Kimérettem a telket! Telekhatár ellenőrzés a Zöld Juhar projekten

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • Kijött a földmérő, és lettek meglepetések...Nagy a baj? Majd rövidesen kiderül, hogy mit is mértünk...Te kimérted a telkedet? Ellenőrizted, hogy hol vannak a birtokhatárok? www.egyszeruen-passzivhaz.hu
    Nem lehetetlen feladat, és nem olyan bonyolult, mint amilyennek tűnik. Ugyanakkor lehetnek meglepetések.
    A különböző korokban különböző szintű műszerekkel és eszközökkel készült a felmérés. Egy idő után úgy digitalizálták az adatokat, hogy számos hiba forrása ez a folyamat. Ha ma nekiugrasz egy térképnek, és megpróbálod ellenőrizni a valóságot, könnyen pórul járhatsz. Érdemes szakembert felkérni erre a feladatra. Mindenfajta tervezgetés előtt érdemes egy földmérővel ellenőriztetni a birtokhatárpontokat, magyarul le is teszed a telek sarkaira a karókat. A videóban Kneifel György földmérővel beszélgetek, aki kitűzte a Zöld Juhar projekt pontjait.
    Itt érhetitek el Kneifel György földmérőt :www.kneifelgeo...
    Legyél törzsgárdatag SzakiEllenőr™ csapatában!
    Ha csatlakozol ehhez a csatornához, jutalmakban részesülhetsz:
    / @szakiellenor
    Itt rendeld meg a könyvedet!
    www.egyszeruen-passzivhaz.hu
    olvass bele! Már 35 oldal szabadon elérhető, nem kell feliratkozni sem!
    egyszeruen-pas...
    #birtokhatár #zöldjuhar #kimérés #földmérő #telekhatár #kitűzés #földhivatal #ellenőrzés #műszakiellenőr #szakiellenőr

Комментарии • 96

  • @faludiz
    @faludiz 6 месяцев назад +11

    Gratulálok a földmérő kollégának! Profi munka. Így legalább látják, hogy miért kerül annyiba pár karó leverése.

  • @janossziebert4970
    @janossziebert4970 6 месяцев назад +26

    Az 1970-es években készített ortofotó alapján készültek a manuális térképek, a helyben rögzített háromszögelési pontokhoz viszonyítva. Az ortofotó értékeléséhez hozzátartozott az is, hogy a valóságban a méreteket mérőszallaggal kellett rögzíteni és felvezeni az ortofotóra (épületek, kerítések, stb. körbemérése). Az elvárt pontosság +- 5 cm volt. A probléma - szemmel láthatóan a mostani koordináta rendszerhez képest a település "elcsúszása" - abból adódik, hogy a helyi alappontok nem elég pontosak voltak. illetve más koordináta rendszert használtak. Ez köztudott a képzett geodéták számára. Ennek feloldása a rendszerváltás után megkezdődött, de a magas költségek miatt mind a mai napig nem fejeződött be, helyette a manuális térképeket digitalizálták, majd az adatokat trarnszformálták, így az ellentmondások (a régi - EOV- és az új, GPS koordináta rendszer (WGS84) között) megmaradtak. Az EOV koordináta rendszer a Gellért-helyi főalapponthoz kötött, a WGS84, meg a csillagokhoz kötött. Azt is figyelembe kell venni, hogy az európai kőzetlemez mozog - évi néhány mm-t, amely az évtizedek alatt sok-sok cm-t tesz ki, így WGS84-es koordináta rendszerben mért adatok emiatt is mást mutatnak, mint az EOV koordináták, mert annak az alappontja is mozog a csillagkoordináta rendszerhez képest. Ezeket az ellentmondásokat csak egy országos digitális felméréssel lehetne felodani, mert akkor minden a "helyére" kerülne az új digitális térképeken, a videón is látható "hibák" kiküszöbölésre, kiegyenlítésre kerülnének. Ehhez meglehetősen sok pénz kellene, de egyenlőre nincs rá kormányzati szándék, inkább stadionok, 17 cm-es kilátók, erdő nélküli lombkorona sétányányok, stb épülnek.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад +3

      Köszönöm a hozzáértő kommentet!

