Dwie uwagi. PIERWSZA - 2:45 - gdy przełączamy z P na D musimy mieć nogę na hamulcu (nie wspomniałeś o tym tutaj). DRUGA - w skrzyniach eCVT (Toyota) nie wolno wrzucać N gdy czekamy np. na światłach lub w korku.
Dokładnie tak - Jeśli nie wciśniemy hamulca nożnego to skrzynia uniemożliwi zmianę biegu z położenia P :). Mamy jeszcze wiele tematów do omówienia, dlatego już wkrótce rozpoczniemy produkcję kolejnych filmów!
A mnie zastanawia jak to jest w autach bez auto-hold. Czy mogę stojąc w korku w trybie D zaciągnąć ręczny i zdjąć nogę z hamulca, a potem przy ruszaniu go zwolnić? Czyli jakby to samo co robi auto-hold, ale ręcznie.
Mam pytanie a jak ma się sytuacja stania w korku Opel Zafira C czy można zaciągnąć zwykły hamulec ręczny i stać bo czuję że tył przysiada tak jak by skrzynia próbowała ciągnąć? I drugie pytanie skrzynia GM 6T45 to jest typ CVT ?
@@jaro324 chłopie ale ja to wiem. Ale jak wyrzucisz P od razu po zaparkowaniu na wzniesieniu to skrzynia jest naprężona. Więc najpierw trzeba auto ręcznym wstrzymać.
Chyba zapomniałeś powiedzieć ze przy przełączeniu skrzyni na D powinno się nacisnąć pedał hamulca.... następną kwestia jest ruszanie pod górę , zaparkowanie samochodu przy nachyleniu powinno się załączyć hamulec ręczny po to żeby przy ruszniu uniknąć szarpniecie co może spowodować uszkodzenie skrzyni.
jaki ręczny chłopie auta od dawna mają hill holder. a pedał hamulca przy włączaniu D... Ty tak na serio? może jeszcze napisz, że zapomniał powiedzieć żeby wsiąść do samochodu
Automatyczne skrzynie biegów w większości mają blokadę, która nie pozwoli przełączyć biegu bez wciśnięcia hamulca nożnego. Natomiast jeżeli chodzi o parkowanie na wzniesieniu to wspominamy o tym w cz.2 filmu, do którego obejrzenia serdecznie zachęcamy 🙂ruclips.net/video/IwI2LzlGFIg/видео.html
Ma Pan rację, jeśli samochód jest wyposażony w tego typu funkcje to oczywiście, jednak Paweł w filmie starał się opisać sytuację, w której samochód takiej funkcji nie posiada.
Obawiam się że nie powinienem kupić auta które znalazłem 😢 a jest to Passat Variant B8 automat sześcio biegowy. Jest w znakomitym stanie technicznym ale miejsce gdzie będę to auto musiał parkować jest pod domem który stoi w górzystym terenie i jest bardzo mało miejsca, zaledwie na jedno auto. Podjazd z ulicy pod dom będzie automatem dużym wyczynem i skończy się na pewno uszkodzeniem skrzyni biegów. Zrozumiałem z Pana instrukcji że na bardzo pochyłych wzniesieniach należy korzystać z DRIVE SPORT żeby zminimalizowac obciążanie skrzyni, myślę że takiego parkowania trzeba się nauczyć, nigdy nie jeździłem automatem 😂
A co w przypadku. Mam Opla Astre 1.4 turbo 150km w automacie, stoję pod górkę na światłach i jest nachylenie na tyle mało strome, że bez trzymania samochodu na humulcu auto stoi, nie stacza się, mogę tak oczekiwać na zielone ewentualnie posiłkuje się ręcznym, czy nie uszkadzam w ten sposób skrzyni. Dziękuję za poradę 👍
@@adriangudzowski4492 Z treści Pańskiego komentarza można wywnioskować, że samochód jest wyposażony w funkcję AutoHold. W trybie D, gdy pojazd zostaje zatrzymany, AutoHold utrzymuje go w miejscu, a ponowne ruszenie następuje po naciśnięciu pedału gazu. To sugeruje, że skrzynia biegów została odpowiednio zaprogramowana, aby zapewnić bezpieczne działanie, eliminując ryzyko uszkodzeń przy zatrzymywaniu się i ruszaniu.
@@adriangudzowski4492 Abyśmy mogli mieć pewność czy nie szkodzi to skrzyni biegów, musiałby Pan opisać, bardziej szczegółowo sytuację, w której auto się nie stacza i przez jaki czas. Może być tak, że samochód się nie stacza przez chwilę w momencie puszczenia hamulca nożnego, w takim przypadku samochód jest wyposażony w funkcję Hill Start Asisit.
Jaki jest minimalny czas postoju (np. na czerwonym świetle) przy którym myślimy o wrzuceniu P i hamulca ręcznego? Oczywiście z załeożeniem prawidłowego ponownego ruszenia.
Nie jest określone, ile czasu, bardziej chodzi o ograniczenie niepotrzebnego pośpiechu w przerzucaniu biegów i nagłego ruszania bez odczekania chwili. Natomiast jeśli jest długi postój np. w przypadku światła na wahadłach lub rogatkach (zazwyczaj trwa dłużej) to nie stanowi to problemu dla skrzyni, jeśli przerzucimy na P + hamulec ręczny.
Pierwsza część obejrzana oczywiście na waszym kanale Automatyczni pozdrawiam wszystkich. Widze nowy kolorek rzucony na włosiwo :) mam nadzieje że to Ravenol :) Jak zawsze profesjonalnie z Automatycznymi +++++
Moim zdaniem powinno być tez poruszone, jak szybko zmieniać położenie lewarka, np chcąc przejść z P na D czy nalezy przejść przez poszczególne polozenia, czy od razu szybko na D, dla początkujących moze być istotne :)
Dziękujemy za komentarz - trafna uwaga! W celu uniknięcia obciążenia sterownika, należy energicznie przesunąć lewarek z pozycji skrajnej P w kierunku biegu D (lub R). Powolne przesuwanie może powodować, że sterownik będzie załączał każdy bieg w skrzyni.
@@ravenolpolska dopiero odebralem auto z salonu, pierwszy automat. P mam na przycisk, jak zmieniac biegi z R na P i na odwrot? czy powinienem zatrzymywac sie na N? czy od razu pomijajac N z R na P i odwrotnie?
@@ravenolpolska bieg P jest w formie przycisku, reszta jest ustawiana pokrętłem. Dodatkowe pytanie o autohold: Jak ruszac na autoholdzie (np bedac na światłach)? Aktualnie czuję, że jak od razu dam trochę wiecej gazu, to jakbym przez sekundę ruszyl na ręcznym i na chwile mnie przystopowuje. Jak daje gazu powoli to takiego efektu nie ma
@@mateuszmateusz6551 W takim przypadku, podczas zmiany biegów wystarczy wybrać po prostu odpowiedni bieg, który jest potrzebny, bez konieczności przełączania na tryb N, a następnie na P. Jednak istnieją pewne wyjątki, zwłaszcza gdy parkowanie odbywa się na dużym wzniesieniu. Wtedy zaleca się przejście na tryb N, trzymając jednocześnie nogę na hamulcu nożnym, zaciągnięcie hamulca elektrycznego, puścić hamulec nożny, aby samochód oparł się na hamulcu elektrycznym, a następnie przejście w tryb P. Jeśli chodzi o funkcję autohold, działa ona zgodnie z oczekiwaniami. Po dodaniu gazu hamulec zostaje zwolniony, jednak w przypadku dynamicznego ruszania może wystąpić niezsynchronizowanie.
Fajny materiał. Można jeszcze omówić holowanie ciężkich przyczep samochodami typu 4x4 i pick up ,które niby są do tego stworzone. Czy w takich przypadkach lepiej jeździć na D czy może jednak korzystać z możliwości manualnej zmiany biegów? Pozdrowienia dla Was.
Dobrze byłoby jeszcze wspomnieć, że w skrzyniach można również zmienić oprogramowanie. W nowoczesnych oczywiście - nie tylko w silniku robi się chip / programowanie. Niestety takie czasy, gdy skrzynia biegów zmusza się do destrukcyjnych zachowań, które niszczą albo skrzynię, albo silnik, albo systemy pseudoekologiczne. Co później zmusza do wydatków.
Materiał prawie caly czas o tym samym żeby odczekać przy wrzuceniu drive. Ale brak informacji o tym czy po wrzuceniu na manulal odpuszczac gaz przy zmianie biegów? Czy np o tym czy podczas jazdy mozna zmienic z drive na sport i odwrotnie czy może żeby to zrobić to trzeba sie zatrzymać ? Może to dla niektórych banalne ale ja jestem kierowcą od 25lat i moze ze dwa razy w życiu jechalem automatem wiec nie mam o tym pojecia...?
Nie ma potrzeby się zatrzymywać :) W trakcie jazdy bez najmniejszego problemu można zmieniać tryby - zarówno na sport jak i manual. Odpowiedzialny za to jest specjalny sterownik, który jest "zabezpieczeniem" skrzyni biegów. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to o tym, aby podczas zmiany kierunku jazdy koniecznie się zatrzymać, ponieważ elementy skrzyni biegów zaczynają obracać się w drugą stronę, więc jest to dla niej bezpieczniejsze.
@@ravenolpolska Dzięki bardzo za odpowiedź. Jeszcze tylko prosiłbym o krótkie tak lub nie jesli chodzi o odpuszczanie gazu przy jezdzie na manualu podczas zmiany biegów? Domyslam sie że nie trzeba zdejmować nogi z gazu? Ale wolalbym wiedzieć czy dobrze przypuszczam ?
Nowoczesne samochody powinny już być wyposażone w asystenta podjazdu pod górę w związku z czym nie powinno być problemu z cofaniem się samochodu, jednak jeśli chodzi o standardowe skrzynie CVT to jeśli wzniesienie jest duże, a samochód nie jest wyposażony w ten system to z opinii użytkowników wiemy, że auto potrafi się cofnąć.
Zależy to od samochodu. W nowszych modelach z elektronicznym hamulcem ręcznym, hamulec odpuści się automatycznie, o ile zapniesz pasy. W starszych samochodach z tradycyjnym hamulcem ręcznym musisz zrobić to samodzielnie.
Mnie zawsze frapowało, że jak stoję np. przed przejazdem kolejowym. Nie ma nerwowego ruszania, bo wiem, kiedy mam się przygotować. Czy można ot tak na N wrzucić i ulżyć nodze, zaciągnąć sobie ręczny wtedy? A może na P? Jaka różnica? Jak potem z tego N wychodzić - naciskać hamulec, czy nie trzeba? W instrukcji jest tylko tyle (dwusprzęgłówka), żeby na N nie wrzucać podczas jazdy, bo nie ma hamowania silnikiem. Ale żadnych innych przeciwwskazań.
