Üdvözlöm Uram ! Sokára leltem meg ezt a videót. Elcsodálkoztam,hogy milyen kevesen látták. Hiánypotló,nagyon értékes anyagot tett közzé! Úgy látom az emberek nem néznek a dolgok alapjaiba. El is felejtik,hogy ha az " alap nem jó " ,akkor hamarosan problémák merülnek fel. Ez esetben,ha nem jó a szigetelés,illetve a párazárás a házunkban,lakásunkban komoly gondokkal kell szembenézniük az embereknek. Az épületek,a házuk nem csak statikailag,hanem egészségügyileg is rossz lesz,ha nem megfelelő a szigetelés a párazárás. Hiszen a penészgombák nem csak a faanyagot károsítják - korhadás,penészgombák - hanem minket is ! Véleményem szerint sokkal nagyobb hangsúlyt kellene erre a témára fektetni ! Köszönet a videóért és a vele járó munkáért ! Üdvözlettel : Soós Miklós
Kedves Befedlek Bt.! Köszönöm a hasznos előadását! 90-ben épült családi házam tetőtér szigetelését kell javítani. A vizesedés nyomai jól látszódnak. A jelenlegi rétegrend : lambéria-közönséges fólia (szögekkel átlyuggatva)- szarufák között kőzetgyapot kb.12-15 cm- közönséges fólia lefogatva a tetőléccel-cserép. A tervem : a meglévő szerkezetet meghagyva, a lambériára a technológiai előírások megtartásával párazáró fólia felrakása, majd 2 cm szigetelés a párnafák között, és új lambéria. A másik probléma a tetősík alatti téglafalam 10 cm vastag. Ennek szigetelésére 10 cm multipor téglát szándékozom belülről a vakolt téglafal mellé rakni. Ön szerint ez megfelelő? Válaszát előre megköszönöm! Üdvözlettel
Tisztelt Uram! A tetőtérben a cserépfólia alá kétoldali alufóliával fedett PIR lemezeket helyezték fel. Az így teljesen párazáró?! Ön szerint hogyan kellene folytatni befelé a szigetelés? (Zártcellás puhab?) Üdvözlettel: Toma János
Nem értem. Egyrészt a rockwool oldalán pont egy "úgy szoktuk" videosorozat van (ruclips.net/video/RYGqY8oig0c/видео.html). A másik amit nem értek, hogy oké, X cm-ként kell megfúrni és rögzíteni a gipszkartont, de az ajánlott ábrán ( az alsón) ott mihez rögzítem x cm-ként a gipszkartont úgy hogy a fóliát ne szúrjuk át? És a kenygelek, hova vannak rögzítve ( pl az ajánlott alsó ábrán a középső kengyel mihez van rögzítve)?
Nekem is pont ugyanez a megállapításom a Rockwool videójából. A gipszkarton vázra ragasztja a fóliát és ezután a gipszkartont erre csavarozza közvetlenül (gondolom én).
Üdvözlöm! Adott: Kádárkocka tipusú ház 40 cm-es tömör tégla falakkal és salakkal kitöltött 30cm-es betonfödémmel. A padlástréren fa tetőszerkezet, melyen egyelőre palacserepek vannak. A födémet szeretném szigetelni 2x 10cm-es EPS lapokkal. A párazáró fólia a szigetelő lapok alá erősen ajánlott kategória vagy nem feltétlenül szükséges? Köszönöm válaszát!
Üdvözlöm. Mivel a szóban forgó beton/salak födém párazáró képességét még megtippelni sem lehet, így mindenképpen javasolt a lég-és párafékező réteg kialakítása. Ilyen esetben azonban nem szükséges az alumínium kasírozott fóliát használni, elegendő lehet az olcsóbb árkategóriájú Delta Dawi GP vagy a Delta Luxx fólia is. Arra azonban itt is figyelni kell, hogy a fólia légtömör legyen, azaz ragasztani kell az átlapolásokat és tömíteni a csatlakozásokat. A hőszigetelés homogén kialakítására ügyeljenek, ne legyen benne sehol rés, lyuk stb., nehogy hideg levegő érhessen el a fóliához. Remélem segítségére lehettem.
Tisztelt feltöltő. A videóban szereplő rétegrend szerint a párazáró fóliát a gipszkartont tartó szerkezet fölé építi be a tető fölé. Azt szeretném megkérdezni hogy akkor mihez rögzíti a tartó szerkezetet anélkül hogy kifúrná a fóliát? Tisztelettel:Varga Imre
Kedves Imre! A tartó szerkezet rögzítésénél természetesen átfúrjuk a párafékező fóliát, de egyrészt nem négyzetméterenként 20-szor, mint a karton esetében, másrészt ebben az esetben egy fém profilt, egy fém csavarral, az alumínium fólián keresztül a fába csavarozzuk. Ez egy légtömörnek számító rögzítés. Korábbi munkáinknál légtömörség vizsgálatot végeztünk, és egyértelműen látszott, hogy ezeknél a csavaroknál nem alakul ki légmozgás. Természetesen az esetleges félrecsavarozások okozhatnak problémát, ezért már egy ideje mi is használunk szögtömítő szalagot a profilváz és fólia közé.
Ok.. szögtömítő! Ha ér valamit akkor ugyanúgy megfelelő a gipszkarton alá is 17cm-ként.. vagy mindkét helyen működik vagy egyiken sem.. és pont azt mondja amit a videóban elítél.. "ők úgy szokták" Vakok közt, a félszemű a király..
