Halo. Minęło ponad 10 lat. Prosimy o update w temacie wzmacniaczy w klasie D - jak słusznie Pan przewidział jest ich coraz więcej. Swoją drogą "time flies" pamiętam jakbym oglądał ten odcinek kilka miesięcy temu... a tu dziesięć lat.
Liczy się tak zwana moc RMS wzmacniacza. Czasem producenci podają też moc max. pobieraną z sieci, czasem średnią. Nie ma się co sugerować mocą pobieraną z sieci. Najwazniejsza jest tzw moc RMS. Jeśli w zasilaczu jest trafo toroidalne, stosunek mocy pobieranej do oddawanej może być inny niz kiedy transformator jest typu EI (taki w kształcie prostopadłościanu).
Bardzo dobry odcinek. Mimo wszystko przydałoby się uzupełnienie. Odcinek ma już 5 lat, technologia idzie do przodu, w klasie D sporo się zmieniło. Może odcinek właśnie na temat tej klasy???
Bardzo ciekawe (jak zresztą cały kanał Reduktor Szumu). Jestem ciekaw jak mają się do klas wzmacniaczy rozwiązania stosowane przez Audio-gd i Krella czyli wzmacniacze oparte o lustro prądowe. Zgodnie z tym co piszą producenci pozwala to na wzmacnianie sygnału w dziedzinie prądu (o ile dobrze to rozumiem).
piszę po prostu, że kanały o tematyce technicznej mają ciężej (tak jak np. w przypadku książek) - dla mnie obecna forma jest jak najbardziej przyswajalna, gdybym miał dziś wybierać jakiś sprzęt (np.głośniki) to dzięki poprzedniemu materiałowi wideo na pewno było by to łatwiejsze =)
Jest jeszcze "Virtual Class A" stosowany przez nieistniejącą już firmę Thule Audio z Danii. Jest to połączenie wzmacniacza "klasy" H z autorskim scalakiem automatycznie sterującym prądem spoczynkowym wzmacniacza. Jednym z przedstawicieli jest model Thule PA-350B. audio.com.pl/pdf/testy/wielokanalowe_koncowki_mocy/thulepa350b.pdf
Moim zdaniem bardzo fajny kawał pracy robicie. Faktycznie muszę się zgodzić z innymi komentarzami, że nie raz nie jestem w stanie zrozumieć wszystkich pojęć z jednego odcinka. Z techniką niestety trochę jestem na bakier (trzeba był się uczyć :D). Chciałbym, aby RS poświęcił jeden z kolejnych odcinków gramofonom - zestawienie, trochę informacji dla początkujących i średnio zaawansowanych, obalenie niektórych mitów,etc. Pozdrawiam i róbcie swoje :)
będzie ciężko ze znalezieniem większej ilości widzów ze względu na tematykę kanału i zawiłość niektórych zagadnień których nie da się zrozumieć nie zajmując się elektroniką
Albo może odcinek o mitach audiofilskich! O wpływie kabli na brzmienie, i omówienie tych paranoicznych i drogich akcesoriów, które audiofile tak kochają (stabilizowane od wibracji gniazdka elektryczne w ścianie!) :) było by zabawnie
Ja doskonale wiem, że warto, dałbym 2x "lubię to" i 2x subskrybował bo wiem jaka niszę na youtube zapełniacie i jeszcze robicie to w tak świetny sposób i na wysokim poziomie... że to rzadko dzisiaj spotykane. Mógłbym tak jeszcze długo te ochy i achy w Waszą stronę wysuwać :)) Jak już jesteśmy, przy Waszym programie to, może znajdzie się jakiś test bądź porównanie czy omówienie tematu płyt CD-Audio i np nagrywarek ? Czy coś w ten deseń, wiadomo jest wojna, która CD-A lepiej gra :)
No ja np. bardzo chętnie zobaczyłbym poradniki bardziej praktyczne z serii "budujemy dobre stereo audio ze starych/nowych sprzętów za kwotę XXX" Chętnie zobaczyłbym sensowne propozycje, za różne kwoty, dla ludzi pragnących dobrego brzmienia z wyjaśnieniem, dlaczego akurat takie konfiguracje dadzą dobry efekt brzmieniowy (dobór kolumn do wzmaka, różne charakterystyki brzmienia, retro wzmaki i kolumny dla biedoty itd.)