Jeśli chce się odprężyć nogę, zaleca się korzystanie z trybu P podczas postoju, chyba że samochód jest wyposażony w AutoHold - wtedy warto skorzystać z trybu D. Przełączając się między trybami N lub P, należy pamiętać o chwili oczekiwania, aby samochód mógł zapiąć bieg po przełączeniu na D. Jeśli chodzi o zmianę biegów, za każdym razem, gdy chce się przełączyć bieg, trzeba wcisnąć pedał hamulca, w przeciwnym razie zmiana biegów jest niemożliwa.
Witam super material .. Ja poruszam się Suzuki Vitara LY 2018 rocznik 1.6 benzyna automatic , ale nie mam pojęcia o rodzaju skrzyni w moim aucie i na co zwrócić uwagę aby cieszyć się długim bezawaryjnym uzytkiwaniem Naprzyklad jazda w zimowych warunkach na śliskiej nawierzchni. Jakieś sugestie? Pozdrawiam
Jeśli chodzi o skrzynie to posiada pan klasycznego hydrokinetyka :) W zimowych warunkach, np. gdy jest ślisko to warto przejść w tryb Manualny i wrzucić 1 lub 2 bieg i delikatnie operować gazem tak aby koła nie wpadały w poślizg.
@ravenolpolska3113 Dziękuję za odpowiedź , jeszcze tylko jedno pytanie na co zwracać uwagę w czasie eksploatacji jakie wady czy najczęstsze usterki tego typu skrzyni i kedy powinienem planować wymianę oleju ? Serdecznie pozdrawiam cały zespół!!!
@@marsochac Olej należy zmieniać co około 50-60 tys. kilometrów, według specyfikacji producenta rekomendujemy zalanie RAVENOL ATF T‑WS Lifetime. Jeśli chodzi o problemy w tych skrzyniach to nie lubią one przegrzania np. w wyniku jazdy w terenie, czy też uślizgu kół.
A jak na automatyczne skrzynie wpływa ręczne hamowanie biegami z wyższysz obrotów? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Zazwyczaj skrzynia przynajmniej klasyczna przy zwalnianiu sama zrzuca biegi w okolicach tysiąca obrotów, co się dzieje gdy robimy to przy 2-3 tys? Jadąc np szybko z obciążeniem i chcemy wspomóc hamowanie.
Skrzynia automatyczna jest dostosowana do tego typu redukcji i nic nie powinno się wydarzyć. Jeżeli chodzi o jazdję z obciążeniem to niektóre jednostki warto doposażyć w dodatkową chłodnicę oleju.
Skrzynia jautimatyczna est dostosowana do tego typu redukcji i nic nie powinno się wydarzyć. Jeżeli chodzi o jazdę z obciążeniem to niektóre jednostki warto doposażyć w dodatkową chłodnicę oleju.
Pytanie, żeby nie trzymać ciągle nogi na hamulcu czy mogę zaciągnąć ręczny i zostać na Drive? Czy w tym momencie skrzynia nie jest naprężona nie chce ruszać i nie przypala sprzęgieł proszę o odpowiedź 🙂
Nie zalecamy zostawiania auta na Drive z zaciągniętym ręcznym. O ile w klasycznej hydraulicznej skrzyni nie powinno nic się stać (oprócz zwiększonego zużycia paliwa), to w skrzyniach dwusprzęgłowych może wystąpić problem, ponieważ sterownik zacznie wysterowywać ciśnienie oleju do sprzęgieł, ponieważ takie zachowanie może sugerować, że auto zacznie ruszać :)
Co z manualnym zmienianiem biegów łopatkami przy dojeździe na przykład do skrzyżowania gdzie mamy czerwone światło ? Czy to w jakiś sposób zapobiega zużyciu skrzyni ?
Skrzynia biegów jest zaprojektowana tak, aby spokojny styl jazdy nie wpływał na jej większe zużycie. Jeśli chodzi o zużycie sprzęgieł, to znacznie szybciej wymagają serwisu skrzynie, które są używane głównie w ruchu miejskim.
@@ravenolpolska ok dziękuję za odpowiedź tylko mi bardziej chodziło o tym dlaczego zbijanie biegów samemu podczas jazdy w korkach, dojeździe do skrzyżowań lub innych sytuacjach gdzie wiemy o tym żeby zatrzymać pojazd jest korzystne dla skrzyni?
Nie wspomniałeś o ważnych dwóch kwestiach. Niektóre skrzynie w pozycji P lub N nie mają smarowania i podczas cofania się zmieniamy na D dopiero po zatrzymaniu samochodu a nie w trakcie
Jak uzywac autoholdu ? Chce wyjsc z samochodu nie gaszac silnika i otworzyc bramę. Mam auto trzymac na P, na hamulcu recznym czy autohold? Czy autohold w korku jest dobrą opcją?
Zawsze kiedy nie trzymasz nogi na hamulcu, a więc wysiadając z auta, gdy nie chcesz gasić silnika, wrzucasz na P. Reszta typu autohold w zależności czy stajesz na wzniesieniu, czy nie.
Jeżeli jest szansa na rozpędzenie się to jak najbardziej jednak, gdy stoimy już na wzniesieniu to lepiej będzie jak przejdziemy w tryb manualny z wybranym pierwszym biegiem.
@@ravenolpolska zgadza się. Podobnie jest na jakimś sporym błocie czy wysokim śniegu. Lepiej to przejechać na pierwszym/drugim biegu bo automat zaraz zmieni bieg i zamuli silnik.
Ciężko jednoznacznie porównywać prace skrzyni biegów :) 6HP28 to hydrokinetyczna skrzynia, każdy producent ma swoją wizję na budowanie jednostki, dlatego takie porównania mogą być niewiarygodne.
A po co ręczny na wzniesieniu jeśli masz automat? Jeśli na pozycji D i bez gazu auto się stacza nawet ze średniego wzniesienia to skrzynia jest do remontu niestety.
Jeśli chodzi o ruszanie pod stromą górę, zalecalibyśmy wyłączyć system start-stop, aby zapobiec gaśnięciu przy postoju, jednak samo ruszenie powinno odbyć się poprzez szybkie i płynne przełożenie nogi z hamulca na gaz. Jeśli system jest wyposażony w autohold to powinno nam to dodatkowo pomóc w tej sytuacji :)
ja mam mercedesa cla 200.automat.jak powinna prawidłowo wygladac procedura wylaczenia auto.parkuje ,trzymam hamulec,zaciagam recny i wciskam P przed wylaczneiem silnika?
Wskazana przez Pana sekwencja jest jak najbardziej prawdiłowa, jednak w sytuacji kiedy parkujemy na dużym wzniesieniu to warto zrobić to w inny sposób: trzymamy hamulec, zaciągamy ręczny, wrzucamy tryb N, puszczamy hamulec nożny, aby samochód oparł się na ręcznym, następnie przełączamy w tryb P. Taka sekwencja sprawi, że skrzynia biegów nie będzie obciążona i dodatkowo stanowić będzie dodatkową blokadę przed zjazdem.
Witam, czy aucie można odczuwać zmiany biegów? U mnie czuć gdy zmienia z 1 na 2 i 3 nie chce tego nazwać szarpnięciem poprostu czuć zmiane oraz przy wrzucania z D na R albo na P czuć zapięcie, też nie chce tego nazwać szarpnięciem ale czuć to, czy tak może być czy jednak nie powinno sie niczego czuć?
@@ravenolpolska mercedes a klasa w176 benzyna 1.6 nie wiem jaka tam jest skrzynia. Działa dobrze ale jestem dociekliwy bardzo, np przy przełączanie z D na R nie że szarpie ale czuć jak wbija sie ten bieg taki delikatne drganie i nie wiem czy to normalne czy nie powinno sie nic odczuwać tak samo przy zmianie biegu z 1 na 2 czuć że zmienił bieg, pierwszy raz mam do czynienia z automatem więc nie znam sie 😅
@@Reku775 Jest to skrzynia dwusprzęgłowa, czyli zautomatyzowana manualna skrzynia biegów, sterowana przez moduł odpowiedzialny za zmianę biegów. W tego typu skrzyniach mogą być odczuwalne zmiany przy włączaniu poszczególnych biegów. Jeśli nie występują poważniejsze problemy, można jeździć spokojnie, pamiętając o regularnej wymianie oleju co 45 tys. km. W przypadku mocniejszych szarpnięć warto udać się do serwisu specjalizującego się w Mercedesach. Przyczyną może być np. błędna adaptacja skrzyni, którą można poprawić przez ponowne przyuczenie, lub zużyty olej. W samochodach z dużym przebiegiem może okazać się, że konieczna będzie wymiana sprzęgieł. Odnośnie odczucia zapinania biegu R, N, D czy występuje to za każdym razem, nawet jak skrzynia jest rozgrzana ?
@@ravenolpolska co do odczucia wrzucania D, R, P to czasami tak, czasami nie, bardziej na rozgrzanym już ale nie nazwię tego szarpnięciem, poprostu czuć jak załącza taka delikatna wibracja w aucie bez żadnych dziwnych dźwięków, ale być może tak ma być bo nie jest to niekomfortowe, jestem dość przewrażliwiony bo to mój pierwszy automat😅. Olej wymieniłem dynamicznie przy 130tyś km przebiegu odrazu po zakupie auta.
Nic się nie stanie. Skrzynia i koła w tej pozycji są zablokowane. To tak, jakbyś w manualu miał zapięty bieg, zaciągnął ręczny i trzymał wciśnięte sprzęgło. W tym porównaniu zakładam, że nie stoisz na wzniesieniu.
Podczas korzystania z systemu start-stop dochodzi do ciągłego spadku ciśnienia w skrzyni biegów (podczas zatrzymania się). Następnie zapięcie biegu następuje bardzo szybko, dodatkowo w tym czasie dzieje się wiele różnych czynności, które mają wpływ na eksploatację skrzyni biegów. Jest to więc dodatkowe obciążenie, które może mieć wpływ na działanie skrzyni, dlatego warto uważnie ją obserwować :)
A w przypadku jeśli mam skrzynie dsg7 (wydaje się mokra bo mam 2.0 tsi 272km) biegową przy parkowaniu nie mam opcji odpuścić do końca hamulec bo parkuje ma cm, to bardzo szkodzi skrzyni? i czasem jest delikatne szarpniecie przy zrzucaniu z 3 na 2 ale sporadycznie czy to normalne? i jak z mechatroniką często się psuje? przejechane mam 70tys km
Czy samochód stacza się w dół po zaciągnięciu hamulca ręcznego? Krążą opinie o skłonności tej skrzyni do poszarpywania. Regularna wymiana oleju co około 45 tysięcy kilometrów powinna wydłużyć żywotność skrzyni oraz mechatroniki. Trudno przewidzieć, kiedy może dojść do awarii. Czy przy obecnym przebiegu miał Pan już okazję serwisować skrzynię?