Jó napot. Az a kérdésem lenne hogy adott egy 20 cm vastag vasbeton födém. A padlástér szigetelés rétegrendjére szeretnék kérni tanácsot. Az én elképzelésem párazáró fólia, 5cm+10cm+10cm poliésztert és hogy minimálisan járható legyen a tetejére gipszkarton. Azért gondoltam gipszkartonra mert ha mégis jut át pára akkor ne csapodjon ki az utolsó rétegen. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves László! Elnézést, hogy csak most reagálunk - Ferenc helyett én -, remélem még segítségére lehetünk. Nem vagyok benne biztos, hogy a gipszkarton szeretni fogja, ha mászkálnak rajta. Én valamilyen fűrészelt fa megoldást keresnék - természetesen semmi olyat, ami ragasztva, gyantázva van.
Kedves Mandro Expa! A hiba mértékétől függ. Lehet, hogy már az első télen, de lehet, hogy csak később. A kérdés az az, hogy mire ez meglátszik addigra mondjuk mennyi penész jutott a levegőbe 😞
Mi a helyzet abban az esetben, ha a szarufák fölé PIR is kerül? Tételezzük fel, hogy a belső oldali párazárás szakszerűen és minőségi anyagokkal van kivitelezve. A szálas anyagban lévő/oda jutó pára hogyan távozik? Alukasírozott PIR esetén talán sehogy, de egy sd15-20-as "páradiffúz" PIR esetén mi történik?
Szia Gábor! Tételezzük fel, hogy a belső oldali párazárás majdhogynem tökéletes, akkor nincs gond. Az építés során bezárt pára a táblák illesztéseinél ki tud diffundálni, mindegy, hogy alu vagy ásvány kasírozású. A probléma ott kezdődik, ha nem jó a párazárás. Akkor a szerkezeten belül éri el a harmatpontot, és ott kicsapódik. Láttam már olyan pir táblát, aminek a belseje volt penészes. Ez a téma ennél sokkal hosszabb. Lehetőség szerint készítek róla egy összeállítást. A többit személyesen megbeszéljük a következő TEGY-es rendezvényen! Szia
Üdvözletem. Amint látom maga nem javasolja a kültér felöli OSB felhasználását könnyűszerkezetes házaknál az emelkedő SD érték miatt, (pedig ezt látom minden más videóban, még ha ezek szerint nem is jó megoldás). Tudna esetleg ajánlani egy megfelelő rétegrendet könnyűszerkezetes házak falánál belülről kifelé? (pont ez a rész kimaradt a videóból és tanulságos lehetne mások számára is) Köszönöm.
Üdvözlöm. Persze. Egy lehetséges megoldás. Belülről kifelé: 1/ Belső burkolat (gipszkarton v. lambéria), 2/ burkolatot tartó vázszerkezet, 3/ lég-és párafékező fólia (pl. Delta Reflex), - ha statikailag szükséges, akkor OSB 4/ ha szükséges, akkor kiegészítő hőszigetelés 5/ falszerkezet, oszlopok között hőszigetelés 6/ gipszrost lap 7/ páraáteresztő fólia (burkolattól függően: Delta XX Plus Strong vagy Delta Fassade Plus) 8/ burkolatot tartó rácsszerkezet 9/ külső oldali burkolat Ez például egy általam jónak ítélt falszerkezet. Szép napot!
Blower door mérés alapján ennél a rögzítési megoldásnál nincs mérhető légmozgás. Azonban szoktunk a kengyelek alá habszögtömítőt használni, így a véletlenül ferde csavarozásnál sem tökéletes illesztési hibák is kiküszöbölhetőek.
Márcsak az a kérdés, ha a légmozgás a kulcs ahhoz, hogy a pára átjusson, tehát ha a legmozgás hiánya garancia arra, hogy a rögzített pontokon nem megy át a pára, akkor a glettelt, tömítet gipszkartonon hogy jut át a pára? Viszont ha áttdiffundál , akkor a direktfüggesztőknél miért nem?
Logikátlan! Elmondása szerint a gipszkarton csavaroknál átmegy a pára, majd azt mondja, hogy a kengyeleknél nem megy át.. vagy mindkét helyen átmegy vagy egyiken sem..
Érdeklődnék hogy mi lenne a helyes rétegrend az én esetemben. Mennyezeti gerenda közökbe szeretnék hőszigetelést, ezt alulról párazáró fóliáznám, ezen lenne egy függesztett gipszkarton álmennyezet. Eddig még talán helyes is, viszon a ház padlástér felöli része nem egységes. Kb a fele felülről nyitott (csak a deszkázat van), másik részen saralva van, ami meg valamilyen szinten párazárt. Padlástérben van kb 10cm kőzetgyapot terítés (mennyezet korábbi beltéri szigetelése volt) A padlástéren jelenleg semmilyen tetőfóliázás sincs. A kérdésem az lenne, hogy érdemes-e a födémgerendázat+deszkázatot alulról páraáteresztővel elválasztanom a hőszigeteléstől? (Tehát a hőszigetelés felülről páraáteresztő fóliával, alulról párazáró fóliával körbecsomagoljam) Vagy ésdemesebb lenne mondjuk a padlásréren leteríteni egy páraáteresztő fóliát és azon maradhat felül a hőszigetelés, esetleg kell-e erre is védelem gyanánt mégegy réteg páraáteresztő réteg? Padlástér beépítés nem lesz, egyenlőre élhető szintre szeretném felújítani, a tetőburkolat cseréje 1-2 éven belül lenne esedékes. Hogy minél hamarabb lakható legyen én bentről kifele haladok a felújítással. Remélem tud ebben irányelvet, segítséget nyújtani.
