Norton Commander [TOWARY MODNE 91]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 дек 2021
  • Kto zaczynał pracę z komputerem w erze DOS-a, po prostu musi znać ten program. O pewnym fenomienie, który "był tym najważniejszym", by po latach zniknąć zupełnie. Historia Nortona - od wydania pierwszego, do wersji napisanych pod Windows 95.
    Dyskietka została podarowana przez sympatyka serii. Dziękuję! :)
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/smialekadam
    oraz do subskrybowania:
    ruclips.net/user/AdamSmialek?...
    Napisy: Anna Śmiałek
    #Norton #Commander #TotalCommander

Комментарии • 906

  • @pokrec
    @pokrec 2 года назад +10

    Linuksiarze się szeroko usmiechają. U nich jest "mc". I do dziś działa i jest namiętnie wykorzystywane.

  • @sebastiandziarmaga-dziayns3028
    @sebastiandziarmaga-dziayns3028 Год назад +7

    Ktoś, kto lubi pogrzebać w Linuksie, nadal ma z tym do czynienia - pod nazwą "Midnight Commander".

    • @TomaszTrelaPlus
      @TomaszTrelaPlus Год назад

      Dokładnie, to jest standard dla tych co wciąż pracują w konsoli.

    • @pralkatv3485
      @pralkatv3485 Год назад

      Pamiętam, wciąż mam notebooka w którym Win95 zastąpiłem Redhatem

  • @Maxsoft9
    @Maxsoft9 2 года назад +7

    Total commander został ponoć napisany przez byłego programiste Amigowca. Wzorem tu był amigowy FileMaster.

  • @diesirae4548
    @diesirae4548 2 года назад +6

    Zdecydowanie lepszy był właśnie Dos Navigator. Dla mnie super funkcją była możliwość skojarzenia go z różnymi archiwizerami, ZIP, rar, arj, lha(mój ulubiony w tamtych czasach) A dla wygody użytkowania komputra uruchomionego z dyskietki startowej był maleńki Volkov Commander, no i najszybciej kopiował pliki wg. moich testów 🙂 Dos Navigatorem spolszczyłem sobie praktycznie w 100% dosową przeglądarkę zdjęć SEA. To były fajne czasy 😊

    •  2 года назад +1

      Sea robiła wrażenie, pierwsze zdjęcia w true color :)

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 2 года назад

      To prawda - dość długo go używałem, ale go zawsze tak skonfigurować, aby miał kolory Norton Commandera. Ten zestaw kolorystyczny był świetny dla oka. Podobnie potem konfigurowałem TAG-a jak edytor Turbo Pascal-a 6.0: niebieskie tło, żółte litery.

  • @ussarius
    @ussarius 2 года назад +5

    Na PC był też darmowy i leciutki Volkov Commander. Jako stary amigowiec jednak do zarządzania plikami wolałem Filemastera i Directory Opus, szczególnie wersję Magellan. Teraz DO jest dostępne na Windows.

  • @GadesChannel
    @GadesChannel 2 года назад +6

    Używam do tej pory (legalnego) TotalCommandera :) nie tylko do wyświetlania list plików, synchronizowania, podglądania, ale też do połączeń FTP, masowej zmiany nazw czy przeszukiwania zasobów dyskowych :)

  • @retrowikid
    @retrowikid Год назад +4

    Norton Commander defined the late DOS era. I think it was fantastic in many ways. Covering DOS without Norton Commander does not feel complete as this was a true trend setter that inspired many other great programs such as DOS Commander, Volkov Commander, Midnight Commander, as well as more modern Windows applications that still present the same metaphor, as Total Commander.
    Congratulations on covering Norton's history. It really was a wonderful program. I also reviewed Norton Commander in this year's DOSCember series and I fondly remember using it first more than 25 years ago...

  • @1Miro2345
    @1Miro2345 2 года назад +30

    Total Commander na początku miał nazwę Windows Commander, ale firma Microsoft wymusiła zrezygnowanie ze słowa "Windows". Używam tego programu na codzień :)

    • @przemekwiecawski5784
      @przemekwiecawski5784 2 года назад

      Nie zawodny program

    • @iw5757
      @iw5757 2 года назад

      @@przemekwiecawski5784 Przedwczoraj próbowałem pobrać pliki uzupełniające z serwera FTP znanego wydawnictwa. Na ich stronie widnieje informacja że w pole adresu przeglądarki należy wpisać adres ftp pliku znajdujący się w książce i pobieranie zaraz się zacznie. Niestety przeglądarka Chrome zastrajkowała. Tak samo Opera. W wyszukiwarce znalazłem informację że nowe wersje przeglądarek na Windows 10 nie obsługują już pobierania z serwerów FTP! Wydawnictwo ma zapewne zaufanie do wiedzy czytelników, bo w pomocy nie znalazłem nawet słowa jak sobie radzić w tej sytuacji. Zainstalowałem więc Total Commandera którego nie używałem od lat i pliki pobrałem bez problemu

  • @andrzejwisniewski7358
    @andrzejwisniewski7358 2 года назад +5

    Po przesiadce w 1996 z amigowego Opusa bardzo szybko zaprzyjaźniłem się NC. Oj, śmigało się jak zając po katalogach a strzałki i Enter były intensywnie użytkowane. I.... tak mi zostało po dziś dzień tyle że teraz jest właśnie Total Commander i tez nie wyobrażam sobie bez niego użytkowania peceta. Fakt że wielu (a zasadzie większość) tego nie rozumie. Pozdrawiam

    • @astrovroobel
      @astrovroobel 2 года назад

      :)
      Do szybkiej synchronizacji katalog (np. backup) używam właśnie TC. Niestety, do niczego więcej. Niestety - bo musiałem się odzwyczaić od NC i TC, bo coraz mniej ich było na maszynach, z którymi miałem kontakt, a njeobycie z Eksploratorem Plików było niewskazane. I tak już zostało. A tymczasem do przesyłania plików do/z Linuksów używam WinSCP w trybie TC. :)

  • @Michal.P.P.
    @Michal.P.P. 2 года назад +8

    Pecetowcem zostałem dopiero w drugiej połowie lat '90, ale jeszcze będąc użytkownikiem Amigi, uczyłem się Norton Commandera u kolegi. Po przesiadce na PC, przez długie lata korzystałem z Total Commandera i w sumie ciężko mi określić moment, kiedy przestałem, ale na pewno były to już czasy panowania Windows 7.