Niedawno trafiłem na klasę E. Jako że chodzi o RF to pewnie temat bardziej by pasował na RS elektronika. O co w tej klasie E chodzi? Opisy które znalazłem nie są zbyt jasne.
Czy istnieje sposób sprawdzenia w jakiej klasie gra wacniacz, jeżeli producent nie podał takiej informacji (bynajmniej mi nie udało się znaleźć odpowiedzi na to pytanie)? Wzmacniacz to niskobudżetowa Yamaha AS 201
NIESTETY TO CO TU NAZWANE JEST KLASĄ H JEST TYLKO KLASĄ G Z POJEMNOŚCIAMI PRZEŁĄCZANYMI , KLASA H JEST UKŁADEM WZMACNIACZA Z JEDNYM ZASILACZEM O REGULOWANYM NAPIĘCIU WYJŚCIOWYM W MIARĘ POTRZEBY ( POZIOM SYGNAŁU WYSTEROWANIA). Co ciekawe jak układ TDA1560Q ( bo on był pierwszym na rynku) reklamowany był jako klasaG , a obecnie można znaleźć opis klasa H. Wynikało to chyba z chęci podreperowania sprzedaży w okresie zmian właściciela,kiedy na rynku pojawiło się wiele poważnych konstrukcji klasy H ( chwilowa popularność). Ogólnie we wzmacniaczach zaliczanych do klas G i H napięcie zasilania jest zmieniane stosownie do aktualnie wymaganej mocy wyjściowej. W przypadku wzmacniaczy mocy klasy G osiąga się to, używając kilku źródeł napięcia, co najmniej dwóch. Bywały konstrukcje wzmacniaczy estradowych o pięciu napięciach zasilania. Zakłada się ,że klasa G pobiera dwukrotnie mniej energii niż klasa AB, a klasa H 3-4 krotnie mniej. Pomieszał pan również nazwy handlowe z klasyfikacją elektroniczną.
Ja sobie kupilem kolumny firmy Dali Opticon 8 i teraz mam metlik w glowie. Kolumny byly drogie ale mam problem z basem. Pod onkyo integra a8017 graja tak sobie. Brak im zycia. Nie chce wydac majatku. To ma grac pod kompem. Nigdy nie podepne pod to odtwarzaczy. Jaki tu wzmak kupic zeby gralo to zywo a basy nie dudnily bez sensu?
Wszytko fajnie! A będzie 2 część :) ?. Dla chcących zgłębić temat polecam książkę "Audio Power Amplifier Design Handbook"(autor: Douglas Self). Najlepsza książka o wzmacniaczach jaką można dostać. Koleś sam tworzy wzmacniacze jego ostatnia konstrukcja XD moim zdaniem też powinna tu się znaleźć. W szóstej już edycji książki opisał "klasę" która nazwał XD - od "Crossover Displacement" (klasa AB+X) zaprojektował ją dla Cambridge Audio, powstał wzmacniacz 840a
a czy wzmacniacz klasy FD jest dobry ? chodzi mi konkretnie o wzmacniacz: pioneer prs- d210 kupiłem go za grosze lecz nie wiem czy było warto. proszę o odpowiedź
Po mojemu jest super i nie powinniście obniżać poziomu. Podstawowych podstaw, to można się nauczyć klikając od hasła do hasła na Wikipedii. Dla mnie jest zaletą jeśli po obejrzeniu/przeczytaniu czegoś, muszę odrobić swego rodzaju "pracę domową" - np. doczytać coś. Ważne, że ktoś daje mi impuls.
Jest jeszcze klasa Z (zgaszony) - przez tranzystory w ogóle nie płynie prąd. Wzmacniacz ma zniekształcenia dochodzące do 100%, ale też zerowe straty cieplne ;)
chciałbym się dowiedzieć czy wysnułem dobry wniosek?(mam 15 lat) Jęsli kupie wzmacniacz gitarowy (lampowy) to najlepiej będzie jeśli jego klasa to ab lub a?
Innej nie kupisz, bo nie istnieje :D:D:D, chyba że kompletny wzmaczniacz hybrydowy = preamp lampowy stopień końcowy tranzystorowy , wtedy bywa nawet w kalsie D.
Szkoda, że tak mało o kluczach przełączających napięcia w klasie H. To najpopularniejsza klasa - w końcówkach mocy PA średniej półki cenowej. Do tego jeszcze z impulsowym zasilaniem.
Coś nie tak z tymi kluczami w klasie H . W niej zawsze było i będzie płynne zmniejszanie napięcia.