Szia. Feliratkoztam eddig tetszik. Kérdés: a pára áteresztő és a hōszig kōzōtt szerinted kell légrés? Van aki tesz én nem. Másik h szerintem a párazáró és a gipsz kōzōtt kell a légrés mert ott cirkulàl a levegő ami jó ebben az esetben. Ha már hõszig vastagitás akkor kifelé is lehet tetjeszkedni...
Üdvözlöm! Véleményem szerint a Rockwool alkalmazástechnikai videója éppen a rossz példát mutatja, a gipszkarton vázra ragasztja a fóliát és ezután a gipszkartont erre csavarozza közvetlenül (gondolom én). ruclips.net/video/RYGqY8oig0c/видео.html Meg tudná erősíteni feltevésem? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm! Üdv.: Gergő
Üdvözlöm. Elnézést, hogy csak most írok. Igen, sajnos egyes, egyébként fóliát nem gyártó csak forgalmazó cég téves rétegrendeket hirdet, így okozva komoly fejtörést a kivitelezőknek és az építtetőknek.
Olyan tanácsot is kaptam hogy: -szigetelés szarufák közt,párazáró fólia,ezután giszkarton profilváz majd ide a keresztlapolású szigetelés,erre a vázra ismét hőtükrös párazáró fólia,majd rá a gipszkarton.Ennek így hogy dupla a fólia van értelme?
Kedves Ferenc! Nincs értelme, kidobott pénz az ablakon. Lehet a párazáró réteg belső fűtött oldalára is plusz hőszigetelést rakni, de az nem érheti el a párazáró réteg külső oldalán lévő anyag hőszigetelő értékének a 20%-át. Erről beszéltem a videóban.
Mindtad hogy a kinti hőszignek max 20%a lehet mêg BELLÛRE pakolni h vastagabb legyen a hōszig.. Én ezt el tudom hinni de hol lehet ilyeneket tanulni, hol van ez leirva. Másként kérdezve mibōl tanulsz?
Minden évben rendszeresen járok továbbképzésekre, hol ingyenes, hol fizetős. Ott lehet nagyon sok minden elméleti és gyakorlati tudást megszerezni. Ezek a képzések mind a szakma által felállított irányelvekre mind a magyarországi és európai szabványokra épülnek. Tudom javasolni őket!
@@zlight7496 Nagyon sok információhoz lehet hozzájutni a Dörken tanfolyamain. Keresd meg Dvorák Andreát +36302699249 és hivatkozz erre a videóra, vagy vedd fel a kapcsolatot valamelyik szakmai szervezettel (tető Építők Egyesülete vagy az ÉMSZ) ahol rengeteg hasznos tudás anyaghoz lehet hozzájutni! Vagy egyszerűen hívj fel!
Üdvözlöm! Nagyon jó a videó! Köszönet érte! Pont jókor bukkantam rá... Tetőtér beépítése előtt állok, pont a rossz kivitelezés lett betervezve. Kérdés; A párazáró fóliára habszögtömítő szalagot ragasztunk fel, majd erre helyezzük a gipszkartont az segíthet a pára zárásban? Előre is Köszönöm válaszát! Tisztelettel Kovács Norbert
Kedves Ferenc! Köszönöm a visszajelzést! Ebben az esetben újratervezés. :) Érdekes hogy nagy márkák videóiban simán rárakják a párazáró fóliára a gipszkartont. Néhány "szakember" is. Nem értettem hogy a sok rögzítő gipszkartoncsavar okozta lyukakkal mi lesz, a választ ami józan paraszti ésszel kikövetkeztethető az Ön videójában egyértelműen megkaptam. Köszönöm! Tisztelettel Kovács Norbert
Kedves Befedlek Bt.! A tanácsát szeretném kérni purhabbal történő tetőtér utólagos szigetelése esetén. Sajnos vagy nem, most még nem tudjuk, de belementünk abba, hogy egy poliuretánhabbal szigetelő vállalkozó ajánlatát fogadtuk el, mikor a tetőtérben szerettünk volna egy kisebb szobát kialakítani. A munkát el is végezte a vállalkozó, de az eredmény enyhén szólva sokkoló volt. A tető nem volt fóliával fedve, így utólag lettek feltűzve a fóliák a szarufák közé, majd erre lett fújva a hab. A felfújás nem sikerült valami precízre, maradtak betömítetlen hézagok, míg máshol jóval több anyag képződött a kifújás után. A gipszkarton profilok szerelése előtt levágták a felesleges habot, így több zsák veszélyes hulladék keletkezett, azokon a részeken ahol kevesebb hab jutott még a szarufák közét sem tölti ki az anyag, lyukak maradtak. A napokban rakták fel a gipszkarton profilok egy részét, amely egyes helyeken 30 cm-el is távolabb került mint a szarufák között lévő hab. Ön szerint ez működhet megfelelő szigetelésként a tetőtérben? Egyáltalán egy ilyen megoldásnál hol keletkezik a pára? A profilok alá nem kellett volna párazáró fólia? A vállalkozó szerint a purhab párazáró, azonban így a laktérben keletkező pára átszivárogva a gipszkartonon mégis csak a purhab felületén kell, hogy lecsapódjon, itt pedig, ha nem tud kiszellőzni, penészedést okozhat. Ön hogy látja, mennyire kockázatos így meghagyni a tetőtér szigetelését? Sajnos a mi naivitásunk okozta, hogy megbíztunk a reklámokban, és a magukat szakembereknek nevező emberekben. Így utólag nem tudom, hogy mit csinálhatnánk, hiszen kifizettük a nem kis összeget a szigetelésért, ami persze lehet, hogy később még sok problémát fog okozni nekünk. Köszönöm a videóját, nagyon hasznos volt, és érthető.
