/w opinii.
Był to VW Passat mojego brata (automat DSG) i znalazłem się w gronie tych, którzy NOTORYCZNIE naciskali na "sprzęgło", czyli na hamulec, co oczywiście wywoływało salwy śmiechu.
Nie mogłem pozbyć się tego odruchu w czym nie byłem odosobniony :)
Mimo to, jazda automatem .... spodobała mi się, a WSZYSCY mówili, że po jakimś czasie oduczę się tego zupełnie i ... tak było.
Pytałem oczywiście brata, czy stosuje się do takich lub podobnych rad jak te na tym filmie, ale pytałem też innych którzy mają automaty (DSG) i NIKT .... powtórzę NIKT nie stosował się do powyższych rad, czyli każdy robił co uważa i jak uważa .... , czyli ... jakby to opisać .... nie przejmowali się tym co się może stać ze skrzynią.
Po co o tym napisałem ?
Otóż wszyscy ci ludzie z którymi rozmawiałem JEDNOGŁOŚNIE stwierdzili, że w żadnym stopniu nie zaszkodziło to tym skrzyniom.
Brat ma już 17 letnie auto (przypomnę VW Passat) z automatem i NIGDY nic nie robił ze skrzynią, a jeździ jak chce nie zwracając uwagi na kolejność postępowania przy parkowaniu, ruszaniu i w ogóle na cokolwiek.
Ja natomiast ... mimo wszystko mam swoją kolejność np. parkowania, czyli najpierw hamulec nożny, później dźwignia w pozycję P, a na koniec hamulec ręczny.
Kolejność nie dlatego żeby jakoś specjalnie dbać o skrzynię, ale po prostu taką sobie wypracowałem i stosuję.
Reasumując .... moim zdaniem nie ma się kompletnie czym przejmować przy korzystaniu z automatycznej skrzyni biegów, tylko jeździć i używać jak się chce, bo w 99,95 przypadków .... KOMPLETNIE NIC się nie stanie złego.
Ja również mam swoje jakieś nawyki użytkowania skrzyni. Np parkowanie na wzniesieniu by auto nie stało na blokadzie P , powolna zmiana z D na R . Bardziej chodzi o komfort jazdy niż nadmierne dbanie o skrzynie. Trochę głupie by było że ktoś 1s za szybko coś zrobił i skrzynia rozpadła by się. Też twierdzę że producenci zadbali w jakimś stopniu żeby skrzynia była kierowco odporna.
To, że u Twojego brata nic się nie wydarzyło, nie oznacza, że takie zachowanie nie jest dla skrzyni szkodliwe. Nie raz przy oględzinach jakiegoś starszego auta z automatem można się nadziać na egzemplarz w którym nie działa blokada na "P" a to własnie dlatego, że ktoś nie używał ręcznego na wzniesieniach ;) Deptanie od razu zanim skrzynia się "zapnie" też dla skrzyni nie jest dobre - prędzej czy później coś "pójdzie nie tak" ;)
Jak najbardziej się zgadzam. Dodam jeszcze, że w wielu nowych autach kierowca nie ma za wiele do gadania i "czarowania" z kolejnością. I bardzo dobrze :)
W Octavii 4 skrzynia DSG ma wybierak shift-by-wire (czyli dźwigienka R-N-D jest elektroniczna, nie ma mechanicznego połączenia ze skrzynią), a P jest w formie przycisku. Jeżdżąc tym autem przez ponad 3 lata, ANI RAZU nie użyłem przycisku P, ponieważ Parking sam się załącza. Po odpaleniu auta wybiera się tylko D lub R i tyle.
Tak samo po zatrzymaniu. Mam funkcję auto-hold, która jest REWELACYJNA, zwłaszcza w aucie z automatem. Auto samo zaciąga ręczny po zatrzymaniu, ja wyłączam zapłon, a skrzynia SAMA przełącza się na tryb P.
Jest to nie tylko duże ułatwienie dla kierowcy, ale także zapobiega nieświadomym błędom, które można popełniać przy jeździe z automatem.
PS Zgadzam się, że po przejściu na automat nie chce się już wracać do manuala. A z odruchowym wciskaniem sprzęgła nie miałem żadnego problemu. Wystarczy lewą stopę oprzeć w przygotowanym miejscu i jej nie ruszać :)
A co z hamowaniem, po jeździe z D na N, zaciągamy ręczny a później P? Czy to jest lepsze niż zaciąganie ręcznego na D a później P?
wrzucę na temat rozmowy do jakiegoś filmu, może o tym pogadamy
Hej, dzieki za materiał!
Jezdze Fordem z Powershiftem DCT450, mam pytanko co do sposobu samego jezdzenia. Wyczytalem gdzies ze nalezy lekko odpuszczac gaz przy aautomatyczniej zmianie biegow, ma to ponoc odciazac skrzynie. Jest w tym troche prawdy?
