Komposzthagyó mulcsozás, talajélet javítás

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 фев 2023

Комментарии • 94

  • @erzsebetskrovan2119
    @erzsebetskrovan2119 Год назад +25

    Nagyon örülök , hogy én is kipróbáltam. Ez működik. A munka mellett idő hiányba szenvedek mindig . Az idei évi projektem , mivel nagyon megszaporodtak az évelőim , összeültetem a zölsegfelekkel . Nem tudom milyen lesz, majd kiderül. Tavaly már sokféle mezei virág is beköltözött a kertembe , őket is meghagytam . Nekem nagyon tetszett.

  • @macskajanos3766
    @macskajanos3766 Год назад +19

    Az önkormányzattal egyeztettem ősszel, kb.150 zsák mások által kidobott levelet hoztam haza és szórtam szét illetve 2-3 hetente 30-40kg kávézacot szórok ki az 1000nm területre. 😉

    • @mr.molibden
      @mr.molibden Год назад +6

      Én is ugyanezt tettem. Elképesztő mennyiségű levél és zöld hulladék tud összegyűlni egy kisebb faluban is. Nekünk értékes, az önkormányzatnak pedig olcsóbb. Mindenki jól jár

  • @lv2551
    @lv2551 Год назад +10

    Annyira örülök, hogy kiemelted, hogy a levéltetvekre micsoda tápláléklánc épül! Nekem nagy küzdelem volt, hogy a család ne permetezze le ezeket. Tavaly volt az első alkalom, hogy győztem ezzel kapcsolatban és csodák csodája: tele volt a kert hétpettyes katicákkal, és rengeteg fátyolkánk is volt, majdnem minden virágra petéztek. Annyira csodálatos volt látni, hogy hogyan telepedik meg nálunk az élővilág, ha hagyjuk, hogy a természet tegye a dolgát.

    • @erzsebetvarga7585
      @erzsebetvarga7585 9 месяцев назад

      Ha meg nem irtom a tetveket, vírusos lesz az összes haszonnövény. Nehéz mesterség ez.

  • @edinakispal4118
    @edinakispal4118 Год назад +5

    Diszkertben, ahol évelö növények vannak a falevél a legjobb takaró anyag, az én meglátásom szerint. Esztétikailag zavaro lehet a konyhai hulladék a virágágyásokban, különösen télen amikor nam takarják a növények. Ez persze ízlés kérdése.
    Persze védeni kell a talaj felszinét a kiszáradástól valami módon, különösen nyáron, ugyanakkor az is benne van a pakliban hogy a talaj lassan melegszik fel tavasszal a mulcs alatt és ha konyhakertben gondolkozunk akkor a palántázást csak késve lehet megkezdeni. Az vitathatatlan hogy a humuszképzödést elösegiti a mulcsozás, de senki sem beszél arról hogy a mulcsozás sokszor a melegágya egy csigainváziónak.Vajon hogyan müködik egy konyhakertben a mulcsozás, ahol salátát meg egyéb szezonális növényeket termel az ember? Ismeröseim kertjében a mulcs alatt jó dagadt csigák fejlödtek ki és köszönték szépen a "gondoskodást". Köszönet minden hasznos tanácsnak a témában. 😊😊

  • @RenataViragneBardos
    @RenataViragneBardos 4 месяца назад

    Miklós MINDEN NÖVÉNYI NYESEDÉKET az ágyásokban hagy! A mindenbe minden beletartozik! Még a beteg növényi részek is!
    A növényeink így tudnak megerősödni!
    Az ő kertje a legjobb példa erre, ezért én az ő tanácsait követem!
    Jó kertészkedést kívánok mindenkinek! 🙂

  • @zoltanmarko100
    @zoltanmarko100 10 месяцев назад +2

    Én is ilyen kertet szeretnék. 😃 Nagyon tetszik a kert, és a gondolat.😀🙃

  • @jankobela2530
    @jankobela2530 Год назад +2

    Tényleg! Kiváló ötlet!!! Helyben komposztálás...Hogy ezt eddig miért nem csináltam!!?? Koszi szépen😀

  • @istvannekacsora4850
    @istvannekacsora4850 Год назад +1

    Gratulálok igazán hasznos tanácsok enis már igyekszek lazán remek leghasznosabb dolog tisztelettel köszönöm 😊

  • @martongabor4791
    @martongabor4791 Год назад +3

    Fejér megyében kb. 5-7000 Ft-ért visznek el egy m3 zöldhulladékot. A lakosságnak bizonyos mennyiség ingyen van (Budapesten a lakosságtól is csak fizetősen szállítják el).
    Ugyanakkor Székesfehérváron 8400 Ft-ért adnak egy tonna (ami kb. 3-4 m3) komposztot. Egy m3 komposzt 7-10 m3 zöldből keletkezik.

