Egy ilyen értékes videónál nem értem azt a 245 nemtetszést... Örüljünk, hogy van még olyan gyakorlott ember, aki ezt a természet közeli tudást átadja és időt szán egy ilyen videó elkészítésére. Ha így haladunk ahogy most, a most születő gyermekek a kapát már csak Google-on keresztül fogják látni. Köszönjük ezt az értékes tudást! :)
a magyar társadalom beteg, nagyon sok az életében megrekedt, szomorú, depressziós ember, akinek csak telik az élete, de nem talál benne igazi értéket és értelmet.
Aki a nem tetszeset fejezte ki ezzel a videoval kapcsolatban (de az elozo kettore is ervenyes) az nem ismeri azt a szolast, hogy " Ha nincs oreg a haznal akkor szerezz egyet" :)
Sokat tanultam a videóból. Köszönöm szépen, hogy van még olyan ember, aki ilyen szépen elmagyarázza, hogy miért van szükség a gyomra is. Sok hibát elkövettem a kertemben, ezentúl vigyázni fogok, hogy ne ismételjem meg
Én most találtam rá ezekre a videókra. Hihetetlenül sokat tanulók a gyakorlati és elméleti oktatásból.Minden egyes mozzanatát meg próbálom alkalmazni a kertembe. Kezdő kertész ként most alakitok ki kb 1000 négyzetméter alapterületű kertet szőlővel, gyümölcs fákkal, tyúkokkal, vetemènyessel stb . Nagyon szépen köszönöm az oktatást Minden jót kívánok
Azt szeretném kérdezni, hogy egyeltél az egy helyre vetett sok féle növény közül miután kicsírazták vagy hagytad nőni őket tovább úgy ahogy legyőzték egymást idővel? És például amik hiresen lassan csiraznak mint a paprika nem jött ki rosszul ebből a szétszórt vetésből, tehát nem lett azokból keves termény?előre is köszi a választ en is probalkozok a biokerttel
@@gyongyosike Igen, ez az egy amit máshogy csinálok. Meghagyom a legerősebbeket. A megfelelő távolság sztem fontos, mert elnyomják egymást. De attól is függ milyen növény.
Gyereknek sosem szerettem tanulni, mert hát kötelező volt. Mára, hogy lassan bekeményedett a koponyám, legszívesebben elmennék önhöz és lesném minden mozdulatát, hogy úgy tanuljam meg az élhető környezet megteremtését, fenntartását. Nagyon szeretem az Ön videóit, mert nem kerít a dolgoknak nagyobb keretet, mint amennyit az kívánna. Cserébe szerényen beszél mindenről, pedig aki figyel, az láthatja mekkora tudás is van a háttérben. Éppen ezért csatlakoznék a már előttem szólókhoz, és köszönném a munkát, amit ennek a tudásnak az átadásába bele helyez! Egészséget, és további boldog életet kívánok Önnek, és a családjának!
Végtelenül hálás vagyok, hogy rátaláltam ezekre a videókra! Semmit nem értek a növényekhez és nem is nagyon volt fontos számomra , hogy magam termesszem meg a zöldségeimet. Itt viszont olyan gyakorlati tudást kapunk, olyan tisztelettel és lelkesedéssel fűszerezve, ami bárkinek meghozza a kedvét a kertészkedéshez! Nagyon köszönöm!
Az ilyen ültetéshez nagy terület kell. Ha kicsi a kert, minden magnak ki kell kelni. Nagy tudását érthetően és egyszerűen adja elő. Nagyon szeretem hallgatni. Sokat tanulok belőle.
Ettől a bácsitól több számomra hasznos információt kaptam a kertművelésről. Csak gratulálni tudok. Órákon keresztül tudnám hallgatni.És ami a legfontosabb sokat tudtam tanulni. Köszönöm.
Az ÉLETTEL, a TERMÉSZETTEL nem lehet vitakozni. Alázat és szeretet. Amolyan kölcsönös... Köszönjük a tanításokat. Volt, amit rosszul csináltunk, volt, amit jól. Nem tudok másként gondolni erre az egész témára, mint úgy, ahogy mindenre gondolok: mindenből tanulok, és mindent szeretek. Hálás szívvel köszönöm, hogy most is tanulhattam. A természet rendszere egy csoda. Senki halandó nem lenne képes mindezt megtervezni, megszerkeszteni... A természet rendszere működik. És az Ember rendszere? Állítólag mi vagyunk a "rendszer" csúcsa.... Tényleg? Igen. Amennyiben taníthatóak vagyunk. Nagyon köszönöm ezt a video-t az Előadónak és annak a személynek is, aki közzétette.
Köszönjük a videót, nagyon sok az érdekes részlet, minden mondat aranyat ér! Tavaly ősszel kezdtem a mélymulcsos kertművelést, Iván iránymutatása nyomán, és gyönyörű a kert! A szomszédság persze bolondnak nézett, látva a szokatlan összevisszaságot, de a termény mennyisége és minősége, és persze a növény egészségessége minden kétkedőt meggyőzött! Számomra mindig nagyon fontos volt a fenntarthatóság, így korábban sem használtam sem műtrágyát, sem permetszereket. De ez a módszer olyan szintre vitt, ami után rossz belegondolni, hogy a hagyományos eljárásokkal minek tettem ki a talajt és növényeket..Ezer köszönet, és én is bíztatok mindenkit próbálja ki! Öröm minden perc, amit a kertben töltünk, jó látni a boldog növényeket!
@@rozsaeros5612 vetni csak a krumplit szoktam(április), minden mást palántázok, illetve hagymaféléket dughagymaként szoktam beletenni. (ezek már benn is vannak) de nagyon pici a kértem, ezért igyekszem kimaxolni a hatékonyságot. Eleve hibrid technológiával dolgozom, gyakorlatilag NO DIG biokertem van, mélymulccsal és magaságyásokkal vegyítve. Van egy icipici üvegházam(semmi extra, bontott régi albakokból) ott nevelek elő mindent. Jövő héten kerül ki a retek, spenót, a saláták, borsó stb. Az igazán fagyerzékenyekkel várok májusig, esetleg bokorbabbal megpróblakozom, tavaly rosszul viselték a nagy meleget. Sajnos idén is nagyon kevés volt a csapadék, reméljük tavasszal még jócskán lesz utánpótlás. Másodvetésre terménytől és időjárástól függ, hogy előnevelem-e vagy helyrevetem. Kb ennyi nagy vonalakban. Magaságyásban több dolgot vetek helyre, de az más tészta. Jóval védettebb közeg. Persze minden év más, tanul az ember, de első évre marékszám szórtam a magokat, alig kelt ki valami. Ez nekem túl nagy luxus. Igyekszem fenntartható módon, mások által felhalmozott tudás révén minél több, egészséges zöldséget nevelni.
Tiszteletem. Nagyon szépen köszönöm a sok tudást és segítséget, amit evvel a videóval átadtak. Tiszteletre méltó és megszívlelendő, követendő példa, ezt kellene oktatni mindenhol, és korán rá kellene vezetni a fiatal nemzedéket is, hogy kell bánni a talajjal, növényekkel. Ha jól bánok a talajjal, gondozom azt, az jól bánik a növényekkel ezáltal egyensúlyba kerülhet a természeti körforgás, és az ember is az egyensúly részese lehet, és egészségesen is étkezik. Nagyon rosszul gondolkodtam egész életemben a gyomnövényekről és a gyomlálásról is. A vegyszereket, növényvédő szereket ki nem állhattam régebben sem, és bebizonyosodott, hogy semmi szükség rájuk. Köszönet
Félbeszakitottam a videó nézését, mert kicsordult a könnyem. Valahogy annyira jelképes ez a látvány. Szinte már belefeledkezve a növények szétválogatásába, megfeledkezve a filmezésről, térdepel az ember a földjén. És térdepel, térdepel. Fohászkodik, hogy észre sem veszi?
