Elképesztö! Az ember azt gondolja, hogy szereti a kertet, a növényeit, s ha hall és lát egy ilyen elöadást akkor döbben rá, hogy mennyire tudatlanok vagyunk, mennyire elfelejtödött ez a rengeteg bölcsesség a többség számára. Köszönet az informácioért. Eztán egészen másként fogok tekinteni a fáimra.....
Régóta várok már egy ilyen jól érthető, hasznos, hiánypótló "tananyagot" (mert szerintem ezt a szemléletet az iskolákban is tanítani kellene). Nagyon örülök hogy ismét születnek ilyen videok. A RUclips lényege és értelme az lenne, hogy az ilyen minőségű szaktudás bármikor elérhető legyen. Köszönöm!
Rendkívül értékes tudás és bölcsesség mindaz, mit Dr. Gyulai Iván Tanár Úr megoszt velünk. Szívet és lelket melengető érzés, ahogy szinte tapintható szeretettel beszél a Természet nagyszerűségéről. Hálás köszönet érte!
Nagyszüleim is hasonló elvek szerint művelték a kertet. Sajnos, mikor még tanulhattam volna tőlük, nem érdekelt. Most abban bízom, hogy amiket mi megtanulunk és sikeresen ültetünk át a gyakorlatba, azt a gyerekeink megtanulják. Köszönjük Gyulai Úrnak a sok segítséget!
Köszönöm, köszönöm, köszönöm! Milyen más ÍGY tekinteni a környezetünkre! A Termėszet értünk van, nem ellenünk, meg kell értenünk az szavát. Köszönöm a tolmácsolást!
Egyszerűen elképesztő, mennyi értékes tudást kapunk ezekből a remek videókból!Köszönöm és nagyon várom a következő videót!Minden egyes videó után jobbra fordul a növényeink sorsa....A gyümölcsfáim alá eddig is ültettem társnövényeket, de ilyen merész növényválasztás eszembe sem jutott volna.Nagyon értékesek ezek a gyakorlati tanácsok!Ami pedig a magról kelt fákat illeti: a diófánkat 8 éve ültettük, és már terem. Gyönyörű, egészséges! A szilvafáink hasonlóképpen. Viszont a metszés.....Úristen, szegények almafáim...van min gondolkozni.....
Nagyon köszönöm! Akkor, ahogy kiderült csak lazítsam fel a talajt a gyümölcsfák körül. Mert ez a sok minden "gaz" már körülötte van! EZT IMÁDOM! Marad minden úgy, ahogy a természet kialakított! 😀😁🤗👍👌👋🙏
Felbecsülhetetlen értékű tudás és tapasztalat amit még soha senkitől nem hallottam! Szerintem nem is pislogtam egyszer sem a videó alatt. Hálásan köszönöm minden videóját, tanár úr! Páratlan kincs minden szava!
Szia, amennyiben még nem találtál volna rá a Magyar Természetvédők Szövetsége,, Életigenlő kaláka,, cím alatt kb. 1 hónapja megjelent itt a RUclips. n egy közel 1,5 órás előadás, természetesen Ivánnal 🤠!! Ajánlom megtekintésre szíves figyelmedbe😇!!
Nagyon szépen köszönöm. 😊😊😊😊😊😊😊😊 ilyen vigyorgó fejjel hallgatom ,jegyzetelek és gyermeki izgalommal vásárolok és ültetek. Köszönöm hogy önzetlenül ad , mikor megosztja velünk ezt a sok hasznos információt tudást.
Nagyon jó, mindenképpen hiánypotló anyag. Jó látni, hogy magyarul is jelennek meg ilyen anyagok, nagyon vártam már és várom a folytatást is. Áldás legyen a munkájukon!
Egy éve kértem a tanár urat, hogy csináljon videót a gyümölcsösről is, és lám meghallgattatott a "nép szava". Hogy mekkora űr tátong a háztáji gyümölcsészet körül, mi sem bizonyítja jobban, hogy valamivel több mint tíz nap után a nézettsége százezer feletti. Izgatottan várom a további részeket.
Veled is szívesen megosztom, ha még nem láttad volna: a Magyar Természetvédők Szövetsége,, Életigenlő kaláka,, sorozatának egyik, kb. 1 hónapja feltöltött, a természetes gyümölcsészetről szóló, közel másfél óra hosszú előadást Ivántól. Tartalmas kikapcsolódást kívánok hozzá Neked is 😇
Üdvözlök mindenkit! Nagyon tanulságos és elgondolkodtató is egyben. Mindenki saját magának dönti el, hogy egy fát miért ültet. Itt a gyümölcsfákról esik szó és mindenki azért ültet mert szeretne a fáról gyümölcsöt szedni. Bennünk van a létrehozás, alkotás, teremtés utáni vágy és ha már valamit csinálunk az jó legyen. Szép nagy gyümölcsök! Ez az elképzelés... Ezért alakultak ki az ipari gyümölcsösök ahol metszenek, permeteznek, szelektálnak és nagy mennyiségben állítanak elő ELADHATÓ szép gyümölcsöt. Lássuk be, melyik gyümölcsöt vennénk meg a boltban vagy a piacon. Ami gyönyörű szép nagy, vagy azt amelyik kicsi és foltos... Ahhoz hogy a gyümölcs nagy legyen a fát arra ösztönözni kell, metszéssel, szelektálással. Gondozni, ápolni kell azt. Ha nem alakítjuk a fát, hanem csak hagyjuk hadd nőjön, túl magas lesz a leszedéshez, és túl sok apró termést fog hozni ami íztelen lesz. (Van 1-2 kivétel de az esetek többségében így van). Bió kertészetben is permeteznek! Aki nem hiszi olvasson utána! Olyan réztartalmú vegyszerekkel amelyek nem minősülnek méregnek, de ebbe most nem megyek bele... Úgy gondolom, azért ültetünk fát, hogy örömünket leljük benne. Megváltoztatja azt a teret ahol élünk, árnyékot ad, gyümölcsöt terem nyáron, télen a madáretetőt rátehetjük és gyönyörködhetünk kis vad madarainkban. Tanár Úr jól beszél: 'a fának az a legjobb...' de itt az a fontos az embernek mi a legjobb...