  • @melindamalinger2344
    @melindamalinger2344 2 месяца назад

    Köszönöm a tanácsot

  • @istvannekacsora4850
    @istvannekacsora4850 Год назад

    remek tanács bemutatása nagyon örülök a részletes tanácsoknak már énis alkalmazom remek a részletes bemutatása igazán egyzserü igy a zöldség félék hasznositása szép munka tisztelettel én köszönöm

  • @emese15071981
    @emese15071981 Год назад

    Nagyon jó a videód! Köszi szépen! Szerinted borostyán mehet komposztba?

  • @zsuzsamatthe7870
    @zsuzsamatthe7870 Год назад +1

    Kedves Kertész, én csak most ismertelek meg, és örülök hogy újra felfedezzük azt, amit a természet tud. 😃🐞🌿🌱. Teljesen egyetértek, de mégis van egy kételyem, elég csúnya a bananhéj stb.... igaz be van takarva fanyesedékkel. És mi a helyzet a pázsittal? (biztos van ilyen videó is)

  • @emoke651
    @emoke651 Год назад +2

    Köszönöm az értékes és nagyon hasznos tanácsokat.A diófa levél is felhasználható ?

  • @annatomolak7152
    @annatomolak7152 Год назад +3

    Szuper! Annyira örülök, hogy mutattad a tojáshéjat, mert azt első perctól szórom ki a kertbe :-)
    Viszont látom, hogy nagyon halad az új kert. Micsoda földmunkák :-O Remélem, az a kis oroszlános csodakapu és a téglakerítés megmarad!

    • @miklosszomoru9475
      @miklosszomoru9475 Год назад +2

      naná! az a kertem éke!

    • @annatomolak7152
      @annatomolak7152 Год назад

      @@miklosszomoru9475 nekem is az a kis titkos kert tetszik a legjobban :-)

  • @annamariabencsik224
    @annamariabencsik224 Год назад +1

    Sziasztok! Nekünk rengeteg lótrágyánk van. Hogyan tudjuk hasznosítani? Száraz növényi nyesedékkel "dúsítjuk", milyen arányban kellene lennie? Természetesen a trágya nem csak istállótrágya. Múlt évben kezdtük megrakni a használni kívánt területet, trágyával, szénával- szalmával, most kb. 50 cm magas. Mennyi idő kell, hogy használható legyen ez a terület? A következő évben, ha nem halmozzuk tovább, már ültethető bele bármi?

  • @millyelaszlo
    @millyelaszlo 5 месяцев назад

    Tetszik a videó és az ötlet. De szeretném megkérdezni, hogy mi a helyet a csóré csikákkal. Nem szaporodnak el a mulcsi alatti nedves környezetben a csigák?

  • @js388
    @js388 Год назад +4

    Üdv! A dió levél tudomásom szerint csírázásgátló. Lehet,hogy rosszul tudom???

  • @tibornerozgonyi147
    @tibornerozgonyi147 Год назад

    Nagyon jó de télen csak konyhai hulladék van nincs nyesedék akkor mi van?

  • @mariafuller9382
    @mariafuller9382 Год назад

    Azt szeretném megkérdezni, hogy az leges-legelején a gyomokat kigyomláltad, vagy azokon kezdtél el munkálkodni?

  • @firefist6041
    @firefist6041 Год назад +6

    Szia.
    Én úgy tudom, hogy a trópusokról származó gyümölcsök héjait (banán, citrom, mangó, stb.) nem szabad a komposzt közé rakni, hisz különféle tartósítókkal vannak bevonva, hogy túléljék az utazást és ezáltal ezek a vegyszerek rossz hatással vannak a lebontó baktériumokra. Neked mi erről a véleményed? Egyébként én legutóbb ananász héjat dobtam ki az ágyásba, aggódtam is érte kicsit, de látom te is kidobod az ilyen fajta dolgokat a kertbe. :)

    • @miklosszomoru9475
      @miklosszomoru9475 Год назад +2

      Erről is beszéltem már, mehet ki nyugodtan. Nyilván ne ipari mennyiségben....minimális szermaradvány lehet rajta, az a kertben a díszkertben nem okoz gondot.

