Most kezdtem a kovászos kenyér sütést, 3 X 3 féle módon, 1 sikerült csak. Ez a folyamat nagyon tetszett és hogy menet közben a mennyiségeket is elmondta. Nem is tudtam, hogy lehet a víz és kovász elkeverésével is kezdeni. Akkor nem csak az az autolizálas hogy a lisztet a vízzel keverjük és majd 1 óra múlva adjuk csak hozzá a kovászt. Ez tetszik nagyon, így fogom csinálni. Köszönöm a videót! Csodás munka, gyönyörű lett a kenyér! 🥰
Nagyon szépen elmondta és bemutatta a folyamatokat.....ezt csak igy lehet......és gyönyörűek lettek a kis kenyérkék.... köszönöm és gratulálok.....🤗👍🧑🍳
Nagyon tetszik a videó, egyszerű és nagyszerű :) Én csak tönköyből szoktam sütni, mert az szeretjük. Kipróbálom ezt a receptet mert nem vagyok a régiekkel elégedett. 50-50% használok fehér és TK tonkolyt. Esetleg ha ezzel van tapasztalatod örülnék ha megosztanád, miben más a tönköly elkészítése. Köszönöm
Milyen lisztet használsz a tésztához (csak a kovász lisztjeit hallottam megnevezve illetve hogy van teljes kiőrlésű liszt a tésztában, a többi az kenyérliszt?) és hány celsius fokos a helyiség? köszi
Nagyon élevezetes videó, jó a formalási technikád. Köszi. Én a sót már rögtön az elején bekeverem a langyos vízbe mielött a kovászt oldanám. Ezt mondjuk egy angol csávótól lestem el. Bár én 65%-os hidratálással csinálom, mégis ragad a tészta az 5.-ik hajtogatásnál. Ez mitöl lehet?
Néhány kérdésem van: - a víz, amit használsz a kenyérhez, csaphideg vagy langyos kicsit? - a jénai tál tetejét, amikor leveszed a sülő kenyérről, benn hagyod a sütőben vagy kiveszed? Ez azért kérdés, mert van olyan információ, miszerint a hirtelen hőmérséklet-váltás elpattinthatja a hőálló üveget. - teszel-e a sütőbe vizet, amikor már levetted a tetőt a tálról? Kell-e ilyenkor még gőz? Köszi előre is a segítséget.
Szia! A vizet igyekszem 27-28 fokosan a tésztához adni, és még egy megjegyzés, hogy a liszt is szobahőmérsékleten legyen tárolva, legalábbis az, amit épp felhasználsz. /// Természetesen a jénai tetejét kiveszem a sütőből, egyrészt ezek vastag üvegből készülnek (legalábbis az enyém igencsak masszív), így egy sima szobahőmérséklet nem árthat neki, mondjuk jeges vízben azért nem úsztatnám meg. De ha esetleg ettől nagyon tartasz, akkor természetesen ott van a jó öreg öntöttvas lábos használatának lehetősége, én nagyon sokáig azzal sütöttem. /// A gőznek csak a sütés első szakaszában van jelentősége, ezért fontos, hogy valamilyen fedett lábosban süssünk, így a tésztából felszabaduló gőz majdnem olyan környezetet biztosít a sütéshez, mint egy profi sütő. Ha a fedő lekerül, onnantól már csak az a fontos, hogy finom, ropogós héjat érjünk el. :) Remélem tudtam segíteni!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha 1:1 aranyban készítem teljes kiörlésű rozs, teljes kiőrlésű búza és fehér kenyér lisztből úgy is működik? Víz arányán változtassak?
Megírnàd kérlek, hogy a bedagasztás előtt a kovászodat hogyan etetted? Amennyiben hűtőben volt előtte, mennyivel előtte vetted ki, milyen arányban etetted? Köszönöm!
Kedves Vivien! Hűtőben tartom a kovászomat, bár 4-5 napnál nem tölt el többet időt ott. Dagasztás előtti napon veszem ki este, először 1:1:1 arányban etetem, majd másnap reggel 1:2:2 arányban. Délután/este pedig dagasztás. Amennyiben a kovász ennél több időt tölt a hűtőben és ecetes szagot vélsz felfedezni, akkor a kétszeri etetés helyett legalább négyet javasolnék, cserélve a tárolóját. Remélem tudtam segíteni!
