Pytanie do twórcy tego filmu: po co zaśmiecać kompa instalując kodeki skoro taki bezpłatny VLC Media Player ma już te kodeki zintegrowane i bez problemu odtwarza WSZYSTKIE popularne formaty zarówno video jak i audio??
To bardzo proste VLC jest kombajnem, który wcale nie jest dobry. Wygrywa z nim w większości przypadków program do filmów ze wspomnianych kodeków. Natomiast jak tworzysz filmy lub piliki audio - to jak je robisz bez kodeków? A w tym filmie mówię o programach to tworzenia plików audio jak i wideo. Bez kodeka nie otworzysz mediów (niektórych) w swoich projektach, bo do nich niezbędny jest kodek. Tak samo bez kodeka możesz (innego) nie wyeksportować tych materiałów do pliku - bo jak bez kodeka? W filmie nie wymieniłem Divixa oraz archaicznego ale nadal niezbędnego qicktime. Które też posiadam i taż musi mieć osoba co tworzy filmy w wielu przypadkach.
@@ursjan jak ktoś zaczynał na winXp to się nie nauczy, że mamy 21 wiek. Kto używa komandera? Jakiś dinozaur. Po kiego się męczyć? W swoim życiu tylko kilka razy go użyłem. Windosowski jest bardziej przyjazny. Teraz czekam na Windowsa co będzie oparty na AI i będę z kompem rozmawiał jak z człowiekiem.
Szacun za wiedzę i za to, że się nią dzielisz. Jakoś tak się złożyło, że jestem w posiadaniu około 6 laptopów, że 3 ostatnio miały już W11 gdzie ciągnęłam je do 10. Na najsłabszym z nich zrezygnowałem z w10 i wgrałem Linux mint w celu obeznania i nauczania się z tym obcować bo na W11 nie przejdę. Może nie będę się rozpisywać dlaczego rezygnuje z Windowsa ale nie lubię jak mi ktoś zakłada obrożę na szyję. Pozdrawiam i sukcesów życzę
Także to jest mój ostatni windows na tym laptopie. Już nie będzie nowszej wersji niż moja obecna 10. Następny system to też będzie Linux - i wychodzi pewnie na to - że także Mint - bo najczęściej polecany jako alternatywa.
@@ToTematJak wcześniej pisałem dopiero się z tym zapoznaję, tak czy inaczej wizualnie przypomina mi w10, W Linux mint masz ogromną możliwość personalizacji więc ustawiasz dokładnie pod siebie, co do działania póki co problemów nie widzę choć daleko mi do ogarnięcia wszystkiego. Pozdro
@@Niko88Miro U mnie nie tyle będzie problem w ustawieniach co w znalezieniu darmowych programów na linuxa - jakie wykorzystuje obecnie na windows. Tylko tego boję się w przesiadce. Choć muszę spróbować jak liczni ludzie polecają zainstalować go obok systemu - aby uczyć się na nim powoli pracy.
@@ToTemat dodam,że osobiście mam wersję mint cynamon i jest w tym coś takiego jak w androidzie ( sklep Play) gdzie jest wiele dobrych programów jak np. Gimp do konfiguracji za darmo. Widząc Twoje wcześniejsze filmy i programy jakie polecałes to będziesz musiał pogrzebać ale wszystko da się ogarnąć, są poradniki
Warto dodać (w opisie dodałem, ale w filmie zapomniałem) że na Chromium oparte są przeglądarki takie jak: Edge, Brave, Opera i Vivaldi - na wszystkich nich działają dodatki z Chrome Web Store - tak samo jak na Chrome (jakiej nie polecam na rzecz pozostałych). Samemu mam Edge i Brave - ale wiele osób korzysta i jest zadowolony z Firefox. Opartej na zupełnie innej architekturze niż wymienione wcześniej.
Ja od roku używam przeglądarkę Brave i na razie sobie chwalę - podoba mi się synchronizacja na różnych urządzeniach bez konieczności logowania za pomocą specjalnych kodów. Działa w Windows, Linux i telefony.
Akurat nigdy nie potrzebowałem usuwać wokalu, więc nie uzywałem tej Funkcji. Natomiast w Adobe Audition 2021 działa taka fajna wtyczka Firmy Techivation "T-De Esser PLUS" która doskonale usuwa takie za bardzo uwydatnione Sssss z muzyki gdzie teraz nie musisz redukować sopranów a te Sssss brzmi spokojnie nie wyróżniając się z innych częstotliwości. Bardzo długo na coś takiego czekałem. Płytki cd z muzą nagrywam bo mam odtwarzacze cd i nawet dwa DiscMany Philips i jeden kupiony w ubiegłym roku z Funkcją BT - Firmy Lenco. W samochodzie również mam radio z odtwarzaczem płyt cd bez wejścia AUX i bez BT, więc korzystam z nagranych przez siebie płytek. Uzywałem kiedyś Virtualnych napędów sc/DVD czytających pliki ISO ale teraz mój Ashampoo Burning Studio tworzy Kopie płyt w ISO (i nie tylko w ISO) i potem nagrywa z tych Obrazów płytki cda czy Mp3. Kiedzyś narzędzia do partycjonowania Dysków to była podstawa. Teraz już ich nie potrzebuję natomiast używam HDDLLF do całkowitego, błyskawicznego wyzerowania Dysków (wczelkiej maści) po czym zakładam Partycje w Windowsowym (Zarządzanie Dyskami) i jeszcze Programu do formatowania w FAT32 gdyż niektóre urzadzenia wymagają wyłącznie takiego Formatu a jest to Apka guiformat.exe. Czasami też użyje do tego Lapka z Linux Mint.
Dawno temu zrezygnowałem z Windowsa i nie żałuje i mam spokój, chociaż nie muszę instalować programów antywirusowych, jak ktoś jest początkujący to Mint będzie na początek w sam raz. A co do windowsa, to niedługo wiele osób zrezygnuje z niego, kiedy Windows stanie się usługą uruchamianą w chmurze.
@@mr.krangnet2968 mylisz się. Wirusy na linuksy istnieją. Są takie Asy, że dla beki rozwalą ci system. Dlaczego? A czemu nie? Więc te bajki , że linuks jest bezpieczny to możesz sobie schować. Mówi się , że użytkownicy Linuksa muszą być kumaci. A ty jesteś dowodem na to że niekoniecznie 😀 Ale masz rację, że Microsoft dąży ku Chrome OS. Ale chce czy nie musi wypuścić dwa systemy. Jeden w chmurze. Drugi profesionalny dla obsługi dedykowanych programów. Nie wszystko może działać w chmurze. Office w chmurze to zabawka. Ale GPT to coś super. Szczególnie kreacja obrazków i filmików.
@@mariuszwieczorek8242 Linux jest bezpieczniejszym systemem niż choćby Windows i to nie są bajki. Dla twoje wiadomości i dla osób które będą to czytać w dużym skrócie dlaczego tak jest, choćby z tego względu że jest mniej popularny, więc pisanie na niego wirusów i wyszukiwanie luk w oprogramowaniu nie jest tak opłacalne, wiele luk wymaga dostępu do fizycznej maszyny aby cokolwiek zrobić, szeroka gama dystrybucji też utrudnia tworzenie złośliwego oprogramowania które mogłoby działać na wszystkich wersjach Linuxa, poza tym uprawnienia to jest mega opcja i jak nie nadasz takiemu programowi uprawnień, to taki wirus niewiele jest wstanie zrobić, a nawet jeśli pojawi się krytyczna luka bezpieczeństwa która umożliwia zdalne wykonanie złośliwego kodu to masz aktualizacje które często są dostępne w krótkim czasie, dosłownie w kilka godzin i problem z głowy i dlatego przeżywalność takiego wirusa jest dość krótka, choć wiadomo że czas reakcji zależy od dystrybucji i mało kto decyduje się na instalacja programów antywirusowych, zresztą nie za bardzo miało by to sens dla zwykłych użytkowników, chyba dla jakiś serwerów lub dla współdzielenia plików z systemami Windows. Co do Microsoftu to technologia cały cały się rozwija i coraz więcej usług będzie przenoszonych do chmury i pod koniec może cały system działać w chmurze, dosłownie wszystko! i oczywiście w abonamencie miesięcznym bo do tego ta firma dąży, zresztą już taki system istnieje dla firm, chyba Windows 365 w jakieś tam wersji ograniczonej, natomiast prace nad systemem dla konsumentów cały czas trwają i w przyszłości, komputery nie będą miały w ogóle zainstalowanego systemu, po włączeniu kompa będziesz logował się do ich serwerów, więc uważam że każdy powinien mieć jakąś alternatywę, jakiś plan, choćby w postaci Linuxa.
A czemu nie wspomniałeś o firefoxie w kontekście przeglądarek? Google ma za chwile skutecznie utrudnić działanie adblokerów na silniku chromium więc za chwilę może pojawić się konieczność przesiadki.
Tutaj musze przyznać że zapomniałem. Skupiłem się na Chromium a zapomniałem o właśnie lisku. W opisie filmu dałem ale już niestety do filmu nie miałem jak dodać. W mojej ocenie jest również bardzo dobra. Choć korzystam samemu z Edge i Brave to jednak Firefox na pewno jest w tej top 3 najlepszych.
Ognisty lisek ma jedną duża wadę ,żre ram jak smok i jak masz coś słabszego niż 16 GB ramu to ciężko się go używa. ,a ja mam niestety ,ale tylko lapka i to z nędznymi 8GB,lisek u mnie po prostu za dużo ramu żre. A co do dodatków na chromowate , to już są nowe zastępniki, które normalnie działają po zmianie platformy ,dodam, że ów orgin ,to akurat moim zdaniem to niespecjalnie dobry dodatek był/jest ,są lepsze o tej samej funkcji.
DigiKam do katalogowania zdjęć, obróbki. Audacity do obróbki audio. Inkscape do grafiki wektorowej. VeraCrypt do szyfrowanych partycji. Natomiast KeePass oryginalny przechodzi audyty oficjalnie, XC nie mam informacji. Oraz Deflagger, który robi porządną robotę na dysku HDD.
Balabolka nie jest najlepszym darmowym programem tts! By jakość wymowy była jako-taka, trzeba korzystać z płatnych usług (google cloud tts lub ms azure). Jednak wtedy tworzenie audio jest wolne (mowa nagrywana w czasie rzeczywistym). Najlepszy kompromis jakość/czas tworzenia i za free to android + google tts + talk free/srt speaker (lektor do filmów). Nagrywanie audio jest wtedy kilkanaście razy szybsze niż przez w/w serwisy.
Balabolka może korzystać z głosów od Złotowicza do RHVoice przecież jak i dowolnych innych , które można do niego wgrać. Samemu mam tam listę głosów dość długą i działają bardzo dobrze. W nich robię książki z dokumentów, aby wysłuchać często a nie tylko czytać. Google wcale nie ma dobrych głosów, czuć w nich syntezator i to mocno. Z Azure nie korzystałem to w nim nie mam rozeznania - ale moja ideologia to korzystanie z programów bezpłatnych jeśli się da.
@@ToTemat W każdym głosie syntezatora będzie słychać "syntezator", inaczej się nie da ;) Zwłaszcza w głosach męskich, bo kobiece są bardziej "ludzkie". Dla mnie głosy RHVoice były słabe, ale ost je sprawdzałem rok, albo i więcej temu, może się rozwinęły. Wyznaję prostą zasadę - najlepsze firmy będą miały najlepsze syntezatory. Zresztą wszystko, bo nawet jak w czymś będą przeciętni, to wykupią konkurencję, by zdobyć ich technologię. Serio musiałeś słuchać starych wersji google tts, by je uznawać za słabe (tts się szybko rozwija i już kilka mies. daję sporą różnicę w jakości). Wyszukaj cloud google tts, wybierz język PL i typ WaveNet (wersja B najlepsza). Niewiele innych syntezatorów jest w stanie osiągnąć taką jakość. Dla jasności, balabolka nie ma w sobie żadnych silników tts, a korzysta z tych zainstalowanych w systemie. Googlowskiego nie da się się zainstalować na windowsie/linuksie, by "gadał" w trybie offline (czyli kilkanaście razy szybciej niż on-line). Tylko na androidzie można tak postąpić.
@@danielhard9329 Brave ma wbudowany bloker reklam oraz skryptów śledzących dzięki czemu jest szybsza i bezpieczniejsza, wbudowana przeglądarka tor oraz otwarty kod źródłowy. Polecam samemu przetestować
@@darllo7 Brave otarty kod źródłowy? Czekaj upewnień się czy aby na pewno tak jest. Brave już miało 2x w historii nadwyrężenie zaufanie przez użytkowników - raz z portfelem, raz z krypto i raz z czymś tam ale już nie pamiętam czym. Bloker ma i to jest dobre - dobre jest także losowa "telemetria" blokująca telemetrię - przypisanie do użytkowania. Natomiast nie jest szybsza od edge - ale jest szybsza od chrome.
@@michakisielewski2484 Właśnie tutaj nie wiadomo która do końca w tym jak działa. MS nie daje na pewno dalej do firm 3 tylko sam akumuluje a brave co robi dalej - skoro ich dochody nie do końca są jasne. Aby nie było smamu mam Edge i Brave - tylko zapomniałem o tym powiedzieć w filmie. Bo skupiłem się na silniku Chromium - to opisałem w opisie filmu.
Samemu do muzyki używam tego samego programu co do oglądania filmów. Przez wiele lat był najlepszy w mojej ocenia Aimp, ale już lata go nie mam (bo używam tego do filmów z kodeków) - więc nie wiem, czy nadal tak jest, że bije wszystko na głowę. | Dziękuję za polecenie programów, tych akurat nie znałem - to dla nie nowość.
Jeśli jest się słusznie krytycznym do przeglądarki Google Chrome a bez krytyki podchodzi się do Microsoft Edge lub Bing to się trochę dziwię. Jedno warte drugiego. :)
Chrome jest gorsze, bo szpieguje na pełnej co udowadniał już wielokrotnie także Mateusz Chrobok. Ale i każdy co zajmuje się sprawami bezpieczeństwa czy sieciowymi.
O Brave nie warto powiedzieć? Ciekawy materiał ale Microsoft to też syf i ten cały edge. Ja pół roku walczyłem by wskoczyć na linuksa i po wielu próbach i naukach w końcu się udało. Nie wrócę juz nigdy do okna
Dopiero przede mną jest Linux ale na pewno będzie. Nawet bym go zmienił z dnia na dzień ale nie ma (lub nie znam) wszystkich alternatyw programów które potrzebuję. Brave po prostu zapomniałem o niej - choć miała już kilka wizerunkowych wpadek. A co najlepsze sam jej używam jako drugiej przeglądarki.
Linuksa używam od ponad 10 lat na desktopie i już chyba nigdy nie wrócę do Windowsa (którego używam w pracy). Nie gram w gry, a programy których używam mam to szczęście, że albo są na Linuksa albo działają w WINE.
@@maciejz.7808 To nie do końca prawda, open soruce programy nie czerpią w większość zysków - robi się coś z pasji. Około 20% moje czasu produktywnego to jest praca non profit.
7 Zip nie mam zastrzeżeń,, prosty lekki i robi co ma robić, do celów domowych nic lepszego nie ma, Przeglądarka Catsxp, wyszukiwarka no jest ich trochę celowo nie podam opcji ,bo każdy ma swoje ulubione, Jako menadżer plików ja osobiście za najwygodniejszy uważam Q-Dir, duble commander mnie nie przekonał. Home bank... może to jest i dobre, ale wiesz wiesz tu moim zdaniem tu najlepsza jest babcina metoda czyli zeszyt i wpisywanie w niego wszystkich wydatków z podsumowaniem owych wydatków ,a jaka oszczędność na prądzie:) A na co komu kodeki zewnętrzne? Pot player i masz wszystko co trzeba. Pakiet biurowy... po przetestowaniu kilkunastu rożnych zdecydowanie na dziś LO. Sumatra PDF najlepszy do tego odtwarza kilka innych formatów , to jeden w zasadzie główny powód dlaczego nie porzucam jeszcze windowsa dla innej opcji..
Kodeki są niezbędne jak pracujesz w tworzeniu filmów i do importu i exportu. Q-dir równie dobry. Ale to już tylko komu bardziej jaki pasuje. HomeBank wypróbuj - zeszyt to jest starta czasu i energii. A ten program w mojej ocenie jest niezbędny ludziom co mają przepływ gotówki i zarabiają pieniądze.
@@ToTemat Nie robię ani filmów ani plików audio wiec pot player w 100% mi wystarcza. Testowało się kilka, i w moim odczuciu najlepsze to właśnie Q-Dir i Free Commander:) Nigdy to nie jest strata energii:) Po prostu robisz listę zakupów i od razu wszystko wpisujesz:) Nawet jak potem wydatki w program też wpisujesz to też musisz to zrobić, no ale co kto lubi. Ja i tak wolę tradycyjny papier, bo gdyby nie to to by człowiek zapomniał jak się odręcznie pisze :) A tak przynajmniej mam motywację :)
@@m.a.a.2295 A jak robisz wykresy w zeszycie , zestawieni roczne - wykresy kategorii wydatków, wykresy kategorii zysków - wykresy typów kontrahenta, wykresy planowania budżetu... takie programy są niezbędne. Pot player to coś co ma wbudowane kodeki - a więc czy kodek z wbudowanym palyerem nie jest tym samym tylko w drugą stronę :-D
@@ToTemat Żaden problem podsumowanie dnia robisz codziennie , potem podliczenie całego tygodnia też jest proste:) Kiedyś się używało takiego czegoś jak linijka, długopis i robiło okienka z stosownym opisem co które znaczy i potem tylko cyferki w stosowną rubryczkę się wpisywało...Ale komu się dziś chce? Z tego co czytam to nawet by zaplanować listę codziennych zakupów potrzebny jest...program i komputer. I żeby nie było jak to mawiał mój już śp. znajomy wszystko powyżej 500zł należy zlecić profesjonalistą tj. .biuro rachunkowe itd. Oczywiście można się z tym bawić samemu ,ale po co? Masz dzięki temu czas ,i wtedy możesz zająć się czym innym.
