@@teresazarzecka6543 Gdybym trafił na takiego lekarza, który tłumaczylby jak Pan Bartek byłbym zdrowy już 30 lat temu. A te konowały wszystkie równo badały, przepisywały, podnosiły poziomy, żeby tylko w badaniach wyszło i do widzenia. Tylko, że za kilka miesięcy było jeszcze gorzej. Naprawdę nie wiem po co oni tam siedzą.
Wprowadziłem wiele produktów, zachowań i przyzwyczajeń które Pan przekazuje w swoich filmach i co? I czuję się lepiej, zdrowiej, rozpiera mnie energia! No i rzuciłem palenie i picie alkoholu całkowicie ;-)
No i bądź, człowieku mądry całe życie słyszałem od wielu "specjalistów" od diety że nigdy nie powinniśmy łączyć w posiłku ziemniaków z jajami sadzonymi, a tu proszę.....🤔
Panie Doktorze Bartku, bardzo przyjemnie się Pana słucha. Jest przy tym bardzo wiarygodny i widać że bardzo rzetelnie podchodzi do dzielenia się swoją wiedzą, za co bardzo dziękuję. Jestem ciekawa co Pan sądzi o slodzikach typu malitol, ilunina dodawanych do coraz częściej produktów, ktore czesto są zalecane dla cukrzyków. Czy faktycznie tak jest ? Pozdrawiam serdecznie
Prosze tylko uwazac, zeby na takiej ciemnej czekoladzie nie bylo znaku "zabki" co oznacza, ze poza kakaem dostajemy gratis z taka czekolada dawke grafenu. Tam to chetnie dorzucaja nawet nasze polskie marki, ktore sie dzis sprzedaly. W ciemnym i tak nie widac dodatku czegos ciemnego, wiec leca rowno....Na czekoladzie gorzkiej z wawel- a jest takowa zabka, obecnie juz tylko z tylu opakowania, wczesniej byla tez z przodu. Ukrywaja jak moga zdrajcy, ale musza nam dac znac co robia. Od nas zalezy czy mamy swiadomosc i czy to wybieramy.
Papryka niestety ostatnimi czasy jest nieco drogawa, więc chociaż pyszna i zdrowa to nie sklasyfikował bym jej jako affordable... Podobnie orzechy, a naprawdę dobre kakao organiczne to niestety produkt luksusowy. Ja bym wrzucił jako affordable dynię hokaido. W sezonie jest naprawdę w przystępnej cenie, a to warzywo to prawdziwy skarb. Brakuje mi także organicznej kiszonki z kapusty - w wersji świątecznej, czyli z grzybami to chyba powinno się klasyfikować nie jako żywność, a lekarstwo ;)
Panie Doktorze Bartku. Z przyjemnością i dużym zainteresowaniem oglądam Pana programy. Mimo, że jestem raczej sceptykiem, Pana zalecenia "biorę" bez obaw. Solidnie, rzeczowo, ciekawie. Top programów typu "Edu" Serdecznie pozdrawiam.
Wysłuchałam jednego wykładu i dalej słucham, poprostu DZIĘKUJE 🙏 Te wykłady są przejrzysto uczciwie 👏 Od miesiąca leczę się na Nadczynność tarczycy. Po proszę o parę wskazówek, co warto dodać do diety czego nie? Dziękuje 🙏
Wygląda na to, że im prościej, tym lepiej.:) O kiełkach brokuła nigdy nie słyszałam, dziękuję. Resztę produktów zjadam bardzo często od lat, uwielbiam:). Poza szpinakiem i wątróbką, muszę uważać na szczawiany i żelazo. Ten filmik jest bardzo cenny! Dziękuję!❤
Dziękuję za dzielenie się wiedzą 😊 Proponuję w którymś materiale rozjaśnić kwestie obróbki produktów. Przykładowo powszechnie krąży przekonanie, że im mniejsza obróbka termiczna tym lepiej, ale są pewne wyjątki np. jak wspomniany szpinak czy pomidory.
Dziekuje za informacje i rady o koniecznych witaminach i mineralach dla utrzymania zdrowego organizmu dzięki naszemu codziennemu odżywianiu się. Pamietajmy wiec o maślance , kakao jak również o orzechach które zapobiegaja wielu chorobom. Ważne sa również warzywa krzyżowe takie jak biala kapusta zawierająca sulforafan, kiełki brokułów, pozatym prudukty z witamina C - paprika, szpinak z witamina K2, witaminę K1, rosliny strączkowe które sa dobre dla naszej watroby, likopen w pomidorach, grzyby z duża iloscia substancji ktore wplywaja pozytywnie na kolestorol i zapobiegaja chorobom zwiazanym z przeplywem krwi , sprawnoscia umysłu. Bardzo ważna jest również watrobka, cebula która wplywa na leczenie cukrzycy. Nie zapominajmy również o produktach z witaminami B a szczególnie witamina B2, B9 i B12 która zapobiega nadmiernej ilości Chomocysteiny i chroni nasza wątrobę przed zachorowaniami- tu ważne sa jajka, cholina i naturalne tłuszcze roślinne przeciskane na zimno oraz ryby lub tez siedzie pochodzące z morza w pobliżu Alaski albo północnego oceanu Atlantyckiego. Bardzo Panu dziekuje dr Kulczynski za przypomnienie nam wartosci zdrowotnych w produktach codziennego spożywania które dostarczają nam konieczne witaminy i mineraly dla utrzymania zdrowego organizmu. Serdecznie pozdrawiam.
