Przyczyny obecności benzyny w oleju: 1. Bezpośredni wtrysk (bezpośrednio do cylindra), który powoduje nierównomierne wymieszanie benzyny z powietrzem, przez co część drobin benzyny osiada na ściankach cylindra i pierścieniami jest ściągana do obiegu oleju. (W przypadku wtrysku pośredniego, benzyna z powietrzem jest znacznie lepiej wymieszana, bo jest mieszana już w kolektorze dolotowym i przez cały suw ssania). 2. Jazda na krótkich odcinkach, jeśli odbywa się na zimnym silniku (wówczas sterownik silnika wzbogaca mieszankę, aby np. jak najszybciej rozgrzać katalizator). W hybrydach efekt może być większy z powodu spowolnionego rozgrzewania. 3. Wzbogacanie mieszanki przez sterownik silnika w celu obniżenia temperatury w komorze spalania (aby ochronić silnik przed przegrzaniem oraz zmniejszyć toksyczność spalin która rośnie wraz ze wzrostem temperatury spalania mieszanki). Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy silnik jest mocno obciążony, np. na autostradzie, torze lub po prostu przy dynamicznej jeździe. Dotyczy głównie silników z turbosprężarką, ponieważ więcej wpompowanego powietrza powoduje wygenerowanie większej ilości ciepła w tej samej objętości cylindra. Silnik o małej pojemności w ciężkim samochodzie, bywa mocno obciążony nawet przy umiarkowanej jeździe. Kumulacja problemów jest wtedy, gdy silnik ma bezpośredni wtrysk, turbosprężarkę i jeździ na krótkich odcinkach. Stare hybrydy Toyoty miały wtrysk pośredni, natomiast obecnie część hybryd Toyoty ma wtrysk bezpośredni (albo podwójny, pośredni i bezpośredni) - i to dopiero w nich pojawił się problem podwyższonego poziomu oleju.
Od dwóch lat jeżdżę toyotą hybryda 5 generacji z podwójnym wtryskiem benzyny i żadnego problemu z olej/benzyna nie mam. Nawet dzisiaj sprawdzałem stan i zapach.
Kia Sportage V 1.6 t-gdi, zwykla benzyna. Zapach benzyny w oleju niewielki, ale zawsze wyłączam start & stop i staram sie nagrzać olej do 90 stopni. Olej na stalym poziomie. Z tego co slyszalem, najwieksze problemy z benzyną zwiększająca poziom oleju na bagnecie ponad max mają wersje MHEV i HEV, przy czym tylko w MHEV zaciera się pompa vacuum i uszkadza walek rozrządu. Niektórzy odciągają po pół litra jednorazowo, zamiast wymieniać. Mechanik w aso Kia przyznal sie tylko do jednej wymiany zatartego silnika, ale tam był podobno symboliczny przebieg 100 kilku kilometrów.
Kurde kupiłem niedawno nowego Seata z 1.5tsi. Po 1500km dałem w serwisie wymienić olej, nalali sporo - na bagnecie było koło max. Po przejechaniu 600km(4 tyg to trwało) wyskoczył mi komunikat za wysoki stan oleju, jest to możliwe że to benzyna tak podniosła ten stan? (Dodam od siebie że w tym samym dniu co pokazał się komunikat wymieniłem we własnym zakresie filtr powietrza- to chyba nie ma nic wspólnego?)
1.5 tsi 150 km w Tiguanie 2022 , nalatane 60 tys i prawie od nowości bardzo czuć benzyną pod korkiem wlewu oleju ( auto jeżdżone 30% miasta , 70% trasy )
Mam włoskiego tjeta w AR Giulietta. Wtrysk pośredni. Norma Euro6. Auto jeżdżone na codzień na krótkich odcinkach. Nadrabia w weekendy. Zapach benzyny w oleju czuć już po 1 tyś km. Opłacalnym "ratunkiem" było zamontowanie instalacji LPG. Podejrzewam że po odpaleniu zimnego silnika strategia ECU polega na szybkim dogrzaniu katalizatora czyli taka dawka benzyny i taki zapłon aby część paliwa trafiała na kat i tam się dopalała. Część nieprzepalonej wahy trafia przez pierścienie do miski olejowej. Jeśli jestem w błędzie niech niech mnie ktoś poprawi. Olej zmieniam max co 8 tyś km.
Kat i GPF się wygrzewa. Mój samochód jak jest zimny to po odpaleniu po kilku sekundach brzmi z tyłu jak V6 a ma 3 cylindry. Po kilkunastu dobrych sekundach dźwięk V6 milknie (obroty też trochę spadają).
