Nie będziesz miał nic i staniesz się chłopem pańszczyźnianym. Ciekawe, że takie wizje "szczęśliwości" proponują nam najbogatsi ludzie świata! Niech zaczną sami od siebie. Ja, z rodziną i znajomymi, chętnie w tym pomożemy i zaopiekujemy się tymi miliardami ;)
Ty wiesz o co chodzi z tym hasłem? Celem tego jest, że nie posiadasz auta, bo bierzesz pierwsze lepsze auto z parkingu z aplikacji na telefon. Nie musisz się przejmować garażowaniem i serwisowaniem. Tak jest już z rowerami i hulajnogami. Gry komputerowe na takim steamie też tak działają, w prawdzie wnosisz za nie opłatę, ale nie należą do ciebie. Rozwiązanie dobre i nie dobre, zależy jak na to spojrzysz.
Jeżeli ktoś zachwala coś i nie wymienia ani jednej wady danej rzeczy, powinieneś bać się o wiele bardziej, niż gdyby przestrzegał cię przed tym i straszył konsekwencjami.
Ja jebie, przeciez wszystkie „wady” jak wy je nazywacie sa w materiale jak zasieg i predkosc ladowania 🤦🏻♂️ reszta to jak spaliniaki.. ale ograniczony mozg tego nie ogarnia ..
Film zrobiony spoko Szymek ale jest kilka nieścisłości. Łatwiej jest wpuścić autobusy na drogi, niż stawiać szyny i i kable. "Rewolucyjna" bateria Mirko nie była rewolucyjna, a dane wziął z d, bo na hamowni zmierzono ten sam egz A2 a bateria o tej samej masie miała mniejszy zasięg. Tak samo podczas rekordu- auto jechało wolniej (69kmh średnio) i miało większy zasięg. Gdy dziennikarze i naukowcy zaczęli pytać się odnośnie szczegółów i jak zbudowana jest bateria, to w tedy garaż zaczął płonąć. Po jakimś czasie Mirko został wyrzucony z firmy.
11:50 chyba chodziło o barierę 100km/h. Bariery dźwięku silnik elektryczny dotychczas nie pokonał😉 Zrób dokładniejszy "risercz"😄 Co do Standard Oil. Może opowiedz co stało się z jego majątkiem po rozbiciu trustu. Do kogo należą marki BP, Exxon, Total, Esso, Mobill 1. To bardzo ciekawa choć przemilczana kwestia 😗
@@narox8638 Z tego co się orientuję to nawet samolot napędzany elektrycznie nie przekroczył bariery dźwięku (nawet spadając). Do tego trzeba silnika odrzutowego bądź rakietowego. Żaden elektryk ani silnik tłokowy nie przełamał tego ograniczenia. W pierwszych latach automobilizmu panował nawet pogląd że przy prędkości 100km/h człowieka czeka śmierć bo od prędkości organy wewnętrzne wybuchną.
Coś z tą bariera dźwięku nie wyszło Ci. Mnie wyszło że aby pokonać tą barierę trzeba mieć prędkość 1330 km na godzinę. Do tego jest taki wstrząs że pierwsze odrzutowce się rozpadaly
Prędkość dźwięku rzeczywiście pobił samochód, ale o napędzie turboodrzutowym Thrust SSC w 1997roku. Thrust SSC osiągnął prędkość 1227,985 km/h (1,02 Ma)
Chodziło o barierę 100 km/h ale każdy może się pomylić, zresztą możesz sobie to zweryfikować jest wpis o tym aucie na Wikipedii więc można to łatwo skorygować i napisać że się pomylił
Z tymi bankami to cos innego - system rezerwy czastkowej/obowiazkowej istanieje od bardzo dawna - w Polsce to 3,5% tzn bank musi dac depozyt 3,5tys, zeby pozyczyc 100tys, przez to co tym depozytem moze byc to banki moga sobie pomnazac pieniadze ile wlezie emitujac i kupujac wzajemnie swoje obligacje. Po kryzysie z 2008 upadl paradygmat, ze nie mozna dodrukowwywac pieniedzy w nieskonczonosc - co tez nie bylo niczym nowym, bo Japonia robila to od prawie dwudziestu lat. Spopularyzowalo sie podejscie, ze dlug publiczny tak naprawde nie istnieje, ze to konstrukt spoleczny - pomimo, ze odsetki sie placi. Jezeli zas chodzi o sam temat to moze linie tramwajowe byly usuwane nielegalnie - ale dzis wiemy, ze transport tramwajowy jest najbardziej bezsensownym transportem - tramwaj ma tak naprawde same wady, w Ameryce Poludniowej usuwano linie tramwajowe, zeby doprowadzic poprawic transport publiczny. A co do aut elekrtycznych to zostaly wyparte przez nowoczesniejsza technologie, czyli auta spalinowe - ktore moga pochwalic sie niesamowitym zasiegiem oraz latwym i szybkim tankowaniem. Samochody elektryczne nadal potrzebuja skomplikowanej infrastruktury do ladowania i czasu ladowania - z ktorym nadal jest problem i tu doszlismy juz do technologicznej granicy. Ladowanie baterii w samochodzie do 80% w 15 minut jest mozliwe jak bedziemy ladowac od 60%. Im szybsza ladowarka tym dziala w wezszym zakresie i ma mniejsza sprawnosc. Baterie litowo jonowe to lata 80' zeszlego wieku, a intensywny ich rozwoj to ostatnie moze 20 lat, dzieki czemu potrafimy zrobic baterie na tyle lekka i wydajna, zeby zasilic drona. Na bazie tej technologii mozna robic bardziej wymyslne batrerie, ktore sa lzejsze, bardziej wydaje, trwale itd, ale poki tkwimy w tej technologii to ladowanie bedzie problemem. Dodatkowo dzis cale dazenie do bycia "Eko" sprawia, ze prad staje sie dobrem luksusowym i samochody spalinowe staja sie tansze od elektrykow. Bez rewolucji w energetyce - czyli powszechne elektrownie jadrowe IV generacji lub elektrownie fuzyje to nie ma co liczyc na tani prad.
I co? Ktoś nadal uważa że nasze zoo(świat) się rozwija i dąży do rozwoju? Nie, jesteśmy jako jedyni na tej planecie upośledzonym gatunkiem który próbuje normalizować pedała z zaburzeniem psychicznym aniżeli badać oceany, dążyć do poprawy komunikacji i transportu czy choćby doprowadzenia głupiej wody w Afryce. Wracajcie do tiktoka- i tak już nie żyjecie
Ja powiem więcej, 5000 lat temu był już internet kwantowy i antygrawitacyjne jacuzzi z bombelkami nieśmiertelności projektu Nikola Tesli , ale...JEBANY RZĄD I REPTILIANIE Z BILEM GATESEM NA CZELE TO UTAJNILI, A WYNALAZCÓW UCISZYLI RAZ NA ZAWSZE, żebyśmy pozostali nieświadomi i głupi i biedni by mieć nad nami kontrolę. A teraz serio: Ty i reszta naiwnych, wy się jebnijcie w baniak. Ta spisek, pewnie, spalinowe złe bo ...i tu dowolny wyssany z palca powód, żebyście mieli tylko na co narzekać. Ale o fakcie ze ropa kiedys byla tania jak barszcz to juz wam sie dokopac do tej wiedzy nie chcialo, bo po co się przemeczac, prawda? Do roboty się normalnej weźcie.
Co do tego porównania sprawności samochodów elektrycznych i spalinowych to warto dodać że energia elektryczna nie bierze się z kosmosu i zanim dostanie się do gniazdka jest wytwarzana w elektrowni więc wbrew pozorom nie jest to "czysta" energia a sprawność całego układu nie wynosi 97% straty napięcia na sieci już nawet pomijam. Czas eksploatacji samochodu elektrycznego jest bez porównania krótszy w stosunku do samochodu spalinowego, problem jest też ze złomowaniem i utylizacją zużytych akumulatorów. Co do tego że z silników spalinowych wycisnęliśmy już wszystko co sie da to tutaj się nie zgodzę np. ostatnio powstała taka jednostka napędową inspirowana silnikiem wankla (nie pamiętam nazwy) generalnie mało ruchomych części, suwy sprężania, pracy i rozprężania są wykonywane równocześnie (to tylko jeden przykład ale jakiś azjatycki koncern stworzył silnik ze zmiennymi fazami rozrządu. Pod tym że zgnębili strasznie ten rozwój akumulatorów to się w 100% zgadzam. Pozdrawiam
Szczerze silniki spalinowe nie są opanowane w 100% bo większość energii idzie w ciepło a nie w pracę. Jakieś 70% energii się marnuje bo idzie w temperaturę. Musimy wymyślić jeszcze jak zamienić ciepło w prąd albo siłę i musi być to małe urządzenie żeby się zmieściło pod maską.
