Jeden chłop i konkretny a nie jakieś miedziowe grafitowe wynalazki. Pozdro gosciu szkoda ze tak mało masz wyświetleń i twoja dobra rada nie dotrze do większej ilości osób.
@@damiansmigielski NA JEDNYM Z TWOICH FILMIKOW WIDAC JAK SMARUJESZ LANCUCH DZIWI TYLKO ZE KOLES BEZ POJECIA UDZIELA RAD KRECISZ ZEBATKA I JEDZIESZ SMAREM NA OSTRO A NIE TAKIE MAZIANIE PALUSZKIEM WIDAC ZES AMATOR-FRAJERZE
Hmmmm.... Wymiana tulei gumowych współpracujących z prowadnicami zacisku zalecana jest co drugi klocek hamulcowy. Sprzedałem już poprzednie auto, w którym klocki z przodu (zacisk ATE z suchymi prowadnicami) wymieniłem pierwszy raz po przejechaniu 125 tys. km. Klocki z tyłu wymieniłem przy 180 tys. km. Auto sprzedałem z przebiegiem prawie 200 tys. km ;-) Wydaje mi się, że przy świadomej jeździe warto sprawdzić jak współpracuje prowadnica z tuleją gumową i wymienić tuleję gdy prowadnica porusza się w niej z nadmiernym luzem. Sprawdzam, czyszczę i serwisuję układ hamulcowy dwa razy do roku przy okazji zmiany kół zima/lato. Polecam.
Życzylibyśmy sobie żeby warsztaty podchodziły do serwisowania pojazdów tak jak Pan napisał :) wymiana tulei faktycznie powinna odbywać się co drugi komplet klocków lub 100 tys. przebiegu. Tak mów producent.
za każdym razem wymienić gumki. pierwsze to ich jakość pierwszy montaz pożyje dłużej. duo ich budowa z prowadnicą nie jest przypadkowa. a ścieraja się na powierzchni prowadnicy nawet nierówno. oraz sama prowadnice trzpien czysci sie zmieniajac gładkośc powierzchni.
Ja nasmarowałem wszystkie elementy hamulca gdzie są także osłony gumowe smarem ATE (tubka ciemnoniebieska smar tylko do prowadnic klocków z zastrzeżeniem ,żeby nie było kontaktu z gumą) po dwóch latach uszczelki gumowe były idealne bez żadnych zmian widać ,że smar ten nie jest agresywny dla gumy
1:56 gumki trzeba wymieniać co 2 komplety klockow ok. W citroenie c5 w.o hdi w jednym zaxisku sa 2 rozne gumki czym one sie różnią ( ate 11.8171-0061.2 druga 11.8171-0022.1 )?jedna jest z plastikiem druga zwykla . W zestawach naprawczych sa 2 zwykle gumy . Jakie powinny zamontowane i z czego wynika ta roznica ? W mondeo mk4 jaet tak samo.
Uwielbiam Wasz kanał. Szkoda, że nie znalazłem tego filmiku jak pierwszy raz w życiu regenerowałem zacisk i to wlaśnie ATE, koniec końców żyję, wszystko zrobiłem zgodnie z tym co na filmie i hamulec nie wydaje się sprawiać problemów :D
Po co smarować miejsce styku klocka z zaciskiem? Tak na chłopski rozum to pojadę na myjkę i pod ciśnieniem szybciutko wypłukam ten smar, nawet jazda w deszcz go wypłuka. Na dodatek jak to posmaruje i puki będzie się on tam trzymał zanim zostanie wypłukany to cały kurz i pył będzie się do niego lepić. No i ostatnie moje przemyślenie jest na temat tego czy taki smar wypłukany czy to na myjni czy podczas jazdy w deszczu nie przedostanie się w okolice klocka/tarczy i czy nam to nie osłabi w jakimś procencie hamulców. Takie moje przemyślenia a co wy o tym myślicie?
Nasze zdanie jest prawie identyczne jeżeli chodzi o rodzaj i ilość stosowanego smaru na prowadnicach klocka. Niektórzy nakładając tam smar chcą spowodować tłumienie drgań, które określają jako pisk podczas hamowania. Ale to dotyczy mocno wyeksploatowanych zacisków, które powinny być wymienione.
Albo wazelina. Po co przepłacać jak zawsze pod ręką i tania. A tak, wiem, temperatura. Tylko dlaczego wazelina tego nie wie? Może to i dobrze, ja jej tego nie powiem.
Skoro do wiekszości powierzchni i tak zalecany jest Bremszylinderpaste (bo guma albo kontakt z płynem hamulcowym), to dlaczego by nie smarować haków klocka i jarzma także tą pastą? ;-) W czym plastilube będzie tutaj lepsza?
Mamy użytkowników, którzy używają Bremszylinderpaste i również są zadowoleni. Zalecamy Plastilube, ale w praktyce wiemy, że Bremszylinderpaste również się sprawdza.
@@atehamulcepolska bo się sprawdza. Kiedyś dawno temu znajomy polecił i od tego czasu stosuję i sam polecam. Świetnie sprawują się i na tłoczkach i na suwakach zaciskówade in daewoo, opel, skoda, dacia... W polonezie u teścia, który miał aluminiowe zaciski po wyczyszczeniu i zastosowaniu tego smaru skończyły się problemy z zapiekaniem się hamulców.
Bo trzeba kupić 2 różne produkty i biznes się kręci. Dla zwykłego Kowalskiego który nie ma warsztatu to wydatek około 100zl na same smary a gdzie reszta. Gumki, okładziny.
@@robertrobecki3425 Przy tych starych polonezowskich prowadnicach zacisków wystarczała zwyczajna wazelina i na lata było po problemie. A tak, wiem, straszne temperatury tam występują. Wazelina techniczna - niedoceniony, najważniejszy smar właściwie wszędzie.
@@ZlyKocurekzależy, jak jeździsz. Jeśli spokojnie, to pewnie wazelina przeżyje. Jeśli ostro śmigasz, to i lakier na zaciskach i bębnach upieczesz. Mi się raz zdarzyło. Więc skoro lakier poszedł, to temperatury przy porządnym heblowaniu są odpowiednie.
W oryginalnych rozwiązaniach smarujemy tylko obejmę zacisku, w którą wprowadzamy tuleję gumową. Samej tulei wraz ze sworzniem nie smarujemy. Wymiana co 80 tyś. km.
To teraz nasuwa się pytanie po co producenci zestawów naprawczych prowadnic do zacisków w systemie ATE dają smar .Z filmu wynika ze się nie smaruje 3 minuta.
@@atehamulcepolska czy smarowanie prowadnic (niewskazane) ma związek z brakiem przerwy technicznej powierzchni klocka a tarcza po "odbiciu" zacisku? Dobrze kombinuje? :)
Jeżeli dobrze rozumiemy chodzi o rozwiązania Bosch lub TRW, gdzie stosuje się blaszki montażowe na prowadnicy zacisku używamy smaru ale między blaszkami a jarzmem, natomiast samych blaszek oraz klocków nie powinnismy smarować.
Podczas wymiany klocków hamulcowych, zanim wciśniemy tłok hamulcowy do zacisku dobrze jest uchylić osłonę przeciwkurzową i sprawdzić czy nie ma korozji na powierzchni tłoka. Jeżeli takiej nie ma możemy delikatnie użyć Bremszylinderpaste.
Absolutnie nie wolno tam smarować ! Nawet smarem silikonowym Bremszylinder paste! Tłoczek musi być suchy wtedy będzie dobrze odbijał hamulec po odpuszczeniu pedału hamulca. Faktycznie warto sprawdzić czy tłoczek nie jest skorodowany bądź uszczelniacz nie spękany.
@@krzysiekkrzysiek8234 Tyle ze ten smar nie dostanie się pod uszczelkę, dlatego MOŻNA, ale niekoniecznie TRZEBA tam smarować. Posmarowanie z zewnątrz pomaga 'przedłużyć' ochronę przed korozją. Najgorsze jest smarowanie suchych prowadnic.
Dziękuję za fachowe wyjaśnienie kwestii smarowania ale mam pytanie czy sprężynę dociskową zacisku ATE w miejscu styku z jarzmem też należy smarować czy nie. Czy ma ona też wpływ na tworzenie szczeliny roboczej po zwolnieniu hamulca.
Sprężyna wymusza poprawną pracę zacisku (rownolegle dociskanie klocka do tarczy). Użycie w tym miejscu smaru nie ma wpływu na tworzenie szczeliny roboczej. Jeżeli użycie smaru to tylko dla zmniejszenia zużycia eksploatacyjnego.
@@atehamulcepolska witam pasty Ate plastulube widziałem, że są dwa rodzaje - 03.9902-1002.2 i 03.9902-1001.2 czym one się różnią i której użyć do styku klocka z jarzmem ?
