15 tysięcy, to jest w dwa dni, a nie w miesiąc :) łapka w górze i komentarz dla zasięgu. Trzeba wspierać wszystkich rodaków, którzy chcą - i potrafią - być twórczy!
Mój kolega w technikum, na pracę dyplomową zrobił malucha elektrycznego. To była końcówka lat 90. Maluch na prądzie jechał z Konstancina na Sadybę i nazad :)
W elektrykach bierze się pod uwagę każdy kilogram ponieważ to są opory toczenia, które przekładają się na zużycie energii elektrycznej. Są silniki bezpośrednio w koła i chyba wychodzą taniej niż ty dałeś za ten jeden. Powodzenia!
W Polsce sie juz go chyba nie zarejestruje, te przewody z baterii nie wygladaja coś na grube, całość to totalna fuszerka i ulep ale... podziwiam i warto było sie bawić dla samej nauki. Majatruj dalej i nie patrz na hejty ;)
Przy takim silniku szczotkowym gdzie występują wysokie prądy rozruchowe, wręcz zwarciowe (600A w tym przypadku, a może i nawet więcej) nie dziwne, że na tych akumulatorkach przejechać można tylko 4km. Sprzedaj tą prądożerną szczotke i kup jakiegoś BLDC (napewno znajdzie się jakiś znacznie tańszy a różnice kosztów przeznaczysz na budowe pakietu li-ion które są lepsze niż kwasówy) To, co ma z tyłu malucha to 18 kg grzałka o mocy 30kW xD Aha i zmień "doradców" :)
Trzeba przyznać, że ten chłopak z Bielska zrobił to zdecydowanie ładniej i estetyczniej. Wygląda jak by był elektryczny fabrycznie. Wszystko upchnął w komorze silnika i w bagażniku. A tu akumulatory w kabinie i pełno kabli niczym nie osłoniętych.. Nie wiem czy to klepną przy przerejestrowywaniu...
Qfa jaki festyn. Drogie panie.. taki zasięg to auto ma na swoim własnym rozruszniku oczywiście po odłączeniu np. cewki żeby silnik nie zaskoczył. Jak ktoś ma lekkie auto i wprawę w mieszaniu biegami to (wciaż na samym rozruszniku) może jeszce się nawet sporo napędzić. Tak wiem - krótkotrwała rzeźba ale to w sumie podbnie jak i u niego. Tuaj zawiedzie po chwili rozrusznik u niego zaś baterie - ogólnie 1-uj..
Na początek będzie, jak ukończy projekt maluch, to zdobyte doświadczenie pozwoli ulepić coś sensownego, pakiety 18650+ miedziane rurki aby odprowadzić ciepło na nagrzewnicę w zimę,na lato przerzuci klapę aby nie waliło gorącem do kabiny, skłaniałbym się na lżejszą budę, 2 osobową, silnik to proponuję jakiś asynchron + falownik chociaż nie wiem czy nie będzie prądożerny
Silnik bldc 20kw lub wiecej to koszt 400$ Pakiet li-ion z ogniw rozpakietowanych 18650 do mocy 20kw to koszt ok 5k zl z ogniw nowych ktore beda miec laczna pojemnosc ok 9kw czyli powinien miec zasieg z 70km A pakujac akumulatory tesli za ok 10k zl mozna by osiagnac zasieg kilkuset km
Dla mnie super, nie każdy jest milionerem a głównie takie projekty pokazują ludzie obecnie, średnich i tanich rzeczy już nie pokazuje się bo są wyśmiewane. Jest super, po wymianie akumulatora będzie super.
Silnik prądu stałego w tych czasach? Sprawność marna. Tylko 3 fazy i sterownik, gotowce są za chin za kwoty myślę na pewno poniżej 9k zł. Gość ma złych doradców.
Za taką kasę to powinien mieć silnik BLDC ze sterownikiem i 90% sprawności. Pomijając fakt, że w takiej wielkości silniku zmieściłby lekko 30kW w tej technologii.
Fajny projekt, szkoda że ktoś doradził Ci silnik szczotkowy, lepszy byłby BLDC który nie ma szczotek i jedyne co się w nim zużywa to łożyska... jako baterie - najlepszy stosunek energii do masy mają litowo-jonowe, NiMH są bezpieczniejsze, ale cięższe. Co do akumulatorów - jeśli używasz połączenia szeregowego wielu akumulatorów powinieneś monitorować napięcie każdego z nich - są do tego specjalne moduły - układy do wyrównania napięć na poszczególnych akumulatorach tzw. "Balancing" - bez tego bardzo szybko akumulatory ulegną uszkodzeniu - niektóre przeładujesz podczas ładowania, a niektóre rozładujesz poniżej napięcia nominalnego. A jeśli w połączeniu szeregowym jeden ulegnie uszkodzeniu to bardzo szybko uszkodzą się kolejne.
Polecam kontakt z yutuberami budowniczych rowerów elektrycznych "Tas Tasowski", "Taba na rowerze", "E-baik" to oni posiadają dużą wiedzę w tym temacie. Te ogniwa nie nadają się, baterie 18650 Li-Jon są adekwatne do tego typu rozwiązań, w/w Panowie na pewno podzielą się swoją wiedzą co udowodnili swoimi filmami na YT.
i na dodatek można liczyć na pokaz fajerwerków raz na jakiś czas :D :P bez bardzo dokładnie dopasowanego systemu ładowania i zarządzania energią przy kilku tysiącach ogniw...
@@boobrowsky to jest chyba ''oczywista oczywistość'', że układ ładowania jest bardziej skomplikowany niż prostownik do kwasiaków. Chyba, że olać li iony i cofnąć sie ponad 100lat wstecz gdy powstały pierwsze elektryczne auta zasilane z aku kwasowo-ołowiowych - jak tam stryjenka... Do mnie (i chyba nie tylko), w dzisiejszych czasach, bardziej przemawia aku litowo jonowy z odpowiednim układem ładowania.
Mam pytanie odnośnie skrzyni biegów czy wrzucam jeden bieg i demontuje dźwignie zmiany biegów i tak jeżdżę czy tak jak w samochodzie spalinowym trzeba zmienić biegi oraz czy można zamontować automatyczną skrzynią biegów?
