Cała prawda o autach elektrycznych. Co jest bardziej ekologiczne, elektryk, czy spalinowóz ?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 авг 2023
  • Cała prawda o autach elektrycznych. Jaka jest ta prawda ? Co jest bardziej ekologiczne elektryk, czy spalinowóz ? Polska, kraj który jest na szarym końcu w UE, pod względem elektromobilności, ma chyba najgorszy PR na te pojazdy ze względu na brak doświadczeń, brak praktyki kierowców w tym względzie. Opinia jest kształtowana na podstawie doniesień medialnych, które właśnie muszą być medialne, żeby się sprzedawały. W związku z tym wiedza w społeczeństwie jest mocno wypaczona - skrzywiona.
    Postanowiłem dołożyć swoją skromną cegiełkę, w uświadamianiu ludzi, jaka jest ta prawda.
    Sporo jest jeszcze do zrobienia w dziedzinie rozwoju oraz bezpieczeństwa baterii i rozwoju infrastruktury ładowania ale jest to dopiero początek drogi. Dlaczego ? Dlatego, że kilkadziesiąt już lat koncerny paliwowe i motoryzacyjne blokowały rozwój elektromobilności i teraz trzeba ten czas nadrobić w ekspresowym tempie z powodu zmian klimatycznych. Prawdopodobnie, gdyby nie Elon Musk oraz rozwój nowoczesnej motoryzacji w Chinach, bylibyśmy teraz jeszcze bardziej w tyle.
    Dziś przedstawiam film animowany "EV or Gas, What Pollutes More?" stworzony przez kanał RUclips GasTroll we współpracy z kanałem Fully Charged Show w moim tłumaczeniu, który wyjaśnia w jasny sposób co jest bardziej ekologiczne, czy samochody elektryczne, czy spalinowe.
    Zapraszam do oglądania
    ATRIBUTIONS
    www.vecteezy.com/free-vector/car Car Vectors by Vecteezy
    www.freepik.com/vectors/busin..." Business vector created by vectorpouch - www.freepik.com
    www.freepik.com/vectors/car​ Car vector created by macrovector - www.freepik.com
    www.freepik.com/vectors/techn... Technology vector created by macrovector - www.freepik.com
    www.freepik.com/vectors/build...
    www.vecteezy.com/free-vector/...
    Link do całej playlisty związanej z tematami samochodowymi:
    • Samochody - prezentacje
    Aby się skontaktować np. w celu umówienia na pokazanie swojej hybrydy lub elekryka pisz na emaila: domisamochod@gmail.com
    #elektryk #ekologia #spalinowy
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 66

  • @loloaaaa10
    @loloaaaa10 2 месяца назад

    Dziękuję serdecznie za film. Bardzo fajnie wytłumaczone. Niestety większość ludzi wypowiada się krytycznie o elektromobilności, szczególnie w internecie. Nie wiem dlaczego. Sam posiadam Toyotę Prius PHV i mam zainstalowane panele słoneczne, korzystając z czystej energii do ładowania mojego samochodu. Na silniku spalinowym jeżdżę tylko na wakacje. Niestety na razie nie stać mnie na pełnego elektryka, ale wiem, że mój wkład w budowanie zielonego świata jest znaczący. Pozdrawiam serdecznie!

    •  2 месяца назад

      Elektryki ostatnio bardzo staniały, zwłaszcza te używane, więc może już niedługo! Pozdrawiam

  • @robertsiwal4237
    @robertsiwal4237 10 месяцев назад +3

    A z kąd bierzemy matrialy do produkcji akumulatora a co z jego utylizacją

    •  10 месяцев назад +3

      Nie obejrzałeś filmu do końca, więc trudno komentować.

    •  10 месяцев назад

      @@NommaD79 nie ma takich danych. Utylizacja to marnowanie materiałów. Są opracowane technologie odzysku ponad 90% materiałów ale ile jest takich zakładów odzysku nie wiem. Póki co większość baterii działa nadal w samochodach lub magazynach energii. Musi być efekt skali, żeby odzysk się opłacał. Wiem, że część samochodów no. po wypadkach jest gdzieś upychanych np. w Norwegii ale czyja to wina. No nie samochodów.