    • @peterbalazs516
      @peterbalazs516 6 месяцев назад +1

      Az utolsó mondatod teljesen felesleges volt, mert hidd el, a stadionoknak még így is többen örülnek, mint ha ilyen "hülyeségre" költenék a pénzt. Senkit nem érdekel, hogy a térképen mi van, mert a kerítés nem ment arrébb 50 év alatt, és nem is fog.

    • @MrSzanlev
      @MrSzanlev 6 месяцев назад +10

      ​@@peterbalazs516 dehogy nem mentek arrébb a kerítések. A hátsó szomszédunk önerőből gondolt egy olyat ezelőtt 25 évvel, hogy megtoldja a 22 méter hosszú telekhatárunkon a telkét 1 méterrel, tehát hozzácsapott 22 négyzetmétert az övéhez. Erre nem derült fény, csak mikor megvettük az ingatlant 5 éve. Előtte albérlők lakták évekig. Ez az 1 méter eltérés elég volt arra, hogy a kerítés túloldalán lévő iszonyatosan rossz állapotban lévő nyárfa hivatalosan hozzám tartozzon. Ha az bármelyik szomszédban kárt tett volna, akkor az az én saram, úgyhogy szépen ki is vágattuk, miután jeleztük a szomszédnak, hogy elég komoly eltérések vannak a kerítésben. Nem vitáztak, egyből bevallották a turpisságot. 🙂 Apa földmérő mérnök, nagyon sokat jártam vele mérni, és nagyon durva kihágásokkal találkoztunk, főleg olyan helyeken, ahol önerőből húzták fel maguknak az üres telek mellett a drótkerítést a szomszédok. Az utcánkban volt még egy hasonló eset a második szomszédunknál, amit a videóban is említett a földmérő. A tervező betervezte a házat telekhatártól fél méterre, amiről miután apa kitűzte, kiderült, hogy az a valóságban a szomszéd telkébe belóg 30 cm-rel. Újratervezés, eltolták 80 cm-t a házat és a túloldalt mindjárt alig maradt csak 2.5 méter a kocsibeállónak. Nem lett volna poén egy 1 milliós építési tervet megváltoztatni utólag, de szerencsére ezt megúszták most szomszédék.

    • @vikpet8110
      @vikpet8110 6 месяцев назад

      @@peterbalazs516legalább faszságokat ne beszélj! ha a tök felesleges stadionokat közvetlenül nem is érzi az ember a zsebén, de azt igen, ha az egyik legnagyobb értéke az embernek, a telke, háza nem akkora, mint amekkora valójában kell hogy legyen.

    • @muranyizsolt8183
      @muranyizsolt8183 5 месяцев назад

      ​@@peterbalazs516Nem értek önnel eggyet, picit egyszerűen gondolkozik. Senkit sem érdekelnek a stadionok, néhány rendbontó ultrát kivéve. Ráadásul nem csak megépíteni drága őket, fenntartani még költségesebb! Amúgy a foci olyan mint a sex: nem nézni kell hanem csinálni...nyilván önnek azért érdektelen egy ilyen telekhatár probléma mert egy panelben lakik, hazamegy, ide egy két sört és heverészik estig a tv előtt.
      Engem viszont húsba vágóan érint a kérdés mert egy 80.000fős nagyvárosban lakom, kerteshazban. Próbálok magamnak termelni és állatokat tartani, ezért 10cm helyért is ádáz küzdelem megy a szomszédokkal...nem mindenki olyan kényelmes mint ön, én gondolok a jövőmre, az égezségemre és a környezetem biodiverzitására!
      U.i.: fociztam régen csapatban!

  • @DeKaratna
    @DeKaratna 6 месяцев назад +5

    Ez az első legfontosabb feladat. Mielőtt a telkünk vonatkozásában tovább gondolkodnánk. “Tudjuk hol a határ.” A birtokhatár!