Dziękuję, teraz będę jadła grzyby z czystym sumieniem, jako ze w starszej literaturze twierdzono ze grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych (tylko smakowe), więc można się obejść. Co tylko potwierdza zdrową teorię, że powinniśmy jeść wszystko, ale umiarkowanie....
Tak, z tym, że np. takiego aspartamu powinniśmy jeść homeopatyczne dawki, tyle tylko żeby się uodpornić na ten syf ;) Podobnie margaryny, produkty konserwowane benzoesanem sodu, kiepskiej jakości wędliny, mięso z kurczaka czy hodowlanego łososia (ze względu na sposób hodowli)... Tutaj zarzut do Pana Bartka, że podobnie jak wielu dietetyków nie zwraca uwagi w jakich warunkach hodowana była np. ryba (w jednym z filmów poleca pstrąga, ale pstrąg złowiony przez wędkarza i ten w markecie to dwie różne ryby, także pod względem wartości odżywczych niestety...)
CUDOWNY LEKARZ MOŻE ZA MAŁO JESZCZE OCENIŁAM ZA WSPANIAŁE WIADOMOŚCI KTÓRE PRZEKAZUJE WIELKI PAN DOR. BARTEK KULCZYŃSKI!!!!!!!! WIELKIE DZIĘKI DLA PANA I ŻYCZĘ PANU SZCZĘŚCIA W ŻYCIU OSOBISTYM!!!!!
Jestem w 17 tygodniu ciąży. I nie mogłam pic herbaty ani wody … i jedyne co myślałam. „Kakauko” ze słodzikiem ale kakauko naturalne ! 🫶🫶 i pije sobie i jem i moja dzidzia jest szczęśliwa.
Teraz powinien być filmik nawiązujący do tego w jaki sposób np. Przyrządzać te wszystkie składniki. Chodzi mi o to jak najlepiej podawać np. Grzyby, kapustę, szpinak. Smażyć a może gotować ewentualnie zapiekać. Pozdrawiam 👏
Bardzo ciekawy odcinek. Wszystkie te produkty lubię. Za malo jem tylko papryki. Wspomniał pan o poprawie jakości plemników. Może jakis odcinek o tego radzaju produktach ktore mogą pomóc mieć potomstwo ?
Panie doktorze a może pan zrobić odcinek o gotowanej golonce? Bo mąż lubi ale wiem, że ma mnóstwo złego cholesterolu jednak ma też dużo wartości. Jakie jest pana zdanie na ten temat? Kupuję już upeklowaną i 2 godziną gotuję w warzywach
Polecam także mielone ze zmielonej ciecierzycy (którą kupuję w szklanych słoikach w Biedronce) razem z płatkami owsianymi 100 g na 400 g ciecierzycy, jednym surowym jajkiem, pastą miso, ze startą cebulą, doprawione pieprzem, cayenne, kozieradką i oczywiście solą. Smażę obtoczone w bułce tartej na oleju kokosowym i podaję z młodymi ziemniakami lub topinamburem, gotowaną brukselką, a jesienną i zimową porą z kiszonkami z rzodkwi daikon, burakami czy kapustą.
@@piotrkrupa7033 Ja używam bułkę tartą z pełnoziarnistego pieczywa i do tego smażę na oleju kokosowym zawierającym średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe MCT od który się nie tyje a wręcz odwrotnie chudnie, gdyż przyśpieszają przemianę materii.
@@piotrkrupa7033 Człowiek nie jest mięsożercą nie ma ani odpowiedniego uzębienia gdyż te kły jakie ludzie posiadają to tak jak i je posiadające małpy służą do rozrywania grubych skórek owoców a nie zwierzęcego mięsa. Do tego tak jak i roślinożercy możemy poruszać szczękami na boki by rozcierać roślinny błonnik. Także ważną cechą odróżniającą roślinożerców od mięsożerców jest rozpoczynający się rozkład węglowodanów przez amylazę zawartą w ślinie w jamie ustnej co nie zachodzi u mięsożerców, stąd podstawą wyżywienia człowieka powinny być węglowodany złożone, warzywa, owoce, orzechy i dopiero na drugim miejscu nabiał w postaci jajek i sera. Do tego nie możemy jeść tak jak mięsożercy padliny, ponieważ szybko zatrulibyśmy się śmiertelnie trupim jadem, mięsożercy mają o wiele silniejsze soki trawienne od roślinożernego człowieka. Jedząc mięso umrzecie na raka, u kobiet najczęściej piersi, u mężczyzn rak jelita grubego.