  • @g.m.1035
    @g.m.1035 10 месяцев назад +2

    Trochę racji masz, ale nie jesteśmy na to gotowi. Po drugie w elektryku jak zabraknie prądu to z banka paliwa jest łatwiej niż dorwał agregat... I co z tym, że pala się na potęgę?

    •  10 месяцев назад +1

      no właśnie ciekawe ale nie palą się na potęgę. Znów media rozdmuchały, żeby o czymś pisać. Nagram w przyszłym tygodniu. Poparciem jest artykuł z wywiadem ze strażakami a nie jakieś chwytliwe teksty.

  • @Blackrhyme7
    @Blackrhyme7 10 месяцев назад +1

    Wszystko super, ja z elektrykami mam kilka problemów, pierwszy cena nowego auta na chwilę obecną dalej są droższe niż spalinowe. Kupując samochód używany elektryczny trudniej jest o wymianę baterii bo niektórzy producenci zalewają baterię w taki sposób że nie można wymienić ogniw tylko trzeba cała baterię wymienić a teraz już sporo kosztuje. W autach z silnikiem spalinowym jest łatwiej o naprawy na chwilę obecną. Infrastruktura do ładowania jest ciągle zbyt mało rozwinięta nawet w Irlandii gdzie coraz więcej elektryków jeździ. I w moim przypadku wynajmuje dom nie ma paneli fotowoltaicznych ani ładowarki, najbliższa jest 3km przy markecie pewnej sieci. I ostatni jak dla mnie najważniejsza kwestia to nie ma jeszcze jeszcze 7 osobowego minivana na prąd, Id buzz ma się niedługo pojawić w takiej wersji ale nowe auto mnie stać. Zobaczymy jak się to będzie dalej rozwijać, mnie się podoba idea aut FCEv czyli takich jak mirai, mam nadzieję że toyota będzie dalej podążać w tym kierunku i będzie więcej aut na wodór.

    •  10 месяцев назад

      Też kibicuję technologii na ogniwa wodorowe. Niestety na chwilę obecną wodór jest drogi, bo zamiast być produkowany głównie z elektrolizy, to robią go z metanu, czyli nieekologicznie. Toyota najdłużej trzymała się tej koncepcji ale w końcu trochę dała za wygraną i wchodzą w elektryki na baterie, zostawiając technologię wodorową dla ciężarówek i dostawczaków, Przez ten hejt na elektryki teraz spadła cena używanych elektryków i dlatego zdecydowałem się skorzystać z okazji i zamienić hybrydę+LPG na elektryka. W tej chwili identyczny pięcioletni Hyundai Ioniq co mój ale w wersji hybrydowej kosztuje w Polsce tyle samo lub tylko 5-10tys. mniej. Nie boję się wynmiany baterii. Moja ma 97,6% SOH. Jak by nie własne gniazdko, to bym dalej jeżdził hybrydą. Pozdrawiam

    • @Blackrhyme7
      @Blackrhyme7 10 месяцев назад +1

      @ o wymianę baterii to miałem na myśli tesle w której kiedyś można było wymienić ogniwa, teraz jest zalana jakaś żywicą czy coś w tym stylu i trzeba cała wymienić. Ostatnio oglądałam materiał o tym jak japończycy opracowali nowy rodzaj reaktora atomowego który jest chłodzony jakimiś stołami i jako produkt uboczny tego procesu wydziela się czysty wodór, i jeśli uda im się wdrożyć te reaktory to będzie przełom w produkcji zielonego i taniego wodoru

  • @Baczywas
    @Baczywas 10 месяцев назад +1

    Największy sens ma miękka hybryda z lpg takie moje zdanie. A dlaczego się tego nie promuje? Bo mniejszy zysk.
    Co do elektyków, a jak jest przygotowana sieć elektryczna na elektryki?
    Przelicz ile energii jest w paliwie spalanym w samochodach i ile prądu by potrzeba by to zastąpić. To się nie dodaje.