Ciekawy film choć ja już 4 miesiąc na Linux Mint + awaryjnie jako drugi win11. 90% na Linuxie a 10% na win11. Powoli rodzina się przekonuje do Linuxa Minta. Aktualizacje robisz kiedy potrzeba a nie wymuszone , wirusy nie działają , większość gier działa i to szybciej niż na windows , nie szpieguje , bezpieczny i szybszy w działaniu.
szczerze to nie bo pobieram apki z oficjalnego sklepu z apkami bo to jest zrobione jak w telefonach z androidem. przez to że tu programiści pokazują kod to raczej ciężko władować się w jakieś problemy.
@@ToTemat Linux nie uruchamia plików exe ( w przypadku Minta jest na Debianie więc docelowe aplikacje z zewnatrz to *.deb ). Wygląda to tak samo jak w androidzie ( jest on na Linuxie)
Tak samo jak każdy inny Komander -one wszystkie chyba mają w sobie pakery. Multi jest bardzo zbliżony do Double. Można powiedzieć że w sporej mierze są bliźniacze.
Ponad rok temu postanowiłem przejście z Windowsa na Linuxa i jestem zadowolony. Obecnie śmigam na stabilnej dystrybucji Sparky Linux, ale rozważam też inne.
@@krzysztofm.7085 sparky to Linuksa dla głupich i ślepych. Jak to wygląda? Jak z kamienia łupanego. Zainstaluj sobie Minta ewentualnie Ubuntu czy Zorina. Szczerze ci współczuję , że takie gówno ci się podoba.
@@kondzio2003 A muszę wspominać? Skoro ktoś pobiera kodeki i szuka kodeków - to chyba wie po co. A nie bo ktoś mówi dobre kodeki to Te i pobiera ale nie wie do czego nawet to służy. Nie róbmy z siebie idiotów.
@@kondzio2003 Zobacz proszę że VLC to jest program z koderem - to w czym jest lepszy, niż paczka kodeków z odtwarzaczem filmu? Skoro to nadal 1 program - tylko działa w drugą stronę.... Ludzie łapą się na takie półpanki myślowe.
Najpierw zmieniamy system operacyjny na linux potem instalujemy programy :) Z windowsa to najłatwiej iść w środowisko KDE np kubuntu , a z mac os do gnome np ubuntu.
@@adam1709 KDE to jedno z najbardziej personalizowalnych środowisk graficznych na Linuxie, duże możliwości personalizacji daje też np. xfce, które jest do tego znacznie lżejsze ale za to mniej przyjazne dla początkującego użytkownika i nie wygląda tak dobrze jak KDE. Osobiście jak chodzi o przesiadkę z windowsa to raczej polecałbym Cynamona, np. na Linux Mint. Nie polecam iść w Ubuntu ani bazujące na nim dystrybucje dlatego też wspomnianego Minta polecam w wersji LMDE czyli bazującej bezpośrednio na Debianie, który sam w sobie również jest dystrybucją wartą uwagi.
10 to mój ostatni system windows. Jednakże mam problem z programami na linux co by były bezpłatne - bo nie wszystko ma lub znam ich alternatywy. Następny mój system to na pewno będzie jakiś linux - ale nie wiem jeszcze jaki, bo co człowiek to poleca innego.
Na jakim linuksie pójdzie sumatra pdf ? Wiem, że nie ma wersji dedykowanej ,ale może na którymś zadziała? Podobna są jakieś metody które na to pozwalają . Dla mnie to ....najważniejszy program na win...
@@ToTemat Wiesz, że większość rzeczy z windowsa możesz odpalić na Linuxie przez Wine? W większości wypadków będą one działały w takiej formie bardzo dobrze.
Samemu korzystałem. Wtedy Google było inne niż dziś. Oni porzucili "Don't be evil" misje firmy jakieś 10 - 12 lat temu. Od tamtego czasu zmienił się ich zarząd i nastawili się tylko na zysk. Co widać po ich wyszukiwarce - sam spam komercyjny i zero faktycznie czego się szuka - bez nastawieniu na zysk dla gogole. Tamte czasy to picasa, ale i Panoramio oraz wielu innych fajnych projektów jakie zlikwidowali - bo nie były tworzone dla zysku.
@@ToTemat no picasa pozwalała łatwo i szybko ładować zdjęcia, więc dostali za free terabajty zdjęć od użytkowników. Swoje osiągnęli na pewno. Ale istnieje obecnie jakieś równie łatwe i dobre narzędzie w miejsce Picasy?
@@kondzio2003 Być może Ten ostatni program z tego filmy czyli Xnaview - ale to nie ma dużego przetwarzania wsadowego (ma ale nie bardzo rozbudowane). Na pewno są takie programy - ale z darmowych lub takich bez reklam nie znam.
@@ToTemat Libre Office Draw pod Linuxem mam i pozwala edytować, ale czasem rozpada się układ więc loteria. Jak to z open office. Jest też Xournal pod linuchem ale on zawartość PDF traktuje jak obraz i można dorysować swoje. A czy jest na ona windowsa to nie wiem.
To nie jest chyba stricte edytor PDF. Dlatego nie działa dobrze i nie można go określić edytorem tego typu. To bardziej programy graficzne niż do formatu PDF. Płatne Readery czy Foxit oraz jest w sumie darmowy ale coś tam było nie do końca - PDF-XChange Editor - tego warto wypróbować. Używałem ale już nie pamiętam, co było z tym nie tak.
Z doświadczenia i długiego szukania programu do edycji PDF, wiem że nie ma darmowego idealnego programu do edycji plików PDF, jedyne co naprawdę robi robotę to konwersja online pdf to doc. Jeśli jest coś o czym nie wiem, proszę mnie uświadomić.
Czy jest jakiś program lub któryś z tych wymienionych ma taką funkcje do poprawy (wzmocnienia) wyblakłego, słabego, mało czytelnego druku lub rysunku. Pozdrowienia: Niezłe informacje!!!
Wyostrzenie w gimp oraz w Xnview - obydwa mogą takie rzeczy zrobić. Z czego gimp może to robić nawet gamą oraz wieloma innymi wtyczkami wbudowanymi. W gimpie deszyfrują liczni ludzie na przykład nieczytelne teksty, na bazie ich wyostrzenia.
Widać, że na jednego człowieka przypada kilku wykształconych zaawansowanych w tematyce obsługi komputerów, którzy nie mają nic merytorycznego do powiedzenia, dlatego czepiają się np wymowy. Gdyby jeszcze potrafili czytać, tych zaczepek było by mniej. Każdy ma swoje preferencje i co ważniejsze przyzwyczajenia, ale wysłuchanie tego co proponujesz nikogo nie zmusza do zburzenia jego imperium, w którym jest królem. I niech tak zostanie Pozdrawiam
Skąd ta rezerwa, czy nie lepiej iść z bryłą błota w ręce i forsować barykady których nie ma. Tak robi większość, a większość nie może się mylić :-D W końcu większość wybiera też polityczną rzeczywistość w tym kraju - nie mogą się mylić - mimo, że Polska zawsze jest w ciemnej dupie niemal pod każdym względem. 😀 Dziękuję za komentarz.
A co najlepsze, że on ma opcji tyle ile kot napłakał :-D Czasami coś nawet nie wynika z opcji, tylko cholera wie czego. Wtedy damski sposób mimo wszystko staje się najlepszy - DEL - czyszczenie rejestru i ponowna instalacja. U mnie nigdy nie miałem z nim problemu już przez wiele lat a czytam na nim i eboki i komiksy i inne dokumenty. Tylko mam na domyślnym białym polu a nie motyw ciemny.
@@ToTemat na szybko kliknąłem jakiś skrót czy coś i się zmieniło ehhh no ale trzeba będzie zrobić jak napisałeś. Też mam tutaj biały motyw, bo jak kiedyś pisałem ciemny psuje wygląd ikonek
programy, że są za darmo to jedno. Wymagania to drugie. Warto sprawdzić nawet DM RTX2050 i zobaczyć; że dużo lepiej wszystko chodzi. Mimo, że to tylko RTX2050; ale już w przypadku części programów lub gier to już bardzo wiele.
@@piotrpaxo LightShot ma opcję łatwego eksportu na serwer screena, ale za to Flameshot ma więcej opcji edycji screena, za to opcja uploadu do imgur coś mi nie działa. Więc wybór zależy od potrzeb.
Ustawienia na stronie głównej edge ,i jest to taki mały narzędziowy znaczek ,trzeba go kliknąć i masz tam wszystko co chcesz co ma pokazywać strona główna i masz tam też wiadomości i wajchą zrób wyłącz ,inne ustawienia tak samo robisz. U mnie to działa.
To samo robi glary przecież, tak samo czyści rejestr i masz też opcje łapania ewentualnego przywracania w razie czego. Testowałem je naprawdę wszystkie i glary jest najlepszy.
@@ToTemat Program kombajn niczego nie robi tak dobrze jak wyspecjalizowany w określonej funkcji. Revo Uninstaller nie jest do czyszczenia rejestru tylko idealnej deinstalacji z uwzględnieniem wszystkich zmian w rejestrze i plikach. To coś innego. Po deinstalacji jednego dużego programu kilkukrotnie aktualizowanego potrafi znaleźć kilka tysięcy niepotrzebnych pozostałości, które pominął instalator windows. Dzięki takim programom nie miałem potrzeby reinstalacji windows przez długie lata na kilkudziesięciu komputerach.
@@jedrzejwrotynski9421 Ale testowałeś faktycznie z ręką na sercu obydwa obok siebie? Równoległe testy tak w okresie ostatnich 3 miesięcy? To gdy robisz deinstalacje programu - to nie kasuje on całego jego katalogu i katalogów wspomagających + rejestru? W sensie - czy robi coś jeszcze więcej, ale co można zrobić więcej? Możliwe że tak jest w przypadku aktualizacji systemowej, ale chyba nie programów zewnętrznych - choć z drugiej strony - deinstalator może nie wykasować plików pobocznych w innych katalogach (jeśli nie ma tego w mapie deinstalacji) - wtedy oznacza to, że wspomniany przez Ciebie pogram tworzy mapę plików programowych na twoim systemie?
@@ToTemat Deinstalator programu z reguły zostawia sporo pozostałości i być może jest to celowe np. w przypadku reinstalacji albo opcji przywracania programu. Różnie to bywa, czasem niektóre pliki są kasowane po ponownym uruchomieniu komputera. Widać to przy użyciu Revo , bo on najpierw używa standardowego deinstalatora a potem bieże się do roboty sam i widać jak dużo pozostało. Revo nie przeczesuje całego rejestru (działa bardzo szybko) jak czyściciele znajdując wpisy po odinstalowanych programach (choć i to mogą wbudowane w niego narzędzia), ale raczej monitoruje (mapuje) zmiany wykonywane przez dany program na rejestrze i plikach (zależnie od trybu pracy - ma ich kilka), a nawet potrafi chyba zajrzeć w skrypt instalatora programu sprawdzając, co miał do zrobienia po kolei przy instalacji, żeby te zmiany po prostu cofnąć. Jest też możliwość, że korzysta z gotowego skryptu deinstalacji popularnych programów przygotowanych wcześniej przez laboratorium. Poza tym wersja płatna może korzystać z informacji o deinstalacji online z laboratorium producenta. Jest polska strona z opisem narzędzia. Nie testowałem równolegle, bo żeby uzyskać pełen obraz powinno się wykupić wersję pro z pełnią możliwości. Także jest materiał na kolejną recenzję na kanale.
@@jedrzejwrotynski9421 Ale do tych plików dodatkowych z innych miejsc niż typowy program - musi mieć mapowanie plików przypisanych do programu. No bo nie rozumiem jak inaczej ma je skutecznie skasować.
Bawię się na virtival box już kilka dni i na razie mam do niego więcej pytań niż rzeczy - które rozumiem. Ciężko nawet na cynaon się przesiąść z windows. To zupełnie nie jest podobne jak twierdzi wiele osób.
Tych co twierdzą że jest podobne nie słuchaj. Ewentualnie KDE jest TROCHĘ bardziej intuicyjne dla windowsowego usera ale też nie jest podobne. Linuks to zupełnie inna bajka, inny system plików, inne zasady uprawnień, inne drzewo procesów, inne programy do rzeczy które robisz na windowsie. Trzeba trochę posiedzieć zanim człowiek poczuje się "jak u siebie". Najpierw wirtualka, później dualboot a w końcu tylko linuks. Druga sprawa że trzeba mieć też kompatybilny sprzęt. Jak masz kartę NVIDII to ryzyko problemów bardzo wzrasta. Nie mówię że na pewno będą tylko że jest dużo większe prawdopodobieństwo niż w przypadku AMD, Intela itp. Ponadto jakieś bardzo nowe laptopy - a to touchpad może świrować, a to klawisze FN nie będą działać, a to kamerka nie będzie chodzić. Dlatego jeżeli już to albo się trzymać linii biznesowych popularnych producentów laptopów dla firm - Lenovo (Thinkpad), Dell (XPS), HP (EliteBook) albo kupować inne przynajmniej 2 lata po premierze.
@@domantlen6231 Samemu na Mint próbuje sobie od niedawna, mam nadzieję że okaże się na tyle dobry że zastąpi windows. Nie mam wielkich wymagań tylko stabilność oraz kilka różnych programów.
U mnie Firefox nie dość że mulił system, to dodatkowo wszystkie pliki jakie przeglądasz zapisuje na dysku. Nie musisz ich nawet ściągać na dysk, wystarczy że oglądasz i się zapisują. Żadne opcje w ustawieniach tego nie zmieniają. Dużo użytkowników się na to skarżyło, bo przez to robi się śmietnik i dysk się niepotrzebnie zapełnia, ale twórcy mieli to gdzieś. Z tych powodów nie używam Firefoxa.
@@_szod_ ciekawe, że różne doświadczenia ludzie mają z przeglądarkami. Ja zaś miałem wiele lat Operę, ale zaczęła mnie wkurzać awariami (z utratą kart bez możliwości ich otwarcia z powrotem co było najgorsze), zamulaniem oraz zrobiła się kobyła z niej, no i mówią, że ma macki z Chin. Przeszedłem na Firefox i żałuję tylko, że tak późno. Jestem już na nim 2 lata chyba i żadnej awarii nie miałem nigdy, a bardzo dużo z niej korzystam, kart mam otwarte w tle tyle, że głowa mała, jak na tę ilość to mogę powiedzieć, że nic mi nie zamula, a kompa mam 10 letniego. Nie wiem o jakim zapisywaniu plików mówisz, ja nie zauważyłem nic takiego, nic co by odróżniało w tym zakresie inne przeglądarki. Czyszczę wszystkie dane co kilka miesięcy i tam też nie zauważyłem, aby było więcej niż w innych przeglądarkach. Może po prostu masz z automatu zapisywanie plików? bo inaczej nie wiem jak to rozumieć. Ja zawsze daję aby pytało mnie gdzie chcę zapisać. Chociaż przed wybraniem folderu on i tak już rozpoczyna pobieranie do plików tymczasowych, ale tak ma każda przeglądarka, choć Firefox nie pokazuje tego w postaci zielonego paska na dolnych ikonkach.
Wspomniałem w opisie filmu, w filmie niestety całkowicie wyleciało mi z głowy - bo skupiłem się na chromium - na kartce mam tylko 1 słowo do programu i od niego gadam - taka jazda bez dużego planu na bazie własnych doświadczeń, wtedy coś zapominam.
@@_szod_ Samemu zmieniłem Firefox na brave kilka lat temu z powodu mulenia. Mimo zmian w jego configu nic nie dawało - w długiej perspektywie (bo na początku tak). Obecnie po latach teraz brave też mi muli :-D Ale to nie wina cache, ciastek itp - tylko .... cholera wie czego.
Z cyklu: jak zaśmiecić sobie komputer 😅 Nie rozumiem programów do ochrony czy czyszczenia (wystarczy nie instalować 💩 i nie klikać w co popadnie) . 7zip również już raczej się nie przyda (funkcja wbudowana w system) . Czytanie plików PDF coś widziałem, że również jest taka funkcja w systemie. Z kolei program do finansów można zastąpić excelem z chociażby wspomnianego libre office.
@@ToTemat a może po prostu lubię minimalizm? 😉 Warto otworzyć się na spojrzenie innych niż żyć w bańce i przepychać swoje racje. Zawłaszcza, że tak jak wspomniałem, część z tych funkcji jest już wbudowana w system a część po prostu niepotrzebna i zaśmieca system. Dodam tylko, że od 12 lat nie mam żadnego programu antywirusowego poza wbudowanym i nie miałem żadnych zagrożeń z tym związanych.