Nincs sem naiv, sem rossz kérdés :) Az arányok mindig a kovászra vetítve vannak megadva, tehát: 1 egység kovász, 1 egység liszt, egy egység víz. Például: van 50g kovászod, akkor azt 50g liszttel és 50g vízzel kell megetetni. 1:2:2 hasonló, csak ott kétszer annyi liszttel és vízzel eteted meg. Remélem tudtam segíteni! Üdv!
Szia! Kérdéseim lennének. A vizen úszós technikáról még nem hallottam, ha úszik a vizen akkor azt jelenti, hogy a kovász kész a sütésre? Ha du kiveszem a kovászt a hűtőből kis pihenés után 1:1:1 arányban etetem és reggel készítek belőle egy előtésztát-ekkor a kovász már elindul visszafelé és kissé ecetszagú, ez így helyes vagy a kovász ilyenkor már nem jó?Ezt az előtésztát cibattához használom. Segítséged előre is köszönöm! Üdv
Szia! Igen, ha a kovász a vízen lebeg, akkor az azt jelenti, hogy valószínűleg készen áll a sütésre, hiszen elegendő szén-dioxidot termelt. Azonban ez mástól is függ. Ahogy Te is írtad, ecetszagú a kovászod. Ez semmiképp nem jó jel! A kovászod akkor van jól etetve, ha egy kellemes édeskés, gyümölcsös illatot érzel. A környezeti hőmérséklettől függ, hogy az utolsó etetést követően mennyi idővel tudod a dagasztáshoz felhasználni, jellemzően ez 4 és 8 óra között lesz valahol. A délutáni etetést és reggeli felhasználást nem tartom jónak. Valamint a tippem, hogy a felhasználás előtti etetés inkább 1:2:2, vagy 1:3:3 arányban történjen, így erősebb kovászt kapsz. Remélem tudtam segíteni! Üdv!
Hi! Ingredients are: 1500g BL 80 flour (10% of this is whole grain flour) 70% water - 1050g in this case 20% sourdough - 300g in this case Then after an hour, he added about 2% salt.
Megkérdezném, hogy milyen liszttel készítetted? Kenyér liszt vagy BL 55? Gyönyörű lett. Már sütottem vagy kb 40 kenyeret, de soha nem lett ilyen csodás.
Igen, BL 80-as liszttel szoktam csinálni, nem reklám, de a Szabó Malom lisztjeit használom, viszont mostanság BL 55 is terítékre kerül, mivel elég nagy készletem van még abból is, ehhez pedig kb. 10% teljes kiőrlésű lisztet adok. Remélem tudtam segíteni! :)
Nagyon szepek :) megtalaltam a kovasz mennyiseget ,de lenne meg egy olyan kerdesem hogy ha en ezt a mennyiseget 2 ciponak sutom meg ,akkor hogy valtozik a sutesi ido ? Koszonom
Nem teljesen értem a kérdést, de ha esetleg arra vonatkozik, hogy a második hogy sül meg, nos természetesen az edényt visszahelyezzük a sütőbe és újból 250 fokra melegítjük, majd sülhet is a kenyér. Vagy esetleg más lenne a kérdés?
Ugy ertettem hogy ha nem 3 ciponak sutom meg hanem 2 -nek ( mert 2 jenai befer a sutobe egymas melle ovalisak ) akkor ugye nagyobb kicsit a kenyer es hogy mennyivel kellene tobabb sutni ? Koszonom
A nálam említett mennyiségből szintén két vekni készül, nem három. És alapvetően a sütési idő még ha egyszerre is sül a két cipó, nem nagyon fog változni, maximum 1-2 perc lesz a differencia, mindenesetre, ha a kenyér szép barna és az alját megkocogtatva kongó hangot lehet hallani, akkor megsült.
