To w takim razie sprawdzić głośnik (może być uszkodzony lub wadliwy) albo kupić lepszy sprzęt audio (za kilkadziesiąt złotych ciężko kupić dobry sprzęt).
Matko , ile to Januszy i Wujków Dobra Rada. Plus chamów to już nie wspomnę. Z dźwiękiem rzeczywiście może być coś nie tak. Jak np słucham audiobooka , mam słuchawki i kosze trawę (wiosną, latem) to jest ok. Z tym podcastem już nie. Ale mi to nie przeszkadza , słucham kiedy indziej.
Jesteście niesamowici. Uwielbiam was słychać, w zasadzie odkąd znalazłem wasz kanał, słucham was przez 80% czasu ( słucham różnych audycji w czasie pracy na słuchawkach). Aż z przerażeniem myślę o chwili kiedy okaże się, że wysłuchałem wszystko co opublikowaliscie. Bardzo ciekawe w formie, treści jak i samych osobach prowadzących. Brawo
Powiem tak - Wasz podcast to jeden z najlepszych kanałów historycznych, jakie zwróciły moją uwagę na przestrzeni lat. Niedługo sam stanę się specjalistą od związków taktycznych :-)))
Panowie aż się prosi o odcinek o Panzer 3 i 4. Z Waszych podcastów wynika ze to były te maszyny które były szkieletami panzerwaffe - 3 w pierwszej części IIWS i 4 w drugiej części IIWS. Opowiedzcie proszę Wasze spojrzenie na te dwa czołgi w strukturze broni pancernej Wermachtu.
Pudełka z klockami. "Kampfgruppe" w zależności od potrzeb - nowatorskie, tak walczy dziś US Army. Próbowali (Amerykanie) w czasie II ws. Amerykańskie DPanc. tzw.lekkie i ich dowództwa brygad (Combat Command) w teorii miały być komponowane w zależności od zadania, ale zwykle kończyło się to stałym przydziałem do każdego CC po batalionie czołgów, piechoty i artylerii.
Panowie można by na następujące tematy- worek kurlandzki ,państwa nadbałtyckie w Barbarossie 1941, Węgry 1945, Jugosławia 1941-45 ,Włochy i republika Salo,Przedmoscie rumunskie 1939
Odcinek jak zawsze super! Idąc za ciosem może warto omówić temat przejścia korpusu pancernego Guderiana przez Luksemburg/Ardeny w maju 1940r.? Panuje taki pogląd iż: 'Francuzi głupi stwierdzili, że przejść się nie da, a Niemcy wzięli i po prostu przeszli'. To jak to było? Dlaczego (i czy rzeczywiście) Francuzi stwierdzili, że czołgi tam nie przejdą i kierunek obrony zaniedbali? jak Guderianowi udało się to jednak zrobić?
Wydaje mi się, że Francuzi uznali przejazd przez wąskie drogi Arden wśród lasów za kompletnie nieopłacalny i bezsensowny ponieważ taki zakorkowany pochód Niemieckich kolumn mógłby zostać nawet zastopowany na jakiś czas przez drzewo, które spadnie na drogę, nie mówiąc już o użyciu sił zbrojnych. Francuzi wiedzieli o ruchu wojsk w Ardenach w wyniku zwiadu, ale zignorowali to zagrożenie myśląc, że nie jest to główny kierunek ataku.
Głównym mitem jest mit o tym że francuzi nie spróbowali walki manewrowej i że nie spodziewali się ataku przez Belgię i to jest mit. Ale to o czym mówisz to nie jest mit. Na tamte czasy rozsądnie było uznać że ardeny są nieprzejezdne bo faktycznie były duże powody do takiego poglądu ALE jest jeszcze jeden bardzo ważny fakt o którym nie wspomniałeś. Francuzi uzyskali dostęp za sprawą belgijskiego wywiadu i katastrofy samolotu niemieckiego który się rozbił plan C ataku na Francję w którym główny kierunek ataku prowadzony miał być przez środkową Belgię a w ardenach tylko atak pomocniczy wręcz dywersyjny. Ostatecznie Niemcy zmienili plan C na plan D w którym to atak przez środkową Belgię był atakiem pomocniczym a atak przez Ardeny głównym a zmienili bo dowiedzieli się o tym że francuzi znają plan C.
