Dzieki za materiał bo nie miałem świadomości o ładowaniu akumulatora przez alternator w hondzie. Tym bardziej się cieszę że mój akumulator ładowałem prostownikiem minimum raz w roku :)
Tydzień temu ładowałem akumulator w moim dusterze ładowarką stef-pol 516m na najniższym napięciu 14,6v. Po odłączeniu mialem 13,1 V napięcie a po 5 dniach postoju auta miałem napięcie 12,92V. Tutaj po ładowaniu 12,4v szału nie ma...identyczny system inteligentnego ładowania jest także w dacii..utrzymuję akumulator na poziomie 70% naładowania. W 2022 roku sprzedałem civika i kupiłem dacię i ja u siebie w mojej hondzie civic salonowej z 2016 roku musiałem wymienić akumulator po 3,5 roku eksploatacji ( pewnie także był akumulator notorycznie niedoładowywany). Szczęśliwego nowego 2023 roku!:).
@@fixanddrive nie nie..moje auto ma około 7 miesięcy i to było takie podładowanie tylko " konserwujące"...po ponad 2 tygodniach postoju podpiąłem multimetr..pokazało mi 12,3 V więc pod ładowarkę podpiąłem aby aku się nie zasiarczał. U mnie świeżynka aku z 2022 roku:)
Hej! Mogę Pana pocieszyć i uspokoić, ale to na koniec :D. Mam dokładnie taką samą Hondę i też dochodziłem z trudem do tego jak ten system działa. Też robię codzienne krótkie trasy do pracy, sklepu itp. U mnie akcja zaczęła się jesienią 21r. Pierwszy objaw - kontrolka systemu START/STOP, no to miernik w ruch i sprawdzanie ładowania i akumulatora. Ładowanie akurat było (pewnie na światłach - wtedy nie wiedziałem jak to działa), ale akumulator był jeszcze fabryczny (ośmioletni) no to decyzja prosta, wymiana. Problem zniknął aż do jesieni 22r. - znowu kontrolka START/STOP. Początkowo pomyślałem, że akumulator do d.. ale w sklepie zmierzono go dokładnie i parametry miał wzorowe, ale wtedy pierwszy raz zauważyłem problemy z ładowaniem. Zaczęło się sprawdzanie alternatora. Wszystko wzorowo. Na szczęście zanim doszło do regeneracji, czy też wymiany alternatora, to znalazłem dobrego elektryka samochodowego, który uświadomił mnie o istnieniu systemu ECM. To tylko tak pozornie strasznie wygląda i gdyby nie kontrolka START/STOP to zapewne bym nawet nie zauważył, że coś takiego dziwnego z ładowaniem ma miejsce. Udało mi się też skontaktować z poprzednim właścicielem mojej Hondy (jeździł nią prawie 8 lat, też robił krótkie trasy i nie wymienił akumulatora ani razu) i powiedział mi, że w serwisie powiedzieli, że po prostu system STSRT/STOP jest bardzo czuły i żeby nie zwracać na niego uwagi o ile kontrolka nie zgaśnie i zawsze gasła. Powiedział, że nigdy nie miał problemów z uruchomieniem silnika. Co ciekawe kupiłem też identyczny woltomierz od Baseusa i o mało zeza nie dostałem od gapienia się na niego jednym okiem :D Ostatecznie zauważyłem, że ładownie pojawia się też bez włączonych świateł i nawet na krótkich trasach. Tak myślę, że skoro poprzedni właściciel przejeździł 8 lat na jednym akumulatorze i zrobił zaledwie 60 tys. km przebiegu, to chyba to się jednak sprawdza. Pozdrawiam!!!
