Gyakorlatilag 3Ft a régi gázkazán és az új közt a különbség. Sokan lecserélik 500-800eFt ert a régit de nem számolnak hogy napi 100kWh hő elosztva 5 havi fűtési szezonra az csak kb 35eFt különbség. Namost ez 20 év megtérülés amíg kb 3 x fog beszarni az új kazán. Ha számolom hogy az a 700eFt . Jobban jártnának le sem cserélik. Azt a pénzt szigetelére kell költeni ott hatékonyabb a megtérülés.
Tökéletesen igazad van ezt magyaráztam már elég sok embernek,de nem nagyon értik hogy a befektetett pénz mennyisége nem mindegy hogy meg e térül valaha,napelemnél kb ugyanez.
Annyiban egészíteném ki az elképzelésedet, ha javíthatatlan már a régi FÉG-es kazán akkor kuka...és jó ideje már csak kondenzációs kazánt lehet felszerelni. Szóval előbb,utóbb mind tönkremegy, kilyukad stb.
Kivéve amikor megpusztul, és az amatőr asszonyok a távollétedben hívnak hozzá szakit aki leplombálja hivatalosan hogy nem javítható(nem a faszt), csere valami újra, 400e jó magyar pénzért, itt kell aláírni, ott meg fizetni, csók viszlát. Te meg hazaérsz 1 hét után és pislogsz mint hal a szatyorban és azon agyalsz, hogy agyonverd-e a régi jó ismerős szakit.@@janosnagy4382
Nekem is kb 30-éves gázkazánom van,és mondta a szerelő hogy meg-ne próbáljak újabbat venni mert ez tökéletesen működik és arra amire kell arra jó.81nm.-es körbeszigetelt lakóházam van.
Egyet értek. Csak ezek a barmok fent nem gondolták át kedvezmények kiosztását. Ha csak árammal fűtesz akkor nem kapok gáz kompenzációt. Tehát aki árammal fűt azt még a dupla árral meg is büntetik annak ellenére, hogy nem szennyezi a lakó környezetét. Barmok...
@@attilasztrik2665 Ha nincs gáz számlád akkor tudják, hogy nem fűtesz gázzal. Ez nem egyértelmű neked? Mivel nekünk nincs gázszámlánk ezért arra nem is kapunk kompenzációt. Nem gondolkodnak a törvényhozók.
@@expamandro Nem! Mert megkapnád a kedvezményt De attól,hogy nam gázzall fűtesz attól meg megkapod az alsó gázttarifát csak nem használod ki Mert nincs ilyen kritérium hogy nem kapod meg az alsó gázárakat. Amúgy igazad van !!! 🙂
Szigetelés sokat számít, mi most újítottuk fel a kádárkockát, és még nincs plafon szigetelés padláson csak külső, valamint cseréltük az ablakokat ajtókat. Új gázkazán van Ariston (5Kw), padlófűtés és meleg víz is arról jön, most decemberben 26 ezer forint volt a gázszámla, padlófűtés van és 21-22 fok bent, 10x10 es kocka.
Jó kis összefoglaló lett ez a videó, köszönjük. Bizonyosságot adott, hogy jól döntöttem 5 évvel ezelőtt és a két legkedvezőbb fűtési módot építettem be a házba (faelgázositó kazán és kondenzációs gázkazán). A fa kazánhoz 1600 liter puffer tartály van csatlakoztatva, ami a padlófűtés és lapradiatorokba adja a meleget a gázkazánnal felváltva a 100m2-es lakterű házba. Konkrét érték: Október 20 és december 20 között 106 m3 gáz és kb 4,5 m3 puhafa (raklapok, hulladék fa) fogyott. 22-23 fok van igy a lakásban. Minden második nap fűtök be a fa kazanba, a gáz csak kiegészítés ha nem jön ki a 2 napos periódus, vagy nincs időm fűteni. A házat sajat magam szigeteltem, a falak kívül + padláson 20 cm vastag kőzetgyapottal, illetve az esztrich alatt is van 15-25 cm vastag habbeton (eps+cement). Van 7 kW napelem a tetőn már csak egy hőszivattyú kell és a fát el tudom hagyni. Úgy gondolom, hogy a vegyes tüzelésű kazánok helyett a faelgázosító kazánokat kellene népszerűsíteni és ennek cseréjét a lakosság felé támogatni, jobb hatásfokkal tudnánk használni erdőink fáját. Üdv. Norbi
Megy az, van ismerősöm, aki vizes fával eteti, ha épp az van... Az más kérdés, hogy kínlódás, ha nem száraz a fa. Az emberek oktatásával sokkal nagyobb mértékben volna csökkenthető a globál öko lábnyom, mint bármi mással, hisz a technikát képtelenek úgy használni, ahogy a mérnök megtervezte. A hőszigetelés a másik, amivel töredékére csökkenthető az energiaszükséglet (pl. nálam kb. 40 %-ra csökkent), de ugyebár az sok pénz és a cigi, kávé, 2 autó és minden évben új telefon fontosabb... @
Kettő apróságra szeretnek rámutatni, rákérdezni. Az első egy javítás. A pelletkazan hatásfoka meghaladja a 95% ot! Ezzel kellene számolni, mert úgy valós. A második egy kérdés. Senki nem emlékszik a 2022- es energia árrobbanásra? A villannyal való fűtés egy olyan kitettség, mint a gazzal való fűtés. Függő helyzet. Nem tárolható jelenleg ez az energia, vagy csak nagyon drágán. Épülnek az akkumulátor gyárak, hogy meg legyen oldva ez a probléma. Ezt viszont senki nem akarja! Nincs itt ellentmondás? Használj olcsó villamos áramot, legyen napelemed, legyen hozza akkumulátor parkod. Nekem azt mutatta meg az energiaválság, hogy ne bízzak a hatalmasokban. Olyan fűtés kell, ami nem lezárható mások által! .
Gyorsan megmondom: háromtagos öntött fég konvektorral + régi kalor 2 falimelegítővel sikerült anno havi 35 ezres gázszámlával max 20 fokot produkálni 3 helyiségben.. most a konvektor nélkül egy 3.5kw-os MDV next+ a kalor kényelmesen tart 25 fokot durván a feléért 😊 de még ha ugyanannyiért is csinálná, de legalább meleg van.. (plusz ugye gondtalan, nincs monoxid veszély, nincs szaga, barmikor ki és bekapcsolhatom, lefelé fújja a meleget , nem fel a 3.6méter magasan levő plafonra stb stb.. kizárólag előnyt látok 3. szezont végigfűtve vele..)
Korrigálnám picit, mert a jó minőségű pellet kazánok 92-94%-os hatásfokkal rendelkeznek, és 1 kg A1-es pellet energia tartalma 4,5 kWh azaz a 150 Ft-os pelletnél így nagyságrendileg az 35 Ft/1 kWh. A pellet, és a fa fűtés összegben év végére ugyan annyiban jön ki, csak nem vágtunk fát, 2 hetente hamuzunk stb.. Fűtöttem 4 évig pellettel, de most hőszivattyúval fűtők 60 fokos vízzel radiátoros rendszert. Az épület 40 éves, szigetelt, 230 nm + 200 literes hmv 55 fokon megy. H tarifával az éves díj 221.000 Ft volt.
Год назад+1
Üdv. És milyen a hatásfoka a hőszivattyúnak magasabb előremenőnél? Hallottam hogy az újabba fajták tudnak magasabb vízhőmérsékletet is radiátorhoz, de gondolom azért jobb neki ha csak 40 fokos víz hatásfok szempontjából.
@ igen jobb lenne ha alacsonyabb, de egy régi háznál ez nem annyira releváns, mert ha pl.: 40 fokon hajtom , akkor nem 221.000 Ft a számla, hanem 175.000 Ft, azaz éves 50.000 Ft a megtakarítás. Viszont ha az egész házat padlófűtésre cserélném az burkolatokkal együtt karcolná a 3 Milliót, szóval az pont 60 év megtérülés a jelenlegi árakkal számolva. Ráadásul előtte 2.850 m3 volt a gázfogyasztás, az a mostani árakkal durván 1 MFt/év lenne. Szóval ha innen nézzük, akkor az a 221.000 Ft/ év elég jó! A komplett hőszivattyús gépház beruházásom (fűtés + HMV) 5.5 millió Ft volt egy Domusa HT16 propángázos R290-es géppel, és a mai árakkal számolva ez ~6-7 év alatt megtérül, ha nem változik semmi. De a gáz ára biztosan nem megy lefelé, mivel elég sokan leválnak, és az EU is ezt erőlteti. Plusz a hálózat fenntartása azokra marad akik még rá vannak csatlakozva, és minél kevesebb a csatlakozó annál nagyobb az egy főre eső teherviselés.
@@domusateknikhungary7703Alacsonyabb előre menő hőfokhoz nagyobb belső hő leadó felület kell és fordítva.(egyazon hely azonos fűtéséhez) Hasonló lesz a fűtési költség csak más rendszert igényel.
Én csináltam 100 nm-és házat zsírköves kandalló. De mi egy mellék csövet vezettünk el a fűstcső mellett, amit elvezettünk a többi szobába. És így olyan volt mint, ha hőszivattyú lett volna. Az nagyon megérte úgy.
Információban gazdag videó. Köszi szépen..... Az audio minősége sokkal jobb mint az előző videóban. Ha tudod ezt a microfont használd a jövőben is. 👍👍👍
Год назад+3
Köszi, szívesen! A multkor le volt merülve a mikrofon. 😉
Náluk 909 m3 gáz ment el 1 év alatt kombi kondenzációs kazán van így a meleg víz is benne van meg a főzés is alig lépte át a 100ezer ft az éves díj ! 22,23 c° van télen kazán karbantartás meg én csinálom mert ezeket javítom is!
2 месяца назад+2
@@norbertterjek A szám jó de az adat csak alapterület és az épület szigetésének mivolta és a fűtési mód is fontos tényező. Ha kazánszerelő vagy biztos tudod, én legalábbis azt hallottam hogy kondenzációs kazánok tele elektronikával sokszor meghibásodnak, illetve fokozottan igénylik a karbantartást is, így alkatrész+munkadíj tekintetében igaz nem gázszámlában de hasonlóan megfizeted a külömbözetet. Egyiken spórol az ember a másikon többet költ.
Kimaradt a cserepkályha... (wink2) (bár az is keményfát használ fűtőanyagként, teljesen más összeg az üzemeltetése, mintha mondjuk egy vaskályhát, vagy kandallót, vagy központi fűtést üzemeltetsz fafűtéssel!)
A gázkészülékek hatásfok számításnál meg kell különböztetni az alsó ill. a felső fűtőértékre számított hatásfokot. Mivel a hagyományos készülékek hatásfokát mindig az alsó fűtőértékre számították ezért lehet a kondenzációs kazán hatásfoka akár 108% is. A 90%-os hatásfoka a kondenzációs kazánnál a felső fűtőértékre számítva lenne. Na de a gyakorlat azt mutatja, hogy kazáncserével minimum 25% megtakarítás érhető el. De minél régebbi ill. rosszabb állapotú a kéményes kazán ez akár az 50%-ot is elérheti. Amúgy meg jó lett a videó összehasonlításhoz tökéletes. Valóban így van, hogy a legdrágább fűtés az elektromos ellenállás fűtés, fával annak éri meg fűteni akinek van saját fája (ill. ideje és helye tárolni a fát). Én mindenkinek ajánlom, hogy ha régi gázkazánja van akkor ha teheti akkor cserélje le kondenzációsra, ill. ha van rá lehetőség akkor a klímával való fűtést is érdemes kipróbálni. Persze minden esetben az adott ingatlanhoz illő fűtési rendszert kell kialakítani.
85 nm-es lakóparki lakásnál következő a tapasztalat: 535-550 m3/év, ami kb 6000 Ft/hó. A termosztátot 21,5 C fokra állítottuk. Nem fázunk, nincs is melegünk. A házon 8 cm szigetelés van, 2 rétegű nyílászárókkal.
@@TheBlacktom Tényleg viszik elégetni (egy részéből meg megint olaj lesz) csak az az égetés kb. 1300 fokon történik, gyak. minden krakkolódik. Ja és van a végén (általában vizes) szűrő. Tehát nem otthoni égetés, ahol NOX-tól kezdve ólomig, krómig minden megy a levegőbe.
Na. Körvonalazódik is a megoldás. De talán a legbiztosabb ha óvatosan, csendben ásunk, a kitermelt földtől pedig apránként, a mit sem sejtő kukások segítségével szabadulunk meg. Így egy két év, és szabad az út a geotermikus energiához.
Hányszor jár felétek a kukás? :) Errefelé 7ente 1x. És a teli kuka cca. 25 kg lehet, különben méla undorral visszateszik. Kiviteli tervek? Helyszíni művezetés? No és az építési engedély? :D Ja, és 20-30 méterenként +1 fok növekménnyel számol6sz.
A fűtés szigeteléssel kezdődik(de a hűtés is)20-30cm polisztirol, kőzet gyapot vagy cellulóz .Természetesen a mennyezetet és a padlót is kell szigetelni. Nekem van 2 db cserépkályhám , 5db klímám,2db konvektorom és 1db turbó kazánom,de 90%-ban a klímákat használom.A tetőn 10kw napelem termeli az áramot.Akkumlátor nem kell, mert a házam tömege tárolja a hőt (napközben kell fűteni jobban).
30centi polisztirol az nettó pazarlás. kb 15 centinél van az a pont amikor a szigetelés anyagárát reális időtávban behozza a fütésszámla csökkenése. Az elméleted jó a nappali áramtermelésről, csak épp rontja a dolgot amikor heteken át nincs napsütés és a 10kw-os napelemed naponta termel meg 1kwh-t
Mi pont most alakítjuk ki a klímás fűtési rendszert, a jelenlegi 1 meglévő klíma mellé vettünk még négyet minden helységbe. Idén közel 700ezer forintot fizettünk 15 köbméter hatósági áras fáért. (fa ára+ szállítás + darabolás + hasogatás) és kellően megfelelő hely hiány miatt jelenleg a fa 70%-a vizes, mert nem tudtuk az orkán erejű szelek miatt letakarni teljes egészében, és a rendkívül csapadékos időjárás miatt folyton vizes/nedves fával tudunk csak fűteni. Mióta felszereltettük a ház leghidegebb helységébe egy fűtésre optimalizált klímát, és leszigeteltük az egyik gazdasági épülettel szomszédos falát, a ház legmelegebb szobájává vált mivel állandóan temperálva van a klíma által. A meglévő klímánk is be van állítva egy hőmérsékletre és csak akkor kapcsol be, ha csökkenni kezd. A kényelmi szempont mellett én szerintem olcsóbban is fog kijönni a fűtés, de ha csak 700 ezer forintra jönne ki egy évben a klíma, akkor is ott vagyok mintha fával fűtenék, csak nem kell hozzá napi 2x kimenni a kazánhoz és 4x megfogni az évben, stb. Mellesleg a klíma wifi-ről is szabályozható így ha elutazunk télen hosszabb időre, nem hűl ki a lakás brutálisan.