Szybko i mega konkretnie ... Kiedy klocki ścierały się krzywo... A usterka została usunięta klocki dotrą się do równej powierzchni czy do końca będą ścierały się krzywo?
Niestety jeśli ścierały się krzywo i doszło do zmiany w nierównoległości powierzchni współpracujących to klocki będą wymuszać nierównoległą pracę zacisku i mogą doprowadzić do jego uszkodzeń.
Pan doradca techniczny jak zwykle mija się z prawdą. Od 20 lat montując prowadniki zacisku ATE stosuję smar TRW PFG 110 do układu guma - metal. Hamulce działają perfekt. Nie ma żadnego przycierania klocków o tarcze. Mojego Golfa mogę popchnąć jednym palcem. I tyle. Bez smarowania ciągle by coś przycierało, jak w innych autach. Pan się zastanowi i ogarnie, panie doradco!
W zaciskach systemu ATE zawsze używany jest smar - Plastilube, natomiast w systemach Bosch TRW jest smar ale między blaszką a jarzmem zacisku, więc może dlatego go nie widać.
Witam mam pytanie a propos tej pasty bremscylinder czy po otwarciu ta pasta ma jakąś datę do zużycia czy jest bezterminowa? Bo chce kupić a najmniejsza to 180gr.a to by mi starczyło na bardzo długo🤣
Wszelkie informacje znajdzie Pan w karcie charakterystyki: www.ate-brakes.com/media/1478/03-9902-05xx-x-7000xx_sds_pl-pl_20200131_ate_cylinder_paste.pdf
Tą ciemniejszą plastilube to do szczęk ewentualnie bo gumki od niej puchną, tam gdzie gumki to ta wazelins w jasnej tubce. Jakie narzędzie polecacie panowie z ATE do czyszczenia korozji z jarzma zacisku tam gdzie jest prowadzenie klocka?
Tak, rzeczywiście Plastilube jest tylko i wyłącznie do elementów trących, gdzie nie znajduje się guma. Wszędzie, gdzie jest guma stosujemy "ten jasny" Bremszylinderpaste ;) Jeśli chodzi o czyszczenie jarzma zacisku w zależności od producenta zacisku możemy polecić narzędzia z naszej oferty: oferty ate-info.de/pl/produkte/bremsen-spezialwerkzeuge/scheibenbremswerkzeug
@@GrandePunto8V Czy mam rozumieć, że nigdy nie spotkałeś się z problemem braku możliwości ściągnięcia felgi z piasty? Czasami potrafi mocno spuchnąć i szpachla nie pomoże i to dopiero śmieszne jest.
@@atehamulcepolska Taka szczotka to koszt ponad 150 zł, o ile dla warsztatu zakup tego sprzętu ma sens, to w momencie jednorazowej naprawy przez osobą prywatną chyba taniej wyjdzie kupić nowy zacisk? Proszę wybaczyć, jeśli zabrzmiałem grubiańsko, staram się tylko wszystko przekalkulować i w tym momencie mam wrażenie, że taka naprawa przestaje się opłacać i czasowo i finansowo.
@@MK-qw3zs typowo polskie. Zrobię sam ale narzędzia nie kupię bo się nie opłaca. To robić sam czy nie 🤔 Druga strona medelu to taka że na 12 zleceń różnej maści 10 mam do poprawy po specjalistach.
Witam. Astra J układ hamulcowy tył ATE a konkretnie jarzma hamulcowe, jaki smar jest oryginalnie zastosowany w tych jarzmach, nie jest to bankowo ten do montażu cylinderków gdyż oryginalny jest gęstrzy oraz ciemniejszy a chcę taki sam zastosować, gdyż mam wrażenie, że przy tym Bremszylinder prowadnice najzwyczajniej się pozacierają. Pozdrawiam.
Jaka temperaturę wytrzymuje ATE BREMSZYLINDER-PASTE pytam ponieważ po posmarowania prowadnic nie w systemie ate tylko innych producentów ta pasta pod wpływem temperatury robi się jak kamień i prowadnice przestają poruszać się w jarzmie.
co Pan ma na myśli mówiąc że "nie ma dużej kultury wymiany płynu hamulcowego w warsztatach" ? Czy może chodzi o to że panowie mechanicy w warsztatach mocno przeklinają podczas wymiany płynu hamulcowego ?
Bo można skasować za wymianę, a nie wymienić wcale płynu. Klient zauważy? A czy jest kultura smarowania gwintu odpowietrznika? A później narzekania, że nie da się odkręcić czy urwany. Za to jest kult dokręcania bez opamiętania ile siły w ręce.
@@ZlyKocurek bzdury gadasz... są auta jak np volvo gdzie szansa na urwanie odpowietrznika jest niemal 100%towa, no i vag jak jest zarośnięty. Ale zazwyczaj strzał od góry trochę bola i idzie aż miło. A dlaczego Płynu się na warsztatach nie wymienia ? Bo co ja mam się z klientem kłucic że zamiast Płynu ma wodę? Klienci sami nie chcą tego zmieniać bo to są dodatkowe koszta. Części co raz droższe, robota do góry. Często klocki + tarcze przód, tył z jakimś czyszczeniem wychodzą 1000-2000 i jeszcze dolicz do tego wymianę + Płyn.... Niestety płyn hamulcowy to jak i chłodniczy. W Polsce temat tabu. Ale jak warsztat nie wymieni Płynu to wystarczy że klient zrobi sobie zdjęcie i wszystko będzie wiedział. Nie mówię o testarach, niekiedy są bardzo tanie i łatwo można sprawdzić czy w układzie jest woda.
Ja mam tylko jedno małe pytanie . Wolę się upewnić czy te prowadnice w zacisku Ate co pracują na sucho to przy ich przykręcaniu stosujemy klej do gwintów jakikolwiek? Bo kupiłem nowe stwierdziłem że wymienię wszystko bo nie wiem co robił poprzedni właściciel i na tych nowych prowadnicach oryginał z Ate na ich gwintach nie ma fabrycznie nałożonego kleju są czyste i dlatego mam zagwozdkę..
@@zybizybi7367 dzięki za info . Ale już kręciłem to 2mce temu i zastosowałem taka malutką kropelkę niebieskiej blokady do gwintów . Myślę że nie zaszkodzi i nie będzie problemów z odkręceniem. Najwyżej diax, spawarka , dynamit i ogień 🔥 😁
Jesli wyczyściłem w środku zacisk, gdzie wchodzi tloczek, używając CX80 to czy przed złożeniem zacisku musze wypłukać resztki CX80? Czy znana jest reakcja plynu hamulcowego z tym środkiem?
Dzień dobry rozmawiałem telefonicznie z państwem i Pan przekazał mi że ta informacja jest n filmie i miejsca styku klocka z tłoczkiem należy smarowac oraz połączenie klocka z hakami zacisku na przeciwko tłoczka również ale takiej informacji nie widze na filmie. Proszę o informacje o miejscach smarowania klocka czy tylko haki klocka czy też miejsca styku z tłokiem i hakami zacisku również i ewentualnie info czym smarować. Pozdrawiam Adam
Panie Adamie te informacje są ujęte w filmie. Jeśli po ponownym obejrzeniu będzie miał Pan nadal wątpliwości zapraszamy jeszcze raz do kontaktu z naszym technikiem.
Bardzo uważnie staram się obejrzeć każdy państwa filmik ale w tym filmie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Nie wiem czy do końca zostałem zrozumiany o które miejsca mi chodzi. Może tak zapytam czy zewnętrzne strony klocków tam gdzie stykają się z tłoczkiem i hakami od strony sprężyny czyli pomiędzy zaciskiem a klockiem smaruje się te powierzchnię i czym. W filmie jest mowa o smarowaniu ślizgów jarzma gdzie przychodz haki z klocka i to rozumiem i jest pełna zgoda. Dziękuję za odpowiedzi bard,o sobie cenie państwa uwagi i starm się wcielać je w swojej samodzielnej wymianie i konserwacji układu hamulcowego w moim aucie.
Bardzo delikatnie smarujemy Plastilube tłok hamulcowy od strony klocka, jak i przeciwległą stronę zacisku. Nie stosować smaru jeżeli występują klocki, które należy przykleić do zacisku.