Mam honde jazz z 2011 roku, mam obecnie drugi aku od nowości również kupiony w ASO, nie mam żadnego start-stopu a być może Pana zadziwię...ale również mam "Inteligentne ładowanie", jeżdżę w ciągu dnia również krótkie odcinki ok.4,5 km...a aku działa bez zarzutu...wartości na voltomierzu również analogiczne jak u Pana...także może nie takie złe te "mądre ładowanie" 😉
Witam, Wszystkiego dobrego w nowym roku dla wszystkich stałych widzów tego kanału! :) U mnie wymiana aku po okolo 4 latach ( honda CRV 2016 benzyna 2.0)pierwszy to był oryginalny aku. Jazda 90% miasto. Teraz rozumie, dlaczego tak się stało. Dla mnie to mały skandal z tym ładowaniem inteligentnym. Poprzednio bylem właścicielem Škoda Octavii 1.8t. Ten sam styl jazdy (większość miasto) i aku Varta wytrzymał ponad 12 lat! @Fix czy możesz prosze podac model tego woltomierza do zapalniczki? Może bylo wcześniej, ale przegapiłem. Dziękuje poz z londynu.
@@fixanddrive To nie jest takie złe. Przez 4 lata użytkowania, powiedzmy że 0,5 litra na 100km mniej spala paliwa przez słabsze ładowanie. Jak policzysz oszczędności na paliwie to pewnie starczyło by na 10 akumulatorów. Kolejna sprawa sprawdź jakie natężenie prądu pobiera twoja ,,elektrownia,, podczas wyłączenia silnika. Elektrownia mam na myśli, kamerki, odstraszacz kun, android itp. Jestem pewien że przekracza pewnie 3 krotnie tyle ile zaleca producent, to też ma kluczowe znaczenie dla żywotności akumulatora.
Ja cały czas jeżdżę na (auto) światłach, (cr-v2013) też krótkie trasy, światła same się włączają i wyłączają, załączają się już wcześniej po otwarciu auta z kluczyka np. jak jest ciemno no i świeca jeszcze chwilę po zamknięciu auta, co ciekawe przy odpalaniu samochodu światła ciągle świeca i choćby na chwilę nie mrugną
u mnie w hondzie jazz 2014 ładuje caly czas 14,3v bez wzgledu na swiatla ,mam podobną ładowarkę z woltomierzem .Przyznam szczerze ze pierwszy raz widze taką sytuację ze przy włączonym silniku alternator nie ładuje
@@fixanddrive nie mam star stop.A co do twojego akumulatora to powinien miec wyzsze napiecie ok12,4 v w spoczynku tym bardziej ze tyle go ładowałes.zobacz ze w mazdzie masz bez ladowania 12,5
@@fixanddrive To kitajce dali dupy. Accord VII też ładuje z wyłączonymi światłami. Mógłbyś zdradzić czym jeździ Ci się lepiej CX3 czy CRV'ką? Będę stał przed podobnym wyborem między CX5 a CRV. Widzę, że mazda naprawde się stara.
@@dawidlee-van-dowsky2184 Jeździ się lepiej Mazdą, Honda porządniej zrobiona. Ale Mazda głośniejsza. Za to Mazda zrywniejsza, tam jak natychmiastowa reakcja na gaz. Mazda oszczędniejsza. Ale Mazda to i owo ma made in China. Honda prawie wszystko Made in Japan. Mazda ma fajniejszy układ kierowniczy Mazda ma o wiele lepsze hamulce. Choć CRV 2.2 też ma lepsze. Benzynę 2.0 olali.
U mnie audi z 2002 roku czasem miala ladowanie 13,5 czasem 14,2 do 14,4, żeby było ciekawiej alternator po regeneracji, na stole parametry miał książkowe osobiscie widzialem ale fakt akumulator byl nowy i nie mialem problemu z niedoładowaniem czy cos
Nie wiem czy czasem Audi z tego okresu nie miały kompensacji temperaturowej napięcia tak żeby w upał nie przegrzewać akumulatora a w zimne dni podwyższać napięcie dla podniesienia skuteczności ładowania, która spada wraz z temperaturą i na mrozie wskazane ładować wyższym napięciem. Też się kiedyś zdziwiłem że w upały ładował koło 13.6-13.9V ale jak się zrobiło chłodno to potrafi 14,4V przekraczać. A już myślałem że mogę mieć problem z głównym kablem prądowym.
