🚀 Prawdziwa 8-bitowa walka Atari kontra Commodore (800XL vs 64) (porównanie legendarnych komputerów)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2022
  • ** Odwieczna walka pomiędzy zwolennikami Atari oraz miłośnikami Commodore! Jedyny taki film na RUclips! Parametry techniczne! Emocje! Ciekawostki! Porównanie gier! Czy da się wyłonić zwycięzcę? Na pewno niesamowity powrót do dawnych lat! **
    Informatyk w akcji
    Prawdziwa walka Atari kontra Commodore
    Dostępne napisy
    Przydatne odnośniki
    Po angielsku:
    Atari:
    www.atarimania.com/faq-atari-4...
    www.landley.net/history/mirro...
    atariage.com/forums/topic/258...
    krap.pl/mirrorz/atari/homepage...
    Commodore:
    www.c64-wiki.com/wiki/Graphic...
    www.c64-wiki.com/wiki/Commodo...
    www.c64-wiki.com/wiki/Commodo...
    www.c64-wiki.com/wiki/Commodo...
    Inne:
    www.ffd2.com/fridge/atari.compare
    en.wikipedia.org/wiki/Star_Ra...
    en.wikipedia.org/wiki/Space_S...
    en.wikipedia.org/wiki/Star_Wa...)
    Po polsku:
    gikme.pl/filmy-edukacyjne/jak...
    www.retronagazie.eu/gramy-na-g...
    Prezentacja i porównanie możliwości technicznych Atari 800XL i Commodore C64. Plus przegląd wybranych gier na oba komputery. Przy okazji kilka ciekawostek o legendarnym biznesmenie Jack’u Tramiel. Warto wrócić do dawnych wspomnień i spojrzeć na sprawę z pewnego dystansu! Zaprezentowano następujące tytuły: Seasons Greetings (Commodore), Atari Demo (Atari), Master Chess (Mastertronic), Jack Tramiel: Rest in Peace! (Retrofan), My name is Tramiel… Jack Tramiel (Pierre Tonthat, Michael Thevenet), Star Raiders II (Atari), Star Raiders II (Electric Dreams Software), Atari BASIC (Atari), Commodore BASIC (Commodore), 64Forth 1.2 (T.J.Zimmer), Polskie Logo (Wojciech Zientara), C-64 Diagnostic Assembly Kit (Commodore), Atari Self Test (Atari), Space Shuttle: A Journey into Space (Activision), Atari color palette (SeaGtGruff), Commodore color palette (topcat96), River Raid (Activision), Klątwa (LK Avalon), Star Wars (LFL, Atari, Parker Brothers), Sales Cartridge (Commodore), Atari Personal Computer Demo (Atari), Hans Kloss (LK Avalon).
    Muzyka - źródło / audiolibrary
    Itty Bitty 8 Bit, Kevin MacLeod incompetech.com/music/royalty-... incompetech.com/ - licencja CC 4.0 (prawo do użycia w dowolnym celu, również komercyjnym, bez konieczności udzielenia takiej samej licencji dla utworu wynikowego) + fragmenty oryginalnej ścieżki dźwiękowej z prezentowanego oprogramowania
    Efekty dźwiękowe / audiolibrary
    Zdjęcia typu public domain (prawo do użycia w jakimkolwiek celu bez jakichkolwiek warunków)
    Atari 800XL (MOS6502) commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
    Commodore 64 (Evan-Amos) commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
    Atari 130XE (Twh1st) commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
    Atari XEGS (MikeAtari) commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
    Commodore 128 (Cbmeeks) commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
    Commodore 1541 disk drive (Evan-Amos) commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
    Atari 1050 disk drive (McCormick) commons.wikimedia.org/wiki/Fi...
    Zrzut ekranu z gry Hans Kloss (LK Avalon) został użyty do przygotowania ikonki filmu.
    Duszki biegające na ekranie są zaczerpnięte z programu demonstracyjnego dołączonego do programu Quick Assembler (LK Avalon).
    Strona internetowa LK Avalon www.lkavalon.com/
    Do wygenerowania napisów w stylu Atari użyto aplikacji Videograph (Mirage Software/AS).
    Fragmenty wywiadu z Jack'iem Tramiel zaczęrpnięto z czasopisma o komputerach Bajtek 1/1987 - wywiad przeprowadzony przez Jacka Barlika.
    Generator kodu Morse'a textcleaner.net/morse-code-tr... (bezpłatne użycie w dowolnym celu).
    Wszystkie nazwy produktów i nazwy zastrzeżone zostały użyte tylko i wyłącznie w celu identyfikacji produktów. Nie jestem w żaden sposób powiązany z firmami, których produkty prezentuje. Prawa autorskie do prezentowanego oprogramowania należą do ich twórców lub wydawców.
    (C) Wszystkie prawa zastrzeżone
    #Atari #Commodore #RetroGry
  • НаукаНаука

Комментарии • 282

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji  Год назад +7

    🎲 Film zawiera dwie ukryte wiadomości? Kto je znajdzie i odszyfruje/odkoduje? ✒ Piszcie proszę dużo komentarzy! Chcę poznać Wasze opinie! Poza tym czym więcej komentarzy, tym bardziej RUclips promuje kanał! Dziękuję!

    • @Bartosh.S
      @Bartosh.S Год назад +1

      n wn jbyr pbzzbqber

    • @gremek2627
      @gremek2627 Год назад +1

      Odszyfrowałem i uważam, że zdecydowanie Commodore jest fajny i ja bym wybrał jednak Commodore bo jak dla mnie fajniejszy ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@gremek2627 Obie wiadomości udało się znaleźć!? Gratulacje! P.S. Każdy ma swoje preferencje! 😀

    • @galy0
      @galy0 Год назад +1

      @@Informatykwakcji Gdzie były te wiadomości bo już zagadka została rozwiązana?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      @@galy0 Jednej osobie, jak widzisz, już się udało. Ale nie ujawniła rozwiązania, więc wciąż można próbować! 😀👍

  • @ChusonCrew
    @ChusonCrew Год назад +6

    Ha ja byłem właśnie "Fanatykiem Atari". Posiadałem Atari 130XE, tylko co z tego jak tego dodatkowego RAMu, prawie nic nie wykorzystywało. Wielu znajomych C-64 wtedy miało, część Atari. Pamietam te docinki i nieśmiertelne wojny na teksty, co lepsze ..... hahaha. Tak jak mówiłeś na filmie w jednym i drugim BASIC to dno było, ale wielu próbowało coś tam programować. C-64 miało tą przewagę, że te Piwniczno-Pirackie przeróbki były lepiej dostępne: Black Box v3 czy chyba V8 był nawet i commodore spiewający "Wisłę" heheheh. Pamietam jak po latach udało mi się w końcu przerobić magnetofon od atari na TURBO i Cartridge do tego był. Wtedy już gier szło upchać więcej na kasecie ...... i te złote czasy kiedy Piractwo w Polsce było legalne ..... ehhh czemu to nie wróci hehehehehhe Pamitam też stacje dyskietek (którą kiedyś pożyczyłem) to było COŚ :D tylko często była droższa niż sam komputer. Ogólnie widzę że naprawde dużą wiedzę posiadasz o starych Kompach. POZDRAWIA RETRO FANATYKA !!!! ...... dzisiaj już nie prowadze wojen c Commodorowcami :D Napier..... na emulatorach w gry na jedno i drugie hehehe .... jednak w głębi duszy wciąż jestem ...... Atarowcem !!! ... hehe .... Pozdro !

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      👍 👍 👍 Znam ten ból związany z posiadaniem niby lepszego komputera z większą pamięcią, której... praktycznie nic nie wykorzystywało. Natomiast różnica w cenie była spora. Jeśli mnie pamięć nie myli, to 130XE było droższe mniej więcej o 50% od 65XE. Z całą resztą postu też się zgadzam. Dziś mam ogromną sympatię dla obu komputerów, ale też widzę po komentarzach, że w przypadku wielu osób coś z tej wojny wciąż pozostało w duszy... Fajnie, że wpadłeś i oczywiście zapraszam częściej! Pozdrowienia od... w głębi duszy jednak Atarowca!!! 😜

  • @rafalszymaniak3312
    @rafalszymaniak3312 6 месяцев назад +6

    Jestem juz vicedziadem(76 rocznik) ale nigdy nie zapomne zakupu 65xe/xc12 w Pewexie....to bylo tak nierealne,tyle szczescia.Komputer mialem jako jedyny w klasie a i w calej szkole komputer mialo moze z 5-10 osob.W domu komp zostal podlaczony do 12 albo 14 calowego,czarno bialego Junosta,ktory dawal bardzo slaby dzwiek.Czesto komputer przenosilem do pokoju rodzicow,gdzie krolowal 21 calowy tv Sanyo...tam dopiero bylo granie,kolory,pelny dzwiek.Pozniej byl kolejny krok,Atari 1040ST-mialem tez juz wtedy 14 calowy kolorowy tv Sanyo...no i pozniejsza zdrada-przejscie na strone Commodore,czyli Amiga 500,po prostu wiecej gier i lepsza dostepnosc.Wracajac do 8-bitowcow....no tak,Commodore pomimo ze mialo teoretycznie nieco gorsze parametry,to krolowalo pod wzgledem roznorodnosci gier(analogicznie bylo z Amiga/ST).Tak czy inaczej,do malego Atari mam niesamowity sentyment.Kolega mial 800xl,ale ze stacja dyskow co bylo juz w ogole kosmosem,bo koszta stacji byly hardcorowe.Nigdy nie mialem tez cartridgy do swojego Atari,a to przeciez bylo niesamowite ulatwienie.Do tej pory pamietam gre Ninja-wgrywala sie 231 obrotow ,przez ten czas szedlem po chleb,ze smieciami,a jak wrcalem do nadal sie wgrywala...no chyba ze byl BOOT ERROR aghrrrrrrrr............ ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  6 месяцев назад +2

      💪😁🔥🔥🔥 Niech moc będzie z Tobą! Mamy bardzo podobne doświadczenia. Też małe Atari tylko z magnetofonem, co i tak było luksusem. Natomiast stację dysków mogłem pooglądać tylko u jednego zamożniejszego kolegi, a później też na kółku informatycznym. Potem przyszły czasy Amiga/Atari ST, ale tu było nieco gorzej, bo ja musiałem pozostać przy 8-bitowcu. Z tego sentymentu narodził się zresztą ten kanał. Fajnie, że wpadłeś i zapraszam częściej!

    • @dafimperator
      @dafimperator 2 месяца назад +1

      Uwielbiam takie wspominki. Stanie w kolejce w Pewexie pamiętam jako święto. Nawet dziś kiedy przejeżdżam koło tego budynku zatrzymuje się i próbuje przywołać ten dreszczyk emocji.

