Ciekawostka dla tankujacych LPG: zeby nie trzymac caly czas przycisku przy tankowaniu mozna go zablokowac, wciskamy grzybek i przekrecamy, dowiedzialem sie o tym dopiero ok mieciaca temu od życzliwego kierowcy, niewiem czy dziala na wszystkich stacjach ja tankuje na Moya, ale mysle ze na duzych sieciowkach powinno dzialac. Ciekawy jestem ile osob o tym wiedzialo 😀 i dlaczego sie o tym nie mowi, moze jest jakis powod np. bezpieczenstwo.
Mam samochód (Ford Focus MK3 2017) z LPG butla w bagażniku. Przepuszczając pieszego wbił się we mnie VW polo z prędkością około 50km/h. Gdyby nie butla zatrzymał by się na tylniej kanapie. Warsztat który zakładał mi instalację a także wymieniał butlę był w szoku jakim cudem zagiołem butlę gazową na spawie. Butla dalej była szczelna i uchroniła moją żonę i córkę przed obrażeniami.
Żona kupiła sobie Dacię Stepway z fabrycznym LPG. W niecałe 8 miesięcy od zakupu wykręciła ponad 12 tys.. km. Sam moment przełączania raczej niezauważalny. Przez ten czas benzynę do pełna tankowała chyba ze dwa razy. Finansowo naprawdę na plus
Pamiętam jeszcze cene lpg po 75gr za litr :) A na gazie od dużego Fiata 125p (mam do dziś w lpg ) przez dwa ople Vectry B i C po hyundaia ix 35 2.0 Jeśli chodzi o zużycie to różnica 2l gazu więcej na 100km. Najważniejsze to ogarnięty gazownik który tak zestroi instalację by nie było czuć nawet momentu przełączenia sie paliwa podczas jazdy.
Pierwsze auto (Fiat125p), jakie miałem tankowałem LPG po 60 groszy. Wszystkie auta benzynowe przerabiałem na LPG i złego słowa nie mogę powiedzieć na temat LPG.
Jak gaz tyle kosztował to ludzie 600 zł zarabiali. Albo jakoś tak. Co ciekawe, gaz LPG ma wyższą wartość opałową od benzyny. Czyli z każdego kg LPG wyciągniemy więcej J energii niż z każdego kg benzyny. Problem w tym, że kupujemy jedno i drugie w litrach. Jak byśmy płacili za kg to by wyszło, że auto pali mniej gazu niż benzyny.
@@Jedendwa0 Około 1,8 l LPG waży 1 kg, kaloryczność najczęściej liczy się w stosunku do objętości i LPG jest trochę mniej kaloryczne od benzyny, dlatego też zużycie LPG jest wyższe jak benzyny, bynajmniej LPG ma wyższą wartość oktanową od benzyny,co wpływa korzystnie na trwałość i kulturę pracy silnika. Niestety w Polsce jakosc zarówno LPG i benzyny to jest nadal rosyjska ruletka. W Niemczech LPG jest droższe jak w Polsce,ale jakość jest zdecydowanie lepsza.
@@robsson7516 To w prawdziwym życiu, zwyczajnie łatwiej policzyć ile litrów popłynęło niż ile kg. Łatwiej po zakupie zweryfikować ile nam pan z CPNu nalał żółtej, do baniaczka. Nie musimy mieć przy sobie wagi. W fizyce w tej kwestii to masa jest podstawą, aczkolwiek nie wyklucza to szeregu innych sposobów mierzenia i ważenia.
@@Jedendwa0 Tylko , że ciecze i gazy podaje się ich wartośc w objętośc,i nie w masie,ze względów transportowych. Ktoś powie, że objętość zmienia się wraz z temperaturą , dlatego są tabele , które stosuje się przy napełnianiu cystern i zbiorników paliwa na stacji.
fajny materiał, a co do bezpieczeństwa to moim zdaniem najlepszy jest zdrowy rozsądek i to w każdej sytuacji, a przepisy przepisami, nie wszystko przewidują. Pozdrawiam
@@mrnewbie7798 Akurat z LPG kontakt jest dość trudny, gdyż momentalnie odparowuje zostawiając po sobie chłód. Dodatkowo nie każdy sobie zdaje sprawę, że tzw. zmrażacze stosowane w sporcie na kontuzję to też jest w zasadzie LPG.
@@nicolaivapor9437 benzyny i diesle w kontakcie ze skórą wywołują chemiczne oparzenia, ponadto uszkadzają lakier samochodu jeśli zostawić krople do wyschnięcia a diesel w dodatku niszczy miedziane elementy (chyba je utlenia ale nie mam pewności).
Mam w Corsie C. Spalanie benzyny ok. 6-7 l, spalanie LPG 7-9 l. Szybko się zwróciło. W ciągu 4 lat od założenia instalacji przejechałam 100 tys. km. Silnik nadal jest w świetnej kondycji, robię regularne przeglądy. Raz nawet gaz uratował mnie przez nocowaniem w obcym mieście, gdy pompa paliwa nagle padła.
Ja miałem wszystko super troszke mniejsza moc auta ale cenowo 40% nawet do 45% taniej. Ale druga strona medalu to przez zasilanie Gazem za okres 9lat 2x uszczelkę pod głowicą uszkodziło. Za drugim razem gaz dostawał się do płynu chłodniczego przez reduktor i pouszkadzało węże i chłodnice. Ci co się chwała ze mało im benzyny dopala do gazu albo pali im gazu tyle co benzyny zachwile będą mieli problem z głowicą albo uszczelka albo chlodzeniem silnika. Na LPG auto powinno spalać 10-20% więcej gazu i do tego benzynę na start zanim reduktor osiągnie wymagana temperaturę pracy. Według mnie Instalacja dobra by założyć 5lat pojeździć i auta sie pozbyć chyba ze to nowe auto z fabryczna Instalacja to inna wtedy "bajka". Stara instalacja + przebieg na gazie robią pozniej problemy. Jak ktoś zakłada instalacje to musi wziąść pod uwagę że silnik I osprzęt będzie wymagac teraz od niego conajmniej 2 krotnie większej uwagi i kontroli oraz większej wiedzy co ma pod maska niż bez tego układu paliwowego i czestrzych wymian filtrow swiec elementow instalacji. A Na plus oprócz kosztow ekologia i ponoć mniej sie nagaruje silnik.
Mam samochód z lpg od 8 lat , wcześniej miałem diesla lub benzynę, przed zakupem wszyscy znajomi mi odradzali ,mówili że będę miał problemy a to była najlepsza decyzją w moim życiu 😂, grunt to zadbany samochód i dobrą instalacja i jeździmy za grosze 😊
Ta sama sprawa u mnie była a potem ci znajomi eksperci kupili diesle z wtryskiwaczami piezoelektrycznymi,dpfem,automatyczną skrzynią - bo diesel sie nie psuje , napewno 😂
@@wiktor9684 Nie ma aut które się nie psują, za to nikt nie wmówi mi że na trasę jest coś lepszego od diesla, nawet mały gówniany diesel 1.6 90km będzie sto razy lepszy od benzyny z gazem. Wyjątkiem od reguły może być mocna benzyna np. 3 litrowa tyle że to już żłopnie z 12-13 gazu na trasie :) Posiadam 3 auta w tym 3 litrowego diesla, benzynę z gazem 1.6 i hybrydę 1.5, i każde z tych aut nadaje się do czego innego ale diesel + trasa to zawsze będzie świetne połączenie :) W weekend majowy miałem okazję użyczyć Golfa z małym silnikiem diesla 1.6 90km, 4 osoby na pokładzie, sporo bagażu a na trasie praktycznie cały czas 160km/h spalił 5.8 litra na 100km :) przy cenie ropy na stacji gdzie tankowaliśmy tj. 6.18 daje to 35zł za przejechanie 100km bez wysilania silnika i bez nadmiernego hałasu związanego z prędkością obrotową.
Najlepsze są teksty typu "O kupił sobie dużą V8 i jeździ na gazie bo na paliwo go nie stać" Otóż po części ktoś ma rację z tym stwierdzeniem. Tylko, że po co mam płacić po 400zł za full jak mogę zapłacić ok 150zł? I przejadę praktycznie tyle samo. A do osób z Toyoty Prius nikt się nie przyczepi, że lpg wkładają dla oszczędności xD
@@fendt126 A co ma piernik do wiatraka ? Mając pełny zbiornik gazu i pełny zbiornik paliwa masz 2 x taki zasięg . Z jednej strony oszczędności z drugiej strony gigantyczny zasięg. Nie mam samochodu na gaz bo na razie nie potrzebuję ale nie widzę problemu tylko same korzyści. W każdej chwili mogę sobie założyć i tyle w temacie. Gdyby wystąpiły problemy z benzyną , koszty , dostępność , to jest to wspaniałe rozwiązanie problemu. Taniej od eksploatacji elektryka a dalej fun z posiadania spalinówki. 🙂
Uważam , że rękawice fajna sprawa. O normach rękawic właśnie się dzięki tobie dowiedziałem. Niewiedza wyszła z tego , że się tym wcześniej nie interesowałem. Dzięki 👍
Lepiej jeździć V8 z LPG niż słuchać gadania tych z 1.4 BENZYNAA. Będzie coś o tym co nasz kochany rząd chce przepchnąć apropos LPG w samochodach? Znowu skok na kasę kierowców.
Mam 2 auta z Renault z F4Rt pod maską, czyli 2.0t w wersjach 165KM i 205KM, jeden jest na STAGu, drugi ma założoną instalację OPTIMA. Nie zauważyłem problemów związanych z eksploatacją tych aut. Silniki bardzo dobrze współpracują z instalacjami. Pozdrawiam Widzów i Prowadzącego. :)
@@romek__ Stary ale jary, szczegölnie ta mocniejsza wersja. ;) Chociaż, jestem trochę poj... powalony, że i 200KM pod butem to mi mało... Tak ze 300 by się chciało mieć... A może i więcej? ;) Pozdrawiam! :)
mam f4rt porobione na 240 koni wtryski z wersji gt 204 konie turbo od volvo 2.5 inter kwasówka itp auto dostrojone asf sondą na żywo i wypluło 243 konie na lpg 239 benzyna
Mam LPG i sobie chwalę, serwis i przeglady na czas i wszystko ładnie działa. Polecam każdemu, portfel podziękuje, no chyba,że jeździ ok. 6 tys. km rocznie, wtedy polemika opłacalności jest słuszna ;)
Witam wszystkich. Ja jezdze accordem 2.0 z 2004 r juz 12 rok. Gaz zalozylem jak juz mialem to auto 3.5 roku i kupilismy dzialeczke bardzo daleko od nas. Na gazie zrobione ponad 100 kkm. Trzeba pamietac o skroceniu interwalu mechanicznej regulacji luzu zaworowego co 20 tys km. Spalanie srednio 12 l gazu. Benzyny spalal 10 l. Dzieki instalacji splacilo mi sie to auto juz dawno, wiadomo sa mlodsze auta ale acco daje mi niesamowita pewnosc prowadzenia i przyjemnosc z jazdy szczegolnie na wyzszych obrotach - wiadomo jak to hondy. Przywiazalem sie do tego auta jak do kogos z rodziny.
Mam forda mondeo mk4 2.0 benzyna i stag 4. Przejechałem 16tys km i jak na razie jestem b.zadowolony. Odnośnie jakości gazu. Jeszcze na żadnej stacji w polsce nie udało mi się przejechać tylu samo km co po tankowaniu niemczech. W Polsce po zatankowaniu w zimie robię około 430km na jednym tankowaniu w niemczech 520km. Latem w Polsce 520 w miemczech 650km.
Rękawice nie są po to, żeby nam nie przymroziło dłoni przy odpinaniu pistoletu (wtedy tego gazu się ulatnia prawie nic), tylko żeby w razie krzywo przyłożonego pistoletu i próby zapięcia nam nie odmroziło dłoni, bo wtedy na skutek nieszczelnego połączenia idzie baaardzo duuuża ilość gazu w powietrze.
