Świetne 2 odcinki dla osób zaczynających przygodę z automatami, zabrakło mi tylko na początku wyjaśnienia pewnych pojęć często przez Was używanych np: zwiększa się ciśnienie na sprzęgle , zapięte kosze sprzęgłowe czy też pełzanie samochodu, napewno pomogło by to zrozumieć działanie skrzyni automatycznej osobom mającym dotąd kontakt tylko z manualem. Na jednym z forów samochodowych była zagorzała dyskusja na temat sterowania sprzęgłem w DSG - czy siłownik z mechatroniki naciskając na dźwigię powoduje rozłączanie sprzęgła ( jak w manualnej skrzyni) czy też dociska tarczę sprzęgłową do koła powodując przenoszenie momentu obrotowego (czyli działa jak sprężyna ,,słoneczko,, w manualu). Napewno pomogło by to lepiej zrozumieć Wasze nagrania oraz działenie i eksploatację skrzyni automatycznej.
Skrzynia DSG suche sprzęgło - skoro hamowanie zawsze wiąże się z jazdą na "półsprzęgle" czy hamowanie sprowadzać do niezbędnego minimum (hamować głównie silnikiem) i robić to w miarę szybko i zdecydowanie? Czy też w codziennym użytkowanie nie prowadzi to do znaczącego zużycia sprzęgieł i jest wpisane w konstrukcję skrzyni? Pozdrawiam
28:48-DSG-a za co niby kciuk?????? Widz robi odwrotnie-jak zapytał miasto D a poza miastem manetki… Pan Panie Macieju robi, zaleca odwrotnie… to w końcu JAK? Pozdrawiam👋🏻
Też to zauważyłem, ale myślę iż poprawnie jest tak jak pan Maciej powiedział w szczególności jeżeli skrzynia w mieście trzyma niskie obroty, które niestety jej szkodzą dlatego też zapewne co niektórzy jeżdżą na trybie S.
Zabrakło odpowiedzi na moje pytanie odnośnie jazdy autem w korku stosując manualną zmianę biegów łopatkami przy kierownicy. W zasadzie czy w ogóle ma to jakieś sensowne zastosowanie w celu zmniejszenia zużycia skrzyni biegów lub jej podzespołów.
czy w mercedesie (glc250 benzyna, 9g, 2016) także powinno się przełączać pomiędzy R D z uwzględnieniem N? Czy można wajchą od razu przełączać z D R bez obaw że się coś z czasem uszkodzi czy szybciej zużyje?
Miałem dq381 w octavii tdi to jadąc 10-20kmh po dziurawej drodze cały czas jechała na półsprzęgle (obroty falowały zależnie od zmiany obciążeń a prędkość stała). Potem miałem dq381 w cuprze 5f i tam był przy tej samej jeździe wbity bieg ewidentnie (obroty stały betonowo). Mam też dq200 z 1.5tsi i też stoją. Wszystkie przypadki to były nowe auta. Mam też wrażenie że te skrzynie wbijają jak najszybciej 2gi bieg przy takiej wolnej jeździe (zbyt wolnej dla tego biegu) i zanim nie rozpędzimy się trochę bardziej to cały czas jadą na półsprzęgle właśnie
Dzień dobry panie Macieju czy jest sens jeżdzić automatem z systemem start stop czy jest to zdrowe dla skrzyni biegów ,no bo to tak jak bym gasił silnik po skończonej jeżdzie i zostawiał na D i jeszcze jedno pytanie mam w pojeżdzie Renault Megane mam opcję w trybie EKO luz po zdjęciu nogi z gazu w trakcie jazdy i za każdym razem to wyłączam tą opcję czy to ma sens .czy nie jest to szkodliwe .Pozdrawiam
Cześć. Silnik 1.5 etsi, skrzynia dq200. W trybie D praktycznie każde puszczenie gazu wyłącza silnik i auto jedzie na biegu jałowym. Czy jeżeli auto praktycznie porusza się swoim pędem to pomijając fakt zabicia rozgrzanej turbiny to czy skrzynia też odczuwa efekt żeglowania? Przejeździłem tak 1000km, teraz włączam tryb S. Nie ma żeglowania, po mieście przy prędkościach 50km/h zapięty jest max 4 bieg, poza miastem redukuje wyższe biegi z łopatki powyżej 2 tyś obrotów , a w dół, skrzynia biegi redukuje samodzielnie. Dla mnie najlepszy komfort. Pozdrawiam z Grudziądza :) Co sądzicie a takiej kombinacji?
@@Goczku Na D też jest pelna kontrola, a obroty silnika zaleza ile gazu dodasz. Np jezdze na D w miescie, gaz delikatnie max do 1500rpm i normalnie jedziesz. Moze sie myle ale nie zauwazylem roznicy nawet w spalaniu w wielu automatach co mialem w przeszłosci i mam teraz.
Jeżeli parking jest na pochyle i podjeżdżam pod górkę Na początku trzeba zaciągnąć ręczny i dopiero na parking Jeżeli w pierwszej kolejności włączysz parking a w drugiej ręczny to blokada parkingowa jest mocno zapięta i Podczas ruszania ciężko wrzucić drive
Witam, posiada opla insignie że skrzynia af40 zauważyłem że na trasie przy 120 km/h temperatura oleju potrawi dojść do 97 stopni. I zastanawia mnie to czy to ciut nie za wysoka temperatura. Jazda spokojna. Montować inna chłodnice oleju?
Xc60 2.4 2015 skrzynia tf-80sc Po około 30km temp max 94* a najczęściej 88-90*C. Przed zamontowaniem chłodnicy 96*C Mam w układzie oryginalny termostat 85*C więc dla tego tylko 2-4*C spadły. W lato w Szwajcarii 35*C na zewnątrz, z klimą na górskich serpentynach i tryb S temp nadal utrzymywała się max 92*C. Chłodnica pomoże szybciej schłodzić skrzynie ale w moim przypadku (termostat) nie zrobi cudów. Możesz zamontować chłodnice i dołożyć termostat z mniejszą temp czy coś takiego. Nie wiem jak dokładnie u ciebie jest to rozwiązane. Dodam że nadal mam oryginalny wymiennik ciepła zamontowany przed dołożoną chłodnicą a dokładnie to 2 sztuki założyłem w szeregu😂😂😂
Czy w toyota Corolla 1.8 Hybrid 2020r. wymiana oleju powinna być statyczna czy dynamiczna? Co ile należy wymieniać olej? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na te pytania :/
Witam. Jazda pod górkę w trybie pełzania w skrzyni hydrokinetycznej tak ? czy nie ? manual sam dodaje sobie gazu podczas takiego wjazdu, a jak automat ? czy to bezpieczne dla skrzyni ?