@@Turek16Challengewidzę że się tym tematem interesujesz więc sprawdź sobie jak polski inżynier wynalazca udoskonalił silnik spalinowy Kazimierz Hołubowicz Gun Engine sprawdź sobie w google ale żaden koncern nie jest zainteresowany produkcją takiego silnika z wiadomych przyczyn
@@krzysztofrudnik4745 kiedyś może opanujemy jak zamienić energię cieplną w prąd. Wiele wynalazków pokazało że jeszcze wiele nie wiemy o otaczającym nas świecie.
@@Turek16Challenge To jest proste - trzeba mieć chłodnicę o temperaturze zera bezwzględnego. Wtedy można całą energię cieplną zamienić na mechaniczną, elektryczną itp. O tym że inaczej się nie da może świadczyć fakt, że przy zamianie w odwrotną stronę normą jest osiąganie spprawności powyżej 100% - lodówki, klimatyzatory, pompy ciepła. Gdyby możliwe byłoby hipotetyczne urządzenie zamieniające całe ciepło na pracę mechaniczną łacząc je z pompą ciepłą uzyskano by perpetum-mobile.
Oglądam cię od dosyć długiego czasu. Widzę, że coraz bardziej rozwijasz swój kanał, jesteś prawie jedynym kanałem takim "edukacyjnym" który serio nie nudzi podczas oglądania, oby tak dalej 🤍🤩
Średnia cena baterii litowo-jonowych w 2021 spadła do poziomu 132 dolarów za kWh w 2010 było to 1300 dolców ;) a ta cała DBM Energy z ich bateriami Kolibri to był niezły przekręt ;D
Baterie były rewolucyjne już w 2008, są nadal w 2023, po prostu nastawiono już fabryk baterii gorszych, nie chcą narazie budować fabryk baterii lepszych. Cytuję: "Baterie ze stałym elektrolitem najwcześniej na koniec dekady Zapewniające duży zasięg i bezpieczeństwo przeciwpożarowe baterie ze stałym elektrolitem staną się popularne dopiero po 2030 roku, uważają specjaliści. Powodem jest wysoka cena i wiele problemów technicznych czekających na rozwiązanie. Publikacja: 25.10.2023 19:42 Baterie ze stałym elektrolitem najwcześniej na koniec dekady Foto: Feuerwehr Giessen Robert Przybylski Po 2030 roku udział baterii ze stałym elektrolitem nie będzie przekraczał 5 proc. rynku, uważają specjaliści z USA. Wskazują, że cały czas nie ma technologii zapewniającej stabilność elektrolitu, naukowcy nie opanowali także wszystkich technologii masowej produkcji takich ogniw. Bill Kephart z firmy doradczej P3 Group wyjaśniał na konferencji North Battery Show 2023"
Wstukaj w google: sucha bateria litowo-metalowo-polimerowa o stałym elektrolicie. Człowiek wymyślił genialne baterie, niestety.. niestety świat jest zepsuty. Światem rządzi pieniądz. System monetarny to największy problem z jakim musimy się zmierzyć. Znaczy no nie musimy, ale ciągnie nas na dno, w przepaść.
poruszasz bardzo ciekawe tematy. o wszystkich słyszałem ale chętnie słucham o nich raz jeszcze uzupełniając wiedzę. dokopywanie się do nich zajmowało mi lata. dobrze, że oszczędzasz młodym ludziom czas, który musieliby poświęcić na przekopywanie internetu a jednocześnie pobudzasz ich ciekawość i mam nadzieję chęci do szerzenia wiedzy na tematy dotyczące świata, o których szkoła milczy 22:05 alkumulatorów nie było. ciekawe czy były akumulatory ;o
Jest jedna rzecz której samochodem lektrycznie nie zrobią - popatrz na wyścigi, na cały motorsport. Ryk silnika, zapach paliwa itd. Ten gość od 3 rewolucji mogą sobie gadać , ale następne pokolenie będzie chciało jeszcze jeździć, jestem przekonany że nadal będzie wiele ludzi zakochanych w silnikach spalinowych
O tak, kocham jak mi przejedzie przez przejście dla pieszych starsze auto z dziurawym tłummikiem. Żałuję że nie noszę ze sobą maski gazowej i ochraniaczy na uszy.
Ciekawy odcinek, ale nie potrzeba spisku, żeby auta elektryczne miały pod górkę. Oczywiście były i są różne lobby, jednak sprzymierzeńcem pojazdów spalinowych jest..fizyka ;-) Bardzo fajnie, że prototypowe baterie zastosowane w Audi mają dużą pojemność i można by je teoretycznie naładować w 6 minut. Tylko jak przeliczysz pojemność i ten czas to wychodzi, że ładowarka powinna mieć ok 1 MEGAWATA mocy. Jak ktoś mieszka w bloku z płyty to wie, że jednoczesne włączenie piekarnika i odkurzacza może skutkować wywaleniem korków A to zaledwie 3kW Więc jedna ładowarka do jednego malutkiego samochodu potrzebuje mocy jaką pobierają trzy 10piętrowe bloki! A druga kwestia to jak tę moc dostarczyć. Superchargery Tesli działają na 480V więc żeby osiągnąć 1MW prąd jest tak duży, że kabel miałby grubość ręki. Wyższe napięcie nie wchodzi w grę bo byłoby niebezpieczne. A wciąż przypominam mówimy o 1 małym samochodzie. I to są realne problemy z elektryfikacją samochodów. Paliwo płynne jest zwyczajnie o wiele bardziej skoncentrowaną i bezpieczną w przechowywaniu formą energii, a ludzie kierują się w pierwszej kolejności wygodą. Droga jeszcze przed inżynierami daleka. Trzeba mądrze wytyczyć kierunek i go rozwijać.
Sugerujesz, że jest skutkiem jakiegoś spisku, że baterie "paluszki" nie zmieniły się od stu lat. Ciekawe jaki to spisek blokuje rozwój koła, które mimo upływu tysięcy lat od jego wynalezienia nadal jest okrągłe?
Błagam, ja chce skończyć 18 lat, zdać prawo jazdy i kupić sobie samochód, np. Golfa III i go stuningować, ja chce własny samochód, niech to tak nie idzie, niech to nie idzie w tym kierunku
Golf 3 dobry. Wszystkie wiejskie szczerbate lalki twoje gdy podjedziesz na elpegie pod remizę. Ostrożnie tylko w wybraniu egzemplarza, należy zwracać uwagę czy tylna kanapa nie jebie już zbyt spermą.
Rozpacz i błagania raczej nic nie zmienia (chyba, że to sarkazm). To co chcesz ty lub ktokolwiek to już nie w ogóle nie znaczy dla tych co knują na górze. Myślę, że jak będzie to szło w tym kierunku to najszybciej wolność osobstą znajdziesz w afryce w warunkach jakiegoś konfliktu domowego. ..... albo obalimy tych wariatów.
Czasem tramwaje są niepraktyczne (jagodno i petycja o tramwaje we Wrocławiu). Tam już są korki bo jest to wylot z Wrocławia i nie ma miejsca na trakcję a jej budowa by zabrała 2 pasy ruchu i co wtedy by się dopiero działo?
Bo to nie o ekologię chodzi, a o pieniądze. Spójrz na diesle, 10 lat temu VW wprowadzało je dosłownie wszędzie, nawet w pojazdach wyścigowych, jak audi R18, były również plany na Audi R8 W12 TDI I podobne, nie mówiąc o istniejącym Audi Q7 V12 TDI, VW Tuareg V10 TDI, czy powszechnie pakowane 4,2 tdi... Silniki te miały być tak ekologiczne i ekonomiczne, a zaledwie 10 lat później uznawane są za ostatni syf. Moim zdaniem, podkreślam to tylko moja opinia, dokładnie tak samo będzie z elektrykami za 10 lat
Gościu zachwala Audi A2 z rewolucyjnymi bateriami, a na przebitkach pokazuje spalinowe... Czy oznaczenie 1.4 na klapce do "płynów ustrojowych" nie oznacza pojemności 1,4 litra? A w przebitce 21:26 z otwartą klapką co widzimy? Żółty bagnet do sprawdzania poziomu oleju w silniku? Wlew oleju do silnika? Tego elektrycznego...? 🤨
jak zrobią elektryka o zasięgu około 700 km to spoko ale tylko na własności tak pozatym spalinowe są lepsze pod względem nagłego wypadku np trzeba gdzieś jechać a mało w balu hwila i jest dopełna zatankowany a elektryk ładuje się kilka godzin
W latach 90 koncerny paliwowe walczyły w Niemczech z autami na gaz. Ciągle coś badali a w mieście 400tys Wuppertal były tylko 2 miejsca do tankowania gazu w godzinach pracy. W sobotę i niedzielę mieczynne. W tym czasie 80% Holendrów jeździła na gazie
Subskrybuje i szanuje za pracę. Jednak tutaj, wieksze propsy należą się BaldTv. Ten materiał, jest delikatnie rzecz ujmując, inspirowany filmed balda sprzed 3 lat.