Zamiast szczotkowego dc najlepiej jakiś bldc, np. z hybrydy po dzwonie. Zarejestrować też można tylko trzeba w okręgowej stacji pojazdów przejść badanie żeby wbić w dowód silnik elektryczny.
Tylko ci co elektryka jest ich pasją zrozumią ten projekt i będą kibicować... . Ogulnie światem żądzi ropa to projekty samochodów elektrycznych są blokowane czy też zamykane pod kluczem, przykład zwykła bateria np. R6 nie zmieniła się od ponad 100lat. Przed tym samochodem jeszcze daleka droga ale jak się chce to wszystko można osiągnąć, powodzenia i pozdrawiam
Tez moim celem jest zrobienie wg swojego projektu takiego Maluszka od zera, bez maluchowskiej skrzyni i moge od razu zdradzic swoj pomysl. Agregat pradotworczy, by sam sie doladowywal, bez zbednego ladowania :) jak myslicie, da rade takie cos?
Wybij to sobie z glowy, zamiast agregatu dokup kolejny pakiet baterji. Przy takim silniku co on ma, agregat 2kw bedzie pracowac 7,5 godziny a auto bedzie jechalo przez godzine moze zpredkoscia 60km/h. wiec takie godzinne doladowania zeby przejechac 10 km to raczej nie jest biznes. A jezeli do tego akumulatory kwasoowe, zelowe,lub agm zastosujesz, lepiej kup w to miejsce dobry rower. Ten pan w filmie zastosowal rozdupcone agmy, wiec jak na nich przejedzie wokol parku to jest sukces, a gdy w koncu uda mu sie dostac nowe takie same, to tez za wiele nie zmieni, ich ciezar nie idzie w parze z ich osiagami. takie projekty, jak na filie, i ty masz to jest zagracanie gararzu i walenie niby malych pieniedzy
Co do spadków napiecia.Producent podaje maksymalny prąd na poziomie 600A(załóżmy że przy ruszaniu faktycznie jest taki pobór).Masz podłączone 50akumulatorów czyli pakiet 10s5p więc na 1akumulator w każdej celi przypada blisko 120A po ruszeniu niech będzie 1/3 tego prądu to jest 40A to nie jest akumulator stworzony do takich prądów.Najtaniej wyjdą akumulatory kwasowe a najlepiej litowo jonowe wszystko jest kwestią pieniedzy :D
Mam pytanie czy ten maluch jest zarejestrowany, bo przymierzam się do czegoś podobnego tylko jak narazie nikt nie chce tego zarejestrować, a nie chce zaczynać czegoś czego się nie da później zarejestrować bo chce jeździć tym po drodze.
zdajesz sobie sprawę że akumulator kwasowy z elektrolitem musi być zamontowany na specjalnej podstawce aby podczas jazdy nie miał możliwości przemieszczenia się inaczej przeglądu nie przejdziesz
Nie wiem czy nie lepiej było by wykorzystać F126 BIS, że o pakietach z ogniw litowych zamiast kwasu nie wspominając... No i dwa mniejsze silniki bezpośrednio na koła zamiast skrzyni, która swoje waży, a z takim mocnym silnikiem (2x nominał - kusi żeby katować) to długo nie pożyje.
Konstrukcja ciekawa choć na chwilę obecną niezdatny do użytku. Przerejestrować go, nową baterię i ognia 😀 ale skrzynia co dwa miesiące będzie do wymiany.
Trzymam kciuki za projekt! I parę uwag: Elektryczny maluch powstał w Bielsku-Białej wiec na Podbeskidziu a nie na Śląsku - my bielszczanie jesteśmy na to bardzo uczuleni i nazywanie nas ślązakami uwałacza nam ( to tak w nawiasie ). Widuję tego malucha bo mieszkam niedaleko i widzę jak śmiga. Druga sprawa to zastosowane bezpieczniki i wyłącznik główny - przy napięciu 120V prądu stałego w momencie przepalenia się bezpiecznika albo otwarciu styków tego wyłącznika przy obciążeniu wszystko stanie ogniem. Ogarnij temat łuku elektrycznego na prądzie stałym i sposobach jego gaszenia bo to nie przelewki. Pozdrawiam!
Oglądam kolejny filmik i razi mnie określenie "z tego panela" wg. mnie powinno być "z tego panelu" albo gdzie indziej zamiast "rozumiem" używanie "rozumie" bez "m"
Mój seryjny Cinquecento Elettra na Li "wykręca" nieco ponad 200km. Na akumulatorach oryginalnych żył 3lata i zasięg był około 50-70km. Bardzo ciekawy silnik, możesz podać producenta w opisie?
U Chińczyków są gotowe zestawy do konwersji auta róże moce różne ceny faktycznie baterie są drogie żeby było po taniość to nie bardzo się da może zrobić jak u Tesli baterie z małych ogniw ogólnie myślę że pojazdy elektryczne tak ale tylko wózki widłowe przy obecnej technologii zasięg takiego auta to kpina a czas potrzebny do naładowania to kolejny minus dziwi mnie dla czego technologia nie idzie w ogniwa paliwowe na przykład metanolem można by napędzać ogniwa które są równie skuteczne jak baterie tankujemy w minutę i jedziemy dalej może swiat nie jest gotowy na takie cuda
@@Kawka1122 sam też coś tam działam taki "konstruktor " 😉 wiem jak to co się robi mija się z oczekiwaniami przez kasę . Szanuję wszystkich którzy ' chcą' i robią a nie tylko potrafią krytykować i podkładać nogi . Jak ktoś mądry doradzi to spoko , gorzej jak to mąrala 🤣
Mam pytanie do właściciela maluszka czy będzie stosował balanser ogniw i czy dla niego nie lepiej zmienić układ ogniw na równoległo-szeregowy (pakiety 2 równlegle razy 10).
baterie z UPSów??? One nie maja wydajonosci pradowej...rozruchowej Nie nadaja sie. Bardziej jak juz to by sie nadawały akumulatory motocyklowe albo baterie Li-Ion
@@crusaderanimation6967 Tylko lion, pierwszy wybór z demontażu z baterii odrzuconych od producenta, wystarczy pomierzyc koniecznie parę razy pod obciążeniem. Podobierac w pakiety. Drugi wybór odzysk, tu będzie więcej roboty z dobieranie i mierzenie, przydał by się też aktywny bms. Szkoda czasu i energii na żelowe. Więcej będzie roboty z budową pakietu ale to jest do ogarnięcia, Jehugarcia RUclips, Do tego dobry bms i można będzie latać bokiem tym potforem ;)
@@janmossak457 Tak na serio to Hej ! jakieś 40 kucy w maluchu z masą rozrusznika od amerykańskiego tira kappa to istny "over kill" chciałbym to zobaczyć :D
Jeżeli to "zapalony inżynier" wykonał to potwierdza że jednak studia w Polsce to wielka tragedia ,a osobiście bałbym sie do czegoś takiego wsiąść a szczególnie patrząc na tę instalację elektryczną...
