Nie robić aktualizacji, ale instalować na świeżo, bo inaczej będziecie mieć błędy z instalacją. Ogromna ilość błędów po świeżej instalacji oraz po dalszych aktualizacjach. System do wyrzucenia lub lepiej wrócić do poprzedniego wydania.
Jest informacja na stronie Ubuntu, sa artykuły i ostrzeżenia, mówiłem o tym w filmie DO PIERWSZEGO WYDANIA PUNKTOWEGO W CZERWCU NIE TRYBIE AKTUALIZACJI Z 22.04 !! Ehh... Mówiłem
Lts kontent dla mnie:) podoba mi się podejście canonical jeśli chodzi o aktualizację . Najpierw wydają wersję lts po testach dopiero proponują aktualizacje. Coś w tym canonical zostało z Debiana. Pozdrawiam widzów , autora kanału jego kotki.
Świetny odcinek. Dokładnie opisane świeżutkie distro. Ja, jakk na razie pozostaje przy swoim u ubunciaku 22. Mój syn na swoim lapku postawi sobie Ubuntu 24.04 LTS. Mówi, że chce zobaczyć jak to distro się zachowa. Dzięki za fachową prezentację. Pozdrawiamy.
Dzięki za materiał. Czekamy na więcej. W swojej firmie jeszcze działamy 50/50 tzn. Połowa komputerów śmiga na Linusie. Głównie MINT. Druga połowa jeszcze na WIN. I powiem tak. Pracujemy nad tym by zastąpić całkowicie WINDE, bo ostatnie zmiany związane z prywatnością są obłędnie złe. Używamy specjalistycznych programów i to jest kłopotliwe, ale nie niemożliwe. Więc z roku na rok Linux coraz lepiej się sprawdza.
Gratulacje za informacje o linuxach. Swieny kanal. Sam siedze na ubuntu od wersji 6.2, to byla wersja ;) widze z kazdym krokiem, Jak linux przerosl windowsa z apple! Obecie rogramuje wlasne AI gpt2. ubunt mate, jak to dziala.
Właśnie jestem po instalacji Ubuntu 24.04 LTS i już znalazłem denerwujący bug z tailingiem, którego musiałem wyłączyć, aczkolwiek i tak go nie używam, ale mimo wszystko... Mianowicie, w przeglądarkach chromopodobnych (sprawdzone na Edge i Chrome), gdy okno jest zmaksymilizowane to wystarczy kliknąć aż raz gdzieś obok otwartej karty na pasku żeby okno zmieniło rozmiar i próbowało podporządkować się tailingowi... Ale to było wkurzające przez pierwsze 10 min bo myślałem, że coś źle klikam... Oby poprawili to szybko, chyba, że tylko ja mam taki problem.
Jestem po teście Live LTS'a na lapku Lenovo Thinkbook 16 no i.... miałem częste crashe nautiliusa, Rythmboxa, problemy z utrzymaniem łącza z onedrive (z czego muszę przyznać, że w porównaniu do tego jak jest to zaimplementowane w win11, to linux robi to symbolicznie- myślę że trzeba by się posiłkować rsyncem). Jak ktoś nie funkcjonuje z dużym naciskiem na chmurę, to bardzo dobra premiera, lecz jeśli ktoś ze względu na np. Swoją pracę, musi działać na onedrive i office365, to rozwiązania wprowadzone do 24.04 będą niewystarczające, niestety. Ale trzeba przyznać, że świetnie, że udało się im zrobić krok na przód! 👍👍
Zrobiłem dist upgrade z 23.10. Nigdy wcześniej nie miałem problemów z aktualizacjami do wyższych wersji. A tu na dzień dobry freezy po kilku minutach użytkowania... trochę googleowania i ustawienie jądra z poprzedniej wersji. Kupa problemów z apparmour i odpalaniem aplikacji z którymi do tej pory nie było problemów. Do tego okazjonalnie nagle przestają działać mysz i klawiatura na BT + klawiatura w laptopie. Działa tylko touchpad, także można chociaż zrobić restart. Nie czytałem i nie oglądałem recenzji wcześniej, więc nie wiedziałem na jaką minę się ładuję. Używam Kubuntu od 2005 i nie miałem wcześniej tego typu problemów. Szkoda :(.
ciekawe funkcjonalności, zwłaszcza te ćwiartki się przydadzą do trzech lub czterech czynności bo lubię zmniejszyć okno gry i np. mecz oglądać w internecie. Narazie pobieram obraz ISO, a później posprzątam na Winie i się przeniosę.
Drogi Bartku bardzo dziękuję za kolejny rzetelny i fajny reportaż zrobiony przez Ciebie. Pozdrawiam Cię serdecznie. Proszę podaj mi linka jak uruchomić Ubuntu Pro i by było ono bez płatnie mimo, że uwielbiam Fedorkę chce spróbować coś innego ale na maxa.