  • @Krisztooof
    @Krisztooof 6 месяцев назад +31

    Én is földmérő vagyok, örömmel néztem a kollégát, magam se csinálhattam volna jobban 😉

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад +2

      Ha megnézed a videót, nem így van! És anyagi felelőssége is van. Ez volt az utolsó rosszindulatú kommented, és tiltva leszel! ok?

    • @Krisztooof
      @Krisztooof 6 месяцев назад

      Nem értelek, egyáltalán nem rosszindulatú a kommentem, jól végezte dolgát a földmérő mindent elmondott, kiértesített, bemutatta, elmagyarázta a birtokhatárokat, eltéréseket, hibahatárokat. Tudom azt is hogy anyagi felelőssége is van, mit értettél félre? Nem értelek Pisti.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад +5

      @@Krisztooof mellé ment, nem neked akartam írni, bocs!

  •  5 месяцев назад +1

    Egy hosszú utcasoron volt telkem. Minden telek szántóföldre nézett, a hátsó kerítések szépen egyvonalban, ahogy az a térképen be van rajzolva. A jertek mögött földút a gépeknek
    Kimérettem a határokat és megdöbbenve láttam, hogy a földmérő a határt a hátsó kerítésnél kb. 10 méterrel beljebb jelölte ki.
    Mondom a szomszédnak, hogy a hátsó kerítéseink nem jó helyen vannak. Csak néz nagyot, hogy neki ezt ne mondjam, mert a 60-as években itt volt, mikor kijelölték a hátsó határokat. Jött a tanácselnök, az házsor 2 végén leszúrt egy-egy karót, kifeszítették a zsinórt és az mentén csinálták a kerítést.
    Végül a kerítés maradt a helyén.

  • @anubytreewatcher7792
    @anubytreewatcher7792 4 месяца назад +1

    Nagyon precíz és lelkiismeretes a kolléga! Jó ilyet látni! Annyival még kiegészíteném a diskurzust, hogy a videóban említett "régi" térképek (legalábbis az én vidékemen) sokszor 1:2880-as öles rendszerűek és egyáltalán nem egyértelműek. A szakmai irányelvek nem egységesek. Erre utalnak a videóban is, hogy van olyan kolléga aki ész nélkül kitűzi GPS-szel a digitalizált határvonalakat--->ez óriási gondokat okoz később a többi, környékbeli munkákban!!! Amikor megkísérlem elmagyarázni a "megvezetett" tulajnak, csak néz. Nem érti, hogy a másik földmérő mit követett el. Ez érthető is annál, aki nem foglalkozik ezzel nap mint nap, de óriási a káosz országosan! Sok esetben bevonható a földhivatal, szakvéleményt kell készíteni javaslattal és utána az ottani kollégák elvégeznek egy térképhelyesbítő eljárást, melynek során szintén kimennek mérni és ellenőrizni kiértesítéssel. Jó esetben határozattal rendezik a viszonyokat és visszaadják a gyeplőt javítás után a kitűző földmérőnek! Ez azért nálam működik az esetek nagy többségében, nincs apelláta, már bíróság előtt is többször megállta a helyét....hát ja, nem egyszerűek a viszonyok....

  • @otigreengit9773
    @otigreengit9773 6 месяцев назад +5

    @SzakiEllenor En szivbol azt tanacsolom hogy lehet hogy most mindegy de 20 ev mulva meg lehethogy fontos lesz hogy hol a hatar. Ezert beszerezni egy foldfurot es 1m-1.20 meter melyen lerakni egy darab sint vay nagy fem darabot a szantasba amit femkereso megtalal. Es akkor az ott lesz par szaz evig es jelzi hol a hatart. Nem bolygatott reszen meg 1-2 betonvasat leverni.

