Składanie silnika vol.2 - montaż panewek wału i korb

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • / 246013175753147 - zapraszam na grupę do wspólnej dyskusji.
    Witam serdecznie! Kolejny z materiałów dotyczący składania silnika podczas remontu kapitalnego w mojej Alfie Romeo 1.6 Twin Spark.

Комментарии • 21

  • @FkTypeR
    @FkTypeR 3 года назад +5

    Witam . Trafiłem na ten film i z tego co widzę popełniłeś błąd który jest niewybaczalny w mechanice . Panewek głównych jak i korbowodowych pod żadnym pozorem nie wolno smarować niczym tłustym od przeciwnej strony slizgowej. Tam ma być albo na sucho albo na smary typowo z przeznaczeniem do tego .... Takie lubrykanty posiadają w swym składzie mikroelementy które działają przeciwnie do tego co Ty zarobiłes. Mają trzymać i zapobiec obruceniu się panewki od zewnętrznej strony . Bo potem słyszymy tekst typu "obrucilo mi panewke ".

    • @tomtomgaraz
      @tomtomgaraz  3 года назад +1

      zgadza się, w komentarzu poniżej też o tym napisałem i wyjaśniłem dlaczego.

  • @paweolejniczak1143
    @paweolejniczak1143 3 года назад

    Cześć. Właśnie dzisiaj przy kawce wpadłem na ten filmik. Mam pytanie. Czy smarujesz panewki olejem od strony czopu (nie pytam o stronę stykająca się z wałem)? Jeśli tak, to dlaczego? Pytam, bo ciężko znaleźć na polskojęzycznych stronach dokładnie opisane jaka jest procedura składania wału. Pozdrawiam

    • @tomtomgaraz
      @tomtomgaraz  3 года назад

      tu posmarowałem i popełniłem błąd. olej tylko od strony wału.

    • @paweolejniczak1143
      @paweolejniczak1143 3 года назад

      A jaki może być problem? Masz jakąś w tym względzie wiedzę? Jaką? Pytam oczywiście niezłośliwie :). Składałem swój silnik (tylko "fiatowy" FIRE :) ) i nie pamiętam czy od strony stopy miałem czysto czy "olejowo". Ciężko było w necie znaleźć instrukcje krok po kroku, a firmowych (te cenie najbardziej) instrukcji jakoś nie mogłem trafić. Z drugiej strony jak się ogląda filmiki, można by powiedzieć uznanych "mechanicznie" youtuberów, to jak wymieniają panewki bez wymontowywania wału, to raczej mało prawdopodobne żeby nie dostało się tam trochę oleju. Kolejna obserwacja, to mimo iż panewki są dociśnięte do stopy to i tak były brudne od osadu olejowego w moim silniku, właśnie od strony stopy. Może jak był olej u ciebie, to nie tak strasznie? No chyba, że jak składałeś to było dość zimno, olej nie zdążył się wydostać z pomiędzy panewki i stopy, dokręcone śruby z właściwym momentem i zbyt mocno ścisnęło panewki, odpalony silnik, trochę za mały luz i ... .

    • @tomtomgaraz
      @tomtomgaraz  3 года назад

      @@paweolejniczak1143 zasada według literatury jest taka, że wszystko powinno być idealnie czyste i odtłuszczone do pomiarów podczas składania silnika. Po wykonaniu pomiarów i jeśli wszystko jest tak jak być powinno, smaruje się tylko stronę pracującą panewki olejem lub specjalnym środkiem na "pierwszy odpał". Nawet śladowa ilość oleju lub nagaru, zmniejsza luz między panewką a wałem o setne milimetra. W moim przypadku tylko podmieniałem panewki bez mierzenia i sprawdzania luzów, bez dostatecznej wtedy wiedzy i doświadczenia, pierścienie i tłoki również bez pomiarów, cylindry bez honowania. Mimo tego, silnik pracował przez kolejne 30 tysięcy kilometrów pod moją ciężką nogą bezawaryjnie nie pobierając przy tym litrów oleju od wymiany do wymiany, następnie został wyjęty, sprzedany i wsadzony do innej Alfy gdzie jeździ po dziś dzień i nadal nic z nim się nie dzieje, co nie zmienia faktu, że na chwilę obecną nie zrobiłbym w ten sposób po raz drugi. Po tym silniku robiłem jeszcze kilka remontów i każdy silnik w częściach, umyty był zawieziony do firmy zajmującej się obróbką silników. Wszystko było pomierzone i spasowane jak należy i te silniki również jeżdżą do dziś bezproblemowo.