Felmerült kérdésként, hogy az osb miért nem tartószerkezeti elem. Amire a videóban gondoltam az az általánosan használt 12-15mm vastag táblára értettem. Ennél lehet vastagabbat is alkalmazni, ott már akár szerepet is játszhat a tartásban.
Üdv. Énis feltennék 1 kérdést ,hamarosan épül a könnyűszerkezetes(fa szerkeztes) házunk. Szerkezetkész állapotig építtetjük,onnan mi folytatjuk és fejezzük be. A rétegrendet leirnám belülről kifelé haladva Gipszkarton-lécezés vagy profilozás-párazáró fólia-15cm kőzetgyapot a falvázban-osb-16cm kőzetgyapot-páraáteresztős ragasztóval felrakni a dryvithálót. Na itt lenne egy olyan kérdésem hogy belülről amikor fel lécezzük és megvan furkálva a fólia ott bemegy a pára a falvázba ahogy el is mondja a videóban , elég az hogy mielött behatjuk teljesen a csavart azzal a ragasztóval körbekenjük a csavart és úgy hatjuk be a fát vagy a profilt ezzel meggátolva hogy a pára bejusson a falszerkezetbe ? Vagy mi lenne a helyes megoldás ? Köszönöm.
Nekünk a födémen a gerenda és a gipszkarton között 28cm EPS hőszigetelés van. Ez felett a gerendák/szarufák között további 15cm fújt hab. Ez talán elegendő egy darabig :D Viszont fóliát egyáltalán nem használtunk mert az EPS ezt megoldja.
Üdvözlöm! Látom 2 éve került fel ez a nagyon hasznos videó, de lenne egy kérdésem. Nem rég vettünk egy házat és a födém úgy lett megcsinálva hogy látszanak a mennyezeten a gerendák és felülről kb 30 cm széles 2 cm vastag fa pallók vannak rá szegelve és ezen van kb 10-15 cm sár, a kérdés. Ha a sarat leszedem az alatta lévő pallókra mehet a pára záró fólia és majd arra a szigetelőanyag? Vagy mindenképp kell hagyni valamennyi légrést ?
Kedves Tamás! A sár leszedése után a deszkára közvetlenül lehet lég-és párafékező fóliát fektetni. Nagyon fontos, hogy itt is törekedni kell a légtömörségre, így ragasztani kell az átlapolásokat, tömíteni az áttöréseket, illetve amennyire csak lehet (régi épületeknél ez kissé nehézkes) a fóliát tömíteni kell a koszorúhoz, ha az nincs, akkor a talpszelemenhez, esetleg a szélső sárgerendához.
A SIP panelnél két osb lap között van a polisztirol szigetelő hab. Páravándorlás szempontjából nem egészséges ez a kialakítás. Beltérből a kültér felé haladva mindig egyre páraáteresztőbb anyagok beépítése a megfelelő. Ezt nem én állítom, hanem az irányelv! Idézet: "Általános elv, hogy a hőszigetelt, szerelt, ferde és függőleges térelhatárolások esetén az egyes rétegek diffúziós ellenállása belűről kifelé haladva csökkenő legyen." Üdv.: Zsárik Ferenc
@@befedlekbt.2143 Értem. Mondjuk itthon a megfelelő minősítés eléréséhez a panelre kivülről még legalább 10-15 cm EPS szükséges, ami igazából kielégíti azt amit mondasz, csak számomra érdekes, hogyha ez ígyvan ahogy írod(, és azért az aki ezeket engedélyezi, kitalálja stb valószínüleg ért hozzá,) akkor ez a két állítás végülis üti egymást. Szóval elmondásod szerint, van arra reális esély hogy a külső oldali OSB egy idő után a párahatás miatt elkezd rohadni/károsodni?
Na az ilyen szakértők miatt van a legnagyobb probléma mindig . Pláne ha valaki eszi-issza szavait. Az ember valamit bizonyára értékesíteni akar és számára az a fontos hogy abból mennyit ad el! A fóliát soha nem lukasztjuk ki,pláne nem csavarral! Azt sem tudod miről beszélsz ! 22:20-tól nagyon veszélyes a videó ! 🤣🤡
hasznosnak, érdekesnek és könnyen emészthetőnek találtam, köszi!
Üdvözlöm Uram !
Sokára leltem meg ezt a videót. Elcsodálkoztam,hogy milyen kevesen látták.
Hiánypotló,nagyon értékes anyagot tett közzé!
Úgy látom az emberek nem néznek a dolgok alapjaiba. El is felejtik,hogy ha az " alap nem jó " ,akkor hamarosan problémák merülnek fel. Ez esetben,ha nem jó a szigetelés,illetve a párazárás a házunkban,lakásunkban komoly gondokkal kell szembenézniük az embereknek.
Az épületek,a házuk nem csak statikailag,hanem egészségügyileg is rossz lesz,ha nem megfelelő a szigetelés a párazárás.
Hiszen a penészgombák nem csak a faanyagot károsítják - korhadás,penészgombák - hanem minket is !
Véleményem szerint sokkal nagyobb hangsúlyt kellene erre a témára fektetni !
Köszönet a videóért és a vele járó munkáért !
Üdvözlettel : Soós Miklós
Köszönöm a megtisztelő szavakat!
Kedves Befedlek Bt.!
Köszönöm a hasznos előadását!
90-ben épült családi házam tetőtér szigetelését kell javítani. A vizesedés nyomai jól látszódnak. A jelenlegi rétegrend : lambéria-közönséges fólia (szögekkel átlyuggatva)- szarufák között kőzetgyapot kb.12-15 cm- közönséges fólia lefogatva a tetőléccel-cserép.
