Ciekawostka. Czego Rockefeller wam nie powie to że, Ignacy Łukasiewicz już w 1852 roku destylował ropę naftową w Polsce. Mamy w Jaśle tablice pamiątkową, która przypomina, o tym, że to on wynalazł i skonstruował pierwszą lampę naftową (1853 rok, zapalono ją w Gorlicach) i założył destylarnię ropy naftowej niedaleko Jasła (1856 rok)
W moim motocyklu silnik konstrukcyjnie pamięta przełom lat 80/90 i z powodzeniem od długiego czasu stosuję w nim półsyntetyczny olej do motocykli właśnie z Jasła: silnik, skrzynia i mokre sprzęgło pracują wzorowo, oleju nie ubywa i pomiędzy wymianami nie muszę go uzupełniać, w stosunku do odpowiedników renomowanych producentów kosztuje niewiele, przy odrobinie szczęścia i promocji poniżej 20zł/l. I nie sądzę, aby ktokolwiek przy zdrowych zmysłach podrabiał go więc mam pewność, że moja Honda pracuje na oleju motocyklowym a nie do ciągników czy kosiarek do trawy.
Mało tego Łukasiewicz zaprosił do siebie Rockefellera i udostępnił mu opracowane przez siebie technologie za darmo:" By pracowały dla dobra ludzkości". Za to jego potomek odwdzięczył się Nam drenując gospodarkę po PRL po odzyskaniu "wolności" po 1989. Na spotkaniu Jaruzeslki-Rokerfeller w maju 1985 roku ustalono przejęcie Polski przez nowego pana za bezkarność i profity dla ludzi reżimu.
Witam. Tak chcemy. Mnie interesują oleje silnikowe Full-Syntetic, które nie są półsyntetykami. Chodzi mi głównie o lanie oleju PEŁNEGO syntetyka 5W40 do silnika, który to silnik jest od 2000r. w modelach aut, a producent zalecał 5W30. Jednak w książeczce auta dozwala producent lać 5W40 w rejonach świata o wysokich temperaturach (rejony krajow Morza Śródziemnego). Były u nas w Polsce upały powyżej +35'C i jazda autem po Polsce powodowała częstsze załączanie się termostatu (wymiany oleju 5W30 co 10 tyś.). Dlatego zastosowałem olej 5W40 i jest lepiej. Co do oleju do pompy (japońskiej) wspomagania kierownicy. W Escort-cie '94 był mineralny, a wlałem pełen syntetyk. Kierownica o niebo lepiej pracowała i jednym palcem bardzo lekko się kierowało mi (2009-2011) - potem auto dostał brat cioteczny. Tranmax E (mineralny) na Transmax Z (syntetyczny) - nie miała wycieków pompa przez lata. Tylko przez 1sze 3y miesiące potrafiła pocić się i co miesiąc dolewalem po ok pół kieliszka. Potem już nie dolewalem. Podkreślam, pociła się, a nie ciekło. Olej silnikowy leje od lat Castrol Profesjonal do Mondka 2001r. 2.0 TDDi 115/116KM (kombi) (5,5L) co 10 tyś. lub 2a razy na rok jeśli więcej niż 12 tyś. rocznie robię (przed Wielkanocą i przed Świętem Zmarłych) lub raz na rok jak poniżej 5 tyś. rocznie robię autem. Od ok 2017 roku przeszedłem z 5W30 (Castrol Profesjonal/Ford) na 5W40 Castrol Profesjonal (Ford baniek już nie widzę od lat). Silnik miał 2a płukania w wieku 17 lat i 18 lat (płukanie jedno z 3ch 10 minutowych płukań na jałowym na postoju - między płukania mi 5h-6h - dzień jedno płukanie silnika 3y-krotne po 10 min.). Autu wymieniłem wydech i oczyściłem turbo, EGR, i inne doloty w koło silnika i silnik był żwawszy przez ok miesiąc do 1,5 miesiąca i wróciło wszystko do zwykłej jazdy po ok 2 m-cach (zapychały się masełkiem czarnym dolotyod przodu silnika (k wtrysków ten plastik) oraz znowu zapycha się kat. Ehhh... Kat-a czyściłam 2ma polami i przedmuchiwalem powietrzem sprężonym na niskim ciśnieniu powietrza by nie połamać porcelany w środku kat-a. Ta pseudo ekologia to jedno wielkie gów.o - ściema! Śmieją się z nas - sami tego chcemy i tym jeździmy. ;) Zdrowia i powodzenia... Pozdro. Przemo (1979)
Właściciele starych japońców mają raczej inne zdanie o laniu 5w-40 zamiast 5w-30. Mimo, że -40 niby też jest dopuszczalne w instrukcji. Niby jest super, bo przestaje brać olej (jeśli bierze), ale kilka lat i stawiasz smugę za autem oraz nie nadążasz z dolewkami. Bo pierścienie stoją.
@@WIPI1979_przemo W moim przypadku "raz na rok" oznaczałoby "przy każdej zmianie oleju", bo jeżdżę akurat 10 tys. rocznie. Dlatego wolę 5W-30 bez płukanek. Aczkolwiek musiałem zrobić ich mnóstwo żeby wrócić do 5W-30. Przez pewien czas było nawet pogorszenie dymienia. Teraz raczej żadnych płukanek nie potrzebuję - nie upalam, nie cisnę na zimnym, po mieście prawie nic (tylko tyle żeby wydostać się na trasę, a do sklepu mam blisko z buta), spokojnie jeżdżę i zmieniam regularnie. A że trochę trzeba dolać... no trzeba... cenowo taniej niż płukanka. W japońcach instrukcje mówiły o 5W-30 już 30 lat temu, czyli jeszcze zanim zaczęli cisnąć na zmniejszanie oporów -> ograniczanie spalania, więc zakładam że to cecha konstrukcyjna tych silników - że im nie szkodzi, a wręcz lepiej chodzą.
