Is this the source of all issues?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 фев 2023
  • What can the foundation of a house tell us, what important role does it play in the life of the property, apart from fulfilling our expectation that the building will not crack?
    Why is it more expensive to heat a wet house than a dry one? What is the correlation between mould growth or the lifespan of the materials used in renovations and the foundation of your house?
    I'll show you.
    Web: baumed.hu
    Facebook: / baumed.hu
    E-mail: muszaki@baumed.hu
    Phone: +36303057434
    Instagram: @baumed

Комментарии • 58

  • @jozsefcsaba7744
    @jozsefcsaba7744 Год назад +25

    Ismerős mikor építette a házát az sávalapbetonba vízüveget kevert, (valahonnan szerzett okosban a 80-s évek közepén) plussz az oldalait kötés után bitumenes szigetelő anyaggal szigetelte ( kb 50 cm-l szélessebb volt a sávalap árok mint ami kellett volna és úgy volt zsalúzva). Erre jött még a sávalap felső szigetelése és a belső aljzat szigetelése, szintén bitumenes szigetelővel. Mondjuk nem is vízesedik a háza sehol.

  • @gaborwiesner372
    @gaborwiesner372 Год назад +27

    Nagyon jó videó, ennek fényében könnyű megérteni hogy a jelenlegi gáz és áram árrobbanás miért visz sokakat padlóra, az épületfizikát kiemelten kelleni kezelni az épitőipari szakképzésben.

    • @gagarin16
      @gagarin16 Год назад +4

      és? mire mennek vele? Nem az építési vállalkozó fog benne lakni, innentől kezdve ő ponthogy ellenérdekelt abban, hogy jó minőségű anyagokkal előírásszerűen legyen megcsinálva.
      Sőt, még annak is nagyobb a valószínűsége, hogy drága anyagokat építenek be rosszul, mert azt látja a megrendelő és "megnyugszik"... a techonlógiához meg úgyse ért. Ha meg mégis akadékoskodna, akkor jön az, hogy "mindíg így szoktuk, sose repedt meg"... stb...

    • @VincentkoCk259
      @VincentkoCk259 Год назад +1

      Hol van ilyen szakképzés? 🤣🤣🤣 írástudatlan cigányok tömkelege van a szakmunkás iskolákban...ne legyenek illúziók.

    • @kuytafej8304
      @kuytafej8304 Год назад +1

      @@gagarin16 Nem az építési vállalkozó fog benne lakni, innentől kezdve ő ponthogy ellenérdekelt abban, hogy jó minőségű anyagokkal előírásszerűen legyen megcsinálva. Jó nagy sületlenség amit leírtál: mert ha probléma van ne adj Isten sérülés, vagy halál, felelősségel tartozik akár a bíróság előtt is a munkájáért, továbbá a szar munkának is híre megy......

    • @Debilinside
      @Debilinside 11 месяцев назад +12

      @@kuytafej8304 Régi comment, de muszáj vagyok reagálni. Nagyon naív lehetsz ha azt hiszed itt bármilyen vállalkozót felelősségre lehet vonni. Amint megneszelnek bármilyen jogi eljárást azonnal megszűnik a cég vagy átkerül valami szerencsétlen nevére. Egy kártérítési per az simán 5-8 év, milliós költség és ha nyersz is akkor szétteszi a kezét mindenki, hogy nyertél, jár a pénz csak nem jut. Utána polgári perben személyesen perelheted a cég volt tulajdonosát kártérítésért ami megint 5-8 év és a végére papíron a vállalkozónak sem lesz már 1 Ft-ja sem amiből fizessen.
      A magyar jogrendszer max papíron védi a megrendelőt, nagyon könnyű kibújni a felelősség alól. Ezer millió kókler szar életveszélyes építkezés van itthon. Most omlott be egy iskola teteje. Szerinted lesz valaki emiatt elítélve? Persze hogy nem...

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 6 месяцев назад

      Milyen sérülés, vagy halál??!! csak költség kára van a tulajdonosnak...@@kuytafej8304

  • @smithsmith3503
    @smithsmith3503 5 месяцев назад +1

    Super nagyon hasznos. köszönöm

  • @robertborsa
    @robertborsa Год назад +6

    Ez egy nagyon jó videó! Köszönöm.