A tervem : a meglévő szerkezetet meghagyva, a lambériára a technológiai előírások megtartásával párazáró fólia felrakása, majd 2 cm szigetelés a párnafák között, és új lambéria.
A másik probléma a tetősík alatti téglafalam 10 cm vastag. Ennek szigetelésére 10 cm multipor téglát szándékozom belülről a vakolt téglafal mellé rakni.
Ön szerint ez megfelelő? Válaszát előre megköszönöm!
Üdvözlettel
Tisztelt Uram!
A tetőtérben a cserépfólia alá kétoldali alufóliával fedett PIR lemezeket helyezték fel.
Az így teljesen párazáró?!
Ön szerint hogyan kellene folytatni befelé a szigetelés?
(Zártcellás puhab?) Üdvözlettel:
Toma János
Nem értem. Egyrészt a rockwool oldalán pont egy "úgy szoktuk" videosorozat van (ruclips.net/video/RYGqY8oig0c/видео.html). A másik amit nem értek, hogy oké, X cm-ként kell megfúrni és rögzíteni a gipszkartont, de az ajánlott ábrán ( az alsón) ott mihez rögzítem x cm-ként a gipszkartont úgy hogy a fóliát ne szúrjuk át? És a kenygelek, hova vannak rögzítve ( pl az ajánlott alsó ábrán a középső kengyel mihez van rögzítve)?
Nekem is pont ugyanez a megállapításom a Rockwool videójából. A gipszkarton vázra ragasztja a fóliát és ezután a gipszkartont erre csavarozza közvetlenül (gondolom én).
Üdvözlöm!
Adott: Kádárkocka tipusú ház 40 cm-es tömör tégla falakkal és salakkal kitöltött 30cm-es betonfödémmel. A padlástréren fa tetőszerkezet, melyen egyelőre palacserepek vannak. A födémet szeretném szigetelni 2x 10cm-es EPS lapokkal. A párazáró fólia a szigetelő lapok alá erősen ajánlott kategória vagy nem feltétlenül szükséges?
Köszönöm válaszát!
Üdvözlöm. Mivel a szóban forgó beton/salak födém párazáró képességét még megtippelni sem lehet, így mindenképpen javasolt a lég-és párafékező réteg kialakítása. Ilyen esetben azonban nem szükséges az alumínium kasírozott fóliát használni, elegendő lehet az olcsóbb árkategóriájú Delta Dawi GP vagy a Delta Luxx fólia is. Arra azonban itt is figyelni kell, hogy a fólia légtömör legyen, azaz ragasztani kell az átlapolásokat és tömíteni a csatlakozásokat. A hőszigetelés homogén kialakítására ügyeljenek, ne legyen benne sehol rés, lyuk stb., nehogy hideg levegő érhessen el a fóliához. Remélem segítségére lehettem.
@@befedlekbt.2143 Köszönöm!
Tisztelt feltöltő.
A videóban szereplő rétegrend szerint a párazáró fóliát a gipszkartont tartó szerkezet fölé építi be a tető fölé.
Azt szeretném megkérdezni hogy akkor mihez rögzíti
a tartó szerkezetet anélkül hogy kifúrná a fóliát?
Tisztelettel:Varga Imre
Kedves Imre! A tartó szerkezet rögzítésénél természetesen átfúrjuk a párafékező fóliát, de egyrészt nem négyzetméterenként 20-szor, mint a karton esetében, másrészt ebben az esetben egy fém profilt, egy fém csavarral, az alumínium fólián keresztül a fába csavarozzuk. Ez egy légtömörnek számító rögzítés. Korábbi munkáinknál légtömörség vizsgálatot végeztünk, és egyértelműen látszott, hogy ezeknél a csavaroknál nem alakul ki légmozgás. Természetesen az esetleges félrecsavarozások okozhatnak problémát, ezért már egy ideje mi is használunk szögtömítő szalagot a profilváz és fólia közé.
ruclips.net/video/pHbuuqp_qls/видео.htmlsi=O3Rx-8TGzCfmUbhg
Ok.. szögtömítő! Ha ér valamit akkor ugyanúgy megfelelő a gipszkarton alá is 17cm-ként.. vagy mindkét helyen működik vagy egyiken sem.. és pont azt mondja amit a videóban elítél.. "ők úgy szokták"
Vakok közt, a félszemű a király..
Jó napot. Az a kérdésem lenne hogy adott egy 20 cm vastag vasbeton födém. A padlástér szigetelés rétegrendjére szeretnék kérni tanácsot. Az én elképzelésem párazáró fólia, 5cm+10cm+10cm poliésztert és hogy minimálisan járható legyen a tetejére gipszkarton. Azért gondoltam gipszkartonra mert ha mégis jut át pára akkor ne csapodjon ki az utolsó rétegen. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves László! Elnézést, hogy csak most reagálunk - Ferenc helyett én -, remélem még segítségére lehetünk. Nem vagyok benne biztos, hogy a gipszkarton szeretni fogja, ha mászkálnak rajta. Én valamilyen fűrészelt fa megoldást keresnék - természetesen semmi olyat, ami ragasztva, gyantázva van.
Ha hiba van a szerkezetben, akkor milyen hamar látszik meg a vizesedés?
Kedves Mandro Expa! A hiba mértékétől függ. Lehet, hogy már az első télen, de lehet, hogy csak később. A kérdés az az, hogy mire ez meglátszik addigra mondjuk mennyi penész jutott a levegőbe 😞
@@andreadvorak6948 Köszi!
Köszönjük az értékes videót. Melyik gyártó alkalmazástechnikájában vannak "nagyon jó kis rajzok", hol érhetők el ezek?