Nie zaobserwowałem takiego zjawiska. Serwis olejowy czeka mnie pod koniec roku ale olej był już wymieniany po 60tys przez poprzedniego właściciela. Wiem że to jest szybka skrzynia, jeździłem kiedyś skrzynią Cvt i dlatego moje pytanie o delikatne poszarpywanie ale sporadycznie tak jakby skrzynia nie wiedziała czy zmieniać bieg czy nie. Staram się jeździć delikatnie i dbać o nią żeby długo służyła. Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam
@@Tomson2618 Jeśli hamulec ręczny działa prawidłowo, proponujemy najpierw go zaciągnąć, aby samochód oparł się na hamulcu, a następnie włączyć bieg P. Skrzynie CVT charakteryzują się wyjątkowo płynną jazdą dzięki brakowi tradycyjnych biegów, więc jeśli przez dłuższy czas jeździł Pan takim autem, może Pan odczuwać, że inne skrzynie biegów są mniej płynne i czasami szarpią. Jeśli jednak szarpanie będzie się nasilać, zalecamy wizytę w serwisie. Na tę chwilę, jeśli odczucia są minimalne, proszę po prostu cieszyć się jazdą.
Tak, jest to skrzynia godna polecenia ;) Idealnie sprawdzi się w autach do jazdy codziennej (nie sportowej). Przy odpowiednim serwisowaniu i eksploatacji może na spokojnie przejechać kilkaset tysięcy kilometrów.
@@mariusztylko7249 Trzymanie nogi na hamulcu nie wpływa bezpośrednio na obciążenie skrzyni biegów, tak jak podczas zmiany przełożeń. Choć nie powoduje to natychmiastowego uszkodzenia skrzyni, długotrwałe stosowanie takiej praktyki może skrócić jej żywotność. W nowszych modelach samochodów automatycznych często montowany jest system auto-hold, który odciąża nogi kierowcy podczas postoju.
Bardzo nam miło, że nasz film się Pasnu spodobał 🙂Odnośnie zmiany samochodu z manualną skrzynią biegów na auto z automatem ciężko nam swierdzić jak będzie w Pańskim przypadku, ale wiemy z doświadczenia jak i opinii użytkoników, że jazda automatem jest łatwa do nauczenia. Oczywiście na początku z przyzwyczajenia może zdarzyć się sytuacja, że lewa stopa powędruje na hamulec podczas dojeżdżania np. do świateł, ale szybko można się pozbyć starych nawyków i nauczyć się poprawnej obsługi samochodu z automatyczną skrzynią biegów.
A jak to z ruszaniem pod świateł i autoholdem. Auto samo stoi i zeby ruszyć trzeba nacisnąć pedał gazu/coś na kierownicy i auto samo rusza, wiec nie ma tego momentu puszczenia sprzęgła
Z innej beczki ale na pewno zależy Wam by wszystko było na najwyższym poziomie więc taki szczegół. Kiedy mówisz „nazywam się” wymieniasz imię i nazwisko, kiedy nie chcesz podać nazwiska mówisz „mam na imię” 😊. Pozdrawiam
Kiedyś za młodu do mojej Babci Ciocia z Niemiec wysłała pralkę automatyczną, lecz by przesyłka była duuużo tańsza odkręcono on niej obciążenie. Przy każdym wirowaniu trzeba było dosiadać pralkę i ujeżdżać ją jak na rodeo. Z tym mi się kojarzy jazda automatem. Dziś już czasy się zmieniły, trochę poprawiło się, można już jeździć samochodem a jak masz parę groszy więcej, można nawet wybrac taki z automatyczną skrzynią biegów. Nie jeździjcie automatem, weźcie samochód, on do tego służy 😅
@@ravenolpolska mam pytanie :jestem zainteresowany kupnem auta bmw 530 f11 ale jest jedno ale auto po wymianie rozrzadu co na plus ma 248 tys i w skrzynia automatycznej nic nie było robione bo producent nie zaleca wymiany pytanie obawiać się tego czy nie proszę o odp
@@ThomasFox-zl5vq Skrzynia automatyczna zamontowana w danym modelu samochodu ZF 8HP to delikatniejsza konstrukcja w porównaniu do poprzednika 6HP, warto dbać o to żeby olej był wymieniany co około 60 tys., aby utrzymać prawidłowe działanie podzespołu. Przed zakupem sugerujemy skontaktować się z warsztatem na oględziny pojazdu. Zachęcamy do skorzystania z usług sieci warsztaowej Ravenol Professionals ➡www.ravenol.pl/siec-warsztatow/
Podejrzewam, iz material zrobiles dla juz uzytkownikow, stad prawie wogole nie wspominasz o uzywaniu pedalu hamulca, tedy zapytam - pierwsze odpalenie auta np przy wyjezdzie z garazu to powinienem najpierw nacisnac pedal hamulca i dopiero nacisnac przycisk start, czy nie koniecznie, albowiem zawsze tak robilem przy manualu. Kolejna kwestia powiadasz gdy podjerzdzamy po swiatla stop i zatrzymujemy sie to ???? to noga na hamulec, czy nie ??? nie inaczej kiedy jak mowisz wyjerzdzajac pod gorke z garazu, stojac na owej gorce, noga na pedal hamulca, czy nie ??? I na koniec - jadac juz droga i naraz zjazd z gorki, czy powinienem przyciskajac przyciska na galce przelozyc lewarek z "D" na "B"... co o tym myslisz ??? Tedy jeszcze raz, skoro temat - Jak prawidlowo jezdzic automatem, to prosze, wez pod uwage rowniez takich laikow jak Ja, ktory pierwszy raz ma do czynienia z automatem. I juz na koniec - co znaczy one slowo RAVENOL ???
Większość samochodów z automatyczną skrzynią ma blokadę przed uruchomieniem silnika zanim nie wciśnie się hamulca nożnego. Jeżeli dojeżdżamy do świateł to zatrzymujemy się i trzymamy nogę na hamulcu do momentu aż chcemy ruszyć. Przy wjeżdżaniu na górę zależy co chce Pan dalej robić, jeśli zatrzymać się to zalecamy przełączyć na tryb N, zaciągnąć hamulec ręczny, wrzucić skrzynię w tryb P. zapobiega to obciążeniem mechanizmu zapadkowego w skrzyni. Tryb B spotykany jest w jednostkach hybrydowych i zwiększa on hamowanie jednostką napędową aby zwiększyć rekuperację i odciążyć hamulce, jak najbardziej zalecane podczas jazdy w górzystym terenie jednak należy nie nadużywać trybu gdy mamy w pełni naładowaną baterie hybrydy.
Warunki zimowe są specyficzne. Należy odpowiednio dozować gazem tak, aby koła miały w miarę dużo przyczepności, a nie kręciły się w miejscu z powodu dużej ilości gazu. Jeśli jest to klasyczna skrzynia hydrokinetyczna i jest taka możliwość to można przejść w tryb manualny i ruszyć z 2 biegu.
Zawsze jezdzilem manualem.Planowalem w koncu kupic automat.Wiadomo,trzeba sobie ulatwiac zycie.Ten filmik mi jednak uswiadomil,ze uzytkowanie automatu jest bardzo skomplikowane.Chyba pozostane przy manualu,skoro tak latwo doprowadzic automat do kosztownej awarii.We wszystkich moich autach psulo sie wszystko,ale nigdy nie manualna skrzynia.Obecny samochod na manualu ma ponad 400 tysiecy przebiegu a skrzynka chodzi jakby byla nowa.Nawet nie byl nigdy wymieniany lub dolewany olej.Chyba odpuszcze automat.Za duzy stres.
W rzeczywistości, manualne skrzynie biegów posiadają więcej elementów podatnych na uszkodzenia w wyniku nieodpowiedniej jazdy. Film porusza kilka istotnych kwestii dotyczących przedłużenia żywotności skrzyni automatycznej. Jazda samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów to sama przyjemność, a z czasem dobre nawyki stają się dla nas "automatyczne". Niemniej jednak, przy zakupie używanego pojazdu z automatyczną skrzynią biegów należy zwrócić szczególną uwagę na jej stan techniczny oraz sprawdzić, czy była regularnie serwisowana, aby uniknąć konieczności kosztownych napraw już na początku. Nawiązując jeszcze do skrzyni manualnej to zalecamy wymiany oleju MTF, będzie dzięki temu służyła jeszcze dłużej ☺
Jeździć się da, bo to skrzynia decyduje kiedy zmienić przełożenie, ale fakt że mój DSG 7-io biegowy czasami wrzuca 7y bieg przy 2000 obrotów, a silnik tego baaardzo nie lubi 🤔🤔
Mnie się wydaje że to nie jest problem , przeważnie auta takie posiadają turbo które podnosi moment i nie powoduje obciążenia silnika … ale to moje zdanie
Można jedynie zrobić osobno kurs na automat, ale fakt - powinno się uczyć na kursie na obu skrzyniach, by człowiek wiedział z czym to się je tym bardziej, że jest coraz więcej automatów na drogach
Po pierwsze: po ci włączasz kierunkowskaz, skoro jedziesz BMW? 😉 Po drugie: podczas postoju na światłach na D samochód pali mi 1,2 l/h, a na P spala 0,5 l/h. Dlatego wybieram przeważnie P.
Ok, nie wiem dlaczego ludzie mówią, że na automacie się łatwiej jeździ, dla mnie czarna magia z zastanawianiem się czy P czy D, czy wciskać hamulec czy gaz czy nic i może na D sam ruszy, czy pod górkę coś kombinować,,,, Automat ewidentnie nie dla mnie niestety....
Automatyczne skrzynie biegów budzą różne opinie - są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy, podobnie jak w przypadku manualnych skrzyń. Bez względu na wybór rodzaju przekładni, kluczowe jest, aby kierowca czuł się komfortowo podczas jazdy 🙂
Jestem chyba nienormalny ale zacząłem jeździć automatem bez wielkiego szkolenia i nie było żadnych problemów. Automat bez funkcji auto hold to nieporozumienie. Nie po to wybiera się automat aby trzymać wciśnięty hamulec przy każdym zatrzymaniu.
@@wojtekkubacki5382 Prostując wcześniejszą odpowiedź, chodziło o wersję z napędem 2WD oraz 4WD, jest to klasyczny hydrokinetyk, ale Mazda chwali się, że technologia Skyactiv łączy ze sobą szybkość zmiany biegów ze skrzyń DSG oraz płynność z jednostek CVT.