11 лет назад
Witam, szukam informacji, w jakiej klasie pracuje wzmacniacz Hitachi HA-3800. Max 300W poboru, oddaje 2x35W przy 8 omach, zbudowany na STK 8250, gra ciepło i równiutko nawet przy minimalnej głośności. Produkowany ok. 1979 roku. Tyle o nim wiem. Po wpisaniu Hitachi HA-3800 w Google w wyszukiwarce grafiki można znaleźć parę wnętrza wzmacniacza.
A może jeden odcinek i jeden test tygodniowo? Tylko jedna rzecz mnie razi: słowo 'bas' użyte nie jako niski głos męski, ale niskie częstotliwości. Patrząc od strony muzycznej jest to błąd merytoryczny.
Ciekawie sie ogląda informacje o klasie D w 2022 roku :)
jak zwykle bardzo dobry materiał. duzo wiedzy i praktyki wyłożone w bardzo przystepmej formie
Halo. Minęło ponad 10 lat. Prosimy o update w temacie wzmacniaczy w klasie D - jak słusznie Pan przewidział jest ich coraz więcej.
Swoją drogą "time flies" pamiętam jakbym oglądał ten odcinek kilka miesięcy temu... a tu dziesięć lat.
" Prosimy o update.." Gadaj po polsku korporacyjny tłuku. Polska dla Polaków !
no to browar pssssthryk i oglądamy!
a po piątym uznaję, że jednak sam naprawię swój sprzęt....:-)
Klasa AB i użycie za przykład Sansui :) Dobrze , że jeszcze są ludzie co wiedzą co dobre :)
Liczy się tak zwana moc RMS wzmacniacza.
Czasem producenci podają też moc max. pobieraną z sieci, czasem średnią.
Nie ma się co sugerować mocą pobieraną z sieci.
Najwazniejsza jest tzw moc RMS.
Jeśli w zasilaczu jest trafo toroidalne, stosunek mocy pobieranej do oddawanej może być inny niz kiedy transformator jest typu EI (taki w kształcie prostopadłościanu).
Bardzo dobry odcinek. Mimo wszystko przydałoby się uzupełnienie. Odcinek ma już 5 lat, technologia idzie do przodu, w klasie D sporo się zmieniło. Może odcinek właśnie na temat tej klasy???
Możesz polecić jakiś wzmacniacz tej klasy ?
@@Next-nb9pr Marantz PM KI Ruby posiadam taki wzmacniacz od niedawna i jestem naprawdę zadowolony z jakości dźwięku. Polecam
Pięknie :) Tak jak pisałem już wcześniej. Panowie, przydały by się też odcinki o ogólniej elektronice użytkowej.
Tym tropem w poszukiwaniach nie poszedłem. Dzięki!
Bardzo ciekawe (jak zresztą cały kanał Reduktor Szumu). Jestem ciekaw jak mają się do klas wzmacniaczy rozwiązania stosowane przez Audio-gd i Krella czyli wzmacniacze oparte o lustro prądowe. Zgodnie z tym co piszą producenci pozwala to na wzmacnianie sygnału w dziedzinie prądu (o ile dobrze to rozumiem).
piszę po prostu, że kanały o tematyce technicznej mają ciężej (tak jak np. w przypadku książek) - dla mnie obecna forma jest jak najbardziej przyswajalna, gdybym miał dziś wybierać jakiś sprzęt (np.głośniki) to dzięki poprzedniemu materiałowi wideo na pewno było by to łatwiejsze =)
Klasa D, choć dokładna, ma strasznie „sucha” i kliniczną średnicę. Testowałem Topping PA7 i z przyjemnością wróciłem do AB
A wpisując w Google STK8250 można dowiedzieć się, że jest to wzmacniacz a właściwie tylko jego stopień końcowy pracujący w klasie AB.
Pozdrawiam.
@Mariusz Murawski lepiej dyskofon bo w wejściu gramofonowym jest filter częstotliwości, taki jakby equalizer.
Jest jeszcze "Virtual Class A" stosowany przez nieistniejącą już firmę Thule Audio z Danii. Jest to połączenie wzmacniacza "klasy" H z autorskim scalakiem automatycznie sterującym prądem spoczynkowym wzmacniacza. Jednym z przedstawicieli jest model Thule PA-350B. audio.com.pl/pdf/testy/wielokanalowe_koncowki_mocy/thulepa350b.pdf
Moim zdaniem bardzo fajny kawał pracy robicie. Faktycznie muszę się zgodzić z innymi komentarzami, że nie raz nie jestem w stanie zrozumieć wszystkich pojęć z jednego odcinka. Z techniką niestety trochę jestem na bakier (trzeba był się uczyć :D).