Mi a helyzet abban az esetben, ha a szarufák fölé PIR is kerül? Tételezzük fel, hogy a belső oldali párazárás szakszerűen és minőségi anyagokkal van kivitelezve. A szálas anyagban lévő/oda jutó pára hogyan távozik? Alukasírozott PIR esetén talán sehogy, de egy sd15-20-as "páradiffúz" PIR esetén mi történik?
Szia Gábor! Tételezzük fel, hogy a belső oldali párazárás majdhogynem tökéletes, akkor nincs gond. Az építés során bezárt pára a táblák illesztéseinél ki tud diffundálni, mindegy, hogy alu vagy ásvány kasírozású. A probléma ott kezdődik, ha nem jó a párazárás. Akkor a szerkezeten belül éri el a harmatpontot, és ott kicsapódik. Láttam már olyan pir táblát, aminek a belseje volt penészes. Ez a téma ennél sokkal hosszabb. Lehetőség szerint készítek róla egy összeállítást. A többit személyesen megbeszéljük a következő TEGY-es rendezvényen! Szia
Üdvözletem.
Amint látom maga nem javasolja a kültér felöli OSB felhasználását könnyűszerkezetes házaknál az emelkedő SD érték miatt,
(pedig ezt látom minden más videóban, még ha ezek szerint nem is jó megoldás).
Tudna esetleg ajánlani egy megfelelő rétegrendet könnyűszerkezetes házak falánál belülről kifelé?
(pont ez a rész kimaradt a videóból és tanulságos lehetne mások számára is)
Köszönöm.
Üdvözlöm. Persze. Egy lehetséges megoldás.
Belülről kifelé:
1/ Belső burkolat (gipszkarton v. lambéria),
2/ burkolatot tartó vázszerkezet,
3/ lég-és párafékező fólia (pl. Delta Reflex),
- ha statikailag szükséges, akkor OSB
4/ ha szükséges, akkor kiegészítő hőszigetelés
5/ falszerkezet, oszlopok között hőszigetelés
6/ gipszrost lap
7/ páraáteresztő fólia (burkolattól függően: Delta XX Plus Strong vagy Delta Fassade Plus)
8/ burkolatot tartó rácsszerkezet
9/ külső oldali burkolat
Ez például egy általam jónak ítélt falszerkezet. Szép napot!
@@befedlekbt.2143
Köszönöm szépen a válaszát!
KÉRDÉS:
Párazárásra rögzítjük a tartókengyelt csavarozással. Ott a párazárást megszakítjuk. Ez hogyan orvosolandó?
Köszönöm előre is válaszát.
Blower door mérés alapján ennél a rögzítési megoldásnál nincs mérhető légmozgás. Azonban szoktunk a kengyelek alá habszögtömítőt használni, így a véletlenül ferde csavarozásnál sem tökéletes illesztési hibák is kiküszöbölhetőek.
Köszönöm a gyors választ!
Nagyon hasznos volt számomra a videó.
Márcsak az a kérdés, ha a légmozgás a kulcs ahhoz, hogy a pára átjusson, tehát ha a legmozgás hiánya garancia arra, hogy a rögzített pontokon nem megy át a pára, akkor a glettelt, tömítet gipszkartonon hogy jut át a pára? Viszont ha áttdiffundál , akkor a direktfüggesztőknél miért nem?
Logikátlan! Elmondása szerint a gipszkarton csavaroknál átmegy a pára, majd azt mondja, hogy a kengyeleknél nem megy át.. vagy mindkét helyen átmegy vagy egyiken sem..
Érdeklődnék hogy mi lenne a helyes rétegrend az én esetemben.
Mennyezeti gerenda közökbe szeretnék hőszigetelést, ezt alulról párazáró fóliáznám, ezen lenne egy függesztett gipszkarton álmennyezet.
Eddig még talán helyes is, viszon a ház padlástér felöli része nem egységes.
Kb a fele felülről nyitott (csak a deszkázat van), másik részen saralva van, ami meg valamilyen szinten párazárt.
Padlástérben van kb 10cm kőzetgyapot terítés (mennyezet korábbi beltéri szigetelése volt)
A padlástéren jelenleg semmilyen tetőfóliázás sincs.
A kérdésem az lenne, hogy érdemes-e a födémgerendázat+deszkázatot alulról páraáteresztővel elválasztanom a hőszigeteléstől?
(Tehát a hőszigetelés felülről páraáteresztő fóliával, alulról párazáró fóliával körbecsomagoljam)
Vagy ésdemesebb lenne mondjuk a padlásréren leteríteni egy páraáteresztő fóliát és azon maradhat felül a hőszigetelés, esetleg kell-e erre is védelem gyanánt mégegy réteg páraáteresztő réteg?
Padlástér beépítés nem lesz, egyenlőre élhető szintre szeretném felújítani, a tetőburkolat cseréje 1-2 éven belül lenne esedékes.
Hogy minél hamarabb lakható legyen én bentről kifele haladok a felújítással.
Remélem tud ebben irányelvet, segítséget nyújtani.
Kérem hívjon fel és segítek! +36204333489
Szia. Feliratkoztam eddig tetszik. Kérdés: a pára áteresztő és a hōszig kōzōtt szerinted kell légrés? Van aki tesz én nem. Másik h szerintem a párazáró és a gipsz kōzōtt kell a légrés mert ott cirkulàl a levegő ami jó ebben az esetben. Ha már hõszig vastagitás akkor kifelé is lehet tetjeszkedni...
Üdvözlöm!
