Wymiana oleju po 9000 km. Opel Zafira C. Fabryczna instalacja LPG. GM dexos 1, gen 2 #76

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 окт 2024
  • Grafika z miniaturki - obraz autorstwa drobotdean na freepik.
    Podoba Ci się pomysł eksperymentowania na YT? -❗ Zostań Patronem kanału!
    patronite.pl/R2D
    Odcinek z serii wyniki eksperymentu w oparciu o konkretny olej, konkretny samochód/silnik, konkretny sposób eksploatacji. Laboratoryjnie sprawdzana jest lepkość kinematyczna (lepkościomierz wykorzystywany do badań to Stabinger SVM 3001). Graniczna wartość ustalana jest na poziomie +/- 15%. Jeśli olej silnikowy w wyniku eksploatacji zmieni lepkość powyżej tej wartości, to należy uznać, że wymiana oleju była realizowana zbyt późno. W przeciwnym razie można rozważać wydłużanie czasu eksploatacji - w tym przypadku niezbędne są dodatkowe badania laboratoryjne (TBN, TAN, pierwiastki zużyciowe itd.). W odcinku pojawia się również rejestracja widma oleju w podczerwieni (spektrometr Nickolet IS10). Sprawdzane są: degradacje dodatków, antyutleniacza, poziomy oksydacji, nitrooksydacji, sulfonowania, zawartośći niespalonego paliwa itd.
    Zaprezentowane w filmie zdjęcia samochodu przestawiają ten samochód który w rzeczywistości występował w badaniach. Również nagrania z laboratorium odzwierciedlają zakres zrealizowanych analiz.
    Jeśli chcesz aby to Twój olej został poddany weryfikacji zapraszam do kontaktu - ❗❗research2drivers@gmail.com ❗❗
    Główna problematyka poruszana w trakcie realizacji tej serii odcinków koncentruje się wokół tego pytania -
    Jak zachowują się konkretne oleje w warunkach rzeczywistej eksploatacji (uwzględniając zróżnicowane warunki użytkowania). Cel jaki mi przyświeca - uzyskanie odpowiedzi na pytanie jaki jest optymalny czas eksploatacji oleju.
    #olejesilnikowe, #serwis olejowy, #wymianaoleju , #eksperyment , #eksperymenty , #ochronaśrodowiska, #optymalizacja , #viscosity , #eksploatacja, #najlepszyolej, #stabinger, #badaniadlakierowców, #research to drivers, #piotrtester, #m4garage, #miłośnicy4kółek, #profChris, #profesorChris, #motodoradca, #zacharoff, #r2d, #warsztatowehistorie, #opel #zafira #gm
    Więcej o moich osiągnięciach naukowych (eksperymentach naukowych) m.in. tutaj:
    scholar.google...

Комментарии • 26

  • @jarosawsnopczynski
    @jarosawsnopczynski Год назад +9

    Witam wszystkich.
    Jestem właścicelem tej Zafiry. Z elektronicznej książki serwisowej wyczytałem że faktycznie padło w tym samochodzie turbo chociaż niektóre wpisy są dosyć enigmatyczne. Ogólnie olej był wymieniany co około 30k km w DE. Częściej wymieniane były świece i filtr LPG niż olej. Po zakupie nie robiłem żadnej płukanki a jedynie wymieniłem olej. Dopiero przy tej wymianie oleju wlałem płukankę Forte i zrobiłem na niej jakieś 5km. Próbka zużytego oleju została pobrana przed dodaniem płukanki. Potwierdzam że Ceratec wytrąca się z oleju. Zauważylem to na starym oleju zanim go wysłałem. Po około 2tyg stania widać było na dnie szary osad który słabo się rozpuszczał. Trzeba było dosyć intensywnie mieszać żeby olej ponownie stał się jednorodny. Obstawiam że część Cerateca nadal zalega na dnie miski już po wymianie oleju.

    • @bartodziejoracz
      @bartodziejoracz Год назад

      Czy to silnik z bezp. wtryskiem?