@@kapslaczek Mam silnik po plukankach i nie dolewam oleju, bo nie bierze oleju silnik w moim silniku (oczywiście śladowe ilości zawsze są brane). Z nagarem musimy walczyć bo winowajcą jest EGR (silnik łyka ciepłe spaliny).
@@WIPI1979_przemo Jak silnik zdrowy, a EGR sprawny, to raczej nie powinien przyczyniać się do zbyt wielkiego zasyfienia. EGR nie działa cały czas, tylko w określonych warunkach: silnik nagrzany + konkretny zakres obciążeń. Wtedy spaliny powinny być dość "suche" i zawierające stosunkowo mało niedopalonych węglowodorów, które mogłyby się osadzać. Chyba, że dużo krótkich tras - wtedy jest lipa. Oczywiście słyszałem, że są silniki bardziej zarastające. Ale czy monitorujesz spalanie? Chodzi mi o dokładnie liczenie spalania z rachunkiem i kalkulatorem w rękach, a nie "zalałem x-litrów, przejechałem x-kilometrów i wskazówka spadła mi do drugiej kreski". Czy sprawdzasz korekty wtrysków? Może masz podwyższone na którymś, bo któryś leje? Fordy łatwo się diagnozuje - jest darmowy program FORScan. Kabel praktycznie dowolny, ale zalecają cokolwiek na którymś z tych układów: STN1110, STN1170 lub STN2120.
Tak chcemy... A ja mam jeszcze od siebie dodatkową prośbę.. często się spotykam teraz z rozmowami o zmianach oleju fabrycznego np. 0W20 na 5W30.. parę słów o tym bardzo było by pomocne ponieważ jest mało info na ten temat. pozdrawiam
TAK - chcemy. Ze szczegółami jakie są dopuszczalne maksymalne temperatury oleju przy jeździe torowej, przy jeździe codziennej, miasto autostrada. Jaki jest naprawdę dobry olej np. 5w30 bez obaw o reklamę tylko co polecają fachowcy z doświadczeniem.
Dzięki za ten filmik, pozdrawiam z Kanady, ja używam tylko Amsoil full synthetic w czterech autach Toyota-0W20, Honda Civic, Ford Focis-5W20 i Ford Focus ST-5W30 wymieniam co 8000 km. Najlepszy olej na rynku, szczeże mówiąc jeżeli wymieniasz olej i filter co 6 miesięcy (8000km)nawet średniej jakości nie będziesz miał problemu z nagarem, dodatkowo na każdej misce olejowej (metalowej) mam magnesy na zewnątrz tuż przy śrubie spustowej które zbierają mikro metalowy kurz, możesz też dać je na filtrze jeżeli miska jest aluminiowa. Mgnesy używam już ponad 30 lat w autach i ciężarowkach nawet na skrzyniach biegów , mostach. Przed wymianą olejów na kanale odciągam magnes 🤫
No właśnie, Używałem Amsoil Signature Series 0W20 i zauważyłem że : 1. Olej ma duże ubytki z racji parowania i po 7000km trzeba literek dolać 2. Przy tych 7 tysiącach km silnik w tempomacie na prostej przy 120km/h pracuje 2dB głośniej co za tym idzie Twoje 8000 kilometrów jest blisko... Magnes neodymowy ale w korku spustowym skrzyni biegów mam wprasowany i jest to bezcenny patent z tej racji że tam nie ma filtra oleju. W silniku bardzo dobre są filtry Amsoila ale przy olejach takie jak używamy, przy olejach powyżej 5W30 mogą z racji dużej gęstości filtra być problemy z szybkim zatykaniem filtra i uruchomieniem jego obejścia-czytaj brak filtracji. W tym przypadku bardziej o d K&N bym brał filtr Odnośnie punktu 1 i 2 tych wad do 10'000 kilometrów nie ma olej 0W20 V firmy Castrol (ten w nowej szacie graficznej) Jeszcze to co pisze Amsoil na temat serii Signature że olej wytrzymuje 25 tysięcy ale mil to mz. bajki z mchu i paproci.... a miało być tak super
Michu!Dolewanie gestrzego oleju,bylo spowodowane tym ze w czasach komunizmu byl problem z czesciami do silnikow I wzw.z tym jesli komus przykladowo we fiacie zapalala sie kontrolka cisnienia oleju to wlanie gestrzego oleju powodowalo ze ona gasła.Te metode wykorzystywali to rowniez nieuczciwi handlarze np.maluchow w latach 90tych. Pozdrawiam
Tak, chcę. Sam robię w okręgowej stacji rozbiórki pojazdów, w dziale od silników i często widzę jak te silniki wyglądają od środka i jakie są w środku płyny(zgroza co da się tam znaleźć) i bardzo ciekawi mnie temat
Brawo kolejny piękny wykład jak tak dalej pójdzie zanim kupimy samochód trzeba bedzie zrobic doktorat na każdym poziomie bo cala świta pseudo nieuków bedzie naprawiac samochody a my bedziemy plakac i płacić ogladam pana filmy i wielki szacun za wiedzę którą sie dzielimy z widzami pozdrawiam
Kawa, las, M4K i dobry poranek zapewniony! Dziękuję naprawdę dobra robota z wyjaśnieniem tematu! Jak dla mnie powinniście robić wykłady w szkołach 😉👍👍🤟
Pierwsze oleje całkowicie syntetyczne, ale również paliwa syntetyczne produkowała III Rzesza do swoich pojazdów przynoszących pokój. Spowodowane było to srogimi zimami w czasie kampanii sowieckich, po 1941 roku (był problem z uruchamianiem silników na olejach mineralnych - Rosjanie rozpalali ogniska pod silnikami).