  • @peterpiedl3312
    @peterpiedl3312 6 месяцев назад +1

    Köszi a Videót Péter!😮 Szüleim házánál az útra nem merőlegesek a telkek...de már mindenki építkezett az utóbbi 30 évben és kiegyenesítették(tük) őket jórészt. Így javult a tájolás is. 😁 Egymás melletti telkekbe mindenki belelóg kb annyit az utcafronthoz közel, mint amennyit visszaadott alul. Egyenlőre béke van és szeretet...mondjuk új lakó kb. 100 éve volt utoljára ezen a szakaszon.

  • @LaszloLiszteseb
    @LaszloLiszteseb 6 месяцев назад +3

    Remek a videó, különösen a térképek bemutatása tetszett, a többféle valósággal. Fontos kérdés ez, néhány éve vásároltunk egy telket, olyan faluszélit, felmérettük földmérővel a határokat, ha építünk rá, az szintén földmérés után kezdjük el a munkát.
    Máshol volt rá példa, hogy nem a kőzetlemez mozgása, hanem a szomszéd helyezte át utólag a kerítés oszlopait, kb. 60 centivel, némi küzdés után sikerült visszarakatnom. Sajnos vannak olyanok, akik a nőt is kilopják az ember alól, ha nem figyelnek rájuk.

  • @teszaribotond
    @teszaribotond 6 месяцев назад +3

    A foldmérő elérhetősége esetleg elérhető? Nagyon szimpatikus.

  • @bpdeveloper
    @bpdeveloper 6 месяцев назад +1

    köszönöm a videót

  • @attilacseti2699
    @attilacseti2699 6 месяцев назад +9

    Nekem a legdurvább eltérés 9 m volt!

  • @gabortoth3881
    @gabortoth3881 6 месяцев назад +8

    Mi ugyan igy kimérettük és kiderült hogy 3 m-rel átlog a szomszéd kerités de ők azt mondták nem érdelki őket.El vileg csak polgári peres úton lehet átrakatani elég fájdalamas, hogy erre földhivatalnak nincs lépése.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад +1

      De, amint hallottad van. Hozzon a szomszéd egy földmérőt, és méresse ki ő is! Aztán kiderül!

    • @gabortoth3881
      @gabortoth3881 6 месяцев назад +4

      @@SzakiEllenor Az is meg volt de arra is azt mondták hogy azt sem fogadják el és akár hány ember fogja kimérni akkor sem fogják arréb tenni csak ha majd a bírósági döntés lesz. De ha valaki tud más megoldást nagyon hálás leszek érte.

    • @gaborvisnyei8528
      @gaborvisnyei8528 6 месяцев назад

      francokat, kimérésnél őneki is ott kéne lenni tudtommal... aztán aláírása ott van... onnantól meg polgári per sem kell...

    • @gabortoth3881
      @gabortoth3881 6 месяцев назад +1

      @@gaborvisnyei8528 Igen rendesen kilettek értesitve és ott voltak 2x is és mind 2 alkalommal alá húzták hogy nem fogadják el....

    • @daniadino4366
      @daniadino4366 6 месяцев назад +1

      Ha a szomszéd használja a területünket, felmerülhet az elbirtoklás ténye. Érdemes rögzíteni, hogy közös megállapodás alapján használja a szomszéd a területet.

  • @tamasbartok8945
    @tamasbartok8945 6 месяцев назад

    Szoval selejtek voltak a tervezok. Fasza. Gratulalok.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад

      Te mit nézel? Ez miből jött ki neked?

  • @bergeronx367
    @bergeronx367 6 месяцев назад +1

    Mi falusi házunknál szélesedik a kert nem is kicsit, mondok példa számot(nem ez a pontos méter csak aránynak) fent 15m a kert végében 23m olyan 50m hosszú kert esetén.
    És jöttek új szomszédok és végig kerítést húzott(lecsípve a mi kertünkből), de ő neki rosszabb meg mert így neki csak portán keresztül tud bemenni szántani bármi, nekünk utca van mellettünk is hátsó udvaron keresztül tud bemenni a szántó gép, csak ugye a kerítés miatt nem tudja rendesen szántani az egész kertet.