Dzień Dobry . Dzisiaj Wszystko w 100% dobrze i fajnie wytłumaczone . Pozdrawiam .Jazda automatem to bajka . Nigdy nie Wrócę do heblowania zwykłą skrzynią . Pozdrawiam
Mam DQ200 i zastanawiam się czy można przełączać D S w czasie jazdy? Żeby przełączyć na postoju na S to trzeba wcisnąć na dźwigni guzik (tak samo jak na Drive) ale jak już mamy zapięty Sport to w czasie jazdy można bez niczego przełączyć ze Sport na Drive. Czy przełączanie w czasie jazdy z Drive na Sport jest bezpieczne? Czy nie uszkodzi skrzyni? Pozdrawiam serdecznie 👍🏻
Tak możesz zmieniać dowolnie, bez znaczenia. Po prostu jak jedziesz na D i zmienisz na S to albo od razu skrzynia zmieni bieg na bardziej odpowiedni dla S, albo następny bieg już się zapnie zgodnie z trybem S.
A ja po zacignrciu ręcznego puszczam hamulec nożny i dopiero wrzucam P, po puszczeniu hamulca nożnego czasami auto lekko się przemieści jeśli jest z gorki lub pod górkę.
@@moo4595robię podobnie jeśli faktycznie jest z górki lub pod górkę tak bardziej stromo (nożny, ręczny, skrzynia N, puszczam nożny, czuć że auto wisi na ręcznym, skrzynia na P),w większości parkuję na płaskim i tam generalnie zatrzymuję się, trzymam hamulec nożny i wyłączam zapłon, układ automatycznie zaciąga ręczny i włącza skrzynie w P i po tym puszczam nożny, dg200 w Octavii 4
Witam. Czy macie jakieś doświadczenia na temat skrzyni MultiMode Renault ? Czy wszystkie porady które zobaczyłem w Twoich filmach mogę stosować w samochodzie hybrydowym ze skrzynią MultiMode Renault. Nie mam doświadczenia w jeździe z automatem ale próbuję się uczyć i niczego nie zepsuć.
Panie Macieju, Astra K, 2019, 1.6 136KM, skrzynia 6T45 (chyba mod 3, na jakimś vin dekoderze czytałem), mam modyfikację licznika i widzę temp skrzyni, o ile mnie pamięć nie myli to chyba Pan w jednym ze swoich filmów wspominał, że ta skrzynia po dłuższej jeździe z większą prędkością może się zemścić okrutnie, pytanie: jakiej wartości temperatury w skrzyni nie przekraczać? innymi słowy jaki są optymalne wartości "od do" dla tej oraz innych skrzyń.
Honda CRV2 i Honda CRV4 automaty z USA 2,4l. Parkowanie wykonuje w następującej kolejności D / D + hamulec nożny / D + hamulec nożny + hamulec postojowy (CRV2 ręczny tj. dzwignia a CRV4 nożny tj pedał ) / D na N i teraz zwalniam nożny (auto jeśli opiera się np. o krawężnik lub jest na wzniesieniu stoczy się nieznacznie kasując wszystkie luzy w hamulcu postojowym) / teraz dzwignia na P. Auto "wisi" na postojowym a zapadka w automacie jest "odelżona". Inaczej gdy auto "wisi" na zapadce pojawi się problem z zmianą położenia z P . Kilkanaście lat bezawaryjnej jazdy z statyczną DIY wymianą ATF co 2-3 lata. Pozdrawiam AUTOmatycznych.
Z tą jazdą na półsprzęgle w dq200 to chodzi o sytuacje gdzie jedziemy w korku ok 7-23km/h I jest już zapięty drugi bieg ale trzeba delikatnie przychamować. Wtedy przy dodaniu ponownie gazu jadąc ok 10km/h dsg robi uślizg widać to po falujących obtotach.
Może skrzynia półautomatyczna nie zużywa się szybciej w korkach, ale na pewno jazda jest mniej komfortowa. Automat z konwerterem może delikatnie ciągnąć na półsprzęgle, a skrzynia półautomatyczna przy niskiej prędkości nie bardzo wie co ma zrobić potrafi bardzo wyrywać na jedynce albo dusić silnik na dwójce.
A co do wrzucania P na przejeździe. Ostatnio się właśnie zastanawiałem, mam Passata z auto holdem i po zatrzymaniu nie muszę trzymać nogi na hamulcu. Czy w takim razie powinnienem wrzucać parking czy mogę tak go trzymać na D?
Bardzo fajny i przystępny film. Wytłumaczone w prosty i zrozumiały sposób. Też zauważyłam, że przy dq381 po zmianie kół dzwignia z P bardzo ciężko się przełącza. Czy to wpływa negatywnie na skrzynię? Jaka jest fizyczna różnica pomiędzy skrzyniami dq381, a dq500? Chodzi szczególnie o wnętrze, grubość i wytrzymałość podzespołów, bo słyszałem że nie ma różnicy, tylko w nazwie. Jest to chwyt marketingowy, dq500 ma być montowany w droższych i mocniejszych modelach. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Przy uruchomieniu silnika, jeżeli chcemy cofać, dobrze jest trzymać hamulec, wrzucić wsteczny i poczekać co najmniej pięć sekund żeby olej rozprowadził się w skrzyni biegów i dopiero cofamy.
@@AUTOmatyczni To ma być odpowiedź... ? Tak mi powiedziano w Niemczech, jak kupowałem nowe auto z automatyczną, ośmiostopniową skrzynią biegów. Nie tzw wajcha, tylko pokrętło, ale nie wiem, czy ma to znaczenie. Ford Mondeo St-Line 2019 2.0 EcoBlue 190KM.
Mam kolejne pytania dotyczące jazdy automatem. Jestem początkujący uzytkownik. 1. Czy to prawda, że w skrzyni ajurat DSG jadac bez dodawania "gazu' jade na półsprzęgle? Są takie opinie, że puszczając hamulec i nie dodając gazu jadę w tej skrzyni na półsprzęgle. Jak to się ma jesli jadę szybko i puszczę gaz. Bo idąc tym tokiem myślenia zawsze bym jeździł na półsprzęgle, gdy nie dodaje gazu. 2. Czy przełaczając manetkami biegi w dół musze popuszczać gaz i do góry również? Czy nie ma potrzeby w ogóle odpuszczania gazu niezależnie od zmiany biegów. Nie zawsze sie redukuje po to by zwolnić, bo czasem też po to aby przyspieszyć. 3. Czy włączając z P na D musze to zrobić energocznie przez R, żeby własnie nie załączył własnie wsteczny, którego nie potrzebuję? Z góry dziekuje za odpowiedzi.
Ad 1. Przy ruszaniu od razu jest wbity pierwszy bieg wiec gdy puszczasz I odejmujesz hamulec to tak jakby wciskasz sprzegło. Tak na prawde to mechatronika decyduje o cisnienieniach I jeździe na pół sprzegle. Ad2. Z moich testów gdy zamiast hamulca trzymam wtedy gaz to mam szarpniecie. Ogólnie dsg lubi wiedzieć przez hamowanie lub dodawanie gazu jakie biegi ma szykować. Ad.3 Energicznie bez klikania.