Wszytko jest ok. Nie trzeba być takim nawiedzonym bo japońskich inżynierów nie poprawisz, nie ładuje bo niema takiej potrzeby ponieważ dopiero co go naładowałeś prostownikiem. Ja sprawdzałem u siebie taki sam po nocy miał 12.2 przy rozruchu 10.4 i normalnie bez świateł i klimy podawał 14,4 bo taka potrzeba w tym momencie.
Kiedyś się mówiło,że gęstość elektrolitu jest przybliżona do wielkości napięcia, więc jeśli na zaciskach mamy 12.5V gęstość w przybliżeniu wynosi 1.25g/cm3, 12.9 V to około 1.29g/cm3 - twój aku zatem za bogato naładowany nie jest, albo już kondycja nie ta i czas na nowy, no i warto rozważyć czy regulator napięcia nie jest padnięty bo nie chce mi się wierzyć w tą "ekologię" i to w aucie ze start stopem. Dzięki i pozdrawiam.
Takie ladowanie raz 14 raz 12 to jest prosta droga do rozwalenia aku. Aku powinien miec minimum 12,6 V po nocy jesli jest inaczej to albo niedoladowany albo juz slaba kondycja
@@tomaszszary3253 po pierwsze napieciem 14 woltow nie da sie przeładować aku, drugie żeby non stop ladowac to trzeba by jezdzi autem dobę, trzecie kiedys w aucie byl prosty regulator i aku wytrzymywaly lata dzis inteligentne ladowanie i bateria po dwoch latach do recyklingu
12,2V nie ładuje akumulatora. Aby aku był ładowany to napięcie powinno być na poziomie 14,4-14,5V. Druga sprawa to taka, że w zapalniczce napięcie może być niższe niż na słupkach akumulatora ze względu na spadek napięcia spowodowanej długością przewodów. Ja bym sprawdził to ładowanie bo wg mnie ewidentnie jest coś nie tak. Sprawdzałem jak to wygląda w CRV 5-gen z 2018 roku. Niezależnie od tego czy światłą włączone czy wyłączone, czy auto-stop włączony czy wyłączony napięcie ładowania po odpaleniu auta wynosi 14,5V na słupkach akumulatora.
Może być podobnie jak w tej CRV jeśli to nowszy model. Mam też Jazza III 2009 i tam ładowanie działa normalnie mimo inteligentnego systemu (może to jest jego stara wersja). Alternator ładuje dłużej i częściej i to po 14.5V. Napięcie spoczynkowe na podłączonej instalacji utrzymuje się powyżej 12.6V a akumulator YUASA YBX5054 40Ah ma już 4 lata.
@@fixanddrive mierzyłem zwykłym miernikiem, na aku też mam ten system inteligentnego ładowania. Zainteresowane się tym tematem podczas ostatnich mrozów bo auto słabo odpalało rano.
Szkoda że nie sprawdziłeś systemu Start Stop. W sumie to napięcie spoczynkowe było takie samo jak wieczorem - 12,5 V. To chyba dobrze trzyma. Może powinien mieć więcej jakiś 12,8 może ,9 (ale przecież nie jest nowy) ale nic nie stracił przez noc. Ktoś mi kiedyś tłumaczył że inteligentne ładowanie polega na tym, że jak aku nie potrzebuje to go altek nie ładuje. Ty miałeś właśnie aku naładowany więc napięcia ładowania małe, jak włączysz światła i następuje duży pobór prądu, to altek bierze się do roboty. Teraz trzeba czekać aż aku będzie liche żeby sprawdzić czy to prawda. No bo wówczas altek powinien pracować tak żeby naładować słaby aku. Zapowiada się ciekawa seria. 😁👍
Muszę coś dodać: W tym całym zamieszaniu zapomniałeś że napięcie aku masz na Seicane. Obejrzałem raz jeszcze filmik "śnieg -12 krótka trasa" a tam tuż po odpaleniu masz napięcie 13,8V. Więc chyba nie trzeba włączać świateł. Trzeba obejrzeć poprzednie filmy. Być może teoria że altek ładuje jak aku jest słaby, miała by sens.
