Nagyon jó, hogy dr. Gyulai Iván tanításait átadod ekkora hallgatói tábornak! Borzasztó fontosnak tartom, hogy ez a szemléletváltás minnél többekhez eljusson. A környékemen nagyon sokan gyomirtóznak, murváznak, műfüveznek és írtják a zöldfelületeket egy zöldövezetben, csak mert nem ismerik ezeket a praktikákat.
Mielőtt bármit is irnék köszönöm a munkád. Néhány éve nekem is elkezdett megváltozni a gondolatom a gazolás közben ,azon kezdtem gondolkodi miért is ilyen hatékonyak a gyomok és meglepő modon arra a következtetésre jutottam hogy a természet védi a termő réteget az erodálódástól és még fel is javitja azt az elmult két évben mióta ennek fügvényében gondozom a kertet megált a talajfogyás (erodálódás) és a növények hihetetlen szépek lettek és még a gyomok is szinte eltüntek és csak anyit tettem hogy hagytam a természetnek tenni a dolgát. Nem tudom elmondani mennyire örükök a szavaidnak mert ez a hozzáálás nélkül nem lehet kert és lassan élet sem tényleg mintha magamat halanám csak te jobban megfogalmazod, mindenkinek kivánom ,hogy ilyen szeretettel és rálátással áljon a kertjéhez, mégegyszer köszönöm a munkád üdv Ween.
Köszönöm szépen ezt a jó tanacsot, oktatást, bárhogyan is nevezzük. Az a kérdésem, hogy a borostyántól hogyan tudok megszabadulni egy elhanyagolt kertben? Ott is működik a takarásos módszer? Előre köszönöm a válaszodat.
Köszönöm a videót! Nagyon hasznos volt. Én tavaly a porcsin füvet talajtakarónak használtam, olyan szép volt. Mindenki kiakarta kapaltanai velem, de én örültem, hogy így legalább más fajta gyom nem nőt benne. Ez csak ideiglenes megoldás amég nincs kész a kerítésünk.
A kartonpapíros takarást és a fa darálékot 4 éve végzem, nagyon jó a tapasztalatom. Minden zöld hulladékot komposztálok, semmit nem vitetek el. Tavaly 2 nagy körbála szalmát vettem takarásnak még kora tavasszal. Ha nem tettem volna, az aszály minden tönkretett volna, de így sokkal kevesebbet kellet öntöznöm.
@@gyulalakatos4833 a kartonpapíros takarást faaprítekkal hogyan végzed pontosan, és milyen tapasztalataid vannak? Azért kérdezem, mert nekem most sok aprítékom gyűlt össze. Hátha megoldást kapok a helyes felhasználására.
Ugy örülök ennek a videonak! Fenomenalis lett❤️ Es 1ben fel is adtam az 1000m²t 🙈😄 Ugy hiszem kenytelenek leszünk megtanulni a tarackal 1ütt elni 🤮🤧🤧🤧😥
Tök jónak tűnik a karton, csak kár hogy mindegyik össze van ragasztó szalagozva, festett matrica van rajta stb. A videóban látható kartonon is ott csücsül 18:58 nál a bal oldalt a ragasztó szalag.
A szelektív gyomirtók használatát is helyteleníted? (Pl. Bofix garden) Mit javasolsz mit tegyen az ember, ha a gyepe gyomokkal szennyezett, nagy a terület, és sok a kétszikű gyom?
Mi magunk is takartunk plusz komposzt plusz fakéreg. Sajnos az apró szulák, és a köszvényfű is még mindig átjön. Nyilván kevesebb, de nem pusztult ki teljesen. Az is hozzá tartozik hogy itt sok kert van egymás mellett, és szépen vándorolnak a gyomok a talaj alatt.
Kedves Miklós! Számít az, hogy az egy év takarási idő pl.januártól januárig tart, vagy júniustól júniusig? Mert ha a takarást akkor tesszük meg, amikor még a tarack is alszik,mert még nincsenek meg a megfelelő környezeti feltételek, akkor is kimerítjük az akkumulátorát? Gyulai Iván videójában annyira belém égett, hogy a többszöri ki-betakargatás fogja kimeríteni. (Kap is fényt, meg nem is...). De hát ugye ekkor már kihajtott,fotoszintetizálni tudó növényről beszélünk.
Kedves Miklós :) Annyira lelkes lettem, hogy már csak azt bánom, 30 éve nem kertésznek adtam a fejem. Zseniális. Köszönet! Nah, de egy kérdés. Elolvastam a hsz-eket, de nem találtam választ a kérdésemre. Mit kezdjünk a szomszédoktól özönlő tarack gyökerekkel? Mi még mindenek előtt vagyunk itt Pusztaberkiben, szóval úgy remélem van még esélyünk a legtöbbet kihozni a kertből. A videóid szerint fogunk eljárni, (takarásos módszer) s azt gondolom az az 1 év semmi ahhoz a nyereséghez képest, amit könnyű kertkezelés és a kert gyönyöre nyújt majd. :) De mit kezdjünk a szomszéd tarackjával? :D Köszönöm Miklós! :)
Nagyon köszönöm a videót, sokat tanulok. Szeretnék tanácsot kérni... Felhasználhatok tuja ágakat kigazolt talaj takarására, ha a gyommentesítés a cél? Egy 20x10 méteres társasházi kertben hogyan komposztálhatnék? A kihúzgált gyomnövényeket mekkora darabokra kéne vágnom a komposzthoz? Nagyon köszönöm!
Kedves @Miklos Szomoru nekünk a fűben jött elő a tarack. Akkor ha az idén letakarom karton és mulcs akkor tavaszra újra ültethetem a füvet? Köszönöm a választ.
Egy fontos lépést, ha megengeded, potolni kell a videoban. A kartont be kell nedvesiteni, majd a nedves kartont betakarni. Gondolom, a Pilisben a csapadék segít, de ha ugyanezt szaraz talajon száraz kartonnal végezzük el, teljesen kiszárad az egész. Es hadd gratulaljak a munkadhoz, sok sikert!