Skoda Superb 1.8T + LPG, srednie spalanie 11/100km. Na gazie juz prawie 80k km. Przeglady co 10k km, wymiana filtrow, sprawdzanie pracy wtryskow, cisnienia gazu, mapy LPG.
Jasne że mam LPG, skoda superb 1.8 turbo, w mieście spalanie 11.5 litra, po trasie (do 120 km/h) około 10 litrów, jest to mój kolejny samochód na LPG i nie mam zamiaru z tego rezygnować. Obecnie tym samochodem na LPG zrobiłem 160 000 km
Jak dobrze pamiętam mieszanina LPG ma takie proporcje propan - butanu, że jak odparowuje to temperatura spada do jakichś -24 stopni. Ale jak zbiornik ma jakieś ciśnienie (czyli nie jest całkiem pusty) to przy tankowaniu ciśnienie nie spada tak że gaz gdziekolwiek odparowuje (żadna część układu się nie oszrania).
Waldek a co z embargo na lpg z rosji, które miało wejść 1 stycznia bieżącego roku a zostało przesunięte na lipiec? Wejdzie czy nie ? Z tego co czytałem lpg importowane z rosji stanowi około 50 % obecnego zapotrzebowania. W przypadku wprowadzenia zakazu będzie duży deficyt a co za tym idzie cena lpg wzrośnie co spowoduje nieopłacalność zakładania gazu. Pozdrawiam.
Są już wygodniejsze dystrybutory, gdzie nie trzeba trzymac przycisku, mało tego mozna sobie wklikac ilosc gazu , która chcemy tankować i automat tyle nam zaatakuje. Mało tego mozna sobie ustawić kwotę za , która kupimy to paliwo i automat to zrobi.
Nie powinno tak być. Włączysz i sobie pujdziesz. Pytanie kto wyłączy dystrybutor. Tankujesz za kwotę - włączyłeś i poszedłeś zapłacić. Wracasz, siadasz i jedziesz - wąż urwany często z dystrybutorem. Nie zdarza się ????? Oj tak!!!!.
Seat Cordoba, 1.4 założony STAG w 2016 i sam nie wiem jak szybko ten czas zleciał. Instalacja dawno się zwróciła i myślę, że to była jedna z najlepszych finansowych decyzji w moim życiu. Spalanie 7-7,5 lt/100 przy średniej 120kmh albo w mieście:-)
Waldku zapomniałeś dodać, że koszt przeglądu jest wyższy. No i przepisy są dość rygorystyczne bo miałem sytuację, że po kolizji uszkodzenia lusterka i szyby od strony kierowcy musiałem zrobić nową legalizację butli a to kosztuje. Poza tym mam już drugie auto z gazem LPG i jest taniej. Pozdrawiam
@@turzynskifotografiawnetrz Witaj. Napiszę jak było jedenaście lat temu miałem sytuacje, że jechałem autem i gdy byłem na dłuższym zakręcie gość z przeciwnej strony ścinał zakręt on uszkodził sobie lusterko a u mnie poszło lusterko i szyba. Gdy zawróciłem on się nie zatrzymał a nawet uciekał. Dogoniłem go i zadzwoniłem na policję gdy przyjechali wróciliśmy na miejsce i policja wskazała go jako sprawcę ale on odmówił przyjęcia mandatu. Dowód rejestracyjny mi zabrali a aby go odzyskać musiałem wymienić szybę, lusterko i zrobić legalizację butli a była ważna jeszcze kilka lat. Czy o czymś zapomniałem? No tak były jeszcze dwie rozprawy sądowe byłem na pierwszej na drugą nie zostałem wezwany i pani sędzia go uniewinniła a koszty naprawy musiałem pokryć z własnej kieszeni. Co pan na to? Pozdrawiam
Ja mam mazdę 6 2.0 z 2007 od ponad 3 lat i na początku zalozylem LPG, zrobione już ponad 60 000 km i spalanie średnio 11 litrów po mieście, w trasie przy ekonomicznej jeździe zejdzie poniżej 9, jestem mega zadowolony 😃
Witam. Wciąż obawiamy się instalacji gazowych w samochodach (oczywiście jeśli takowa instalacja widzi serwisanta raz w życiu przy montażu to można się bać) choć te same z siebie raczej nie stanowią zagrożenia. (Miałem 2 samochody z instalacja gazową i nigdy nie miałem żadnego problemu.) A zapominamy o samochodach elektrycznych, które nadal cierpią na ułomność akumulatorów, które potrafią się same z siebie zapalić. I tu jest najważniejsza różnica bo gdy nasz ukochany samochodzik zjada olej napędowy, benzynę lub gaz i się zapali to mamy szansę go ugasić "nawet samemu" ale gdy nasz ukochany samochodzik śmiga na prąd i się zapali to zabieramy co zdążymy i szybko żegnamy nasz ukochany samochodzik bo to już koniec znajomości. Gaśnica w elektryku jest tylko po to by uratować nas jak spadnie nam np. niedopałek i dywanik lub fotel się zapali. Oczywiście w obu przypadkach wzywamy straż pożarną :)
Praktycznie każde autko na podwórku jest na LPG 😁 Zaczęło się od BMW E30 318is z gazem na tzw. śrubę. Jedna z pierwszych instalacji założona jakoś w ~2005 roku. Zrobiła ponad 100k i silnik dalej jeździ 💪 Później pojawiło się Daewoo Nexia 1.5 czyli taki kadett po ostatecznym lifcie 😂 też sporo zrobiła na LPG. Ale niestety ze względu na mega zaniedbanie właściciela zaczęła się sypać... Był też Passat B3 1.8, który też swoje nakulał i nie robił problemów. Toyota Avensis T25 1.8, która do dzisiaj śmiga na tej samej instalacji założonej około 2010-2012. W międzyczasie do tego grona dołączyło kolejne E30 318i/318is, które było bardzo godnym daily i pochłaniało kilometry na LPG 😁 Niestety doszło do poważniejszej awarii, której finalnie nie zdiagnozwałem w 100%. Kolejna jest Skoda Fabia I 1.2HTP. Tutaj akurat są znikome przebiegi, bo autko ma dopiero 108kkm nalotu 😅 Ale również ciągle na LPG i nie ma żadnych problemów. Kolejne było bmw E46 320i (m54b22) które na gazie bez jakiejkolwiek zająknięcia zrobiło ~130kkm i dalej jeździ. Aktualnie najnowszym nabytkiem jest BMW E61 530i (n52b30) które również ciągle lata na gazie. Tutaj temat spalania jest bardzo prosty, jadąc w 5 osób trase w większości autostradą (jadąc grzecznie) spala ~10l/100km Jadąc z mniejszym obciążeniem schodzi poniżej. Ale wystarczy się zapomnieć i wcisnąć gaz do dechy, to spali tyle ile się wleje 😂 Ostatnio było to niecałe 20l/100km. Także LPG to bardzo dobra alternatywa, jak widać na moim podwórku, wystarczy pamiętać o serwisie na czas i nie tankować na stacjach typu "krzak i chaszcze" 💪
Daewoo Nexia 1.5 8v, rocznik 1997, instalacja ElpiGaz założona w 2000 r. przy przebiegu ok 100kkm. W roku 2018 r. miala przebieg 440kkm czyli 340kkm na gazie przy średnim spalaniu 9L gazu na 100km 😉 to były czasy...
Mieliśmy taką furę u siebie 😁 Paliła kapora nawet na 3ce jeszcze 😁 Dość fajnie się tym jeździło, szczególnie że mało paliła, a nie była jakimś mułem totalnym...
@@MrDzikuPL dokładnie tak, nie raz mogła zaskoczyć innych na drodze przyśpieszeniem 😉 części tanie jak barszcz, prosta konstrukcja... tylko ta korozja... 😐
Witam w klubie: moja GL(ten sam silnki wersja sedan) na LPG przejechała 200tys km i myślę zeby nie kornik to by przejechała jeszcze tyle, instalacja 2gen z silniczkiem krokowym ,parownik lovato, komputer bingo S4, to były czasy...
Moim Mondeo mk4 na gazie zrobiłem 180k km przez 8 lat i autko jeździ dalej. Ogólnie to było drugie autko na LPG, teraz mam trzecie i żadne nie szfankowało przez to. Pomyśleć ile bym więcej wydał na bezynzynkę, a jazda ta sama. Nawet doliczając droższe przeglądy, wymiany filtrów gazowych to i tak jest się do przodu i mniejsze trucie środowiska do tego 😀
Jeżdżę od półtora roku octavia 1kombi. 2.0 116koni. Jestem bardzo zadowolony na zbiorniku 40litrow bo tyle tankuję robię około 400km , zależy jak deptam 😅. W każdym razie na gaz i paliwo wydałem 5500 na 18tys km. Więc opłaca się. Instalacja stag, na czas serwis i nic złego się nie dzieje. Polecam jak najbardziej. Jest eko , jest tanio czego chcieć więcej 😁
A najciekawsze jest to, że na pierwszy rzut oka, wydaję się, iż auto pali wiecej LPG niż benzyny. A to tylko dlatego, że płacimy za litry a nie za kg. Zwyczajnie 1kg LPG ma wyższą wartość opałową niz 1kg benzyny. Gdybyśmy kupowali paliwo nie w litrach a kg , to twierdzili byśmy, że auto pali mniej LPG od benzyny.
moje pierwsze auto z LPG to Ford Escort 1,3 1994r ( stara instalacja-11 i odpalał tylko na gazie ) a drugie to audi A4 1,6 1997r ( gaz sam założyłem - koszt wtedy to 2500 ) i robiąc ok.2000 km m-c zwrócił mi się koszt założenia gazu i zakup auta ( ok 3000 zł ) po roku ( nie liczę ewentualnych napraw)
Vectra C z18xer, ponoć nie nadająca się do LPG. Jeżdżę na instalacji STAG Q-BOX, reduktor STAG 150KM, wtryski HANA. Na lpg zrobione 80tyś. Instalację reguluję samodzielnie gdyż gazownicy robili to źle. Dodatkowo ustawiłem dotrysk benzyny przy dużych obciążeniach i w OL żeby chłodzić gniazda zaworowe. Konieczna regulacja luzu zaworowego.
@@Adek88 Ja pierwszą regulację zrobiłem po 60 tyś na lpg, ale były mocno poza tolerancją. Wszyscy, którzy jeżdżą na lpg radzą, żeby kontrolować luz co 30tys (kontrola nie oznacza, że będzie potrzeba regulować). Stan luzów zaworowych przed instalacją lpg nie był mi znany bo wtedy jeszcze nikt mnie nie poinformował, że te silniki nie posiadają hydropopychaczy.
Jak bym miał zakładać rękawice do tankowania to będąc konsekwentnym powinienem zakładać rękawice antyprzecięciowe przy krojeniu pomidorów, przy tej drugiej opcji jest chociaż większe ryzyko. xD
Maluszka miałem bez LPG potem Fiata Siena 1.4 z lpg laguna 1 1.8 z lpg toledo 2 1.6 lpg to miałem. Teraz mam teraz astrę h 1.6 105km z lpg i scenic 1 lift 2.0 140km z lpg
Cześć Waldek. Mam rzęcha wartości 10-15 tyś. Miałem wcześniej audi w dieslu ale ja jezdze krotkie dystanse. Mam 23 lata i samochod mi sluzy glownie na dojazdy do pracy, (obecnie jestem maturzysta) a wiec pozniej na dojazdy na studia. Pracuje, sam się utrzymuję, zmieniłem samochód na LPG. Jest taniej i to na pewno, nie widzę sensu przepłacać za benzyne skoro mozna tak samo jezdzic na LPG za mniejsze pieniądze. Najśmieszniejsze jest to, że rodzina twierdzi, że nie opłaca się im zakładać LPG a jak przychodzi dłuższy wyjazd to się wręcz biją jakim autem pojadą, bo przecież Ty masz auto w LPG i jest taniej
U mnie opel vectra c jest w gazie. Po drogach krajowych i miastach jeżdżę na LPG, a jak mam jechać 100km/h+ czyli ekspresówki i autostrady to przełączam się na benzynę. Przy tych większych prędkościach na gazie lubi brać olej aż jej uszy się trzęsą, także aby nie dolewać oleju po ~300-400km to benzynka wjeżdża przy tych prędkościach. Wydaje mi się to najoptymalniejszym rozwiązaniem.