@@nc3565 Lubisz minimalizm i to bardzo słuszna idea. Ale większości rzeczy nie zrobisz bez programów. Więc brak twoich potrzeb nie oznacza brak potrzeb u innych osób. Dodatkowo jest to pewny kłam z Twojej strony - gdyż szukając himalaizmu czego szukałeś w filmie o dodatkowych programach.
@@ToTemat Nie muszę czegoś szukać, aby oglądać. Ten film mi się wyświetlił i czasem z ciekawości włączę coś co mi yt podrzuci. Może został mi podrzucony, bo ostatnio dużo oglądałem o Windowsie 11, aktualizacjach, nowych funkcjach, prywatności etc. 🤷🏽♂️
Dodam tylko że wbudowany archiwer działa średnio. Ma problemy z innymi formatami poza .zip'em a z samym zipem też jeżeli np. hasło jest zaszyfrowane AESem w wyższej bitowości. A 7zip sobie z tym wszystkim radzi bez problemu. Po prostu co innego gdy program jest tworzony przez dedykowany zespół ludzi a nie jakaś przystawka (biblioteka) która ma załątać daną funkcjonalność.
Jaki tam sobowtór, miałem swoje życie w USA ale pomyślałem, a czemu nie Polska. Nauczyłem się Polskiego i postawiłem nagrywać własne produkcje wideo. Oto cała tajemnica. Po prostu teraz jestem w Polsce dla Was! :-D
To jak jakieś zaproszenie do phishingu :-D Na kartce może okazać się bardzo zgubne z wielu powodów. Twoją kartą i ołówkiem jest lokalna baza danych - wielokrotnie szyfrowana z hasłami offline. Nie ma obecnie lepszej na to metody. Zauważ, że jak wpisujesz hasło (przepisujesz) w przeglądarce - to są robaki co nasłuchują Twoją klawiaturę. Bezpieczniej jest więc wywołać funkcję przez menagera haseł... a takich powodów jest naprawdę powyżej 20.
@@ToTemat A skąd niby ten robak miałby się pojawić? 🙂 Inna rzecz co miałby Ci ukraść? Hasło do Tindera? 😄 Wszystkie poważne rzeczy mają weryfikację kilkuetapową. Bardziej powinieneś bać się zgubienia telefonu 😉
@@Аняна W moim telefonie niczego nie ma niż telefony do innych ludzi. Ja telefonom nie ufam tak samo jak mecie itd. Robaka skąd - lub inny śledzik - z Internetu. Może coś się prześlizgać zawsze. Coćby z fotki od cioci doklejone do grafiki - okno zapyta czy dać dostęp 90% ludzi kliknie tak.
@@Аняна Myślę że masz rację, opiera się bezpieczeństwo w dużej mierze na sposobie wykorzystania. A co do drugiego zdania - mam w tym być może odwrotne zdanie. Być może bo za mało danych aby porównać konkretne przykłady.
Tak ale tylko dlatego że korzystam z Rewards. A więc mi się to opłaca bo MS Bing mi płaci za hasła jakie szukam a szukam dziennie bardzo dużo - więc głupotą było by nie korzystać z tego - skoro co miesiąc dają mi po 2 bony na 50 zł za to tylko że korzystam z wyszukiwarki bing podczas i tak szukania jakie robię w Internecie. Dlatego do rwerds zachęcałem w osobnym filmie wiele ludzi bo to się opłaca - głupotą jest korzystanie z google - a rewerds najlepiej działa na edge.
A dlaczego ja robię darmowe absolutnie nic z tego nie mając? Bo mam taką pasję i psychicznie mnie na to stać. Bieda a bogactwo to czesto stan umysłu, a on wpływa dopiero potem na konto.
Po pierwsze - wymowa nazw programów w języku angielskim jest do dopracowania, to bardzo drażni. Po drugie - edycja foto tylko i wyłącznie Fast Stone Viever. Nie ma lepszego !
Dla Pana tak bo pan jest w 1% ludzi z innym systemem. Film jest dla pozostałych. Ale podobno na Lunux używając WINE działa każdy program też z Windowsa - więc czy aby na pewno nadal nie pasuje dla Ciebie?
@@ToTemat To fakt Wine pozwala zainstalować pliki z rozszerzeniem .exe tylko po co? W repozytorium jest zazwyczaj lepszy i darmowy odpowiednik takiego programu. BTW prócz wine są też aplikacje do instalacji większości gier na Windowsa to tak dla graczy.
@@ToTemat Wyrzuciłem WINE, bo windowsowe programy nie są mi potrzebne. W zasadzie wszystko jestem w stanie zrobić w Linuksie: office, obróbka dźwięku, filmów itp
@@drugiekoozapasowe2690 Ale takiego programu jak balbolaka tam nie ma nawet podobnego tam nie ma co do możliwości - przynajmniej na minta nie widziałem.
@@ToTemat comodo internet security wersja 12.2 i nowsze wersje nie aktualizują zabezpieczeń tylko interfejs graficzny i baze wirusów w chmurze internetowej dla windows 11 od wersji 8.4 wersja 8.4 jest ostatnią aktualizacją bezpieczeństwa
@@prezeskodaty4637 Oczywiście że aktualizują, codziennie pobierają nowe bazę wirusów i algorytmów. Masz nawet daty pobrań. I wersje baz co dzień nowsze.
@@ToTemat nowa baza wirusów algorytmy są dostępne w chmurze internetowej ale aplikacja monitorująca system komputerowy nie była aktualizowana od wersji 8.4 tylko interfejs graficzny aktualizują w aplikacji dlatego avast jest podobny i wystarczający
@@ToTemat Program antywirusowy nie ochroni Cię przed nowym zagrożeniem, a stare wirusy są wyłapywane już na serwerach dostawców usług. Jeśli użytkujesz tylko legalny soft ze sprawdzonych repozytoriów nie ma sensu marnować zasobów na kolejny program rezydentalny. Ty tu mówisz o całym pakiecie Comodo z którego użyłabym tylko piaskownicy i serwera DNS. Pytanie jak to będzie działać na słabych maszynach? Programy antywirusowe służą raczej do odmóżdżenia użytkowników. "Mam antywirus to będę klikać we wszystko jak leci" 😄
@@Аняна ciężko się nie zgodzić z tym co napisałaś. Dziś zdecydowanie ważniejsze od antywirusa jest edukacja w postaci tego aby nie klikać we wszystko jak popadnie, uważać gdzie się wchodzi, co pobiera i co instaluje.
@@adam1709 Banki od lat nie używają antywirusów. Polegają na rozproszonych backup'ach 😉 Zwróć uwagę jak dystrybuowany jest firmware do różnych urządzeń. Dostajesz plik, który zanim wgrasz, oprogramowanie wewnątrz urządzenia sprawdza czy ma właściwą sumę kontrolną. Jeśli suma kontrolna się nie zgadza, plik jest wadliwy. Nie jest Ci potrzebny antywirus. Potrzebujesz znajomości sum kontrolnych oryginalnych danych. Poza tym, antywirus potrafi automatycznie wykasować pliki systemowe... No i klops 🙂 Z wirusem działało, bez wirusa przestało 😄 Najgorzej, jeśli zdechło szyfrowanie danych na dysku. To wtedy powodzenia życzę.
@@adam1709 Stosowanie rosyjski programu antywirusowego Kaspersky zakazane zostało w Stanach Zjednoczonych. Departament Handlu USA podjął taką decyzję ze względu na bezpieczeństwo narodowe.
@@BlessoPL oczywiście zapewne wiesz co jest w amerykańskim Symantecu, Office, Windowsie, co ma "ryjoksiążka", wiesz co ma w środku Adobe, wiesz co ma Edge, wszystko przeanalizowałeś i stwierdziłeś, że tam nic złego nie ma i używać bo to programy amerykańskie a jak amerykańskie to super bezpieczne i nigdy nikogo nie szpiegują
@@adam1709 Sam napisałeś " nie ważne gdzie- ważne co mają w środku". Kaspersky ma "coś w środku"? NIE ! Ale jego twórcy są związani ze służbami rosyjskimi. Więc sam program nic w środku nie ma a jednak został zakazany !
Obstawiał bym, że miałeś awarie MySQL? Ona tak może złapać błąd pliku, jeśli się zamknie źle program. Powinno najpierw się wyłączać MySQL, a dopiero potem Apache. W innej kolejności - może być wywrotka. Tak samo jak od resetu PC czy awarii maszyny z restartu i pliki zbuforują, a sesja potem rozpoczyna się nowa. Właśnie też nie znam lepszej alternatywy. A i mi się zdarzały pady bazy danych i ponowne ich przywracanie, raz łatwe a raz bardzo trudne. Ale nadal brak realnych alternatyw. Oczywiście są warte uwagi jeszcze: USBWebserver oraz chyba częściej policealny WampServer (może nawet i lepszy oraz stabilniejszy) lub AMPPS. Jeśli szukasz mocnej alternatywy w pierwszej kolejności spróbuj WampServer. Samemu się jakoś nie mogę do niego przekonać, choć to pewnie już przyzwyczajenie.
@@000rosiu heheh ja go postrzegam nie jako pociąg, ale jako taran kolejowy na torach z trochę kwadratowymi kołami. Ale jedzie siłą rozpędu :-D i masy oczywiście. Wampa najczęściej polecają ci co też tworzą aplikacje systemowe - choć naj naj... częściej to polecają konsole i odpalenie hosta konsolą :-D Jednak w porównaniu do webserv i krasnala (dawnych tytanów) to Xampp jest zgrabny niczym gazeta, tylko że z gliny.
@@ToTemat Powiem krótko... Podsumowałeś to wszystko idealnie! A najlepiej to czysty apache i jazda (albo nawet hosting od razu ale tylko na litespeed albo ewentualnie nginx)
Naucz się wymawiać angielskie nazwy programów i innych opcji. Nie da się tego słuchać jak kaleczysz wymowę. Wszystko to co chcesz przekazać idzie przez to w piach.
@@johnymnemonic4657 Nie wytłumaczysz tym ludziom ich głupoty. Bo inaczej nie pisali by głupot. Oni żyją w swoim świecie - jakiego nie ma. lub ktoś każe im tak mówić - bo dziwnie to skoordynowana akcja.
@@jarekzawadzki Ale czy w nim głosami stworzysz pliki audio mp3? Pliki z książek czyli tysięcy stron podzielone na segmentu o ustalonej własnej długości? Bo nie znam tego programu dlatego pytam.
@@ToTemat Chodziło mi to, że nie używa SAPI, za które trzeba zapłacić, jeśli się che mieć coś porządnego, ale darmowe LLM-y, które dają radę. Ma też opcje przeciwną, czyli speech to text oraz tłumaczenie. Sprawdź. Czyta każdą długość tekstu, ma eksport do mp3 i kilku innych formatów. Nie widzę funkcji dzielenia pliku.
@@jarekzawadzki Sapi są darmowe i jest bezpłatnych wiele głosów po Polsku. Zobacz nawet u "złotowicza" na stronie tam masz 5 głosów, ale polskich jest obecnie 12 głosów bezpłatnie oczywiście SAPI5.
U mnie nie muli, a mam przeciętny sprzęt i nie widzę go wcale że pracuje. Na starym laptopie takim o 50% słabszym bardzo go dożynał to fakt. Ale teraz też nie mam super komputera tylko przeciętniaka.
Zamiast 7zip lepiej NanaZip, która bazuje na 7zip ale posiada np. integracje z interfejsem Windows11(bo autor 7zip nadal siedzi na Windows 10 i nie zamierza tego wprowadzać)
@@ToTemat Działa, ale na Win 11 pod prawym klikiem nie będziesz miał bezpośrednio menu kontekstowego od 7zipa a od NanaZip już tak. W 7 zip trzeba najpierw wejść w "pokaż więcej opcji" i jest więcej klikania.
Wiadomo, nie ma akurat tego co Ty potrzebujesz to program jest do bani dla wszystkich. W końcu jesteś centrum wszechświata - tylko nikt o Tobie nie wie i to także jest błąd społeczności świata.
Przed nagraniem takiego filmiku odpal proszę google translate i odsłuchaj wymowę polską/angielską. Słuchając filmiku jako podcast (bez obrazu), czasem ciężko się w ogóle domyślić, o jaki program chodzi. Rozumiem, że Polacy nie gęsi i swój język mają, ale skoro chcesz koniecznie wymawiać po polsku - to wszystko wymawiaj w jednym standardzie - Twoje filmiki staną się lepsze. Pozdrawiam.
Profesjonalnie wymawia się nazwy tak jak jest napisane w jakimś języku rodowitym w kraju gdzie się czyta. Nawet nagrałem o tym film dlaczego - bo jak usłyszysz Leroy Merlin tak jak się pisze, to go sobie wpiszesz - a tak jak się wymawia w kraju twórcy - to sobie wielkie G wpiszesz ze słuchu. A czy Chińskie nazwy też wymawiasz po chińsku itp - czy dotyczy to prawo tylko angielskiego :-D
@@ToTemat Przed wystąpieniami publicznymi z szacunku dla odbiorców sprawdzam wymowę i np. Xiaomi nie wymawiam "ksiomi" tylko staram się naśladować oficjalną wymowę czymś w stylu "siaomi", a w przypadku gdy mam wątpliwość czy odbiorca zrozumie, dodatkowo literuję w języku odbiorcy "iks i a o em i". Mój zarzut nie dotyczył stricte wymawiania po polsku tylko niekonsekwencji i wymyślania własnych interpretacji. Przykład z Twojego filmiku - "ksinwiew". Wymowa oryginalna "eks en wju" lub polska "iks en wuiew".
@@bartbaszt666 Niczego nie zrozumiałeś z mojego komentarza. :-D Szacunek musi być tylko jedno stronny według wielu widzów. Po prostu daj minusa i tyle.
Proszę Pana ktoś kto zajmuje się szeroko pojętym "IT" musi posługiwać się językiem angielskim - taki mamy świat. Pan o angielskim nie ma żadnego pojęcia - wstyd
A dlaczego mam mieć? Skoro nigdy nie miałem żadnego związku z IT? Czy może mi Pan to wyjaśnić - oraz co ma być powodem mojego wstydu w moim przypadku? To że mam doświadczenie i wiedzę jakąś nie pracując w IT i że dzielę się z ludźmi tym co uważam za najlepsze rozwiązania?
@@ToTemat skoro nie masz żadnego związku z IT to po co przysłowionym "debilom" polecasz instalowanie miliona backdorow na komputerze? pewnie system z bloatem producenta na tobie robi wrażenie dobrze przygotowanego
Jeżeli przechodzisz na Linux to tylko Linux Mint Mate 22 (obecnie). Jest najlepszy. To stwierdzam już od 20 lat. No chyba, że chcesz zostać hakerem, to wtedy polecam Kali linux, zresztą oba są oparte na Debianie i są pokrewne. Resztą linuxów nie warto się zajmowac bo to tylko strata czasu.
Tutaj co czytam na ten temat artykuły to każdy polecam co innego ale z granicach 3 różnych dystrybucji: Mint, Fedora i zapomniałem tego trzeciego. Ale podobno także bardzo zacny. Jednak często faktycznie pada słowo MInt.
dlaczego tak uważasz? chciałbym widzieć jakieś uzasadnienie, nie w stylu ja tego używam 20 lat, jest najlepszy i kropka. Sam czytając co wybrać to każdy pisze co innego, ale kilka się powtarza m. in. Mint, ale często widzę też Fedora, Zorin, MX, Ubuntu, Manjaro... Kali też, ale to rzeczywiście dla zaawansowanych.
Kolego Linux Mint jest w miarę dobry dla początkującego użytkownika ale nigdy nie jest w niczym najlepszy z linuxów, o niebo lepsze są od niego Fedora 40, Open Susse, Nobara 40, Mangaro czy też Zorin Os . Więc nie pisz na przyszłość takich głupot że Mint jest najlepszy bo zwyczajnie jest pospolitym prostym z różnymi problemami w działaniu Linuxem 🙂
@@jozefmenga9370 zdanie własne masz prawo mieć, ale miej to zdanie dla siebie i nie wypisuj bzdur oraz większych absurdów nie posiadając o tym szerszej wiedzy i doświadczenia w danej branży, to tyle w temacie i przyjemnego używania średniego Linuxa Minta 😉👍
Rany, żyjemy w kraju w którym każdy nawet przeciętnie wykształcony człowiek jakoś po angielsku mówi :/ Nie wymawia się Edge tak jak się pisze, ale "edż", nie wymawia cię Chrome tak jak się pisze, ale "chrom". Zanim zaczniesz robić jakiś film, może przynajmniej sprawdź najpierw jak się wymawia słowa, których używasz, bo to jest po prostu żałosne :/
Zapewniam Pana, że jestem wykształcony lepiej niż 95% Polaków :-D Bez najmniejszej wątpliwości, miej więcej tak układają się procenty. Pan został pięknie wytresowany - że w Polsce mówi się po zagranicznemu. Przykre jednak jest, że nie zna Pan zasady dlaczego wymawia się fonetycznie nazwy różnych rzeczy. A dla przykładu jak Pan napisze nazwę strony "leroy merlin" gdy zostanie wypowiedziane inaczej niż fonetycznie - a może jakieś chińskich lub japońskich znak (IZAKOSUMURA), które pisze się zupełnie inaczej? Być może to uzasadnienie przerasta Pana pojmowanie. Ale to tylko dlatego, że został Pan tak wytresowany (wyuczony na bycie kolonistą) - więc proszę się nie przejmować. Inni czuwają, którzy rozumieją dlaczego tak jest w fonetyce. Dla tych ludzi jest ten film, a nie dla ogółu osób.