@@mk2520 Moje interwały wymiany oleju to 10 tyś km max, Ale ja mam u siebie LPG. Przed montażem wyslałem do labu próbkę oleju po przebiegu 5 tyś km. Wyniki za ciekawe nie były...
Benzyna w oleju w 1.4/1.5 TFSI to bardzo często wina pompy wysokiego ciśnienia która puszcza benzynę przez uszczelkę na dół, czytaj na wałek i dalej prosto w olej.
Toyota twierdzi, że do 3,5 cm powyżej max (za sprawką paliwa w oleju) na bagnecie olejowym jest dopuszczalne. Swoją drogą czy w nowym CHR da się wyjąć bagnet tak, by nie był on prawie w całości pokryty rozsmarowanym olejem, utrudniając pomiar jego ilości (w Corolli to standard)?
Co za bzdury, normalnie w corolli wyjmujesz bagnet przecierasz wkładasz jeszcze raz i wyjmujesz i jak wół masz dokładny pomiar na końcówce bagnetu. Może sprawdzasz przy uruchomionym silniku 😂
3.5cm ponad max? 😳 przecież to drugie tyle ile miedzy min a max.. jako że w tych małych silniczkaach jest 3-4l oleju to dodatkowo 1l benzyny to niezła proporcja :D
@@robert3928 No tak wychodzi. Aczkolwiek podejrzewam, że przez idiotycznie skonstruowany bagnet z tą rurką ten pomiar może być zaburzony. Pierwszy raz spotykam się z tak ciasnym i z tak dużym kątem zagięcia rurki bagnetu. Może tam występuje podsiąk kapilarny? :)
Przepraszam, że zapytam i nie bierzcie tego do siebie na poważnie, ale... Czy wąchanie oleju to jakiś nowy fetysz? Pozdrawiam serdecznie, niech olej pachnie nam ładnie.
Zawsze będzie. Znajoma ma Suzuki Swift 1.2 R4 bez turbo, pośredni wtrysk i w instrukcji jest, ze przy jeździe miejskiej poziom oleju będzie rósł, a po trasie malał - przez benzynę w oleju. Hybrydy akurat mogą miec mniej benzyny w oleju, bo albo są obciążone albo wylaczone.
Posiadam dwa golfy 1.4 mpi 240 tys przebiegu nie czuć benzyny w oleju A w drugim 1.4 tsi przebieg 60 tys smierdzi benzyną Ta nowa technologia wykończy nas wszystkich 😢
Mam 1.2 Pure tech. Kupiłem 3 miesiące temu niby olej wymieniony 10 miesięcy temu przebieg na tym oleju 3 tyś więc jeszcze chciałem miesiąc dwa poczekać z wymianą oleju. Dziś powachałem korek oleju i samo paliwo czuć. Za dwa tygodnie mam długą trasę to nie czekam z wymianą. Nie wiem czy to norma dla tego silnika czy być może coś nie tak z moim. Przebieg 45 tyś auto z 2018 roku to się nie dziwię że te mokre paski długo nie wytrzymują
Też od niedawna jeżdżę autem z tym silnikiem i faktycznie czuć było benzynę w oleju. Piszę było czuć, bo zainstalowałem instalację LPG i po przejechaniu około 800 km zapach benzyny zniknął. Według mnie to dobra wiadomość, zwłaszcza dla paska rozrządu pływającego w oleju :)
@@waldemarwaszczyk1084 koszt wychodzi około 6000zl. Z tego co wiem to da się regulować luzy ale jest to pracochłonne i mechanicy tego unikają. Instalacja jest dedykowana pod ten silnik więc technicznie problemów nie ma. Jednak instalacja wymaga dokładniejszego strojenia bo dotryski benzyny mogą powodować zaburzenia mieszanki i wtedy wypadają zapłony czasami.
Wow gratuluje zakupu ;-)) chcialem sie pozbyc mojego 1.2puretech, salonowy c3, wszystkie opcje....nie da sie dostac eozsadnych pieniedzy za ten gruz :-)) wedlug ubezpieczalni wart 60tys, niektorzy dealerzy przy probie oddania tego w rozliczeniu proponuja 35tys ;-)) syf juz sie rozszedl...te wozy sa juz niesprzedawalne
Toyota stosuje dwa wtryski na cylinder, pośredni przy delikatnej jeździe i bezpośredni gdy wciska się mocniej gaz, dzięki czemu w Corolli 2.0 hybrid z przebiegiem 185 tys nigdy nie widziałem aby oleju przybyło ale z ciekawości powacham korek.