    • @Juliza6
      @Juliza6 Год назад

      A talaj mindenféle anyagot jól megszűr. Ezért lehet pl szürkevízzel öntözni, amikor szükséges a vízpótlás. Keresd Prof. Dr. Országh József vízönellátásról szóló könyvét, weboldalát. Hasznos, mert elég sok, konkrét szakmai vizsgálati anyagot tár a publikum elé. Nem a levegőbe beszél.:)

  • @klaranemeth8771
    @klaranemeth8771 Год назад +5

    Nagyon csodálom a munkáját kedves Miklós!
    Rengeteg energiát fektet abba, hogy a kertbarátok javítsák, ápolják a termőtalajt. Köszönjük! A haszon kertbe ha nem ásom, lazítom a talajt akkor pl.a sárgarépát a kemény talajba hogy ültessem? Igaz én még csak egy éve próbálok a tanácsai szerint a kertben tevékenykedni.
    További sok sikert és sok- sok videót a továbbiakban! Köszönöm!

    • @erzsebetskrovan2119
      @erzsebetskrovan2119 Год назад +6

      Kedves Klára! Ha nem veszi tolakodásnak leírom én hogy csinálnom, bár az én kertem is csak 3eve működik ezen a módon .
      Minden évben ültetek csemegekukoricát , mikor leterem a szárát levágom és azt a részt takarom le ahová a repát és zöldseget akarom a következő évben ültetni . Tavasszal ültetés előtt leszedem és gyönyörű porhanyós a föld. Ültetés utàn már csak szalmával takarom be.

    • @miklosszomoru9475
      @miklosszomoru9475 Год назад +2

      @@erzsebetskrovan2119 KÖSZI!!! Pont ezt írtam volna... a mulcs nyesedék alatt puha lesz a föld, simán lehet ültetni bele.

  • @ilonamakan9344
    @ilonamakan9344 Год назад +1

    Szia! Nagyon köszönöm ezt a szuper praktikus tanácsot! Kérdésem lenne, hogy ez a talajtakarás konyhakertben is tud működni? Mert, hogy ott minden évben újra kell vetni és palántázni.

    • @aron68on_etoro95
      @aron68on_etoro95 Год назад

      Még kevés a tapasztalatom, de úgy tudom, hogy egy éves növények esetében érdemes kb április közepéig várni, addig inkább hagyni felmelegedni a földet és csak utána takarni. Nemrég tudtam azt meg, hogy megfelelő takarással viszont a paradicsom évelő, majd kipróbálom.

  • @WishObserver
    @WishObserver Год назад +2

    Én is hosszú évek óta az ágyásokban hagyom a nyesedéket és leveleket, és valóban nagyon jól működik. Viszont ez az első év, hogy csepegtető öntözést építettem ki. Kérdésem, hogy a keletkező komposzt nem temeti-e el évek alatt a csepegtető csöveket? Vagy időről időre érdemes a csöveket feljebb emelni? Köszönöm.

    • @egykerteszkertjekertapolas6280
      @egykerteszkertjekertapolas6280  Год назад +1

      Nem mert a komposzt eltűnik. A növenyek felveszik a tapanyagot.

    • @WishObserver
      @WishObserver Год назад +1

      @@egykerteszkertjekertapolas6280 köszönöm a választ. A tápanyagot persze, felveszik, de a komposzt jelentős része nem táp-, hanem szervesanyag. Vastag mulcs mellett ez egy új réteget jelent a felszínen minden évben. Nekem kb 8 év alatt nem túl vastag avarmulccsal olyan 3 cm új réteg képződött a felszínen.

    • @evabalazs6720
      @evabalazs6720 Год назад +2

      Miklos, szeretnem megkerdezni, nagy fenyok tobozait csak jobb kitenni zsakban, ugye? Es 3 nagy fekete fenyo hosszu tuskeivel mi legyen?

    • @mariafuller9382
      @mariafuller9382 Год назад +1

      @@WishObserver Én úgy láttam, hogy Miklós mindig felemeli a csepegtető csöveket, miután kiszórta a komposztot.