Hyundai też tak ładuje jak Honda, na dziennych światłach jak będziesz hamował silnikiem np. z górki to ładowanie wtedy będzie 14,7 . Te nowsze auta tak mają. Pozdro
To nie jest takie głupie jak wszyscy piszą. Przy słabych silnikach odłączenie ładowania dodaje mocy, naprawdę jest to odczuwalne. Sprawdzałem to kiedyś na silniku 1.2 w Punto. Jeżeli silnik spala powiedzmy 0,5 l mniej na 100km to oszczędności na paliwie przez 4-5 lat to mamy 10 nowych akumulatorów. Oczywiście obliczenia ,,z tyłka,, ale mniej więcej tak to wygląda :)
Daj alternator do serwisu albo regulator źle działa albo akumulator uszkodzony że blokuje ładowanie. Ja przez kilka lat się nie dotykam w obu samochodach-Nidy nie ładuje aKu
Bo jest inteligetne drenowanie portfela.Wszystko masz wyliczone w fazie projektu.Tak się dzieje w motoryzacji .Nie tylko w Hondzie.Jak chcesz sobie dokładnie sprawdzić ładowanie to sprawdź sobie bezpośrednio z alternatora ile wychodzi z ,,fabryki prądu,,
Sprawdzałem. Jak inteligentne ładowanie wkracza do akcji, to alternator a nie czujnik prądowy obniża napięcie. Czyli bezpośrednio z altka wychodzi też 12.5V ruclips.net/video/e6NJf3sg66Y/видео.html
Dzieki za materiał bo nie miałem świadomości o ładowaniu akumulatora przez alternator w hondzie. Tym bardziej się cieszę że mój akumulator ładowałem prostownikiem minimum raz w roku :)
Tydzień temu ładowałem akumulator w moim dusterze ładowarką stef-pol 516m na najniższym napięciu 14,6v. Po odłączeniu mialem 13,1 V napięcie a po 5 dniach postoju auta miałem napięcie 12,92V. Tutaj po ładowaniu 12,4v szału nie ma...identyczny system inteligentnego ładowania jest także w dacii..utrzymuję akumulator na poziomie 70% naładowania. W 2022 roku sprzedałem civika i kupiłem dacię i ja u siebie w mojej hondzie civic salonowej z 2016 roku musiałem wymienić akumulator po 3,5 roku eksploatacji ( pewnie także był akumulator notorycznie niedoładowywany). Szczęśliwego nowego 2023 roku!:).
Ile lat ma aku? Przeżył całkowite rozładowanie?
@@fixanddrive nie nie..moje auto ma około 7 miesięcy i to było takie podładowanie tylko " konserwujące"...po ponad 2 tygodniach postoju podpiąłem multimetr..pokazało mi 12,3 V więc pod ładowarkę podpiąłem aby aku się nie zasiarczał. U mnie świeżynka aku z 2022 roku:)
Chłopaki mówili, ze 15A to za dużo na takie akumulatory.
@@fixanddrive bardzo możliwe
Nie wiem czy była resetowana i nie wiem czy jest taka potrzeba. Ktoś pisał, że sterownik sam do tego dochodzi.