@@piotrkrupa7033 Tylko wegetarianizm was ochroni przed miażdżycą, chorobami układu krążenia i wysokim ciśnieniem, także rakiem jelita grubego, rakiem piersi spowodowanymi jedzeniem czerwonego mięsa. Jedzenie czerwonego mięsa (wołowiny, wieprzowiny, baraniny, dziczyzny) podnosi poziom N-tlenku trimetyloaminy (TMAO), związku, który ma ogromny wpływ na odkładanie się płytki miażdżycowej w krwioobiegu, co prowadzi do wielu chorób serca. TMAO powstaje w jelitach podczas trawienia L-karnityny zawartej w czerwonym mięsie. Do kompletu jeszcze homocysteina, smacznego.
@@piotrkrupa7033 Jesteś następnym napakowanym mutantem mięśniakiem z siłowni? Jeżeli tak to nie dziwi że masz problemy z myśleniem, gdyż mózg spala aż 20 % wdychanego powierza, a ty je przeznaczasz na pracę mięśni stąd twój mózg jest ciągle niedotleniony. Wybór należy do ciebie, nie można pogodzić bycia niezbyt mądrym "przymulonym" pakerem z byciem światłym intelektualistą, jedno albo drugie.
0:45 No nie wiem, o co chodzi z tą maślanką. O ile pamiętam z wakacji spędzanych w dzieciństwie na wsi, to maślanka powstawała wtedy, gdy gospodyni ubijała w maselnicy kwaśną, gęstą śmietanę na masło. Tłuszcz oddzielił się od płynu i ten pozostały płyn z kłaczkami masła był właśnie maślanką, świeżutką i pyszną zresztą. Maślanka ze sklepu jest dobra, ale niewiele ma wspólnego z prawdziwą wiejską maślanką, niestety. Orzechy z kolei sprzedawane w sklepach są z reguły nieświeże. Te łuskane w paczuszkach są zazwyczaj zjełczałe, a w orzechach w łupinach są mole spożywcze (wiem, co piszę, bo przyniosłam to dziadostwo ze sklepu). Orzechy tylko pozyskiwane samodzielnie, albo ze sprawdzonych źródeł.
@@alf3030Serwatka to płyn pozostały po całkowitym oddzieleniu się białka mleka z lwią częścią tłuszczu (np. wtedy, gdy w domu samodzielnie warzymy twarożek z kwaśnego mleka - robić tylko z mleka prosto od krowy, nie ze sklepu). Maślanka powstaje po oddzieleniu się tłuszczu z mleka (to dlatego maślanka jest niskokaloryczna), białka mleka pozostają w maślance. I serwatka i maślanka są pyszne, zwłaszcza dobrze zimne i zdrowe. Pozdrawiam!:)
W 90 latach to pamiętam kefiry albo mleko ukwaszone z nadętymi wieczkami i trzeba było uważać przy ich otwieraniu z powodu nagromadzonego gazu, który świadczył o działaniu żywych bakterii acidofilnych. Dzisiejsze produkty o podobnych nazwach w ogóle nie posiadają tej cechy co świadczy być może o braku obecności tychże bakterii.
drbartek.pl/dziennik/ - mój darmowy newsletter o zdrowiu do porannej kawy lub herbaty.
A co Pan Bartek sądzi o innych orzechach, bardzo smacznych, A mianowicie pekanowcach?
Proszę o nr konta,bo ja nie posiadam w telef
@@tomaszmalisz5884❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Ale miałam badania czy można je wileczyc ziołami proszę o odp.
Ma Pan wspaniałe filmiki oglądam je bardzo mi się podobają
1. Maślanka
2. Kakao
3. Orzechy
4. Kapusta biała
5. Kiełki brokułów
6. Papryka
7. Szpinak
8. Fasola biała, soczewica, ciecierzyca
9. Koncentrat pomidorowy
10. Grzyby (borowiki, kurki, boczniaki, pieczarki)
11. Wątróbka (drobiowa, wołowa, z gęsi)
12. Cebula
dzięki
Poza 5 i 10jem wszystko
Dzięki!😊
Wszystko jak dla mnie wegetarianina oprócz oczywiście wątróbki na twojej liście jest ok.
Grzyby ? Przecież grzyby maja tendencję do kumulowania metali ciężkich z gleby.