@@ToTemat Wykształcony człowieku, ja napisałem tylko, że te nazwy inaczej się czyta niż pisze, a nie jakie mówiący ma wykształcenie. Polecam wykształconemu człowiekowi czytać ze zrozumieniem. I o czym wykształcony człowiek powinien wiedzieć. A to nie ma nic wspólnego z jakimiś fantasmagoriami o "wytresowaniu" tylko z regułami języka skąd pochodzą słowa. Polecam jednak się odrobinę douczyć, a jak zauważyłem, więcej osób już tutaj odniosło się do tego kalectwa językowego.
Od lat mam winrara , 7zip to jak programik z widows 98, opera od lat tez dziala ,akcelerator mam idm grosze zaplacilem dozywotnia aktualizacja . Co do codek mam to samo . Pozdrawiam
Znaczy że masz go nielegalnie i piracisz? Bo on jest próbny pełny a jak dłużej nie opłącony to staje się nielegalny. Masz to opisane w umowie licencyjnegj - więc jak to jest opłąciłeś go?
Bing to dopiero manipuluje i reklamuje goowno. To jest ukryty sponsor programu? A tak na marginesie, kim Ty człowieku jesteś z wykształcenia? Bo chyba nie działasz w branży IT.
@@ToTemat wczytuje się znacznie szybciej niż LibreOffice, lepiej radzi sobie z plikami płatnego monopolisty, i pozwala na utworzenie wersji przenośnej całego pakietu. Ponadto ma lepszy słownik języka polskiego. Przykładowo: wyraz 'nienajwyższy" Gates uważa za poprawny, podczas gdy Textmaker prawidłowo podkreśla go jako błędny.
@@andrzejukowski8262 Ale to jest darmowe, a na ich stronie znowu piszą o płatnych produktach. To znaczy że ma to 2 wersje? Nie znałem tego programu, dlatego tak dopytuję - mnoży się ich ostatnimi laty bardzo dużo. Ten brak Open source mnie zawsze zniechęca, ale to jak dla mnie.
Testowany ,nie wiem czemu ale zajmuje trochę tego miejsca, do tego ma w moim odczuciu dziwny system instalacji z podawaniem adresu meilowego itd. LO na dziś uległ tak dużej poprawie , że do celów domowych jest w 100% wystarczający.
Ale my oceniamy jakość nie po tym czy działa na starszej maszynie, tylko czy szpieguje czy też nie. Oraz jak jest elastyczny oraz bezpieczny - a zupełnie w niczym nie jest po za tym że dział... choć jak na 15 latku że działa to dziwne bo ma wymogi sprzętowe większe - wic pewnie obszedłeś jakieś braki (nie mocy) ale specyficzne dla systemu.
@@ToTemat gówno się znacie na kompach i tyle. Windows 11 jest wspaniały. Windows Vista, 7, 8, 10 i 11 to jest to samo. Win 11 jest lepiej dopracowany choć i tak widzę w nim niedoróbki. Ale za to zoptymizowany by chodził dobrze. Już RAM 2 GB wystarczy mu do działania. 4 GB jest optymalny a na 8 GB to rakieta. Przy procesorze i5 2 generacji. Śmieszne było jak nowy 2024 Adobe Photoshop krzyczał na mnie, że śmiem go używać na takim lapku. Ale również działa bez zawieszeń. Tak to już jest , że puszcza się wrogą propagandę, że coś nie będzie działać. A wszystko po to by z klienta robić wała. Ja teraz mogę sobie pozwolić na lapka za mniej niż 100 zł. I będę zadowolony. Resolv to wielka i gówniana kobyła i tylko człowiek się z tym męczy. Ten program jest źle napisany. Trzeba mieć mocny lapek inaczej renderowanie trwa miesiące.
@@mariuszwieczorek8242 Proszę zatem korzystać z Windows 11 i ja nie widzę w tym problemu. Samemu na bazie mojej własnej wiedzy wybiorę po 10 już linuxa. Nie wiem po co się Pan unosi. To w moje ocenie jest nieadekwatne, takie emocje.
@@ToTemat robi pan wodę z mózgu ludziom. Ja na codzień używam chromebooka. I to mi wystarcza i 98% innym użytkownikom kompów pewnie również. Jaki linux pan proponuje? Większość sobie nie poradzi. Linuksy to jeszcze nie w pełni dopracowane osy. Różne używałem więc wiem. Wszystko zależy do czego coś potrzebujemy. Kiedy os jak android nas podłuchuje i podpowiada ludzie tego chcą. A pan zatrzymał się w rozwoju 30 lat temu. Wolę być podsłuchiwany i rozmawiać z osem niż klepać polecenia tekstowe.
@@mariuszwieczorek8242 W mojej ocenie Pan ma ten problem, że Pan myśli iż jest mądrzejszy od wszystkich innych ludzi. A jak ci inni ludzie mają odmienne zdanie niż Pan - to uważa Pan ich za ludzi głupszych od siebie.
Ja nie można, skoro to powiedziałem i nic się nie stało? Nie mogą tylko ludzie co mają wszczepioną blokadę :-D Ja takiej blokady nie mam wszczepionej i mogę mówić EDGE. Pamiętaj Wytresowany Polak ma mówić po zagranicznemu w Polsce a nie po Polsku - tak samo znać nazwy wszystkie zagraniczne a nie mówić fonetycznie - tresura nie może się zmarnować.
Uważasz że wszystkie aplikacje działają ci na raz? Znaczy jak masz 100 programów to włączasz jest wszystkie na raz nawet jak nie korzystasz z nich w danej chwili? Widzisz takie frazesy bez pokrycia logicznego trochę piszesz.
Jest prosty sposób, żeby temu przynajmniej w pewnym stopniu zaradzić. Mianowicie, jeśli nie ma takiej konieczności, to NIGDY NIC nie instalować na dysku C:. Ja mam dysk systemowy 250GB SSD, i na nim tylko to, czego nie dało się zainstalować gdzie indziej. Aplikacje mam na dysku D: a gry na E:. I nic mi nie spowalnia. Do niedawna miałem Windowsa 10, którego nie instalowałem w zasadzie nigdy nie licząc pierwszej instalacji (nie było potrzeby, bo po wielu latach chodził tak samo szybko jak na początku - było lekkie spowolnienie, ale niewielkie). W sumie zainstalowałem go raz - po poprzedniej modernizacji komputera. Było to w czasie procka i5- 7600 czyli jakieś 7 lat temu. Niedawno zmodernizowałem komputer i teraz mam Win 11, i póki co też nie ma problemu (ale tu nie mogę powiedzieć, bo za krótko jeszcze go mam).
@@ajgor64 Warto obejrzeć filmy o W11 - jak całkowicie straciłeś dzięki niemu swoją prywatność. Wszystko co robisz jest teraz nagrywane i monitorowane przez MS i ich 500 partnerów. A finalnie pakietowane i wysyłane od nich jako dane zbiorcze. Dlatego uczę się linuxa aby już z 10 nigdy nie przejść na 11 ani żadnego Windowsa.
@@ToTemat kiedyś siedziałem na Linuksie. Nie podobało mi się. NIBY Do wszystkiego jest więcej programów niż na Windowsie, ale wszystkie są tak toporne, jak te z Windowsa 95. Kiedyś bodajże w Holandii wszystkie instytucje państwowe przeszły na linuksa, bo taniej. A po roku biegiem wracali na Windowsa, i ratowali co się da, bo okazało się że Linuks wcale nie jest taki cacy, jak niektórzy myślą. A nagrywanie i monitorowanie w Windowsie 11 można chyba zablokować.
@@ajgor64 Kiedyś linux to nie to co dziś linux na przykład mint. Wyłączyć możesz próbować - ale i tak będzie się to automatycznie włączać co aktualizacja systemu.
@@krizz848 Polacy - boją się kacapcekiego softu lub chińskiego, ale w domu mają odkurzacze z chin co wysyłają przez wifi z 1 GB transferu nocą ;-D / Lub inne takie urządzenia w tym zegarki naręczne z WiFi i chińską apką do tych zegarków - tudzież dowolne inne sprzęty podpięte pod smart home lub Tuya. To tak na boku Panowie. Ale co nadal jest często faktem.
⭐ ToTemat: www.youtube.com/@ToTemat - Subskrybuj 🔔!
⚡ DARMOWA MUZYKA: www.youtube.com/@Darmowa-Muzyka - Subskrybuj 🔔!
Pytanie do twórcy tego filmu: po co zaśmiecać kompa instalując kodeki skoro taki bezpłatny VLC Media Player ma już te kodeki zintegrowane i bez problemu odtwarza WSZYSTKIE popularne formaty zarówno video jak i audio??
Doslownie , jest ta?
To bardzo proste VLC jest kombajnem, który wcale nie jest dobry. Wygrywa z nim w większości przypadków program do filmów ze wspomnianych kodeków. Natomiast jak tworzysz filmy lub piliki audio - to jak je robisz bez kodeków? A w tym filmie mówię o programach to tworzenia plików audio jak i wideo.
Bez kodeka nie otworzysz mediów (niektórych) w swoich projektach, bo do nich niezbędny jest kodek. Tak samo bez kodeka możesz (innego) nie wyeksportować tych materiałów do pliku - bo jak bez kodeka? W filmie nie wymieniłem Divixa oraz archaicznego ale nadal niezbędnego qicktime. Które też posiadam i taż musi mieć osoba co tworzy filmy w wielu przypadkach.
@@ToTemat Faszyści ..wypi...ać !
@@ursjan jak ktoś zaczynał na winXp to się nie nauczy, że mamy 21 wiek. Kto używa komandera? Jakiś dinozaur. Po kiego się męczyć? W swoim życiu tylko kilka razy go użyłem. Windosowski jest bardziej przyjazny. Teraz czekam na Windowsa co będzie oparty na AI i będę z kompem rozmawiał jak z człowiekiem.
@@mariuszwieczorek8242 Wyszukaj tekst wewnątrz pliku.
Szacun za wiedzę i za to, że się nią dzielisz. Jakoś tak się złożyło, że jestem w posiadaniu około 6 laptopów, że 3 ostatnio miały już W11 gdzie ciągnęłam je do 10. Na najsłabszym z nich zrezygnowałem z w10 i wgrałem Linux mint w celu obeznania i nauczania się z tym obcować bo na W11 nie przejdę. Może nie będę się rozpisywać dlaczego rezygnuje z Windowsa ale nie lubię jak mi ktoś zakłada obrożę na szyję. Pozdrawiam i sukcesów życzę
Także to jest mój ostatni windows na tym laptopie. Już nie będzie nowszej wersji niż moja obecna 10. Następny system to też będzie Linux - i wychodzi pewnie na to - że także Mint - bo najczęściej polecany jako alternatywa.
@@ToTematJak wcześniej pisałem dopiero się z tym zapoznaję, tak czy inaczej wizualnie przypomina mi w10, W Linux mint masz ogromną możliwość personalizacji więc ustawiasz dokładnie pod siebie, co do działania póki co problemów nie widzę choć daleko mi do ogarnięcia wszystkiego. Pozdro
@@Niko88Miro U mnie nie tyle będzie problem w ustawieniach co w znalezieniu darmowych programów na linuxa - jakie wykorzystuje obecnie na windows. Tylko tego boję się w przesiadce. Choć muszę spróbować jak liczni ludzie polecają zainstalować go obok systemu - aby uczyć się na nim powoli pracy.
@@ToTemat dodam,że osobiście mam wersję mint cynamon i jest w tym coś takiego jak w androidzie ( sklep Play) gdzie jest wiele dobrych programów jak np. Gimp do konfiguracji za darmo.
Widząc Twoje wcześniejsze filmy i programy jakie polecałes to będziesz musiał pogrzebać ale wszystko da się ogarnąć, są poradniki
Przydatny poradnik 😉
Warto dodać (w opisie dodałem, ale w filmie zapomniałem) że na Chromium oparte są przeglądarki takie jak: Edge, Brave, Opera i Vivaldi - na wszystkich nich działają dodatki z Chrome Web Store - tak samo jak na Chrome (jakiej nie polecam na rzecz pozostałych). Samemu mam Edge i Brave - ale wiele osób korzysta i jest zadowolony z Firefox. Opartej na zupełnie innej architekturze niż wymienione wcześniej.
Ja od roku używam przeglądarkę Brave i na razie sobie chwalę - podoba mi się synchronizacja na różnych urządzeniach bez konieczności logowania za pomocą specjalnych kodów. Działa w Windows, Linux i telefony.
Ja również.
A ja jakoś nie mogę się przestawić. Przyzwyczaiłem się do Googla Chrome
Dziękuję ☺
Akurat nigdy nie potrzebowałem usuwać wokalu, więc nie uzywałem tej Funkcji. Natomiast w Adobe Audition 2021 działa taka fajna wtyczka Firmy Techivation "T-De Esser PLUS" która doskonale usuwa takie za bardzo uwydatnione Sssss z muzyki gdzie teraz nie musisz redukować sopranów a te Sssss brzmi spokojnie nie wyróżniając się z innych częstotliwości. Bardzo długo na coś takiego czekałem. Płytki cd z muzą nagrywam bo mam odtwarzacze cd i nawet dwa DiscMany Philips i jeden kupiony w ubiegłym roku z Funkcją BT - Firmy Lenco. W samochodzie również mam radio z odtwarzaczem płyt cd bez wejścia AUX i bez BT, więc korzystam z nagranych przez siebie płytek. Uzywałem kiedyś Virtualnych napędów sc/DVD czytających pliki ISO ale teraz mój Ashampoo Burning Studio tworzy Kopie płyt w ISO (i nie tylko w ISO) i potem nagrywa z tych Obrazów płytki cda czy Mp3. Kiedzyś narzędzia do partycjonowania Dysków to była podstawa. Teraz już ich nie potrzebuję natomiast używam HDDLLF do całkowitego, błyskawicznego wyzerowania Dysków (wczelkiej maści) po czym zakładam Partycje w Windowsowym (Zarządzanie Dyskami) i jeszcze Programu do formatowania w FAT32 gdyż niektóre urzadzenia wymagają wyłącznie takiego Formatu a jest to Apka guiformat.exe. Czasami też użyje do tego Lapka z Linux Mint.
Dawno temu zrezygnowałem z Windowsa i nie żałuje i mam spokój, chociaż nie muszę instalować programów antywirusowych, jak ktoś jest początkujący to Mint będzie na początek w sam raz. A co do windowsa, to niedługo wiele osób zrezygnuje z niego, kiedy Windows stanie się usługą uruchamianą w chmurze.
Ludzie jadą na przyzwyczajeniu i tylko na tym trzyma się Windows.
@@ToTemat Dokładne tak jest.
@@mr.krangnet2968 mylisz się. Wirusy na linuksy istnieją. Są takie Asy, że dla beki rozwalą ci system. Dlaczego? A czemu nie? Więc te bajki , że linuks jest bezpieczny to możesz sobie schować. Mówi się , że użytkownicy Linuksa muszą być kumaci. A ty jesteś dowodem na to że niekoniecznie 😀 Ale masz rację, że Microsoft dąży ku Chrome OS. Ale chce czy nie musi wypuścić dwa systemy. Jeden w chmurze. Drugi profesionalny dla obsługi dedykowanych programów. Nie wszystko może działać w chmurze. Office w chmurze to zabawka. Ale GPT to coś super. Szczególnie kreacja obrazków i filmików.
@@mariuszwieczorek8242 Linux jest bezpieczniejszym systemem niż choćby Windows i to nie są bajki. Dla twoje wiadomości i dla osób które będą to czytać w dużym skrócie dlaczego tak jest, choćby z tego względu że jest mniej popularny, więc pisanie na niego wirusów i wyszukiwanie luk w oprogramowaniu nie jest tak opłacalne, wiele luk wymaga dostępu do fizycznej maszyny aby cokolwiek zrobić, szeroka gama dystrybucji też utrudnia tworzenie złośliwego oprogramowania które mogłoby działać na wszystkich wersjach Linuxa, poza tym uprawnienia to jest mega opcja i jak nie nadasz takiemu programowi uprawnień, to taki wirus niewiele jest wstanie zrobić, a nawet jeśli pojawi się krytyczna luka bezpieczeństwa która umożliwia zdalne wykonanie złośliwego kodu to masz aktualizacje które często są dostępne w krótkim czasie, dosłownie w kilka godzin i problem z głowy i dlatego przeżywalność takiego wirusa jest dość krótka, choć wiadomo że czas reakcji zależy od dystrybucji i mało kto decyduje się na instalacja programów antywirusowych, zresztą nie za bardzo miało by to sens dla zwykłych użytkowników, chyba dla jakiś serwerów lub dla współdzielenia plików z systemami Windows. Co do Microsoftu to technologia cały cały się rozwija i coraz więcej usług będzie przenoszonych do chmury i pod koniec może cały system działać w chmurze, dosłownie wszystko! i oczywiście w abonamencie miesięcznym bo do tego ta firma dąży, zresztą już taki system istnieje dla firm, chyba Windows 365 w jakieś tam wersji ograniczonej, natomiast prace nad systemem dla konsumentów cały czas trwają i w przyszłości, komputery nie będą miały w ogóle zainstalowanego systemu, po włączeniu kompa będziesz logował się do ich serwerów, więc uważam że każdy powinien mieć jakąś alternatywę, jakiś plan, choćby w postaci Linuxa.