@@patrixon5095 Ja ogólnie się z Panami zgadzam, i z Pana wypowiedzią szczególnie, ale wymaga ona uzupełnienia. Przedstawia Pan Nam tutaj tzw. incydent w Mechelen ze stycznia 1940 roku, który miał wpływ na zmianę planów OKW, w kwestii ataku na Francję. Dopiero po tym incydencie dopuszczono do Führera Ericha von Mansteina (wcześniej blokował jego pomysł Halder), który przedstawił koncepcję cięcia sierpem i przebojowy atak przez Ardeny dywizji pancernych. Dywizji, które nota bene znacznie rozbudowano i od kampanii polskiej wszystkie lekkie zamieniono na pancerne zwiększając potencjał do uderzenia. Należy wspomnieć, że duże znaczenie na kształt kampanii miała neutralność Belgi, która dla Aliantów była kluczową, dlatego że dopiero po niemieckim ataku można było wejść na jej terytorium i tak też zrobiono. Paradoksalnie, gdyby Francuzi siedzili za linią Maginota, to minięcie ich pozycji nie byłoby tak łatwe, jak w rzeczywistości. Zgadzam się również z faktem, że Francuzi mieli czym na atak odpowiedzieć i ich dywizje pancerne były dobrze zbilansowane, ale Niemcy świetnie podbili stawkę, bo w Grupie Pancernej Kleista w Ardenach zgromadzili 3 korpusy zmechanizowane i było to kluczowe posunięcie dla powodzenia Fall Gelb. A działania XIX Korpusu gen. Guderiana tylko potwierdzają, że gdyby nie jego przebojowość to nie udało by się sforsować Mozy i dokonać przełamania pod Sedanem. Same Ardeny były bardzo ciężkie do prowadzenia działań w rejonie Schnee Eiffel (tam w rzeczywistości wytworzył się ogromny zator), jednakże rachityczna Armee de l'air nic z tym nie zrobiła i to się zemściło. Jednakże Ardeny w obszarze południowo wschodniej Belgii są pokryte lasami świerkowymi i polanami, a nie są aż tak górzyste jak we wspomnianym wyżej rejonie Eiffel.
@@mateuszpaszenda3202 Zgadzam się z tymi faktami. Nie rozwijałem tematu gdyż to są komentarze pod filmem na YT i wolałem uprościć moją wypowiedź żeby nie pisać niepotrzebnego referatu. Oczywiście jestem zaznajomiony z przebiegiem Fall Gelb.
Coś w tym stylu. Oficer niemiecki usiłował spalić plany po ładowaniu przymusowym ale nie był wstanie powiedzieć jak dużo sploneło. Wiedział za na pewno nie wszystko
@@jisaburoozawa663 Ok. Nieporozumienie. Z tymi niemieckimi dywizjami to rzeczywiście gdzieś ok. 40 nie licząc SS. Lecz prawdę mówiąc te różne "Feldhernhalle" czy inne twory to już jakieś popierdółki a nie dywizje. Poza tym nie wszystkie istniały jednocześnie np. DKempf później zalążek 10 Dywizji. Pozdro.
Taki pomysł ode mnie może jakiś film o działaniach sojuszników III Rzeszy podczas II WŚ? Chętnie obejrzał bym coś o Węgrzech albo Rumunii i ich zaangażowaniu na froncie wschodnim.
Jak zwykle odsluchane na Spotify a tutaj wpadam dla łapki i komentarza żeby zasięgi zwiększyć. Dziękuję za świetną robotę. Czy jest szansa na omówienie Market Garden ??
Moglibyście nawet nagrać film o bardzo ciekawych i tajemniczych "podwodnych lotniskowcach" Japońskich - o konstrukcji albo koncepcji użycia tego typu jednostek
@@arekofpoland8735 też zastanawiałem się nad tym czy nie jest to zbyt mało by efektywnie zadziałać i zaszkodzić ale efekt zaskoczenia przy nagłym wynurzeniu przynajmniej kilku okrętów i wypuszczeniu tych samolotów na Amerykańskie duże portowe miasta portowe przy uzbrojeniu je w broń biologiczną lub chemiczną (takie były plany) to nie wydaje się to już tak bezsensowne
@@arekofpoland8735 oczywiście zgadzam z tym, konsekwencje byłyby katastrofalne jednak pamiętaj Japonia jak każde inne państwo z syndromem oblężonej twierdzy nie raz mogłyby podjąć się takiej "deski ratunku" wracając do meritum mówiłem o przykładowym temacie na odcinek a nie o dywagowaniu czy się by udało czy nie udało się jej użyć, przy okazji istniały lepsze zastosowania dla użycia tych okrętów jak atak na Kanał Panamski ale tak jak mówiłem bez dywagacji bo utoniemy w wymianie zdań i uprzejmości
Pamięta ktoś tytuł filmu, w którym śpiewano Panzerlied (była tam dość słynna scena, gdyż grał tam aktor, który nie szprechał po niemiecku)? "Ob's stürmt oder schneit, Ob die Sonne uns lacht, Der Tag glühend heiß Oder eiskalt die Nacht. Bestaubt sind die Gesichter, Doch froh ist unser Sinn, Ja, unser Sinn Es braust unser Panzer Im Sturmwind dahin."
