Czym GROZI hamowanie silnikiem !!!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 янв 2025

Комментарии • 3,6 тыс.

  • @perfectstrenger1
    @perfectstrenger1 3 года назад +71

    Wracałem z Tatr, nie hamowałem silnikiem, tylko samymi hamulcami i zagotował się płyn hamulcowy! Efekt - zero hamowania. Wniosek - można się zabić. Po 20 minutach wszystko wróciło do normy. Od tamtej pory w górach ZAWSZE hamuję silnikiem, a w razie potrzeby wspomagam hamulcami. Pozdrawiam wszystkich wątpiących w celowość hamowania silnikiem, szczególnie w górach :D

    • @martini604
      @martini604 3 месяца назад +4

      Jechałem latem przez Apeniny i musiałem się zatrzymać, bo zagotowałem hamulce. Dopiero jak przyjrzałem się jak Włosi zjeżdżają z gór załapałem, że należy hamować silnikiem.

  • @esbe7017
    @esbe7017 3 года назад +1601

    Jeszcze jedna ważna rzecz - hamując biegami i redukując je adekwatnie do prędkości pojazdu, masz możliwość natychmiastowego przyspieszenia i odjechania, gdy będzie taka potrzeba, np. gdy zauważysz, że auto za Tobą nie hamuje. Gdy zwalniasz hamulcem, pozostając na wysokim biegu, mając wciśnięte sprzęgło, puszczenie sprzęgła co najwyżej zdusi silnik, a nie pozwoli Ci uciec od np. TIRa walącego Cię w tył!

    • @voytecw
      @voytecw 3 года назад +138

      @eS Be Od 20 lat jeżdżę hamując silnikiem (zwłaszcza w górach) - bo to eko (nomiczne/logiczne), bezpieczniejsze (poślizg) i po prostu wydaje się jedynie słuszne, ale na to, co napisałeś to nie wpadłem. Zgadzam się, pełna racja z tą możliwością odjechania - dzięki.

    • @pokordnb8006
      @pokordnb8006 3 года назад +9

      Lepiej bym tego nie ujął! Zajebistość

    • @dager5698
      @dager5698 3 года назад +21

      O dodatkowo przy zwiększeniu pr dkosci obrotowej silnika także zwiększa się ciśnienie oleju więc smarowanie jest adekwatne do prędkości obrotowej.

    • @jarosawkowalski7483
      @jarosawkowalski7483 3 года назад +19

      Tir to nie pojazd naucz się tego

    • @Imie_Nazwisko702
      @Imie_Nazwisko702 3 года назад +13

      jazda na odpowiednim biegu poprawia bezpieczeństwo w zakręcie - zwłaszcza kiedy jest ślisko. Oczywiście ten bieg też trzeba zmienić przed zakrętem, bo inaczej polecimy w rów :)

  • @supernowa1865
    @supernowa1865 3 года назад +19

    Dziękuje za docinek, ja mieszkam w górzystym terenie instruktor nauki jazdy mówił tak "jeśli masz wentylowane hamulce i chcesz je mięć długo , hamuj z górki biegiem/silnikiem nic złego się nie dzieje a pomagasz samochodowi by pracował jak najdłuzej" uczył mnie tego jak jak hamować i zachowania samochodu, po kliku razach złapałem o co mu chodzi ale nie rozumiałem po co taki zabieg robić, znajomi mówili popsujesz samochód "bo po to jest hamulec by hamować" (instruktor ze się tarcze nagrzewa i szybciej zużywają). Rozwiałeś moje wadpliwosci związane z hamowaniem biegiem

  • @piciu256
    @piciu256 3 года назад +2103

    Grozi oszczędnością paliwa, nie wypadnięciem z zakrętu w górach i ewentualnie wyrzuceniem korby bokiem, jeśli obroty wejdą za wysoko ;)

    • @azraeilto382
      @azraeilto382 3 года назад +81

      jesli ktos przy 50 postanowi na jedynke wrzucic to mozna wypasc

    • @nalesnik5319
      @nalesnik5319 3 года назад +68

      @@azraeilto382 jedynki nie wbijesz przy takiej prędkości, zresztą nawet jeśli to przy 50 nie będą to jakieś olbrzymie obroty.

    • @piciu256
      @piciu256 3 года назад +7

      @@nalesnik5319 zdziwiłbyś się ;) Jak ładnie zrównasz obroty to wbijesz i jedynkę, w sumie przy 50 nie próbowałem (odcinka w moim aucie na 1 biegu) ale przy 30 bez problemu wrzucałem, w sumie głównie z ciekawości bo zastosowania praktycznego nie ma żadnego, ale mimo wszystko. Można też wrzucić dwójkę w dieslu przy 80, moja benzyna do 90 ciągnie, ale diesle jak wiadomo mają mniejszy zakres obrotów ;)

    • @azraeilto382
      @azraeilto382 3 года назад +59

      @@piciu256 tylko nie wiem co na celu ma wrzucenie jedynki przy 50 kmh

    • @piciu256
      @piciu256 3 года назад +17

      @@azraeilto382 przeczytaj mój komentarz dokładnie, napisałem że sensu to nie ma.

  • @jakubkowalski2852
    @jakubkowalski2852 3 года назад +9

    Fajny materiał, prosty i łopatologicznie objaśniony.
    Hamuje silnikiem już od kilku lat-polecam szczególnie przy dieslach i polecam redukcję o 1bieg choć nie zawsze, czasami śmiało można o 2biegi.
    Faktyczny spadek spalania ok0. 7l przy dieslu jeżdżąc poza miasto i 1litr w mieście szczególnie tam gdzie są sekundniki przy sygnalizacji świetlnej.
    Oszczędność hamulców szczególnie na przedniej osi nawet nie znikome a wręcz zauważalne.
    Zauważmy, że przy jeździe automatem on sam również zbija biegi sobie po kolei więc jest to jic innego jak właśnie hamowanie silnikiem i co? I zawsze się mówiło że z automatem silnik dłużej pożyje... Cos w tym jest.
    Łysy fajny materiał i dobrze przekazana wiedza.
    Chętnie posłuchałbym czegoś o ecodrivingu a może też jakieś materiały, tabelki czy coś z osiąganych wyników niskiego spalania???
    Pozdrawiam

    • @WitoldWislocki
      @WitoldWislocki 6 месяцев назад

      Witam,ja zastanawiam się dlaczego tak dużo ludzi jeździ autami dieslami,gazowymi??,ja jestem zwolwnnikiem tylko silników spalinowych,wiele mądrych mechaników też mi to mówiło.Tak,jesli chodzi o diesla to:autobusy,traktor,wózki różnego przewozu np.węgiel,osobowe auto to ,,luksus,,i powinno jeździć na benzynie.Śmieją się niektórzy że auto diesel to,,rech,rech,recjocze jak żaba,mówią też o człowieku np.,,pracuje,myśli,zamulony jak diesel.Natomiast auto na gaz,to mówią,,jeździsz na bombie,,zakaz wjazdu na parking podziemny,to suche paliwo,niszczy z czasem i wypala wszystko.Droższy jest przegląd itp.A jeśli ktośwychodzi z ekonomi,to widocznie nie dorósł do auta,tylko niech ježdzi komunikacją miejską lub rowerem.

  • @filip9744
    @filip9744 3 года назад +5

    A se napiszę. A co kto mi zabroni.
    Dodam tylko, że :
    1. Stara zasada. Na którym biegu wyjechałeś na górę to na tym zjeżdżaj. Bo hamulce mogą nie zatrzymać auta.
    2. Kochasz rodzinę, to płynnie hamuj silnikiem. Dbasz o ich szyje.
    3. Łysy, ty jesteś Łysy i takim pozostań. 👍💪
    P.S.
    Kiedyś były hamulce górskie (nie chodzi mi o cierne, elektryczne). Teraz, nieśmiało, eksperymentalnie ,to wraca w osobowych. Taka moc drzemie w wydechu.

  • @oleyos
    @oleyos 3 года назад +649

    A propos bezpieczeństwa, to można by było wspomnieć, że zawsze warto delikatnie wcisnąć hamulec, żeby uświadomić tych z tyłu, że się hamuje :)

    • @Petrezen1982
      @Petrezen1982 3 года назад +141

      Dokładnie, raz tak lekko hamując w Sanoku kobita prawie na mnie wpadła a potem chciała mnie zabić światłami długimi. Ciekaw tylko byłem gdzie kierowała wzrok, że powolne wytracanie prędkości ją tak zaskoczyło, telefonik ? xD

    • @EdGein0
      @EdGein0 3 года назад +30

      Jakieś chyba dwa lata temu miałem taką sytuację, że jechałem autem i gość przede mną włączył na 3 sekundy awaryjne, aby uświadomić mnie, że będzie hamował. Z początku trochę się dziwiłem czemu akurat tak, ale po chwili pomyślałem, że w sumie nawet miało to sens, bo na awaryjne człowiek zawsze zwróci uwagę

    • @jakubdkl3376
      @jakubdkl3376 3 года назад +28

      Ja tam lubię jadąc w korku redukować z 2 na 1 i patrzeć w lusterko 🤪

    • @jarosawgron2432
      @jarosawgron2432 3 года назад +88

      @@EdGein0 Tak ludzie robią na autostradach. Jedziesz, przed sobą widzisz korek, hamujesz i równocześnie włączasz awaryjne. Jadący za tobą, zwykle z dużą prędkością, mają czas, by zahamować. Według mnie to dobra metoda na informowanie o niebezpieczeństwie.

    • @rajanguch6535
      @rajanguch6535 3 года назад +10

      @@jarosawgron2432 Ja tak zawsze robie na jakiś trasach nawet na zwykłej DK16 ale to juz przy naprawdę ostrym hamowaniu jak komuś się przypomni że skreca 5m przed skrętem

  • @dzik2kyt381
    @dzik2kyt381 3 года назад +478

    GROZI ZMNIEJSZENIEM ZYSKÓW DLA MICHA Z POWODU RZADSZYCH WYMIAN / NAPRAW UKŁADU HAMULCOWEGO

    • @szelest2011
      @szelest2011 3 года назад +2

      😂

    • @zenonzkrakowa403
      @zenonzkrakowa403 3 года назад +1

      XD

    • @MaciejK333
      @MaciejK333 3 года назад +16

      Zrekompensuje sobie wymianą sprzęgła haha

    • @konica-minolta-serwis
      @konica-minolta-serwis 3 года назад +10

      Wolę wymieniać jak należy dużo tańsze materiały typu: klocki niż sprzęgła, tulejki, panewki w przeciążanym za często silniku. ;-) (ten kanał przestał być obiektywny!)