Nie lubisz Audi A2?, no co ty .Audi A 2 jeśli chodzi o nadwozie,to technologicznie wyprzedza A3,A4,A5.Nie docenione autka,z silnikiem 1,4tdi paliły 3,5l ropki. I z tym że 80konnym silniczkiem nawet 190km/h leciała.Fajnie ze teraz można tanio kupić,przez to że ludzie nie wiedzą co dobre.Dodam jeszcze że mam seata 1,4tdi i jeżdżę na zużytych olejach,silnikowych,przekładniowych.A wlewam wszystko co się pali i ma właściwości smarujące.Fajne jest że mi nikt nie wierzy,co świadczy o głupocie technicznej ludzi.
A ten prąd to produkują krasnoludki czy elektrownie - głównie napędzane węglem? W Polsce jest w tej chwili prawie 700 samochodów na 1000 mieszkańców. Ile prądu trzeba by wyprodukować, ile węgla spalić w elektrowniach, żeby wyprodukować energię elektryczną aby zasilić te samochody? Wydaje mmi się, że przyszłość jest przed napędem wodorowym.
Imo powinieneś wrzucić link do filmu o tym samym (BaldTV), gdzie użyłeś wielu tych samych przykładów, jak nie wiem o czymś np. o dogadaniu się czy innych tego typu sprawach to nie ma problemu. poza tym fajny film i czekam na nowe teorie spiskowe peace.
hello Hardcore Teaching, wracam tu po dłuższym czasie z konkretnym powodem. Ostatnio znów robi się głośno o backroomsach, a ja interesując się tematem, przypomniałem sobie o Tobie. Mimo iż robisz ostatnio poważniejsze filmy, takie o problemach życia codziennego i naszym świecie, to jednak miło byłoby zobaczyć od Ciebie odcinek w stylu "Jak przetrwać w Backrooms". Co prawda musiałbyś naprawdę wycisnąć z tego jak najwięcej treści, bo nie ma tam za dużo materiału, ale myślę, że jakaś naukowa wstawka o innych nieskończonych wymiarach, glitchach, bądź chociażby koncept takiego przechodzenia z świata do świata, uzupełniłaby cały materiał i nauczyła czegoś ciekawego. love u
Dobre. Auta spalinowe trzeba serwisować, wymiana części itp. Czemu mondralo nie powiedziałeś na ile tyś.km starcza jedna bateria i jaki jest jej średni koszt?
Tak się składa , że samochód nie "składa" się tylko z silnika i ewentualnie skrzyni biegów- która notabene często nie wymaga absolutnie żadnej obsługi. Także o przyszłość mechaników raczej bym się nie martwił.
La Jamais Contente nie przekroczył bariery dźwieku tyklo 100 km/h to mała różnica biorąc pod uwagę, prędkość dzwięku w powietrzu przy temperaturze 20 st. C. wynosi raptem 1,235 km/h. To tylko jeden z kwiatków w tym filmiku, co tylko świadczy o jego wartości poznaczej. Pierwszym pojazdem naziemnym, który przekoczył barierę dzięku był samochód o napędzie odrzutowym Thrust SSC i następiło to w 1997 r.
Fajny odcinek ciekawy. Auta elektryczne dziś spełniają wymagania 90% ludzi wiem bo sam mam dwa samochody elektryczne jedyne co to warto patrzeć na zasięg, szybkość ładowania i żywotność baterii. Baterie nie siadają od razu całe tylko są dzielone na cele które łatwiej wymienić. Największy mankament elektryków to bateria żywotność mimo, że jest coraz lepiej. Samochód typu tesla od zera do 80% naładujesz w 25minut i jesteś w stanie przejechać od 300-450km zależy jaki samochód myślę o Tesli sam sprawdziłem. Duża wygoda względem tradycyjnych samochodów. Szybko ciepło i te różne udogodnienia można pisać i pisać
Koooooozak odcinek dziękuję stary za tą mega robotę. Cały odcinek oglądałem z wielkim zaciekawieniem, nikt nie prosił każdy tego potrzebował pozdrawiam i czekam na nowe odcinki
@@HardcoreTeaching Jebie z ciebie onucami kto pisze takie tutyły CAŁA PRAWDA?? zapomniali dodać całą dobę JAK CAŁA JUZ WIĘCEJ QURWANA TEN TEMAT FILMÓW NA INTERNECIE NIE BENDZIE BO JUZ CAŁA PRAWDĘ UKAZALEŚ?? śmieszny klibait cala i jedynie moja prawda jest prawdziwa🤣 z
Jesteś za..ty mowisz cała prawdę bez owijania g0wna w papierki . absolutny szacun dla Ciebie. Smutne jest to że 3/4 ludzików w ogóle nie ogarnia tematu i jara się teslą która niczym nadzwyczajnym nie jest natomiast nadzwyczajnie drenuje kieszeń
@@kamilkaczorowski5240 Masz rację jednak innowacyjne spojrzenie na dany temat nie jest równoznaczne z posiadaniem monopolu na rację czy też wyjątkowość rozwiązania. Z Tesla jest podobnie jak z Apple produkt jest jaki jest problem stanowi ideologiczną nadbudowa
@@BlackSith ilon Musk sam mówił że wykorzystali dostępne technologie do stworzenia samochodu elektrycznego ale też mówi że stworzenie prototypu było o wiele łatwiejsze od produkcji seryjnej
@@kamilkaczorowski5240 Często jest tak że z tych samych klocków jedni układaja to samo a jeden robi coś innego nie zmienia to faktu że do zwyczajnego produktu przypięto ideologię która zakrzywia optykę wielu ludzi
"bateria jest 35 razy mniej wydajna niż silnik spalinowy z bakiem zatankowaym do pełna" 😮 jest dokładnie odwrotnie - silnik elektryczny zyskuje sprawność na poziomie 90%, podczas gdy spalinowy jak dobrze pójdzie zbliża się do 40%. Może masz na myśli wyższą gęstość energii zgromadzoną w baku paliwa w porównaniu z akumulatorem litowym, co przekłada się relanie na większy zasięg samochodu spalinowego. Wciąż jednak wydajność (sprawność) jest zawsze większa w przypadku aut elektrycznych.
0:41 Zastanawiam się skąd wytrzasnąłeś tą tanią teksańską Naftę. OK. Abraham Gesner jako pierwszy uzyskał ją z Asfaltu naturalnego. Ale to właśnie odkrycie Filipa Neriusza Waltera (Polaka) pozwoliło uzyskiwać ją taniej z Ropy Nafowej. A jej popularyzacje również zawdzięczamy Polakowi Ignacemu Łukasiewiczowi który skonstruował lampę naftową.
Każdy mocny rozwój rozpoczynał się od jakiegoś kryzysu. Inaczej ludzka strefa komfortu uniemożliwi każdą zmianę, sam Rifkin mówił w wywiadach, że jest umiarkowanym optymistą. My znamy tylko naszą rzeczywistość, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak mogłaby wyglądać ta po resecie, poza tym, że będzie kompletnie inna. Neale Donald Walsch w 'Conversations with God' dowiaduje się od tej inteligencji, która mu udziela 'wywiadu', że wyżej rozwinięte cywilizacje we wszechświecie są o wiele bardziej socjalne i nie konkurują gospodarczo, za to dbają o własne małe społeczności. Czyli, jak by powiedział James P. Carse, grają w gry nieskończone...
jedno zastrzeżenie do masowego stosowania technologi elektrycznych w motoryzacji - kwestie utylizacji baterii które na dobrą sprawę są piętą achillesową tej technologii drugi problem to kwestia kompletnego nieprzystosowania sieci energetycznych a trzeci cóż to że lokalnie nie dymi nie oznacza że nie dymi wcale, tyle że rurę wydechową ma np w bełchatowie a przeniesienie na "energię odnawialną" jak na razie nie jest możliwe z powodu braku rozsądnych cenowo magazynów energii
Dob2035 będą w Turcji jeździć samochody spalinowe. Potem już tylko elektryczne. O ile się orientuje taka umowę podpisało kilka krajów w tym również Polska
Podobno największy przękręt to "wylansowanie" czteroetylku ołowiu jako dodatku przeciwstukowego do benzyny, gdy sprawę załatwiał dodatek etanolu. Jakoś olali, że ołów jest szkodliwy i to do zastosowania, gdy będzie on od razu emitowany do powietrza. Podobno spowodowało to kilku pokoleniowy spadek możliwości intelktualnych ludzi - bo wdychali ołów.
Świetny materiał jak zawsze zresztą! Słyszałeś może kiedyś o limuzynach BMW serii 7 które wychodziły fabrycznie z 5 litrowymi silnikami na wodór i to dobre 15 lat temu? Jestem ciekaw co mógłbyś o tym nagrać
Nie widzę logicznej koneksji między jakością auta w kategorii konsumenckiej, a ilością wyprzedzonych aut. Może powinieneś zakładać lżejsze obuwie do auta skoro ciąży Ci na pedale gazu co uniemożliwia kontrolę prędkości z jaką się poruszasz po drogach publicznych.