    • @olo1299
      @olo1299 2 года назад

      To tak jak ja. W sumie przestałem go używać w chwili gdy przestałem używać PC

    • @ukasza6606
      @ukasza6606 2 года назад

      A ja używam do dzisiaj i sobie nie wyobrażam inaczej. A w DOS faktycznie Dos Navigation był lepszy od NC.

  • @kamilkroliszewski689
    @kamilkroliszewski689 2 года назад +9

    Do tej pory na linuksie korzystam z midnight commander, nie wyobrażam sobie pracy w konsoli bez tego programu.

    • @OzziemandiasPL
      @OzziemandiasPL 2 года назад +3

      Jak w Windowsach praktycznie nie korzystam ze wszelkiej maści Commanderów, tak w Linuxach pierwsze, co wrzucam w linię komend po skonfigurowaniu źródeł to "sudo apt install mc" :P

  • @knociszcze
    @knociszcze 2 года назад +4

    Klawisz F6 to poza przenoszeniem pliku, również zmiana jego nazwy bez przenoszenia. Wystarczyło wcisnąć f6 i wpisac nowa nazwę pliku, wtedy automatycznie kasowała się ścieżka docelowa i plik pod nowa nazwa zostawał w pierwotnej lokalizacji.

  • @berniibernii2683
    @berniibernii2683 2 года назад +7

    Norton Commander... To był potężny przełom w obsłudze dos-a, do dziś go używam pod nazwą Total Commander 🙂

  • @przemoharp
    @przemoharp 2 года назад +5

    Miałem NC na oryginalnych dyskietkach :) Kupiony za dosc sporą kasę. Dopiero później dowiedziałem się o istnieniu DOS Navigatora oraz przede wszystkim Volkov Commandera - który mając te same funkcje co NC zajmował jakieś 50 razy mniej :)
    Zboczenie "nortonowskie" zostało do dziś - nie wyobrażam sobie pracy na systemie bez jakiegoś "nortonopodobnego" menedżera plików - np Total Commander.

  • @waldemarrudolf6250
    @waldemarrudolf6250 2 года назад +4

    Ja rozpocząłem przygodę z Nortonem około 1992 roku. Miałem krótki "romans" z Dos Nawigatorem. Ale gdy poznałem Total Commandera... Dawał wszystko co poprzednicy, a oprócz tego możliwość przesyłania przez FTP. Korzystam z niego (nowszych wersji pod Windowsa) do dzisiaj.

  • @krzysztofszczygo5760
    @krzysztofszczygo5760 2 года назад +3

    Jak sobie przypominam ile czasu spędziłem z NC to dziwię się temu strasznie ale wtedy odwiedzając znajomych, którzy mieli komputery to zawsze był on włączony z nakładką NC właśnie. Te dwa niebieskie bloki oddzielone dwiema liniami to jakaś magia tamtych czasów bo budzi miłe wspomnienia.

  • @SQ3LLX
    @SQ3LLX 2 года назад +6

    Po instalacji systemu pierwsza aplikacja to... Total CMD. Kolory ustawiam oczywiście na te jedyne słuszne - Nortonowe, niebieskie :) Pod Linuxem naturalnie Midnight Commander. Tak to już jest z ludźmi urodzonymi w latach 80'siątych. Jeszcze pamiętamy Spectrum (ale słabo), C64 (uczyłem się na nim programować!), Amigę, DOS'a, NC, wiemy co znaczy 286/386/486 i co niektórzy chcą i potrafią ożywiać takie zabytki.

    • @wojtekwojtek2030
      @wojtekwojtek2030 2 года назад

      Szkoda że kiedyś pozbyłem się takich zabytków jak 286 czy 386 albo C64. Dziś chodzą za niezłą kasę

  • @sawomirjarzyna7453
    @sawomirjarzyna7453 2 года назад +7

    Kapitalny odcinek - teraz poprosimy o polskim legendarnym edytorze tekstu TAG

    • @jacekmarkiewicz174
      @jacekmarkiewicz174 2 года назад

      O Tak! I jeszcze "Quatro Pro" tudzież "Lotus 1-2-3"

    • @DonPedro6901
      @DonPedro6901 2 года назад +1

      @@jacekmarkiewicz174 wszystko się używało, takie czasy były. Mało tego! To było na laborkach na uczelniach wyższych!!!

    • @januszlepionko
      @januszlepionko 2 года назад +1

      A pamiętacie Chi Writer?

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 2 года назад

      Mam prawie wszystkie wersje, zaczynając od 1.51 (wersja ta trafiła do wszystkich szkolnych pracowni komputerowych (nie było ich wtedy dużo) dzięki centralnym zakupom MENiS. Ten edytor błyskawicznie "zawojował" w Polsce wszystkie biura. TAG-a wykończył MS Word 2.0, bo zaczęto w Polsce sprzedawać komputery razem z Windows 3.1 PL (najpierw trafił do szkół, a zaraz potem MS Word 6.0 PL). Ciekawą wersją była w zasadzie chyba nigdy nie wydana: TAG 1.64. Być może była to wersja przejściowa, ale miała dwie podstawowe zalety: łatwo można było pisać po niemiecku (w mojej szkole germanista był wniebowzięty) oraz można było rysować tabele, składające się z linii pojedynczych i podwójnych i nie było żadnych kolizji na ich skrzyżowaniach. Po raz pierwszy można było dobrać sobie kolory liter i tła. TAG powstał w S.P.I. InforService, a autorami byli: Artur Duszewski, Tomasz Kosiński i Grzegorz Wąsowski. Według winiety tytułowej na ekranie - program powstał w latach 1988-1989. Ostatnia wersja - to chyba TAG 3.16. Gdy pojawiła się wersja TAG 3.11 w instrukcji obsługo wspominano, że będzie wersja dla Windows. Nic z tego nie wyszło. Równolegle istniał edytor QR-Tekst, powstała nawet wersja dla Windows (mocno "muliła" ona komputer), ale MS Word "wykosił" całą konkurencję.
      ruclips.net/video/P__6dF-2jvE/видео.html

    • @DonPedro6901
      @DonPedro6901 2 года назад

      @@adamcichowicz1474 pamiętam jak do 286-ki dokupiłem 1MB RAM, bo dzięki niemu Word 2.0 śmigał o niebo szybciej. Dzisiaj 1GB to kawałek zajętości systemu! :D

  • @jakubmokrosinski5039
    @jakubmokrosinski5039 2 года назад +3

    Oj był szał na to był. Jeszcze w podstawówce uczyłem się obsługi przedostatniej dosowej wersji. Potem długo używałem Total Commander, ale windows xp przyniósł już tak dobrze działający i ergonomiczny eksplorator plików, że i TC zrezygnowałem.
    Dzisiaj raczej pracuję na linux. I tutaj widać spore "naleciałości" z NC. Z resztą po dziś dzień jest rozwijany i wspierany midnigh Commander, który jest niemal lustrzaną wersją NC. I tutaj bez niego wiele osób nie wyobraża sobie pracy na komputerze. Nie dziwię się. Ja również dość często go używam. :)

  • @bluemetal7279
    @bluemetal7279 2 года назад +5

    Używałem Norton Commandera, a Total Commandera używam nadal już chyba 20 lat i nie wyobrażam sobie czegokolwiek bez niego, u mnie to podstawowy program który przebija pod każdym względem windowsowego eksploratora.