Dziękuję za odpowiedź. Z tą przeciwległą powierzchnia nie do końca jestem przekonany bo czy nie byłoby korzystniejsze jak ta powierzchnia byłaby jakby przyklejona do klocka. Pomogłoby to cofaniu się klocka po stronie zewnętrznej. Mam wrażenie że po zwolnieniu hamulca tuleje prawidłowo cofają zacisk zwalniając nacisk na klocek ale on nie będąc połączony* przyklejony do zacisku zostaję przy tarczy i może robić się luz pomiędzy zaciskiem a klockiem. I może dobrze byłoby zastosować takie rozwiązanie z tymi klejonymi powierzchniami byłoby korzystniejsze i powodowałoby mniejsze obcieranie klocka o tarcze. Ale to moje przemyślenia. Jeszcze raz Dziękuję za odpowiedzi. Cieszę się że jest takie profesjonalne podejście do tematu najważniejszego moim zdaniem układu w samochodzie. I czy nie byłoby dobrą praktyka sprawdzenie po dotarciu nowych tarcz sprawdzenie właśnie czy układ na tym etapie działa prawidłowo aby uniknąć wytarcia nierównomiernego tarcz. Miłego dnia pozdrawiam Adam
Bardzo dziękujemy za aktywność i komentarze. My zawsze proponujemy rozwiązania zgodne z fabrycznymi, stosowanie innych smarów, klejów nie jest zgodne z założeniami producenta i nie zalecamy ich.
Ja tam smaruję w swojej Astrze F rocznik '92, 800tys przebiegu. System Ate, przód tarcze 256, tłoczek 52, tył dwa tłoczki 35mm, tarczo-bęben 260 / 160. Smarem do tłoczków, porządnie. Hamulce ładnie pracują, bez pisków. Auto mam bardzo krótko, bo dopiero 15lat, regularnie co kilka lat/100tys. robię pełną regenerację hamulców włącznie z wymianą wszystkich przewodów. Smaruję nawet gwint na odpowietrznikach, smarem do tłoczków, żeby się dobrze wykręcały po latach. To tanie, przy własnej robocie. Ate to dobra firma. Zastanawiam się jakie są powody nie smarowania prowadnic. Ciężko chodzą, zarastają gumą, syfem, rdzewieją. Te zatyczki nie są szczelne. Pewnie chodzi o to, żeby piasek ich nie porysował, przyklejony do smaru. Jednak koszt prowadzić to kilkanaście złotych. Ja smaruję, nie narzekam.
@@tomekk.2620 Gumka do prowadnicy jest tak skonstruowana w środku że zaciska się na sworzniu i odciąga zacisk gdy odpuszczasz hamulec. Sa tam jakby to nazwać takie "falbanki" w środku zaciskają się na sworzniach, smarując sworznie powodujesz że zacisk ok... Chodzi lekko ale z czasem smar łapie pył, zakleja się i już później nie masz smarowania a przy okazji masz pomalutku zapiekajace się prowadzenie zacisku. Zatyczki są szczelne jak są dobrej firmy. Zawsze jak Wymieniam klocki to prowadnica jest sucha, wystarczy ją tylko lekko przeczyscic z pyłu i zakładam na sucho spowrotem. Jak masz możliwość to idź do sklepu i popros żeby Ci pokazano jak wygląda nowy zestaw prowadnic, zajrzyj to środka włóż sworzen i zobaczysz delikatny ruch powrotny ( kilka mm) tego sworznia.. To jest właśnie to co odciąga zacisk.
Mam pytanie. Dlaczego do kompletu klocków dołączane są tylko dwie śruby prowadzące zacisku (np. dla klocków 13.0460-3997.2)??? I w takim razie które wymianiać i dlaczego???
Jeszcze jedno pytanie w materiale 6.05 minucie mówi Pan o połączeniu i smarowaniu jarzma i blaszki ślizgowej a czy na połączenie blaszka ślizgowa a haki klocka hamulcowego też smarujemy czy nie. Dziękuję za możliwą odpowiedź na pytania.
Prowadnice klocka w jarzmie w systemie ATE smarujemy, natomiast w systemach z zastosowanymi blaszkami smarujemy pod blaszką a klocek w blaszce powinien pracować bez smaru.
Dziękuję za odpowiedzi znów wiem coś więcej, aby robić lepiej pozdrawiam więcej takiej wiedzy, pozwala ona na weryfikację pracy mechaników a najlepiej zrobić to samemu jeżeli ma się możliwości i umiejętności. Jeszcze raz dziękuję
@@adamgrynpeter1417 chodzi o zabezpieczenie materiału pod blaszką żeby nie korodował i tym samym nie zaczął klinować klocka. Blaszki są z stali nierdzewnej więc nie trzeba ich chronić przed korozją :) Ogólnie blaszki to super sprawa bo dzięki temu nie ma problemu z wyrobionymi prowadnicami klocków.
@@atehamulcepolska To dlaczego firma LM zaleca smarowanie pastą rogów klocka i właśnie blaszek ślizgowych wewnątrz? Zalecają także smarowanie pleców klocka. Chodzi o pastę Liqui Moly 3078 pasta wyciszająca. Proszę o jasną odpowiedź. Smarować ślizgi wewnątrz na styku z rogiem klocka czy nie?
Czy ktos moglby podpowiedziec, czy na srudby do jarzma i zaciskow, przed ich przykreceniem, mozna nalozyc paste miedziana? Zeby uniknac korozji? Jedni pisza ze wystarczy tzw. klej do srub. Inni zeby stosowac te pasty ATE... Jedyny problem jaki widze przy nakladaniu jakichkolwiek past na sruby - spowoduje, ze sila dokrecenia ich bedzie zbyt mala, bo dzieki tym pastom, sruby dostana lepszego poslizgu i przykrecą sie z mniejsza sila.
Można stosować stare jak najbardziej jeżeli gwint jest nie uszkodzony tylko należy wkręcając je powtórnie posmarować gwint klejem niebieskim ( specjalny klej do gwintów ) to zapobiega ewentualnemu poluzowaniu się i chroni gwint przed korozją Nie wolno stosować żadnych smarów na gwint poza specjalnymi klejami
@@jerzyrevox7660 Przepraszam, ale Twoja odpowiedz jest tak napisana, że nie bardzo wiadomo co miałeś na myśli. W pierwszym zdaniu poszesz, że można a w ostatnim, że nie - tylko nie za bardzo wiem o czym piszesz :-)
W ostatnim zdaniu napisałem ,że nie wolno stosować żadnych smarów a specjalny klej przecież klej do gwintu nie jest smarem Klej skleja a smar raczej zmniejsza tarcie co w tym przypadku nie jest wskazane
A na blaszki co wtyka się w nie klocki daje się coś czy zostawia się suche by się brud tam nie lepił, a ze względu, że są te blaszki „śliskie” same w sobie to i tak klocek będzie się swobodnie przesuwał? Bo od środka delikatną cienką warstwę mówi Pan, że się zwilża, żeby głównie nie koronowało, ale od zewnątrz tam gdzie pracują klocki w typie TRW na tych blaszkach?
Mam jeszcze pytanie do Panów z ATE. Otóż w manualu do samochodu Seat Mii, który z przodu posiada zacisk FS III, znajduje się zapis: Lightly grease guide surfaces with lithium grease - G 052 150 A2. Co przez to rozumieć, czy chodzi o prowadniki, czy o "gumki" prowadników? PS. Prawdopodobnie chodzi jednak o prowadnice, a nie prowadniki
Smar VAG G052150A2 nie zawiera środków ropopochodnych (oleju mineralnego). Używanie smaru G052150A2 jest identyczne jak ATE Bremszylinder Paste. Możemy posmarować tuleję gumową przed montażem. Nie smarujemy jej wewnątrz. Sworzeń prowadzący pracuje na sucho.
@@ukaszewicz Z tego co zrozumiałem, to chodzi o to, że przy pracy na sucho, podczas hamowania sworzeń "naciąga" gumę,, a po puszczeniu hamulca guma odciąga sworzeń z powrotem, czyli jednocześnie klocek od tarczy. Po posmarowaniu efekt ten nie występuje, co może powodować "grzanie" się hamulców
Dzien dobry Zamontowalem tarcze ATE i klocki Brembo Auto jezdzi sporadycznie (stoi w garazu nie raz po 2-3 miesiace) Ma obecnie 29tys km na liczniku (zrobione przez 3lata 11tys km tylko) 2016r kupione z przebiegiem 18tys (wymienilem orginalne tarcze VOLVO na ATE poniewaz byly rysy na tarczach) Po wymianie, po kilku miesiacach (auto tak jak pisze stoi wiekszoac czasu w garazu - jezdzimy czesciej dwoma innymi) Slychac takie ocieranie przy hamowaniu Nie mam bicia na kierownicy Czy to sa zapieczone klocki / zaciski ?? Czy klocki brembo i tarcze ATE to dobre rozwiazanie ? Prosze o pomoc i fachowa porade
Zawsze zalecamy stosowanie tarcz i klocków od jednego producenta, ponieważ wtedy możemy w pełni wypowiedzieć się na temat rozwiązania. Nie możemy stwierdzić czy chodzi o korozję czy współpracę klocka z tarczą. Najlepiej udać się do warsztatu w celu weryfikacji.