Świetny materiał. Temat na głębszą debatę co prawda, jednak warto pamiętać, że technologia i standardy są inne niż kiedyś.
Dobrze że o tym mówisz. Pozdrawiam.
Przyczyny obecności benzyny w oleju:
1. Bezpośredni wtrysk (bezpośrednio do cylindra), który powoduje nierównomierne wymieszanie benzyny z powietrzem, przez co część drobin benzyny osiada na ściankach cylindra i pierścieniami jest ściągana do obiegu oleju. (W przypadku wtrysku pośredniego, benzyna z powietrzem jest znacznie lepiej wymieszana, bo jest mieszana już w kolektorze dolotowym i przez cały suw ssania).
2. Jazda na krótkich odcinkach, jeśli odbywa się na zimnym silniku (wówczas sterownik silnika wzbogaca mieszankę, aby np. jak najszybciej rozgrzać katalizator). W hybrydach efekt może być większy z powodu spowolnionego rozgrzewania.
3. Wzbogacanie mieszanki przez sterownik silnika w celu obniżenia temperatury w komorze spalania (aby ochronić silnik przed przegrzaniem oraz zmniejszyć toksyczność spalin która rośnie wraz ze wzrostem temperatury spalania mieszanki). Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy silnik jest mocno obciążony, np. na autostradzie, torze lub po prostu przy dynamicznej jeździe. Dotyczy głównie silników z turbosprężarką, ponieważ więcej wpompowanego powietrza powoduje wygenerowanie większej ilości ciepła w tej samej objętości cylindra. Silnik o małej pojemności w ciężkim samochodzie, bywa mocno obciążony nawet przy umiarkowanej jeździe.
Kumulacja problemów jest wtedy, gdy silnik ma bezpośredni wtrysk, turbosprężarkę i jeździ na krótkich odcinkach.
Stare hybrydy Toyoty miały wtrysk pośredni, natomiast obecnie część hybryd Toyoty ma wtrysk bezpośredni (albo podwójny, pośredni i bezpośredni) - i to dopiero w nich pojawił się problem podwyższonego poziomu oleju.
Dokładnie tak
Od dwóch lat jeżdżę toyotą hybryda 5 generacji z podwójnym wtryskiem benzyny i żadnego problemu z olej/benzyna nie mam. Nawet dzisiaj sprawdzałem stan i zapach.
3. Jest zupełnie odwrotnie.
@@alchemik2010 przekonujące 😉
@@alchemik2010 Proszę nie zmyślać. Zubożenie mieszanki powoduje (paradoksalnie) zwiększenie temperatury spalania.
Kia Sportage V 1.6 t-gdi, zwykla benzyna. Zapach benzyny w oleju niewielki, ale zawsze wyłączam start & stop i staram sie nagrzać olej do 90 stopni. Olej na stalym poziomie. Z tego co slyszalem, najwieksze problemy z benzyną zwiększająca poziom oleju na bagnecie ponad max mają wersje MHEV i HEV, przy czym tylko w MHEV zaciera się pompa vacuum i uszkadza walek rozrządu. Niektórzy odciągają po pół litra jednorazowo, zamiast wymieniać. Mechanik w aso Kia przyznal sie tylko do jednej wymiany zatartego silnika, ale tam był podobno symboliczny przebieg 100 kilku kilometrów.
8:00 moge sie mylic ale czasem to nie olej od liqui moly taki zielony?
Kurde kupiłem niedawno nowego Seata z 1.5tsi. Po 1500km dałem w serwisie wymienić olej, nalali sporo - na bagnecie było koło max. Po przejechaniu 600km(4 tyg to trwało) wyskoczył mi komunikat za wysoki stan oleju, jest to możliwe że to benzyna tak podniosła ten stan? (Dodam od siebie że w tym samym dniu co pokazał się komunikat wymieniłem we własnym zakresie filtr powietrza- to chyba nie ma nic wspólnego?)
A ja jeżdżę starym audi a4 b7 1.8 turbo i śmieję się z wszystkiego 😂
to żebyś śmiał się długo, bo to dosyć awaryjne silniki.