Kedves Gyulai Iván! Évek óta nézem elöadásait bölcs tanácsait és amit lehet megvalósítok kertünkben. Teremtő Istenünk áldja meg munkájáért! Mezei István
Elképesztő tudástár és előadás! Nagyon hálás vagyok minden új információért, mert azt gondolom, hogy az embernek majdhogynem kötelessége mindazt átadni, amivel segíthet embertársainak. Köszönöm ezerszer is.❤❤❤
Az apró szulák szokott lisztharmatos lenni, míg a szomszédos kultúrnövény egészséges marad. Így segít az apró szulák, a jaratokon és a lepkecsalogató hatásán túl bevállalja a betegséget is 💚
Iván. köszi, hogy lehoztad ezt a tudást az egyszerű szintre. az én szintemre. köszi, hogy kivetted belőle a hókuszpókuszt, és megmutattad, hogy a növénytermesztésnek (jövőbeni életünknek) van egy végtelenül egyszerű logikája. amit mindannyian követhetünk. köszi, hogy annyi időt tettél bele, hogy kitapasztald. és külön köszi, hogy mindazt az időt és eneregiát beletetoltad, ami ahhoz kellett, hogy videó formájában itt megnézhessük.
Hálásan köszönöm, hogy megosztotta tapasztalatait, rendkívül értékes tudását! A természet nagyon hasznos üzeneteit tolmácsolja. A legjobbakat kívánom a Tanár Úr számára! 🙏🌞
Kedves Gyulai Iván! Amit öntől eddig megtanultam, azt alkalmaztam a tavalyi évben, és a tapasztalatom nagyon jó. Az első szalmázásom a komposzttal tavalyelőtt ősszel történt, így a tavalyi ültetéseim még nem voltk teljesen a mulcsban, hanem a felszíni földdel elkevert mulcs, ami már így is jó kis laza szerkezetet mutatott.Vegyes magkeverék nélkül, még hagyományosan ültettem, és palántát is külön neveltem az ablakban. Még így is sokkal egészségesebbek voltak a növények, mint előző évben. Sőt, egyáltalán nem volt kártevő, se gyomosodás. A termésben volt ami rekord volt, mint a paradicsom / sok befőzés történt/, a paprika is jobb lett, lecsó is készült télire is. Batáta jó vollt, igaz bakhátban, és öntözve. Itt jegyzem meg, hogy lényegesen kevesebbet kellett öntözni, és másképpen. Borsó közepes lett, a zöldbab, és a burgonya másodvetése nagyon jó lett. A hagyma közepese lett, a fokhagyma nagyon jó. A tavaly ősszel a föld felszíne jó szerkezetet muzatott, így került rá újra szalmás komposzt a meglévő éves baromfi trágyával. Egész télen takarva volt a kert. Még idén nem ültettem, és így, hogy láttam ezt videót e szerint fogom csinálni. Köszönöm amit a hagymáról mondott, hogy ne tegyem a nagyon nedves mulcsba. Itt,nálam homok talajú a kert, ami már most javulást mutat szerkezetileg. Az van kedves Gyulai Úr, hogy nagyon élvezetes számomra ez a fajta kertészkedés, igaz 76 évesen örömmel tanulom ezt az újszerű, mégis régi dolgot. Amit a magok összekeverésével csinált vetést illeti, kísérlet képpen ki fogom próbálni. A videóit, és előadásait is követem, amiből sokat tanulok, és alkalmazok is. Még egyszer köszönöm.
Tisztelt Gyulai úr ! Ma találtam rá erre a videóra . Már be is terítettem avarral a kicsinyke kertem ,amit az utcáról betakarított falevelekből nyertem .Még sok sok mindennek utána kell néznem ,de nagy örömmel tölt el az a tudat ,hogy nem kell idős nénikéket keresnem a piacon akik girbe -görbe szabálytalan zöldségeket árulnak potom pénzért .Szerettem tőlük vásárolni ,mert biztos voltam benne ,hogy nincs semmilyen vegyszerrel kezelve . Ha sikerrel járok ,még jelentkezem . Nincs semmilyen állatom ,ez gondot okoz nekem .
nagyon kellemes nézni kedves iván a műsorátt!! ami folyton kibillentette a figyelmemet, az a sok reklám!!ha lehetne kérni ,reklámok nélkül ezeket az értékes videókat, azt előre is köszönném!! a férjemmel csak vágyakozunk ilyen szép csendes környezetbe, annak ellenére,hogy városból már falura költöztünk ki,de a modern fejlődés itt is gyökeret vert!!
A reklám mantességet magunknak kell előfizetni a youtube-nál... 😔😔😔 vagy ha nem akarunk fizetni érte, akkor letölteni az adblock browsert és azon át lehet nézni reklám mentesen a videokat.
Nem hinném, hogy egy ilyen ember vállalná, hogy szerződést ír alá egy kereskedelmi csatornával, ahol, ha kell, ha nem mindig valamilyen tartalmat kell közölnie.
Gyulai Úr! Mivel előadásaiban pár helyen már pedzegette a gyümölcsfákat, metszésüket stb., lenne szíves nekünk csinálni egy videót a gyümölcsészetről ahogy ön hiszi, hogy helyes. Igérem megnézem :)
Köszönöm, hogy ismereteit mások javára használja és hogy a videók által a laikusoknak is érthető, gyakorlatias tanácsokat ad. Van valahol egy fórum, ahol feltehetnénk a kérdéseinket?
Amit Ön elmondott a hyomnövényekről ,csodálattal hallgattam.,és maggøződtem újra és újra ,hpgy n valóas0zínű a darwini elmélet. ISTEN mindent okkal teremtett.
Varosi ember voltam egesz eletemben, most koltozunk ki videkre a parommal. Ennek az embernek a tudasat tudom a legkonnyebben befogadni. Logikus, egyszeru, termeszetes.
Köszönöm, nagyon hasznos volt, nagyon szeretem hallgatni. Viszont, nem találom azt a videót, ami az ebben elültetett magok további életét mutatja. Tud segíteni valaki, hogy megtaláljam? Köszönöm
Mióta láttam ezt a videót, kincsként kezelem a gilisztát, a vakondot. Megbarátkoztam a lótetűvel és levéltetűvel. Próbálom elfogadni a pockokat is, de igyekszem élőhelyet kialakítani a siklóknak (hátha nem pusztították ki délen), hogy egy kicsit azért korlátozzák őket. Nem haragszom az aszatra, még akkor sem, ha megszúr. Nem bírkózom az aprószulákkal, és a csalánnal. De még a szamárkóró is mosolyt csal az arcomra. Persze a szomszédok nagyon nem így gondolják, ezért igyekszem minél több és fajgazdagabb bokorral eltakarni előlük az én kialakuló édenemet.
A talaj vízmegtartó képességéért az ásványi és szerves kolloidok felelnek. A kavics szó helyett javaslom a kőzet kifejezést. Amúgy tetszik, amire vállalkozott. Sok sikert hozzá!