I tak zatarli Citroeny na froncie mimo pilnowania stanu oleju w silnikach ..tylko citroen zrobił Adolfom psikusa i obniżył miarkę oleju ,wiec było go za mało,po wojnie się przyznał i kazał poprawić miarkę w służbie cywilnej ..
Dzięki Tobie i takim materiałom czuje, że jestem o wiele mądrzejszy. Biorąc pod uwagę fakt, kiedy miałem pierwsze auto i to jak traktowałem eksploatacje, to niebo a ziemia. Pozdrawiam i czekam na następne materiały ☺️
Wiem, że komentarz jest dosyć długo po czasie publikacji, ale dobrze powiedziałeś, olej ma lepkość, klasyfikacja SAE mówi nam o lepkości oleju, nawet w kartach charakterystyki oleju mamy podaną lepkość oleju w 20 stopniach celcjusza jak i w 100 stopniach, a gęstość oleju nieznacznie zależy od temperatury, ponieważ gęstość opisuje nam tak naprawdę masę oleju w danej objętości.
Tak chcemy. Fajny film o tych olejach. Zastanawiam się jeżeli w obecnych czasach są upały powyżej +30 C to czy nie lepiej przejść na olej 5W-40. Mimo że producent zaleca 5W-30 ????. Fajnie by było zrobić o tym odcinek i rozwiać wszelkie wątpliwości. Pozdrawiam wszystkich.
Producenci przed wprowadzeniem silnika do sprzedaży bardzo dokładnie Przez długie lata go testują między innymi w Dolinie Śmierci i temperatury przekraczają 40 stopni. I na podstawie takich ekstremalnych testów potem wyznaczają jaki typ oleju ma być w tym silniku zastosowany na rynku. Co do zasady jajko nie powinno próbować być mądrzejszym od kury która go zniosła
@@avecezar7696 jak napisałem, jajko nie jest mądrzejszy od kurek. Chyba że chcę być przemądrzały. Jeżeli warunki jazdy Są trudniejsze niż przewidział producent dla długiego interwału to wtedy należy takie wymiany skrócić. Ale jeżeli się robi bardzo dużo kilometrów w relatywnie niedługim czasie to nie ma żadnej potrzeby skracania przebiegu. Chyba że silnik jest już bardzo złym stanie i błyskawicznie niszczy olej. Czyli w mocno zużytym silniku. Na przykład instrukcja obsługi piszą wyraźnie że jeżeli auto ma przewagę trudniejszych warunków czyli tak zwanej na przykład jazdy miejskiej to wówczas należy skrócić interwał wymiany o połowę. Czyli na przykład zamiast 15 000 km wymiana oleju co 7,500 km. Ale w określonych warunkach, po to żeby nie wymieniać oleju zbyt często ponieważ to też jest obciążenie nie tylko kosztów ale także ochrona środowiska. Co do zasady oleju powinno się zużywać jak najmniej.
Silnik działa w układzie zamkniętym chłodzenia o ustalonej wartości, powiedzmy 100- 115 °C . Póki nie przekroczy tych 115°C płynu chłodzącego, pracuje w założonej temperaturze, a jak przekroczy to płyn kipi i przerywa jazdę. Więc śmiało jeździj na W16 W20 czy W30 przy temperaturze 40-45°C po prostu szybciej łapie temp. roboczą.
Odnośnie nauki w szkołach o profilu techniczno- samochodowym, mechanicznym, rolniczo- mechanicznym itd... Jako stary już absolwent jednej z nich - mogę tylko potwierdzić, że tak - jako "eksponaty dydaktyczne" - służyły motory dolnozaworowe z Warszawy (albo Żuk smutek) M20, lub nowsze S21 - rozpołowione do celów dydaktycznych. To były jeszcze tzw. "Prace Dyplomowe" uczniów na zaliczenie - jeszcze z lat 80-tych lub 90- tych. A że te "eksponaty" były masywne, ładnie wykonane i na jeżdżących stelażach, to "kadra nauczycielska" - trzymała je jak "rekilwie"... Oczywiście, że potrzebne są nowe plany nauczania zawodu, nowe treści, nowe "eksponaty dydaktyczne", tyle że - tu wchodzimy już na temat reformy i sposobu finansowania szkolnictwa jako takiego, ale to w Polsce jest "temat rzeka", gdzie trudno odejść jest od byłej i bierzącej polityki...
Cześć, Polialfaolefiny (PAO) również pozyskuje się przez rafinację ropy: Sposób produkcji PAO jest dosyć skomplikowany i w efekcie drogi. W uproszczeniu są to bazy powstające w wyniku syntetyzacji gazu powstałego w wyniku rafinacji ropy naftowej
Mam merca w201 190d, nalotu ile to pojęcia nie mam, strzepam ze 1,5 mln, co ostatni właściciele lali też pojęcia nie mam. Po kupieniu wlałem najtańszy olej nowy filtr i płukankę, zlałem, dałem znowu nowy filtr i pół syntetyk 10w40, aktualnie jest na 5w40 firmy na V. Silnik chodzi jak złoto. Jeśli komu się silnik roszczenia po zmianie oleju znaczy się że ten silnik był złomem którego trzymały w kupię nagary.
@@krzysztofkozak617 takie komentarze mechaników dla mnie są nie dopuszczalne, nikt za darmo przy aucie nie robi to guzik powinno obchodzić co chcesz przy nim robić. Też nie raz tak słyszałem, panie ale to stare auto, opłaca się to panu? Chore. To powodzenia przy remoncie!