A jak z jazdą po trasie np jadę 100 km i zajadę na hot doga? 😀 w manualu daje ręczny i na luz auto się przysłowiowo „studzi” a automatem? Jak dam na P to przecież skrzynia nie ma wtedy smarowania a auto musi chwilkę pochodzić 😀 Edit- chodzi mi o to czy można od razu dać na P czy lepiej przytrzymać go trochę na D i poczekać
Z okolo 11 minucie widac, ze nie zostalo zrozumiane pytanie, kontekst sytuacji. Sprawa dotyczy pelzania i stopniowego zwiekszania i zmniejszania predkosci auta. W manualu ruszam na 1 biegu i jade te kilka km/h. Sprzeglo mam puszczone, czyli zapiete. Predkosc od tych kilku km/h do powiedzmy 20 km/h reguluje dodawajac gazu, a silnik wchodzi na obroty, a po puszczeniu gazu silnika zwalnia obroty i auto zwalnia hamujac silnikiem. Czasem moze szarpnac itp., ale sprzeglo caly czas zapiete i nie ma slizgania. A w automacie jak jest, zwlaszcza DSG ? Czy jak puszcze hamulec i dam lekko gaz auto zacznie sie toczyc, to sprzeglo sie zapnie i bedzie zapiete caly czas, czy jednak skrzynia bedzie uslizgiwac probujac zmiekczyc jazde ? Czy jak przy 5-6 km/h przerzuci na 2 bieg, to sprzegla sa zapiete caly czas pomiedzy 6 km/h a tymi 20 km/h, jak dodajemy i odpuszczamy gazu, czy jednak skrzynia slizga i od tego wlasnie zuzywaja sie sprzegla w DSG ? Mysle ze o to chodzilo pytajacemu, bo mnie to nurtuje. Wg mnie sprzegla ida na niepelnym docisku i stad zuzywajace sie sprzegla w DSG, zwlaszcza DQ200.
Witam, Jak zwykle materiał bardzo merytoryczny i dużo się z niego dowiedziałem. Nigdy nie miałam samochodu z automatyczną skrzynią biegów . Raz dostałem z serwisu jako auto zastępcze auto z automatem. Było dużo frajdy 😊. Obecnie zamierzam zmieniać samochód i chciałbym kupić używane Volvo XC 70 ze skrzynią automatyczną. W internecie jest wiele opinii, że mają kiepskie automaty. Oglądałem Wasze filmy w których omawiacie japońskie skrzynie montowane w Volvo i wynika z nich że łatwo "wpaść na minę" . Czy zatem szukać auta w manualu, czy też są w tym modelu Volvo skrzynie automatyczne godne polecenia? Volvo XC 70 są zazwyczaj z dużym przebiegiem zwykle między 200 a 350 tys. kilometrów. Z wiedzy którą uzyskałem oglądając Wasze filmy mogę wywnioskować, że niebawem czeka mnie remont automatycznej skrzyni biegów. Uprzejmie proszę o Waszą pomoc i opinię na ten temat. Pozdrawiam. Krzysztof.
Aisin 6 biegowy Volvo xc70 ciągnąć przyczepę w trybie manualnym przy zmianie biegów ściągać nogę z gazu i zmieniać bieg czy trzymać normalnie nogę na gazie i zmieniać biega na wyższy lub niższy? 🤔
Długo musiałem szukać prawidłowej recepty parkowania na bardzo stromym terenie. Zatrzymuję auto, wrzucam S1 następnie wjeżdżam na miejsce parkingowe, wciskam hamulec nożny, wrzucam N, zaciągam hamulec ręczny, wrzucam P I gaszę auto.
@@maciejgrabowskifotografia7665 Doszedłem do jeszcze jednego wniosku, staram się kożystać z automatycznej funkcji ręcznego i Hołd gdyż wczoraj zrobiłem błąd I miałem problem z wyjęciem biegu z P na R gdyż auto się minimalnie ztoczyło i oparło na blokadzie. To są błędy które mogą sporo kosztować kiedy jesteśmy w stresie i zapominamy, dlatego automatyczny ręczny u mnie będzie zawsze aktywny I po kłopocie.
@@josef2032 No ale co w tym złego, że auto oparło się na blokadzie? Po to jest ta blokada, ona jest na tyle solidna, że jeśli auto się oparło to nic się nie stało. W zasadzie urwać ją to chyba można jedynie wrzucając p na jadącym samochodzie. Nie siejcie paniki, bo to bez sensu. U mnie w BMW i GLC (oba z 2023) jasno w instrukcji jest napisane. Jak parkować. " 1. Zatrzymać się. 2. Z wciśniętym hamulcem głównym przełączyć na P 3. Lekko puścić pedał hamulca Koniec. Nie ma tam ani słowa o zaciąganiu ręcznego (jest to jako opcja). Rozumiem, że fajnie jest pierw zaciągnąć ręczny a potem przełączyć na P, bo wtedy blokada nie nie jest obciążona, ale nawet jeśli tego nie zrobimy to samo P na skrzyni zawsze utrzyma cały samochód bez żadnego uszczerbku. Ja mogę tylko powiedzieć, że na 100% padnie pierwszy ręczny (jeśli jest elektryczny) od takiego notorycznego zaciągania, bo to kawałek silniczka od wycieraczek z "plastikowym" trybikiem jest niż ta blokada w skrzyni. Wystarczy zobaczyć jakie żeby ma ta blokada w porównaniu do kół zębatych.
@@TheZutox To mnie pocieszyłeś, ale BMW to nie VW. Jest specjalny film propagandowy traktujący właśnie ten temat. VW szkoli kierowców ja prawidłowo zachowywać się na wzniesieniach gdyż mają bardzo dużo uszkodzonych skrzyń właśnie z tą blokadą. Czy to jest prawda to wiedzą najlepiej mechanicy.
Ja w korku i raczej tylko w korku, przełączam na S, i wtedy przy tych samych obrotach silnika jadę wolniej, a sprzęgło wcześniej skleja. Polecam metoda sprawdzona.
@@MarekKlos-kg3fn fajny patent, w trybie S to ,,2,, zapnie pewnie ok 2k obrotów i dając tak ok 1k - 1,2k obr to sprzegło jest pewnie załączone na stałe i jazda bez poslizgu, tak mi sie wydaje teoretycznie, autko z DQ 200 odbieram za 2 msc i wtedy przejde do praktyki,😀😀a jaki efekt dałaby jazda na włączonym manualu i zapiętej ,,1,, ??
@@defalt6604 Nie, pełzanie odbywa się normalnie na biegu na zapiętym sprzęgle. Przecież to było wytłumaczone na tym filmiku, na półsprzęgle to się odbywa tylko jak mamy lekko wciśnięty hamulec. Dlatego w DSG należy unikać toczeniu się poprzez lekkie popuszczanie hamulca tylko od razu go puścić, wówczas nie ma mowy o jeździe na półsprzęgle.