Jeszcze jedno pytanko co do samej skrzyni, duzo materialow u was widac o uszkodzonych skrzyniach ale czy faktycznie wszystkie te PSy padają? U mnie 130k przebiegu i zastanawiam sie czy pozbyc sie auta jak najszybciej, czy moze jednak bedzie sie dalo jeszcze spokojnie jezdzic przy dobrym serwisie :)
Dzieki wielkie i pozdro!
Ja bym się raczej zapytał jak jeździć samochodem z manualną skrzynią biegów ,bo tego się nie da w obecnych czasach w korkach.
Jak zwykle mądre i fachowe rady osoby z praktycznym doświadczeniem
Nie ośmieszaj sie
Dzięki
Witam czyli jazda caly czas na sporcie jest bezpieczniejsza dla 2 masy tłumika drgań itp. Czy sport uzywac w mieście gdzie prędkości sa niskie a w trasie D ??? Skrzynia 2 sprzęgłowa
Możesz jeździć cały czas na S. W trasie u tak na 90% będziesz miał zapięty ostatni bieg, to żadna różnica. Jeśli nie będziesz "pałował" to w zasadzie same plusy jazdy na S
@@TheZutox ok dzięki a co jeżeli lubię mocno przycisnąć w trasie to jakie są minusy jazdy na s bo pisałeś że są same plusy jeżeli nie będę pałował
@@KamilLabedzki
Sama prędkość nic tu nie ma i spokojnie można pedał w podłogę, bardziej chodziło mi podczas ruszania na full bo wtedy skrzynia musi zmieniać biegi na pełnym obciążeniu. Jak już masz ostatni bieg to żadna różnica.
@@TheZutox aha dzięki pozdrawiam
super wiadomości pozdrawiam 😀😀😀😀
dzięki
Jak działa skrzynia automatyczna w górach? Gdy mamy cały czas ostre wzniesienia i zakręty? Manualną skrzynią jeżdżę 1-2 biegi niżej większość czasu.
Jeżeli masz w automacie możliwość wybierania biegów 1-3, to korzystaj z któregoś z nich, tak pod górkę jak i jadąc w dół. Ja tak mam w MB okularniku. Ostro pod górkę 1, lżej 2,3. Zjazd tak samo, 1 jeśli ostro z zakrętami, dalej wg uznania 2,3.
@@andrzej1635 Całe życie jeżdżę manualem i ostatnio myślałem nad nową mazdą 3. Oglądałem filmik jednego pana co odebrał nową mazdę 3 i po 4 dniach jazdy po górach zaczęła mu się skrzynia przegrzewać i wypluwać kody.
O matko 😂 a ja już jeżdżę automatami od 20 lat:) i co ja teraz zrobię:) zawsze instrukcja obsługi mi wystarczała.
Fajnie, ale niektórzy wolą informacje z YT :)
Jak masz synchronizatory to nie musisz czekać żeby jechać w tył, jak jechałeś w przód i na odwrót.
ok
Jak jeżdzić automatem w górach? zaparkowałem na przełęczy, i po wycieczce mam zimne auto, i muszę zjechać z górki. Silnik zimny, i na zjeździe się nie zagrzeje. Warto by hamować silnikiem (łopatkami obniżać bieg), ale czy warto na zimnym? Równocześnie często szkoda kilka(naście) minut z hamulcem jechać
Jest u nas taki odcinek ruclips.net/video/hk3pR1ZZxwE/видео.html
Mam Forda Edga 2019 ze skrzynią 8F57...jadąc na trasie próbowałem mocniej przyspieszyć i obroty poszły w górę ale auto nie przyspieszyło...powtórzyło się to jeszcze raz...zwolniłem i zacząłem powoli przyspieszać i auto jechało już normalnie...Czy to jest problem ze skrzynią?Do tej pory nie miałem takich problemów...a może ta skrzynia nie lubi mocniejszych przyspieszeń...?Kilka tygodni temu skrzynia była sprawdzana razem z wymianą dynamiczną oleju po 70 tyś.przebiegu...
Dziękuję...Pozdrawiam...🙂
Jak zjeżdżać automatem z długich wzniesień i hamować silnikiem
ciekawy temat, może go poruszymy. W jednym z odcinków Paweł mówił o tym jak jezdzić w górach. Może tam znajdziesz coś dla siebie.
Jak? Sam hamuje!
W starszych automatach są biegi ponumerowane, wybierasz konkretny, ewentualnie tryb manualny i sam wybierasz na jakim biegu ma jechać, wtedy hamuje silnikiem
16:52. Co do zaciągania hamulca postojowego przed opuszczeniem pojazdu, ja stosuję się do teorii, która mówi, że należy hamulec postojowy zaciągnąć, trzymajac wciśnięty nożny i skrzynię w pozycji N,. Dopiero potem przerzucam na P i puszczam nożny. To ma zapobiegać uszkodzeniu mechanicznej blokady w skrzyni, którą inicjuje przełączenie skrzyni w tryb P. Skomentujesz??? A co kwestii manuala, to w niektórych skrzyniach manual jest dostepny akurat przy trybie Drive, a nie Sport ( np Tiptronic 6HP w Audi)..