Az embernek és a fának IS jónak kell lennie. Olyan nincs, hogy csak az embernek jó, mert az nem jó az embernek. Nem tudom érthető-e? Ha számítunk a fáinkra, akkor ápoljuk őket és jót akarunk nekik, akkor lesznek "hálásak" és akkor teremnek nekünk igazán. Hasonlóan, mint ahogyan kellene a munkavállalókkal is. Ha nem figyelünk oda rájuk, nem fog menni a vállalat, mert egy vállalat csak annyit ér, amennyit a benne lévő emberek munkája. Lehet kizsigerelni, de az sosem lesz "olyan". Döntés kérdése.
Hát ez fantasztikus! Sokkal tudatosabbnak kell lennem a gyümölcsfáim irányában. Nagyon nagy tapasztalattal és ismeretanyaggal bír az előadó kertész.Köszönet érte,hogy ezt megosztotta!
Nagyon köszönöm ezt a videót ! Nagyon sokat tanultam belőle. Gyümölcsfáim már el lettek ültetve ősszel és most azon törtem a fejem a napokban, hogy a hagymás növényeket hova ultessem. Most már nem Kérdés mint ahogy az sem hogy teljesen másképp fogom mostmár megtervezni a kertemet ❤
Nagyon szeretem hallgatni az eloadasat. Okos es amellett olyan bolcs, sajnalom, hogy csak most akadtam az eloadasara. Szeretnem, hogy meg sokaig tanítson bennünket .
Talán segíthetek: Magyar Természetvédők Szövetsége,, Életigenlő kaláka,, cím alatt kb másfél órás videó került feltöltésre ez év április 8-án, Iván előadásában, jó szórakozást kívánok hozzá 😌
Aláírom a főgyökér nagyságát. Adtam a kertszomszédnak két őszibarack csemetét, mert sok magról kinőttöm van, és olyan mélyen kellett ásnom , hogy csuhaj. De még így is szakadt le a végéből. Az egy méteres, néhány éves csemetének , legalább annyi volt a gyökere már lefele. Akkor nem is szabad megmetszeni a fát egyáltalán? Mert azt hittem megfiatalítom, ha levágom az olyan ágakat, amik sűrüvé teszik a fát, illetve ami fiatal hajtásként túlnövi az egész fát. Köszönöm én is ezt a hasznos videot. Én , pl. valamiért meghagytam csalánbokrokat a körtefa alá, akkor talán jól tettem :) . Amúgy rengeteg magról kinőtt gyümölcsfám van, inkább csemeték, ha valakit érdekel írjon nekem. Szilva van, több féle, és őszibarack főleg, de van szeder, meg málna is. Már majdnem termőkorúak is. Szombathelyen.
Kedves Iván, érdeklődéssel néztem a filmjeit, és megpróbálom az idén a mélymulcsos ágyás kialakítását, pár m2-en-. Több videót néztem a permakultúrás kertészkedésről. Elsősorban amerikaiak propagálják a szalmabálás növénytermesztést. Az az érzésem, hogy az Ön által ajánlott mélymulcsos ágyásnak ez egy miniatürizált, egyszerűsített változata. Amerikában persze nitrogéndús friss trágya helyett karbamidot használnak, sót, a pár kg-nyi termőtalajt a bálák tetejére is vásárolják. Szeretném egyszerűsíteni az eljárást. Nekem csirkéim vannak, és naponta kb 1-2 kg-nyi friss csirketrágyát tudok összeszedni. Ezt teszem a szalmarétegek közé (a mélymulcsos ágyásba és a szalmabálákba is). Naponta locsolom, és várom, hogy beinduljon a komposztálódás. Hőmérsékletet nem méricskélek, hogy teszteljem, mennyire eredményes a ténykedésem. Szeretném megkérdezni, hogy csak én gondolom úgy, hogy a 2 technológia hasonló, vagy tényleg így van. Ha igen, milyen tanácsokat tudna adni a szalmabálában kialakított növények termesztéséhez.
Köszönöm , most mar tudom ha ilyen fát veszek akkor mélyebre kell tennem és pányvázni. De legjobb , termeszetesen magról kelt fákra oltani a kertünkben
@@iveres szívesen, én is csak az első emeleti albérleti lakásunk balkonján pár paradicsom és egyéb zöldségfélével kísérletezem, de sok reményt nemigen fűzök hozzá, itt Bajorországban, 800 méterre a tengerszint felett, az Alpok lábánàl az is csoda, hogy kikeltek az otthonról származó magok😎
A Magyar Természetvédők Szövetsége(MTVSZ) ,, Életigenlő kaláka,, című előadása 5 napja látott napvilágot itt a RUclips. n ajánlom szíves figyelmetekbe, az egy bő 1,5 órás előadás Ivántól, a természetes gyümölcsészetről 😎 Köszönjük szépen Iván!
Kedves Aniko, ha mar 2 kameraval dolgozik es megvagja az anyagot, legyen szives a ket kamera szinhomerseklet beallitani a felvetel elott vagy a vagas soran utoallitani azt. Minimalis energia, sokkal profibb eredmeny. Archivaljuk Gyulai Mester tudasat minosegi modon, ha lehet. Koszonjuk munkajat egyebkent.
Igen, ezert is cimeztem a keszitonek szemelyesen, hogy mint szakmabeli fontolja meg, ha mas munkat is vallal, esetleg megrendelest, hasznara valik az elorementeleben. Abszolut joindulatu, konstruktiv javaslatnak szantam. Csak annak van ertelme :) szep napot!