@@andrzejwrobel6411 Li-Ion dają najlepszy stosunek mocy do pojemności, no a przy sensownej liczbie nie powinno być problemu z bezpiecznym prądem rozładowania. Pozostaje kwestia systemu grzania/chłodzenia analogicznie do tego stosowanego w tesli która to właśnie korzysta z li-ion ogniw 18650 (najnowsza korzysta z większych tzw ogniw 2170). Istotna jest też ładowarka tak aby dostosowywała prąd do poziomu naładowania, temperatury itp. Przy ładowarkach małej mocy tak jak z gniazdka 230V najlepiej aby system ładowania pozwalał na automatyczne przełączanie banków ładowanych akumulatorów ponieważ ładowanie zbyt małym prądem jest nieefektywne. Dochodzi jeszcze kwestia poziomu max ładowania i max rozładowania, w teslach jest to ustawione bardzo ostrożnie i efektywnie wykorzystywane jest max 80% pojemności ogniw, ale w zamian za to wielokrotnie zwiększa się ich trwałość. LiFePo są dość drogie, relatywnie ciężkie i mają dość niewielką pojemność. Doskonale sprawdzają się w modelach gdzie jest mało miejsca i bardzo mocne silniki z dużym prądem gdzie Li-Ion akumulatory zwyczajnie nie dałyby wystarczającego prądu do sterownika aby uzyskać pełną moc z silnika.
No i? Każdy zakamarek auta zapełniony akumulatorami. Ładowanie przez pół doby żeby pojeździć w dwie osoby na trasie może stu kilometrów. Po kiego grzyba przeniesienie napędu przez skrzynię biegów. Już są rozwiązania silników bezpośrednio napędzających koła. Pomysły rozwiązań sprzed stu lat.
Nie każdy rodzi się inżynierem z zasobnym portfelem. Dziwne że elektryczne auta nie ładują się w czasie jazdy i tyle energii idzie w gwizdek no ale co ja tam mogę wiedzieć...
@@TheWawrzyc silnik zamienia energie elektryczną na mechaniczną z której można pozyskiwać prąd można ten proces zapętlić wiem ,że to nie wykonywalne 😂,ale w ten sposób wystarczyło by tylko naładować do pełna akumulatory
Poproszę o test w Tesli zmiany koła, dla ułatwienia dodam że że względu na bardzo duży moment obrotowy silnika używa się tam bardzo dużego momentu na śrubach kół, więcej niż w ciężarówkach, więc samodzielna zmiana koła praktycznie niemożliwa. I poprosił bym też o test zużycia prądu podczas jazdy z prędkością autostradowa 140km/h, bo wtedy zasięg Tesli w praktyce bardzo się kurczy, do tylko 100 km.
Jaki duży moment na kołach? Większy niż w ciężarówce?? Weź sobie zobacz jaki moment ma przeciętna ciężarówka i przemnóż to przez przełożęnia skrzyni i mostu i dorzuć jeszcze to że musi ciągnąć duży tonaż. Gwarantuje że Tesla nie ma nawet podejścia.
@@pawlo199409 mówię o dokręcaniu śrub w kołach, w Tesli te śruby dociąga się tak mocno jak w ciężarówce, więc wymiana koła przez przeciętnego kierowcę praktycznie niemożliwa, i trzeba wzywać serwis 😀 taki urok Tesli
@@sanchezveteya5203 Tylko 3% energii z paliwa idzie na przyspieszanie , zatem jak masz 100 tzw 100 koników to tak naprawdę ciągnie 3 sztuki , więc silnik elektryczny 10kw plus skrzynia biegów załatwiają wszystkie problemy napędu. Żeby zarejestrować musi mieć inst. Poniżej 60 voltów, silniki szczotkowe 24 v z przekładnią , najlepiej z 6 sztuk i zwykły akumulator 24v 120amperogodzin, z przetwornicami up. ( NIWELUJĄ STRATĘ NAPIĘCIA NA AKUMULATORZE, ZASILAJĄ KAZDA SWOJ SILNIK). 30Kw silnik to do przynajmniej wyczynowej jazdy bez skrzyni biegów.
@@penetrus 3% z energii zawartej w paliwie. Silnik elektryczny ma sprawność w okolicach 90% stąd może być o wiele mniejszy mocowo z tym samym wynikiem mechanicznym.
trzeba z lbem cos miec nie tak zeby na kwasowych zuzytych akumulatorach kiedy nowe sa nieprzydatne do tego celu bo niby gdzie tesciowa bedzie siedziala?????
Co do kosztu silnika. Silnik w tesli model 3 szacowany koszt to 750$ (oczywiście masowa produkcja ma wpływ na cenę). ruclips.net/video/Lj1a8rdX6DU/видео.html Cena polskiego silnika "poraża".
''Od pomysłu do przemysłu'' droga daleka i wiele projektów ląduje na śmietniku ale każdy następny... A choćby wozić ''toto'' na lawecie po zlotach i paradach jak setki innych to już niemała satysfakcja./ Andrzej
Najlepiej uczyć się jest na błędach innych.Ktoś obejrzy ten filmik i pomyśli ja tego tak nie zrobię, zrobię to inaczej będzie lepiej, taniej i bezpiecznej. Chociażby dlatego ten filmik jest bardzo bardzo pożyteczny.
Dobrze życzę Panu konstruktorowi, ale niestety bez odpowiednich dokumentów dotyczących wykonania przeróbki, przez wyspecjalizowany warsztat, później opinii rzeczoznawcy, żaden diagnosta przeglądu nie zrobi...