A ja potrzebuję środka transportu i nie znam się na tych pierdoletach..... To ta skrzynia jest naprawdę automatyczna czy nie jest? To ona jest dla mnie czy ja jestem dla niej?Ponoć wszystko jet teraz "smart"? O czym jeszcze mam pamiętać? Żałosne :) .......Od 40 lat jestem zawodowym kierowcą;)
Stosowanie się do zalecanych przez naszego eksperta porad ma na celu wydłużenie okresu bezawaryjnej pracy skrzyni. Nie zmuszamy nikogo do zmiany nawyków 😉
To porady, jak poprawić komfort jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów i zmniejszyć jej awaryjność. Prowadzenie takiego auta jest znacznie prostsze niż w przypadku samochodu z manualną skrzynią biegów - wystarczy wybrać odpowiedni bieg, a skrzynia zajmie się resztą.
Launch control to funkcja ułatwiająca dynamiczny start, dostosowując obroty silnika. Bez niej, nadmierne dodawanie gazu i trzymanie hamulca może uszkodzić przekładnię i inne elementy układu napędowego. Jeśli konieczny jest start bez launch control, zaleca się ostrożność i umiar przy dodawaniu gazu, unikając nadmiernego obciążenia.
Launch control tez moze ukrecic kilka elementow ukladu. Nie jeden RS6 i GT-R sie rozpadl bo wlasciciel myslal, ze tak sie wyjezdza z kazdego parkingu i skrzyzowania. Kazde dostosowane do ostrzejszej jazdy auto ma ten system ale nie znaczy to, ze nalezy go uzywac do codziennej jazdy.
@@awychadanczuk Ważne jest, aby znać umiar w korzystaniu z tego typu funkcji. Jako ciekawostę możemy wspomnieć, że użycie funkcji Launch Control w pierwszych generacjach Nissana R35 wiązało się z utratą gwarancji, ponieważ trzeba było dezaktywować kontrolę trakcji, a ta mogła być wyłączona tylko w przypadku wyjechania z zaspy, błota itp.
To co dla jednych wydaje się być banalne dla innych może nie być tak oczywiste. Chcemy, aby na naszym kanale każdy znalazł coś dla siebie, dlatego publikowane będą odcinki o tematyce odpowiadającej doświadczonym jak i tym mniej zaawansowanym kierowcom samochodów z automatyczną skrzynią biegów 😉
A ja na czerwonym wrzucam na luz i obserwuję kiedy zapali pomarańczowe. Oczywiście samochód wtedy mniej pali paliwa w takiej sytuacji i niczym się nie stresuję.
Zdecydowanie lepiej jest zostawić auto na pozycji Drive i trzymać nogę na hamulcu. Różnica w spalaniu to około 5% a nowe skrzynie biegów potrafią same na swój sposób "wyłączyć napęd". Podczas intensywnej zmiany biegu z Neutral na Drive dochodzi do delikatnego nadszarpnięcia tarczek, co w długim czasie może spowodować nadmierną eksploatację. Dodatkowo, takie zachowanie wydłuża ruszenie pojazdem, ponieważ po załączeniu Drive należy odczekać około sekundę, aby skrzynia biegów nie pracowała w poślizgu :)
@@ravenolpolska akurat to jest chrysler 2012 skrzynia 62TE więc trochę wiekowy. Jednak wezmę pod uwagę te opinię pod rozwagę. Z tego co zrozumiałem oczczędności w paliwie są niewspółmiernie niskie do kosztów usunięcia ewentualnej usterki.
W automacie N, to nie to samo co luz, chociaż może się wydawać, że efekt jest podobny. Stojąc na światłach nie jest dobrze przełączyć na N. Jest to szkodliwe dla skrzyni automatycznej, ponieważ zmienia w niej układ ciśnień i zmusza do pracy mechanizmy, które nie musiałyby pracować. W pozycji N olej nie jest odpowiednio rozprowadzany po elementach skrzyni, co powoduje ich nadmierne zużycie i przegrzewanie.
@@ravenolpolska przejeżdżam tamtędy co dziennie, a Olszowski był moim wykładowcą od mechaniki, w tle widać również więzienie o którym było ostatnio głośno.
Jazda automatem jest tak banalna, ze nie ma potrzeby sluchac zadnych ekspertow. Aczkolwiek jak ktos jest gapą, albo bedzie chciał to i tak zepsuje skrzynie.
To co dla jednych jest banalnie proste, drugim może sprawić problem. Filmy publikowane na naszym kanale są kierowane zarówno do osób, które zaczynają swoją przygodę z automatami jak i dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej, np. o budowie czy usterkach skrzyni. Zachęcamy do obejrzenia pozostałych odcinków 😊
Namnożyło sie ekspertów od automatów, jak grzybów po deszczu! 😂 Te wasze rady to dla lemingów i osób, które powinny zajmować się praniem i gotowaniem, a nie jazdą samochodami. Rady tylko dla klikania i lajkowania przez umysłowo ułomnych. 🤣 Inni kierowcy, tacy jak i ja, powinni poczuć się urażeni tymi truizmami!
Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią, jednak nasze filmy nie zą skierowane wyłącznie do ekspertów, chcemy też przekazać wiedzę kierwocom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z automatem. Na naszym kanale są też filmy o tematyce technicznej dla osób, które zajmują się np. dynamiczną wymianą oleju w skrzyni automatycznej, zachęcamy do ich obejrzenia.
Dziękuję bardzo za profesjonalne wyjaśnienie jazdy automatem, jestem świeżym posiadaczem auta z taką skrzynią i każda taka informacja jest ważna.
Cieszymy się, że nasz odcinek się Panu spodobał i zachęcamy do śledzenie naszego klanłu 😉
@@ravenolpolska Czy dynamiczne ruszanie ( po odczekanie tej sekundy ) niszczy skrzynie ? ( 2/3 gazu )
Dwie uwagi. PIERWSZA - 2:45 - gdy przełączamy z P na D musimy mieć nogę na hamulcu (nie wspomniałeś o tym tutaj). DRUGA - w skrzyniach eCVT (Toyota) nie wolno wrzucać N gdy czekamy np. na światłach lub w korku.
Przecież inaczej się nie da zmienić z P na D, tylko z wciśniętym hamulcem można to zrobić.
@@mattar8432 Ty to wiesz, ja to wiem - ale ekspert o tym nie wspomniał
@@tom_fed Bo o tym nie trzeba wspominać, podobnie jak o tym że auto musi być uruchomione..
@@mattar8432 to ciekawe, bo ... później autor o tym wspomina :-)
Dokładnie tak - Jeśli nie wciśniemy hamulca nożnego to skrzynia uniemożliwi zmianę biegu z położenia P :). Mamy jeszcze wiele tematów do omówienia, dlatego już wkrótce rozpoczniemy produkcję kolejnych filmów!
U mnie w Maździe załącza się na postoju auto-hold, więc nie trzymam nogi na hamulcu.
A mnie zastanawia jak to jest w autach bez auto-hold. Czy mogę stojąc w korku w trybie D zaciągnąć ręczny i zdjąć nogę z hamulca, a potem przy ruszaniu go zwolnić? Czyli jakby to samo co robi auto-hold, ale ręcznie.
Szacunek, za dzielenie się wiedzą :)
My dziękujemy za zaufanie :)!
Mam pytanie a jak ma się sytuacja stania w korku Opel Zafira C czy można zaciągnąć zwykły hamulec ręczny i stać bo czuję że tył przysiada tak jak by skrzynia próbowała ciągnąć? I drugie pytanie skrzynia GM 6T45 to jest typ CVT ?
Skrzynia starego typu. Parkuje na wzniesieniu wrzucam na N - hamulec ręczny - wrzucam P. (Nie obciążam skrzyni) A zimą jak nie chcę zerwać Ręcznego?
Po co ci w automacie ręczny
@@Anonymous-PL bo inaczej na wzniesieniu skrzynia się blokuke na P. I przy zmianie biegów z P jest uderzenie.
N to nie jest hamulec ręczny, pozycja P jak najbardziej, wtedy skrzynia jest smarowana 👍
@@jaro324 chłopie ale ja to wiem. Ale jak wyrzucisz P od razu po zaparkowaniu na wzniesieniu to skrzynia jest naprężona. Więc najpierw trzeba auto ręcznym wstrzymać.
Czy możesz doprecyzować pytanie :)? Rozumiemy, że zerwanie ręcznego dotyczy sytuacji, gdy on przymarznie?
Dziękuję bardzo za te wskazówki 🔥
Cieszymy się, że mogliśmy pomóć :)
Chyba zapomniałeś powiedzieć ze przy przełączeniu skrzyni na D powinno się nacisnąć pedał hamulca.... następną kwestia jest ruszanie pod górę , zaparkowanie samochodu przy nachyleniu powinno się załączyć hamulec ręczny po to żeby przy ruszniu uniknąć szarpniecie co może spowodować uszkodzenie skrzyni.
jaki ręczny chłopie auta od dawna mają hill holder. a pedał hamulca przy włączaniu D... Ty tak na serio? może jeszcze napisz, że zapomniał powiedzieć żeby wsiąść do samochodu
Automatyczne skrzynie biegów w większości mają blokadę, która nie pozwoli przełączyć biegu bez wciśnięcia hamulca nożnego. Natomiast jeżeli chodzi o parkowanie na wzniesieniu to wspominamy o tym w cz.2 filmu, do którego obejrzenia serdecznie zachęcamy 🙂ruclips.net/video/IwI2LzlGFIg/видео.html
6:52 autohold mozna tez włączyc
Ma Pan rację, jeśli samochód jest wyposażony w tego typu funkcje to oczywiście, jednak Paweł w filmie starał się opisać sytuację, w której samochód takiej funkcji nie posiada.
profesjonalnie 👍 dzięki
Obawiam się że nie powinienem kupić auta które znalazłem 😢 a jest to Passat Variant B8 automat sześcio biegowy. Jest w znakomitym stanie technicznym ale miejsce gdzie będę to auto musiał parkować jest pod domem który stoi w górzystym terenie i jest bardzo mało miejsca, zaledwie na jedno auto. Podjazd z ulicy pod dom będzie automatem dużym wyczynem i skończy się na pewno uszkodzeniem skrzyni biegów.