Mam prośbę czy mogli by Panowie opowiedzieć ,przedstawić ile Polaków walczyło po niemieckimi sztandarami a ile na tz.zachodzie .. Może trochę danych jeszcze o Rosji .
Był możliwy. Wygrana z Sowietami byłaby pod dużym znakiem zapytania. Pytanie powinno brzmieć inaczej. Czy sojusz z Niemcami zaoszczedziłby ofiar wśród ludności polskiej oraz wśrod polskich żydów
Ale dlaczego cały czas brakowało piechoty skoro Wermacht coraz mocniej się rozrastał, sprzęt wiadomo - przemysł nie wyrabiał, ale liczebnie Wermacht był coraz większy
We wspomnieniach Mansteina można wyczytać, że szwankował system uzupełnień, jak również dywizje zużywały się na wschodzie i zamiast zostać wycofane celem regeneracji w pewnym momencie to zużywano je do zera, a na ich miejsce przybywała nowa jednostka. Tracono czas i zasoby. Nie bez znaczenia jest też de facto podkradanie zasobów wehrmachtowi przez waffelków z ss.
Konstrukcja wstępu zmusza mnie do przesuwania strzałką w prawo zanim jeszcze rozpocznę seans. Wydaje mi się, że nie ma sensu wstawiania kilku urywków audio, które i tak w ciągu kilku kwadransów usłyszę (tym bardziej, że nic tak nie irytuje jak człowiek, który ciągle się powtarza). Włączam nagranie aby je odsłuchać w całości a nie po to aby pobrać próbkę, której odbiór wpłynie na moje dalsze decyzje. Reklamę i prośbę o wsparcie warto umieścić w środku, z pewnością mniej osób je wtedy przewinie. Nie będę osamotniony w stwierdzeniu, iż słuchacze uczą się o ile sekund należy przewinąć materiał na poszczególnych kanałach RUclips aby nie marnotrawić czasu na elementy, które nas nie interesują.
Tu nie chodzi o słuchaczy takich jak ty którzy są już "stałymi" odbiorcami a tych nowych którzy wpadną skuszeni przez propozycje YT itp. Taka prezentacja jest niezbędna a dla ciebie to naprawdę tak wielka sprawa żeby sobie kliknąć raz +15sekund ??
@@sebastianjarczak Raczej zastanawiam (prowokując do małej dyskusji) jak można skutecznie i ze smakiem zachęcić ludzi do większej aktywności i wsparcia finansowego w serwisie, w którym powszechne staje się upraszanie...
Zdaje sie ze staropolska sztukawalki (no powiedzmy XVI I XVIIw) dazyla do tego samego - dazenie do walnej bitwy i pobicie przeciwnika w niej, a nie fortece, magazyny, manewry i konrtmanewry jak w zachodniej Europie ?
Dobry odcinek, ale te 56 minut można spokojnie zmieścić w 20. Tylko bez powtarzania w kółko że nie było dwóch taki samych dywizji pancernych. Potrafiły one znacznie różnić się między sobą. W zależności z kim współpracowały i o jakim okresie mówimy. Bo te informacje powtórzyliście chyba po dziesięć razy we wszystkich możliwych konfiguracjach.
Czy autorzy tych rewelacyjnych wykładów znają takie polskie słowa jak równowaga, równoważyć? Niedouczeni tłumacze anglojęzycznych programów popularnonaukowych mający problemy z polskim słownictwem zostawiają np takie angielskie balance, bo pojęcia nie mają, że jest od setek lat odpowiednie polskie słowo. Proszę.. Nie idźcie drogą tych nieoczytanych nieuków
Witam, chciałem zauważyć iż istnieje polskie słowo "balans" ma ono definicję w słowniku polskim. Nawet w tłumaczach angielsko-polskich słowo "balance" tłumaczy się "równowaga" ; "balans". Także raczej nie ma nic złego w używaniu słowa "balans" gdyż jest to tak samo polskie słowo jak każde inne. Dodatkowo gdyby nawet było to słowo zapożyczone z innego języka to co to zmienia? Wydaję mi się, że nic. W żaden sposób nie wpływa na przekazywane informacje oraz na treść materiału.
