PLECY ĆWICZENIA - Przyciąganie uchwytu "V" siedząc | Podstawy dla początkujących | M. Karmowski

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2024
  • Zobaczcie jak wykonywać jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na plecy. Przyciąganie uchwytu "V" siedząc pozwala nam bardzo efektywnie poszerzać nasze plecy.
    ↓↓↓ ZOBACZ inne odcinki z tej serii ↓↓↓
    ► • Wielki Atlas Ćwiczeń M...
    Plecy - Mięsień najszerszy grzbietu oraz mięsień czworoboczny opis
    (łac. musculus latissimus dorsi) - parzysty mięsień kręgowców, zaliczany do mięśni grzbietu.
    U ssaków należy do najrozleglejszych mięśni. Przyczep końcowy ma na grzebieniu guzka mniejszego kości ramiennej. Przylega do grzbietowej i bocznej ściany klatki piersiowej. Unerwia go nerw piersiowo-grzbietowy. Ogólnie jest antagonistą mięśnia ramienno-głowowego i bierze udział w cofaniu kończyny piersiowej, a w przypadku gdy jest ustabilizowana wygina tułów łukowato. Przy posturze wyprostowanej może przywodzić, nawracać i zginać w tył ramię, a przy ustabilizowanych ramionach współuczestniczyć w podciąganiu tułowia ku górze. Bierze także udział w uciskaniu żeber przy kaszlu i odkrztuszaniu.
    U człowieka wyróżnia się 4 części tego mięśnia. Część kręgowa bierze początek na grzebieniu pośrodkowym kości krzyżowej, kręgach lędźwiowych i dolnych sześciu kręgach piersiowych. Część biodrowa wychodzi z przyśrodkowego odcinka grzebienia kości biodrowej. Część żebrowa ma początek na zewnętrznej stronie 3-4 ostatnich żeber. Część łopatkowa wychodzi z dolnego kąta łopatki.
    Mięsień czworoboczny, mięsień kapturzasty (łac. musculus trapezius) - parzysty mięsień kręgowców.
    Mięsień czworoboczny bierze początek na górnej kresie karkowej kości potylicznej, więzadle karkowym i wyrostkach kolczystych wszystkich kręgów piersiowych. Jego część zstępująca (pars descendens) zaczepia się na końcu barkowym obojczyka, część poprzeczna (pars transversa) na wyrostku barkowym łopatki, a część wstępująca (pars ascendens) na grzebieniu łopatki. Unerwiają go gałązki nerwu dodatkowego i splotu szyjnego.
    Nasze kanały:
    Portal (tutaj możesz zadać nam pytanie): www.zapytajtrenera.pl
    Facebook: / zapytajtrenera

Комментарии • 9