    • @grzegorzmandziak4319
      @grzegorzmandziak4319 3 года назад +2

      @@konica-minolta-serwis jedyny mądry.

  • @mi_hau91
    @mi_hau91 3 года назад +40

    Totalnie nie znam się na motoryzacji, choć jestem zawodowym kierowcą od 10 lat. Zacząłem oglądać Twoje filmy i widzę, że warto zostać na dłużej i dokształcić się z humorem a nie samymi sztywnymi regułkami :D
    Pozdrawiam :)

  • @dereksynkopa1822
    @dereksynkopa1822 3 года назад +14

    Dobrze, że próbujesz wytłumaczyć ludziom, że hamowanie silnikiem jest nie tylko nieszkodliwe ale przede wszystkim pożyteczne. Zgadzam się z tym w 100%. Sam hamuję w ten sposób przed skrzyżowaniami i na trasie. Szczególne predyspozycje ma do takiego stylu jazdy silnik benzynowy, ale wysokoobrotowy diesel także. Jedna uwaga: trzeba nauczyć się to robić w sposób szybki i adekwatny do prędkości jazdy, aktualnego biegu i biegu, na który zamierzamy zredukować. I tu dochodzimy do meritum. Powinieneś wspomnieć o "przygazówce" czyli "międzygazie", dopiero takie połączenie daje najwięcej korzyści z hamowania biegami. To dość trudna sztuka, rodem z rajdów samochodowych, ale do opanowania, skoro nauczyłem tego moją córkę, a i żona zaczyna się przekonywać. W praktyce jadąc na 6-tym biegu w zależności od potrzeby, potrafię po wciśnięciu sprzęgła na moment podnieść obroty wysprzęglonego silnika, muśnięciem pedał gazu do tych, które są właściwe dla biegu 3-go przy tej samej prędkości. Po tym zabiegu, zdjęcie nogi ze sprzęgła odbywa się z niesamowitą kulturą, bez najmniejszego szarpnięcia, gdy chcemy wykonać hamowanie silnikiem w dalszym etapie jazdy. Potrafię tak zrobić przy 120km/h i na 3-cim biegu bardzo skutecznie wyhamować do 30-20km/h, aby w końcowym etapie takiego hamowania, użyć dopiero hamulca zasadniczego i zatrzymać się. W tym procesie kontroluję obrotomierz, pamiętając, że podanie paliwa nastąpi przy ok. 1300 obr/min. W dużej mierze posługuję się słuchem, rozpoznając dźwięk silnika w zależności od obrotów w dole i w górze pracy jednostki napędowej. Umiejętność redukcji biegów z przygazówką daje jeszcze inne korzyści, np przy wyprzedzaniu, a właściwie już w momencie zjazdu na prawy pas, kiedy kończymy manewr, ale prędkość jest na tyle duża, że zaczynamy zbliżać się do samochodu poprzedzającego. Utrzymywanie niskiego biegu np 4 lub nawet 3-ki w benzynie świetnie wyhamuje auto lub da natychmiastowy zryw do kolejnego manewru wyprzedzania w kolumnie pojazdów. Taka jazda nie zużywa silnika ponad jego konstrukcyjne zaprojektowanie. To jednak wymaga konsekwencji w uczeniu się tej techniki i dążeniu do doskonałości. Sprzęgło, o którym wspomniałeś będzie się oczywiście zużywało podczas hamowania silnikiem w znikomy sposób, jednak poduszki zawieszenia silnika podlegają pewnym obciążeniom w kierunku odwrotnym do tego, które występuje przy przyspieszaniu, co w efekcie końcowym zwiększa ich zakres pracy i zapewne skraca żywotność, a nawet może prowadzić do zerwania elementów gumowych. Jest to jednak skrajny przypadek. Generalnie można się tym nie martwić, mając na uwadze inne korzyści z hamowania silnikiem. Reasumując: hamujmy silnikiem, a najlepiej z jednoczesnym podnoszeniem obrotów czyli "przygazówką". Mam nadzieję, że się ze mną zgadzasz. Pozdrawiam i dziękuję za odczarowanie mitów na temat hamowania silnikiem.

    • @johngordon9140
      @johngordon9140 5 месяцев назад

      A wszystkie te problemy rozwiązuje automatyczna skrzynia biegów. Po prostu kiedy chcesz to hamujesz, a kiedy chcesz przyspieszasz. Masz 2 pedały - jeden do hamowania a drugi do przyspieszania. Ale ludzie widocznie lubią utrudniać sobie życie. Za mało że trzeba „nauczyć się” jak przyspieszać i machać wajchą, to jeszcze teraz w drugą stronę - okazuje się że rozłączyć napędu i użyć hamulca to hamowania tez nie wolno, trzeba „nauczyć się” jak zwalniać, czyli znów machać wajchą i tak samo jak się włączało coraz wyższy bieg żeby przyspieszyć to teraz włączać coraz niższy żeby zwolnić. Po co ma być łatwiej, jak może być trudniej. W USA np to rozumieją, w Wolsce dalej jeszcze nie .Może jeszcze sobie załóżcie kwadratowe koła.

    • @pawek.7709
      @pawek.7709 3 месяца назад +1

      @@johngordon9140 manualem tez siezajebiście jezdzi. Frajda zabawa relaks z tym mi sie kojarzy jazda autem.

    • @johngordon9140
      @johngordon9140 3 месяца назад

      @@pawek.7709 Czerpanie przyjemności z utrudniania sobie życia ma swoją nazwę, polecam poszukać :)

    • @mikoajn.k4934
      @mikoajn.k4934 Месяц назад +1

      @@johngordon9140 Czy biegi manualne nie dają większej kontroli nad pojazdem? W wyścigach chyba też mają skrzynie ręczne.

    • @patrykkendziur3824
      @patrykkendziur3824 Месяц назад

      ​@@mikoajn.k4934 dokładnie .
      Automat jest dla nieogarniających pojazdu mechanicznego, nie dla kierowców

  • @Mefisto92Mrowek
    @Mefisto92Mrowek 3 года назад +746

    Czytam tytuł i myślę "co?! Ja źle jeżdżę?!" Włączam wkur****, obejrzałem mówię, aaa dobrze mówi, dobry z niego człowiek 🤣

    • @milamedia491
      @milamedia491 3 года назад +8

      to samo haha

    • @zelkowy5731
      @zelkowy5731 3 года назад +1

      Nie tylko ty 🤣

    • @PannPrezeeS
      @PannPrezeeS 3 года назад +2

      to samo hahaha

    • @Razdwatrzybabajagapatrzy
      @Razdwatrzybabajagapatrzy 3 года назад +11

      Jemu chodzi o suby i oglądalność a nie o to by kogoś wkur.. ć

    • @milamedia491
      @milamedia491 3 года назад +4

      @@Razdwatrzybabajagapatrzy serio? Dzięki, że mnie i innych uświadomiłeś😁😅tak drogi Pawle, wiemy to.

  • @aleksanderp73
    @aleksanderp73 3 года назад +4

    Na początku lat 90-tych kończyłem szkołę zawodową samochodową, technologii uczył mnie stary profesor pamiętający jako dziecko nasz wspaniały samochód CWST1 jako całkiem świeże auto. Ów profesor tłumaczył wszystko łopatologicznie dokładnie to samo i w taki sam sposób jak Ty. Mądrego to na prawdę zawsze warto posłuchać.

  • @Ju5tin0
    @Ju5tin0 3 года назад +142

    11:01 "Kto błądzi, nie pyta" Łysy 2021 Made my day! Dzięki :D

    • @tetris905
      @tetris905 3 года назад +4

      no nie pyta bo zabłądził i nie ma kogo :P

    • @fly8256
      @fly8256 3 года назад +1

      Kto błądzi nie pyta bo uczy się na błędach :D

    • @АлинаЧерных-т8р
      @АлинаЧерных-т8р 3 года назад

      You will open your mouth at the level of your fly, as you are used to.

  • @MartinTraktorzysta
    @MartinTraktorzysta 3 года назад +952

    Łysy nagraj kiedy co to jest hamowanie klaksonem :D oglądając duzo filmów z kamerek to duzo osob tak hamuje ;p

    • @bartoszbaranowski604
      @bartoszbaranowski604 3 года назад +86

      Proste. Hamowanie poprzez wytworzenie fali wysokiego ciesniania, ktora odpycha samochod w przeciwna strone. Problem tylko taki, ze za slabe wyjce montowane sa w samochodach i nie wytworza wystarczajacego cisnienia.

    • @m1ch43ll5
      @m1ch43ll5 3 года назад +7

      Zdajesz sobie sprawę, że jak nie odczuwasz przeciążeń to wzrokowo ciężko ci się odnieść jak mocno auto hamuje, gdy abs działa? W zasadzie twój wzrok odbierze to 0/1. Chyba, że hamuje z wysokich prędkości to może uświadczysz efekt przejściowy...

    • @amonra4046
      @amonra4046 3 года назад +6

      Ja dodaję gazu klaksonem jak mi jakaś oferma wymusi. Mam już auto z 2019 roku a zaczynałem od Tico. Za rok czy dwa dom wybuduję a za 5 lat to ho ho. Ale podstawa to dobra kamerka no i klakson że się ostrzegło frajera.

    • @Need4Wheels94
      @Need4Wheels94 3 года назад +2

      @@m1ch43ll5 Bronisz w tym momencie dzbanów. Nie ma przeciążeń ale jest zawieszenie, które podczas hamowania się obniża a to już widać.

    • @FeueR7
      @FeueR7 3 года назад +4

      w gta można hamować strzałem - jak za szybko ciśniesz czołgiem wystarczy strzelić przed siebie i voila, to samo dotyczy przyspieszenia jak pociśniesz torpedę do tyłu

  • @kamilszymanski9898
    @kamilszymanski9898 3 года назад +4

    Dobry poradnik, może komuś uświadomi, że tak się powinno jeździć. Sam uczyłem się od kierowcy testowego z grupy vaga i zawsze to powtarzał. Nie wyobrażam sobie jechać np w alpy i hamować samymi hamulcami tarcza się od razu gotuje, nawet przy Porsche z ceramicznymi a te nie należą do najtańszych przy wymianie. Pozdrawiam i dzięki za ten filmik.