Mindig a legolcsóbb fűtés a legdrágább. 4 éve mikor csinálták a fűtésemet én is hőszivattyút akartam napellemmel. Erre kaptam pár ajánlatot a legolcsóbb 13,5millió forint volt kompletten. Hamar meggondoltam magam és lett gázfűtés gázkazán padlófűtéssel. 2,6millió forintból meg is volt. A maradék 11millióból meg elfűtök inkább 20 évig. Még annyi hogy lett mellé egy vegyes kazán is mert elég sokszor van hogy kapok fát meg mindig akad a családi ház körül annyi amivel lehet kicsit fűteni. Szóval jó dolog a hőszivattyú de iszonyú drága és nagyon sokára térül meg az ára.
Jól tetted, hőszivattyú oda kell ahol nincs gáz. Drága ,és az is elromlik, és az sem mindegy hova és hol telepíted. És a szomszéd is megutál ha közel van a géphez
A 13,5millióból mennyi lett volna a hőszivattyú ára? Mert a padlófűtést ugyanúgy kell kiépíteni gázhoz is, az árkülönbözet csak a gázkazán vs. hőszivattyú.
Год назад+9
1. a pelletnek hogy lehet magasabb a fűtőértéke, mint a fa, amiből létre lett hozva? 2. honnan jött a 60%-os konvektor hatásfok? már a régi lemez készülékek is bőven 80% feletti hatásfokkal rendelkeznek. a modern készülékek meg bőven 90% felett vannak. 3. az olajat hiányolom 4. a karbantartási költségeket sem szabad figyelmen kívül hagyni
Az a konvektor 80-90%-os hatásfok olyan, mint kocsiknál a gyári fogyasztás. Csak papíron létezik.
Год назад
@@zoltanmaczko4846diferenciálni kell kéményes és parapetes gázkonvektor között, de a szóhasználat alapján a parapetes volt feltételezhető. ez pedig előmelegíti a levegőt amit a gáz elégetéséhez használ, így valójában a közhiedelemmel ellentétben igen jó a hatásfoka. a kéményes természetesen kuka, annak gyenge a hatásfoka.
Nem szabályozott égés esetén a 80% hatásfok kivitelezhetetlen, ha éppen kedvezően állnak a csillagok akkor talán néha eléri 70%, de ez nagyban függ a levegő páratartalmától és hőmérsékletétől. A parapetes konvektorok esetében, ahol a friss levegőt a kültérből szívja be, elérhető 65-70% hatásfok. Pellet fűtőértéke azért magasabb a fánál, mert alacsonyabb a nedvességtartalma és préselés miatt nem tartalmaz légbuborékokat amik rontják az égés hatásfokát.
@@S.L.0 ugyanolyan meleget ad mindkettő (a fizika már csak ilyen, ami gáz hővé alakul az melegít), csak az öntvénynek van némi hőtehetetlensége is ami jó és nem pattog ami mégjobb és nem lyukad ki idővel.
Nem az elektromos fűtést kell a gázfűtéssel összehasonlítani, hanem a sugárzó fűtést a sugárzóval, a konvekcióst meg a konvekcióssal. Aztán a konvekcióst a sugárzóval. Más a hőérzet egy 18 fokos szobában, ahol sugárzó fűtés van, és más egy radiátoros szobában, ahol a fejmagasságban van 21 fok, lábnál 17, plafonon meg 28.
fonix68 A legolcsóbb ha passzív házat alakitasz ki régi felújításával, vagy új építésével. 20%-al többe kerül mint a szabványos, de kb a 10%-át költöd az energiának utána.
Sziasztok! Én a vegyes tüzelésű kazánt semmiért nem cserélném le! Az egész család szereti a meleget! Nem penészedik a ház, 25-32 °C szokott lenni, egyforma meleg minden hol, egy öl fa elég egy napra... Dolgozni kell vele, de aki lusta az faggyon meg.... 😅
az összehasonlításhoz keményen bele számít a meglevő rendszer,vagy az hogy új építésű-e. nálam most van folyamatban a levegő/víz hőszivattyú telepítés és mivel adott volt a radiátor rendszer igy a magas hőfokot tudó DAIKIN szivattyút választottam,igaz majd egy millióval drágább mint az alacsony hőfokon működők, de így nem kel szét bontani a házat és nincs plusz költség az új fűtő berendezés kiépítésére.és mivel volt vezérelt órám,amit évek óta nem használtam annak a helyére kértem a H tarifás órát ezzel megúsztam a költségesebb mérőhely kiépítést is. annak örülök hogy ebben a videóban megerősítést nyertem abban hogy jól döntöttem. köszönöm
egy újép ház (SIP, CLT, liapor) egyszintes, te mire mennél fűtésre? tervben van napelem és akkusziget (amit lehet saját áramról, de tudjuk télen nem lesz elég rá) - én vmi elektromos padló/falfűtés vagy hőszívattyú, plusz esetleg klíma H tarifáról (nem biztos kell nyáron majd a hűtés de ez manapság már ugye lehet necc) gondolkoztam.
7 дней назад+1
Mindenképp hőszivattyú padló vagy falfűtéssel aminek elég az alacson 40 fokos előremenő hőmérséklet, hatásfok tovább javítható víz-víz (padlófűtés-talajkolletroros szivattyú) alkalmazásával. Gondolom az épület szigetelése megfelelő, de kelleni fog még egy hővisszanyerős szellőztető rendszer is ha tutira akarsz menni. Ha gázzal akarod ugyanígy csak kondenzációs gázkazánnal. Elekromos padlófűtés jó meg egyszerű telepíteni viszonylag, de lezabálja a gyatyádat.
köszi, igazából ezeket az elektromos fűtőfóliákat néztem, normál helyiségekbe, fürdőbe biztos valami radiátoros konnektorba dugós kell mellé. DE fogyasztásáról nyilván nincs tapasztalatom, ezek a SIP/CLT/liapot házak A+ körüliek szinte mind, szóval még talán annyi hogy ott kevésbé fogyaszt az elektromos fóliás a jó szigetelés miatt, gondolom én... de persze majd a matek is megmondja!
6 дней назад+1
Nyilván minnél kisebb a ház hőigénye annál olcsóbb felfűteni akármivel is. De a hőszivattyú durván 3-4 X hatásfokával akkor sem vetekszik más technika egyenlőre elektromosságból hő előállítás tekintetben. Fűtőfólia, infrapanel, elekteomos fűtőtest, egykutya 1kW áramból ból 1 kw hőenergia. Hőszivatú 1kW ból 3-4 kw hő.
2 szintes (+ szuterén + tetőtér) szigeteletlen családi ház, 12x10m-es alapterület. Ha jól emlékszem talán 3500m3 éves gázfogyasztás. A régi áron telente 100-100 ezer volt a havi gázszámla. Az új árak alapján most 700 ezer felett lenne havonta. Váltottunk fára. Napi négy talicskányi fa megy el kb. Most, januárban 300 felett lesz a fűtés számlánk. Reggelente gázzal felfűtjük a házat, délelőtt jön a fa, északa két kis villanyradiátor segít be. Ja, és 8000 volt a mázsája az idén vágott fának a tüzépnél Január elején.
@@steve_video nem, ha dicsekedni akarnék, azt mpondanám, hogy 700 ezret fizetek havonta gázra. A szigetleletlen hodály adott, 10 millió lenne leszigetleni, ami nincs. A lényeg az, hogy fával még csak-csak ki tudom fizetni. Nekem ez az optimális.
Mi a helyzet a vízteres kandallóval? Nagyon kevés fával 45 fokos vizel 90 m2 felfűt pillanatok alatt 25-26 fokra. De volt hogy közel 30 fokot csinált.
3 месяца назад+1
@@arvaicsaba4167 Gyakorlatilag az is egy vegyestüzelésű kazán üveg ajtóval. Hogy mekkora lakást mennyi fával és mennyi idő alatt lehet felfűteni az szigetelés és fűtési rendszer kérdése nagyrészt.
Csak arra akartam kilyukadni, hogy a vegyes túzekésű kazánhoz képest sokkal jobb a hatásfoka mert szint minden keletkező hő a lakást fűti még egy leszigetelt kazán an a vizet fűtjük ami sokkal több idő és energia. Sokkal több. Régen egy talicska fa kellett a kazánhoz, hogy fel futsuk a vitet. Edésznap meg el tüzeltünk ket talicska fát még a felfütésen kivül ha hidegebb volt. most egy M30-as rekesz fa majdnem elég egész napra mert annyival jobb a hatásfoka azzal hogy bent van es nem a kazánházat fűtöm. Szerintem igy a hasznos hő sokkal jobb.
Szia! Ha lenne egy "elmagyarázó" video pl : mi a külömbség a szaldós és nemszaldós között. Épp a napelemek vagy szolárok (ezek közti külömbségek is) miatt. Nagyon jó, hogy rádtaláltam! Eddig fogalmam nemvolt mi micsoda pontosan (h tarifa stb).
Szaldós napelem konyhanyelven: az áramtermelés visszafele tekeri a villanyórát a felhasználás meg előre. Ha annyit vagy többet állít elő a napelem egy évben mint amennyi az éves felhasználás akkor 0ft-ot kell fizetni a szolgáltató felé. A bruttóelszámósnál meg a termelst megveszi a szolgáltató a használatot meg kiszámlázza. Ez a korrekt megoldás, csak nem esik jól a népeknek, hogy fizetni a kell a rendszerhasználatért.
jó vidi 🙂 én 2019 óta 2 db split klímával fűtök(gree comfort x) és 2 db vegyestüzelésű kandallót váltott le 🙂 sima tarifával 22 fok van bent és nagyon megérte,nem kell hidegre hazajönni begyújtani porolni hamuzni fát hordani 5x ki be ,meg hasogatni , és így hogy éjjel-nappal 22 fok van ben ,pont ugyan annyiba kerül a fűtésem mint előtte fával 🙂 jövőre akarok még egy klímát ,mert most a folyosó még fűtetlen. ja és épül a sziget üzemű napelemes rendszerem egy mpp solar kettős konverziós inverterrel és zsindelyes napelemekkel, szóval ja 🙂
@@attilakosik7654 3.5 kw gree comfort x , kb 80m2 a számla pont annyi mint amennyi fa fogyott havonta :-) de számokban pl december 50 ezer ft a villanyom
Kb ugyanaz mint a vegyestüzelésű kazán. Kandallók és cserépkályhák fűtött téren belül szoktak lenni, míg kazánok kívül. Előbbi előnye, hogy több hőt tud leadni maga a tűztér hisz lakáson belül van, hátránya viszont, hogy kéményen kitolt meleg levegő helyére a nyílászárókon hideg levegőt húz be. Nem tudom az előny vagy a hátrány-e a jelentősebb.
Nekem is ez jutott eszembe pontosan,ez is takarékos fűtés szerintem,csak hát ott van hátrány még mindig a fa beszerzése és elmunkálása ami egy kissé kényelmetlen lehet,továbbá,hogy nem elég tiszta a vele való munka sem,de hát valamit valamiért.Én szeretem,reggel berakom a szükséges fát,ha leégett elzárom,másnap reggelig nincs rá gond és jó meleg van,vagyis a 20C fok bőven elég.
Konedenzációs és kondenzációs kazán közt is van különbség! Nekem Beretta Exclusive Green 35 Kw os van és nagyon érzem hogy kecesebbet fogyaszt. Radiátorok maradtak neg a vas csövek is. 1109 m³ és ez melegvíz, főzés, fűtés!
Год назад+1
És előtte mennyi volt a fogyasztás a régi kazánnal?
@ Az a baj elött2 Alfa éri 35 volt nyílt lángtér, vakolatlan ház rossz ablakok. 3000 m³ aztán lett ablak csere. Műanyag ablakok, aztán Nikecell 5 cm szigetelés tavaly 4 napot ment a gáz novemberben. Melegvíz, főzés, fűtés lett 1109 m³ . Előtte kis hályha fűtött. Meg tavasszal is. Ja és mannazeten van 3 cm hungarocell állmenyezet.
Ahol 5-6 hónapig nem látjuk a Napont pont fűtésre nem jó a napelem... A gázt tudják manipulálni, mikor a fűtő értékét csökkentik, de az órát tekeri... Minden háztartásban ki kell kísérletezni mi éri meg ....
A gazszolgaltatok amugyis egy zsivany csalo banda. Foleg,amikor hideg van, aztan a fozolap rozsaja sarga langgal el, meg kvazi suritett levegovel probal futeni a gazkazan... Eladjak a levegot penzert,basszus.
teljesen felhős időben gondolom max 16 C képes a vizet felmelegíteni, mert akinek van, azt mondja napsütésben is max 20 C-t tud termelni, bár gondolom van többféle variáció, és függ a mérettől is, mekkora van kiépítve, lényeg hogy kispénzű embereknek nem éri meg, főleg, ha már idősek, nem hozza be az árát, ráadásul állítólag ők szabályozó számlát kapnak, ezt meg apu mondta @@Csordasadam
@@nyolcadikdimenzio ez ugy is mukodik,hogy mikroinverterrel erkely eromuvel 600 Wattig a halozatba betermelve rasegit a fogyasztasra. Mivel ez a villanyoran belul van, a villanyora csak annyit lat,hogy mondjuk a klima 700W helyett csak 100 Wattot fogyaszt, a kozhalozatba nem termel vissza. Ezeket be is lehet ugy is allitani,hogy ha a klima bekapcsol, akkor kapcsolja be az invertert.