    •  10 месяцев назад +3

      Miękka hybrydą to jest tylko zysk koncernów, żeby było ciut mniej CO2 do zapłacenia. To jest ledwo pół litra różnicy w spalaniu. To niczego nie rozwiązuje. Stopniowa wymiana samochodów i równocześnie stopniowa poprawa z siecią elektryczna. Z filmu wynika, że gdyby nie produkcja ropy, to też byłby większy zapas prądu już teraz.

    • @dziabi3
      @dziabi3 9 месяцев назад

      Masz w domu gniazdko 230v ? Jeśli tak to twoja sieć jest gotowa na 2 elektryki ! Hybryda w lpg to podwójny problem !

    •  9 месяцев назад

      @@dziabi3 jeździłem hybrydą + LPG ale nie miekką, bo to bez sensu, nie była żadnym problemem ale po 8 latach już mnie denerwował silnik spalinowy, no i przyszedł czas na elektryka. Ładuje z 230V i to wystarcza na przejechanie następnego dnia 150km

    • @dziabi3
      @dziabi3 9 месяцев назад

      @ Z podwójnym problemem to miałem na myśli dwa potencjalne źródła problemów.

  • @Radosaw-wq8xy
    @Radosaw-wq8xy 10 месяцев назад +1

    Auta elektryczne to chyba jedyny przykład jaki mi przychodzi do głowy gdzie postępem próbuje nazwać się jakąś technologię która jest dopychana na siłę politycznym butem. W dodatku jest to technologia nieopłacalna czego przykładem są dotacje. Jest to oczywiste, ponieważ jeśli coś się opłaca to nie trzeba tego dotować, bo ludzie i tak to kupią. Dotacje rządowe pojawiają się tylko tam, gdzie konsument dochodzi do wniosku że w normalnej sytuacji nie widzi opłacalności inwestycji. Postęp w technologii jest wtedy gdy ludzie sami z siebie czegoś chcą bo uważają to za lepsze. Przykładem jest Apple, który rozwija wiele nowych technologii a zaczynał w garażu. Ludzie kupują produkty Apple na potęgę i nie przypominam sobie żeby były kiedyś dotowane.

    •  10 месяцев назад

      Dotacje się szybko skończą. Są dlatego, że jest presją klimatyczna. A tak wogole, to gdyby nie Musk i Chińczycy (którzy zaczynali de facto swoją motoryzację od nowa, więc zaczęli od razu od elektrycznej) to nadal by lobby paliwowe blokowało rozwój elektromobilnosci, jak to robiło przez jakieś istatnich 40 lat a tak, to już dłużej nie dali rady. Europejskie koncerny motoryzacyjne też nie miały interesu w rozwoju elektromobilnosci, woleli sprzedawać, to co już mają. Teraz za to mają duże zapóźnienie w stosunku do Azjatów I Tesli.

    • @Radosaw-wq8xy
      @Radosaw-wq8xy 10 месяцев назад

      @ No to słuchaj. Mnie stać żeby w ciągu dwóch trzech lat kupić auto na prąd. O lobbym paliwowym nic nie wiem. A i tak nie kupię tego samochodu, dlatego że jest gorszy, nawet gdyby na każdej stacji były ładowarki. Po pierwsze jazda takim pojazdem się wydłuża a nie skraca. Po drugie auto samo "spuszcza paliwo" przy niskich temperaturach bateria litowo-jonowa wytraca energię i pokonywanie dużych odległości tymi autami jest niemożliwe. Jest to wszystko bardzo karkołomne. Być może pojawią się w przyszłości jakieś rzeczywiście dobre auta na wodór czy na inaczej skonstruowane baterie. Ale na chwilę obecną są to zwyczajnie buble.

    •  10 месяцев назад +1

      technika idzie do przodu. Toyota już zapowiada za 4 lata samochody z zasięgiem 1000km i ładowane w 15 min., do tego ze stałym elektrolitem, czyli bezpieczniejsze. Póki co ja sobie bardzo chwalę. Pod względem ciszy i przyspieszenia, to tak jak bym miał auto tradycyjne za min. 250 koła. (moje 5-letnie kosztowało 77tys.zł.) Naprawdę, chce mi się wstawać do pracy a wcześniej niekoniecznie (jeżdżę zarobkowo) @@Radosaw-wq8xy