Chciałbym, aby RS poświęcił jeden z kolejnych odcinków gramofonom - zestawienie, trochę informacji dla początkujących i średnio zaawansowanych, obalenie niektórych mitów,etc. Pozdrawiam i róbcie swoje :)
będzie ciężko ze znalezieniem większej ilości widzów ze względu na tematykę kanału i zawiłość niektórych zagadnień których nie da się zrozumieć nie zajmując się elektroniką
Albo może odcinek o mitach audiofilskich! O wpływie kabli na brzmienie, i omówienie tych paranoicznych i drogich akcesoriów, które audiofile tak kochają (stabilizowane od wibracji gniazdka elektryczne w ścianie!) :) było by zabawnie
As always PRO
Ja doskonale wiem, że warto, dałbym 2x "lubię to" i 2x subskrybował bo wiem jaka niszę na youtube zapełniacie i jeszcze robicie to w tak świetny sposób i na wysokim poziomie... że to rzadko dzisiaj spotykane. Mógłbym tak jeszcze długo te ochy i achy w Waszą stronę wysuwać :))
Jak już jesteśmy, przy Waszym programie to, może znajdzie się jakiś test bądź porównanie czy omówienie tematu płyt CD-Audio i np nagrywarek ? Czy coś w ten deseń, wiadomo jest wojna, która CD-A lepiej gra :)
Popularne glosniczki aktywne , typu np Sonos i wzmacniacze w nich występujące to klasa D?
No ja np. bardzo chętnie zobaczyłbym poradniki bardziej praktyczne z serii "budujemy dobre stereo audio ze starych/nowych sprzętów za kwotę XXX" Chętnie zobaczyłbym sensowne propozycje, za różne kwoty, dla ludzi pragnących dobrego brzmienia z wyjaśnieniem, dlaczego akurat takie konfiguracje dadzą dobry efekt brzmieniowy (dobór kolumn do wzmaka, różne charakterystyki brzmienia, retro wzmaki i kolumny dla biedoty itd.)
Niedawno trafiłem na klasę E. Jako że chodzi o RF to pewnie temat bardziej by pasował na RS elektronika. O co w tej klasie E chodzi? Opisy które znalazłem nie są zbyt jasne.
Czy istnieje sposób sprawdzenia w jakiej klasie gra wacniacz, jeżeli producent nie podał takiej informacji (bynajmniej mi nie udało się znaleźć odpowiedzi na to pytanie)?
Wzmacniacz to niskobudżetowa Yamaha AS 201
NIESTETY TO CO TU NAZWANE JEST KLASĄ H JEST TYLKO KLASĄ G Z POJEMNOŚCIAMI PRZEŁĄCZANYMI , KLASA H JEST UKŁADEM WZMACNIACZA Z JEDNYM ZASILACZEM O REGULOWANYM NAPIĘCIU WYJŚCIOWYM W MIARĘ POTRZEBY ( POZIOM SYGNAŁU WYSTEROWANIA). Co ciekawe jak układ TDA1560Q ( bo on był pierwszym na rynku) reklamowany był jako klasaG , a obecnie można znaleźć opis klasa H. Wynikało to chyba z chęci podreperowania sprzedaży w okresie zmian właściciela,kiedy na rynku pojawiło się wiele poważnych konstrukcji klasy H ( chwilowa popularność).
Ogólnie we wzmacniaczach zaliczanych do klas G i H napięcie zasilania jest zmieniane stosownie do aktualnie wymaganej mocy wyjściowej. W przypadku wzmacniaczy mocy klasy G osiąga się to, używając kilku źródeł napięcia, co najmniej dwóch. Bywały konstrukcje wzmacniaczy estradowych o pięciu napięciach zasilania. Zakłada się ,że klasa G pobiera dwukrotnie mniej energii niż klasa AB, a klasa H 3-4 krotnie mniej. Pomieszał pan również nazwy handlowe z klasyfikacją elektroniczną.
Idź człowieku ze swym caps lockiem do serwisu klawiatur !
tzn o np. o pralkach?:) za szeroki temat, lepiej skupic sie na audio.
Co to jest super class ab spotykana w Marantz?