Fát erdeszettől,2-4 m hosszban. Melós,de független vagy despotáktól, akik robbantani akarják a gázvezetéket. A villanyból meg most is szűkös a kínálat. Ha megnövekszik a fogyasztás ,úgy lesz mint a zöldrendszámos autóknál volt. Ugrik mindenféle kedvezmeny.
Azzal egészíteném ki, hogy a fűtésnél SCOP-vel számolunk és a 3 szorzó még ahhoz is nagyon sovány. Egy közepesen jó levegő-levegő klíma (csak egy a sokféle közül) legalább 4-4.5 SCOP általában, a COP pedig akár 6 is lehet a külső hőmérséklet függvényében. Amit elmondtál majdnem megközelíti a realitást.
Egy lényeges dologra felhívnam a figyelmet, ha a kondenzacióst és a hagyomanyos gazkazan hatasfokot egy tablázatban felsoroljuk, akkor vagy a hagyomanyosból levonsz 20 szazalekot a hatasfokból, vagy a kondenzaciósnál hozzáadsz 20 százalekot. Azaz a 70 az csak 50 vagy a 90 az 110. Ez azert van, mert a regi gázkeszüleknél a hatasfok számításnál nyilvan nem szamolhattak a visszanyert vízgőz halmazállapotváltozas pozitív hatasával, ami a kondenzaciós lenyege. Volt egy átmeneti 20 ev, amíg nem 90 szazalek volt megadva,,hanem 110 szazalek, pont e miatt, amitől meg agygörcsötmkaptak egyesek, hogy olyan nincs. Ezert a szabvanyt módosítottak, hogy innentöl 100 a max, de a regi keszülekekhez nem mentek ki, lecserelni mindegyiken az adatlapot, mivel már be is vannak tiltva, mármint újként nem lehet beüzemelni ilyet.
@@fonix68 mondjuk nekem 7 éve van Kb Beretta Exclusive Green 35 Kw kombi kondenzációs kazán. Ennek 108% hatásfok van megadva alacsony vízhőmérsékletnél.
@@mihalyturanyi6634 fogalmad sincs róla, hogy miről van szó! a régi kazánokból a füstgáz melegen távozott, az újaknál meg hideg levegő megy ki, mivel van bennük egy rekuperátor egy hővisszanyerő. A régiekben ilyen nincs beépítve, ezért a meleg fele a kéményen keresztül távozik. Ezért be is lettek tiltva. Új gázrendszer kiépítése tilos régi típusú készülékkel. Le nem kell szerelni őket, csak megéri a fele fogyasztás miatt. Egy kondenzációs kazán mint a nevében is benne van a párában lévő meleg kondenzációval is visszanyeri ezt a höt. A régi készülékeknél ilyen nem létezik.
Figyelj Az állam csak 4 COP berendezést enged vásárolni és használni is ! Ergo az a spliti vagyhoszivattyus araidbol 25%ot le kell vonni !
11 месяцев назад
Az hogy rá van írva hogy 4 SCOP nem azt jelnti hogy minden körülmények között fixen 1 a 4 arányban dolgozik. Minnél hidegebb van kint annár inkább romlik ez az érték ezért nem lehet ezzel számolni, csak kevesebbel. . 😉
A kondenzációs kazánnál nem csak az előremenőben jön létre a kondenzáció, hanem főleg a visszatérőben. Tehát, ha egy 70 fokos előremenővel fűtesz és van egy 20 fokos deltaT-d, bőven kondenzál. A kondenzáció 55-56 fok-os visszatérőig működik.
@ Áram mindig lesz. Még a 2. világháború alatt is biztosították az áramot.
Год назад+1
Lehet, de akkor kb 2 db 100W os égő égett minden lakásba meg max egy rádió, nem akart mindenki hirtelen 2000 W os hősugárzókkal fűteni hiretelen aki addig nem azzal fűtött. Az áram sem úgy van hogy vagy van vagy nincs, ha hirtelen sok a fogyasztás mindenhol, összeomlik a hálózat.
@ Sose lesz olyan, hogy az egész ország egyszerre fog fűteni villannyal, pláne akkor, amikor az áram ára ilyen magas (70.-Ft/kW/h). Ha már mindenki áttér a villanyfűtésre, arra már fel fognak készülni, például Paks-2-vel. De amíg az áram ára ilyen magas, addig csak elenyésző számban térnek át a teljes villanyfűtésre. De például érdemes lenne megvizsgálni az elektromos hőtárolós (samott-rakott) villanyradiátorokat is, nem lenne-e érdemes azoknak áttérni erre, akik nagy költségeket költenek a téli fűtésre!
Ez csak ETÁS rendszernél tudnád elérni. Mivel sok mindenkinek vékony csövek és szivatyús rendszer van, ahoz kell az áram is. Én egy csapot elforditok és már is áram nélkűl kering a víz. Mert a régi etás lett szivatyúval átalakitva, de bármikor megy szivattyú nélkül is, igaz akkor a HMV tartályban nem lenne melegvíz.
19:17 klimanal a rel.paratartalom se mindegy. Nem mindegy,hogy a talcafutes hanyszor futi fel a lefagyott kulteribol a jeget... Nekem amugy 22 februarjaban majdnem 700e volt a 2 klima. Ha a ketto egyutt megy, max 1600Wot vesz fel hosszutavon. Egy 4kWp napelem meg telen is termel 400-1000 Wattot megtermel.
Nem rég cseréltettem mèrőhelyet H tarifásra milyen klímàt ajánlottok ? Mindennhelyisègbe kell rakni? A hàlószobàk 12 m2 esek. Vagy elèg egy a nagyobb klíma a nappaliba? 2 szoba nappali fürdő szoba van. Lakott terület 50 m2 nem lakott 40 m2 ez 5 helyisèg plusz kazànhàz.
En 10 napig futottem az iden cekaszossal, ami kb. 8-8.5 kWh-t evett naponta. Utana felszereltek nalunk egy klimat, amire az volt mondva, hogy max. SCOP 4,6. Ugyan olyan kinti es benti korulmenyek kozott ezzel folytattuk a futest, es ez meg olyan 4-4.5 kWh-t evett. Szoval a felet. Egyszer majd megterul. Ami viszont nagyon rossz a klimaban, hogy amikor a kulterit leolvasztja, akkor benn hideg levegot fuj, az nagyon kellemetlen, ha ott vagy alatta. Rakerdeztem a H tarifara, de nekunk ahoz at kell helyezni a merot, az meg nagyon sokba kerul...
én azt sem szeretem a klímában, hogy hangja van. Levegőt melegíti így nincs hőtárolás, ha szellőztetsz kimegy a meleg. Továbbá van karbantartási költsége is.
Ott bukik meg majd a matek, ha eltörlik vagy módositják a kvótákat egyszer, vagy a lakossági áram ára sem lenne mesterségesen megfogva egy ideig. Utána megnézném mennyibe kerülne árammal fűteni.
3 месяца назад
Jelenleg még mindíg ennyibe kerül, nyilván nem tudom mennyi lessz X év múlva de ennyi erővel a fa és gáz ára is változhat. Jelenleg ez van.
Magasság 295... + kandalló ! 2 szoba 2 db konvektor + főzés 15-20 ezer ft gázszámla.... Jelenleg már: Központi fűtés( + ugyan úgy kandalló ) lemez radiátor (nem a régi rossz aluminium...) 8 helység ( garázs is) fűtve van és ugyan annyi a gázszámla csak mindenhol egyforma a hőfok nem csak a 2 szobába 18-20fok... hanem 21 ( garázsba 15 körülre van állítva) Itt nincs miről beszélni a konvektorral csak az uccát fűti mindenki megéri és konfortosabb a központi fűtés ( vezeték nélküli termosztát is tökéletes nem kell vezetéket kiépíteni mert mai világba fölösleges ha van ilyen készülék :) kazán az " régi kéményes " ( Egyszer egy szakinál láttam kiszámolta a aluminium hasznos hőleadó felületét és a lemez radiátorét .... az aluradiátort simán megéri lecserélni lemezre mert kb 2-3x osa mert a lemez radiátorba végig megy viz még a másiknál annyit ad le amit aborda felvesz hő a csövön keresztül magyarul elég silány...... És nem kell azt a párezer ( kb egy 10es) forintot rászánni a hőtükör hungaroceles szigetelésre amit a radiátor mögé kell tenni látszani nme látszik ( ha jól van feltéve) cserébe a radiátor belső fele is fűt nem a falat melegíti :)
Meddig tart ez a fűtési hisztéria? Mi lesz tíz vagy húsz év múlva? Én három tagú öntöttvas konvektorral fűtök , a háromból egyet használok + hősugárzót takarékon ! Mozgás korlátozottság miatt ez a legjobb megoldás!!!
Minden egyes ember fűtött épületben lakik és a rezsijének jelentős része fűtésre megy. Szóval kb mindig is lesz hisztéria. Ha a magyar épületek 90%-a megfelel majd a követelményeknek (ami elvileg most 76 kWh/m2év) akkor majd nem lesz már értelme erről többet beszélni.
Nekünk is háromtagú öntött vas konvektoraink vannak kis kertes házban.Eszemben sincs más marhaságokra kicserélni sok,sok millióért mert nincs értelme!Nem drága.Jól melegít.Ha csavarom akkor változik a hő és ennyi.Sok cirkóstól hallom.Eltelik 6-8 év és a milliókért vett vackot újra kell cserélni.Átlépek ezen!Konvektor.Remek!Lehet könnyen tisztítani ha kell..Olyan a hatása min egy kályhának és nem a melegvíz hője fűt.Szerintem jobb ez.Eszemben sincs ezeket lecserélni.Hülye nem vagyok!
Üdv. Annyit tennék hozzá, hogy egy mezei Gree ComfortX sokkal jobban dolgozik a 3as COPnál. 0 fokál 4, 6 foknál 5, 10 fok körü pedig már 6 fölötti a COP!
Год назад
Megnézném én az a 6 értéket! 😄 Linkelj már adatlapot ahol ezt láttad hogy milyen külső hőmérsékleten mennyi a scop érték, én még 4.5 nél nem nagyon láttam jobbat...
Csak egy apró kérdés. A fűtésre való klíma háza, miért nem fekete, és helyezik el vagy déli, vagy kora délutáni napocskaval szemben? Eleve merolegerek, tehát közel vannak az ilyenkor optimális 65-70°-hoz. De sokszor árnyékba teszik, aztán csodálkoznak, hogy jegesedik az árnyékban.
Год назад+10
Szerintem minimális meleget szívna magába télen, főleg hogy minimális a napsütés és alacsonyan jár a nap. Ellenben nyáron mikor hűtesz vele akkor meg pont nem jó. Továbbá minnél meszebb van a kültéri a beltéritől annál több a veszteség a csövön is.
Nem az árnyéktól jegesedik, vagy a színétől. Egy klíma-kültéri fűtésüzemben kb 5 fokkal hidegebb a környezeténél, tehát +3 fokos kinti levegőnél a kültéri már jegesedik, a konstrukció s a páratartalom függvényében.
@@laszloblue3611 Mi a fenének? Mindenből annyi kell amennyi kell a kecóhoz. Nem a kültérik száma lényeges, hanem a hőcserélők felülete. HA egy is kiadja, akkor minek több., talán szlalomozni akarsz közöttük?
Elkezdtem számolgatni, hogy mennyi energia+pénz amikor ismerősöm áthívja a haverokat az éves "favágó bulijára", ahol amíg ő megfőzi a kaját, mi 2 napig fűrészelünk kályhakészre, de amire eljutottam odáig, hogy idén nekem kellett a fűrészgépet is platóssal kivennem hozzá, felhúztam magam, és abbahagytam a számolást...
Az olajradiátor miért nincs benne egyetlen ilyen tesztben/számolgatásban sem, amit eddig láttam??? Messze az egyik legjobb lehetőség fűtésre kb. minden szempontból!
3 месяца назад+2
@@ujnezopont Az olajradiátorban is ugyanolyan sima elektromos fűtés, csak a fűtőszál az olajat fűti fel, hogy nagyobb felületen durja leadni a hőt. Szintén 1:1 hatásfokkal dolgozik.
És még van az MVM cégcsoport dolgozói kedvezmény a villanyra ami jobb, mint a H tarifa. Szerencsére én oda tartozom így nekem 6000KWH-ig 14 Ft 1kwh áram és utána sávosan emelkedik 15000Kwh-ig kedvezményes utána lakossági áron kapjuk :) Így mi norvég panellel és klímával fűtünk. (Tartaléknak egy gázkonvektort meghagytunk a nappaliban ha véletlen nincs áram.)
@@FreiGableezzel vitatkoznék, mert 10 éve azzal fűtök amikor otthon vagyok. 80nm padlófűtést lát el meg 9 db radiátort. Sokkal jobb mint a kazán, mert a konvekciós hő sokkal jobban érvenyesül. A fűtőkészülék bent van a helységben nem a kazánházban és az üvegen keresztül sugárzott hő is bent marad. Napi 4 vödör fával el van, korábban még egy 120 l tartályt is elvitt ami a meleg vizet csinált. Egyedüli hátrány hogy be kell vinni a házba a koszt
Ez így száraz adatként oké áram/klíma a legolcsóbb utána gáz. De nem veszi azt figyelembe fűtés nélkül mennyi az áramfogyasztás egy évben. Ha mondjuk van egy jó kis villanybojler aminek az éves fogyasztása 1200-1800 kWh akkor ez mellé a klíma már igen drága lesz és a gáz olcsóbb.
11 месяцев назад
Mindkét áramárral számoltam (kvótán belül/kvótán felül). A villanybojler általában külön, vezérelt órán van amire külön kvóta is jár, de mindenki tudja mennyi az éves fogyasztása és bele tudja kalkulálni hogy mennyi kell neki kvótán felül. H tarifánál meg nincs kvóta.
Ha csak a 10-15 fokos kültéri hőmérséklet esetén használom a klímát megnöveli 50-60 %-kal a hatékonyságát ? Tehát az aktuális COP 3ről 4,8-ra? 5 ről 8ra emelkedik ?