    • @adredy
      @adredy 2 года назад

      Do czego ? otwierasz 2 okna i masz :/

    • @bluemetal7279
      @bluemetal7279 2 года назад +3

      @@adredy ale total commander ma te wszystkie skróty klawiaturowe, no i wszystko widać jak na dłoni. Wygoda i szybkość obsługi przede wszystkim 😄

    • @bluemetal7279
      @bluemetal7279 2 года назад

      A może przedmówca pisał ironicznie? 😀

    • @push3kpro
      @push3kpro 2 года назад

      @@bluemetal7279 W Windowsie nie masz skrótów klawiszowych? Nie możesz skonfigurować sobie gui? Używasz TC z przyzwyczajenia, a nie dlatego, że jest lepszy. Piszę to jako osoba, która używała TC przez lata, aż doszedłem do wniosku, że mogę robić to samo z normalnego eksploratora, czasami nawet szybciej. Obecnie nawet do ftp mi nie jest potrzebny, bo Windows to potrafi, ale kto by takie rzeczy sprawdzał...
      Za to na macosie i sporej części gui Linuxowych dowolny CMD jest przydatny.

    • @bluemetal7279
      @bluemetal7279 2 года назад

      @@push3kpro ok przyznaje się, używam TC z przyzwyczajenia i dobrze się z tym czuję.

  • @tomaszpuwalski
    @tomaszpuwalski 2 года назад +6

    Bezpośrednim spadkobiercą Nortona jest raczej Far Manager niż Total Commander. Far jest absolutnie genialnym oprogramowaniem, a przy tym jest darmowy - czego nie da się powiedzieć o TC (z którego w Polsce 99% użytkowników korzysta nielegalnie).

    • @swoovko
      @swoovko 2 года назад +2

      Tak, Far Manager to rewelacja. Używam go do dziś. Jedną z pierwszych rzeczy instalowanych na świeżym systemie.

  • @grzegorzjermoaj3829
    @grzegorzjermoaj3829 2 года назад +3

    Przepiękny odcinek, łezka mi się w oku zakręciła. Zaczynałem od NC 3 na początku lat 90 i do dziś używam TC, nie wyobrażam sobie bez niego pracy na plikach. Oprócz DN był jeszcze Volkov Commander, bardzo szybki i też z dużymi możliwościami. A propos NC, na studiach używałem jego trybu graficznego, żeby wizualizować obliczenia realizowane w Fortranie 77. To były piękne czasy.

  • @anx239
    @anx239 2 года назад +4

    Fajny odcinek, do dzisiaj mam PC 486 do zabawy. Mam na nim oczywiście NC 5.5 PL. W dawnych czasach krotko używałem jeszcze programu konkurencyjnego: XTree.

    • @mlodzin90
      @mlodzin90 2 года назад +1

      Ja mam parę starych komputerów w kolekcji. Najczęściej korzystam z 486DX2/66 ;) Mam też 286 i 386SX. Lubię sprzęt z tamtej ery, miło powspominać...

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 2 года назад +1

      XTree to też był ciekawy wynalazek - zanim zobaczyłem NC - przez rok używałem XTree, bo był w komplecie oprogramowania z komputerem Vendex Headstart III (2 sztuki kupiliśmy dla szkoły, w której pracowałem).
      ruclips.net/video/gb_X07Vqqg8/видео.html
      ruclips.net/video/t56LmE6CKWQ/видео.html

  • @martinflashgordon
    @martinflashgordon Год назад +3

    Dziś używam Total Commadera. Używałem wszystkich jego poprzedników i taką posiadam wersję pudełkową na dyskach 5,25". Nie do znalezienia na aukcjach internetowych. Mam jeszcze Directory Opus na PC, który używam ba Amigach od dawien dawna. Jednakże wersja PC nie jest poreczna tak jak TC.

  • @adammisiek11
    @adammisiek11 2 года назад +4

    Bardzo fajny odcinek, bardzo za niego dziękuję :) przypomniały mi się "stare, dobre" czasy :) do dziś uzywam Windows Commandera :) ale o NC pamiętam :) pozdrawiam

  • @bolek158
    @bolek158 2 года назад +23

    no i był jeszcze Volkov commander, który był w zasadzie klonem NC, wyglądał identycznie, mial tę samą funkcjonalność, tyle że zajmował o wiele mniej miejsca

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 года назад

      Ten to był później...

    • @lordlogan3308
      @lordlogan3308 2 года назад +1

      nie klam, nie bylo nic takiego. byl tylko norton commander

    • @baqbaq11
      @baqbaq11 2 года назад

      Aaaach volkov commander 😃 zapomniałem już że istniał 😅

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 года назад

      @@baqbaq11 Wołkow to była nowa rzecz, pamiętam go już z czasów DOS 6.22.

    • @sawomirmajak7310
      @sawomirmajak7310 2 года назад

      Wgrałem go zamiast nortona jak zaniosłem komp do naprawy w optimusie bo w regulaminie gwarancji był punkt o pirackim oprogramowaniu a VC był dołożony na plycie cd z gazety

  • @_arturjutkowiak_film
    @_arturjutkowiak_film 2 года назад +5

    Directory Opus - numer jeden wśród nortonów po dziś dzień.

  • @wolfik555
    @wolfik555 2 года назад +2

    W latach 90, często stawiało się NC obok Windows i za jego pomocą odpalało się gry dosowe 🙂

  • @kacperkucinski7702
    @kacperkucinski7702 2 года назад +3

    Oh rany, przeprowadzka z Amigi na PC i zamiana Directory Opus na DOSowego NC to byla trauma - alez to bylo badziewie! Dopiero alternatywy - Dos navigator, Volkov i w koncu Total Commander, zalataly dziury w usability, daly potrzebne narzedzia i wzgledna wygode.