Nagyon köszönöm a videót! Kipróbálom mindenképp, nálam a homokos terület és a király dinnye,átoktüske okoz problémát. Érdeklődni szeretnék,hogy ekkora mennyiségű nyesedéket,darálékot hogyan készítesz? Tudnál ajánlani eszközt,mely nem ipari és az ára sem az, illetve nem az egyszezonos kategória? Köszönet érte.
egy jó minőségű daráló nagy beruházás, de örökre segítség lesz. 4-500 000.- forintól indulnak a profibb gépek, de mivel soha semmi más tápot, konténert, semmit nem kell venni szerintem bőségesen megtérül az évek alatt.
Szuper ötletek elismerésem ... van egy kérdésem .. mi a veleményed a köves takarásról . En kimondottan haragszom a köves takarásra de van egy ismerősöm aki az idén ezt tervezi nem szeretnek beleavatkozni mások dolgába de egy jó tanacs jóljönne neki .. köszi ha valaszolsz .. szép napot és sok sikert ..
Nagyon szeretem a videóidat, érdekesen és érthetően adsz elő. 🙂 Szeretnék kérdezni is, ősszel a mulcsozás előtt leterítettem mindenhova a geotexet, picit megbántam, mert félek, hogy a kusza, szabad és természetes kert amire vágyok így nem lesz elérhető. Szerinted felszedjem? Vagy maradhat?
Ha geotextilre tetted a komposztot, mulcsot, akkor mindenképpen szedd fel alóla. Én csak addig takartam vele, amíg ki nem mentek a gyomok, utána felszedtem és úgy takartam növényi részekkel, faaprítékkal. Nem sok gyom jött vissza így. Most is az erősen tarackos területeket takartam le. Igaz, így meg a csigák szaporodnak fel, de amint eltűnik a geotextil meg a téglák, és szép mulcsos lesz a felület, el fognak gyérülni. Legalábbis eddig így volt, nagyon bízom benne hogy a nyári forróság is segíteni fog :D
Nálunk homokos talajon rengeteg a királydinnye.Szakértői tanácsra talajcsere történt(részben az építkezést követő szennyeződés miatt),felső 10 cm el lett távolítva, erre került a termőföld. Egy kis idő után azonban szintén megjelent mindenhol a termőföld felszínén. Gyomírtani nem szeretnék. Mit javasolsz? Első körben a tisztítás kapával,majd fű vetés utána ami még ezek után is előbújik metszőollóval föld felszínén való vágás jó ötlet lehet? Köszönettel:.Péter
Szia!Most találtam csak a videódra!Nagyon tetszik! Most kezdtem el a kert egy részén a virágosítást!A díszelemek készen vannak.Hogy a kartonra rakott nyesedek ne nézzen ki egy evig furcsan, az agroszovet megoldas lehet,díszkő a tetején!?Tudom hogy fel kell majd szednem,de az átmeneti időszakra,azaz arra az egy évre is valahogy kinézne!Köszönöm a válaszod!!Hajrá,csak így tovább!!!
Szia Miki! Ágyás kialakítás esetén vastag mulcsozással elhagyható a geotextil használata? A következő lenne a sorrend: 1. Vakondhalo leteritese 2. Talaj javitas komposzttal 3. Csepegtető rendszer kialakitasa 4. Novenyek ultetese 5. Vastag mulcsreteg Ez megfelelő? Köszönöm!
Ķöszönöm,nsgyon tettszik az előadás. Mi csak most tudnank a takarásos módszert elkezdeni,csak az a baj hogy a föld szintje a járdaval egyszíntben van.Akkor mindenképpen le kell szedni a felső réeget,viszont nem szeretném elvitettni mind.Mikor melyik rétegnel tudnek belőle visszateríteni?Vagy vitessem el,takarjam a kartonpapírral es csak nyesedék darálék szalma es csak keső ősszel mehet ra a termőföld kis retegben. Előre is köszónöm a valaszt.
Год назад+1
Tarackos területre is alkalmazható a kartonos takarás pázsit telepítés előtt? Karton, töltőföld, fűmag hengerelés. Válaszod előre is köszönöm.
@@egykerteszkertjekertapolas6280 Természetesen megnéztem, sőt az összes többit is! :) Röviden összefoglalva: Karton leterítése, tetejére vastag mulcs barna zöld megfelelő arányban az általunk nem kívánatos évelő növények "kiirtása" ,háttérbe szorítása céljából, annak érdekében, hogy egy év múlva gyommentes , humuszban gazdag ágyást (nem gyepet) alakítsunk ki, vegyszerek nélkül. A videóban nem volt szó gyepesitésről! :) A kérdésem arra irányult, hogy adott egy gyomos tarackos füves udvar, amelyet szeretnék füvesíteni, de nem szeretnék vegyszert használni, leteríteném kartonnal a területet, és erre hozatnék földet, (nem mulcsot), majd elegyengetném majd (azonnal nem egy év múlva) fűmagot ültetnék bele, és hengerelném. Működik-e így a gyommentesítés, a fűmag csírazását fejlődését gátolja-e? Ha működik, akkor milyen vastag töltőföldet rakják a kartonra? Választ előre is köszönöm!
Egy korabbi videoban emlitette Miklós, hogy töltőföldet semmiképp se hasznàljunk, csak termőföldet. Jo tanacskent irom, mert utana azzal sokkal tobb ptoblematok lesz.
Ismét nagyon hasznos videó, köszönjük szépen! A levendulásunkban van egy durva tarackos rész. A takarás előtt vegyük ki a levendulatöveket (több éves tövek) vagy a tövek között legyen mulcsozva, kartonozva?