Michu a wiedziałeś że na rynek USA są krótsze interwały olejowe mimo tego że auto jeździ na tym samym oleju co w UE. Jak patrzyłem na swoje auto renault megane 4 1.3tce 115km to w UE interwał olejowy wynosi 30tys km lub 2lata. A na rynek USA 14tys km lub co roku.
Samochody na rynek USA mają też większe spalanie katalogowe, bo tam za kłamstwo producent musiałby zapłacić poszkodowanym różnicę kosztów wydanych na paliwo + karę za oszustwo. Co do oleju USA ma gdzieś wariactwo z emisją CO2.
@@robertz9949Ale jednak bliżej temu do 10k niż do 30 no nie? 😅 W 1.9 z ~2000r w Audi, samochód też pokazywal na wyświetlaczu wymianę co 15k km a jeszcze wtedy nie było żadnego szału z ekologią.
Fajny odcinek dzięki Michał 😊 Pytanie przykładowo producent zaleca 5w30 a właściciel użytkuje pojazd w wyższych partiach obrotów to nie lepszy będzie np. 5w40? Myślę tu o turbo benzynie
sądzę że silniki np red bock nawet z lat 70 będzie ładnie chodził na nowym oleju w sumie to nie wiem czy jest olej na którym by nie działał może w przypadku wody będzie problem ale jak będzie to coś normalniejszego to i tak przeżyje pewnie na oleju słonecznikowym zmienianym co 2-3 tyś km też będzie ok XD
Poczytaj o medycynie rockeffelerowskiej i lekach z ropy naftowej. Dwa w rockeffelwr przyjeżdżał do Polski pod Gorlice uczyć się wydobycia a Poslka była potęga naftowa do dziś w Ropie pojawiają się kałużę ropy naftowej. Elo
Mannol, Rock Oil, Millers też mają swoje serie olejów na PAO oraz wiele innych marek. Wystarczy tylko ściągnąć na stronie producenta Safety Data Sheet i porównać numery CAS z tabelą baz olejowych.
Oleje silnikowe półsyntetyczne zaczęły być szeroko stosowane z wprowadzeniem normy API SE od 1971roku. Oleje syntetyczne zostały wprowadzone na rynek w 1987roku wraz z wprowadzeniem normy API SG/SH i benzyny "super plus". Jest taki słynny test z rozpoczęty w87 roku i prowadzony do 91` na bmw e30 mobil1.
!!! Jestem jak najbardziej za turbo szczegółowym odcinkiem o olejach silnikowych. Super ciekawy i istotny temat!
Ciekawostka. Czego Rockefeller wam nie powie to że, Ignacy Łukasiewicz już w 1852 roku destylował ropę naftową w Polsce. Mamy w Jaśle tablice pamiątkową, która przypomina, o tym, że to on wynalazł i skonstruował pierwszą lampę naftową (1853 rok, zapalono ją w Gorlicach) i założył destylarnię ropy naftowej niedaleko Jasła (1856 rok)
dokładnie tak, fajnie ze wspomniałes
W moim motocyklu silnik konstrukcyjnie pamięta przełom lat 80/90 i z powodzeniem od długiego czasu stosuję w nim półsyntetyczny olej do motocykli właśnie z Jasła: silnik, skrzynia i mokre sprzęgło pracują wzorowo, oleju nie ubywa i pomiędzy wymianami nie muszę go uzupełniać, w stosunku do odpowiedników renomowanych producentów kosztuje niewiele, przy odrobinie szczęścia i promocji poniżej 20zł/l. I nie sądzę, aby ktokolwiek przy zdrowych zmysłach podrabiał go więc mam pewność, że moja Honda pracuje na oleju motocyklowym a nie do ciągników czy kosiarek do trawy.
Mało tego Łukasiewicz zaprosił do siebie Rockefellera i udostępnił mu opracowane przez siebie technologie za darmo:" By pracowały dla dobra ludzkości". Za to jego potomek odwdzięczył się Nam drenując gospodarkę po PRL po odzyskaniu "wolności" po 1989. Na spotkaniu Jaruzeslki-Rokerfeller w maju 1985 roku ustalono przejęcie Polski przez nowego pana za bezkarność i profity dla ludzi reżimu.
I oddał patent za freee.....
Ubiegłeś mnie ;-)
Polecam muzeum w Bóbrce wszystkim którzy chcą się czegoś dowiedzieć
Witam.
Tak chcemy.
Mnie interesują oleje silnikowe Full-Syntetic, które nie są półsyntetykami. Chodzi mi głównie o lanie oleju PEŁNEGO syntetyka 5W40 do silnika, który to silnik jest od 2000r. w modelach aut, a producent zalecał 5W30. Jednak w książeczce auta dozwala producent lać 5W40 w rejonach świata o wysokich temperaturach (rejony krajow Morza Śródziemnego).
Były u nas w Polsce upały powyżej +35'C i jazda autem po Polsce powodowała częstsze załączanie się termostatu (wymiany oleju 5W30 co 10 tyś.). Dlatego zastosowałem olej 5W40 i jest lepiej.
Co do oleju do pompy (japońskiej) wspomagania kierownicy.
W Escort-cie '94 był mineralny, a wlałem pełen syntetyk. Kierownica o niebo lepiej pracowała i jednym palcem bardzo lekko się kierowało mi (2009-2011) - potem auto dostał brat cioteczny. Tranmax E (mineralny) na Transmax Z (syntetyczny) - nie miała wycieków pompa przez lata. Tylko przez 1sze 3y miesiące potrafiła pocić się i co miesiąc dolewalem po ok pół kieliszka. Potem już nie dolewalem.
Podkreślam, pociła się, a nie ciekło.