W tskiej W-wie czekanie w korku az się zrobi 5m do podjechania ( by nie trzeba bylo przychamowywać) powoduje, że różni cwaniaczkowie, którym nie chce się czekać na danym pasie, zaraz wepchną się przed taki samochód. I wykorzysta to kilka takich osób. Ci co stoją za takim samochodem na pewno będą nieźle wkurzeni.
Dlatego jak jest powolny korek wrzucam na manual. Na pierwszym biegu normalne podjazdy do kilkunastu km/h. A jak sie tocze w normalnym korku pełzającym to dwójka do 23km/h w dq200 wtedy trzeciego biegu nie wbija. Jak szybszy korek to znów w manualu do drugiego biegu.
@@logarytm-ASB Raczej jest po to, że w automacie nie ma możliwości zostawić auto na "biegu". W zimie sam ręczny nie zdaje egzaminu na większych podjazdach. Dlatego jest blokada i nie jest to żaden awaryjny system.
Kolega ma problem, chyba z zf8hp70, odpala silnik, jest na P, wciska hamulec i slychac wyraznie klikanie w konsoli gdzie zmienia sie biegi... ciekawe... za kazdym razem jak wcisnie hamulec to to slychac
28.25 kierowca pyta czy dobrze robi jak w mieście jeździ na D a na trasie na łopatkach i mówisz że dobrze jeździ ,po czym sam mówisz odwrotnie że po mieście jeździć na łopatkach ana trasie na D,pomyłka Maćka.
Mam dziadka w hali garażowej z Dacia manualna. Przy parkowaniu 5krpm i przyspieszanie i zwalnianie sprzęgłem... tak , że ten... o dziadkowym jeżdżeniu 😂
9 na 10 razy jak odbieram samochód z warsztatu, to ręczny nie zaciągnięty. Widzę strach ludzi przed zaciąganiem ręcznego - "bo może zaciągnę i juz nie puści". Co do filmu to nie mam pewności czy u mnie sie da z D na P przesunąć na zgaszonym silniku, ale na pewno gdy jest P, to nie da się zmienić na inny.
Witam warsztat z moich okolic😂. Pytanie za 1 000 punktów. Tiguan 1.5 TSI 2000 rok przed liftem. DSG jaka jest tam skrzynia - mam takie auto na oku z małym przebiegiem ale nie wiem czy to DQ 200, DQ 250 czy może jeszcze inna . Poznałem na innym filmie - rondo Biedronka, Mac Donald i wyjazd na Tarpno😂. Pozdrowienia
Jak ktos kupuje manual to sie smieja, bo automat to jest cos, a jak widac ogrom ludzi nie potrafi jezdzic automatem, albo nie maja pojecia, ze trzeba wymieniac olej i ile to kosztuje. O remoncie automatu juz nawet nie wspomnę😂😂😂😂😂
Blokada Parkingowa skrzyni i wymiana koła. Po założeniu nowego koła i opuszczeniu auta napęd jest tak naprężony że nie idzie ruszyć dźwignia zmiany biegów. Ja wymieniam kolo Bez blokady parkingowej pozostałe koła zabezpieczam aby Auto się nie przesunęło. Ręczny zaciągnięty
Ja nie rozumiem o co chodzi z wymianą kół? Ja robię tak, że podnoszę auto do góry na lewarku, odkręcam koło kluczem pneumatycznym. Zakładam nowe koło, dokręcam śruby ręcznie, opuszczam koło i dokręcam kluczem dynamometrycznym. Gdybym nie miał klucza pneumatycznego, popuszczałbym śruby na opuszczonym aucie. Jakie szkody mogę wyrządzić odkręcając koło kluczem pneumatycznym, gdy auto jest podniesione. Nie kręcę przecież kołem... Pozdrawiam
Świetne 2 odcinki dla osób zaczynających przygodę z automatami, zabrakło mi tylko na początku wyjaśnienia pewnych pojęć często przez Was używanych np: zwiększa się ciśnienie na sprzęgle , zapięte kosze sprzęgłowe czy też pełzanie samochodu, napewno pomogło by to zrozumieć działanie skrzyni automatycznej osobom mającym dotąd kontakt tylko z manualem. Na jednym z forów samochodowych była zagorzała dyskusja na temat sterowania sprzęgłem w DSG - czy siłownik z mechatroniki naciskając na dźwigię powoduje rozłączanie sprzęgła ( jak w manualnej skrzyni) czy też dociska tarczę sprzęgłową do koła powodując przenoszenie momentu obrotowego (czyli działa jak sprężyna ,,słoneczko,, w manualu). Napewno pomogło by to lepiej zrozumieć Wasze nagrania oraz działenie i eksploatację skrzyni automatycznej.
Skrzynia DSG suche sprzęgło - skoro hamowanie zawsze wiąże się z jazdą na "półsprzęgle" czy hamowanie sprowadzać do niezbędnego minimum (hamować głównie silnikiem) i robić to w miarę szybko i zdecydowanie? Czy też w codziennym użytkowanie nie prowadzi to do znaczącego zużycia sprzęgieł i jest wpisane w konstrukcję skrzyni? Pozdrawiam
28:48-DSG-a za co niby kciuk?????? Widz robi odwrotnie-jak zapytał miasto D a poza miastem manetki… Pan Panie Macieju robi, zaleca odwrotnie… to w końcu JAK? Pozdrawiam👋🏻
Też to zauważyłem, ale myślę iż poprawnie jest tak jak pan Maciej powiedział w szczególności jeżeli skrzynia w mieście trzyma niskie obroty, które niestety jej szkodzą dlatego też zapewne co niektórzy jeżdżą na trybie S.
@@marcin009 coobcio zmienia na stawy skrzyni aby nie zmieniała biegu przy niskich obrotach.
Tak, nie tylko on inne osoby też to potrafią 😊
@@marcin009 czyli takich trybów jak eco najlepiej nie używać?
Odpowiadałem Ci już 2 razy, ale kasują komentarz
Zabrakło odpowiedzi na moje pytanie odnośnie jazdy autem w korku stosując manualną zmianę biegów łopatkami przy kierownicy. W zasadzie czy w ogóle ma to jakieś sensowne zastosowanie w celu zmniejszenia zużycia skrzyni biegów lub jej podzespołów.
czy w mercedesie (glc250 benzyna, 9g, 2016) także powinno się przełączać pomiędzy R D z uwzględnieniem N? Czy można wajchą od razu przełączać z D R bez obaw że się coś z czasem uszkodzi czy szybciej zużyje?
Miałem dq381 w octavii tdi to jadąc 10-20kmh po dziurawej drodze cały czas jechała na półsprzęgle (obroty falowały zależnie od zmiany obciążeń a prędkość stała). Potem miałem dq381 w cuprze 5f i tam był przy tej samej jeździe wbity bieg ewidentnie (obroty stały betonowo). Mam też dq200 z 1.5tsi i też stoją. Wszystkie przypadki to były nowe auta. Mam też wrażenie że te skrzynie wbijają jak najszybciej 2gi bieg przy takiej wolnej jeździe (zbyt wolnej dla tego biegu) i zanim nie rozpędzimy się trochę bardziej to cały czas jadą na półsprzęgle właśnie
DSG dq381 jest znana z jazdy na niskich obrotach...czy jazda na trybie sport lub na manualnej zmianie skraca żywotność skrzyni?