Pięknie pań tłumaczysz jak dla dzieci w szkole ,,,lubię Pana słuchać zawsze wyciągam wnioski ,,,taki lekarz nam by się przydał,,pozdrawiam 👍
@@teresazarzecka6543 Gdybym trafił na takiego lekarza, który tłumaczylby jak Pan Bartek byłbym zdrowy już 30 lat temu. A te konowały wszystkie równo badały, przepisywały, podnosiły poziomy, żeby tylko w badaniach wyszło i do widzenia. Tylko, że za kilka miesięcy było jeszcze gorzej. Naprawdę nie wiem po co oni tam siedzą.
Wprowadziłem wiele produktów, zachowań i przyzwyczajeń które Pan przekazuje w swoich filmach i co? I czuję się lepiej, zdrowiej, rozpiera mnie energia! No i rzuciłem palenie i picie alkoholu całkowicie ;-)
Gratuluje bardzo ;dalej tak😊
Brawo ty! pozostawisz po sobie atrakcyjnego trupa.
@@Noxqxen Very good🫢
Ile masz lat?
@@Noxqxenoczywiście, najlepiej połóż się od razu do trumny zamiast do łóżka i poczekaj aż śmierć przyjdzie....
I jeszcze czosnek, pomidory i oliwa :)
Dobry program. Panie doktorze Bartek. ❤
Każdy temat, jest drogocennym❤
Świetna porcja wiadomości o zdrowiu. Warto oglądać i stosować.
Dziękuję Dr.Bartek za cenne wiadomości. Której docierają do Nas .Pozdrowienia ze słonecznej Hiszpanii
Również pozdrawiam.
@@drbartekpldziękuję za tak pokaźną dawkę wiedzy
Bardzo cenne porady żywieniowe Pana Doktora Bartka. Dziękujemy😀
Dr Bartku może filmik na temat szumów usznych? Wiele osób z nimi się zmaga i nie wie jak sobie z nimi radzić a bywają one naprawdę uciążliwe
Podwajam pytanie??
Mnie na szumy uszne pomogły witaminy z grupy B, a przede wszystkim witamina B3 inaczej niacyna.
@@bozenagolka7510Dzięki za ta informacje. Suplementacja aminokwasami pomaga, jak np L Tauryna.
Okropne to uczucie. Zmagam się od lat
@@bozenagolka7510 po jakim czasie suplementacji zauważyła pani efekty?
Świetny odcinek, tylko wdrożyć w jadłospis i cieszyć się lepszym zdrowiem :)
Za dziecka na wsi babcia zawsze ,wciskała' nam maślanke,kakao... Nie cierpiałam tych ,rarytasow' a dzis nie wyobrazam sobie bez nich mojego menu😊
Maślanka za czasów Pana była super ale ta ze sklepu dziś to tragedia,, kupiłem siadle mleko i taki smród że wyrzuciłem
Dzięki za wspaniałe przekazanie....produktów dobrych w codziennym życiu...🍂🍁🌞💛
Doskonale przygotowany wykład , rzetelnie udokumentowany i swietnie przekazany , poranny dziennik zawsze czytam i robię notatki
Jestem wdzięczna za Pana ogromna pracę , pozdrawiam serdecznie ❤
Zgadzam się, u mnie BIOTAD PLUS robi robote 💪💪
teresa, i tak umrzemy 😢
@@Nixi1-kg9qlkryptoreklama! zgłaszam!
Mniej pesymizmu....
Dziękuję I pozdrawiam serdecznie 😊
Bardzo cenny temat doktorze Bartku, został nam przedstawiony, dziękuję
Dziękuję panie doktorze to bardzo cenne wskazówki Jest pan nieoceniony
Serdecznie pozdrawiam 🌹
Najlepsze są ziemniaki z kwaśnym mlekiem.
Ja wolę kefir zamiast kwaśnego mleka, ale zapewne są na podobnym poziomie (+ probiotyki)
No i bądź, człowieku mądry całe życie słyszałem od wielu "specjalistów" od diety że nigdy nie powinniśmy łączyć w posiłku ziemniaków z jajami sadzonymi, a tu proszę.....🤔
Dziękuję Panie Bartku ♥️👋
❤ DZIĘKUJEMY ❤
Panie Doktorze Bartku, bardzo przyjemnie się Pana słucha. Jest przy tym bardzo wiarygodny i widać że bardzo rzetelnie podchodzi do dzielenia się swoją wiedzą, za co bardzo dziękuję. Jestem ciekawa co Pan sądzi o slodzikach typu malitol, ilunina dodawanych do coraz częściej produktów, ktore czesto są zalecane dla cukrzyków. Czy faktycznie tak jest ? Pozdrawiam serdecznie
Jak zawsze ręka w górę.. super.. pierwsze maślanka baaardzo lubię
a sok z banana??