Úgy látszik a direkt linkelést nem viseli a motor. Van folytatás, hosszú előadást tartott MTVSZ csatornán. Szó van a metszésről, gyümölcsfák mulcsozásáról, növénytársításokról, ületésről. Elég részletes. Köszönjük Iván bátyja, dee....: meggy? Szilva? :(
Kérdésünk;mit tehetünk, ha a magról kelt fa gyümölcse bizonytalan, az árudai pedig agyatlanított?Mi a megoldás? Nagyon köszönjük a sok sok hasznos tanácsot, temérdek ilyen videót szeretnénk még nagyon sokan! Üdvözlettel:'kiskertesek'
@@gyozopajter535 Aha! Nekem most esik le! A dilemmára tehát az a megoldás, hogy ha a magoncból lett fának nem megfelelő a gyümölcse, akkor beoltjuk egy (vagy több) nemes vesszővel.
Engem nagyon érdekelne, melyik fa alá miket ültetni a legjobb? Van sok idős fa a telken, régóta nem nyúltak hozzájuk, az elmúlt években kicsit megmetszettük őket itt-ott, nem egyszerre. Sajnos a tavalyi fagy sem segített, és nem érzik jól magukat. Olyan, mintha egyszerre mennének tönkre. Nagyon szeretném megmenteni őket, elkezdtem mulcsolni alattuk, össze nem járkáltuk eddig, mert benőtt dzsumbuj volt alattuk. Idén tisztítottunk ki onnan ezt-azt, mert már mindent befutott a borostyán és más invazív fajok, muszáj volt. Beültetném pár dologgal, de a filmben az őszibarack van felhozva példának. Nálam a meggyfák, körte, alma megy tönkre leginkább. Gondolom a nadálytő biztosan jó mindegyikhez, de nagyon érdekelne, mi még. :)
Ezt várnám én is. Neten alig van infó. Van egy új könyv növénytársítás témában, de az se kapható már sehol, lemaradtam róla. Amit én csináltam az eddigi olvasmányaim alapján: 1 ringlószilva és 3 feketicsi meggyfa csemete alá csináltam takarást, plusz társnövényeket: hagyma, lila hagyma, foghagyma ezeket kapta. Meg csalánt és ha volt épp gyermekláncfő azt ott meghagytam. Plusz földiepret, az volt kiásott. Meg levendulát hangyák ellen. Ha megnő a palánta akkor büdöskét kap még, az elvileg összeszedi a tetveket.
Köszönöm a videót, nagyon hasznos volt! Az lenne a kérdésem hogy nekem el szokott száradni az a fa amit nem metszek vissza az első 3-4 évben, mert a gyökere nem tudja ellátni a koronát, ebben az esetben megengedett a metszés vagy csak azt a fát hagyjam meg amelyik ezt át képes vészelni? Másik kérdésem az lenne, hogy erősen homokos talajon milyen gyümölcsöket javasol? Válaszát előre is köszönöm! Nagyon várom a következő videót!
Ezek után felmerült bennem, hogy aki hobbi szinten akar gyümölcsfát, annak egyáltalán megéri ez? Nem célszerűbb lenne, vad, őshonos gyümölcsfákat telepíteni, amelyek bírják a klímát, talaj viszonyokat és abba oltani nemes alanyokat?
Nem akarok nagyon ezoterikus lenni, de vettem egy telket 16-ben, ami egy üres szántóföld volt. Néhány diófa kinőtt rajta, imádtam őket, hálás voltam értük, stb.. és szépen nőttek. Én is természetesen arra számítottam, hogy majd 8-10 év múlva teremnek, nem baj, addig majd szépen nőnek egyre nagyobbra. Mégis, 2019-ben, tehát 3 éves korában már volt az egyiken 1 vagy 2 szem dió. Sajnos abban az évben el kellett adnom ősszel a kertet, így nem tudom, mi lett velük, de én komolyan azt hiszem, hogy ők is érezték, hogy nekem fontosak, vigyáztam rájuk - és félve vallom be, de beszéltem is hozzájuk. Talán nem vagyok bolond.. :) Szerintem egyszerűen csak nincs akkora óriási különbség a növények és állatok között a lényeget tekintve.. mint azt biológia órán tanítják/hiszik az emberek.
köszönöm, Iván!! nem tudom, kitől tanulhatnék ezen a szinten, ha Te nem csinálnál videókat... hálás vagyok érte, hogy megosztod a tudásodat. vagy még inkább: a szemléletedet!
Nagyon tanulságos elöadás. Az érdekelne hogy ha szeretnék egy meggyfát ültetni a kertembe akkor hol kell vennem a facsemetét hogy az itt látott buktatókat elkerüljem? Ha faiskolában veszem meg akkor vagy konténeres vagy szabad gyökerüt kapok, de mind a kettö megcsonkitott gyökerü lesz. Mi a megoldás? Köszönettel várom a válaszát Bács- kiskun megyéböl.
Amikor már nekiestem a gyümölcsfáknak metszőollóval , a megfiatalítás reményében, van még esély a gyógyításra, ha többet nem metszem? Egyáltalán nem is kell, az elszáradt ágakok kívül vágni mondjuk egy idős fát? Most összezavarodtam. De elkezdtem a fák környezetét beültetni , lazítani, takarni én is , ahogy a videon látom. Köszönöm a segítséget!
Jó kis videó. A mi kertünkben már 2 cseresznye, 1 mandula és sok meggy száradt ki. Szántott kert volt, 2 éve nincs szántva, egy részén lucerna van, nagy részén nyírom a füvet, valaki azt mondja a fa körül is nyírjam le, mert a gaz megöli a fát, valaki azt, hogy hagyjam meg, mert kiszárad a talaj. Nem valami jó a talaj, szürkés színű, ha esik olyan lesz, mint a beton. Kis részén mulcsolok és komposztálok, az egész kertre nincs időm, hagynám, hogy megoldja a természet, de látom ez még neki is sok. Remélem évről évre jobb lesz.
Ültess köréjük szárazságtűrő, tápanyagfelhalmozó növénytársakat! Csepegési vonalban lazítgasd a talajt és igenis mulcsold a környékét, ahogy csak tudod, időd, energiád engedi. Esővízgxűjtés....lejtőssé alakítani a talajt a fa körül.