Silniki spalinowe wcale nie są na końcowym etapie rozwoju ponieważ polski wynalazca Kazimierz Chołubowicz opatentował silnik spalinowy który spala poniżej 1 litra paliwa na 100 km tylko żaden koncern motoryzacyjny nie jest zainteresowany jego produkcją
Samochody elektryczne są bardziej skomplikowane a naprawy znacznie droższe (często nawet nieopłacalne). Mechanicy też sobie poradzą, wszak hamulce i zawieszenie zawsze trzeba wymieniać. Natomiast surowce do produkcji baterii są dostępne w Chinach. Te z kolei nie chcą sprzedawać tych surowców, lecz gotowy produkt. Zatem dostają technologię na produkcję nowoczesnych akumulatorów. Zauważyłem, że jakość zwykłych akumulatorów do samochodów znacznie się pogorszyła. Starsi kierowcy wspominają, jak aku wytrzymywały po 8-10 lat. Obecnie nowy akumulator działa 2-3 lata!
panie, silnik elektryczny składa się z około 150 elementów a silnik apadinowyu od 1500 w zwyżki. To ze warsztaty samochodowe i personel nie jest dostosowany do elektryków nie oznacza ze jest to bardziej skomplikowane
Skoro coś co było już 100 lat temu a dziś do tego się wraca,to jest to postęp czy cofnięcie się i rozwijanie technologii która była 100lat temu?Czy rozwój polega na cofaniu się czy szukanie czegoś nowego?
O ile dobrze pamiętam, to pierwszy samochód, który przekroczył prędkość 100 km/h był elektryczny. Nie ma mowy o żadnym regresie, problem leży w "baku", bo silnik elektryczny jest lepszy od spalinowego pod każdym względem, no może za wyjątkiem emitowanych dźwięków.
@@ijot128to prawda, sam silnik to bajka. Mocny, trwały i ekonomiczny. Niestety, kilogram standardowego paliwa przenosi tyle energii, co około 12 kg baterii.
Auta elektryczne tylko teoretycznie są bezemisyjne ... prąd w gniazdku nie bierze się z niczego... po prostu emisja CO2 jest przesunięta w inne miejsce ...
Tym odcinkiem przypomniałeś mi pewną historię. Lata temu kumpel mi opowiadał że jego szwagier pracował w jakimś zachodnim koncernie samochodowym na wyższym stanowisku (nie pamiętam szczegółów ale to nie jest istotne). Poszli razem na impreze i po kilku drinkach zaczął opowiadać że tak na prawdę to technologia jest rozwinięta na 20-30 lat do przodu ale właśnie wielkim koncernom nie opłaca się jej wdrażać od razu tylko stopniowo nabijać hajs. Wtedy uznałem to za jakąś głupotę i teorie spiskową, teraz już myślę inaczej...
Parę tygodni temu na niedzielnym jarmarku w Balbriggan zapalił się taki elektryk. Kierowca obok handlował. Ludzie rzucili się gasić. Ogień i dym wydobywał się spod spodu. Gaśnice trudno było skierować na źródło ognia. W międzyczasie próbowaliśmy odłączyć akumulator bo to było ewidentne przebicie na masę. Nie było możliwości odłączenia akumulatora które było pewnie pod spodem płonącego auta. Dopiero 6 czy 8 gaśnica ugasilismy.
To widzę że popierasz nwo podobają ci się auta ciche eee to czas od lubić kanał. Hurr dur samochody Elektryczne, minęło ponad 100 lat a i tak są gorsze od spalinowych, sorry co mnie jako użytkownika interesuje sprawność silnika spalinowego względem silnika elektrycznego? Mnie interesuje zasięg i szybkość ładowania a to wciąż jest dużo gorsze w elektrykach niż w spalinowce. Baaa nwo, nie będziesz posiadał niczego i będziesz szczesliwy właśnie dlatego dziś promuje się drogie auta elektryczne by w przyszłości ludzie nie mieli aut tylko wynajmowali ten elektryczny szajs. PS silnik spalinowy jest bardzo prosty, wal, rorzad, tłoki, zawory wielokrotnie robiłem remont w garazu pod domem. A samochód elektryczny ma baterię która traci zasięg z czasem i wymiana Bateri to koszt nowego auta elektrycznego, więc o czym tu rozmawiamy?
Bateria nie jest mniej wydajna, silnik spalinowy ma wydajność 30%. Po prostu paliwo potrafi oddać więcej energii a bateria przechowuje jej mniej. Czyli jest mniej pojemna.
@@paolokos3283 diesel stosowane w samochodach maja ok 30 paru % sprawności, co innego wolnoobrotowe silniki o zapłonie samoczynnym skrosowane na statku, natomiast na statku zostało wprowadzone szereg wielu rozwiązań mający na celu podwyższenie sprawności siłowni okrętowej. Obecnie takie najbardziej sprawne siłownie okrętowe maja sprawność niewiele ponad 50%
@@Fangz-rd1oz może 30 lat temu 😂 Nowoczesne i dopracowane pod kątem sprawności cieplnej silniki benzynowe mają sprawność na poziomie około 0,4, a wysokoprężne - około 0,5. Oznacza to, że 40 proc. (w przypadku silników benzynowych) i 50 proc. (w przypadku silników Diesla) energii cieplnej przemieniane jest w energię mechaniczną.08.04.2020
@@paolokos3283 hmm ciekawe, jakoś siłownie okrętowe wyposażone w szereg odbiorników ciepła ledwo wyciągają 50 parę %, gdzie spalanie w silnikach 80MW jest liczone w tysiącach ton na dobę. Tam walczą o jak najniższe spalanie i sprawność całego układu, ponieważ najwięcej kosztuje paliwo, a ty mówisz, że w samochodzie potrafią uzyskać 50% sprawności :D
@@paolokos3283 co najwyżej nissan w zeszłym roku opracował silnik wysoko prężny, który ma sprawność 50% natomiast on zasila tylko prądnice, natomiast wygenerowany prąd bezpośrednio napędza silniki elektryczne.
dobre pierdoły, 1, auto elektryczne - jest - popatrz choćby na panele - masz w aucie wszystko - ale co się wyświetla na panelu, (a nie masz pokrętła jak dawniej) - mozna monetaryzować , abonamentować - zrobić usługę. Schowac pokrętło klimatyzacji za wiadomościami z watykanu.. 2) zasięg - no o ja prdl.. 3) eee to fajnie ze moje auto odwiezie mnie z sunią z imprezy, lodówka zamówi szampan jak przyjedziemy i proszek do prania jak będziemy prać po tym jak sie porzygamy - btw i tak to przywiezie hinduski ODDALONY od domu kierowca elektrycznego rowera, bo pracując TU wysyła datki do domu 4) płonące auto elektryczne - NIE ZMNIEJSZA praw do emisji CO2 5) no i najważniejsze - leci powódź w normandii, ulewne "dreszcze", albo skały srają, bo yellowstone się obudziło, - no i wysyłasz tam auto elektryczne.. zamiast zgasić - roznieca pożar, bo zostawiasz - akumulator się zużywa w30min, - no beka w chuj. 6) a jakie plusy? - silnik elektryczny eliminuje 2 podstawowe sprawy a) przełożenie napędu - nie potrzebuje "rozrządu", ani innej zaawansowanej tech , - to jest uproszczenie - a germankowo na tym polu, DOI b) "paliwo" możesz zrobić SAM, nie musisz go kupować u saudów, ani za dolary, ani za euro pomyśl w ten sposób i powiąż ekonomiczne kropki. CO2 to moda. Jedno pierdnięcie wulkanu na Islandii to zamknięcie nieba w EU dla samolotów, a panele foto są wtedy BEZUŻYTECZNE. - i z czego bedziesz ładował ten twój rydwan? z korbki? dynamo sobie podłączysz z kolarzówki pod aku w aucie??? Nie mordo. Masz DUŻO WYDAĆ, W KAŻDEJ INNEJ KWESTII - być BEZRADNY - "KROPKA". - znaczy "wyobraź sobie"
mógł bym powiedzieć " kurwa, gościu, czytasz gotowy tekst z wikipedii, a co nie z wikipedii to streszczasz tylko jakieś stare wywiady i filmy z początków internetu tylko po to żeby sobie biznes zareklamować, kurwa, łapka w dół", ale mam więcej niż 20 IQ i zamiast tego szczerze powiem "łał, to jest mega ciekawe, dzięki że zebrałeś tyle informacji i przedstawiłeś je w przystępny sposób, gdyby nie ty to bym nawet nie wiedział że takie cuda się na świecie dzieją, a nawet gdybym coś tam kiedyś zasłyszał to pewnie by mi się nie chciało dokopywać to tego wszystkiego samodzielnie, dzięki, super film, *Like* "
Na tym etapie rozwoju baterii samochody elektryczne to wspaniały pojazd do sklepu wycieczkę nad jezioro oraz nawet codzienny przejazd do pracy, chociaż tu bym polemizował bo rowr na prąd wychodzi taniej niewymaga tyłu opat i jak zabraknie prądu to sobie dokręcisz pedałami a samochód wiadomo podatki rejestracja a w miastach miejsce parkingowe o czym w przypadku spalinowek oraz samochodów elektrycznych nigdzie się nie wspomina. Moim skromnym zdaniem każdy kto potrzebuje spalinowki np,. na wyjazd za granicę czy też na trasy dalekie powinien mieć możliwość zakupu, serwisowania oraz nie płacenia złodziejskiego OC czy jeździsz czy stoisz natomiast na co dzień dobry możliwość wypożyczania rowerów elektrycznych lub samochodów elektrycznych na dojazdy do sklepu czy do pracy, przy czym nie może być nam zabierane prawo wyboru i narzucane prawo tylko elektryki za które są możemy was naliczyć z każdej strony bo rower na pedały bez baterii to też moje prawo
Imo samochody elektryczne to przyszłość, ale cały czas musi się biznes kręcić te wielkie korporacje motoryzacyjne prędzej czy później się przebranżują całkowicie na elektryki, tylko potrzeba jeszcze czasu aby jak najwięcej wydoić z spalinówek. W Polsce aktualnie elektryki są nie praktyczne, spalinówke tankujesz w kilka minut i jedziesz dalej 300km a elektryka musisz ładować pewnie z godzine albo i dłużej żeby móc przejechać tyle z prędkością autostradową jak spalinowym. W Polsce nie ma w ogóle do tego infrastruktury i jesteśmy standardowo w rozwoju jakieś kilkadziesiąt rat do tyłu od USA czy Chin.