A abstrahując od tego, że słowo "balans" jest ugruntowane w języku polskim, to niech się wszyscy puryści językowi nauczą raz na zawsze, że język jest ŻYWY i nigdy nie będzie zamrożony. Słowa dochodzą, słowa odchodzą. Zajmijcie się prawdziwymi problemami, a nie wydumanymi na sraczu.
A dlaczego nie przemianujecie nazwy swojego kanału np na "czołgowe historie"? Przeciez i tak 80 % waszych materiałów jest o czołgach ..... wolał bym abyście sie skupili bardziej na przebiegu kampani czy doktrynach wojennych albo chociaz jeszcze na innych pojazdach niz tylko czołgi....
Mała prośba żeby, kolejne wydania były nieco głośniej. Pracując nieco w hałasie słabo słychać na słuchawkach.
@@kwestionariusz1
Na słuchawkach też słabo
To w takim razie sprawdzić głośnik (może być uszkodzony lub wadliwy) albo kupić lepszy sprzęt audio (za kilkadziesiąt złotych ciężko kupić dobry sprzęt).
Lol wszystko jest Ok z dźwiękiem umyj uszy 😂
Matko , ile to Januszy i Wujków Dobra Rada. Plus chamów to już nie wspomnę. Z dźwiękiem rzeczywiście może być coś nie tak. Jak np słucham audiobooka , mam słuchawki i kosze trawę (wiosną, latem) to jest ok. Z tym podcastem już nie. Ale mi to nie przeszkadza , słucham kiedy indziej.
@@kedlop20 największym Januszem nie rozumiejącym żartu to jesteś ty i nie oceniaj innych
Jesteście niesamowici. Uwielbiam was słychać, w zasadzie odkąd znalazłem wasz kanał, słucham was przez 80% czasu ( słucham różnych audycji w czasie pracy na słuchawkach). Aż z przerażeniem myślę o chwili kiedy okaże się, że wysłuchałem wszystko co opublikowaliscie. Bardzo ciekawe w formie, treści jak i samych osobach prowadzących. Brawo
Powiem tak - Wasz podcast to jeden z najlepszych kanałów historycznych, jakie zwróciły moją uwagę na przestrzeni lat. Niedługo sam stanę się specjalistą od związków taktycznych :-)))
Panowie aż się prosi o odcinek o Panzer 3 i 4. Z Waszych podcastów wynika ze to były te maszyny które były szkieletami panzerwaffe - 3 w pierwszej części IIWS i 4 w drugiej części IIWS. Opowiedzcie proszę Wasze spojrzenie na te dwa czołgi w strukturze broni pancernej Wermachtu.
Fajnie się dzionek zaczął. Jesteście wspaniali!
Elegancko, człowiek wraca z pracy i taki odcinek na niego czeka. 😊 Dzięki panowie!
@@Mich_CK no to w sam raz do przerwy śniadaniowej :)
Również, idealne do spanka
Super odcinek. Dużo wyjaśnił w kwestii DPanz. Super byłoby usłyszeć teraz o SSmanskich dywizjach lub kawalerii z okresu II wojny 🤔
Wbiłem tylko dać lajka, słucham na telefonie. Dzięki za dobrą robotę!
Znakomity podcast 👍, prosimy o więcej.
Świetny materiał 👏. Dzięki 👍
Uwielbiam. Cudowny podcast.
Super 😊 dla zasięgu
Pudełka z klockami. "Kampfgruppe" w zależności od potrzeb - nowatorskie, tak walczy dziś US Army. Próbowali (Amerykanie) w czasie II ws. Amerykańskie DPanc. tzw.lekkie i ich dowództwa brygad (Combat Command) w teorii miały być komponowane w zależności od zadania, ale zwykle kończyło się to stałym przydziałem do każdego CC po batalionie czołgów, piechoty i artylerii.
Mała uwaga. W pułkach artylerii nie było szerszeni (Hornisse) tylko trzmiele (Hummel)
Fantastyczny materiał ❤
Będzie słuchane 😁
Jak zwykle rewelacyjny materiał
Kolejny bardzo dobry odcinek. Słucham wszystkich. Może następny, w podobnym układzie, o dywizjach piechoty?
Lubię takie podcasty , świetny materiał
Mój pracodawca z całą pewnością się ucieszy ze spadku wydajności
Jest 👌komentarz dla zasięgu 👏
Odcinek o Zimmericie byłby dla mnie ciekawy o jego skuteczności i zasadności stosowania.