Fajnie mówisz, masz obsa. Ze wszystkim sie nie zgadzam, ale jest ok.
Thanks ❤
A czemu nie wspomniałeś o firefoxie w kontekście przeglądarek? Google ma za chwile skutecznie utrudnić działanie adblokerów na silniku chromium więc za chwilę może pojawić się konieczność przesiadki.
Tutaj musze przyznać że zapomniałem. Skupiłem się na Chromium a zapomniałem o właśnie lisku. W opisie filmu dałem ale już niestety do filmu nie miałem jak dodać. W mojej ocenie jest również bardzo dobra. Choć korzystam samemu z Edge i Brave to jednak Firefox na pewno jest w tej top 3 najlepszych.
Ognisty lisek ma jedną duża wadę ,żre ram jak smok i jak masz coś słabszego niż 16 GB ramu to ciężko się go używa. ,a ja mam niestety ,ale tylko lapka i to z nędznymi 8GB,lisek u mnie po prostu za dużo ramu żre.
A co do dodatków na chromowate , to już są nowe zastępniki, które normalnie działają po zmianie platformy ,dodam, że ów orgin ,to akurat moim zdaniem to niespecjalnie dobry dodatek był/jest ,są lepsze o tej samej funkcji.
Dziękuje :))
do dyskow polecam!!!!!!!!! Hard Disk Sentinel PROFESSIONAL
ja też choć mam wersję darmową, którą można instalować na nowo cały czas na okres próbny
DigiKam do katalogowania zdjęć, obróbki. Audacity do obróbki audio. Inkscape do grafiki wektorowej. VeraCrypt do szyfrowanych partycji. Natomiast KeePass oryginalny przechodzi audyty oficjalnie, XC nie mam informacji. Oraz Deflagger, który robi porządną robotę na dysku HDD.
Warto mieć takie,których używamy.
Balabolka nie jest najlepszym darmowym programem tts! By jakość wymowy była jako-taka, trzeba korzystać z płatnych usług (google cloud tts lub ms azure). Jednak wtedy tworzenie audio jest wolne (mowa nagrywana w czasie rzeczywistym). Najlepszy kompromis jakość/czas tworzenia i za free to android + google tts + talk free/srt speaker (lektor do filmów). Nagrywanie audio jest wtedy kilkanaście razy szybsze niż przez w/w serwisy.
Balabolka może korzystać z głosów od Złotowicza do RHVoice przecież jak i dowolnych innych , które można do niego wgrać. Samemu mam tam listę głosów dość długą i działają bardzo dobrze. W nich robię książki z dokumentów, aby wysłuchać często a nie tylko czytać. Google wcale nie ma dobrych głosów, czuć w nich syntezator i to mocno. Z Azure nie korzystałem to w nim nie mam rozeznania - ale moja ideologia to korzystanie z programów bezpłatnych jeśli się da.
@@ToTemat W każdym głosie syntezatora będzie słychać "syntezator", inaczej się nie da ;) Zwłaszcza w głosach męskich, bo kobiece są bardziej "ludzkie". Dla mnie głosy RHVoice były słabe, ale ost je sprawdzałem rok, albo i więcej temu, może się rozwinęły. Wyznaję prostą zasadę - najlepsze firmy będą miały najlepsze syntezatory. Zresztą wszystko, bo nawet jak w czymś będą przeciętni, to wykupią konkurencję, by zdobyć ich technologię. Serio musiałeś słuchać starych wersji google tts, by je uznawać za słabe (tts się szybko rozwija i już kilka mies. daję sporą różnicę w jakości). Wyszukaj cloud google tts, wybierz język PL i typ WaveNet (wersja B najlepsza). Niewiele innych syntezatorów jest w stanie osiągnąć taką jakość. Dla jasności, balabolka nie ma w sobie żadnych silników tts, a korzysta z tych zainstalowanych w systemie. Googlowskiego nie da się się zainstalować na windowsie/linuksie, by "gadał" w trybie offline (czyli kilkanaście razy szybciej niż on-line). Tylko na androidzie można tak postąpić.
Szkoda, że nie wspomniałeś o Firefox, a tym bardziej o Brave.
Moim zdaniem przeglądarka brave jest lepsza od edge i warto byłoby o niej wspomnieć
W jakim sensie jest lepsza? Samemu mam Firefox i edge. Brave mi kiedyś brat polecał ale nie zainstalowałem.
@@danielhard9329 Brave ma wbudowany bloker reklam oraz skryptów śledzących dzięki czemu jest szybsza i bezpieczniejsza, wbudowana przeglądarka tor oraz otwarty kod źródłowy. Polecam samemu przetestować
Brave jest lepsza od Edge pod względem sprzedawania danych użytkowników
@@darllo7 Brave otarty kod źródłowy? Czekaj upewnień się czy aby na pewno tak jest. Brave już miało 2x w historii nadwyrężenie zaufanie przez użytkowników - raz z portfelem, raz z krypto i raz z czymś tam ale już nie pamiętam czym. Bloker ma i to jest dobre - dobre jest także losowa "telemetria" blokująca telemetrię - przypisanie do użytkowania. Natomiast nie jest szybsza od edge - ale jest szybsza od chrome.
@@michakisielewski2484 Właśnie tutaj nie wiadomo która do końca w tym jak działa. MS nie daje na pewno dalej do firm 3 tylko sam akumuluje a brave co robi dalej - skoro ich dochody nie do końca są jasne. Aby nie było smamu mam Edge i Brave - tylko zapomniałem o tym powiedzieć w filmie. Bo skupiłem się na silniku Chromium - to opisałem w opisie filmu.
Z dziedziny audio dodał bym APO Equalizer oraz Strawberry music player
Samemu do muzyki używam tego samego programu co do oglądania filmów. Przez wiele lat był najlepszy w mojej ocenia Aimp, ale już lata go nie mam (bo używam tego do filmów z kodeków) - więc nie wiem, czy nadal tak jest, że bije wszystko na głowę. | Dziękuję za polecenie programów, tych akurat nie znałem - to dla nie nowość.
Ale z nakładką Peace Equalizer.
Thumdretbird
Używam od lat.
Ale instalowanie konta, haseł, rozwala.
Program, który MUSISZ mieć na komputerze: system operacyjny LINUX.
Teraz już Windows jest systemem szpiegowskim.
Nie przesadzaj 😂
Jeśli jest się słusznie krytycznym do przeglądarki Google Chrome a bez krytyki podchodzi się do Microsoft Edge lub Bing to się trochę dziwię. Jedno warte drugiego. :)
Chrome jest gorsze, bo szpieguje na pełnej co udowadniał już wielokrotnie także Mateusz Chrobok. Ale i każdy co zajmuje się sprawami bezpieczeństwa czy sieciowymi.
@@ToTemat Zgadzam się ale wszelkie produkty Microsoftu dokładnie to samo robią :)
@@neomarex Edge? Nowe a możesz dać do ego źródło takiego twierdzenia? Że wysyła dane do MS o tym co przeglądasz, jak często itp... o źródełko proszę.
@@ToTemat ruclips.net/video/eUbPCnMh7WU/видео.html
Dobre, dzięki za film. Fajnie pokazane. Sporo otwiera oczy na te sprawy.
O Brave nie warto powiedzieć? Ciekawy materiał ale Microsoft to też syf i ten cały edge. Ja pół roku walczyłem by wskoczyć na linuksa i po wielu próbach i naukach w końcu się udało. Nie wrócę juz nigdy do okna
Dopiero przede mną jest Linux ale na pewno będzie. Nawet bym go zmienił z dnia na dzień ale nie ma (lub nie znam) wszystkich alternatyw programów które potrzebuję. Brave po prostu zapomniałem o niej - choć miała już kilka wizerunkowych wpadek. A co najlepsze sam jej używam jako drugiej przeglądarki.
@@ToTemat dlatego na początek polecam podwójny system Linux + win (awaryjnie)
Linuksa używam od ponad 10 lat na desktopie i już chyba nigdy nie wrócę do Windowsa (którego używam w pracy). Nie gram w gry, a programy których używam mam to szczęście, że albo są na Linuksa albo działają w WINE.
Brave jest ok ,ale ja wole jego brata catsxp. Ma wygodniejsze ustawienia zakładek od brave. I nie wiem czemu ale sprawia wrażenie lżejszego.
Vivaldi przeglądarka z wbudowanym klientem poczty. Godny następca starej opery.
Im większa wygoda tym większe zagrożenie, im mniejsza wygoda to często większe bezpieczeństwo. Dotyczy to internatu tylko oczywiście.
@@ToTemat Niema nic za darmo. Zawsze coś jest kosztem czegoś.
@@maciejz.7808 To nie do końca prawda, open soruce programy nie czerpią w większość zysków - robi się coś z pasji. Około 20% moje czasu produktywnego to jest praca non profit.
7 Zip nie mam zastrzeżeń,, prosty lekki i robi co ma robić, do celów domowych nic lepszego nie ma,
Przeglądarka Catsxp,
wyszukiwarka no jest ich trochę celowo nie podam opcji ,bo każdy ma swoje ulubione,
Jako menadżer plików ja osobiście za najwygodniejszy uważam Q-Dir, duble commander mnie nie przekonał.
Home bank... może to jest i dobre, ale wiesz wiesz tu moim zdaniem tu najlepsza jest babcina metoda czyli zeszyt i wpisywanie w niego wszystkich wydatków z podsumowaniem owych wydatków ,a jaka oszczędność na prądzie:)
A na co komu kodeki zewnętrzne? Pot player i masz wszystko co trzeba.
Pakiet biurowy... po przetestowaniu kilkunastu rożnych zdecydowanie na dziś LO.
Sumatra PDF najlepszy do tego odtwarza kilka innych formatów , to jeden w zasadzie główny powód dlaczego nie porzucam jeszcze windowsa dla innej opcji..
Kodeki są niezbędne jak pracujesz w tworzeniu filmów i do importu i exportu.
Q-dir równie dobry. Ale to już tylko komu bardziej jaki pasuje.
HomeBank wypróbuj - zeszyt to jest starta czasu i energii. A ten program w mojej ocenie jest niezbędny ludziom co mają przepływ gotówki i zarabiają pieniądze.
@@ToTemat Nie robię ani filmów ani plików audio wiec pot player w 100% mi wystarcza.
Testowało się kilka, i w moim odczuciu najlepsze to właśnie Q-Dir
i Free Commander:)
Nigdy to nie jest strata energii:) Po prostu robisz listę zakupów i od razu wszystko wpisujesz:) Nawet jak potem wydatki w program też wpisujesz to też musisz to zrobić, no ale co kto lubi.
Ja i tak wolę tradycyjny papier, bo gdyby nie to to by człowiek zapomniał jak się odręcznie pisze :)
A tak przynajmniej mam motywację :)
@@m.a.a.2295 A jak robisz wykresy w zeszycie , zestawieni roczne - wykresy kategorii wydatków, wykresy kategorii zysków - wykresy typów kontrahenta, wykresy planowania budżetu... takie programy są niezbędne.
Pot player to coś co ma wbudowane kodeki - a więc czy kodek z wbudowanym palyerem nie jest tym samym tylko w drugą stronę :-D
@@ToTemat Żaden problem podsumowanie dnia robisz codziennie , potem podliczenie całego tygodnia też jest proste:) Kiedyś się używało takiego czegoś jak linijka, długopis i robiło okienka z stosownym opisem co które znaczy i potem tylko cyferki w stosowną rubryczkę się wpisywało...Ale komu się dziś chce?
Z tego co czytam to nawet by zaplanować listę codziennych zakupów potrzebny jest...program i komputer.
I żeby nie było jak to mawiał mój już śp. znajomy wszystko powyżej 500zł należy zlecić profesjonalistą tj. .biuro rachunkowe itd. Oczywiście można się z tym bawić samemu ,ale po co? Masz dzięki temu czas ,i wtedy możesz zająć się czym innym.
@@ToTemat Pot player nie jest kombajnem i zajmuje mało miejsca na dysku:)
Ba są nawet instalacje paf:)
Ciekawy film choć ja już 4 miesiąc na Linux Mint + awaryjnie jako drugi win11. 90% na Linuxie a 10% na win11. Powoli rodzina się przekonuje do Linuxa Minta. Aktualizacje robisz kiedy potrzeba a nie wymuszone , wirusy nie działają , większość gier działa i to szybciej niż na windows , nie szpieguje , bezpieczny i szybszy w działaniu.
A pakiet bezpieczeństwa jakiś stosujesz? Jakiś antywirus lub coś takiego?
szczerze to nie bo pobieram apki z oficjalnego sklepu z apkami bo to jest zrobione jak w telefonach z androidem. przez to że tu programiści pokazują kod to raczej ciężko władować się w jakieś problemy.
@@Blacha-PL A przez przeglądarkę nic się nie dostanie jak się kliknie w linka jaki wcale nie prowadzi tam gdzie się miało zamiar?
@@ToTemat Linux nie uruchamia plików exe ( w przypadku Minta jest na Debianie więc docelowe aplikacje z zewnatrz to *.deb ). Wygląda to tak samo jak w androidzie ( jest on na Linuxie)
@@Blacha-PL ale podobno jest na Linuxie, a przynajmniej na Mincie z tego co pamiętam, możliwość włączenia zapory sieciowej i jest to zalecane.
Multi Commander też jest za darmo i także w wersji przenośnej. Pozwala też na obsługę pakowania i rozpakowywania plików, włączając ZIP, 7zip, rar.
Tak samo jak każdy inny Komander -one wszystkie chyba mają w sobie pakery. Multi jest bardzo zbliżony do Double. Można powiedzieć że w sporej mierze są bliźniacze.
Ponad rok temu postanowiłem przejście z Windowsa na Linuxa i jestem zadowolony.
Obecnie śmigam na stabilnej dystrybucji Sparky Linux, ale rozważam też inne.
@@krzysztofm.7085 sparky to Linuksa dla głupich i ślepych. Jak to wygląda? Jak z kamienia łupanego. Zainstaluj sobie Minta ewentualnie Ubuntu czy Zorina. Szczerze ci współczuję , że takie gówno ci się podoba.
@@mariuszwieczorek8242 Tu nie chodzi o wygląd dla przygłupów tylko o funkcjonalność na moim laptopie.
Po co kodeki jak jest VLC i on odtwarza wszystko?
A jak bez kodeku Pan zmontuje film? A jak doda film do programu tworzącego edycje filmów? A jak je bez kodeku wyeksportuje?
@@ToTemat a to nie było wspomniane, że kodeki tylko dla chcących edytować bo do samego odtwarzania styknie VLC i on odtworzy absolutnie wszystko.
@@kondzio2003 A muszę wspominać? Skoro ktoś pobiera kodeki i szuka kodeków - to chyba wie po co. A nie bo ktoś mówi dobre kodeki to Te i pobiera ale nie wie do czego nawet to służy. Nie róbmy z siebie idiotów.
@@ToTemat no ktoś z przyzwyczajenia z czasów Win XP i all nie playera może zainstalować a wystarczy mu VLC
@@kondzio2003 Zobacz proszę że VLC to jest program z koderem - to w czym jest lepszy, niż paczka kodeków z odtwarzaczem filmu? Skoro to nadal 1 program - tylko działa w drugą stronę.... Ludzie łapą się na takie półpanki myślowe.
Najpierw zmieniamy system operacyjny na linux potem instalujemy programy :) Z windowsa to najłatwiej iść w środowisko KDE np kubuntu , a z mac os do gnome np ubuntu.
co jeszcze ma to kde?
@@adam1709 KDE to jedno z najbardziej personalizowalnych środowisk graficznych na Linuxie, duże możliwości personalizacji daje też np. xfce, które jest do tego znacznie lżejsze ale za to mniej przyjazne dla początkującego użytkownika i nie wygląda tak dobrze jak KDE. Osobiście jak chodzi o przesiadkę z windowsa to raczej polecałbym Cynamona, np. na Linux Mint. Nie polecam iść w Ubuntu ani bazujące na nim dystrybucje dlatego też wspomnianego Minta polecam w wersji LMDE czyli bazującej bezpośrednio na Debianie, który sam w sobie również jest dystrybucją wartą uwagi.
Przede wszystkim warto mieć inny system operacyjny. Polecam Linuksa, w którym pracuję około 25 lat.
10 to mój ostatni system windows. Jednakże mam problem z programami na linux co by były bezpłatne - bo nie wszystko ma lub znam ich alternatywy. Następny mój system to na pewno będzie jakiś linux - ale nie wiem jeszcze jaki, bo co człowiek to poleca innego.
@@ToTemat Na temat alternatyw masz mnóstwo informacji w sieci.
@@krzysztofm.7085 Nie do wszystkiego, samemu używam wiele programów niszowych.
Na jakim linuksie pójdzie sumatra pdf ? Wiem, że nie ma wersji dedykowanej ,ale może na którymś zadziała? Podobna są jakieś metody które na to pozwalają . Dla mnie to ....najważniejszy program na win...