No to super. Kupujesz Automat po to żeby w mieście zmieniać biegi manetkami
Dzień dobry panie Macieju czy jest sens jeżdzić automatem z systemem start stop czy jest to zdrowe dla skrzyni biegów ,no bo to tak jak bym gasił silnik po skończonej jeżdzie i zostawiał na D i jeszcze jedno pytanie mam w pojeżdzie Renault Megane mam opcję w trybie EKO
luz po zdjęciu nogi z gazu w trakcie jazdy i za każdym razem to wyłączam tą opcję czy to ma sens .czy nie jest to szkodliwe .Pozdrawiam
Cześć. Silnik 1.5 etsi, skrzynia dq200. W trybie D praktycznie każde puszczenie gazu wyłącza silnik i auto jedzie na biegu jałowym. Czy jeżeli auto praktycznie porusza się swoim pędem to pomijając fakt zabicia rozgrzanej turbiny to czy skrzynia też odczuwa efekt żeglowania? Przejeździłem tak 1000km, teraz włączam tryb S. Nie ma żeglowania, po mieście przy prędkościach 50km/h zapięty jest max 4 bieg, poza miastem redukuje wyższe biegi z łopatki powyżej 2 tyś obrotów , a w dół, skrzynia biegi redukuje samodzielnie. Dla mnie najlepszy komfort. Pozdrawiam z Grudziądza :) Co sądzicie a takiej kombinacji?
28:08 pytający mówi o zupełnie odwrotnych regułach jazdy - na D jeździ po mieście a ręcznie steruje biegami poza miastem
dlaczego tak sie robi?
Raczej odwrotnie bo manualna zmiana biegów przy niskich prędkościach zmniejsza podobno zużycie konwertera i samej skrzyni
@@Goczku w jaki sposob zmniejsza zuzycie skrzyni i konwentera?
@@UnknownUnrecognized Mniejsze obroty silnika przy pełnej kontroli
@@Goczku Na D też jest pelna kontrola, a obroty silnika zaleza ile gazu dodasz. Np jezdze na D w miescie, gaz delikatnie max do 1500rpm i normalnie jedziesz. Moze sie myle ale nie zauwazylem roznicy nawet w spalaniu w wielu automatach co mialem w przeszłosci i mam teraz.
Jeżeli parking jest na pochyle i podjeżdżam pod górkę
Na początku trzeba zaciągnąć ręczny i dopiero na parking
Jeżeli w pierwszej kolejności włączysz parking a w drugiej ręczny to blokada parkingowa jest mocno zapięta i
Podczas ruszania ciężko wrzucić drive
Najlepiej parkować przodem z górki. Pod górke nawet przy zaciągnietym recznym mam czasami takie szuranie lub cieżko zmienić z P na N.
Witam, posiada opla insignie że skrzynia af40 zauważyłem że na trasie przy 120 km/h temperatura oleju potrawi dojść do 97 stopni. I zastanawia mnie to czy to ciut nie za wysoka temperatura. Jazda spokojna. Montować inna chłodnice oleju?
Xc60 2.4 2015 skrzynia tf-80sc
Po około 30km temp max 94* a najczęściej 88-90*C.
Przed zamontowaniem chłodnicy 96*C
Mam w układzie oryginalny termostat 85*C więc dla tego tylko 2-4*C spadły.
W lato w Szwajcarii 35*C na zewnątrz, z klimą na górskich serpentynach i tryb S temp nadal utrzymywała się max 92*C.
Chłodnica pomoże szybciej schłodzić skrzynie ale w moim przypadku (termostat) nie zrobi cudów.
Możesz zamontować chłodnice i dołożyć termostat z mniejszą temp czy coś takiego. Nie wiem jak dokładnie u ciebie jest to rozwiązane. Dodam że nadal mam oryginalny wymiennik ciepła zamontowany przed dołożoną chłodnicą a dokładnie to 2 sztuki założyłem w szeregu😂😂😂
Trochę kwestii się rozjaśniło, dzięki!
Czy w toyota Corolla 1.8 Hybrid 2020r. wymiana oleju powinna być statyczna czy dynamiczna? Co ile należy wymieniać olej? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na te pytania :/
Witam. Jazda pod górkę w trybie pełzania w skrzyni hydrokinetycznej tak ? czy nie ? manual sam dodaje sobie gazu podczas takiego wjazdu, a jak automat ? czy to bezpieczne dla skrzyni ?
Ja w takich przypadkach zrzucam bieg manualnie. Pytanie czy to dobra technika?
@@jarekwierzchoowski8918 ja przełączam na sport iak jest wąsko kręto i stromo to daje sport, jadę wolniej, a obroty są ponad 2 tys i nie muli silnika
zapiszę na listę tematów pod odcinek
@@AUTOmatyczni o super 😊 a można prosić jakiś odcinek, albo wypowiedzieć się o Aisin 8g30?
Dzień Dobry . Dzisiaj Wszystko w 100% dobrze i fajnie wytłumaczone . Pozdrawiam .Jazda automatem to bajka . Nigdy nie Wrócę do heblowania zwykłą skrzynią . Pozdrawiam
Dziękujemy
Mam DQ200 i zastanawiam się czy można przełączać D S w czasie jazdy? Żeby przełączyć na postoju na S to trzeba wcisnąć na dźwigni guzik (tak samo jak na Drive) ale jak już mamy zapięty Sport to w czasie jazdy można bez niczego przełączyć ze Sport na Drive. Czy przełączanie w czasie jazdy z Drive na Sport jest bezpieczne? Czy nie uszkodzi skrzyni?
Pozdrawiam serdecznie 👍🏻
Tak możesz zmieniać dowolnie, bez znaczenia. Po prostu jak jedziesz na D i zmienisz na S to albo od razu skrzynia zmieni bieg na bardziej odpowiedni dla S, albo następny bieg już się zapnie zgodnie z trybem S.
Ja robię tak, zatrzymam auto, trzymam wciśnięty hamulec, wrzucam N, zaciągam ręczny, wrzucam P, puszczam nożny, gaszę auto. Czyli dobrze 😁
A ja po zacignrciu ręcznego puszczam hamulec nożny i dopiero wrzucam P, po puszczeniu hamulca nożnego czasami auto lekko się przemieści jeśli jest z gorki lub pod górkę.
@@moo4595robię podobnie jeśli faktycznie jest z górki lub pod górkę tak bardziej stromo (nożny, ręczny, skrzynia N, puszczam nożny, czuć że auto wisi na ręcznym, skrzynia na P),w większości parkuję na płaskim i tam generalnie zatrzymuję się, trzymam hamulec nożny i wyłączam zapłon, układ automatycznie zaciąga ręczny i włącza skrzynie w P i po tym puszczam nożny, dg200 w Octavii 4
Też tak robię, żeby na N z ręcznym auto się ułożyło, potem P.