  • @grzymisawmocowadny6881
    @grzymisawmocowadny6881 7 месяцев назад +9

    Tak, Atari było lepsza konstrukcją. Ale tylko na papierze. To C64 brylował w grach, mając świetny scrolling, muzykę i animacje. Ilość dostępnych gier i softu to również plus dla komcia.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  7 месяцев назад +1

      Co do liczby gier, to oczywiście tu nie ma co dyskutować i C64 jest górą. W kwestii scrollingu, to jeszcze zależy, co masz dokładniej na myśli, ale Atari miało scrolling sprzętowy duszków tylko w jednym kierunku, co rzeczywiście było słabe. Jednak silniejszy procesor pozwalał trochę nadrobić tę sprawę. Muzyka... Dyskusje SID kontra POKEY są długie... i pewnie potrwają do końca świata... 🤪 Dlaczego lepsze animacje?

    • @grzymisawmocowadny6881
      @grzymisawmocowadny6881 7 месяцев назад +1

      @@Informatykwakcji Miałem wrażenie że całokształt wyświetlania obrazu był trochę lepszy niż Atari. A w kwestii audio to SID zrobił karierę w muzyce - nawet w czasach obecnych.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  7 месяцев назад

      @@grzymisawmocowadny6881 Co znaczy całokształt? Oba komputery generują dość podobny obraz i mają podobne możliwości. Może C64 ma deczko praktyczniejsze podejście w kwestii dostępnych trybów i tego podziału obrazu na strefy, dla których ustala się wybrany kolor, ale też znów traci na dużo mniej bogatej palecie kolorów. SID daje bardzo specyficzny dźwięk. Dużo inny niż większość podobnych układów, komputerów, syntezatorów itd. i pewnie przez to stał się tak popularny i do dziś wiele osób się nim bawi. Zapraszam też w wolnej chwili do zerknięcia na inne filmy. 😀👍

    • @grzymisawmocowadny6881
      @grzymisawmocowadny6881 7 месяцев назад +2

      @@Informatykwakcji W tamtym okresie miałem wrażenie że C64 lepiej sobie radzi z poruszaniem wielu i dużych obiektów na ekranie. To moje subiektywne odczucie mając wtedy możliwosc obcowania z Atari XE, Spectrum czy Amstradem. W kwestii dźwieku SID po prostu dawał czadu. Atari zazdrościlem palety barw. C64 schrzaniło to po całosci co jednak dało twórcom pole do popisu aby odpowiednio dobrać grafikę do tych spranych czerwieni 🤗 Zresztą późniejsze 16 bitowcw również ilością kolorów na ekranie nie grzeszyły a mimo to powstawały i nadal powstają ciekawe grafiki.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  7 месяцев назад

      @@grzymisawmocowadny6881 🤔🤔🤔 Coś może w tym być... Swoją drogą rzeczywiście szkoda, że twórcy C64 jakby "nie zauważyli", że konkurencyjne maszynki mają dużo więcej barw... I ciekawe o ile dzięki temu C64 był tańszy... (o ile to w ogóle jakoś zauważalnie wpłynęło na cenę, bo wydaje mi się, że może dawało tylko symboliczną różnicę kosztów, typu pół dolara, czy jakąś podobną wartość). Pozdrawiam serdecznie 😀🙏

  • @TomaszIsalski
    @TomaszIsalski 4 месяца назад +3

    Moje Atari z systemem na cartridge stacją dyskow 5.25 i 256kb ram budziło zazdrość u Comodorowcow
    🎉

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  4 месяца назад

      💯💯💯😉👊✌🤚👋 Serio miałeś taką wypasioną konfigurację w latach 80.?

  • @konradszkudlarek
    @konradszkudlarek 8 месяцев назад +5

    Wybieram C64. Dlatego żę w polsce do roku 1997 powstaławy bardzo dobry gry na tą platformę. W 1996 roku miałem Amigę 600 i C64. Idąc do sklepu mogłem kupić jedną oryginalą grę na Amigę lub 3 na C64... i często wracałem właście z grami na Cegiełkę, kumple sie ze mnie śmiali a ja wtedy ograłem takie perełki jak CHWAT, WYSPA, KUPIEC, TEO, LAZARUS i świetnie się przy tym bawiłem. W dupie miałem grafikę, liczył się miód wylewający się z ekranu. C64 4eva.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  8 месяцев назад

      Najważniejsze są wspomnienia! I emocje, które te komputerki budziły kiedyś i budzą dziś! Swoją drogą wielu miłośników 8-bitowego Atari, kupowało potem... Amigę! Zapraszam do zerknięcia na inne filmy i oczywiście do subskrypcji! Będzie mi miło, jak czasem wpadniesz! 👍🕹️

    • @konradszkudlarek
      @konradszkudlarek 8 месяцев назад +1

      @@Informatykwakcji wiesz co, po takiej miłej odpowiedzi byłbym ostatnim ch****em gdyby nie zasubskrybował. Dzięki i powodzenia w dalszych kreacjach.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  8 месяцев назад

      @@konradszkudlarek 👍🕹 Dzięki! Choć mam też nadzieję, że jeszcze jakiś filmik Cię zainteresuje! Pozdrawiam serdecznie! 😀🙏

    • @omgoat
      @omgoat 7 месяцев назад +2

      haha wtedy to już wszyscy na playstation grali grafika 3d

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  7 месяцев назад +1

      @@omgoat Wtedy, czyli kiedy? Połowa lat 90. w Polsce, to jednak bardziej dominacja 16-bitowych komputerów i dla mniej zamożnych wciąż 8-bitowców oraz tańszych, starszych konsol. Powoli pod strzechy trafiały też już PC'ty. Premiera Sony Playstation (1) w Polsce to 1996 rok (zagranicą deczko wcześniej 1994/1995), a zanim stała się popularna, szczególnie w takim mniej zamożnym kraju i biorąc pod uwagę, że na początku trzeba było kupować w 100% oryginalne gry (ewentualne "obejścia" pojawiły się później), to aż tak szybko popularność nie rosła, zwłaszcza w początkowym okresie... Choć oczywiście różnica w grafice była ogromna...

  • @punk3900
    @punk3900 Год назад +4

    Turbo na Atari - pamiętam, że jechałem specjalnie do gdańska, żeby to zrobić. Ale efekt był niesamowity! To się czuło jak magię.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      Pierwsze Turbo 2000 zainstalowałem samodzielnie w moim magnetofonie. Do dziś pamiętam to uczucie strachu, czy wszystko "nie wybuchnie" przy pierwszym uruchomieniu. Sprawdzałem po kilka razy zanim włączyłem po lutowaniu. Ale na szczęście wszystko działało od pierwszego razu! 🤪 Zapraszam oczywiście do subskrypcji kanału! Będzie mi bardzo miło! 🤪

    • @marcins6071
      @marcins6071 Год назад +1

      mam nadzieje ze nadal masz te Atari

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@marcins6071 To było pytanie do @Punk czy do mnie?

  • @LukaszGiersz
    @LukaszGiersz Год назад +3

    Świetny materiał, dzięki !

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      Miło mi to słyszeć! Zapraszam też do zerknięcia na inne filmy! Wpadaj częściej! 😀👍🍻

  • @rooshken
    @rooshken Год назад +4

    Dobre czasy :) Atari akurat nigdy nie wpadło w moje ręce, ale C64 miałem... i te gry na kasetach magnetofonowych :) Za to kolega miał do C64 stację dyskietek 5,25 cala, powodziło mu się :) Łapka zostawiona, za ciężką pracę nad fajnym materiałem.👍BTW. znasz taki wynalazek, jak Amiga CDTV? Bo ja ją miałem... miała napęd CD, co było szokiem w tamtych czasach. Kosztowała jakieś 11 milionów ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      😀 Kto to zawitał w moje skromne progi? Miło widzieć tak znanego youtubera! 😀 W temacie Atari trochę się dokształcisz na moim małym kanale, jak mam nadzieję... 😜 Stacje dyskietek to było rozwiązanie dla bogaczy. Z Amigą w ogóle miałem niewielki kontakt. Wtedy rodzice nie bardzo mogli sobie pozwolić na dofinansowanie tego kompa i spędzałem czas wciąż z 8-bitowym Atari. Stąd Amiga jest dla mnie komputerem takim trochę bajkowym, mało znanym, a trochę znanym np. z klubu komputerowego, który prowadził ojciec mojego kolegi, gdzie za niewielkie pieniądze można się było pobawić właśnie Amigami. CDTV to już wyższa szkoła jazdy. Nie znałem nikogo, kto by miał ją osobiście, ale sporo o niej kiedyś, a i teraz, czytałem. Zapraszam częściej i dzięki za odwiedziny! 🙏

    • @rooshken
      @rooshken Год назад +1

      @@Informatykwakcji Postaram się zaglądać częściej, chociaż z moją ilością zajęć jest to trudne :) Też nie słyszałem o nikim osobiście, kto by miał CDTV. Chociaż był to trochę dziwny model, taka lepsza A500 z CD, ale z niektórymi grami były problemy. Inny kolega miał wtedy Amigę 1200... do tego jeszcze monitor 14 calowy. Więc on też miał szacun :) Dla mnie akurat Amiga wtedy była standardem, za to wczesne PCty były nieosiągalne, a też jeden kolega miał nieco później i grał sobie w Wolfenstaina, a w koło niego grono kolegów z opadniętymi szczękami.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@rooshken 👍 W tamtych czasach napędy CD jeszcze chyba nie były tak powszechne. Trzeba by porównać ile kosztował ten model CDTV do innych dostępnych na rynku, choćby zwykłej Amigi 500. Domyślam się, jeśli chodzi o ilość zajęć, ale tym bardziej będzie miło, jak czasem wpadniesz. Pozdrawiam serdecznie

    • @rooshken
      @rooshken Год назад +1

      @@Informatykwakcji Dopiero odpowiadam, bo zrobiłem sobie dzień przerwy. Co do ceny, porównując w tamtych czasach na pewno było sporo drożej niż A500/500+, natomiast jednak trochę taniej niż A1200 - chyba topowy model w tych czasach.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@rooshken 👍 Na pewno wracać do tych wspomnień... choć oczywiście świat pędzi do przodu... P.S. Nie pogardziłbym A1200. 😜

  • @ArkadiuszAureliusz
    @ArkadiuszAureliusz Год назад +2

    Niby to wszystko wiem, ale miło się ogląda. Dzięki!