  • @chudy9818
    @chudy9818 2 года назад +5

    Mój pierwszy PC ze względów ekonomicznych nie miał twardego dysku. Była tylko jedna stacja. System odpalał się z dyskietki, z autoexec'a zakładany był ramdysk w rozszerzonej części pamięci. Tam wrzucany był Norton i potrzebne pliki DOSa. Teraz już można było wyjąć dyskietkę startową i wsadzić np. grę. Pół studiów tak się przemęczyłem, robiąc jednak wiele projektów na tym. A potem po przepracowaniu dwóch miesięcy wakacji kupiłem HDD NEC 105MB. I nastała inna epoka. Po co ja takie rzeczy pamiętam.

    • @jacektomasik5472
      @jacektomasik5472 2 года назад +2

      Miałem to samo :-))) Mój pierwszy HDD to 40MB. Kosztował krocie.

    • @subbookkeeper
      @subbookkeeper 2 года назад

      ja tak odpalałem kiedyś Windowsa 3.1. Dało się to upchnąć do pliku ARJ na dyskietkę 1.44 i potem skopiować do ramdysku. Akurat wtedy dysk 120MB kosztował jakieś chore pieniądze a od kumpla pożyczyłem stary 40MB Seagate na którym zainstalowałem 3.1. Potem tylko wystarczyło wyciąć maksymalnie system do takich rozmiarów aby się odpalał z ramdysku i spakować do pliku ARJ. Miało to coś koło 1.1MB Potem na dyskietkę i do ramdysku.

    • @pawel6034
      @pawel6034 2 года назад +1

      Też tak miałem. Przy kupnie pierwszego PCta (+30 lat temu) i ograniczonym studenckim budżecie dylemat typu "albo rybki albo akwarium" rozwiązałem kupując duże akwarium bez rybek. Czyli: mogłem kupić np. procesor 286 i 640 kB RAM i HDD 5 MB czy 10 MB (to by było małe akwarium i malutka rybka), ale wolałem dokupować po kolei: na początek 386DX i 2 MB RAM (w nim RAM dysk na OC itp), bez HDD, a dopiero po iluś tam miesiącach za pieniądze z korepetycji dokupiłem drugi FDD (tym razem 2.5"), a potem 105 MB HDD - to jak teraz 10 TB :).

  • @henrykk3516
    @henrykk3516 2 года назад +8

    Chyba jestem stary, bo pamiętam te czasy :)))

  • @elventillo
    @elventillo 2 года назад +6

    też należę do pokolenia DOSa używającego do dziś TC (po drodze nazywał się Windows Commander ale ktoś mu zabronił używania pierwszego członu) - takich jak my można poznać w rozmowie gdy używają słowa "katalog" zamiast "folder" (takiego słowa używa pokolenie Windowsa, które umieszcza pliki na pulpicie a nawet nie zna do niego ścieżki dostępu, ba nawet nie wie co to jest "ścieżka dostępu")

    • @wojtekwojtek2030
      @wojtekwojtek2030 2 года назад

      A ja wiem co to ścieżka dostępu.Np na pulpit c:\users\jasiu\desktop

    • @elventillo
      @elventillo 2 года назад +1

      @@wojtekwojtek2030 masz użytkownika (admina) jasiu? ;P
      pzdro

    • @wojtekwojtek2030
      @wojtekwojtek2030 2 года назад

      nie

  • @butch821
    @butch821 2 года назад +5

    Zabrał mnie Pan tym filmem do najpiękniejszych lat mojego dzieciństwa. Serdecznie dziękuję!

  • @odlotowy
    @odlotowy 2 года назад +5

    Jestem starym pierdzielem bo kiedyś Norton, a dzisiaj Total musi być na każdym moim komputerze. Windows to tylko nakładka na commandera ;)

    • @Daventent
      @Daventent 2 года назад +1

      Windows był początkowo nakładką na MS-DOS

    • @KoJacek
      @KoJacek 2 года назад +1

      @@Daventent Jak to szło? Trzydziestodwubitowa nakładka na szesnastobitowy system pisany na ośmiobitowe procesory

  • @s3rverius
    @s3rverius 2 года назад +7

    17:31 Total Commander to nazwa późniejsza, po protestach Microsoftu. Nazwą pierwotną był Windows Commander.

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy 2 года назад +3

    Zaznałem cudu tego programu a z Total Commandera korzystam do dziś i nawet nie chcę myśleć o jego braku na dysku.

  • @solo1953
    @solo1953 2 года назад +4

    Bez Norton Commander'a, czy dzisiaj Total Commander'a nie da się żyć :)
    Piękny materiał ... jak zwykle!
    Pozdrawiam.

    • @wojtekwojtek2030
      @wojtekwojtek2030 2 года назад

      Ja czasami używam midnight commandera(mc) na linuxie

    • @solo1953
      @solo1953 2 года назад

      @@wojtekwojtek2030 Ja też, gdy przychodzi mi grzebać w Raspberry Pi. To bardzo pomocne narzędzie.

  • @gregoryhouse7140
    @gregoryhouse7140 2 года назад +3

    Doskonale pamiętam ten program. Norton był na moim pierwszym PC właśnie z Herkulesem, równolegle posiadałem Amigę, która w tamtych czasach graficznie biła ówczesne PC, na głowę. Co ciekawe programy do kopiowania to podstawowe narzędzia do wszystkich komputerów. Na Amigę był X-Copy nieśmiertelny kombajn. Myślę że odcinek na temat Amigi przydałby się, bo to konstrukcja przełomowa. Ale cicho siedzę by nie uprzedzać odcinka. Pozdrawiam.

  • @Mr7700mayday
    @Mr7700mayday 2 года назад +2

    Zaczynałem od Norton Commandera, potem Windows Commander, a teraz Total Commander. To pierwszy program jaki instaluję po Windowsie (nawet przed sterownikami). Na Linuksie jeszcze nie mam swojego ulubionego menedżera plików, ale testuję kilka dwupanelowych klonów NC

  • @marteenez
    @marteenez 2 года назад +2

    DOS Navigator był super. Miał np. kalkulator, w którym można było wpisać całe dlugie rownanie, z nawiasami itd.