1.5 tsi 150 km w Tiguanie 2022 , nalatane 60 tys i prawie od nowości bardzo czuć benzyną pod korkiem wlewu oleju ( auto jeżdżone 30% miasta , 70% trasy )
Mam włoskiego tjeta w AR Giulietta. Wtrysk pośredni. Norma Euro6. Auto jeżdżone na codzień na krótkich odcinkach. Nadrabia w weekendy. Zapach benzyny w oleju czuć już po 1 tyś km. Opłacalnym "ratunkiem" było zamontowanie instalacji LPG. Podejrzewam że po odpaleniu zimnego silnika strategia ECU polega na szybkim dogrzaniu katalizatora czyli taka dawka benzyny i taki zapłon aby część paliwa trafiała na kat i tam się dopalała. Część nieprzepalonej wahy trafia przez pierścienie do miski olejowej. Jeśli jestem w błędzie niech niech mnie ktoś poprawi. Olej zmieniam max co 8 tyś km.
Tak, to jedna z przyczyn
Dobrze prawisz, ja zmieniam co 10tys, a jak komuś to mówię, że benzyna też może być w oleju, to zdziwienie, że to ponoć tylko w dieslach 😂
Kat i GPF się wygrzewa. Mój samochód jak jest zimny to po odpaleniu po kilku sekundach brzmi z tyłu jak V6 a ma 3 cylindry. Po kilkunastu dobrych sekundach dźwięk V6 milknie (obroty też trochę spadają).
Mam to samo w tjet w Tipo. Dlatego zmieniam olej bardzo często, max 5-6 tys.
@@mk2520 Moje interwały wymiany oleju to 10 tyś km max, Ale ja mam u siebie LPG. Przed montażem wyslałem do labu próbkę oleju po przebiegu 5 tyś km. Wyniki za ciekawe nie były...
Benzyna w oleju w 1.4/1.5 TFSI to bardzo często wina pompy wysokiego ciśnienia która puszcza benzynę przez uszczelkę na dół, czytaj na wałek i dalej prosto w olej.
W ecobooscie też
Czyli trzeba wymieniać pompę, czy da się uszczelkę?
Toyota twierdzi, że do 3,5 cm powyżej max (za sprawką paliwa w oleju) na bagnecie olejowym jest dopuszczalne.
Swoją drogą czy w nowym CHR da się wyjąć bagnet tak, by nie był on prawie w całości pokryty rozsmarowanym olejem, utrudniając pomiar jego ilości (w Corolli to standard)?
W Avensisie to samo. Musiałem trochę przyszlifiwac bagnet
Co za bzdury, normalnie w corolli wyjmujesz bagnet przecierasz wkładasz jeszcze raz i wyjmujesz i jak wół masz dokładny pomiar na końcówce bagnetu. Może sprawdzasz przy uruchomionym silniku 😂
3.5cm ponad max? 😳 przecież to drugie tyle ile miedzy min a max.. jako że w tych małych silniczkaach jest 3-4l oleju to dodatkowo 1l benzyny to niezła proporcja :D
@@robert3928 No tak wychodzi. Aczkolwiek podejrzewam, że przez idiotycznie skonstruowany bagnet z tą rurką ten pomiar może być zaburzony. Pierwszy raz spotykam się z tak ciasnym i z tak dużym kątem zagięcia rurki bagnetu. Może tam występuje podsiąk kapilarny? :)
Tipo 1.4 95KM też czuć benzynę w oleju niestety.
Zaraz z rana będę wąchać mojego 2.0 TSI CHHB 220KM! DLa porównania powacham także moje 1.9 140KM M44 z 1997 roku i 1.9 TDI AVB!
W dieslu benzyny raczej nie wyczujesz 😉
@@marcinobodzinski52 :)
Przepraszam, że zapytam i nie bierzcie tego do siebie na poważnie, ale...
Czy wąchanie oleju to jakiś nowy fetysz?
Pozdrawiam serdecznie, niech olej pachnie nam ładnie.
Powąchałbym korek w nowej Elantrze. Tam jest silnik 1.6 MPI, więc w teorii nie powinno być paliwa w oleju.
Zawsze będzie. Znajoma ma Suzuki Swift 1.2 R4 bez turbo, pośredni wtrysk i w instrukcji jest, ze przy jeździe miejskiej poziom oleju będzie rósł, a po trasie malał - przez benzynę w oleju. Hybrydy akurat mogą miec mniej benzyny w oleju, bo albo są obciążone albo wylaczone.
Panie Marcinie , a jak silniki Suzuki booster jet 1,4 mild hybrid czy też występuje ten problem z paliwem w oleju ?