19:35-től ültetési szisztéma: levélzöldség: árnyék - 2-4 óra megvilágítás elég. Spenót, saláta gyökérzöldség: félárnyék 4-6-8 óra. Cékla, zeller, petrezselyem, répa, retek, körömvirág ami a föld felett terem: kifejezetten napfényre. Minél nagyobbat terem, annál több fényt igényel. De: túl sok fény megégeti, legjobb a szórt fény. Borsó, bab, tök, uborka, kukorica. Paprika, paradicsom. Cukkini. Kelkáposzta, fejeskáposzta, kelbimbó, karalábé, karfiol, póréhagyma, dinnye, borágó, körömvirág Fentről lefelé átjárás: ha beültetem a fénykedvelő/tűrő növényeket, közé már ültethetek gyökérzöldségeket, mert le fogják árnyékolni. Ugyanígy, gyökérzöldségek közé is ültethetek levélzöldségeket, így növelve a sokféleséget. Saját tapasztalatom: saláta nem fejlődött nálam árnyékban. Viszont a mángold, spenót remekül megvolt full napfényen (víz nélkül, nem méy mulcsban). Körömvirág félárnyékban, a paradicsom alatt nem virágzott.
Üdvözlöm. Egy információt szeretnék kapni,mi a teendő a tarackokkal kapcsolatban,azokat hogyan lehet,kell kiírtani a kertből? Keresztűl-kasúl futnak a talajban. Eddig kézzel szedegettem ki,s dobtam a kukába,hisz megszáradt állapotban is ha vizet kap rögtön kihajt. Volt már,hogy a burgonyán is keresztűlfúrta magát. Köszönöm a segítséget.
Sehogy... Nézd meg a gyümölcsfáit, a törzsük rommá kórhadva. Vannak különböző igényszíntek. A kertjét elnézve neki tökéletes a férges retek, és szerinte a cseresznye is csak proteindúsabb lesz a kukacoktól...
Szép napot. Lenne egy kérdésem, remélem lesz aki válaszol nekem. Szóval, csak a mi kertünkben szaporodnak a pici meztelen csigák a széna alatt kiválóan? Köszönöm.
Igen Tisztelt Gyulai Úr! Nem tudom,, hogy válaszol e a kérdésemre, de megkisérlem feltenni. Nagy lelkesedéssel tavaly ősszel megcsináltam az ágyást. Most azt tapasztalom, hogy a szalmában hemzsegnek a mesztelen csigák. A salátapalántáim egy éjszaka alatt eltűntek, gyökerestül, levelestül. Az uborka palántábak már csak a szára van meg. Tudna segíteni abban, hogy iyenkor mit teendő? Legszívesebben elégetném az egész szalmát.😢 Hogy bio maradjon a kertem. Várom válaszát. Köszönettel.
Mélymulcs alapvető "tulajdonságai" közül az egyik. Higgye el, a többiek is így jártak, és akkor még nem beszéltünk a rágcsálókról, poloskákról, hangyabolyokról. Aki mást mond egyszerűen HAZUDIK! Elvileg a természet szabályozza magát és majd csökken a csigapopuláció, a gyakorlatban ez akár évek. Már ha egyáltalán csökken.... Sokan beleugranak ebbe a módszerbe, ideig óráig működik is, de ugyan így járnak, persze nem jönnek vissza ide dicsekedni vele, hogy a sok "köszönöm, én is így fogom, csak így szabad termelni" lózungok után csúnyán befürödtek. Szégyellik.
Ahol a porcsin ott a paprika ès paradicsom szeret lenni.De nàlunk az egèsz kert tele van vele.Nem vegyszerezünk meg műtràgyàzunk.Amit meghagynak a kàrtevők azt esszük de az nagyon finom.Idèn èn is ùgy tervezem hogy bàrsonyviràgot sarkantyùkàt ès körömviràgot fogok vetni a kàrtevők miatt a haszonnövènyek közè.Ès csalanfőzettel fogok ràsegìteni ahol kell.A muskàtli is nagyon irritàlja a poloskàkat ùgyhogy lehet hogy azt is bevetem.Amùgy a porcsint meg a tyùkhùrt meg lehet enni.A bükki füves Gyuribàcsi beszèlt erről az előadàsàban.
@@bacsisandor316, én nem is említeném Őket egy lapon.Ez a szemlélet sokkal szimpatikusabb és egy élhetőbb környezetet teremt. Ez egy más dimenzió! Pedig Bálint gazda is szimpatikus volt.
Bennem is pontosan ez fogalmazódott meg. A lelkesedése pótolja az eredmények hiányát. Amit itt elszórakozik a szénával, hogy megállítsa a gazosodást azt egy víz- és légáteresztő fóliával is simán elérné. Először 10 éve láttam olyat az Egyesült Államokban, ott csak nevettek rajta, hogy Magyarországon még mindig kapálják az emberek a veteményest.
Hát én nem tudom, hogy ti mit és hogyan, de azt azért hozzátenném, hogy amikor még fiatalabb csődör voltam, akkor falun élünk. Az állataink alól év közben kialmozott trágyát őszön kihordtuk a kertbe. Anyukám mindig szekált vele, hogy "ne a frisset hozzad fiam, hanem a tavalyit a végéből!" az már inkább föld volt mint trágya. Igaz ezt mi ásással beforgattuk, de minden évben bőséges termést szüreteltünk. Gyom- és rovarírtózás nélkül. Hát ez volt akkor és ott... Ja és egy gondolat a fóliáról. Mégha biológiai úton lebomló fólia is akkor is egy vegyipari termék. Az pedig szignifikánsan nagyobb ökológiao lábnyom mint a szalma
Ez az ember nem egy kertész. Ő egy Bölcs Mester, aki pont a növényeken, állatokon keresztül enged bepillantást az Univerzum, a Természet bölcsességébe, ahol nincs jó és rossz, hanem Egy-ség, Harmónia és Szeretet van. Hálás vagyok, hogy rátaláltam.
Kedves Iván! megnéztem vagy 50 videódat többször. Most találtam 1db hibát. A Mezei acat nem kétnyári, hanem évelő, de a videód felhívta a figyelmet, hogy védekeznem kell a terjedése ellen, Nem tudok egész telket mulcsozni, ez a szúrós megkeseríti az életet a kertben.. A két újjnyival a talaj szint alatti kivágás remélem gyéríteni fogja a telepet, Köszönettel
Én egyet nem értek: ha a nyári nap hőhullámait a talajban élő lényeknek is el kell szenvedniük, akkor a komposztálódás folyamán keletkező, ennél sokszor nagyobb hőhatás miért nem okoz nekik gondot?
A komposztálódás hője nem igen megy 30o fölé. Ha melegebb akkor rothad és azonnal szét kell túrni a kupacot hűteni és + szárazanyagot adni hozzá. Amikor vettünk ősszel szervestrágyát az is rothadt, füstölt a hőtől és semmi élet nem volt benne. Széttúrtuk réregesen szénával keverve újrakazlasztuk és amikor lehűlt beoltottuk baktérium trágyával. Egy hónapra rá tele volt szerves korhadékon élő rovarokkal és a giliszták is megjelentek benne. Letakartuk jó vastagon szalmával és rendszeresen öntöztük, nem csak nedvesen tart de hűt is.
@@eszterpollak9284 Én még nem tudtam nekiállni a saját mélymulcsos kertemnek, mert nagyon sok egyéb teendőm volt, de idénre terveznék egy startot. Egy nagyon gyakorlatias kérdés motoszkál bennem. Ez mélymulcsos "talaj" szalmával takarva mennyire büdös? Úgy értem az ilyenhez nem szokott szomszédaimat mennyire borítanám ki vele szerinted?
Mire ültetünk a mulcsba, addigra a komposztálódás lezajlik. Éppen ezért októbertől márciusig mulcsolunk, a komposztálódás végetér addigra, mikorra ültetünk bele, így értelemszerűen nem lesz semmi baja a növényeknek.