    • @paweolejniczak1143
      @paweolejniczak1143 3 года назад +1

      @@tomtomgaraz Dzięki, to mi wystarczy. Pozdrawiam i Powodzenia.

  • @ryszardszlachta1674
    @ryszardszlachta1674 5 лет назад +4

    niestety kolego popełniasz wiele błędów

    • @tomtomgaraz
      @tomtomgaraz  5 лет назад

      Jakie akurat tu popełniam, proszę o wypisanie :) To jest mój silnik i uczyłem się na nim. Obecnie ma ponad 30 tyś km od remontu :)

  • @eugeniuszpawlowski9863
    @eugeniuszpawlowski9863 5 лет назад

    witam nie było spadku ćisnienia oleju na rozgrzanym silniku nie włanczała sie oliwiarka na kokpicie ?????????????

    • @tomtomgaraz
      @tomtomgaraz  5 лет назад

      Ciśnienie przy 4000 obrotów manometr pokazywał 4.8 bara, gdzie autodata dla tego silnika podaje przedział 3.5 - 4.5.

    • @eugeniuszpawlowski9863
      @eugeniuszpawlowski9863 5 лет назад

      MAM problem z silnikiem 1.8t AGU wymieniłem pompe oleju smog nowy nowy czujnik i na rozgrzanym cisnienie oleju niecale 1 bar reco opadaja co to moze byc panewki auto ma moc zbiera sie dobrze tylko lekko słychac glowice co bys doradzil zagladnac do panewek

    • @tomtomgaraz
      @tomtomgaraz  5 лет назад

      @@eugeniuszpawlowski9863 w głowicy pewnie popychacze słychać czy tam szklanki zwał jak zwał, co do ciśnienia na rozgrzanym silniku jeśli około 1 bara masz na biegu jałowym to raczej norma, pytanie jakie ciśnienie jest przy 2 tyś i 4 tyś obrotów?

    • @eugeniuszpawlowski9863
      @eugeniuszpawlowski9863 5 лет назад

      na zimnym pokazuje 4 bary jak go tak konkretnie rozgrzeje i juz raz sie wlacza wentylatory to cisnienie pokazalo 0.6 bara dokladnie nwm ile jest na 2 lub 4 tys ale ze wzrostem obrotow nie ma problemu ze wzrostem cisnienia na 2 tys mysle ze lekoo 2.5 bara lapal jak jade szybciej to niewyskakuje mi kontrolka cisnienia ol;eju ona sie pojawia miedzy 1500 do 2000 obrotow co to moze byc kazdy mowi smok przytkany itp pompe nowa wstawilem smog nowy uklad przeplokany olej 5w40 wgl go nie pobiera od wymiany do wymiany auto zrywne tylke klepanie tych popychaczy na jawomym bo słabe cisnienie jest 0.6 na jalowych to zdecydowanie za malo i nwm co to robic czy dzyc panewki czy co bo tak dlugo to nienajezdze co ty bys zrobił kolego na moim miejscu ??????

    • @tomtomgaraz
      @tomtomgaraz  5 лет назад

      @@eugeniuszpawlowski9863 ja bym podpiął manometr i sprawdził ciśnienie na spokojnie z całym zakresie obrotów w układzie za czujnikiem ciśnienia oleju lub w jego miejscu. Jeśli ciśnienie by nie spadało to szukałabym prędzej usterki w samym czujniku lub elektryce. Skoro na biegu jałowym nie pokazuje lampy alladyna tylko w przedziale 1500-2000 obrotów to ciśnienie musiałoby spaść poniżej 0,6 bara co jest mało realne skoro poniżej i powyżej tego zakresu kontrolka się nie pali, gdzie pompa jest mechaniczna i im więcej obrotów tym większe daje ciśnienie. Pierw sprawdź ciśnienie tak jak napisałem, jeśli będzie ok, to zmiana czujnika ciśnienia oleju.