Kis teljesítményű 500-600 ezres gépek (daikin perfera) tudnak maximum ~5,1 SCOP értéket nagyságrendileg. Nagyban függ a kinti hőmérséklettől a hatékonyság. Nagyjából úgy képzeld el, hogy ha mondjuk van kint 15fok akkor 4,6 SCOP, de ha csak 7 fok akkor 4,2SCOP. 0 fok körül 3,8SCOP és -5foknál 3SCOP ne vedd konkrét tényeknek csak szemléltetni próbáltam a dolgokat. Alacsonyabb kategóriás gépeknek sokkal rosszab a hatásfoka és még hangosak is nagy hidegekbe. Emelkedni meg csak addig tud az SCOP értéke a klímádnak amekkorát a gyártó leírt. Átlagba tudnak 4,2-4,6 SCOP-t a klímák fűrés optimalizáltak, akkor ha kinti hőmérséklet tegyük fel 18-20fok akkor a klíma tud fűteni 4,2-4,6 SCOP ami rávan írva a gépedre.
Bocsánat de nekem nem világos, hogyan lehet egy energia átalakító berendezésnek (bármilyennek) 100% -nál magasabb hatásfoka? Mi még úgy tanultuk hogy az energiamegmaradás törvénye szerint ez lehetetlen. Ez már ugyan is az "örökmozgó" megvalósítását jelentené, és mint tudjuk ez eddig csak a P Mobil-nak sikerült.😀
11 месяцев назад+1
A hőszivattyú hatásfoka több mint százszázalék lehet, mert nem közvetlenül termel hőt, hanem áthelyezi azt egy alacsonyabb hőmérsékletű területről egy magasabb hőmérsékletű területre. A hatásfokot általában az átadott hőmennyiség és a felhasznált energia hányadosa alapján számolják ki, és azért lehet több mint 100%, mert az eszköz több hőt mozgat, mint amennyi energiát felhasznál. Ez növelheti a rendszer hatékonyságát. - 10 celsiusos levegőből is lehet hőt elvonni de nyilván rosszabb hatásfokkal, ezért van az hogy minnél hidegebb van annál rosszabb a hatásfok.
@ Értem és köszönöm a választ. Tehát itt nem a klasszikus értelemben vett hatásfokról van szó, mivel nem csak a bevitt energia átalakítása történik, hanem plusz energiaforrás felhasználása is.
@@janos3101beviszel 1kw áramot , a rendszer nyomás növelés és csökkentéssel a hűtőközeget más halmazállapotba kenyszeríti - így hőelvonás ill. a túloldalon hőleadás torténik. Klasszikus fűtés, melegízés nem történik!
Köszönöm a választ , s akkor a felsorolás típusokból melyik igaz a cirkóra?
2 месяца назад
Ha van klasszikus kéménye akkor kéményes gázkazán, ha ventillátor ősanya fújja ki akkor turbós gázkazán. Kondenzációs is hasonló látszatra a turbóshoz, de ha az van azt biztos tudod, de ha nem onnan lehet tudni hogy be van kötve a lefolyóba is (ott megy le a kondenzvíz)
Semmi problémám nincs a kodenzációs gázkazánnal, a ház új, kicsi, mindig kvóta alatt vagyunk. A legnagyobb probléma vele az, hogy az EU betiltja, és marad a drágább megoldás. A bekerülési árakkal is számolni kellene, több millió forintból - amibe egy hőszivattyús rendszer kiépítése kerülne - életem végéig ki tudnám fizetni a gázszámláimat.
@@Ionathan-Szanto A nulla pedig lehet kerites oszlop, viz vezetek cső vagy csak egy vasat le ütni a főldbe. Több villany vezetek esetén nem biztos hogy 230 volt van a vezetékben, az már GAS. 😁😁😁🤣😆😂🤣😁🤣😂😂😆🤣😆🤣🤣😆🤣
Köszönöm, de nem tudom...én decemberben kb. 150 m3 gázt égetek el a 22 éves Vailland kazánomban, amit korszerűsíteni szeretnék, mivel már elavult és nem tudom, hogy mi lesz a gázzal a jövõben. Szerintem 50ezer havonta az marhára sok tekintettel arra, hogy pár éven belül már nyugdijba készülõk.😢
Год назад+2
150 m3 az kb 15000 Ft, és ez decemberben szerintem annyira nem sok, nemtudom hogy jön ki az 50.000 ft de én nem bántanám a kazánt.
Alexander vagyok. Nos ha napelemed van akkor èrdemes egy nagyobb hőszigetelt folyadekos tartalyt beszerezned . Ès a plusz äramot nem leadnod hanem fűtesre hasznälnod !
A szomszédom szalmabála tüzelésű kazánnal (is) fűt. Nem tudom megéri-e vagy egyáltalán jó-e, de az biztos, hogy szomszédként kurva idegesítő, mert folyamatosan füstöl megállás nélkül, konkrétan októbertől májusig...Szerencsére már nem kell sokáig elviselnem ha minden jól megy.
Alapvetően értem a videó lényegét, de tele van hibákkal. 1. Ha van gázod, azzal ritkán állítasz elő elektromos áramot, ergo. Tehát ami nem H-tarifás elektromos rendszerű fűtőberendezés (elektromos fűtőtest, infrapanel, hőtárolós kazán), arra nem lesz kedvezményes tarifa, és ritkán jön ki egy állandóan lakott ingatlan az évi 2523kWh-ból. tehát ott csak a piaci áras áramdíjjal szabad számolni. Míg a földgáz esetében rendelkezésedre áll 1730m3 ami nagyjából 17.000kW-nak felel meg. 2. Egy gázkazán - ha és amennyiben - karban van tartva és be is van szabályozva akkor a leírt hatásfokoknál sokkal jobb hatásfokkal működik. Egy normál - régi - kéményes gázkazán 75-78%, egy turbós gázkazán 80-88%, egy kondenzációs gázkazán, nem kondenzációs üzemben is (80/60°C hőlépcső esetén) 89%, ugyanez a kazán kondenzációs üzemben (50/30°C) 96,7%. A lényeg, hogy egy családi házba elsőnek szigetelni kell az épületet, illetve a nyílászárókat kell modern ablakokra cserélni, ezekkel csökkenteni az épület hőveszteségét. És az új csökkentett hőigényhez igazítani a fűtést, ami adott esetben kondenzációs gázkazán, vegyes tüzelésű kazán, puffer tartállyal, vagy esetleg hőszivattyú vagy klíma is lehet vagy ezeknek a variációi, és még egy fontos rész, hogy a hőleadó felületeket is növelni, modernizálni szükséges, hogy minél alacsonyabb hőmérsékletű fűtővízzel lehessen fűteni. Szóval maga a videó alapgondolata és ötlete jó, csak a megvalósítása és a pontossága hibázik sok helyen. Ha gondolod akkor keress meg és segítek pontosítani, adatokat adni egy 2.0-ás verzióhoz.
Nagyon jó a videó..és kb. az elmondottakban igaz is! De 1 apróság csak még......villanynál...klimánál..kinti kazánnál szellőztetni kell néha...míg a bent égő kályhánál nem..mert folyamatosan cserélődik az utánnaszivott levegő miatt. Amúgy meg a bányában 1000 ft-os lignit a legolcsóbb....de azt kazánban nem jó..csak samottos kályhában a magas hőmérsékletű égetés miatt.
Végre egy értelmes, profi de mindenki számára érthető magyarázat! Köszönöm! 🙏❤️
Gyakorlatilag 3Ft a régi gázkazán és az új közt a különbség. Sokan lecserélik 500-800eFt ert a régit de nem számolnak hogy napi 100kWh hő elosztva 5 havi fűtési szezonra az csak kb 35eFt különbség. Namost ez 20 év megtérülés amíg kb 3 x fog beszarni az új kazán. Ha számolom hogy az a 700eFt . Jobban jártnának le sem cserélik. Azt a pénzt szigetelére kell költeni ott hatékonyabb a megtérülés.
Tökéletesen igazad van ezt magyaráztam már elég sok embernek,de nem nagyon értik hogy a befektetett pénz mennyisége nem mindegy hogy meg e térül valaha,napelemnél kb ugyanez.
Annyiban egészíteném ki az elképzelésedet, ha javíthatatlan már a régi FÉG-es kazán akkor kuka...és jó ideje már csak kondenzációs kazánt lehet felszerelni. Szóval előbb,utóbb mind tönkremegy, kilyukad stb.
@@szikla90 A FÉG kazánok javíthatók az idők végezetéig!
Kivéve amikor megpusztul, és az amatőr asszonyok a távollétedben hívnak hozzá szakit aki leplombálja hivatalosan hogy nem javítható(nem a faszt), csere valami újra, 400e jó magyar pénzért, itt kell aláírni, ott meg fizetni, csók viszlát. Te meg hazaérsz 1 hét után és pislogsz mint hal a szatyorban és azon agyalsz, hogy agyonverd-e a régi jó ismerős szakit.@@janosnagy4382
Nekem is kb 30-éves gázkazánom van,és mondta a szerelő hogy meg-ne próbáljak újabbat venni mert ez tökéletesen működik és arra amire kell arra jó.81nm.-es körbeszigetelt lakóházam van.
Nagy vagy 👍👍Komoly meló ezt így összehozni - sokat segítettél. Boldog Karácsonyt!
Azzal fűthetünk a leg olcsóbban amit el tudunk lopni! Lásd, lagzi lali!
Ès.ha.nincspènze.akor.fagyonmeg.ugye.neĺàs.az.orodig
Ez piszokjó volt !!! 😂
Az első, jól kell szigetelni. Aztán a fűtés már mind egy!🎉
Egyet értek. Csak ezek a barmok fent nem gondolták át kedvezmények kiosztását.
Ha csak árammal fűtesz akkor nem kapok gáz kompenzációt.
Tehát aki árammal fűt azt még a dupla árral meg is büntetik annak ellenére, hogy nem szennyezi a lakó környezetét. Barmok...
@@attilasztrik2665 Ha nincs gáz számlád akkor tudják, hogy nem fűtesz gázzal. Ez nem egyértelmű neked?
Mivel nekünk nincs gázszámlánk ezért arra nem is kapunk kompenzációt.
Nem gondolkodnak a törvényhozók.
@@expamandro Nem! Mert megkapnád a kedvezményt
De attól,hogy nam gázzall fűtesz attól meg megkapod az alsó gázttarifát csak nem használod ki
Mert nincs ilyen kritérium hogy nem kapod meg az alsó gázárakat.
Amúgy igazad van !!! 🙂
@@expamandro Ha cekásszal pazarlod az áramot arra ne is legyen támogatás, ha hőszivattyúzol akkor ott a H tarifa, annál támogatottabb energiaár nincs
Csak azt mondhatom!
Nagyon köszönöm, nagyon szemléletes és érthető volt!
Gratulálok, csak így tovább!
Sok egészséget kívánok hozzá!❤
Kimaradt a panel tipusok kozott, amikor a többi lako úgy bedurrant, hogy szinte alig kell futened. Amugy szuper osszeallitas. Köszi
Kitűnő, informatív. Valóban, magam is a cserépkályhára... épp itt duruzsol mögöttem.
Szigetelés sokat számít, mi most újítottuk fel a kádárkockát, és még nincs plafon szigetelés padláson csak külső, valamint cseréltük az ablakokat ajtókat. Új gázkazán van Ariston (5Kw), padlófűtés és meleg víz is arról jön, most decemberben 26 ezer forint volt a gázszámla, padlófűtés van és 21-22 fok bent, 10x10 es kocka.
A padlás szigetelése lenne a legfontosabb. jelentősen visszaesik a fogyasztás utána
Jó kis összefoglaló lett ez a videó, köszönjük.
Bizonyosságot adott, hogy jól döntöttem 5 évvel ezelőtt és a két legkedvezőbb fűtési módot építettem be a házba (faelgázositó kazán és kondenzációs gázkazán).
A fa kazánhoz 1600 liter puffer tartály van csatlakoztatva, ami a padlófűtés és lapradiatorokba adja a meleget a gázkazánnal felváltva a 100m2-es lakterű házba. Konkrét érték: Október 20 és december 20 között 106 m3 gáz és kb 4,5 m3 puhafa (raklapok, hulladék fa) fogyott. 22-23 fok van igy a lakásban. Minden második nap fűtök be a fa kazanba, a gáz csak kiegészítés ha nem jön ki a 2 napos periódus, vagy nincs időm fűteni.
A házat sajat magam szigeteltem, a falak kívül + padláson 20 cm vastag kőzetgyapottal, illetve az esztrich alatt is van 15-25 cm vastag habbeton (eps+cement).
Van 7 kW napelem a tetőn már csak egy hőszivattyú kell és a fát el tudom hagyni.
Úgy gondolom, hogy a vegyes tüzelésű kazánok helyett a faelgázosító kazánokat kellene népszerűsíteni és ennek cseréjét a lakosság felé támogatni, jobb hatásfokkal tudnánk használni erdőink fáját. Üdv. Norbi
A vizes fával fűtő birkák miatt nem volnánk előrébb.
A faelgázosítós kazán tudtommal nem is működik csak csontszáraz fával, a sima vegyestüzelésű társával ellentétben.
Megy az, van ismerősöm, aki vizes fával eteti, ha épp az van... Az más kérdés, hogy kínlódás, ha nem száraz a fa.
Az emberek oktatásával sokkal nagyobb mértékben volna csökkenthető a globál öko lábnyom, mint bármi mással, hisz a technikát képtelenek úgy használni, ahogy a mérnök megtervezte. A hőszigetelés a másik, amivel töredékére csökkenthető az energiaszükséglet (pl. nálam kb. 40 %-ra csökkent), de ugyebár az sok pénz és a cigi, kávé, 2 autó és minden évben új telefon fontosabb...
@
Azért a hőszivattyút átgondolnám, kb 4 millától tudod összerakni a gépészetét, és a határ a csillagos ég.....
Kettő apróságra szeretnek rámutatni, rákérdezni. Az első egy javítás. A pelletkazan hatásfoka meghaladja a 95% ot! Ezzel kellene számolni, mert úgy valós.
A második egy kérdés. Senki nem emlékszik a 2022- es energia árrobbanásra? A villannyal való fűtés egy olyan kitettség, mint a gazzal való fűtés. Függő helyzet.
Nem tárolható jelenleg ez az energia, vagy csak nagyon drágán. Épülnek az akkumulátor gyárak, hogy meg legyen oldva ez a probléma. Ezt viszont senki nem akarja! Nincs itt ellentmondás? Használj olcsó villamos áramot, legyen napelemed, legyen hozza akkumulátor parkod.