Kedves Miklós! Beleszaladtam a most de azonnal szeretném sztoriba..., a virágok uton vannak, el kellene ültetnem majd a most még ugyan már teljesen kiszáradt, de mégis valamikor gyep volt kertbe. Privátban is kérdeztem, de most már tudom itt kell segitseget kérni :) papirt geotextiliát, vagy agrotextiliát fektessek le? Most szerptemberben. A kapott növényeket ellocsolgatom a teraszon, de a fagyok előtt ki kell hogy kerüljenek a végleges helyükre. Mit tanácsolsz? Egyébként mulcsolok, erre is az kerülne, de teljesen tanácstalan vagyok :(
Kedves Kertész! A kérdésem az lenne ha még nincs lemulcsozva a kert, de szeretnénk viszont jelen tavasszal már nem tudunk ennek neki fogni. Érdemes csak fűnyíróval levágni a gyomokat és otthagyni vagy most inkább kitisztítani kihúzkodni érdemes a területet? És következő tél végén tavasz előtt mulcsozas után csak visszavágni? Jelenleg szőrös disznó karéj és betyárparéjjal van tele a kert, néhány haszon növényen kívül.Köszönöm válaszát!
Ős kertben, ahol nagy fák vannak és a talajt benőtte a borostyán és más növények, bokrok.Kérdésem az lenne, hogy kartonpapír borítással ki lehet irtani a borostyánt meg a többi alj növényzetet?
Meglévő növények köré is használható a karton takarás, a víz át fog jutni rajta a növények gyökerei hez? Körülbelül mennyi ido alatt bomlik le egy réteg karton?
A szüleimtől örökölt kis virágos kertben a rózsák tövénél tulipán és egyéb tavaszi hagymás van. Amennyiben a takarást az elnyílászk utánra teszem, jövőre van esélyük újra kibújni, vagy a kartonon már ők se tudnak majd áttörni? Köszi
Kedves Miklós! Most találtam rá a videódra, nagyon hasznosnak tartom. Mi kertünk sajnos tele van királydinnyével ami évről évre egyre több lesz. Takarásos módszer működik ennél a növénynél is? Bármikor neki lehet állni a takarásnak? Vagy érdemes mindenképpen tavasszal kezdenk? Válaszod előre is köszönöm
Szia, jól értettem ,hogyha most szeptember elején terítem le a kartonpapírt, rá vastagon az ágdarálék mulcs , jövő évig kell várnom amíg ültethetek bármilyen növényt?örökzöldet, évelőket?
Sziasztok! Sajnos, az indás pimpóval nem tudok mit kezdeni. Az még a karton alól is kinő, ahol talál kis utat magának. A tyúkhúrral nincs bajom, sőt, imádom, hogy már ilyenkor is dúsan zöldell. Az árvacsalán az uralkodó tavasszal, a méhek miatt nem bántom, hiszen a tavaszi virágzás után szinte eltűnik. Pitypang csak ott nő, ahol nagyon tömörödött már a talaj, imádom, ha a sárga üdesége megtöri a zöldet. 3 éve kartonozok, mulcsolok. De a pimpó az csak nő és nő, semmit sem gyérül. :D
Kedves Miklós, most építkeztünk, 2000 nm2 a telek, felére méhlegelőt, másik felére díszkertet, gyümölcsfákat, haszonkertet tervezünk. Egy ekkora területnél te mit javasolsz?Köszönöm előre is a választ.
Nagyon hasznos dolgokat árultál el, ki fogom próbálni mindenképpen! Szeretném megkérdezni, hogy savanyú közeget kedvelő növények (pl. rhododendron, kerti hortenzia) mulcsozása is történhet mindenféle kerti nyesedékkel, vagy csak fenyőkéreggel és balti tőzeggel tudom elérni a talaj savanyú ph-ját?
Kérdezhetek olyat Miklós, hogy ha mohás a fű, az is ezt jelenti? Hogy igyekszik meggyógyítani a földet? Vettünk egy házat, a virágoskert tiszta gyom, a fű pedig egy merő moha. Szeretném szépen gondozni, pár éve már elhanyagolták. Előre is köszönöm a segítséget! 🥰
@@eszterbognar4724 igen, ez tervben van 🤗 köszönöm. Azt olvastam az elsavadodas okozza, csak kérdés, hogy az lesz a gyogyitás a földnek, ha hagyom, hogy a moha tegye a dolgát (ugye itt a videóban lett egy elég új nézőpont a gyomokkal), vagy én gyógyítom meg, ha kiirtom a mohát? 😀
Szia Miklós, először is szeretném megköszönni ezt a videó sorozatot, nagyon sokat segít nekem (és szerintem ezzel nem vagyok egyedül) a kertem kialakításában. Idén a gyep lesz előtérben nálam, valamint az ágyások gyommentesítését tűztem ki célul, de van egy kis problémám, aminél jól jönne a szakmai tudásod. Elég meredek domboldalon van a kert, és van egy rész, ami kb 45 fokos meredekségű. Ha ezt a részt letakarom karton papírral, akkor nem áll meg rajta a komposzt/mulcs keverék. Van esetleg bármi praktikád/ötleted, hogy ezen a részen mit kellene csinálnom? Előre is köszönöm a segítséged! Üdv, Ádám
Kedves Miklós! Olyan kedésem lenne, hogy ha en idén szeretnék belefogni a mulcsozásos technikába, akkor elég ha a tavalyi földterületet csak kicsit levágom fűkaszával, és hordok rá földet/komposztot? A masik kérdésem az lenne eleg a lenyírt fű mulcsnak?
A mulcs alá miért javasol sok kertész geotextilt? Nálunk is raktak le, de a videóid kapcsán arra gondolok, hogy a geotextil gátolja a talajjavítást. Ez így van? És a talajtakaró növények terjedését is gátolja nem? Mit gondoltok?
Megneztem a videokat. 1. Zug a fejem a sok infotol. 2. Barcsak hamarabb lattam volna. 3. Ra kellett jonnom, hogy a kertemben csak evelo gyom van semmi mas (tarack, madarsoska, pongyola pitypang, mezei aszat, folyondar, borostyan, mohas is sok helyen). Ertem a takaras modszert de olyan kuszasag van a kertben es sajnos a bejaronkat teglabol raktak ki korabbi lakok es a teglak kozt is kijon a gyom. Vegul a kerdes: hogy takarjam le az egesz udvart ugy hogy jarhassunk rajta? Mert kb a-tol z-ig le kellene takarnom hogy eselyem legyen a gyomok ellen. Nem erzem 2 kicsi gyerek mellett kivitelezhetonek. Van megoldas?