Zrozumiałem z Pana instrukcji że na bardzo pochyłych wzniesieniach należy korzystać z DRIVE SPORT żeby zminimalizowac obciążanie skrzyni, myślę że takiego parkowania trzeba się nauczyć, nigdy nie jeździłem automatem 😂
A co w przypadku. Mam Opla Astre 1.4 turbo 150km w automacie, stoję pod górkę na światłach i jest nachylenie na tyle mało strome, że bez trzymania samochodu na humulcu auto stoi, nie stacza się, mogę tak oczekiwać na zielone ewentualnie posiłkuje się ręcznym, czy nie uszkadzam w ten sposób skrzyni. Dziękuję za poradę 👍
Jest szansa na odpowiedź? Zależy mi 😊
@@adriangudzowski4492 Z treści Pańskiego komentarza można wywnioskować, że samochód jest wyposażony w funkcję AutoHold. W trybie D, gdy pojazd zostaje zatrzymany, AutoHold utrzymuje go w miejscu, a ponowne ruszenie następuje po naciśnięciu pedału gazu. To sugeruje, że skrzynia biegów została odpowiednio zaprogramowana, aby zapewnić bezpieczne działanie, eliminując ryzyko uszkodzeń przy zatrzymywaniu się i ruszaniu.
Auto hold jest też w samochodzie wyposażonym z ręcznym hamulcem postojowym, a nie elektrycznym?🤔
@@adriangudzowski4492 Abyśmy mogli mieć pewność czy nie szkodzi to skrzyni biegów, musiałby Pan opisać, bardziej szczegółowo sytuację, w której auto się nie stacza i przez jaki czas. Może być tak, że samochód się nie stacza przez chwilę w momencie puszczenia hamulca nożnego, w takim przypadku samochód jest wyposażony w funkcję Hill Start Asisit.
Jaki jest minimalny czas postoju (np. na czerwonym świetle) przy którym myślimy o wrzuceniu P i hamulca ręcznego? Oczywiście z załeożeniem prawidłowego ponownego ruszenia.
Nie jest określone, ile czasu, bardziej chodzi o ograniczenie niepotrzebnego pośpiechu w przerzucaniu biegów i nagłego ruszania bez odczekania chwili. Natomiast jeśli jest długi postój np. w przypadku światła na wahadłach lub rogatkach (zazwyczaj trwa dłużej) to nie stanowi to problemu dla skrzyni, jeśli przerzucimy na P + hamulec ręczny.
W DSG nie mam trybu Winter. Czy w takim razie na śliskim można w trybie manualnym wymusić ruszenie z 2-giego biegu?
Pierwsza część obejrzana oczywiście na waszym kanale Automatyczni pozdrawiam wszystkich. Widze nowy kolorek rzucony na włosiwo :) mam nadzieje że to Ravenol :)
Jak zawsze profesjonalnie z Automatycznymi +++++
Dziękujemy :)! Już wkrótce druga część filmu na naszym kanale, zachęcamy do subskrybcji :)!
.
Dzięki, brdzo cenny materiał
Obserwuj nas, już wkrótce kolejny odcinek :)!
Dowiedziałem się dużo przydatnych rzeczy. Mam atomat od miesiąca.
Ciekawy kanał...
Mamy nadzieję, że kolejne odcinki też Pana zaciekawią :)
Moim zdaniem powinno być tez poruszone, jak szybko zmieniać położenie lewarka, np chcąc przejść z P na D czy nalezy przejść przez poszczególne polozenia, czy od razu szybko na D, dla początkujących moze być istotne :)
Dziękujemy za komentarz - trafna uwaga! W celu uniknięcia obciążenia sterownika, należy energicznie przesunąć lewarek z pozycji skrajnej P w kierunku biegu D (lub R). Powolne przesuwanie może powodować, że sterownik będzie załączał każdy bieg w skrzyni.
@@ravenolpolska dopiero odebralem auto z salonu, pierwszy automat. P mam na przycisk, jak zmieniac biegi z R na P i na odwrot? czy powinienem zatrzymywac sie na N? czy od razu pomijajac N z R na P i odwrotnie?
@@mateuszmateusz6551 Aby udzialić odpowiedzi poprosimy o infromację, czy wszystkie biegi są w formie przycisków czy wyłącznie P?
@@ravenolpolska bieg P jest w formie przycisku, reszta jest ustawiana pokrętłem.
Dodatkowe pytanie o autohold:
Jak ruszac na autoholdzie (np bedac na światłach)? Aktualnie czuję, że jak od razu dam trochę wiecej gazu, to jakbym przez sekundę ruszyl na ręcznym i na chwile mnie przystopowuje. Jak daje gazu powoli to takiego efektu nie ma
@@mateuszmateusz6551 W takim przypadku, podczas zmiany biegów wystarczy wybrać po prostu odpowiedni bieg, który jest potrzebny, bez konieczności przełączania na tryb N, a następnie na P. Jednak istnieją pewne wyjątki, zwłaszcza gdy parkowanie odbywa się na dużym wzniesieniu. Wtedy zaleca się przejście na tryb N, trzymając jednocześnie nogę na hamulcu nożnym, zaciągnięcie hamulca elektrycznego, puścić hamulec nożny, aby samochód oparł się na hamulcu elektrycznym, a następnie przejście w tryb P.
Jeśli chodzi o funkcję autohold, działa ona zgodnie z oczekiwaniami. Po dodaniu gazu hamulec zostaje zwolniony, jednak w przypadku dynamicznego ruszania może wystąpić niezsynchronizowanie.
Fajny materiał.
Można jeszcze omówić holowanie ciężkich przyczep samochodami typu 4x4 i pick up ,które niby są do tego stworzone.
Czy w takich przypadkach lepiej jeździć na D czy może jednak korzystać z możliwości manualnej zmiany biegów?
Pozdrowienia dla Was.
Wszystko przed nami ;)!
W takim razie czekam na taki materiał :)
@@ravenolpolska
Dobrze byłoby jeszcze wspomnieć, że w skrzyniach można również zmienić oprogramowanie. W nowoczesnych oczywiście - nie tylko w silniku robi się chip / programowanie.
Niestety takie czasy, gdy skrzynia biegów zmusza się do destrukcyjnych zachowań, które niszczą albo skrzynię, albo silnik, albo systemy pseudoekologiczne.
Co później zmusza do wydatków.
Materiał prawie caly czas o tym samym żeby odczekać przy wrzuceniu drive. Ale brak informacji o tym czy po wrzuceniu na manulal odpuszczac gaz przy zmianie biegów? Czy np o tym czy podczas jazdy mozna zmienic z drive na sport i odwrotnie czy może żeby to zrobić to trzeba sie zatrzymać ? Może to dla niektórych banalne ale ja jestem kierowcą od 25lat i moze ze dwa razy w życiu jechalem automatem wiec nie mam o tym pojecia...?
Nie ma potrzeby się zatrzymywać :) W trakcie jazdy bez najmniejszego problemu można zmieniać tryby - zarówno na sport jak i manual. Odpowiedzialny za to jest specjalny sterownik, który jest "zabezpieczeniem" skrzyni biegów. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to o tym, aby podczas zmiany kierunku jazdy koniecznie się zatrzymać, ponieważ elementy skrzyni biegów zaczynają obracać się w drugą stronę, więc jest to dla niej bezpieczniejsze.
@@ravenolpolska Dzięki bardzo za odpowiedź. Jeszcze tylko prosiłbym o krótkie tak lub nie jesli chodzi o odpuszczanie gazu przy jezdzie na manualu podczas zmiany biegów? Domyslam sie że nie trzeba zdejmować nogi z gazu? Ale wolalbym wiedzieć czy dobrze przypuszczam ?
@@paradoks1112 Dokładnie tak jak Pan mówi, nie trzeba odpuszczać gazu 😉
A jak wygląda sytuacja ze skrzyniami e-cvt stosowanymi w hybrydowych Toyotach? Szczególnie przy ruszaniu pod górę.
Nowoczesne samochody powinny już być wyposażone w asystenta podjazdu pod górę w związku z czym nie powinno być problemu z cofaniem się samochodu, jednak jeśli chodzi o standardowe skrzynie CVT to jeśli wzniesienie jest duże, a samochód nie jest wyposażony w ten system to z opinii użytkowników wiemy, że auto potrafi się cofnąć.
@@ravenolpolska Dzięki za odpowiedź.
Dziękuję za ciekawy film, czy przed ruszeniem po wrzuceniu D zwolnić ręcznie hamulec czy poprostu ruszyć a auto samo zwolni hamulec ręczny?
Zależy to od samochodu. W nowszych modelach z elektronicznym hamulcem ręcznym, hamulec odpuści się automatycznie, o ile zapniesz pasy. W starszych samochodach z tradycyjnym hamulcem ręcznym musisz zrobić to samodzielnie.
Kiedy cześć druga?
Publikację planujemy w okolicach połowy sierpnia. Zachęcamy do subskrybcji, aby być na bieżąco :)
Mnie zawsze frapowało, że jak stoję np. przed przejazdem kolejowym. Nie ma nerwowego ruszania, bo wiem, kiedy mam się przygotować. Czy można ot tak na N wrzucić i ulżyć nodze, zaciągnąć sobie ręczny wtedy? A może na P? Jaka różnica? Jak potem z tego N wychodzić - naciskać hamulec, czy nie trzeba? W instrukcji jest tylko tyle (dwusprzęgłówka), żeby na N nie wrzucać podczas jazdy, bo nie ma hamowania silnikiem. Ale żadnych innych przeciwwskazań.
Jeśli chce się odprężyć nogę, zaleca się korzystanie z trybu P podczas postoju, chyba że samochód jest wyposażony w AutoHold - wtedy warto skorzystać z trybu D. Przełączając się między trybami N lub P, należy pamiętać o chwili oczekiwania, aby samochód mógł zapiąć bieg po przełączeniu na D. Jeśli chodzi o zmianę biegów, za każdym razem, gdy chce się przełączyć bieg, trzeba wcisnąć pedał hamulca, w przeciwnym razie zmiana biegów jest niemożliwa.
Witam super material .. Ja poruszam się Suzuki Vitara LY 2018 rocznik 1.6 benzyna automatic , ale nie mam pojęcia o rodzaju skrzyni w moim aucie i na co zwrócić uwagę aby cieszyć się długim bezawaryjnym uzytkiwaniem
Naprzyklad jazda w zimowych warunkach na śliskiej nawierzchni.
Jakieś sugestie?
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o skrzynie to posiada pan klasycznego hydrokinetyka :) W zimowych warunkach, np. gdy jest ślisko to warto przejść w tryb Manualny i wrzucić 1 lub 2 bieg i delikatnie operować gazem tak aby koła nie wpadały w poślizg.
@ravenolpolska3113
Dziękuję za odpowiedź , jeszcze tylko jedno pytanie na co zwracać uwagę w czasie eksploatacji jakie wady czy najczęstsze usterki tego typu skrzyni i kedy powinienem planować wymianę oleju ?
Serdecznie pozdrawiam cały zespół!!!