  • @Agent_Bond007
    @Agent_Bond007 2 года назад +4

    Fajnie Adaś :D Nostalgiczny materiał sentymentalny

  • @dziabi3
    @dziabi3 2 года назад +4

    Materiał na mega poziomie.
    Świetny kanał i ten głos 👏🏻

  • @VHSTvRetro
    @VHSTvRetro 2 года назад +2

    Znam, korzystałem z 4.0 bardzo długo. Świetna nakładka ułatwiająca pracę z DOS. Po części wielozadaniowa - oprócz eksploatatora plików był również zegar :)

  • @Przemek_Nowak
    @Przemek_Nowak 2 года назад +2

    Fajne to były czasy. Polecenia DOSa znam do dziś. Nortona też się używało, nawet na jednym z monitorów miałem wypalone charakterystyczne ramki okienek - bardzo długo taki stary komputer pracował jako serwer plików w Novell-o podobnej sieci. NC 5.0 był tworem spóźnionym o kilka lat, wnosił niewiele nowego, a kiedy na rynek wchodził Win95 to stracił rację bytu - przynajmniej na początku panowania 95, bo później dziwnym zrządzeniem losu dosowa wersja Commandera była uruchamiana w okienkach. Już czuję zapach zbliżającej się serii o "programach do programów" czyli jakże modnych wtedy Turbo Pascalach, LOGO, Asemblerze i wielu podobnych językach programowania.

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 2 года назад

      Ta ruska wersja NC wygląda jak napisana w TP z wykorzystaniem pakietu TurboVision

  • @janekd11
    @janekd11 2 года назад +4

    Norton Commander, hmmm. Dla mnie to była rewolucja. Przygodę z komputerem zaczynałem od DOS'a ;) . Nagle przeglądanie zawartości kompa stało się takie łatwe. Teraz polecę wapnem, ...pamiętam dBASE :) . Do tej pory jedyny słuszny explorator plików to Total Commander ;) . Nadal 3mam Win 95 w wersji dyskietkowej, za którą wywaliłem tyle kasy, że głowa boli :D . Tak, że ten, ...NC rzondzi ;) . Aaaa i mój like to 800, ... :D

  • @Ryjuk
    @Ryjuk 2 года назад +6

    Wszystko super, ale z tym "padaniem ostatniego programu ksiegowego działającego w DOSie" to bym uważał, bo są nadal w użyciu co najmniej 2 programy. Co prawda przepisane by działały na nowych systemach operacyjnych Windowsa bez DOSboxa, ale poza tym się w nich nic nie zmieniło. Zresztą wiele Biur Rachunkowych i przedsiębiorców nadal tych programó używają!
    Zresztą można to sprawdzić - Buchalter WIN Warszawskiej firmy Graf-Soft, czy moduły firmy Marczyk...

    • @arturpanek5653
      @arturpanek5653 2 года назад +1

      Ja do dzisiaj prowadzę magazyn (a nawet trzy jednocześnie) na WF Magu dosowym i twierdzę że jest szybszy niż jego windowsowa wersja

  • @ukaszgieratowski1223
    @ukaszgieratowski1223 2 года назад +2

    Mam nadzieję, że to początek nowej serii o oprogramowaniu z dawnych lat.

  • @kosciej4x4
    @kosciej4x4 2 года назад +6

    Oho. Zapomniane o Midnight Commanderze z Linuxa, który to chyba najbardziej przypomina oryginał ;)

  • @tomaszstaron1233
    @tomaszstaron1233 2 года назад +3

    Jak zwykle świetny odcinek !

  • @lukewhaskavsky5493
    @lukewhaskavsky5493 2 года назад +4

    A linuksowy klon - Midnight Commander wciąż ma się dobrze. 🙂

  • @marekb1988
    @marekb1988 2 года назад +5

    Nadal Total Commander - jego wynikom Alt+F7 wierzę dużo bardziej niż temu co windowsowe "wyszukaj" potrafi znaleźć. Aż ciężko się odnaleźć u kogoś na kompie kto nie ma TC a trzeba coś w nim pogrzebać.

    • @mlodzin90
      @mlodzin90 2 года назад +1

      Jak ktoś się przyzwyczai do panelowego układu to ciężko się odzwyczaić. Bo to jest genialne w swojej prostocie i nadal się bardzo dobrze sprawdza przy nawigacji po plikach :)

  • @padekroczykowski4863
    @padekroczykowski4863 2 года назад +2

    Super, tyle wspomnień. Dzięki.

  • @michaorowski9575
    @michaorowski9575 2 года назад +7

    Warto wspomnieć, że pod systemy Linux od dawna jest dostępny klon o nazwie Midnight Commander, mc. Graficznie wygląda bardzo podobnie do starego dobrego NC. Używam go do dziś :) Jest też nadal rozwijany.

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 2 года назад +1

      Warto wspomnieć, że MC był w systemach UNIX, stąd niejako w sposób dosyć naturalny pojawił się w Linuxach :)

    • @pawel6034
      @pawel6034 2 года назад +1

      Też używam mc. No i w Linuksie są też odpowiedniki graficzne. Lubię środowisko KDE, więc siłą rzeczy pierwszą czynnością po instalacji systemu jest dla mnie zainstalowanie Crusadera. :) A w Windowsach Total Commander.

  • @grzhuc4842
    @grzhuc4842 2 года назад +4

    Moja nauka z NC i DOS zaczęła się kiedy nie znałem się na komputerach prawie nic. Dostałem swój pierwszy pc z preinstalowanym w95 i zacząłem usuwać pliki z katalogu systemowego i Windows. Pomyśleć że dziś jest tak łatwo zdobyć każdy soft a jak pomyślę ile zachodu musiałem poczynić w roku 97 żeby NC zdobyć 😂
    Ale głównie dzięki temu nauczyłem się swobodnego obsługiwania się komputerem przez wiersz poleceń i znam do dziś komendy

  • @pawesabinakrzyworzeka8349
    @pawesabinakrzyworzeka8349 2 года назад +6

    To mi się mega podoba - ciekawy człowiek, ma wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia, super się go ogląda.

  • @wojciechaugustyn1374
    @wojciechaugustyn1374 2 года назад +2

    Tak, potrzeba więcej filmów o programach. A więc programy modne, od Lotus 1 2 3, przez zipy i rary, przeglądarki, pakiety Office, AutoCAD itp. ALE proszę też o film o posterach - takich plakatach na drzwi.

  • @piotrc5809
    @piotrc5809 2 года назад +8

    Pierwsza aplikacja instalowana na świeżym Windowsie to TC. Bez niego umieram podobnie jak bez myszki przy laptopie....

  • @arturw7682
    @arturw7682 2 года назад +6

    W Linuxowej konsoli nadal można używać Midnight Commander-a :)

    • @natural76
      @natural76 2 года назад

      W Windowsie też.

