Savoir-vivre. Odcinek 14. Podawanie dłoni

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024
  • #obyciepl #wojciechswoclaw #savoirvivre #etykietawbiznesie #dresscode
    📲 Zapraszam na OBYCIE.PL - platformę ze szkoleniami online o obyciu w życiu i w pracy.
    ‼️ JUŻ DOSTĘPNE szkolenie pt. „Nowa praca. Jak dobrze wypaść?“
    ➡️ Od września 2020 „Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować i dobrze wypaść?“
    W przyszłości między innymi:
    🎤 „Wystąpienia publiczne“,
    🍴 „Savoir-vivre przy stole“,
    👗 „Jak się ubrać na…“ każdą okazję
    📝 Zachęcam do zapisania się na newsletter i listę oczekujących na www.obycie.pl/szkolenia. 📬 Powiadomimy Państwa, kiedy szkolenia będą już dostępne!
    🤝 Bądźmy w kontakcie na…
    💻 wojciechswoclaw
    📷 wojciechswoclaw
    🔴 www.obycie.pl 🔴 www.szkolenia.obycie.pl 🔴 www.wojciechswoclaw.pl 🔴 www.poszet.com 🔴
    "Savoir-vivre, czyli jak ułatwić sobie życie" to cykl, w którym opowiadam o zasadach dobrego wychowania.

Комментарии • 22

  • @jjohnson1376
    @jjohnson1376 7 лет назад +7

    Liczyłam na szersze rozwinięcie tematu.
    Jak zachować się w przypadku, kiedy to młoda kobieta spotyka wiekowego pana?
    I jak witać się z większą grupą osób? Podawać dłoń wszystkim, załóżmy piętnastu osobom?
    Pozdrawiam, i mimo, że krótki- jak zwykle dobry materiał. :)

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  7 лет назад +3

      Bardzo dobre pytania! Zacznijmy od pierwszego przypadku. Na ogół powiada się, że młoda kobieta powinna ustąpić pierwszeństwa dostojnemu panu. Może się jednak zdarzyć, że wiekowy pan wcale nie będzie chciał uchodzić za dostojnego starca, ale po prostu za mężczyznę w sile... Cóż, w sile :-) I to on raczej będzie ustępował kobiecie, chociaż różnica wieku będzie duża. Z reguły jednak ona poczeka w tej sytuacji aż on poda jej dłoń. I drugi przypadek. Jeśli osób jest dużo, to najlepiej zrezygnować z podawania dłoni i przywitać się jedynie przez odpowiedni zwrot. Jeśli decydujemy się na witanie, to wg przedstawionych w filmie zasad. Mężczyzna zbliża się do najstarszej pani kłaniając się i "zastyga" w gotowości do witania. Pani powinna w odpowiedzi podać mu rękę. Rzecz rozgrywa się oczywiście w sekundę, ponieważ większość z nas intuicyjnie wie, co zrobić. I tak ów mężczyzna wita się z wszystkimi paniami, potem panami (zaczynając np. od najstarszego albo najdostojniejszego). Kobieta w podobnej sytuacji przywita się wpierw z paniami, potem z panami. W sytuacji zawodowej - najpierw podchodzimy do najważniejszego (taktyka jak w opisanym wyżej przypadku najstarszej pani), a potem witamy się już po kolei. Łowienie kolejnych osób w hierarchii miałoby skutkować spowodowaniem dużego zamieszania, a nam bardziej chodzi o pewną symbolikę niż o dosłowność. Wśród równych - po kolei.

    • @Szymet02
      @Szymet02 6 лет назад

      Na drugie pytanie była odpowiedź w odcinku 4.

    • @Szymet02
      @Szymet02 6 лет назад

      ;)

  • @SirGachu
    @SirGachu 5 месяцев назад

    całe życie źle podawałem dłoń ... bo zawsze nie ważne od okolicznośći wychodziłem z iniciatywą podania dłoni jako gest szacunku i braku złych zamiarów do 2 osoby xD

  • @gabrielas4108
    @gabrielas4108 6 лет назад

    Bardzo ciekawe odcinki, dziękuję :)
    A jak Pan ocenia następujący sposób codziennego witania zespołu przez przełożonego: gdy wchodzi do pomieszczenia, najpierw wita kobiety słownie czymś w stylu "cześć dziewczyny", potem podchodzi do panów i podaje każdemu rękę. Dodam, że średnia wieku w zespole jest około 26 lat. Szef jest odrobinkę starszy.