Dr Gyulai Iván úgy mondja,hogy a gyomos területet letakarjuk,de 3 hét múlva felszedjük a papírt,1 hétig kitakarva hagyjuk,majd újra visszatakarjuk ,aztán 3 hét múlva újra kitakarás,ezt háromszor kell végig csinálni.
Kedves Miklós, megőrülünk a talpas fűtől! Mi a teendőnk, hogy kiírtsuk a fűből? Van más lehetőség a kartonozáson kívül, vagy 1 évet muszáj rá szánni és újra vetni a füvet? Nagyon köszönöm!! 🍀
Talpas fű? Így nem tudom mi az. De lehet a muharra gondoltok. Az egynyári. Ha sűrű a fű (heti 2-3 vágás!) és nincs agyon műtrágyázva, nincs agyon locsolva, akkor nem kapnak a magok lehetőséget, és nem tudnak kicsírázni.
Eleg nehez gyomtalanná tenni a kertet ugy, h a kornyeken senki nem gazol, embermagassagu gaz van a szomszedban es az erdobol is hordha a szel. A tarackot se lehet kiirtani
Engem a kúszó gyomok nem kímélnek. Nem tudom a nevét, hasonló a levele, mint a szőlő, a zöld szára akár 5 métert is nő egy év alatt, apró szőrök vannak rajta, amik lehúzzák a bőrt az emberről és egyszerűen nem győzöm irtani. Mire kibújik a bokrok, tuják közül, addigra már több méteresek. Évről évre egyre több van. Tavaly már beteg is voltam, nem győztem a kertemmel foglalkozni egy egész tujasort benőtt már, megölte a 3 méteres fákat. Borzalom.
Kedves Miklós! Ez a kartonos takarásos módszer trombitafolyondárral is működhet? Vagy inkább álljak neki ásni, szedjem fel a gyökereit? Az a baj, hogy egyre nagyobb területet hódít meg, mindenhová kúszik fel. Nagyon elegem van belőle. A szőlőre is mászik fel. Ott pl áshatok? Nem szeretném a szőlőt tönkre tenni azzal esetleg, hogy megsértem a gyökereit túl sok helyen.
Egyébként nem tudom, miért vagyunk annyira oda a taracktól. Nem vagyunk távol attól az időtől, amikor már csak a tarack, csillagpázsit fogja alkotni diszpázsitjainkat. A mediterrán és a trópusi égövben ez a normális. A nálunk jelen lévő "sport" keverékek, amelyekben sok a réti és az angol perje, nagyon vizigényesek. Átmeneti megoldás a nádképű csenkeszes keverékek használata.
Nagyon jó, hogy dr. Gyulai Iván tanításait átadod ekkora hallgatói tábornak! Borzasztó fontosnak tartom, hogy ez a szemléletváltás minnél többekhez eljusson. A környékemen nagyon sokan gyomirtóznak, murváznak, műfüveznek és írtják a zöldfelületeket egy zöldövezetben, csak mert nem ismerik ezeket a praktikákat.
Ez a kedvenc videom.
Nagyjából tudtam mindezt, de most olyan szépen, szakazerűen megfogalmaztad, és elmondtad. Köszönöm.
Hihetetlenül sokat tanultam tőled! Köszönöm, hogy átadod tudásodat,tapasztalatodat!
Teljesen másként tekintek a kertben található "mindenre". Köszi!😊
Mielőtt bármit is irnék köszönöm a munkád. Néhány éve nekem is elkezdett megváltozni a gondolatom a gazolás közben ,azon kezdtem gondolkodi miért is ilyen hatékonyak a gyomok és meglepő modon arra a következtetésre jutottam hogy a természet védi a termő réteget az erodálódástól és még fel is javitja azt az elmult két évben mióta ennek fügvényében gondozom a kertet megált a talajfogyás (erodálódás) és a növények hihetetlen szépek lettek és még a gyomok is szinte eltüntek és csak anyit tettem hogy hagytam a természetnek tenni a dolgát. Nem tudom elmondani mennyire örükök a szavaidnak mert ez a hozzáálás nélkül nem lehet kert és lassan élet sem tényleg mintha magamat halanám csak te jobban megfogalmazod, mindenkinek kivánom ,hogy ilyen szeretettel és rálátással áljon a kertjéhez, mégegyszer köszönöm a munkád üdv Ween.
Ez egy nagyon értékes video, biztosan többször meg fogom nézni!
Elképesztő dolgokat tudsz. Hálás köszönet ezért a csatornáért! 😍
Köszönöm szépen ezt a jó tanacsot, oktatást, bárhogyan is nevezzük. Az a kérdésem, hogy a borostyántól hogyan tudok megszabadulni egy elhanyagolt kertben? Ott is működik a takarásos módszer? Előre köszönöm a válaszodat.
Köszönöm a videót! Nagyon hasznos volt. Én tavaly a porcsin füvet talajtakarónak használtam, olyan szép volt. Mindenki kiakarta kapaltanai velem, de én örültem, hogy így legalább más fajta gyom nem nőt benne. Ez csak ideiglenes megoldás amég nincs kész a kerítésünk.
Hú, ez nagyon hasznos, videó. Köszönöm 😇🌷🍀🥰
Köszönöm. Nagyon hasznos videó ❤️
Ez egy jó összegzése a témának.
Nagyon szeretem a műsort
A veteményes, aprómagos haszon
nővénytermesztése
hogy lehetseges, mi a megoldás
Koszonjuk, ez nagyon hasznos video volt!
Köszönöm,hála 🙏🌻
Köszönöm a fontos infót, azt kérdezném, hogy a tarackot, hogy lehet eltűntetni, ha már be van ültetve.
Sehogy. A fű is menni fog … ezért kell előtte eltávolítani.
7:40 Türelem kell hozzá és meglesz az eredmény. 10:00 A takarásos módszer kartonpapírral.