Valóban, elnézést is kell kérnem, csak reflexből válaszoltam, mivel az esetek 90%-ban 2 kenyeret csinálok egyszerre. Mea culpa! Természetesen a videó készítésekor a harmadik adag is kisütésre került. :)
Kedves Tamás! Mint oly sok mindennél, így azt gondolom, hogy a kenyér készítésénél sincsenek kőbe vésett szabályok. Az autolízis nem azt jelenti, hogy összekeverjük a lisztet és a vizet, sokkal inkább azt, hogy ezen folyamat alatt a liszt magába tudja szívni a folyadékot (vizet) és ezáltal megindul a gluténszerkezet kialakulása, ez kovásszal és kovász nélkül is be fog következni. Persze kovász nélkül jóval elnyújtottabb autolízissel is tudunk dolgozni. A kenyér készítését én többnyire eme egyszerűbb metódussal szoktam megoldani, de természetesen már elég sok módszert kipróbáltam, többek között 4 órás csak liszt és víz autolízist, laminálást, coil fold-ot és még sorolhatnám, de mivel eget rengető különbséget nem tapasztaltam, így többnyire ezt a készítési módot használom.
@@olaszmodra1392 ha mar belekerul a kovasz is a tesztaba, azzal megindul a fermentalas, vagyis az erjedes, igy mar nem autolizis, hanem fermentolozis. De amugy mindegy, hogy mikepp hivjak.
Sajnos az én kenyerem,szerintem tülkelt,mert 12 óra hűtő után kivettem bevágtam és összeesett, így is finom lett ,de sűrűbb,kisebb maradt,nem tudom mit csináljak másképpen
Kedves Zsuzsanna! Ha "sűrű" maradt, akkor az inkább azt mutatja, hogy nem kelt meg rendesen a tészta, mielőtt hűtőbe tennéd várj a kelesztéssel is kicsit. Éledjen fel rendesen az a kis tészta. Sajnos pontosat nem tudok mondani, mivel rengeteg dologtól függ, hogy kinél mire van szüksége. DE hűtőbe rakás előtt végezd el az "ujj tesztet", nyomd meg a tésztát az egyik ujjaddal kb. 1cm mélyen, ha visszamegy eredeti állapotába lassan, akkor jó helyen jársz, mehet a hűtőbe. Remélem tudtam segíteni!
"Kovászos kenyér lépésről lépésre" - "akkor a vízbe mehet bele a 6 óra alatt felfutott kovász". Kösz bazdmeg, ennyi erővel nekromanciát is alkalmazhatsz félúton a lépések között.
Most kezdtem a kovászos kenyér sütést, 3 X 3 féle módon, 1 sikerült csak.
Ez a folyamat nagyon tetszett és hogy menet közben a mennyiségeket is elmondta. Nem is tudtam, hogy lehet a víz és kovász elkeverésével is kezdeni. Akkor nem csak az az autolizálas hogy a lisztet a vízzel keverjük és majd 1 óra múlva adjuk csak hozzá a kovászt.
Ez tetszik nagyon, így fogom csinálni. Köszönöm a videót! Csodás munka, gyönyörű lett a kenyér! 🥰
Nagyon szépen elmondta és bemutatta a folyamatokat.....ezt csak igy lehet......és gyönyörűek lettek a kis kenyérkék.... köszönöm és gratulálok.....🤗👍🧑🍳
Nagyon szép, precíz munka. Ki fogom ezt a módszert próbálni.
Tökéletes! Gyönyörű munka.
Ez tènyleg gyönyörü, biztosan nagyon, nagyon izletes is, de ha nem igènyelne ilyen hosszu idöt ès foglalkozást 👌
Az érési és kelesztési idő hosszú, bár mihez képest. Maga a munka része max 1-1,5 óra.
Az eredmény megfizethetetlen.
Annyira ízléses ,nyugodtsággal csinálod,hogy öröm nézni
Bárcsak itt tartanék én is már!
Az eddigi legjobb kovászos kenyér videó. Az kenyér is nagyon szép lett.
Nagyon tetszik a videó, egyszerű és nagyszerű :) Én csak tönköyből szoktam sütni, mert az szeretjük. Kipróbálom ezt a receptet mert nem vagyok a régiekkel elégedett. 50-50% használok fehér és TK tonkolyt. Esetleg ha ezzel van tapasztalatod örülnék ha megosztanád, miben más a tönköly elkészítése. Köszönöm
Szia! Nagyon szépek lettek a kenyerek. Jó volt halgatni, ahogy beszélsz az összeállítasáról. ☺ Köszönöm a receptet.