A ja mam lepszy i to już widziałem taki... Auto elektryczne samróbka, z hakiem a jako przyczepka generator na ropę który zasila samochód elektryczny. Hybryda lepsza niż Prius
Do takich eksperymentów z akumulatorami AGM czy ogólnie kwasowymi (w tym przypadku) koniecznie by się przydał tester nie tylko rezystancji wewnętrznej ale też i pojemności - może coś w stylu jak na filmie ruclips.net/video/u3N4Ts-H928/видео.html . Wtedy te pakiety po 10 szt można by efektywniej wykorzystać. I to nie tylko stare - nowe, jak Marcin planuje zakładać też wszystkie idealnie równe nie są. Pomysł fajny ale też mi się wydaje, że napęd bezpośredni generował by mniejsze straty. Ile taki pojazd szacunkowo może potrzebować Wh (watogodzin) na spokojne przejechanie po płaskim jednego kilometra ?
Nissan med możesz kupić za 30 tysia gdzie technologia jest gotowa, auto nieci inne niż maluch i wszystko działa jak należy łącznie z dopuszczeniem do ruchu. Myślę że trochę przeinwestowane
To nie ten kierunek, bierz pod uwagę opory (skrzynia biegów) zużycie bezsensu energi, tu stosuje się napęd bezpośredni z odzyskiem prądu. Silnik za duża moc który zużywa dużo prądu. Życzę powodzenia.
15 tysięcy, to jest w dwa dni, a nie w miesiąc :)
łapka w górze i komentarz dla zasięgu. Trzeba wspierać wszystkich rodaków, którzy chcą - i potrafią - być twórczy!
nie imponujące wcale. To jest dziecinada. Za oceanem robią cuda a to w porównaniu jest jakaś prosta dziecinna zabawa.
Nie każdy pracuje na roksie jak Ty :)
@@dskowron19 Już nawet było by lepiej na Roksie niż jak przy lesie jak ty to robisz za 20zł full opcja.
@@jonsonkowalsky5641 owszem robią tylko ile kosztują
Mój kolega w technikum, na pracę dyplomową zrobił malucha elektrycznego. To była końcówka lat 90. Maluch na prądzie jechał z Konstancina na Sadybę i nazad :)
Super pomysl. Powodzenia w dalszym dzialaniu
Super pamiętajcie, że to samoróbka. Ja się nie czepiam tylko kibicuję !
Akumulatory zmień na 18650 lion (większa pojemność, prąd, mniejsza masa) i silnik na BLDC ( większa sprawność, moc, mniejsza masa). Powodzenia.
W elektrykach bierze się pod uwagę każdy kilogram ponieważ to są opory toczenia, które przekładają się na zużycie energii elektrycznej. Są silniki bezpośrednio w koła i chyba wychodzą taniej niż ty dałeś za ten jeden. Powodzenia!
Fajna zabawa, gratuluje! Tak jak inni pisza, lepszy bedzie silnik 3-fazowy AC i lepsze / nowoczesniejsze akumulatory.
W Polsce sie juz go chyba nie zarejestruje, te przewody z baterii nie wygladaja coś na grube, całość to totalna fuszerka i ulep ale... podziwiam i warto było sie bawić dla samej nauki. Majatruj dalej i nie patrz na hejty ;)
Mogę śmiało udostępnić swoje zniżki w hurtowni Auto Land
Projekt super.
Gratulacje
Przy takim silniku szczotkowym gdzie występują wysokie prądy rozruchowe, wręcz zwarciowe (600A w tym przypadku, a może i nawet więcej) nie dziwne, że na tych akumulatorkach przejechać można tylko 4km.
Sprzedaj tą prądożerną szczotke i kup jakiegoś BLDC (napewno znajdzie się jakiś znacznie tańszy a różnice kosztów przeznaczysz na budowe pakietu li-ion które są lepsze niż kwasówy) To, co ma z tyłu malucha to 18 kg grzałka o mocy 30kW xD
Aha i zmień "doradców" :)
Jeszcze lepiej SRM
Trzeba przyznać, że ten chłopak z Bielska zrobił to zdecydowanie ładniej i estetyczniej. Wygląda jak by był elektryczny fabrycznie. Wszystko upchnął w komorze silnika i w bagażniku. A tu akumulatory w kabinie i pełno kabli niczym nie osłoniętych.. Nie wiem czy to klepną przy przerejestrowywaniu...
No nie wiem skąd taka kasa za ten silnik... Chyba połowę tej kwoty to idzie dla dystrybutora. No chyba że silnik jest robiony w pojedynczych sztukach.
Qfa jaki festyn. Drogie panie.. taki zasięg to auto ma na swoim własnym rozruszniku oczywiście po odłączeniu np. cewki żeby silnik nie zaskoczył. Jak ktoś ma lekkie auto i wprawę w mieszaniu biegami to (wciaż na samym rozruszniku) może jeszce się nawet sporo napędzić. Tak wiem - krótkotrwała rzeźba ale to w sumie podbnie jak i u niego. Tuaj zawiedzie po chwili rozrusznik u niego zaś baterie - ogólnie 1-uj..
Fajny pomysł. Jest zabawa.
Na początek będzie, jak ukończy projekt maluch, to zdobyte doświadczenie pozwoli ulepić coś sensownego, pakiety 18650+ miedziane rurki aby odprowadzić ciepło na nagrzewnicę w zimę,na lato przerzuci klapę aby nie waliło gorącem do kabiny, skłaniałbym się na lżejszą budę, 2 osobową, silnik to proponuję jakiś asynchron + falownik chociaż nie wiem czy nie będzie prądożerny
Tylko i wylacznie Li ion, baterie z nissana leaf lub z tesli.
Daj sobie spokój z innymi bo tylko 2 razy robota wykonasz lun pieniadze wydasz.
Wspaniały samochód. Życzę sukcesów!
Silnik bldc 20kw lub wiecej to koszt 400$
Pakiet li-ion z ogniw rozpakietowanych 18650 do mocy 20kw to koszt ok 5k zl z ogniw nowych ktore beda miec laczna pojemnosc ok 9kw czyli powinien miec zasieg z 70km
A pakujac akumulatory tesli za ok 10k zl mozna by osiagnac zasieg kilkuset km
Dla mnie super, nie każdy jest milionerem a głównie takie projekty pokazują ludzie obecnie, średnich i tanich rzeczy już nie pokazuje się bo są wyśmiewane. Jest super, po wymianie akumulatora będzie super.