    • @jarosawsnopczynski
      @jarosawsnopczynski Год назад

      @@bartodziejoracz Zafira C / Astra J w wersji 1.4 mają pośredni wtrysk. Wersja 1.6 chyba ma wtrysk bezpośredni. Astra K dostała już bezpośredni wtrysk.

    • @nismo_vxr
      @nismo_vxr Год назад

      @@jarosawsnopczynski Tez używałem Cerateca, dopóki nie przyszło mi zrzucenie miski olejowej i zobaczyłem ze praktycznie większość środka osadziło się na dnie miski. Od tej pory nie używam go

  • @marekt5723
    @marekt5723 Год назад +10

    nieźle zakombinowali z tymi olejami GM. Kiedyś była norma Dexos1, potem weszła Dexos2, a tak około lat 2016-2017, jak pojawiła się na rynku Astra K i nowe silniki 1.4 z bezpośrednim wtryskiem, to okazało się że mają problem ze zjawiskiem LSPI. Wtedy szybko opracowano olej Dexos1 gen. 2, który miał zmniejszać ryzyko tego zjawiska. I do nowszych silników Opla z bezpośrednim wtryskiem musi być ten olej. Tutaj do tej Zafiry i starego 1.4 na pośrednim wtrysku pewnie wystarczyłby zupełnie Dexos2. Tak czy inaczej, jak macie te nowsze silniki to pilnujcie co wam leją. W ASO to akurat raczej wleją to co trzeba, ale jak ostatnio pojechałem ze swoją Astrą K na wymianę oleju do niezależnego warsztatu, to najpierw myśleli że to ja się nie znam, że im mówię że mają wlać Dexos1 gen.2 bo to co innego niż Dexos2. "Panie, co to za różnica". Dopiero jak panu na jego komputerze pokazałem w sklepie internetowym że to są jednak inne oleje o innych normach to uwierzył i zamówił taki jak trzeba. Do tego niedawno weszła norma Dexos1 gen. 3, która jest kompatybilna z Dexos1 gen.2 i można go lać zamiast gen.2 ale nie zamiast Dexos2. Oczywiście nie trzeba kupować olejów produkcji GM (zresztą je i tak produkuje Total). Wielu producentów (np. Motul czy LM) też ma ofercie oleje spełniające normy Dexos.

    • @leonoswiecimka237
      @leonoswiecimka237 Год назад +1

      Ja zalewam do takiej astry J,1 4 turbo olej 5W40,wcześniej jeździł na 5W30 GM,jak zlewałem tą "wodę"(5w30) dosłownie ciekł ten olej jak woda,rozgrzany silnik oczywiście Ja chcę żeby olej chronił mi silnik nie planetę

  • @siemiol89
    @siemiol89 Год назад +5

    Rewelacja naprawdę!!!
    Jeden z nielicznych, downsizingowych silników, które nie sprawiaja wlascicielowi niespodzianek z rozrzadem czy nadmiernym zurzyciem oleju.
    Jak dbasz tak masz chlopie! 😊😊😊

  • @bogdangmerek3246
    @bogdangmerek3246 5 месяцев назад +1

    Mam ten sam silnik B14NET z LPG i używam Orlen DEX 5w30, zamiast jak wcześniej ASO zalewało GM 5w30 dexos 1 gen2, od 3 wymian co 8tys silnik pracuje wzorowo.

  • @Kapitan-u9g
    @Kapitan-u9g Год назад +1

    Fajny odcinek pozdrawiam

  • @english-is-fun
    @english-is-fun Год назад +7

    Czyli Opel zabrania A5, a Honda, Mazda itd nie ma z tym problemu, wręcz wskazany jak w przypadku Mazdy. Dobre.