Tylko pytanie jest inne, czy tego smaru w tej większej tubce nie można używać do wszystkiego co się smaruje w hamulcach, niby nie ekonomicznie bo drogi, ale ustalmy, taka tubka starczy na 20 lat.
olej mineralny i guma powoduje uszkodzenie? Pierwsze słyszę. W rowerach, Shimano stosuje płyn hamulcowy mineralny do hamulców tarczowych i w przeciwienstwie do DOT nie działa tak agresywnie na gumę w sumie w ogóle nie szkodzi uszelkom. To w samochodzie to jakaś kosmiczna technologia jest i wszystko na odwrót?
Są różne rodzaje gumy. Tam gdzie stosuje się płyny DOT nie wolno stosować mineralnych i na odwrót. A samochodach płyn może osiągać trochę wyższą temperaturę dlatego DOT.
CO pierwsze słyszysz nieuku? Że są różne gatunki gumy odporne/nie odporne na zupełnie inne grupy substancji (np. na bazie/rozpuszczalne w wodzie oraz do produktów ropopochodnych jak smary, oleje, a tam jest jeszcze podział na mineralne i syntetyczne oraz np. PAO, oprócz tego silikony)?
Wypiaskuj, pomaluj piroszkowo, smaruj przy składaniu i zero problemów. Dużo gorsze przy naprawach są tylne Lucas aluminiowe popularnie stosowane w większości VAGów.
Przyszedł Pan z ATE i pozamiatał temat. Krótko i rzeczowo, nie mam już wątpliwości.
Prosto i konkretnie wytłumaczone, aż żałuję że dopiero teraz znalazłem ten film, bo niestety miałem problem z otrzymaniem konkretnej informacji.
Świetna robota, pełen profesjonalizm. Wytłumaczone tak jak trzeba
Dobry film z jedną wadą kluczową …BRAK ZBLIŹEN KAMERY NA OMAWIANE URZĄDZENIA I DETALE
Jeden chłop i konkretny a nie jakieś miedziowe grafitowe wynalazki. Pozdro gosciu szkoda ze tak mało masz wyświetleń i twoja dobra rada nie dotrze do większej ilości osób.
Ale..miedz..stosuje..sie..na..wezly..cierne,,klockow
@@mcqcjc8409 po co? Żeby syf się lepiej kleił?
@@damiansmigielski
LANCUCHA W MOTORZE/ROWERZE TEZ NIE SMARUJESZ?
@@mcqcjc8409 a łańcucha nie myjesz regularnie? Co ile przeciętny kierowca serwisuje zaciski hamulcowe w swoim aucie?
@@damiansmigielski
NA JEDNYM Z TWOICH FILMIKOW WIDAC JAK SMARUJESZ LANCUCH
DZIWI TYLKO ZE KOLES BEZ POJECIA UDZIELA RAD
KRECISZ ZEBATKA I JEDZIESZ SMAREM NA OSTRO A NIE TAKIE MAZIANIE PALUSZKIEM
WIDAC ZES AMATOR-FRAJERZE
Krótko rzeczowo i konkretnie czyli wszystko na temat.
Dziękuję za super prezentację techniczną. 👍🙂
Dziękuję za krótki, ale bardzo rzeczowy temat. Jestem teraz bogatszy o wiedzę co, gdzie i jak.
Bardzo dobry materiał wielu mechaników mogło by się podszkolić.
ZŁOTO!
Wszystko świetnie opisane.
Brawo za sprostowanie. Warto też powiedzieć, że na prowadnice szczelne nie wolno kłaść smarów z dodatkiem aluminium, które wciskają w sklepach moto.
Super objaśnione bez lania wody, dzięki
No w koncu znalazłem odpowiedź i mogę się zabrać z wymianę. Dziękuję i pozdrawiam!
Kamera powinna przybliżyć poszczególne elementy hamulców, a nie tak z odległości kilometrowej.
Pasty ATE zawsze stosuję przy wymianie zacisków czy też samych klocków. Film bardzo przydatny. 👍
Zacisków na ogół się nie wymienia. Chyba że jakiś stary skorodowany czy uszkodzone gwinty.
Hmmmm.... Wymiana tulei gumowych współpracujących z prowadnicami zacisku zalecana jest co drugi klocek hamulcowy. Sprzedałem już poprzednie auto, w którym klocki z przodu (zacisk ATE z suchymi prowadnicami) wymieniłem pierwszy raz po przejechaniu 125 tys. km. Klocki z tyłu wymieniłem przy 180 tys. km. Auto sprzedałem z przebiegiem prawie 200 tys. km ;-) Wydaje mi się, że przy świadomej jeździe warto sprawdzić jak współpracuje prowadnica z tuleją gumową i wymienić tuleję gdy prowadnica porusza się w niej z nadmiernym luzem. Sprawdzam, czyszczę i serwisuję układ hamulcowy dwa razy do roku przy okazji zmiany kół zima/lato. Polecam.
Życzylibyśmy sobie żeby warsztaty podchodziły do serwisowania pojazdów tak jak Pan napisał :) wymiana tulei faktycznie powinna odbywać się co drugi komplet klocków lub 100 tys. przebiegu. Tak mów producent.
Życzyłbym sobie takich klientów którzy chcieliby płacić za serwis hamulców dwa razy do roku. Jak blacha o tracze nie trze to można jeszcze jeździć
@@kacperzalecki969 taki kraj. Mała Rosja.
za każdym razem wymienić gumki. pierwsze to ich jakość pierwszy montaz pożyje dłużej. duo ich budowa z prowadnicą nie jest przypadkowa. a ścieraja się na powierzchni prowadnicy nawet nierówno. oraz sama prowadnice trzpien czysci sie zmieniajac gładkośc powierzchni.
Konkretnie i na temat.
Dziękuję 👍
Wszystko i na temat w skrócie 💪
Nie mam pojęcia dlaczego dopiero teraz odkryłem ten kanał
Ja też dziękuję, takiej wiedzy szukałem! :)
Gosciu i love you wreszcie profeska pozdrawiam
Dziękuję
Ja nasmarowałem wszystkie elementy hamulca gdzie są także osłony gumowe smarem ATE (tubka ciemnoniebieska smar tylko do prowadnic klocków z zastrzeżeniem ,żeby nie było kontaktu z gumą) po dwóch latach uszczelki gumowe były idealne bez żadnych zmian widać ,że smar ten nie jest agresywny dla gumy
Posiadam tubę tego smaru sprzed około 13 lat i nie ma na nim informacji o zakazie stosowania na elementy gumowe.
Dzięki za informacje 👍
1:56 gumki trzeba wymieniać co 2 komplety klockow ok. W citroenie c5 w.o hdi w jednym zaxisku sa 2 rozne gumki czym one sie różnią ( ate 11.8171-0061.2 druga 11.8171-0022.1 )?jedna jest z plastikiem druga zwykla . W zestawach naprawczych sa 2 zwykle gumy . Jakie powinny zamontowane i z czego wynika ta roznica ?
W mondeo mk4 jaet tak samo.
Uwielbiam Wasz kanał. Szkoda, że nie znalazłem tego filmiku jak pierwszy raz w życiu regenerowałem zacisk i to wlaśnie ATE, koniec końców żyję, wszystko zrobiłem zgodnie z tym co na filmie i hamulec nie wydaje się sprawiać problemów :D
Dzięki za filmik
Wszystko wiadomo, zamówione obydwa, będzie testowane
Witaj. Dobry materiał. pozdrawiam
nagrajcie proszę o działaniu i występujących problemach przy hamulcu ręcznym
Ciekawa propozycja, pochylimy się nad nią :)
Wszystko wyjaśnione 👍
Najlepszy jest stop żeliwa i stali ! To mi wystarczy .
Proszę o uzasadnienie jeśli można, dlaczego nie smarować sworznia w gumce ? 3:00
Ponieważ odpowiednia współpraca sworznia prowadzącego z tuleją gumową odpowiada za prawidłową pracę zacisku (odsuwanie klocka od tarczy).
@@atehamulcepolska dziękuję bardzo za uzasadnienie.
Bo metal NIE trze o metal? To odróżnia ten układ od klasycznych?
W końcu zrozumiałem co i jak. 🤗
Nakładając
nową tarcze na ośkę należy nałożyć na nią też smar?
Tego szukałem.
Żeby ciekawiej było te dwie pasty zamienili kolorami.
Czyli jeszcze raz sworzeń czy prowadnice nie smarujemy? Maja chodzic na sucho w gumie?