Véleményem szerint a Rockwool alkalmazástechnikai videója éppen a rossz példát mutatja, a gipszkarton vázra ragasztja a fóliát és ezután a gipszkartont erre csavarozza közvetlenül (gondolom én).
ruclips.net/video/RYGqY8oig0c/видео.html
Meg tudná erősíteni feltevésem?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdv.: Gergő
Üdvözlöm. Elnézést, hogy csak most írok.
Igen, sajnos egyes, egyébként fóliát nem gyártó csak forgalmazó cég téves rétegrendeket hirdet, így okozva komoly fejtörést a kivitelezőknek és az építtetőknek.
Olyan tanácsot is kaptam hogy:
-szigetelés szarufák közt,párazáró fólia,ezután giszkarton profilváz majd ide a keresztlapolású szigetelés,erre a vázra ismét hőtükrös párazáró fólia,majd rá a gipszkarton.Ennek így hogy dupla a fólia van értelme?
Kedves Ferenc! Nincs értelme, kidobott pénz az ablakon. Lehet a párazáró réteg belső fűtött oldalára is plusz hőszigetelést rakni, de az nem érheti el a párazáró réteg külső oldalán lévő anyag hőszigetelő értékének a 20%-át. Erről beszéltem a videóban.
Mindtad hogy a kinti hőszignek max 20%a lehet mêg BELLÛRE pakolni h vastagabb legyen a hōszig.. Én ezt el tudom hinni de hol lehet ilyeneket tanulni, hol van ez leirva. Másként kérdezve mibōl tanulsz?
Minden évben rendszeresen járok továbbképzésekre, hol ingyenes, hol fizetős. Ott lehet nagyon sok minden elméleti és gyakorlati tudást megszerezni. Ezek a képzések mind a szakma által felállított irányelvekre mind a magyarországi és európai szabványokra épülnek. Tudom javasolni őket!
@@befedlekbt.2143 Érdekel. Hol vannak ezek a képzések, hol lehet rájuk jelentkezni?
@@zlight7496 Nagyon sok információhoz lehet hozzájutni a Dörken tanfolyamain. Keresd meg Dvorák Andreát +36302699249 és hivatkozz erre a videóra, vagy vedd fel a kapcsolatot valamelyik szakmai szervezettel (tető Építők Egyesülete vagy az ÉMSZ) ahol rengeteg hasznos tudás anyaghoz lehet hozzájutni! Vagy egyszerűen hívj fel!
Üdvözlöm!
Nagyon jó a videó! Köszönet érte!
Pont jókor bukkantam rá...
Tetőtér beépítése előtt állok, pont a rossz kivitelezés lett betervezve.
Kérdés;
A párazáró fóliára habszögtömítő szalagot ragasztunk fel, majd erre helyezzük a gipszkartont az segíthet a pára zárásban?
Előre is Köszönöm válaszát!
Tisztelettel
Kovács Norbert
Kedves Norbert! Nem. A helyes rétegrendről a videóm indexképét megnézve tájékozódhat.
Kedves Ferenc!
Köszönöm a visszajelzést!
Ebben az esetben újratervezés. :)
Érdekes hogy nagy márkák videóiban simán rárakják a párazáró fóliára a gipszkartont. Néhány "szakember" is.
Nem értettem hogy a sok rögzítő gipszkartoncsavar okozta lyukakkal mi lesz, a választ ami józan paraszti ésszel kikövetkeztethető az Ön videójában egyértelműen megkaptam.
Köszönöm!
Tisztelettel
Kovács Norbert
Üdvözlöm! Nekem a hőszigetelés a padlasterbe kerül a függesztett memyezet kb 1meter lesz hogyan kivitelezem a látszatot? Előre köszönöm
Javítás: hogyan kivitelezem a pára zárást
Kedves Péter! Kérem hívjon fel telefonon úgy egyszerűbb és szívesen válaszolok a kérdéseire. Üdv.: Zsárik Ferenc +36204333489
Kedves Befedlek Bt.! A tanácsát szeretném kérni purhabbal történő tetőtér utólagos szigetelése esetén. Sajnos vagy nem, most még nem tudjuk, de belementünk abba, hogy egy poliuretánhabbal szigetelő vállalkozó ajánlatát fogadtuk el, mikor a tetőtérben szerettünk volna egy kisebb szobát kialakítani. A munkát el is végezte a vállalkozó, de az eredmény enyhén szólva sokkoló volt. A tető nem volt fóliával fedve, így utólag lettek feltűzve a fóliák a szarufák közé, majd erre lett fújva a hab. A felfújás nem sikerült valami precízre, maradtak betömítetlen hézagok, míg máshol jóval több anyag képződött a kifújás után. A gipszkarton profilok szerelése előtt levágták a felesleges habot, így több zsák veszélyes hulladék keletkezett, azokon a részeken ahol kevesebb hab jutott még a szarufák közét sem tölti ki az anyag, lyukak maradtak. A napokban rakták fel a gipszkarton profilok egy részét, amely egyes helyeken 30 cm-el is távolabb került mint a szarufák között lévő hab. Ön szerint ez működhet megfelelő szigetelésként a tetőtérben? Egyáltalán egy ilyen megoldásnál hol keletkezik a pára? A profilok alá nem kellett volna párazáró fólia? A vállalkozó szerint a purhab párazáró, azonban így a laktérben keletkező pára átszivárogva a gipszkartonon mégis csak a purhab felületén kell, hogy lecsapódjon, itt pedig, ha nem tud kiszellőzni, penészedést okozhat. Ön hogy látja, mennyire kockázatos így meghagyni a tetőtér szigetelését? Sajnos a mi naivitásunk okozta, hogy megbíztunk a reklámokban, és a magukat szakembereknek nevező emberekben. Így utólag nem tudom, hogy mit csinálhatnánk, hiszen kifizettük a nem kis összeget a szigetelésért, ami persze lehet, hogy később még sok problémát fog okozni nekünk. Köszönöm a videóját, nagyon hasznos volt, és érthető.