    • @konik999
      @konik999 10 месяцев назад

      @ Nie powołuj się na Toyotę bo to najgorszy przykład z możliwych. Oni produkują elektryki bo taka jest potrzeba ale dalej rozwijają technologię spalinową po to by w przyszłości dostosować ją do potrzeb rynku. W jaki sposób ? Tradycyjne silniki dostosowują do zasilania wodorem . Dla Toyoty wodór jest przyszłością a nie auta na baterię . Nawet Mirai z ogniwami paliwowymi jest etapem przejściowym. Mają wspaniałe osiągnięcia jeśli chodzi o tradycyjne silniki zasilane wodorem , przykład Toyota Corolla GR H2 i Toyota GR Yaris H2. Oba modele są już od dawna z powodzeniem testowane w rajdach i wyścigach.

    •  10 месяцев назад

      @@konik999 Toyota do tej pory stawiała (poza hybrydami) na elektryki na wodorowe ogniwa paliwowe ale w tej chwili się poddała (jeżeli chodzi o osobówki, nowy zarząd, nowe podejście) i zaczęła gonić inne koncerny, jeżeli chodzi o zasilanie bateriami. Zasilanie bezpośrednio wodorem, to poboczne działania, tak mi się wydaje.

  • @nieznam8564
    @nieznam8564 10 месяцев назад +3

    Jesli utylizacja akumulatorów u Ciebie wzbudza smiech, to się niedogadamy.
    Ciekawe co bys powiedzial gdyby twoje dziecko golymi rękoma kopaloby metale potrzebne do produkcji akumulatorow

    •  10 месяцев назад

      niech się wezmą za recykling a nie utylizację. To tak jak by dać katalizator do utylizacji. Marnowanie cennych materiałów. A no właśnie, ciekawe w jakich warunkach wydobywają metale do katalizatorów, podejrzewam, że w podobnych. Wiele jest dziedzin - surowce, żywność, ubrania itd, gdzie do pracy zatrudniają dzieci. Czy to znaczy, że trzeba przestać to produkować? Chyba nie od tej strony należało by się zabrać za naprawę sytuacji.

    • @nieznam8564
      @nieznam8564 10 месяцев назад

      @ gdyby recykling akumulatorów był możliwy to by to robili

    •  10 месяцев назад

      @@nieznam8564 jest możliwy ale musi być opłacalny - efekt skali. Może porównanie mało trafne ale my do niedawna też nie segregowalismy śmieci, niektórzy do tej pory tego nie robią.

    • @nieznam8564
      @nieznam8564 10 месяцев назад

      @ z dupy porownanie
      My segregujemy a potem trafiają do jednego wora.

    •  10 месяцев назад

      @@nieznam8564 no widzisz a my oddajemy baterie do dilera a oni ... tak samo nie wiadomo co z tym robią. Czytałem, że są plany które baaardzo mi się nie podobają, żeby koncerny nie wypuszczały baterii ze swoich łap (recykling) i były tylko leasingowane a najchętniej całe pojazdy. Mam trochę alergię na leasing, jeszcze bardziej na najem długo/krótkoterminowy. Mamy nic nie posiadać i być szczęśliwym 😬

  • @dziabi3
    @dziabi3 9 месяцев назад

    Auta elektryczne to czyste zło ! To tak duże zło że po 6 miesiącach kupuję drugiego elektryka 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉

    •  9 месяцев назад +1

      chyba ze świeczką szukać kogoś kto ma elektryka i chce wrócić do spaliny. Może by się ktoś i znalazł ale tylko jak ma konieczność jeżdżenia w kółko międzymiastowo lub dalej. U mnie spalina już jest tylko możliwa, gdybym kupował za jakiś czas kampera. Pozdrawiam