A kartonpapíros takarást és a fa darálékot 4 éve végzem, nagyon jó a tapasztalatom. Minden zöld hulladékot komposztálok, semmit nem vitetek el. Tavaly 2 nagy körbála szalmát vettem takarásnak még kora tavasszal. Ha nem tettem volna, az aszály minden tönkretett volna, de így sokkal kevesebbet kellet öntöznöm.
@@gyulalakatos4833 a kartonpapíros takarást faaprítekkal hogyan végzed pontosan, és milyen tapasztalataid vannak? Azért kérdezem, mert nekem most sok aprítékom gyűlt össze. Hátha megoldást kapok a helyes felhasználására.
@@ildikoszilagyinepataki2679 Egyszerűen csak rá kell tenni a leteritett hullámpapirra.
@@gyulalakatos4833 milyen vastadon a fa aprítékot? Ezzel ki tudta írtani a tarackot?
Ja... Most olvasom, hogy darálékot használt, nem aprítékot. Nekem aprítékom van... Azzal is működhetne a dolog?
Ugy örülök ennek a videonak!
Fenomenalis lett❤️
Es 1ben fel is adtam az 1000m²t 🙈😄
Ugy hiszem kenytelenek leszünk megtanulni a tarackal 1ütt elni 🤮🤧🤧🤧😥
Ahogy mondod!!
500nm
@@arpadb2517 sajnalom 😔❤️🩹
Tök jónak tűnik a karton, csak kár hogy mindegyik össze van ragasztó szalagozva, festett matrica van rajta stb. A videóban látható kartonon is ott csücsül 18:58 nál a bal oldalt a ragasztó szalag.
Köszönöm a infókat
A szelektív gyomirtók használatát is helyteleníted? (Pl. Bofix garden)
Mit javasolsz mit tegyen az ember, ha a gyepe gyomokkal szennyezett, nagy a terület, és sok a kétszikű gyom?
Mi magunk is takartunk plusz komposzt plusz fakéreg. Sajnos az apró szulák, és a köszvényfű is még mindig átjön. Nyilván kevesebb, de nem pusztult ki teljesen. Az is hozzá tartozik hogy itt sok kert van egymás mellett, és szépen vándorolnak a gyomok a talaj alatt.
Kedves Miklós! Számít az, hogy az egy év takarási idő pl.januártól januárig tart, vagy júniustól júniusig? Mert ha a takarást akkor tesszük meg, amikor még a tarack is alszik,mert még nincsenek meg a megfelelő környezeti feltételek, akkor is kimerítjük az akkumulátorát? Gyulai Iván videójában annyira belém égett, hogy a többszöri ki-betakargatás fogja kimeríteni. (Kap is fényt, meg nem is...). De hát ugye ekkor már kihajtott,fotoszintetizálni tudó növényről beszélünk.
Kedves Miklós :) Annyira lelkes lettem, hogy már csak azt bánom, 30 éve nem kertésznek adtam a fejem. Zseniális. Köszönet! Nah, de egy kérdés. Elolvastam a hsz-eket, de nem találtam választ a kérdésemre. Mit kezdjünk a szomszédoktól özönlő tarack gyökerekkel? Mi még mindenek előtt vagyunk itt Pusztaberkiben, szóval úgy remélem van még esélyünk a legtöbbet kihozni a kertből. A videóid szerint fogunk eljárni, (takarásos módszer) s azt gondolom az az 1 év semmi ahhoz a nyereséghez képest, amit könnyű kertkezelés és a kert gyönyöre nyújt majd. :) De mit kezdjünk a szomszéd tarackjával? :D Köszönöm Miklós! :)
Én régebben haragudtam a tarackra. Mára, már egy csodának tartom. 🤣😂
A szárazföld delfinje. 🐬 Szerintem sok kert tulajdonos tudja miről beszélek.
Nagyon köszönöm a videót, sokat tanulok.
Szeretnék tanácsot kérni...
Felhasználhatok tuja ágakat kigazolt talaj takarására, ha a gyommentesítés a cél?
Egy 20x10 méteres társasházi kertben hogyan komposztálhatnék?
A kihúzgált gyomnövényeket mekkora darabokra kéne vágnom a komposzthoz?
Nagyon köszönöm!
Kedves @Miklos Szomoru nekünk a fűben jött elő a tarack. Akkor ha az idén letakarom karton és mulcs akkor tavaszra újra ültethetem a füvet? Köszönöm a választ.
Egy fontos lépést, ha megengeded, potolni kell a videoban. A kartont be kell nedvesiteni, majd a nedves kartont betakarni.
Gondolom, a Pilisben a csapadék segít, de ha ugyanezt szaraz talajon száraz kartonnal végezzük el, teljesen kiszárad az egész.
Es hadd gratulaljak a munkadhoz, sok sikert!
Mondta hogy nedveseitsuk be
Töltés előtt álló (10-15 cm föld fog rákerülni) területen érdemes foglalkozni a gyommentesítéssel vagy felesleges?
A porcsin is finom. 😁
Kedves Miklós a mulcs alól kibújnak a tavaszi hagymás virágok?
Nagyon köszönöm a videót! Kipróbálom mindenképp, nálam a homokos terület és a király dinnye,átoktüske okoz problémát. Érdeklődni szeretnék,hogy ekkora mennyiségű nyesedéket,darálékot hogyan készítesz? Tudnál ajánlani eszközt,mely nem ipari és az ára sem az, illetve nem az egyszezonos kategória?
Köszönet érte.
egy jó minőségű daráló nagy beruházás, de örökre segítség lesz. 4-500 000.- forintól indulnak a profibb gépek, de mivel soha semmi más tápot, konténert, semmit nem kell venni szerintem bőségesen megtérül az évek alatt.
@@miklosszomoru9475köszönöm.
Szuper ötletek elismerésem ... van egy kérdésem .. mi a veleményed a köves takarásról . En kimondottan haragszom a köves takarásra de van egy ismerősöm aki az idén ezt tervezi nem szeretnek beleavatkozni mások dolgába de egy jó tanacs jóljönne neki .. köszi ha valaszolsz .. szép napot és sok sikert ..
szóba sem kerülhet, a legnagyobb tévedés! Tovább fűti a környezetet, semmivel nem táplálja a talaj, és még tömöríti is. Nehéz!