@@ToTemat Wiesz, że większość rzeczy z windowsa możesz odpalić na Linuxie przez Wine? W większości wypadków będą one działały w takiej formie bardzo dobrze.
Do zdjęć kiedyś była dobra Picasa od przebrzydłego googla chociaż nie opensource. Pozwalała szybko i łatwo poprawiać zdjęcia w amatorskich warunkach.
Samemu korzystałem. Wtedy Google było inne niż dziś. Oni porzucili "Don't be evil" misje firmy jakieś 10 - 12 lat temu. Od tamtego czasu zmienił się ich zarząd i nastawili się tylko na zysk. Co widać po ich wyszukiwarce - sam spam komercyjny i zero faktycznie czego się szuka - bez nastawieniu na zysk dla gogole.
Tamte czasy to picasa, ale i Panoramio oraz wielu innych fajnych projektów jakie zlikwidowali - bo nie były tworzone dla zysku.
@@ToTemat no picasa pozwalała łatwo i szybko ładować zdjęcia, więc dostali za free terabajty zdjęć od użytkowników. Swoje osiągnęli na pewno. Ale istnieje obecnie jakieś równie łatwe i dobre narzędzie w miejsce Picasy?
@@kondzio2003 Być może Ten ostatni program z tego filmy czyli Xnaview - ale to nie ma dużego przetwarzania wsadowego (ma ale nie bardzo rozbudowane). Na pewno są takie programy - ale z darmowych lub takich bez reklam nie znam.
Zabrakło mi jakiegoś narzędzia do edytowania plików PDF.
Osobiście nie znam takiego do edycji, które jest darmowe i po PL. Jak znasz to daj znać.
@@ToTemat Libre Office Draw pod Linuxem mam i pozwala edytować, ale czasem rozpada się układ więc loteria. Jak to z open office. Jest też Xournal pod linuchem ale on zawartość PDF traktuje jak obraz i można dorysować swoje. A czy jest na ona windowsa to nie wiem.
To nie jest chyba stricte edytor PDF. Dlatego nie działa dobrze i nie można go określić edytorem tego typu. To bardziej programy graficzne niż do formatu PDF.
Płatne Readery czy Foxit oraz jest w sumie darmowy ale coś tam było nie do końca - PDF-XChange Editor - tego warto wypróbować. Używałem ale już nie pamiętam, co było z tym nie tak.
Z doświadczenia i długiego szukania programu do edycji PDF, wiem że nie ma darmowego idealnego programu do edycji plików PDF, jedyne co naprawdę robi robotę to konwersja online pdf to doc. Jeśli jest coś o czym nie wiem, proszę mnie uświadomić.
@@majksl a jakaś konkretną stronę masz która dobrze konwertuje?
5:04 nie zgadzam się z tym. Nie działa pełna obsługa mikrofonów a konkretnie przetwarzanie mowy na tekst w przeglądarkach innych niż Chrome.
przeglądarka internetowa vivaldi wersja 1.0 jest dobrej jakości ale opera browser na chromium to kaszanka od wersji 60
Czy jest jakiś program lub któryś z tych wymienionych ma taką funkcje do poprawy (wzmocnienia) wyblakłego, słabego, mało czytelnego druku lub rysunku. Pozdrowienia: Niezłe informacje!!!
Wyostrzenie w gimp oraz w Xnview - obydwa mogą takie rzeczy zrobić. Z czego gimp może to robić nawet gamą oraz wieloma innymi wtyczkami wbudowanymi. W gimpie deszyfrują liczni ludzie na przykład nieczytelne teksty, na bazie ich wyostrzenia.
@@ToTemat Serdeczne dzięki zapoznam się z tematem. Pozdrowienia:
Trzeba skorzystać z narzędzi AI dostępnych przez przeglądarkę. Jest tego sporo
@@tindiglo Warto podać przykład na tych narzędzi. Jak ktoś mnie pyta o przepis na piernik nie pisze, trzeba skorzystać z przepisów na ciasto.
Widać, że na jednego człowieka przypada kilku wykształconych zaawansowanych w tematyce obsługi komputerów, którzy nie mają nic merytorycznego do powiedzenia, dlatego czepiają się np wymowy. Gdyby jeszcze potrafili czytać, tych zaczepek było by mniej.
Każdy ma swoje preferencje i co ważniejsze przyzwyczajenia, ale wysłuchanie tego co proponujesz nikogo nie zmusza do zburzenia jego imperium, w którym jest królem. I niech tak zostanie
Pozdrawiam
Skąd ta rezerwa, czy nie lepiej iść z bryłą błota w ręce i forsować barykady których nie ma. Tak robi większość, a większość nie może się mylić :-D
W końcu większość wybiera też polityczną rzeczywistość w tym kraju - nie mogą się mylić - mimo, że Polska zawsze jest w ciemnej dupie niemal pod każdym względem. 😀
Dziękuję za komentarz.
Sumatra PDF - coś poklikałem źle i wszystkie strony mi teraz otwiera czarne i za cholerę nie umiem znaleźć opcji z tego... motyw jest jasny cały czas
A co najlepsze, że on ma opcji tyle ile kot napłakał :-D Czasami coś nawet nie wynika z opcji, tylko cholera wie czego. Wtedy damski sposób mimo wszystko staje się najlepszy - DEL - czyszczenie rejestru i ponowna instalacja.
U mnie nigdy nie miałem z nim problemu już przez wiele lat a czytam na nim i eboki i komiksy i inne dokumenty. Tylko mam na domyślnym białym polu a nie motyw ciemny.
@@ToTemat na szybko kliknąłem jakiś skrót czy coś i się zmieniło ehhh no ale trzeba będzie zrobić jak napisałeś. Też mam tutaj biały motyw, bo jak kiedyś pisałem ciemny psuje wygląd ikonek
Jaki program darmowy polecacie do edycji pdf nie tylko do przegladania
Nie jestem pewny czy są darmowe wersje takich programów. Samemu ich nie kojarzę, ale też nigdy nie szukałem za bardzo.
programy, że są za darmo to jedno. Wymagania to drugie. Warto sprawdzić nawet DM RTX2050 i zobaczyć; że dużo lepiej wszystko chodzi. Mimo, że to tylko RTX2050; ale już w przypadku części programów lub gier to już bardzo wiele.
Polecam też Flameshot do robienia screenów.
A to nie wystarczy PrtScr na klawiaturze? Lub dodatek w przeglądarce?
albo LightShot
@@piotrpaxo LightShot ma opcję łatwego eksportu na serwer screena, ale za to Flameshot ma więcej opcji edycji screena, za to opcja uploadu do imgur coś mi nie działa. Więc wybór zależy od potrzeb.
Dobra dobra panie guru, jak wyłączyć w Edge stronę startową msn? Próbowałem wszystkiego i nic. Każde uruchomienie Edge odpala mi tę stronę.
Ustawienia strona startowa- wybierz stronę lub co ma się wyświetlać. Szukałeś samodzielnie tego rozwiązania w opcjach?
Ustawienia na stronie głównej edge ,i jest to taki mały narzędziowy znaczek ,trzeba go kliknąć i masz tam wszystko co chcesz co ma pokazywać strona główna i masz tam też wiadomości i wajchą zrób wyłącz ,inne ustawienia tak samo robisz. U mnie to działa.
Poza tym Revo Uninstaller, genialne odinstalowanie z czyszczeniem rejestru i plików. VeeAM agent do backupu, ale nie ma chyba polskiej wersji.
To samo robi glary przecież, tak samo czyści rejestr i masz też opcje łapania ewentualnego przywracania w razie czego. Testowałem je naprawdę wszystkie i glary jest najlepszy.
@@ToTemat Program kombajn niczego nie robi tak dobrze jak wyspecjalizowany w określonej funkcji. Revo Uninstaller nie jest do czyszczenia rejestru tylko idealnej deinstalacji z uwzględnieniem wszystkich zmian w rejestrze i plikach. To coś innego. Po deinstalacji jednego dużego programu kilkukrotnie aktualizowanego potrafi znaleźć kilka tysięcy niepotrzebnych pozostałości, które pominął instalator windows. Dzięki takim programom nie miałem potrzeby reinstalacji windows przez długie lata na kilkudziesięciu komputerach.
@@jedrzejwrotynski9421 Ale testowałeś faktycznie z ręką na sercu obydwa obok siebie? Równoległe testy tak w okresie ostatnich 3 miesięcy?
To gdy robisz deinstalacje programu - to nie kasuje on całego jego katalogu i katalogów wspomagających + rejestru? W sensie - czy robi coś jeszcze więcej, ale co można zrobić więcej?
Możliwe że tak jest w przypadku aktualizacji systemowej, ale chyba nie programów zewnętrznych - choć z drugiej strony - deinstalator może nie wykasować plików pobocznych w innych katalogach (jeśli nie ma tego w mapie deinstalacji) - wtedy oznacza to, że wspomniany przez Ciebie pogram tworzy mapę plików programowych na twoim systemie?
@@ToTemat Deinstalator programu z reguły zostawia sporo pozostałości i być może jest to celowe np. w przypadku reinstalacji albo opcji przywracania programu. Różnie to bywa, czasem niektóre pliki są kasowane po ponownym uruchomieniu komputera. Widać to przy użyciu Revo , bo on najpierw używa standardowego deinstalatora a potem bieże się do roboty sam i widać jak dużo pozostało. Revo nie przeczesuje całego rejestru (działa bardzo szybko) jak czyściciele znajdując wpisy po odinstalowanych programach (choć i to mogą wbudowane w niego narzędzia), ale raczej monitoruje (mapuje) zmiany wykonywane przez dany program na rejestrze i plikach (zależnie od trybu pracy - ma ich kilka), a nawet potrafi chyba zajrzeć w skrypt instalatora programu sprawdzając, co miał do zrobienia po kolei przy instalacji, żeby te zmiany po prostu cofnąć. Jest też możliwość, że korzysta z gotowego skryptu deinstalacji popularnych programów przygotowanych wcześniej przez laboratorium. Poza tym wersja płatna może korzystać z informacji o deinstalacji online z laboratorium producenta. Jest polska strona z opisem narzędzia. Nie testowałem równolegle, bo żeby uzyskać pełen obraz powinno się wykupić wersję pro z pełnią możliwości. Także jest materiał na kolejną recenzję na kanale.
@@jedrzejwrotynski9421 Ale do tych plików dodatkowych z innych miejsc niż typowy program - musi mieć mapowanie plików przypisanych do programu. No bo nie rozumiem jak inaczej ma je skutecznie skasować.
W zasadzie w Linuksie wszystkie programy i system operacyjny są bezpłatne. Miłego dnia.
Bawię się na virtival box już kilka dni i na razie mam do niego więcej pytań niż rzeczy - które rozumiem. Ciężko nawet na cynaon się przesiąść z windows. To zupełnie nie jest podobne jak twierdzi wiele osób.
Tych co twierdzą że jest podobne nie słuchaj. Ewentualnie KDE jest TROCHĘ bardziej intuicyjne dla windowsowego usera ale też nie jest podobne. Linuks to zupełnie inna bajka, inny system plików, inne zasady uprawnień, inne drzewo procesów, inne programy do rzeczy które robisz na windowsie. Trzeba trochę posiedzieć zanim człowiek poczuje się "jak u siebie". Najpierw wirtualka, później dualboot a w końcu tylko linuks.
Druga sprawa że trzeba mieć też kompatybilny sprzęt. Jak masz kartę NVIDII to ryzyko problemów bardzo wzrasta. Nie mówię że na pewno będą tylko że jest dużo większe prawdopodobieństwo niż w przypadku AMD, Intela itp. Ponadto jakieś bardzo nowe laptopy - a to touchpad może świrować, a to klawisze FN nie będą działać, a to kamerka nie będzie chodzić. Dlatego jeżeli już to albo się trzymać linii biznesowych popularnych producentów laptopów dla firm - Lenovo (Thinkpad), Dell (XPS), HP (EliteBook) albo kupować inne przynajmniej 2 lata po premierze.
@@domantlen6231 Samemu na Mint próbuje sobie od niedawna, mam nadzieję że okaże się na tyle dobry że zastąpi windows. Nie mam wielkich wymagań tylko stabilność oraz kilka różnych programów.
@@ToTematmint jest spoko
Naucz się mówić "ę" nie bede tylko będę ;)
gdyż? :-D
A ty naucz się doceniać czyjaś pracę
@@ToTematbardziej mnie zabolało niż powinno 😂
Sprawdzałem chyba kilka , i większość robiła to dobrze. Przepraszam ale nie pamiętam jakie to były.
Szkoda, że nie wspomniałeś o F i r e f o x, a tym bardziej o B r a v e.
U mnie Firefox nie dość że mulił system, to dodatkowo wszystkie pliki jakie przeglądasz zapisuje na dysku. Nie musisz ich nawet ściągać na dysk, wystarczy że oglądasz i się zapisują. Żadne opcje w ustawieniach tego nie zmieniają. Dużo użytkowników się na to skarżyło, bo przez to robi się śmietnik i dysk się niepotrzebnie zapełnia, ale twórcy mieli to gdzieś. Z tych powodów nie używam Firefoxa.
@@_szod_ ciekawe, że różne doświadczenia ludzie mają z przeglądarkami. Ja zaś miałem wiele lat Operę, ale zaczęła mnie wkurzać awariami (z utratą kart bez możliwości ich otwarcia z powrotem co było najgorsze), zamulaniem oraz zrobiła się kobyła z niej, no i mówią, że ma macki z Chin. Przeszedłem na Firefox i żałuję tylko, że tak późno. Jestem już na nim 2 lata chyba i żadnej awarii nie miałem nigdy, a bardzo dużo z niej korzystam, kart mam otwarte w tle tyle, że głowa mała, jak na tę ilość to mogę powiedzieć, że nic mi nie zamula, a kompa mam 10 letniego.
Nie wiem o jakim zapisywaniu plików mówisz, ja nie zauważyłem nic takiego, nic co by odróżniało w tym zakresie inne przeglądarki. Czyszczę wszystkie dane co kilka miesięcy i tam też nie zauważyłem, aby było więcej niż w innych przeglądarkach. Może po prostu masz z automatu zapisywanie plików? bo inaczej nie wiem jak to rozumieć. Ja zawsze daję aby pytało mnie gdzie chcę zapisać. Chociaż przed wybraniem folderu on i tak już rozpoczyna pobieranie do plików tymczasowych, ale tak ma każda przeglądarka, choć Firefox nie pokazuje tego w postaci zielonego paska na dolnych ikonkach.
Wspomniałem w opisie filmu, w filmie niestety całkowicie wyleciało mi z głowy - bo skupiłem się na chromium - na kartce mam tylko 1 słowo do programu i od niego gadam - taka jazda bez dużego planu na bazie własnych doświadczeń, wtedy coś zapominam.
@@_szod_ Samemu zmieniłem Firefox na brave kilka lat temu z powodu mulenia. Mimo zmian w jego configu nic nie dawało - w długiej perspektywie (bo na początku tak). Obecnie po latach teraz brave też mi muli :-D Ale to nie wina cache, ciastek itp - tylko .... cholera wie czego.
@@_szod_ widzisz moją odp.? bo ja raz ją widzę, a raz nie... ten yt mnie kiedyś do szały doprowadzi
Coś z zestawu portable apps
Z cyklu: jak zaśmiecić sobie komputer 😅
Nie rozumiem programów do ochrony czy czyszczenia (wystarczy nie instalować 💩 i nie klikać w co popadnie) . 7zip również już raczej się nie przyda (funkcja wbudowana w system) . Czytanie plików PDF coś widziałem, że również jest taka funkcja w systemie.
Z kolei program do finansów można zastąpić excelem z chociażby wspomnianego libre office.
Wydaje mi się że Pana niezrozumienie wynika z Pana małej wiedzy w tym zakresie o programach i ich działaniu.
@@ToTemat a może po prostu lubię minimalizm? 😉 Warto otworzyć się na spojrzenie innych niż żyć w bańce i przepychać swoje racje. Zawłaszcza, że tak jak wspomniałem, część z tych funkcji jest już wbudowana w system a część po prostu niepotrzebna i zaśmieca system.
Dodam tylko, że od 12 lat nie mam żadnego programu antywirusowego poza wbudowanym i nie miałem żadnych zagrożeń z tym związanych.
@@nc3565 Lubisz minimalizm i to bardzo słuszna idea. Ale większości rzeczy nie zrobisz bez programów. Więc brak twoich potrzeb nie oznacza brak potrzeb u innych osób.
Dodatkowo jest to pewny kłam z Twojej strony - gdyż szukając himalaizmu czego szukałeś w filmie o dodatkowych programach.
@@ToTemat Nie muszę czegoś szukać, aby oglądać. Ten film mi się wyświetlił i czasem z ciekawości włączę coś co mi yt podrzuci. Może został mi podrzucony, bo ostatnio dużo oglądałem o Windowsie 11, aktualizacjach, nowych funkcjach, prywatności etc. 🤷🏽♂️
Dodam tylko że wbudowany archiwer działa średnio. Ma problemy z innymi formatami poza .zip'em a z samym zipem też jeżeli np. hasło jest zaszyfrowane AESem w wyższej bitowości. A 7zip sobie z tym wszystkim radzi bez problemu. Po prostu co innego gdy program jest tworzony przez dedykowany zespół ludzi a nie jakaś przystawka (biblioteka) która ma załątać daną funkcjonalność.