Dziękuję za info o 24. Jako osobnik zupełnie zielony w informatyce, gdy już sobie zupełnie nie radzę z systemem, instaluję go od nowa. Myślałem, żeby zanstalować 24, ale ostatecznie zainstalowałem 22. I tu przykra niespodzianka: sklepik snap działa... no czasem działa, czasem nie działa. Gimp na przykład ma taka wersję, w której nie można zainstalować bardzo przydatnego bimpa. Niektóre programy w ogóle działać nie chcą. działając po omacku doinstalowałem sklepik nie-sklepik gnoma (prawdopodobnie jest to tylko nakładka graficzna) i wszystko nagle zaczęło działać. W związku z tym moje pytanie: co jest nie tak z centrum oprogramowania ubuntu? I pytanie drugie: dlaczego ubuntu tak strasznie puchnie, że już nawet wycinanie starych wersji i czyszczenie miotełką nic nie daje?
Super reportaż. Dziękuję !!! Proszę mi wyjaśnić system Linux potrzebuje innego dysku niż Windows nie SDD ani HDD - Nie za bardzo to rozumiem ? Proszę o pomoc gdyż ktoś kiedyś wspominał o tym fakcie.
Możesz używać tych samych dysków. Chodzi o inny format systemu plików. Linux używa głównie ext4 a Windows NTFS. Linux umie odczytać i zapisac dane na NTFS. Windows nie widzi ext4. Jeżeli o to ci chodzi
2 dni potestowane i...Po zainstalowaniu obok windy brak wyświetlania menu grub i tym samym brak możliwości wyboru windowsa. Trzeba zmienić wpis w pliku etc na menu i czas wyświetlania menu grub. Przy odpleniu niektórych programów trzeba chwilę poczekać, aby zatrybilo. Ogólnie świetnie działa! Jeszcze jedno sklepu snap store nie da się zaktualizować tylko trzeba z poziomu konsoli.
Dwa dni temu 23.10 aktualizowałem do 24.04 na Lenovo X1 Yoga problem jest taki że po zamknięciu klapy laptop sie usypia ale po otwarciu nic się nie dzieje. Muszę wyłączać i włączać laptopa przyciskiem. Szukałem w ustawieniach i dostrajaniu ale nie ma tam żadnej opcji ustawienia. Dotychczas w każdej dystrybucji nie było z tym problemu....
O ile bardzo mnie cieszy ciągły rozwój tzw. Linuxa i Ubuntu.. to ciągłe mieszanie wyglądem menu, jego funkcjonalnością, usługami, potrzeba ciągłego uczenia się prawie od nowa co gdzie jest na pulpicie...to jest po prostu głupie. Robi się z tego wesoła twórczość Canonicala.. nie da się czegoś zrobić ważnego ,przełomowego.. t o zróbmy nowy instalator.. wywalmy domyślne sterowniki ,niech se sami instalują, jak się zorientują ,żenie maja ;-) Czy ktokolwiek ze starych użytkowników się tym zachwyca ? serio ?
Był czas, że Porzucono Gnome 2 na rzecz Unity, potem porzucono Unity na rzecz Gnome 3. Odnoszę wrażenie, że Cannonical zjada swój ogon. A mogliby z Gnome 2 przejść na Mate i stworzyć coś równie pięknego, prostego i lekkiego jak UKUI. Ale po co...
dobra to krótko co byś polecił nowe Ubuntu czy Linux Mint? Ja teraz przesiadłem się z ubuntu 20 LTS na Mint i podoba mi sie. Ale nowego Ubuntu nie wiedziałem.
Debian z dowolnym DE 😜 A tak na serio, to naprawdę zależy od Twoich potrzeb i nikt nie odpowie dobrze. Najważniejsze żebyś nie wybrał dystrubucji typu krzak rozwijanej przez dwie osoby 😉
Witajcie. Czy mógłby mi ktoś pomóc ogarnołem samą instalację Linuxa ,ale nie mogę poradzić sobie z zainstalowaniem dwóch programów Wireguarda i WinBoxa ( to od mikrotika ). Po próbie instalacji przez sklep z aplikacjami obydwa programy pojawiają się jako zainstalowane,ale żadne z nich się nie uruchamia w mikrotikowym WinBoxie posze uruchamianie programu i na tym się kończy, a Wireguard nie uruchamia się wogule. Chciałnym przejść z Windowsa 11 całkowicie na Linuxa lecz bez tych dwóch programów nie mogę zarządzać siecią i dlatego musze korzystać z Windows. Bardzo proszę pomóżcie :)
@@SwiatLinuksa U mnie po instalacji się nie uruchamia - możesz powiedzieć jak go z wiersza poleceń zainstalować może tak pójdzie ?? Czy on wymaga jakiś dodatkowych programów do działania ??