    • @tombouu
      @tombouu 4 месяца назад +2

      Nie ma w tym nic nadzwyczajnego hamowanie silnikiem jest czymś tak samo oczywistym jak przyspieszanie silnikiem, po prostu na przemian dodawanie i odejmowanie gazu

  • @grzegorzmusia2099
    @grzegorzmusia2099 3 года назад +33

    Ja i moja żona potrzebujemy więcej takich filmików. Jako młodzi kierowcy dużo z nich wyciągamy. Ja jako jedyna osoba w mojej części rodziny mam prawo jazdy - nikt wcześniej nie tłumaczył mi takich rzeczy, a dzięki takim materiałom weryfikuję w swojej głowie pewne rzeczy. Dziękuję :)

    • @sawekkozio6280
      @sawekkozio6280 3 года назад +1

      Tak samo trzymanie nogi na sprzęgle.Nie potrzebne i kosztotwórcze.

    • @szpiderman
      @szpiderman 3 года назад +1

      Jak chcesz rad jak jeździć to polecam kanał Dokurviator

    • @sudano6
      @sudano6 3 года назад +1

      @@szpiderman przy radach dokurviatora niedoswiadczony kierowca moze najwyzej narobic nieszczescia.

    • @szpiderman
      @szpiderman 3 года назад

      @@sudano6 Dlatego trzeba trenować, a nie łamać się bokiem przy 150km/h i zerowych skillach.

  • @karolcarp1631
    @karolcarp1631 3 года назад +54

    Hamuje silnikiem od x lat a przez ostatnie 3 lata jednym autem 200tyś km i nic sie nie stało. Spalanie w porównaniu z innymi kierowcami nawet 2l mniej, trzeba umieć jeździć. Pozdro

    • @gregorius790
      @gregorius790 3 года назад +3

      Ma takie same doświadczenia.

    • @Patriota5977
      @Patriota5977 3 года назад +1

      A na forach mojego auta się dziwią czemu mam takie małe spalanie 😉

    • @gregorius790
      @gregorius790 3 года назад +2

      Moja żona cały czas rozkminia jak to jest, że mi zawsze mniejsze spalanie pokazuje 😁

    • @Patriota5977
      @Patriota5977 3 года назад

      @@gregorius790 Powiedz jej że przekręcasz licznik :p

    • @gregorius790
      @gregorius790 3 года назад +1

      @@Patriota5977 😂

  • @ati4438
    @ati4438 3 года назад +2

    W latach 90tych wszyscy jeździli na luzie. Nastała era komputerów z podaniem spalania i okazało się że nie jest to ekonomiczne.

  • @mastermati773
    @mastermati773 3 года назад +78

    Hamowałem silnikiem i od zawsze i wiele ludzi mi zwracało uwagę, a nigdy nie miałem żadnych argumentów. Dziękuję za filmik!

    • @bartomiejbaszczyk9010
      @bartomiejbaszczyk9010 3 года назад +3

      Polecam, sam tak hamuje. Mam samochody przednionapedowe, zwlaszcza na zakretach mam troche wyzsze obroty aby kierownica skrecac a pedalem gazu regulowac przyczepnosc. Nauczylem sie tego sam jezdzac w pizzerii i "szarżując". Technika jazdy weszla w krew. Szarżować przestalem, ale dobre nawyki pozostały i dzieki temu kilka razy uratowalem samochod od stluczki. Co do ekonomiki to ona akurat u mnie nie wystepuje, mam auto z instalacja gazowa na mieszalniku, ale gdybym jezdzil na benzynie, albo mial gaz wtryskowy to napewno bym zaoszczedzil. Dodam też, że nawet poprawnie zamontowana instalacja gazowa na mieszalniku moze powodowac przygasanie silnika na zakretach ze wzgledu na montaż membranek w kierunku wzdłużnym, zapiety bieg to udaremnia :). Nigdy nie naprawialem sprzegla, mimo ze czesto zdarza mi sie ruszac z 2-go biegu. Wadą takiego stylu jazdy jest tylko odrobine wyższe zuzycie oleju silnikowego. Samochody: opel vectra 1.8, daewoo tico, audi 80 1.8, audi 100 2.8, daewoo lanos 16v, zaden nie mial z tym problemu.

    • @mastermati773
      @mastermati773 3 года назад

      @@bartomiejbaszczyk9010 Haha! Dziękuję! Ja się wożę Dieselkiem,a więc pomoże. Wydaje mi się, że nauczyłem się właśnie na autostradach bojąc się, żeby nie zabrakło mi obrotów gdybyś musiał uciec przed czymś.

    • @sketch4977
      @sketch4977 3 года назад +1

      To nie wiedziałeś dlaczego tak hamujesz?

    • @damianwiechno9769
      @damianwiechno9769 3 года назад

      a hamowanie na luzie ?

    • @bartomiejbaszczyk9010
      @bartomiejbaszczyk9010 3 года назад +2

      @@damianwiechno9769 jak Ci silnik na luzie zgasnie to tracis wspomaganie kierownicy oraz hamulcow

  • @xkickx7724
    @xkickx7724 3 года назад +111

    Przy redukcji z międzygazem nie pociągnie do przodu :) chwila zabawy i idzie wyczuć jak wysoko podbić obroty przy wpinaniu niższego biegu

    • @tomaszstusio4856
      @tomaszstusio4856 3 года назад +18

      Dokładnie, tego mi brakowało w tym filmie. Ja już jestem tak przyzyczajony do międzygazu, że bez niego nie mogę. 😄 A przydaje się też np jak robimy redukcję przy wyprzedzaniu czy po prostu chcemy szybko przyspieszyć a mamy za niskie obroty.

    • @tomaszk2242
      @tomaszk2242 3 года назад +5

      @@tomaszstusio4856 Albo jak się przypadkiem znajdziemy w wozie bez synchronizacji, to takie doświadczenie też ratuje.

    • @tomaszstusio4856
      @tomaszstusio4856 3 года назад +2

      @@tomaszk2242 no z tym brakiem synchronizacji to bym się nie rozpędzał. W maluchu 1 nie miała synchronizacji a poza tym nie kojarzę cywilnego auta bez żadnej synchronizacji. Podobno w amerykańskich ciężarówkach nie ma ale to pewnie też w tych starych. Takie doświadczenie może też pomóc w przypadku kiedy uszkodzi się linka sprzęgła / wysprzęglik bo bardziej czujemy ile gazu dodać, żeby bieg wszedł.

    • @adusZBK
      @adusZBK 3 года назад

      W klekocie mam lipe z międzygazem bo za wolno reaguje na gaz, przynajmniej mi tak wychodzi

    • @stefanmaozeromski5853
      @stefanmaozeromski5853 3 года назад

      A co wy Starami jeździcie, że miedzygaz trzeba? Hahahaha Kupcie sobie automat albo półautomat jak kto woli, to wtedy bez problemu sprawdźcie jaki najniższy bieg można wrzucić przy danej prędkości i nawet jest na tyle mądry że wrzuci najniższy jaki się da i wam tłoki z maski nie wyjdą hahahaha

  • @ryszardtorzynski4194
    @ryszardtorzynski4194 3 года назад +1

    Witam, od dłuższego czasu oglądam Twoje prezentacje i jestem z nich bardzo zadowolony, dlatego, że nawet o dość skomplikowanych rzeczach potrafisz mówić w taki sposób, że nawet laicy to rozumieją.(sprzęgło dwumasowe, ... , dlaczego silnik bierze ojej, ... .) Dziękuję, pozdrawiam serdecznie i polecam dalej, tak trzymaj!

  • @polishlifeguard9448
    @polishlifeguard9448 3 года назад +10

    Bardzo rzeczowy film 💪 wspomniałbym jeszcze o zmianie biegów z międzygazem czyli wyrównujemy obroty i jest wtedy mniejsze tarcie na szprzegle a zarazem dłuższa żywotność. Pozdrawiam :)

  • @michuandrzejk6944
    @michuandrzejk6944 3 года назад +103

    Kickster redukował z tego co pamiętam z dwójki na bieg wsteczny 😁.

    • @Shadoxsas
      @Shadoxsas 3 года назад +2

      A to nie było przy automacie?

    • @qazwsxedc19933
      @qazwsxedc19933 3 года назад +1

      z tego co pamiętam to się nie udawało :D

    • @marcinrychu9964
      @marcinrychu9964 3 года назад

      @@Shadoxsas w e36 w manualnej

    • @pacyfa15
      @pacyfa15 3 года назад +8

      Oczywiscie ze sie udało. W passacie wszystko sie udaje :D

    • @Marcin_z_bloku_obok
      @Marcin_z_bloku_obok 3 года назад

      To był automat

  • @sHpAaKu316
    @sHpAaKu316 3 года назад +2

    Łysy tak chwali ekologię, że zapomniał jak krytykował EGR w swoich pierwszych odcinkach (taka moja dygresja). Ten odcinek mi się podobał. Mógł wspomnieć że nwoe auta mają wkomponowane w ESP system MSR (zapobiegający uśligowi kól podczas hamowania silnikiem). Dodam że teoretycznie po drodze "w kość" dostają przeguby i tryby w skrzyni, ale to oczywiście zart. Stara szkoła szoferó pamięta jak się jeździło gdy skrzynie nie był synchronizowane i każdy musiał nauczyć się wyczuwania kiedy silnik obraca się jednakowo jak wałek ze sprzegłem skrzyni. Wówczas redukcje albo wchodziły plynnie albo był zgrzyt i bieg nie wchodził. Dziś robimy to bez zastanowienia.

  • @Rafal_nemo
    @Rafal_nemo 3 года назад +378

    Kurde stary po tym "tytule" to myślałem, że 20 lat jeżdżę jak dupa😆😆😆...

    • @Daventent
      @Daventent 3 года назад +2

      Ja w Forza Horizon ciągle tak hamuję bo szybciej i moje auta tam chyba są skatowane

    •  3 года назад +4

      Ja tak samo... tyle że 15 ;). Dobry clickbaicik ;)

    • @michalsio
      @michalsio 3 года назад +3

      Miałem to samo

    • @douglasfir1980
      @douglasfir1980 3 года назад +2

      Hamowanie silnikiem to mój znak rozpoznawczy ;) Też mnie zmroziło. A motocyklem jak sie ładnie dohamuje silnikiem to i czasem tyłem zarzuci...

    • @janislaw1630
      @janislaw1630 3 года назад +7

      to się nazywa "click bait"

  • @nocnymarek7645
    @nocnymarek7645 3 года назад +34

    Nie hamowanie silnikiem grozi przegrzaniem tarcz, ew zagotowaniem płynu i rozwaleniem się na drzewie. W górach to jedyna opcja.

  • @projektphotovisions
    @projektphotovisions 3 года назад

    Bardzo przydatna wiedza - szczególnie gdy dużo jeździ się po Norweskich górach... bo po ostatniej podróży dużo się nad tym zastanawiałem, czy tego typu hamowanie - jedyne słuszne na niektórych trasach - nie nadwyręża silnika i nie szkodzi specjalnie dla sprzęgła... Dzięki i pozdrawiam!