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Fajnie, że wpadłeś! Zapraszam częściej i do zerknięcia na inne filmy! P.S. Wydawało mi się, że już odpowiadałem na Twój komentarz, ale śladu po tej odpowiedzi nie widzę... Kosmici coś namieszali czy jak? 🛸👽😜

  • @C64Lover
    @C64Lover Год назад +3

    Fajnie sie zapowiada, na spokojnie bym calosc obejrzal... Az mi w głowie zakielkowalo, ze to moze byc lepsze niz "oni migaja tymi kolorami..." ;)

  • @punk3900
    @punk3900 Год назад +3

    No właśnie, te przerwania! To był jakiś święty Graal dla kogoś kto znał tylko basic. Pamiętam, że bez tych przerwań, wszystko było toporne.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      Tak, bez przerwań uzyskanie fajnej grafiki było dużo trudniejsze, by nie powiedzieć niemożliwe. Choć z użyciem POKE robiono czasem wstawki w BASICu, by nieco urozmaicić wygląd graficzny. Jak wrażenia po obejrzeniu filmu?

    • @punk3900
      @punk3900 Год назад +2

      @@Informatykwakcji Filmik bardzo spoko, dzięki :D Właśnie znam to tylko z tych wstawek w basicu. Dla dziesięciolatka to było nie do rozgryzienia pomimo prób :D

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +3

      @@punk3900 Ja dość wcześnie zacząłem zabawy w asemblerze... To był inny świat... Choć oczywiście każdy (albo prawie każdy 😛) zaczynał od BASICa.

  • @harvaldi
    @harvaldi Год назад +2

    Same piękne, tęczowe kolory w atari już mnie kupiły w dzieciństwie.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      Mnie też! Choć trochę to też zasługa mojego kolegi, który przede mną dostał Atari i strasznie zachwalał ten komputer!!!

  • @wincentywiewiorczak4114
    @wincentywiewiorczak4114 Год назад +3

    Miałem kilka lat 65 xe, potem dziadek kupił mi Amigę, czym zirytowal Tatę. Kilka dni później grałem już w prince na PC, a Amiga wróciła do sklepu.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Mnie Amiga kiedyś bardzo się marzyła, ale niestety nigdy się jej nie doczekałem...

  • @LeszczAmiga
    @LeszczAmiga Год назад +3

    Bardzo ciekawy odcinek.
    Pomimo iż uważam się racze z Amigowco-Atarowca to uważam, że każdy ośmiobitowiec miał w sobie to coś.
    W kolekcji mam już 2 Atarynki 800xl, CPC464 i szukam Spectrumny.
    Miałem C64, które zamieniłem na wspomniany Amstradzik :)
    A wiesz, że nigdy nie grałem w Klossa ... moja ulubiona to Seksmisja.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      😀👍🍻 Teraz 8-bitowce są w modzie! Natomiast Amstrad to już trochę wyższa półka! Nigdy nie miałem, ale pamiętam, że regularnie śledziłem klan Amstrada w Bajtku! I nie tylko! Może kiedyś jakiś Amstrad trafi w końcu w moje ręce... P.S.1 Zagraj kiedyś koniecznie w Klossa! Polecam! 🤪 O grach przygodowych i zręcznościowych dla małego Atari mam zresztą dwa dedykowane filmy! 🎥 P.S.2 Dzięki za komentarz! Te są bardzo mile widziane! ❤️

  • @wojciechszaega4016
    @wojciechszaega4016 7 месяцев назад +7

    Lepszy byl ten komputer, którego życie trwało dłuzej i przez to powstało więcej gier i programów. C64 zjada wszystkie 8 i 16 bitowe komputery atari pod kątem ilości sprzedanych komputerów. Z takimi ilosciami nie ma co polemizować. Tak samo commodore 128 sprzedal się w ilosci 5 mln sztuk... Dla commodore to raczej byl porażka, dla komputerów atari marzenie.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  7 месяцев назад

      To prawda, że C64 był niesamowitym sukcesem sprzedażowym. Jak myślisz dlaczego?

    • @wojciechszaega4016
      @wojciechszaega4016 7 месяцев назад +1

      @@Informatykwakcji
      CCC 😉

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  7 месяцев назад

      @@wojciechszaega4016 🤔🤔🤔🤔

  • @x78grindx
    @x78grindx Год назад +3

    Laik i subiektywno-sentymentalny commodorowiec jestem, także papier na korzyść Atarynki. Praktyczność: Commodore mocnym sierpem Atari w podbródek. The winner is c64.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Ciekawe podejście! Dziękuję za odwiedziny! 🤪💪😀

  • @marcinkierczynski6830
    @marcinkierczynski6830 3 дня назад +1

    Miałem Atari 800 XL ze stacją dyskietek, a do dzisiaj mam Commodore Amiga 600 z twardym dyskiem. Nie uruchamiałem od dawna, ale pewnie jeszcze działa. 🙂

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  День назад

      👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 Może czas uruchomić? Amiga jest zresztą komputerem, który zawsze chciałem mieć, ale... nigdy nie miałem...

  • @recces13
    @recces13 Год назад +3

    Rozczarowałem się. Porównanie techniczne bez smaczków (odsyłanie w niebyt- materiał na inny film), sama prezentacja ciągnąca się zbyt długo, jakieś mało trafione gierki (było sporo tych samych tytułów na obydwie platformy...)
    Porównałeś Basica z prostym podziałem- może by tak rzetelniej, różnic jest naprawde sporo- od liczby wyświetlania ilości znaków, po szybkość wykonywania instrukcji, wyświetlania grafiki itp- jest gdzie się pobawić.
    Pamięć masowa- też pobieżnie (co z stacja 1581 dla C64 ? posiadałem kiedyś taką.) Warto wspomnieć także o innych odmianach 1541 i 1570 (co prawda 128 wykorzystywało jej potencjał, ale c64 też z nią pracowało, zwłaszcza z turboloaderami....)
    Na koniec warto by przedstawić parę scenicznych dzieł, pokazujących możliwości danej maszyny (np. Mathematica na c64 czy Control na atari)
    Mam nadzieję, że krytyka została odebrana jako konstruktywna.
    Pozdrawiam ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      Wiesz, ile czasu wymaga przygotowanie takiego filmu? Zobacz, ile tam jest elementów składowych! To nie jest film typu gadająca głowa. Tylko mnóstwo zestawień, animacji, mini efektów specjalnych, zrzutów ekranów itd. itd. To wszystko trzeba przygotować, nagrać, obrobić itd. Oczywiście byłoby fajnie, gdyby te wszystkie elementy, o których mówisz, znalazły się, tyle, że film pewnie trwałby z 1.5 h, a ja bym robił może pól roku, a może rok na pełen etat. I przy małym zasięgu mojego kanału, nie wiem, czy trafiłby rzeczywiście do dużej liczby widzów. Stąd przedstawienie tematu w pigułce. Jeśli będzie zainteresowanie, to nie wykluczone, że pojawią się kolejne filmy z tej serii omawiające wybrane obszary bardziej szczegółowo. Same gry zostały wybrane wg 3 kryteriów 1) gry z początków wprowadzenia komputerów na rynek (czyli na jaką rozrywkę mogla liczyć osoba kupujące komputer w pierwszej połowie lat 80.) 2) dostępność na obie platformy 3) klimat "kosmiczny", skoro na początku filmu nawiązałem do gwiezdnych wojen itp. Co do urządzeń, to do każdego komputera było na rynku kilkadziesiąt różnych firmowych urządzeń i pewnie jeszcze więcej nie firmowych. Znów to raczej temat na jakiś katalog czy książkę, a nie na film na yt. Ile osób interesowałoby porównanie kilku czy kilkunastu modeli stacji dyskietek różniących się szczegółami? Wybrałem te najpopularniejsze, najbardziej reprezentatywne i firmowane logiem Atari/Commodore. Równie dobrze można by zarzucić dlaczego nie pokazałem tabletu graficznego, trackballa czy myszki (były takie akcesoria). Bądźmy więc realistami bracie! Ale dzięki za komentarz! Strzała! 😉

  • @ryszardruminski6567
    @ryszardruminski6567 Год назад +3

    Dla zasięgu

  • @galy0
    @galy0 Год назад +4

    Z żalem muszę przyznać, że niektóre gry wyglądają lepiej na Atari. Nareszcie doczekałem się na nowy film na tym kanale.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      👍😁😜 Myślę, że dużą różnicę robiła tutaj dużo większa paleta barw. Jeśli teraz trafił się choć trochę zdolny programista, który potrafił pobawić się przerwaniami (a to nie było trudne) i co którąś linię zmienić wybraną paletę (bo w najpopularniejszych trybach mogły być jedynie 4 kolory w linii, a w tych rzadziej używanych, gdzie była większa pikseloza 16), to nagle na ekranie robiło się kolorowo. I to znacząco wpływało na odbiór gier. Co sądzisz o muzyce pomiędzy Atari i Commodore?

    • @galy0
      @galy0 Год назад +2

      @@Informatykwakcji Nie jestem obiektywny w sprawie muzyki. Ale jeśli zespół Kombi używał Commodore na scenie to coś znaczy.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      @@galy0 Na pewno w przypadku muzyki można mieć więcej wątpliwości, który sprzęt był lepszy. Akurat użycie na scenie mogło wynikać z dwóch kwestii. Pierwsza mody czy popularności i słynnej opinii o SIDzie. A druga sprawa techniczna. Pamiętaj, że C64 miał wejście audio i wyjście audio. Podczas, gdy Atari tylko wyjście audio. To też mogło coś tam ułatwiać przy tworzeniu muzyki w czasach, gdy wszystkiego brakowało. Ciężko powiedzieć.

    • @1977mak
      @1977mak Год назад

      @@galy0 ale ZTCP jako sterownik MIDI, a nie źródło dźwięku

    • @galy0
      @galy0 Год назад

      @@1977mak O czym ty piszesz?

  • @danielwysocki2775
    @danielwysocki2775 11 месяцев назад +3

    Nie miałem nigdy Commodore, Atari ze stacją dysków to był dla mnie raj, programowanie w Action! i kompilowanie - chodziło rewelacyjnie, Basic prosty ale bardzo powolny - nadawał się do prostych funkcji. Generalnie fajne czasy prawie 30 lat temu...

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  11 месяцев назад

      To miałeś wersję na bogato, że tak powiem! Stacja dysków! Co do Action! to ciekawe, że był to język, o ile się nie mylę, tylko i wyłącznie na Atari... P.S. Jak oceniasz Commodorka po obejrzeniu filmu?