Witam. Czy macie jakieś doświadczenia na temat skrzyni MultiMode Renault ? Czy wszystkie porady które zobaczyłem w Twoich filmach mogę stosować w samochodzie hybrydowym ze skrzynią MultiMode Renault. Nie mam doświadczenia w jeździe z automatem ale próbuję się uczyć i niczego nie zepsuć.
Panie Macieju, Astra K, 2019, 1.6 136KM, skrzynia 6T45 (chyba mod 3, na jakimś vin dekoderze czytałem), mam modyfikację licznika i widzę temp skrzyni, o ile mnie pamięć nie myli to chyba Pan w jednym ze swoich filmów wspominał, że ta skrzynia po dłuższej jeździe z większą prędkością może się zemścić okrutnie, pytanie: jakiej wartości temperatury w skrzyni nie przekraczać? innymi słowy jaki są optymalne wartości "od do" dla tej oraz innych skrzyń.
Honda CRV2 i Honda CRV4 automaty z USA 2,4l. Parkowanie wykonuje w następującej kolejności D / D + hamulec nożny / D + hamulec nożny + hamulec postojowy (CRV2 ręczny tj. dzwignia a CRV4 nożny tj pedał ) / D na N i teraz zwalniam nożny (auto jeśli opiera się np. o krawężnik lub jest na wzniesieniu stoczy się nieznacznie kasując wszystkie luzy w hamulcu postojowym) / teraz dzwignia na P. Auto "wisi" na postojowym a zapadka w automacie jest "odelżona". Inaczej gdy auto "wisi" na zapadce pojawi się problem z zmianą położenia z P . Kilkanaście lat bezawaryjnej jazdy z statyczną DIY wymianą ATF co 2-3 lata. Pozdrawiam AUTOmatycznych.
Z tą jazdą na półsprzęgle w dq200 to chodzi o sytuacje gdzie jedziemy w korku ok 7-23km/h I jest już zapięty drugi bieg ale trzeba delikatnie przychamować. Wtedy przy dodaniu ponownie gazu jadąc ok 10km/h dsg robi uślizg widać to po falujących obtotach.
I przy tym pewnie szybciej kończy się dwumasa.
Może skrzynia półautomatyczna nie zużywa się szybciej w korkach, ale na pewno jazda jest mniej komfortowa. Automat z konwerterem może delikatnie ciągnąć na półsprzęgle, a skrzynia półautomatyczna przy niskiej prędkości nie bardzo wie co ma zrobić potrafi bardzo wyrywać na jedynce albo dusić silnik na dwójce.
A co do wrzucania P na przejeździe. Ostatnio się właśnie zastanawiałem, mam Passata z auto holdem i po zatrzymaniu nie muszę trzymać nogi na hamulcu. Czy w takim razie powinnienem wrzucać parking czy mogę tak go trzymać na D?
Bardzo fajny i przystępny film. Wytłumaczone w prosty i zrozumiały sposób.
Też zauważyłam, że przy dq381 po zmianie kół dzwignia z P bardzo ciężko się przełącza. Czy to wpływa negatywnie na skrzynię?
Jaka jest fizyczna różnica pomiędzy skrzyniami dq381, a dq500? Chodzi szczególnie o wnętrze, grubość i wytrzymałość podzespołów, bo słyszałem że nie ma różnicy, tylko w nazwie. Jest to chwyt marketingowy, dq500 ma być montowany w droższych i mocniejszych modelach.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Zabieram się za oglądanie.. zapewne kolejny merytoryczny film. Dziękuję i pozdrawiam i już czekam na kolejne.
Wszystkiego dobrego 👍🏻
Dzięki
Przy uruchomieniu silnika, jeżeli chcemy cofać, dobrze jest trzymać hamulec, wrzucić wsteczny i poczekać co najmniej pięć sekund żeby olej rozprowadził się w skrzyni biegów i dopiero cofamy.
Tak robisz?
@@AUTOmatyczniŹle robię...
@@AUTOmatyczni Czy to ma być odpowiedź ? Tak mi W Niemczech powiedziano na warsztacie, jak kupowałem auto z automatyczną skrzynią biegów.
@@AUTOmatyczni To ma być odpowiedź... ? Tak mi powiedziano w Niemczech, jak kupowałem nowe auto z automatyczną, ośmiostopniową skrzynią biegów. Nie tzw wajcha, tylko pokrętło, ale nie wiem, czy ma to znaczenie. Ford Mondeo St-Line 2019 2.0 EcoBlue 190KM.
Mam kolejne pytania dotyczące jazdy automatem. Jestem początkujący uzytkownik.
1. Czy to prawda, że w skrzyni ajurat DSG jadac bez dodawania "gazu' jade na półsprzęgle? Są takie opinie, że puszczając hamulec i nie dodając gazu jadę w tej skrzyni na półsprzęgle. Jak to się ma jesli jadę szybko i puszczę gaz. Bo idąc tym tokiem myślenia zawsze bym jeździł na półsprzęgle, gdy nie dodaje gazu.
2. Czy przełaczając manetkami biegi w dół musze popuszczać gaz i do góry również? Czy nie ma potrzeby w ogóle odpuszczania gazu niezależnie od zmiany biegów. Nie zawsze sie redukuje po to by zwolnić, bo czasem też po to aby przyspieszyć.
3. Czy włączając z P na D musze to zrobić energocznie przez R, żeby własnie nie załączył własnie wsteczny, którego nie potrzebuję?
Z góry dziekuje za odpowiedzi.
Ad 1. Przy ruszaniu od razu jest wbity pierwszy bieg wiec gdy puszczasz I odejmujesz hamulec to tak jakby wciskasz sprzegło. Tak na prawde to mechatronika decyduje o cisnienieniach I jeździe na pół sprzegle.
Ad2. Z moich testów gdy zamiast hamulca trzymam wtedy gaz to mam szarpniecie. Ogólnie dsg lubi wiedzieć przez hamowanie lub dodawanie gazu jakie biegi ma szykować.
Ad.3 Energicznie bez klikania.
A jak z jazdą po trasie np jadę 100 km i zajadę na hot doga? 😀 w manualu daje ręczny i na luz auto się przysłowiowo „studzi” a automatem? Jak dam na P to przecież skrzynia nie ma wtedy smarowania a auto musi chwilkę pochodzić 😀
Edit- chodzi mi o to czy można od razu dać na P czy lepiej przytrzymać go trochę na D i poczekać
Z okolo 11 minucie widac, ze nie zostalo zrozumiane pytanie, kontekst sytuacji.