Ilyenkor látja az ember, mit jelent a profitorientált gazdálkodás - tönkre teszi a természetet, az embert... a fontos az, hogy xy-nak jól jövedelmezen. Szemben mindazzal, amit itt láthatunk, hallhatunk.
Mindig vissza térő vagyok okologiaiintézet videói megnézéséhez. Mik nagyon jók . Tanácsot kérnék jobban ennek az elkezdésének folyamatairól tehén trágyával mennyire jó mélymulcsolni stb vállaszát előre koszonom .
kérnék szépen egy videót az eredményről is, kitartott-e egy hétig legalább a termés mennyisége. Mi próbáltuk ezt a mélymulcsos szalmás módszert, meg még vannak páran itt ott, a tapasztalataikkal, több ezer csiga, egér, pocok, nekik nagyszerű volt, meg a poloskának is, burgonyabogár is köszönte szépen a telelőhelyet.... aki meg azt tanácsolja hogy vegyé macskát meg rakjál ki T fát a baglyoknak és azok majd elrendezik, annak nemhogy kertje nincs, de még egy cserép bazsalikomot se nevelt fel maga..... NAGYON meg kell gondolni, van-e időd 18 évet várni arra hogy így nézzen ki a kerted, elárulom, aki le akarna szakadni a nagyüzemi élelmiszer láncokról, nincs annyi időd. Ez nála, ott működőképes valamennyire, múzeumnak. azon a mikroklímán, talán még poloskát se látott. nem beszélve arról hogy a szalmás trágya bomlása során hasonló hatású mint a műtrágya(+ lignin), és lám a giliszták se, valamiért nem koptatják el ezt a keveréket (Iván is azt mondja, a zöld, élő növényt levágja gyökerét bent hagyva a giliszta (CSAK) azon él.) a szalmás mulcs meg pont a nullával egyenlő, mármint ami a tápanyagpótlást illeti a sok cellulóz felszívja a nitrogént majdnem mindet, a félrehúzott mélymulcs alatt ugyanolyan szutyok neki a talaj. nálam egy 20 cm-es zöld mulcs réteg 2 hét alatt "megevődik". mert van abban minden finomság. jha és akkor még arról se beszél, milyen érdekes növények magjai kelhetnek ki a behozott szalmával, ami invazív a kertben (tarlón meg gyógyszer lenne). a munkát nem ússzátok meg, no, csak akkor ha nem az ipari hulladékot ennéd, de ha "bemutatókertet" akarsz meg csipegetni, arra jó lehet. 18 év múlva.
Igen. Kialakulhat a relatív nitrogén hiány. A vegetációs időszakban folyamatosan zöld mulccsal védem és táplálom a talajt, szükség esetén öntözve, s valóban az első mulcs réteg nyár közepére már földdé, komposzttá érik
Hála Istennek, hogy van még ilyen nagytudásu gazda, akinek minden szava igazi kincs!
Egy ilyen értékes videónál nem értem azt a 245 nemtetszést... Örüljünk, hogy van még olyan gyakorlott ember, aki ezt a természet közeli tudást átadja és időt szán egy ilyen videó elkészítésére. Ha így haladunk ahogy most, a most születő gyermekek a kapát már csak Google-on keresztül fogják látni. Köszönjük ezt az értékes tudást! :)
a magyar társadalom beteg, nagyon sok az életében megrekedt, szomorú, depressziós ember, akinek csak telik az élete, de nem talál benne igazi értéket és értelmet.
Aki a nem tetszeset fejezte ki ezzel a videoval kapcsolatban (de az elozo kettore is ervenyes) az nem ismeri azt a szolast, hogy " Ha nincs oreg a haznal akkor szerezz egyet" :)
Sokat tanultam a videóból. Köszönöm szépen, hogy van még olyan ember, aki ilyen szépen elmagyarázza, hogy miért van szükség a gyomra is. Sok hibát elkövettem a kertemben, ezentúl vigyázni fogok, hogy ne ismételjem meg
Kapát akkor sem fognak látni, ha Dr. Gyulai Iván-t követik, mert hát ugye ő is max. ásóvillát használ. :P
Én most találtam rá ezekre a videókra. Hihetetlenül sokat tanulók a gyakorlati és elméleti oktatásból.Minden egyes mozzanatát meg próbálom alkalmazni a kertembe. Kezdő kertész ként most alakitok ki kb 1000 négyzetméter alapterületű kertet szőlővel, gyümölcs fákkal, tyúkokkal, vetemènyessel stb .
Nagyon szépen köszönöm az oktatást Minden jót kívánok
Ökológiai gazdálkodás szakon végzett kertészmérnökként, a saját kertemben minden tanult módszert kipróbáltam. Egyedül ez a módszer működik!
Azt szeretném kérdezni, hogy egyeltél az egy helyre vetett sok féle növény közül miután kicsírazták vagy hagytad nőni őket tovább úgy ahogy legyőzték egymást idővel? És például amik hiresen lassan csiraznak mint a paprika nem jött ki rosszul ebből a szétszórt vetésből, tehát nem lett azokból keves termény?előre is köszi a választ en is probalkozok a biokerttel
@@gyongyosike Igen, ez az egy amit máshogy csinálok. Meghagyom a legerősebbeket. A megfelelő távolság sztem fontos, mert elnyomják egymást. De attól is függ milyen növény.
Gyereknek sosem szerettem tanulni, mert hát kötelező volt. Mára, hogy lassan bekeményedett a koponyám, legszívesebben elmennék önhöz és lesném minden mozdulatát, hogy úgy tanuljam meg az élhető környezet megteremtését, fenntartását. Nagyon szeretem az Ön videóit, mert nem kerít a dolgoknak nagyobb keretet, mint amennyit az kívánna. Cserébe szerényen beszél mindenről, pedig aki figyel, az láthatja mekkora tudás is van a háttérben. Éppen ezért csatlakoznék a már előttem szólókhoz, és köszönném a munkát, amit ennek a tudásnak az átadásába bele helyez! Egészséget, és további boldog életet kívánok Önnek, és a családjának!
Az igazság a lélekvándorlásról !
ruclips.net/p/PLTXjnsqv088Me9-Rr3_C94oiZkJE8VXVK
Végtelenül hálás vagyok, hogy rátaláltam ezekre a videókra! Semmit nem értek a növényekhez és nem is nagyon volt fontos számomra , hogy magam termesszem meg a zöldségeimet. Itt viszont olyan gyakorlati tudást kapunk, olyan tisztelettel és lelkesedéssel fűszerezve, ami bárkinek meghozza a kedvét a kertészkedéshez! Nagyon köszönöm!
Engedd meg, hogy egy könyvet javasoljak: Gertrud Franck - Öngyógyító kiskert.
Rengeteg információ van benne! Csak antikváriumban kapható már.
Az ilyen ültetéshez nagy terület kell. Ha kicsi a kert, minden magnak ki kell kelni.
Nagy tudását érthetően és egyszerűen adja elő. Nagyon szeretem hallgatni. Sokat tanulok belőle.
Ettől a bácsitól több számomra hasznos információt kaptam a kertművelésről. Csak gratulálni tudok. Órákon keresztül tudnám hallgatni.És ami a legfontosabb sokat tudtam tanulni. Köszönöm.
Köszönjük Iván! A mi kertünkben van: polikulturás tó, béka búvóhely, gyíkvár, rovar hotel, sün odú és sok féle növény. Én így szeretem!