  • @aa-iy6yn
    @aa-iy6yn 10 месяцев назад

    Film gubi się we własnych statystykach. Autor, albo nie czai, albo celowo wprowadza w błąd widza mówiąc, że zamiast rafinować ropę można zużyć tę energię bezpośrednio w aucie. Jest to tak samo prawdziwe jak powiedzieć, że zamiast iść do lasu po drewno na opał wystarczy sobie pochodzić i od tego w domu będzie ciepło. Tak nie jest. Używamy jakiejś porcji energii, żeby wydobyć i pozyskać znacząco więcej energii, a nie na odwrót. Nie wspominając o tym, że paliwa to tylko ułamek tego co powstaje z ropy naftowej tak samo jak świnia to nie tylko schabowe, a reszta do śmieci.
    A jeszcze bardziej nie pojmuję zestawień, że z jednej strony porównuje się czyściutki nowiutki samochód elektryczny zasilany oczywiście energią kosmosu, a z drugiej zarżnięty do granic diesel z wyciętym DPFem i masą wycieków. Nie szanowny Panie. W Polsce nowe z salonu samochody bez względu na sposób zasilania są tak samo mało obciążające dla środowiska. Natomiast za 10 lat jak masowo zaczną być sprowadzane z zachodu i północy elektryki to dopiero będzie wesoło. Od nowości nikt ich nie serwisował, bo wiadomo przecież bezobsługowe to po co. Przyjadą tu tanio kupione i będą naprawiane po stodołach i ładowane z prowizorycznie zmontowanych gniazdek. Straż pożarna już nie może się doczekać.

    •  9 месяцев назад

      Straż pożarna nie uważa pożarów elektryków, jako istotny problem, tylko pazerne na sensację media. O tym jest następny film. Jakoś zbyt mocno tych napraw w stodołach się nie obawiam. Baterie do hybryd są z sukcesem w Polsce regenerowane, więc tutaj pewnie będzie podobnie.

    • @aa-iy6yn
      @aa-iy6yn 9 месяцев назад

      @ Mam nadzieję. Ja akurat należę do takich użytkowników samochodu, którzy utrzymują swój pojazd w nienagannym stanie i serwisowany na wysokiej jakości częściach. Nie obawiam się, że auto, którym jadę stanowi zagrożenie dla mnie, innych i środowiska nawet jeśli nie jest supernowe. Niestety znam też osobiście takich (wcale nie biednych), którzy naprawiają swoje pojazdy częściami dopasowywanymi z innych modeli "bo tylko głupi przepłaca, a samochód aby się toczył do przodu" i nie przeszkadza im wozić tym czymś swoich rodzin. Kiedy sytuacja "zmusi" ich do zakupu elektryka, pozwolę sobie Ciebie zacytować "....pewnie będzie podobnie"

    •  9 месяцев назад +1

      w elektrykach na szczęście nie ma za bardzo co naprawiać a (mam nadzieję) do baterii, to byle Janusz się nie dotknie. Może to trochę naiwne ale patrząc na całkiem nie źle i fachowo regenerowane baterie do hybryd to jestem dobrej myśli. @@aa-iy6yn

  • @konik999
    @konik999 10 месяцев назад +4

    To jest dopiero tendencyjny film. 😁 Wiesz do czego w ogóle używa się ropy naftowej ? Ropa ma ok 200 frakcji i każda z nich dostarcza innych produktów do przemysłu. Nawet twoja Tesla wykonana jest z ropy naftowej. Ropy tak samo używa się w farmacji i w zasadzie wszędzie , nawet kable do przesyłu tej zielonej energii wykonane są z ropy. 😁Ropa naftowa ma udział we wszystkim co nas otacza i paliwo to jest tylko cześć tego na co zużywamy ten surowiec. Jak wyprodukujesz auto elektryczne w 100% z artykułów pozbawionych produktów ropopochodnych to daj znać , wtedy porozmawiamy o ekologii i zastąpieniu ropy , choćby glonami czy mielonymi owadami , póki co daj sobie spokój. Na ten czas to jedna wielka ściema . Zabierz Muskowi produkty z ropy to zamiast Tesli dostarczy wam drewnianą hulajnogę . 😁P.S Elektrownie są daleko od miasta , to jest dopiero argument 😁Tylko wydzielina z ich kominów dostaje się do atmosfery i opada w miastach . Tak działają kominy . Jak komin ma kilkadziesiąt metrów to dym z niego zasmradza miejsce oddalone o kilkadziesiąt kilometrów. 😁Co ty w ogóle robiłeś w szkole na lekcjach chemii i fizyki ?