Sprawa dotyczy pelzania i stopniowego zwiekszania i zmniejszania predkosci auta. W manualu ruszam na 1 biegu i jade te kilka km/h. Sprzeglo mam puszczone, czyli zapiete. Predkosc od tych kilku km/h do powiedzmy 20 km/h reguluje dodawajac gazu, a silnik wchodzi na obroty, a po puszczeniu gazu silnika zwalnia obroty i auto zwalnia hamujac silnikiem. Czasem moze szarpnac itp., ale sprzeglo caly czas zapiete i nie ma slizgania.
A w automacie jak jest, zwlaszcza DSG ? Czy jak puszcze hamulec i dam lekko gaz auto zacznie sie toczyc, to sprzeglo sie zapnie i bedzie zapiete caly czas, czy jednak skrzynia bedzie uslizgiwac probujac zmiekczyc jazde ? Czy jak przy 5-6 km/h przerzuci na 2 bieg, to sprzegla sa zapiete caly czas pomiedzy 6 km/h a tymi 20 km/h, jak dodajemy i odpuszczamy gazu, czy jednak skrzynia slizga i od tego wlasnie zuzywaja sie sprzegla w DSG ?
Mysle ze o to chodzilo pytajacemu, bo mnie to nurtuje. Wg mnie sprzegla ida na niepelnym docisku i stad zuzywajace sie sprzegla w DSG, zwlaszcza DQ200.
Witam. Dziękuję za poradnik. Pozdrawiam serdecznie
polecamy się na przyszłość
Witam,
Jak zwykle materiał bardzo merytoryczny i dużo się z niego dowiedziałem. Nigdy nie miałam samochodu z automatyczną skrzynią biegów . Raz dostałem z serwisu jako auto zastępcze auto z automatem. Było dużo frajdy 😊. Obecnie zamierzam zmieniać samochód i chciałbym kupić używane Volvo XC 70 ze skrzynią automatyczną. W internecie jest wiele opinii, że mają kiepskie automaty. Oglądałem Wasze filmy w których omawiacie japońskie skrzynie montowane w Volvo i wynika z nich że łatwo "wpaść na minę" . Czy zatem szukać auta w manualu, czy też są w tym modelu Volvo skrzynie automatyczne godne polecenia?
Volvo XC 70 są zazwyczaj z dużym przebiegiem zwykle między 200 a 350 tys. kilometrów. Z wiedzy którą uzyskałem oglądając Wasze filmy mogę wywnioskować, że niebawem czeka mnie remont automatycznej skrzyni biegów. Uprzejmie proszę o Waszą pomoc i opinię na ten temat.
Pozdrawiam. Krzysztof.
dopowiedzenie do poprzedniego postu, chodzi o skrzynie DSG DQ200, suche sprzęgła
Aisin 6 biegowy Volvo xc70 ciągnąć przyczepę w trybie manualnym przy zmianie biegów ściągać nogę z gazu i zmieniać bieg czy trzymać normalnie nogę na gazie i zmieniać biega na wyższy lub niższy? 🤔
Sprawdź proszę, czy nie znajdziesz czegoś dla siebie w odcinku Pawła: ruclips.net/video/jajHd_M1Yww/видео.htmlsi=HKkOk9bgTnwH3nFG
Czy Auto Hold można używać w korku bez strachu o sprzęgło?
Może kiedyś zrobicie film o kasowaniu i regulacji luzów skrzyni. Czy po wymianie tarcz ciernych, trzeba taką regulację robić. Pozdrawiam
Wpiszę na listę ewentualnych odcinków
@@AUTOmatyczni Dziękuję
Nic nie wspomniałeś o parkowaniu na wzniesieniach jak to jest z tym parkowaniem i zaciąganiem ręcznego!?
Długo musiałem szukać prawidłowej recepty parkowania na bardzo stromym terenie.
Zatrzymuję auto, wrzucam S1 następnie wjeżdżam na miejsce parkingowe, wciskam hamulec nożny, wrzucam N, zaciągam hamulec ręczny, wrzucam P I gaszę auto.
@@josef2032dokładnie tak bo inaczej cały ciężar auta będzie spoczywał na skrzyni i może być problem z wrzuceniem biegu
@@maciejgrabowskifotografia7665 Doszedłem do jeszcze jednego wniosku, staram się kożystać z automatycznej funkcji ręcznego i Hołd gdyż wczoraj zrobiłem błąd I miałem problem z wyjęciem biegu z P na R gdyż auto się minimalnie ztoczyło i oparło na blokadzie. To są błędy które mogą sporo kosztować kiedy jesteśmy w stresie i zapominamy, dlatego automatyczny ręczny u mnie będzie zawsze aktywny I po kłopocie.
@@josef2032 No ale co w tym złego, że auto oparło się na blokadzie? Po to jest ta blokada, ona jest na tyle solidna, że jeśli auto się oparło to nic się nie stało. W zasadzie urwać ją to chyba można jedynie wrzucając p na jadącym samochodzie. Nie siejcie paniki, bo to bez sensu. U mnie w BMW i GLC (oba z 2023) jasno w instrukcji jest napisane. Jak parkować. "
1. Zatrzymać się.
2. Z wciśniętym hamulcem głównym przełączyć na P
3. Lekko puścić pedał hamulca
Koniec.
Nie ma tam ani słowa o zaciąganiu ręcznego (jest to jako opcja). Rozumiem, że fajnie jest pierw zaciągnąć ręczny a potem przełączyć na P, bo wtedy blokada nie nie jest obciążona, ale nawet jeśli tego nie zrobimy to samo P na skrzyni zawsze utrzyma cały samochód bez żadnego uszczerbku.
Ja mogę tylko powiedzieć, że na 100% padnie pierwszy ręczny (jeśli jest elektryczny) od takiego notorycznego zaciągania, bo to kawałek silniczka od wycieraczek z "plastikowym" trybikiem jest niż ta blokada w skrzyni.
Wystarczy zobaczyć jakie żeby ma ta blokada w porównaniu do kół zębatych.
@@TheZutox To mnie pocieszyłeś, ale BMW to nie VW. Jest specjalny film propagandowy traktujący właśnie ten temat. VW szkoli kierowców ja prawidłowo zachowywać się na wzniesieniach gdyż mają bardzo dużo uszkodzonych skrzyń właśnie z tą blokadą. Czy to jest prawda to wiedzą najlepiej mechanicy.
Dsg dq200. Czy na pewno puszczenie hamulca i pełzanie nie odbywa się na połsprzegle?
Oczywiście, że pełzanie w DSG DQ200 można porównać do jazdy manualem na półsprzęgle. Raczej nie powinno się tego robić, należy dodać odrobinę gazu.
Ja w korku i raczej tylko w korku, przełączam na S, i wtedy przy tych samych obrotach silnika jadę wolniej, a sprzęgło wcześniej skleja. Polecam metoda sprawdzona.