  • @tatapatryka76
    @tatapatryka76 3 года назад +3

    jeszcze jedno: jeśli lecisz z górki na luzie i z jakiegoś powodu zgaśnie ci auto to tracisz wspomaganie kierownicy i hamulców a lecąc na biegu silnik nie zgaśnie (a propos bezpieczeństwa) ;)

    • @MichalR1970
      @MichalR1970 6 месяцев назад

      Niby tak, ale wrzucasz najwyższy bieg i znowu masz wspomaganie

  • @wilczakk
    @wilczakk 3 года назад +38

    4:13 te dwa elementy są ze sobą skręcone. Sprężyna docisku jak zostanie wciśnięta rozłącza silnik ze skrzynią z pomocą tarczy sprzęgłowej.

    • @XxBeowulfx
      @XxBeowulfx 3 года назад +8

      Dokładnie ten sam błąd zauważyłem, docisk z kołem zamachowym pracują razem z silnikiem, tarcza sprzęgłowa pracuje ze skrzynią. Pozdrawiam :)

    • @rafarafantek4646
      @rafarafantek4646 3 года назад +1

      Błędy merytoryczne ? :)

    • @galagotv7457
      @galagotv7457 3 года назад

      🤔🤭

    • @Lisioo1995
      @Lisioo1995 3 года назад +17

      Źle przeczytał na necie

    • @kubastachu9860
      @kubastachu9860 3 года назад

      ​@@XxBeowulfx to nie błąd, to uproszczenie. Wytłumacz szaremu kowalskiemu jak działa słoneczko, tak żeby nie poświęcając na to energii skupił się na meritum filmu i zapamiętał to co trzeba, a nie że sprzęgło jakoś dziwnie działa.

  • @madasomada96
    @madasomada96 3 года назад

    Dzięki za porady są bardzo pomocne. Coś tam się niby wie, jak się jest kierowcą, ale warto wiedzieć więcej by auto dłużej służyło i lepiej i bezpieczniej się jeździło.

  • @tuba6299
    @tuba6299 3 года назад +165

    Na luzie to tylko PKS jeździł 2/3 swego przebiegu😏

    • @freightleitner
      @freightleitner 3 года назад +20

      Bzdura,od kilku lat nowoczesne automaty ciężarówek z wgraną mapą wyrzucają na luz.Zysk z wtoczenia się pod kolejne wzniesienie jest wyższy niż jazda z górki bez spalania paliwa , ograniczając prędkość i bezwładność zestawu.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 3 года назад +11

      @@freightleitner osobowe też mają teraz opcję żeglowania a mercedesy dobierają nawet po danych z nawigacji czy dać luz czy wyższy bieg .

    • @Szpa-eu3md
      @Szpa-eu3md 3 года назад +4

      I to z górki żeby potem ropuszki spuścić do bańki haha za starych czasów to było a tera to te gps sresy 😂

    • @jakuub_03
      @jakuub_03 3 года назад +2

      @@freightleitner Ciekawe jeżdżę ciężarówka która została wyprodukowana w 2020 i z tą opcją się jeszcze nie spotkałem, nie ważne na jakim trybie Eco

    • @rhivv1
      @rhivv1 3 года назад +2

      @@jakuub_03 chyba kazdy robur po 2013 to ma, tryb EcoRoll

  • @kamilkwidzinski3358
    @kamilkwidzinski3358 3 года назад +79

    Mnie to nawet na Lce, dwa lata temu uczyli żeby hamować biegami i żeby benzyną z gazem zmieniać biegi między 2 tys a 3 tys obrotów, żeby silnika nie niszczyć. Robię tak w swoim gruziku z lpg z prawie 300k nalotu i samochód lata bezawaryjnie w zasadzie ;D

    • @ToMeK3001pro
      @ToMeK3001pro 3 года назад

      a sprzeglo zmieniane?

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 3 года назад

      @m Mlekoxx mniej gazu to też taniej .

    • @krecik-igła
      @krecik-igła 3 года назад

      Mnie uczyli na nauce jazdy żeby hamować silnikiem i tak robię i będę

    • @lexani464
      @lexani464 3 года назад +2

      No mnie też uczyli hamować silnikiem na kursie i hamuje w ten sposób od kad zdałem prawko ( w tym roku 3rok) tyle czasu też minęło od wymiany całego układu hamulcowego w moim samochodzie no i myślę, że jeszcze na nim bezpiecznie pojeżdżę z dwa lata, hamulce hamują wręcz wzorowo ! Sprzęgło to nie było wymieniane w moim passaciku od kad jest w rodzinie czyli jakieś 11 lat 0.5mln przebiegu samochód bez awaryjny ;) pozdro polecam wybierać mądrze szkołę jazdy bo jednak tam się nabiera najwięcej nawyków ! ;)

    • @krecik-igła
      @krecik-igła 3 года назад

      @@lexani464 Więc hamowanie silnikiem jest dobre?!

  • @DarnokIksnibiks
    @DarnokIksnibiks 3 года назад

    Dodatkową techniką wspierającą hamowanie silnikiem jest wyrównywanie obrotów. Tuż przed puszczeniem sprzęgła delikatnie dodajemy gazu. Wysprzęglony silnik od razu wskoczy na obroty. Sztuka polega na tym by podbite obroty silnika równały się obrotom, które silnik osiągnie po puszczeniu sprzęgła. Na podstawie doświadczenia przewidujemy nieco przyszłość. Ponieważ sprawiliśmy, że obroty silnika są podobne do obrotów tarczy ciernej, nie ma mowy o jakimkolwiek zużyciu elementów lub szarpnięciu. Eliminuje się też ryzyko poślizgu wspomniane w dygresji.

  • @9Rossi46
    @9Rossi46 3 года назад +250

    kto jeździ ciągnikami z przyczepami wie, że tylko tędy droga do zahamowania gdy przyczepa bez hamulców.

    • @somsiadzodziej561
      @somsiadzodziej561 3 года назад +22

      żeby zrobić redukcję trzydziestką to trzeba poczekać aż ciągnik się prawie zatrzymie xD

    • @zaremski2486
      @zaremski2486 3 года назад +3

      Z 6 na 5 bez problemu, gorzej jak z 5 na 4 😅

    • @somsiadzodziej561
      @somsiadzodziej561 3 года назад

      @@zaremski2486 oj tak tak xD

    • @dawidwiesawski1410
      @dawidwiesawski1410 3 года назад

      Najnowsze skrzynie w fendt'ach nie mają tego już problemu, a starszymi to klikasz "N" (neutral) i hamulec lekko co chwilę wciskasz

    • @somsiadzodziej561
      @somsiadzodziej561 3 года назад

      @@dawidwiesawski1410 no wiadomo trzydziestka jest starą konstrukcją jest

  • @G1b0ss
    @G1b0ss 3 года назад +195

    Niezły clickbait, ale skuteczny. Obejrzałem, mało tego, dałem suba.

    • @piotrsura
      @piotrsura 3 года назад +5

      Ja zrobiłem tak samo. Gratuluję kultury wypowiedzi prowadzącemu. No i zdolności dydaktycznych.

  • @luka1rm
    @luka1rm 3 года назад

    Hamowanie silnikiem oszczędza klocki i tarcze, u mnie po prawie 100tys, mam może pół klocka zdartego, jazda po mieście, a u żony po 55tys.dojechane i klocki i tarcze, a zawsze tłumaczę " Sprzeglo służy do ruszania i zmiany biegów a nie do hamowania " No i zatrzymania się 🙂więcej takich filmów może ludzie nauczą się trochę o autach, aczkolwiek kto nie jeździł wartburgiem,żukiem,maluchem itd to chyba nie zrozumie motoryzacji,ach to były czasy 😉teraz auta to prawie same jeżdżą😉pozdrawiam prowadzącego 🙂

  • @sebastianz5953
    @sebastianz5953 3 года назад +31

    Nawet nie oglądam, wszedłem poczytać komentarze 😁 a silnikiem hamuje nagminnie i polecam 🙂

  • @internetowyyy
    @internetowyyy 3 года назад +3

    W prosty sposób, ale jednocześnie konkretnie i rzeczowo wytłumaczone.

  • @elselador
    @elselador 3 года назад

    No i z sensem porady! Ja bym jeszcze dodał taką dygresję, że prawidłowe hamowanie silnikiem dość skutecznie chroni przed wpadnięciem w poślizg na przykład na śniegu.. wynika to z tego, że opór na kołach jest dość dobrze dozorowany przez silnik.. czy jak kto woli przez sprężane nad tłokiem powietrze... Gorąco pozdrawiam pana "łysego" .. selador, też ksywa "łysy" ;) ( z podstawówki)

  • @YaNkEsKy
    @YaNkEsKy 3 года назад +23

    Wreszcie ktoś mówi o tym głośno a o czym świadomi i dobrzy kierowcy wiedzą od dawna. Pozdro. 😉

    • @czeslaw4121
      @czeslaw4121 3 года назад

      Jak hamowac automatem? Bo co z gorki jade to sam przyspiesza:/

    • @Trixi-yf9dh
      @Trixi-yf9dh 3 месяца назад

      @@czeslaw4121 hamulcem

    • @Trixi-yf9dh
      @Trixi-yf9dh 3 месяца назад

      @@czeslaw4121 ten film nie ma nic wspólnego z autoamtami

  • @POVMati
    @POVMati 3 года назад +130

    Łysy fajnie że nagrałeś odcinek o hamowaniu silnikiem, ale ten clickbaitowy tytuł jest tak samo żałosny, jak pozostałe clickbaity...

    • @mazet1337
      @mazet1337 3 года назад +7

      jaki clickbait? CZYM GROZI HAMOWANIE SILNIKIEM !!! ODP: NICZYM normalne pytanie normalna odp jaki clickbait. to że ty jesteś bardzo podatny na sugestie to już inna sprawa

  • @klaudiuszkozio9024
    @klaudiuszkozio9024 3 года назад

    czyli dla jasności - jeśli sprzegło się zużywa to zużywa się od własnie tych momentów kiedy się styka - czyli od ruszania, zmiany biegu etc... zakładamy że hamujemy mniej więcej tyle samo co przyśpieszamy (dojeżdżam do świateł więc hamuje, a potem ruszam - czyli redukuję od 5-ki w dół a potem przyspieszam od 1-ki w górę) - czyli na chłopski rozum - jeśli używam sprzegła zarówno do przyśpieszania jak i do hamowania - to zużyję je dwa razy szybciej niż jeśli używam go tylko do przyśpieszania, a do hamowania używam klocków.. więc jeśli mamy analizować temat to chyba jedynym słusznym podejściem jest POLICZENIE co mi się bardziej opłaca - czyli ile zaoszczędzę paliwa i klocków redukując, zamiast hamując versus ile drożej wyjdzie mnie wymiana sprzęgła dwa razy częściej niż przy hamowaniu klockami.. oczywiście nie ma w ogóle dyskusji o zjeżdżaniu z góry na hamulcu zamiast na biegu, bo to już jest poza skalą głupoty/braku wyobraźni

  • @plkamyk8836
    @plkamyk8836 3 года назад +19

    10:27 Najlepiej redukować na wsteczny.