Ta wersja systemu to tragedia. Pierwszy raz od kąd używam tego systemu tak sypie błędami. Już podczas instalacji zgłosiłem 2 błędy. Przez które miałem problem żeby zainstalować ten system. Dopiero przejście w tryb bezpiecznej grafiki zainstalowałem. Po instalacji dużo aktualizacji których nie da się zainstalować i znów błędy.
pobrałem przed wczoraj 24.04 jako pierwszego linuxa bo pomyślałem że ubuntu to taki typowy linux i będzie spoko, chciałem sobie pograć w cs2 i żeby zmienić samą rozdzielczość ekranu musiałem zmienić jakieś ustawienia w usr/share/X11/xorg.conf.d i czułość chodzi źle jak nie ustawie tej rozdzielczości w nvidii tylko w samej grze, wiedźmin działał, co prawda troche gorzej niż na windowsie bo to emulator który nie wspiera dlss czy generowania klatek, pobiore za niedługo red deada bo chyba działał natywnie i zobacze jak to tam wygląda.
@@SwiatLinuksa ehh zorin lite 17.1 już wyszedł, zajrzyj na ich stronę. Myślałem, że jesteś w temacie, ale widzę, że nawet nie wiesz, ale nie dziwne się, bo cisza o tym i jest to na niemal na samym dole
@@adam1709 Opublikowano po raz pierwszy 16 kwietnia 2024 r.: Zobowiązujemy się do udostępnienia wersji Lite Zorin OS w seriach wydań Zorin OS 17 i Zorin OS 18. Oznacza to, że Zorin OS Lite będzie nadal w pełni wspierany i utrzymywany co najmniej do czerwca 2029 roku . Naszym celem jest wycofanie wersji Lite począwszy od Zorin OS 19, aby nie była już aktywnie rozwijana jako oficjalna edycja Zorin OS. Zalecamy użytkownikom migrację do standardowych wersji Zorin OS innych niż Lite ( Core , Pro lub Education ), aby po tym momencie nadal korzystać z w pełni obsługiwanego i sprawdzonego systemu Zorin OS.
Wiele osób mówi to samo a Canonic ciągle swoje....
2 месяца назад
"A miał być taki śliczny amerykański" cyt z "Sami Swoi" - przed ostrzeżeniami zainstalowałem obok Win11 i przezyłem koszmar. Win 11 mnie do szewskiej pasji doprowadza ale Ubuntu zarejestrowane na wersje Pro po 2 dniu wprowadziło mnie w osłupienie, nawet mysz nie działała, zero neta nic nie można bylo otworzyc nic uruchomic. Za trzecim uruchomieniem wogole się nie podniósł. Masakra.
Hej, mam pytanko. Jestem użytkownikiem linuxa od wielu lat, ale z czymś takim po raz pierwszy się spotkałem. Mam laptopa z amd r5 m330, i nie chce mi z nim linux działać, jak w mincie i innych daje „uruchom z dedykowanym gpu” to się zwiesza a na najnowszym jądrze są artefakty, starego nie zainstaluje bo linux headers ma problem z zależnościami i nie wiem dlaczego. Może mi tu ktoś pomoże bo nic znaleść nie mogę.
Podobno zwykła Mesa (driver) wspiera ten układ z akceleracja, Vulcan i OpenGL, nie wiem jak z dekodowaniem wideo. Czyli po świeżej instalacji układ powinien działać na Linux mint.
Powinna być informacja że bootowanie z pendraka Live = Rozdupcza Windowsa11 i trzeba dysk odszyfrować ( Bitloocker ) Także ten teges i do przodu. Chciałem na Laptoku sprawdzić ale się popsuł i win 11 = já tomu nerozumím .
@@SwiatLinuksa Nie usunął partycji, lecz uszkodził coś podczas Live i musiałem odblokować Bitloockera aby system wstał normalnie. Mam laptopa dysk szyfrowany, może być jakiś secure boot. Nic z partycjami nie robiłem, pobawiłem się i laptopa wyłączyłem. Nie wiem może jakiś bug czy cuś.
@@michalkwasnik3890 założenie livecd jest aby nie ruszac dysków użytkownika i bez Twojej ingerencji nie ma możliwości nadpisania czegokolwiek.. Dysku Windows nie są nawet udostępniane do przeglądania chyba że sam je zamontujesz klikając np ikonę - wtedy może być problem bo linux dostęp dostanie się robi do odczytu ;) Jak coś zgłoś bład /post na forum Ubuntu Polska.. sry bo może Bardzo na ciebie naskoczyłem w moim komentarzu bez urazy! ❤️
@@SwiatLinuksa Czemu się mam obrażać, nic takiego nie napisałeś abym czuł się urażony. Poczytałem jeszcze dokładniej bo mnie to zdziwiło co to się porobiło. Okazuje się że jest to standardowa procedura w moim wypadku, podczas próby zabootowania innego nośnika USB ( np Live Linuxa ) Bitloocker automatycznie blokuje dysk systemowy i odmawia dostępu do niego. Ja pracuje na Win 11 Pro które ma troszkę inną politykę w sprawie zabezpieczeń, jak i sam Dell dba o swoich klientów i ich dane. Chodzi o to że ma być bezpiecznie - tylko sam klucz do odblokowania ma 48 liczb. Nie idzie tego spamiętać ;) Pozdrawiam, działaj dalej.