Kolejny świetny materiał! ❤️
Dziekuje
No i elegancko 😀
Panowie można by na następujące tematy- worek kurlandzki ,państwa nadbałtyckie w Barbarossie 1941, Węgry 1945, Jugosławia 1941-45 ,Włochy i republika Salo,Przedmoscie rumunskie 1939
Na kanale beczka prochu masz Kurlandię chłopaki robią dobra robote 🙂
TIK History - najlepsze o Kurlandii co można znaleść
👍 super materiał
Myślę, że fajnym pomysłem byłoby porównanie organizacyjne takich formacji z obu stron czyli aliantów i Niemców
Odcinek jak zawsze super! Idąc za ciosem może warto omówić temat przejścia korpusu pancernego Guderiana przez Luksemburg/Ardeny w maju 1940r.? Panuje taki pogląd iż: 'Francuzi głupi stwierdzili, że przejść się nie da, a Niemcy wzięli i po prostu przeszli'. To jak to było? Dlaczego (i czy rzeczywiście) Francuzi stwierdzili, że czołgi tam nie przejdą i kierunek obrony zaniedbali? jak Guderianowi udało się to jednak zrobić?
Wydaje mi się, że Francuzi uznali przejazd przez wąskie drogi Arden wśród lasów za kompletnie nieopłacalny i bezsensowny ponieważ taki zakorkowany pochód Niemieckich kolumn mógłby zostać nawet zastopowany na jakiś czas przez drzewo, które spadnie na drogę, nie mówiąc już o użyciu sił zbrojnych. Francuzi wiedzieli o ruchu wojsk w Ardenach w wyniku zwiadu, ale zignorowali to zagrożenie myśląc, że nie jest to główny kierunek ataku.
Głównym mitem jest mit o tym że francuzi nie spróbowali walki manewrowej i że nie spodziewali się ataku przez Belgię i to jest mit. Ale to o czym mówisz to nie jest mit. Na tamte czasy rozsądnie było uznać że ardeny są nieprzejezdne bo faktycznie były duże powody do takiego poglądu ALE jest jeszcze jeden bardzo ważny fakt o którym nie wspomniałeś. Francuzi uzyskali dostęp za sprawą belgijskiego wywiadu i katastrofy samolotu niemieckiego który się rozbił plan C ataku na Francję w którym główny kierunek ataku prowadzony miał być przez środkową Belgię a w ardenach tylko atak pomocniczy wręcz dywersyjny. Ostatecznie Niemcy zmienili plan C na plan D w którym to atak przez środkową Belgię był atakiem pomocniczym a atak przez Ardeny głównym a zmienili bo dowiedzieli się o tym że francuzi znają plan C.
@@patrixon5095 Ja ogólnie się z Panami zgadzam, i z Pana wypowiedzią szczególnie, ale wymaga ona uzupełnienia. Przedstawia Pan Nam tutaj tzw. incydent w Mechelen ze stycznia 1940 roku, który miał wpływ na zmianę planów OKW, w kwestii ataku na Francję. Dopiero po tym incydencie dopuszczono do Führera Ericha von Mansteina (wcześniej blokował jego pomysł Halder), który przedstawił koncepcję cięcia sierpem i przebojowy atak przez Ardeny dywizji pancernych. Dywizji, które nota bene znacznie rozbudowano i od kampanii polskiej wszystkie lekkie zamieniono na pancerne zwiększając potencjał do uderzenia. Należy wspomnieć, że duże znaczenie na kształt kampanii miała neutralność Belgi, która dla Aliantów była kluczową, dlatego że dopiero po niemieckim ataku można było wejść na jej terytorium i tak też zrobiono. Paradoksalnie, gdyby Francuzi siedzili za linią Maginota, to minięcie ich pozycji nie byłoby tak łatwe, jak w rzeczywistości. Zgadzam się również z faktem, że Francuzi mieli czym na atak odpowiedzieć i ich dywizje pancerne były dobrze zbilansowane, ale Niemcy świetnie podbili stawkę, bo w Grupie Pancernej Kleista w Ardenach zgromadzili 3 korpusy zmechanizowane i było to kluczowe posunięcie dla powodzenia Fall Gelb. A działania XIX Korpusu gen. Guderiana tylko potwierdzają, że gdyby nie jego przebojowość to nie udało by się sforsować Mozy i dokonać przełamania pod Sedanem. Same Ardeny były bardzo ciężkie do prowadzenia działań w rejonie Schnee Eiffel (tam w rzeczywistości wytworzył się ogromny zator), jednakże rachityczna Armee de l'air nic z tym nie zrobiła i to się zemściło. Jednakże Ardeny w obszarze południowo wschodniej Belgii są pokryte lasami świerkowymi i polanami, a nie są aż tak górzyste jak we wspomnianym wyżej rejonie Eiffel.