Üdvözlöm és köszönöm az előadását, érthető, és élvezetes volt számomra! Lenne egy kérdésem, megköszönném, ha megtisztelne a válasszal, mégpedig: vettünk egy telket, amit két oldalról erdő övez. Találtam a széleken gyümölcsfákat, körte 3 db, cseresznye 2 db, de ezeken nincsen termés. A nagy diófa terem. Hogy lehet ez? Mit kell tennünk?
Köszönet az információért. Én is hagyom a kertet magától zöldülni. Azt vettem észre hogy évente más és más növények dominálnak.Van olyan tavasz hogy szinte csak a gyermekláncfű dominál, van hogy a fűfélék. Ilyenkor kicsit elragad a gondolat, hogy mi van ha kipusztult egyik-másik faj. Aztán ismét észre lehet venni hogy az időjárás befolyásolja a domináns növények megjelenését vagy eltűnését. Tömött homokos agyag talajunk van ezt próbálom majd mulcsozással lazítani és termővé tenni. Sajnos az istállótrágya nem elérhető így enélkül kell eredményt elérni.
Szoval az evenkenti metszes a fak eves trianonja... :'( ~~ Valoban rengeteg helytelen tudasunk van. Halas koszonet Gyulai Ivannak ezert a tanitasaert is.
Nagyon jó az előadás, köszönöm! Hozzátenném viszont, hogy az én diófáim mind magból nőttek, és nem kellett 8 évet várni, hogy teremjenek. Kb 5 éven belül teremtek, bár nem mind. A terület száraz, karsztos.
Elképesztö! Az ember azt gondolja, hogy szereti a kertet, a növényeit, s ha hall és lát egy ilyen elöadást akkor döbben rá, hogy mennyire tudatlanok vagyunk, mennyire elfelejtödött ez a rengeteg bölcsesség a többség számára. Köszönet az informácioért. Eztán egészen másként fogok tekinteni a fáimra.....
Igazi élmény hallgatni Gyulai Urat!
Régóta várok már egy ilyen jól érthető, hasznos, hiánypótló "tananyagot" (mert szerintem ezt a szemléletet az iskolákban is tanítani kellene). Nagyon örülök hogy ismét születnek ilyen videok. A RUclips lényege és értelme az lenne, hogy az ilyen minőségű szaktudás bármikor elérhető legyen. Köszönöm!
Micsoda mázlink van ezzel az Emberrel!!! 🙏
Rendkívül értékes tudás és bölcsesség mindaz, mit Dr. Gyulai Iván Tanár Úr megoszt velünk. Szívet és lelket melengető érzés, ahogy szinte tapintható szeretettel beszél a Természet nagyszerűségéről. Hálás köszönet érte!
Nagyszüleim is hasonló elvek szerint művelték a kertet. Sajnos, mikor még tanulhattam volna tőlük, nem érdekelt. Most abban bízom, hogy amiket mi megtanulunk és sikeresen ültetünk át a gyakorlatba, azt a gyerekeink megtanulják. Köszönjük Gyulai Úrnak a sok segítséget!
Köszönöm, köszönöm, köszönöm! Milyen más ÍGY tekinteni a környezetünkre! A Termėszet értünk van, nem ellenünk, meg kell értenünk az szavát. Köszönöm a tolmácsolást!
Egyszerűen elképesztő, mennyi értékes tudást kapunk ezekből a remek videókból!Köszönöm és nagyon várom a következő videót!Minden egyes videó után jobbra fordul a növényeink sorsa....A gyümölcsfáim alá eddig is ültettem társnövényeket, de ilyen merész növényválasztás eszembe sem jutott volna.Nagyon értékesek ezek a gyakorlati tanácsok!Ami pedig a magról kelt fákat illeti: a diófánkat 8 éve ültettük, és már terem. Gyönyörű, egészséges! A szilvafáink hasonlóképpen. Viszont a metszés.....Úristen, szegények almafáim...van min gondolkozni.....
Nagyon köszönöm! Akkor, ahogy kiderült csak lazítsam fel a talajt a gyümölcsfák körül. Mert ez a sok minden "gaz" már körülötte van!
EZT IMÁDOM!
Marad minden úgy, ahogy a természet kialakított! 😀😁🤗👍👌👋🙏
Tanár Urat egész nap tudnám hallgatni! Nagyon köszönjük!
Felbecsülhetetlen értékű tudás és tapasztalat amit még soha senkitől nem hallottam! Szerintem nem is pislogtam egyszer sem a videó alatt.
Hálásan köszönöm minden videóját, tanár úr! Páratlan kincs minden szava!
Micsoda értékes, igényes tartalom! Köszönöm! Várom a következő részt :)
Szia, amennyiben még nem találtál volna rá a Magyar Természetvédők Szövetsége,, Életigenlő kaláka,, cím alatt kb. 1 hónapja megjelent itt a RUclips. n egy közel 1,5 órás előadás, természetesen Ivánnal 🤠!!
Ajánlom megtekintésre szíves figyelmedbe😇!!
Nagyon szépen köszönöm.
😊😊😊😊😊😊😊😊
ilyen vigyorgó fejjel
hallgatom ,jegyzetelek és gyermeki izgalommal
vásárolok és ültetek.
Köszönöm hogy önzetlenül ad , mikor megosztja velünk ezt a sok hasznos információt tudást.
Ilyen átfogó, remek tudományos előadást ritkán látni! Nagyon köszönöm!
Nagyon jó érzés nézni ezt a műsort.
Jó látni, hallani a Tanár Urat! Mintha gyerek lennék, s a bölcs öregek beszélnének...
Ugyanígy vagyok én is! :) Őt is szeretem hallgatni! :)
ruclips.net/video/dBCctClOirg/видео.html
Nagyon jó, mindenképpen hiánypotló anyag. Jó látni, hogy magyarul is jelennek meg ilyen anyagok, nagyon vártam már és várom a folytatást is. Áldás legyen a munkájukon!