Sumatra PDF - niedawno przeniosłem się z adobe reader acrobat i szkoda, że tak późno to zrobiłem
Samemu z Foxit na niego wsiadłem. Akrobatę to chyba miał każdy na systemie domyśleni dawniej. Oczywiście wersje czytnika a nie edytora.
@@ToTemat ja Foxita nigdy nie używałem. Był Adobe Reader, póxniej się przekształcił chyba w Acrobata
@@adam1709 Z Abdobe w Akrobatę a w przyszłości w Kamikaze pewnie :-D
@@ToTemat no tego już doświadczać nie chciałem stąd ewakuacja😄
5 pozycja... link do Comodo nie dziala ..!!!
Witaj, dziękuję za sygnał. Poprawiłem link na inny, do innego hostingu z tym programem. Już powinno być w porządku.
kurde, sobowtór Johna Travolty. 😆
Jaki tam sobowtór, miałem swoje życie w USA ale pomyślałem, a czemu nie Polska. Nauczyłem się Polskiego i postawiłem nagrywać własne produkcje wideo. Oto cała tajemnica. Po prostu teraz jestem w Polsce dla Was! :-D
najlepszy program to Kononowicz białystok robi fszystko
Ale on robi tak, żeby nie było nic
w darmowej wersji nie ma wszystkich zabezpieczeń
W której? Jakiego programu?
@@ToTemat Comodo Internet Security Premium
Jest i był i nadal jest bezpłatny. Wystarczy pobrać z linku co podałem wersji 12+. Ma wszystko w wbudowane i wszystko działa, każda osłona.
Najlepszy program do haseł to kartka i ołówek 🤪
To jak jakieś zaproszenie do phishingu :-D Na kartce może okazać się bardzo zgubne z wielu powodów. Twoją kartą i ołówkiem jest lokalna baza danych - wielokrotnie szyfrowana z hasłami offline. Nie ma obecnie lepszej na to metody.
Zauważ, że jak wpisujesz hasło (przepisujesz) w przeglądarce - to są robaki co nasłuchują Twoją klawiaturę. Bezpieczniej jest więc wywołać funkcję przez menagera haseł... a takich powodów jest naprawdę powyżej 20.
@@ToTemat A skąd niby ten robak miałby się pojawić? 🙂
Inna rzecz co miałby Ci ukraść? Hasło do Tindera? 😄
Wszystkie poważne rzeczy mają weryfikację kilkuetapową. Bardziej powinieneś bać się zgubienia telefonu 😉
@@Аняна W moim telefonie niczego nie ma niż telefony do innych ludzi. Ja telefonom nie ufam tak samo jak mecie itd. Robaka skąd - lub inny śledzik - z Internetu. Może coś się prześlizgać zawsze. Coćby z fotki od cioci doklejone do grafiki - okno zapyta czy dać dostęp 90% ludzi kliknie tak.
@@ToTemat Czyli wracamy do użytkownika? 🙂
Jednak więcej napsoci Ci konto na Allegro od fotek od Cioci na Facebooku 🙂
@@Аняна Myślę że masz rację, opiera się bezpieczeństwo w dużej mierze na sposobie wykorzystania. A co do drugiego zdania - mam w tym być może odwrotne zdanie. Być może bo za mało danych aby porównać konkretne przykłady.
co ty stosujesz edge ?
Tak ale tylko dlatego że korzystam z Rewards. A więc mi się to opłaca bo MS Bing mi płaci za hasła jakie szukam a szukam dziennie bardzo dużo - więc głupotą było by nie korzystać z tego - skoro co miesiąc dają mi po 2 bony na 50 zł za to tylko że korzystam z wyszukiwarki bing podczas i tak szukania jakie robię w Internecie. Dlatego do rwerds zachęcałem w osobnym filmie wiele ludzi bo to się opłaca - głupotą jest korzystanie z google - a rewerds najlepiej działa na edge.
@@ToTemat sam jesteś głupotą, idz do pracy jak nie masz pieniędzy a nie jakieś marne 50zl zbierasz przez cały miesiąc xD
A coś w stylu corela?
Którego - do jakich zadań?
Inkscape
Co za interes dawac darmowy program?
A dlaczego ja robię darmowe absolutnie nic z tego nie mając? Bo mam taką pasję i psychicznie mnie na to stać.
Bieda a bogactwo to czesto stan umysłu, a on wpływa dopiero potem na konto.
@ToTemat dziękuję za odpowiedź
Po pierwsze - wymowa nazw programów w języku angielskim jest do dopracowania, to bardzo drażni.
Po drugie - edycja foto tylko i wyłącznie Fast Stone Viever. Nie ma lepszego !
Zawsze jak ktoś piszę w formie: "Po pierwsze", to jeszcze nigdy nie widziałem naprawdę wartościowego komentarza.
To nie jest film o nauce języka angielskiego.
Na komputerze z Windows trzeba zaznaczyć na moim komputerze nie ma windows i cały film jest bez sensu z takim tytułem.
Dla Pana tak bo pan jest w 1% ludzi z innym systemem. Film jest dla pozostałych. Ale podobno na Lunux używając WINE działa każdy program też z Windowsa - więc czy aby na pewno nadal nie pasuje dla Ciebie?
@@ToTemat To fakt Wine pozwala zainstalować pliki z rozszerzeniem .exe tylko po co? W repozytorium jest zazwyczaj lepszy i darmowy odpowiednik takiego programu.
BTW prócz wine są też aplikacje do instalacji większości gier na Windowsa to tak dla graczy.
@@ToTemat Wyrzuciłem WINE, bo windowsowe programy nie są mi potrzebne. W zasadzie wszystko jestem w stanie zrobić w Linuksie: office, obróbka dźwięku, filmów itp
@@drugiekoozapasowe2690 Ale takiego programu jak balbolaka tam nie ma nawet podobnego tam nie ma co do możliwości - przynajmniej na minta nie widziałem.
7 zip wersja 4 i wersja 9 są dobrej jakości ale następne wersje mają syfa koronawirusa
program antywirusowy comodo internet security wersja 2.3.6 do wersji 6.3 jest dobrej jakości ale avast wersja 5.0 jest wysokiej jakości
Ostatnia bezpłatna wersja jak nadal jest aktualizowana i najlepsza to: 12.2.2.8012 - Comodo Internet Security Premium - jest całkowicie bezpłatna.
@@ToTemat comodo internet security wersja 12.2 i nowsze wersje nie aktualizują zabezpieczeń tylko interfejs graficzny i baze wirusów w chmurze internetowej dla windows 11 od wersji 8.4 wersja 8.4 jest ostatnią aktualizacją bezpieczeństwa
@@prezeskodaty4637 Oczywiście że aktualizują, codziennie pobierają nowe bazę wirusów i algorytmów. Masz nawet daty pobrań. I wersje baz co dzień nowsze.
@@ToTemat nowa baza wirusów algorytmy są dostępne w chmurze internetowej ale aplikacja monitorująca system komputerowy nie była aktualizowana od wersji 8.4 tylko interfejs graficzny aktualizują w aplikacji dlatego avast jest podobny i wystarczający
@@prezeskodaty4637 Niech każdy z nas zatem zachowa własne przekonania. Avasta nigdy przenigdy nie polecę i nie zainstaluje już ponownie.
Jeśli nie chcesz kłopotów to daruj sobie programy antywirusowe 🙂
Czy możesz rozwinąć tą myśl?
@@ToTemat Program antywirusowy nie ochroni Cię przed nowym zagrożeniem, a stare wirusy są wyłapywane już na serwerach dostawców usług.
Jeśli użytkujesz tylko legalny soft ze sprawdzonych repozytoriów nie ma sensu marnować zasobów na kolejny program rezydentalny.
Ty tu mówisz o całym pakiecie Comodo z którego użyłabym tylko piaskownicy i serwera DNS. Pytanie jak to będzie działać na słabych maszynach?
Programy antywirusowe służą raczej do odmóżdżenia użytkowników. "Mam antywirus to będę klikać we wszystko jak leci" 😄
@@Аняна ciężko się nie zgodzić z tym co napisałaś. Dziś zdecydowanie ważniejsze od antywirusa jest edukacja w postaci tego aby nie klikać we wszystko jak popadnie, uważać gdzie się wchodzi, co pobiera i co instaluje.
@@adam1709 Banki od lat nie używają antywirusów. Polegają na rozproszonych backup'ach 😉
Zwróć uwagę jak dystrybuowany jest firmware do różnych urządzeń. Dostajesz plik, który zanim wgrasz, oprogramowanie wewnątrz urządzenia sprawdza czy ma właściwą sumę kontrolną. Jeśli suma kontrolna się nie zgadza, plik jest wadliwy. Nie jest Ci potrzebny antywirus. Potrzebujesz znajomości sum kontrolnych oryginalnych danych.
Poza tym, antywirus potrafi automatycznie wykasować pliki systemowe... No i klops 🙂 Z wirusem działało, bez wirusa przestało 😄 Najgorzej, jeśli zdechło szyfrowanie danych na dysku. To wtedy powodzenia życzę.
@@Аняна Dlatego z antywirusów teoretycznie najlepszy jest... MD , bo swoich własnych plików systemowych nie powinien wykasować🤔..
Ciekawe ma pan życie, tyle rzeczy przeglądać, programów, tematów sieciowych ogarniać.
Trzy programy wybrałem do testów ;).
7Zip i Balabolka to programy stworzone w Rosji.
@@BlessoPL no i? Nie ważne gdzie, ważne co mają w środku. Też pierwszy ma otwarty kod, drugi nie wiem bo nie używałem
@@adam1709 Stosowanie rosyjski programu antywirusowego Kaspersky zakazane zostało w Stanach Zjednoczonych. Departament Handlu USA podjął taką decyzję ze względu na bezpieczeństwo narodowe.
@@BlessoPL Kaspersky ma otwarty kod?
@@BlessoPL oczywiście zapewne wiesz co jest w amerykańskim Symantecu, Office, Windowsie, co ma "ryjoksiążka", wiesz co ma w środku Adobe, wiesz co ma Edge, wszystko przeanalizowałeś i stwierdziłeś, że tam nic złego nie ma i używać bo to programy amerykańskie a jak amerykańskie to super bezpieczne i nigdy nikogo nie szpiegują
@@adam1709 Sam napisałeś " nie ważne gdzie- ważne co mają w środku".
Kaspersky ma "coś w środku"? NIE ! Ale jego twórcy są związani ze służbami rosyjskimi.
Więc sam program nic w środku nie ma a jednak został zakazany !
XAMPP wcale taki dobry nie jest... Niestabilny bardzo, ale zbytnio alternatyw nie ma
Obstawiał bym, że miałeś awarie MySQL? Ona tak może złapać błąd pliku, jeśli się zamknie źle program. Powinno najpierw się wyłączać MySQL, a dopiero potem Apache. W innej kolejności - może być wywrotka. Tak samo jak od resetu PC czy awarii maszyny z restartu i pliki zbuforują, a sesja potem rozpoczyna się nowa.
Właśnie też nie znam lepszej alternatywy. A i mi się zdarzały pady bazy danych i ponowne ich przywracanie, raz łatwe a raz bardzo trudne. Ale nadal brak realnych alternatyw.
Oczywiście są warte uwagi jeszcze: USBWebserver oraz chyba częściej policealny WampServer (może nawet i lepszy oraz stabilniejszy) lub AMPPS.
Jeśli szukasz mocnej alternatywy w pierwszej kolejności spróbuj WampServer. Samemu się jakoś nie mogę do niego przekonać, choć to pewnie już przyzwyczajenie.
@@ToTemat Tutaj nie chodzi nawet o SQL. Ale XAMPP w skrócie to pociąg bez maszynisty ;)
WampServer odrobinkę lepszy tutaj racja
@@000rosiu heheh ja go postrzegam nie jako pociąg, ale jako taran kolejowy na torach z trochę kwadratowymi kołami. Ale jedzie siłą rozpędu :-D i masy oczywiście. Wampa najczęściej polecają ci co też tworzą aplikacje systemowe - choć naj naj... częściej to polecają konsole i odpalenie hosta konsolą :-D
Jednak w porównaniu do webserv i krasnala (dawnych tytanów) to Xampp jest zgrabny niczym gazeta, tylko że z gliny.
@@ToTemat Powiem krótko... Podsumowałeś to wszystko idealnie! A najlepiej to czysty apache i jazda (albo nawet hosting od razu ale tylko na litespeed albo ewentualnie nginx)
comodo jest płatmy
Jest darmowy i był zawsze ten co polecam i do jakiego daje linka w opisie. Po co pan gada takie nieprawdziwe rzeczy.
Brakuje mi programu CAD :(
Cad darmowy?
@@ToTemat Nie ma takiego co by działał jak należy. Przerabiałem temat i kupiłem Gstarcad do domu bo w pracy wiadomo autocad.
Pozdro
freecad
Naucz się wymawiać angielskie nazwy programów i innych opcji. Nie da się tego słuchać jak kaleczysz wymowę. Wszystko to co chcesz przekazać idzie przez to w piach.
nie wazne..... potrzebujesz posluchac jakiejs pieknej wymowy to ten kanal nie jest dla Ciebie....
dokładnie - autor filmu potrafi powiedzieć "ołpen sors", ale już "edż", czy "gugl" nie chce przejść przez gardło
Człowiek powswieca swój czas, wkłada prace żeby podzielić się wiedzą a ty mu mówisz że coś źle wymawia? Nie jest Ci wstyd ?
thX TT
Co on gada? 7zip królem😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 jako gracz w ets2 powiem 7zip to g...no. Winrar działa bez zarzutu . To 7zip działo jak nie dostało padaki.
Winrar jest rosyjski i nie jest pewny,sam 7zip też,zmieniłbym na inny paker.Dobrze,że kod jest otwarty.
@@johnymnemonic4657 Nie wytłumaczysz tym ludziom ich głupoty. Bo inaczej nie pisali by głupot. Oni żyją w swoim świecie - jakiego nie ma. lub ktoś każe im tak mówić - bo dziwnie to skoordynowana akcja.
Zamiast thunderbirda dalmym EMclient
Czyli polecasz coś gorszego zastępując coś lepszego? Coś co darmowe daje do 2 kont zaledwie w obsłudze i nie jest open source.
Edge to jest totalny badziew, a o Bingu to nawet szkoda gadać.
Co polecasz jako lepsze? Oraz dlaczego oczywiście. Szczególnie wyszukiwarka mnie ciekawi.
Brave? Firefox+ublock?
@@xxxxxx-pp7kx A wyszukiwarka?
@@zielinski7263 brave search lub startpage
@@zielinski7263 brave search lub startpage
Moim zdaniem speech note jest lepszy od balabolki
Jest on płatny do zadań jakie wymieniłem?
@@ToTemat Mozilla Public License 2.0
@@jarekzawadzki Ale czy w nim głosami stworzysz pliki audio mp3? Pliki z książek czyli tysięcy stron podzielone na segmentu o ustalonej własnej długości? Bo nie znam tego programu dlatego pytam.
@@ToTemat Chodziło mi to, że nie używa SAPI, za które trzeba zapłacić, jeśli się che mieć coś porządnego, ale darmowe LLM-y, które dają radę. Ma też opcje przeciwną, czyli speech to text oraz tłumaczenie. Sprawdź. Czyta każdą długość tekstu, ma eksport do mp3 i kilku innych formatów. Nie widzę funkcji dzielenia pliku.
@@jarekzawadzki Sapi są darmowe i jest bezpłatnych wiele głosów po Polsku. Zobacz nawet u "złotowicza" na stronie tam masz 5 głosów, ale polskich jest obecnie 12 głosów bezpłatnie oczywiście SAPI5.
Windows Defender muli jak cholera nawet szybki sprzęt wydaje się wolny
U mnie nie muli, a mam przeciętny sprzęt i nie widzę go wcale że pracuje. Na starym laptopie takim o 50% słabszym bardzo go dożynał to fakt. Ale teraz też nie mam super komputera tylko przeciętniaka.
@@ToTemat Wydaje ci się wystarczy go wyłączyć i zaraz zobaczysz różnicę w używaniu
@@maxmadmax8994 Uważa Pan że ja tego nie sprawdzałem? Jak u mnie na słabej maszynie wszystko działa natychmiastowo obecnie.
Działa dobrze ,ale spróbuj kiedyś kasperskiego to dopiero jest muł...I tak przetestowane różne z wyłączonym MD.
@@ToTemat U mnie też super. Mam bardzo starutkiego laptopa hp.
Oszukujesz nie ma nic za darmo tylko logowanie jest DARMOWE !
Znaczy jaki z programów od ciebie cokolik chce?
Zasmiecilem PC i stracilem 41Euro
@@stanikkramer953majątku nie straciłeś klikając next 😂
Zamiast 7zip lepiej NanaZip, która bazuje na 7zip ale posiada np. integracje z interfejsem Windows11(bo autor 7zip nadal siedzi na Windows 10 i nie zamierza tego wprowadzać)
W sensie nie działa ci na 11?
@@ToTemat Działa, ale na Win 11 pod prawym klikiem nie będziesz miał bezpośrednio menu kontekstowego od 7zipa a od NanaZip już tak. W 7 zip trzeba najpierw wejść w "pokaż więcej opcji" i jest więcej klikania.