@@mateuszpaszenda3202 Zgadzam się z tymi faktami. Nie rozwijałem tematu gdyż to są komentarze pod filmem na YT i wolałem uprościć moją wypowiedź żeby nie pisać niepotrzebnego referatu. Oczywiście jestem zaznajomiony z przebiegiem Fall Gelb.
Coś w tym stylu. Oficer niemiecki usiłował spalić plany po ładowaniu przymusowym ale nie był wstanie powiedzieć jak dużo sploneło. Wiedział za na pewno nie wszystko
Cenne informacje nt. podziału wojsk (etatu!)
Megalomania niemiecka - 30 dywizji pancernych. US Army sformowała chyba tylko 16 (no nie licząc kupy samodzielnych batalionów).
@@jisaburoozawa663 Sformowano 16 dywizji pancernych.
@@jisaburoozawa663 Ok. Nieporozumienie. Z tymi niemieckimi dywizjami to rzeczywiście gdzieś ok. 40 nie licząc SS. Lecz prawdę mówiąc te różne "Feldhernhalle" czy inne twory to już jakieś popierdółki a nie dywizje. Poza tym nie wszystkie istniały jednocześnie np. DKempf później zalążek 10 Dywizji. Pozdro.
Taki pomysł ode mnie może jakiś film o działaniach sojuszników III Rzeszy podczas II WŚ? Chętnie obejrzał bym coś o Węgrzech albo Rumunii i ich zaangażowaniu na froncie wschodnim.
Jak zwykle odsluchane na Spotify a tutaj wpadam dla łapki i komentarza żeby zasięgi zwiększyć. Dziękuję za świetną robotę. Czy jest szansa na omówienie Market Garden ??
Dzień dobry. 🙂
Czy jest możliwość aby nagrać podcast o wycofaniu wojsk III Rzeszy z Warszawy??
Słucham , uwielbiam 😊
Oczywiście na miniaturce Panzer 3 ,ukochany czołg Pana Norberta😁
Oj nie wiem czy jednak nie Sherman jest ulubionym.
Koń pociągowy Wehrmachtu :)
Opracujecie może historię bitwy pod Korsuniem ?
Moglibyście nawet nagrać film o bardzo ciekawych i tajemniczych "podwodnych lotniskowcach" Japońskich - o konstrukcji albo koncepcji użycia tego typu jednostek
… z 3 wodnosamolotami - bezsensowna koncepcja
@@arekofpoland8735 też zastanawiałem się nad tym czy nie jest to zbyt mało by efektywnie zadziałać i zaszkodzić ale efekt zaskoczenia przy nagłym wynurzeniu przynajmniej kilku okrętów i wypuszczeniu tych samolotów na Amerykańskie duże portowe miasta portowe przy uzbrojeniu je w broń biologiczną lub chemiczną (takie były plany) to nie wydaje się to już tak bezsensowne
@@karolgrzybielec4820 atak z bronia B lub C spotkalby sie z odpowiedzia ... teraz porownaj to do nalotow na Japonie i co by z niej zostalo ...
@@arekofpoland8735 oczywiście zgadzam z tym, konsekwencje byłyby katastrofalne jednak pamiętaj Japonia jak każde inne państwo z syndromem oblężonej twierdzy nie raz mogłyby podjąć się takiej "deski ratunku" wracając do meritum mówiłem o przykładowym temacie na odcinek a nie o dywagowaniu czy się by udało czy nie udało się jej użyć, przy okazji istniały lepsze zastosowania dla użycia tych okrętów jak atak na Kanał Panamski ale tak jak mówiłem bez dywagacji bo utoniemy w wymianie zdań i uprzejmości
@@karolgrzybielec4820 syndromem oblężonej twierdzy .... no coz i narazic zycie Cesarza ... nie w tej kulturze i nie w tamtym czasie.
Super
Pięknie dzieki za kolejny odcinek ❤
Pozdrawiam 🎉
Pozdrawiam 😊
Takie uderzenie pod Budziszynem niby kilka dywizji pancernych a sila 250 czolgow czyli tych kilka dyw mialo sile jednej silnej dywizji .....
Pamięta ktoś tytuł filmu, w którym śpiewano Panzerlied (była tam dość słynna scena, gdyż grał tam aktor, który nie szprechał po niemiecku)?
"Ob's stürmt oder schneit,
Ob die Sonne uns lacht,
Der Tag glühend heiß Oder eiskalt die Nacht.