@@marsochac Olej należy zmieniać co około 50-60 tys. kilometrów, według specyfikacji producenta rekomendujemy zalanie RAVENOL ATF T‑WS Lifetime. Jeśli chodzi o problemy w tych skrzyniach to nie lubią one przegrzania np. w wyniku jazdy w terenie, czy też uślizgu kół.
A jak na automatyczne skrzynie wpływa ręczne hamowanie biegami z wyższysz obrotów? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Zazwyczaj skrzynia przynajmniej klasyczna przy zwalnianiu sama zrzuca biegi w okolicach tysiąca obrotów, co się dzieje gdy robimy to przy 2-3 tys? Jadąc np szybko z obciążeniem i chcemy wspomóc hamowanie.
Skrzynia automatyczna jest dostosowana do tego typu redukcji i nic nie powinno się wydarzyć. Jeżeli chodzi o jazdję z obciążeniem to niektóre jednostki warto doposażyć w dodatkową chłodnicę oleju.
Skrzynia jautimatyczna est dostosowana do tego typu redukcji i nic nie powinno się wydarzyć. Jeżeli chodzi o jazdę z obciążeniem to niektóre jednostki warto doposażyć w dodatkową chłodnicę oleju.
Dziękuję za odpowiedź, już wszystko jasne 🙂
Garść cennych rad dla początkujących użytkowników, a i bardziej doświadczonym przyda się małe przypomnienie 🙂
Bardzo miło nam to słyszeć :)!
Pytanie, żeby nie trzymać ciągle nogi na hamulcu czy mogę zaciągnąć ręczny i zostać na Drive? Czy w tym momencie skrzynia nie jest naprężona nie chce ruszać i nie przypala sprzęgieł proszę o odpowiedź 🙂
Absolutnie nie, trzymasz nogę na pedale hamulca i nic więcej, ręczny jak najbardziej możesz zaciągnąć ale tylko w pozycji "P"
Nie zalecamy zostawiania auta na Drive z zaciągniętym ręcznym. O ile w klasycznej hydraulicznej skrzyni nie powinno nic się stać (oprócz zwiększonego zużycia paliwa), to w skrzyniach dwusprzęgłowych może wystąpić problem, ponieważ sterownik zacznie wysterowywać ciśnienie oleju do sprzęgieł, ponieważ takie zachowanie może sugerować, że auto zacznie ruszać :)
@@ravenolpolska a jak jest w CVT w Subaru. Mam na myśli model Levorg ? można na światłach podczas D wrzucić ręczny ? Pozdrawiam
Co z manualnym zmienianiem biegów łopatkami przy dojeździe na przykład do skrzyżowania gdzie mamy czerwone światło ? Czy to w jakiś sposób zapobiega zużyciu skrzyni ?
Skrzynia biegów jest zaprojektowana tak, aby spokojny styl jazdy nie wpływał na jej większe zużycie. Jeśli chodzi o zużycie sprzęgieł, to znacznie szybciej wymagają serwisu skrzynie, które są używane głównie w ruchu miejskim.
@@ravenolpolska ok dziękuję za odpowiedź tylko mi bardziej chodziło o tym dlaczego zbijanie biegów samemu podczas jazdy w korkach, dojeździe do skrzyżowań lub innych sytuacjach gdzie wiemy o tym żeby zatrzymać pojazd jest korzystne dla skrzyni?
Nie wspomniałeś o ważnych dwóch kwestiach. Niektóre skrzynie w pozycji P lub N nie mają smarowania i podczas cofania się zmieniamy na D dopiero po zatrzymaniu samochodu a nie w trakcie
Dobrze ze nie cofasz do przodu 😂
@@karolmosko2947 Haha. Faktycznie. Wersja dla mniej kumatych
Spokojnie, to dopiero pierwszy odcinek z serii :) Nagrywamy dla Was kolejne filmy i na pewno wszystkie informacje się pojawią.
Jak uzywac autoholdu ? Chce wyjsc z samochodu nie gaszac silnika i otworzyc bramę. Mam auto trzymac na P, na hamulcu recznym czy autohold? Czy autohold w korku jest dobrą opcją?
Zawsze kiedy nie trzymasz nogi na hamulcu, a więc wysiadając z auta, gdy nie chcesz gasić silnika, wrzucasz na P. Reszta typu autohold w zależności czy stajesz na wzniesieniu, czy nie.
Najlepiej wyjeżdżać z garażu pod górę to depnąć trochę, żeby nie zmieniał od razu biegu na wyższy.
Jeżeli jest szansa na rozpędzenie się to jak najbardziej jednak, gdy stoimy już na wzniesieniu to lepiej będzie jak przejdziemy w tryb manualny z wybranym pierwszym biegiem.
@@ravenolpolska zgadza się. Podobnie jest na jakimś sporym błocie czy wysokim śniegu. Lepiej to przejechać na pierwszym/drugim biegu bo automat zaraz zmieni bieg i zamuli silnik.
Do której skrzyni mozna by porównac skrzynie ZF'a jesli chodzi o zachowanie? Konkretnie chodzi mi o ZF 6HP28
Ciężko jednoznacznie porównywać prace skrzyni biegów :) 6HP28 to hydrokinetyczna skrzynia, każdy producent ma swoją wizję na budowanie jednostki, dlatego takie porównania mogą być niewiarygodne.
czy można pod stomą górkę ruszać z hamulca zwykłego zamiast ręcznego? mam taki zwyczaj z manuala
A po co ręczny na wzniesieniu jeśli masz automat? Jeśli na pozycji D i bez gazu auto się stacza nawet ze średniego wzniesienia to skrzynia jest do remontu niestety.
@@Zaszh rozumiem, dzięki za odpowiedź
Jeśli chodzi o ruszanie pod stromą górę, zalecalibyśmy wyłączyć system start-stop, aby zapobiec gaśnięciu przy postoju, jednak samo ruszenie powinno odbyć się poprzez szybkie i płynne przełożenie nogi z hamulca na gaz. Jeśli system jest wyposażony w autohold to powinno nam to dodatkowo pomóc w tej sytuacji :)
ja mam mercedesa cla 200.automat.jak powinna prawidłowo wygladac procedura wylaczenia auto.parkuje ,trzymam hamulec,zaciagam recny i wciskam P przed wylaczneiem silnika?
Wskazana przez Pana sekwencja jest jak najbardziej prawdiłowa, jednak w sytuacji kiedy parkujemy na dużym wzniesieniu to warto zrobić to w inny sposób: trzymamy hamulec, zaciągamy ręczny, wrzucamy tryb N, puszczamy hamulec nożny, aby samochód oparł się na ręcznym, następnie przełączamy w tryb P. Taka sekwencja sprawi, że skrzynia biegów nie będzie obciążona i dodatkowo stanowić będzie dodatkową blokadę przed zjazdem.
@@ravenolpolska super.dziekuje bardzo.weoslych świat :)
@@jkjk5817 Również życzymy Wesołych i pogodnych Świąte Bożego Narodzenia!
Witam, czy aucie można odczuwać zmiany biegów? U mnie czuć gdy zmienia z 1 na 2 i 3 nie chce tego nazwać szarpnięciem poprostu czuć zmiane oraz przy wrzucania z D na R albo na P czuć zapięcie, też nie chce tego nazwać szarpnięciem ale czuć to, czy tak może być czy jednak nie powinno sie niczego czuć?
Poprosimy o doprecyzowanie informacji, mianowicie o jaki rodzaj skrzyni automatycznej chodzi.
@@ravenolpolska mercedes a klasa w176 benzyna 1.6 nie wiem jaka tam jest skrzynia. Działa dobrze ale jestem dociekliwy bardzo, np przy przełączanie z D na R nie że szarpie ale czuć jak wbija sie ten bieg taki delikatne drganie i nie wiem czy to normalne czy nie powinno sie nic odczuwać tak samo przy zmianie biegu z 1 na 2 czuć że zmienił bieg, pierwszy raz mam do czynienia z automatem więc nie znam sie 😅
@@ravenolpolska w skrócie czuć jak zapina bieg R N D oraz jak zmienia z 1 na 2 i 3
@@Reku775 Jest to skrzynia dwusprzęgłowa, czyli zautomatyzowana manualna skrzynia biegów, sterowana przez moduł odpowiedzialny za zmianę biegów. W tego typu skrzyniach mogą być odczuwalne zmiany przy włączaniu poszczególnych biegów. Jeśli nie występują poważniejsze problemy, można jeździć spokojnie, pamiętając o regularnej wymianie oleju co 45 tys. km. W przypadku mocniejszych szarpnięć warto udać się do serwisu specjalizującego się w Mercedesach. Przyczyną może być np. błędna adaptacja skrzyni, którą można poprawić przez ponowne przyuczenie, lub zużyty olej. W samochodach z dużym przebiegiem może okazać się, że konieczna będzie wymiana sprzęgieł.
Odnośnie odczucia zapinania biegu R, N, D czy występuje to za każdym razem, nawet jak skrzynia jest rozgrzana ?
@@ravenolpolska co do odczucia wrzucania D, R, P to czasami tak, czasami nie, bardziej na rozgrzanym już ale nie nazwię tego szarpnięciem, poprostu czuć jak załącza taka delikatna wibracja w aucie bez żadnych dziwnych dźwięków, ale być może tak ma być bo nie jest to niekomfortowe, jestem dość przewrażliwiony bo to mój pierwszy automat😅. Olej wymieniłem dynamicznie przy 130tyś km przebiegu odrazu po zakupie auta.
Bardzo dobry materiał 😀😀 leci łapka i subskrypcja 👍👍💪💪 pozdro 👋
Dziękujemy serdecznie :)!
Pytanie. Co się stanie jak dodam gazu na P?
Nic się nie stanie. Skrzynia i koła w tej pozycji są zablokowane. To tak, jakbyś w manualu miał zapięty bieg, zaciągnął ręczny i trzymał wciśnięte sprzęgło. W tym porównaniu zakładam, że nie stoisz na wzniesieniu.
W takiej sytuacji nie powinno się nic wydarzyć 🙂
Lubię jak Paweł opowiada. 👍
Przekażemy Pawłowi :D!
Już wiem, że o ruszaniu z autohold (mam) będzie w cz. 2, a użytkowanie start/stop ma jakieś znaczenia dla automatów?
Podczas korzystania z systemu start-stop dochodzi do ciągłego spadku ciśnienia w skrzyni biegów (podczas zatrzymania się). Następnie zapięcie biegu następuje bardzo szybko, dodatkowo w tym czasie dzieje się wiele różnych czynności, które mają wpływ na eksploatację skrzyni biegów. Jest to więc dodatkowe obciążenie, które może mieć wpływ na działanie skrzyni, dlatego warto uważnie ją obserwować :)
@@ravenolpolska I jak radzili przy kupnie, raczej nie stosować (?)