    •  10 месяцев назад +1

      nie wiem co tam jest tendencyjne Dużo piszesz o wykorzystaniu ropy w innych celach. Zgadza się, w takim razie niech wykorzystują ale niech nie marnują jej do nie efektywnych silników spalinowych, bo niedługo się skonczy. Kominy są z dala od miast, jeżeli to słaby argument zrób eksperyment i wsadź nos do rury wydechowej, to przekonasz się, czy odległość nie ma znaczenia 😏 Moiim zdaniem jest ważniejsze od tego, że mają większość szkodliwych substancji zatrzymane w filtrach a w starym Tdi z wyciętym wszystkim co się da, no to słabo to wygląda. Wściekam się jak coś takiego przede mną wzbudza zasłonę dymną a ja to muszę wdychać. Z jakiej racji? Kiedyś wszyscy palili papierosy wszędzie i nikt się nie pytał, czy ktoś wokół pali. Na szczęście to się zmieniło. Fajnie, jakby w motoryzacji było to samo.

    • @konik999
      @konik999 10 месяцев назад +1

      @ A kto dopuścił do ruchu tego TDI ka co ci zasłonę dymną robi ? W Szwajcarii , Niemczech też jeżdżą takie TDI ki tylko nie ma za nimi zasłony dymnej . Nie trzeba od razu przemeblowywać gospodarki całego świata kiedy można tylko zacząć od drobnych porządków na własnym ogródku żeby uzyskać bardzo duży efekt. P.S Dobrze napisałeś , twoim zdaniem , ale zdaje się że to nie twoje zdanie jest najważniejsze w sprawie tego czy dokonamy rewolucji w procesie energetycznym na całym kontynencie czy może jakiejś ewolucji. Ewolucja jest dobra , zawsze jest siłą napędową gospodarek , coś się zmienia , powstają nowe gałęzie przemysłu , nowe firmy , można to dopracować , cos się nie przyjmie można zrezygnować ,wprowadzić coś innego. Daj mi przykład dobrej rewolucji , może ta Październikowa ? 😁P.S Nieefektywny silnik spalinowy ? Jak dla kogo . Ludzie kupują dalej samochody spalinowe bo potrzebują efektywnie gospodarować swoim czasem . Wystawanie na ładowarkach to nie jest efektywne zarządzanie swoim czasem . 😁

    •  10 месяцев назад +1

      @@konik999 no niestety łatwiej jest kontrolować kominy z elektrowni, niż każdego Ziutka ze stacji kontroli pojazdów, z resztą on nawet nie ma narzędzi do sprawdzenia, czy jest wycięty filtr DPF. Też jestem za naprawieniem i kontrolą tego co już działa ale rzeczywistość w Polsce jest jaka jest a zażartych krytyków elektromobilnosci mam wrażenie, że jest odwrotnie proporcjonalnie do ilości takich samochodów na rynku.

    • @konik999
      @konik999 10 месяцев назад +1

      @ Jakoś takie kontrole na świecie działają i nie ma z tym żadnych problemów. Krytyków elektromobilności ???? Ich tak naprawdę jest bardzo niewielu . Są aspekty życia gdzie to się sprawdza. Mały elektryk do miasta ( lekki ) , fajna sprawa , jako taki substytut hulajnogi czy elektro roweru ale jako rewolucja w transporcie do której się przymusza ludzi to ewidentna porażka , dno i tona mułu. Jako następna alternatywa , dla, ropy , benzyny , gazu , wodoru pewno , niech sobie będzie . Ale jeżeli ma zostać tylko napęd elektryczny to totalna porażka.

    • @Patryk_ev
      @Patryk_ev 10 месяцев назад +1

      ​@@konik999ja nie wyobrażam sobie powrotu do spalinowych a używałem naprawdę (wydawało mi się) dobrych aut i młodych (często nowych). Po przesiadce na codzień do elektrycznego dopiero wtedy widać całą ułomność konstrukcji spalinowej. Zasięg? Cóż po 1000km zasięgu? Ilu normalnych ludzi robi po 1000km 'na strzał' i to dzień w dzień? Na dzień dzisiejszy jest już niemało modeli aut elektrycznych, którymi podróż załóżmy te 700-800km trwa tyle co spalinowym. Moce ładowania jakie auta te mogą przyjąć, powodują, że zasięg odzyskują często szybciej niż człowiek jest gotowy do kontynuowania jazdy. Mówię to jako praktyk, nie teoretyk.
      Mam dla sceptyków małe wyzwanie - zapytaj każdego napotkanego kierowcę elektryka czy wróciłby do spalinowego. Ja przy różnych okazjach zadałem to pytanie a ze 100 razy i ani razu nie uslyszałem jeszcze odpowiedzi - Tak, wróciłbym. Życzę szczęścia :) Mnie się nie udało.