Hej! Mogę Pana pocieszyć i uspokoić, ale to na koniec :D. Mam dokładnie taką samą Hondę i też dochodziłem z trudem do tego jak ten system działa. Też robię codzienne krótkie trasy do pracy, sklepu itp. U mnie akcja zaczęła się jesienią 21r. Pierwszy objaw - kontrolka systemu START/STOP, no to miernik w ruch i sprawdzanie ładowania i akumulatora. Ładowanie akurat było (pewnie na światłach - wtedy nie wiedziałem jak to działa), ale akumulator był jeszcze fabryczny (ośmioletni) no to decyzja prosta, wymiana. Problem zniknął aż do jesieni 22r. - znowu kontrolka START/STOP. Początkowo pomyślałem, że akumulator do d.. ale w sklepie zmierzono go dokładnie i parametry miał wzorowe, ale wtedy pierwszy raz zauważyłem problemy z ładowaniem. Zaczęło się sprawdzanie alternatora. Wszystko wzorowo. Na szczęście zanim doszło do regeneracji, czy też wymiany alternatora, to znalazłem dobrego elektryka samochodowego, który uświadomił mnie o istnieniu systemu ECM. To tylko tak pozornie strasznie wygląda i gdyby nie kontrolka START/STOP to zapewne bym nawet nie zauważył, że coś takiego dziwnego z ładowaniem ma miejsce. Udało mi się też skontaktować z poprzednim właścicielem mojej Hondy (jeździł nią prawie 8 lat, też robił krótkie trasy i nie wymienił akumulatora ani razu) i powiedział mi, że w serwisie powiedzieli, że po prostu system STSRT/STOP jest bardzo czuły i żeby nie zwracać na niego uwagi o ile kontrolka nie zgaśnie i zawsze gasła. Powiedział, że nigdy nie miał problemów z uruchomieniem silnika. Co ciekawe kupiłem też identyczny woltomierz od Baseusa i o mało zeza nie dostałem od gapienia się na niego jednym okiem :D Ostatecznie zauważyłem, że ładownie pojawia się też bez włączonych świateł i nawet na krótkich trasach. Tak myślę, że skoro poprzedni właściciel przejeździł 8 lat na jednym akumulatorze i zrobił zaledwie 60 tys. km przebiegu, to chyba to się jednak sprawdza. Pozdrawiam!!!
Fix zmieniał aku na nowy
@@zbyszekbenek1728 Nie wiedziałem że 4 letni akumulator oznacza nowy akumulator.
Witaj, i jak temat rozwiązałeś? Co zrobił elektryk przy ECM?
Mam honde jazz z 2011 roku, mam obecnie drugi aku od nowości również kupiony w ASO, nie mam żadnego start-stopu a być może Pana zadziwię...ale również mam "Inteligentne ładowanie", jeżdżę w ciągu dnia również krótkie odcinki ok.4,5 km...a aku działa bez zarzutu...wartości na voltomierzu również analogiczne jak u Pana...także może nie takie złe te "mądre ładowanie" 😉
Witam, Wszystkiego dobrego w nowym roku dla wszystkich stałych widzów tego kanału! :)
U mnie wymiana aku po okolo 4 latach ( honda CRV 2016 benzyna 2.0)pierwszy to był oryginalny aku. Jazda 90% miasto. Teraz rozumie, dlaczego tak się stało. Dla mnie to mały skandal z tym ładowaniem inteligentnym.
Poprzednio bylem właścicielem Škoda Octavii 1.8t. Ten sam styl jazdy (większość miasto) i aku Varta wytrzymał ponad 12 lat!
@Fix czy możesz prosze podac model tego woltomierza do zapalniczki? Może bylo wcześniej, ale przegapiłem. Dziękuje poz z londynu.
Gdyby nie było ładowania to byś miał 10 Volt po kilku minutach jazdy a nie 12,2. Akumulator jest cały czas ładowany tylko mniejszym napięciem.
Tak, mam tę świadomość. Ale to za mało. W każdym normalnym aucie pełne ładowanie jest cały czas.
@@fixanddrive To nie jest takie złe. Przez 4 lata użytkowania, powiedzmy że 0,5 litra na 100km mniej spala paliwa przez słabsze ładowanie. Jak policzysz oszczędności na paliwie to pewnie starczyło by na 10 akumulatorów. Kolejna sprawa sprawdź jakie natężenie prądu pobiera twoja ,,elektrownia,, podczas wyłączenia silnika. Elektrownia mam na myśli, kamerki, odstraszacz kun, android itp. Jestem pewien że przekracza pewnie 3 krotnie tyle ile zaleca producent, to też ma kluczowe znaczenie dla żywotności akumulatora.
@@tomaszszary3253 Muszę pojeździć Mazdą z tym woltomierzem. Prawdopodobnie jest 14V cały czas.