Silnik prądu stałego w tych czasach? Sprawność marna. Tylko 3 fazy i sterownik, gotowce są za chin za kwoty myślę na pewno poniżej 9k zł. Gość ma złych doradców.
zdecydowanie
Za taką kasę to powinien mieć silnik BLDC ze sterownikiem i 90% sprawności. Pomijając fakt, że w takiej wielkości silniku zmieściłby lekko 30kW w tej technologii.
Silnik prądu stałego przede wszystkim jest ogromnie głośny
Widzieliście silniki fmy Lynch?
Fajny projekt, szkoda że ktoś doradził Ci silnik szczotkowy, lepszy byłby BLDC który nie ma szczotek i jedyne co się w nim zużywa to łożyska...
jako baterie - najlepszy stosunek energii do masy mają litowo-jonowe, NiMH są bezpieczniejsze, ale cięższe.
Co do akumulatorów - jeśli używasz połączenia szeregowego wielu akumulatorów powinieneś monitorować napięcie każdego z nich - są do tego specjalne moduły - układy do wyrównania napięć na poszczególnych akumulatorach tzw. "Balancing" - bez tego bardzo szybko akumulatory ulegną uszkodzeniu - niektóre przeładujesz podczas ładowania, a niektóre rozładujesz poniżej napięcia nominalnego. A jeśli w połączeniu szeregowym jeden ulegnie uszkodzeniu to bardzo szybko uszkodzą się kolejne.
Sporym wyzwaniem w tym filmie musiało być utrzymanie poważnego tonu. Początkowo nawet myślałem że to wszystko serio, ale potem uśmiałem się do łez.
Polecam kontakt z yutuberami budowniczych rowerów elektrycznych "Tas Tasowski", "Taba na rowerze", "E-baik" to oni posiadają dużą wiedzę w tym temacie. Te ogniwa nie nadają się, baterie 18650 Li-Jon są adekwatne do tego typu rozwiązań, w/w Panowie na pewno podzielą się swoją wiedzą co udowodnili swoimi filmami na YT.
Li-Ion na tym silniku? Przy takich prądach one by tego nie wytrzymały i ryzykowałby pożarem.
Zajebisty projekt. Moje marzenie to aby piwstała seryjna produkcja maluszka elektrycznego POLSKIEGO.
Powinieneś to opatentować!
Bardzo prosta przeróbka i tą metodą widzę że da rade przerobić każdy samochód.
Haha dobre
lepsze od zabytkowych kwasowo-ołowiowych będą li ion 18650, gestość energii, waga, objętosć nie do porównania
i na dodatek można liczyć na pokaz fajerwerków raz na jakiś czas :D :P bez bardzo dokładnie dopasowanego systemu ładowania i zarządzania energią przy kilku tysiącach ogniw...
@@boobrowsky to jest chyba ''oczywista oczywistość'', że układ ładowania jest bardziej skomplikowany niż prostownik do kwasiaków. Chyba, że olać li iony i cofnąć sie ponad 100lat wstecz gdy powstały pierwsze elektryczne auta zasilane z aku kwasowo-ołowiowych - jak tam stryjenka... Do mnie (i chyba nie tylko), w dzisiejszych czasach, bardziej przemawia aku litowo jonowy z odpowiednim układem ładowania.
Mam pytanie odnośnie skrzyni biegów czy wrzucam jeden bieg i demontuje dźwignie zmiany biegów i tak jeżdżę czy tak jak w samochodzie spalinowym trzeba zmienić biegi oraz czy można zamontować automatyczną skrzynią biegów?
Zamiast szczotkowego dc najlepiej jakiś bldc, np. z hybrydy po dzwonie. Zarejestrować też można tylko trzeba w okręgowej stacji pojazdów przejść badanie żeby wbić w dowód silnik elektryczny.
Ekstra projektu i pozytywny projektant ! ;)
Tylko ci co elektryka jest ich pasją zrozumią ten projekt i będą kibicować... . Ogulnie światem żądzi ropa to projekty samochodów elektrycznych są blokowane czy też zamykane pod kluczem, przykład zwykła bateria np. R6 nie zmieniła się od ponad 100lat.
Przed tym samochodem jeszcze daleka droga ale jak się chce to wszystko można osiągnąć, powodzenia i pozdrawiam
Tez moim celem jest zrobienie wg swojego projektu takiego Maluszka od zera, bez maluchowskiej skrzyni i moge od razu zdradzic swoj pomysl. Agregat pradotworczy, by sam sie doladowywal, bez zbednego ladowania :) jak myslicie, da rade takie cos?
Wybij to sobie z glowy, zamiast agregatu dokup kolejny pakiet baterji. Przy takim silniku co on ma, agregat 2kw bedzie pracowac 7,5 godziny a auto bedzie jechalo przez godzine moze zpredkoscia 60km/h. wiec takie godzinne doladowania zeby przejechac 10 km to raczej nie jest biznes. A jezeli do tego akumulatory kwasoowe, zelowe,lub agm zastosujesz, lepiej kup w to miejsce dobry rower. Ten pan w filmie zastosowal rozdupcone agmy, wiec jak na nich przejedzie wokol parku to jest sukces, a gdy w koncu uda mu sie dostac nowe takie same, to tez za wiele nie zmieni, ich ciezar nie idzie w parze z ich osiagami. takie projekty, jak na filie, i ty masz to jest zagracanie gararzu i walenie niby malych pieniedzy
A i nie zapomnij kupić silnika szczotkowego za 10k zł...
Pozytywny Wariat. Pozdrawiam:)
Co do spadków napiecia.Producent podaje maksymalny prąd na poziomie 600A(załóżmy że przy ruszaniu faktycznie jest taki pobór).Masz podłączone 50akumulatorów czyli pakiet 10s5p więc na 1akumulator w każdej celi przypada blisko 120A po ruszeniu niech będzie 1/3 tego prądu to jest 40A to nie jest akumulator stworzony do takich prądów.Najtaniej wyjdą akumulatory kwasowe a najlepiej litowo jonowe wszystko jest kwestią pieniedzy :D
W jakiej firmie mogę zamówić nietypowe koło zamachowe czy sprzęgło ??