Po co smarować miejsce styku klocka z zaciskiem? Tak na chłopski rozum to pojadę na myjkę i pod ciśnieniem szybciutko wypłukam ten smar, nawet jazda w deszcz go wypłuka. Na dodatek jak to posmaruje i puki będzie się on tam trzymał zanim zostanie wypłukany to cały kurz i pył będzie się do niego lepić. No i ostatnie moje przemyślenie jest na temat tego czy taki smar wypłukany czy to na myjni czy podczas jazdy w deszczu nie przedostanie się w okolice klocka/tarczy i czy nam to nie osłabi w jakimś procencie hamulców. Takie moje przemyślenia a co wy o tym myślicie?
Nasze zdanie jest prawie identyczne jeżeli chodzi o rodzaj i ilość stosowanego smaru na prowadnicach klocka. Niektórzy nakładając tam smar chcą spowodować tłumienie drgań, które określają jako pisk podczas hamowania. Ale to dotyczy mocno wyeksploatowanych zacisków, które powinny być wymienione.
Jeżeli zaglądasz systematycznie do hamulców i robisz ich podstawowy serwis to smar nie będzie wymyty.
@@mutos82 tak po każdym.myciu auta będę smarować hamulce. Jak pod ciśnieniem płukam wcześciej opryskane chemią koło
@@jurijszewczenko4525 I dlatego nie myje się felg chemią od ciśnieniem na samochodzie.
Przymierzam sie do wymiany klockow (ATE)przod Skoda Superb.Jak zamontowac czujnik zuzycia?
Na prowadnice smar ceramiczny i hula przez lata elegancko.
Albo wazelina. Po co przepłacać jak zawsze pod ręką i tania. A tak, wiem, temperatura. Tylko dlaczego wazelina tego nie wie? Może to i dobrze, ja jej tego nie powiem.
no w końcu wiem 😃
Skoro do wiekszości powierzchni i tak zalecany jest Bremszylinderpaste (bo guma albo kontakt z płynem hamulcowym), to dlaczego by nie smarować haków klocka i jarzma także tą pastą? ;-) W czym plastilube będzie tutaj lepsza?
Mamy użytkowników, którzy używają Bremszylinderpaste i również są zadowoleni. Zalecamy Plastilube, ale w praktyce wiemy, że Bremszylinderpaste również się sprawdza.
@@atehamulcepolska bo się sprawdza. Kiedyś dawno temu znajomy polecił i od tego czasu stosuję i sam polecam. Świetnie sprawują się i na tłoczkach i na suwakach zaciskówade in daewoo, opel, skoda, dacia... W polonezie u teścia, który miał aluminiowe zaciski po wyczyszczeniu i zastosowaniu tego smaru skończyły się problemy z zapiekaniem się hamulców.
Bo trzeba kupić 2 różne produkty i biznes się kręci. Dla zwykłego Kowalskiego który nie ma warsztatu to wydatek około 100zl na same smary a gdzie reszta. Gumki, okładziny.
@@robertrobecki3425 Przy tych starych polonezowskich prowadnicach zacisków wystarczała zwyczajna wazelina i na lata było po problemie. A tak, wiem, straszne temperatury tam występują. Wazelina techniczna - niedoceniony, najważniejszy smar właściwie wszędzie.
@@ZlyKocurekzależy, jak jeździsz. Jeśli spokojnie, to pewnie wazelina przeżyje. Jeśli ostro śmigasz, to i lakier na zaciskach i bębnach upieczesz. Mi się raz zdarzyło. Więc skoro lakier poszedł, to temperatury przy porządnym heblowaniu są odpowiednie.
5:55 - nakładamy pastę na całą prowadnicę czy tylko elementy gumowe?
W oryginalnych rozwiązaniach smarujemy tylko obejmę zacisku, w którą wprowadzamy tuleję gumową. Samej tulei wraz ze sworzniem nie smarujemy. Wymiana co 80 tyś. km.
A gwint w prowadnicy w zacisku ate ? Tym ceramicznym plastilube ate ?
Jak dlugo po otwarciu mozna uzywac smaru "bremzylinderpaste" oraz "plastitube"?
Nie ma ograniczonego czasu. Należy jedynie pamiętać o dokładnym zamykaniu.
To teraz nasuwa się pytanie po co producenci zestawów naprawczych prowadnic do zacisków w systemie ATE dają smar .Z filmu wynika ze się nie smaruje 3 minuta.
Może po to żeby posmarować gumki wkładając je w otwory w zacisku..
A nie do smarowania wewnątrz :)
Dokładnie tak jak napisał @Gustaw Janusiak jest to smar do smarowania obejm tulei gumowych :)
@@atehamulcepolska czy smarowanie prowadnic (niewskazane) ma związek z brakiem przerwy technicznej powierzchni klocka a tarcza po "odbiciu" zacisku? Dobrze kombinuje? :)
Dobra a co powiesz jak dostanie sie wilgoć do zamknietej prowadnicy i zacznie rdzewiec nie lepiej dac cienką warstwe na prowadnicy
Dać odrobinę trzeba mimo wszystko.
Odrobina nie zaszkodzi.
Czy blaszki smarujemy? Czy klocki hamulcowe smarujemy? a dokladnie te elementy klocka ktore chodz pp blaszkach
Jeżeli dobrze rozumiemy chodzi o rozwiązania Bosch lub TRW, gdzie stosuje się blaszki montażowe na prowadnicy zacisku używamy smaru ale między blaszkami a jarzmem, natomiast samych blaszek oraz klocków nie powinnismy smarować.
Czy zakładając nowy kpl zacisk też należy smarować tłoczek pod osłoną gumową?
Podczas wymiany klocków hamulcowych, zanim wciśniemy tłok hamulcowy do zacisku dobrze jest uchylić osłonę przeciwkurzową i sprawdzić czy nie ma korozji na powierzchni tłoka. Jeżeli takiej nie ma możemy delikatnie użyć Bremszylinderpaste.
Absolutnie nie wolno tam smarować ! Nawet smarem silikonowym Bremszylinder paste! Tłoczek musi być suchy wtedy będzie dobrze odbijał hamulec po odpuszczeniu pedału hamulca. Faktycznie warto sprawdzić czy tłoczek nie jest skorodowany bądź uszczelniacz nie spękany.
@@krzysiekkrzysiek8234 Tyle ze ten smar nie dostanie się pod uszczelkę, dlatego MOŻNA, ale niekoniecznie TRZEBA tam smarować. Posmarowanie z zewnątrz pomaga 'przedłużyć' ochronę przed korozją.
Najgorsze jest smarowanie suchych prowadnic.
Dziękuję za fachowe wyjaśnienie kwestii smarowania ale mam pytanie czy sprężynę dociskową zacisku ATE w miejscu styku z jarzmem też należy smarować czy nie. Czy ma ona też wpływ na tworzenie szczeliny roboczej po zwolnieniu hamulca.
Sprężyna wymusza poprawną pracę zacisku (rownolegle dociskanie klocka do tarczy). Użycie w tym miejscu smaru nie ma wpływu na tworzenie szczeliny roboczej. Jeżeli użycie smaru to tylko dla zmniejszenia zużycia eksploatacyjnego.
@@atehamulcepolska witam pasty Ate plastulube widziałem, że są dwa rodzaje - 03.9902-1002.2 i 03.9902-1001.2 czym one się różnią i której użyć do styku klocka z jarzmem ?
Jeżeli chodzi o piszczenie hamulców to obecnie jest to często piszczenie na połączeniu klocek-tarcza made in china renomowanych producentów w tym ate
Czy w systemach lucas/trw smarujemy polaczenie klocek-blaszka? Tylko jarzmo pod blaszka bylo poruszone na filmie i smaruje sie plastitube
Szybko i mega konkretnie ... Kiedy klocki ścierały się krzywo... A usterka została usunięta klocki dotrą się do równej powierzchni czy do końca będą ścierały się krzywo?
?
Niestety jeśli ścierały się krzywo i doszło do zmiany w nierównoległości powierzchni współpracujących to klocki będą wymuszać nierównoległą pracę zacisku i mogą doprowadzić do jego uszkodzeń.
Pan doradca techniczny jak zwykle mija się z prawdą. Od 20 lat montując prowadniki zacisku ATE stosuję smar TRW PFG 110 do układu guma - metal. Hamulce działają perfekt. Nie ma żadnego przycierania klocków o tarcze. Mojego Golfa mogę popchnąć jednym palcem. I tyle. Bez smarowania ciągle by coś przycierało, jak w innych autach. Pan się zastanowi i ogarnie, panie doradco!