  • @zabolatlan_nyekenyoka1291
    @zabolatlan_nyekenyoka1291 6 месяцев назад +1

    Csak érdeklődés szintjén kérdezem. Most oké, hogy földmérő kimérte régi / új nyilvántartási adatok alapján a telekhatárokat, de pl. ott a szomszéd karám esetében elbirtokál történt, szerintem már réges - régen. Vagyis mivel a szomszéd használta 10+ éven keresztül, és művelte, így egy per esetén szerintem bizonyíthatóan az övé a telek azon része....

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад +1

      Hát rohadtul NEM! Semmi nem akadályozza az eredeti állapot helyreálltását. Egy drága kerítés, egy épület esetén felmerülhetne ilyen. És egyébként nem is vitatta a dolgot. Egy bérleti szerződés lesz készítve, és jelképes összegért bérelheti továbbra is.

    • @rabandris
      @rabandris 5 месяцев назад

      AZ elbirtoklás nem automatikus.

    • @zabolatlan_nyekenyoka1291
      @zabolatlan_nyekenyoka1291 5 месяцев назад

      @@rabandris Nem az, de ha nagyon akarna, élhetne vele a szomszéd.

    • @gabor.nadudvari
      @gabor.nadudvari Месяц назад +1

      Ha én lennék ott a szomszéd, akkor azon a méteren nem vitáznék. A jó szomszédi viszony érdekében már másnap alrébb fúrnám azt a pár karám oszlopot, esetleg megkérném a szakit, hogy te szomszéd nem segítenél egy kicsit, és akkor közösen 2 pálesz mellett megoldódna a dolog. Rend a lelke mindennek, és akkor senki ne tud senkibe belekötni.

  • @ihaszzoltan5024
    @ihaszzoltan5024 6 месяцев назад +3

    2022-ben költöztem és tavaly kimérettem a telekhatárt mert eladó lett a szomszéd ház. Egyik szomszéd se jelent meg a kitűzött időpontra. A lényeg kiderült az eladó ház telekhatárra épült papíron a valóságban viszont a mi telkünkön van. Na ezt az ingatlant nem fogják a mi telkünk rovására felújjítani. 😂

    • @Flaxivadász
      @Flaxivadász 5 месяцев назад

      Egy jó szomszédság kezdete tipikus 😂

    • @ihaszzoltan5024
      @ihaszzoltan5024 5 месяцев назад

      @@Flaxivadász eddig minden érdeklődő megértette a házat nem tudja felújjítani mert ezt az oldalt vagy elbontja vagy marad vakokatlan. Így is jó 22m2 használ a jelenlegi tulaj a telkemből többet nem adok. :D majd szépen lenyomom sz ingatlan árán és megveszem én. :D

  • @Pitbull96Auriga
    @Pitbull96Auriga 6 месяцев назад +6

    Engem az érdekelne, hogyha egy földmérés után kiderül hogy valakinek a telkére átlóg akár csak 1métert a szomszédháza, akkor akár el is bonthatják a házat?

    • @aladarbelacecil
      @aladarbelacecil 6 месяцев назад +3

      Vagy simán elbirtoklással megszerezte a telekrész tulajdonjogát a ház tulajdonosa. Ha eltelt a ház építése óta 15 év, és a szomszéd nem panaszkodott, akkor kb. ez a valóság.

    • @zoltansarkozi8053
      @zoltansarkozi8053 6 месяцев назад +2

      A mezsgyekarók helyére minél hamarabb beton oszlopot vagy jó mélyen vasat kell keverni. Mert a traktorosok imádják kiszántani a szomszédok meg arrébb kalapálni.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад

      @@aladarbelacecil azért az nem
      Olyan egyszerű

    • @aladarbelacecil
      @aladarbelacecil 5 месяцев назад

      ​@@SzakiEllenorEz teljesen így van. Sőt, kifejezetten nem egyszerű. Meg még feltételek is vannak, amiknek teljesülniük kell. És hacsak a szomszéd nem óhajt kooperálni, akkor még bíróság is fog kelleni az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni a változást.