Mam pytanie czy ten maluch jest zarejestrowany, bo przymierzam się do czegoś podobnego tylko jak narazie nikt nie chce tego zarejestrować, a nie chce zaczynać czegoś czego się nie da później zarejestrować bo chce jeździć tym po drodze.
odnosze wrażenie że właściciel cały czas sie śmieje xD
Wesoły pozytywny człowiek...
Super zabawa życiem :-)))
zdajesz sobie sprawę że akumulator kwasowy z elektrolitem musi być zamontowany na specjalnej podstawce aby podczas jazdy nie miał możliwości przemieszczenia się inaczej przeglądu nie przejdziesz
Żeby miał zasięg, musi przejść na akumulatory litowe.
Dłuższy przedłużacz kupić :D.
I zmienić silnik na bezszczotkowy. Bo litowe by sie spaliły przy tym silniku co ma teraz xD
Adam Krajewski, przedluzacz proponuje zamienic na agregat dla zwiekszenia mobilnosci :D A powaznie to szacun dla niego za wytrwalosc
Nie wiem czy nie lepiej było by wykorzystać F126 BIS, że o pakietach z ogniw litowych zamiast kwasu nie wspominając... No i dwa mniejsze silniki bezpośrednio na koła zamiast skrzyni, która swoje waży, a z takim mocnym silnikiem (2x nominał - kusi żeby katować) to długo nie pożyje.
To jest gowno na kolach a typ nie ma pojecia o tym co robi, ot robi bo sobie robi
@@maxbenson1691 zamknij się dziecko nigdy maluchem nie jedziłeś
Te akumulatory z tyłu na kanapie w razie "czołówki" skoszą wszystko co jest z przodu łącznie z kierowcą. :O
Czołówki w maluchu tak czy tak nie przeżyjesz, co za różnica co cię zabije.
Konstrukcja ciekawa choć na chwilę obecną niezdatny do użytku. Przerejestrować go, nową baterię i ognia 😀 ale skrzynia co dwa miesiące będzie do wymiany.
noel 20 troche duzy moment na ta skrzynie
Trzymam kciuki za projekt! I parę uwag: Elektryczny maluch powstał w Bielsku-Białej wiec na Podbeskidziu a nie na Śląsku - my bielszczanie jesteśmy na to bardzo uczuleni i nazywanie nas ślązakami uwałacza nam ( to tak w nawiasie ). Widuję tego malucha bo mieszkam niedaleko i widzę jak śmiga. Druga sprawa to zastosowane bezpieczniki i wyłącznik główny - przy napięciu 120V prądu stałego w momencie przepalenia się bezpiecznika albo otwarciu styków tego wyłącznika przy obciążeniu wszystko stanie ogniem. Ogarnij temat łuku elektrycznego na prądzie stałym i sposobach jego gaszenia bo to nie przelewki. Pozdrawiam!
To powiedz że gorol jesteś, tak nawiasem mówiąc gdybyś ślązaka nazwał gorolem też byś go obraził
@@marekmijacz9718 Góral jak już :)
Te mierniki pradu i napięcia są delikatne, sam parę uszkodzilem zanim zrozumiałem :)
Marnie bo wejścia pomiarowe są połączone ze sobą a to komplikuje myślenie i działanie.
dokladnie:) ale za to są tanie i w miare dokladne:)
Świetny pomysł!!! ale silnik powinien być bezszczotkowy. Ale co tam o sprawach Technicznych,fajnie że to robisz :)
Oglądam kolejny filmik i razi mnie określenie "z tego panela" wg. mnie powinno być "z tego panelu" albo gdzie indziej zamiast "rozumiem" używanie "rozumie" bez "m"
Mój seryjny Cinquecento Elettra na Li "wykręca" nieco ponad 200km. Na akumulatorach oryginalnych żył 3lata i zasięg był około 50-70km. Bardzo ciekawy silnik, możesz podać producenta w opisie?
Jan Kowalski producent silnika to into.pl
Doceniam projekt w pełni, pytanie tylko jaki jest koszt przejechania 100km? :)
Super projekt,W piastach kół powinny być prądnice ,które ładowały by akumulatory -pętla i jazda za darmo👍
U Chińczyków są gotowe zestawy do konwersji auta róże moce różne ceny faktycznie baterie są drogie żeby było po taniość to nie bardzo się da może zrobić jak u Tesli baterie z małych ogniw ogólnie myślę że pojazdy elektryczne tak ale tylko wózki widłowe przy obecnej technologii zasięg takiego auta to kpina a czas potrzebny do naładowania to kolejny minus dziwi mnie dla czego technologia nie idzie w ogniwa paliwowe na przykład metanolem można by napędzać ogniwa które są równie skuteczne jak baterie tankujemy w minutę i jedziemy dalej może swiat nie jest gotowy na takie cuda
A nie lepsze były by akumulatory li-ion 18650 ? Większa pojemność na kilogram i można to bardzo dobrze rozlokować w aucie.
Projekt ciekawy lecz do dopracowania 💪💪💪👏👏👏
A skąd gość ma znaleźć na to kapitał?
@@Kawka1122 nietwierdzę że zły , a a kasą to jak u wszystkich. Może dzięki filmowi uda mu się ogarnąć temat 😎
Ok, ja jestem strasznie czuły w kwestiach. Sam jestem konstruktorem i .... no cóż, dolina krzemowa to to nie jest 😣
@@Kawka1122 sam też coś tam działam taki "konstruktor " 😉 wiem jak to co się robi mija się z oczekiwaniami przez kasę . Szanuję wszystkich którzy ' chcą' i robią a nie tylko potrafią krytykować i podkładać nogi . Jak ktoś mądry doradzi to spoko , gorzej jak to mąrala 🤣
w Gdansku starszy pan ma daewoo nexia .zrobil go sam silnik na neodymach .Ekologiczny bo elektryczny
24:40 ciekawe kto jest fundatorem darmowych ładowarek i darmowego prądu ;
Czy to jakiś prywatny projekt czy może społeczny...
Bilety się kupuje lub rezerwuje a co to znaczy zabukowałem ? Czy ma to jakiś związek z drzewem bukowym ? ( W 40sekundzie filmu)
Mam pytanie do właściciela maluszka czy będzie stosował balanser ogniw i czy dla niego nie lepiej zmienić układ ogniw na równoległo-szeregowy (pakiety 2 równlegle razy 10).
baterie z UPSów???
One nie maja wydajonosci pradowej...rozruchowej
Nie nadaja sie.