    • @baumed
      @baumed  Год назад +1

      Köszönöm a dícséretet!

  • @mate36ful
    @mate36ful 5 месяцев назад +3

    Vao, ez nagyon informativ. Koszonom! :)

    • @baumed
      @baumed  5 месяцев назад

      Örülök!

  • @expamandro
    @expamandro Год назад +8

    Lemezalap víz szigeteléssel és a probléma megoldva. Tehát nincs benne a földben.
    Nálunk 80cm zúzott/tömörített kövön van a 120m2-es lemezalap, víz szigeteléssel.
    Hibátlan...

    • @baumed
      @baumed  Год назад +8

      Láttam már vizes lemezalapot többet is. Egyet épp műszaki ellenőrzünk. Sajnos későn jött a felkérés, így ezen ott, már nem nagyon lehetett segíteni. Egy másik háznál konkrétan nincs semmilyen vízszig, még egy nyomorult GV 35 sem. Az alatta lévő sóder nagy segítség a víz ellen, de ha oldalról víz éri az alapot, akkor kb, mindegy mi van alatta, de valóban, ha jó anyagokkal, jól van csinálva, az egy hosszútávon jól működő szerkezet lehet.

  • @karolyllh1242
    @karolyllh1242 6 месяцев назад +2

    Hát a végén a plafon áttörésre bermancsöbe illene mindkétvégén legalább egy lyukas zoknit betömni. Ha már nem dobozolta és tömszelencézte az illető.

  • @andraslukacs624
    @andraslukacs624 Год назад +2

    Üdv! Jól megszerkesztett videó. Kőlap és általában a kő alap és lábazati fal, szigetelés nélkül milyen veszélyeket, esetleg előnyöket rejt magában? Köszi

    • @baumed
      @baumed  Год назад +4

      Üdv, Köszönöm! A kőalapok attól függően, hogy miből készült az alap, stabil szerkezetek. Injektálni nehéz őket, de viszonylag kevés vizet vesznek fel. Hátránya a jó hővezetés, azaz rossz hőszigetelő anyagok.

  • @kuytafej8304
    @kuytafej8304 Год назад +2

    Minőségi tartalom, le a kalappal!!

  • @gergobali7924
    @gergobali7924 5 месяцев назад +1

    Üdv! Kisméretű tömör tégla házunkat szeretnénk leszigetelni, az alapja terméskő.Jelenleg nem vizesedik, hogy ez így is maradjon a jövőben érdemes lenne injektálni, szigetelés előtt? Illetve melyiket ajánlanád a tégla falakhoz kőzetgyapot vagy eps szigetelés?

    • @baumed
      @baumed  5 месяцев назад +2

      Szervusz! Ne feltétlen lesz "vizes", ha hőszigetelést kap, de az, hogy mennyi nedvesség van benne, azt érdemes a hőszig előtt megmérni. Ha injektálod, azzal biztosan nem teszel rosszat, de nem minden esetben van értelme. Tényleg attól függ, hogy aktuálisan milyen értékeket mutat a fal, illetve, hogy milyen változások (kívül és belül) érintik ezt.

  • @fanaticpass
    @fanaticpass Год назад

    szia. beton tálcás födém esetén ha 30cm álmennyezet lesz párazárással akkor kell fölé szigetelést rakni? felülről a padlás felől lesz rockwool vagy fújt izocellas hőszigetelés 25 30cm. válaszodat előre is köszönöm.

    • @laikuspolihisztor
      @laikuspolihisztor Год назад +1

      Ha nem raksz szigetelést, zajos lesz a nagy doboz a födém és az álmenyezet között.
      Ennek akkor van a legnagyobb jelentősége, ha mondjuk szellőzést, fűtéscsövet, vagy vízvezetéket viszel benne.
      Felerősíti a hangot.

    • @baumed
      @baumed  Год назад +1

      Ha a tető jól átszellőzik, nem különösebben látom indokát párazáró fóliának.