Dlaczego w nowym.aucie nie ma smaru w miejscu gdzie pracuje klocek (klocek jarzmo) Co z tym miejscem i pyłem z klocka nie przyczepi się do smaru?
W zaciskach systemu ATE zawsze używany jest smar - Plastilube, natomiast w systemach Bosch TRW jest smar ale między blaszką a jarzmem zacisku, więc może dlatego go nie widać.
A jeśli mimo wszystko posmarujemy prowadnice w ATE, czymś to grozi?
Montażyście nic nie grozi :) tarczom i klockom owszem ;)
@@atehamulcepolska a bardziej szczegółowo? Prowadnice staną jesli będą nasmarowane?
Witam mam pytanie a propos tej pasty bremscylinder czy po otwarciu ta pasta ma jakąś datę do zużycia czy jest bezterminowa? Bo chce kupić a najmniejsza to 180gr.a to by mi starczyło na bardzo długo🤣
Wszelkie informacje znajdzie Pan w karcie charakterystyki: www.ate-brakes.com/media/1478/03-9902-05xx-x-7000xx_sds_pl-pl_20200131_ate_cylinder_paste.pdf
Tą ciemniejszą plastilube to do szczęk ewentualnie bo gumki od niej puchną, tam gdzie gumki to ta wazelins w jasnej tubce. Jakie narzędzie polecacie panowie z ATE do czyszczenia korozji z jarzma zacisku tam gdzie jest prowadzenie klocka?
Tak, rzeczywiście Plastilube jest tylko i wyłącznie do elementów trących, gdzie nie znajduje się guma. Wszędzie, gdzie jest guma stosujemy "ten jasny" Bremszylinderpaste ;)
Jeśli chodzi o czyszczenie jarzma zacisku w zależności od producenta zacisku możemy polecić narzędzia z naszej oferty: oferty ate-info.de/pl/produkte/bremsen-spezialwerkzeuge/scheibenbremswerkzeug
Czy smaruje się powierzchnie styku tarczy hamulcowej z felgą? Jeśli tak to czym
Wazeliną.
Kilo smaru miedziowego szpachlą, wtedy będziesz "fachowiec" na cały świat.
@@GrandePunto8V Czy mam rozumieć, że nigdy nie spotkałeś się z problemem braku możliwości ściągnięcia felgi z piasty? Czasami potrafi mocno spuchnąć i szpachla nie pomoże i to dopiero śmieszne jest.
Właśnie problem pojawia się po użyciu smaru miedziowego do felgi aluminiowej. Ale sam jestem ciekaw co by to Pan polecił.@@ZlyKocurek
2:10 Gdzie można kupić to odpowiednie narzędzie do przeczyszczenia miejsca na nowe gumy prowadnicy przy zacisku ATE?
Szczotka do honowania nr kat. 03.9314-1395.1 lub szczotka do honowania „Lucas” nr kat. 03.9314-1396.1 są dostępne u dystrybutorów marki ATE w Polsce
@@atehamulcepolska Taka szczotka to koszt ponad 150 zł, o ile dla warsztatu zakup tego sprzętu ma sens, to w momencie jednorazowej naprawy przez osobą prywatną chyba taniej wyjdzie kupić nowy zacisk? Proszę wybaczyć, jeśli zabrzmiałem grubiańsko, staram się tylko wszystko przekalkulować i w tym momencie mam wrażenie, że taka naprawa przestaje się opłacać i czasowo i finansowo.
@@MK-qw3zs zakup dla warsztatu jest ekonomicznie uzasadniony. Dla prywatnej osoby rzeczywiście niekoniecznie.
@@MK-qw3zs typowo polskie. Zrobię sam ale narzędzia nie kupię bo się nie opłaca. To robić sam czy nie 🤔 Druga strona medelu to taka że na 12 zleceń różnej maści 10 mam do poprawy po specjalistach.
@@MK-qw3zs
Odwiedź sklep hydrauliczny. Kupisz szczotki różnych średnic za 10pln. Szczotki stalowe do rur miedzianych.
Witam. Astra J układ hamulcowy tył ATE a konkretnie jarzma hamulcowe, jaki smar jest oryginalnie zastosowany w tych jarzmach, nie jest to bankowo ten do montażu cylinderków gdyż oryginalny jest gęstrzy oraz ciemniejszy a chcę taki sam zastosować, gdyż mam wrażenie, że przy tym Bremszylinder prowadnice najzwyczajniej się pozacierają. Pozdrawiam.
Wszytsko fajnie, ale jesli filmik byl wypuszczony 3 lata temu, ja nadal na plastitube widze opis "do smarowania prowadniczek".
Jaka temperaturę wytrzymuje ATE BREMSZYLINDER-PASTE pytam ponieważ po posmarowania prowadnic nie w systemie ate tylko innych producentów ta pasta pod wpływem temperatury robi się jak kamień i prowadnice przestają poruszać się w jarzmie.
Pewnie coś nie tak zrobiłeś 😁
Dlaczego połączenia sworznia z tą gumą się nie smaruje?
Użycie smaru ma to wpływ na nieprawidłową pracę zacisku.
Zapraszamy na szkolenia :) www.morecontinental.com
Bo metal NIE trze o metal(?).
co Pan ma na myśli mówiąc że "nie ma dużej kultury wymiany płynu hamulcowego w warsztatach" ?
Czy może chodzi o to że panowie mechanicy w warsztatach mocno przeklinają podczas wymiany płynu hamulcowego ?
Kultury technicznej. Płyn hamulcowy w większości przypadków nie jest wymieniany przez cały żywot samochodu lub do pierwszej awarii układu
@@damiansmigielski A jeśli już jest wymieniony to tylko do odpowietrznika a syf w tłoczku (tu najwięcej się dostaje wody) zostaje.
oj bonie lubią urywac odpowietrzników...
Bo można skasować za wymianę, a nie wymienić wcale płynu. Klient zauważy? A czy jest kultura smarowania gwintu odpowietrznika? A później narzekania, że nie da się odkręcić czy urwany. Za to jest kult dokręcania bez opamiętania ile siły w ręce.
@@ZlyKocurek bzdury gadasz... są auta jak np volvo gdzie szansa na urwanie odpowietrznika jest niemal 100%towa, no i vag jak jest zarośnięty. Ale zazwyczaj strzał od góry trochę bola i idzie aż miło. A dlaczego Płynu się na warsztatach nie wymienia ? Bo co ja mam się z klientem kłucic że zamiast Płynu ma wodę? Klienci sami nie chcą tego zmieniać bo to są dodatkowe koszta. Części co raz droższe, robota do góry. Często klocki + tarcze przód, tył z jakimś czyszczeniem wychodzą 1000-2000 i jeszcze dolicz do tego wymianę + Płyn.... Niestety płyn hamulcowy to jak i chłodniczy. W Polsce temat tabu. Ale jak warsztat nie wymieni Płynu to wystarczy że klient zrobi sobie zdjęcie i wszystko będzie wiedział. Nie mówię o testarach, niekiedy są bardzo tanie i łatwo można sprawdzić czy w układzie jest woda.
to tylko jest jeden smar brem cylider paste?
Ja mam tylko jedno małe pytanie . Wolę się upewnić czy te prowadnice w zacisku Ate co pracują na sucho to przy ich przykręcaniu stosujemy klej do gwintów jakikolwiek? Bo kupiłem nowe stwierdziłem że wymienię wszystko bo nie wiem co robił poprzedni właściciel i na tych nowych prowadnicach oryginał z Ate na ich gwintach nie ma fabrycznie nałożonego kleju są czyste i dlatego mam zagwozdkę..
Nigdy nie dawałem tutaj kleju. Wystarczy dokręcić odpowiednim momentem obrotowym i będzie dobrze.
@@zybizybi7367 dzięki za info . Ale już kręciłem to 2mce temu i zastosowałem taka malutką kropelkę niebieskiej blokady do gwintów . Myślę że nie zaszkodzi i nie będzie problemów z odkręceniem. Najwyżej diax, spawarka , dynamit i ogień 🔥 😁
Odpowietrznik smarowac też bremszylinder paste?
Oczywiście, że tak. Połączenie gwintowane.
Jesli wyczyściłem w środku zacisk, gdzie wchodzi tloczek, używając CX80 to czy przed złożeniem zacisku musze wypłukać resztki CX80? Czy znana jest reakcja plynu hamulcowego z tym środkiem?
CX80 jest oparty na środkach ropopochodnych. Układ musi zostać wypłukany.
nie płukac agresywnymi Wd40 czy cx80. moga zawierac ropę i rozpiscić gumki. a te wżery robic na tłoczku
Czym wypłukać taki układ wtedy?