Ja mam vectre b 1.8 115km w gazie i ma go zamontowanego od chyba 2009r. Zwykła stara istalacja w dolot a samochód pali mi około 8L gazu na 100km. Świetna sprawa
Mam Lagunę coupe GT 2.0 t w LPG. Spalanie wzrosło z okolo 11 litrów benzyny do 12 litrów gazu. nie zauważyłem spadków mocy a nawet ta wzrosła. Ale to kwestia odpowiednio dobranej instalacji i skonfiwanie w dobrym serwisie.
Posiadam auto z LPG. Jest to Toyota Avensis T29. Nie ja montowałem instalację, a poprzedni właściciel i obecnie ma około 200 tysięcy kilometrów. Pali około 10l/100km. Co do sprawowania się jest nieźle, żadnych problemów.
Waldek mam Dacie Duster 1.0 z LPG auto z 2022 r ale od listopada najechane już prawie 15000 km. Fabryczna instalacja LPG z Landi Renzo. Średnie spalanie lpg to ok 9,5 l/100km - dla mnie akceptowalne bo poruszam się głównie autostradami. Pozdrawiam
w zecie jak zalewałem 45 litrów gazu zamiast 50 98 to ponad 250 zostaje w kieszeni co 5 lub te 8me tankwanie dolewam 98 za 50/70 dych wtedy raz leje do pełna za 180/200 lub 130 tyle wtedy kasy na tydzień idzie zeta jeżdze na codzien na trasie najbardziej widoczna rożnica co do ceny bo wtedy zasięg na butli z 250 po mieście i okolicach wzrasta do 400 + i nie jadąć wolniej niż 170, fajna opcja przy mocniejszych autach i wtedy czy jade 120 czy 170 trasa te 2 litry różnicy w spalaniu nie robią mi różnicy
Nie pamietam kiedy widziałem tankującego gaz w okularach i rękawiczkach ,chyba to było jak robił to pracownik stacji. Poza tym cześć dystrybutorów gazu zaczyna tankować jak na liczniku jest już 1zł
Rok temu kupiłem Grand Scenica 3 i założyłem gaz, koszt instalacji 3000zł zwróciła się w 8 miesięcy, teraz liczyłem ile zaoszczędziłem w ciągu roku na różnicy, po odliczeniu ceny instalacji jestem do przodu 6000zł, czyli w kolejnym roku zaoszczędzę 9000zł. Jedyny minus to że częściej trzeba tankować bo u mnie co 350-400km bo zbiornik mam mniejszy w wersji 7osobowej.
Subaru Impreza Outback 2.5 2002r. Zainstalowałem LPG-komplet w 2010r. Redukcję przyspieszenia nie zauważyłem w porównaniu do benzyny. Zużycie LPG w mieście -- 15l/100km, autostrada -- 10-11l z prędkością 100 km/h; benzyna 12-13l i 9l odpowiednio
Jeszcze raz podrzucę temat na felieton. dotyczący zakupu samochodu używanego. Kupujemy legalnie sprowadzony samochód z kraju UE od firmy zajmujące się sprzedażą takich aut (nazwy nie podaje ale jest znana i reklamowana ) , dostajemy wszelki dokumenty do jego rejestracji, fakturę zakupu wszystko bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Samochód dostajemy niezarejestrowany w RP i rejestrujemy go w pełni zadowoleni i bez żadnych problemów, bo dokumenty są bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Po odbiorze stałego dowodu dostajemy po paru dniach informację ze starostwa (wydziału komunikacji), że podjęto przeciwko nam postępowanie administracyjne z urzędu i dostajemy karę od 200 do 1000zł (z reguły jest to 200zł), za przekroczony 30 dniowy ( z uwagi na Covid wydłużony teraz do 60 dni) okres na zarejestrowanie auta sprowadzonego. Powód system wygenerował raport dla urzędnika wydziału komunikacji,. Okazuje się że auto firma sprowadziła np. te 3 miesiące temu i go nie zarejestrowała we wspomnianym powyżej okresie (oszczędności firmy). My auto kupiliśmy od firmy np. tego 90 dnia., system działa pięknie i urzędnik karze właściciela który go rejestruje, czyli nas, a nie właściciela który we wspomnianym okresie go sprowadził i nie zarejestrował (czyli sprawcę wykroczenia). My fizycznie z oczywistych powodów nie byliśmy w stanie rejestrować pojazdu w wymaganym czasie, bo nie byliśmy w tym czasie jego właścicielem. ABSURD do kwadratu, kupujemy pojazd z wada prawną legalnie, wydział komunikacji zamiast w tym momencie nas powiadomić i z automatu ukarać sprowadzającego jeszcze właściciela pojazdu, przerzuca to na nowego z reguły nieświadomego właściciela, Dodam, że firma zwraca koszty tej kary (prawdopodobnie ma to wliczone w koszty bo i tak jest dla niej taniej od kosztów rejestracji i opłacenia OC) , ale my jesteśmy traktowani w urzędzie jak przestępcy. Państwo "prawa"
Ford Fusion 1.4 duratec 2004r: Spalanie gazu w przedziale 8,2-10 l / 100 km w zależności czy trasa/miasto i też warunki pogodowe. Na gazie zrobiłem na razie 70 tysięcy więc przy koszcie instalacji gdy ją zakładałem na poziomie 2400 to oprócz instalacji spłaciło mi się również auto. PS. Gaz najbardziej psuje auta tym którzy go nigdy nie mieli.
Posiadam, Honda Accord VII 2.4 z instalacją BRC - Świetnie się sprawuje . Auto na benzynie pali ok.9-10l/100km przy normalnej jeździe, a gazu ok. 10-11l/100km Zakup zwrócił się mega szybko chociaż żałuje, że zdecydowałem się na taki ruch dopiero po kilku latach od zakupu auta.
jeżdżę exeo st w lpg silnik 1.8 turbo zbiornik 72 litry w kole zapasowym podlega płaska w pełni użytkowa przy dystrybutorze wchodzi 60 litrów na których robię spokojnie 500-550 km przy normalnej jeździe do 150km/h koszty instalacji około 5k podkreślam że nie jest to podstawa komponenty dobrane pod moc silnika w tym momencie około 220km i 350nm Pozdrawiam 🤘
Mam pueguta 206 1.4 8 zaworów, gaz założony przy 130 000 mil, teraz mil mam 194 więc już trochę na gazie jeździ 😉 problemów zero, pali w miesicie około 11-12 litrów, w trasie kolo 9-10 butla 33l starczy na 178 mil po mieście i 215 w trasie, autem jeżdżę sporo gdyż nim pracuje, dziennie około 100 mil. Gaz się zwrócił po 3 miesiącach! 😉 jak będę zmieniał auto to od razu znowu zakładam gaz, same plusy 😉
Użytkuje hondę CR-V 2.0 z instalacją gazową Zenit. Jestem bardzo zadowolony, po zwiększeniu dawki paliwa, auto ma lepsze osiągi niż na benzynie. Spala od 13 do 15 litrów LPG
Ostatnio pojechałem do Niemiec. Tata zabrał się ze mną i prowadził całą drogę. Jako super pasażer (XD) tankowałem mu LPG, kiedy było trzeba. Dojechaliśmy na miejsce, tatko wskoczył w auto aby je zatankować... efekt taki, że auto spaliło 20l/100km, bo trochę gazu uleciało... Dzięki Walduś za filmik, ale Tatko i tak nie obejrzy :///
Auris 1.6, przy delikatnej jezdzie do 120 ok 8l/100, bardziej żwawo przy 4 osobach i bagażach do 10l/ 100, najmniej spaliła 6 ale to na zachodnim LPG i przy jeżdzie drogami normalnymi (do 90km / h / zabudowany) bez przerwy na dystansie ok 300 km
super silnik, mam ten sam w avensis t27 mój rekord spalania to 5,8 L/100km, opony o szerokości 205, ciśnienie 2.7 przód, 2.5 tył opory toczenia klasa A, oczywiście z wyłączoną klimatyzacją, przy prędkości do 90km/h, zrobione 2x70km powrót na tę samą stację paliw orlen ;)
Ja mam nowe auto z fabryczną instalacją LPG jeszcze założona w w fabryce w Mioveni - mam Dacie Duster 1.0 Tce 100KM i póki co daje radę, sprawuje się świetnie :-) Jezdze głównie w mieście, pali mi 9,5-10,5litra LPG na sto km. Mieszkam w Lublinie, niektórzy się chwalą że im pali ten sam samochód ten sam silnik 8-8,5 litra na setkę i to w mieście co mnie dziwi bo staram się bardzo ekonomicznie jeździć a poniżej 9 litrów nie udało mi się zejść w mieście. Jak widać miasto miastu nierówne. W każdym razie ja do ceny auta doplacalem tylko 1300 zł za instalacje LPG i najlepsze jest to że średnie spalanie mi pokazuje na komputerze pokładowym bo instalacja zrobione w fabryce i zestrojona z komputerem samochodu. Ogólnie polecam auto Dacia Duster. To taki pół Francuz pół Rumun ;-) ale ma dużo w sobie z Francuzów
Pod domem felicia 1.3 mpi +lpg(2 gen), C5 mk1 2.0 + lpg, 307cc 2.0 + lpg i w221 s550 + lpg ;) wszystkie poza felicia ktora ma mieszalnikową instalacje i robi max kilkaset km miesięcznie jezdza na gazie bez problemu, z felicia bylo troche zabawy, wiec zakrecilem gaz w butli i jezdzi na benzynie.
Mam Vectre C , 1.8 z przebiegiem 450tys km , na gazie od 2015r, 160tys km na gazie i zlego slowa nie moge powiedziec. Tankuje tam gdzie najtaniej, zmiana filtra co 10tys km, swiece co 20tys km. Co kilka miesiecy wizyta u gazownika na sprawdzenie, regulacje itp i wszystko dziala.
@@marekglinka7986 Oparzenie chemiczne. Raz mi się wlała benzyna do rękawiczki to dłoń okolo tygodnia piekła, była cała czerwona i podrażniona a do pełnego wyleczenia trzeba było około 2tyg i dermatologa. P.S. ścierajcie resztki paliwa z karoserii po zatankowaniu jeśli coś kapnie - uszkadza lakier
Waldek mam Vectrę c 2.0 turbo już 10 lat i nic się nie dzieje odpowiedni serwis filtry itp. To co się zepsuje na bierząco wymieniane jak w silniku tak i w instalacji i śmiga bez problemu
Ja mam passata b5 1.8t od kilku lat i zrobiłem 60 tys., obliczone spalanie od 9,5 do 11 l/100 km. Sama instalacja ma 12 lat a auto przejechało z nią blisko 200 tys. km. Wiek wymagał wymiany butli na nową (starej nie opłacało się legalizować, ze względu na odległość od uprawnionej stacji) i w zeszłym roku zamontowany został nowy reduktor. Serwisowana jest co roku, niedługo skończy się miejsce w książeczce :).
Instalacja i układ są bezpieczne, jeżeli sa szczelne. Niestety praca z LPG wymaga dodatkowych układow bezpieczenstwa, takich jak detekcja gazu oraz minimum dwubiegowa wentylacja mechaniczna w przypadku parkingow podziemnych. Wynika to z ADRów. A nie z widzi mi się. Poza tym, jak ktos ma nieszczelna instalacje paliwa, czy to benzyny, czy to ropy, to tak samo stwarza to zagrozenie.
Ponieważ gaz LPG jest cięższy od powietrza gdyby instalacja była nieszczelna to ten gaz zbierałby się przy podłodze i studzienkach kanalizacyjnych, mają iskra i bum.