    • @funkyflyn1428
      @funkyflyn1428 3 года назад +1

      Prawie mi się udało wrzucić w brata aucie bieg rakietowy przy 120 km/h w pierwszym miesiącu po odebraniu prawka. Nie powiedziałem mu.

    • @taqua220
      @taqua220 3 года назад +1

      Tak sie hamowalo w GTA, najlepsza szkola jazdy 😃

  • @andrzejkopytko5989
    @andrzejkopytko5989 3 года назад +6

    Od 30 lat hamuję silnikiem do obrotów, przy których komp zaczyna wtryskiwać paliwo, później wrzucam na luz lub wrzucam niższy bieg i znów hamuję silnikiem. Taka jazda w Wawie powoduje, że Clio 3 1,5dci spala mniej niż na trasie. Latem często depcząc do dechy i hamując silnikiem w mieście spalanie spada mi do 4,6 - 4,9 l/100 km. Wykorzystywanie silnika zamiast hamowania to najlepszy sposób na tańsze przejazdy.

  • @niepodam1521
    @niepodam1521 5 месяцев назад

    Obecnie na kursach jazdy uczą hamowania silnikiem i jest to oceniane jako element "ekodrivingu".
    Osobna sprawa, czy mówimy o hamowaniu - do zera np. przy długim dojeździe do skrzyżowania z czerwonym światłem; czy o redukcji prędkości - przez większość filmu były przykłady zjazdu z górki. W pierwszym przypadku dojazd na sprzęgle nie wydaje mi się specjalnie zbrodniczy i tak schodząc z biegu 4 do 1 (po kolei: 4, 3, 2, 1 - tak uczono na kursie) i tak więcej czasu to sprzęgło będzie wciśnięte. W drugim przypadku (czy np. na zakręcie) jednak napęd na kołach daje większą kontrolę i bezpieczeństwo.

  • @YOURNAME-is9sl
    @YOURNAME-is9sl 3 года назад +23

    można jeszcze "oszczędzać " sprzęgło przez dodawanie gazu ze wciśniętym sprzęgłem przed redukcją, aby silnik był na wyższych obrotach przy puszczaniu sprzęgła

    • @adziak
      @adziak 3 года назад +10

      redukcja z międzygazem tak to się chyba fachowo nazywa

    • @musiumusli7062
      @musiumusli7062 3 года назад +1

      ja tylko w ten sposób redukuję jeśli mam zamiar wyprzedzać

    • @adziak
      @adziak 3 года назад +2

      @@musiumusli7062 ogólnie to jest lepsze dla sprzęgła niż zwykła redukcja bez gazu, dzięki dodaniu trochę gazu zmniejszasz różnicę obrotów między biegami

    • @Rames.
      @Rames. 3 года назад

      Co ci da dodanie gazu z wciśniętym sprzęgłem? :D

    • @YOURNAME-is9sl
      @YOURNAME-is9sl 3 года назад +3

      @@Rames. zwiększenie obrotów silnika, przez co przy puszczaniu sprzęgła prędkość obrotowa silnika będzie podobna do prędkości obrotowej skrzyni, czyli sprzęgło będzie miało "mniej pracy" ;)

  • @nalesnik5319
    @nalesnik5319 3 года назад +54

    W 2t szkodzi, w 4t hamowanie biegami jest wskazane.

    • @piciu256
      @piciu256 3 года назад +18

      Dokładnie, coś mi tu ten tytuł śmierdzi kolejnym pseudo poradnikiem.

    • @speedboy1997
      @speedboy1997 3 года назад +7

      @@lambos123 Ponieważ 2t nie ma smarowania podczas hamowania silnikiem.

    • @kamiljankowski4381
      @kamiljankowski4381 3 года назад

      Ale tu jest rozmowa o???

    • @piciu256
      @piciu256 3 года назад +6

      Po obejrzeniu całości, tytuł to w sumie nic więcej jak clickbait. W sumie dałem się złapać 🤣

    • @nalesnik5319
      @nalesnik5319 3 года назад +3

      @@piciu256 ja też, clickbaity to jego specjalność, chociaż jakaś niekompetencja i brednie też by mnie nie zadziwiły.

  • @peetboss919
    @peetboss919 3 года назад

    Nie jestem znawcą aut, ani tego dokładnie jak pracuje silnik, więc jak dla mnie wiedza jest w sam raz wystarczająca :) A jestem kierowcą Hondy Civic IX i zawsze się zastanawiałem czemu na wyświetlaczu i po podłączeniu OBD do komputera ("Bluetufem") pokazuje 0 spalania, jak przecież silnik pracuje :) A głupio mi było pytać innych wokół ludzi bo pomyślą ze głupek. Tak więc dzięki za info. Teraz częściej będę stosował ten manewr, bo do tej pory używałem hamulca, wcześniej spuszczając gaz, ale rzadko kiedy redukowałem bieg, a częściej właśnie już na luz jak juz były za wolne obroty. Ehhh człowiek całe życie się uczy a i tak umrę głupi. Pozdro i zostawiam łapkę i suba.
    PS. Masz odcinek o tym że warto chłodnymi dniami a tym bardziej zimą na pare sekund włączać światła mijania? Bo czytałem wiele o tym, że warto chodź nie wielu wie o tym, jak również znajomy elektryk to przyznał, jednak bardziej znający się ode mnie na samochodach "spece" stwierdzili "ale po co", że jest mi to niepotrzebne i że to bzdura by to coś dawało i chodź wychodziłem na głupka bo osobiście nie umiałem do końca wyjaśnić jak wygląda takie krótkie "nagrzanie" akumulatora i lepsze odpalenie, to pozostawało mi linkować do artykułów dokładniejszych, więc z ciekawości pytam czy masz taki odcinek, jak nie to warto by nagrać.

  • @79sypek
    @79sypek 3 года назад +21

    no i to się nazywa konkretny materiał👍odp.na tytułowe pytanie po 1,5 min. materiału a później rozwinięcie dla spragnionych wiedzy technicznej😎

  • @mcbseb
    @mcbseb 2 года назад +7

    Dla mnie szokujący jest fakt, że takie tematy trzeba jeszcze w ogóle poruszać. Jeżdżę samochodem od 18 lat i nie przypominam sobie czasu, abym nie używał hamowania silnikiem - dla mnie od zawsze było to całkowicie naturalne szczególnie w skrzyni manualnej. Napęd powinien być cały czas "zapięty" gdy auto się porusza. Jazda na luzie to dla mnie synonim niepewności, braku kontroli nad pojazdem i konieczność "pamiętania", że aby przyspieszyć trzeba wrzucić bieg.
    Taki styl jazdy "na luzie" propagowali kiedyś starzy kierowcy.. Rozpędzali swoje ciężarówki, wrzucali na luz i pozwalali samochodom się toczyć, a zaoszczędzone w ten sposób paliwo odbierali sobie do tankowania prywatnych aut. Niektórzy twierdzą nawet, że jeżdżąc na jałowym oszczędzali układ napędowy.
    I jedno i drugie to trochę "ich prawda". Paliwo sobie zaoszczędzili, bo mieli bardzo wysokie normy - choćby butowali samochód to i tak zużycie paliwa było grubo poniżej ustalonej normy. A jeśli chodzi o oszczędzanie napędu? Auta w tamtych czasach były znacznie trwalsze, a nawet jeśli coś uległo awarii to naprawiał to zakładowy mechanik na koszt firmy.

  • @andrebrs1381
    @andrebrs1381 3 года назад +1

    No i dzięki. Autem jeżdżę od niedawna, ale hamowanie silnikiem jakoś tak od razu mi się spodobało i robię to bardzo często, wręcz zawsze. I trochę mnie to zastanawiało, czy takie skoki obrotów nie są szkodliwe, ale kumpel mi mówił, że absolutnie nie jeśli się to robi poprawnie. Łysy mnie upewnił w przekonaniu :)

  • @beerman75y
    @beerman75y 3 года назад +114

    "Kto bladzi, nie pyta" ... Michu zamienia sie nam w Mistrza Yode ;)

    • @marcinzaniewski9628
      @marcinzaniewski9628 3 года назад +1

      Kto pyta wielbłądzi ....

    • @andrzejnowak4315
      @andrzejnowak4315 3 года назад +2

      @Piotr Nowicki "Kto bladzi nie pyta..." No tak, bladź trzeba pytać, bo kto pyta, nie cipa...

    • @maciejpiasecki750
      @maciejpiasecki750 3 года назад +1

      Wiedzieć trzeba kiedy i jakie pytanie zadać, bo to kluczem do sukcesu jest.

    • @krzysztoft17
      @krzysztoft17 3 года назад

      PYTA nie błądzi.👍🏻

  • @Botus1997
    @Botus1997 3 года назад +55

    Pomysł na kolejny odcinek. Mit nie mit, nie wiem, czy odpalanie na popych czy też zaciąg grozi uszkodzeniem silnika?
    Kto za like 😁

    • @kamis180285
      @kamis180285 3 года назад +5

      zgadzam się to tak jest dobry pomysł na odcinek a jeszcze ciekawi mnie kwestia rozrządu czy hamowanie silnikiem ma jakiś wpływ na pasek lub lancuch

    • @krzysztofligeza3378
      @krzysztofligeza3378 3 года назад

      Grozi jak masz rozwalony rozrząd :P

    • @Botus1997
      @Botus1997 3 года назад +1

      @@krzysztofligeza3378 też coś takiego słyszałem, konkretniej że może rozrząd przeskoczyć 😄

    • @patrykg7325
      @patrykg7325 3 года назад

      Odpalanie na zaciąg kończy się jedynie (może się przestawić nie musi, rzadko kiedy to się przytrafia) przestawieniem rozrządu ponieważ silnik nie kręci się z równą prędkością tylko szarpie silnik wysokoprężny , benzynowy silnik łatwiej zapala na pych

    • @staxuevewot2216
      @staxuevewot2216 3 года назад +1

      Ale odpalania na pych nie używa się na „co dzień” tylko w sytuacjach gdy nie możesz odpalić normalnie a musisz jechać. Więc jak utkniesz na pustkowiu, dookoła wyją wilki itd to raczej nie obchodzi Ciebie czy rozrząd przeskoczy.