Olej silnikowy leje od lat Castrol Profesjonal do Mondka 2001r. 2.0 TDDi 115/116KM (kombi) (5,5L) co 10 tyś. lub 2a razy na rok jeśli więcej niż 12 tyś. rocznie robię (przed Wielkanocą i przed Świętem Zmarłych) lub raz na rok jak poniżej 5 tyś. rocznie robię autem.
Od ok 2017 roku przeszedłem z 5W30 (Castrol Profesjonal/Ford) na 5W40 Castrol Profesjonal (Ford baniek już nie widzę od lat).
Silnik miał 2a płukania w wieku 17 lat i 18 lat (płukanie jedno z 3ch 10 minutowych płukań na jałowym na postoju - między płukania mi 5h-6h - dzień jedno płukanie silnika 3y-krotne po 10 min.).
Autu wymieniłem wydech i oczyściłem turbo, EGR, i inne doloty w koło silnika i silnik był żwawszy przez ok miesiąc do 1,5 miesiąca i wróciło wszystko do zwykłej jazdy po ok 2 m-cach (zapychały się masełkiem czarnym dolotyod przodu silnika (k wtrysków ten plastik) oraz znowu zapycha się kat. Ehhh...
Kat-a czyściłam 2ma polami i przedmuchiwalem powietrzem sprężonym na niskim ciśnieniu powietrza by nie połamać porcelany w środku kat-a.
Ta pseudo ekologia to jedno wielkie gów.o - ściema! Śmieją się z nas - sami tego chcemy i tym jeździmy.
;)
Zdrowia i powodzenia...
Pozdro.
Przemo (1979)
Właściciele starych japońców mają raczej inne zdanie o laniu 5w-40 zamiast 5w-30. Mimo, że -40 niby też jest dopuszczalne w instrukcji. Niby jest super, bo przestaje brać olej (jeśli bierze), ale kilka lat i stawiasz smugę za autem oraz nie nadążasz z dolewkami. Bo pierścienie stoją.
@@kapslaczek Dlatego raz na rok płukanka przed spuszczeniem.
@@WIPI1979_przemo W moim przypadku "raz na rok" oznaczałoby "przy każdej zmianie oleju", bo jeżdżę akurat 10 tys. rocznie. Dlatego wolę 5W-30 bez płukanek.
Aczkolwiek musiałem zrobić ich mnóstwo żeby wrócić do 5W-30. Przez pewien czas było nawet pogorszenie dymienia.
Teraz raczej żadnych płukanek nie potrzebuję - nie upalam, nie cisnę na zimnym, po mieście prawie nic (tylko tyle żeby wydostać się na trasę, a do sklepu mam blisko z buta), spokojnie jeżdżę i zmieniam regularnie. A że trochę trzeba dolać... no trzeba... cenowo taniej niż płukanka.
W japońcach instrukcje mówiły o 5W-30 już 30 lat temu, czyli jeszcze zanim zaczęli cisnąć na zmniejszanie oporów -> ograniczanie spalania, więc zakładam że to cecha konstrukcyjna tych silników - że im nie szkodzi, a wręcz lepiej chodzą.
@@kapslaczek Mam silnik po plukankach i nie dolewam oleju, bo nie bierze oleju silnik w moim silniku (oczywiście śladowe ilości zawsze są brane). Z nagarem musimy walczyć bo winowajcą jest EGR (silnik łyka ciepłe spaliny).
@@WIPI1979_przemo Jak silnik zdrowy, a EGR sprawny, to raczej nie powinien przyczyniać się do zbyt wielkiego zasyfienia. EGR nie działa cały czas, tylko w określonych warunkach: silnik nagrzany + konkretny zakres obciążeń. Wtedy spaliny powinny być dość "suche" i zawierające stosunkowo mało niedopalonych węglowodorów, które mogłyby się osadzać.
Chyba, że dużo krótkich tras - wtedy jest lipa.
Oczywiście słyszałem, że są silniki bardziej zarastające. Ale czy monitorujesz spalanie? Chodzi mi o dokładnie liczenie spalania z rachunkiem i kalkulatorem w rękach, a nie "zalałem x-litrów, przejechałem x-kilometrów i wskazówka spadła mi do drugiej kreski". Czy sprawdzasz korekty wtrysków? Może masz podwyższone na którymś, bo któryś leje?
Fordy łatwo się diagnozuje - jest darmowy program FORScan. Kabel praktycznie dowolny, ale zalecają cokolwiek na którymś z tych układów: STN1110, STN1170 lub STN2120.
Tak chcę by posłuchać fachowej specyfikacji olejowej marek - serdecznie pozdrawiam Carinton ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ .!!!!!
TAK CHCEMY!!! Mozesz tez zahaczyc temat filtrow. Pozdro.
Dokladnie team Biotad Plus🦾🦾
Tak chcemy...
A ja mam jeszcze od siebie dodatkową prośbę.. często się spotykam teraz z rozmowami o zmianach oleju fabrycznego np. 0W20 na 5W30.. parę słów o tym bardzo było by pomocne ponieważ jest mało info na ten temat. pozdrawiam
Bardzo ciekawy odcinek.
Pozdrawiam serdecznie całą ekipę M4K oraz wszystkich miłośników.
TAK - chcemy. Ze szczegółami jakie są dopuszczalne maksymalne temperatury oleju przy jeździe torowej, przy jeździe codziennej, miasto autostrada. Jaki jest naprawdę dobry olej np. 5w30 bez obaw o reklamę tylko co polecają fachowcy z doświadczeniem.