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 11 месяцев назад +1

      Gdybym chciał zacząć w Action, to co byś polecił? Jako nastolatek, naczytałem się Action samych oh-i-ah i chciałbym spróbować.
      Jakaś dokumentacja, poradnik? Programowanie na emulatorze? Tam jest kompilator osobno?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  11 месяцев назад +1

      @@TrockeyTrockey Filmik jak zainstalować i skonfigurować emulator jest na kanale. Tak Action! to osobny kompilator. Sporo materiałów znajdziesz na atarionline.pl/

  • @gx-rf1tm
    @gx-rf1tm Год назад +1

    Bardzo ciekawe tworzysz treści, bardzo dobrze się to ogląda.
    Może mógłbyś opisać proces tworzenia tych gier, jak to wyglądało, jak pracowali twórcy, ile zarabiali na tworzeniu gier (jeśli w ogóle)? Wywiad z którymś z twórców z tamtej epoki byłby wspaniały. Dzięki!

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      🤔🤔🤔🤔 Pomysł ciekawy, ale nie tak prosty do zrealizowania... Jest już zresztą trochę takich wywiadów na yt...

  • @irataatari9610
    @irataatari9610 Год назад +3

    za krótkie, szkoda że nie porównałeś na przykład portów gier z Arcade które dostawały obydwa komputery, no cóż czekam na drugą część, jak co pomogę zrobić listę.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      💪😁🔥 Wiesz, ile roboty wymaga nawet taki krótki odcinek? Krótki dla widza, bo dla mnie dłużył się niesamowicie... 😜 O tym pomyśle myślałem! Co byś dał na taką listę ze swojej strony?

    • @irataatari9610
      @irataatari9610 Год назад

      @@Informatykwakcji na maila poszło .

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@irataatari9610 👽🧟👽

  • @Czuk
    @Czuk Год назад +3

    Dzisiaj widziałem promkę na Amigę 500 mini 😎 Propsuję generalnie modę na pakowanie emulatorów w takie mini konsolki i renesans retro ( np. w Lidlu widziałem Genesisa obok spodni i innych tekstyliów). A materiał zacny - ogrom wiedzy i włożonej pracy - sztos !

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      🙏🤛 Dziękuję za miłe słowa! Cieszę się, że film się spodobał! Co do mini konsolek, rzeczywiście moda jest niesamowita, ale i sporo osób decyduje się na zakup. Prawo popytu i podaży. 🤪 Czy to się opłaca? Można dyskutować. Emulator na PC praktycznie każdej z tych konsol da się łatwo zainstalować. Są strony skąd można pobrać gry, ale tu można mieć duże wątpliwości, co do legalności (by nie użyć mocniejszych słów). Z drugiej strony można też mieć wątpliwości, czy przepisy przewidujące tak długi okres ochrony praw autorskich w przypadku oprogramowania są życiowe. W Polsce i w wielu krajach jest to 70 lat od momentu wydania gry (co do zasady, bo są wyjątki). Czy te gry z lat 80. czy 90. nie powinny już być public domain? Do tego dochodzi kwestia joysticków czy padów, do jakich ktoś przyzwyczaił się wiele lat temu korzystając z prawdziwej wersji danego kompa czy konsoli. Część padów dołączanych do tych nowych konsol jest całkiem fajnych, ale też spotkałem się z narzekaniami, np. na te dołączone do The C64 mini/maxi. Sam akurat tej konsoli nie posiadam, więc nie mam własnego zdania. Na pewno zaletą takich konsol-emulatorów jest to, że są fajnym nostalgicznym gadżetem i jeśli ktoś nie chce kupować np. drugiego kompa dla dzieciaków, a zależy mu, by zapewnić im rozrywkę za nieduże pieniądze bez blokowania własnego laptopa, to można prosto to zrobić. I przy okazji młodzież zobaczy, w co kiedyś grywał kiedyś ojciec. I samemu można pograć. 🤪 Choć chyba od pewnego wieku, to młodzież już taka chętna nie jest i raczej domaga się najnowszej wersji Sony Playstation. 🤪 Wpadaj do mnie częściej! Zapraszam! 😁

    • @Czuk
      @Czuk Год назад +1

      @@Informatykwakcji Jestem cały czas, sprawdzam co jakiś czas czy czegoś nie wypusciles ale nie dostałem żadnego powiadomienia :x

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@Czuk Doprecyzowując nie dostałeś powiadomienia o tym filmie Atari vs Commodore? Ciekawe... Chyba yt niestety mnie nie lubi... Ale fakt, że wiele osób narzeka na jakiś mechanizm, który wybiera jakie filmy mają się pojawić na karcie subskrybcja, jeśli dana osoba ma zasubskrybowanych wiele kanałów. Generalnie chyba najpewniejszym sposobem jest dzwoneczek. 😀

    • @Czuk
      @Czuk Год назад +1

      @@Informatykwakcji Tak, poprzednie filmy mi się pokazywały - ten niestety już nie :x

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      @@Czuk Ciekawe i dość martwiące... 😟 ale dzięki za informację!

  • @gregskuza7166
    @gregskuza7166 Год назад +2

    Dobry material ale zapomniales powiedziec ze atari video processing byl przedwzorem wspolczesnych card video dlatego ze uzywal on instrukcji - Display List

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Pewnie wielu rzeczy nie powiedziałem. Może kiedyś powstanie jeszcze jakiś film, w którym wejdę w wybrane szczegóły... O ile będzie zainteresowanie i ten kanał ruszy, bo idzie strasznie ciężko...

  • @grzegorzwitkowski751
    @grzegorzwitkowski751 Месяц назад +1

    Wychowałem się na Commodore C64 z magnetofonem i do tego komputera mam wielki sentyment. Atari, które miał kolega wizualnie bardziej mi się podobało, jednak wydaje mi się, ze jakość gier i programów na Commodore była lepsza. No i szybkość wgrywania gier z taśmy: np Montezuma na C64 - jakieś 4-5 minut, w atari bez turbo w magnetofonie chyba z 30 :)). Podśmiechujek z kolegi było co niemiara..

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Месяц назад +1

      🤔🤔🤔🤔 To prawda z tym magnetofonem. Mega zazdrościłem koledze z C64, ale tylko do czasu, gdy... sam zainstalowałem turbo w XC12... To były czasy!

  • @jwr1632
    @jwr1632 Год назад +3

    Zawsze byłem zdania że C64 lepszy,jednak po obejrzeniu tego materiału wydaje mi się że dotychczas żyłem w błędzie.Przy okazji zaciekawiła mnie stajnia Atari.Chyba zagłębie się w temat, jakiś emulator może włącze,mhhh?To świetny pomysł.Dziękuje za inspiracje.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      W przypadku 8-bitowych kompów Atari, to polecam emulator Atari 800. Jest o nim film na kanale. Trochę ciężko się go konfiguruje przed pierwszym uruchomieniem, dlatego dałem filmik. Natomiast w przypadku konsoli 2600 polecam emulator Stella. Ten działa od razu po uruchomieniu, więc filmiku nie ma, ale też pytanie, czy w ogóle warto by robić... Daj znać, co i jak!

    • @jwr1632
      @jwr1632 Год назад +1

      Dzięki wielkie.Mam nadzieję, że w weekend mi się uda pokombinować.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@jwr1632 Trzymam kciuki!

  • @galy0
    @galy0 Год назад +2

    Kiedyś, jakby ktoś by mi powiedział, że na imprezie retro będę pił z Atarowcami to bym nie uwierzył. Jako że ludzi ze sceny 8-bitowej coraz mniej to każdy się integruje.

  • @ZPDU
    @ZPDU Год назад +2

    Dawno już nic nowego nie było. Mam nadzieję że wszystko u kolegi OK.
    Pozdrawiam.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Jest trochę problemów osobistych. Ale działam nad kolejnym filmem i liczę, że pod koniec miesiąca coś nowego się pojawi, ewentualnie początek kolejnego.

    • @ZPDU
      @ZPDU Год назад +1

      @@Informatykwakcji Czekam cierpliwie.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@ZPDU 😀

  • @jarekfranczyk880
    @jarekfranczyk880 Год назад +3

    Moim zdaniem Atari miał/ma większe możliwości i potencjał do gier, niestety marketing sprawił, że C64 było bardziej popularne i w konsekwencji z uwagi na większą sprzedaż nazwane najlepszym komputerem 8-bitowym. Gry które porównujesz także podobają mi się bardziej na Atari.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 Myślę, że jest to bardzo trafne podsumowanie! Również więcej topowych gier było dostępnych na C64! Sądzisz, że to tylko kwestia marketingu, czy czegoś więcej?

  • @Mardogan
    @Mardogan Год назад +2

    Byłem posiadaczem Atari, więc jeśli chodzi o 8 bitowce to obstawiam tą firmę. Z tego co widzę na porównaniach to gry też wyglądały lepiej właśnie na Atarynce. Nie zmienia to jednak faktu, że C64 było chyba szerzej dostępne i miało wielki wkład w popularyzację komputerów osobistych w tamtych latach. Więc, zapewne każdy napisze, że lepszy jest ten, który akurat posiadał w tamtych czas i z którym wiążą się jakieś wspomnienia. :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      👍👍👍😜 Bez wątpienia sentyment gra tutaj istotną rolę. Dwa czasem zakup komputera był trochę dziełem przypadku, okazji (bo akurat ktoś korzystnie sprzedawał) czy prezentu, ale czasem przemyślanej długo decyzji (długo, bo ceny w stosunku do zarobków były astronomiczne). Skoro kiedyś ktoś analizując wszystkie za i przeciw wybrał dany model, to dlaczego dziś po latach miałby zmienić decyzję, a przynajmniej taka zmiana nie jest łatwa... Dzięki za odwiedziny i zapraszam częściej! 😀

    • @Mardogan
      @Mardogan Год назад

      @@Informatykwakcji Zgadzam się. Przede wszystkim decydowała ekonomia i okazja kupienia konkretnego egzemplarza. Ale skoro nadal można się spierać, który komp był lepszy to chyba świadczy o tym, że w rzeczywistości nie była to tak istotna różnica. :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      @@Mardogan 🤔🤔🤔🤔 Ja bym powiedział inaczej... Wszyscy lubimy wracać do czasów dzieciństwa i dlatego ten film oraz dyskusja, który komputer jest lepszy (o ile można w ogóle wyłonić zwycięzcę) powodują takie emocje... 😜

  • @TheAlleneo
    @TheAlleneo Год назад +3

    Atari technologicznie i konstrukcjyjnie stalo na wyzszym poziomie, pozwalalo na wiecej . Dopracowany i rozbudowany BASIC, DOS, sam port SIO byl kosmosem w porownaniu do portu szeregowego C64. W sprawnych rekach, Atari potrafilo pokazac o wiele wiecej niz C64. Jednak Komodorek zyskiwal przez swoja ogolna dostepnosc, rozpowszechnienie i ilosc softu na niego (i dodatkow, kartow itd.). C64 byl tez ceniony za SID ktory byl bardziej lubiany i pozwalal na wiele. Jednak POKEY mial swoje charakterystyczne brzmienie i w sprawnych rekach, niczego mu nie brakowalo (ja osobiscie wole brzmienie POKEYa). Mialem i 65XE i 64 i przyznam, ze za mlodu nie stalem murem za zadnym z obozow ale przesiadka na C64 byla ciezka i odnosilem wrazenie topornosci C64. Owszem, softu mialem wiecej, o wiele wiecej ale tez roznej jakosci wykonania ;)
    I moja opinia opiera sie na doswiadczeniach glownie programistycznych. BASIC, kod maszynowy, zabawa "bebechami" :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      Mam bardzo podobne przemyślenia i również dużo grzebałem na niskim poziomie! I fajnie, że wspomniałeś o porcie SIO, bo to rzeczywiście, jak na rok powstania, to było rewolucyjne rozwiązanie! P.S. Wpadaj do mnie częściej i zapraszam do zerknięcia na inne filmy!