  • @odnalezionawczasie
    @odnalezionawczasie 3 года назад

    Kiedyś skręciłam przed Karpaczem przez pomyłkę gdzies na Czechy i gdyby nie hamowanie silnikiem, to bym nie przeżyła na tamtej ośnieżonej i stromej drodze. Na szczęście gdzieś na swojej drodze życiowej spotkałam dobrego nauczyciela ;) Dziękuję, Jurek ze Ściegien ;)

  • @Matizek1951
    @Matizek1951 3 года назад +137

    Stare Iveco daily ciągnące koparkę dzień w dzień silnik 2.8 hamowanie silnikiem codziennie od 6 lat przebieg 500000 na liczniku nic się nie dzieje 🤣

    • @olo1299
      @olo1299 3 года назад +13

      A autosan za to w drugą stronę. Bardziej się opłacało jeździć na luzie niż na biegu bo skubaniec potrafił się kilometrami toczyć spalajac nieznacznie paliwa na wolnych a przy wbitym biegu stanął by po 200metrach 😉 zresztą nie na darmo się mówi że te autobusy robiły do remontu milion km z czego 800na luzie 🤣

    • @MarcinvRS
      @MarcinvRS 3 года назад +3

      Takie z lat 91-99? Mieliśmy takie. Z wywrotką. Wozilo minikoparke i do 4.5T ziemi piachu żwiru i innych😀 niestety był przerobiony z lodówki... family frost😀 buda z ramą po remoncie blacharskim (według znajomego blacharza i jak się okazało po latach - bardzo dobrze zrobionym) ale silnik agonia😀 120km dojazdu na robote i 10h odwożenia ziemi i zjadł 2L oleju😀 potem kupiliśmy zgnitego blaszaka ale za silnik koleś ręczył. I po przekładce śmigał jeszcze 3 lata i sprzedany niedaleko. Facet dalej śmiga. Troche świruje elektryka z czasem ale do ogarnięcia niedrogo bo elektroniki brak😀

    • @XY-qw8ef
      @XY-qw8ef 3 года назад +1

      Zastanawiam się czy stary diesel na mechanicznej pompie podczas hamowania silnikiem odcina całkiem dawkę paliwa czy utrzymuje ją na poziomie obrotów biegu jałowego.

    • @MarcinvRS
      @MarcinvRS 3 года назад +1

      @@XY-qw8ef nie wiem jak ten na linke. Ale ten z elektronicznym potencjometrem na pewno odcinka dawke na 0

    • @XY-qw8ef
      @XY-qw8ef 3 года назад

      @@MarcinvRS właśnie chodzi mi o mechaniczne pompy rzędowe i rotacyjne.

  • @1szajbus1
    @1szajbus1 3 года назад +27

    Już się bałem, że zajeżdżam silnik!😂🙈 Trafiony tytuł filmu hehe
    Zapomniałeś dodać, że na zredukowanym biegu w razie potrzeby można szybko przyspieszyć i uniknąć ewentualnej kolizji.
    Świetny materiał, powinien pomoc wielu osobom. ✌️Pozdrawiam

    • @konrado247
      @konrado247 3 года назад

      ja podobnie - już mialem wątpliwości, ze zle robię, a jednak dobrze... uff

  • @MrSoundSeeker
    @MrSoundSeeker 3 года назад

    Łysy jak zwykle mówi prawdę. Często jezdzilem do Czech, tak pozwiedzać. Gdyby nie hamowanie silnikiem i zjazdy na 3 biegu to po niektórych serpentynach nie dałoby się w ogóle jeździć. Zakręty częsty 90 stopni, duże spadki. Hamowanie nogą, bez silnika to prosty przepis na wypadek.

  • @Szlifowany12
    @Szlifowany12 3 года назад +29

    Wystarczy ładnie redukować z przegazówką ;)

    • @zico7452
      @zico7452 3 года назад

      Dokładnie

    • @IllMisiek
      @IllMisiek 3 года назад +15

      Ta przygazówka to miedzygaz „rev maching”
      Łysy nawet raz o tym nie wspomniał,amator.

    • @casualprogrammer
      @casualprogrammer 3 года назад

      Za to lubię BMW że konstrukcja pedału gazu to znacznie ułatwia :)

    • @renatabobieni352
      @renatabobieni352 3 года назад

      @@zico7452 Z przegazówką to redukcja jak niema synchronizatorów tak samo jak podwójne wysprzęglanie jak się idzie w górę z biegami. Przy dzisiejszych rozwiązaniach takie praktyki nie mają logicznego wytłumaczenia.

    • @lukaszkliemann7972
      @lukaszkliemann7972 3 года назад

      z przegazowka się robi w skrzyniach bez synchronizatorow

  • @adolfdrazkiewicz4067
    @adolfdrazkiewicz4067 3 года назад +42

    Do hamowania biegami, zawsze należy dodawać szczytę hamulca, by zaswiecić idiocie jadącemu za nami na zdeżaku...

    • @tomaszwisniewski4797
      @tomaszwisniewski4797 3 года назад +1

      A jak ktoś nie ma "zdeżaka"?

    • @StrongFreeLovin
      @StrongFreeLovin 3 года назад +1

      Ja zawsze używam delikatnie hamulca przy redukcji przez to hamuje się szybko i dynamicznie 👍

    • @marcinmaj848
      @marcinmaj848 3 года назад +1

      @@StrongFreeLovin "Dynamicznie się hamuje." To było popisowe zdanie!

  • @kalos2
    @kalos2 3 года назад

    Hamowanie silnikiem to:
    1. Ekonomia:
    A) Jak wspomniałeś oszczędność paliwa (paliwo nie jest podawane w trakcie hamowania silnikiem)
    B) Jak posrednio wspomniałeś oszczędność, mniejsze zużycia, podzespołów (np. cały uklad hamulcowy-tarcze, klocki, płyn, czy też sprzęgła - niepotrzebne włączanie na bieg jałowy i powrót na bieg poprzedzajacy)
    2. Bezpieczenstwo:
    A) Jak wspomniałeś w trakcie zjazdu z góry (wolniejszy przegrzewanie i ewentualna awaria ukladu)
    B) w trakcie nagłej\awaryjnej sytuacji brak napędu na kołach (jazda na biegu jałowym) oznacza brak możliwości wykonania manewru np. ucieczki poprzez przyśpieszenie lub kontrola pojazdu w trakcie niepożądanego poślizgu co może doprowadzić do wypadku\kolizji.
    C) Jak wspomniałeś zimą zmiana biegu na śliskiej nawierzchni może doprowadzić do poślizgu więc unikamy niepotrzebnych
    admiernych zmian biegów (na biegu jałowym obroty silnika spadają bardziej niż przy redukcji biegu więc załączenie biegu może spowodować większe szarpniecie\przyhamowanie kół)

  • @eugeniuszzasada2024
    @eugeniuszzasada2024 4 месяца назад +5

    Hamowanie jakie by nie było jest marnotrawstwem pracy włożonej w rozpędzanie. Jazda na luzie, to wykorzystywanie energii kinetycznej do pokonywania dystansu. To, że spalanie podczas jazdy na luzie jest n.p. 1 litr na 100 km, a przy hamowaniu silnikiem 0 litrów na 100 km nie oznacza jeszcze korzystnego bilansu, gdyż jadąc na luzie wolniej wytracamy prędkość. Poza tym wymiana klocków to groszowa sprawa, czego nie można powiedzieć o wymianie zespołu sprzęgła. Tak naprawdę jeśli rozumie się procesy zachodzące podczas konieczności wytracania prędkości rozsądnie jest korzystać zarówno z jednej jak i z drugiej metody zależnie od sytuacji na drodze.

    • @BartomiejGawron
      @BartomiejGawron 4 месяца назад +1

      Samochód szybciej zwalnia bo musi pokonać opory jakie stawia silnik, ale te opory nie znikają jak dajesz na luz - dlatego na luzie silnik zużywa paliwo; jak chcesz zwolnić, wrzuć niższy bieg, jak chcesz się dłużej toczyć - wyższy (będzie zwalniało ale minimalnie) - oczywiście w granicach rozsądku.

    • @tombouu
      @tombouu 4 месяца назад +1

      Święta święte słowa

  • @MajaBaron
    @MajaBaron 3 года назад +26

    Abstrahując od rzeczy altruistycznych i od metafizycznego pietyzmu rzecz ma się w swej strukturze niezwykle prosto i obiektywnie, ponieważ ze względu na względy, które bezwzględnie uwzględnić należy dochodzimy do konkluzji, iż pojecia nie mam o czym pisze bo Specjalistą Nie jestem.

    • @sawomirgrodnicki8769
      @sawomirgrodnicki8769 3 года назад +1

      No i podobasz mi się. Doceniłem lajkiem :D

    • @eloelo1859
      @eloelo1859 3 года назад +2

      Hahaha

    • @zdzisawdardzinski7673
      @zdzisawdardzinski7673 3 года назад +4

      Nie przejmuj się tym.Jakoś to będzie. Zawsze tak bylo że jakoś tam było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś tam nie było

  • @widedenke
    @widedenke 3 года назад

    Zjeżdżając z dużej góry dieselkiem na luzie tracimy wspomaganie hamulców, bo pompka podciśnieniowa na jałowych obrotach wytwarza dużo mniej podciśnienia. Bardzo dobrze opowiedziane poza dwusuwem jazda na luzie jest niezgodna ze sztuką.

  • @mariothepudzilla4794
    @mariothepudzilla4794 3 года назад +10

    Hej Łysy. Jeszcze jedna ważna kwestia. Jeżdżąc na luzie, w sytuacji awaryjnej zabieramy sobie możliwość wyjścia z opresji szybkim przyspieszeniem a czasami taka właśnie reakcja może uratować przed wypadkiem.

    • @setergaj4465
      @setergaj4465 3 года назад +1

      Ja w takich przypadkach tylko wciskam sprzęgło bez wychodzenia z biegu, nogę trzymam nad gazem i jak np. przejadę poprzeczny garb czy tory zdejmuję nogę ze sprzęgła i dodaję jednocześnie gazu. To chroni mnie przed zgaśnięciem silnika, które zdarza się przy hamowaniu silnikiem, o czym nikt tu nie mówi, a na przejeździe kolejowym to może być zgon.