Nekem azt mutatta meg az energiaválság, hogy ne bízzak a hatalmasokban. Olyan fűtés kell, ami nem lezárható mások által!
.
Mondj egy ilyet kérlek...
@@krisztianjuhasz4011 cserépkájha dísznek a nappaliba,aztán ha kell akkor meg nem dísz 😅
Az akkura milliókat költhetsz, de egy telet akkor sem tudsz átvészelni napelemmel ha azzal akarsz fűteni.
@@krisztianjuhasz4011Napelem + fa/pellet/fűrészpor
Pontosan ezt a videót kerestem !!!
Számomra tökéletes volt!!! Köszönöm!!!!!!
Kombinálva a legolcsóbb. Én mindhárommal fűtök, áram és gáz esetében pedig természetesen a limit alatt maradva.
Gyorsan megmondom: háromtagos öntött fég konvektorral + régi kalor 2 falimelegítővel sikerült anno havi 35 ezres gázszámlával max 20 fokot produkálni 3 helyiségben.. most a konvektor nélkül egy 3.5kw-os MDV next+ a kalor kényelmesen tart 25 fokot durván a feléért 😊 de még ha ugyanannyiért is csinálná, de legalább meleg van.. (plusz ugye gondtalan, nincs monoxid veszély, nincs szaga, barmikor ki és bekapcsolhatom, lefelé fújja a meleget , nem fel a 3.6méter magasan levő plafonra stb stb.. kizárólag előnyt látok 3. szezont végigfűtve vele..)
És azt is mond el, hogy ez mennyibe kerül cakk-pakk...
@viktormerle7882 125 volt a három és feles MDV next (wifi), és 20 a szerelés (ez borravaló volt, mert ingyen volt) .. Sógor klímás 🤣
Korrigálnám picit, mert a jó minőségű pellet kazánok 92-94%-os hatásfokkal rendelkeznek, és 1 kg A1-es pellet energia tartalma 4,5 kWh azaz a 150 Ft-os pelletnél így nagyságrendileg az 35 Ft/1 kWh. A pellet, és a fa fűtés összegben év végére ugyan annyiban jön ki, csak nem vágtunk fát, 2 hetente hamuzunk stb.. Fűtöttem 4 évig pellettel, de most hőszivattyúval fűtők 60 fokos vízzel radiátoros rendszert. Az épület 40 éves, szigetelt, 230 nm + 200 literes hmv 55 fokon megy. H tarifával az éves díj 221.000 Ft volt.
Üdv. És milyen a hatásfoka a hőszivattyúnak magasabb előremenőnél? Hallottam hogy az újabba fajták tudnak magasabb vízhőmérsékletet is radiátorhoz, de gondolom azért jobb neki ha csak 40 fokos víz hatásfok szempontjából.
@ igen jobb lenne ha alacsonyabb, de egy régi háznál ez nem annyira releváns, mert ha pl.: 40 fokon hajtom , akkor nem 221.000 Ft a számla, hanem 175.000 Ft, azaz éves 50.000 Ft a megtakarítás. Viszont ha az egész házat padlófűtésre cserélném az burkolatokkal együtt karcolná a 3 Milliót, szóval az pont 60 év megtérülés a jelenlegi árakkal számolva. Ráadásul előtte 2.850 m3 volt a gázfogyasztás, az a mostani árakkal durván 1 MFt/év lenne. Szóval ha innen nézzük, akkor az a 221.000 Ft/ év elég jó! A komplett hőszivattyús gépház beruházásom (fűtés + HMV) 5.5 millió Ft volt egy Domusa HT16 propángázos R290-es géppel, és a mai árakkal számolva ez ~6-7 év alatt megtérül, ha nem változik semmi. De a gáz ára biztosan nem megy lefelé, mivel elég sokan leválnak, és az EU is ezt erőlteti. Plusz a hálózat fenntartása azokra marad akik még rá vannak csatlakozva, és minél kevesebb a csatlakozó annál nagyobb az egy főre eső teherviselés.
@@domusateknikhungary7703Alacsonyabb előre menő hőfokhoz nagyobb belső hő leadó felület kell és fordítva.(egyazon hely azonos fűtéséhez) Hasonló lesz a fűtési költség csak más rendszert igényel.
Én csináltam 100 nm-és házat zsírköves kandalló. De mi egy mellék csövet vezettünk el a fűstcső mellett, amit elvezettünk a többi szobába. És így olyan volt mint, ha hőszivattyú lett volna. Az nagyon megérte úgy.
Szia. Nagyon szépen köszönöm hogy így össze raktad az anyagot. Érthető, és értékes lett! Üdv
Információban gazdag videó. Köszi szépen..... Az audio minősége sokkal jobb mint az előző videóban. Ha tudod ezt a microfont használd a jövőben is. 👍👍👍
Köszi, szívesen! A multkor le volt merülve a mikrofon. 😉
MIKROFON, ÉS nem pedig MICROFON. CSAK A DILIS ANGOLOK HÍVJÁK A C BETŰT K BETŰNEK.
@@edithuszka3324,😀
Náluk 909 m3 gáz ment el 1 év alatt kombi kondenzációs kazán van így a meleg víz is benne van meg a főzés is alig lépte át a 100ezer ft az éves díj ! 22,23 c° van télen kazán karbantartás meg én csinálom mert ezeket javítom is!
@@norbertterjek A szám jó de az adat csak alapterület és az épület szigetésének mivolta és a fűtési mód is fontos tényező. Ha kazánszerelő vagy biztos tudod, én legalábbis azt hallottam hogy kondenzációs kazánok tele elektronikával sokszor meghibásodnak, illetve fokozottan igénylik a karbantartást is, így alkatrész+munkadíj tekintetében igaz nem gázszámlában de hasonlóan megfizeted a külömbözetet. Egyiken spórol az ember a másikon többet költ.
Kimaradt a cserepkályha... (wink2) (bár az is keményfát használ fűtőanyagként, teljesen más összeg az üzemeltetése, mintha mondjuk egy vaskályhát, vagy kandallót, vagy központi fűtést üzemeltetsz fafűtéssel!)
Jobb a hatásfoka a cserépkályhának igaz? Mennyivel?
A cserépkályha hatásfoka 75-80%.
A gázkészülékek hatásfok számításnál meg kell különböztetni az alsó ill. a felső fűtőértékre számított hatásfokot. Mivel a hagyományos készülékek hatásfokát mindig az alsó fűtőértékre számították ezért lehet a kondenzációs kazán hatásfoka akár 108% is. A 90%-os hatásfoka a kondenzációs kazánnál a felső fűtőértékre számítva lenne. Na de a gyakorlat azt mutatja, hogy kazáncserével minimum 25% megtakarítás érhető el. De minél régebbi ill. rosszabb állapotú a kéményes kazán ez akár az 50%-ot is elérheti. Amúgy meg jó lett a videó összehasonlításhoz tökéletes. Valóban így van, hogy a legdrágább fűtés az elektromos ellenállás fűtés, fával annak éri meg fűteni akinek van saját fája (ill. ideje és helye tárolni a fát). Én mindenkinek ajánlom, hogy ha régi gázkazánja van akkor ha teheti akkor cserélje le kondenzációsra, ill. ha van rá lehetőség akkor a klímával való fűtést is érdemes kipróbálni. Persze minden esetben az adott ingatlanhoz illő fűtési rendszert kell kialakítani.
85 nm-es lakóparki lakásnál következő a tapasztalat: 535-550 m3/év, ami kb 6000 Ft/hó. A termosztátot 21,5 C fokra állítottuk. Nem fázunk, nincs is melegünk. A házon 8 cm szigetelés van, 2 rétegű nyílászárókkal.
kiváló 👌
Fiatal feleségem van , még télen is nyitott ablaknál szeretkezünk!
Utána meg a szülészeten mindig kellemes meleg van...
Ez is egy fűtési módszer , ha fáznak...
Ne dicsekedj, úgy sem hisszük el. Videó van róla ? 🤣😂😅
LoL 😄😄😄
Én fáradtolajjal. Az mindíg van! Újrahasznosítás level 1000 jól beállítva minimál füsttel. Ez az igazi green rendszer! 😅
Egyrészt illegális, másrészt szennyező.
@@TheBlacktomakkor illegális ha lebuksz, egyébként szerinted mit csinálnak a hivatalos szervek akiknél leadod? Viszik az erőművekbe elégetni.
@@vadaszmate1400 Nem, akkor is illegális, ha nem buksz le. Ez a te véleményed, hogy viszik elégetni, a valóság lehet, hogy más.
@@TheBlacktom Tényleg viszik elégetni (egy részéből meg megint olaj lesz) csak az az égetés kb. 1300 fokon történik, gyak. minden krakkolódik. Ja és van a végén (általában vizes) szűrő. Tehát nem otthoni égetés, ahol NOX-tól kezdve ólomig, krómig minden megy a levegőbe.
@@taristvan9730 Tökéletes példája hogy hogy terjed (és hogy terjeszti @jozsefhorvath3044) a hülyeség az interneten.
Remek videó, ment a lájk! Köszönjük!
A legolcsóbb fűtés ha leásunk a földben mondjuk 2-3 km-t. Ott már 20-30 C° lehet.
Legális ásni 2-3 km-t?
Nem tudom. Ha megvan a számla az ásóról akkor igen. Vagy nem?
Nyugta is elég, mivel az ásó nem lehet 3 évnél régebbi igazolni kell valamivel, illetve CE vagy TÜV minősítése is kell legyen.
Na. Körvonalazódik is a megoldás. De talán a legbiztosabb ha óvatosan, csendben ásunk, a kitermelt földtől pedig apránként, a mit sem sejtő kukások segítségével szabadulunk meg. Így egy két év, és szabad az út a geotermikus energiához.
Hányszor jár felétek a kukás? :) Errefelé 7ente 1x. És a teli kuka cca. 25 kg lehet, különben méla undorral visszateszik. Kiviteli tervek? Helyszíni művezetés?
No és az építési engedély? :D Ja, és 20-30 méterenként +1 fok növekménnyel számol6sz.
A fűtés szigeteléssel kezdődik(de a hűtés is)20-30cm polisztirol, kőzet gyapot vagy cellulóz .Természetesen a mennyezetet és a padlót is kell szigetelni. Nekem van 2 db cserépkályhám , 5db klímám,2db konvektorom és 1db turbó kazánom,de 90%-ban a klímákat használom.A tetőn 10kw napelem termeli az áramot.Akkumlátor nem kell, mert a házam tömege tárolja a hőt (napközben kell fűteni jobban).
Nyáron mibe gyüjtöd a 10kw-ot? Vagy megy a hálózatba es majd plusz áron visszavásárolod?
A szaldó rendszerben megtermelt plusz áram felhasználható télen is, mivel éves elszámolás van.Nem kell visszavásárolni.
30centi polisztirol az nettó pazarlás. kb 15 centinél van az a pont amikor a szigetelés anyagárát reális időtávban behozza a fütésszámla csökkenése. Az elméleted jó a nappali áramtermelésről, csak épp rontja a dolgot amikor heteken át nincs napsütés és a 10kw-os napelemed naponta termel meg 1kwh-t
@@attilaasztalos5365 Hálistennek idővel ki fog futni ez a szaldós nettó fasság és megy majd mindenki a bruttóba.
Mi pont most alakítjuk ki a klímás fűtési rendszert, a jelenlegi 1 meglévő klíma mellé vettünk még négyet minden helységbe. Idén közel 700ezer forintot fizettünk 15 köbméter hatósági áras fáért. (fa ára+ szállítás + darabolás + hasogatás) és kellően megfelelő hely hiány miatt jelenleg a fa 70%-a vizes, mert nem tudtuk az orkán erejű szelek miatt letakarni teljes egészében, és a rendkívül csapadékos időjárás miatt folyton vizes/nedves fával tudunk csak fűteni. Mióta felszereltettük a ház leghidegebb helységébe egy fűtésre optimalizált klímát, és leszigeteltük az egyik gazdasági épülettel szomszédos falát, a ház legmelegebb szobájává vált mivel állandóan temperálva van a klíma által. A meglévő klímánk is be van állítva egy hőmérsékletre és csak akkor kapcsol be, ha csökkenni kezd.
A kényelmi szempont mellett én szerintem olcsóbban is fog kijönni a fűtés, de ha csak 700 ezer forintra jönne ki egy évben a klíma, akkor is ott vagyok mintha fával fűtenék, csak nem kell hozzá napi 2x kimenni a kazánhoz és 4x megfogni az évben, stb. Mellesleg a klíma wifi-ről is szabályozható így ha elutazunk télen hosszabb időre, nem hűl ki a lakás brutálisan.
Helló! 700 ezer forintot fizetsz évente a fűtésre? Mekkora ház az?
@@expamandroa fa került ennyibe mire a helyére került.
@@Pplcanfly_ 700.000 Ft horror egy idény fűtésre. Hogyan tudod ezt kifizetni?
@@expamandromuszájból.. 🤷♂️ de idén már nem veszek fát, felkerültek a klímák
@@Pplcanfly_ Komoly!
Jól áttekinthetö érthető az egész. Köszi szépen
Mindig a legolcsóbb fűtés a legdrágább. 4 éve mikor csinálták a fűtésemet én is hőszivattyút akartam napellemmel. Erre kaptam pár ajánlatot a legolcsóbb 13,5millió forint volt kompletten. Hamar meggondoltam magam és lett gázfűtés gázkazán padlófűtéssel. 2,6millió forintból meg is volt. A maradék 11millióból meg elfűtök inkább 20 évig. Még annyi hogy lett mellé egy vegyes kazán is mert elég sokszor van hogy kapok fát meg mindig akad a családi ház körül annyi amivel lehet kicsit fűteni.
Szóval jó dolog a hőszivattyú de iszonyú drága és nagyon sokára térül meg az ára.
Jól tetted, hőszivattyú oda kell ahol nincs gáz.
Drága ,és az is elromlik, és az sem mindegy hova és hol telepíted.
És a szomszéd is megutál ha közel van a géphez
A 13,5millióból mennyi lett volna a hőszivattyú ára? Mert a padlófűtést ugyanúgy kell kiépíteni gázhoz is, az árkülönbözet csak a gázkazán vs. hőszivattyú.