Dzięki za ten filmik, pozdrawiam z Kanady, ja używam tylko Amsoil full synthetic w czterech autach Toyota-0W20, Honda Civic, Ford Focis-5W20 i Ford Focus ST-5W30 wymieniam co 8000 km. Najlepszy olej na rynku, szczeże mówiąc jeżeli wymieniasz olej i filter co 6 miesięcy (8000km)nawet średniej jakości nie będziesz miał problemu z nagarem, dodatkowo na każdej misce olejowej (metalowej) mam magnesy na zewnątrz tuż przy śrubie spustowej które zbierają mikro metalowy kurz, możesz też dać je na filtrze jeżeli miska jest aluminiowa. Mgnesy używam już ponad 30 lat w autach i ciężarowkach nawet na skrzyniach biegów , mostach. Przed wymianą olejów na kanale odciągam magnes 🤫
No właśnie, Używałem Amsoil Signature Series 0W20 i zauważyłem że :
1. Olej ma duże ubytki z racji parowania i po 7000km trzeba literek dolać
2. Przy tych 7 tysiącach km silnik w tempomacie na prostej przy 120km/h pracuje 2dB głośniej co za tym idzie Twoje 8000 kilometrów jest blisko...
Magnes neodymowy ale w korku spustowym skrzyni biegów mam wprasowany i jest to bezcenny patent z tej racji że tam nie ma filtra oleju. W silniku bardzo dobre są filtry Amsoila ale przy olejach takie jak używamy, przy olejach powyżej 5W30 mogą z racji dużej gęstości filtra być problemy z szybkim zatykaniem filtra i uruchomieniem jego obejścia-czytaj brak filtracji. W tym przypadku bardziej o d K&N bym brał filtr
Odnośnie punktu 1 i 2 tych wad do 10'000 kilometrów nie ma olej 0W20 V firmy Castrol (ten w nowej szacie graficznej)
Jeszcze to co pisze Amsoil na temat serii Signature że olej wytrzymuje 25 tysięcy ale mil to mz. bajki z mchu i paproci.... a miało być tak super
Michu!Dolewanie gestrzego oleju,bylo spowodowane tym ze w czasach komunizmu byl problem z czesciami do silnikow I wzw.z tym jesli komus przykladowo we fiacie zapalala sie kontrolka cisnienia oleju to wlanie gestrzego oleju powodowalo ze ona gasła.Te metode wykorzystywali to rowniez nieuczciwi handlarze np.maluchow w latach 90tych.
Pozdrawiam
Tak, chcę. Sam robię w okręgowej stacji rozbiórki pojazdów, w dziale od silników i często widzę jak te silniki wyglądają od środka i jakie są w środku płyny(zgroza co da się tam znaleźć) i bardzo ciekawi mnie temat
Tak chcemy
Brawo kolejny piękny wykład jak tak dalej pójdzie zanim kupimy samochód trzeba bedzie zrobic doktorat na każdym poziomie bo cala świta pseudo nieuków bedzie naprawiac samochody a my bedziemy plakac i płacić ogladam pana filmy i wielki szacun za wiedzę którą sie dzielimy z widzami pozdrawiam
Tak, chcemy. Odcinek będzie nudny i długi jak fiks, ale wiedzy i ciekawostek dużo. Pozdrawiam M4K :)
Kawa, las, M4K i dobry poranek zapewniony! Dziękuję naprawdę dobra robota z wyjaśnieniem tematu! Jak dla mnie powinniście robić wykłady w szkołach 😉👍👍🤟
Tak chcemy!
Pierwsze oleje całkowicie syntetyczne, ale również paliwa syntetyczne produkowała III Rzesza do swoich pojazdów przynoszących pokój. Spowodowane było to srogimi zimami w czasie kampanii sowieckich, po 1941 roku (był problem z uruchamianiem silników na olejach mineralnych - Rosjanie rozpalali ogniska pod silnikami).
I tak zatarli Citroeny na froncie mimo pilnowania stanu oleju w silnikach ..tylko citroen zrobił Adolfom psikusa i obniżył miarkę oleju ,wiec było go za mało,po wojnie się przyznał i kazał poprawić miarkę w służbie cywilnej ..
A paliwka nazisci mieli i oleje zdaje sie od anglosasow, cichych sojuszników, którzy potem ich oczywiści zdradzili.
Oczywiście że chcemy 😊
Tak chcę😂 ,pozdrawiam
Dzięki Tobie i takim materiałom czuje, że jestem o wiele mądrzejszy. Biorąc pod uwagę fakt, kiedy miałem pierwsze auto i to jak traktowałem eksploatacje, to niebo a ziemia.
Pozdrawiam i czekam na następne materiały ☺️
MEGA odcinek z racji merytoryki jak i mojego fanatyzmu tematu Olejów silnikowych 👍 Dzięki Michu
Wiem, że komentarz jest dosyć długo po czasie publikacji, ale dobrze powiedziałeś, olej ma lepkość, klasyfikacja SAE mówi nam o lepkości oleju, nawet w kartach charakterystyki oleju mamy podaną lepkość oleju w 20 stopniach celcjusza jak i w 100 stopniach, a gęstość oleju nieznacznie zależy od temperatury, ponieważ gęstość opisuje nam tak naprawdę masę oleju w danej objętości.
TAK chcę odcinek rozszerzony odnośnie olejów silnikowych :)
Bardzo ciekawy temat. Z miłą chęcią zobaczę jego dalszy ciąg.
Mądrego dobrze posłuchać. Pozdrawiam Michał 🇵🇱
Tak, chcemy więcej takich merytorycznych odcinków.
Z chęcią obejrzał bym taki rozszerzony odcinek !
Tak chcemy odcinek od A do Z o olejach i filtrach :D
Zawsze myślałem w tym kierunku, pozdrawiam LUTER
Bardzo chętnie oglądam tak konkretne materiały ❤👍
Tak, Bielsko-Biała pozdrawiam!