A w przypadku jeśli mam skrzynie dsg7 (wydaje się mokra bo mam 2.0 tsi 272km) biegową przy parkowaniu nie mam opcji odpuścić do końca hamulec bo parkuje ma cm, to bardzo szkodzi skrzyni? i czasem jest delikatne szarpniecie przy zrzucaniu z 3 na 2 ale sporadycznie czy to normalne? i jak z mechatroniką często się psuje? przejechane mam 70tys km
Czy samochód stacza się w dół po zaciągnięciu hamulca ręcznego? Krążą opinie o skłonności tej skrzyni do poszarpywania. Regularna wymiana oleju co około 45 tysięcy kilometrów powinna wydłużyć żywotność skrzyni oraz mechatroniki. Trudno przewidzieć, kiedy może dojść do awarii. Czy przy obecnym przebiegu miał Pan już okazję serwisować skrzynię?
Nie zaobserwowałem takiego zjawiska. Serwis olejowy czeka mnie pod koniec roku ale olej był już wymieniany po 60tys przez poprzedniego właściciela. Wiem że to jest szybka skrzynia, jeździłem kiedyś skrzynią Cvt i dlatego moje pytanie o delikatne poszarpywanie ale sporadycznie tak jakby skrzynia nie wiedziała czy zmieniać bieg czy nie. Staram się jeździć delikatnie i dbać o nią żeby długo służyła. Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam
@@Tomson2618 Jeśli hamulec ręczny działa prawidłowo, proponujemy najpierw go zaciągnąć, aby samochód oparł się na hamulcu, a następnie włączyć bieg P. Skrzynie CVT charakteryzują się wyjątkowo płynną jazdą dzięki brakowi tradycyjnych biegów, więc jeśli przez dłuższy czas jeździł Pan takim autem, może Pan odczuwać, że inne skrzynie biegów są mniej płynne i czasami szarpią. Jeśli jednak szarpanie będzie się nasilać, zalecamy wizytę w serwisie. Na tę chwilę, jeśli odczucia są minimalne, proszę po prostu cieszyć się jazdą.
fajneee a 7g tronic to dobra skrzynia??
Tak, jest to skrzynia godna polecenia ;) Idealnie sprawdzi się w autach do jazdy codziennej (nie sportowej). Przy odpowiednim serwisowaniu i eksploatacji może na spokojnie przejechać kilkaset tysięcy kilometrów.
Po co mam cały czas trzymać hamulec w korkach? Czy to jest korzystne dla auta??
Druga sprawa bede miał cały czas nadwyręzane kolano - kolejna wada.
@@mariusztylko7249 Trzymanie nogi na hamulcu nie wpływa bezpośrednio na obciążenie skrzyni biegów, tak jak podczas zmiany przełożeń. Choć nie powoduje to natychmiastowego uszkodzenia skrzyni, długotrwałe stosowanie takiej praktyki może skrócić jej żywotność. W nowszych modelach samochodów automatycznych często montowany jest system auto-hold, który odciąża nogi kierowcy podczas postoju.
Jak ja się ucieszyłam gdy wpadł mi pana film,mam pytanie czy po 30 latach w manualu da się bezpiecznie na automat ,myślę o zakupie ale wacham się
Bardzo nam miło, że nasz film się Pasnu spodobał 🙂Odnośnie zmiany samochodu z manualną skrzynią biegów na auto z automatem ciężko nam swierdzić jak będzie w Pańskim przypadku, ale wiemy z doświadczenia jak i opinii użytkoników, że jazda automatem jest łatwa do nauczenia. Oczywiście na początku z przyzwyczajenia może zdarzyć się sytuacja, że lewa stopa powędruje na hamulec podczas dojeżdżania np. do świateł, ale szybko można się pozbyć starych nawyków i nauczyć się poprawnej obsługi samochodu z automatyczną skrzynią biegów.
Jeżdżę od 1 miesiąca automatem jest super , od razu się przestawiłam z manuala.
A jak to z ruszaniem pod świateł i autoholdem. Auto samo stoi i zeby ruszyć trzeba nacisnąć pedał gazu/coś na kierownicy i auto samo rusza, wiec nie ma tego momentu puszczenia sprzęgła
Ten przypadek omówimy dokładnie w drugiej części naszego filmu :)!
Auto hold to super sprawa zwłaszcza do miasta, wtedy jak stoimy nie musimy trzymać nogi na hamulcu
To prawda, Auto Hold to duża wygododa i ułatwienie, które docenia niejeden kierowca :)
Fajny kawałek.. do przodu i nie oglądać się za siebie.
Cieszymy się, że się podobało i zachęcamy do obejrzenia naszych najnowszych odcinków 😊
Z innej beczki ale na pewno zależy Wam by wszystko było na najwyższym poziomie więc taki szczegół. Kiedy mówisz „nazywam się” wymieniasz imię i nazwisko, kiedy nie chcesz podać nazwiska mówisz „mam na imię” 😊. Pozdrawiam
Dziękujemy za uwagę :)
Kiedyś za młodu do mojej Babci Ciocia z Niemiec wysłała pralkę automatyczną, lecz by przesyłka była duuużo tańsza odkręcono on niej obciążenie. Przy każdym wirowaniu trzeba było dosiadać pralkę i ujeżdżać ją jak na rodeo. Z tym mi się kojarzy jazda automatem. Dziś już czasy się zmieniły, trochę poprawiło się, można już jeździć samochodem a jak masz parę groszy więcej, można nawet wybrac taki z automatyczną skrzynią biegów. Nie jeździjcie automatem, weźcie samochód, on do tego służy 😅
Ciekawa anegdotka 😊
@@ravenolpolska 😋
@@ravenolpolska mam pytanie :jestem zainteresowany kupnem auta bmw 530 f11 ale jest jedno ale auto po wymianie rozrzadu co na plus ma 248 tys i w skrzynia automatycznej nic nie było robione bo producent nie zaleca wymiany pytanie obawiać się tego czy nie proszę o odp
@@ThomasFox-zl5vq Skrzynia automatyczna zamontowana w danym modelu samochodu ZF 8HP to delikatniejsza konstrukcja w porównaniu do poprzednika 6HP, warto dbać o to żeby olej był wymieniany co około 60 tys., aby utrzymać prawidłowe działanie podzespołu. Przed zakupem sugerujemy skontaktować się z warsztatem na oględziny pojazdu. Zachęcamy do skorzystania z usług sieci warsztaowej Ravenol Professionals ➡www.ravenol.pl/siec-warsztatow/
Podejrzewam, iz material zrobiles dla juz uzytkownikow, stad prawie wogole nie wspominasz o uzywaniu pedalu hamulca, tedy zapytam - pierwsze odpalenie auta np przy wyjezdzie z garazu to powinienem najpierw nacisnac pedal hamulca i dopiero nacisnac przycisk start, czy nie koniecznie, albowiem zawsze tak robilem przy manualu. Kolejna kwestia powiadasz gdy podjerzdzamy po swiatla stop i zatrzymujemy sie to ???? to noga na hamulec, czy nie ??? nie inaczej kiedy jak mowisz wyjerzdzajac pod gorke z garazu, stojac na owej gorce, noga na pedal hamulca, czy nie ??? I na koniec - jadac juz droga i naraz zjazd z gorki, czy powinienem przyciskajac przyciska na galce przelozyc lewarek z "D" na "B"... co o tym myslisz ??? Tedy jeszcze raz, skoro temat - Jak prawidlowo jezdzic automatem, to prosze, wez pod uwage rowniez takich laikow jak Ja, ktory pierwszy raz ma do czynienia z automatem. I juz na koniec - co znaczy one slowo RAVENOL ???
Większość samochodów z automatyczną skrzynią ma blokadę przed uruchomieniem silnika zanim nie wciśnie się hamulca nożnego.
Jeżeli dojeżdżamy do świateł to zatrzymujemy się i trzymamy nogę na hamulcu do momentu aż chcemy ruszyć.
Przy wjeżdżaniu na górę zależy co chce Pan dalej robić, jeśli zatrzymać się to zalecamy przełączyć na tryb N, zaciągnąć hamulec ręczny, wrzucić skrzynię w tryb P. zapobiega to obciążeniem mechanizmu zapadkowego w skrzyni.
Tryb B spotykany jest w jednostkach hybrydowych i zwiększa on hamowanie jednostką napędową aby zwiększyć rekuperację i odciążyć hamulce, jak najbardziej zalecane podczas jazdy w górzystym terenie jednak należy nie nadużywać trybu gdy mamy w pełni naładowaną baterie hybrydy.
Ravenil to oleje i plyny
To jak sie wjezdza pod gore w zimie zwlasza jak jest wiecej sniegu i lodu
Warunki zimowe są specyficzne. Należy odpowiednio dozować gazem tak, aby koła miały w miarę dużo przyczepności, a nie kręciły się w miejscu z powodu dużej ilości gazu. Jeśli jest to klasyczna skrzynia hydrokinetyczna i jest taka możliwość to można przejść w tryb manualny i ruszyć z 2 biegu.
Zawsze jezdzilem manualem.Planowalem w koncu kupic automat.Wiadomo,trzeba sobie ulatwiac zycie.Ten filmik mi jednak uswiadomil,ze uzytkowanie automatu jest bardzo skomplikowane.Chyba pozostane przy manualu,skoro tak latwo doprowadzic automat do kosztownej awarii.We wszystkich moich autach psulo sie wszystko,ale nigdy nie manualna skrzynia.Obecny samochod na manualu ma ponad 400 tysiecy przebiegu a skrzynka chodzi jakby byla nowa.Nawet nie byl nigdy wymieniany lub dolewany olej.Chyba odpuszcze automat.Za duzy stres.
W rzeczywistości, manualne skrzynie biegów posiadają więcej elementów podatnych na uszkodzenia w wyniku nieodpowiedniej jazdy. Film porusza kilka istotnych kwestii dotyczących przedłużenia żywotności skrzyni automatycznej. Jazda samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów to sama przyjemność, a z czasem dobre nawyki stają się dla nas "automatyczne".
Niemniej jednak, przy zakupie używanego pojazdu z automatyczną skrzynią biegów należy zwrócić szczególną uwagę na jej stan techniczny oraz sprawdzić, czy była regularnie serwisowana, aby uniknąć konieczności kosztownych napraw już na początku.
Nawiązując jeszcze do skrzyni manualnej to zalecamy wymiany oleju MTF, będzie dzięki temu służyła jeszcze dłużej ☺
W hybrydach Toyoty nie ma problemu bo zawsze ruszamy na elektryku.