Przez p. Bartka pijam rano kawę z łyżką kakao. Smakuje OK, choć zdrowe ale zapominam dlaczego, więc pamięci nie stymuluje. 😂
można dodać trochę cynamonu i też super smakuje. Też stosuje różne nowości od Pana doktora Bartka
Ja ostatnio jem czekoladę minimum 80% kakao czasem też ją sobie zetrę do kawy do której też dodaję cynamon cejloński
Prosze tylko uwazac, zeby na takiej ciemnej czekoladzie nie bylo znaku "zabki" co oznacza, ze poza kakaem dostajemy gratis z taka czekolada dawke grafenu. Tam to chetnie dorzucaja nawet nasze polskie marki, ktore sie dzis sprzedaly. W ciemnym i tak nie widac dodatku czegos ciemnego, wiec leca rowno....Na czekoladzie gorzkiej z wawel- a jest takowa zabka, obecnie juz tylko z tylu opakowania, wczesniej byla tez z przodu. Ukrywaja jak moga zdrajcy, ale musza nam dac znac co robia. Od nas zalezy czy mamy swiadomosc i czy to wybieramy.
Ja pije z miodem 😂
Też dodaję kakao i cynamon cejloński
Bardzo spodobał mi się ten odcinek - dzięki. Pozdrawiam
Wspaniale wyklady Panie Doktorze dziekuje.
Papryka niestety ostatnimi czasy jest nieco drogawa, więc chociaż pyszna i zdrowa to nie sklasyfikował bym jej jako affordable... Podobnie orzechy, a naprawdę dobre kakao organiczne to niestety produkt luksusowy. Ja bym wrzucił jako affordable dynię hokaido. W sezonie jest naprawdę w przystępnej cenie, a to warzywo to prawdziwy skarb. Brakuje mi także organicznej kiszonki z kapusty - w wersji świątecznej, czyli z grzybami to chyba powinno się klasyfikować nie jako żywność, a lekarstwo ;)
Panie Bartku jestem Pana fanką ❤
Dziekuje Dr za jak Zawsze Cenne Infornacje Dotyczace Naszego Zdrowia Pozdrawiam Serdecznie ❤
Bardzo ciekawe i pomocne wiadomości . Dziękuję bardzo za kolejne spotkanie Panie Doktorze.
Dziękuję za cenne wiadomości.
Dla 👍 zasięgu 👍❤️ Dziękujemy ❤️💞❤️
BARDZO DZIEKUJE PANU...ZA CENNE WIADOMOSCI.POZDRAWIAM I PROSZE O WIECEJ...
👍Niechaj Ci się darzy Bartku
Brawo Panie Doktorze, dziękuję za cenne informacje
👏👏👏👏👏👍👍👍👍👍
Panie Doktorze Bartku. Z przyjemnością i dużym zainteresowaniem oglądam Pana programy. Mimo, że jestem raczej sceptykiem, Pana zalecenia "biorę" bez obaw. Solidnie, rzeczowo, ciekawie. Top programów typu "Edu" Serdecznie pozdrawiam.
Wysłuchałam jednego wykładu i dalej słucham, poprostu DZIĘKUJE 🙏
Te wykłady są przejrzysto uczciwie 👏 Od miesiąca leczę się na Nadczynność tarczycy. Po proszę o parę wskazówek, co warto dodać do diety czego nie? Dziękuje 🙏
Sztos materiał!!! My z żoną już obraliśmy kilo cebuli, zapowiada sie zdrowy wieczór. 👍
Dziekujemy za Panski wklad w udostepniane nam tresci.🙏 Swietna robota! Pozdrawiam!😁
Wygląda na to, że im prościej, tym lepiej.:)
O kiełkach brokuła nigdy nie słyszałam, dziękuję. Resztę produktów zjadam bardzo często od lat, uwielbiam:). Poza szpinakiem i wątróbką, muszę uważać na szczawiany i żelazo.
Ten filmik jest bardzo cenny! Dziękuję!❤
Swietny przekaz słucham od dawna Pana dziękuję
Brawo Panie Doktorze za cenne wiadomości. Serdecznie pozdrawiam.
dziekuje Panie Doktorze
Oglądam filmy jeden za drugim i wprowadzam w życie, bardzo przydatne - dzięki serdeczne za tak konstruktywne nagrania
Zawsze słucham i Dziękuję
A W Polsce Tak Duzo Rosnie Drzew Orzecha Wloskiego ❤ !
Dziękuję za dzielenie się wiedzą 😊
Proponuję w którymś materiale rozjaśnić kwestie obróbki produktów. Przykładowo powszechnie krąży przekonanie, że im mniejsza obróbka termiczna tym lepiej, ale są pewne wyjątki np. jak wspomniany szpinak czy pomidory.