  • @nowakowskiwlodzimierz8154
    @nowakowskiwlodzimierz8154 10 месяцев назад +5

    Program tendencyjny. Propaganda i nieprawda. Co z elektrowniami konwencjonalnymi? Wiatrowymi? Totalna dewastacja środowiska!!! Dla kogo ta promocja? Stosy samochodów elektrycznych pod Paryżem i Oslo i Bóg wie gdzie jeszcze. Jaki recykling😂? Kto za to zapłaci?

    •  10 месяцев назад +1

      Na pierwszą część odpowiem, że nic do końca nigdy nie będzie ekologiczne, co wytwarza i przetwarza energię, łącznie z nami samymi, kwestia tylko co jest gorsze a co lepsze. Recykling będzie. Aby otworzyć fabryki przetwarzające akumulatory, żeby komuś się to opłacało musi być efekt skal. Baterie z samochodów elektrycznych mają raczej nie więcej niż 15 lat, więc albo nadal działają w samochodach albo w magazynach energii. Jeżeli jest inaczej, to na pewno nie wina samych samochodów. My też w końcu od niedawna dopiero segregujemy śmieci. Katalizatory złodzieje nie kradną, po to żeby je utylizować tylko dobrze sprzedać i potem jest odzysk cennych metali. Utylizacja baterii, to też jest marnowanie litu, kobaltu, niklu, miedzi itd. także są już technologie odzysku, tylko musi być chęć i zysk.

    • @aafranki
      @aafranki 10 месяцев назад +1

      No czysta i nudna zresztą propaganda niestety

    • @konik999
      @konik999 10 месяцев назад

      @ Kluczowe twoje słowa. ,, Co jest gorsze a co lepsze ? '' W normalnym świecie , co jest gorsze a co lepsze decyduje rynek i konsumenci. 😁

    •  10 месяцев назад +1

      @@konik999 nigdy nie był całkiem normalny. Zawsze były naciski lobby, duzi gracze, monopole, z jednej, jak i z drugiej strony

  • @xman7359
    @xman7359 10 месяцев назад +3

    Ani jedna ani druga forma nie jest ekologiczna. Pytanie jest ktora mniej szkodzi lub bedzie szkodzic. Film nie jest obiektywny...lekko propagandowy, tylko aby przekonac do slusznosci swoich tez.

    •  10 месяцев назад +1

      To prawda, że nic nigdy nie będzie do końca ekologiczne ale mnie to przekonało jeszcze zanim kupiłem elektryka. A teraz to już nie chce słyszeć o innym. Jakbym musiał wrócić do hybrydy, to tylko z konieczności.

    • @konik999
      @konik999 10 месяцев назад

      @ Czyli nie jesteś obiektywny. Zrealizowałeś swoje potrzeby i teraz namawiasz innych . Problem podstawowy że ludzie są różni , żyją w różnych miejscach świata i mają różne potrzeby. P.S Skoro nie będzie ekologiczne to po co kogoś zmuszać mówiąc że to jest ekologiczne , chyba w myśl zasady że kłamstwo powielane 1000 razy staje się prawdą . 😁Nawet gdyby ( abstrahując od tego że nie jest ) było całkowicie i w 100 % ekologiczne , to mamy inny problem. Cytat z newsa : Gryzonie zjadają Tesle i powodują szkody szacowane na tysiące dolarów