  • @blanconegrotheboxerdogs2389
    @blanconegrotheboxerdogs2389 7 лет назад +1

    Szanowny Pani Wojciechu, kolejna nurtująca kwestia: przy jakiej różnicy wieku kobieta może zacząć pierwsza wyciągać dłoń na powitanie? Będę czekać na rękę emeryta, ale czy znajomi rodziców (mam na myśli męskie grono) nie powinni zauważyć, ze nie jestem już dzieckiem i to właśnie ja powinnam podawać im rękę? Pozdrawiam!

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  7 лет назад

      Pani Marto, nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, nawet w przypadku emeryta. Wszystko zależy od tego, czy mężczyzna czuje się "dostojnym starszym panem", czy po prostu w relacji mężczyzna-kobieta. W tym pierwszym wypadku - czekać. W tym drugim - dać sobie pierwszeństwo. Z obserwacji wiem, że pierwszy przypadek można rozpoznać po zachowywanym dystansie, być może większej powadze, drugi - skłonności do szybszego podejmowania kontaktu, wymianie spojrzeń, bywa, że i po pewnej skłonności do flirtu. Znajomym rodziców proszę dać o tym znać inicjowaniem odpowiedniego gestu z pierwszeństwem! ;)

    • @domidumdum4051
      @domidumdum4051 3 года назад

      Ech, mam ten sam problem z moimi sasiadami... jako dwudziestoparoletnia kobieta nienawidze bycia traktowaną jak dziecko przez mężczyzn. Mam jednak problem. Mężczyźni niewiele starsi, a jednak zonaci, majacy wlasne rodziny często wobec młodych kobiet przyjmują postawę patronalną. Fakt bycia młodszą (np uczącą się studentką) nie daje im raczej prawa do zwracania się do mnie na "ty" ani do pozdrawiania mnie w sposób sugerujący że jestem w przedszkolu. (Np. Jak Ci minął dzień?). Nie mam ochoty prowadzić wykładów nt savoir vivre na sasiedzkiej klatce schodowej, jednak muszę przyznać, że nawet przy niewielkiej roznicy wieku mężczyźni lubią interpretować ten fakt na rzecz swojej przewagi. Pierwsi podają dłoń, mówią "Ty", szkoda gadać... żaden z moich sąsiadów nie jest staruszkiem, ale wszyscy (żonaci zwłaszcza) myślą, ze mają prawo wobec mlodych kobiet naruszać dystans... mnie to irytuje i przeszkadza.

  • @fhuvalcom1375
    @fhuvalcom1375 7 лет назад +1

    A jak to wygląda np. na spotkaniu biznesowym, gdzie jest powiedzmy 50 przedsiębiorców. Podchodzi mężczyzna do grupy, gdzie jest 5 osób, kobiety i mężczyźni. I co wtedy? Witaj się wpierw z kobietami, później z mężczyznami? Czy w biznesie nie ma płciowości i z każdym po kolei?

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  7 лет назад +1

      W biznesie "nie ma" płci, jest za to hierarchia zawodowa. Jeśli to spotkanie 50 przedsiębiorców, czyli osób równych sobie (każdy jest przedsiębiorcą), to witamy się po kolei. Można by się też odwołać do zasad etykiety towarzyskiej i przywitać najpierw panie, potem panów. Nie byłoby to błędem. W biznesie najpierw odwołujemy się do zasad etykiety biznesu (wzięliśmy pod uwagę hierarchię i ustaliliśmy, że wszyscy są równi), a jeśli te zasady nie umożliwiają nam ustalenia pierwszeństwa, to wtedy możemy odwołać się do etykiety towarzyskiej (kobieta przed mężczyzną, starszy przed młodszym). Pozdrawiam!