  • @juditcsanyi7298
    @juditcsanyi7298 Год назад +1

    Miklós! A csepegtető öntöző csövek nem dugulnak el a vastag mulcs rétegtől? A többéves komposzthagyó mulcsozás eredményeként egyre mélyebbre kerülnek,nem kell őket karbantartani?

  • @r0b1
    @r0b1 Год назад

    Konyhakertre is lehet alkalmazni hogy a zöldhulladekot rászórom a földre a zöldségek mellé? Nincs meg a veszélye hogy betegséget vagy vírust, gombát adok át egészséges növénynek? Vagy ez csak virágokra, zöldekre használod?

  • @istvanhalasz299
    @istvanhalasz299 6 месяцев назад

    Szia ! Ha túl sok a nitrogén “ zöld hulladék “ akkor annak mi lehet a jele ? A kérdésem azért merült fel mert kb 300 tő paprika és ugyanennyi paradicsom szárat szoktam komposztálni 2 talicska szalmás trágyával . Nekem valamiért nem emelkedik a hőfoka . Gondolom kevés benne a barna , fa rost . Lehetséges az ha nitrogénban túl adagolt a talaj nem fejlődik a nővény ? Válaszodat előre is köszönöm .

  • @agireder1153
    @agireder1153 Год назад +2

    Szia, köszönöm a videót, a kerted is csodás 🤩Lenne egy kérdésem : nincs gondod a patkányokkal, hisz a rengeteg élelmiszer maradék vonza őket?

    • @tereziagobolyos9148
      @tereziagobolyos9148 Год назад

      Kedves Ági,Miklós kizárólag növényi hulladékot tesz ki a kertbe ,a patkányokat a növėnyek nem érdeklik !

    • @samuelsamu8340
      @samuelsamu8340 Год назад

      @Ági Reder A patkány a szemes takarmányt szereti inkább, a komposztra nem gerjed. A tyúkokhoz költözött be... Megoldásként közel raktuk a tyúkokat a házhoz, és mobil óljuk van. Nem lehet aláköltözni...

    • @Juliza6
      @Juliza6 Год назад

      Nálunk nincsenek haszonállatok, se szemes gabonafélék, van viszont komposzt gyűjtő (tízen éve az elődünk csinálta), több diófa, vad növényvilág és rendezett kertrész... És patkányok! A macskánk idén már 3-at fogott..
      Szóval ki tudja, mi az oka, hogy valahova oda költöznek..(?)

  • @annaboros3903
    @annaboros3903 Год назад

    Kis kertem van, kaspókban, fa ládákban vannak a virágok. Őket hogy komposztáljam? Nincs alattuk mulcs, semmilyen takaró. Köszönöm🌸😊

  • @istvanimre1
    @istvanimre1 Год назад +3

    Szia,
    Csak így tovább. Engem meggyőztél. Az új ágyásaimat már így indítotam be tavaly óta, de gondban vagyok a régiekkel. Pl. van egy féltett hortenziabokor sorunk, de így monokultúra lett és a talaj is rögült körülötte az évek alatt. Ássam finoman körbe 20-30 cm mélységig a bokrokat egy ásonyom szélességben (ennyi helyem van) és kezdjem el azon a kis helyen átszoktatni az ágyást erre az 'üzemmódra'? Köszi a választ előre is.

    • @miklosszomoru9475
      @miklosszomoru9475 Год назад +2

      Ne áss! Semmiképpen. A mulcs és komposzt hatására meg fog puhulni 1-2 év alatt...

    • @samuelsamu8340
      @samuelsamu8340 Год назад

      sőt hamarabb, mint Miklos Szomoru mondja. Már pár hónap alatt javul a helyzet, tegyél alájuk komposztot, mulcsot.

    • @istvanimre1
      @istvanimre1 Год назад

      @@miklosszomoru9475 Oké. Nekivágok. Nem szalad el. Fentről támadok akkor 2-3 cm anyaggal. '24-ben visszaszólok, hogy ment. :) Köszi

  • @agidomjan3805
    @agidomjan3805 Год назад

    Mindent lehet használni: eddig a bannánt és a citrus féléket a felület kezelő és érlelő anyagok miatt nem mertem használni. Csak ha esetleg bio volt. De akkor ezek szerint mehet nyugodtan?