Ismered TSz azt, amikor 2 székely kijön a moziból miután megnézték a Csillagok háborúját? "Hát komám, ez jó volt, de én ezt nem hiszem el..."
Csodálatos Ember! Hallatlan tudással és lélekkel.
Homme fantastique. Sagesse et intelligence inouïe.
Imádom az előadásait.
Nagyon vártam már ezt a filmet. Szuper lett. Köszönöm. Remélem mielőbb meglesz a folytatása is.
Egy éve kértem a tanár urat, hogy csináljon videót a gyümölcsösről is, és lám meghallgattatott a "nép szava".
Hogy mekkora űr tátong a háztáji gyümölcsészet körül, mi sem bizonyítja jobban, hogy valamivel több mint tíz nap után a nézettsége százezer feletti.
Izgatottan várom a további részeket.
Veled is szívesen megosztom, ha még nem láttad volna: a Magyar Természetvédők Szövetsége,, Életigenlő kaláka,, sorozatának egyik, kb. 1 hónapja feltöltött, a természetes gyümölcsészetről szóló, közel másfél óra hosszú előadást Ivántól.
Tartalmas kikapcsolódást kívánok hozzá Neked is 😇
@@Fairmentor lehet linket kérni?
ruclips.net/video/_EWrxbk-7s0/видео.html&ab_channel=MTVSZ
Fantasztikus videó, nagyon szépen köszönöm!
Nagyon várom a folytatást!
Nagyon hasznos tanácsok! Köszönöm szépen!
Hálás köszönet a sok-sok hasznos információrt!! Ismételten rengeteget tanultam!
Üdvözlök mindenkit!
Nagyon tanulságos és elgondolkodtató is egyben.
Mindenki saját magának dönti el, hogy egy fát miért ültet. Itt a gyümölcsfákról esik szó és mindenki azért ültet mert szeretne a fáról gyümölcsöt szedni. Bennünk van a létrehozás, alkotás, teremtés utáni vágy és ha már valamit csinálunk az jó legyen. Szép nagy gyümölcsök! Ez az elképzelés...
Ezért alakultak ki az ipari gyümölcsösök ahol metszenek, permeteznek, szelektálnak és nagy mennyiségben állítanak elő ELADHATÓ szép gyümölcsöt.
Lássuk be, melyik gyümölcsöt vennénk meg a boltban vagy a piacon. Ami gyönyörű szép nagy, vagy azt amelyik kicsi és foltos...
Ahhoz hogy a gyümölcs nagy legyen a fát arra ösztönözni kell, metszéssel, szelektálással. Gondozni, ápolni kell azt.
Ha nem alakítjuk a fát, hanem csak hagyjuk hadd nőjön, túl magas lesz a leszedéshez, és túl sok apró termést fog hozni ami íztelen lesz. (Van 1-2 kivétel de az esetek többségében így van).
Bió kertészetben is permeteznek! Aki nem hiszi olvasson utána! Olyan réztartalmú vegyszerekkel amelyek nem minősülnek méregnek, de ebbe most nem megyek bele...
Úgy gondolom, azért ültetünk fát, hogy örömünket leljük benne. Megváltoztatja azt a teret ahol élünk, árnyékot ad, gyümölcsöt terem nyáron, télen a madáretetőt rátehetjük és gyönyörködhetünk kis vad madarainkban. Tanár Úr jól beszél: 'a fának az a legjobb...' de itt az a fontos az embernek mi a legjobb...
A foltosat! Biztos. Aki látott már gyümölcsfát az tudja, hogy a bazinagy baziszép az nem igazi. Ugyanakkor nem is olyan finom!
Az embernek és a fának IS jónak kell lennie. Olyan nincs, hogy csak az embernek jó, mert az nem jó az embernek. Nem tudom érthető-e? Ha számítunk a fáinkra, akkor ápoljuk őket és jót akarunk nekik, akkor lesznek "hálásak" és akkor teremnek nekünk igazán. Hasonlóan, mint ahogyan kellene a munkavállalókkal is. Ha nem figyelünk oda rájuk, nem fog menni a vállalat, mert egy vállalat csak annyit ér, amennyit a benne lévő emberek munkája. Lehet kizsigerelni, de az sosem lesz "olyan". Döntés kérdése.
Hálásan köszönöm, hogy a tudását megosztja, magunk, és kertjeink örömére!
Hát ez fantasztikus! Sokkal tudatosabbnak kell lennem a gyümölcsfáim irányában. Nagyon nagy tapasztalattal és ismeretanyaggal bír az előadó kertész.Köszönet érte,hogy ezt megosztotta!
Egyetemi tanár 😄
Nagyon köszönöm ezt a videot. Renkívüli módon várom a követekező részt.
Sok újat tanultam. Igényes videó, köszönöm.
Köszönet a Tanár Úrnak! Terjesztem, ahol csak tudom!
ruclips.net/video/_EWrxbk-7s0/видео.html
ezt is add tovább, 2021,áprilisában került feltöltésre
Nagyszerű videó! 👍
Köszönöm, ez nagyon tanulságos videó lett.
Nagyon hasznos, értékes információk
Köszönjük hogy átadja🙏
nagyon köszönöm! nagyon hasznos és érdekes volt!
Nagyon köszönöm ezt a videót !
Nagyon sokat tanultam belőle.
Gyümölcsfáim már el lettek ültetve ősszel és most azon törtem a fejem a napokban, hogy a hagymás növényeket hova ultessem. Most már nem
Kérdés mint ahogy az sem hogy teljesen másképp fogom mostmár megtervezni a kertemet ❤
Nagyon szeretem hallgatni az eloadasat. Okos es amellett olyan bolcs, sajnalom, hogy csak most akadtam az eloadasara. Szeretnem, hogy meg sokaig tanítson bennünket
.
Micsoda értékes, igényes tartalom! Köszönöm! Várom a következő részt!