  • @zsoltbednarik313
    @zsoltbednarik313 5 месяцев назад

    Egyszer meg szívtam.Nem tudtam,H különbség lehet a valós és a mért adat között.Szerencsére a szomszéddal meg tudtuk beszélni.Annál is inkább mert egy eleve szűk kocsi beálló volt.Vagy a ház sarkát húzták meg vagy a porta határon lévő 20 cm széles 30 cm magas beton alap szedte szét a felnit.Balszerencsémre 20 cm elvették tőlem.Szomszéd jó voltából most 6 cm-rel szélesebb a beállóm.Ami sokat segít.

  • @RoBert-ix6ev
    @RoBert-ix6ev 6 месяцев назад

    de most akkor melyik térképadat,ami a valós? A régi mérés,az új digitalizált hivatali? Amiről kijelenteti,hogy bizony pontatlan,hibás a bevitel?
    Aktuális sajnos a kérdés a szomszéddal...

  • @balintmolnar2640
    @balintmolnar2640 6 месяцев назад +1

    Üdv! Jó a megérzésem, hogy ez Tolnában van? Ha nem titok melyik község?

  • @norbertkovacs7241
    @norbertkovacs7241 6 месяцев назад +4

    Mi is kiméretük van eltérés nem sok.
    Ö jött hozzánk is.

  • @sandorignacz
    @sandorignacz 6 месяцев назад +5

    Jól értem, hogy pontosabb volt a régi "szalagos" méréssel készült rajz, mint az új digitális rajz?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад +5

      Akkor még egyszer elmondom. Régen, amikor a területet felvették és elkészítették a mai modern térképet, akkor egy szalagos méréssel készítettek egy kézi rajzot. Ennek a kézi rajznak a digitalizálása történt meg, azaz nem felvitték a konkrét számokat, hanem egyszerűen mondjuk így, hogy befotózták, és ezt alakították át egy térképpé. Ez a művelet nyilván jár bizonyos pontatlansággal, a léptéktől függően. Most viszont a kolléga a tényleges számokat, mint egy rajzot felvitte a számítógépre, így ismét egy valós állapotot kaptunk, és ezt összevetette a jelenlegi állapottal, és kiderült, hogy annak idején jól mértek szalaggal. Viszont a digitális térkép tájékozódásnak nyilván jó, de annak alapján tervezni nem lenne célszerű.

    • @sandorignacz
      @sandorignacz 6 месяцев назад +1

      @@SzakiEllenor
      Köszönöm, így már értem 🙂
      Annyival egészíteném ki önmagam, hogy akkor a "digitalizálási folyamat volt "trehány" mivel a konkrét számokat nem vették figyelembe.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад +3

      Ahogy mondod!

    • @nyeleskettes
      @nyeleskettes 6 месяцев назад

      Nem. Megcsinálták a település digitális tervét és digitalizálták a régi rajzokat. A sok okos beírta a számokat. Átvitelt elírták. A rajzokon is lehetett elírás. A az digitális meg a beütött számokkal torz, csúszott képet ad.
      Kókler, utolsó paraszt munkát végeznek és úgy vannak vele hogy akinek kell majd kifizeti a mérést és ha egy megvan akkor az kiadja a hibát, lehet utánaigazítani a többit. Ha elég sok paraszt fizet a végén "közpénzből" meg lesz az a terv elvtársak.

    • @zoltanvass9492
      @zoltanvass9492 6 месяцев назад +3

      @@SzakiEllenorHa jól emlékszem a digitalizálás során belterületen plusz mínusz 1,5m a tűréshatár. Tehát lehet valakinél 3m eltérés is szerencsétlen esetben. Érdekes, hogy külterületen nagyobb pontosság az elfogadott. Nekik spórolás, az új lakóknak/méretőknek és szomszédoknak pedig kiváló alap az összeveszésre. Közben a hivatalban pedig jól szórakoznak, a perek után pedig bevétele lesz az államnak. Szépen ki lett ez találva...