Az ÉLETTEL, a TERMÉSZETTEL nem lehet vitakozni. Alázat és szeretet. Amolyan kölcsönös... Köszönjük a tanításokat. Volt, amit rosszul csináltunk, volt, amit jól. Nem tudok másként gondolni erre az egész témára, mint úgy, ahogy mindenre gondolok: mindenből tanulok, és mindent szeretek. Hálás szívvel köszönöm, hogy most is tanulhattam. A természet rendszere egy csoda. Senki halandó nem lenne képes mindezt megtervezni, megszerkeszteni... A természet rendszere működik.
És az Ember rendszere?
Állítólag mi vagyunk a "rendszer" csúcsa....
Tényleg?
Igen. Amennyiben taníthatóak vagyunk.
Nagyon köszönöm ezt a video-t az Előadónak és annak a személynek is, aki közzétette.
Köszönjük a videót, nagyon sok az érdekes részlet, minden mondat aranyat ér! Tavaly ősszel kezdtem a mélymulcsos kertművelést, Iván iránymutatása nyomán, és gyönyörű a kert! A szomszédság persze bolondnak nézett, látva a szokatlan összevisszaságot, de a termény mennyisége és minősége, és persze a növény egészségessége minden kétkedőt meggyőzött! Számomra mindig nagyon fontos volt a fenntarthatóság, így korábban sem használtam sem műtrágyát, sem permetszereket. De ez a módszer olyan szintre vitt, ami után rossz belegondolni, hogy a hagyományos eljárásokkal minek tettem ki a talajt és növényeket..Ezer köszönet, és én is bíztatok mindenkit próbálja ki! Öröm minden perc, amit a kertben töltünk, jó látni a boldog növényeket!
Éva Kugler (
Kérdést írok; mikor mit ültetsz, vetsz a mélymulcsba?
@@rozsaeros5612 vetni csak a krumplit szoktam(április), minden mást palántázok, illetve hagymaféléket dughagymaként szoktam beletenni. (ezek már benn is vannak) de nagyon pici a kértem, ezért igyekszem kimaxolni a hatékonyságot. Eleve hibrid technológiával dolgozom, gyakorlatilag NO DIG biokertem van, mélymulccsal és magaságyásokkal vegyítve. Van egy icipici üvegházam(semmi extra, bontott régi albakokból) ott nevelek elő mindent. Jövő héten kerül ki a retek, spenót, a saláták, borsó stb. Az igazán fagyerzékenyekkel várok májusig, esetleg bokorbabbal megpróblakozom, tavaly rosszul viselték a nagy meleget. Sajnos idén is nagyon kevés volt a csapadék, reméljük tavasszal még jócskán lesz utánpótlás. Másodvetésre terménytől és időjárástól függ, hogy előnevelem-e vagy helyrevetem. Kb ennyi nagy vonalakban. Magaságyásban több dolgot vetek helyre, de az más tészta. Jóval védettebb közeg. Persze minden év más, tanul az ember, de első évre marékszám szórtam a magokat, alig kelt ki valami. Ez nekem túl nagy luxus. Igyekszem fenntartható módon, mások által felhalmozott tudás révén minél több, egészséges zöldséget nevelni.
Molekularis biológusként jó volt ujra ismételni ezeket a régi ismereteket valamint újat tanulni. Köszönöm a feltöltést és tisztelet az úrnak.
"Ide is szorok egy kis valakit." --- nagyon szeretem! Mekkora tisztelet! Es igen! Elolenyek ok is! ...csakugy, mint mi.
Mindent elmond magáról ez a megjegyzés Engem is megütött.
Az igazság a lélekvándorlásról !
ruclips.net/p/PLTXjnsqv088Me9-Rr3_C94oiZkJE8VXVK
@@centaour0 Megutott vagy megerintett?
K 😠
Tiszteletem. Nagyon szépen köszönöm a sok tudást és segítséget, amit evvel a videóval átadtak. Tiszteletre méltó és megszívlelendő, követendő példa, ezt kellene oktatni mindenhol, és korán rá kellene vezetni a fiatal nemzedéket is, hogy kell bánni a talajjal, növényekkel. Ha jól bánok a talajjal, gondozom azt, az jól bánik a növényekkel ezáltal egyensúlyba kerülhet a természeti körforgás, és az ember is az egyensúly részese lehet, és egészségesen is étkezik. Nagyon rosszul gondolkodtam egész életemben a gyomnövényekről és a gyomlálásról is. A vegyszereket, növényvédő szereket ki nem állhattam régebben sem, és bebizonyosodott, hogy semmi szükség rájuk. Köszönet
Félbeszakitottam a videó nézését, mert kicsordult a könnyem. Valahogy annyira jelképes ez a látvány. Szinte már belefeledkezve a növények szétválogatásába, megfeledkezve a filmezésről, térdepel az ember a földjén. És térdepel, térdepel. Fohászkodik, hogy észre sem veszi?
Mekkora király ez az Iván❤, köszönöm,hogy megosztottad ezeket a videókat,sokat segítettek. ❤
Kedves Gyulai Iván!
Évek óta nézem elöadásait bölcs tanácsait és amit lehet megvalósítok kertünkben. Teremtő Istenünk áldja meg munkájáért!
Mezei István
Köszönöm. Imádom. Nagyon jó. Most kezdek bele... Egy hasonló kertben, mint Iváné.. Olyan sokat tanultam... alig várom kitavaszodjon....Köszönöm-
Jó lenne látni, hogy fejlődtek tovább az elvetett magok :) egyébként Iván az egyik kedvenc kertészem.
Veronika! Ez egy sorozat. Az előzőkben látható, ahogyan gyakorlatilag szinte szétcsattan ez a kert a bőségtől :)
Elképesztő tudástár és előadás! Nagyon hálás vagyok minden új információért, mert azt gondolom, hogy az embernek majdhogynem kötelessége mindazt átadni, amivel segíthet embertársainak. Köszönöm ezerszer is.❤❤❤
Minden tisztelem! 🥰
Csomó zsákolt csirke ganém van nem kell senkinek, jó szalmás forgácsos...
Köszönöm. Hol van? Helyileg?
@@user-wt9ri2pd8l Mohács
Hatalmas tudas, oriasi alazat es vegtelen szeretet. Nagyon halas koszonet ezert a videoert.
wwwwwwwww
Az igazság a lélekvándorlásról !
ruclips.net/p/PLTXjnsqv088Me9-Rr3_C94oiZkJE8VXVKp
Nagyon közérthető, élvezetes, természetközeli megoldások! Remek felvállalás a jövőnkre nézve! Köszönet érte!
Az apró szulák szokott lisztharmatos lenni, míg a szomszédos kultúrnövény egészséges marad. Így segít az apró szulák, a jaratokon és a lepkecsalogató hatásán túl bevállalja a betegséget is 💚
Ilyen értékes tudást tanítani kellene! szinte életbe vágó lenne! Köszönjü az értékes munkáját!
Iván. köszi, hogy lehoztad ezt a tudást az egyszerű szintre. az én szintemre. köszi, hogy kivetted belőle a hókuszpókuszt, és megmutattad, hogy a növénytermesztésnek (jövőbeni életünknek) van egy végtelenül egyszerű logikája. amit mindannyian követhetünk. köszi, hogy annyi időt tettél bele, hogy kitapasztald. és külön köszi, hogy mindazt az időt és eneregiát beletetoltad, ami ahhoz kellett, hogy videó formájában itt megnézhessük.
Engedd meg, hogy egy könyvet javasoljak: Gertrud Franck - Öngyógyító kiskert.
Rengeteg információ van benne! Csak antikváriumban kapható már.
@@kreznreich Köszönöm, rákeresek, fontos lesz a közeli jövőben :)
@@zoltan.rozgonyi Nagyon szívesen. A legjobb könyv a témában sztem.