Tez mi to przyszło na myśl: aby, polecając daną żywność, wspomnieć też, jaka obróbka jest w jej przypadku najlepsza, a jaka - niewskazana.
Kiełki brokułów! Moje ulubione! ❤️
Dziekuje za informacje i rady o koniecznych witaminach i mineralach dla utrzymania zdrowego organizmu dzięki naszemu codziennemu odżywianiu się.
Pamietajmy wiec o maślance , kakao jak również o orzechach które zapobiegaja wielu chorobom. Ważne sa również warzywa krzyżowe takie jak biala kapusta zawierająca sulforafan, kiełki brokułów, pozatym prudukty z witamina C - paprika, szpinak z witamina K2, witaminę K1, rosliny strączkowe które sa dobre dla naszej watroby, likopen w pomidorach, grzyby z duża iloscia substancji ktore wplywaja pozytywnie na kolestorol i zapobiegaja chorobom zwiazanym z przeplywem krwi , sprawnoscia umysłu. Bardzo ważna jest również watrobka, cebula która wplywa na leczenie cukrzycy. Nie zapominajmy również o produktach z witaminami B a szczególnie witamina B2, B9 i B12 która zapobiega nadmiernej ilości Chomocysteiny i chroni nasza wątrobę przed zachorowaniami- tu ważne sa jajka, cholina i naturalne tłuszcze roślinne przeciskane na zimno oraz ryby lub tez siedzie pochodzące z morza w pobliżu Alaski albo północnego oceanu Atlantyckiego.
Bardzo Panu dziekuje dr Kulczynski za przypomnienie nam wartosci zdrowotnych w produktach codziennego spożywania które dostarczają nam konieczne witaminy i mineraly dla utrzymania zdrowego organizmu.
Serdecznie pozdrawiam.
Pięknie Dziękuję!
Super bardzo przydatny wyklad wykład.
To z pewnością zdrowe i korzystne,ale pod jednym warunkiem : trzeba być zdrowym . 😁😁😁
Bardzo cenię sobie Pana informacje. Dziękuję:)
Dziękuję serdecznie za cenne informacje
Dziękuję i pozdrawiam
Witam!Dziekuje i pozdrawiam!
👏👏👏Dziękuję i do usłyszenia.
Dzięki serdeczne przystojniaczku❤😊
Wiecie dlaczego Dr. Bartek jest obrazem zdrowia. Bo jest szczupły bardzo zdrowo. Fajny gość. Dziękuję za pracę.
Dziękuję, teraz będę jadła grzyby z czystym sumieniem, jako ze w starszej literaturze twierdzono ze grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych (tylko smakowe), więc można się obejść. Co tylko potwierdza zdrową teorię, że powinniśmy jeść wszystko, ale umiarkowanie....
Tak, z tym, że np. takiego aspartamu powinniśmy jeść homeopatyczne dawki, tyle tylko żeby się uodpornić na ten syf ;) Podobnie margaryny, produkty konserwowane benzoesanem sodu, kiepskiej jakości wędliny, mięso z kurczaka czy hodowlanego łososia (ze względu na sposób hodowli)... Tutaj zarzut do Pana Bartka, że podobnie jak wielu dietetyków nie zwraca uwagi w jakich warunkach hodowana była np. ryba (w jednym z filmów poleca pstrąga, ale pstrąg złowiony przez wędkarza i ten w markecie to dwie różne ryby, także pod względem wartości odżywczych niestety...)
@@krokemannudzisz
@@morbusb4452 skoro tematyka żywieniowa cię nudzi to po co tutaj zaglądasz i do tego czytasz komentarze, które nie są nawet kierowane do ciebie?
Grzyby można jeść z czystym sumieniem jeśli nie ma się zbyt dużo kwasu moczowego.
@@morbusb4452 nie prawda, taka jest prawda
Brawo....jem prawie wszystko o czym pan mówi....
Dziękuję za bardzo ciekawą wypowiedź. Pozdrawiam
CUDOWNY LEKARZ MOŻE ZA MAŁO JESZCZE OCENIŁAM ZA WSPANIAŁE WIADOMOŚCI KTÓRE PRZEKAZUJE WIELKI PAN DOR. BARTEK KULCZYŃSKI!!!!!!!! WIELKIE DZIĘKI DLA PANA I ŻYCZĘ PANU SZCZĘŚCIA W ŻYCIU OSOBISTYM!!!!!
on nie jest doktorem, babciu
@@morbusb4452 jest doktorem , nie jest lekarzem
Dziękuję bardzo 😊
Dziękuję bardzo, pozdrawiam serdecznie 👍
Samo zdrowie, dziękuję bardzo❤
Pozdrawiam serdecznie miłego dnia życząc i za kolejny ciekawy film dziękując
Jestem w 17 tygodniu ciąży. I nie mogłam pic herbaty ani wody … i jedyne co myślałam. „Kakauko” ze słodzikiem ale kakauko naturalne ! 🫶🫶 i pije sobie i jem i moja dzidzia jest szczęśliwa.