@@MarekKlos-kg3fn fajny patent, w trybie S to ,,2,, zapnie pewnie ok 2k obrotów i dając tak ok 1k - 1,2k obr to sprzegło jest pewnie załączone na stałe i jazda bez poslizgu, tak mi sie wydaje teoretycznie, autko z DQ 200 odbieram za 2 msc i wtedy przejde do praktyki,😀😀a jaki efekt dałaby jazda na włączonym manualu i zapiętej ,,1,, ??
@@defalt6604 Nie, pełzanie odbywa się normalnie na biegu na zapiętym sprzęgle. Przecież to było wytłumaczone na tym filmiku, na półsprzęgle to się odbywa tylko jak mamy lekko wciśnięty hamulec. Dlatego w DSG należy unikać toczeniu się poprzez lekkie popuszczanie hamulca tylko od razu go puścić, wówczas nie ma mowy o jeździe na półsprzęgle.
W tskiej W-wie czekanie w korku az się zrobi 5m do podjechania ( by nie trzeba bylo przychamowywać) powoduje, że różni cwaniaczkowie, którym nie chce się czekać na danym pasie, zaraz wepchną się przed taki samochód. I wykorzysta to kilka takich osób. Ci co stoją za takim samochodem na pewno będą nieźle wkurzeni.
Dlatego jak jest powolny korek wrzucam na manual. Na pierwszym biegu normalne podjazdy do kilkunastu km/h. A jak sie tocze w normalnym korku pełzającym to dwójka do 23km/h w dq200 wtedy trzeciego biegu nie wbija. Jak szybszy korek to znów w manualu do drugiego biegu.
Ja mam pytanie. Skoro blokada ma być luźna to po co jest ta blokada? Wystarczył by sam ręczny 😊
Bo blokada jest traktowana jako Awaryjna blokada przed stoczeniem
@@logarytm-ASB
Raczej jest po to, że w automacie nie ma możliwości zostawić auto na "biegu".
W zimie sam ręczny nie zdaje egzaminu na większych podjazdach.
Dlatego jest blokada i nie jest to żaden awaryjny system.
Kolega ma problem, chyba z zf8hp70, odpala silnik, jest na P, wciska hamulec i slychac wyraznie klikanie w konsoli gdzie zmienia sie biegi... ciekawe... za kazdym razem jak wcisnie hamulec to to slychac
Czy da radę odpalić bez wciśniętego hamulca? chyba nie.
@@riesling5771 czasami daje rade i sie ksztusi
28.25 kierowca pyta czy dobrze robi jak w mieście jeździ na D a na trasie na łopatkach i mówisz że dobrze jeździ ,po czym sam mówisz odwrotnie że po mieście jeździć na łopatkach ana trasie na D,pomyłka Maćka.
Kurcze, przekaże do weryfikacji. Pod ewentualny kolejny odcinek.
Super odcinek. Pozdrawiam
dzięki, pozdrawiamy
jaka dsg siedzi w moim touranie 2.0tdi 190koni 2017rok???
Po VIN auta można sprawdzić
Jak Andrzejka ręka boli 30:54 to niech ręke zmieni.Pozdrawiam
Czyli chcesz, bym nagrywał Macieja dłużej i odcinki mają być dłuższe? :)
PRZYJEMNIE SIĘ WAS OGLĄDA I SŁUCHA ,DLA MNIE MOGĄ BYĆ DŁUŻSZE : )
Najlepiej jeździć po "dziadkowemu", zużyje sie dużo później.
a to ciekawa opinia :)
Mam dziadka w hali garażowej z Dacia manualna. Przy parkowaniu 5krpm i przyspieszanie i zwalnianie sprzęgłem... tak , że ten... o dziadkowym jeżdżeniu 😂
E tam nie wspomniałeś o mojej technice, z pierwszego filmu na ten temat. Idź pan.
9 na 10 razy jak odbieram samochód z warsztatu, to ręczny nie zaciągnięty. Widzę strach ludzi przed zaciąganiem ręcznego - "bo może zaciągnę i juz nie puści".
Co do filmu to nie mam pewności czy u mnie sie da z D na P przesunąć na zgaszonym silniku, ale na pewno gdy jest P, to nie da się zmienić na inny.
Z reguły z D na P na zgaszonym się da. I na D nie odpalisz silnika.
Normalnie, wsiadamy odpalamy silnik i wrzucamy D na hamulcu i jazda ot cała tajemnica.
ok
To po co ten neutral "N", skoro tak rzadko się go używa?
a to już temat na inny odcinek :)
Zadawajcie dużo pytań pod nastepne odcinki. Lubimy Wam na nie odpowiadać;)
:)
Niedziela 7 rano, to jestem.
miło :)
😊
Siemanko Mordeczki
Siema!
☕☕☕ kawa dla Majstra
smacznej kawusi
Witam warsztat z moich okolic😂.
Pytanie za 1 000 punktów.
Tiguan 1.5 TSI 2000 rok przed liftem.
DSG jaka jest tam skrzynia - mam takie auto na oku z małym przebiegiem ale nie wiem czy to DQ 200, DQ 250 czy może jeszcze inna .
Poznałem na innym filmie - rondo Biedronka, Mac Donald i wyjazd na Tarpno😂.
Pozdrowienia
Tak to Twoje okolice :) Jeśli chodzi o weryfikacje jaka skrzynia to my sprawdzamy to po VIN auta, wtedy masz pewność.
👌👌👌😉😉😉
pozdrawiamy
Nie wszystkie formy są poprawne. Zalamujecie Panowie! Macie OGROMNĄ wiedzę, a opowiadacie bajki, czasami. Szkoda.
Jak ktos kupuje manual to sie smieja, bo automat to jest cos, a jak widac ogrom ludzi nie potrafi jezdzic automatem, albo nie maja pojecia, ze trzeba wymieniac olej i ile to kosztuje. O remoncie automatu juz nawet nie wspomnę😂😂😂😂😂
chyba nie jest aż tak źle jak piszesz
"wrzucam neutral", "zapinam hamulec", "żeby odelżyć hamulec" - co to za bełkot ? Proponuję dołączyć do filmu słownik albo poprawną listę dialogową.
Co on gada
NIe rozumiesz, na jaki język przetłumaczyć :) ?
Blokada Parkingowa skrzyni i wymiana koła. Po założeniu nowego koła i opuszczeniu auta napęd jest tak naprężony że nie idzie ruszyć dźwignia zmiany biegów. Ja wymieniam kolo Bez blokady parkingowej pozostałe koła zabezpieczam aby Auto się nie przesunęło. Ręczny zaciągnięty
Ja nie rozumiem o co chodzi z wymianą kół? Ja robię tak, że podnoszę auto do góry na lewarku, odkręcam koło kluczem pneumatycznym. Zakładam nowe koło, dokręcam śruby ręcznie, opuszczam koło i dokręcam kluczem dynamometrycznym. Gdybym nie miał klucza pneumatycznego, popuszczałbym śruby na opuszczonym aucie. Jakie szkody mogę wyrządzić odkręcając koło kluczem pneumatycznym, gdy auto jest podniesione. Nie kręcę przecież kołem... Pozdrawiam