  • @R.Rumian
    @R.Rumian 2 года назад +2

    Utwór grany podczas prezentacji wygaszacza ekranu mega przypomina brzmieniem SBB

  • @pablokielano9399
    @pablokielano9399 2 года назад +4

    DosNavigator miał jeszcze jedną szczególną zaletę - zajmował niewiele pamięci z podstawowych 640kB, co wtedy miało ogromne znaczenie.

    • @jakubborysko
      @jakubborysko 2 года назад

      i miał odtwarzacz cd. :)

    • @michalp.1484
      @michalp.1484 2 года назад

      @@jakubborysko i miał świetną implemetacje Tetris!!! Dos Navigator był najlepszy - oczywiście Directory Opus zupełnie poza konkurencją

  • @RunKingFilm
    @RunKingFilm 2 года назад +3

    Też sobie nie wyobrażam pracy bez Total Commandera. :-) W uzupełnieniu dodam, że konkurencją dla NC w czasach jego świetności był XTree..

  • @Radek.68
    @Radek.68 2 года назад +7

    Norton Commander to był program, którego używałem całe lata i de facto nigdy nie przestałem. Bo do tej pory używam Total Commandera (wcześniej jako Windows Commander). To jeden z pierwszych instalowanych przeze mnie programów. To program, który muszę mieć. :) I mam, mam też licencję. Serio.
    PS. Znacie HRejterów? W najnowszym filmie: ruclips.net/video/BvUM_waBTcw/видео.html
    czyli:
    Norton Commander.
    - A kim on jest?
    (westchnienie)
    - Był premierem Polski.
    - A z jakiej partii?
    (dłuższe westchnienie)
    - Z AWS-u.

    • @mlodzin90
      @mlodzin90 2 года назад

      Taak :) "tree to mi się kojarzy z Norton Commanderem" ;) rozbroiło mnie to, jak to oglądalem

  • @painkillergko
    @painkillergko 2 года назад +3

    Aż się łezka kręci:)
    Pozdrowienia z Rzeszowa Adam.

  • @TomaszLee
    @TomaszLee 2 года назад +3

    Po dość krótkim czasie używania NC kolega podrzucił mi VC (Volkov Commander) i przy nim zostałem.
    VC był mały i miał wbudowaną obsługę pakera RAR, co czasem było kluczowe (lepszy stopień kompresji w stosunku do ZIP) - pozwalało upchnąć coś w całości na jedną dyskietkę.
    Obecnie nadal używam podobnego rozwiązania, czyli Total Commander.

    • @st.john_one
      @st.john_one 2 года назад

      przyjacielu, było NAS wielu :)

  • @subbookkeeper
    @subbookkeeper 2 года назад +3

    był jeszcze nasz polski Foltyn Commander będący prawie klonem Nortona. Poza tym dziś jest darmowy Far Manager który obsługuje długie nazwy i pozwala skopiować dane z kompa na którym padł system a nie da się np. łatwo wyjąć dysku. Można go odpalić z dysku awaryjnego.

  • @marekpilarczyk5737
    @marekpilarczyk5737 2 года назад +4

    Genialne , aż sie łezka w oku kręci, Dziekuje za wspomnienia. ;-)

  • @charonunderground8596
    @charonunderground8596 2 года назад +3

    Do dziś używam NC w wersji 5 pod emulatorem DOSBoxa i na starych komputerach. Dokładnie tego samego którego uczyłem się w połowie lat 90. Natomiast materiał o Nortonie Commanderze dokładny, rzeczowy i z ogromną dawką nostalgii. Dziękuje i pozdrawiam

  • @adamgredys8339
    @adamgredys8339 2 года назад +5

    Kolega (w czasach DOS-a 3.3) używał namiętnie XTree Gold. Dla mnie był on raczej niestrawny, natomiast miał plusy: bardzo dobrze zrobione drzewko katalogów oraz możliwość zaznaczania plików z wielu równocześnie katalogów.

  • @MrJarl76
    @MrJarl76 2 года назад +9

    Hola hola, spoko goście to przechodzili na pecety z commodore i Amigi, a nie z Atari :)

    • @ciechorobak3455
      @ciechorobak3455 2 года назад

      Ja przesiadłem się z... ZX-Spectrum+ od razu na PC-ta :) Były wtedy 2 opcje: albo dokupienie do Spectrum stacji FDD3000 i zabawę w CP/M (wtedy nowoczesne rozwiązanie i - wydawało się - przyszłościowe), albo przejście na PC (wtedy 286 z kartą Hercules i bursztynowym monitorem, bez HDD, ale za to z dwoma stacjami, w tym jedną "nowością" - gęstą 3.5" 1.44MB). Padło na PC - i całe szczęście dla mnie, bo teraz dzięki temu pracuję w branży IT :)

  • @michagiedrojc5513
    @michagiedrojc5513 2 года назад +3

    Powinien Pan wspomnieć że wygaszanie ekranu miało za zadanie ochronić monitor przed wypaleniem. Razem z filtrami promieniowania montowanymi na monitory były to wg. mnie pierwsze funkcje eko i ergo. Dające oszczędności energii sprzętu i zdrowia. Co we wspołczenych czasach jest oczywiste.
    Monitory crt bezpieczne dla użytkownika a raczej jego oczu, standard energy star itd aż do funkcji uśpienia która w windows xp uszkadzała dyski twarde.
    A z norton służył też do włączenia takich " programów" jak windows 3.11 czy windows 95.

    •  2 года назад +4

      Do tego sobie kiedyś wrócimy. Wygaszacze eko nie były, bo zużywały sporo mocy.

  • @jaceklewinski
    @jaceklewinski 2 года назад +1

    Doskonały odcinek. W 1992 roku pierwszy komputer na którym na poważnie pracowałem był wyposażony w system operacyjny DOS, manager plików Norton Commander, arkusz kalkulacyjny Quattro Pro i polski edytor tekstu TAG 😀👍

  • @radiozelaza
    @radiozelaza 2 года назад +2

    na Dos Navigatora faktycznie przerzuciłem się w 1996 roku i używałem jeszcze przez parę lat w Windowsie o dziwo. Miał bardzo poręczny edytor heksadecymalny plików, dzięki czemu "hackować" save'y w grach można było ;) To, co mnie zdziwiło jeszcze w DN, to to, że schowek windowsowy w nim działał. Zawartość skopiowaną gdzieś w apkach w Windowsie można było wkleić np w edytorze w DN. Rzecz nie do zrobienia w NC.
    A teraz niezmiennie Windows/Total Commander od ponad 20 lat...