Talán segíthetek:
Magyar Természetvédők Szövetsége,, Életigenlő kaláka,, cím alatt kb másfél órás videó került feltöltésre ez év április 8-án, Iván előadásában, jó szórakozást kívánok hozzá 😌
Köszönöm! Köszönöm! Köszönöm! Várom a következő részt sokáig tanítson bennünket
Ebből a videóból nagyon sokat tanultam. Köszönöm. Remélem hamarosan láthatjuk a folytatást!
Mio
Aláírom a főgyökér nagyságát. Adtam a kertszomszédnak két őszibarack csemetét, mert sok magról kinőttöm van, és olyan mélyen kellett ásnom , hogy csuhaj. De még így is szakadt le a végéből. Az egy méteres, néhány éves csemetének , legalább annyi volt a gyökere már lefele. Akkor nem is szabad megmetszeni a fát egyáltalán? Mert azt hittem megfiatalítom, ha levágom az olyan ágakat, amik sűrüvé teszik a fát, illetve ami fiatal hajtásként túlnövi az egész fát. Köszönöm én is ezt a hasznos videot. Én , pl. valamiért meghagytam csalánbokrokat a körtefa alá, akkor talán jól tettem :) . Amúgy rengeteg magról kinőtt gyümölcsfám van, inkább csemeték, ha valakit érdekel írjon nekem. Szilva van, több féle, és őszibarack főleg, de van szeder, meg málna is. Már majdnem termőkorúak is. Szombathelyen.
Üdv. Érdeklődöm, hogy vannak-lesznek-e még magról kinőtt gyümölcsfák. Köszönöm
Kedves Anikó! Vannak most is magról kinőtt gyümölcsfák. Szombathelyen van.
Köszönöm szépen. A tudást és a példamutatást egyaránt.
Fantasztikus videó! Köszönjük!
Vidéo fantastique. Merci.
Nagyon hasznosak a videói! Hálás köszönet mindért!
Nagyon tanulságos videó volt szuper
Kedves Iván, érdeklődéssel néztem a filmjeit, és megpróbálom az idén a mélymulcsos ágyás kialakítását, pár m2-en-. Több videót néztem a permakultúrás kertészkedésről. Elsősorban amerikaiak propagálják a szalmabálás növénytermesztést. Az az érzésem, hogy az Ön által ajánlott mélymulcsos ágyásnak ez egy miniatürizált, egyszerűsített változata. Amerikában persze nitrogéndús friss trágya helyett karbamidot használnak, sót, a pár kg-nyi termőtalajt a bálák tetejére is vásárolják. Szeretném egyszerűsíteni az eljárást. Nekem csirkéim vannak, és naponta kb 1-2 kg-nyi friss csirketrágyát tudok összeszedni. Ezt teszem a szalmarétegek közé (a mélymulcsos ágyásba és a szalmabálákba is). Naponta locsolom, és várom, hogy beinduljon a komposztálódás. Hőmérsékletet nem méricskélek, hogy teszteljem, mennyire eredményes a ténykedésem. Szeretném megkérdezni, hogy csak én gondolom úgy, hogy a 2 technológia hasonló, vagy tényleg így van. Ha igen, milyen tanácsokat tudna adni a szalmabálában kialakított növények termesztéséhez.
Nagyon jó video volt remélem lesz még ilyen
Csodálatos! Nagyon köszönöm.
Köszönöm , most mar tudom ha ilyen fát veszek akkor mélyebre kell tennem és pányvázni.
De legjobb , termeszetesen magról kelt fákra oltani a kertünkben
Köszönöm. Várom en is a következő részt :)
ruclips.net/video/_EWrxbk-7s0/видео.html
íme.. ha nem is a folytatás.. de új, áprilisában került feltöltésre
@@Fairmentor Koszonom szepen :), hasznos, meg akkor is ha mar nem ultetek.
@@iveres szívesen, én is csak az első emeleti albérleti lakásunk balkonján pár paradicsom és egyéb zöldségfélével kísérletezem, de sok reményt nemigen fűzök hozzá, itt Bajorországban, 800 méterre a tengerszint felett, az Alpok lábánàl az is csoda, hogy kikeltek az otthonról származó magok😎
Ez zseniális! Bálint gazda méltó utódja!
Egészen más.
Nagyon tetszik a hozzáértés.
Jó lenne majd látni ugyanezt a fát vagy területet egy év és két év múlva
Iván bátyja, nem lesz folytatás? Minnyá itt a tavasz!
A Magyar Természetvédők Szövetsége(MTVSZ) ,, Életigenlő kaláka,, című előadása 5 napja látott napvilágot itt a RUclips. n ajánlom szíves figyelmetekbe, az egy bő 1,5 órás előadás Ivántól, a természetes gyümölcsészetről 😎
Köszönjük szépen Iván!
@@Fairmentor Meglett, köszi! Nagyon jó! De ha találkoztok Gyulai Ivánnal, akkor léci: meggy és szilva társítások... :)
@@VladiFx hát, sajnos én nem valószínű, hogy mostanában talàlkoznék Ivánnal, mert Bajorországban élek.. és nem beszélt róla, hogy jönne errefelé.. 🤔😎
Nagyon sokat tanultam, köszönöm
Kedves Aniko, ha mar 2 kameraval dolgozik es megvagja az anyagot, legyen szives a ket kamera szinhomerseklet beallitani a felvetel elott vagy a vagas soran utoallitani azt. Minimalis energia, sokkal profibb eredmeny. Archivaljuk Gyulai Mester tudasat minosegi modon, ha lehet. Koszonjuk munkajat egyebkent.
Jogos kérés. De néhányunkon kívül ezt nem nagyon veszik észre.
Igen, ezert is cimeztem a keszitonek szemelyesen, hogy mint szakmabeli fontolja meg, ha mas munkat is vallal, esetleg megrendelest, hasznara valik az elorementeleben. Abszolut joindulatu, konstruktiv javaslatnak szantam. Csak annak van ertelme :) szep napot!