@@michalkwasnik3890 tu chodzi bardziej o podważanie slow drugiego człowieka nie widząc tematu na własne oczy - takie wymądrzanie z mojej strony... Ty się nie przejmiesz ale ktoś inny tak i po co sobie "kwas" robić ;) Dobrze że już temat opanowany
Co Ty masz z tym "takaniem"? Co drugie zdanie kończysz "tak?". A propos Ubuntu doświadczenie uczy, żeby nie spieszyć się z przesiadką na nową wersje. Warto poczekać nawet pół roku. Tyle czasu potrzebowała 20.04, żeby na laptopie Lenovo zaczął działać touchpad. Na blaszaku chyba idzie szybciej.
Montowanie onedrive nie działa jak powinno a szkoda (czego b brakuje w linuxie). Niby ok dostęp do chmury jest ale tylko do następnego restartu systemu. Dysk google działa jak należy.
Mam pytanie, co daje szyfrowanie katalogów podczas instalacji najnowszego Ubuntu ?, i jak to się ma do tego, że nie będzie możliwe ich odczytanie przez osoby trzecie bez podania hasła ?, pytam bo nie bardzo widzę jakiś sensownych informacji na ten temat na Polskich stronach internetowych, a zależy mi na bezpieczeństwie przed zhakowaniem mi komputera. Będę wdzięczy za odpowiedź na moje pytanie.
Niby nowe a żadnych godnej uwagi nowości, nie podoba mi się ten GNOME, wprowadzili parę nowych funkcji który zwykły użytkownik tego nie zauważy i wielkie WOW, KDE już lepiej wypada bo można sparować telefon z systemem i kontrolować telefon z punktu laptopa dobra opcja poza tym ogrom funkcji i ciekawych rozwiązań
Taka duża firma jak HP nie zrobiła do tej pory sterownika do drukarki HP Smart tank 581 jest tylko wersja sterownika dep a przecież już ten system plików się zmienił czyli lipa 😶
Nie robić aktualizacji, ale instalować na świeżo, bo inaczej będziecie mieć błędy z instalacją.
Ogromna ilość błędów po świeżej instalacji oraz po dalszych aktualizacjach. System do wyrzucenia lub lepiej wrócić do poprzedniego wydania.
Jest informacja na stronie Ubuntu, sa artykuły i ostrzeżenia, mówiłem o tym w filmie DO PIERWSZEGO WYDANIA PUNKTOWEGO W CZERWCU NIE TRYBIE AKTUALIZACJI Z 22.04 !! Ehh... Mówiłem
@@SwiatLinuksa dobrze ze informujesz ale niektórzy sami się muszą przekonać
Ja po walce z tym ubuntu zainstalowałem Minta.
W 2017 Ubuntu uwaliło mi BIOS w laptopie. Cannonical przegonił w błędach MS.
Zaraz wrócę do domu i będę instalował mimo że już mam 24.04 ale wciąż nie wszystko dobrze chodzilo a teraz sprawdzimy 🤩
Lts kontent dla mnie:) podoba mi się podejście canonical jeśli chodzi o aktualizację . Najpierw wydają wersję lts po testach dopiero proponują aktualizacje. Coś w tym canonical zostało z Debiana. Pozdrawiam widzów , autora kanału jego kotki.
Dzięki za cały wysiłek, kolejny super odcinek 💪
Świetny odcinek. Dokładnie opisane świeżutkie distro. Ja, jakk na razie pozostaje przy swoim u ubunciaku 22. Mój syn na swoim lapku postawi sobie Ubuntu 24.04 LTS. Mówi, że chce zobaczyć jak to distro się zachowa. Dzięki za fachową prezentację. Pozdrawiamy.
będzie ciekawy Odcinek
Dziś w firmie uruchomiłem produkcyjnie apkę na 22.04. I znów robota.
Dziękuję za wnikliwe demo nowego OS.
Serdeczności
A nie chciałbyś nakręcić może odcinka o lmde? Myślę że byłby to ciekawy temat.
Było już kilka razy
Dzięki za materiał. Czekamy na więcej. W swojej firmie jeszcze działamy 50/50 tzn. Połowa komputerów śmiga na Linusie. Głównie MINT. Druga połowa jeszcze na WIN. I powiem tak. Pracujemy nad tym by zastąpić całkowicie WINDE, bo ostatnie zmiany związane z prywatnością są obłędnie złe. Używamy specjalistycznych programów i to jest kłopotliwe, ale nie niemożliwe. Więc z roku na rok Linux coraz lepiej się sprawdza.
Fajnie słyszeć ;) No czasami cos z Win musi zostać bo wiadomo jak jest. Pozdro !
Jeszcze trochę i będę wstawiał filmy będę wstawiał "przed 18" czyli po godzinie duchów😂😂
To szybko kończy się u Ciebie godzina duchów.
Gratulacje za informacje o linuxach. Swieny kanal. Sam siedze na ubuntu od wersji 6.2, to byla wersja ;) widze z kazdym krokiem, Jak linux przerosl windowsa z apple! Obecie rogramuje wlasne AI gpt2. ubunt mate, jak to dziala.