Bestaubt sind die Gesichter,
Doch froh ist unser Sinn,
Ja, unser Sinn
Es braust unser Panzer Im Sturmwind dahin."
"Battle of the Bulge" / "Bitwa o Ardeny"
@@rollingiron3834 Dziękuję
Bestaubt sind die Gesichter to tytuł serii filmów stworzonych przez grupę rekonstrukcyjną. Bardzo dobrze wykonana.
Bitwa o Ardeny a aktor to Robert Shaw.
@@piotrjurek833 Dzięki
Ciekawe Fakty Pozdrawiam Autora 🙂🙂
Czyli niemiecka dywizja pancerna była jak pudełko czekoladek...
Panowie proszę zróbcie materiał dotyczący bitwy nad bzura 1939,pozdrawiam
Mam prośbę czy mogli by Panowie opowiedzieć ,przedstawić ile Polaków walczyło po niemieckimi sztandarami a ile na tz.zachodzie ..
Może trochę danych jeszcze o Rosji .
Broń Pancerna - dr Bączyk w swoim żywiole 😀
Ciekawe :)
I doszło do tego w Ardenach w 1944 walczyły takie improwizowane formacje jak 116. DPanc czy szkoleniowa Panzerlehr razem z Volksgrenadierami
Supet
Piechota i czołgi w balansie tylko arty do nerfa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mój father służył 19 Pancer - Devision a po Kursku został grenadierem
Immunitet
😊😊
😊
😊
😊
To ciekawe ile masz lat 😂
dziękujemy folksdojczu za podzielenie się historią
@@PartyPooper4497a skąd wiesz że jest Niemcem? Może rodzina z dziada pradziada polska? Wiesz kim byli Twoi przodkowie?
Ile paliwa potrzebowała dywizja ,czołgi miały silniki benzynowe i ogromne spalanie 500L NA 100KM
Spalanie zależne od maszyny.
Bo 500/100 mógł osiągnąć co najwyżej Tiger B i pochodne.
Panzer III czy IV miały o wiele mniejsze zapotrzebowanie.
Dywizja pancerna potrzebowała dużo paliwa …😁
Może film o tym czy możliwy był sojusz z III Rzeszą, i ewentualna wygrana ze związkiem sowieckimi ? Bez wojny z aliantami zachodnimi
Taki sojusz nie był możliwy
Było już o tym
Był możliwy. Wygrana z Sowietami byłaby pod dużym znakiem zapytania. Pytanie powinno brzmieć inaczej. Czy sojusz z Niemcami zaoszczedziłby ofiar wśród ludności polskiej oraz wśrod polskich żydów
Nagrywacie Panowie świetny podcast, ale za każdym razem kiedy słyszę "włanczają" lub "dołanczają" moje uszy krwawią.
Czapiasz się, to nie lekcja j polskiego
@@forestboy1817 Może się czepia, ale uszy naprawdę bolą.
Ale dlaczego cały czas brakowało piechoty skoro Wermacht coraz mocniej się rozrastał, sprzęt wiadomo - przemysł nie wyrabiał, ale liczebnie Wermacht był coraz większy
We wspomnieniach Mansteina można wyczytać, że szwankował system uzupełnień, jak również dywizje zużywały się na wschodzie i zamiast zostać wycofane celem regeneracji w pewnym momencie to zużywano je do zera, a na ich miejsce przybywała nowa jednostka. Tracono czas i zasoby. Nie bez znaczenia jest też de facto podkradanie zasobów wehrmachtowi przez waffelków z ss.
Konstrukcja wstępu zmusza mnie do przesuwania strzałką w prawo zanim jeszcze rozpocznę seans.
Wydaje mi się, że nie ma sensu wstawiania kilku urywków audio, które i tak w ciągu kilku kwadransów usłyszę (tym bardziej, że nic tak nie irytuje jak człowiek, który ciągle się powtarza).
Włączam nagranie aby je odsłuchać w całości a nie po to aby pobrać próbkę, której odbiór wpłynie na moje dalsze decyzje.
Reklamę i prośbę o wsparcie warto umieścić w środku, z pewnością mniej osób je wtedy przewinie.
Nie będę osamotniony w stwierdzeniu, iż słuchacze uczą się o ile sekund należy przewinąć materiał na poszczególnych kanałach RUclips aby nie marnotrawić czasu na elementy, które nas nie interesują.
Tu nie chodzi o słuchaczy takich jak ty którzy są już "stałymi" odbiorcami a tych nowych którzy wpadną skuszeni przez propozycje YT itp. Taka prezentacja jest niezbędna a dla ciebie to naprawdę tak wielka sprawa żeby sobie kliknąć raz +15sekund ??