Nagyon szeretem a videóidat, érdekesen és érthetően adsz elő. 🙂 Szeretnék kérdezni is, ősszel a mulcsozás előtt leterítettem mindenhova a geotexet, picit megbántam, mert félek, hogy a kusza, szabad és természetes kert amire vágyok így nem lesz elérhető. Szerinted felszedjem? Vagy maradhat?
Mindenképpen! A geotextil tönkre teszi a talajtéletet. Nem tudjak a komposztot a talajlako állatok feldolgozni…..
Ha geotextilre tetted a komposztot, mulcsot, akkor mindenképpen szedd fel alóla. Én csak addig takartam vele, amíg ki nem mentek a gyomok, utána felszedtem és úgy takartam növényi részekkel, faaprítékkal. Nem sok gyom jött vissza így. Most is az erősen tarackos területeket takartam le. Igaz, így meg a csigák szaporodnak fel, de amint eltűnik a geotextil meg a téglák, és szép mulcsos lesz a felület, el fognak gyérülni. Legalábbis eddig így volt, nagyon bízom benne hogy a nyári forróság is segíteni fog :D
Sziasztok, komposztot nem raktam rá csak mulcsot. Ajj jó sok munkám volt vele, de akkor nincs más hátra..
Nálunk homokos talajon rengeteg a királydinnye.Szakértői tanácsra talajcsere történt(részben az építkezést követő szennyeződés miatt),felső 10 cm el lett távolítva, erre került a termőföld. Egy kis idő után azonban szintén megjelent mindenhol a termőföld felszínén. Gyomírtani nem szeretnék. Mit javasolsz? Első körben a tisztítás kapával,majd fű vetés utána ami még ezek után is előbújik metszőollóval föld felszínén való vágás jó ötlet lehet? Köszönettel:.Péter
Szia!Most találtam csak a videódra!Nagyon tetszik! Most kezdtem el a kert egy részén a virágosítást!A díszelemek készen vannak.Hogy a kartonra rakott nyesedek ne nézzen ki egy evig furcsan, az agroszovet megoldas lehet,díszkő a tetején!?Tudom hogy fel kell majd szednem,de az átmeneti időszakra,azaz arra az egy évre is valahogy kinézne!Köszönöm a válaszod!!Hajrá,csak így tovább!!!
Nagyon tetszik ez s szemlélet. Hol vásárolod a huminsavat?
Shop.kert.tv
Szia Miki!
Ágyás kialakítás esetén vastag mulcsozással elhagyható a geotextil használata?
A következő lenne a sorrend:
1. Vakondhalo leteritese
2. Talaj javitas komposzttal
3. Csepegtető rendszer kialakitasa
4. Novenyek ultetese
5. Vastag mulcsreteg
Ez megfelelő? Köszönöm!
Ágyásban mi a célod a vakondhálóval? Mi fogja a helyén tartani, ha túr a vakond?
Köszönöm! Nagyon jó tanácsokat adtál! Nekem csak egy kérdésem van, ez a gyommentesítés, hogyan valósítható meg lejtős területeken?
@miklosszomoru9475 nekem is ez lenne a kérdésem. Örülnék a válasznak, köszönöm szépen 😊
Ķöszönöm,nsgyon tettszik az előadás.
Mi csak most tudnank a takarásos módszert elkezdeni,csak az a baj hogy a föld szintje a járdaval egyszíntben van.Akkor mindenképpen le kell szedni a felső réeget,viszont nem szeretném elvitettni mind.Mikor melyik rétegnel tudnek belőle visszateríteni?Vagy vitessem el,takarjam a kartonpapírral es csak nyesedék darálék szalma es csak keső ősszel mehet ra a termőföld kis retegben.
Előre is köszónöm a valaszt.
Tarackos területre is alkalmazható a kartonos takarás pázsit telepítés előtt? Karton, töltőföld, fűmag hengerelés. Válaszod előre is köszönöm.
Erről szól a videó:) megnézted?
@@egykerteszkertjekertapolas6280 Természetesen megnéztem, sőt az összes többit is! :)
Röviden összefoglalva:
Karton leterítése, tetejére vastag mulcs barna zöld megfelelő arányban az általunk nem kívánatos évelő növények "kiirtása" ,háttérbe szorítása céljából, annak érdekében, hogy egy év múlva gyommentes , humuszban gazdag ágyást (nem gyepet) alakítsunk ki, vegyszerek nélkül.
A videóban nem volt szó gyepesitésről! :)
A kérdésem arra irányult, hogy adott egy gyomos tarackos füves udvar, amelyet szeretnék füvesíteni, de nem szeretnék vegyszert használni, leteríteném kartonnal a területet, és erre hozatnék földet, (nem mulcsot), majd elegyengetném majd (azonnal nem egy év múlva) fűmagot ültetnék bele, és hengerelném.
Működik-e így a gyommentesítés, a fűmag csírazását fejlődését gátolja-e? Ha működik, akkor milyen vastag töltőföldet rakják a kartonra?
Választ előre is köszönöm!
Egy korabbi videoban emlitette Miklós, hogy töltőföldet semmiképp se hasznàljunk, csak termőföldet.
Jo tanacskent irom, mert utana azzal sokkal tobb ptoblematok lesz.
Ismét nagyon hasznos videó, köszönjük szépen! A levendulásunkban van egy durva tarackos rész. A takarás előtt vegyük ki a levendulatöveket (több éves tövek) vagy a tövek között legyen mulcsozva, kartonozva?
levendula nem bírja az átültetést már idős korban sajnos...
Kedves Miklós! Beleszaladtam a most de azonnal szeretném sztoriba..., a virágok uton vannak, el kellene ültetnem majd a most még ugyan már teljesen kiszáradt, de mégis valamikor gyep volt kertbe.