Super edycja odcinku. Dziękuję ⚡⚡⚡
Właśnie jestem po instalacji Ubuntu 24.04 LTS i już znalazłem denerwujący bug z tailingiem, którego musiałem wyłączyć, aczkolwiek i tak go nie używam, ale mimo wszystko... Mianowicie, w przeglądarkach chromopodobnych (sprawdzone na Edge i Chrome), gdy okno jest zmaksymilizowane to wystarczy kliknąć aż raz gdzieś obok otwartej karty na pasku żeby okno zmieniło rozmiar i próbowało podporządkować się tailingowi... Ale to było wkurzające przez pierwsze 10 min bo myślałem, że coś źle klikam... Oby poprawili to szybko, chyba, że tylko ja mam taki problem.
Jestem po teście Live LTS'a na lapku Lenovo Thinkbook 16 no i.... miałem częste crashe nautiliusa, Rythmboxa, problemy z utrzymaniem łącza z onedrive (z czego muszę przyznać, że w porównaniu do tego jak jest to zaimplementowane w win11, to linux robi to symbolicznie- myślę że trzeba by się posiłkować rsyncem). Jak ktoś nie funkcjonuje z dużym naciskiem na chmurę, to bardzo dobra premiera, lecz jeśli ktoś ze względu na np. Swoją pracę, musi działać na onedrive i office365, to rozwiązania wprowadzone do 24.04 będą niewystarczające, niestety. Ale trzeba przyznać, że świetnie, że udało się im zrobić krok na przód! 👍👍
Czy wykrył tobie na Lenovo Thinkbook kartę wifi 6? Czy działa wifi?
@@raczyk76 działało bez problemów, aczkolwiek nie robiłem testów przepustowości
Zainstalowałem Ubuntu na Thinkbook i niestety nie mam wifi. Nie wiem jak włączyć obsługę. Szkoda że nie działa :(
Ciekawy, pomocny filmik👍
Zrobiłem dist upgrade z 23.10. Nigdy wcześniej nie miałem problemów z aktualizacjami do wyższych wersji. A tu na dzień dobry freezy po kilku minutach użytkowania... trochę googleowania i ustawienie jądra z poprzedniej wersji. Kupa problemów z apparmour i odpalaniem aplikacji z którymi do tej pory nie było problemów. Do tego okazjonalnie nagle przestają działać mysz i klawiatura na BT + klawiatura w laptopie. Działa tylko touchpad, także można chociaż zrobić restart. Nie czytałem i nie oglądałem recenzji wcześniej, więc nie wiedziałem na jaką minę się ładuję. Używam Kubuntu od 2005 i nie miałem wcześniej tego typu problemów. Szkoda :(.
ciekawe funkcjonalności, zwłaszcza te ćwiartki się przydadzą do trzech lub czterech czynności bo lubię zmniejszyć okno gry i np. mecz oglądać w internecie. Narazie pobieram obraz ISO, a później posprzątam na Winie i się przeniosę.
Drogi Bartku bardzo dziękuję za kolejny rzetelny i fajny reportaż zrobiony przez Ciebie. Pozdrawiam Cię serdecznie. Proszę podaj mi linka jak uruchomić Ubuntu Pro i by było ono bez płatnie mimo, że uwielbiam Fedorkę chce spróbować coś innego ale na maxa.
Hej. Tutaj temat dokładnie wyjaśniam
ruclips.net/video/Kfq20gJpL8o/видео.html
Super kanał, pozdrawiam 👍
Dziękuję za info o 24. Jako osobnik zupełnie zielony w informatyce, gdy już sobie zupełnie nie radzę z systemem, instaluję go od nowa. Myślałem, żeby zanstalować 24, ale ostatecznie zainstalowałem 22. I tu przykra niespodzianka: sklepik snap działa... no czasem działa, czasem nie działa. Gimp na przykład ma taka wersję, w której nie można zainstalować bardzo przydatnego bimpa. Niektóre programy w ogóle działać nie chcą. działając po omacku doinstalowałem sklepik nie-sklepik gnoma (prawdopodobnie jest to tylko nakładka graficzna) i wszystko nagle zaczęło działać.
W związku z tym moje pytanie: co jest nie tak z centrum oprogramowania ubuntu?
I pytanie drugie: dlaczego ubuntu tak strasznie puchnie, że już nawet wycinanie starych wersji i czyszczenie miotełką nic nie daje?
Super reportaż. Dziękuję !!! Proszę mi wyjaśnić system Linux potrzebuje innego dysku niż Windows nie SDD ani HDD - Nie za bardzo to rozumiem ? Proszę o pomoc gdyż ktoś kiedyś wspominał o tym fakcie.
Możesz używać tych samych dysków. Chodzi o inny format systemu plików.