Bardziej jak juz to by sie nadawały akumulatory motocyklowe albo baterie Li-Ion
No niestety z kolei Li-onków problemem jest cena, (no chyba że z odzysku)
@@crusaderanimation6967
Tylko lion, pierwszy wybór z demontażu z baterii odrzuconych od producenta, wystarczy pomierzyc koniecznie parę razy pod obciążeniem. Podobierac w pakiety.
Drugi wybór odzysk, tu będzie więcej roboty z dobieranie i mierzenie, przydał by się też aktywny bms.
Szkoda czasu i energii na żelowe. Więcej będzie roboty z budową pakietu ale to jest do ogarnięcia,
Jehugarcia RUclips,
Do tego dobry bms i można będzie latać bokiem tym potforem ;)
@@janmossak457 Tak na serio to Hej ! jakieś 40 kucy w maluchu z masą rozrusznika od amerykańskiego tira kappa to istny "over kill" chciałbym to zobaczyć :D
Mega dobry pomysł!
Już sobie wyobrażam tego tego w czarno zielonym kolorze i logiem Green cell 😏👍
Ktoś może pomoże znaleść silnk który zastąpi mi spalinowy 22 km na elektryka ?
Super projekt. Oby wiecej takich projektów i zapalonych mlodych inżynierów:)
Jeżeli to "zapalony inżynier" wykonał to potwierdza że jednak studia w Polsce to wielka tragedia ,a osobiście bałbym sie do czegoś takiego wsiąść a szczególnie patrząc na tę instalację elektryczną...
Cudo
Cale 4 km i tylko 2 ładowania... No to superfura ;-)
😄😄😄👍 Niezły początek.
Jesteście do siebie podobni jak bracia
Musi zamontować zamiast baterii z elektrolitem to baterie 18650 lijon
@@JanKowalski-zl9ny CR2032 do wyważania felg ;)
Lepiej używać LiFePo4, są bardziej odporne na wyższe temperatury.
Do świecących wentylków :D.
@@andrzejwrobel6411 Li-Ion dają najlepszy stosunek mocy do pojemności, no a przy sensownej liczbie nie powinno być problemu z bezpiecznym prądem rozładowania.
Pozostaje kwestia systemu grzania/chłodzenia analogicznie do tego stosowanego w tesli która to właśnie korzysta z li-ion ogniw 18650 (najnowsza korzysta z większych tzw ogniw 2170). Istotna jest też ładowarka tak aby dostosowywała prąd do poziomu naładowania, temperatury itp. Przy ładowarkach małej mocy tak jak z gniazdka 230V najlepiej aby system ładowania pozwalał na automatyczne przełączanie banków ładowanych akumulatorów ponieważ ładowanie zbyt małym prądem jest nieefektywne.
Dochodzi jeszcze kwestia poziomu max ładowania i max rozładowania, w teslach jest to ustawione bardzo ostrożnie i efektywnie wykorzystywane jest max 80% pojemności ogniw, ale w zamian za to wielokrotnie zwiększa się ich trwałość.
LiFePo są dość drogie, relatywnie ciężkie i mają dość niewielką pojemność. Doskonale sprawdzają się w modelach gdzie jest mało miejsca i bardzo mocne silniki z dużym prądem gdzie Li-Ion akumulatory zwyczajnie nie dałyby wystarczającego prądu do sterownika aby uzyskać pełną moc z silnika.
Jedyne sensowne rozwiązanie. Ostatnio złożyłem akumulator 960WH waży 3,5kg.
No i? Każdy zakamarek auta zapełniony akumulatorami. Ładowanie przez pół doby żeby pojeździć w dwie osoby na trasie może stu kilometrów. Po kiego grzyba przeniesienie napędu przez skrzynię biegów. Już są rozwiązania silników bezpośrednio napędzających koła. Pomysły rozwiązań sprzed stu lat.
Nie każdy rodzi się inżynierem z zasobnym portfelem.
Dziwne że elektryczne auta nie ładują się w czasie jazdy i tyle energii idzie w gwizdek no ale co ja tam mogę wiedzieć...
Pomysl o regenerowanych bateriach do priusa. Przewaznie z gwarancja na rok.
A gdy będą już akumulatory to będzie urządzenie do ładowania coś jak alternator?
A po co?
@@TheWawrzyc żeby same akumulatory się ładowały
Ładowały z czego? Z energii która się w nich znajduje?
@@TheWawrzyc silnik zamienia energie elektryczną na mechaniczną z której można pozyskiwać prąd można ten proces zapętlić wiem ,że to nie wykonywalne 😂,ale w ten sposób wystarczyło by tylko naładować do pełna akumulatory
@@MrAdam-gr6ed wygoogluj sobie takie hasło: sprawność
Poproszę o test w Tesli zmiany koła, dla ułatwienia dodam że że względu na bardzo duży moment obrotowy silnika używa się tam bardzo dużego momentu na śrubach kół, więcej niż w ciężarówkach, więc samodzielna zmiana koła praktycznie niemożliwa.
I poprosił bym też o test zużycia prądu podczas jazdy z prędkością autostradowa 140km/h, bo wtedy zasięg Tesli w praktyce bardzo się kurczy, do tylko 100 km.
Jaki duży moment na kołach? Większy niż w ciężarówce?? Weź sobie zobacz jaki moment ma przeciętna ciężarówka i przemnóż to przez przełożęnia skrzyni i mostu i dorzuć jeszcze to że musi ciągnąć duży tonaż. Gwarantuje że Tesla nie ma nawet podejścia.
@@pawlo199409 mówię o dokręcaniu śrub w kołach, w Tesli te śruby dociąga się tak mocno jak w ciężarówce, więc wymiana koła przez przeciętnego kierowcę praktycznie niemożliwa, i trzeba wzywać serwis 😀 taki urok Tesli
Proszę
ruclips.net/video/L8LLb4HXd_M/видео.html
Zostawiłeś skrzynię biegów , to po kiego kija silnik 30 kW??
Mniej akumulatorów , połaczone równolegle , przetwornica up.
Przetwornica up obniży ampery więc nie ma sensu, a raczej idiotyzm
@@sanchezveteya5203 ale podwyższy napięcie
@@sanchezveteya5203
Tylko 3% energii z paliwa idzie na przyspieszanie , zatem jak masz 100 tzw 100 koników to tak naprawdę ciągnie 3 sztuki , więc silnik elektryczny 10kw plus skrzynia biegów załatwiają wszystkie problemy napędu.