1. a pelletnek hogy lehet magasabb a fűtőértéke, mint a fa, amiből létre lett hozva?
2. honnan jött a 60%-os konvektor hatásfok? már a régi lemez készülékek is bőven 80% feletti hatásfokkal rendelkeznek. a modern készülékek meg bőven 90% felett vannak.
3. az olajat hiányolom
4. a karbantartási költségeket sem szabad figyelmen kívül hagyni
1 pl szárazabb.
Az a konvektor 80-90%-os hatásfok olyan, mint kocsiknál a gyári fogyasztás. Csak papíron létezik.
@@zoltanmaczko4846diferenciálni kell kéményes és parapetes gázkonvektor között, de a szóhasználat alapján a parapetes volt feltételezhető. ez pedig előmelegíti a levegőt amit a gáz elégetéséhez használ, így valójában a közhiedelemmel ellentétben igen jó a hatásfoka. a kéményes természetesen kuka, annak gyenge a hatásfoka.
Nem szabályozott égés esetén a 80% hatásfok kivitelezhetetlen, ha éppen kedvezően állnak a csillagok akkor talán néha eléri 70%, de ez nagyban függ a levegő páratartalmától és hőmérsékletétől. A parapetes konvektorok esetében, ahol a friss levegőt a kültérből szívja be, elérhető 65-70% hatásfok. Pellet fűtőértéke azért magasabb a fánál, mert alacsonyabb a nedvességtartalma és préselés miatt nem tartalmaz légbuborékokat amik rontják az égés hatásfokát.
@@zoltanmaczko4846 :D
Szigetelt társasház /51m2/ 3db öntvény konvektor 5-600m3 gáz évente. 23c rá fűthető.
Dobjad ki az öntvény cseréld sima lemez konvektorra pokoli meleget ad .
Bárcsak anno ne öntvényt vettem volna.
@@S.L.0 ugyanolyan meleget ad mindkettő (a fizika már csak ilyen, ami gáz hővé alakul az melegít), csak az öntvénynek van némi hőtehetetlensége is ami jó és nem pattog ami mégjobb és nem lyukad ki idővel.
Nem az elektromos fűtést kell a gázfűtéssel összehasonlítani, hanem a sugárzó fűtést a sugárzóval, a konvekcióst meg a konvekcióssal. Aztán a konvekcióst a sugárzóval. Más a hőérzet egy 18 fokos szobában, ahol sugárzó fűtés van, és más egy radiátoros szobában, ahol a fejmagasságban van 21 fok, lábnál 17, plafonon meg 28.
ahol sugárzó fűtés van (gondolom infrapanelre gondolsz) ott rohad le a fal a szekrény mögött mert soha nem tud harmatpont fölé melegedni
A legolcsóbban ésszel fűthetünk!
A legolcsóbb ha felvesszük a kabátot a házban a termosztátot meg le! 😄
fonix68
A legolcsóbb ha passzív házat alakitasz ki régi felújításával, vagy új építésével. 20%-al többe kerül mint a szabványos, de kb a 10%-át költöd az energiának utána.
@az nem fűtés, spórolás.... A kettő között van különbség
Sajnos nem vagyok lángelme, így az ésszel való fűtés kizárva...
Köszönöm szépen!
Sziasztok! Én a vegyes tüzelésű kazánt semmiért nem cserélném le! Az egész család szereti a meleget! Nem penészedik a ház, 25-32 °C szokott lenni, egyforma meleg minden hol, egy öl fa elég egy napra... Dolgozni kell vele, de aki lusta az faggyon meg.... 😅
az összehasonlításhoz keményen bele számít a meglevő rendszer,vagy az hogy új építésű-e. nálam most van folyamatban a levegő/víz hőszivattyú telepítés és mivel adott volt a radiátor rendszer igy a magas hőfokot tudó DAIKIN szivattyút választottam,igaz majd egy millióval drágább mint az alacsony hőfokon működők, de így nem kel szét bontani a házat és nincs plusz költség az új fűtő berendezés kiépítésére.és mivel volt vezérelt órám,amit évek óta nem használtam annak a helyére kértem a H tarifás órát ezzel megúsztam a költségesebb mérőhely kiépítést is. annak örülök hogy ebben a videóban megerősítést nyertem abban hogy jól döntöttem. köszönöm
egy újép ház (SIP, CLT, liapor) egyszintes, te mire mennél fűtésre? tervben van napelem és akkusziget (amit lehet saját áramról, de tudjuk télen nem lesz elég rá) - én vmi elektromos padló/falfűtés vagy hőszívattyú, plusz esetleg klíma H tarifáról (nem biztos kell nyáron majd a hűtés de ez manapság már ugye lehet necc) gondolkoztam.
Mindenképp hőszivattyú padló vagy falfűtéssel aminek elég az alacson 40 fokos előremenő hőmérséklet, hatásfok tovább javítható víz-víz (padlófűtés-talajkolletroros szivattyú) alkalmazásával. Gondolom az épület szigetelése megfelelő, de kelleni fog még egy hővisszanyerős szellőztető rendszer is ha tutira akarsz menni. Ha gázzal akarod ugyanígy csak kondenzációs gázkazánnal. Elekromos padlófűtés jó meg egyszerű telepíteni viszonylag, de lezabálja a gyatyádat.
köszi, igazából ezeket az elektromos fűtőfóliákat néztem, normál helyiségekbe, fürdőbe biztos valami radiátoros konnektorba dugós kell mellé. DE fogyasztásáról nyilván nincs tapasztalatom, ezek a SIP/CLT/liapot házak A+ körüliek szinte mind, szóval még talán annyi hogy ott kevésbé fogyaszt az elektromos fóliás a jó szigetelés miatt, gondolom én... de persze majd a matek is megmondja!
Nyilván minnél kisebb a ház hőigénye annál olcsóbb felfűteni akármivel is. De a hőszivattyú durván 3-4 X hatásfokával akkor sem vetekszik más technika egyenlőre elektromosságból hő előállítás tekintetben. Fűtőfólia, infrapanel, elekteomos fűtőtest, egykutya 1kW áramból ból 1 kw hőenergia. Hőszivatú 1kW ból 3-4 kw hő.
jó tudni, köszi!
2 szintes (+ szuterén + tetőtér) szigeteletlen családi ház, 12x10m-es alapterület. Ha jól emlékszem talán 3500m3 éves gázfogyasztás. A régi áron telente 100-100 ezer volt a havi gázszámla. Az új árak alapján most 700 ezer felett lenne havonta.
Váltottunk fára. Napi négy talicskányi fa megy el kb. Most, januárban 300 felett lesz a fűtés számlánk. Reggelente gázzal felfűtjük a házat, délelőtt jön a fa, északa két kis villanyradiátor segít be.
Ja, és 8000 volt a mázsája az idén vágott fának a tüzépnél Január elején.
Ez most dicsekvés volt, hogy milyen gazdag vagy, van pénzed egy ekkora szigeteletlen hodályt fűteni?
@@steve_video nem, ha dicsekedni akarnék, azt mpondanám, hogy 700 ezret fizetek havonta gázra.
A szigetleletlen hodály adott, 10 millió lenne leszigetleni, ami nincs.
A lényeg az, hogy fával még csak-csak ki tudom fizetni. Nekem ez az optimális.
Ugye ugye ugye na meg ugye hogy ugye . . .
No és 4:52-nél a kilencegészhatforint . . .
Ennyi elég is.
Mi a helyzet a vízteres kandallóval? Nagyon kevés fával 45 fokos vizel 90 m2 felfűt pillanatok alatt 25-26 fokra. De volt hogy közel 30 fokot csinált.
@@arvaicsaba4167 Gyakorlatilag az is egy vegyestüzelésű kazán üveg ajtóval. Hogy mekkora lakást mennyi fával és mennyi idő alatt lehet felfűteni az szigetelés és fűtési rendszer kérdése nagyrészt.
Csak arra akartam kilyukadni, hogy a vegyes túzekésű kazánhoz képest sokkal jobb a hatásfoka mert szint minden keletkező hő a lakást fűti még egy leszigetelt kazán an a vizet fűtjük ami sokkal több idő és energia. Sokkal több. Régen egy talicska fa kellett a kazánhoz, hogy fel futsuk a vitet. Edésznap meg el tüzeltünk ket talicska fát még a felfütésen kivül ha hidegebb volt. most egy M30-as rekesz fa majdnem elég egész napra mert annyival jobb a hatásfoka azzal hogy bent van es nem a kazánházat fűtöm. Szerintem igy a hasznos hő sokkal jobb.
Szia! Ha lenne egy "elmagyarázó" video pl : mi a külömbség a szaldós és nemszaldós között.
Épp a napelemek vagy szolárok (ezek közti külömbségek is) miatt.
Nagyon jó, hogy rádtaláltam!
Eddig fogalmam nemvolt mi micsoda pontosan (h tarifa stb).
Szaldós napelem konyhanyelven: az áramtermelés visszafele tekeri a villanyórát a felhasználás meg előre. Ha annyit vagy többet állít elő a napelem egy évben mint amennyi az éves felhasználás akkor 0ft-ot kell fizetni a szolgáltató felé. A bruttóelszámósnál meg a termelst megveszi a szolgáltató a használatot meg kiszámlázza. Ez a korrekt megoldás, csak nem esik jól a népeknek, hogy fizetni a kell a rendszerhasználatért.
jó vidi 🙂 én 2019 óta 2 db split klímával fűtök(gree comfort x) és 2 db vegyestüzelésű kandallót váltott le 🙂 sima tarifával 22 fok van bent és nagyon megérte,nem kell hidegre hazajönni begyújtani porolni hamuzni fát hordani 5x ki be ,meg hasogatni , és így hogy éjjel-nappal 22 fok van ben ,pont ugyan annyiba kerül a fűtésem mint előtte fával 🙂 jövőre akarok még egy klímát ,mert most a folyosó még fűtetlen. ja és épül a sziget üzemű napelemes rendszerem egy mpp solar kettős konverziós inverterrel és zsindelyes napelemekkel, szóval ja 🙂
lehet egy legcsatornazhatoval jobb lett volna, de igy is franko
Hello! Milyen klímával fűtesz és mekkora lakást? Mennyi a havi kW áram fogyasztásod? Köszi!
Akkor mar miert nem legcsatornazhato klimat rakattal?
@@attilakosik7654 3.5 kw gree comfort x , kb 80m2 a számla pont annyi mint amennyi fa fogyott havonta :-) de számokban pl december 50 ezer ft a villanyom
Mennyibe került ez mire kiépítetted?
A cserépkályhát is jó lett volna bevenni a listába, mert szerintem sokan fűtenek még vele.
Kb ugyanaz mint a vegyestüzelésű kazán.
Kandallók és cserépkályhák fűtött téren belül szoktak lenni, míg kazánok kívül. Előbbi előnye, hogy több hőt tud leadni maga a tűztér hisz lakáson belül van, hátránya viszont, hogy kéményen kitolt meleg levegő helyére a nyílászárókon hideg levegőt húz be. Nem tudom az előny vagy a hátrány-e a jelentősebb.
Nekem is ez jutott eszembe pontosan,ez is takarékos fűtés szerintem,csak hát ott van hátrány még mindig a fa beszerzése és elmunkálása ami egy kissé kényelmetlen lehet,továbbá,hogy nem elég tiszta a vele való munka sem,de hát valamit valamiért.Én szeretem,reggel berakom a szükséges fát,ha leégett elzárom,másnap reggelig nincs rá gond és jó meleg van,vagyis a 20C fok bőven elég.
@ferencnebocska3367 a sparhelt sem utolsó.
Konedenzációs és kondenzációs kazán közt is van különbség! Nekem Beretta Exclusive Green 35 Kw os van és nagyon érzem hogy kecesebbet fogyaszt. Radiátorok maradtak neg a vas csövek is. 1109 m³ és ez melegvíz, főzés, fűtés!
És előtte mennyi volt a fogyasztás a régi kazánnal?
@ Az a baj elött2 Alfa éri 35 volt nyílt lángtér, vakolatlan ház rossz ablakok. 3000 m³ aztán lett ablak csere. Műanyag ablakok, aztán Nikecell 5 cm szigetelés tavaly 4 napot ment a gáz novemberben. Melegvíz, főzés, fűtés lett 1109 m³ . Előtte kis hályha fűtött. Meg tavasszal is. Ja és mannazeten van 3 cm hungarocell állmenyezet.
850m3
Vagyis 1109 m3-re "csökkent" a fogyasztásod 850 m3-ről?
Biztos, h jó számokat adtál meg??@@bt2898
Nekem CIA 24es van, érdemes cserélni? 120 negyzetmeteres ház!
Ahol 5-6 hónapig nem látjuk a Napont pont fűtésre nem jó a napelem... A gázt tudják manipulálni, mikor a fűtő értékét csökkentik, de az órát tekeri... Minden háztartásban ki kell kísérletezni mi éri meg ....
Nem csak napsütésben termel az!
A gazszolgaltatok amugyis egy zsivany csalo banda.
Foleg,amikor hideg van, aztan a fozolap rozsaja sarga langgal el, meg kvazi suritett levegovel probal futeni a gazkazan...
Eladjak a levegot penzert,basszus.
teljesen felhős időben gondolom max 16 C képes a vizet felmelegíteni, mert akinek van, azt mondja napsütésben is max 20 C-t tud termelni, bár gondolom van többféle variáció, és függ a mérettől is, mekkora van kiépítve, lényeg hogy kispénzű embereknek nem éri meg, főleg, ha már idősek, nem hozza be az árát, ráadásul állítólag ők szabályozó számlát kapnak, ezt meg apu mondta
@@Csordasadam
mármint aki napelemet használ van vmi korlát, gondolom ha nem működik és visszaáll hagyományosra úgy értették
@@nyolcadikdimenzio ez ugy is mukodik,hogy mikroinverterrel erkely eromuvel 600 Wattig a halozatba betermelve rasegit a fogyasztasra.
Mivel ez a villanyoran belul van, a villanyora csak annyit lat,hogy mondjuk a klima 700W helyett csak 100 Wattot fogyaszt, a kozhalozatba nem termel vissza. Ezeket be is lehet ugy is allitani,hogy ha a klima bekapcsol, akkor kapcsolja be az invertert.
Polónium. Az elég jól fűt.