@@kreznreich le is töltöttem, még egyszer köszi!!
@@zoltan.rozgonyi Örültem, hogy segíthettem! Terjeszd majd te is, ha tetszik és jónak tartod!:)
Hálásan köszönöm, hogy megosztotta tapasztalatait, rendkívül értékes tudását! A természet nagyon hasznos üzeneteit tolmácsolja. A legjobbakat kívánom a Tanár Úr számára! 🙏🌞
Kedves Tanár úr, Nagyon köszönöm a tanításait, igyekszem mindent hasznosítani a jövőben a kis kertemben. Minden jót!
Köszönöm! Nagyon hasznos, és még szép gondolatok és tanácsok!
Kedves Gyulai Iván! Amit öntől eddig megtanultam, azt alkalmaztam a tavalyi évben, és a tapasztalatom nagyon jó. Az első szalmázásom a komposzttal tavalyelőtt ősszel történt, így a tavalyi ültetéseim még nem voltk teljesen a mulcsban, hanem a felszíni földdel elkevert mulcs, ami már így is jó kis laza szerkezetet mutatott.Vegyes magkeverék nélkül, még hagyományosan ültettem, és palántát is külön neveltem az ablakban. Még így is sokkal egészségesebbek voltak a növények, mint előző évben. Sőt, egyáltalán nem volt kártevő, se gyomosodás. A termésben volt ami rekord volt, mint a paradicsom / sok befőzés történt/, a paprika is jobb lett, lecsó is készült télire is. Batáta jó vollt, igaz bakhátban, és öntözve. Itt jegyzem meg, hogy lényegesen kevesebbet kellett öntözni, és másképpen. Borsó közepes lett, a zöldbab, és a burgonya másodvetése nagyon jó lett. A hagyma közepese lett, a fokhagyma nagyon jó. A tavaly ősszel a föld felszíne jó szerkezetet muzatott, így került rá újra szalmás komposzt a meglévő éves baromfi trágyával. Egész télen takarva volt a kert. Még idén nem ültettem, és így, hogy láttam ezt videót e szerint fogom csinálni. Köszönöm amit a hagymáról mondott, hogy ne tegyem a nagyon nedves mulcsba. Itt,nálam homok talajú a kert, ami már most javulást mutat szerkezetileg. Az van kedves Gyulai Úr, hogy nagyon élvezetes számomra ez a fajta kertészkedés, igaz 76 évesen örömmel tanulom ezt az újszerű, mégis régi dolgot. Amit a magok összekeverésével csinált vetést illeti, kísérlet képpen ki fogom próbálni. A videóit, és előadásait is követem, amiből sokat tanulok, és alkalmazok is. Még egyszer köszönöm.
Tisztelt Gyulai úr ! Ma találtam rá erre a videóra . Már be is terítettem avarral a kicsinyke kertem ,amit az utcáról betakarított falevelekből nyertem .Még sok sok mindennek utána kell néznem ,de nagy örömmel tölt el az a tudat ,hogy nem kell idős nénikéket keresnem a piacon akik girbe -görbe szabálytalan zöldségeket árulnak potom pénzért .Szerettem tőlük vásárolni ,mert biztos voltam benne ,hogy nincs semmilyen vegyszerrel kezelve . Ha sikerrel járok ,még jelentkezem . Nincs semmilyen állatom ,ez gondot okoz nekem .
Egyszerú és nagyszerú,jól elsajátítható,szemléletes ismeretek átadójának kertunkból gratulálunk. Dr. Apor Peter és Eva
nagyon kellemes nézni kedves iván a műsorátt!! ami folyton kibillentette a figyelmemet, az a sok reklám!!ha lehetne kérni ,reklámok nélkül ezeket az értékes videókat, azt előre is köszönném!! a férjemmel csak vágyakozunk ilyen szép csendes környezetbe, annak ellenére,hogy városból már falura költöztünk ki,de a modern fejlődés itt is gyökeret vert!!
A reklám mantességet magunknak kell előfizetni a youtube-nál... 😔😔😔 vagy ha nem akarunk fizetni érte, akkor letölteni az adblock browsert és azon át lehet nézni reklám mentesen a videokat.
KÖSZÖNET a hasznos információért Áldás légyen véled
Kedves ember. Mekkora szeretettel ülteti a növényeket.
67
Fantasztikus videó!Nagyon köszönöm!Jó egèszsèget kívánok!♥️🌷♥️
Csodálkozom, hogy még nem kérte fel egy TV csatorna sem, egy folyamatos kertészeti műsorhoz ! Legalább tőle lehet TÉNYLEG tanulni.
Nem, nem! A médiában Bálintgazda a sztár! Az igazi tudás veszélyes! Még rájönnének hol vannak megvezetve...
Nem hinném, hogy egy ilyen ember vállalná, hogy szerződést ír alá egy kereskedelmi csatornával, ahol, ha kell, ha nem mindig valamilyen tartalmat kell közölnie.
@@macikucko Igaz!
@@katalinlenky3322 q%q 6l.50nub
21. századi tv a youtube és társai. Jobb helyen van itt, így elér azokhoz, akiknek szól.
Nagyon jó videó! Gyakorlatias,érthető,lényegre törő. Köszönjük!
Retttenetesen halas vagyok, az MAGYARvilagnak, hogy lathatom, hallhatom bölcseseget, kedves josagos oktatasat !!!!
Nagyon szépen köszönöm! 🙏💕
Szuper kis film volt. Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat
Szerintem ,sok igazság van amit az előadó mond, oda kell figyelni ezekre az elgondolkodtató,és logikus következtetésekre !
Összekeverni a magokat?? Ez zseniális😀😀❤️❤️❤️
Már 3x megnéztem és minden alkalommal lenyűgöz!
Gyulai Úr! Mivel előadásaiban pár helyen már pedzegette a gyümölcsfákat, metszésüket stb., lenne szíves nekünk csinálni egy videót a gyümölcsészetről ahogy ön hiszi, hogy helyes. Igérem megnézem :)
Igazi természetszeretetről tanúskodik. Nagy tudású ember.
Köszönöm, hogy ismereteit mások javára használja és hogy a videók által a laikusoknak is érthető, gyakorlatias tanácsokat ad.
Van valahol egy fórum, ahol feltehetnénk a kérdéseinket?
Drága Professzor úr! Írt-e már bármilyen összefoglalót, netán tankönyvet a tapasztalatairól??
Amit Ön elmondott a hyomnövényekről ,csodálattal hallgattam.,és maggøződtem újra és újra ,hpgy n valóas0zínű a darwini elmélet. ISTEN mindent okkal teremtett.
Köszönöm a nagyon hasznos információkat!
A görögdinnye, mint gyómnövény... 😁
Ez maga a Paradicsom!...
Nagyon.jo video. Most tervezek haza koltozni farmgazdalkodasba kezdeni ... Orulok,h ratalaltam a csatornara.
Belefogtal?
Nagyon szeretem a kertesz bacsit
Varosi ember voltam egesz eletemben, most koltozunk ki videkre a parommal. Ennek az embernek a tudasat tudom a legkonnyebben befogadni. Logikus, egyszeru, termeszetes.
Hogy szereti a kis növényeket. Talán ez a lényege az egésznek hogy szeress, ne csak a hasznot keresd állandóan.
Köszönöm az Úrnak ezt a videót és információkat!
Fantasztikus! Köszönöm szépen!