Szia! Köszönöm a kedves szavakat! :)
Szerencsére volt alkalmam megkóstolni, isteniiiii!!!!! 😊
Csodálatos!Köszönöm a videót!🙏
Milyen lisztet használsz a tésztához (csak a kovász lisztjeit hallottam megnevezve illetve hogy van teljes kiőrlésű liszt a tésztában, a többi az kenyérliszt?) és hány celsius fokos a helyiség? köszi
Nagyon élevezetes videó, jó a formalási technikád. Köszi. Én a sót már rögtön az elején bekeverem a langyos vízbe mielött a kovászt oldanám. Ezt mondjuk egy angol csávótól lestem el. Bár én 65%-os hidratálással csinálom, mégis ragad a tészta az 5.-ik hajtogatásnál. Ez mitöl lehet?
Talán a liszt sikértartalma alacsony?
Néhány kérdésem van: - a víz, amit használsz a kenyérhez, csaphideg vagy langyos kicsit? - a jénai tál tetejét, amikor leveszed a sülő kenyérről, benn hagyod a sütőben vagy kiveszed? Ez azért kérdés, mert van olyan információ, miszerint a hirtelen hőmérséklet-váltás elpattinthatja a hőálló üveget. - teszel-e a sütőbe vizet, amikor már levetted a tetőt a tálról? Kell-e ilyenkor még gőz? Köszi előre is a segítséget.
Szia! A vizet igyekszem 27-28 fokosan a tésztához adni, és még egy megjegyzés, hogy a liszt is szobahőmérsékleten legyen tárolva, legalábbis az, amit épp felhasználsz. /// Természetesen a jénai tetejét kiveszem a sütőből, egyrészt ezek vastag üvegből készülnek (legalábbis az enyém igencsak masszív), így egy sima szobahőmérséklet nem árthat neki, mondjuk jeges vízben azért nem úsztatnám meg. De ha esetleg ettől nagyon tartasz, akkor természetesen ott van a jó öreg öntöttvas lábos használatának lehetősége, én nagyon sokáig azzal sütöttem. /// A gőznek csak a sütés első szakaszában van jelentősége, ezért fontos, hogy valamilyen fedett lábosban süssünk, így a tésztából felszabaduló gőz majdnem olyan környezetet biztosít a sütéshez, mint egy profi sütő. Ha a fedő lekerül, onnantól már csak az a fontos, hogy finom, ropogós héjat érjünk el. :)
Remélem tudtam segíteni!
@@olaszmodra1392 Mindenképp :), nagyon köszönöm.
Sokat segített, köszönjük :) Receptet találunk valahol?
Azt szeretném kérdezni, hogy ha 1:1 aranyban készítem teljes kiörlésű rozs, teljes kiőrlésű búza és fehér kenyér lisztből úgy is működik? Víz arányán változtassak?
Szia! Köszönöm a videót, tetszik. Azt szeretném kérdezni, hogy a kovász az milyen arányban van a liszthez mérve?
04:05
Megírnàd kérlek, hogy a bedagasztás előtt a kovászodat hogyan etetted? Amennyiben hűtőben volt előtte, mennyivel előtte vetted ki, milyen arányban etetted?
Köszönöm!
Kedves Vivien! Hűtőben tartom a kovászomat, bár 4-5 napnál nem tölt el többet időt ott. Dagasztás előtti napon veszem ki este, először 1:1:1 arányban etetem, majd másnap reggel 1:2:2 arányban. Délután/este pedig dagasztás.
Amennyiben a kovász ennél több időt tölt a hűtőben és ecetes szagot vélsz felfedezni, akkor a kétszeri etetés helyett legalább négyet javasolnék, cserélve a tárolóját.
Remélem tudtam segíteni!
Nincs sem naiv, sem rossz kérdés :) Az arányok mindig a kovászra vetítve vannak megadva, tehát: 1 egység kovász, 1 egység liszt, egy egység víz. Például: van 50g kovászod, akkor azt 50g liszttel és 50g vízzel kell megetetni. 1:2:2 hasonló, csak ott kétszer annyi liszttel és vízzel eteted meg. Remélem tudtam segíteni! Üdv!