  • @TheAlleneo
    @TheAlleneo Год назад +2

    Kwestia BASICa - ten z Atari byl wlasnie bardzo rozbudowany. Komendy dzwiekowe, wizualne, tryby graficzne, komendy graficzne a nawet sam DOS i intuicyjne zarządzanie nim. Rozbudowane BASICi nie powinno sie porownywac bo powstawaly nie dlatego, ze Atari BASIC byl kiepski a po prostu dodawano przydatne funkcje. Czesto niestety zapozyczane z innych jezykow jak np. petle repeat/until itp. z Pascala :)
    I na koniec dodam - BASIC Compiler ktore byly szybsze i bardziej niezawodne niz te z C64. Dodatkowo w polaczeniu z komendami Atari BASIC (dzwiek, tryby graficzne, rysowanie) - mozna bylo tworzyc łatwo naprawde ciekawe rzeczy i gry w BASIC dzialajace z imponujaca predkoscia

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      Tak w skrócie BASIC Atari wymagał rzadszego korzystania z POKE niż ten w Commodore. I rzeczywiście te inne wersje BASICa dodawały też sporo fajnych nowości, co do samej elegancji pisania, jak właśnie procedury, pętle itd.

  • @lookanio
    @lookanio Год назад +2

    Bardzo fajny materiał. Jedna uwaga dot. małej popularności C128. Sprzedał się w ponad 5,5 mln sztuk. Czy dużo, czy mało? Dla porównania: Amiga (wszystkie modele 1985-1996) 4,85 mln; Atari 8-bitowe (wszystkie modele 1979-1992): 4 mln. Co ciekawsze C128 był sprzedawany jedynie przez 5 lat. Zatem czas skończyć z tym mitem komputera niszowego, którym sam żyłem przez wiele lat jako były (chyba) jedyny właściciel C128 w ok. 40-tys. mieście. Atari 130XE nawet nie ma co porównywać :-)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Rzeczywiście masz rację. Kwestia punktu odniesienia. Jeśli porównać do C64, to jednak sprzedaż była dużo niższa. Jak do 8-bitowego Atari to już całkiem spoko. Też pewnie kwestia, gdzie był popularny, bo w Polsce był bardzo niszowy. Swoją drogą ciekawa sprawa, że są tak duże problemy z ustaleniem liczby sprzedanych egzemplarzy różnych 8-bitowych komputerów. Często różne źródła podają dość mocno różniące się wartości... Ciesze się, że film się spodobał. Wpadaj częściej! 😜

    • @lookanio
      @lookanio Год назад +1

      @@Informatykwakcji Duża popularność małego Atari w Polsce to fenomen, nigdzie indzie nie spotykany. Duża w tym zasługa L. Wencla.
      Co do gierk na C128 polecam Eye of the Beholder w dual-head (tak C128 ma niezależną obsługę 2 monitorów jednocześnie). Tego nie miała nawet Amiga, nie mówiąc o Atar 130XE 🙃
      Będę wpadać - możesz być pewien!
      BTW moim pierwszym komputerem było Atari 65XE. Cenię obie platformy.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      @@lookanio To prawda. Jak prowadzę też angielską wersję tego kanału, to wiele osób pisze, że nie zna komputerów Atari. Praktycznie chyba jeszcze w USA były dość popularne. Muszę kiedyś na spokojnie poszukać jakiegoś zestawienia popularności 8-bitowych platform wg krajów. Co do C128 to praktycznie nie znam gier typowo dla tego komputera. Liczę, że podpowiesz co nieco w komentarzach... Pozdrawiam serdecznie!

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 11 месяцев назад

      Zaskakująca to duża ilość sprzedanych C128. Widziałem to kiedyś nawet na własne oczy w latach 80, ale szedł na sprzedaż. To było w Knurowie.
      W Polsce rzadko spotykany.
      Dzięki za informację.

  • @DonAntonnio
    @DonAntonnio Год назад +4

    Ja miałem C64C z magnetofonem. Miałem turbo Final III i pozostawiał w tyle magnetofon Atari który dodatkowo się wieszał. Miałem scrolling sprzętowy obrazu do gier platformowych, a Atari nie miało. Dźwięk był basowy (pełniejszy), Atari takiego nie miało. Niestety pewne rzeczy w Atari są dużo lepsze. Mimo zwykle niższej rozdzielczości w grze to kolory są dużo ładniejsze i nadają niepowtarzalny klimat grom. Dźwięk bardziej czysty i klimatyczny. Stacja dysków szybsza. Procesor szybszy. Mimo przewag Commodore to i tak Atari mogło się bardziej podobać, bo zimne kolory w C64 wszystko psuły. Commodore 64 nie był moim ulubionym komputerem. Byłem tak naprawdę fanem Amigi. Miałem A500, która była ogólnie lepsza od Atari ST, ale też nie do końca. ST miało więcej pamięci i wbudowany TOS i lekko szybszy procesor. To czyniło z ST tańszą wersję Macintosha. Poza tym miało ST posiadało MIDI. Natomiast Atari Falcon był zdecydowanie lepszy od Amigi 1200 tyle, że droższy.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      Tak naprawdę Turbo jest też trochę ciężko porównywać, bo takich popularniejszych było dobrych kilka, a z tymi niszowymi, to może i nawet kilkadziesiąt, a kilkanaście na pewno. I wśród nich były lepsze i gorsze. Natomiast wydaje mi się, że większość tych z dodatkowym kablem podłączanym do portu joysticka w przypadku Atari jednak biła na głowę te z Commodorka. Swoją drogą to pewnie ciekawy temat na kolejny film, ale też bardzo pracochłonny. A i informacji niewiele, więc raczej się tym nie zajmę. Co do dźwięku, to jest mnóstwo zwolenników SID'a, ale i wielu miłośników Pokey. Trochę ciężko to porównywać. Dla przykładu, nawet na papierze, pytanie co lepsze cztery (czy nawet pięć) kanałów w Atari, ale słabszych, czy trzy w C64, ale o większych możliwościach? I tu już odpowiedź nie jest taka oczywista... Też nie każdy ma słuch muzyczny, by drobne niuanse robiły aż taką różnicę. Rozdzielczość to praktycznie to samo w obu komputerach. Wydaje mi się, że nie ma tutaj, co szukać na siłę różnicy. Szczególnie, że te fabryczne tryby można było w Atari łatwo zmodyfikować na różne sposoby (w tym zmiana programu Antic'a). Natomiast kolejne generacje komputerów, to już zupełnie inna bajka... To prawda, że ST za sprawą MIDI zwojował świat muzyki, a sam koszt dodania tego portu wynosił maksymalnie kilka dolarów, jakieś śmieszne pieniądze. Natomiast ta decyzja mocno wpłynęła na pozycję na rynku. Fajnie, że wpadłeś i oczywiście zapraszam częściej!

    • @szaman6204
      @szaman6204 8 месяцев назад

      Atari też posiadał scrolling sprzętowy!

    • @dafimperator
      @dafimperator 2 месяца назад

      @@Informatykwakcji Z tym dźwiękiem to chyba arbitraż nie będzie trudny. Niech śmiałek podrzuci 5 najbardziej wypasionych kawałków granych na pokeyu i ja wrzuce kilka granych na stockowym SIDie. Hmm, dobry pomysł na film, bo najlepiej żeby oceniała większa grupa ludzi

  • @zenekryczka8007
    @zenekryczka8007 Год назад +2

    Pamiętam z tamtych czasów jak fanatycy 800XL nazywali C64 złomodore a fanatycy C64 nazywali 800XL szmatari.
    Było wesoło:)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      😜 Tych żartów i drobnych złośliwości było sporo... Zapraszam do regularnego odwiedzania i subskrybcji! 😀 P.S. Kolega z którego obozu? 😀

    • @zenekryczka8007
      @zenekryczka8007 Год назад +1

      @@Informatykwakcji Amiga 500 więc, na 8 bitów patrzyłem nieco z góry jako ten lepszy ;)
      A500 to był mój pierwszy komputer, wydałem na niego wszystkie moje oszczędności. Jaki ja byłem zachwycony tym sprzętem, jego możliwościami w stosunku do konkurencji a że przy tym byłem totalnym laikiem to już inna sprawa:)
      Miło się wspomina tamte czasy, tamten klimat

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@zenekryczka8007 👍👍👍😜 Ty nawet nie wiesz, jak ja chciałem mieć Amigę 500. Ale wtedy byłem młodym leszczem, a rodzice mieli ciężki okres finansowo, więc nigdy Amigi nie miałem. Pamiętam ojciec jednego z naszych kolegów prowadził coś w rodzaju mini komercyjnego klubu komputerowego i tam były Amigi. Za niewielką opłatą można było pograć z godzinę, a że to był ojciec kolegi to nam zawsze dołożył kilkanaście czy czasem kilkadziesiąt minut w tej cenie, jak nie było innych chętnych. Gorzej, że zwykle byli. Swoją drogą tak sobie myślę, że chyba muszę Amigę wprowadzić na kanał. Masz jakieś pomysły filmów, które mogłyby być interesujące?