  • @nh2764
    @nh2764 3 года назад +92

    mnie na kursie uczyli hamowac biegami i tez tak robie ponad 400k najechane i nic sie nie dzieje z samochodem a jazde na luzie tepili

    • @swdfan
      @swdfan 3 года назад +8

      Mnie też tak nauczyli, 16 lat hamuje biegami, zwłaszcza na bieszczadzkich serpentynach się to sprawdza, ale dopiero teraz usłyszałem o wszystkich korzyściach.

    • @olo1299
      @olo1299 3 года назад +7

      Jak znasz drogę to nieraz bardziej ekonomiczna jest jazda na luzie ale rzadko lepiej po prostu wtedy mieć najwyższy bieg i dać tyle gazu by nie hamowal. I tak pali wtedy tyle co nic a mamy spokój w razie awaryjne sytuacji. Ale np mojego ojca nie oduczysz jeździć na luzie i koniec. Przyzwyczajenie z syren trabantow i malucha. Gdzie maluch na luzie jechał szybciej często niż na biegu 🤣

    • @Marcin_z_bloku_obok
      @Marcin_z_bloku_obok 3 года назад

      Ja też tak robię, ale słyszałem też od jakiego magika z turbobiedy, że hamowanie silnikiem może się przyczyniać do większego spalania oleju. Ile jest prawdy w tej teorii?

    • @DrMrThe
      @DrMrThe 3 года назад +8

      Tylko że po światłach stopu widać ile osób hamuje silnikiem i z tego co zaobserwowałem nie jest ich dużo.

    • @Marcin_z_bloku_obok
      @Marcin_z_bloku_obok 3 года назад +1

      @@DrMrThe Jak z jazdą na suwak. Statystycznie wszystko by się zgadzało, więcej jest złych kierowców niż dobrych.

  • @realsajgon3214
    @realsajgon3214 3 года назад

    Warto by też dodać, że hamowanie silnikiem z umiejętnym ( z dużym wyczuciem) wspomaganiem hamulcem zasadniczym może nam ułatwić bezpieczne wytracenie prędkości na śliskiej nawierzchni, przy czym hamowanie silnikiem w tej sytuacji zredukuje nam ryzyko zablokowania kół, a tym samym może uchronić nas przed poślizgiem i wpadnięciem na przeszkodę, np. w postaci będącego przed nami samochodu. Bezwzględnie ważne jest tu wyczucie i dostosowanie siły hamowania hamulcem zasadniczym do prędkości pojazdu i jego potencjalnej przyczepności. W każdym razie w pewnych sytuacjach wspomaganie hamowania silnikiem jest wskazane. Mówię to na podstawie 40 lat praktyki za kółkiem, ale nie jestem specjalistą i nikogo nie chcę przekonywać co i jak powinien robić gdy siedzi za kółkiem. Dzięki autorze za bardzo przydatną ( zwłaszcza dla młodych i niedoświadczonych kierowców) wiedzę , której ( to naturalne) wielu "ułanom polskich dróg" brakuje.

  • @k0ras404
    @k0ras404 3 года назад +9

    Spokojnie i porządnie wytłumaczone, propsy 🔥

  • @TheKejmul
    @TheKejmul 3 года назад +5

    To się naprawdę opłaca :). Przejechałem w ten sposób już 85000 km na jednych klockach i tarczach i nadal są zdrowe :)

  • @klakson09
    @klakson09 3 года назад

    Jedna uwaga i przestroga dla tych co hamują silnikiem na trasie, zawsze ale to zawsze lekko naciśnijcie hamulec by poświecić tym z tyłu, niestety wielu kierowców nie potrafi określić czy pojazd przed nimi zwalnia czy jedzie ze stałą prędkością. Reagują tylko i wyłącznie na czerwone stopu. Odcinek na wielkie plus :)

  • @arthur0103
    @arthur0103 3 года назад +2

    Genialny kanal. Dzieki. Te filmy powinny byc puszczane na kazdym kursie dla kierowcow.

  • @ziemniakrock8371
    @ziemniakrock8371 3 года назад +4

    Przede wszystkim jeżdżąc tak zawsze możesz kontrolować auta a na luzie to tak średnio, dzięki za ten odcinek

  • @piotrowicki_7903
    @piotrowicki_7903 3 года назад

    Mi to przyszło w sposób naturalny jakiś czas temu. Hamowanie silnikiem zjeżdżając z górki lub dojeżdżając do skrzyżowania naprawdę się opłaca dla tarcz i klocków. Jest też mniej paliwożerne niż agryswne rozpędzanie i hamowanie. Polecam

  • @Damian-el1sw
    @Damian-el1sw 3 года назад +31

    Mam 17 lat. Zawsze gdy mogę hamuje silnikiem - tak nauczyłem się od ojca. Dzięki za film!

    • @umopumo
      @umopumo 3 года назад +7

      Mam 15 lat. Zawsze gdy mogę hamuje silnikiem - tak nauczyłem się od dziadka. Dzięki za film!

    • @czescgwiazdeczko2169
      @czescgwiazdeczko2169 2 года назад +1

      @@umopumo mam 2 lata zawsze hamuję silnikiem nauczyłem się od jezusa, dzieki za film.

  • @Diamaante
    @Diamaante 3 года назад +18

    Warto też było wspomnieć o międzygazie który sprawia, ze redukcja jest dużo płynniejsza.

    • @xklient4175
      @xklient4175 3 года назад

      Tak było ale w jelczu, we współczesnych osobowych autach nie ma potrzeby robienia żadnego międzygazu.

    • @Diamaante
      @Diamaante 3 года назад +3

      @@xklient4175 fajne jest uczucie gdy z 5 zredukujesz na 3 i buja w samochodzie jak na karuzeli? Który samochód poza sportowymi w manualnej skrzyni biegów robi sam międzygaz? Ja takiego nie znam, a paroma w swoim życiu jeździłem.

    • @niewyimaginowany87
      @niewyimaginowany87 3 года назад

      Z tego co sie wiem to zaden samochod z manualna skrzynia nie robi miedzygazu, co innego w przypadku sekwencyjnej ;)

    • @ukasz6686
      @ukasz6686 3 года назад

      Naucz się biegi zmieniać a nie pisać o międzygazie. To nie jelcz czy star żeby międzygazy robić

    • @Diamaante
      @Diamaante 3 года назад

      @@ukasz6686 przedstaw mi proszę technikę takiej redukcji żebym nawet nie poczuł, ze zredukowałeś bez miedzygazu.

  • @marekzet482
    @marekzet482 3 года назад

    Zawodowo zajmuję się obliczaniem czasu pracy podzespołów samochodowych i nasi klienci (producenci samochodów) zawsze dostarczają cykl obciążeń części z uwzględnieniem pracy silnika podczas trybu hamowanie silnikiem (coast driving-hamowanie silnikiem i forward driving-jazda do przodu) Tak więc cały układ napędowy samochodu jest projektowany z uwzględnieniem takiego trybu pracy silnika.

  • @nightdrivestudio193
    @nightdrivestudio193 3 года назад +17

    Dla najmniejszego zużycia sprzęgła dodajemy gazu do wyrównania obrotów, lub czekamy aż spadną obroty.

    • @137damek
      @137damek 3 года назад +3

      Umiejętnie redukując biegi można po prostu zmniejszyć ilość zmiany biegów. Np dojeżdzając do ronda zapinamy 2, wyhamowujemy i jeśli sytuacja pozwala, przejeżdżamy przez rondo bez 2-krotnego wachlowania !

  • @konradmakara1639
    @konradmakara1639 3 года назад +8

    "Te dwa elementy, kiedy sprzęgło jest wciśnięte, nie są niczym złączone"
    Uważam że są, tak wtedy kiedy sprzęgło jest wciśnięte jak i wtedy kiedy nie jest wciśnięte.
    Rozłączona jest sama tarcza osadzona na walku sprzęgłowym, czyli uwolniona z uścisku docisku do koła zamachowego 😉
    Jasna sprawa, że to błąd techniczno dydaktyczny, ale jednak do korekty 👍

  • @bananamanx7910
    @bananamanx7910 11 месяцев назад

    Bardzo przydatne informacje, szczególnie dla początkujących kierowców, dzięki!

  • @88Perez
    @88Perez 3 года назад +20

    No i jadac na luzie z gory wpadajac w poslizg nie masz zadnej kontroli nad autem lecisz jak na sankach. Jadac na biegu zawsze masz kontrole

    • @nokia2019
      @nokia2019 3 года назад

      @@Blejk_Karington wydaje mi się że trochę więcej niż te 0.09

    • @marekem11
      @marekem11 3 года назад +2

      Dlaczego jadąc z góry na luzie miałbym wpaść w poślizg? Uważasz że koło swobodnie się tocząc ma większą szansę wpaść w poślizg niż koło napędzane lub hamowane? Nie jest sztuką wyprowadzić auto z poślizgu, sztuką jest nie doprowadzić do poślizgu.

    • @88Perez
      @88Perez 3 года назад

      @@marekem11 rozumiem ze Ty jadac z gory nie uzywasz hamulców tylko tak niech aie auto toczy a mi chodzilo o to ze auto na luze leci bezwladnie a majac wpiety bieg masz szanse zareagować i wyciagnac samochod z poslizgu ale ja mlody jestem to moge nie miec racji. jezdzij dalej na luzie

    • @marekem11
      @marekem11 3 года назад

      @@88Perez Widzę że postrzegasz świat w sposób zero jedynkowy i dzielisz kierowców na tych którzy albo hamują silnikiem albo używają ,,luzu''. Wszystko zależy od sytuacji. Jeżeli zjeżdżam z góry i nie mam zamiaru się zatrzymywać to po prostu noga lekko z gazu i dalej utrzymuję swoją prędkość. Jeżeli zjazd jest bardzo stromy i samochód zaczyna mi się rozpędzać gdy mam nogę zdjętą z gazu, to wtedy redukuję. Gdy widzę z daleka że będę musiał się zatrzymać (znak STOP, czerwone światło lub samochody stojące przed skrzyżowaniem) , to noga początkowo delikatnie z gazu i gdy już dojeżdżam to sprzęgło i hamulec. Gdy jest spokojnie i nikt nie siedzi mi na dupie to zdarza mi się czasem wrzucić luz. Zmniejszanie prędkości redukując po kolei wszystkie biegi ma rację bytu w samochodach ciężarowych lub przy sportowym, bardzo dynamicznym stylu jazdy.