    • @nismo_vxr
      @nismo_vxr Год назад +1

      A5 nie jest wskazany tylko do silników z bezpośrednim wtryskiem ze wzgledu na LSPI. Silnik a14net/b14net (czyli taki jaki jest w tej zafirze) nie ma problemu z tym zjawiskiem i norma dexos1 gen2 jest tu zbędna, ale mozna taki olej stosowac w tych silnikach

  • @karolzabielski
    @karolzabielski Год назад +5

    Co jest?! Nikt oleju nie zmienia co 30kkm? Same 8- 15kkm
    Dobrze. Tak trzymać

    • @pompek80
      @pompek80 Год назад +6

      Widzowie tego kanału to chyba osoby zainteresowane kwestiami oleju. Autor kanału mógłbym pomyśleć o współpracy z jakimś warsztatem samochodowym. Wtedy wpadłoby trochę ciekawych próbek.

    • @adamciesielski9768
      @adamciesielski9768 Год назад +5

      @@pompek80 dokładnie. ale jeszcze więcej w aso. wymiana co 30k km to domena nowych aut, na gwarancji, serwisowanych w aso. do naszego aso w łodzi 80-90% pojazdów ma olej zmieniany co 30k.

    • @pompek80
      @pompek80 Год назад +6

      @@adamciesielski9768 ASO jakby się zgodziło to by sobie strzeliło w kolano, małe szanse

    • @jarosawsnopczynski
      @jarosawsnopczynski Год назад +8

      Ci co wymieniają olej co 30k km nie subskrybują tego kanału 😂 a reszta jest świadoma swojej decyzji i mamy tego efekty wymiany oleju co max 15k km.

  • @berni_saska
    @berni_saska Год назад +4

    Ten olej GM to nic innego jak Total Quartz 9000 Future FGC 5W-30. Lepkość w 100 to 11. Więc niemal idealnie się pokrywa z badaniem.

  • @giro1zm
    @giro1zm Год назад

    270 tys Mazda 6 z 2007 roku sprzęgło i tubo od nowości. Zadnych problemów. Zawieszenie robione przy 260 tys

  • @adamciesielski9768
    @adamciesielski9768 Год назад +4

    ciekawi mnie ten ceratec czy inni archoil. tak zachwalany, lobbowany przez wielu "youtuberów" a tu okazuje się, że jednak ma wady, jak np obnizenie lepkości oleju czy wytrącenia/osady..

  • @mateuszxyz5909
    @mateuszxyz5909 Год назад

    Hej motomaniacy, mam prośbę a raczej skierowaną do właściciela kanału @R2D posiadam Samochód Chevrolet Cruze Sedan z 2012 r. silnik benzynowy Ecotec 1.6 + instalacja LPG (przebieg 130 tyś. Km) . Mam odwieczny dylemat. czy do tego mojego motoru powinienem wlewać GM Dexos 2 gen 1. czy Dexos 1 Gen 2 ( aktualnie leję ten drugi do nowszych jednostek benzynowych (od 4 lat) ale nie wiem czy nie szkodzę dla silnika choć wszystko działa dobrze) - tylko nie jestem do końca pewny czy jest to właściwym wyborem. Jeśli potrzebna jest jakaś informacja odnośnie mojego silnika dajcie znać. ( Samochód oczywiście używam tylko na LPG).

    • @bogdangmerek3246
      @bogdangmerek3246 4 месяца назад

      Pomylileś normy oleju GM, starsza do diesli i benzyny to dexos 2, nowsza do turbo benzyn zmnijszajaca zjawisko LSPI to dexos 1 gen2 lub gen3.

  • @micglanc6779
    @micglanc6779 Год назад

    Jak na chłopski rozum przyswoić indeks lepkości a wskaźnik lepkości?

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Год назад

      Zapraszam do odcinka #36. Tam tłumaczyłem to na prostym przykładzie :) BTW wskaźnik i indeks to to samo. Z ang viscosity index, a po polsku wskaźnik lepkości.

    • @micglanc6779
      @micglanc6779 Год назад +1

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow wlasnie już obejrzałem chwilę po napisaniu komentarza. Fajną robotę robisz :) mam diesla z gazem, i sam jestem ciekaw jak to wyjdzie w badaniu ;) kiedyś się odezwę