Ciekawy odcinek, ale jest to tak naprawdę ukradziony materiał. Polecam odcinek z przed 3 lat od BaldTV pt " Cała prawda o samochodach elektrycznych i bateriach". Zrobiłeś kopiuj wklej + dodałeś kilka słów od siebie.
Silnik elektryczny jest prosty owszem - elektronika która nim steruje w takim samochodzie już nie bardzo podobnie jak układy ładowania baterii. Apropo ładowania 98kWh w 6 minut to jest około 800A na fazę pobierane przez ładowarkę ze standardowej sieci trójfazowej przy założeniu 100% sprawności ładowarki a w praktyce pewnie dużo się od 1kA/faza nie urwie :D Powodzenia zwłaszcza jak 5 sąsiadów postanowi naładować samochód w tym samym czasie :D
Myślę że slniki spalinowe nadal będą istnieć, ale jako kogeneratory produkując prąd, ciepło i może co2 na potrzeby ogrodnictwa. Sam mam dwa elektryki i myślę że jednak za dużo w nich elektroniki kamer itp.
Nie zgodzę się, że silnik spalinowy jest na ostatniej prostej-poglądaj powagowanych. Może silnik elektryczny ma przyszłość tylko niech mo ktoś wyjaśni gdzie tu ekologia??? Bo przecież trzeba go naładować prądem, a skąd prąd?? A no Z elektrowni najczęściej węglowych. Więc gdzie tu sen i logika? Potrzeba stacji ładowania, które potrzebują prądu ( znowu ekologia i ekonomia) i kilometry kabli do nich. Czas ładowania jak wspomniałeś 40 min czas tankowaniu spalinówki 5min z płatnością. Ile szkodliwych materiałów potrzebne jest na wyprodukowanie baterii do elektryka??? Nie wspominając już o zanieczyszczeniu podczas pożaru i braku sposobów gaszenia elektryków.
Nie wiem jak i kiedy( w sumie nie dawno) trafiłem na Twój kanał. Materiał który komentuje to nie pierwszy który oglądam ale piwerszy który komentuje. Nazwałeś się "audziarzem" Dobrze usłyszałem? Życzę Ci byś spełnił swoje marzenie. Ja też kiedyś marzyłem o pięknym Audi i dopiąłem swego. Intuicja dobrze podpowiadała, że dobry ziomek jesteś 😀 pozdro. Damian
Ciekawe, ale... ,,La Jamais Contente" czyli samochód elektryczny z roku 1889, który jako pierwszy na świecie, który pokonał barierę 100 km/h, a nie barierę dźwięku. Traktuję to jako zwykły językowy lapsus. Ale ciekawostką jest, że granicę 200km/h jako pierwszy przekroczył samochód o napędzie... parowym. A było to w roku 1906. Jeśli chodzi o współczesne elektryki, to dzieje się co najmniej dziwnie.
Tak dodam tylko że z takich ogniw wycofanych z rynku (używanych) można zbudować niezły magazyn energii do współpracy z fotowoltaiką :) pozdrawiam Leszek
@@dan911911dan Nie jestem elektrykiem, czasu raczej mam mało (dom, rodzina praca), ale potrafię sobie go zorganizować, to jest bardziej kwestia zacięcia, systematyczności i wytrwałości, ale przede wszystkim chęci, w dzisiejszych czasach masz dostęp do wiedzy z każdej dziedziny wystarczy chcieć się nauczyć, tutaj nie ma tajemnicy mi zajęło to dwa lata, pozdrawiam Leszek
Postęp jest hamowany przez ograniczonych ludzi bojących się nowości albo żyjących w skostniałych strukturach. Prawdziwy skok cywilizacyjny nastąpi gdy stare struktury legną a nowi ludzie przestawią się z myślenia w kategorii waluty na kategorię postępu.
Samochody elektryczne potrafią być też niewidzialne, jak te które wyprodukował nam Mateusz Morawiecki.
essa XDDDDDDDDDDD
@@_Kapibara_2137 Chyba o izerę
@@_Kapibara_2137 że ich niema
Ważne że kasa poszła dla kolesi
O których nic nie mówił
Ogólnie chciałbym tylko zaznaczyć że ten ekran w tle miło akcentuje przedstawiane wydarzenia.
I ugulem dziekuje za wypowiedz
całe te
całe te
Nie będziesz miał nic i staniesz się chłopem pańszczyźnianym. Ciekawe, że takie wizje "szczęśliwości" proponują nam najbogatsi ludzie świata! Niech zaczną sami od siebie. Ja, z rodziną i znajomymi, chętnie w tym pomożemy i zaopiekujemy się tymi miliardami ;)
Ty wiesz o co chodzi z tym hasłem? Celem tego jest, że nie posiadasz auta, bo bierzesz pierwsze lepsze auto z parkingu z aplikacji na telefon. Nie musisz się przejmować garażowaniem i serwisowaniem. Tak jest już z rowerami i hulajnogami. Gry komputerowe na takim steamie też tak działają, w prawdzie wnosisz za nie opłatę, ale nie należą do ciebie. Rozwiązanie dobre i nie dobre, zależy jak na to spojrzysz.
@@michciok92 a ty wiesz, co to są bajki???
Tylko czekałem aż wspomnisz o pierwszych samochodach elektrycznych bo to naprawdę ciekawy temat. Szacuneczek
Jeżeli ktoś zachwala coś i nie wymienia ani jednej wady danej rzeczy, powinieneś bać się o wiele bardziej, niż gdyby przestrzegał cię przed tym i straszył konsekwencjami.
Nowoczesna "obiektywność" "naukowa" 👍🏻
Ja jebie, przeciez wszystkie „wady” jak wy je nazywacie sa w materiale jak zasieg i predkosc ladowania 🤦🏻♂️ reszta to jak spaliniaki.. ale ograniczony mozg tego nie ogarnia ..
@@juzwabutrymó
@@juzwabutrym
Ty jesteś wadą tego kanału . Bez cudzysłowu.
@@juzwabutrymoho mamy tutaj naukowca. Przestań lizać odbyt swojego idola i poczytaj chociażby o "eko" produkcji baterii
Film zrobiony spoko Szymek ale jest kilka nieścisłości. Łatwiej jest wpuścić autobusy na drogi, niż stawiać szyny i i kable. "Rewolucyjna" bateria Mirko nie była rewolucyjna, a dane wziął z d, bo na hamowni zmierzono ten sam egz A2 a bateria o tej samej masie miała mniejszy zasięg. Tak samo podczas rekordu- auto jechało wolniej (69kmh średnio) i miało większy zasięg. Gdy dziennikarze i naukowcy zaczęli pytać się odnośnie szczegółów i jak zbudowana jest bateria, to w tedy garaż zaczął płonąć. Po jakimś czasie Mirko został wyrzucony z firmy.
11:50 chyba chodziło o barierę 100km/h. Bariery dźwięku silnik elektryczny dotychczas nie pokonał😉
Zrób dokładniejszy "risercz"😄
Co do Standard Oil. Może opowiedz co stało się z jego majątkiem po rozbiciu trustu. Do kogo należą marki BP, Exxon, Total, Esso, Mobill 1. To bardzo ciekawa choć przemilczana kwestia 😗
Czyli nie jestem jedynym który zwrócił uwagę na przekroczenie bariery dźwięku😄
@@narox8638 Z tego co się orientuję to nawet samolot napędzany elektrycznie nie przekroczył bariery dźwięku (nawet spadając).