Ja sobie kupilem kolumny firmy Dali Opticon 8 i teraz mam metlik w glowie. Kolumny byly drogie ale mam problem z basem. Pod onkyo integra a8017 graja tak sobie. Brak im zycia. Nie chce wydac majatku. To ma grac pod kompem. Nigdy nie podepne pod to odtwarzaczy. Jaki tu wzmak kupic zeby gralo to zywo a basy nie dudnily bez sensu?
Wszytko fajnie! A będzie 2 część :) ?. Dla chcących zgłębić temat polecam książkę "Audio Power Amplifier Design Handbook"(autor: Douglas Self). Najlepsza książka o wzmacniaczach jaką można dostać. Koleś sam tworzy wzmacniacze jego ostatnia konstrukcja XD moim zdaniem też powinna tu się znaleźć. W szóstej już edycji książki opisał "klasę" która nazwał XD - od "Crossover Displacement" (klasa AB+X) zaprojektował ją dla Cambridge Audio, powstał wzmacniacz 840a
Posiadam Technics SA-AX710 i posiada class H+
PS.firma Technics podobno sama nazywał rodzaje wzmacniaczy hmmm?
a czy wzmacniacz klasy FD jest dobry ? chodzi mi konkretnie o wzmacniacz: pioneer prs- d210
kupiłem go za grosze lecz nie wiem czy było warto. proszę o odpowiedź
Czy mozna puszczac wzmacniacz klasy d na pelna moc bez podlaczonych glosnikow? czy cos mu grozi?
Po mojemu jest super i nie powinniście obniżać poziomu. Podstawowych podstaw, to można się nauczyć klikając od hasła do hasła na Wikipedii. Dla mnie jest zaletą jeśli po obejrzeniu/przeczytaniu czegoś, muszę odrobić swego rodzaju "pracę domową" - np. doczytać coś. Ważne, że ktoś daje mi impuls.
Jest jeszcze klasa Z (zgaszony) - przez tranzystory w ogóle nie płynie prąd. Wzmacniacz ma zniekształcenia dochodzące do 100%, ale też zerowe straty cieplne ;)
Czy to jest ten sam Pan co w Pasja Informatyki? :)
A może by tak 2 odcinki tygodniowo ;> ?
chciałbym się dowiedzieć czy wysnułem dobry wniosek?(mam 15 lat) Jęsli kupie wzmacniacz gitarowy (lampowy) to najlepiej będzie jeśli jego klasa to ab lub a?
Innej nie kupisz, bo nie istnieje :D:D:D, chyba że kompletny wzmaczniacz hybrydowy = preamp lampowy stopień końcowy tranzystorowy , wtedy bywa nawet w kalsie D.
Szkoda, że tak mało o kluczach przełączających napięcia w klasie H. To najpopularniejsza klasa - w końcówkach mocy PA średniej półki cenowej. Do tego jeszcze z impulsowym zasilaniem.
Coś nie tak z tymi kluczami w klasie H . W niej zawsze było i będzie płynne zmniejszanie napięcia.
Witam, szukam informacji, w jakiej klasie pracuje wzmacniacz Hitachi HA-3800. Max 300W poboru, oddaje 2x35W przy 8 omach, zbudowany na STK 8250, gra ciepło i równiutko nawet przy minimalnej głośności. Produkowany ok. 1979 roku. Tyle o nim wiem. Po wpisaniu Hitachi HA-3800 w Google w wyszukiwarce grafiki można znaleźć parę wnętrza wzmacniacza.
co z klasa AA
I AA+?
To jest A z duperelami
Mam pytanie, wzmacniacz technics ch 404 (jest to jeden z elementow wiezy) w jakiej klasie pracuje? A B czy AB?
klasa AB :)
A mój nowy wzmacniacz Onkyo A-5vl to w końcu jaka klasa?
Ilość reklam demerwuje
Znalazłem wzmacniacz Technics SE-A 100 SZOK!!! 7 tyś. zł
A może jeden odcinek i jeden test tygodniowo?
Tylko jedna rzecz mnie razi: słowo 'bas' użyte nie jako niski głos męski, ale niskie częstotliwości. Patrząc od strony muzycznej jest to błąd merytoryczny.
Nie wiem dla kogo to jest tworzone...
Dla amatora (mnie) totalnie niezrozumiałe,
dla profesjonalistów zero konkretów.
moim zdaniem są bardzo dobre
dla mnie czyli amatora zawierają sporo zrozumiałych informacji