Mój poczciwy Chevrolet Lacetti 1.4 strasznie dużo pali jak na 95 KM mocy, około 9 l /100 km benzyny. Zakładając instalację LPG spalanie wzrosło do średniej 10,5 l / 100 km i wg moich obliczeń instalacja zwróciła się w 9 miesięcy, no ale to było w 2018 roku. Od założenia instalacji zrobiłem na gazie ponad 60 kkm i auto tylko na siebie zarabia ;) trochę mocy stracił ale na codzienne dojeżdżanie do pracy bądź na zakupy to w zupełności wystarcza, miesięcznie może 3-4 stówki wydam na paliwo zamiast 6 czy 7 stów...
Posiadam 3 samochody do jazdy na codzień w lpg. Golf 3 1.8 89 km pali mi 8-10 l/100km przy dynamicznej jeździe. Passat b 5 kombi 1.6 przy jeździe mieszanej 7l/100km bez klimatyzacji z 8 l/100km na trasie o dziwo pali więcej bo zasięg przy prędkości 120-160 zmniejsza się o 100 km wzgledem cyklu mieszanego jednak tam mam na cały rok opony zimowe. Trzecie auto to volvo v70 2.4 t 250km awd i zimą to przy 48 litrach przejadę trochę ponad 300 km na wielosezonie a w lato pomimo, że szybciej się przełącza na gaz z względu na temperatury zasięg przy ekologicznej jeździe może wynieść nawet 450km co prawda na oponach letnich. Warto zaznaczyć, że wszystkie samochody są 5 biegowe w manualu. Cena montażu gazu do Passata i golfa 2.6 k jeżeli chodzi o volvo cena wąchała się między 4.8-5k w zależności od producenta instalacji.
Honda Civic VIII 1.8 140KM z LPG - średnie spalanie z dziesięciu tankowań to 10,2l lpg/100km, najniższe spalanie 8,28l/100km (tylko trasa), a najwyższe 13,3l/100km (tylko miasto). Najczęściej jednak spalanie oscyluje w granicy 9-9,5l/100km. Mam zainstalowaną instalację BRC, do tej pory żadnych problemów, a jeżdżę już prawie 4 lata.
Widziałem pokazy strażaków, wrzucali zbiorniki napełnione LPG do ognia. Nie ma mowy o wybuchu. Zbiornik jest mocniejszy niż jakikolwiek inny stosowany w benzynie czy dieselu. Ciśnienie w butli wzrośnie i dochodzi do rozszczelnienia zaworu, gaz wypala się stopniowo obniżając ciśnienie. Ale nie eksploduje
1.6 benzynka passat b5 bez awaryjnie po kupnie dwa lata temu zrobione 70tys km tylko butla do wymiany. Podobno jeden z lepszych silników pod gaz 8 zaworowy 😊
w końcu została dodana benzyna do wyliczeń , astra h 1,6 xep, robię 1600 km miesięczni zużycie gazu 8 litrów na 100km +12 litrów benzyn na miesiąc w okresie zimowym, latem jakieś + 7 litrów benzyny na miesiąc
Moje auto na gazie śmiga od stycznia i z obliczeń instalacja powinna zwrócić się po ok 9-10 miesiącach, oczywiście o ile nie będzie tak jak mi znajomy mechanik powiedział: "o to już popsułeś silnik" ;) A szkoda by było bo mimo że to 21 letnie auto to jednak Skoda Octavia 1u RS 1.8t jest bardzo przyjemnie jeżdżącą zabawką 😁 Co też odbija się na spalaniu bo średnio ok 13L LPG na sto bierze - minimum jak na razie 11.5 było a max 15 😅
coraz trudniej o dobry silnik pod lpg ale mogę polecić np: legendarne 1.6 mpi vw 2.0 w cytrynie c5 2.4 2.5t 3.2 3.0t od volvo 1.4t Opla 2.0 skyactiv mazdy np cx5 2.0 toyoty np rav4 po 2010 valvematic 5.7 hemi np w ramie 1500 😉 Lista na pewno jest dłuższa wystarczy poszukać. nie które modele można kupić nowe w salonie z seryjnym lpg np Dacia Pozdrawiam
W jednym już się zwróciła w drugim zwróci się w grudniu spalanie peugeot 407sw 9-10 litrów w zależności gdzie się tankuje drugie Honda accord kombi 8,7 -9,2
Mam Audi A6 4,2 FSI z 2007r. Instalację założyłem 1,5 roku temu (kosztowała 8600), jeszcze rok temu miałem do pracy 25 km w jedną stronę auto paliło 4,6-5,5 litra pb + 11-13 litra Lpg (myślę że dało się zejść jeszcze z spalaniem ale mam dość ciężką nogę), w styczniu zmieniłem robotę i mam niecałe 6 km do roboty (w jedną stronę) w zimie auto nie dogrzewa się i spalanie wyniosło 11 pb + 11 Lpg, teraz sytuacja się poprawia i auto prawie się dogrzewa ostatni pomiar spalanie wyniósł 7+11 (szybciej się grzeje i przechodzi na Lpg). Spalanie nie biorę z danych komputera pokładowego tylko przeliczam ile wlałem na stacji benzynowej przez przejechany dystans (tak już mam że tankuję pb i Lpg do pełna, jak wskaźnik Lpg wchodzi na rezerwę to jadę tankować).
Lexus gs430 2006. Taniej wychodzi jazda ta v8 z lpg niz kia ceed 1.6crdi. Te same trasy. A jak trzeba to jest czym depnac. No I dzwiek cudowny... polecam silnik pancerny , super z gazem smiga no I niezawodnosc tego auta...
a jak to jest z zywotnoscia silnikow jesli ciagle sie jezdzi na tym lpg? czesto spotykam sie ze znajomymi i sie smieja, że o korek wstydu, gazolocik itp itd jak to faktycznie jest?
Miałem kiedyś Passata B5 1,6 w gazie. Instalacja STAG. Spalanie, hmmm. No cóż. Po mieście nie było opcji zejść poniżej 13l/100km (często było nawet 13,5-13,7l/100km) ale może to efekt dość ciężkiej nogi. W trasie bez zamulania było to jakieś 10,5-11l/100km. Raz jadąc na dziadek style czyli nie przekraczając 110-120km/h zszedłem do 9,7l/100km ale to była męczarnia, a nie jazda.
Siemka Waldek 1.2 TSI Skoda Rapid z salonowym gazem ok 6 l /100 km + dotrysk 10% benzyny przy oszczędnej jeździe 5.5 l mam przejechane ponad 100 tys więc na pewno kilkukrotnie zwrócona pozdro
Ja w swojej karierze za kierownicą miałem 4 samochody z zainstalowanym podtlenkiem LPG😁 O samym jeżdżeniu na LPG raczej nie mogę powiedzieć złego słowa. Ale bardziej mi przeszkadzało to, że butla zabiera część przestrzeni bagażowej. Jeśli nie sama, to koło zapasowe, które musiało jej ustąpić miejsca. Z tym, że koło dało się przełożyć w razie potrzeby, a butli nie. W każdym razie aktualnie jeżdżę drugim w mojej karierze dieslem i na razie mi z tym dobrze. Czy kiedyś wrócę do LPG? Nie wiem. Ale się na to nie zamykam...
Ciekawostka dla tankujacych LPG: zeby nie trzymac caly czas przycisku przy tankowaniu mozna go zablokowac, wciskamy grzybek i przekrecamy, dowiedzialem sie o tym dopiero ok mieciaca temu od życzliwego kierowcy, niewiem czy dziala na wszystkich stacjach ja tankuje na Moya, ale mysle ze na duzych sieciowkach powinno dzialac. Ciekawy jestem ile osob o tym wiedzialo 😀 i dlaczego sie o tym nie mowi, moze jest jakis powod np. bezpieczenstwo.
Nie na wszystkich tak jest ale u mnie na stacjach są dętki poowijane wokół dystrybutora to sobie można dętka zablokować grzybka 😂
Fajny protip - następnym razem aż sam z ciekawości sprawdzę! 👍
Nie działa na orlen
@@Saffy1 bo na Orlenie nic nie działa… tam się tylko sra.
@@Saffy1 Bo to jest niezgodne z przepisami stacji samoobsługowej ;)
Mam samochód (Ford Focus MK3 2017) z LPG butla w bagażniku. Przepuszczając pieszego wbił się we mnie VW polo z prędkością około 50km/h. Gdyby nie butla zatrzymał by się na tylniej kanapie. Warsztat który zakładał mi instalację a także wymieniał butlę był w szoku jakim cudem zagiołem butlę gazową na spawie. Butla dalej była szczelna i uchroniła moją żonę i córkę przed obrażeniami.
Żona kupiła sobie Dacię Stepway z fabrycznym LPG. W niecałe 8 miesięcy od zakupu wykręciła ponad 12 tys.. km. Sam moment przełączania raczej niezauważalny. Przez ten czas benzynę do pełna tankowała chyba ze dwa razy. Finansowo naprawdę na plus
Pamiętam jeszcze cene lpg po 75gr za litr :) A na gazie od dużego Fiata 125p (mam do dziś w lpg ) przez dwa ople Vectry B i C po hyundaia ix 35 2.0 Jeśli chodzi o zużycie to różnica 2l gazu więcej na 100km. Najważniejsze to ogarnięty gazownik który tak zestroi instalację by nie było czuć nawet momentu przełączenia sie paliwa podczas jazdy.
Pierwsze auto (Fiat125p), jakie miałem tankowałem LPG po 60 groszy.
Wszystkie auta benzynowe przerabiałem na LPG i złego słowa nie mogę powiedzieć na temat LPG.
Jak gaz tyle kosztował to ludzie 600 zł zarabiali. Albo jakoś tak. Co ciekawe, gaz LPG ma wyższą wartość opałową od benzyny. Czyli z każdego kg LPG wyciągniemy więcej J energii niż z każdego kg benzyny. Problem w tym, że kupujemy jedno i drugie w litrach. Jak byśmy płacili za kg to by wyszło, że auto pali mniej gazu niż benzyny.
@@Jedendwa0 Około 1,8 l LPG waży 1 kg, kaloryczność najczęściej liczy się w stosunku do objętości i LPG jest trochę mniej kaloryczne od benzyny, dlatego też zużycie LPG jest wyższe jak benzyny, bynajmniej LPG ma wyższą wartość oktanową od benzyny,co wpływa korzystnie na trwałość i kulturę pracy silnika.
Niestety w Polsce jakosc zarówno LPG i benzyny to jest nadal rosyjska ruletka.
W Niemczech LPG jest droższe jak w Polsce,ale jakość jest zdecydowanie lepsza.
@@robsson7516 To w prawdziwym życiu, zwyczajnie łatwiej policzyć ile litrów popłynęło niż ile kg. Łatwiej po zakupie zweryfikować ile nam pan z CPNu nalał żółtej, do baniaczka. Nie musimy mieć przy sobie wagi. W fizyce w tej kwestii to masa jest podstawą, aczkolwiek nie wyklucza to szeregu innych sposobów mierzenia i ważenia.
@@Jedendwa0 Tylko , że ciecze i gazy podaje się ich wartośc w objętośc,i nie w masie,ze względów transportowych.
Ktoś powie, że objętość zmienia się wraz z temperaturą , dlatego są tabele , które stosuje się przy napełnianiu cystern i zbiorników paliwa na stacji.
2.6 miliona ekologicznych aut! Brawo 👍💪🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Szkoda że sprzedawczyki z Davos tego nie wiedzą
Nie do końca.Lpg jest mieszaniną gazów propanu i butanu.Jeden z nich jest odpadem z rafinacji ropy naftowej,drugi uzyskujemy z gazu ziemnego.
I już dzbany kombinują w nagrode, że jesteśmy ekologiczni wprowadzić podatek od aut z LPG 🤦♂️
@@patrykpatrykk7629 Tak Holandii jest, oszczędzasz na LPG płacisz więcej za auto podatku.
fajny materiał, a co do bezpieczeństwa to moim zdaniem najlepszy jest zdrowy rozsądek i to w każdej sytuacji, a przepisy przepisami, nie wszystko przewidują. Pozdrawiam
Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji kontaktu z paliwem, bo "to tylko benzyna/ropa"
@@mrnewbie7798 Akurat z LPG kontakt jest dość trudny, gdyż momentalnie odparowuje zostawiając po sobie chłód. Dodatkowo nie każdy sobie zdaje sprawę, że tzw. zmrażacze stosowane w sporcie na kontuzję to też jest w zasadzie LPG.