Felmerült kérdésként, hogy az osb miért nem tartószerkezeti elem. Amire a videóban gondoltam az az általánosan használt 12-15mm vastag táblára értettem. Ennél lehet vastagabbat is alkalmazni, ott már akár szerepet is játszhat a tartásban.
Üdv.
Énis feltennék 1 kérdést ,hamarosan épül a könnyűszerkezetes(fa szerkeztes) házunk.
Szerkezetkész állapotig építtetjük,onnan mi folytatjuk és fejezzük be.
A rétegrendet leirnám belülről kifelé haladva
Gipszkarton-lécezés vagy profilozás-párazáró fólia-15cm kőzetgyapot a falvázban-osb-16cm kőzetgyapot-páraáteresztős ragasztóval felrakni a dryvithálót.
Na itt lenne egy olyan kérdésem hogy belülről amikor fel lécezzük és megvan furkálva a fólia ott bemegy a pára a falvázba ahogy el is mondja a videóban , elég az hogy mielött behatjuk teljesen a csavart azzal a ragasztóval körbekenjük a csavart és úgy hatjuk be a fát vagy a profilt ezzel meggátolva hogy a pára bejusson a falszerkezetbe ? Vagy mi lenne a helyes megoldás ? Köszönöm.
Nekünk a födémen a gerenda és a gipszkarton között 28cm EPS hőszigetelés van. Ez felett a gerendák/szarufák között további 15cm fújt hab. Ez talán elegendő egy darabig :D
Viszont fóliát egyáltalán nem használtunk mert az EPS ezt megoldja.
az eps felveszi a párát...
@@fanaticpass dehogy veszi. Ha felvenné a párát már régen penészesek lennénk. Csont száraz minden...
A habos hőszigetelések esetében az esetleges, csatlakozó szerkezetek tömítetlensége okozhat problémát.
Szintén előjött, hogy a hőszigetelő anyag milyen legyen. Erről készítek majd egy komplett videót.
Üdvözlöm! Látom 2 éve került fel ez a nagyon hasznos videó, de lenne egy kérdésem. Nem rég vettünk egy házat és a födém úgy lett megcsinálva hogy látszanak a mennyezeten a gerendák és felülről kb 30 cm széles 2 cm vastag fa pallók vannak rá szegelve és ezen van kb 10-15 cm sár, a kérdés. Ha a sarat leszedem az alatta lévő pallókra mehet a pára záró fólia és majd arra a szigetelőanyag? Vagy mindenképp kell hagyni valamennyi légrést ?
Kedves Tamás! A sár leszedése után a deszkára közvetlenül lehet lég-és párafékező fóliát fektetni. Nagyon fontos, hogy itt is törekedni kell a légtömörségre, így ragasztani kell az átlapolásokat, tömíteni az áttöréseket, illetve amennyire csak lehet (régi épületeknél ez kissé nehézkes) a fóliát tömíteni kell a koszorúhoz, ha az nincs, akkor a talpszelemenhez, esetleg a szélső sárgerendához.
Miért akarod leszedni a sarat?
Szia!
Az OSB-s szösszenetekhez, azért megjegyezném, hogy van a SIP panel, ami pont úgy néz ki, amire aztmondtad, hogy nemjó.
A SIP panelnél két osb lap között van a polisztirol szigetelő hab. Páravándorlás szempontjából nem egészséges ez a kialakítás. Beltérből a kültér felé haladva mindig egyre páraáteresztőbb anyagok beépítése a megfelelő. Ezt nem én állítom, hanem az irányelv! Idézet: "Általános elv, hogy a hőszigetelt, szerelt, ferde és függőleges térelhatárolások esetén az egyes rétegek diffúziós ellenállása belűről kifelé haladva csökkenő legyen." Üdv.: Zsárik Ferenc
@@befedlekbt.2143 Értem. Mondjuk itthon a megfelelő minősítés eléréséhez a panelre kivülről még legalább 10-15 cm EPS szükséges, ami igazából kielégíti azt amit mondasz, csak számomra érdekes, hogyha ez ígyvan ahogy írod(, és azért az aki ezeket engedélyezi, kitalálja stb valószínüleg ért hozzá,) akkor ez a két állítás végülis üti egymást. Szóval elmondásod szerint, van arra reális esély hogy a külső oldali OSB egy idő után a párahatás miatt elkezd rohadni/károsodni?
@@Sastas Én már láttam sok olyan könnyűszerkezetes házat, ahol a külső osb hőszigetelés felőli oldala tiszta penészes, korhadt volt.
A pára nem csak a párologtatásból, mosás, locsolás stb származik, hanem a LÉGZÉSböl is.
Hőmérséklet... k-val, nem g-vel
Na az ilyen szakértők miatt van a legnagyobb probléma mindig . Pláne ha valaki eszi-issza szavait. Az ember valamit bizonyára értékesíteni akar és számára az a fontos hogy abból mennyit ad el! A fóliát soha nem lukasztjuk ki,pláne nem csavarral! Azt sem tudod miről beszélsz ! 22:20-tól nagyon veszélyes a videó ! 🤣🤡
Tisztelt Sári Róbert! Köszönöm, hogy kifejtette véleményét, nagyon hálás vagyok érte! Üdv.: Zsárik Ferenc
Annál a résznél pont arról van szó hogy úgy nem szabad csinálni....