Tak chcemy👍
Tak chcemy.
Fajny film o tych olejach. Zastanawiam się jeżeli w obecnych czasach są upały powyżej +30 C to czy nie lepiej przejść na olej 5W-40. Mimo że producent zaleca 5W-30 ????. Fajnie by było zrobić o tym odcinek i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam wszystkich.
Producenci przed wprowadzeniem silnika do sprzedaży bardzo dokładnie Przez długie lata go testują między innymi w Dolinie Śmierci i temperatury przekraczają 40 stopni. I na podstawie takich ekstremalnych testów potem wyznaczają jaki typ oleju ma być w tym silniku zastosowany na rynku. Co do zasady jajko nie powinno próbować być mądrzejszym od kury która go zniosła
@@tombouu To lepiej bądź Pan tym jajkiem i zmieniaj olej przynajmniej o 1/3 km częściej niż producent zaleca.
@@avecezar7696 jak napisałem, jajko nie jest mądrzejszy od kurek. Chyba że chcę być przemądrzały. Jeżeli warunki jazdy Są trudniejsze niż przewidział producent dla długiego interwału to wtedy należy takie wymiany skrócić. Ale jeżeli się robi bardzo dużo kilometrów w relatywnie niedługim czasie to nie ma żadnej potrzeby skracania przebiegu. Chyba że silnik jest już bardzo złym stanie i błyskawicznie niszczy olej. Czyli w mocno zużytym silniku. Na przykład instrukcja obsługi piszą wyraźnie że jeżeli auto ma przewagę trudniejszych warunków czyli tak zwanej na przykład jazdy miejskiej to wówczas należy skrócić interwał wymiany o połowę. Czyli na przykład zamiast 15 000 km wymiana oleju co 7,500 km. Ale w określonych warunkach, po to żeby nie wymieniać oleju zbyt często ponieważ to też jest obciążenie nie tylko kosztów ale także ochrona środowiska. Co do zasady oleju powinno się zużywać jak najmniej.
Silnik działa w układzie zamkniętym chłodzenia o ustalonej wartości, powiedzmy 100- 115 °C .
Póki nie przekroczy tych 115°C płynu chłodzącego, pracuje w założonej temperaturze, a jak przekroczy to płyn kipi i przerywa jazdę. Więc śmiało jeździj na W16 W20 czy W30 przy temperaturze 40-45°C po prostu szybciej łapie temp. roboczą.
Cześć. 👍 w górę i sprawdzamy temat. Udanej środy. Pozdro💪
Tak chcemy a nawet jeśli jeszcze była by możliwość fajnie by było jak bys zrobił o olejach do ciężarówek
Taaaaak chcemy🎉🎉🎉🎉🎉
Taki odcinek jak najbardziej mi pasuje 😊
Tak chcę bo to ciekawy temat.Pozdrawiam.
Michu dobra robota naprawdę ciekawy przestawiony materiał ❤
Tak chce !!! pozdr z niespokojnej Anglii 🧡
To prawda co tam się dzieje aktualnie? Skąd jesteś kolego?
Tak chcemy :) super odcinek
Tak - Chcemy!
Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy odcinek!👋
Dobra robota , niech się niesie
Siemanko Michu, pozdrawiam całą ekipę M4K i wszystkich widzów
Siema prezes,pozdro dla ekipy M4k, mazury oglondaja 👍💪
Tak chcę!🔥💪
Tak chcemy. Pozdrawiam.
Tak chcemy😀!!
Tak chcemy 🎉
Ciekawy odcinek, pozdrawiam.
👍👍👍Tak chcemy. ❤
Tak chcę. Dobry pomysł.
Tak Chcemy!
Na starość wszystko robi się szkodliwe.
Bardzo ciekawy film 👍 dużo wiedzy 😉 pozdrawiam 👍
Chcemy długi film o olejach
najlepiej film olejowy!
Tak Chcemy Muchy pozdrawiam
Tak. Chcę!🙂 pozdrawiam wszystkich 🙂
Tak chcę, wiedza nie jest nudna :)
Tak chcemy!!!!
Super temat ❤
Super odcinek 💪
Szacun za koszulke DEXT ;)
Łapka w górę i oglądamy 🙂
Dziękuję.
A tak ogólnie fajny odcinek który potwierdził moje zdanie na ten temat dzięki bardzo 👌👍 i pozdrawiam 😉🤪
Odnośnie nauki w szkołach o profilu techniczno- samochodowym, mechanicznym, rolniczo- mechanicznym itd... Jako stary już absolwent jednej z nich - mogę tylko potwierdzić, że tak - jako "eksponaty dydaktyczne" - służyły motory dolnozaworowe z Warszawy (albo Żuk smutek) M20, lub nowsze S21 - rozpołowione do celów dydaktycznych. To były jeszcze tzw. "Prace Dyplomowe" uczniów na zaliczenie - jeszcze z lat 80-tych lub 90- tych. A że te "eksponaty" były masywne, ładnie wykonane i na jeżdżących stelażach, to "kadra nauczycielska" - trzymała je jak "rekilwie"... Oczywiście, że potrzebne są nowe plany nauczania zawodu, nowe treści, nowe "eksponaty dydaktyczne", tyle że - tu wchodzimy już na temat reformy i sposobu finansowania szkolnictwa jako takiego, ale to w Polsce jest "temat rzeka", gdzie trudno odejść jest od byłej i bierzącej polityki...
tak chcemy :) ja lubie o olejach
Dawaj takie odcinki!
eXtra.. prośba o więcej w tym lub innych olejach / olej a automatyczna skrzynia biegów / dynamiczna wymiana oleju / itp.