  • @DonPedro6901
    @DonPedro6901 2 года назад +4

    Aż mnie poparzyło jak zobaczyłem tytuł i od razu w YT, bo... ja ciągle tego używam! A tak!!! Dziś już tylko w Dosboxie i Virtualboxie, ale używam :) ... bo potrzebuję nadal korzystać z file managera jakim jest NC w środowisku DOS.
    Niech żyje wiecznie żywy Norton! :D
    edit: aktualnie mam 4.0, ale zaczynałem od 2-ki, to było w 89/90 r.
    Oj, tak! W telefonie też śmiga, ale w DOSBoxie z przyczyn j.w. (mam w nim SuperMemo i 30 lat go używam do nauki słówek j. obcych).

  • @k4be.
    @k4be. 2 года назад +5

    Nie zapominajmy o znanym do dziś klonie "Midnight Commander" dla systemów nie-DOSowych :)

    • @piotrfelix
      @piotrfelix 2 года назад +4

      Uprzedziłeś mnie. :)
      Na Linuksie w trybie tekstowym mc jest jak najbardziej żywy.

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 2 года назад +1

      @@piotrfelix A w graficznym dla mnie podstawą jest Krusader :)

  • @marcinnowak777
    @marcinnowak777 2 года назад +1

    Najlepsze życzenia na Nowy Rok Adamie. Rób dalej to co robisz. Kanał jest rewelacyjny.

  • @januszwu973
    @januszwu973 2 года назад +2

    to chyba jedyny filmik w calym internecie pokazujacy wygaszacze z nortona, wiem bo niedawno szukałem. super, ale nostalgia :)

  • @pansorbifer8435
    @pansorbifer8435 2 года назад +5

    Volkov Commander był najmniejszym i najlepszym klonem NC na DOSa. A Midnight Commander na Linuxa to do dziś podstawa w większości dystrybucji...

  • @Mr.Jaro87
    @Mr.Jaro87 2 года назад +4

    NC , DOS ją do dziś używam na starym komputerze 🙂 ,a na laptopie TC ,stare gry np. nie wszystko śmiga w DOS box ,kiedyś to było 🤔

  • @krolikp
    @krolikp 2 года назад

    Jak zwykle najbardziej rzeczowe i nie nudne podejście do tematu. Aż łezka w oku się kręci......dziękuję za takie opracowania Panie Adamie.

  • @Piqus3
    @Piqus3 2 года назад +2

    Fragment z wygaszaczami ekranu nie pochłonął jednej minutki, a nieco ponad dwie (14:24 - 16:30). Oj, panie Adamie! Nieładnie tak oszukiwać widzów. 😉
    Ten odcinek przypomniał mi moje stare czasy, gdy notorycznie używałem "File Manager" na Workbench 3.0 i Amidze 1200. Ciekawymi funkcjami tego menadżera były "Crunch" i "Decrunch", służące do kompresji/dekompresji plików, używające algorytmu "PowerPacker". A ciekawostką było to, że nawet już skompresowany plik można było skompresować jeszcze raz, ponownie zmniejszając jego objętość - i tak wielokrotnie. Gorszą sprawą było to, że taki kilkukrotnie skompresowany plik ulegał uszkodzeniu. Taka sytuacja.
    Pozdrawiam i dziękuję za kolejny sentymentalny odcinek.
    P.S. Właśnie w tej chwili robię moje pierwsze podejście pod Retrobright, na obudowie zasilacza w/w A1200.

    •  2 года назад +1

      To była minutka młodości. Kiedy mama wołała, odpowiadaliśmy "minutkę" i w najlepszym razie trwała ponad dwie, a zwykle dużo dłużej :)

  • @marianniekonieczny1092
    @marianniekonieczny1092 2 года назад +3

    U mnie zdecydowanie króluje FAR,. To zawsze pierwsza aplikacja jaką instaluję na nowym windowsie.

  • @jeremytap3275
    @jeremytap3275 2 года назад +7

    Ty wyjdziesz z commandera, ale commander z Ciebie nigdy 😉

  • @piotrboryszek3684
    @piotrboryszek3684 2 года назад +1

    Aż się łezka zakręciła ;) Dziś, po wielu latach również i moja własna kopia NC ponownie wypełniła RAM komputera.

  • @KrystianPilot
    @KrystianPilot 2 года назад +2

    Witam!
    Norton Comander na Amidze 🙂
    Ale DOpus to już był szał 👍
    Tego PC już nie doczekało...
    Pozdrawiam!

    • @gorzyga
      @gorzyga 2 года назад

      Pecet też doczytał się Directory Opusa, pisany jest przez tych samych ludzi, co wersja na Amigę. Nadal jest rozwijany, polecam sprawdzić wersję demo.

  • @gieudowicz
    @gieudowicz 2 года назад +5

    zaczynalem moja przygode wlasnie uzywajac NC. Do dzis uzywam midnight commandera w konsoli linuksowej (wyglada i dziala jak stary dosowy nc) no i oczywiscie total commandera w okienkach

  • @PaweBodzioch
    @PaweBodzioch 2 года назад +6

    Do dziś nie wyobrażam sobie nie korzystania z Total Commandera. Total Commander jest dla mnie, jest oczywistą oczywistością. Czy to przy zmienianiu nazwy, kopiowaniu, przenoszeniu, czy też usuwaniu plików. Nie znalazłem lepszego rozwiązania od czasów DOS. Sam Windows tego w jednym oknie nie wyświetli. Ten program zawsze instaluje jako pierwszy przed sterownikami.

    • @fantargu_pchlego1190
      @fantargu_pchlego1190 2 года назад +1

      nawiązanie do sekty religijnej uważam za niestosowne. Proszę nie używać zakamuflowanych przekleństwstw, w stylu amen, czy podobnych inwektyw.

    • @nnnnnn3647
      @nnnnnn3647 2 года назад

      to smutne, ze nie potrafisz sie nauczyc niczego nowego.

  • @baqbaq11
    @baqbaq11 2 года назад +2

    W sumie także jako klon norton commandera powstał midnight commander na linuxa. Do dziś wspierany i używany 😃 nie wymaga nakładki graficznej więc jest oldschoolowo i praktycznie zarazem 😃😃

  • @toudi2250
    @toudi2250 2 года назад

    Prosty styl i prosty przekaz w materiałach który mnie urzekł zasłużył na suba i like. (takie mam odczucie przy oglądaniu i naprawdę zrobiło wrażenie ) Powodzenia :)

  • @adampaszczyca8334
    @adampaszczyca8334 2 года назад +4

    Przez Ciebie własnie kupiłem w końcu licencję TC :D

    •  2 года назад +2

      Jedna z nielicznych już dziś licencji dożywotnich z prawem do wszystkich kolejnych wersji.