  • @enricocatania9651
    @enricocatania9651 Год назад +4

    Szia!
    Lenne egy szakmai kérdésem adott egy felújított szinte már új építésű ingatlan jól leszigetelve és minden száraz sőt túl száraz. Folyamatosan megy a párásító és alig tudjuk tartani a 30-40% ot. Az 50% os páratartalmat javasolták de akármit teszünk nem tudjuk elérni. (kb 22 celsius van és rendszeresen szellőztetünk) Válaszod előre is köszönöm.

    • @baumed
      @baumed  Год назад +7

      Szia, Az emberi szervezet a 40-60 R. p. tartalmú levegőt kedveli. Érdemes beszerezni egy másik p. tartalom mérőt, hátha a meglévő nem a valós értéket mutatja. Nincs jobb javaslatom, mint párásító berendezést használni vagy egy hővisszanyerős szellőztető berendezést kiépíteni rekuperátorral. Az első az low budget, szemben a második megoldással. Ui.: Ha lehet választani a száraz, de párásítani kell vagy a párás és szárítani kell közt, én az elsőt választanám.

    • @zsuzsannakovacsnevirag2060
      @zsuzsannakovacsnevirag2060 2 месяца назад +1

      Ha nagyon száraz a levegő, első körben ki kell dobni a szárítógépet, helyette venni 2-3 fregolit, és mehet a kimosott ruha teregetése.
      Ha ez nem hozza meg az eredményt, érdemes fedő nélkül főzni a kukoricát 😁
      Na. Fizika. Ha télen sűrűn szellőztetnek, akkor nem csoda, hogy kevés a pára. A hideg levegő elég kevés nedvességet tud magába tartani, ellenben a meleg levegő jó sokat. Ha kinyitjuk az ablakot, kimegy a páradús meleg levegő, helyére jön a pára szegény hideg levegő, ami a belső térben szépen felmelegszik, és gyönyörűen magába szívja az esetleges párát. A következő szellőztetéskor ezt a páradús meleg levegőt ismét kieresztjük az ablakon. Helyébe ismét páraszegény hideg levegő jön be. Tehát gyönyörűen kieresztettük a bentlévő párát. Ezért száraz a levegő benn. Így elmondható, hogy a szellőztetéssel csak csökkenteni tudjuk télen a benti páratartalmat.

    • @farkaszsolt1156
      @farkaszsolt1156 Месяц назад

      Szia, nálunk is ez volt a probléma mi is párásítót használtunk csekély eredménnyel 22%-ról 30%-ig vitte fel. A ruhák 3-4 óra alatt megszáradtak azaz elég volt 5-8 órára a párologtatott nedvesség de minden nap mosni és nézni a teregetett ruhákat... Mi növényekkel oldottuk meg ami diszít is (anyós nyelv, könnyező pálma, csokros inda). Most 45-55 között mozog a szellőzetetéstől függően.

  • @6234roli
    @6234roli Год назад +18

    Sokkal jobb videó mint a szakiellenőr hülyeségei! Köszönöm! Nálam szerencsére nincs ilyen probléma még (pedig egy 20-25 éves könyű szerkezet 4 éve felújítva részlegesen) de az ördög sose alszik és most akarok rá nagyobb szigetelést és minden fontos infó fontos akkor is ha az ember tisztában van sok mindennel! Túl sok mindent tudnék írni... Az a lényeg ez egy jó videó egyből fel is iratkoztam (RUclips dobta véletlen)

    • @kukackamaster
      @kukackamaster Год назад +4

      Tudsz adni felsorolt a szakiellenőr hülyeségeiről? Akkor azon videókat kiszűröm. Köszi!

    • @imrenogradi7909
      @imrenogradi7909 5 месяцев назад +2

      Szia! Kb. a 60 százaléka,de ha megrendeled a passzív ház könyvet tőle,ez az érték lemegy 10 százalékra. Mindenki jól jár neked nincs gondod viszont neki sem mert fogy a könyv.@@kukackamaster

  • @laszlobonyei4216
    @laszlobonyei4216 7 месяцев назад

    Szia, az lenne a kérésem hogy lassabban tájékoztass üdv Laci

  • @krisztinabokor1496
    @krisztinabokor1496 Год назад +3

    Ha jól értem, bármilyen ház felújítási folyamat előtt először a ház alapját kell feltárni?
    Egy vásárolt ingatlanról van szó, nincsenek fotók az alapról, h az hogyan és miből készült. Köszönöm, ha válaszolsz!🔍