Z tego słodzika, to tak nie za bardzo dzidzie są zadowolone ;)
Teraz powinien być filmik nawiązujący do tego w jaki sposób np. Przyrządzać te wszystkie składniki. Chodzi mi o to jak najlepiej podawać np. Grzyby, kapustę, szpinak. Smażyć a może gotować ewentualnie zapiekać. Pozdrawiam 👏
Dziękuję 😊
Jak zawsze Panie doktorze
Informacje są super ciekawe a także przydatne
Bartku Dziekuje ze jesteś👍
Świetny odcinek i dużo wartościowej wiedzy.
Znowu w sedno miło słuchać
Dzięki.
warto posłuchać .
Dziękuję 💙
fajnie. Dziękuję. Wpierdz*elę sobie zaraz dwie łyżki koncentratu pomidorowego (zawsze go trochę podjadałem dodając do sosów, teraz wiem już dlaczego)
Dobre jak zawsze
Witam Doktorze 🤝 Pozdrawiam serdecznie
Właśnie dziś otworzyłam sobie paczkę orzechów, ale zjadam kilka dziennie, starczy mi.
Bardzo ciekawy odcinek. Wszystkie te produkty lubię. Za malo jem tylko papryki. Wspomniał pan o poprawie jakości plemników. Może jakis odcinek o tego radzaju produktach ktore mogą pomóc mieć potomstwo ?
Proponuję zbadać poziom wit. D
Panie doktorze a może pan zrobić odcinek o gotowanej golonce? Bo mąż lubi ale wiem, że ma mnóstwo złego cholesterolu jednak ma też dużo wartości. Jakie jest pana zdanie na ten temat? Kupuję już upeklowaną i 2 godziną gotuję w warzywach
Polecam także mielone ze zmielonej ciecierzycy (którą kupuję w szklanych słoikach w Biedronce) razem z płatkami owsianymi 100 g na 400 g ciecierzycy, jednym surowym jajkiem, pastą miso, ze startą cebulą, doprawione pieprzem, cayenne, kozieradką i oczywiście solą. Smażę obtoczone w bułce tartej na oleju kokosowym i podaję z młodymi ziemniakami lub topinamburem, gotowaną brukselką, a jesienną i zimową porą z kiszonkami z rzodkwi daikon, burakami czy kapustą.
@@piotrkrupa7033 Dlaczego?
@@piotrkrupa7033 Ja używam bułkę tartą z pełnoziarnistego pieczywa i do tego smażę na oleju kokosowym zawierającym średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe MCT od który się nie tyje a wręcz odwrotnie chudnie, gdyż przyśpieszają przemianę materii.
@@piotrkrupa7033 Człowiek nie jest mięsożercą nie ma ani odpowiedniego uzębienia gdyż te kły jakie ludzie posiadają to tak jak i je posiadające małpy służą do rozrywania grubych skórek owoców a nie zwierzęcego mięsa. Do tego tak jak i roślinożercy możemy poruszać szczękami na boki by rozcierać roślinny błonnik. Także ważną cechą odróżniającą roślinożerców od mięsożerców jest rozpoczynający się rozkład węglowodanów przez amylazę zawartą w ślinie w jamie ustnej co nie zachodzi u mięsożerców, stąd podstawą wyżywienia człowieka powinny być węglowodany złożone, warzywa, owoce, orzechy i dopiero na drugim miejscu nabiał w postaci jajek i sera. Do tego nie możemy jeść tak jak mięsożercy padliny, ponieważ szybko zatrulibyśmy się śmiertelnie trupim jadem, mięsożercy mają o wiele silniejsze soki trawienne od roślinożernego człowieka. Jedząc mięso umrzecie na raka, u kobiet najczęściej piersi, u mężczyzn rak jelita grubego.
@@piotrkrupa7033 Tylko wegetarianizm was ochroni przed miażdżycą, chorobami układu krążenia i wysokim ciśnieniem, także rakiem jelita grubego, rakiem piersi spowodowanymi jedzeniem czerwonego mięsa. Jedzenie czerwonego mięsa (wołowiny, wieprzowiny, baraniny, dziczyzny) podnosi poziom N-tlenku trimetyloaminy (TMAO), związku, który ma ogromny wpływ na odkładanie się płytki miażdżycowej w krwioobiegu, co prowadzi do wielu chorób serca. TMAO powstaje w jelitach podczas trawienia L-karnityny zawartej w czerwonym mięsie. Do kompletu jeszcze homocysteina, smacznego.