  • @SzamBacsi
    @SzamBacsi 6 месяцев назад +2

    elképesztően érdekes, nem is gondoltam volna :-F

  • @peterpepezszijarto736
    @peterpepezszijarto736 6 месяцев назад +1

    Nagyságrendileg milyen árkategóriában mozog egy földkimérés ? Nem pontos szám csak tól-ig érdekelne

    • @laszlozaka4955
      @laszlozaka4955 6 месяцев назад +1

      Nálam 130e ft volt fejér megyében

    • @aladarbelacecil
      @aladarbelacecil 6 месяцев назад

      15 éve 80 rugó volt egy 3 telket + a közterületet (azaz szumma 4 ingatlant) érintő telekhatárrendezéshez szükséges kimérés + terv. Egy sima egytelkes kimérés ennél olcsóbb kategória - nyilván azóta volt némi infláció viszont.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад

      @@laszlozaka4955 ez egy reális ár. Adatok begyűjtése, kétszer kiszállás, kétszer mérés, felkészülés , feldolgozás, és igen drága műszerek fenntartása, beszerzése, műszerekhez digitális adatkapcsolat a muholdakhoz .

  • @TheJafab
    @TheJafab 5 месяцев назад

    Kedves Szakiellenőr! Érdekelne a véleményed a tetőterek, födémek,purhab szigeteléséről. Mostanában rengeteg hirdetés van fent hogy mennyivel jobb hő és hangszigetelő, valamint megoldja az illesztésmentes vízszigetelést is. A tetőtérben pedig közvetlenül belül l fújják bontás nélkül, állítólag nem kell megemelni a gerenda vastagságot mert vékonyabb rétegben is elég minta szálas szigetelőanyagok. Tényleg ennyire jó ez az anyag?

  • @zeee40
    @zeee40 6 месяцев назад

    Az jutott eszembe, hogy egy dombos-hegyes vidéken ilyen hosszú teleknél már felmerül: Hogyan vetítik a papírra a valóságban lejtő telket, annak oldalait, területét? Akár több méter is lehet az eltérés. Ilyenkor hogyan néz ki a GPS és a mérőszalag viszonya?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад

      Az észrevétel jogos. Ezt én is kérdeztem tanulmányai idején. Azonban ez már kilométeres távolságoknal lesz számíthato, egy ilyen
      kis ház hely méretű teleknél ez még elenyésző, bár nyilván számolható.

  • @adamtakacs9887
    @adamtakacs9887 6 месяцев назад +1

    Üdv. Nagyságrendileg milyen költségekkel jár egy ilyen vagy ehhez hasonló terület kiméretése?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад

      Nem a területtől, hanem sok mástól is függ a dolog . De ez kb 100-200e Ft közé tehető. De egy földmérő pillanatok alatt ad ajánlatot neked !

    • @adamtakacs9887
      @adamtakacs9887 6 месяцев назад

      @@SzakiEllenor Abszolút nem voltam tisztában az anyagi vonzatával, a későbbiekben tervezem kiméretni a saját területükön aminek a hosszanti oladala nem egészen párhuzamosan fut. Köszönöm a választ!

  • @kalmanbukovszkij8293
    @kalmanbukovszkij8293 6 месяцев назад +4

    Nem itt szaladgált a meztelen szatír?

  • @MartaBtrp
    @MartaBtrp 3 месяца назад

    Ó...

  • @trob83
    @trob83 6 месяцев назад +1

    Van tehát a kerítés, a régi mérés, és a földhivatali digitális térkép. Ezek közül melyiket kell valóságnak tekinteni, amihez igazítani kell(ene) a többit?
    Melyik ezek közül a jogi tény, amire azt mondhatom, hogy az az én földem?
    Nyilván a régi mérés egy múltbeli adat, azon visszamenőleges módosítást nem lehet értelmezni. De mi van, ez a három adatforrás három különböző adatot mond?
    A kerítést kéne arrébb építeni, vagy a digitális térképet kell igazítani a kerítéshez, vagy mindkettőt a régi méréshez?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  6 месяцев назад

      ez a földmérői munka szépsége, hogy kihámozza az igazságot. A telek területe adott, és közel 2500m2 esetén 6 m2 hiányzik csak. az elenyésző!