Köszönöm, nagyon hasznos volt, nagyon szeretem hallgatni. Viszont, nem találom azt a videót, ami az ebben elültetett magok további életét mutatja. Tud segíteni valaki, hogy megtaláljam? Köszönöm
Mióta láttam ezt a videót, kincsként kezelem a gilisztát, a vakondot. Megbarátkoztam a lótetűvel és levéltetűvel. Próbálom elfogadni a pockokat is, de igyekszem élőhelyet kialakítani a siklóknak (hátha nem pusztították ki délen), hogy egy kicsit azért korlátozzák őket. Nem haragszom az aszatra, még akkor sem, ha megszúr. Nem bírkózom az aprószulákkal, és a csalánnal. De még a szamárkóró is mosolyt csal az arcomra. Persze a szomszédok nagyon nem így gondolják, ezért igyekszem minél több és fajgazdagabb bokorral eltakarni előlük az én kialakuló édenemet.
Köszönjük a feltöltést 🙂
Köszönöm 🙏♥️
A talaj vízmegtartó képességéért az ásványi és szerves kolloidok felelnek. A kavics szó helyett javaslom a kőzet kifejezést. Amúgy tetszik, amire vállalkozott. Sok sikert hozzá!
Én kenderszárral mulcsozom a gyümölcsöst... :)
Köszönet a kincset érő tanácsokért! :-)
Profi, egy igazi profi!!!!
Kedves Iván! Van a kertjében csiga? Mit tesz ellenük?
Engedd meg, hogy egy könyvet javasoljak: Gertrud Franck - Öngyógyító kiskert.
Rengeteg információ van benne! Csak antikváriumban kapható már.
Szuper oktató film.
19:35-től ültetési szisztéma:
levélzöldség: árnyék - 2-4 óra megvilágítás elég. Spenót, saláta
gyökérzöldség: félárnyék 4-6-8 óra. Cékla, zeller, petrezselyem, répa, retek, körömvirág
ami a föld felett terem: kifejezetten napfényre. Minél nagyobbat terem, annál több fényt igényel. De: túl sok fény megégeti, legjobb a szórt fény. Borsó, bab, tök, uborka, kukorica. Paprika, paradicsom. Cukkini. Kelkáposzta, fejeskáposzta, kelbimbó, karalábé, karfiol, póréhagyma, dinnye, borágó, körömvirág
Fentről lefelé átjárás: ha beültetem a fénykedvelő/tűrő növényeket, közé már ültethetek gyökérzöldségeket, mert le fogják árnyékolni. Ugyanígy, gyökérzöldségek közé is ültethetek levélzöldségeket, így növelve a sokféleséget.
Saját tapasztalatom: saláta nem fejlődött nálam árnyékban. Viszont a mángold, spenót remekül megvolt full napfényen (víz nélkül, nem méy mulcsban). Körömvirág félárnyékban, a paradicsom alatt nem virágzott.
Üdvözlöm. Egy információt szeretnék kapni,mi a teendő a tarackokkal kapcsolatban,azokat hogyan lehet,kell kiírtani a kertből? Keresztűl-kasúl futnak a talajban. Eddig kézzel szedegettem ki,s dobtam a kukába,hisz megszáradt állapotban is ha vizet kap rögtön kihajt. Volt már,hogy a burgonyán is keresztűlfúrta magát. Köszönöm a segítséget.
Nagyon érdekel, hogyan védekezhet a kártevők ellen? Bogarak, lisztharmat, paradicsomvész, gombák.
Igen, ezekről nem hallok infót, csigàk, lótetü stb. Pedig ez is fontos lenne ,mert ott vannak.
Sehogy... Nézd meg a gyümölcsfáit, a törzsük rommá kórhadva. Vannak különböző igényszíntek. A kertjét elnézve neki tökéletes a férges retek, és szerinte a cseresznye is csak proteindúsabb lesz a kukacoktól...
Őszinte hang.
Miniszterelnöknek :)))) ...…na jó nem, de a példaképem!
Szép napot. Lenne egy kérdésem, remélem lesz aki válaszol nekem. Szóval, csak a mi kertünkben szaporodnak a pici meztelen csigák a széna alatt kiválóan? Köszönöm.
Azt szeretném kérdezni, hogy mélymulcsolás elött ki kell fárasztani a gyomokat ? Köszönöm szépen 😇
ez nagyon király. Én is megpróbálom
Igen Tisztelt Gyulai Úr!
Nem tudom,, hogy válaszol e a kérdésemre, de megkisérlem feltenni. Nagy lelkesedéssel tavaly ősszel megcsináltam az ágyást. Most azt tapasztalom, hogy a szalmában hemzsegnek a mesztelen csigák. A salátapalántáim egy éjszaka alatt eltűntek, gyökerestül, levelestül. Az uborka palántábak már csak a szára van meg.
Tudna segíteni abban, hogy iyenkor mit teendő?
Legszívesebben elégetném az egész szalmát.😢 Hogy bio maradjon a kertem.
Várom válaszát.
Köszönettel.
Mélymulcs alapvető "tulajdonságai" közül az egyik. Higgye el, a többiek is így jártak, és akkor még nem beszéltünk a rágcsálókról, poloskákról, hangyabolyokról. Aki mást mond egyszerűen HAZUDIK! Elvileg a természet szabályozza magát és majd csökken a csigapopuláció, a gyakorlatban ez akár évek. Már ha egyáltalán csökken....
Sokan beleugranak ebbe a módszerbe, ideig óráig működik is, de ugyan így járnak, persze nem jönnek vissza ide dicsekedni vele, hogy a sok "köszönöm, én is így fogom, csak így szabad termelni" lózungok után csúnyán befürödtek. Szégyellik.
A kukorica nálam a tyúkudvar árnyéka! És a kukorica is szereti, meg amit mi nem eszünk meg, a tyúkok imádják!😉
Kövér porcsin megjelenése mit takar?
Milyen haszon növényt kíván a terület?
Ahol a porcsin ott a paprika ès paradicsom szeret lenni.De nàlunk az egèsz kert tele van vele.Nem vegyszerezünk meg műtràgyàzunk.Amit meghagynak a kàrtevők azt esszük de az nagyon finom.Idèn èn is ùgy tervezem hogy bàrsonyviràgot sarkantyùkàt ès körömviràgot fogok vetni a kàrtevők miatt a haszonnövènyek közè.Ès csalanfőzettel fogok ràsegìteni ahol kell.A muskàtli is nagyon irritàlja a poloskàkat ùgyhogy lehet hogy azt is bevetem.Amùgy a porcsint meg a tyùkhùrt meg lehet enni.A bükki füves Gyuribàcsi beszèlt erről az előadàsàban.
Ez *nagyon* érdekes
Köszönöm szépen
Szeretném.megkérdezni, hogy a tarack milyen talajt jelez?
Hálás vagyok ezért az információké.
Isten áldja az urat! Végtelen hálát érzek.
Csodás!
Kérdés: Karózni, kocsolni, kötözni kell illetve lehet egy ilyen kertben, vagy ezt is bízzuk a természetre?
Többet hasznosat tanultam ebbül videobol mit az altalanos iskolaban 8ev alatt!
❤
sziasztok valakinek van valami jó ötlete mit mivel érdemes ültetni?
Engedd meg, hogy egy könyvet javasoljak: Gertrud Franck - Öngyógyító kiskert.
Rengeteg információ van benne! Csak antikváriumban kapható már.
Ez igen! Lapáttal ásni, nem semmi.
újkori Bálint gazda!
Pont erre goldoltam!
@@1958Orchidea csak pár hónappal késöbb!!!
@@bacsisandor316, én nem is említeném Őket egy lapon.Ez a szemlélet sokkal szimpatikusabb és egy élhetőbb környezetet teremt. Ez egy más dimenzió! Pedig Bálint gazda is szimpatikus volt.