@@mrnewbie7798 o czym mowisz??
Traktuję ogólnie paliwie. Mało kto tankuje samo lpg, bo o ile się orientuję to nawet fabryczne instalacje nie obejdą się bez benzyny.
@@nicolaivapor9437 benzyny i diesle w kontakcie ze skórą wywołują chemiczne oparzenia, ponadto uszkadzają lakier samochodu jeśli zostawić krople do wyschnięcia a diesel w dodatku niszczy miedziane elementy (chyba je utlenia ale nie mam pewności).
LPG super sprawa jak ktoś nie miał ten nie wie 😊
Mialem raz w Avantime ;)
Miałem 15 lat i potwierdzam.
Mam w Corsie C. Spalanie benzyny ok. 6-7 l, spalanie LPG 7-9 l. Szybko się zwróciło. W ciągu 4 lat od założenia instalacji przejechałam 100 tys. km. Silnik nadal jest w świetnej kondycji, robię regularne przeglądy. Raz nawet gaz uratował mnie przez nocowaniem w obcym mieście, gdy pompa paliwa nagle padła.
Obecnie różnica w cenie jest tak duża, że prosta instalacja zwraca się po +/- 15 tysiącach km
Ja miałem wszystko super troszke mniejsza moc auta ale cenowo 40% nawet do 45% taniej. Ale druga strona medalu to przez zasilanie Gazem za okres 9lat 2x uszczelkę pod głowicą uszkodziło. Za drugim razem gaz dostawał się do płynu chłodniczego przez reduktor i pouszkadzało węże i chłodnice. Ci co się chwała ze mało im benzyny dopala do gazu albo pali im gazu tyle co benzyny zachwile będą mieli problem z głowicą albo uszczelka albo chlodzeniem silnika. Na LPG auto powinno spalać 10-20% więcej gazu i do tego benzynę na start zanim reduktor osiągnie wymagana temperaturę pracy. Według mnie Instalacja dobra by założyć 5lat pojeździć i auta sie pozbyć chyba ze to nowe auto z fabryczna Instalacja to inna wtedy "bajka". Stara instalacja + przebieg na gazie robią pozniej problemy. Jak ktoś zakłada instalacje to musi wziąść pod uwagę że silnik I osprzęt będzie wymagac teraz od niego conajmniej 2 krotnie większej uwagi i kontroli oraz większej wiedzy co ma pod maska niż bez tego układu paliwowego i czestrzych wymian filtrow swiec elementow instalacji. A Na plus oprócz kosztow ekologia i ponoć mniej sie nagaruje silnik.
W filmie zabrakło tylko tankowania 😅
Dokładnie BIOTAD PLUS Team💪💪
Oraz czy można uruchamiać silnik na lpg od razu czy benzynie i na odwrót przy gaszeniu silnika. Nie wszyscy o tym wiedzą :P
@@Hancyli1986 Albo test w którym ktoś sprawdzi czy można na odpalonym silniku zatankować benzynę, gaz czy ropę :D
@@Hancyli1986przecież to automatycznie działa. To nie czasy I generacji
A ja bym powiedzial ze placenia, zajezdzasz po kilkuset km na stacje, lejesz do pelna i cyk 90 zl do zaplaty, ha !
Mam samochód z lpg od 8 lat , wcześniej miałem diesla lub benzynę, przed zakupem wszyscy znajomi mi odradzali ,mówili że będę miał problemy a to była najlepsza decyzją w moim życiu 😂, grunt to zadbany samochód i dobrą instalacja i jeździmy za grosze 😊
Ta sama sprawa u mnie była a potem ci znajomi eksperci kupili diesle z wtryskiwaczami piezoelektrycznymi,dpfem,automatyczną skrzynią - bo diesel sie nie psuje , napewno 😂
@@wiktor9684 Nie ma aut które się nie psują, za to nikt nie wmówi mi że na trasę jest coś lepszego od diesla, nawet mały gówniany diesel 1.6 90km będzie sto razy lepszy od benzyny z gazem.
Wyjątkiem od reguły może być mocna benzyna np. 3 litrowa tyle że to już żłopnie z 12-13 gazu na trasie :)
Posiadam 3 auta w tym 3 litrowego diesla, benzynę z gazem 1.6 i hybrydę 1.5, i każde z tych aut nadaje się do czego innego ale diesel + trasa to zawsze będzie świetne połączenie :) W weekend majowy miałem okazję użyczyć Golfa z małym silnikiem diesla 1.6 90km, 4 osoby na pokładzie, sporo bagażu a na trasie praktycznie cały czas 160km/h spalił 5.8 litra na 100km :) przy cenie ropy na stacji gdzie tankowaliśmy tj. 6.18 daje to 35zł za przejechanie 100km bez wysilania silnika i bez nadmiernego hałasu związanego z prędkością obrotową.
@@wiktor9684 najbardziej mnie do LPG przekonał ten argument o dieslu z automatem. 10/10.🤣🤣
Od 1994 roku (benzyna wtedy ok 3zł a gaz 40 do 80 groszy) w każdym aucie montowałem i jeżdżę do dzisiaj na LPG. Polecam
@@adamm9118 z którego roku masz swoje ostatnie auto na LPG i jaki jest tam motor dokładnie?
Najlepsze są teksty typu "O kupił sobie dużą V8 i jeździ na gazie bo na paliwo go nie stać"
Otóż po części ktoś ma rację z tym stwierdzeniem. Tylko, że po co mam płacić po 400zł za full jak mogę zapłacić ok 150zł? I przejadę praktycznie tyle samo. A do osób z Toyoty Prius nikt się nie przyczepi, że lpg wkładają dla oszczędności xD
Dokładnie, jak kogoś stać na dom za milion złotych to po co instaluje fotowoltaike, przecież go stać na prąd, niech płaci więcej xd
Prius w gazie to złoto.Robię 100km za 20zł xd
@@fendt126 A co ma piernik do wiatraka ? Mając pełny zbiornik gazu i pełny zbiornik paliwa masz 2 x taki zasięg . Z jednej strony oszczędności z drugiej strony gigantyczny zasięg. Nie mam samochodu na gaz bo na razie nie potrzebuję ale nie widzę problemu tylko same korzyści. W każdej chwili mogę sobie założyć i tyle w temacie. Gdyby wystąpiły problemy z benzyną , koszty , dostępność , to jest to wspaniałe rozwiązanie problemu. Taniej od eksploatacji elektryka a dalej fun z posiadania spalinówki. 🙂
jest jeszcze coś takiego jak, wstyd na stacji :)
@@fendt126 ja właśnie niedługo kupuje mondeo hybrydowe i zakładam od razu lpg. Będę złotówka, trzeba generować jak najmniejsze koszty 😆
Uważam , że rękawice fajna sprawa. O normach rękawic właśnie się dzięki tobie dowiedziałem. Niewiedza wyszła z tego , że się tym wcześniej nie interesowałem. Dzięki 👍
Lepiej jeździć V8 z LPG niż słuchać gadania tych z 1.4 BENZYNAA. Będzie coś o tym co nasz kochany rząd chce przepchnąć apropos LPG w samochodach? Znowu skok na kasę kierowców.
Mam 2 auta z Renault z F4Rt pod maską, czyli 2.0t w wersjach 165KM i 205KM, jeden jest na STAGu, drugi ma założoną instalację OPTIMA. Nie zauważyłem problemów związanych z eksploatacją tych aut. Silniki bardzo dobrze współpracują z instalacjami.
Pozdrawiam Widzów i Prowadzącego. :)
Stary silnik prosty jak budowa cepa ,musi działać
@@romek__ Stary ale jary, szczegölnie ta mocniejsza wersja. ;) Chociaż, jestem trochę poj... powalony, że i 200KM pod butem to mi mało... Tak ze 300 by się chciało mieć... A może i więcej? ;)
Pozdrawiam! :)
Najlepszy silnik Renault
mam f4rt porobione na 240 koni wtryski z wersji gt 204 konie turbo od volvo 2.5 inter kwasówka itp auto dostrojone asf sondą na żywo i wypluło 243 konie na lpg 239 benzyna
@@6CoJaTuRobie91.6 110 koni też dobrze jeżdżą na LPG
Mam LPG i sobie chwalę, serwis i przeglady na czas i wszystko ładnie działa.
Polecam każdemu, portfel podziękuje, no chyba,że jeździ ok. 6 tys. km rocznie, wtedy polemika opłacalności jest słuszna ;)
Witam wszystkich. Ja jezdze accordem 2.0 z 2004 r juz 12 rok. Gaz zalozylem jak juz mialem to auto 3.5 roku i kupilismy dzialeczke bardzo daleko od nas. Na gazie zrobione ponad 100 kkm. Trzeba pamietac o skroceniu interwalu mechanicznej regulacji luzu zaworowego co 20 tys km. Spalanie srednio 12 l gazu. Benzyny spalal 10 l. Dzieki instalacji splacilo mi sie to auto juz dawno, wiadomo sa mlodsze auta ale acco daje mi niesamowita pewnosc prowadzenia i przyjemnosc z jazdy szczegolnie na wyzszych obrotach - wiadomo jak to hondy. Przywiazalem sie do tego auta jak do kogos z rodziny.
Mam forda mondeo mk4 2.0 benzyna i stag 4. Przejechałem 16tys km i jak na razie jestem b.zadowolony. Odnośnie jakości gazu. Jeszcze na żadnej stacji w polsce nie udało mi się przejechać tylu samo km co po tankowaniu niemczech. W Polsce po zatankowaniu w zimie robię około 430km na jednym tankowaniu w niemczech 520km. Latem w Polsce 520 w miemczech 650km.
Rękawice nie są po to, żeby nam nie przymroziło dłoni przy odpinaniu pistoletu (wtedy tego gazu się ulatnia prawie nic), tylko żeby w razie krzywo przyłożonego pistoletu i próby zapięcia nam nie odmroziło dłoni, bo wtedy na skutek nieszczelnego połączenia idzie baaardzo duuuża ilość gazu w powietrze.
Skoda Superb 1.8T + LPG, srednie spalanie 11/100km. Na gazie juz prawie 80k km. Przeglady co 10k km, wymiana filtrow, sprawdzanie pracy wtryskow, cisnienia gazu, mapy LPG.
Jasne że mam LPG, skoda superb 1.8 turbo, w mieście spalanie 11.5 litra, po trasie (do 120 km/h) około 10 litrów, jest to mój kolejny samochód na LPG i nie mam zamiaru z tego rezygnować. Obecnie tym samochodem na LPG zrobiłem 160 000 km
Jak dobrze pamiętam mieszanina LPG ma takie proporcje propan - butanu, że jak odparowuje to temperatura spada do jakichś -24 stopni. Ale jak zbiornik ma jakieś ciśnienie (czyli nie jest całkiem pusty) to przy tankowaniu ciśnienie nie spada tak że gaz gdziekolwiek odparowuje (żadna część układu się nie oszrania).
No dokładnie. LPG w czasie tankowanie się nie rozpręża.
Wow film o tankowaniu LPG bez tankowania :) Dwa nigdy na stacji nie wiedziałem takich rękawic tylko foliowe jak z supermarketów.
Waldek a co z embargo na lpg z rosji, które miało wejść 1 stycznia bieżącego roku a zostało przesunięte na lipiec? Wejdzie czy nie ? Z tego co czytałem lpg importowane z rosji stanowi około 50 % obecnego zapotrzebowania. W przypadku wprowadzenia zakazu będzie duży deficyt a co za tym idzie cena lpg wzrośnie co spowoduje nieopłacalność zakładania gazu. Pozdrawiam.
*
Będą importować dalej jak i pewnie resztę surowców.
@@dudi7476 Tylko, że zapotrzebowanie roczne przewyższa zdolnosci transportowo przeładunkowe w portach i terminalach
Mam nadzieję, że nie wejdzie.