@@Rastinfilm Igen, én is így gondoltam. :)
Úgy látszik a direkt linkelést nem viseli a motor. Van folytatás, hosszú előadást tartott MTVSZ csatornán. Szó van a metszésről, gyümölcsfák mulcsozásáról, növénytársításokról, ületésről. Elég részletes. Köszönjük Iván bátyja, dee....: meggy? Szilva? :(
Kérdésünk;mit tehetünk, ha a magról kelt fa gyümölcse bizonytalan, az árudai pedig agyatlanított?Mi a megoldás? Nagyon köszönjük a sok sok hasznos tanácsot, temérdek ilyen videót szeretnénk még nagyon sokan! Üdvözlettel:'kiskertesek'
az árudai oltvány, csak hiányos a gyökere. a magról keltet - aminek megvan a teljes gyökere -, be lehet oltani szintén (akár többfélével is).
@@gyozopajter535 akkor tanuljunk oltani?
@@timeagucsi-vegh973 ha több növénynél is azonos minőségű gyümölcs elérése a cél, akkor igen.
@@gyozopajter535
Aha! Nekem most esik le! A dilemmára tehát az a megoldás, hogy ha a magoncból lett fának nem megfelelő a gyümölcse, akkor beoltjuk egy (vagy több) nemes vesszővel.
@@zb1065 igen, és a helyén hagyjuk.
24:48 jól látom, tobb foltos bürök is van ott?
Kedves Tanár Úr!
Szeretném kérdezni mikorra várhatjuk a folytatást? Már nagyon várjuk!
ruclips.net/video/_EWrxbk-7s0/видео.html
ha még nem találtál volna rá.. üdvözlettel 😇
Engem nagyon érdekelne, melyik fa alá miket ültetni a legjobb? Van sok idős fa a telken, régóta nem nyúltak hozzájuk, az elmúlt években kicsit megmetszettük őket itt-ott, nem egyszerre. Sajnos a tavalyi fagy sem segített, és nem érzik jól magukat. Olyan, mintha egyszerre mennének tönkre. Nagyon szeretném megmenteni őket, elkezdtem mulcsolni alattuk, össze nem járkáltuk eddig, mert benőtt dzsumbuj volt alattuk. Idén tisztítottunk ki onnan ezt-azt, mert már mindent befutott a borostyán és más invazív fajok, muszáj volt. Beültetném pár dologgal, de a filmben az őszibarack van felhozva példának. Nálam a meggyfák, körte, alma megy tönkre leginkább. Gondolom a nadálytő biztosan jó mindegyikhez, de nagyon érdekelne, mi még. :)
Ezt várnám én is. Neten alig van infó. Van egy új könyv növénytársítás témában, de az se kapható már sehol, lemaradtam róla. Amit én csináltam az eddigi olvasmányaim alapján: 1 ringlószilva és 3 feketicsi meggyfa csemete alá csináltam takarást, plusz társnövényeket: hagyma, lila hagyma, foghagyma ezeket kapta. Meg csalánt és ha volt épp gyermekláncfő azt ott meghagytam. Plusz földiepret, az volt kiásott. Meg levendulát hangyák ellen. Ha megnő a palánta akkor büdöskét kap még, az elvileg összeszedi a tetveket.
Mikorra várható a következő rész? Már nagyon várom.
Köszónöm! Sokat tanúltam.
Tisztelt ! Tanár úr ! Fánál a rügyfakadás,az jele a fa keringésének beindulásának ?
Nagyon szuper videó, köszönet érte. A második rész elkészült már, esetleg létezik irodalom, hogy melyik fánál milyen társulás ajánlott?
Köszönöm a videót, nagyon hasznos volt!
Az lenne a kérdésem hogy nekem el szokott száradni az a fa amit nem metszek vissza az első 3-4 évben, mert a gyökere nem tudja ellátni a koronát, ebben az esetben megengedett a metszés vagy csak azt a fát hagyjam meg amelyik ezt át képes vészelni?
Másik kérdésem az lenne, hogy erősen homokos talajon milyen gyümölcsöket javasol?
Válaszát előre is köszönöm!
Nagyon várom a következő videót!
Kedves Heitz Úr, Ne ültessen fát. A tanár Úr ezt válaszolta egy kérdésre. Magról kell a fákat szaporítani.
Ezek után felmerült bennem, hogy aki hobbi szinten akar gyümölcsfát, annak egyáltalán megéri ez? Nem célszerűbb lenne, vad, őshonos gyümölcsfákat telepíteni, amelyek bírják a klímát, talaj viszonyokat és abba oltani nemes alanyokat?
Itt a tavasz, mikor jon a kovetkezo ??? :) Elnezest a surgetesert, de nagyon varo.
Nagyon köszönöm!!
Szeretném megnézni a videó folytatását,milyen címen keressek rá?
Köszönöm!
Jó videói vannak. Miért sántít? Jobbulást
Nem akarok nagyon ezoterikus lenni, de vettem egy telket 16-ben, ami egy üres szántóföld volt. Néhány diófa kinőtt rajta, imádtam őket, hálás voltam értük, stb.. és szépen nőttek. Én is természetesen arra számítottam, hogy majd 8-10 év múlva teremnek, nem baj, addig majd szépen nőnek egyre nagyobbra. Mégis, 2019-ben, tehát 3 éves korában már volt az egyiken 1 vagy 2 szem dió. Sajnos abban az évben el kellett adnom ősszel a kertet, így nem tudom, mi lett velük, de én komolyan azt hiszem, hogy ők is érezték, hogy nekem fontosak, vigyáztam rájuk - és félve vallom be, de beszéltem is hozzájuk. Talán nem vagyok bolond.. :) Szerintem egyszerűen csak nincs akkora óriási különbség a növények és állatok között a lényeget tekintve.. mint azt biológia órán tanítják/hiszik az emberek.
Nagyon jó volt, köszönöm. Ezek szerint az őszibarack fát sem kellene metszeni? Várom a 2. részt.