Do tego trzeba silnika odrzutowego bądź rakietowego. Żaden elektryk ani silnik tłokowy nie przełamał tego ograniczenia.
W pierwszych latach automobilizmu panował nawet pogląd że przy prędkości 100km/h człowieka czeka śmierć bo od prędkości organy wewnętrzne wybuchną.
Coś z tą bariera dźwięku nie wyszło Ci. Mnie wyszło że aby pokonać tą barierę trzeba mieć prędkość 1330 km na godzinę. Do tego jest taki wstrząs że pierwsze odrzutowce się rozpadaly
Prędkość dźwięku rzeczywiście pobił samochód, ale o napędzie turboodrzutowym Thrust SSC w 1997roku. Thrust SSC osiągnął prędkość 1227,985 km/h (1,02 Ma)
Chodziło o barierę 100 km/h ale każdy może się pomylić, zresztą możesz sobie to zweryfikować jest wpis o tym aucie na Wikipedii więc można to łatwo skorygować i napisać że się pomylił
Z tymi bankami to cos innego - system rezerwy czastkowej/obowiazkowej istanieje od bardzo dawna - w Polsce to 3,5% tzn bank musi dac depozyt 3,5tys, zeby pozyczyc 100tys, przez to co tym depozytem moze byc to banki moga sobie pomnazac pieniadze ile wlezie emitujac i kupujac wzajemnie swoje obligacje.
Po kryzysie z 2008 upadl paradygmat, ze nie mozna dodrukowwywac pieniedzy w nieskonczonosc - co tez nie bylo niczym nowym, bo Japonia robila to od prawie dwudziestu lat. Spopularyzowalo sie podejscie, ze dlug publiczny tak naprawde nie istnieje, ze to konstrukt spoleczny - pomimo, ze odsetki sie placi.
Jezeli zas chodzi o sam temat to moze linie tramwajowe byly usuwane nielegalnie - ale dzis wiemy, ze transport tramwajowy jest najbardziej bezsensownym transportem - tramwaj ma tak naprawde same wady, w Ameryce Poludniowej usuwano linie tramwajowe, zeby doprowadzic poprawic transport publiczny.
A co do aut elekrtycznych to zostaly wyparte przez nowoczesniejsza technologie, czyli auta spalinowe - ktore moga pochwalic sie niesamowitym zasiegiem oraz latwym i szybkim tankowaniem.
Samochody elektryczne nadal potrzebuja skomplikowanej infrastruktury do ladowania i czasu ladowania - z ktorym nadal jest problem i tu doszlismy juz do technologicznej granicy. Ladowanie baterii w samochodzie do 80% w 15 minut jest mozliwe jak bedziemy ladowac od 60%. Im szybsza ladowarka tym dziala w wezszym zakresie i ma mniejsza sprawnosc.
Baterie litowo jonowe to lata 80' zeszlego wieku, a intensywny ich rozwoj to ostatnie moze 20 lat, dzieki czemu potrafimy zrobic baterie na tyle lekka i wydajna, zeby zasilic drona.
Na bazie tej technologii mozna robic bardziej wymyslne batrerie, ktore sa lzejsze, bardziej wydaje, trwale itd, ale poki tkwimy w tej technologii to ladowanie bedzie problemem.
Dodatkowo dzis cale dazenie do bycia "Eko" sprawia, ze prad staje sie dobrem luksusowym i samochody spalinowe staja sie tansze od elektrykow.
Bez rewolucji w energetyce - czyli powszechne elektrownie jadrowe IV generacji lub elektrownie fuzyje to nie ma co liczyc na tani prad.
I co? Ktoś nadal uważa że nasze zoo(świat) się rozwija i dąży do rozwoju? Nie, jesteśmy jako jedyni na tej planecie upośledzonym gatunkiem który próbuje normalizować pedała z zaburzeniem psychicznym aniżeli badać oceany, dążyć do poprawy komunikacji i transportu czy choćby doprowadzenia głupiej wody w Afryce. Wracajcie do tiktoka- i tak już nie żyjecie
100 lat temu były też hulajnogi i rowery elektryczne które miały podobny zasięg, moc i prędkość w porównaniu z obecnymi. Oczywiście były z drewna
Już nie przesadzaj ze ten sam zasięg i prędkość
@@dan911911dan to poczytaj sobie a nie od razu negujesz.
Ja powiem więcej, 5000 lat temu był już internet kwantowy i antygrawitacyjne jacuzzi z bombelkami nieśmiertelności projektu Nikola Tesli , ale...JEBANY RZĄD I REPTILIANIE Z BILEM GATESEM NA CZELE TO UTAJNILI, A WYNALAZCÓW UCISZYLI RAZ NA ZAWSZE, żebyśmy pozostali nieświadomi i głupi i biedni by mieć nad nami kontrolę.
A teraz serio:
Ty i reszta naiwnych, wy się jebnijcie w baniak. Ta spisek, pewnie, spalinowe złe bo ...i tu dowolny wyssany z palca powód, żebyście mieli tylko na co narzekać. Ale o fakcie ze ropa kiedys byla tania jak barszcz to juz wam sie dokopac do tej wiedzy nie chcialo, bo po co się przemeczac, prawda? Do roboty się normalnej weźcie.
@@dan911911dan Masz rację, miały lepszy. Widziałem zdjęcie samochodu , który w 1904 r przejechał 1000 mil na jednym ładowaniu....
@@rafalboro4856To wrzuć źródło, trudno mi uwierzyć, że 100 lat temu baterie miały taką samą pojemność jak dziś
Panie H. Twórco tegoż kanału,Mega...Oby chodź 1 (jeden) człek się obudził dzięki Tobie...Jest to warte.Bardzo.
Co do tego porównania sprawności samochodów elektrycznych i spalinowych to warto dodać że energia elektryczna nie bierze się z kosmosu i zanim dostanie się do gniazdka jest wytwarzana w elektrowni więc wbrew pozorom nie jest to "czysta" energia a sprawność całego układu nie wynosi 97% straty napięcia na sieci już nawet pomijam. Czas eksploatacji samochodu elektrycznego jest bez porównania krótszy w stosunku do samochodu spalinowego, problem jest też ze złomowaniem i utylizacją zużytych akumulatorów. Co do tego że z silników spalinowych wycisnęliśmy już wszystko co sie da to tutaj się nie zgodzę np. ostatnio powstała taka jednostka napędową inspirowana silnikiem wankla (nie pamiętam nazwy) generalnie mało ruchomych części, suwy sprężania, pracy i rozprężania są wykonywane równocześnie (to tylko jeden przykład ale jakiś azjatycki koncern stworzył silnik ze zmiennymi fazami rozrządu. Pod tym że zgnębili strasznie ten rozwój akumulatorów to się w 100% zgadzam. Pozdrawiam
Szczerze silniki spalinowe nie są opanowane w 100% bo większość energii idzie w ciepło a nie w pracę. Jakieś 70% energii się marnuje bo idzie w temperaturę. Musimy wymyślić jeszcze jak zamienić ciepło w prąd albo siłę i musi być to małe urządzenie żeby się zmieściło pod maską.
@@Turek16Challengewidzę że się tym tematem interesujesz więc sprawdź sobie jak polski inżynier wynalazca udoskonalił silnik spalinowy Kazimierz Hołubowicz Gun Engine sprawdź sobie w google ale żaden koncern nie jest zainteresowany produkcją takiego silnika z wiadomych przyczyn
@@Turek16Challenge Tu niestety granicą jest fizyka.
@@krzysztofrudnik4745 kiedyś może opanujemy jak zamienić energię cieplną w prąd. Wiele wynalazków pokazało że jeszcze wiele nie wiemy o otaczającym nas świecie.
@@Turek16Challenge To jest proste - trzeba mieć chłodnicę o temperaturze zera bezwzględnego. Wtedy można całą energię cieplną zamienić na mechaniczną, elektryczną itp. O tym że inaczej się nie da może świadczyć fakt, że przy zamianie w odwrotną stronę normą jest osiąganie spprawności powyżej 100% - lodówki, klimatyzatory, pompy ciepła. Gdyby możliwe byłoby hipotetyczne urządzenie zamieniające całe ciepło na pracę mechaniczną łacząc je z pompą ciepłą uzyskano by perpetum-mobile.
Oglądam cię od dosyć długiego czasu. Widzę, że coraz bardziej rozwijasz swój kanał, jesteś prawie jedynym kanałem takim "edukacyjnym" który serio nie nudzi podczas oglądania, oby tak dalej 🤍🤩
Średnia cena baterii litowo-jonowych w 2021 spadła do poziomu 132 dolarów za kWh w 2010 było to 1300 dolców ;) a ta cała DBM Energy z ich bateriami Kolibri to był niezły przekręt ;D
Baterie były rewolucyjne już w 2008, są nadal w 2023, po prostu nastawiono już fabryk baterii gorszych, nie chcą narazie budować fabryk baterii lepszych. Cytuję: "Baterie ze stałym elektrolitem najwcześniej na koniec dekady
Zapewniające duży zasięg i bezpieczeństwo przeciwpożarowe baterie ze stałym elektrolitem staną się popularne dopiero po 2030 roku, uważają specjaliści. Powodem jest wysoka cena i wiele problemów technicznych czekających na rozwiązanie.