A tego nie wiem, bo nie wąchałem. I nie wiem czy będzie okazja
Jeśli do oleju przenika benzyna to należy zainstalować zasilanie LPG i po sprawie 😅
A ja się już zastanawiałem czy nie mam jakieś usterki w moim 1.0 t-gdi, różnica między zapachem korka oleju i baku jest niewielka :)
Tak, podobno cała rodzina silników Hyundaia T-GDI tak ma, zwłaszcza 1.6, które lubi się zacierać
Posiadam dwa golfy 1.4 mpi 240 tys przebiegu nie czuć benzyny w oleju
A w drugim 1.4 tsi przebieg 60 tys smierdzi benzyną
Ta nowa technologia wykończy nas wszystkich 😢
Technologia wtrysku bezpośredniego wymaga takich dolewek, kiedy w silniku jest ciulowy olej i ma nadmierne obciążenia.
Mam 1.2 Pure tech. Kupiłem 3 miesiące temu niby olej wymieniony 10 miesięcy temu przebieg na tym oleju 3 tyś więc jeszcze chciałem miesiąc dwa poczekać z wymianą oleju. Dziś powachałem korek oleju i samo paliwo czuć. Za dwa tygodnie mam długą trasę to nie czekam z wymianą. Nie wiem czy to norma dla tego silnika czy być może coś nie tak z moim. Przebieg 45 tyś auto z 2018 roku to się nie dziwię że te mokre paski długo nie wytrzymują
Też od niedawna jeżdżę autem z tym silnikiem i faktycznie czuć było benzynę w oleju. Piszę było czuć, bo zainstalowałem instalację LPG i po przejechaniu około 800 km zapach benzyny zniknął. Według mnie to dobra wiadomość, zwłaszcza dla paska rozrządu pływającego w oleju :)
@@bholevx2186 Jak wygląda montaż gazu do tego silnika? Nie ma kłopotów technicznych bo nie można tu regulować luzów zaworowych. Jaki koszt instalacji?
@@waldemarwaszczyk1084 koszt wychodzi około 6000zl.
Z tego co wiem to da się regulować luzy ale jest to pracochłonne i mechanicy tego unikają.
Instalacja jest dedykowana pod ten silnik więc technicznie problemów nie ma.
Jednak instalacja wymaga dokładniejszego strojenia bo dotryski benzyny mogą powodować zaburzenia mieszanki i wtedy wypadają zapłony czasami.
Wow gratuluje zakupu ;-)) chcialem sie pozbyc mojego 1.2puretech, salonowy c3, wszystkie opcje....nie da sie dostac eozsadnych pieniedzy za ten gruz :-)) wedlug ubezpieczalni wart 60tys, niektorzy dealerzy przy probie oddania tego w rozliczeniu proponuja 35tys ;-)) syf juz sie rozszedl...te wozy sa juz niesprzedawalne
Olej był zielony. 0W20 taki kolor ma. Sam się zdziwiłem, ale tak.
Nie jest zielony jest lekko żółtawy.
Silniki PureTech w Oplu to brzmi przerażająco.
Za dalszą produkcje tych sioników powinien byc kryminał, cala seria prince powinna zostac wycofana a konstrukcja zakazana
No to mamy nowy trend, wchodzisz na komis i miernik do lakieru i wąchanie, życie 😢
Producenci chcą aby olej miał określone parametry do danego auta ale , że potem dostanie się do niego litr benzyny to już nie jest problem...
Nim wyjedzie z fabryki już złom
Pewnie kazdy z bezpośrednim wtryskiem paliwa.
Toyota stosuje dwa wtryski na cylinder, pośredni przy delikatnej jeździe i bezpośredni gdy wciska się mocniej gaz, dzięki czemu w Corolli 2.0 hybrid z przebiegiem 185 tys nigdy nie widziałem aby oleju przybyło ale z ciekawości powacham korek.
Kiedyś jak śmierdziało benzyną to była oznaka tego że wtryski leją. A co dalej no to już każdy wie. Silniki rzadko udało się naprawić.
😊
Benzyna w oleju to czysty silniczek nie trzeba płukanek wlewać w zasadzie oleju też nie trzeba wymieniać tylko dolewać.puretech jest królem czystosci.
wolałbym ropą czyścić niż benzyną..
żałosne te "zegary" w mustangu
Tragedia
jak w cinquecento. Amerykańska tandeta i bezguście.
1.5 ecoboost tez smierdzi benzyna
Chyba każdy ecoboost
Jedyny sportowy samochód w Polsce to passat 1.9tdi 😅
Albo mój 1.9 JTD po mapie na 190km bez DPF