@Cs A 1 adag kovász, 1 adag víz, 1 adag liszt
@@olaszmodra1392szia, az esti etetés után marad a pulton már, vagy reggelig megint hűtő?
Szia! Kérdéseim lennének. A vizen úszós technikáról még nem hallottam, ha úszik a vizen akkor azt jelenti, hogy a kovász kész a sütésre? Ha du kiveszem a kovászt a hűtőből kis pihenés után 1:1:1 arányban etetem és reggel készítek belőle egy előtésztát-ekkor a kovász már elindul visszafelé és kissé ecetszagú, ez így helyes vagy a kovász ilyenkor már nem jó?Ezt az előtésztát cibattához használom. Segítséged előre is köszönöm! Üdv
Szia! Igen, ha a kovász a vízen lebeg, akkor az azt jelenti, hogy valószínűleg készen áll a sütésre, hiszen elegendő szén-dioxidot termelt. Azonban ez mástól is függ. Ahogy Te is írtad, ecetszagú a kovászod. Ez semmiképp nem jó jel! A kovászod akkor van jól etetve, ha egy kellemes édeskés, gyümölcsös illatot érzel. A környezeti hőmérséklettől függ, hogy az utolsó etetést követően mennyi idővel tudod a dagasztáshoz felhasználni, jellemzően ez 4 és 8 óra között lesz valahol. A délutáni etetést és reggeli felhasználást nem tartom jónak. Valamint a tippem, hogy a felhasználás előtti etetés inkább 1:2:2, vagy 1:3:3 arányban történjen, így erősebb kovászt kapsz. Remélem tudtam segíteni! Üdv!
Szia Szeretnem kerdezni,hogy a 2 ora kelesztes utan lehetne mar sutni?/Nem eszeretnem hutozni/ koszi 😉
Nagyon szép! Leírnád nekem a pontos receptet? Köszönöm előre is!
Engem is érdekelne pontosan...kovász szaporitastól a sütésig..köszi
Szia, hány fokos hűtőbe teszed? Köszönettel.
Köszi a feltöltést és a kommentek közötti kiegészítő infokat! Egyet azért én is még kérdeznék, hogy miután levetted a fedőt marad a 250 fok végig?
Akkor vissza kell venni kb 220 fokra
Üdvözlöm! Mennyi a kovász gr16 dkg 160gr
A videó szép, hol az adag ,mennyiség ÉRTELMES leírása!???!!
Szia!
Kovászba mennyi élesztőt tettél?
Az 5. Hajtogatas utan meddig pihentetjuk ? Koszonom
30 perc pihenés az utolsó hajtogatás után is.
hogy kesziteteted a koaszt? nekem soha nem sikerul
🙏💕
Can someone please write the ingredients in English..
Hi! Ingredients are:
1500g BL 80 flour (10% of this is whole grain flour)
70% water - 1050g in this case
20% sourdough - 300g in this case
Then after an hour, he added about 2% salt.
Megkérdezném, hogy milyen liszttel készítetted? Kenyér liszt vagy BL 55? Gyönyörű lett. Már sütottem vagy kb 40 kenyeret, de soha nem lett ilyen csodás.
Igen, BL 80-as liszttel szoktam csinálni, nem reklám, de a Szabó Malom lisztjeit használom, viszont mostanság BL 55 is terítékre kerül, mivel elég nagy készletem van még abból is, ehhez pedig kb. 10% teljes kiőrlésű lisztet adok. Remélem tudtam segíteni! :)
Profi!
Köszönöm! :)
Sütsz meg mostanság? 😊
Nagyon szepek :) megtalaltam a kovasz mennyiseget ,de lenne meg egy olyan kerdesem hogy ha en ezt a mennyiseget 2 ciponak sutom meg ,akkor hogy valtozik a sutesi ido ? Koszonom
Nem teljesen értem a kérdést, de ha esetleg arra vonatkozik, hogy a második hogy sül meg, nos természetesen az edényt visszahelyezzük a sütőbe és újból 250 fokra melegítjük, majd sülhet is a kenyér. Vagy esetleg más lenne a kérdés?