  • @koyot011
    @koyot011 Год назад +2

    kochajmy wszystkie 8 bitowce szacun za titawe 73 SP6BX

  • @arturrudolf9389
    @arturrudolf9389 11 месяцев назад +2

    U nas jeszcze były (ale chyba mniej popularne) systemy od Sinclair (Spectrum) i od Amstrada.
    Pozdrawiam!
    Peryferia do gier (jeszcze przed konsolami - Sega, Nintendo, no i przed: PlayStation, Xbox).... to [czyli po polsku ] miało ich więcej (o ile kojarzę).
    Procesory do syntezy dźwięku obydwa systemy (z których potem powstała Amiga, Falcon) miały od początku lepsze niż Spectrum lub konkurencja - wielokanałowe.
    (Co do McIntoshy od Apple'a to niewiele wiem, bo i niewiele ich było na przełomie PRL i wolnej Polski)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  11 месяцев назад

      Właśnie ciekawe mogłoby być prześledzenie historii rozwoju układów dźwiękowych... Fajnie, że wpadłeś. Zapraszam częściej. 😀

  • @weryfany_Zamosc
    @weryfany_Zamosc Год назад +2

    Kiedyś miałem Atari ale w jaki sposób wszedłem w jego posiadanie to nie pamiętam... Godzinami siedziałem i w Basic-u wklepywałem programy z zeszytu który ktoś napisał na maszynie do pisania. Ale To już z 20 lat temu było... nie mam obecnie już Atari... możliwe że sprzedałem 😜.
    Dziwne ale bardziej mnie kręciło programowanie niż same gry.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      Wcale nie dziwne... Mnie też! W zasadzie to zaczynałem pisanie pierwszych programów w zeszycie nie mając jeszcze komputera i nie mając świadomości, że te pierwsze bardzo słabo napisane programy nie będą działać. Powiedziałbym nawet, że uczyłem się pisać litery razem z nauką programowania. Może powinienem dać jakieś odcinki o programowaniu na kanale? 🤔🤔🤔🤔

    • @weryfany_Zamosc
      @weryfany_Zamosc Год назад +1

      @@Informatykwakcji z tamtych czasów mam pozostałość... jak łącze w całość jakiś materiał na youtube to zawsze numeruje pliki 2 lub 3 cyfrowo typu 10 20 30 i jak coś trzeba wrzucić miedzy to łatwiej np. 15 lub 25... ktoś kto raczkował w programowaniu to już wie o czym piszę 😁
      Samo programowanie w Basic-u już było w czasopismach nawet elektronicznych typu Elektronika Dla Wszystkich i seria ośla łączka w której był rozdział programowania... aj to były piękne czasy.
      A obecnie to ja już na nic nie mam czasu 😜

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@weryfany_Zamosc Tak właśnie było!!! P.S. Dlaczego już na nic nie masz czasu?

    • @weryfany_Zamosc
      @weryfany_Zamosc Год назад +1

      @@Informatykwakcji Są w życiu rzeczy ważne i ważniejsze... nie ma co sie rozpisywać 🙊

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@weryfany_Zamosc 👍 👍 👍

  • @adrianmichalski7487
    @adrianmichalski7487 2 месяца назад +1

    Jako dzieciak w PRL nie miałem żadnego wyboru. Starszy brat pożyczał czasem od kolegów, którzy mieli bardziej zamożnych

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  2 месяца назад

      🤔🤔🤔🤔 Tak, elektronika było dużo trudniej dostępna...

  • @michan6313
    @michan6313 Месяц назад +1

    Kochalem tamte czasy i gry na atari 65xe

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Месяц назад +1

      ❤❤❤ Ja też! Stąd zresztą ten kanał! Fajnie, że wpadłeś i mam nadzieję, że z czasem jeszcze zerkniesz do moich innych filmów.

  • @syplayer5161
    @syplayer5161 Год назад +2

    również fajne i ciekawe

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад +3

    "Atari czy Commodore"? odpowiedź jest prosta :) ZX Spectrum !

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Do Spectrusia mam duży sentyment!

    • @grzesiekxitami3264
      @grzesiekxitami3264 Год назад +2

      bo i później, zawodowo zajmowałem się w CP/M
      poprawiałem i hi-soft i turbo pascala np.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      @@grzesiekxitami3264 Fajne doświadczenia!

    • @grzesiekxitami3264
      @grzesiekxitami3264 Год назад +2

      @@Informatykwakcji polski tych, raczej nie znany bo przemysłowi oddany
      20 mA na magistrali, le tak to się robiło

    • @grzesiekxitami3264
      @grzesiekxitami3264 Год назад +2

      hi soft był kompilatorem na spetktrusi (tak informatyzowało się politechniki) turbo to już cp/m
      obecne optymalizuące kompilatory są nieludzkie

  • @TzOk
    @TzOk Год назад +2

    Ja tylko nigdy nie mogłem zrozumieć czym się kierowali dobierając kolory do palety C64. Były jakieś takie wyblakłe i nie było w palecie czerwonego, ani niebieskiego, a żółty i zielony też były jakieś nijakie.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      🤔🤔🤔 Nie odpowiem dokładnie, ale kiedyś widziałem mocno techniczny tekst, który częściowo do wyjaśniał. Generalnie chodziło w uproszczeniu o to, że projektanci zarówno Atari, jak i Commodore nie mieli pełnej dowolności w tworzeniu barw. Było to mocno związane z tym, jak zapisywana jest informacja o kolorze i jasności w systemach telewizyjnych PAL i NTSC. Wybrano dość uproszczone rozwiązanie, by nie komplikować tego za bardzo (i zachować niską cenę). Generalnie zmieniano te wartości chrominancji i luminancji w kilku krokach tworząc obraz i pamiętając o tym, by mieć prawdziwy biały i czarny kolor. Dlatego też nie tylko C64 ma tak ograniczoną paletę, ale i w Atari na przykład nie da się uzyskać prawdziwego porządnego czerwonego koloru. Oczywiście wszystko można by zrobić, tyle że skomplikowałoby to układy (inne rozwiązania, np. tworzenie kolorów w układzie RGB i potem konwersja, albo konieczność wprowadzenia bogatszej palety np. 4096 kolorów). Warto pamiętać, że w tamtych czasach większość telewizorów miała tylko wejście antenowe, a tylko nieliczne video composite czy s-video. O jakimś rgb itp. można było zapomnieć. A te komputery były jednak robione do współpracy z telewizorem przede wszystkim. Próbowałem nawet teraz na szybko znaleźć ten artykuł w google, ale bez sukcesu. Dopiero kolejna generacja układów w 16-bitowych komputerach zmieniła sytuację. Mnie natomiast dziwi mocno jedna rzecz. Dlaczego, skoro Atari XL, które powstało 3 lata wcześniej miało 128/256 kolorów, a nawet konsola Atari VCS 2600 miała 128/104 kolory, Commodore nie zdecydował się na wprowadzenie większej palety barw? Choćby tych 128 kolorów. W końcu nie mógł być całkowicie pewien, czy jego komputer odniesie sukces i musiał dbać o to, by rozwiązanie było konkurencyjne. O ile zwiększyłoby to koszty produkcji? Nawet zakładając, że dostępna liczba kolorów w bloku 8x8 nie uległa by zmianie w porównaniu z rozwiązaniem, które wybrano. Może chodziło tu o copy-paste części VIC-II z poprzednich modeli? Jednak ta dużo większa paleta w Atari robi ogromną różnicę. Przynajmniej dla mnie!

    • @TzOk
      @TzOk Год назад +1

      @@Informatykwakcji Dziękuję za obszerne wyjaśnienie i odwdzięczę się również linkiem www.aaronbell.com/secret-colours-of-the-commodore-64/ rzucającym nieco światła na temat palety C64.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      @@TzOk 👍 👍 👍 Dzięki za ciekawy odnośnik. Technika uzyskiwania bogatszej palety poprzez szybkie naprzemienne wyświetlanie dwóch kolorów jest znana od lat. Tym niemniej efekty są takie sobie. Jeszcze zależy jakie kolory ze sobą mieszamy (jak bardzo odległe) i na jakim monitorze oglądana jest gra. Czasem męczyło to wzrok lub powodowało niewielkie migotanie. To jednak też pokazuje na jakie pomysły wpadali i z jakimi problemami musieli się mierzyć programiści chcący stworzyć gry wychodzące poza ustalone ramy i rzucające na kolana graczy. Podsumowując w C64 uzyskanie więcej niż 16 kolorów wymagało takich właśnie trików, podczas gdy w Atari mieliśmy 256/128 kolorów do wyboru niejako od razu z pudełka. I to robiło różnicę. Oczywiście w Atari też można było tak mieszać kolory, by uzyskać jeszcze bogatszą paletę. Pozdrawiam serdecznie!

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@tiges To też jest ciekawe, że niektóre możliwości tych jakże prostych komputerów odkrywamy dopiero po latach...

    • @tiges
      @tiges Год назад +1

      @@Informatykwakcji Bo większość limitów nie dotyczyła ekranu tylko linii rastra. Więc co linię można było zmieniać kolory ma kolejne dwa, wyświetlić kolejne 8 sprajtów itd. Może dlatego, że na c64 basic był taki cienki, że co zdolniejszy koder rzucał to w kąt i brał się za asembler, który pozwalał na pisanie superszybkich programów wyliczonych do cyklu zegarowego. Ten program do digitalizacji zmieścił się w 21 cyklach procesora. I żeby nie było. Widziałem rastaconverter na atari i tu c64 w lowres nie ma podejścia, ale hires i dźwięk pozostaje domeną c64. ruclips.net/video/2XUxT2pyDos/видео.html

  • @oakduck5879
    @oakduck5879 2 месяца назад +4

    Muzyka w Atari to sypanie srebrnych szpilek do kryształowej szklanki.
    Muzyka w Commodore to je*banie ułamanym kijem od mopa po garze z resztkami przypalonego bigosu ze spleśniałej kapusty!

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  2 месяца назад

      🤔🤔🤔 Ciekawe porównania! Może powinieneś pisać książki? Masz lekkie pióro... a raczej klawiaturę... Strzała! 👍

  • @arturuszczynski5596
    @arturuszczynski5596 4 месяца назад +1

    Ja wybieram C64, ponieważ ten komputer kupili mi rodzice, natomiast do Atari mam mega sentyment, bo od niego u mojego kolegi zaczela się przygoda i fascynacja tego rodzaju urządzeniami.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  4 месяца назад

      👍👍👍 Czyli dyplomatyczne podejście! 😊

  • @arturrudolf9389
    @arturrudolf9389 11 месяцев назад +2

    Atari to u zarania dziejów (połowa lat 70.) słynny Pong.
    Potem powstały setki kolejnych.
    Przypomnę coś z epoki czarno-białej telewizji:
    (Tenis stołowy na ekranie TV - chyba wiele osób to zna)
    m.ruclips.net/video/Xe55XhiZcBM/видео.html

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  11 месяцев назад

      😀 Chciałem kiedyś kupić oryginalnego Ponga Atari do mojej małej kolekcji... dziś kosztuje majątek... Ale było sporo klonów...