    • @baumed
      @baumed  Год назад +11

      "Feltárni" helyett inkább megismerésének mondanám abban az értelemben kell, hogy az alap és a csatlakozó szerkezetek "viselkedése" mint pl. az épület vízszigetelése sokat mond el a házról.
      Tehát magát az alapot nem kell kiásni azért, hogy lássuk mi történik az épülettel, inkább az alap tulajdonságai mutatnak rá egy csomó dologra, amibol az alaphoz csatlakozó szerkezetek állapotára, mint pl. fal állapotára lehet következtetni. Ha tartószerkezeti szempontból vizsgáljuk, pl. rá szeretnénk építeni az épületre, akkor van szükség fizikailag feltárni azt. Magyarul bizonyos helyeken ki kell ásni higy meg lehessen állapítani, hogy mennyire lehet terhelni pl. egy plusz szinttel. Szóval nem kell kiásni az alapot, csak figyelembe venni ahhoz, hogy eldöntsük, mihez kezdünk az adott épülettel pl. ha fel szeretnénk újítani.

  • @salzburg350
    @salzburg350 Год назад +2

    Mindenek elött a víz elvezetés.Ha soha sem volt annak Sanyi.Ha meg most olyan helyre építenek újat,egy fél ház ára mire olyan alap készűl,Főleg ha a telek is egy fél ház ára volt🤣🤣

  • @peterbertalan1529
    @peterbertalan1529 Год назад +1

    💪

  •  7 месяцев назад

    Köszönöm szépen a videót, nagyon hasznos volt.
    Jól tudom/gondolom, hogy amennyiben a ház monolit lemezalapja alatt van terhelésálló extrudált polisztirol lemez hőszigetelés (pl.: XPS TOP50) és tömörített kavicsterítés, akkor a kavicsréteg lassítja a víz felszívódását a házalap felé, illetve az XPS meg kimondottan jó vízzáró réteget tud képezni? Illetve ezért is tesznek lábazati szigeteléshez XPS-t - persze a jó hőszigetelési tulajdonságok miatt is.

    • @baumed
      @baumed  6 месяцев назад +2

      Örülök, ha hasznos volt!
      Igen, a kavicsreteg egy ilyen szerepet is képes ellátni.
      Azonban nem szabad megfeledkezni, arról, hogy ha abban a kiadott rétegben, ahol a kavicsfeltoltes van víz kerül, a kavics szemcsék közti üreg könnyen megtelik vízzel, így ha például magasan van a talajvíz, úgy a kavicsreteg vízzel telik meg. Az XPS paradiffuzios ellenállása magas, de ha vízbe kerül, térfogatának kb. 5 százalékát képes felvenni a vizből. Szóval az XPS nem vízzáró, csak pára fékező, de a táblák közti rész semennyire.

  • @mrs.mormota104
    @mrs.mormota104 Год назад

    Fontos lett volna pontosan értenem ennek a videónak a teljes szövegét, de alig értem. A feliratok címszavak, ami horgonynak, tartalomjegyzéknek jó, de sokat nem segít, hogy megértsem, mi hangzik el pontosan. Használok ekvalizerprogramot is, néha automata feliratozót (ezt nem sokszor, mert ellustul a megmaradt hallásom), de ezek most valamiért lyukra futottak, pedig lassítottam is a lejátszást. Meg kell kérnem egy írótolmácsot, hogy nézze végig, és pontosan írja le nekem.
    Nagy segítség lenne, ha a teljes szöveg mint felirat megjelenne a videón, de pl. a belinkelt websajton egy képekkel illusztrált cikk is tökéletes lenne, mert ott ezt a témát így összefoglalva nem találtam meg. A blogbejegyzéseket megnéztem, valamit felfogtam. Köszönöm.

    • @baumed
      @baumed  Год назад +3

      Kedves Mormota. Mostantól az angol fordítás mellett a magyar feliratot is eléred.

  • @SirDrakeNewcanon
    @SirDrakeNewcanon Год назад +3

    Vagy konkrétan semmilyen alap, mint pl. némelyik vályog háznál. Mi bontottunk egyet, hát annak konkrétan nem volt alapja, még terméskőből sem.