Nagyon köszönöm!
Csodálatos ember, köszönjük!! Kérdés: miért nem szabad mulcsot tenni közvetlenül a törzshöz?
köszönöm, Iván!! nem tudom, kitől tanulhatnék ezen a szinten, ha Te nem csinálnál videókat... hálás vagyok érte, hogy megosztod a tudásodat. vagy még inkább: a szemléletedet!
This is awesome.
Mikor várható a 2. rész? :) Már nagyon kíváncsi vagyok, égek a vágytól, hogy tanulhassak. :)
Terem jól a fa alatt a szamóca?
Nagyon tanulságos elöadás. Az érdekelne hogy ha szeretnék egy meggyfát ültetni a kertembe akkor hol kell vennem a facsemetét hogy az itt látott buktatókat elkerüljem? Ha faiskolában veszem meg akkor vagy konténeres vagy szabad gyökerüt kapok, de mind a kettö megcsonkitott gyökerü lesz. Mi a megoldás? Köszönettel várom a válaszát Bács- kiskun megyéböl.
Már várom a következő részt! Megkérdezhetem, hogy az intro zene kitől ered?
Egy apró kérdés. Ha kinevelek egy palántát magról és saját magával oltom be akkor is sérül a gyökérzet?
Amikor már nekiestem a gyümölcsfáknak metszőollóval , a megfiatalítás reményében, van még esély a gyógyításra, ha többet nem metszem? Egyáltalán nem is kell, az elszáradt ágakok kívül vágni mondjuk egy idős fát? Most összezavarodtam. De elkezdtem a fák környezetét beültetni , lazítani, takarni én is , ahogy a videon látom. Köszönöm a segítséget!
Szárazabb levél is jó mulcsnak?
Mi lenne a legokosabb megoldás? Magról ültetni a gyümölcsfákat?
Igen! Azután oltani, ha szükség van rá.
Egy csomó kérdés megválaszolatlan maradt! Főgyökeres növényt vegyünk? Vagy magunk ültessünk el egy magot?
Jó kis videó. A mi kertünkben már 2 cseresznye, 1 mandula és sok meggy száradt ki. Szántott kert volt, 2 éve nincs szántva, egy részén lucerna van, nagy részén nyírom a füvet, valaki azt mondja a fa körül is nyírjam le, mert a gaz megöli a fát, valaki azt, hogy hagyjam meg, mert kiszárad a talaj. Nem valami jó a talaj, szürkés színű, ha esik olyan lesz, mint a beton. Kis részén mulcsolok és komposztálok, az egész kertre nincs időm, hagynám, hogy megoldja a természet, de látom ez még neki is sok. Remélem évről évre jobb lesz.
Ültess köréjük szárazságtűrő, tápanyagfelhalmozó növénytársakat! Csepegési vonalban lazítgasd a talajt és igenis mulcsold a környékét, ahogy csak tudod, időd, energiád engedi. Esővízgxűjtés....lejtőssé alakítani a talajt a fa körül.
Üdvözlöm és köszönöm az előadását, érthető, és élvezetes volt számomra! Lenne egy kérdésem, megköszönném, ha megtisztelne a válasszal, mégpedig: vettünk egy telket, amit két oldalról erdő övez. Találtam a széleken gyümölcsfákat, körte 3 db, cseresznye 2 db, de ezeken nincsen termés. A nagy diófa terem. Hogy lehet ez? Mit kell tennünk?
Köszönet az információért. Én is hagyom a kertet magától zöldülni. Azt vettem észre hogy évente más és más növények dominálnak.Van olyan tavasz hogy szinte csak a gyermekláncfű dominál, van hogy a fűfélék. Ilyenkor kicsit elragad a gondolat, hogy mi van ha kipusztult egyik-másik faj. Aztán ismét észre lehet venni hogy az időjárás befolyásolja a domináns növények megjelenését vagy eltűnését. Tömött homokos agyag talajunk van ezt próbálom majd mulcsozással lazítani és termővé tenni. Sajnos az istállótrágya nem elérhető így enélkül kell eredményt elérni.
Ajánlom az alomszék bevetését 👍🏻
Szoval az evenkenti metszes a fak eves trianonja... :'( ~~ Valoban rengeteg helytelen tudasunk van. Halas koszonet Gyulai Ivannak ezert a tanitasaert is.
most beugrott az az irredenta képeslap ahol Nagymagyarország egy fa lombját képezi
Ezt a tudást kellene a mai orvostudományba is átvezetni, és megszűnne az a sok anomália!
Köszönöm.
Netessen abbahagyni kérem szépen.
Miért hagyná abba?
Zöldségászat mikor lesz?
Tisztelettel kérdezném, az epret miért nem mulcsoljuk?
Az indákon az eperpalánták nem tudnak a földbe gyökeret verni, ha alámulcsolunk.
számíthatunk folytatásra?
A metszés ről legyen szives vidót készíteni ( cseresznye érdekel leginkább) köszönöm!
A metszés engem is érdekel. Mert az ökológiai intézet egy másik filmjében a metszés preferált, az itt elhangzottakban viszont nem.
Nagyon jó az előadás, köszönöm! Hozzátenném viszont, hogy az én diófáim mind magból nőttek, és nem kellett 8 évet várni, hogy teremjenek. Kb 5 éven belül teremtek, bár nem mind. A terület száraz, karsztos.
Hogy kell majd később gondozni a talajt ? Eper meg egyebek!?
Köszönöm Szépen!!!
Miért?
ez miért nem nyilvános?? csak fb-n találtam rá
youtube-on van feltöltve! Nyilvános. Természetes gyümölcsészet / 1. rész
@@portaeszaki9265 most már az! De a "premier előtti" vetítésben még nem volt nyilvános. :)
@@csabamatisz3715 igen
Köszönöm szépen
Itt akkor sem füvetnyírni sem kaszálni nem szabad? És birka?
A fa körül ültetett társ növényeket a birka ki fogja kerülni?...csak kérdezem?