Privátban is kérdeztem, de most már tudom itt kell segitseget kérni :)
papirt geotextiliát, vagy agrotextiliát fektessek le? Most szerptemberben. A kapott növényeket ellocsolgatom a teraszon, de a fagyok előtt ki kell hogy kerüljenek a végleges helyükre. Mit tanácsolsz? Egyébként mulcsolok, erre is az kerülne, de teljesen tanácstalan vagyok :(
Kedves Kertész! A kérdésem az lenne ha még nincs lemulcsozva a kert, de szeretnénk viszont jelen tavasszal már nem tudunk ennek neki fogni. Érdemes csak fűnyíróval levágni a gyomokat és otthagyni vagy most inkább kitisztítani kihúzkodni érdemes a területet? És következő tél végén tavasz előtt mulcsozas után csak visszavágni? Jelenleg szőrös disznó karéj és betyárparéjjal van tele a kert, néhány haszon növényen kívül.Köszönöm válaszát!
Ezt a tarack elleni takarást hogy oldjam meg lépcsős,teraszos domboldal függőleges részén? Tiszta tarack minden ott. Köszönöm ha jut időd válaszolni.
Szia! A vadszölöre mi a kulcs, hg ne legyen?
Ha a szomszéd gyomirtózik az átjön a kertembe? Kerítéssel lehet védekezi?
azt szeretném kérdezni, hogy egy év eltelte után, füvesítés előtt sem kell, vagy szabad rotátorozni? köszönöm szépen
Ős kertben, ahol nagy fák vannak és a talajt benőtte a borostyán és más növények, bokrok.Kérdésem az lenne, hogy kartonpapír borítással ki lehet irtani a borostyánt meg a többi alj növényzetet?
Meglévő növények köré is használható a karton takarás, a víz át fog jutni rajta a növények gyökerei hez? Körülbelül mennyi ido alatt bomlik le egy réteg karton?
A kavicsos, murvás járófelületeket hogyan tartod ilyen szép tisztán, növényzet mentesen? Vagy ott marad a gyomlálás? :(
Vastagon van a kavics. Ha mégis kijön valami leégetem egy kis erre a célra szolgáló készülékkel.
A szüleimtől örökölt kis virágos kertben a rózsák tövénél tulipán és egyéb tavaszi hagymás van. Amennyiben a takarást az elnyílászk utánra teszem, jövőre van esélyük újra kibújni, vagy a kartonon már ők se tudnak majd áttörni? Köszi
A karton addig lebomlik így ki fognak tudni bújni :) Tulipán 100%. A további takarást pedig kis falevéllel, fűnyesedékkel lehet pótolni.
@@nagybio köszönöm szépen.
Kedves Miklós! Most találtam rá a videódra, nagyon hasznosnak tartom. Mi kertünk sajnos tele van királydinnyével ami évről évre egyre több lesz. Takarásos módszer működik ennél a növénynél is? Bármikor neki lehet állni a takarásnak? Vagy érdemes mindenképpen tavasszal kezdenk? Válaszod előre is köszönöm
Szia, jól értettem ,hogyha most szeptember elején terítem le a kartonpapírt, rá vastagon az ágdarálék mulcs , jövő évig kell várnom amíg ültethetek bármilyen növényt?örökzöldet, évelőket?
Sziasztok! Sajnos, az indás pimpóval nem tudok mit kezdeni. Az még a karton alól is kinő, ahol talál kis utat magának. A tyúkhúrral nincs bajom, sőt, imádom, hogy már ilyenkor is dúsan zöldell. Az árvacsalán az uralkodó tavasszal, a méhek miatt nem bántom, hiszen a tavaszi virágzás után szinte eltűnik. Pitypang csak ott nő, ahol nagyon tömörödött már a talaj, imádom, ha a sárga üdesége megtöri a zöldet. 3 éve kartonozok, mulcsolok. De a pimpó az csak nő és nő, semmit sem gyérül. :D
Kedves Miklós, most építkeztünk, 2000 nm2 a telek, felére méhlegelőt, másik felére díszkertet, gyümölcsfákat, haszonkertet tervezünk. Egy ekkora területnél te mit javasolsz?Köszönöm előre is a választ.
Nagyon hasznos dolgokat árultál el, ki fogom próbálni mindenképpen!
Szeretném megkérdezni, hogy savanyú közeget kedvelő növények (pl. rhododendron, kerti hortenzia) mulcsozása is történhet mindenféle kerti nyesedékkel, vagy csak fenyőkéreggel és balti tőzeggel tudom elérni a talaj savanyú ph-ját?
igen, bár ezen növények ültetését nem ajánlom, nem a hazai pokoli száraz meleg klímára való
@@miklosszomoru9475 Köszönöm válaszát.
Kérdezhetek olyat Miklós, hogy ha mohás a fű, az is ezt jelenti? Hogy igyekszik meggyógyítani a földet? Vettünk egy házat, a virágoskert tiszta gyom, a fű pedig egy merő moha. Szeretném szépen gondozni, pár éve már elhanyagolták. Előre is köszönöm a segítséget! 🥰
Szerintem a moha gyepszellőztetèssel egèsz hatèkonyan kiszedhető.
@@eszterbognar4724 igen, ez tervben van 🤗 köszönöm. Azt olvastam az elsavadodas okozza, csak kérdés, hogy az lesz a gyogyitás a földnek, ha hagyom, hogy a moha tegye a dolgát (ugye itt a videóban lett egy elég új nézőpont a gyomokkal), vagy én gyógyítom meg, ha kiirtom a mohát? 😀
Kleopátra tuje hogyan ujitsamfel köszönöm szépen marikaneni
A moha a levegőtlen tömörödött talajon jelentkezik. Szellőztetéssel csak időlegesen lehet eltávolítani. Meg kell szüntetni a tömörödést!
@@egykerteszkertjekertapolas6280 köszönöm!