    • @trob83
      @trob83 6 месяцев назад +1

      @@SzakiEllenor Én a kérdést általánosságban tettem fel, ahol több hiányzik 6m2-nél.
      Jó értem, hogy a földmérőnek van olyan mérlegelési és döntési jogosultsága, ami az általánosan elfogadott mérési pontatlanságnál nagyobb eltéréseket is rendbe tegyen, hol így, hol úgy? (Aztán ha ez nem tetszik valamelyik félnek, akkor lehet hívni másikat is, aztán igazságügyi szakértő és per...)

    • @balazshorvath8410
      @balazshorvath8410 6 месяцев назад +2

      ​@@SzakiEllenor nem, sajnos a telek területe sem adott, össze vissza van módosítva szinten minden földhivatali tulajdoni lap. Az egész földmérősdi egy katyvasz, általában annak a javára kedveznek aki elmegy a földmérésre. Nem lehet kimondani, hogy a régi szalagos, a digitális vagy a kialakult a jogilag elfogadott.

    • @trokkertrokker
      @trokkertrokker 6 месяцев назад

      @@trob83 Te figyelj, elbirtoklás, meg hasonló játék előtt, keres fel egy ügyvédet, csak azért hogy tisztán láss mennyibe kerülhet, időben és pénzben egy birtokvita. Az elbirtoklás ami régen úgy volt, hogy ha használtál gondoztál egy területet, bár az a másé volt, talán 10 év után hozzácsaphattad sajátként a tiédhez, mára már, nagyon alapos indokkal kell nekifutni, hogy egyáltalán tárgyalásra kerüljön. Megfutottam, neked ne kelljen.

    • @trob83
      @trob83 6 месяцев назад +1

      @@trokkertrokker Tudom, hogy az egy külön történet. És nincs is konkrét ügyem, csak kíváncsiságból kérdeztem.
      15 év.
      De ha már említetted: miért nem fogadták be a keresetedet?

  • @tiborbalazs440
    @tiborbalazs440 6 месяцев назад +1

    MÉG MINDIG FELKERESNEK MUTASSAM MEG A TELEK HATÁROKAT MÉG MINDIG AZ 1920 AS TÉRKÉP ALPJÁN CSINÁLOM ÉS VITATKOZNI KELL A MOSTANI FŐLDMÉRÖKKEL EDDIG MINDIG IGAZAM VOLT

  • @janosvarga9628
    @janosvarga9628 6 месяцев назад

    Mèrőszallag az amit nem tartanak pontosnak .

  • @KaTejutub
    @KaTejutub 4 месяца назад

    33 millió

  • @pistajoska6318
    @pistajoska6318 6 месяцев назад +2

    Létezik ortofotó. Ezeket a légi fotókat előírt időnként csinálták a területekről . Ezeket is föl lehet használni , lekérni. visszamenőlegesen is .
    Vannak csodák a földméréssel. Pesten csináltak egy felüljárót és a közepén nem értek össze. Az egyik oldal tengerszintjét az Északi tengerhez, a másikat a Földközi tengerhez mérték . Kb 30 cm eltérés volt.
    Valahol magyar országon történt. Az út mellé szervízutat építettek. Ki kellet sajátítani telek részeket. Mérnökök méricskélték, kijelölték az utat, és fölépítették. Csak volt egy kis bibi. Az ismerősömnek a háza lógott be az útba. Mentek önkormányzathoz és ott húzogatták a válukat. Az út elkészült a ház benne van az útba. Két év munka után most jött a felszólítás a kisajátításra. Két év alatt senki sem vette észre a házat az útban?

    • @dalloszsolti
      @dalloszsolti 6 месяцев назад +4

      A felüljáró valóban nem ért össze, de nem a mérés miatt, hanem technológiai hibát vétettek az építők az elemek ragasztásakor, mert sietni kellett az átadással.