  • @seboc1
    @seboc1 3 месяца назад +1

    Atari mozna bylo sobie kupic w Peweksie, byl w ciaglej sprzedazy.
    C64 krotko byl dostepny w sklepach "G", poza tym gielda i prywatny import.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  3 месяца назад +1

      Tak to było ciekawe, że części producentów sprzętu elektronicznego udało się dogadać i bez problemu sprzedawali swoje urządzenia w Pewexie czy Baltonie. Np. Timex był bez większych problemów dostępny właśnie w tej drugiej...

  • @darek6160
    @darek6160 18 дней назад +1

    Oba komputery były dobre 👍 Atari ma swoje zalety, jak i Commodore ma zalety. To od ludzi zależało który komputer sobie kupili... tzn. które zalety były dla nich ważne... 😀

  • @marcin.the.gamer.
    @marcin.the.gamer. Год назад +7

    małe Atari to dobry komputer, ale przy Commodore C64, to jak porōwnanie malucha do mercedesa.
    na Commodore obecnie wychodzi nadal milion x więcej zadziwiających gier, dziesiątki co miesiąc, nawet 3D.
    Na małe Atari także starają się coś robić i udowadniać. I udaje siě to. Zwłaszcxa, że jest to napędzane chęcią udowod ienia, że XLXE też potrafi.
    Jednak ten komputer nie ma startu pod względem oprogramowania, od kiedyś po obecny dzień i rok 2023.
    Przykladóww jest z MILION.
    Wezmy np taki starszy Grand prix Circuit. Cos podobnego nawet na statycznym obrazku nie powstalo na male atari.
    Kiedys kolega mial na komunie Atari XL/XE, gralismy u niego. Rok potem wryujek kupil mi commodore C64. Zaczęliśmy chodzić do mnie.
    Mialo byc tak, ze dzień u niego, dzień u mnie gramy.
    Po chwili powiedzialem, ze dobra, gramy dalej u mnie, bo fajniejsze gry. Ale mu było smutno. :(
    Ale tak było C64 przy jego Atari to był next gen.
    Po prostumale Atari zawsze bylo zdeklasowane.
    Obecne produkcje nadal to potwierdzają. Na Commodore przekraczają kolejne granice.
    Np ostatni A Pig Quest + setki innych.
    Atari Xl/XE to dobry konputer, ale przy C64 jest pogrzebany. Ale to ze względu na preferencje autorów.
    Poniewaz kiedys najslynniejsi programisci mowili w wywiadzie (np Rowland, od Creatures itp) , ze jak tylko pojawil sie na rynku C64, to caly swiat chcial pisac gry TYLKO na niego, bo oferował wspaniałe możliwości.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      Fajnie, że wpadłeś i dzięki za komentarz. To pewnie temat na dłuuuuga dyskusję. Ja bym powiedział tak, że pod wieloma względami Atari miało lepsze możliwości niż Commodore, ale to jednak Commodore przyciągnęło więcej twórców gier i więcej kupujących. O powodach można by długo dyskutować. Ale efekty tego widać do dziś. Zapraszam do zerknięcia w wolnej chwili na inne filmy na kanale. Pozdrawiam serdecznie 💪😀

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 11 месяцев назад +2

      Bardzo przejaskrawiasz Commodore. "Next gen" to to nie jest :) Nie, to były maszynki tej samej klasy. Z bardzo podobnymi możliwościami. Commodore było nawet wolniejsze.
      Jednak rzeczywiście na Commodore zaczęły się pojawiać lepszy gry, ale głównie dlatego że Atari zaczęło wycofywać się z rynku i rolę króla przejęło Commodore (tak jak teraz rządzi Windows). Na Atari było bardzo dużo gier, również dobrych. Pewnie o tym wiesz, ale tak piszę żeby inni nie zostali wprowadzeni w błąd.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  11 месяцев назад

      @@TrockeyTrockey Podobne... choć warto pamiętać, że Atari 800XL i seria XE bazują mocno na modelach 400/800 a te pojawiły się na rynku sporo wcześniej niż C64...

    • @cedynski
      @cedynski 5 месяцев назад

      @@TrockeyTrockey nie do końca. komoda miała lepsze sprites oraz inne fajne bajery jak FLI. Sprzęty porównywalne, ze zdecydowanym wskazaniem na komodę. Wielkość rynku i developerów to już zupełnie inna sprawa i komoda is the king. natomiast atarynka to mój pierwszy komputer, więc zawsze będzie „najlepszy” 😅

  • @monografik
    @monografik Месяц назад +1

    "...a nie dla klas" chodzi o elity, a nie o klasy społeczne.

  • @misow2
    @misow2 Месяц назад +1

    Miałem ATARI 65XE, ale teraz mam większe porównanie. Jeśli chodzie o muzykę to zdecydowanie ATARI. A co do grafiki to może być kwesta gustu. Na ATARI była grafika może czasem bardziej skromniejsza, ale jak dla mnie wyrazistsza. Gry które były robione przez polskich programistów od lat 90 były zdecydowanie lepsze na ATARI, choć nie ukrywam, że jak dokupiłem stacje dysków do niego to dopiero byłem z niego w pełni zadowolony.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Месяц назад +1

      🤔🤔🤔🤔 Myślę też, że po prostu nie wykorzystywano wszystkich możliwości Atari. Zerknij na film o grach na Atari powstałych po roku 2000. Czasem ciężko uwierzyć, ile można wycisnąć z tego kompa... Pozdrowienia!

    • @misow2
      @misow2 Месяц назад +1

      @@Informatykwakcji Jeśli chodzi o ostrość napisów i liczb to także ATARI.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Месяц назад

      Hmmm... nie sądzisz, że tutaj może to być bardziej kwestia konkretnego egzemplarza, czy sposobu podłączenia? Bo oba komputery pod względem samego sposobu generowania sygnału PAL były bardzo podobne... 🤔🤔🤔

    • @misow2
      @misow2 Месяц назад +1

      @@Informatykwakcji Zgadza się, ale kolory w których wyświetlane były jak dla mnie to wyraźniej widziałem w ATARI.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Месяц назад

      @@misow2 👍 Po prostu miłość do Atari to sprawiała! ❤ P.S. Będę musiał się kiedyś przyjrzeć bliżej temu tematowi... Może to też kwestia bogatszej palety barw i dzięki temu możliwości takiego ustawienia kolorów, by był lepszy kontrast...

  • @szaman6204
    @szaman6204 8 месяцев назад +5

    Atari lepsze, bo ma szybszy procesor.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  8 месяцев назад

      To na pewno jest plus, choć jak pokazuje film, faktycznie ta różnica nie była aż tak znacząca... ale była!

    • @konradszkudlarek
      @konradszkudlarek 8 месяцев назад +1

      Wiesz to tak jak z kobietami. Jedna jest ładniejsza, a druga jest ciut mniej urodziwa ale za upierdoli świetny jabłecznik.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  8 месяцев назад

      @@konradszkudlarek 👍 Coś w tym jest!

  • @Dave-PL
    @Dave-PL 5 месяцев назад +3

    Każdym komodorowiec wie, że Atari było na węgiel!

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  5 месяцев назад +1

      🤘😁🤘 Na co było Commodore? 🤪

    • @Dave-PL
      @Dave-PL 5 месяцев назад +2

      @@Informatykwakcji mawiali, że potrzeba elektrowni atomowej 😅

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  5 месяцев назад +1

      @@Dave-PL Wymagający komp... Nawet nie wiedziałem! 🤪

    • @jmlynik
      @jmlynik 5 месяцев назад +1

      @@InformatykwakcjiMydelniczka potrzebuje mydła - proste...

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  5 месяцев назад

      @@jmlynik 😜😜😜

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад +2

    któryś miał DMA?

  • @bartoszwisniewski6169
    @bartoszwisniewski6169 7 месяцев назад +5

    Atarowca wal z gumowca!

  • @marekmontana5627
    @marekmontana5627 Год назад +1

    No skoro prosisz o komentarz i opinie, to napisze że słaby kanał, jest w tej tematyce dużo lepszych.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Mam świadomość, że nie każdemu kanał się spodoba, a dwa to wciąż niemowlak, jeśli chodzi o wiek i doświadczenie. Napisałbyś jednak dlaczego nie przypadł do gustu... Inaczej ten komentarz niewiele wnosi... 🤔🤔🤔🤔

  • @Radek.68
    @Radek.68 Год назад +2

    Ciężko się to ogląda. Prawie półtorej minuty minęło, a NIC ciekawego się nie pojawiło, jakieś niebieskie z jakimś czerwonym mrugało, potem *cztery* wyrazy pojawiały się przez 20 sekund (jak dla upośledzonych w czytaniu), już mi się odechciało. Ale oglądam dalej. Potem (5:47) jakieś dziwne, zupełnie bez sensu, zapisy liczb, niepotrzebne kropki i *przecinki na górze* (??) w częstotliwości procesora, a wystarczyło napisać normalnie, po polsku, z przecinkiem. Czyli 2,3 GHz = 2300 MHz i tryb turbo 4 GHz (a nie jakieś dziwne "2.3GHz, tryb turbo 4.0GHz"). To zniechęca. O dalszych błędach, w 6:06 i dalej (typu 2'300 czy 1'300), które nie wiem co oznaczają, już nie chce mi się pisać. Do tego naprawdę słaby głos z syntezatora. Nikt nie lubi głosów z syntezatora. Co oznacza (w 6:29) "8*1apostrof300=10apostrof400" nawet nie śmiem pytać.
    Takie podstawy. I już dalej nie oglądam.
    I Ty się pytasz, dlaczego Twój kanał nie zyskuje na popularności?!