  • @aniaokulicz2336
    @aniaokulicz2336 4 года назад +1

    Ciekawi mnie co w sytuacji kiedy witają się "dwie osoby uprzywilejowane" tzn. Młoda kobieta i starszy mężczyzna? Wtedy prawo wieku jest ważniejsze, czy płci?

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  4 года назад +3

      W tym przypadku rozbrzmiewają nam w uszach słowa, że savoir-vivre to bardziej sztuka niż nauka. Odpowiedź na to pytanie zależy od paru czynników. Jeśli młoda kobieta i starszy mężczyzna spotykają się na gruncie damsko-męskim, to wtedy weźmiemy pod uwagę płeć. Jeśli z kolei dwudziestoletnia córka spotyka w domu kolegę rodziców lub dziadków, który ma lat 60, to wtedy weźmiemy pod uwagę wiek. Pozdrawiam!

    • @aniaokulicz2336
      @aniaokulicz2336 4 года назад

      @@wojciechswoclaw Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

  • @maciekucki7536
    @maciekucki7536 6 лет назад

    Co powinno się zrobić gdy spotyka się z grupą około trzech kobiet w różnym wieku? Chciałbym też wiedzieć co się powinno zrobić w przypadku spotkania kolegi w podobnym wieku bądź znajomego ,kto powinien wyviągnąć rękę pierwszy?

  • @justynawasiak9569
    @justynawasiak9569 5 лет назад

    Panie Wojciechu,
    Jak to jest wobec podawaniu ręki klientom jako kobieta? Jako przedstawiciel handlowy kto pierwszy powinien wyciągnąć rękę? Jak to jest w sytuacji klientek jak i klientów?

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  5 лет назад

      W sytuacjach służbowych bierzemy pod uwagę hierarchię i zależności zawodowe. Płeć nie ma pierwszorzędnego znaczenia, jak to się dzieje w naszych relacjach towarzyskich. Jeśli wita Pani klienta w swoim biurze, to jako gospodarz podaje mu Pani rękę na powitanie. Jeśli udaje się Pani na spotkanie z klientem do jego firmy, wtedy rolę gospodarza należy oddać jemu.

  • @user-kz9ij7eq1k
    @user-kz9ij7eq1k 10 месяцев назад

    Witam. Opis sytuacji: Dorośli siedza przy stole po obiedzie wchodzi rodzina z dziećmi wszyscy dorosli cieplo się witaja podchodzac do stolu bo dawno się nie widzieli .. dzieci 15 lat nie witają się tylko z daleka mówią dzień dobry..w komentarzach Wój komentuje że dzieci nie potrafią się przywitać.. ja uważam że to Wój powinien wstać od stołu i się przywitać.. kto ma rację?

  • @Nozownik85
    @Nozownik85 5 лет назад

    A jak spotkają się dwie osoby: trans i kobieta i są rownorzedne wzgledem stanowiska w pracy to kto komu podaje rękę?
    Albo: spotyka się papież i dalejlama?
    Albo mezczyzna uwazający się za kobietę i kobieta uwazajaca się za faceta? Dwa transy i teraz kto komu? Dodajmy jeszcze ze kazde nie akceptuje odczuwalnej płci tej drugiej osoby, to co wtedy?
    Gordon ramzej i geslerowa witaja sie przed programem kulinarnym, kto komu daje łape?

  • @gomelez8378
    @gomelez8378 5 лет назад

    Kto powinien pierwszy wyciągnąć rękę na powitanie w przypadku spotkania zawodowego: kobieta 30+ z jednej firmy i jej klient szef innej firmy 50+?

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  5 лет назад +2

      W życiu zawodowym liczy się hierarchia i zależność zawodowa, a nie płeć czy różnica wieku, jak to jest w stosunkach prywatnych. Z tego powodu zawsze warto oddać pierwszeństwo klientowi. Jeśli spotkanie, o którym Pan pisze odbywa się na terenie firmy klienta, to rękę jako pierwszy powinien wyciągnąć on, ponieważ jest gospodarzem.

    • @gomelez8378
      @gomelez8378 5 лет назад

      @@wojciechswoclaw Dziękuję bardzo.