Linux używa głównie ext4 a Windows NTFS. Linux umie odczytać i zapisac dane na NTFS. Windows nie widzi ext4. Jeżeli o to ci chodzi
2 dni potestowane i...Po zainstalowaniu obok windy brak wyświetlania menu grub i tym samym brak możliwości wyboru windowsa. Trzeba zmienić wpis w pliku etc na menu i czas wyświetlania menu grub. Przy odpleniu niektórych programów trzeba chwilę poczekać, aby zatrybilo. Ogólnie świetnie działa! Jeszcze jedno sklepu snap store nie da się zaktualizować tylko trzeba z poziomu konsoli.
Od 22.04 osprober jest wyłączony w grub! Było o tym mówione. Nawet Debian tak ma
Dziękuję Bart za info. Nie bylo problemu zmienic to w edit nano ☺️
Dwa dni temu 23.10 aktualizowałem do 24.04 na Lenovo X1 Yoga problem jest taki że po zamknięciu klapy laptop sie usypia ale po otwarciu nic się nie dzieje. Muszę wyłączać i włączać laptopa przyciskiem. Szukałem w ustawieniach i dostrajaniu ale nie ma tam żadnej opcji ustawienia. Dotychczas w każdej dystrybucji nie było z tym problemu....
O ile bardzo mnie cieszy ciągły rozwój tzw. Linuxa i Ubuntu.. to ciągłe mieszanie wyglądem menu, jego funkcjonalnością, usługami, potrzeba ciągłego uczenia się prawie od nowa co gdzie jest na pulpicie...to jest po prostu głupie. Robi się z tego wesoła twórczość Canonicala.. nie da się czegoś zrobić ważnego ,przełomowego.. t o zróbmy nowy instalator.. wywalmy domyślne sterowniki ,niech se sami instalują, jak się zorientują ,żenie maja ;-) Czy ktokolwiek ze starych użytkowników się tym zachwyca ? serio ?
Był czas, że Porzucono Gnome 2 na rzecz Unity, potem porzucono Unity na rzecz Gnome 3. Odnoszę wrażenie, że Cannonical zjada swój ogon. A mogliby z Gnome 2 przejść na Mate i stworzyć coś równie pięknego, prostego i lekkiego jak UKUI. Ale po co...
Systemy na Debianie zawsze na propsie:) zrobiłbyś aktualizacje filmu jak dopieścić gołego debiana?
Za bardzo nie ma co aktualizować przecież..
Czy to będzie miało jakiś pośredni wpływ na mojego Minta, czy developerzy nie idą za Ubuntu jak dzik w maliny? Nie znam się 😅🙏
Nie wiem co z tym, ale zaraz po uruchomieniu się wiesza, nie da się zainstalować,
👍👍👍👍👍👍
Zrobisz test Linux Voyager ??
Prawdopodobnie tak bo dawno o tym nie mówiłem, dzięki
@@SwiatLinuksa to będę czekał. Mam nadzieję że nie długo 🙂
dobra to krótko co byś polecił nowe Ubuntu czy Linux Mint? Ja teraz przesiadłem się z ubuntu 20 LTS na Mint i podoba mi sie. Ale nowego Ubuntu nie wiedziałem.
Polecam nagrać na pendrive lub użyć virtualbox i sprawdzić osobiście. Nie podejmę decyzji za Ciebie bo nie jestem Toba ;)
@@SwiatLinuksa ale według ciebie
Debian z dowolnym DE 😜 A tak na serio, to naprawdę zależy od Twoich potrzeb i nikt nie odpowie dobrze. Najważniejsze żebyś nie wybrał dystrubucji typu krzak rozwijanej przez dwie osoby 😉
@@paweupawel8890 zostań na mint, Ubuntu będzie forsować swoje rozwiązania, jak snap bo oni bardziej myślą o firmach.
Ja ze swojej strony poleciłbym Zorin OS 17.1. Też kiedyś używałem i Ubuntu i Minta, ale dopiero Zorin spełnił wszystkie moje oczekiwania.
hej u mnie nie działa bluetooth :( probowałem troche rzeczy i nic nie działa. to pole toggle jest wyszarzone. czy ktos wiec jak to naprawić?
Zapraszam na nasz serwer Discord - lubi w opisie kanału, konto musi mieć minimum tydzień. 1600 ludzi jest - zawsze ktoś pomoże
Jeśli chodzi o rzeczy anteniarskie to polecam hamsphere można rozmawiać bez licencji.
Witajcie.
Czy mógłby mi ktoś pomóc ogarnołem samą instalację Linuxa ,ale nie mogę poradzić sobie z zainstalowaniem dwóch programów Wireguarda i WinBoxa ( to od mikrotika ).
Po próbie instalacji przez sklep z aplikacjami obydwa programy pojawiają się jako zainstalowane,ale żadne z nich się nie uruchamia w mikrotikowym WinBoxie posze uruchamianie programu i na tym się kończy, a Wireguard nie uruchamia się wogule.
Chciałnym przejść z Windowsa 11 całkowicie na Linuxa lecz bez tych dwóch programów nie mogę zarządzać siecią i dlatego musze korzystać z Windows.
Bardzo proszę pomóżcie :)
Bry.