    • @usagiyojimbo7475
      @usagiyojimbo7475 2 года назад +2

      @ Dos Nav został napisany w Pascalu, jak powiedziałeś.. dziwnym trafem zaś Total powstał w Delphi/Lazarus... coincidence ???

  • @ArkadiuszAureliusz
    @ArkadiuszAureliusz 2 года назад +3

    Ja tam do dzisiaj używam Midnight Commandera do codziennej pracy :)

    • @ArkadiuszAureliusz
      @ArkadiuszAureliusz 2 года назад

      @@Mac-UK Tak, oczywiście, Literówka się wkradła.

    • @sawomirsiwek7558
      @sawomirsiwek7558 2 года назад

      A ja nie używam. Jeszcze w linuksie był midnight commander a w Windowsach standardowo go nie było więc odzwyczaiłem się. To był czas zmiany pracy i zmiany podstawowego systemu.

  • @qba6663
    @qba6663 2 года назад +1

    Super miłe wspomnienia 🥰 dawniej to byla podstawa a ja osobiście lubiałem DOS-a podobnie jak Nortona, który był sporym przeskokiem w porównaniu do DOS-a 😁👍

  • @zibi457
    @zibi457 4 месяца назад +1

    Kiedyś bez NC ciężko było wyobrazić sobie pracę na komputerze. Dzisiaj pojedyńcze pliki kopiuję explorerem, ale gdy przychodzi konieczność większego mieszania to tylko TC. :) Do pracy z plikami niema nic lepszego.

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc 2 года назад +4

    Bardzo trudno jest używać na poważnie komputera bez takiego menadżera plików. Kopiowanie i sortowanie plików zajmuje wówczas wiele razy więcej czasu i staje się zupełnie niepotrzebnym wysiłkiem.

    •  2 года назад +2

      Prawdę powiedziawszy, gdybym kogoś zatrudniał, a ten nie znałby jakiegoś commandera, musiałby się wykazać wyjątkowo cennymi innym zdolnościami, które by ukryły ten brak. Właśnie z powodu tracenia czasu na zarządzanie plikami i nie tylko, bo umiejętność operowania TC to umiejętność sprawnego operowania komputerem. Ileż to razy widziałem kilkuminutowe zmagania np. ze zmienionym przypadkiem rozszerzeniem i brakiem możliwości otwarcia pliku...

    • @b.k.2804
      @b.k.2804 2 года назад

      @ Zmienione przypadkiem rozszerzenie pliku? Jakim cudem?Jeśli ktoś nie umie obsługiwać TC , to również nie ma szans na taki przypadek. Moj ostatni komander to chyba jakiś nexus, a to było jeszcze w 2010 na windowsie. W eksplorerach linuksowych tych domyślnych jest wszystko, co mi do szczęścia potrzebne, łącznie z obsługą ftp, Ale dziś już mnie to kompletnie nie interesuje, wazne, żeby przeglądarka i jutub dzialaly a wszystkie potrzebne skroty mam wywalone na pulpit, który wcale nie jest zaśmiecony, bo i czym miałby , skoro na dysku mam zajęte uwaga(!) 40GB . Jak dobrze, że już nie muszę używać komputera do pracy, a te parę zdjęć na krzyż kilka razy w roku to sobie w gimpie podpicuję , albo i nie. Komputery to zuooo.

  • @laggyluke5700
    @laggyluke5700 2 года назад +3

    Do dziś korzystam pod linuksem z Midnight Commandera, rzadziej Krusadera, a pod Windowsem nie wyobrażam sobie pracy bez Total Commandera. Idea NC wiecznie żywa. ;)

  • @hosemorelas2439
    @hosemorelas2439 2 года назад

    Jak zwykle oglądając film wsiadłem do wehikułu czasu i poleciałem do przeszłości :) Dziękuję!

  • @zbigniewbuczynski4043
    @zbigniewbuczynski4043 2 года назад +2

    Witam, oj, stare to czasy, przerabiałem temat... Wcześniej miałem Atari 130 XE i pisało się na niego programiki, natomiast pierwszy mój PC to był PC XT z prockiem Intel 8088, 640 kb RAM oraz dyskiem twardym w standardzie MFM o pojemności 20 MB... Karta graficzna Hercules z bursztynowym monitorem i dwie stacje dysków 5,25 cala... Siedział sobie na tym DOS 4.0 bodajże i właśnie NC 3.0... A w późniejszych czasach już wypas 286 a potem 386 SX, i zestawiało się z kumplem sieci przez port COM, a potem LPT, i właśnie Commanderem się kopiowało dane albo grało w DOOM'a... Oj, rzeka wspomnień :)

  • @JanekPilot
    @JanekPilot 2 года назад +5

    1986 tato kupił w Berlinie wersja bursztynowa i się zapytał czy coś jeszcze potrzebuje i powiedziałem mu że ma dać sobie spokój i kup mi aparat fotograficzny i będzie git .

  • @pawe3839
    @pawe3839 2 года назад +4

    Używałem NC, aż nie odkryłem Dos Navigatora (tego używałem także i pod windows 9x, ale ze względu na ograniczenia jak maks 8 znaków w nazwie, przez co "program files" potraktowany takim DOSowym progsem miał później nazwę "progra~1"), później przerzuciłem się na Total Commandera i tak trwa to do dziś bo nie wyobrażam sobie robić porządek w plikach i katalogach (zwłaszcza na większą skalę) exploratorem Windowsa.
    Edit : Na androidzie ofc też TC zainstalowany, ułatwia sporo spraw (ofc jako menadżer plików, przesyłanie plików, czy np bezpośredni kontakt z moim domowym "serwerem" poprzez wifi)

    • @moje12a
      @moje12a 2 года назад +1

      Swoją drogą jestem ciekaw czy są jakieś inne dłuższe limity nazwy, nie mniej trzymając się nadal zasady w stylu 8.3 czyli nazwa.rozszeżenie bo znam tylko jeden taki przypadek nieznanych w Polsce komputerach sharp 86000 gdzie limitem było 18.3 ze względu na obsługę znaków kanji. Innych przypadków nie znam. Jedynie ograniczenie długości całej ścieżki, a nie pojedynczego elementu/folderu.

  • @zamarek
    @zamarek 2 года назад

    świetnie przygotowany odcinek, jak wykle. Dziękuję

  • @lee99bay
    @lee99bay 2 года назад +2

    Piratom gratulujemy! Hehe 😋