Świetny materiał
(sub.& 451👍)
Jazda automatem to "pikuś"w poruwnaniu w polautomatem ze sprzegle 12:48 12:48
👍👍👍
Pozdrawiamy!
A auto hold?
Czy możemy prosić o rozwinięcie pytania?
Z nowoczesną skrzynia nie da się prawidłowo Jeździć .. bo męczą silnik mega niskimi obrotami ...
Jeździć się da, bo to skrzynia decyduje kiedy zmienić przełożenie, ale fakt że mój DSG 7-io biegowy czasami wrzuca 7y bieg przy 2000 obrotów, a silnik tego baaardzo nie lubi 🤔🤔
Można jeszcze jeździć na trybie sport. Wtedy biegi zmienia na wyższych obrotach. Ale też za każdym razem hamuje biegami przy zwalnianiu.
Mnie się wydaje że to nie jest problem , przeważnie auta takie posiadają turbo które podnosi moment i nie powoduje obciążenia silnika … ale to moje zdanie
@@lukasjaeo1542 nie ma to nic do tego
@@TofikKillerni jak nie ma skrzynia trybu sport to potrafi być masakra
zabawne jest ze na kursie prawa jazdy B nie ma wgl mowy o jazdzie automatem nawet przez 15 min
Można jedynie zrobić osobno kurs na automat, ale fakt - powinno się uczyć na kursie na obu skrzyniach, by człowiek wiedział z czym to się je tym bardziej, że jest coraz więcej automatów na drogach
Po pierwsze: po ci włączasz kierunkowskaz, skoro jedziesz BMW? 😉
Po drugie: podczas postoju na światłach na D samochód pali mi 1,2 l/h, a na P spala 0,5 l/h. Dlatego wybieram przeważnie P.
8:26 jedziesz BMW nie masz kierunkowskazów 🤣
Paweł pamiętał o kierunkowskazach ;) Widać to na filmie :)
Ok, nie wiem dlaczego ludzie mówią, że na automacie się łatwiej jeździ, dla mnie czarna magia z zastanawianiem się czy P czy D, czy wciskać hamulec czy gaz czy nic i może na D sam ruszy, czy pod górkę coś kombinować,,,, Automat ewidentnie nie dla mnie niestety....
Automatyczne skrzynie biegów budzą różne opinie - są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy, podobnie jak w przypadku manualnych skrzyń. Bez względu na wybór rodzaju przekładni, kluczowe jest, aby kierowca czuł się komfortowo podczas jazdy 🙂
Jedyne co robimy, to wybieramy jedną z trzech opcji: stoimy, jedziemy do przodu lub jedziemy do tyłu - to jest czarna magia?
A ja mam eCVT i większość tych zasad mam w ...😜
I masz rację. Filmik o niczym. Pozdrawiam
Przecież w korku można włączyć tylko ręczny bez wrzucania na P
Siema Mordeczki
Dzień dobry :)!
Jestem chyba nienormalny ale zacząłem jeździć automatem bez wielkiego szkolenia i nie było żadnych problemów.
Automat bez funkcji auto hold to nieporozumienie. Nie po to wybiera się automat aby trzymać wciśnięty hamulec przy każdym zatrzymaniu.
Funkcja AutoHold bez wątpienia ułatwia codzienne poruszanie się i umożliwia całkowite zautomatyzowanie pracy skrzyni biegów.
i to ma byc latwe?
Z czasem wszystkie zasady wchodzą w krew 😉
😅Jaka automaryczna skrzynie ma Mazda CX 3
Mazdy CX3 w zależności od wersji mają 2 różne automatyczne skrzynie biegów z rodziny SKYACTIV :)
@@ravenolpolska czyzby
@@ravenolpolska o jakich wersjach mowisz
@@wojtekkubacki5382 Prostując wcześniejszą odpowiedź, chodziło o wersję z napędem 2WD oraz 4WD, jest to klasyczny hydrokinetyk, ale Mazda chwali się, że technologia Skyactiv łączy ze sobą szybkość zmiany biegów ze skrzyń DSG oraz płynność z jednostek CVT.
A ja potrzebuję środka transportu i nie znam się na tych pierdoletach..... To ta skrzynia jest naprawdę automatyczna czy nie jest? To ona jest dla mnie czy ja jestem dla niej?Ponoć wszystko jet teraz "smart"? O czym jeszcze mam pamiętać? Żałosne :) .......Od 40 lat jestem zawodowym kierowcą;)
Stosowanie się do zalecanych przez naszego eksperta porad ma na celu wydłużenie okresu bezawaryjnej pracy skrzyni. Nie zmuszamy nikogo do zmiany nawyków 😉
Same prawdy objawione, a o najważniejszym, czyli jak nie spalić oleju, ani słowa.
Każdy nasz film dotyczy jednego, konkretnego tematu. Ale spokojnie, mamy w planach kolejne publikacje i omówimy wiele ciekawych tematów :)
Ale to jest właśnie w tym temacie. Jak jeździć tudzież użytkować żeby nie spalić oleju w skrzyni. @@ravenolpolska
aha to już manual jest prostszy, tutaj 10 minut zasad do zapamietania
To porady, jak poprawić komfort jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów i zmniejszyć jej awaryjność. Prowadzenie takiego auta jest znacznie prostsze niż w przypadku samochodu z manualną skrzynią biegów - wystarczy wybrać odpowiedni bieg, a skrzynia zajmie się resztą.
A kickdown z launch control? Jednoczesnie hamulec w podlodze i gaz w podlodze przeciez jest. 😉
Launch control to funkcja ułatwiająca dynamiczny start, dostosowując obroty silnika. Bez niej, nadmierne dodawanie gazu i trzymanie hamulca może uszkodzić przekładnię i inne elementy układu napędowego. Jeśli konieczny jest start bez launch control, zaleca się ostrożność i umiar przy dodawaniu gazu, unikając nadmiernego obciążenia.
Launch control tez moze ukrecic kilka elementow ukladu. Nie jeden RS6 i GT-R sie rozpadl bo wlasciciel myslal, ze tak sie wyjezdza z kazdego parkingu i skrzyzowania. Kazde dostosowane do ostrzejszej jazdy auto ma ten system ale nie znaczy to, ze nalezy go uzywac do codziennej jazdy.
RS6 C7 Performance MTM zapina LC przy okolo 7200 RPM.
@@awychadanczuk Ważne jest, aby znać umiar w korzystaniu z tego typu funkcji. Jako ciekawostę możemy wspomnieć, że użycie funkcji Launch Control w pierwszych generacjach Nissana R35 wiązało się z utratą gwarancji, ponieważ trzeba było dezaktywować kontrolę trakcji, a ta mogła być wyłączona tylko w przypadku wyjechania z zaspy, błota itp.
@@ravenolpolska "umiar" - slowo klucz 😁
Automat to pikuś w porownaniu z półautomate ze sprzeglem
Tobie sie panie nudzi ludzie jezdza od lat tym autem a Pan opowiada o automacie.
To co dla jednych wydaje się być banalne dla innych może nie być tak oczywiste. Chcemy, aby na naszym kanale każdy znalazł coś dla siebie, dlatego publikowane będą odcinki o tematyce odpowiadającej doświadczonym jak i tym mniej zaawansowanym kierowcom samochodów z automatyczną skrzynią biegów 😉
A ja na czerwonym wrzucam na luz i obserwuję kiedy zapali pomarańczowe. Oczywiście samochód wtedy mniej pali paliwa w takiej sytuacji i niczym się nie stresuję.
Mama wie że cpiesz? ;)
@@dominikf372 nie mam pojęcia ale luz to podstawa ;)
Zdecydowanie lepiej jest zostawić auto na pozycji Drive i trzymać nogę na hamulcu. Różnica w spalaniu to około 5% a nowe skrzynie biegów potrafią same na swój sposób "wyłączyć napęd". Podczas intensywnej zmiany biegu z Neutral na Drive dochodzi do delikatnego nadszarpnięcia tarczek, co w długim czasie może spowodować nadmierną eksploatację. Dodatkowo, takie zachowanie wydłuża ruszenie pojazdem, ponieważ po załączeniu Drive należy odczekać około sekundę, aby skrzynia biegów nie pracowała w poślizgu :)
@@ravenolpolska akurat to jest chrysler 2012 skrzynia 62TE więc trochę wiekowy. Jednak wezmę pod uwagę te opinię pod rozwagę. Z tego co zrozumiałem oczczędności w paliwie są niewspółmiernie niskie do kosztów usunięcia ewentualnej usterki.
W automacie N, to nie to samo co luz, chociaż może się wydawać, że efekt jest podobny. Stojąc na światłach nie jest dobrze przełączyć na N. Jest to szkodliwe dla skrzyni automatycznej, ponieważ zmienia w niej układ ciśnień i zmusza do pracy mechanizmy, które nie musiałyby pracować. W pozycji N olej nie jest odpowiednio rozprowadzany po elementach skrzyni, co powoduje ich nadmierne zużycie i przegrzewanie.
O, materiał nagrany w Radomiu, koło BETIS .
Dokładnie tak, ale ma Pan oko 😊
@@ravenolpolska przejeżdżam tamtędy co dziennie, a Olszowski był moim wykładowcą od mechaniki, w tle widać również więzienie o którym było ostatnio głośno.
Jazda automatem jest tak banalna, ze nie ma potrzeby sluchac zadnych ekspertow.
Aczkolwiek jak ktos jest gapą, albo bedzie chciał to i tak zepsuje skrzynie.
To co dla jednych jest banalnie proste, drugim może sprawić problem. Filmy publikowane na naszym kanale są kierowane zarówno do osób, które zaczynają swoją przygodę z automatami jak i dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej, np. o budowie czy usterkach skrzyni. Zachęcamy do obejrzenia pozostałych odcinków 😊
Nazywasz się Patrycja a jak masz na imię?
Ciekawe. Ale. Dużo niedomówień. Liczylem na bardziej łopatologiczny opis. A tu hu.hu... szkoda
Namnożyło sie ekspertów od automatów, jak grzybów po deszczu! 😂 Te wasze rady to dla lemingów i osób, które powinny zajmować się praniem i gotowaniem, a nie jazdą samochodami. Rady tylko dla klikania i lajkowania przez umysłowo ułomnych. 🤣 Inni kierowcy, tacy jak i ja, powinni poczuć się urażeni tymi truizmami!
Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią, jednak nasze filmy nie zą skierowane wyłącznie do ekspertów, chcemy też przekazać wiedzę kierwocom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z automatem. Na naszym kanale są też filmy o tematyce technicznej dla osób, które zajmują się np. dynamiczną wymianą oleju w skrzyni automatycznej, zachęcamy do ich obejrzenia.
Neutral podczas jazdy? 😂 Jprdl 🤦