Ugy ertettem hogy ha nem 3 ciponak sutom meg hanem 2 -nek ( mert 2 jenai befer a sutobe egymas melle ovalisak ) akkor ugye nagyobb kicsit a kenyer es hogy mennyivel kellene tobabb sutni ? Koszonom
A nálam említett mennyiségből szintén két vekni készül, nem három. És alapvetően a sütési idő még ha egyszerre is sül a két cipó, nem nagyon fog változni, maximum 1-2 perc lesz a differencia, mindenesetre, ha a kenyér szép barna és az alját megkocogtatva kongó hangot lehet hallani, akkor megsült.
@@olaszmodra1392 A videóban 3 részre osztottad a tésztát, ebből gondolta a kérdező, hogy 3 kenyered lett belőle. Tényleg: mi történt a 3. adaggal?
Valóban, elnézést is kell kérnem, csak reflexből válaszoltam, mivel az esetek 90%-ban 2 kenyeret csinálok egyszerre. Mea culpa! Természetesen a videó készítésekor a harmadik adag is kisütésre került. :)
Receptet keretnek.
Szia légyszi ird le a receptet!
Kösz!
nagyon kár a háttérzenéért...
ja, nem tudom, hogy minek ilyen zeneket a videok ala betenni.
Az autolízis abból ál, hogy a lisztet és a vizet összekeverjük! Nem kell bele a kovász.
Kedves Tamás! Mint oly sok mindennél, így azt gondolom, hogy a kenyér készítésénél sincsenek kőbe vésett szabályok. Az autolízis nem azt jelenti, hogy összekeverjük a lisztet és a vizet, sokkal inkább azt, hogy ezen folyamat alatt a liszt magába tudja szívni a folyadékot (vizet) és ezáltal megindul a gluténszerkezet kialakulása, ez kovásszal és kovász nélkül is be fog következni. Persze kovász nélkül jóval elnyújtottabb autolízissel is tudunk dolgozni. A kenyér készítését én többnyire eme egyszerűbb metódussal szoktam megoldani, de természetesen már elég sok módszert kipróbáltam, többek között 4 órás csak liszt és víz autolízist, laminálást, coil fold-ot és még sorolhatnám, de mivel eget rengető különbséget nem tapasztaltam, így többnyire ezt a készítési módot használom.
@@olaszmodra1392 ha mar belekerul a kovasz is a tesztaba, azzal megindul a fermentalas, vagyis az erjedes, igy mar nem autolizis, hanem fermentolozis. De amugy mindegy, hogy mikepp hivjak.
Sajnos az én kenyerem,szerintem tülkelt,mert 12 óra hűtő után kivettem bevágtam és összeesett, így is finom lett ,de sűrűbb,kisebb maradt,nem tudom mit csináljak másképpen
Kovász wekkert kell használni és nem kell hűtőzni .
Kedves Zsuzsanna! Ha "sűrű" maradt, akkor az inkább azt mutatja, hogy nem kelt meg rendesen a tészta, mielőtt hűtőbe tennéd várj a kelesztéssel is kicsit. Éledjen fel rendesen az a kis tészta. Sajnos pontosat nem tudok mondani, mivel rengeteg dologtól függ, hogy kinél mire van szüksége. DE hűtőbe rakás előtt végezd el az "ujj tesztet", nyomd meg a tésztát az egyik ujjaddal kb. 1cm mélyen, ha visszamegy eredeti állapotába lassan, akkor jó helyen jársz, mehet a hűtőbe.
Remélem tudtam segíteni!
Ez nagyon jó lett, csak sajnos rettenetesen sok időt elvesz. Szinte egy egész hétvége egy kenyér elkészítése....
Faceți traducerea și în limba română ca să înțelegem și noi despre ce e vorba, -
Paloci Emese
7kovaszos kenyer
"Kovászos kenyér lépésről lépésre" - "akkor a vízbe mehet bele a 6 óra alatt felfutott kovász". Kösz bazdmeg, ennyi erővel nekromanciát is alkalmazhatsz félúton a lépések között.
Profi!
Köszönöm!