  • @janosvarro481
    @janosvarro481 Год назад +3

    Szia, az ágyában van geotextilia a kéreg alatt. Ez gátolja a komposztálási folyamatot ?

  • @AttilaBanfi-rm6xi
    @AttilaBanfi-rm6xi Год назад +2

    Szia!
    Ez a komposzthagyó mulcsozás gyümölcsfáknál is működik? Vagy a fáknak annyira mélyen vannak a gyökerei, hogy nem jut így le odáig a tápanyag?

    • @RenataViragneBardos
      @RenataViragneBardos 4 месяца назад

      A komposzhagyó mulcsozást minden növény meghálálja!
      Persze, hogy a gyümölcsfáknak is jót tesz!
      A talajlakók és a víz gondoskodok arról, hogy tápanyagok leljussanak a talaj mélyebb rétegeibe is.
      Mint az erdőben. Csak bízzuk a természetre a dolgot! 🙂

  • @user-tb3uc4bq2q
    @user-tb3uc4bq2q Год назад

    Üdvözletem! Miklós ,kérdezni szeretném hogy a komposztozáskor mi a helyzet a komposztléggyel?(vagy tőzeglégy) Állítólag nagy károkat tud okozni és nem lehet utána megszabadulni tőle ha egyszer bekerül a kertbe. Bárkitől szívesen veszem a hozzászólásokat. A napokban akartam rendelni a komposztot , de most kicsit beijedtem. Köszönöm.

  • @ferencnebocska3367
    @ferencnebocska3367 7 месяцев назад

    Köszönöm ezt a videót,én is ezt szeretném megvalósítani,de van egy kérdésem,hogy a meztelencsigák nem szaporodnak el a mulcs alatt?Az idén nagyon sok kárt tettek

  • @annavanyova3799
    @annavanyova3799 Год назад

    Kedves Miklós, azt szeretném kérdezni hogy a sárkás vírusos fanyesedékel szabad e mulcsozni

  • @borbalavasajine6013
    @borbalavasajine6013 Год назад +2

    A régen működő kertnél is lehet alkalmazni? Köszönöm .

  • @krisztinajakab467
    @krisztinajakab467 3 месяца назад

    Azzal kapcsolatban kérdeznék, hogy a "minden mehet" elv hogyan érvényesül a tarack maradványok, vagy a nagyon elszaporodott gyöngyvirág kiszedett gyökérzetével. De kérdezhetném a tormát is pl.
    Én úgy tudom, ezek sokáig képesek megőrizni az életképességüket, nem terjed-e el ott is, ahol eddig nem volt?

  • @nikolettszilagyi6758
    @nikolettszilagyi6758 Год назад

    Szia! A tiszafa agait is szet lehet szorni a vetemenyes talajon? Nem baj, hogy mergezo? Koszonom!

    • @RenataViragneBardos
      @RenataViragneBardos 4 месяца назад

      Miklós azt mondja, hogy MINDEN NÖVÉNYI NYESEDÉK MEHET AZ ÁGYÁSOKBA!
      Tehát a tiszafa, a fenyő, a diófalevél stb. is. Minél vegyesebb a darálék, annál jobb! Ne csak mindig tiszafával mulcsozz!
      Minden növényi nyesedeket tegyünk az ágyásba! Még a beteg részeket is!!!
      Ezektől megerősödnek idővel!
      Így lesznek növényeink egyészségesek, és nem kellenek majd vegyszerek!
      Sok sikert! 🙂

  • @borsosszilvi6744
    @borsosszilvi6744 4 месяца назад

    Kedves Miklós! Az ágaprító típusát szeretném megkérdezni, kerestem a videók között, de nem találtam.

  • @sandorbarath190
    @sandorbarath190 Год назад +2

    Szia! A fenyőfélék és a fenyőkéreg nem billenti el a talaj PH-ját? Szokták mondani ezekre az anyagokra, hogy savasítják a földet.

    • @miklosszomoru9475
      @miklosszomoru9475 Год назад +1

      nem. de erről is beszélek a videóban, hogy nyilván a monkultúrás rém nagy leylandik tömege nem jó C.N arányt biztosít. "Normális" mennyiségben tökéletes a komposzta nyers humuszképző.

    • @sandorbarath190
      @sandorbarath190 Год назад

      @@miklosszomoru9475 Köszönöm!