Czytałem w komentarzach na YT oraz na niektórych forach, że jak ktoś jeździ głównie po mieście to lepiej aby nie wybierał automatów dwusprzęgłowych, a zwłaszcza z suchym sprzęgĺem. Czy to prawda? Czy w bardzo wolnej jeździe (wolniej od pieszego) automat jedzie na półsprzęgle?
Masz rację właśnie DSG to taki złom
@@tomaszdarul691 Nie wiem czy złom . Myślę że przed zakupem trzeba dobrać automat do tego czy jeździmy głównie po mieście czy w trasie. Błędny wybór może nas drogo kosztować.
DCT występujące w kii i hyundaiu tez jest na suchych sprzęgłach.
@@D.K1503 tak jak EDC w Renault.
Czyli jak do miasta to lepiej automaty z hybryd Toyota lub hybryd Renault/Dacia bo są bezsprzeglowe
Witam,u mnie w passacie 2015 moge zmienić skrzynie z D na manualną,nie musze dawać na sport
Nie w zimę i w lato ale zimą i latem.
Forma jest równie ważna jak treść.
Dziękuję za poprawienie, czy nie zabrakło Ci czasem przecinka w zdaniu? :)
Dzień dobry. A czy w skrzyniach dsg można robić tak jak ja? Po mieście jeżdżę na D dla wygody a na trasach przełączam podczas jazdy na tryb ręczny i manetkami sobie biegi przerzucam aby kręcić silnik trochę wyżej (coś pomiędzy D a S). Dojeżdżam do miasta i znowu przełączam na D
odpowiemy na Twoje pytanie w niedzielnym odcinku
robiłem prawo jazdy 30 lat temu na Fiacie 126p - już wtedy instruktor mi mówił, żebym sobie lewą nogę trzymał z boku na tym specjalnym podnóżku. Potem przez 20 lat jeżdziłem manualami zanim piewszy raz wsiadłem za kółko samochodu z automatem. Po przesiadce nie miałem absolutnie żadnych problemów, moja lewa noga przyzwyczajona do swojego miejsca z boku ani razu nie ruszyła szukać sprzęgła. Po prostu wsiadłem do automata i jeździłem jakbym zawsze takim jeździł.
Czy w czasie jazdy można przerzucić pozycje lewarka z D ( drive )na S (sport) z naciśnięty pedałem gazu?
Tak. Przecież jak automat zmienia bieg to nie ściągasz nogi z gazu
@@grymasek7 a jak ruszasz dźwignią skrzyni biegów to ściągasz nogę z gazu?
@@artystamechanik9609 gdy jest przełączona w tryb manualny to oczywiście że nie
Zmiana trybu sport na Drive i odwrotnie z Drive na sport to nic innego jak przełączenie w cudzysłowiu mapy skrzyni i shift pointów- w tak ogromnym uproszczeniu.
Naprawiasz skrzynie biegów?
Witam, od niedawna użytkuję Jeepa Compas Trailhawk 2.4 l 4x4 ze skrzynią automatyczną ZF9HP. Wersja amerykańska. Samochód często użytkuję w lesie i trudnym terenie. Zastanawiam się jak w razie takiej konieczności mógłbym wyholować auto z trudnego terenu gdy nie mogę uruchomić silnika ? W instrukcji jest zakaz jakiegokolwiek holowania samochodu 4x4 Trailhawk, nawet wciągać na lawetę. Jak mam postępować w takiej sytuacji. Bardzo proszę o odpowiedź. A może filmik na ten temat :)
Jak się zachować przy rozbieganiu silnika z automatyczną skrzynią? Czy można coś zrobić, żeby uratować silnik?
Przy tak zwanym rozbieganiu silnika zatyka się dopływ powietrza do silnika, jeśli nie ma tlenu to proces spalania samoczynnie zanika.
W wielu autach jest przepustnica/klapa gasząca i to powinno wystarczyć by zmusić silnik.
@@karolzabielskiw teorii może tak. Ale zobacz ile jest filmików, gdzie ludzie wyłączają zapłon (klapa gaszaca się zamyka) i auto dalej chodzi. A to dlatego, że klapa gaszaca po wyłączeniu zapłonu otwiera się.. No chyba, że są auta, gdzie ręcznie można ją zamknąć...
Cześć 🤝🏻
Łapka wjechała 👍🏻👍🏻
Pozdro 👊🏻👊🏻
dzięki pozdro
Na parkingu najpierw P i ręczny czy odwrotnie?
Odwrotnie.