@@0101-t4r Muszę powiedzieć że to dość dziwne aby go nie było. Bo menu kontekstowe jest ale być może próbowałeś wersje nie instalacyjną ale przenośną?
Przecież to jest wina layoutu Windows 11, a nie problem z 7-zip :)
a czy Libre Office ma dodatki w stylu Power Query i Power Pivot ?
Jeżeli nie, to jest program dla gimbazy.
Wiadomo, nie ma akurat tego co Ty potrzebujesz to program jest do bani dla wszystkich. W końcu jesteś centrum wszechświata - tylko nikt o Tobie nie wie i to także jest błąd społeczności świata.
Spróbowałem wyszukiwarki edge przez chwilę, to w ogóle nie wyszukuje niczego konkretnego, same jakieś przeterminowane rzeczy
Edge to jest przeglądarka a nie wyszukiwarka. Przeglądarka nie ma znaczenia na wyniki, które znajdujesz.
Edge jest super do szukania i instalacji Google.
Google? - pewnie chodzi ci o chrome - czyli najgorszą przeglądarkę opartą na chromium. Gratuluję :-D
hehe, po co jest Edge w Windows? Aby pobrać inną przeglądarkę......
😂
Przed nagraniem takiego filmiku odpal proszę google translate i odsłuchaj wymowę polską/angielską. Słuchając filmiku jako podcast (bez obrazu), czasem ciężko się w ogóle domyślić, o jaki program chodzi. Rozumiem, że Polacy nie gęsi i swój język mają, ale skoro chcesz koniecznie wymawiać po polsku - to wszystko wymawiaj w jednym standardzie - Twoje filmiki staną się lepsze. Pozdrawiam.
Profesjonalnie wymawia się nazwy tak jak jest napisane w jakimś języku rodowitym w kraju gdzie się czyta. Nawet nagrałem o tym film dlaczego - bo jak usłyszysz Leroy Merlin tak jak się pisze, to go sobie wpiszesz - a tak jak się wymawia w kraju twórcy - to sobie wielkie G wpiszesz ze słuchu.
A czy Chińskie nazwy też wymawiasz po chińsku itp - czy dotyczy to prawo tylko angielskiego :-D
@@ToTemat Przed wystąpieniami publicznymi z szacunku dla odbiorców sprawdzam wymowę i np. Xiaomi nie wymawiam "ksiomi" tylko staram się naśladować oficjalną wymowę czymś w stylu "siaomi", a w przypadku gdy mam wątpliwość czy odbiorca zrozumie, dodatkowo literuję w języku odbiorcy "iks i a o em i".
Mój zarzut nie dotyczył stricte wymawiania po polsku tylko niekonsekwencji i wymyślania własnych interpretacji. Przykład z Twojego filmiku - "ksinwiew". Wymowa oryginalna "eks en wju" lub polska "iks en wuiew".
@@bartbaszt666 Niczego nie zrozumiałeś z mojego komentarza. :-D Szacunek musi być tylko jedno stronny według wielu widzów. Po prostu daj minusa i tyle.
Proszę Pana ktoś kto zajmuje się szeroko pojętym "IT" musi posługiwać się językiem angielskim - taki mamy świat.
Pan o angielskim nie ma żadnego pojęcia - wstyd
A dlaczego mam mieć? Skoro nigdy nie miałem żadnego związku z IT? Czy może mi Pan to wyjaśnić - oraz co ma być powodem mojego wstydu w moim przypadku? To że mam doświadczenie i wiedzę jakąś nie pracując w IT i że dzielę się z ludźmi tym co uważam za najlepsze rozwiązania?
@@ToTemat to chyba jakieś boty... nazwy też botowe
@@adam1709 W mojej ocenie swoje frustracje życiowe wylewa, a przynajmniej stara się wylewać na inne osoby.
@@ToTemat skoro nie masz żadnego związku z IT to po co przysłowionym "debilom" polecasz instalowanie miliona backdorow na komputerze? pewnie system z bloatem producenta na tobie robi wrażenie dobrze przygotowanego
@@ToTemat Każdy inżynier musi znać angielski, proszę spróbować nauczyć się angielskiego a wtedy zrozumie Pan jaką to daje satysfakcję.
Nie Używam Takiego Barziewia o jakim mówisz to jest CHŁAM.
Wiadomo to nie są programy dla idiotów.
Jeżeli przechodzisz na Linux to tylko Linux Mint Mate 22 (obecnie). Jest najlepszy. To stwierdzam już od 20 lat. No chyba, że chcesz zostać hakerem, to wtedy polecam Kali linux, zresztą oba są oparte na Debianie i są pokrewne. Resztą linuxów nie warto się zajmowac bo to tylko strata czasu.
Tutaj co czytam na ten temat artykuły to każdy polecam co innego ale z granicach 3 różnych dystrybucji: Mint, Fedora i zapomniałem tego trzeciego. Ale podobno także bardzo zacny. Jednak często faktycznie pada słowo MInt.
dlaczego tak uważasz? chciałbym widzieć jakieś uzasadnienie, nie w stylu ja tego używam 20 lat, jest najlepszy i kropka. Sam czytając co wybrać to każdy pisze co innego, ale kilka się powtarza m. in. Mint, ale często widzę też Fedora, Zorin, MX, Ubuntu, Manjaro... Kali też, ale to rzeczywiście dla zaawansowanych.
Kolego Linux Mint jest w miarę dobry dla początkującego użytkownika ale nigdy nie jest w niczym najlepszy z linuxów, o niebo lepsze są od niego Fedora 40, Open Susse, Nobara 40, Mangaro czy też Zorin Os . Więc nie pisz na przyszłość takich głupot że Mint jest najlepszy bo zwyczajnie jest pospolitym prostym z różnymi problemami w działaniu Linuxem 🙂
@@BaksikGame-nd8il Nie szanujesz, kolego, prawa człowieka do posiadania własnego zdania. Bardzo nieładnie.
@@jozefmenga9370 zdanie własne masz prawo mieć, ale miej to zdanie dla siebie i nie wypisuj bzdur oraz większych absurdów nie posiadając o tym szerszej wiedzy i doświadczenia w danej branży, to tyle w temacie i przyjemnego używania średniego Linuxa Minta 😉👍
Rany, żyjemy w kraju w którym każdy nawet przeciętnie wykształcony człowiek jakoś po angielsku mówi :/ Nie wymawia się Edge tak jak się pisze, ale "edż", nie wymawia cię Chrome tak jak się pisze, ale "chrom". Zanim zaczniesz robić jakiś film, może przynajmniej sprawdź najpierw jak się wymawia słowa, których używasz, bo to jest po prostu żałosne :/
Zapewniam Pana, że jestem wykształcony lepiej niż 95% Polaków :-D Bez najmniejszej wątpliwości, miej więcej tak układają się procenty.
Pan został pięknie wytresowany - że w Polsce mówi się po zagranicznemu. Przykre jednak jest, że nie zna Pan zasady dlaczego wymawia się fonetycznie nazwy różnych rzeczy.
A dla przykładu jak Pan napisze nazwę strony "leroy merlin" gdy zostanie wypowiedziane inaczej niż fonetycznie - a może jakieś chińskich lub japońskich znak (IZAKOSUMURA), które pisze się zupełnie inaczej?
Być może to uzasadnienie przerasta Pana pojmowanie. Ale to tylko dlatego, że został Pan tak wytresowany (wyuczony na bycie kolonistą) - więc proszę się nie przejmować. Inni czuwają, którzy rozumieją dlaczego tak jest w fonetyce. Dla tych ludzi jest ten film, a nie dla ogółu osób.
@@ToTemat Wykształcony człowieku, ja napisałem tylko, że te nazwy inaczej się czyta niż pisze, a nie jakie mówiący ma wykształcenie. Polecam wykształconemu człowiekowi czytać ze zrozumieniem. I o czym wykształcony człowiek powinien wiedzieć.
A to nie ma nic wspólnego z jakimiś fantasmagoriami o "wytresowaniu" tylko z regułami języka skąd pochodzą słowa. Polecam jednak się odrobinę douczyć, a jak zauważyłem, więcej osób już tutaj odniosło się do tego kalectwa językowego.
Cofłem sie w czasie jakies 20 lat 😅
Od lat mam winrara , 7zip to jak programik z widows 98, opera od lat tez dziala ,akcelerator mam idm grosze zaplacilem dozywotnia aktualizacja . Co do codek mam to samo . Pozdrawiam
Znaczy że masz go nielegalnie i piracisz? Bo on jest próbny pełny a jak dłużej nie opłącony to staje się nielegalny. Masz to opisane w umowie licencyjnegj - więc jak to jest opłąciłeś go?
odpowiednik idm to darmowy fdm
Bing to dopiero manipuluje i reklamuje goowno. To jest ukryty sponsor programu? A tak na marginesie, kim Ty człowieku jesteś z wykształcenia? Bo chyba nie działasz w branży IT.
Z wykształcenia jestem wieloma zawodami technicznymi i prawnymi.
@@ToTemat Jak coś jest od wszystkiego, to znaczy, że jest od niczego.
@@konfeush Uważasz że jestem od wszystkiego? A masz może jeszcze jakieś mądre przysłowia ludowe? :-D
@@ToTemat Owszem, znam dosyć sporo. Jednak najbardziej lubię ten. "Wolę z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.".
@@konfeush A odpowiedź na moje pytanie.
Moim zdaniem lepszy jest Softmaker Free Office.
Dlaczego? To chyba nie jest Open source? Nie bardzo rozumiem ich zatem cel - twórców tego oprogramowania.
@@ToTemat wczytuje się znacznie szybciej niż LibreOffice, lepiej radzi sobie z plikami płatnego monopolisty, i pozwala na utworzenie wersji przenośnej całego pakietu. Ponadto ma lepszy słownik języka polskiego. Przykładowo: wyraz 'nienajwyższy" Gates uważa za poprawny, podczas gdy Textmaker prawidłowo podkreśla go jako błędny.
@@andrzejukowski8262 Ale to jest darmowe, a na ich stronie znowu piszą o płatnych produktach. To znaczy że ma to 2 wersje? Nie znałem tego programu, dlatego tak dopytuję - mnoży się ich ostatnimi laty bardzo dużo. Ten brak Open source mnie zawsze zniechęca, ale to jak dla mnie.
@@ToTemat tak, są dwie wersje. I ma też wrrsję na Linuksa.
Testowany ,nie wiem czemu ale zajmuje trochę tego miejsca, do tego ma w moim odczuciu dziwny system instalacji z podawaniem adresu meilowego itd. LO na dziś uległ tak dużej poprawie , że do celów domowych jest w 100% wystarczający.
Windows 11 jest jeszcze lepszy niż win 10. Serio. Na moim 15 letnim kompie śmiga aż miło. Fujitsu i Dell uzyskali drugą młodość.
Ale my oceniamy jakość nie po tym czy działa na starszej maszynie, tylko czy szpieguje czy też nie. Oraz jak jest elastyczny oraz bezpieczny - a zupełnie w niczym nie jest po za tym że dział... choć jak na 15 latku że działa to dziwne bo ma wymogi sprzętowe większe - wic pewnie obszedłeś jakieś braki (nie mocy) ale specyficzne dla systemu.
@@ToTemat gówno się znacie na kompach i tyle. Windows 11 jest wspaniały. Windows Vista, 7, 8, 10 i 11 to jest to samo. Win 11 jest lepiej dopracowany choć i tak widzę w nim niedoróbki. Ale za to zoptymizowany by chodził dobrze. Już RAM 2 GB wystarczy mu do działania. 4 GB jest optymalny a na 8 GB to rakieta. Przy procesorze i5 2 generacji. Śmieszne było jak nowy 2024 Adobe Photoshop krzyczał na mnie, że śmiem go używać na takim lapku. Ale również działa bez zawieszeń. Tak to już jest , że puszcza się wrogą propagandę, że coś nie będzie działać. A wszystko po to by z klienta robić wała. Ja teraz mogę sobie pozwolić na lapka za mniej niż 100 zł. I będę zadowolony. Resolv to wielka i gówniana kobyła i tylko człowiek się z tym męczy. Ten program jest źle napisany. Trzeba mieć mocny lapek inaczej renderowanie trwa miesiące.
@@mariuszwieczorek8242 Proszę zatem korzystać z Windows 11 i ja nie widzę w tym problemu. Samemu na bazie mojej własnej wiedzy wybiorę po 10 już linuxa. Nie wiem po co się Pan unosi. To w moje ocenie jest nieadekwatne, takie emocje.
@@ToTemat robi pan wodę z mózgu ludziom. Ja na codzień używam chromebooka. I to mi wystarcza i 98% innym użytkownikom kompów pewnie również. Jaki linux pan proponuje? Większość sobie nie poradzi. Linuksy to jeszcze nie w pełni dopracowane osy. Różne używałem więc wiem. Wszystko zależy do czego coś potrzebujemy. Kiedy os jak android nas podłuchuje i podpowiada ludzie tego chcą. A pan zatrzymał się w rozwoju 30 lat temu. Wolę być podsłuchiwany i rozmawiać z osem niż klepać polecenia tekstowe.
@@mariuszwieczorek8242 W mojej ocenie Pan ma ten problem, że Pan myśli iż jest mądrzejszy od wszystkich innych ludzi. A jak ci inni ludzie mają odmienne zdanie niż Pan - to uważa Pan ich za ludzi głupszych od siebie.
Mistrzu jak mowa o komputerach i oprogramowaniu to nie można mówić "edge" tylko "edż"...pls!
Ja nie można, skoro to powiedziałem i nic się nie stało? Nie mogą tylko ludzie co mają wszczepioną blokadę :-D Ja takiej blokady nie mam wszczepionej i mogę mówić EDGE.
Pamiętaj Wytresowany Polak ma mówić po zagranicznemu w Polsce a nie po Polsku - tak samo znać nazwy wszystkie zagraniczne a nie mówić fonetycznie - tresura nie może się zmarnować.
najlepiej miec jak najmniej wtedy komputer dziala najszybciej im wiecej gowna wgrasz tym gorzej dla komputera
Uważasz że wszystkie aplikacje działają ci na raz? Znaczy jak masz 100 programów to włączasz jest wszystkie na raz nawet jak nie korzystasz z nich w danej chwili? Widzisz takie frazesy bez pokrycia logicznego trochę piszesz.
Jest prosty sposób, żeby temu przynajmniej w pewnym stopniu zaradzić. Mianowicie, jeśli nie ma takiej konieczności, to NIGDY NIC nie instalować na dysku C:. Ja mam dysk systemowy 250GB SSD, i na nim tylko to, czego nie dało się zainstalować gdzie indziej. Aplikacje mam na dysku D: a gry na E:. I nic mi nie spowalnia. Do niedawna miałem Windowsa 10, którego nie instalowałem w zasadzie nigdy nie licząc pierwszej instalacji (nie było potrzeby, bo po wielu latach chodził tak samo szybko jak na początku - było lekkie spowolnienie, ale niewielkie). W sumie zainstalowałem go raz - po poprzedniej modernizacji komputera. Było to w czasie procka i5- 7600 czyli jakieś 7 lat temu. Niedawno zmodernizowałem komputer i teraz mam Win 11, i póki co też nie ma problemu (ale tu nie mogę powiedzieć, bo za krótko jeszcze go mam).
@@ajgor64 Warto obejrzeć filmy o W11 - jak całkowicie straciłeś dzięki niemu swoją prywatność. Wszystko co robisz jest teraz nagrywane i monitorowane przez MS i ich 500 partnerów. A finalnie pakietowane i wysyłane od nich jako dane zbiorcze.
Dlatego uczę się linuxa aby już z 10 nigdy nie przejść na 11 ani żadnego Windowsa.
@@ToTemat kiedyś siedziałem na Linuksie. Nie podobało mi się. NIBY Do wszystkiego jest więcej programów niż na Windowsie, ale wszystkie są tak toporne, jak te z Windowsa 95. Kiedyś bodajże w Holandii wszystkie instytucje państwowe przeszły na linuksa, bo taniej. A po roku biegiem wracali na Windowsa, i ratowali co się da, bo okazało się że Linuks wcale nie jest taki cacy, jak niektórzy myślą. A nagrywanie i monitorowanie w Windowsie 11 można chyba zablokować.
@@ajgor64 Kiedyś linux to nie to co dziś linux na przykład mint. Wyłączyć możesz próbować - ale i tak będzie się to automatycznie włączać co aktualizacja systemu.
WPS Office w darmowej wersji.
@@andrzej21111 na Windows jednak lepiej libreoffice, tamten to jednak z Chin podobno i kto wie co tam w środku ma
Po co używać tego chińskiego, ciężko usuwalnego softu skoro można mieć libreoffice lub za darmo MS Office web?
@@krizz848 ciężej na telefonie coś wybrać
A może Freeoffice ???
@@krizz848 Polacy - boją się kacapcekiego softu lub chińskiego, ale w domu mają odkurzacze z chin co wysyłają przez wifi z 1 GB transferu nocą ;-D / Lub inne takie urządzenia w tym zegarki naręczne z WiFi i chińską apką do tych zegarków - tudzież dowolne inne sprzęty podpięte pod smart home lub Tuya. To tak na boku Panowie. Ale co nadal jest często faktem.
Comodo nie jest już free.
Oczywiście że jest, wystarczy go pobrać jak mówię w filmie i daje linka.