Przecież jest embargo na gaz z rosji!!!! Teraz kupujemy NIEMIECKI gaz, a oni z rosji, a my ruskiego nie kupujemy, czegoś nie rozumiesz? FV marża.
Są już wygodniejsze dystrybutory, gdzie nie trzeba trzymac przycisku, mało tego mozna sobie wklikac ilosc gazu , która chcemy tankować i automat tyle nam zaatakuje. Mało tego mozna sobie ustawić kwotę za , która kupimy to paliwo i automat to zrobi.
No to u mnie na wiosce od 2015 taki dystrybutor lpg jest 😅żadna nowość
Wielka wygoda, bo niekiedy ręka cierpnie od naduszania.
@@dawiddawidowski6782 Tylko zapewne nie jest samoobsługowy ;)
@@gigaczad samoobsługa lpg,
Nie powinno tak być. Włączysz i sobie pujdziesz. Pytanie kto wyłączy dystrybutor. Tankujesz za kwotę - włączyłeś i poszedłeś zapłacić. Wracasz, siadasz i jedziesz - wąż urwany często z dystrybutorem. Nie zdarza się ????? Oj tak!!!!.
Seat Cordoba, 1.4 założony STAG w 2016 i sam nie wiem jak szybko ten czas zleciał. Instalacja dawno się zwróciła i myślę, że to była jedna z najlepszych finansowych decyzji w moim życiu. Spalanie 7-7,5 lt/100 przy średniej 120kmh albo w mieście:-)
I tak ma być ! Teraz powinna nastąpić realizacja kolejnej dobrej decyzji finansowej.Zakup mieszkań pod wynajem z zaoszczędzonych pieniędzy..
Ile robisz km rocznie?
@@Timemachine9044 20 tysięcy robię. Pół miasto, połowa trasa wychodzi.
Waldku zapomniałeś dodać, że koszt przeglądu jest wyższy.
No i przepisy są dość rygorystyczne bo miałem sytuację, że po kolizji uszkodzenia lusterka i szyby od strony kierowcy musiałem zrobić nową legalizację butli a to kosztuje.
Poza tym mam już drugie auto z gazem LPG i jest taniej.
Pozdrawiam
50 zł więcej więc rocznie żadne pieniądze dwa nie prawdą jest, że po kolizji trzeba robić na nowo legalizację butli
@@turzynskifotografiawnetrz
Witaj.
Napiszę jak było jedenaście lat temu miałem sytuacje, że jechałem autem i gdy byłem na dłuższym zakręcie gość z przeciwnej strony ścinał zakręt on uszkodził sobie lusterko a u mnie poszło lusterko i szyba.
Gdy zawróciłem on się nie zatrzymał a nawet uciekał.
Dogoniłem go i zadzwoniłem na policję gdy przyjechali wróciliśmy na miejsce i policja wskazała go jako sprawcę ale on odmówił przyjęcia mandatu.
Dowód rejestracyjny mi zabrali a aby go odzyskać musiałem wymienić szybę, lusterko i zrobić legalizację butli a była ważna jeszcze kilka lat.
Czy o czymś zapomniałem?
No tak były jeszcze dwie rozprawy sądowe byłem na pierwszej na drugą nie zostałem wezwany i pani sędzia go uniewinniła a koszty naprawy musiałem pokryć z własnej kieszeni.
Co pan na to?
Pozdrawiam
Widziałem kilka samochodów w których instalacja zawiodła dlatego podziękuję.
Dziekuje I pozdrawiam
Ja mam mazdę 6 2.0 z 2007 od ponad 3 lat i na początku zalozylem LPG, zrobione już ponad 60 000 km i spalanie średnio 11 litrów po mieście, w trasie przy ekonomicznej jeździe zejdzie poniżej 9, jestem mega zadowolony 😃
Witam. Wciąż obawiamy się instalacji gazowych w samochodach (oczywiście jeśli takowa instalacja widzi serwisanta raz w życiu przy montażu to można się bać) choć te same z siebie raczej nie stanowią zagrożenia. (Miałem 2 samochody z instalacja gazową i nigdy nie miałem żadnego problemu.) A zapominamy o samochodach elektrycznych, które nadal cierpią na ułomność akumulatorów, które potrafią się same z siebie zapalić. I tu jest najważniejsza różnica bo gdy nasz ukochany samochodzik zjada olej napędowy, benzynę lub gaz i się zapali to mamy szansę go ugasić "nawet samemu" ale gdy nasz ukochany samochodzik śmiga na prąd i się zapali to zabieramy co zdążymy i szybko żegnamy nasz ukochany samochodzik bo to już koniec znajomości. Gaśnica w elektryku jest tylko po to by uratować nas jak spadnie nam np. niedopałek i dywanik lub fotel się zapali. Oczywiście w obu przypadkach wzywamy straż pożarną :)
Praktycznie każde autko na podwórku jest na LPG 😁
Zaczęło się od BMW E30 318is z gazem na tzw. śrubę. Jedna z pierwszych instalacji założona jakoś w ~2005 roku. Zrobiła ponad 100k i silnik dalej jeździ 💪
Później pojawiło się Daewoo Nexia 1.5 czyli taki kadett po ostatecznym lifcie 😂 też sporo zrobiła na LPG. Ale niestety ze względu na mega zaniedbanie właściciela zaczęła się sypać...
Był też Passat B3 1.8, który też swoje nakulał i nie robił problemów.
Toyota Avensis T25 1.8, która do dzisiaj śmiga na tej samej instalacji założonej około 2010-2012.
W międzyczasie do tego grona dołączyło kolejne E30 318i/318is, które było bardzo godnym daily i pochłaniało kilometry na LPG 😁 Niestety doszło do poważniejszej awarii, której finalnie nie zdiagnozwałem w 100%.
Kolejna jest Skoda Fabia I 1.2HTP. Tutaj akurat są znikome przebiegi, bo autko ma dopiero 108kkm nalotu 😅 Ale również ciągle na LPG i nie ma żadnych problemów.
Kolejne było bmw E46 320i (m54b22) które na gazie bez jakiejkolwiek zająknięcia zrobiło ~130kkm i dalej jeździ.
Aktualnie najnowszym nabytkiem jest BMW E61 530i (n52b30) które również ciągle lata na gazie. Tutaj temat spalania jest bardzo prosty, jadąc w 5 osób trase w większości autostradą (jadąc grzecznie) spala ~10l/100km Jadąc z mniejszym obciążeniem schodzi poniżej. Ale wystarczy się zapomnieć i wcisnąć gaz do dechy, to spali tyle ile się wleje 😂 Ostatnio było to niecałe 20l/100km.
Także LPG to bardzo dobra alternatywa, jak widać na moim podwórku, wystarczy pamiętać o serwisie na czas i nie tankować na stacjach typu "krzak i chaszcze" 💪
Daewoo Nexia 1.5 8v, rocznik 1997, instalacja ElpiGaz założona w 2000 r. przy przebiegu ok 100kkm. W roku 2018 r. miala przebieg 440kkm czyli 340kkm na gazie przy średnim spalaniu 9L gazu na 100km 😉 to były czasy...
Mieliśmy taką furę u siebie 😁 Paliła kapora nawet na 3ce jeszcze 😁 Dość fajnie się tym jeździło, szczególnie że mało paliła, a nie była jakimś mułem totalnym...
@@MrDzikuPL dokładnie tak, nie raz mogła zaskoczyć innych na drodze przyśpieszeniem 😉 części tanie jak barszcz, prosta konstrukcja... tylko ta korozja... 😐
Witam w klubie: moja GL(ten sam silnki wersja sedan) na LPG przejechała 200tys km i myślę zeby nie kornik to by przejechała jeszcze tyle, instalacja 2gen z silniczkiem krokowym ,parownik lovato, komputer bingo S4, to były czasy...
Moim Mondeo mk4 na gazie zrobiłem 180k km przez 8 lat i autko jeździ dalej. Ogólnie to było drugie autko na LPG, teraz mam trzecie i żadne nie szfankowało przez to. Pomyśleć ile bym więcej wydał na bezynzynkę, a jazda ta sama. Nawet doliczając droższe przeglądy, wymiany filtrów gazowych to i tak jest się do przodu i mniejsze trucie środowiska do tego 😀
W obecnym aucie mam ponad 200 tys km na lpg, zwróciło się nawet cena zakupu auta jeśli liczyć ta różnice względem benzyny :D
Jakie auto, silnik i aktualny przebieg ? :)
@@piotr5292 mazda 6 2.0 147 km, 2007r. Aktualnie 280 tys przebiegu.
@@DrMrThe dziękuję.
@@DrMrThejaka tam jest regulacja luzów zaworowych w tym silniku? Też kiedyś myślałem nad tym modelem
@@MarekMariusz1 szklankami niestety.
Mam samochód Opel Astra F 1.4, auto na gazie zrobiło 250tys km i ma już druga butle. Auto jezdzi już 13 lat na gazie i ma się dobrze
Jeżdżę od półtora roku octavia 1kombi. 2.0 116koni. Jestem bardzo zadowolony na zbiorniku 40litrow bo tyle tankuję robię około 400km , zależy jak deptam 😅. W każdym razie na gaz i paliwo wydałem 5500 na 18tys km. Więc opłaca się. Instalacja stag, na czas serwis i nic złego się nie dzieje. Polecam jak najbardziej. Jest eko , jest tanio czego chcieć więcej 😁
A najciekawsze jest to, że na pierwszy rzut oka, wydaję się, iż auto pali wiecej LPG niż benzyny. A to tylko dlatego, że płacimy za litry a nie za kg.
Zwyczajnie 1kg LPG ma wyższą wartość opałową niz 1kg benzyny. Gdybyśmy kupowali paliwo nie w litrach a kg , to twierdzili byśmy, że auto pali mniej LPG od benzyny.
moje pierwsze auto z LPG to Ford Escort 1,3 1994r ( stara instalacja-11 i odpalał tylko na gazie ) a drugie to audi A4 1,6 1997r ( gaz sam założyłem - koszt wtedy to 2500 ) i robiąc ok.2000 km m-c zwrócił mi się koszt założenia gazu i zakup auta ( ok 3000 zł ) po roku ( nie liczę ewentualnych napraw)
Vectra C z18xer, ponoć nie nadająca się do LPG. Jeżdżę na instalacji STAG Q-BOX, reduktor STAG 150KM, wtryski HANA. Na lpg zrobione 80tyś. Instalację reguluję samodzielnie gdyż gazownicy robili to źle. Dodatkowo ustawiłem dotrysk benzyny przy dużych obciążeniach i w OL żeby chłodzić gniazda zaworowe. Konieczna regulacja luzu zaworowego.
co ile regulujesz luz ?
@@Adek88 Ja pierwszą regulację zrobiłem po 60 tyś na lpg, ale były mocno poza tolerancją. Wszyscy, którzy jeżdżą na lpg radzą, żeby kontrolować luz co 30tys (kontrola nie oznacza, że będzie potrzeba regulować). Stan luzów zaworowych przed instalacją lpg nie był mi znany bo wtedy jeszcze nikt mnie nie poinformował, że te silniki nie posiadają hydropopychaczy.
Jak bym miał zakładać rękawice do tankowania to będąc konsekwentnym powinienem zakładać rękawice antyprzecięciowe przy krojeniu pomidorów, przy tej drugiej opcji jest chociaż większe ryzyko. xD
Wydaje się to śmieszne, ale o oparzenie nie trudno w przypadku źle skalibrowanego pistoletu od gazu, których nie brakuje.