Dzień dobry rozmawiałem telefonicznie z państwem i Pan przekazał mi że ta informacja jest n filmie i miejsca styku klocka z tłoczkiem należy smarowac oraz połączenie klocka z hakami zacisku na przeciwko tłoczka również ale takiej informacji nie widze na filmie. Proszę o informacje o miejscach smarowania klocka czy tylko haki klocka czy też miejsca styku z tłokiem i hakami zacisku również i ewentualnie info czym smarować. Pozdrawiam Adam
Panie Adamie te informacje są ujęte w filmie. Jeśli po ponownym obejrzeniu będzie miał Pan nadal wątpliwości zapraszamy jeszcze raz do kontaktu z naszym technikiem.
Bardzo uważnie staram się obejrzeć każdy państwa filmik ale w tym filmie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Nie wiem czy do końca zostałem zrozumiany o które miejsca mi chodzi. Może tak zapytam czy zewnętrzne strony klocków tam gdzie stykają się z tłoczkiem i hakami od strony sprężyny czyli pomiędzy zaciskiem a klockiem smaruje się te powierzchnię i czym. W filmie jest mowa o smarowaniu ślizgów jarzma gdzie przychodz haki z klocka i to rozumiem i jest pełna zgoda. Dziękuję za odpowiedzi bard,o sobie cenie państwa uwagi i starm się wcielać je w swojej samodzielnej wymianie i konserwacji układu hamulcowego w moim aucie.
Bardzo delikatnie smarujemy Plastilube tłok hamulcowy od strony klocka, jak i przeciwległą stronę zacisku. Nie stosować smaru jeżeli występują klocki, które należy przykleić do zacisku.
Dziękuję za odpowiedź. Z tą przeciwległą powierzchnia nie do końca jestem przekonany bo czy nie byłoby korzystniejsze jak ta powierzchnia byłaby jakby przyklejona do klocka. Pomogłoby to cofaniu się klocka po stronie zewnętrznej. Mam wrażenie że po zwolnieniu hamulca tuleje prawidłowo cofają zacisk zwalniając nacisk na klocek ale on nie będąc połączony* przyklejony do zacisku zostaję przy tarczy i może robić się luz pomiędzy zaciskiem a klockiem. I może dobrze byłoby zastosować takie rozwiązanie z tymi klejonymi powierzchniami byłoby korzystniejsze i powodowałoby mniejsze obcieranie klocka o tarcze. Ale to moje przemyślenia. Jeszcze raz Dziękuję za odpowiedzi. Cieszę się że jest takie profesjonalne podejście do tematu najważniejszego moim zdaniem układu w samochodzie. I czy nie byłoby dobrą praktyka sprawdzenie po dotarciu nowych tarcz sprawdzenie właśnie czy układ na tym etapie działa prawidłowo aby uniknąć wytarcia nierównomiernego tarcz. Miłego dnia pozdrawiam Adam
Bardzo dziękujemy za aktywność i komentarze. My zawsze proponujemy rozwiązania zgodne z fabrycznymi, stosowanie innych smarów, klejów nie jest zgodne z założeniami producenta i nie zalecamy ich.
A jeśli w tych gumkach mam wkładki teflonowe to ich też się nie smaruje?
Oczywiście, że nie.
A prowadnice z gumka dajemy na dol czy na gorze :)?
Prowadnice z teflonem "do ataku" tarczy :)
Tego nie mogłem nigdzie znaleźć. Dziękuję ATE .
Dzień dobry czy można prosić link do zakupu smaru
Nr katalogowe: 03.9902-0520.2 i 03.9902-1002.2
Witam. Czyli na sworzeń (prowadnice) nie dajemy smaru? pozdrawiam
Tak, w systemach ATE tulei gumowych i sworznia prowadzącego nie smarujemy. Systemy Collet - tak, ale używać odpowiedniego smaru.
Ja tam smaruję w swojej Astrze F rocznik '92, 800tys przebiegu. System Ate, przód tarcze 256, tłoczek 52, tył dwa tłoczki 35mm, tarczo-bęben 260 / 160. Smarem do tłoczków, porządnie. Hamulce ładnie pracują, bez pisków. Auto mam bardzo krótko, bo dopiero 15lat, regularnie co kilka lat/100tys. robię pełną regenerację hamulców włącznie z wymianą wszystkich przewodów. Smaruję nawet gwint na odpowietrznikach, smarem do tłoczków, żeby się dobrze wykręcały po latach. To tanie, przy własnej robocie. Ate to dobra firma. Zastanawiam się jakie są powody nie smarowania prowadnic. Ciężko chodzą, zarastają gumą, syfem, rdzewieją. Te zatyczki nie są szczelne. Pewnie chodzi o to, żeby piasek ich nie porysował, przyklejony do smaru. Jednak koszt prowadzić to kilkanaście złotych. Ja smaruję, nie narzekam.
@@tomekk.2620 Gumka do prowadnicy jest tak skonstruowana w środku że zaciska się na sworzniu i odciąga zacisk gdy odpuszczasz hamulec.
Sa tam jakby to nazwać takie "falbanki" w środku zaciskają się na sworzniach, smarując sworznie powodujesz że zacisk ok... Chodzi lekko ale z czasem smar łapie pył, zakleja się i już później nie masz smarowania a przy okazji masz pomalutku zapiekajace się prowadzenie zacisku.
Zatyczki są szczelne jak są dobrej firmy.
Zawsze jak Wymieniam klocki to prowadnica jest sucha, wystarczy ją tylko lekko przeczyscic z pyłu i zakładam na sucho spowrotem.
Jak masz możliwość to idź do sklepu i popros żeby Ci pokazano jak wygląda nowy zestaw prowadnic, zajrzyj to środka włóż sworzen i zobaczysz delikatny ruch powrotny ( kilka mm) tego sworznia.. To jest właśnie to co odciąga zacisk.
zgadza sie gumka ma nieślizgac się tylko przesuwać z kołkiem. gumka ma swoja budowę gdzie nie powinno byc lekkiego poslizgu
@@tomekk.2620 na pewno masz juz wytarte gumki. one nie są gładkie wewnątrz. a gdy zetrą się to przestaja pracować
Mam pytanie. Dlaczego do kompletu klocków dołączane są tylko dwie śruby prowadzące zacisku (np. dla klocków 13.0460-3997.2)??? I w takim razie które wymianiać i dlaczego???
Ten problem jest już przez nas zgłoszony do producenta. Zdajemy sobie sprawę z niedogodności.
Jeszcze jedno pytanie w materiale 6.05 minucie mówi Pan o połączeniu i smarowaniu jarzma i blaszki ślizgowej a czy na połączenie blaszka ślizgowa a haki klocka hamulcowego też smarujemy czy nie. Dziękuję za możliwą odpowiedź na pytania.
Prowadnice klocka w jarzmie w systemie ATE smarujemy, natomiast w systemach z zastosowanymi blaszkami smarujemy pod blaszką a klocek w blaszce powinien pracować bez smaru.
Dziękuję za odpowiedzi znów wiem coś więcej, aby robić lepiej pozdrawiam więcej takiej wiedzy, pozwala ona na weryfikację pracy mechaników a najlepiej zrobić to samemu jeżeli ma się możliwości i umiejętności. Jeszcze raz dziękuję
@@adamgrynpeter1417 chodzi o zabezpieczenie materiału pod blaszką żeby nie korodował i tym samym nie zaczął klinować klocka. Blaszki są z stali nierdzewnej więc nie trzeba ich chronić przed korozją :)
Ogólnie blaszki to super sprawa bo dzięki temu nie ma problemu z wyrobionymi prowadnicami klocków.
@@atehamulcepolska
To dlaczego firma LM zaleca smarowanie pastą rogów klocka i właśnie blaszek ślizgowych wewnątrz? Zalecają także smarowanie pleców klocka. Chodzi o pastę Liqui Moly 3078 pasta wyciszająca. Proszę o jasną odpowiedź. Smarować ślizgi wewnątrz na styku z rogiem klocka czy nie?
Czy ktos moglby podpowiedziec, czy na srudby do jarzma i zaciskow, przed ich przykreceniem, mozna nalozyc paste miedziana? Zeby uniknac korozji? Jedni pisza ze wystarczy tzw. klej do srub. Inni zeby stosowac te pasty ATE...
Jedyny problem jaki widze przy nakladaniu jakichkolwiek past na sruby - spowoduje, ze sila dokrecenia ich bedzie zbyt mala, bo dzieki tym pastom, sruby dostana lepszego poslizgu i przykrecą sie z mniejsza sila.
Tak naprawdę śruby mocujące jarzmo powinny być po każdym odkręceniu wymienione na nowe. Nie zalecamy stosowania żadnego smaru.
śruby mocujace jażmo nowe są z niebieskim klejem suchym.