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +5

      🤔🤔🤔🤔 Dziękuję za uwagi. Rzeczywiście kanał cały czas ewoluuje i mam nadzieję, że kolejne filmy będą lepsze. Mam jednak wrażenie, że wpadłeś na ten kanał od razu z negatywnym nastawieniem i myślę, że nie ma szans na zmianę. Tym bardziej, że większość opisanych kwestii to drobiazgi, które choć być może mogą razić niektóre osoby (w tym Ciebie), to nie powinny przesłaniać całości. Zresztą, jak to mówią, o gustach się nie dyskutuje. Najpierw może dwie istotniejsze. Prawdą jest, że mógłbym zaczynać filmy z większym "przytupem". Jednak to nie są też filmy reklamowe, akcji, czy historie kryminalne. Wreszcie z racji tematyki kanał trafia głównie do osób w średnim i starszym wieku, a te, jak przypuszczam, w większości nie oczekują aż tak dynamicznego "wejścia". Ponadto gra w szachy jest dla wielu osób interesująca i ciekawe może być prześledzenie, jak dwa 8-bitowe komputery grają ze sobą, nawet jeśli oczywiście nie jest to specjalnie reprezentatywne. Raczej może pokazać pewne założenia algorytmów. Druga kwestia. Nie jest używany syntezator. Naprawdę nie potrafisz rozróżnić głosu z syntezatora od człowieka? Choć być może z czasem i strona audio ulegnie poprawie... Co do napisów, tutaj raczej ich pewien smaczek wynika z tego, że są generowane na 8-bitowym komputerze i pokazują efekt z użyciem słynnej tęczy z Atari. Są to, że tak powiem dość specyficzne napisy, stąd pojawiły się nieco dłużej. Co do zapisu liczb z apostrofami. Czy rzeczywiście ten drobiazg aż tak znacząco wpływa na odbiór filmu? Ten film obejrzało obecnie może ok. 40-50 tys. osób (kanał był wcześniej przerabiany, rozdzielany na dwa, filmy usunięte i ponownie załadowane) i nikt do tej pory nie napisał ani jednej skargi w tej kwestii. Rzeczywiście w ostatnich latach do rozdzielania grup cyfr raczej zaleca się używania spacji nawet promując takie rozwiązanie jako pewien międzynarodowy standard. Jednak kiedyś apostrof był dużo częściej stosowany, a mój kanał, jakby nie patrzeć, dotyczy tematyki retro. Zerknij na stare instrukcje do sprzętu i często znajdziesz tam apostrof. Zresztą na szybko wrzuciłem hasło do google i łatwo znaleźć listę sposobów na rozdzielanie grup cyfr i części ułamkowej. Jedna z pierwszych tabelek, która mi wyskoczyła pokazuje... 12 różnych sposobów. Jako ciekawostka w Chinach stosuje się standard "123,4567.89" albo "123 4567.89" (grupy mają po 4 cyfry). Generalnie myślę, że 99.99 proc. osób łatwo domyśli się o co chodzi... Oczywiście zdaję sobie sprawę, że mój kanał nie każdemu przypadnie do gusty. Ale tak to już jest ze wszystkim. Stąd zresztą mechanizm subskrybcji czy pewien "inteligentny" algorytm yt, który próbuje dopasować filmy do zainteresowań i oczekiwań danego widza. Wliczając w to też sposób prowadzenia samego kanału. Na koniec dodam tylko, że pewnie byłoby dużo łatwiej prowadzić taki kanał, gdybym pokazywał dużo materiałów z dawnych lat, fragmentów filmów, zdjęć itd. tyle że... tu pojawia się kwestia praw autorskich (szczególnie w przypadku zdjęć, czy dłuższych fragmentów filmów). Wiele osób się tym nie przejmuje... Ja staram się jednak poważnie podchodzić do tego zagadnienia. Pozdrawiam

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 11 месяцев назад

      Mi się bardzo dobrze ogląda to nagranie. Pewnie są jakieś błędy merytoryczne ale jako całość jest super.

  • @grzesioweyoutubowe7049
    @grzesioweyoutubowe7049 Год назад +2

    Wiadomo z czego powstało atari

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      Z czego...? 😛

    • @Dave-PL
      @Dave-PL 5 месяцев назад +2

      @@Informatykwakcji Z drewna i ze stali 🤣🤣

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  5 месяцев назад

      @@Dave-PL Kolega to w drużynie z logo Commodore zapewne był? 🤪

    • @Dave-PL
      @Dave-PL 5 месяцев назад

      @@Informatykwakcji Tak, Commodore 😅😅

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  5 месяцев назад

      @@Dave-PL 👍🎅🏻

  • @vanklompf
    @vanklompf 5 месяцев назад +2

    Jack Tramiel to Jacek Trzmiel a nie Tramielski

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  5 месяцев назад

      🤔🤔🤔🤔 Hmmm. Wspomniałem o nazwisku Tramielski, bo pojawia się w niektórych źródłach. Natomiast Jack Tramiel najprawdopodobniej jednak nazywał się Idek Trzmiel. Mój kanał w wersji angielskiej odwiedził kiedyś średni syn Jacka, Leonard i trochę pogadaliśmy. On mi napisał, że w dokumentach imigracyjnych przy pierwszym wjeździe do USA widnieje "Idek Trzmiel" i że w wielu miejscach są nieprawdziwe informacje. Zgaduje, że rodzina powinna wiedzieć najlepiej... Historia życia Jacka Tramiel to pewnie zresztą temat na osobny film...

    • @michastepien8326
      @michastepien8326 3 месяца назад

      a ja myślę, że Jack Tramiel to Jack Tramiel. Naprawdę nie trzeba imputować komuś nazwiska w celu leczenie jakiś kompleksów.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  3 месяца назад

      @@michastepien8326 To nie jest kwestia leczenia kompleksów... Po prostu pewnie wiele osób jest ciekawych, jak się nazywał, zanim wyjechał do Stanów... I pewnie nie tylko tego...

    • @michastepien8326
      @michastepien8326 3 месяца назад

      @@Informatykwakcji nazywał się jak się nazywał. wielu Polaków uwielbia robić z ludzi Polaków. Naprawdę jest to żałosne. Co ciekawe w każdym materiale o C64 jest to mówione. bez sensu.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  3 месяца назад

      @@michastepien8326 Ale on urodził się w Polsce i wiele lat tu mieszkał... To kogo chcesz z niego zrobić?

  • @AdrianuX1985
    @AdrianuX1985 Год назад +1

    W końcu coś wrzuciłeś.
    Ileż można spamować komentarze na innych kanałach YT. ;-]

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +4

      Masz inny pomysł, jak rozkręcić tak mały i niszowy kanał? Jak gdzieś nie zareklamuje filmu, to mam zero wyświetleń. Niestety dopóki kanał nie przekroczy jakiejś magicznej granicy (nie wiem 1000 subskrybentów albo innej), to yt zupełnie go nie wspiera. W końcu marketing jest dźwignią handlu. Może zamiast pisać takie komentarze, pomógłbyś w rozwoju kanału ?

    • @Czuk
      @Czuk Год назад +1

      @@Informatykwakcji z ciekawości, gdzie reklamujesz materiały ? Przy 1k lepiej nie będzie - mój przy 7k wciąż wspierany jest okazjonalnie i głównie bazuję na aktywności mojej kochanej widowni ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@Czuk 🤔🤔🤔🤔 To żeś mnie pocieszył... Poważniej. Reklamuje głównie na grupach tematycznych na facebooku. Ale odzew jest symboliczny. Są grupy po kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy członków, niby poświęcone 8-bitowcom czy elektronice retro, a gdybym miał szacować liczbę wejść z takiej grupy to raczej na palcach jednej ręki. Zdarzy mi się, że czasem gdzieś indziej, ale to bardzo rzadko i ruch jest z tego jeszcze mniejszy (np. na elektroda.pl). Natomiast co ciekawe, o ile polski kanał, nie może zupełnie liczyć na ruch ze strony yt (totalne zero), to angielska wersja wykazuje pewne wsparcie ze strony samego algorytmu. Nie ma tego dużo, ale coś tam widać. Większe zainteresowanie jest poza Polską? Np. w przypadku angielskiego kanału obecnie ok. 13 proc. to wejścia z USA i jest to najliczniej reprezentowany kraj. Ale są wejścia z bardzo wielu, czasem mocno egzotycznych państw. P.S. Gdzie Ty reklamujesz?

    • @Czuk
      @Czuk Год назад +1

      @@Informatykwakcji Ja właśnie nigdzie nie reklamuję :D dlatego pytałem z ciekawości gdzie to można podbić wyświetlenia :D aczkolwiek jak mówiłem u mnie wytworzył się skromny bo skromny ale bardzo fajny, wieloletni socjal i na tym bazuję ;)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      @@Czuk To może warto lekko gdzieś zareklamować dla próby? Może to przyspieszy rozwój? I oby tak było!

  • @edwardacki7122
    @edwardacki7122 Год назад +6

    Gry zdecydowanie lepiej wyglądają na Atari, zobaczcie choćby Hans Kloss albo Star Wars, Star Wars na Commodore wygląda karykaturalnie - TIE Fightery wyglądają jak latające klepsydry. Dotyczy się to również dźwięku, na Atari jest bardziej naturalny, mniej skwantyzowany.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +1

      Jak widać zdania są podzielone... Choć chyba bardziej tutaj decyduje miłość z dawnych lat...

  • @marcins6071
    @marcins6071 Год назад +6

    Atari bezkonkurencyjny król 8 bitowy

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      Nie przeczę, że mam wiele miłych wspomnień z Atari... 🤪 P.S. Jaki model miałeś?

    • @marcins6071
      @marcins6071 Год назад +1

      @@Informatykwakcji miałem Atari 130xe prosto z Pewexu :D

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@marcins6071 Wow! Ja też! A wciąż masz? Bo ja niestety swój sprzedałem wiele lat temu i teraz ogromnie żałuję... Życie...

    • @marcins6071
      @marcins6071 Год назад +1

      @@Informatykwakcji tamten gdzieś zaginął ale mam atari 65xe na płycie 130xe i dodatkową płytę główną też 65xe do tego fujinet modem internetowy i pamiec 512kb ram na eci

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад

      @@marcins6071 Tak bywa... choć tego pierwszego szkoda... ale dobrze, że są inne modele!

  • @jaroswa1286
    @jaroswa1286 8 месяцев назад +3

    No nie, c64 bije na głowę atari. Tak samo jak Amiga 520st.

  • @jankowalski88741
    @jankowalski88741 Год назад +7

    gry były lepsze na c64 taka prawda

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      Dlaczego tak uważasz?

    • @jankowalski88741
      @jankowalski88741 Год назад +4

      @@Informatykwakcji miałem atari 800 xl ale wydaje mi się, że u kolegi na c64 jakoś to wszystko lepiej wyglądało plus było sporo tytułów, których na atari nei było

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  Год назад +2

      @@jankowalski88741 To prawda wybór tytułów był dużo lepszy. Natomiast co do samego porównania tych samych tytułów pomiędzy tymi platformami, to już bym dyskutował...

    • @snakeplissken6344
      @snakeplissken6344 10 месяцев назад +3

      @@Informatykwakcji Biorąc pod uwagę granie na komputerze to Atari nie miało nawet startu do Commodore. Polskie gry na Atari to była taka kroplówka dla umierającego gamingu na małym Atari. Później ta sytuacja się powtórzyła podczas starcia Atari ST vs Amiga.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji  10 месяцев назад

      @@snakeplissken6344 Atari ST i Amiga to już zupełnie inna historia... Wielu miłośników "małego" Atari przesiadało się właśnie na Amigę. Może kiedyś powstanie i o tym film...

  • @radekkurzeja2837
    @radekkurzeja2837 3 месяца назад +1

    Komodorek rules