Winbox chodzi bardzo dobrze. Używam w Fedorze z RB 446 chyba.
github.com/panaceya/winbox
@@SwiatLinuksa U mnie po instalacji się nie uruchamia - możesz powiedzieć jak go z wiersza poleceń zainstalować może tak pójdzie ?? Czy on wymaga jakiś dodatkowych programów do działania ??
Ta wersja systemu to tragedia. Pierwszy raz od kąd używam tego systemu tak sypie błędami. Już podczas instalacji zgłosiłem 2 błędy. Przez które miałem problem żeby zainstalować ten system. Dopiero przejście w tryb bezpiecznej grafiki zainstalowałem. Po instalacji dużo aktualizacji których nie da się zainstalować i znów błędy.
Hmmmm...to będzie niewątpliwie kolejny rok linux-a.
Dla wielu ludzi którzy go używają jak najbardziej. Reszta zawsze ma wybór
pobrałem przed wczoraj 24.04 jako pierwszego linuxa bo pomyślałem że ubuntu to taki typowy linux i będzie spoko, chciałem sobie pograć w cs2 i żeby zmienić samą rozdzielczość ekranu musiałem zmienić jakieś ustawienia w usr/share/X11/xorg.conf.d i czułość chodzi źle jak nie ustawie tej rozdzielczości w nvidii tylko w samej grze, wiedźmin działał, co prawda troche gorzej niż na windowsie bo to emulator który nie wspiera dlss czy generowania klatek, pobiore za niedługo red deada bo chyba działał natywnie i zobacze jak to tam wygląda.
Nieźle odwalili instalator w nowym Kubuntu. Oczywiście nowe Kubuntu jest z Calamares, takim samym instalatorem jaki jest od dawna w Lubuntu.
Hej, nagrasz coś o sytuacji z Zorin Lite, o tym wycofaniu się jakby?
Dewowie pisali już przy premierze - wyjdzie jak będzie gotowy
@@SwiatLinuksa ehhh już jest, zajrzyj na stronę zorin i zerknij co mam na myśli i poczytaj a nie pisz na ślepo.
@@SwiatLinuksa ehh zorin lite 17.1 już wyszedł, zajrzyj na ich stronę. Myślałem, że jesteś w temacie, ale widzę, że nawet nie wiesz, ale nie dziwne się, bo cisza o tym i jest to na niemal na samym dole
@@adam1709 sprawdzę, dzięki
@@adam1709 Opublikowano po raz pierwszy 16 kwietnia 2024 r.:
Zobowiązujemy się do udostępnienia wersji Lite Zorin OS w seriach wydań Zorin OS 17 i Zorin OS 18. Oznacza to, że Zorin OS Lite będzie nadal w pełni wspierany i utrzymywany co najmniej do czerwca 2029 roku .
Naszym celem jest wycofanie wersji Lite począwszy od Zorin OS 19, aby nie była już aktywnie rozwijana jako oficjalna edycja Zorin OS. Zalecamy użytkownikom migrację do standardowych wersji Zorin OS innych niż Lite ( Core , Pro lub Education ), aby po tym momencie nadal korzystać z w pełni obsługiwanego i sprawdzonego systemu Zorin OS.
Kiedyś miałem, testowałem rożne smaki chyba najdłużej na xfce siedziałem. Po wprowadzeniu snapów odpuściłem sobie. Wole minta :)
Wiele osób mówi to samo a Canonic ciągle swoje....
"A miał być taki śliczny amerykański" cyt z "Sami Swoi" - przed ostrzeżeniami zainstalowałem obok Win11 i przezyłem koszmar. Win 11 mnie do szewskiej pasji doprowadza ale Ubuntu zarejestrowane na wersje Pro po 2 dniu wprowadziło mnie w osłupienie, nawet mysz nie działała, zero neta nic nie można bylo otworzyc nic uruchomic. Za trzecim uruchomieniem wogole się nie podniósł. Masakra.
to może pojawi się też nowy linux Mint :)
Może w wakacje ;)
Hej, mam pytanko. Jestem użytkownikiem linuxa od wielu lat, ale z czymś takim po raz pierwszy się spotkałem. Mam laptopa z amd r5 m330, i nie chce mi z nim linux działać, jak w mincie i innych daje „uruchom z dedykowanym gpu” to się zwiesza a na najnowszym jądrze są artefakty, starego nie zainstaluje bo linux headers ma problem z zależnościami i nie wiem dlaczego. Może mi tu ktoś pomoże bo nic znaleść nie mogę.
A co ci pokazuje komenda inxi -G
Podobno zwykła Mesa (driver) wspiera ten układ z akceleracja, Vulcan i OpenGL, nie wiem jak z dekodowaniem wideo. Czyli po świeżej instalacji układ powinien działać na Linux mint.
Na wirtualce własnie upgradowałem 23.10 do 24.04. Poszło gładko i bez problemów.
nie chcialo sie zainstalowac dopiero jak wylczylem wifi to zainstalowalo sie ok
Powinna być informacja że bootowanie z pendraka Live = Rozdupcza Windowsa11 i trzeba dysk odszyfrować ( Bitloocker )
Także ten teges i do przodu. Chciałem na Laptoku sprawdzić ale się popsuł i win 11 = já tomu nerozumím .