Maluszka miałem bez LPG potem Fiata Siena 1.4 z lpg laguna 1 1.8 z lpg toledo 2 1.6 lpg to miałem. Teraz mam teraz astrę h 1.6 105km z lpg i scenic 1 lift 2.0 140km z lpg
@@Allbinoss ja miałem bez lpg
ciekawe gdzie ten gaz do malucha wsadziłeś
Cześć Waldek. Mam rzęcha wartości 10-15 tyś. Miałem wcześniej audi w dieslu ale ja jezdze krotkie dystanse. Mam 23 lata i samochod mi sluzy glownie na dojazdy do pracy, (obecnie jestem maturzysta) a wiec pozniej na dojazdy na studia. Pracuje, sam się utrzymuję, zmieniłem samochód na LPG. Jest taniej i to na pewno, nie widzę sensu przepłacać za benzyne skoro mozna tak samo jezdzic na LPG za mniejsze pieniądze. Najśmieszniejsze jest to, że rodzina twierdzi, że nie opłaca się im zakładać LPG a jak przychodzi dłuższy wyjazd to się wręcz biją jakim autem pojadą, bo przecież Ty masz auto w LPG i jest taniej
U mnie opel vectra c jest w gazie. Po drogach krajowych i miastach jeżdżę na LPG, a jak mam jechać 100km/h+ czyli ekspresówki i autostrady to przełączam się na benzynę. Przy tych większych prędkościach na gazie lubi brać olej aż jej uszy się trzęsą, także aby nie dolewać oleju po ~300-400km to benzynka wjeżdża przy tych prędkościach. Wydaje mi się to najoptymalniejszym rozwiązaniem.
Spoko odcinek i właśnie jestem jutro umówimy na założenie gazu do swojego auta 😅
Ja mam vectre b 1.8 115km w gazie i ma go zamontowanego od chyba 2009r. Zwykła stara istalacja w dolot a samochód pali mi około 8L gazu na 100km. Świetna sprawa
Waldku, od 20 lat tankuje LPG do auta i ani razu nie poparzyłem się gazem. Dystrybutory są różne, niektóre mają grzybek, a inne przełącznik.
Ja poparzyłem się ostatnio w Holandi..
Mam Lagunę coupe GT 2.0 t w LPG. Spalanie wzrosło z okolo 11 litrów benzyny do 12 litrów gazu. nie zauważyłem spadków mocy a nawet ta wzrosła. Ale to kwestia odpowiednio dobranej instalacji i skonfiwanie w dobrym serwisie.
Posiadam auto z LPG. Jest to Toyota Avensis T29. Nie ja montowałem instalację, a poprzedni właściciel i obecnie ma około 200 tysięcy kilometrów. Pali około 10l/100km. Co do sprawowania się jest nieźle, żadnych problemów.
Waldek mam Dacie Duster 1.0 z LPG auto z 2022 r ale od listopada najechane już prawie 15000 km. Fabryczna instalacja LPG z Landi Renzo. Średnie spalanie lpg to ok 9,5 l/100km - dla mnie akceptowalne bo poruszam się głównie autostradami. Pozdrawiam
9.5 l to dużo. Mi bora 1.6 w okolicy 7.5l pali.
Proponuję jakiś materiał odnośnie CNG. W niemczech bardzo popularne dużo aut osobowych, nawet ciężarówki na CNG można spotkać.
Waldek podczas tankowania gaz nie ma temperatury - 42°C tylko ma temperature otoczenia. Gaz obniza temperature podczas rozprezania gazu.
Mazda 6 2.0 Sky active bezpośredni wtrysk, instalacja Zenit Direct, spalanie 7 litrów gazu i około 1,5 litra benzyny💪
Mam 5 lat silnik 2.5l a 100km na zł wychodzi taniej jak w dieslu. Zrobilem juz 150tys km na LPG, polecam.
w zecie jak zalewałem 45 litrów gazu zamiast 50 98 to ponad 250 zostaje w kieszeni co 5 lub te 8me tankwanie dolewam 98 za 50/70 dych wtedy raz leje do pełna za 180/200 lub 130 tyle wtedy kasy na tydzień idzie zeta jeżdze na codzien na trasie najbardziej widoczna rożnica co do ceny bo wtedy zasięg na butli z 250 po mieście i okolicach wzrasta do 400 + i nie jadąć wolniej niż 170, fajna opcja przy mocniejszych autach i wtedy czy jade 120 czy 170 trasa te 2 litry różnicy w spalaniu nie robią mi różnicy
Nie pamietam kiedy widziałem tankującego gaz w okularach i rękawiczkach ,chyba to było jak robił to pracownik stacji.
Poza tym cześć dystrybutorów gazu zaczyna tankować jak na liczniku jest już 1zł
Dziekuję 😉
Jeżdżę na LPG już 16 lat mam z żoną zawsze 2 auta w domu rewelacja spalanie gazu maks więcej 2 litry niż benzyny przy klimie pozdrawiam
U mnie spalanie LPG mieści się spokojnie miedzy 10 a 18 litrów w zależności od ciśnienia doładowania 🤔
Ok
Rok temu kupiłem Grand Scenica 3 i założyłem gaz, koszt instalacji 3000zł zwróciła się w 8 miesięcy, teraz liczyłem ile zaoszczędziłem w ciągu roku na różnicy, po odliczeniu ceny instalacji jestem do przodu 6000zł, czyli w kolejnym roku zaoszczędzę 9000zł. Jedyny minus to że częściej trzeba tankować bo u mnie co 350-400km bo zbiornik mam mniejszy w wersji 7osobowej.
Subaru Impreza Outback 2.5 2002r. Zainstalowałem LPG-komplet w 2010r. Redukcję przyspieszenia nie zauważyłem w porównaniu do benzyny. Zużycie LPG w mieście -- 15l/100km, autostrada -- 10-11l z prędkością 100 km/h; benzyna 12-13l i 9l odpowiednio
Jeszcze raz podrzucę temat na felieton.
dotyczący zakupu samochodu używanego. Kupujemy legalnie sprowadzony samochód z kraju UE od firmy zajmujące się sprzedażą takich aut (nazwy nie podaje ale jest znana i reklamowana ) , dostajemy wszelki dokumenty do jego rejestracji, fakturę zakupu wszystko bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Samochód dostajemy niezarejestrowany w RP i rejestrujemy go w pełni zadowoleni i bez żadnych problemów, bo dokumenty są bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Po odbiorze stałego dowodu dostajemy po paru dniach informację ze starostwa (wydziału komunikacji), że podjęto przeciwko nam postępowanie administracyjne z urzędu i dostajemy karę od 200 do 1000zł (z reguły jest to 200zł), za przekroczony 30 dniowy ( z uwagi na Covid wydłużony teraz do 60 dni) okres na zarejestrowanie auta sprowadzonego. Powód system wygenerował raport dla urzędnika wydziału komunikacji,. Okazuje się że auto firma sprowadziła np. te 3 miesiące temu i go nie zarejestrowała we wspomnianym powyżej okresie (oszczędności firmy). My auto kupiliśmy od firmy np. tego 90 dnia., system działa pięknie i urzędnik karze właściciela który go rejestruje, czyli nas, a nie właściciela który we wspomnianym okresie go sprowadził i nie zarejestrował (czyli sprawcę wykroczenia). My fizycznie z oczywistych powodów nie byliśmy w stanie rejestrować pojazdu w wymaganym czasie, bo nie byliśmy w tym czasie jego właścicielem. ABSURD do kwadratu, kupujemy pojazd z wada prawną legalnie, wydział komunikacji zamiast w tym momencie nas powiadomić i z automatu ukarać sprowadzającego jeszcze właściciela pojazdu, przerzuca to na nowego z reguły nieświadomego właściciela, Dodam, że firma zwraca koszty tej kary (prawdopodobnie ma to wliczone w koszty bo i tak jest dla niej taniej od kosztów rejestracji i opłacenia OC) , ale my jesteśmy traktowani w urzędzie jak przestępcy. Państwo "prawa"
Słyszałem o tym. Państwo z kartonu i tyle.
Ford Fusion 1.4 duratec 2004r: Spalanie gazu w przedziale 8,2-10 l / 100 km w zależności czy trasa/miasto i też warunki pogodowe. Na gazie zrobiłem na razie 70 tysięcy więc przy koszcie instalacji gdy ją zakładałem na poziomie 2400 to oprócz instalacji spłaciło mi się również auto.
PS.
Gaz najbardziej psuje auta tym którzy go nigdy nie mieli.
Mondeo Mk4 1.6 Ecoboost - instalacja KME Nevo Sky Direct, spalanie średnio 8L LPG + 1.5L PB
e46 coupe m54b30 czyli 3 litry i gazu pali około 13/14 po mieście i jestem mega zadowolony. Świetna sprawa.
Nagralby pan filmik o instalacji Lpg w dieslu? Dosc ciekawa propozycja mysle
Bardziej bał bym się elektryka niż auta z LPG
Kumpel ma Tesle fajna sprawa, podłącza się w robocie to jeździ prawie za darmo, od dwóch lat żadnych problemów
Posiadam, Honda Accord VII 2.4 z instalacją BRC - Świetnie się sprawuje . Auto na benzynie pali ok.9-10l/100km przy normalnej jeździe, a gazu ok. 10-11l/100km
Zakup zwrócił się mega szybko chociaż żałuje, że zdecydowałem się na taki ruch dopiero po kilku latach od zakupu auta.
jeżdżę exeo st w lpg silnik 1.8 turbo zbiornik 72 litry w kole zapasowym podlega płaska w pełni użytkowa przy dystrybutorze wchodzi 60 litrów na których robię spokojnie 500-550 km przy normalnej jeździe do 150km/h koszty instalacji około 5k podkreślam że nie jest to podstawa komponenty dobrane pod moc silnika w tym momencie około 220km i 350nm Pozdrawiam 🤘
zapomniałem dodać instalacja STAG 👌
Mam pueguta 206 1.4 8 zaworów, gaz założony przy 130 000 mil, teraz mil mam 194 więc już trochę na gazie jeździ 😉 problemów zero, pali w miesicie około 11-12 litrów, w trasie kolo 9-10 butla 33l starczy na 178 mil po mieście i 215 w trasie, autem jeżdżę sporo gdyż nim pracuje, dziennie około 100 mil. Gaz się zwrócił po 3 miesiącach! 😉 jak będę zmieniał auto to od razu znowu zakładam gaz, same plusy 😉
Użytkuje hondę CR-V 2.0 z instalacją gazową Zenit. Jestem bardzo zadowolony, po zwiększeniu dawki paliwa, auto ma lepsze osiągi niż na benzynie. Spala od 13 do 15 litrów LPG
Ostatnio pojechałem do Niemiec. Tata zabrał się ze mną i prowadził całą drogę. Jako super pasażer (XD) tankowałem mu LPG, kiedy było trzeba. Dojechaliśmy na miejsce, tatko wskoczył w auto aby je zatankować... efekt taki, że auto spaliło 20l/100km, bo trochę gazu uleciało... Dzięki Walduś za filmik, ale Tatko i tak nie obejrzy :///
Auris 1.6, przy delikatnej jezdzie do 120 ok 8l/100, bardziej żwawo przy 4 osobach i bagażach do 10l/ 100, najmniej spaliła 6 ale to na zachodnim LPG i przy jeżdzie drogami normalnymi (do 90km / h / zabudowany) bez przerwy na dystansie ok 300 km
super silnik, mam ten sam w avensis t27 mój rekord spalania to 5,8 L/100km,
opony o szerokości 205,
ciśnienie 2.7 przód, 2.5 tył
opory toczenia klasa A,
oczywiście z wyłączoną klimatyzacją,
przy prędkości do 90km/h,
zrobione 2x70km powrót na tę samą stację paliw orlen ;)
Ja mam nowe auto z fabryczną instalacją LPG jeszcze założona w w fabryce w Mioveni - mam Dacie Duster 1.0 Tce 100KM i póki co daje radę, sprawuje się świetnie :-) Jezdze głównie w mieście, pali mi 9,5-10,5litra LPG na sto km. Mieszkam w Lublinie, niektórzy się chwalą że im pali ten sam samochód ten sam silnik 8-8,5 litra na setkę i to w mieście co mnie dziwi bo staram się bardzo ekonomicznie jeździć a poniżej 9 litrów nie udało mi się zejść w mieście. Jak widać miasto miastu nierówne. W każdym razie ja do ceny auta doplacalem tylko 1300 zł za instalacje LPG i najlepsze jest to że średnie spalanie mi pokazuje na komputerze pokładowym bo instalacja zrobione w fabryce i zestrojona z komputerem samochodu. Ogólnie polecam auto Dacia Duster. To taki pół Francuz pół Rumun ;-) ale ma dużo w sobie z Francuzów
Pod domem felicia 1.3 mpi +lpg(2 gen), C5 mk1 2.0 + lpg, 307cc 2.0 + lpg i w221 s550 + lpg ;) wszystkie poza felicia ktora ma mieszalnikową instalacje i robi max kilkaset km miesięcznie jezdza na gazie bez problemu, z felicia bylo troche zabawy, wiec zakrecilem gaz w butli i jezdzi na benzynie.