@@tomaszszary3253 Jak ktoś nie rozróżnia natężenia od napięcia to absolutnie niech się nie dotyka elektryki samochodowej :)
Ja cały czas jeżdżę na (auto) światłach, (cr-v2013) też krótkie trasy, światła same się włączają i wyłączają, załączają się już wcześniej po otwarciu auta z kluczyka np. jak jest ciemno no i świeca jeszcze chwilę po zamknięciu auta, co ciekawe przy odpalaniu samochodu światła ciągle świeca i choćby na chwilę nie mrugną
Nowy Jazz i alternator wali cały czas 14.5V nie ważne czy światła cze zero obciążenia.
u mnie w hondzie jazz 2014 ładuje caly czas 14,3v bez wzgledu na swiatla ,mam podobną ładowarkę z woltomierzem
.Przyznam szczerze ze pierwszy raz widze taką sytuację ze przy włączonym silniku alternator nie ładuje
Też jestem zdziwiony. A chłopaki piszą, że to norma np w Civic odkąd jest start-stop. Masz start-stop?
@@fixanddrive nie mam star stop.A co do twojego akumulatora to powinien miec wyzsze napiecie ok12,4 v w spoczynku tym bardziej ze tyle go ładowałes.zobacz ze w mazdzie masz bez ladowania 12,5
12,2 to ładowania nie ma :) coagnie z akumulatora. Może laduje jak hamujesz silnikiem?
W moim SuperBie 2 też zauważyłem że przy większym obciążeniu szybciej aku jest doładowany niż w bez odbiorników.
Na włączonych paskach led też nie ładuje?
Nie. Tylko na mijania i długich.
@@fixanddrive To kitajce dali dupy. Accord VII też ładuje z wyłączonymi światłami.
Mógłbyś zdradzić czym jeździ Ci się lepiej CX3 czy CRV'ką?
Będę stał przed podobnym wyborem między CX5 a CRV. Widzę, że mazda naprawde się stara.
@@dawidlee-van-dowsky2184 Jeździ się lepiej Mazdą, Honda porządniej zrobiona.
Ale Mazda głośniejsza.
Za to Mazda zrywniejsza, tam jak natychmiastowa reakcja na gaz.
Mazda oszczędniejsza.
Ale Mazda to i owo ma made in China. Honda prawie wszystko Made in Japan.
Mazda ma fajniejszy układ kierowniczy
Mazda ma o wiele lepsze hamulce. Choć CRV 2.2 też ma lepsze. Benzynę 2.0 olali.
@@fixanddrive Dziękuję za tak szczegółową odpowiedź. Mam sentyment do hondy ale patrząc na te niedoróbki nabiera mnie chęć spróbowania czegoś innego.
U mnie audi z 2002 roku czasem miala ladowanie 13,5 czasem 14,2 do 14,4, żeby było ciekawiej alternator po regeneracji, na stole parametry miał książkowe osobiscie widzialem ale fakt akumulator byl nowy i nie mialem problemu z niedoładowaniem czy cos
Nie wiem czy czasem Audi z tego okresu nie miały kompensacji temperaturowej napięcia tak żeby w upał nie przegrzewać akumulatora a w zimne dni podwyższać napięcie dla podniesienia skuteczności ładowania, która spada wraz z temperaturą i na mrozie wskazane ładować wyższym napięciem. Też się kiedyś zdziwiłem że w upały ładował koło 13.6-13.9V ale jak się zrobiło chłodno to potrafi 14,4V przekraczać. A już myślałem że mogę mieć problem z głównym kablem prądowym.
Wszytko jest ok. Nie trzeba być takim nawiedzonym bo japońskich inżynierów nie poprawisz, nie ładuje bo niema takiej potrzeby ponieważ dopiero co go naładowałeś prostownikiem. Ja sprawdzałem u siebie taki sam po nocy miał 12.2 przy rozruchu 10.4 i normalnie bez świateł i klimy podawał 14,4 bo taka potrzeba w tym momencie.
Porzuciłbym zajmowanie się tematami dot. prądu.
Start, stop, można wyłączyć na stałe?