? Sam ci parrycje usunął? Bajki kolego.
Chyba że sobie instalatorem usunąłeś
@@SwiatLinuksa Nie usunął partycji, lecz uszkodził coś podczas Live i musiałem odblokować Bitloockera aby system wstał normalnie. Mam laptopa dysk szyfrowany, może być jakiś secure boot. Nic z partycjami nie robiłem, pobawiłem się i laptopa wyłączyłem. Nie wiem może jakiś bug czy cuś.
@@michalkwasnik3890 założenie livecd jest aby nie ruszac dysków użytkownika i bez Twojej ingerencji nie ma możliwości nadpisania czegokolwiek.. Dysku Windows nie są nawet udostępniane do przeglądania chyba że sam je zamontujesz klikając np ikonę - wtedy może być problem bo linux dostęp dostanie się robi do odczytu ;)
Jak coś zgłoś bład /post na forum Ubuntu Polska.. sry bo może Bardzo na ciebie naskoczyłem w moim komentarzu bez urazy! ❤️
@@SwiatLinuksa Czemu się mam obrażać, nic takiego nie napisałeś abym czuł się urażony. Poczytałem jeszcze dokładniej bo mnie to zdziwiło co to się porobiło. Okazuje się że jest to standardowa procedura w moim wypadku, podczas próby zabootowania innego nośnika USB ( np Live Linuxa ) Bitloocker automatycznie blokuje dysk systemowy i odmawia dostępu do niego. Ja pracuje na Win 11 Pro które ma troszkę inną politykę w sprawie zabezpieczeń, jak i sam Dell dba o swoich klientów i ich dane. Chodzi o to że ma być bezpiecznie - tylko sam klucz do odblokowania ma 48 liczb. Nie idzie tego spamiętać ;)
Pozdrawiam, działaj dalej.
@@michalkwasnik3890 tu chodzi bardziej o podważanie slow drugiego człowieka nie widząc tematu na własne oczy - takie wymądrzanie z mojej strony... Ty się nie przejmiesz ale ktoś inny tak i po co sobie "kwas" robić ;)
Dobrze że już temat opanowany
Co Ty masz z tym "takaniem"? Co drugie zdanie kończysz "tak?". A propos Ubuntu doświadczenie uczy, żeby nie spieszyć się z przesiadką na nową wersje. Warto poczekać nawet pół roku. Tyle czasu potrzebowała 20.04, żeby na laptopie Lenovo zaczął działać touchpad. Na blaszaku chyba idzie szybciej.
Kiedyś w 99 roku pracowałem jako autoryzowany sprzedawca ERA GSM no i mi zostało z ich prepaid.. taktak się nazywał.. 25 lat a nadal zostało xD
Montowanie onedrive nie działa jak powinno a szkoda (czego b brakuje w linuxie). Niby ok dostęp do chmury jest ale tylko do następnego restartu systemu. Dysk google działa jak należy.
@Swiat linuxa potrzebuje porady, poradź mi linuxa na retro kompa którego ma 2gb ramu i dwurdzniowy procek intela
A ja Wam powiem lubię to Ubuntu.
lts - t - term, słabe te slajdy 3:59 i koniec
Używa ktoś z was rhino os? Takie jubun tos bez ju buntos.
Mam pytanie, co daje szyfrowanie katalogów podczas instalacji najnowszego Ubuntu ?, i jak to się ma do tego, że nie będzie możliwe ich odczytanie przez osoby trzecie bez podania hasła ?, pytam bo nie bardzo widzę jakiś sensownych informacji na ten temat na Polskich stronach internetowych, a zależy mi na bezpieczeństwie przed zhakowaniem mi komputera. Będę wdzięczy za odpowiedź na moje pytanie.
Niby nowe a żadnych godnej uwagi nowości, nie podoba mi się ten GNOME, wprowadzili parę nowych funkcji który zwykły użytkownik tego nie zauważy i wielkie WOW, KDE już lepiej wypada bo można sparować telefon z systemem i kontrolować telefon z punktu laptopa dobra opcja poza tym ogrom funkcji i ciekawych rozwiązań
Taka duża firma jak HP nie zrobiła do tej pory sterownika do drukarki HP Smart tank 581 jest tylko wersja sterownika dep a przecież już ten system plików się zmienił czyli lipa 😶
Najlepszy Linuks.
Bardziej wolę opensuse
@@michaelsamuelle93 Mi nie przeszkadzają, co kto lubi.
@@michaelsamuelle93 Może i tak, mi to nie przeszkadza, zawsze mogę zmienić na Linux Mint.
@@michaelsamuelle93jeśli wejdą bardziej w immunitable to znowu będą popularni.
W tym środowisku ludzie zmieniają swoje upodobania jak w modzie.😅
Moim zdaniem nie jest najlepszy. Jest mega kompatybilny, ale trudniej się go używa w porównaniu z innymi dystrybucjami.