@@piotrkrupa7033 Jesteś następnym napakowanym mutantem mięśniakiem z siłowni? Jeżeli tak to nie dziwi że masz problemy z myśleniem, gdyż mózg spala aż 20 % wdychanego powierza, a ty je przeznaczasz na pracę mięśni stąd twój mózg jest ciągle niedotleniony. Wybór należy do ciebie, nie można pogodzić bycia niezbyt mądrym "przymulonym" pakerem z byciem światłym intelektualistą, jedno albo drugie.
Swietny kanał :)
Pozdrawiam Pana doktora.
Pozdrawiam
Bardzo trafnie👍
Danke Super Info. Pozdrawiam Serdecznie ❤😊😇🙏
0:45 No nie wiem, o co chodzi z tą maślanką. O ile pamiętam z wakacji spędzanych w dzieciństwie na wsi, to maślanka powstawała wtedy, gdy gospodyni ubijała w maselnicy kwaśną, gęstą śmietanę na masło. Tłuszcz oddzielił się od płynu i ten pozostały płyn z kłaczkami masła był właśnie maślanką, świeżutką i pyszną zresztą. Maślanka ze sklepu jest dobra, ale niewiele ma wspólnego z prawdziwą wiejską maślanką, niestety. Orzechy z kolei sprzedawane w sklepach są z reguły nieświeże. Te łuskane w paczuszkach są zazwyczaj zjełczałe, a w orzechach w łupinach są mole spożywcze (wiem, co piszę, bo przyniosłam to dziadostwo ze sklepu). Orzechy tylko pozyskiwane samodzielnie, albo ze sprawdzonych źródeł.
To serwatka powstaje podczas robienia masła. Przynajmniej ja znam taką nazwę.
Jeżeli chodzi o orzechy i bakalie to dobrej jakości produkty ma w swojej sprzedaży Lidl, a konkretnie firma Alesto.
@@alf3030Serwatka to płyn pozostały po całkowitym oddzieleniu się białka mleka z lwią częścią tłuszczu (np. wtedy, gdy w domu samodzielnie warzymy twarożek z kwaśnego mleka - robić tylko z mleka prosto od krowy, nie ze sklepu). Maślanka powstaje po oddzieleniu się tłuszczu z mleka (to dlatego maślanka jest niskokaloryczna), białka mleka pozostają w maślance. I serwatka i maślanka są pyszne, zwłaszcza dobrze zimne i zdrowe. Pozdrawiam!:)
@@tomaszmalisz5884 Dzięki! Wypróbuję!:)
Maślanka jak sama nazwa mówi tworzy sie przy wyrabianiu masła a serwatka przy ogrzewaniu sera. Sama robię w domu.
Dziękuję
DZIĘKI BOGU ŻE MAMY PANA WSPANIAŁEGO LEKARZA❤
Dzięki komu?😂😂😂😂😂
Raczej podziękuj rodzicom Pana doktora, a pizniej jego wytrwałości w edukowaniu się.
To nie lekarz tylko dietetyk :) doktor to stopień naukowy
@@Carlotaq Może nie byłoby takich wątpliwości i komentarzy, gdyby dr Bartek podpisał się "doktor dietetyki"
Dziękuję pięknie za interesujący wykład. Pozdrawiam serdecznie 😊
Dobre, mocne zestawienie! Dzięki:)
Dziękuję za Twoją wiedzę jesteś najlepszy.
Bardzo dziękuję za świetne wykłady. Chciałam zapytać czy rydze też mają jakieś wartości, bo często je zbieram...?
Czy pijąc maślankę warto uzupełniać jeszcze dietę w jogurt naturalny lub kefir czy już niekoniecznie?
Najlepiej wszystko razem dodając do tego kaszankę.
W 90 latach to pamiętam kefiry albo mleko ukwaszone z nadętymi wieczkami i trzeba było uważać przy ich otwieraniu z powodu nagromadzonego gazu, który świadczył o działaniu żywych bakterii acidofilnych. Dzisiejsze produkty o podobnych nazwach w ogóle nie posiadają tej cechy co świadczy być może o braku obecności tychże bakterii.
Moim zdaniem 90%produktów w markecie to trucizna.
To świadczyło tylko o tym że były źle przechowywane w zbyt wysokich temperaturach i dzisiaj czasami też tak się zdarza w małych wiejskich sklepikach.
Kapusta kiszona też obecnie nie puchnie w opanowaniu..
Super informacje! Szkoda, ze nie dopowiedzial Pan czy chodzi o surowe produkty czy po obróbce termicznej tez sa tak samo zdrowe.
Czyli wszystkie te produkty które królowały w kuchniach naszych babć. Moja kuchnia także opiera się na tych produktach.
Uwielbiam grzyby a zwlaszcza pieczarki
Dziekuje za program.