Mam Vectre C , 1.8 z przebiegiem 450tys km , na gazie od 2015r, 160tys km na gazie i zlego slowa nie moge powiedziec. Tankuje tam gdzie najtaniej, zmiana filtra co 10tys km, swiece co 20tys km. Co kilka miesiecy wizyta u gazownika na sprawdzenie, regulacje itp i wszystko dziala.
W pracy mam sporo kontaktu z węglowodorami i jedyne co powiem to, że ZAWSZE warto ubrać rękawiczki
A czemu? Co sie w rece stanie?
@@marekglinka7986 Oparzenie chemiczne. Raz mi się wlała benzyna do rękawiczki to dłoń okolo tygodnia piekła, była cała czerwona i podrażniona a do pełnego wyleczenia trzeba było około 2tyg i dermatologa.
P.S. ścierajcie resztki paliwa z karoserii po zatankowaniu jeśli coś kapnie - uszkadza lakier
Powiedz mi jak ropa może uszkadzać lakier nasmaruje go najwyżej ale nic nie wypali to nie ptasie gowno
Waldek mam Vectrę c 2.0 turbo już 10 lat i nic się nie dzieje odpowiedni serwis filtry itp. To co się zepsuje na bierząco wymieniane jak w silniku tak i w instalacji i śmiga bez problemu
Ja mam passata b5 1.8t od kilku lat i zrobiłem 60 tys., obliczone spalanie od 9,5 do 11 l/100 km. Sama instalacja ma 12 lat a auto przejechało z nią blisko 200 tys. km. Wiek wymagał wymiany butli na nową (starej nie opłacało się legalizować, ze względu na odległość od uprawnionej stacji) i w zeszłym roku zamontowany został nowy reduktor. Serwisowana jest co roku, niedługo skończy się miejsce w książeczce :).
@motodoradca czy ma pan pomysł jak założyć petycję aby auta z fabryczną LPG miały przeglądy tak jak bez LPG?
W203 coupe 2004 1.8 kompresor 143km Lpg spalanie ok 7,5/100 butla caly bagaznik 70l, jak najbardziej zadowolony
5:57 Waldek, to w takim razie dlaczego nie można wjeżdżać autami z LPG do garaży podziemnych skoro instalacja i sam układ jest bezpieczny?
Z tego samego powodu dla którego ciężarówki z produktami ADR nie mogą wjeżdżać do niektórych tuneli. Bezpieczeństwo
JA NAWET O TYM NIE WIEDZIAŁEM ?????????
Instalacja i układ są bezpieczne, jeżeli sa szczelne. Niestety praca z LPG wymaga dodatkowych układow bezpieczenstwa, takich jak detekcja gazu oraz minimum dwubiegowa wentylacja mechaniczna w przypadku parkingow podziemnych. Wynika to z ADRów. A nie z widzi mi się.
Poza tym, jak ktos ma nieszczelna instalacje paliwa, czy to benzyny, czy to ropy, to tak samo stwarza to zagrozenie.
Ponieważ gaz LPG jest cięższy od powietrza gdyby instalacja była nieszczelna to ten gaz zbierałby się przy podłodze i studzienkach kanalizacyjnych, mają iskra i bum.
@@waldi0534 Nie wiedziałeś bo coś takiego nie istnieje. Te znaki "zakazu" to tylko fanaberia właściciela obiektu, a takie znaki w prawie nie istnieją
Mój poczciwy Chevrolet Lacetti 1.4 strasznie dużo pali jak na 95 KM mocy, około 9 l /100 km benzyny. Zakładając instalację LPG spalanie wzrosło do średniej 10,5 l / 100 km i wg moich obliczeń instalacja zwróciła się w 9 miesięcy, no ale to było w 2018 roku. Od założenia instalacji zrobiłem na gazie ponad 60 kkm i auto tylko na siebie zarabia ;) trochę mocy stracił ale na codzienne dojeżdżanie do pracy bądź na zakupy to w zupełności wystarcza, miesięcznie może 3-4 stówki wydam na paliwo zamiast 6 czy 7 stów...
Jak stracił to do gazownika na serwis, bo coś jest nie tak.
Albo zmyślasz , albo coś pokręciłeś w obliczeniach...
Posiadam 3 samochody do jazdy na codzień w lpg. Golf 3 1.8 89 km pali mi 8-10 l/100km przy dynamicznej jeździe. Passat b 5 kombi 1.6 przy jeździe mieszanej 7l/100km bez klimatyzacji z 8 l/100km na trasie o dziwo pali więcej bo zasięg przy prędkości 120-160 zmniejsza się o 100 km wzgledem cyklu mieszanego jednak tam mam na cały rok opony zimowe. Trzecie auto to volvo v70 2.4 t 250km awd i zimą to przy 48 litrach przejadę trochę ponad 300 km na wielosezonie a w lato pomimo, że szybciej się przełącza na gaz z względu na temperatury zasięg przy ekologicznej jeździe może wynieść nawet 450km co prawda na oponach letnich. Warto zaznaczyć, że wszystkie samochody są 5 biegowe w manualu. Cena montażu gazu do Passata i golfa 2.6 k jeżeli chodzi o volvo cena wąchała się między 4.8-5k w zależności od producenta instalacji.
Honda Civic VIII 1.8 140KM z LPG - średnie spalanie z dziesięciu tankowań to 10,2l lpg/100km, najniższe spalanie 8,28l/100km (tylko trasa), a najwyższe 13,3l/100km (tylko miasto). Najczęściej jednak spalanie oscyluje w granicy 9-9,5l/100km. Mam zainstalowaną instalację BRC, do tej pory żadnych problemów, a jeżdżę już prawie 4 lata.
Widziałem pokazy strażaków, wrzucali zbiorniki napełnione LPG do ognia. Nie ma mowy o wybuchu. Zbiornik jest mocniejszy niż jakikolwiek inny stosowany w benzynie czy dieselu. Ciśnienie w butli wzrośnie i dochodzi do rozszczelnienia zaworu, gaz wypala się stopniowo obniżając ciśnienie. Ale nie eksploduje
1.6 benzynka passat b5 bez awaryjnie po kupnie dwa lata temu zrobione 70tys km tylko butla do wymiany. Podobno jeden z lepszych silników pod gaz 8 zaworowy 😊
GL450 X164 4.7 - średnie spalanie 18L/100km LPG ;)
w końcu została dodana benzyna do wyliczeń , astra h 1,6 xep, robię 1600 km miesięczni zużycie gazu 8 litrów na 100km +12 litrów benzyn na miesiąc w okresie zimowym, latem jakieś + 7 litrów benzyny na miesiąc
Moje auto na gazie śmiga od stycznia i z obliczeń instalacja powinna zwrócić się po ok 9-10 miesiącach, oczywiście o ile nie będzie tak jak mi znajomy mechanik powiedział: "o to już popsułeś silnik" ;) A szkoda by było bo mimo że to 21 letnie auto to jednak Skoda Octavia 1u RS 1.8t jest bardzo przyjemnie jeżdżącą zabawką 😁 Co też odbija się na spalaniu bo średnio ok 13L LPG na sto bierze - minimum jak na razie 11.5 było a max 15 😅
coraz trudniej o dobry silnik pod lpg ale mogę polecić np: legendarne 1.6 mpi vw
2.0 w cytrynie c5
2.4 2.5t 3.2 3.0t od volvo
1.4t Opla
2.0 skyactiv mazdy np cx5
2.0 toyoty np rav4 po 2010 valvematic
5.7 hemi np w ramie 1500 😉
Lista na pewno jest dłuższa wystarczy poszukać.
nie które modele można kupić nowe w salonie z seryjnym lpg np Dacia Pozdrawiam
W jednym już się zwróciła w drugim zwróci się w grudniu spalanie peugeot 407sw 9-10 litrów w zależności gdzie się tankuje drugie Honda accord kombi 8,7 -9,2
Rav 4 hsd 2016 - benzyny spała 6 gazu 7. Już 4 rok jeżdżę i prawie 50000 km przejechałemna lpg bez problemu. To już mój 3 samochód z lpg
Moje 1.8t kocha Lpg😊
Właśnie te silniki nigdy nie lubiły gazu
Mam Audi A3 1.8t + LPG jazda to czysta przyjemność, zero awaryjnosci
Mam Audi A6 4,2 FSI z 2007r. Instalację założyłem 1,5 roku temu (kosztowała 8600), jeszcze rok temu miałem do pracy 25 km w jedną stronę auto paliło 4,6-5,5 litra pb + 11-13 litra Lpg (myślę że dało się zejść jeszcze z spalaniem ale mam dość ciężką nogę), w styczniu zmieniłem robotę i mam niecałe 6 km do roboty (w jedną stronę) w zimie auto nie dogrzewa się i spalanie wyniosło 11 pb + 11 Lpg, teraz sytuacja się poprawia i auto prawie się dogrzewa ostatni pomiar spalanie wyniósł 7+11 (szybciej się grzeje i przechodzi na Lpg). Spalanie nie biorę z danych komputera pokładowego tylko przeliczam ile wlałem na stacji benzynowej przez przejechany dystans (tak już mam że tankuję pb i Lpg do pełna, jak wskaźnik Lpg wchodzi na rezerwę to jadę tankować).
Lexus gs430 2006. Taniej wychodzi jazda ta v8 z lpg niz kia ceed 1.6crdi. Te same trasy. A jak trzeba to jest czym depnac. No I dzwiek cudowny... polecam silnik pancerny , super z gazem smiga no I niezawodnosc tego auta...
a jak to jest z zywotnoscia silnikow jesli ciagle sie jezdzi na tym lpg? czesto spotykam sie ze znajomymi i sie smieja, że o korek wstydu, gazolocik itp itd jak to faktycznie jest?
Miałem kiedyś Passata B5 1,6 w gazie. Instalacja STAG. Spalanie, hmmm. No cóż. Po mieście nie było opcji zejść poniżej 13l/100km (często było nawet 13,5-13,7l/100km) ale może to efekt dość ciężkiej nogi. W trasie bez zamulania było to jakieś 10,5-11l/100km. Raz jadąc na dziadek style czyli nie przekraczając 110-120km/h zszedłem do 9,7l/100km ale to była męczarnia, a nie jazda.
Tak mam. Chrysler 300M 3.5, pali ok 20-24 w miescie ;)
Pacyfica w mieście około 19l autostrada do 120km/h około 15l 16l
Siemka Waldek 1.2 TSI Skoda Rapid z salonowym gazem ok 6 l /100 km + dotrysk 10% benzyny przy oszczędnej jeździe 5.5 l mam przejechane ponad 100 tys więc na pewno kilkukrotnie zwrócona pozdro
Ja w swojej karierze za kierownicą miałem 4 samochody z zainstalowanym podtlenkiem LPG😁 O samym jeżdżeniu na LPG raczej nie mogę powiedzieć złego słowa. Ale bardziej mi przeszkadzało to, że butla zabiera część przestrzeni bagażowej. Jeśli nie sama, to koło zapasowe, które musiało jej ustąpić miejsca. Z tym, że koło dało się przełożyć w razie potrzeby, a butli nie. W każdym razie aktualnie jeżdżę drugim w mojej karierze dieslem i na razie mi z tym dobrze. Czy kiedyś wrócę do LPG? Nie wiem. Ale się na to nie zamykam...
Czy to hybryda 1.8 podjechales? w gazie?