  • @enikofazekas8309
    @enikofazekas8309 Год назад

    Kedves Miklós!
    Egy jó ideje követem a munkád gyönyörű a kerted.
    Esetleg majd a hortenzia metszésből leeső àgakból nem lehetne kérni tőled?
    Üdv.Enikő

  • @TheOgnimalf
    @TheOgnimalf Год назад +3

    Kedves Miklòs!
    Szeretnék érdeklődni h hol szerezte be a ràcsozott tetejű Hortenzia tàmaszait?! Sehol nem talalok hasonlot.
    Valaszat előre is köszönve. Üdvözlettel Rita

  • @romaiegy
    @romaiegy Год назад

    Szia. Azt szeretném megkérdezni hogy a levágott fűvet hogyan tudom felhasználni mert nagyon sok van, nyáron és csak rohad...

    • @Juliza6
      @Juliza6 Год назад

      Én úgy csinálom (több mint 200nm füves részen), hogy a levágott füvet ott hagyom megszikkadni (ahogy a gép szétszórja) és ez után mehet talaj takarónak. Ez jó időben hamar megvan, csak egy kis ideig ad kócos látványt a gyep.
      Szakmailag persze nem tudom, ez jó-e, eddig nálunk rendben van így a gyep.

  • @jancsikus
    @jancsikus 11 месяцев назад

    Ez gyakorlatilag ugyanaz, amikor az erdő avart képez magának, nem? Ez a természetes körforgás egy változatos kertben 🌳🌲🎋

  • @zsuzsannadr.juhasz6899
    @zsuzsannadr.juhasz6899 Год назад +2

    Szia, nagyon köszönöm a munkádat, ez a videó igazi profi kedvcsináló! A kérdésem a következő :nálunk a mulcsozásos takarás (komposzt, nyesedék, avar, szalma stb. felváltva) kb. két éve indult. Mutatkozik az eredmény is. Ám tavaly a hatalmas hőségben csigainvázió elszenvedői lettünk. Imádták a mulcs alatti hűsölést, legnagyobb bánatunra... Van esetleg ötleted a csigainvázió ellen? Kihelyezett sörcsapda nem lett nyerő. Lehetséges, hogy a sör márkája nem volt megfelelő...:) Köszönettel :Juhász Zsuzsa

    • @klaramolnar4903
      @klaramolnar4903 Год назад

      Én is így jártam, az összes őszi salátákat lelegelték...:(

    • @egykerteszkertjekertapolas6280
      @egykerteszkertjekertapolas6280  Год назад

      Béka, madarak, sikló, borz… minden állat eszi őket. Őket kell oda csalogatni.

    • @editbaksa7336
      @editbaksa7336 Год назад

      A csigák ellen fűrészport szórtam a növények köré valamint szedtem is össze este-reggel. Plusz sörcsapda is! Így tudtam megmenteni a maradék zöldségfélémet.

    • @Juliza6
      @Juliza6 Год назад

      Meztelencsiga kb mindenhol nagy probléma, ha túlszaporodik. Mi abszolút természetes kertben élünk,több mint 10 éve semmi vegyszerrel nem kezelték (bioszerrel sem), mi se, és mivel vadonszerű élőhely mindez, gazdag táplálékláncolattal rendelkezik. Mégis, mégis a meztelencsiga rettentő nagy károkat okoz! Már most, kora tavasszal: csonkig rágták a szép hóvirág mezőnket..😢 és tavaly volt olyan dísznövény (árnyékliliom féle), ami ki sem tudott virágozni, mert már a felnövő leveleket szétrágták. Persze mindig éjjel.... Zseblámpával vadászunk rájuk, de lehetetlen ezt minden éjjel..
      Nálunk is agyagos a talaj, szürkés-barna és kőmentes, csak sár. Olyan mint a szivacs,minden vizet megtart, míg ki nem préselődik belőle. Ez jó is, nem is. Nálunk pl enyhe volt az aszály hatása, cserébe a csigák túlszaporodnak. Hiába azok az állatok, amelyek fogyasztják. Itt tényleg minden van, csak nem győzik.:)
      Szóval valami praktikus, hatékony visszaszorítási ötletnek igazán örülnék.

    • @mariafuller9382
      @mariafuller9382 Год назад

      @@editbaksa7336 Én kitettem több helyre is a sörcsapdát, de nem kellett nekik.