Főleg, ha takarékos vagy, és kettéhasítod.
Köszönöm nagyon hasznos volt 🙏
Korrekt videó. Köszönöm 😎
A rakétakályhás fűtés milyen számokkal rendelkezhet?
Fa fűtés cserépkályha :)
Tömegkályha!
Fát erdeszettől,2-4 m hosszban. Melós,de független vagy despotáktól, akik robbantani akarják a gázvezetéket. A villanyból meg most is szűkös a kínálat. Ha megnövekszik a fogyasztás ,úgy lesz mint a zöldrendszámos autóknál volt. Ugrik mindenféle kedvezmeny.
Azzal egészíteném ki, hogy a fűtésnél SCOP-vel számolunk és a 3 szorzó még ahhoz is nagyon sovány. Egy közepesen jó levegő-levegő klíma (csak egy a sokféle közül) legalább 4-4.5 SCOP általában, a COP pedig akár 6 is lehet a külső hőmérséklet függvényében. Amit elmondtál majdnem megközelíti a realitást.
Koszi nagyon hasznos video volt
45 Ft/kg áron nagyon régen lehetett száraz, felaprított keményfához hozzájutni! Mai áron ez kb. kétszerese.
A Suzuki a tavasszal 1200Ft /q árra emelte a törött raklapot. =12Ft/kg. Időjárás függő a felhasznált,vagy elfűtött darabolt raklapok mennyisége. kb 1,néha 1.5 m3-tert tudunk havonta eltüzelni.
100 százalékos hatás fok NEM létezik úgy ahogyan NINCS perpetum Mobile .A termodinamika törvények.....alaposan meg magyarázzák. Punktum.
Hidd el az emberek 99%- tök hülye mindent elhsznek, amit mondanak nekik! Milllióket dobnak ki hőszivattyúkra, klímákra mert, sötétek!
Egy lényeges dologra felhívnam a figyelmet, ha a kondenzacióst és a hagyomanyos gazkazan hatasfokot egy tablázatban felsoroljuk, akkor vagy a hagyomanyosból levonsz 20 szazalekot a hatasfokból, vagy a kondenzaciósnál hozzáadsz 20 százalekot. Azaz a 70 az csak 50 vagy a 90 az 110. Ez azert van, mert a regi gázkeszüleknél a hatasfok számításnál nyilvan nem szamolhattak a visszanyert vízgőz halmazállapotváltozas pozitív hatasával, ami a kondenzaciós lenyege. Volt egy átmeneti 20 ev, amíg nem 90 szazalek volt megadva,,hanem 110 szazalek, pont e miatt, amitől meg agygörcsötmkaptak egyesek, hogy olyan nincs. Ezert a szabvanyt módosítottak, hogy innentöl 100 a max, de a regi keszülekekhez nem mentek ki, lecserelni mindegyiken az adatlapot, mivel már be is vannak tiltva, mármint újként nem lehet beüzemelni ilyet.
Aha. A hatásfokot szerintem azért nem változtatják, mert akkor az lenne anno át lettem baszva!🤣
@@mihalyturanyi6634 Nem basztak át, mert akkor ez a technika nem létezett.
@@fonix68 mondjuk nekem 7 éve van Kb Beretta Exclusive Green 35 Kw kombi kondenzációs kazán. Ennek 108% hatásfok van megadva alacsony vízhőmérsékletnél.
@@fonix68 De létezett. Ez a Beretta máig megállja a helyét! Most sincs jobb. Néztem a kazánokat.
@@mihalyturanyi6634 fogalmad sincs róla, hogy miről van szó! a régi kazánokból a füstgáz melegen távozott, az újaknál meg hideg levegő megy ki, mivel van bennük egy rekuperátor egy hővisszanyerő. A régiekben ilyen nincs beépítve, ezért a meleg fele a kéményen keresztül távozik. Ezért be is lettek tiltva. Új gázrendszer kiépítése tilos régi típusú készülékkel. Le nem kell szerelni őket, csak megéri a fele fogyasztás miatt.
Egy kondenzációs kazán mint a nevében is benne van a párában lévő meleg kondenzációval is visszanyeri ezt a höt. A régi készülékeknél ilyen nem létezik.
Figyelj Az állam csak 4 COP berendezést enged vásárolni és használni is ! Ergo az a spliti vagyhoszivattyus araidbol 25%ot le kell vonni !
Az hogy rá van írva hogy 4 SCOP nem azt jelnti hogy minden körülmények között fixen 1 a 4 arányban dolgozik. Minnél hidegebb van kint annár inkább romlik ez az érték ezért nem lehet ezzel számolni, csak kevesebbel. . 😉
Így van, ráadásul 0 fok alatt elég drasztikusan
Lopott fával vagy árammal a legolcsobb a fűtés, mit kell ezen 30percet magyarázni 😂
De az nem art,ha nem mulatos zenebol eltel meg elotte,hanem valami praktikusabbat csinaltal.
koszi! ezen jot rohogtem! boldog karacsonyt!😂😂❤❤
@@fanatikbitcoin5291 szinten zenesz 😁 neked is!
A börtönben még olcsóbb, ott még a lopással sem kell bíbelődnöd! Azt mi fizetjük neked, akik hasznos tagjai vagyunk a társadalomnak!
A lopott fával nem igaz. A lopott áramtól is van olcsóbb bizonyos helyeken.
A kondenzációs kazánnál nem csak az előremenőben jön létre a kondenzáció, hanem főleg a visszatérőben. Tehát, ha egy 70 fokos előremenővel fűtesz és van egy 20 fokos deltaT-d, bőven kondenzál. A kondenzáció 55-56 fok-os visszatérőig működik.
Köszönjük! Nagyon jó video
6 konvektoros házam van, kettőt használok, pont azt ahol tartózkodom
ha eladnád az egyik házat a 6-ból akkor a többit tudnád rendesen fűteni.
A cserépkályha vagy tömegkályha, ami jobb hatásfokkal égeti el a fát, mint egy kazán, hol áll a sorban?
AMikor majd nem lesz áram, gáz akkor a fatűzeléssel pl. nem fagysz meg.
Jó még egyenlőre nincs apokalipszis. 😉 De ha nem lesz áram és gáz akkor fa sem sok fog maradni, kivéve ha nem táraztál be előre.
@ Áram mindig lesz. Még a 2. világháború alatt is biztosították az áramot.
Lehet, de akkor kb 2 db 100W os égő égett minden lakásba meg max egy rádió, nem akart mindenki hirtelen 2000 W os hősugárzókkal fűteni hiretelen aki addig nem azzal fűtött. Az áram sem úgy van hogy vagy van vagy nincs, ha hirtelen sok a fogyasztás mindenhol, összeomlik a hálózat.
@ Sose lesz olyan, hogy az egész ország egyszerre fog fűteni villannyal, pláne akkor, amikor az áram ára ilyen magas (70.-Ft/kW/h). Ha már mindenki áttér a villanyfűtésre, arra már fel fognak készülni, például Paks-2-vel. De amíg az áram ára ilyen magas, addig csak elenyésző számban térnek át a teljes villanyfűtésre. De például érdemes lenne megvizsgálni az elektromos hőtárolós (samott-rakott) villanyradiátorokat is, nem lenne-e érdemes azoknak áttérni erre, akik nagy költségeket költenek a téli fűtésre!
Ez csak ETÁS rendszernél tudnád elérni. Mivel sok mindenkinek vékony csövek és szivatyús rendszer van, ahoz kell az áram is. Én egy csapot elforditok és már is áram nélkűl kering a víz. Mert a régi etás lett szivatyúval átalakitva, de bármikor megy szivattyú nélkül is, igaz akkor a HMV tartályban nem lenne melegvíz.
19:17 klimanal a rel.paratartalom se mindegy. Nem mindegy,hogy a talcafutes hanyszor futi fel a lefagyott kulteribol a jeget...
Nekem amugy 22 februarjaban majdnem 700e volt a 2 klima. Ha a ketto egyutt megy, max 1600Wot vesz fel hosszutavon.
Egy 4kWp napelem meg telen is termel 400-1000 Wattot megtermel.
Hőszivattyú+H tarifa! 26 fok van a házban, és 8000 Ft körül van télen a fűtés. És a melegvizet is csinálja 50fokosra, 300L HMV
Csak a bekerülési költség nincs arányban a megtérülési idövel
Köszönöm. Oszlik a köd a témában.
Forintal, még pár hónap és forintal lesz a legolcsóbb fűteni....
Nem rég cseréltettem mèrőhelyet H tarifásra milyen klímàt ajánlottok ? Mindennhelyisègbe kell rakni? A hàlószobàk 12 m2 esek. Vagy elèg egy a nagyobb klíma a nappaliba? 2 szoba nappali fürdő szoba van. Lakott terület 50 m2 nem lakott 40 m2 ez 5 helyisèg plusz kazànhàz.
Ha nincs semmi kiépítve, akkor fürdőbe infra panel.A klima akkor tudja az összeset befűteni ,ha a szobák elosztása lehetővé teszi azt.
En 10 napig futottem az iden cekaszossal, ami kb. 8-8.5 kWh-t evett naponta. Utana felszereltek nalunk egy klimat, amire az volt mondva, hogy max. SCOP 4,6. Ugyan olyan kinti es benti korulmenyek kozott ezzel folytattuk a futest, es ez meg olyan 4-4.5 kWh-t evett. Szoval a felet. Egyszer majd megterul. Ami viszont nagyon rossz a klimaban, hogy amikor a kulterit leolvasztja, akkor benn hideg levegot fuj, az nagyon kellemetlen, ha ott vagy alatta.
Rakerdeztem a H tarifara, de nekunk ahoz at kell helyezni a merot, az meg nagyon sokba kerul...
én azt sem szeretem a klímában, hogy hangja van. Levegőt melegíti így nincs hőtárolás, ha szellőztetsz kimegy a meleg. Továbbá van karbantartási költsége is.
A levegőt melegíted,de az átadja a hőt a szobában lévő tárgyaknak (bútorok, könyvek,akvárium stb.) több mázsa,ami tárolja a hőt.
Otthon háznál termelődő fával. Árkok mentén összeszedett bokrok adta fa. Olyan helyeken nő minden amit ki is kell vágni. Na ezzel lehet olcsón fűteni.
Ott bukik meg majd a matek, ha eltörlik vagy módositják a kvótákat egyszer, vagy a lakossági áram ára sem lenne mesterségesen megfogva egy ideig. Utána megnézném mennyibe kerülne árammal fűteni.
Jelenleg még mindíg ennyibe kerül, nyilván nem tudom mennyi lessz X év múlva de ennyi erővel a fa és gáz ára is változhat. Jelenleg ez van.
Magasság 295... + kandalló !
2 szoba 2 db konvektor + főzés 15-20 ezer ft gázszámla....
Jelenleg már: Központi fűtés( + ugyan úgy kandalló ) lemez radiátor (nem a régi rossz aluminium...) 8 helység ( garázs is) fűtve van és ugyan annyi a gázszámla csak mindenhol egyforma a hőfok nem csak a 2 szobába 18-20fok... hanem 21 ( garázsba 15 körülre van állítva)
Itt nincs miről beszélni a konvektorral csak az uccát fűti mindenki megéri és konfortosabb a központi fűtés ( vezeték nélküli termosztát is tökéletes nem kell vezetéket kiépíteni mert mai világba fölösleges ha van ilyen készülék :)
kazán az " régi kéményes "
( Egyszer egy szakinál láttam kiszámolta a aluminium hasznos hőleadó felületét és a lemez radiátorét .... az aluradiátort simán megéri lecserélni lemezre mert kb 2-3x osa mert a lemez radiátorba végig megy viz még a másiknál annyit ad le amit aborda felvesz hő a csövön keresztül magyarul elég silány...... És nem kell azt a párezer ( kb egy 10es) forintot rászánni a hőtükör hungaroceles szigetelésre amit a radiátor mögé kell tenni látszani nme látszik ( ha jól van feltéve) cserébe a radiátor belső fele is fűt nem a falat melegíti :)
Azért ez nem egészen így van, a lapradiátor és alu között , nekem az alu jobb, hőleadó képessége és időtállósága is jobb.......... Vasboltos .
Meddig tart ez a fűtési hisztéria? Mi lesz tíz vagy húsz év múlva? Én három tagú öntöttvas konvektorral fűtök , a háromból egyet használok + hősugárzót takarékon ! Mozgás korlátozottság miatt ez a legjobb megoldás!!!
Minden egyes ember fűtött épületben lakik és a rezsijének jelentős része fűtésre megy. Szóval kb mindig is lesz hisztéria. Ha a magyar épületek 90%-a megfelel majd a követelményeknek (ami elvileg most 76 kWh/m2év) akkor majd nem lesz már értelme erről többet beszélni.
Nekünk is háromtagú öntött vas konvektoraink vannak kis kertes házban.Eszemben sincs más marhaságokra kicserélni sok,sok millióért mert nincs értelme!Nem drága.Jól melegít.Ha csavarom akkor változik a hő és ennyi.Sok cirkóstól hallom.Eltelik 6-8 év és a milliókért vett vackot újra kell cserélni.Átlépek ezen!Konvektor.Remek!Lehet könnyen tisztítani ha kell..Olyan a hatása min egy kályhának és nem a melegvíz hője fűt.Szerintem jobb ez.Eszemben sincs ezeket lecserélni.Hülye nem vagyok!
A kilimáknál ne felejtsük el, hogy minden évben tisztítatni kell ami általában 20Eft/ db körül alakul, és 10 év koruk után általában tönkre mennek
De nincs ez másképp az új gázkazánoknál sem, szereti a szervízt-karbantartást, és az élettartama sem olyan mint egy régi fég kazáné.
Üdv. Annyit tennék hozzá, hogy egy mezei Gree ComfortX sokkal jobban dolgozik a 3as COPnál. 0 fokál 4, 6 foknál 5, 10 fok körü pedig már 6 fölötti a COP!
Megnézném én az a 6 értéket! 😄 Linkelj már adatlapot ahol ezt láttad hogy milyen külső hőmérsékleten mennyi a scop érték, én még 4.5 nél nem nagyon láttam jobbat...
@ Bekértem a Greetől emailben. Ha gondolod elküldöm, probáltam linkként berakni, de törli a YT
Csak egy apró kérdés.