Publikacja: 25.10.2023 19:42
Baterie ze stałym elektrolitem najwcześniej na koniec dekady
Foto: Feuerwehr Giessen
Robert Przybylski
Po 2030 roku udział baterii ze stałym elektrolitem nie będzie przekraczał 5 proc. rynku, uważają specjaliści z USA. Wskazują, że cały czas nie ma technologii zapewniającej stabilność elektrolitu, naukowcy nie opanowali także wszystkich technologii masowej produkcji takich ogniw. Bill Kephart z firmy doradczej P3 Group wyjaśniał na konferencji North Battery Show 2023"
Wstukaj w google: sucha bateria litowo-metalowo-polimerowa o stałym elektrolicie. Człowiek wymyślił genialne baterie, niestety.. niestety świat jest zepsuty. Światem rządzi pieniądz. System monetarny to największy problem z jakim musimy się zmierzyć. Znaczy no nie musimy, ale ciągnie nas na dno, w przepaść.
Nie mogę tego brać na poważnie... Dziąślak i Potężny Warmianin w tle... To idealne tło :D
poruszasz bardzo ciekawe tematy. o wszystkich słyszałem ale chętnie słucham o nich raz jeszcze uzupełniając wiedzę.
dokopywanie się do nich zajmowało mi lata. dobrze, że oszczędzasz młodym ludziom czas, który musieliby poświęcić na przekopywanie internetu a jednocześnie pobudzasz ich ciekawość i mam nadzieję chęci do szerzenia wiedzy na tematy dotyczące świata, o których szkoła milczy
22:05 alkumulatorów nie było. ciekawe czy były akumulatory ;o
Będzie w przyszłości limit do energii na auto i nie zajedziesz daleko to ma bardziej inwi 9:35 gilować ludzkość .
Jest jedna rzecz której samochodem lektrycznie nie zrobią - popatrz na wyścigi, na cały motorsport.
Ryk silnika, zapach paliwa itd.
Ten gość od 3 rewolucji mogą sobie gadać , ale następne pokolenie będzie chciało jeszcze jeździć, jestem przekonany że nadal będzie wiele ludzi zakochanych w silnikach spalinowych
No ja szczególnie jestem zakochany w moim ryczącym 1.6 i kocham zapach gazu w kabinie po zatankowaniu Kappa.
O tak, kocham jak mi przejedzie przez przejście dla pieszych starsze auto z dziurawym tłummikiem. Żałuję że nie noszę ze sobą maski gazowej i ochraniaczy na uszy.
Ciekawy odcinek, ale nie potrzeba spisku, żeby auta elektryczne miały pod górkę. Oczywiście były i są różne lobby, jednak sprzymierzeńcem pojazdów spalinowych jest..fizyka ;-) Bardzo fajnie, że prototypowe baterie zastosowane w Audi mają dużą pojemność i można by je teoretycznie naładować w 6 minut. Tylko jak przeliczysz pojemność i ten czas to wychodzi, że ładowarka powinna mieć ok 1 MEGAWATA mocy. Jak ktoś mieszka w bloku z płyty to wie, że jednoczesne włączenie piekarnika i odkurzacza może skutkować wywaleniem korków A to zaledwie 3kW Więc jedna ładowarka do jednego malutkiego samochodu potrzebuje mocy jaką pobierają trzy 10piętrowe bloki! A druga kwestia to jak tę moc dostarczyć. Superchargery Tesli działają na 480V więc żeby osiągnąć 1MW prąd jest tak duży, że kabel miałby grubość ręki. Wyższe napięcie nie wchodzi w grę bo byłoby niebezpieczne. A wciąż przypominam mówimy o 1 małym samochodzie. I to są realne problemy z elektryfikacją samochodów. Paliwo płynne jest zwyczajnie o wiele bardziej skoncentrowaną i bezpieczną w przechowywaniu formą energii, a ludzie kierują się w pierwszej kolejności wygodą. Droga jeszcze przed inżynierami daleka. Trzeba mądrze wytyczyć kierunek i go rozwijać.
Gdy 10 ludzi na ulicy podłączy swoje tesle, zgasną nawet radia w okolicy😂
Sugerujesz, że jest skutkiem jakiegoś spisku, że baterie "paluszki" nie zmieniły się od stu lat.
Ciekawe jaki to spisek blokuje rozwój koła, które mimo upływu tysięcy lat od jego wynalezienia nadal jest okrągłe?
Błagam, ja chce skończyć 18 lat, zdać prawo jazdy i kupić sobie samochód, np. Golfa III i go stuningować, ja chce własny samochód, niech to tak nie idzie, niech to nie idzie w tym kierunku
Golf 3 dobry. Wszystkie wiejskie szczerbate lalki twoje gdy podjedziesz na elpegie pod remizę.
Ostrożnie tylko w wybraniu egzemplarza, należy zwracać uwagę czy tylna kanapa nie jebie już zbyt spermą.
XD
Rozpacz i błagania raczej nic nie zmienia (chyba, że to sarkazm). To co chcesz ty lub ktokolwiek to już nie w ogóle nie znaczy dla tych co knują na górze. Myślę, że jak będzie to szło w tym kierunku to najszybciej wolność osobstą znajdziesz w afryce w warunkach jakiegoś konfliktu domowego.
..... albo obalimy tych wariatów.
Indywidualna mobilność była jednym z największych osiągnięć społecznych. I niech tak pozostanie.
Super odcinek, może coś podobnego na temat rzekomych kontynentów których nie ma na mapach?
Czasem tramwaje są niepraktyczne (jagodno i petycja o tramwaje we Wrocławiu). Tam już są korki bo jest to wylot z Wrocławia i nie ma miejsca na trakcję a jej budowa by zabrała 2 pasy ruchu i co wtedy by się dopiero działo?
Siema. A może tak poruszyć temat silników i samochodów na wodę? Bardzo ciekawy i spiskowy temat.
Idealny odcineczek przed spaniem. Nagrywaj tak dalej bo idzie Ci mega dobrze!
Dużo się może dowiedzieć z Twojego kanału. Dziękuję 😉
Teraz mam pytanie dlaczego nikt nie mówi o tym jak bardzo produkcja baterii do aut elektrycznych zanieczyszcza środowisko
Bo to nie o ekologię chodzi, a o pieniądze. Spójrz na diesle, 10 lat temu VW wprowadzało je dosłownie wszędzie, nawet w pojazdach wyścigowych, jak audi R18, były również plany na Audi R8 W12 TDI I podobne, nie mówiąc o istniejącym Audi Q7 V12 TDI, VW Tuareg V10 TDI, czy powszechnie pakowane 4,2 tdi... Silniki te miały być tak ekologiczne i ekonomiczne, a zaledwie 10 lat później uznawane są za ostatni syf.
Moim zdaniem, podkreślam to tylko moja opinia, dokładnie tak samo będzie z elektrykami za 10 lat
@@thomasgiesen6849 dokładnie tak. Ekologia jest wymówką, chodzi tylko o kase
to nic w poróbnaniu do produkcji aluminium, albo wyrzucania setek ton nowych, nieużywanych rzeczy w amazonie
Już zaczynasz?!
Podobnie chyba z fotowoltaiką
Bardzo rzetelny, godny, sprawiedliwy film i tak dalej i tak dalej
Major za bardzo mnie rozprasza, ale jednocześnie bawi XD
Gościu zachwala Audi A2 z rewolucyjnymi bateriami, a na przebitkach pokazuje spalinowe... Czy oznaczenie 1.4 na klapce do "płynów ustrojowych" nie oznacza pojemności 1,4 litra? A w przebitce 21:26 z otwartą klapką co widzimy? Żółty bagnet do sprawdzania poziomu oleju w silniku? Wlew oleju do silnika? Tego elektrycznego...? 🤨
jak zrobią elektryka o zasięgu około 700 km to spoko ale tylko na własności
tak pozatym spalinowe są lepsze pod względem nagłego wypadku np trzeba gdzieś jechać a mało w balu hwila i jest dopełna zatankowany a elektryk ładuje się kilka godzin
Nowe elektryki ładują się po 20-30 minut a technologia się dalej rozwija.
@@filipadamus7041 30 minut ładowania to też dużo wyobraź sobie jakbyś musiał tankować normalne auto pół godziny albo i więcej
W latach 90 koncerny paliwowe walczyły w Niemczech z autami na gaz. Ciągle coś badali a w mieście 400tys Wuppertal były tylko 2 miejsca do tankowania gazu w godzinach pracy. W sobotę i niedzielę mieczynne. W tym czasie 80% Holendrów jeździła na gazie
Subskrybuje i szanuje za pracę. Jednak tutaj, wieksze propsy należą się BaldTv. Ten materiał, jest delikatnie rzecz ujmując, inspirowany filmed balda sprzed 3 lat.