Szia Miklós, először is szeretném megköszönni ezt a videó sorozatot, nagyon sokat segít nekem (és szerintem ezzel nem vagyok egyedül) a kertem kialakításában. Idén a gyep lesz előtérben nálam, valamint az ágyások gyommentesítését tűztem ki célul, de van egy kis problémám, aminél jól jönne a szakmai tudásod. Elég meredek domboldalon van a kert, és van egy rész, ami kb 45 fokos meredekségű. Ha ezt a részt letakarom karton papírral, akkor nem áll meg rajta a komposzt/mulcs keverék. Van esetleg bármi praktikád/ötleted, hogy ezen a részen mit kellene csinálnom? Előre is köszönöm a segítséged! Üdv, Ádám
Ha szeretnék madárbarát kertrészt, de kicsi a kertem, milyen növényeket javasolnál ültetésre? A választ előre is köszönöm. :)
Olvastam valahol hogy gyomlálás után kukoricalisztet kell szórni a földre és nem jön több gyom. Ez igaz lehet?
Kedves Miklós!
Olyan kedésem lenne, hogy ha en idén szeretnék belefogni a mulcsozásos technikába, akkor elég ha a tavalyi földterületet csak kicsit levágom fűkaszával, és hordok rá földet/komposztot?
A masik kérdésem az lenne eleg a lenyírt fű mulcsnak?
Köszönet ezekért a csodás tanácsokért!!! 😍A bálványfával mit tennél? Úgy tudom nem jó a ketrnek, s csak szaporodna végtelenségig. Hogy irtsam ki?
Ez engem is érdekelne, mert a kertünk tele van vele.
Mindenképpen kiszedni tövestől.
A mulcs alá miért javasol sok kertész geotextilt? Nálunk is raktak le, de a videóid kapcsán arra gondolok, hogy a geotextil gátolja a talajjavítást. Ez így van? És a talajtakaró növények terjedését is gátolja nem? Mit gondoltok?
Igen. Műanyag. Igaz hogy lég és vizatereszto,de nem oda való... én is majdnem azt raktam,de en egy évig nem akarok várni az uktetessel....
Megneztem a videokat. 1. Zug a fejem a sok infotol. 2. Barcsak hamarabb lattam volna. 3. Ra kellett jonnom, hogy a kertemben csak evelo gyom van semmi mas (tarack, madarsoska, pongyola pitypang, mezei aszat, folyondar, borostyan, mohas is sok helyen). Ertem a takaras modszert de olyan kuszasag van a kertben es sajnos a bejaronkat teglabol raktak ki korabbi lakok es a teglak kozt is kijon a gyom. Vegul a kerdes: hogy takarjam le az egesz udvart ugy hogy jarhassunk rajta? Mert kb a-tol z-ig le kellene takarnom hogy eselyem legyen a gyomok ellen. Nem erzem 2 kicsi gyerek mellett kivitelezhetonek. Van megoldas?
Fele -fele...de akkor az 2 év...
Dr Gyulai Iván úgy mondja,hogy a gyomos területet letakarjuk,de 3 hét múlva felszedjük a papírt,1 hétig kitakarva hagyjuk,majd újra visszatakarjuk ,aztán 3 hét múlva újra kitakarás,ezt háromszor kell végig csinálni.
Kedves Miklós, megőrülünk a talpas fűtől! Mi a teendőnk, hogy kiírtsuk a fűből? Van más lehetőség a kartonozáson kívül, vagy 1 évet muszáj rá szánni és újra vetni a füvet? Nagyon köszönöm!! 🍀
Talpas fű? Így nem tudom mi az. De lehet a muharra gondoltok. Az egynyári. Ha sűrű a fű (heti 2-3 vágás!) és nincs agyon műtrágyázva, nincs agyon locsolva, akkor nem kapnak a magok lehetőséget, és nem tudnak kicsírázni.
@@miklosszomoru9475 szuper, igen, valóban ez a muhar! Jaj de jó, így fogunk tenni! nagyon köszönöm!
Eleg nehez gyomtalanná tenni a kertet ugy, h a kornyeken senki nem gazol, embermagassagu gaz van a szomszedban es az erdobol is hordha a szel. A tarackot se lehet kiirtani
nálam is egy hatalmas rét van. Ha nem hagysz lehetősége kicsírázni nekik., akkor nem lesz gaz. Ez csakis rajtad múlik! Mulcs mulcs sűrű ültetés....
Az indás pimpó nálunk is hatalmas probléma, képtelenség megszabadulni tőle, ha már egy már meglévő ágyásban üti fel a fejét... esetleg valami ötlet?
Szépnapot! Milyen karórád van? Köszönjük ezt a videót nagyon hasznos volt!
Engem a kúszó gyomok nem kímélnek. Nem tudom a nevét, hasonló a levele, mint a szőlő, a zöld szára akár 5 métert is nő egy év alatt, apró szőrök vannak rajta, amik lehúzzák a bőrt az emberről és egyszerűen nem győzöm irtani. Mire kibújik a bokrok, tuják közül, addigra már több méteresek. Évről évre egyre több van. Tavaly már beteg is voltam, nem győztem a kertemmel foglalkozni egy egész tujasort benőtt már, megölte a 3 méteres fákat. Borzalom.
Talán komló lehet.
Kedves Miklós! Ez a kartonos takarásos módszer trombitafolyondárral is működhet? Vagy inkább álljak neki ásni, szedjem fel a gyökereit? Az a baj, hogy egyre nagyobb területet hódít meg, mindenhová kúszik fel. Nagyon elegem van belőle. A szőlőre is mászik fel. Ott pl áshatok? Nem szeretném a szőlőt tönkre tenni azzal esetleg, hogy megsértem a gyökereit túl sok helyen.
Ásni ásni!:(
@@egykerteszkertjekertapolas6280, tartottam ettől. :/ Köszönöm a választ!
Egyébként nem tudom, miért vagyunk annyira oda a taracktól. Nem vagyunk távol attól az időtől, amikor már csak a tarack, csillagpázsit fogja alkotni diszpázsitjainkat. A mediterrán és a trópusi égövben ez a normális. A nálunk jelen lévő "sport" keverékek, amelyekben sok a réti és az angol perje, nagyon vizigényesek. Átmeneti megoldás a nádképű csenkeszes keverékek használata.
Gyomlalni kapalni