@@portaeszaki9265 figyelted?????? Újkori!
❤️
Kedves ember, valóban nagyrészében önszabályzó rendszert működtet, de nemigen termel így semmit! Megnézném ezt a kertet ősszel, mit takarít be róla!
Bennem is pontosan ez fogalmazódott meg. A lelkesedése pótolja az eredmények hiányát.
Amit itt elszórakozik a szénával, hogy megállítsa a gazosodást azt egy víz- és légáteresztő fóliával is simán elérné. Először 10 éve láttam olyat az Egyesült Államokban, ott csak nevettek rajta, hogy Magyarországon még mindig kapálják az emberek a veteményest.
Hát én nem tudom, hogy ti mit és hogyan, de azt azért hozzátenném, hogy amikor még fiatalabb csődör voltam, akkor falun élünk.
Az állataink alól év közben kialmozott trágyát őszön kihordtuk a kertbe. Anyukám mindig szekált vele, hogy "ne a frisset hozzad fiam, hanem a tavalyit a végéből!" az már inkább föld volt mint trágya. Igaz ezt mi ásással beforgattuk, de minden évben bőséges termést szüreteltünk. Gyom- és rovarírtózás nélkül.
Hát ez volt akkor és ott...
Ja és egy gondolat a fóliáról. Mégha biológiai úton lebomló fólia is akkor is egy vegyipari termék. Az pedig szignifikánsan nagyobb ökológiao lábnyom mint a szalma
Hol kezdődik, ill. hol végződik a mulcs, komposzt, humusz, termőföld?
Ez az ember nem egy kertész. Ő egy Bölcs Mester, aki pont a növényeken, állatokon keresztül enged bepillantást az Univerzum, a Természet bölcsességébe, ahol nincs jó és rossz, hanem Egy-ség, Harmónia és Szeretet van. Hálás vagyok, hogy rátaláltam.
Kedves Iván! megnéztem vagy 50 videódat többször. Most találtam 1db hibát. A Mezei acat nem kétnyári, hanem évelő, de a videód felhívta a figyelmet, hogy védekeznem kell a terjedése ellen, Nem tudok egész telket mulcsozni, ez a szúrós megkeseríti az életet a kertben.. A két újjnyival a talaj szint alatti kivágás remélem gyéríteni fogja a telepet, Köszönettel
Én egyet nem értek: ha a nyári nap hőhullámait a talajban élő lényeknek is el kell szenvedniük, akkor a komposztálódás folyamán keletkező, ennél sokszor nagyobb hőhatás miért nem okoz nekik gondot?
A komposztálódás hője nem igen megy 30o fölé. Ha melegebb akkor rothad és azonnal szét kell túrni a kupacot hűteni és + szárazanyagot adni hozzá. Amikor vettünk ősszel szervestrágyát az is rothadt, füstölt a hőtől és semmi élet nem volt benne. Széttúrtuk réregesen szénával keverve újrakazlasztuk és amikor lehűlt beoltottuk baktérium trágyával. Egy hónapra rá tele volt szerves korhadékon élő rovarokkal és a giliszták is megjelentek benne. Letakartuk jó vastagon szalmával és rendszeresen öntöztük, nem csak nedvesen tart de hűt is.
@@eszterpollak9284 Én még nem tudtam nekiállni a saját mélymulcsos kertemnek, mert nagyon sok egyéb teendőm volt, de idénre terveznék egy startot. Egy nagyon gyakorlatias kérdés motoszkál bennem. Ez mélymulcsos "talaj" szalmával takarva mennyire büdös? Úgy értem az ilyenhez nem szokott szomszédaimat mennyire borítanám ki vele szerinted?
@@selavyiyena9954 Tavaly fogtam hozza,mersekelt sikerrel egyelore.,DE bizvast mondhatom ,hogy nem budos.
@@eszterpollak9284 egy komposzthalom hője 80-90 fokig is felmehet és ez normális
Mire ültetünk a mulcsba, addigra a komposztálódás lezajlik. Éppen ezért októbertől márciusig mulcsolunk, a komposztálódás végetér addigra, mikorra ültetünk bele, így értelemszerűen nem lesz semmi baja a növényeknek.
A kövérke is jelző növény? Jó egészséget a további munkához, videókhoz!
Ilyenkor látja az ember, mit jelent a profitorientált gazdálkodás - tönkre teszi a természetet, az embert... a fontos az, hogy xy-nak jól jövedelmezen. Szemben mindazzal, amit itt láthatunk, hallhatunk.
Mi a helyzet a meztelen csigákkal?
Na vajon erre miért nem jött még válasz ? Erre én is kíváncsi lennék mert ahol egy kis nedvesség van ott mindenhol tele van meztelencsigával a kert!
Mindig vissza térő vagyok okologiaiintézet videói megnézéséhez. Mik nagyon jók . Tanácsot kérnék jobban ennek az elkezdésének folyamatairól tehén trágyával mennyire jó mélymulcsolni stb vállaszát előre koszonom .
Tehéntrágyával ne mulcsolj, mert nagyon tömör, levegőtlen, évek kellenek hozzá mire lesz belőle valami. A 24 órás lóalom az igazi.
Nagyon jó!
kérnék szépen egy videót az eredményről is, kitartott-e egy hétig legalább a termés mennyisége. Mi próbáltuk ezt a mélymulcsos szalmás módszert, meg még vannak páran itt ott, a tapasztalataikkal, több ezer csiga, egér, pocok, nekik nagyszerű volt, meg a poloskának is, burgonyabogár is köszönte szépen a telelőhelyet.... aki meg azt tanácsolja hogy vegyé macskát meg rakjál ki T fát a baglyoknak és azok majd elrendezik, annak nemhogy kertje nincs, de még egy cserép bazsalikomot se nevelt fel maga..... NAGYON meg kell gondolni, van-e időd 18 évet várni arra hogy így nézzen ki a kerted, elárulom, aki le akarna szakadni a nagyüzemi élelmiszer láncokról, nincs annyi időd. Ez nála, ott működőképes valamennyire, múzeumnak. azon a mikroklímán, talán még poloskát se látott. nem beszélve arról hogy a szalmás trágya bomlása során hasonló hatású mint a műtrágya(+ lignin), és lám a giliszták se, valamiért nem koptatják el ezt a keveréket (Iván is azt mondja, a zöld, élő növényt levágja gyökerét bent hagyva a giliszta (CSAK) azon él.) a szalmás mulcs meg pont a nullával egyenlő, mármint ami a tápanyagpótlást illeti a sok cellulóz felszívja a nitrogént majdnem mindet, a félrehúzott mélymulcs alatt ugyanolyan szutyok neki a talaj. nálam egy 20 cm-es zöld mulcs réteg 2 hét alatt "megevődik". mert van abban minden finomság. jha és akkor még arról se beszél, milyen érdekes növények magjai kelhetnek ki a behozott szalmával, ami invazív a kertben (tarlón meg gyógyszer lenne). a munkát nem ússzátok meg, no, csak akkor ha nem az ipari hulladékot ennéd, de ha "bemutatókertet" akarsz meg csipegetni, arra jó lehet. 18 év múlva.
Igen. Kialakulhat a relatív nitrogén hiány. A vegetációs időszakban folyamatosan zöld mulccsal védem és táplálom a talajt, szükség esetén öntözve, s valóban az első mulcs réteg nyár közepére már földdé, komposzttá érik
Van video a betakarításról is
Jot nevettem.szanalmas kommmment😀koszi.jot mulattam rajtad...😀😁🌷