Tak, chcemy
Tak chcemy dawaj. ❤
Tak chcemy :)
Tak chcemy.
Mamy nasz polski Orlen, może jakiś odcinek o tych olejach? Inny kanał testował i podobno dobrze trzyma parametry.
Na naszym Orlenie jedzie od kilkunastu lat. Benzyny i diesle. Silniki zc tych współczesnych, nowoczesnych. Żadnych problemów nie miałem.
Fajny odcinek pozdrawiam 😅😊
Tak. Jeszcze zaprosiłbyś do tego R2D!
Tak chcemy 😂
Cześć,
Polialfaolefiny (PAO) również pozyskuje się przez rafinację ropy:
Sposób produkcji PAO jest dosyć skomplikowany i w efekcie drogi. W uproszczeniu są to bazy powstające w wyniku syntetyzacji gazu powstałego w wyniku rafinacji ropy naftowej
A jak to smakuje i jak działa na układ krążenia? Czy szybko doczekamy się zdrowych margaryn na bazie pao?
Mam merca w201 190d, nalotu ile to pojęcia nie mam, strzepam ze 1,5 mln, co ostatni właściciele lali też pojęcia nie mam. Po kupieniu wlałem najtańszy olej nowy filtr i płukankę, zlałem, dałem znowu nowy filtr i pół syntetyk 10w40, aktualnie jest na 5w40 firmy na V. Silnik chodzi jak złoto. Jeśli komu się silnik roszczenia po zmianie oleju znaczy się że ten silnik był złomem którego trzymały w kupię nagary.
Ja mam cl203, cieszę się iż, ktoś ma klasyka, mój w październiku trafia do blacharza będzie robiony od zderzaka do zderzaka, dziwił się iż chce robić.
@@krzysztofkozak617 takie komentarze mechaników dla mnie są nie dopuszczalne, nikt za darmo przy aucie nie robi to guzik powinno obchodzić co chcesz przy nim robić. Też nie raz tak słyszałem, panie ale to stare auto, opłaca się to panu? Chore. To powodzenia przy remoncie!
Michu a wiedziałeś że na rynek USA są krótsze interwały olejowe mimo tego że auto jeździ na tym samym oleju co w UE. Jak patrzyłem na swoje auto renault megane 4 1.3tce 115km to w UE interwał olejowy wynosi 30tys km lub 2lata. A na rynek USA 14tys km lub co roku.
Samochody na rynek USA mają też większe spalanie katalogowe, bo tam za kłamstwo producent musiałby zapłacić poszkodowanym różnicę kosztów wydanych na paliwo + karę za oszustwo. Co do oleju USA ma gdzieś wariactwo z emisją CO2.
A wiesz ze to 14k km to tez takie teoretyczne, w dobrych warunkach czyli smiganie w trasie a jak ktos tyra pomiescie to 10k i olej zuzyty.
@@robertz9949Ale jednak bliżej temu do 10k niż do 30 no nie? 😅 W 1.9 z ~2000r w Audi, samochód też pokazywal na wyświetlaczu wymianę co 15k km a jeszcze wtedy nie było żadnego szału z ekologią.
Tak i nie jest tak tylko w USA, ale w całej reszcie normalniejszego świata (czyt. poza UE).
Mówił już o tym ze dwa lata temu...
Tak. Chcemy.
Fajny odcinek dzięki Michał
😊
Pytanie przykładowo producent zaleca 5w30 a właściciel użytkuje pojazd w wyższych partiach obrotów to nie lepszy będzie np. 5w40? Myślę tu o turbo benzynie
Michu dawaj bo trasy mam długie i trzeba czegoś słuchać 👊🏻
Chcemy półtoragodzinny odcinek jeszcze o oleju.
Tak, chcę!
sądzę że silniki np red bock nawet z lat 70 będzie ładnie chodził na nowym oleju
w sumie to nie wiem czy jest olej na którym by nie działał może w przypadku wody będzie problem
ale jak będzie to coś normalniejszego to i tak przeżyje
pewnie na oleju słonecznikowym zmienianym co 2-3 tyś km też będzie ok XD
Kozak!!!👊🏻⚡️
Taką lekcje historii lubię hahaha
Poczytaj o medycynie rockeffelerowskiej i lekach z ropy naftowej. Dwa w rockeffelwr przyjeżdżał do Polski pod Gorlice uczyć się wydobycia a Poslka była potęga naftowa do dziś w Ropie pojawiają się kałużę ropy naftowej. Elo
Michu wspomnij jeszcze o olejach firmy Ravenol na PAO ;)
Mannol, Rock Oil, Millers też mają swoje serie olejów na PAO oraz wiele innych marek. Wystarczy tylko ściągnąć na stronie producenta Safety Data Sheet i porównać numery CAS z tabelą baz olejowych.
Ja mam zwyczaj wymiany oleju razem z oponami. Wiosna jesień.
Cześć Michu 🤝 Pozdro kolego ✋
Siemka michu i cała ekipa MK4 widzowie życzę miłego dnia
Chrysler Grand Voyager 3.8 AWD 1997 leję Mobil 1 5W50.
Nissan Patrol 2.8 1998 leję Motul 5W50.
Plus płukanka TEC2000 przy wymianie.
Tak chcę !
Serwus Łysy tak chcę :)
Tak chcemy
Oleje silnikowe półsyntetyczne zaczęły być szeroko stosowane z wprowadzeniem normy API SE od 1971roku. Oleje syntetyczne zostały wprowadzone na rynek w 1987roku wraz z wprowadzeniem normy API SG/SH i benzyny "super plus". Jest taki słynny test z rozpoczęty w87 roku i prowadzony do 91` na bmw e30 mobil1.