      Posiadacze samochodów elektrycznych Tesli coraz częściej uskarżają się na szkody wyrządzone przez gryzonie. Szczury i myszy powodują olbrzymie zniszczenia w instalacjach pojazdów, ale firma odmawia pokrycia kosztów napraw. Twierdzi, że uszkodzenia spowodowane są przez czynniki pozostające poza kontrolą producenta.
      Okazuje się, że problem mają głównie posiadacze Tesli mieszkający lub pracujący w dużych miastach. W czasie pandemii wiele miejsc, które zwyczajowo służyły gryzoniom za stołówkę, zamknięto. To z kolei wymusiło na szkodnikach zmianę sposobów żywienia i przerzuciły się na przewody w samochodach. Smakują im, bo wielu producentów już od dłuższego czasu stosuje ekologiczne izolacje na bazie soi, zamiast produktów ropopochodnych. Nie jest tak, że inni producenci nie zmagają się z problemem, ale tylko Tesla do dziś unikała procesów sądowych w tej sprawie. Większa popularność jej samochodów elektrycznych musiała jednak z czasem doprowadzić do masowego zgłaszania problemów. Pierwsze sprawy sądowe są więc raczej nieuniknione. Jedno z ostatnich zgłoszeń mówi o 5 000 dolarów, które właścicielka Tesli musiała wydać na naprawę niedziałającej klimatyzacji. Według niej, gdy w serwisie otworzono dostęp do filtra kabinowego, z przewodów wentylacyjnych wypadł martwy szczur. To właśnie on przegryzł przewody i przy okazji przypłacił to życiem.
      Dlaczego gryzonie tak lubią Tesle?
      Trochę światła na sytuację rzuca angielski wynalazca, który sprzedaje produkt odstraszający gryzonie od pojazdów. Toby Bateson twierdzi, że w ostatnim czasie kierowcy Tesli stanowią coraz większy odsetek jego klientów. Wygląda więc na to, że samochody Elona Muska są wyjątkowo podatne na szkody wyrządzone przez gryzonie. Dlaczego tak się dzieje, nie wiadomo. Można tylko przypuszczać, że szczurom i myszom łatwiej dostać się do newralgicznych elementów Tesli. Podejrzewamy też, że odpowiedzialny może być skład chemiczny izolacji, który z jakichś powodów bardziej gryzoniom odpowiada.
      Pojawiają się też doniesienia właścicieli Tesli o uszkodzeniach przewodów hamulcowych spowodowanych przez gryzonie. To już nie są żarty, bo mówimy w tym momencie o bezpieczeństwie wszystkich użytkowników dróg. Jeśli to się potwierdzi, firma może mieć spore kłopoty.

    •  10 месяцев назад

      @@konik999 no chyba ty jesteś bardziej podatna na propagandę. Tesla, to , elektryczne auto tamto. Media muszą coś pisać a tym czasem to samo się dzieje w zwyklych samochodach tylko to już nie jest medialne. Przecież od dawna kable i inne wygłuszenia są zjadane przez gryzonie, więc nudne byłoby o tym pisać ale jak już jest słowo Tesla, to klient przeczyta. To samo nie jest już ciekawe, że się jakiś samochód palił i zwykle nie jest nawet napisane jaki, no ale jak elektryczny się zapali, to już tego słowa w artykule nie może zabraknąć. Mogę się ewentualnie pogodzić ze smrodami na ulicy, niech sobie ci co chcą (albo bardziej muszą) jeżdżą tymi spalinowozami ale nie mogę się już pogodzić z zabranianiem wjazdu samochodom elektrycznym na parkingi. Ta propaganda z pożarami już przelała szale goryczy. Stąd ten film i zaraz będzie drugi o tych niby pożarach.

    • @konik999
      @konik999 10 месяцев назад

      @ No widzisz , ten kto mieczem wojuje ten od miecza ginie . Najlepiej nie wojować tylko dać ludziom wybór. Ludzie sami będą najlepiej wiedzieli co dla nich najlepsze. P.S Dzisiaj propaganda leje się z każdej strony i dotyczy każdego aspektu życia ( to był przykład ) . Więc każdy homo sapiens powinien kierować się własnym rozumem a nie tendencejnymi filmikami z YT. Ciebie boli zakaż wjazdu dla elektryków do garaży podziemnych a mnie zakaz sprzedaży aut spalinowych. Oba są tak samo absurdalne.