    • @88Perez
      @88Perez 3 года назад

      @@marekem11 nie ja pisalem o zjezdzaniu z gory na luzie a nie o chamowaniu silnikiem bo nie musisz chamowac silnikiem ale uwazam (i to jest tylko moje zdanie zawsze mozesz miec inne) ze nie powinno sie zjezdzac na luzie

  • @cioofek3963
    @cioofek3963 3 года назад +5

    Szkoda, że nie było nic mowy o przegazówce. Ja przy redukcji biegu na niższy, lekko dotykam w międzyczasie gaz, by podwyższyć lekko obroty silnika
    aby wynosiły tyle ile po redukcji, wtedy redukuję bieg, a autkiem w ogóle nie szarpie, pasażerowie doceniają ten komfort a przy okazji sprzęgło jest oszczędzane.

  • @tedirc
    @tedirc 3 года назад

    Zawsze w manuałach redukuje w dół silnikiem. Szkoda niestety ze nie ma takiej opcji w automacie. A szkoda bo redukcja bardzo przydała by się właśnie w górach. A wystarczył by np jakiś przycisk w podłodze 😂🤣. Jak zwykle wspaniały odcinek. Pozdrawiam.

  • @wyindywidualizowanyczyjako2843
    @wyindywidualizowanyczyjako2843 3 года назад +21

    8:10 - między gaz i po sprawie? :D

  • @Hamileq
    @Hamileq 3 года назад +5

    przypadkiem trafiłem na ten kanał, genialna sprawa. Subskrypcja zostawiona, biorę się za oglądanie kolejnych odcinków!

  • @asd-fw7yb
    @asd-fw7yb 4 месяца назад

    tak, tylko ze wtedy prawie podwojnie zuzywasz tarcze sprzegla... jak rozpedzasz samochod biegami to zuzywasz tarcze i jak hamujesz biegami znowu zuzywasz tarcze....wiec jak powiedzmy normalnie tarcze sie wymienia powiedzmy po 100tys km , to przy takim systemie jazdy trzeba tarcze wymieniac juz po 60-70 tys. a wymiana tarczy to nie to samo co wymiana klockow za pare groszy....a i zmeczenie materialu w kolach zebatych skrzyni biegow ( nacisk na nie jest po przeciwnej stronie zeba ) raczej nie wplywa dobrze na skrzynie.... moim zdaniem na pewno w gorach, przy zjezdzie z gory na pewno dobrze jest korzystac z hamowania silnikiem ( sam to robie u mnie w Alpach) , ale normalnie w miescie korzystniej jest normalnie hamowac hamulcem lub w zaleznosci od sytuacji na drodze i tym i tym....pozdr.

  • @darekszymanowicz1389
    @darekszymanowicz1389 3 года назад +3

    Dobry odcinek!
    I pamiętajcie- "Kto błądzi nie pyta"
    Michu ;)

  • @92kretmg
    @92kretmg 3 года назад +8

    Przy hamowaniu silnikiem to przedewszystkim miedzygaz, wszystko z wyczuciem i wszystko jest cacy 👌

  • @womack10
    @womack10 3 года назад

    No to ja coś powiem od siebie. Jeżdżę ciągnikiem siodłowym, w poniedziałek tj. 8 lutego 2021, w okolicach Kolonii, był tak uroczy stan nawierzchni, że hamując silnikiem, a w zasadzie retarderem, w pewnym momencie zauważyłem że moja naczepa naczepa zaczyna mnie z prawej wyprzedzać. Warto więc wspomnieć że wszystko trzeba robić z głową i pamiętać ile z posiadanych osi jest napędowymi.
    No to się dziad namarudził, dziękuję. 😀

  • @sokol358
    @sokol358 3 года назад +13

    zeby nie szarpnelo na sliskim to redukcja z miedzygazem :D

    • @jacekandraka934
      @jacekandraka934 3 года назад

      wyrownac obroty zapomnial dodac, a na sliskim to w row sie ladujemy

  • @karolwadeczek8620
    @karolwadeczek8620 3 года назад +2

    Jesteś super facetem. Rewelacja kanał!!!! Zwięźle i na temat, jakby tego było jeszcze mało to w sposób sympatyczny i z humorem. SERDECZNIE POZDRAWIAM. I SAMEJ POMYŚLNOŚCI W NOWYM ROKU>

  • @szamanisticrealistic2659
    @szamanisticrealistic2659 3 года назад

    Najdroższym elementem konkretnego samochodu jest silnik i min sprzęgło. Włączając to szczególnie egzemplarze kolekcjonerskie i z wyższej półki. Silnik zużywa się najbardziej przy wysokich obrotach, głównie min przy hamowaniu silnikiem. Sprzęgło dostaje bardziej po dupie przy hamowaniu silnikiem. Klocki hamulcowe i benzyna są tanie jak barszcz w porównaniu do kosztów naprawy silnika i sprzęgła. Hamowanie silnikiem jest generalnie dobre, ale co najwyżej puszczając nogę z gazu. Ogólnie cała wypadkowa zależy od tego czym jeździmy, jak drogi jest silnik oraz gdzie jeździmy i czy musimy dużo hamować. Generalnie nie można powiedzieć, że hamowanie silnikiem jest dobre lub złe jeśli nie zna się szczegółów. Osobiście wolałbym samochód po kimś ktos nie hamował silnikiem i nie oszczędzał na klockach, benzynie, ale za to chronił maksymalnie silnik oraz sprzęgło. Dlatego nie kupuję samochodów po Polakach cebulakach znawcach niczego, opierających swoją wiedzę na domysłach.

  • @driverktomoje1003
    @driverktomoje1003 3 года назад +2

    Dobrze, że przypomniałeś tak bagatelne ale istotne sprawy. Bravo Michu

  • @anetadolowa14
    @anetadolowa14 3 года назад +4

    Witam, a czy mozna tez chamowac silnikiem w przypadku skrzyni automatycznej? (manetkami pod kierownica. Dzieki

    • @finalholocaust
      @finalholocaust 3 года назад

      Można. Puszczasz gaz i auto się toczy dalej, redukując biegi automatycznie. W manetki bym się bawił, bez sensu.

  • @yakumanification
    @yakumanification 3 месяца назад

    Pierwszy filmik, który faktycznie wyjaśnił mi jak działa sprzęgło, Szacun!

  • @KrisFilmStudio
    @KrisFilmStudio 3 года назад +9

    Warto stosować międzygaz przy redukowaniu, wtedy sprzęgło jeszcze mniej się zużyje.

    • @wiszu91
      @wiszu91 3 года назад +3

      Miedzygaz jest po to żeby żeby synchronizatory w skrzyni biegów oszczędzić a nie sprzęgło... Sprzęgło oszczędzasz wyrównując prędkości obrotowe silnika względem prędkości auta na danym biegu

    • @KrisFilmStudio
      @KrisFilmStudio 3 года назад

      @@wiszu91 oszczędza się i to i to przez międzygaz, bo sprzęgło nie musi stopniowo rozpędzać silnika, który już jest rozpędzony przy zasprzęglaniu.

  • @jakubcziura6
    @jakubcziura6 3 года назад +38

    michu mogles wspomniec o redukowaniu biegow z tzw. miedzygazem :P

    • @gwis100
      @gwis100 3 года назад +4

      Przyhamowanie lewa noga wychodzac z zakretu tez ;)

    • @Zayebistosc
      @Zayebistosc 3 года назад

      Odcinek dla naturszczyków:/

    • @PaulMrPKcom
      @PaulMrPKcom 3 года назад +1

      A jak ze hamowaniem silnikiem w nowszych automatach ktore "reczna" zmiane biegow i pady? Tez ok?

    • @kononjorr9927
      @kononjorr9927 3 года назад

      Co to międzygaz?

    • @smilex2254
      @smilex2254 3 года назад

      @@kononjorr9927 przy redukcji biegów dodajesz gazu w momencie jak jest na sprzęgle lekko

  • @strawberryy996
    @strawberryy996 3 года назад

    Tu jest mowa o hamowaniu silnikiem. Pomyślałem że można by zrobić hybrydę spalinowo pneumatyczną. W samochodzie z bezstopniową skrzynią biegów w czasie hamowania silnik zaczyna działać jak kompresor i wykonuje użyteczną pracę. Kiedy naciskamy pedał hamulca skrzynia biegów redukuje płynnie przełożenia a sprężane przez tłoki powietrze jest sprężane w specjalnym zbiorniku. (np.z wykorzystaniem zaworu EGR) Normalnie to powietrze przechodzi przez układ wydechowy i takie hamowanie jest mało efektywne. Gdyby powietrze było sprężane efektywność by wzrosła. To powietrze z butli wykorzystujemy aby pozbyć się tzw.turbo dziury. Poza tym można by do napędu kół tylnych użyć napędu pneumatycznego w czasie takiej potrzeby. To powinno zmniejszyć zużycie paliwa no i układu hamulcowego.

  • @bartoszosuchowski5763
    @bartoszosuchowski5763 3 года назад +4

    Ja jeżdżąc jak to mechanik kiedyś nazwał "starą szkołą" czyli hamując silnikiem dorobiłem się rdzy na tarczach, wszystkie tarcze były w kropki rdzawe które się wzarly nieźle w metal. Tak mało hamulców używałem, że tak wyszło 😅 Zajęło ponad tydzień czasu hamowania tylko hamulcami, żeby zetrzeć te plamy.

  • @krzysztofkozowski6131
    @krzysztofkozowski6131 3 года назад +15

    Czas przestać wyhamowywać na luzie :D
    Dzięki

    • @realsajgon3214
      @realsajgon3214 3 года назад

      Można wytracać prędkość na luzie, ale oczywiście trzeba wiedzieć kiedy można to robić, wtedy też nic się złego nie stanie.

  • @w.k.7755
    @w.k.7755 3 года назад

    1.70 % emisji zanieczyszczeń produkowanych przez pojazdy (współczesne, nie zabytkowe) to nie nieczystości ze spalin a starte cząsteczki hamulców.
    2. Zjeżdżając dłuższy czas z wysokiej góry hamulce zaczynają się nagrzewać. Po przekroczeniu pewnej temperatury ich skuteczność drastycznie spada (hamulce zwykłe, nie ceramiczne) Dlatego też warto używać hamowania silnikiem.

  • @invenis86
    @invenis86 3 года назад +5

    Hej Michu :) szkoda że nie wspomniałeś nic o redukowaniu biegów z międzygazem (żeby wyrównać prędkość układu napędowego i silnika, i przy okazji oszczędzić sprzęgło) - bardzo ważny aspekt hamowania silnikiem :)

    • @Owenage1000
      @Owenage1000 11 месяцев назад

      Od tego masz synchronizatory takie metody stosuje się w motocyklach.

    • @invenis86
      @invenis86 11 месяцев назад

      Nie znam się na motorach;) ale w aucie można dużo szybciej wypuścić sprzęgło (a co za tym idzie zmienić bieg) niż wtedy kiedy redukuje się bez miedzygazu