@@MrQuashu pytanie jakie powinieneś sobie zadać brzmi - kim jest patron i co sprawia, że decyduje się oddać część swego uposażenia twórcy materiału?
@@sebastianjarczak Raczej zastanawiam (prowokując do małej dyskusji) jak można skutecznie i ze smakiem zachęcić ludzi do większej aktywności i wsparcia finansowego w serwisie, w którym powszechne staje się upraszanie...
@@pol-bid_pl8561 Można na YT włączyć wsparcie kanału i stworzyć progi wejścia, które będą miały jakieś gratyfikacje.
@@HuiLongZhan Pytanie czy warto o nich wspominać dwukrotnie w 10 minutowym materiale. Przycisk "Wesprzyj" jest widoczny.
👍
Proszę trochę głośniej bo rzeczywiście słabo słychać gdy się np.oddala trochę od telefonu.
Zdaje sie ze staropolska sztukawalki (no powiedzmy XVI I XVIIw) dazyla do tego samego - dazenie do walnej bitwy i pobicie przeciwnika w niej, a nie fortece, magazyny, manewry i konrtmanewry jak w zachodniej Europie ?
Z manewrów raczej nikt nie rezygnował. Nawet jeśli dążyło się do zwarcia w jednym miejscu.
A czy jajka są lepsze na miękko czy twardo bo sie nie dowiedziałem ?
Komentarz taktyczny
Najgorszy był etat 1944-45. Pancerny kułak
Wie ktoś czym były tak zwane Czarne Dywizje w Armi Czerwonej?
dywizje formowane z ludzi swiezo zwolnionych z syberii i ubranych jeszcze w czarne stroje wiezienne, stad nazwa
@@palcempotablicy A także partyzantów którzy działali wcześniej na terenach odbijanych przez Armię Czerwoną
Dobry odcinek, ale te 56 minut można spokojnie zmieścić w 20. Tylko bez powtarzania w kółko że nie było dwóch taki samych dywizji pancernych. Potrafiły one znacznie różnić się między sobą. W zależności z kim współpracowały i o jakim okresie mówimy. Bo te informacje powtórzyliście chyba po dziesięć razy we wszystkich możliwych konfiguracjach.
A ja mam wrażenie że dobrze robią. Szczególnie że takie powtarzanie zapadnie dość mocno w pamięć, o co tak na prawdę chodzi.
Dobry odcinek panowie ale jest stanowczo za cicho
@user-wb3qk7yg6k brodzik intelektualno społeczny się odezwał.
Jaki problem samemu zwiększyć poziom dźwięku ??
Jest GiT. A jak ktoś w hałasie robi to niech uważa i się skupi bo kończyny pourywa
.
O
1
Czy autorzy tych rewelacyjnych wykładów znają takie polskie słowa jak równowaga, równoważyć? Niedouczeni tłumacze anglojęzycznych programów popularnonaukowych mający problemy z polskim słownictwem zostawiają np takie angielskie balance, bo pojęcia nie mają, że jest od setek lat odpowiednie polskie słowo. Proszę.. Nie idźcie drogą tych nieoczytanych nieuków
Witam, chciałem zauważyć iż istnieje polskie słowo "balans" ma ono definicję w słowniku polskim. Nawet w tłumaczach angielsko-polskich słowo "balance" tłumaczy się "równowaga" ; "balans". Także raczej nie ma nic złego w używaniu słowa "balans" gdyż jest to tak samo polskie słowo jak każde inne. Dodatkowo gdyby nawet było to słowo zapożyczone z innego języka to co to zmienia? Wydaję mi się, że nic. W żaden sposób nie wpływa na przekazywane informacje oraz na treść materiału.
A abstrahując od tego, że słowo "balans" jest ugruntowane w języku polskim, to niech się wszyscy puryści językowi nauczą raz na zawsze, że język jest ŻYWY i nigdy nie będzie zamrożony. Słowa dochodzą, słowa odchodzą. Zajmijcie się prawdziwymi problemami, a nie wydumanymi na sraczu.
A dlaczego nie przemianujecie nazwy swojego kanału np na "czołgowe historie"? Przeciez i tak 80 % waszych materiałów jest o czołgach ..... wolał bym abyście sie skupili bardziej na przebiegu kampani czy doktrynach wojennych albo chociaz jeszcze na innych pojazdach niz tylko czołgi....
Rozczeniowość ludzi bywa zadziwiająca.
Nie gadaj za długo. ..po prostu koordynacja. K..wa mać. Pozdrawiam z Ukrainy
Wypierdalaj
👍
👍