Żeby zarejestrować musi mieć inst. Poniżej 60 voltów, silniki szczotkowe 24 v z przekładnią , najlepiej z 6 sztuk i zwykły akumulator 24v 120amperogodzin, z przetwornicami up. ( NIWELUJĄ STRATĘ NAPIĘCIA NA AKUMULATORZE, ZASILAJĄ KAZDA SWOJ SILNIK).
30Kw silnik to do przynajmniej wyczynowej jazdy bez skrzyni biegów.
@@penetrus
3% z energii zawartej w paliwie.
Silnik elektryczny ma sprawność w okolicach 90% stąd może być o wiele mniejszy mocowo z tym samym wynikiem mechanicznym.
@@888waldi p
ps. obudowa malucha jest ciężka w stosunku do nowszych aut ekonomicznych a tym bardziej elektrycznych.
Taki wesoły chłopak 😂😂😂
nareszcie mamy polska tesle
trzeba z lbem cos miec nie tak zeby na kwasowych zuzytych akumulatorach kiedy nowe sa nieprzydatne do tego celu bo niby gdzie tesciowa bedzie siedziala?????
spoko chłopak przydały by mu sie new akumulatorki
wiedząc że ktoś przyjdzie robić wywiad - polecałbym podładować baterie :(
Co do kosztu silnika.
Silnik w tesli model 3 szacowany koszt to 750$ (oczywiście masowa produkcja ma wpływ na cenę).
ruclips.net/video/Lj1a8rdX6DU/видео.html
Cena polskiego silnika "poraża".
A gdzie zakupy będzie
wkładać
Wszystko ok tylko akumulatory zmienić na li ion 18650 w pakietach np od Tesli będzie ze 100 200 kilometrów i zajmie to tylko cały bagażnik przedni
Kurcze,fajny gośc,szkoda tylko kasy na ten projekt,widze przyszłosc w wodorze a nie bateriach.pozdrawiam
witam moze to i jezdzi tylko gdzie z garazu i spowrotem :)
''Od pomysłu do przemysłu'' droga daleka i wiele projektów ląduje na śmietniku ale każdy następny... A choćby wozić ''toto'' na lawecie po zlotach i paradach jak setki innych to już niemała satysfakcja./ Andrzej
Najlepiej uczyć się jest na błędach innych.Ktoś obejrzy ten filmik i pomyśli ja tego tak nie zrobię, zrobię to inaczej będzie lepiej, taniej i bezpiecznej. Chociażby dlatego ten filmik jest bardzo bardzo pożyteczny.
Brawo POLACY brawo. Tylko to opantentuj i nie sprzedaj obcym tego pimysłu ale wiadomo bez kasy to ciężko.
A co tam jest do patentowania? Elektryczne samochody są już od dawna
@@niefachowy elektrycznego Fiata 126p. jeszcze nie widziałem
Tak. Tak. Dokładnie. Dokładnie tak. Tak, dokładnie. Tak. Akumulatory. Tak. Dokładnie. Dokładnie. Haha. Tak.
Bezcenny wywiad
i te "boczniki do liczenia amperów" kurde, facet ma zapał, nikt obeznany w okolicy nie pomoże?
Super pomysł :D
Maile maja to do siebie ze nie przychodzą w inne miejsca niż skrzynki mailowe
Dobrze życzę Panu konstruktorowi, ale niestety bez odpowiednich dokumentów dotyczących wykonania przeróbki, przez wyspecjalizowany warsztat, później opinii rzeczoznawcy, żaden diagnosta przeglądu nie zrobi...
Koniecznie baterie litowe nie ma sensu pchać ołowiu tam
no w dowodzie rejestracyjnym będzie zmieniania xd chyba że już wyrejestrowany :)
Mam taki pomysł żeby zrobić do niego przyczepkę z dodatkowym pakietem aku
A ja mam lepszy i to już widziałem taki... Auto elektryczne samróbka, z hakiem a jako przyczepka generator na ropę który zasila samochód elektryczny. Hybryda lepsza niż Prius
A dlaczego nie ma zainstalowanego alternatora np. z dodatkowej przekładni silnika?
Do takich eksperymentów z akumulatorami AGM czy ogólnie kwasowymi (w tym przypadku) koniecznie by się przydał tester nie tylko rezystancji wewnętrznej ale też i pojemności - może coś w stylu jak na filmie ruclips.net/video/u3N4Ts-H928/видео.html . Wtedy te pakiety po 10 szt można by efektywniej wykorzystać. I to nie tylko stare - nowe, jak Marcin planuje zakładać też wszystkie idealnie równe nie są.
Pomysł fajny ale też mi się wydaje, że napęd bezpośredni generował by mniejsze straty.
Ile taki pojazd szacunkowo może potrzebować Wh (watogodzin) na spokojne przejechanie po płaskim jednego kilometra ?
Dokładnie, na kilku pewnie mu pewnie mu spada do paru voltow. Wystarczy zwykły miernik żeby namierzyć słabsze ogniwa.
Sterownik czyli najwyklejszy falownik?
Zwykły PWM, silnik szczotkowy prądu stałego.
Kurczę. Komentarz dla zasięgu. Ale audio w samochodzie troszeczkę uderza.
Może w przyszłości da się coś poprawić 😊
Szkoda ze Więcej reklam nie ma...
24V -> inwerter trójfazowy i silnik odpowiedni bo to jest mniej więcej poziom wkrętarki akumulatorowej.
Nissan med możesz kupić za 30 tysia gdzie technologia jest gotowa, auto nieci inne niż maluch i wszystko działa jak należy łącznie z dopuszczeniem do ruchu. Myślę że trochę przeinwestowane
Szmery bajery pierdolenie na około. Ten pyta o wszystko podwójnie a drugi nie bardzo zna się na rzeczy, film możnaby zmieścić spokojnie w 10min
Pytanie po co?
Mega
Fajny ale przekroje kabli trochu za blade chyba
To nie ten kierunek, bierz pod uwagę opory (skrzynia biegów) zużycie bezsensu energi, tu stosuje się napęd bezpośredni z odzyskiem prądu. Silnik za duża moc który zużywa dużo prądu. Życzę powodzenia.