Nie, chyba, że jakiś spec od tuningu to zrobi.
Zrób test jak elektryka pokładowa wpływa na chwilowe spalanie w hondzie
Kiedyś się mówiło,że gęstość elektrolitu jest przybliżona do wielkości napięcia, więc jeśli na zaciskach mamy 12.5V gęstość w przybliżeniu wynosi 1.25g/cm3, 12.9 V to około 1.29g/cm3 - twój aku zatem za bogato naładowany nie jest, albo już kondycja nie ta i czas na nowy, no i warto rozważyć czy regulator napięcia nie jest padnięty bo nie chce mi się wierzyć w tą "ekologię" i to w aucie ze start stopem. Dzięki i pozdrawiam.
Takie ladowanie raz 14 raz 12 to jest prosta droga do rozwalenia aku. Aku powinien miec minimum 12,6 V po nocy jesli jest inaczej to albo niedoladowany albo juz slaba kondycja
@@tomaszszary3253 po pierwsze napieciem 14 woltow nie da sie przeładować aku, drugie żeby non stop ladowac to trzeba by jezdzi autem dobę, trzecie kiedys w aucie byl prosty regulator i aku wytrzymywaly lata dzis inteligentne ladowanie i bateria po dwoch latach do recyklingu
Jeśli masz alergię na ASO, to może na forum użytkowników Hondy otrzymasz jakieś wskazówki.
Najlepiej jakby mi ktoś wyłączył start-stop programowo. W Hondzie tego nie zrobią.
12,2V nie ładuje akumulatora. Aby aku był ładowany to napięcie powinno być na poziomie 14,4-14,5V. Druga sprawa to taka, że w zapalniczce napięcie może być niższe niż na słupkach akumulatora ze względu na spadek napięcia spowodowanej długością przewodów. Ja bym sprawdził to ładowanie bo wg mnie ewidentnie jest coś nie tak.
Sprawdzałem jak to wygląda w CRV 5-gen z 2018 roku. Niezależnie od tego czy światłą włączone czy wyłączone, czy auto-stop włączony czy wyłączony napięcie ładowania po odpaleniu auta wynosi 14,5V na słupkach akumulatora.
Robiłem porównanie tego woltomierza z miernikiem. Praktycznie to samo.
ruclips.net/video/_pTE4IQw0aw/видео.html
Wydaje mi się, że kiedyś w tym radiu z Androidem widziałem wskazanie napięcia.
Nawet nie chcę sprawdzać jak jest w najnowszym Jazie żeby się nie stresować :)
poki odpala to nie ma co o tym tyle myslec .jak nie odpali na mrozie to mozna sie zastanawiac
Może być podobnie jak w tej CRV jeśli to nowszy model. Mam też Jazza III 2009 i tam ładowanie działa normalnie mimo inteligentnego systemu (może to jest jego stara wersja). Alternator ładuje dłużej i częściej i to po 14.5V. Napięcie spoczynkowe na podłączonej instalacji utrzymuje się powyżej 12.6V a akumulator
YUASA YBX5054 40Ah ma już 4 lata.
Dlaczego jeździsz bez świateł?
Jeżdżę na DRL , nie na mijania w dzień.
@@fixanddrive ok.w zimę używaj normalnych świateł
W nowej Dacii Sandero jest to samo.
Masz woltomierz i widzisz to samo?
@@fixanddrive mierzyłem zwykłym miernikiem, na aku też mam ten system inteligentnego ładowania. Zainteresowane się tym tematem podczas ostatnich mrozów bo auto słabo odpalało rano.
akumulator cały czas jest nie naładowany, ostatnio sprawdziłem napięcie na postoju i było równe 12 V
Szkoda że nie sprawdziłeś systemu Start Stop. W sumie to napięcie spoczynkowe było takie samo jak wieczorem - 12,5 V. To chyba dobrze trzyma. Może powinien mieć więcej jakiś 12,8 może ,9 (ale przecież nie jest nowy) ale nic nie stracił przez noc.