Można stosować stare jak najbardziej jeżeli gwint jest nie uszkodzony tylko należy wkręcając je powtórnie posmarować gwint klejem niebieskim ( specjalny klej do gwintów ) to zapobiega ewentualnemu poluzowaniu się i chroni gwint przed korozją Nie wolno stosować żadnych smarów na gwint poza specjalnymi klejami
@@jerzyrevox7660 Przepraszam, ale Twoja odpowiedz jest tak napisana, że nie bardzo wiadomo co miałeś na myśli. W pierwszym zdaniu poszesz, że można a w ostatnim, że nie - tylko nie za bardzo wiem o czym piszesz :-)
W ostatnim zdaniu napisałem ,że nie wolno stosować żadnych smarów a specjalny klej przecież klej do gwintu nie jest smarem Klej skleja a smar raczej zmniejsza tarcie co w tym przypadku nie jest wskazane
Kto teraz jest producentem plastilube? Bo mam jakieś opakowanie od Henkel od paru lat, czy to juz nowy producent, czy jeszcze stary?
Tak, Plastilube nadal od Henkel :)
@@atehamulcepolska to po czym poznać ze kupiło się ten z nową recepturą?
I znowu pomyliłem pasty. Do prowadnic dałem to z mniejszej tubki ate. 🤦♂️ Mam nadzieję że nic się nie stanie ???
Mam plastilube kupiony jakies 4 lata temu wiec stary sklad. Czy moge go uzyc do prowadnic w TRW?
Najlepiej stosować się do obecnych zaleceń producenta, więc nie polecamy.
@@atehamulcepolska
Niezwykle..idiotyczna..odpowiedz..wiec..chetnie..poslucham..uzasadnienia.
@@mcqcjc8409 A tobie przetłumaczyć film na język migowy. Zgrywasz idiotę czy nim jesteś.
@@mcqcjc8409 ułożyło 🤣🤣🤣
@@mcqcjc8409 przedszkolak ma ci to rozrysować na kartce z bloku?
A na blaszki co wtyka się w nie klocki daje się coś czy zostawia się suche by się brud tam nie lepił, a ze względu, że są te blaszki „śliskie” same w sobie to i tak klocek będzie się swobodnie przesuwał? Bo od środka delikatną cienką warstwę mówi Pan, że się zwilża, żeby głównie nie koronowało, ale od zewnątrz tam gdzie pracują klocki w typie TRW na tych blaszkach?
Nie zalecamy stosowania smarów między blaszką a klockiem, ze względów które Pan opisał powyżej (zbieranie się brudu).
Delikatnie ceramicznym proponuje
Mam jeszcze pytanie do Panów z ATE. Otóż w manualu do samochodu Seat Mii, który z przodu posiada zacisk FS III, znajduje się zapis: Lightly grease guide surfaces with lithium grease - G 052 150 A2. Co przez to rozumieć, czy chodzi o prowadniki, czy o "gumki" prowadników?
PS. Prawdopodobnie chodzi jednak o prowadnice, a nie prowadniki
Smar VAG G052150A2 nie zawiera środków ropopochodnych (oleju mineralnego). Używanie smaru G052150A2 jest identyczne jak ATE Bremszylinder Paste.
Możemy posmarować tuleję gumową przed montażem. Nie smarujemy jej wewnątrz. Sworzeń prowadzący pracuje na sucho.
A czemu nie można smarować tego sworznia? Czy coś się wydarzy?
Jak składam to na sucho to bardzo ciężko i opornie "chodzi" ten sworzeń.
@@ukaszewicz Z tego co zrozumiałem, to chodzi o to, że przy pracy na sucho, podczas hamowania sworzeń "naciąga" gumę,, a po puszczeniu hamulca guma odciąga sworzeń z powrotem, czyli jednocześnie klocek od tarczy. Po posmarowaniu efekt ten nie występuje, co może powodować "grzanie" się hamulców
Dzien dobry
Zamontowalem tarcze ATE i klocki Brembo
Auto jezdzi sporadycznie (stoi w garazu nie raz po 2-3 miesiace)
Ma obecnie 29tys km na liczniku (zrobione przez 3lata 11tys km tylko) 2016r kupione z przebiegiem 18tys (wymienilem orginalne tarcze VOLVO na ATE poniewaz byly rysy na tarczach)
Po wymianie, po kilku miesiacach (auto tak jak pisze stoi wiekszoac czasu w garazu - jezdzimy czesciej dwoma innymi)
Slychac takie ocieranie przy hamowaniu
Nie mam bicia na kierownicy
Czy to sa zapieczone klocki / zaciski ??
Czy klocki brembo i tarcze ATE to dobre rozwiazanie ?
Prosze o pomoc i fachowa porade
Zawsze zalecamy stosowanie tarcz i klocków od jednego producenta, ponieważ wtedy możemy w pełni wypowiedzieć się na temat rozwiązania. Nie możemy stwierdzić czy chodzi o korozję czy współpracę klocka z tarczą. Najlepiej udać się do warsztatu w celu weryfikacji.
Jaki jest koszt szkolenia w waszej firmie?
Jeśli jest Pan zainteresowany szkoleniami prosimy o kontakt z joanna.kossak@ate-polska.pl, tel. 788 275 507. www.morecontinental.com
Panie Wyeliminuj cie tarcze podróby ATF bo ludzie kupują wydają pieniądze i po 100 km mają bicie
Tylko pytanie jest inne, czy tego smaru w tej większej tubce nie można używać do wszystkiego co się smaruje w hamulcach, niby nie ekonomicznie bo drogi, ale ustalmy, taka tubka starczy na 20 lat.
TO MNIE SIĘ PODOBA KONKRETNIE FACHOWO !
Co się stanie jak posmaruje te przednie tuleje
Nagramy wyczerpującą odpowiedź, bo to pytanie pojawia się co jakiś czas :)
@@atehamulcepolska czekamy :)
2:28
BAJKI FACET OPOWIADASZ.
KAZDE POLACZENIE CIERNE SIE SMARUJE-INACZEJ POWSTAJE ZUZYCIE
Posmaruj zatem powierzchnie klocka przylegająca do tarczy :)
Mniej się będą zużywać
Tloczka się nie smaruje. Bardzo dużo osób tak robi a potem sie dziwią dlaczego im hamulce nie odbijają😅
Założę się ,że pracownicy warsztatów mówią tak ,pier,,,głupoty ,
Zmiana smaru i cały plan w pizdu. Kto odda pieniądze?
A kto smarował?
@@kopciuszekGJ ja
@@Ravsawicki1 to musisz wystąpić sam do siebie o zwrot poniesionych kosztów
Witajcie: mam problem z lewą stroną, z hamulcem ręcznym ruclips.net/video/AHnGlhgAxBU/видео.html
Prosimy o przesłanie filmiku i opisu sprawy do naszego technika na hotlinia@ate-polska.pl.
Sprawdź drożność takiego małego otworu w tłoczku pod gumką 1.5 może 2 mm.
olej mineralny i guma powoduje uszkodzenie? Pierwsze słyszę. W rowerach, Shimano stosuje płyn hamulcowy mineralny do hamulców tarczowych i w przeciwienstwie do DOT nie działa tak agresywnie na gumę w sumie w ogóle nie szkodzi uszelkom. To w samochodzie to jakaś kosmiczna technologia jest i wszystko na odwrót?
Są różne rodzaje gumy. Tam gdzie stosuje się płyny DOT nie wolno stosować mineralnych i na odwrót. A samochodach płyn może osiągać trochę wyższą temperaturę dlatego DOT.
CO pierwsze słyszysz nieuku? Że są różne gatunki gumy odporne/nie odporne na zupełnie inne grupy substancji (np. na bazie/rozpuszczalne w wodzie oraz do produktów ropopochodnych jak smary, oleje, a tam jest jeszcze podział na mineralne i syntetyczne oraz np. PAO, oprócz tego silikony)?
Lube sie troche inaczej wymawia. Tak jak Coca-Cola.
Ale burdel... Mam zaciski Ate w seacie z przodu, i jak mam cokolwiek z nimi robić, to mnie trzęsie przez te gumki i wszechobecna korozje
Wypiaskuj, pomaluj piroszkowo, smaruj przy składaniu i zero problemów. Dużo gorsze przy naprawach są tylne Lucas aluminiowe popularnie stosowane w większości VAGów.
@@TheKrisu091 nie za wiele to da, bo już nie ma wymiaru. Racja z tym amelinowym dziadostwem, chodziło mi o to jak jest mocowany zacisk do jarzma W ATE
ALe namieszaliscie
Najlepiej to sprayem WD40 przelecieć wszystkue tarcze i klocki. Wtedy będzie OK! 😅 Nic nie będzie piszczeć! 😂