A fűtésre való klíma háza, miért nem fekete, és helyezik el vagy déli, vagy kora délutáni napocskaval szemben? Eleve merolegerek, tehát közel vannak az ilyenkor optimális 65-70°-hoz. De sokszor árnyékba teszik, aztán csodálkoznak, hogy jegesedik az árnyékban.
Szerintem minimális meleget szívna magába télen, főleg hogy minimális a napsütés és alacsonyan jár a nap. Ellenben nyáron mikor hűtesz vele akkor meg pont nem jó. Továbbá minnél meszebb van a kültéri a beltéritől annál több a veszteség a csövön is.
Nyáron meg árnyékba kellene rakni...
Nem az árnyéktól jegesedik, vagy a színétől. Egy klíma-kültéri fűtésüzemben kb 5 fokkal hidegebb a környezeténél, tehát +3 fokos kinti levegőnél a kültéri már jegesedik, a konstrukció s a páratartalom függvényében.
@ Ez mind igaz.
De miért nincs 2 kültéri egység? :-D
És még vannak ötletem..
@@laszloblue3611 Mi a fenének? Mindenből annyi kell amennyi kell a kecóhoz. Nem a kültérik száma lényeges, hanem a hőcserélők felülete. HA egy is kiadja, akkor minek több., talán szlalomozni akarsz közöttük?
Elkezdtem számolgatni, hogy mennyi energia+pénz amikor ismerősöm áthívja a haverokat az éves "favágó bulijára", ahol amíg ő megfőzi a kaját, mi 2 napig fűrészelünk kályhakészre, de amire eljutottam odáig, hogy idén nekem kellett a fűrészgépet is platóssal kivennem hozzá, felhúztam magam, és abbahagytam a számolást...
Az olajradiátor miért nincs benne egyetlen ilyen tesztben/számolgatásban sem, amit eddig láttam??? Messze az egyik legjobb lehetőség fűtésre kb. minden szempontból!
@@ujnezopont Az olajradiátorban is ugyanolyan sima elektromos fűtés, csak a fűtőszál az olajat fűti fel, hogy nagyobb felületen durja leadni a hőt. Szintén 1:1 hatásfokkal dolgozik.
Mert kurva drága lenne?
És még van az MVM cégcsoport dolgozói kedvezmény a villanyra ami jobb, mint a H tarifa. Szerencsére én oda tartozom így nekem 6000KWH-ig 14 Ft 1kwh áram és utána sávosan emelkedik 15000Kwh-ig kedvezményes utána lakossági áron kapjuk :) Így mi norvég panellel és klímával fűtünk. (Tartaléknak egy gázkonvektort meghagytunk a nappaliban ha véletlen nincs áram.)
de jó neked! 👌
Én így kapom de ritkán fűtök háromszoros áron..,
Imádom amikor a netto energiapazarlására büszke valaki.
A vizteres kandallót mondtad? Engem az erdekelne!
A kandallót engedd el, ha olcsón szeretnél fűteni, akkor inkább a cserépkályha 👍
@@FreiGableezzel vitatkoznék, mert 10 éve azzal fűtök amikor otthon vagyok.
80nm padlófűtést lát el meg 9 db radiátort. Sokkal jobb mint a kazán, mert a konvekciós hő sokkal jobban érvenyesül. A fűtőkészülék bent van a helységben nem a kazánházban és az üvegen keresztül sugárzott hő is bent marad. Napi 4 vödör fával el van, korábban még egy 120 l tartályt is elvitt ami a meleg vizet csinált. Egyedüli hátrány hogy be kell vinni a házba a koszt
Ez így száraz adatként oké áram/klíma a legolcsóbb utána gáz. De nem veszi azt figyelembe fűtés nélkül mennyi az áramfogyasztás egy évben. Ha mondjuk van egy jó kis villanybojler aminek az éves fogyasztása 1200-1800 kWh akkor ez mellé a klíma már igen drága lesz és a gáz olcsóbb.
Mindkét áramárral számoltam (kvótán belül/kvótán felül). A villanybojler általában külön, vezérelt órán van amire külön kvóta is jár, de mindenki tudja mennyi az éves fogyasztása és bele tudja kalkulálni hogy mennyi kell neki kvótán felül. H tarifánál meg nincs kvóta.
@ A külön vezérelt óra akkor éri meg ha kívánsz alkalmazkodni hozzá. De amikor azt nem kapcsolják és 30 °C a víz benne akkor az roppant szívás.
@@snoxhill Lehet ilyen, de egy 200 L villanybojler 80 fokon járatva vezérelt áramról simán kiszolgál egy 4-5 tagú családot.
A fa a legolcsóbb azt bárhonnan tudsz bugázni.
Ennyi erővel villanyt is meg gàzt is lehet bugàzni bàrmikor ha jàtszol az óràkkal. Ès mèg az erdőbe sem kell kisunnyogni. 😄
Ha csak a 10-15 fokos kültéri hőmérséklet esetén használom a klímát megnöveli 50-60 %-kal a hatékonyságát ?
Tehát az aktuális COP 3ről 4,8-ra? 5 ről 8ra emelkedik ?
Kis teljesítményű 500-600 ezres gépek (daikin perfera) tudnak maximum ~5,1 SCOP értéket nagyságrendileg. Nagyban függ a kinti hőmérséklettől a hatékonyság. Nagyjából úgy képzeld el, hogy ha mondjuk van kint 15fok akkor 4,6 SCOP, de ha csak 7 fok akkor 4,2SCOP. 0 fok körül 3,8SCOP és -5foknál 3SCOP ne vedd konkrét tényeknek csak szemléltetni próbáltam a dolgokat. Alacsonyabb kategóriás gépeknek sokkal rosszab a hatásfoka és még hangosak is nagy hidegekbe. Emelkedni meg csak addig tud az SCOP értéke a klímádnak amekkorát a gyártó leírt. Átlagba tudnak 4,2-4,6 SCOP-t a klímák fűrés optimalizáltak, akkor ha kinti hőmérséklet tegyük fel 18-20fok akkor a klíma tud fűteni 4,2-4,6 SCOP ami rávan írva a gépedre.
Én klímával fűtök kemény 30négyzetmétert napi 1000forintra jön ki.
Bocsánat de nekem nem világos, hogyan lehet egy energia átalakító berendezésnek (bármilyennek) 100% -nál magasabb hatásfoka? Mi még úgy tanultuk hogy az energiamegmaradás törvénye szerint ez lehetetlen. Ez már ugyan is az "örökmozgó" megvalósítását jelentené, és mint tudjuk ez eddig csak a P Mobil-nak sikerült.😀
A hőszivattyú hatásfoka több mint százszázalék lehet, mert nem közvetlenül termel hőt, hanem áthelyezi azt egy alacsonyabb hőmérsékletű területről egy magasabb hőmérsékletű területre. A hatásfokot általában az átadott hőmennyiség és a felhasznált energia hányadosa alapján számolják ki, és azért lehet több mint 100%, mert az eszköz több hőt mozgat, mint amennyi energiát felhasznál. Ez növelheti a rendszer hatékonyságát. - 10 celsiusos levegőből is lehet hőt elvonni de nyilván rosszabb hatásfokkal, ezért van az hogy minnél hidegebb van annál rosszabb a hatásfok.
@ Értem és köszönöm a választ. Tehát itt nem a klasszikus értelemben vett hatásfokról van szó, mivel nem csak a bevitt energia átalakítása történik, hanem plusz energiaforrás felhasználása is.
@@janos3101beviszel 1kw áramot , a rendszer nyomás növelés és csökkentéssel a hűtőközeget más halmazállapotba kenyszeríti - így hőelvonás ill. a túloldalon hőleadás torténik. Klasszikus fűtés, melegízés nem történik!
Nen sok közöm van a fűtésekhez de mintha nem hallottam volna a Cirkó fűtésröl. Errröl mit lehetne tudni hatásfok és költség viszonylatában?.
@@Apache63 A "cirkó" az= gázkazán amolyan népiesen 😁
Köszönöm a választ , s akkor a felsorolás típusokból melyik igaz a cirkóra?
Ha van klasszikus kéménye akkor kéményes gázkazán, ha ventillátor ősanya fújja ki akkor turbós gázkazán. Kondenzációs is hasonló látszatra a turbóshoz, de ha az van azt biztos tudod, de ha nem onnan lehet tudni hogy be van kötve a lefolyóba is (ott megy le a kondenzvíz)
3 db konvektor ,+1 a furdoszobaban ami nem mindig megy ,melegviz, főzés,a lakasban 20 C-fok van havi 15 ezer!
Milyen konvektorjaid vannak?
Semmi problémám nincs a kodenzációs gázkazánnal, a ház új, kicsi, mindig kvóta alatt vagyunk. A legnagyobb probléma vele az, hogy az EU betiltja, és marad a drágább megoldás. A bekerülési árakkal is számolni kellene, több millió forintból - amibe egy hőszivattyús rendszer kiépítése kerülne - életem végéig ki tudnám fizetni a gázszámláimat.
Persze, ha Safranek nem gondolja úgy holnaptól 10x annyiba kerül.
@@ferencveres9539 Ez mindenre igaz.
Villanyal ,csak egy meghajlitott beton vas kell hozzá és feltenni az utcan levő villany vezetékre.
Gyakorlatilag igen 😂😂
@@Ionathan-Szanto A nulla pedig lehet kerites oszlop, viz vezetek cső vagy csak egy vasat le ütni a főldbe.
Több villany vezetek esetén nem biztos hogy 230 volt van a vezetékben, az már GAS.
😁😁😁🤣😆😂🤣😁🤣😂😂😆🤣😆🤣🤣😆🤣
Nekem 4 klima a duplájaba, azaz 2 millióba került.
Én most csinaltattam,nekem is 2 millió/4 klimA
VAn klíma 150000 ft-ért is, meg 1millióért is, mint ahogy guruló helyváltoztató eszköz a Trabant is meg a SEL-Merci is.
Köszönöm, de nem tudom...én decemberben kb. 150 m3 gázt égetek el a 22 éves Vailland kazánomban, amit korszerűsíteni szeretnék, mivel már elavult és nem tudom, hogy mi lesz a gázzal a jövõben. Szerintem 50ezer havonta az marhára sok tekintettel arra, hogy pár éven belül már nyugdijba készülõk.😢
150 m3 az kb 15000 Ft, és ez decemberben szerintem annyira nem sok, nemtudom hogy jön ki az 50.000 ft de én nem bántanám a kazánt.
Menj át átalányba ...
Klima fűtés esetén milyen külső hőmérsékletig lehet hatékonyan fűteni? Pl ha minusz 10-20 fok lenne kint működne a klima?
Ha van benne csepptála/kartelfűtés akkor igen, de minnél hidegebb van kint annál rosszabb a hatásfoka.
Fujicu klímával -18 C- nál közel hatvan fokos meleget fúj.
Alexander vagyok.
Nos ha napelemed van akkor èrdemes egy nagyobb hőszigetelt folyadekos tartalyt beszerezned .
Ès a plusz äramot nem leadnod hanem fűtesre hasznälnod !
A szomszédom szalmabála tüzelésű kazánnal (is) fűt. Nem tudom megéri-e vagy egyáltalán jó-e, de az biztos, hogy szomszédként kurva idegesítő, mert folyamatosan füstöl megállás nélkül, konkrétan októbertől májusig...Szerencsére már nem kell sokáig elviselnem ha minden jól megy.
Az, hogy mivel a legolcsóbb, a környezettől is függ. Mondjuk, erdő mellett nyilván fával...
A cserépkályhát, a és a tömegkályhát kár, hogy kihagytad. (Szénnel/fával)
Kemencét se kell ki hagyni 😊
Alapvetően értem a videó lényegét, de tele van hibákkal. 1. Ha van gázod, azzal ritkán állítasz elő elektromos áramot, ergo. Tehát ami nem H-tarifás elektromos rendszerű fűtőberendezés (elektromos fűtőtest, infrapanel, hőtárolós kazán), arra nem lesz kedvezményes tarifa, és ritkán jön ki egy állandóan lakott ingatlan az évi 2523kWh-ból. tehát ott csak a piaci áras áramdíjjal szabad számolni. Míg a földgáz esetében rendelkezésedre áll 1730m3 ami nagyjából 17.000kW-nak felel meg. 2. Egy gázkazán - ha és amennyiben - karban van tartva és be is van szabályozva akkor a leírt hatásfokoknál sokkal jobb hatásfokkal működik. Egy normál - régi - kéményes gázkazán 75-78%, egy turbós gázkazán 80-88%, egy kondenzációs gázkazán, nem kondenzációs üzemben is (80/60°C hőlépcső esetén) 89%, ugyanez a kazán kondenzációs üzemben (50/30°C) 96,7%. A lényeg, hogy egy családi házba elsőnek szigetelni kell az épületet, illetve a nyílászárókat kell modern ablakokra cserélni, ezekkel csökkenteni az épület hőveszteségét. És az új csökkentett hőigényhez igazítani a fűtést, ami adott esetben kondenzációs gázkazán, vegyes tüzelésű kazán, puffer tartállyal, vagy esetleg hőszivattyú vagy klíma is lehet vagy ezeknek a variációi, és még egy fontos rész, hogy a hőleadó felületeket is növelni, modernizálni szükséges, hogy minél alacsonyabb hőmérsékletű fűtővízzel lehessen fűteni. Szóval maga a videó alapgondolata és ötlete jó, csak a megvalósítása és a pontossága hibázik sok helyen. Ha gondolod akkor keress meg és segítek pontosítani, adatokat adni egy 2.0-ás verzióhoz.
Nagyon jó a videó..és kb. az elmondottakban igaz is! De 1 apróság csak még......villanynál...klimánál..kinti kazánnál szellőztetni kell néha...míg a bent égő kályhánál nem..mert folyamatosan cserélődik az utánnaszivott levegő miatt. Amúgy meg a bányában 1000 ft-os lignit a legolcsóbb....de azt kazánban nem jó..csak samottos kályhában a magas hőmérsékletű égetés miatt.
És, nehezedre esik kinyitni pár percre az ablakot? A benti kályhánál is kell szellőztetni. És sokat takarítani.
@@draskojozsi6261 bejön a hideg egyszerre.
áramszünet volt is lesz is fa van volt is....reméljük lesz is....