Ktoś mi kiedyś tłumaczył że inteligentne ładowanie polega na tym, że jak aku nie potrzebuje to go altek nie ładuje. Ty miałeś właśnie aku naładowany więc napięcia ładowania małe, jak włączysz światła i następuje duży pobór prądu, to altek bierze się do roboty. Teraz trzeba czekać aż aku będzie liche żeby sprawdzić czy to prawda. No bo wówczas altek powinien pracować tak żeby naładować słaby aku. Zapowiada się ciekawa seria. 😁👍
Muszę coś dodać:
W tym całym zamieszaniu zapomniałeś że napięcie aku masz na Seicane.
Obejrzałem raz jeszcze filmik "śnieg -12 krótka trasa" a tam tuż po odpaleniu masz napięcie 13,8V. Więc chyba nie trzeba włączać świateł. Trzeba obejrzeć poprzednie filmy. Być może teoria że altek ładuje jak aku jest słaby, miała by sens.
Seicane źle pokazuje, zaniża
Robiłem test ładowania w Maździe. Naładowałem aku na maxa i cały czas ponad 14V.
@@fixanddrive moim zdaniem Seicane powinien lepiej pokazywać bo ma informację przez kostkę ECU a gniazdo zapalniczki może mieć jakieś straty.
@@fixanddrive na dodatek masz przecież aplikacje torque.
Honda Civic ix 2012 światła dzienne 12.8 v .Światła mijania 14.4v start stop
Czyli ta sama "inteligenta" technologia.
Coś masz skopanie ładowanie w tej hondzie ja mam civica 2016 i ładowanie po odpaleniu jest 14.3 bez świateł
Co to za zdjęcie szczerbatego na miniaturce
To jest właśnie Pan Fix and drive
@@pewalkokos5039 hehehe mam nadzieję że nie 🙂
Hyundai też tak ładuje jak Honda, na dziennych światłach jak będziesz hamował silnikiem np. z górki to ładowanie wtedy będzie 14,7 . Te nowsze auta tak mają. Pozdro
To nie jest takie głupie jak wszyscy piszą. Przy słabych silnikach odłączenie ładowania dodaje mocy, naprawdę jest to odczuwalne. Sprawdzałem to kiedyś na silniku 1.2 w Punto. Jeżeli silnik spala powiedzmy 0,5 l mniej na 100km to oszczędności na paliwie przez 4-5 lat to mamy 10 nowych akumulatorów. Oczywiście obliczenia ,,z tyłka,, ale mniej więcej tak to wygląda :)
Mydle że każdy elektryk bez problemu przywróci NORMALNE!!! ładowanie, wystarczy wstawić standardowy regulator alternatora .
Haha. Dupa. Mam accorda 8 z tym silnikiem I normalnie na postoju 14.5v
accord 2.4 vii normalnie 14.3-4
A macie ten moduł od kontroli ładowania na na klemie? Macie start stop?
@@fixanddrive nie .
Civic ix 2012 start stop akumulator wytrzymał 10 lat i przebieg 191tys
Daj alternator do serwisu albo regulator źle działa albo akumulator uszkodzony że blokuje ładowanie. Ja przez kilka lat się nie dotykam w obu samochodach-Nidy nie ładuje aKu
Wszystko ok. Tak jest w Hondach.
Bo jest inteligetne drenowanie portfela.Wszystko masz wyliczone w fazie projektu.Tak się dzieje w motoryzacji .Nie tylko w Hondzie.Jak chcesz sobie dokładnie sprawdzić ładowanie to sprawdź sobie bezpośrednio z alternatora ile wychodzi z ,,fabryki prądu,,
Sprawdzałem. Jak inteligentne ładowanie wkracza do akcji, to alternator a nie czujnik prądowy obniża napięcie. Czyli bezpośrednio z altka wychodzi też 12.5V ruclips.net/video/e6NJf3sg66Y/видео.html
A któż to wymyslił🙈
Słabo,jest zasiarczony. 2 km do szkoły i sklepu mówi wszystko.
Myślę, że odżył mimo wszystko. Zobaczymy jak juto zapali. Nie będę go ładował dziś.