  • @zsuzsannaszne2167
    @zsuzsannaszne2167 Год назад

    Köszönöm, én is mindent visszajuttatok a talajba.
    Kérdesem a diolevelre vonatkozik:azt is lehet szétteriteni? Azt hallottam, h a csersav miatt nem tanácsos.
    Köszönöm, ha valaki válaszol rá.

    • @borika10
      @borika10 Год назад +1

      Úgy tudom, ha megszáradt nem káros.

    • @zsuzsannaszne2167
      @zsuzsannaszne2167 Год назад

      @@borika10 Köszönöm szépen.

    • @Juliza6
      @Juliza6 Год назад +1

      Nálunk a diófák alatt sok egyéb növény él vidáman, szerintem nem hallották azt a hiedelmet, hogy a "diófa alatt semmi nem marad meg". :)
      Teljesség nélkül: illatos ibolya, kankalin, vad snidling, szamóca, piros virágú árvacsalán, tyúkhúr, csalán, százszorszép, nárcisz...füvek..
      Minden évben ott maradnak a lehullott dió levelek.alóluk bújnak ki az említettek.

    • @zsuzsannaszne2167
      @zsuzsannaszne2167 Год назад

      Köszönom szépen, ez is fontos információ, megnyugtató.

    • @ibolyaszabo6347
      @ibolyaszabo6347 Год назад

      A diófa levelét külön kell komposztálni. Tovább tart mint más növény. Azután lehet használni.

  • @viktorianyul7490
    @viktorianyul7490 Год назад +4

    Épp tegnap néztem meg ezt a videót,miután letakarítottam a kertem... nagyon elszomorodtam,hogy felesleges munkát végeztem.☹️nekem még nincs ennyire betelepítve a kertem,ezért egynyáriakat szoktam vetni az évelők közé,pl pillangóvirágot ,bársonyvirágot, gólyaorrot,stb.Ha ott van az a vastag mulcsréteg, akkor hogy ér a földbe a mag?Vagy a mulcs alá kell vetni? Bocsánat,ha buta a kérdés🤗

    • @Juliza6
      @Juliza6 Год назад +1

      A mulcs alá. Legalábbis én ezt teszem. Lassabban erednek meg, de kibújnak.

  • @mixedplate7080
    @mixedplate7080 Год назад

    Hús is mehet bele?

    • @ibolyaszabo6347
      @ibolyaszabo6347 Год назад

      Nem ,nem ,étel maradékot ne tegyen a komposztba! Mennek majd rá az egerek ,patkányok.

  • @erikajanvari3491
    @erikajanvari3491 Год назад

    Azt értem, hogy Miklósnál nincs gaz, de nálam igen. Azzal mit tegyek, hiszen zöldhulladékba nem rakható ki, komposztba nem szabad belerakni. Valakinek van ötlete, mit kezdjek vele?

    • @Juliza6
      @Juliza6 Год назад +1

      Miért ne volna szabad komposztálni? Én mindent felhasználok, a "gyomot" is. Volt, hogy egy kupacba halmoztam a gyomlálmányt és végigtoltam rajta a fűnyírót (elektromos), ami szépen feldarálta. Így kiszórható a veteményesbe is (ha sok a friss, akkor szétterítve szikkasztani a napon). Nekem bevált. Ugyanúgy a C-N arányra érdemes figyelni, ahogy Miklós mondja.

  • @evagagyipalffy6667
    @evagagyipalffy6667 8 месяцев назад

    Hát ez hasznos videó... kipróbálom

  • @tibormiklos1701
    @tibormiklos1701 Год назад

    Minden tiszteletem mellett,szerintem nem túl esztétikus egy díszkertet teleszórni rothadó,penészes légyszállta ételhulladékkal.

  • @kka8562
    @kka8562 6 месяцев назад

    🙋 Szeretném kerdezni, hogy ez a fajta komposzt a fekete agyagos földet is feljavitja? Oh, a videó közben irtam a kérdésem, a végén épp azt emlited, hogy te is agyagosról indultál. Akkor azt kérdezem meg, látható, hogy az örökzöld magnólia remekül él a kertedben, de hogyan, ha az az árnyékot kedveli? Én is kültetném, de csak dézsába mertem a teraszra tenni, mert csak itt van árnyékban. Igy viszont a visszafogott földtere miatt lassan fejlődik.