    • @vozargyorgy4081
      @vozargyorgy4081 Год назад +4

      Mi egy ilyen vályogházban lakunk. 1955-ben épült, és a vizesedésel pont nincs gondunk. Szárazak a falak. Tetöszerkezet már oda van viszont.

  • @petronas215
    @petronas215 Год назад

    Üveghabkavicsra épített lemezalap mennyire vizesedhet?

    • @baumed
      @baumed  Год назад +2

      Nem az üveghabon fog múlni, hanem hogy az mennyire van vízben az alap vagy sem. Ha semennyire, akkor már csak az a kérdés, hogy az alap oldalról kap-e vizet vagy sem. A lemezalapoknál hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy abban nincs kockázat, de éppúgy viselkedik, ha nincs megfelelő vízvédelme, mint a többi szerkezet és általában ez a helyzet. Viszont a beton kevesebb vizet vesz fel, mint egy kő vagy tégla alap. Tehát a válasz, hogy pont annyira, mint a nem így készülő alapok.

  • @endlosz
    @endlosz Год назад +1

    Nálunk jelen pillanatban 40%-os a páratartalom, alap nincs, téglaépület, 50centis fal, szigetelés nincs, kis penész van a középső falon, annyi, hogy a levegőben nem érzed a szagát. Éjszaka folyton felkelek inni. Nem is értem, hogy tud bárki is aludni száraz levegőben.

    • @Gerg19
      @Gerg19 Год назад +1

      Hogy tud valaki penész mellett aludni?

    • @Debilinside
      @Debilinside 11 месяцев назад +3

      40%-os pára és úgy van penész? Ott valami nagyon nem kerek, vagy ázol, vagy folyik valami, vagy nagyon nem 40% a páratartalom.

  • @ingatlannaltancolo
    @ingatlannaltancolo 5 месяцев назад

    Természetes anyagokból készült pára-diffuzios ökohazak...és minden probléma megoldva...

  • @laszlogaspar8146
    @laszlogaspar8146 5 месяцев назад

    Szerinted melyik a jobb és tartósabb könnyűszerkezetes ház vagy a hagyományos házak?

    • @baumed
      @baumed  5 месяцев назад +4

      Ez egy nagyon fontos kérdés. A válaszom, hogy attól függ, melyik tulajdonságát szeretném kihasználni az épületnek, milyen fűtésrendszert, szellőzést, stb. települ az ingatlanba. Sem a tégla, sem a könnyűszerkezet nem jobb a másiknál, amennyiben a kivitelezés nem veszi figyelembe a szerkezeti adottságokat és a környezeti (hogy hol épül) feltételeket. Mindkét típus lehet elképesztően rossz választás, ha a nem megfelelő minőségben készül, illetve azokat az előnyös tulajdonságaikat, ami ennek-annak van le lehet rontani, ha a kivitelezés agyatlanul történik. A száraz technológia lehet gyorsabb szemben a téglával, de ha a munka ütemezése nem dinamikus, pont olyan idő, mint téglaházat építeni. Tudom, ettől nem lettél okosabb, de az igazság az, hogy kb. 40 kérdést kell feltenni mielőtt döntést hoz az ember, hogy mit válasszon. Mindkét típus jó lehet, ha tudjuk, miért döntünk egyik vagy másik mellett, vagy mindkettő katasztrófa lehet, ha csak vaktában dönt az ember, s a kivitelezés nem körültekintő és alacsony minőségi színvonalon valósul meg.

    • @laszlogaspar8146
      @laszlogaspar8146 5 месяцев назад

      Köszönöm.

  • @gyorgyvarga6075
    @gyorgyvarga6075 Год назад

    Szuper a videó, de sajnos nagyon halk, sokszor alig hallani amit mondasz. Légyszi adj neki egy kis kakaót. Köszi

    • @baumed
      @baumed  Год назад

      Köszönöm, magyar és angol felirattal is meg tudod nézni.

  • @BoBBoBoBoB84
    @BoBBoBoBoB84 Год назад +1

    Sok igazságot tartalmaz a videó és rengeteg fél igazságot. De valahol el kell kezdeni az ismertetéseket.