Nie lubisz Audi A2?, no co ty .Audi A 2 jeśli chodzi o nadwozie,to technologicznie wyprzedza A3,A4,A5.Nie docenione autka,z silnikiem 1,4tdi paliły 3,5l ropki. I z tym że 80konnym silniczkiem nawet 190km/h leciała.Fajnie ze teraz można tanio kupić,przez to że ludzie nie wiedzą co dobre.Dodam jeszcze że mam seata 1,4tdi i jeżdżę na zużytych olejach,silnikowych,przekładniowych.A wlewam wszystko co się pali i ma właściwości smarujące.Fajne jest że mi nikt nie wierzy,co świadczy o głupocie technicznej ludzi.
+150k sypukcji i schudłeś chyba masz stan lepszej wiadomości ostatnio gratuluje
dziękuje za tą wypowiedź
leżał na łóżku dziecięcym i dostał odleżyny
A ten prąd to produkują krasnoludki czy elektrownie - głównie napędzane węglem? W Polsce jest w tej chwili prawie 700 samochodów na 1000 mieszkańców. Ile prądu trzeba by wyprodukować, ile węgla spalić w elektrowniach, żeby wyprodukować energię elektryczną aby zasilić te samochody? Wydaje mmi się, że przyszłość jest przed napędem wodorowym.
Imo powinieneś wrzucić link do filmu o tym samym (BaldTV), gdzie użyłeś wielu tych samych przykładów, jak nie wiem o czymś np. o dogadaniu się czy innych tego typu sprawach to nie ma problemu. poza tym fajny film i czekam na nowe teorie spiskowe peace.
hello Hardcore Teaching, wracam tu po dłuższym czasie z konkretnym powodem.
Ostatnio znów robi się głośno o backroomsach, a ja interesując się tematem, przypomniałem sobie o Tobie.
Mimo iż robisz ostatnio poważniejsze filmy, takie o problemach życia codziennego i naszym świecie, to jednak miło byłoby zobaczyć od Ciebie odcinek w stylu "Jak przetrwać w Backrooms".
Co prawda musiałbyś naprawdę wycisnąć z tego jak najwięcej treści, bo nie ma tam za dużo materiału, ale myślę, że jakaś naukowa wstawka o innych nieskończonych wymiarach, glitchach, bądź chociażby koncept takiego przechodzenia z świata do świata, uzupełniłaby cały materiał i nauczyła czegoś ciekawego.
love u
nie chcę się czepiać szczegółów ale na filmie mówiąc o tradycyjnych bateriach AA wstawiłeś przebitkę z akumulatorami litowo jonowymi 18650
Dobre. Auta spalinowe trzeba serwisować, wymiana części itp. Czemu mondralo nie powiedziałeś na ile tyś.km starcza jedna bateria i jaki jest jej średni koszt?
Tak się składa , że samochód nie "składa" się tylko z silnika i ewentualnie skrzyni biegów- która notabene często nie wymaga absolutnie żadnej obsługi. Także o przyszłość mechaników raczej bym się nie martwił.
u ciebie Szymonie zawsze lepsza wiadomosc i na ten temat to wlasnie chcialem powiedziec.
La Jamais Contente nie przekroczył bariery dźwieku tyklo 100 km/h to mała różnica biorąc pod uwagę, prędkość dzwięku w powietrzu przy temperaturze 20 st. C. wynosi raptem 1,235 km/h. To tylko jeden z kwiatków w tym filmiku, co tylko świadczy o jego wartości poznaczej. Pierwszym pojazdem naziemnym, który przekoczył barierę dzięku był samochód o napędzie odrzutowym Thrust SSC i następiło to w 1997 r.
Widzę wielką inspirację bald tv
haha idzentycznie gada
@@mateuszgawronski2425slowo w slowo po części
Ciekawy byłem czy ktoś też ogląda bald-a
Fajny odcinek ciekawy. Auta elektryczne dziś spełniają wymagania 90% ludzi wiem bo sam mam dwa samochody elektryczne jedyne co to warto patrzeć na zasięg, szybkość ładowania i żywotność baterii. Baterie nie siadają od razu całe tylko są dzielone na cele które łatwiej wymienić. Największy mankament elektryków to bateria żywotność mimo, że jest coraz lepiej. Samochód typu tesla od zera do 80% naładujesz w 25minut i jesteś w stanie przejechać od 300-450km zależy jaki samochód myślę o Tesli sam sprawdziłem. Duża wygoda względem tradycyjnych samochodów. Szybko ciepło i te różne udogodnienia można pisać i pisać
Co nie zmienia faktu że elektryki duuużo bardziej zanieszcyszczają środowisko w porównaniu do zwykłych samochodów "spalinówek"
Może powiesz co o magnesach neodymowych?
dynamowych?
@@HardcoreTeaching tych mocnych srebrnych
16:30 nie. wykorzystuje się często akumulatory litowo jonowe, w innych urządzeniach litowo polimerowe też są bardzo ważne
Koooooozak odcinek dziękuję stary za tą mega robotę. Cały odcinek oglądałem z wielkim zaciekawieniem, nikt nie prosił każdy tego potrzebował pozdrawiam i czekam na nowe odcinki
luzik poleca msięchciałym robić więcej takich filmó
Ten film to plagiat
@@ukasztylkowski7776 Powazne oskarzenia masz dowody?
@@HardcoreTeaching Jebie z ciebie onucami kto pisze takie tutyły CAŁA PRAWDA?? zapomniali dodać całą dobę JAK CAŁA JUZ WIĘCEJ QURWANA TEN TEMAT FILMÓW NA INTERNECIE NIE BENDZIE BO JUZ CAŁA PRAWDĘ UKAZALEŚ?? śmieszny klibait cala i jedynie moja prawda jest prawdziwa🤣 z
zajebiście, tydzień temu pisałem na ten temat rozprawkę szkoda że wcześniej nie nagrales
Jesteś za..ty mowisz cała prawdę bez owijania g0wna w papierki . absolutny szacun dla Ciebie. Smutne jest to że 3/4 ludzików w ogóle nie ogarnia tematu i jara się teslą która niczym nadzwyczajnym nie jest natomiast nadzwyczajnie drenuje kieszeń
Ale Tesla się wybiła o pokazała światu że się da zrobić samochód elektryczny który nie jest mydelniczką a zaczeła w 2004 roku
@@kamilkaczorowski5240 Masz rację jednak innowacyjne spojrzenie na dany temat nie jest równoznaczne z posiadaniem monopolu na rację czy też wyjątkowość rozwiązania. Z Tesla jest podobnie jak z Apple produkt jest jaki jest problem stanowi ideologiczną nadbudowa
@@BlackSith ilon Musk sam mówił że wykorzystali dostępne technologie do stworzenia samochodu elektrycznego ale też mówi że stworzenie prototypu było o wiele łatwiejsze od produkcji seryjnej
@@kamilkaczorowski5240 Często jest tak że z tych samych klocków jedni układaja to samo a jeden robi coś innego nie zmienia to faktu że do zwyczajnego produktu przypięto ideologię która zakrzywia optykę wielu ludzi
@@BlackSith ale o jakiej ideologii mówisz ?
"bateria jest 35 razy mniej wydajna niż silnik spalinowy z bakiem zatankowaym do pełna" 😮 jest dokładnie odwrotnie - silnik elektryczny zyskuje sprawność na poziomie 90%, podczas gdy spalinowy jak dobrze pójdzie zbliża się do 40%. Może masz na myśli wyższą gęstość energii zgromadzoną w baku paliwa w porównaniu z akumulatorem litowym, co przekłada się relanie na większy zasięg samochodu spalinowego. Wciąż jednak wydajność (sprawność) jest zawsze większa w przypadku aut elektrycznych.
0:41 Zastanawiam się skąd wytrzasnąłeś tą tanią teksańską Naftę. OK. Abraham Gesner jako pierwszy uzyskał ją z Asfaltu naturalnego. Ale to właśnie odkrycie Filipa Neriusza Waltera (Polaka) pozwoliło uzyskiwać ją taniej z Ropy Nafowej. A jej popularyzacje również zawdzięczamy Polakowi Ignacemu Łukasiewiczowi który skonstruował lampę naftową.
Bo to plagiat innego filmu ? Kanał baldtv
Był jeszcze Pan Ignacy Łukasiewicz
@@102golda Czytamy ze zrozumieniem. Ostatnie zdanie mojego komentarza.
@@Xiao7coltmania edytowano
@@Xiao7coltmania oj żal żal xD
Każdy mocny rozwój rozpoczynał się od jakiegoś kryzysu. Inaczej ludzka strefa komfortu uniemożliwi każdą zmianę, sam Rifkin mówił w wywiadach, że jest umiarkowanym optymistą. My znamy tylko naszą rzeczywistość, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak mogłaby wyglądać ta po resecie, poza tym, że będzie kompletnie inna. Neale Donald Walsch w 'Conversations with God' dowiaduje się od tej inteligencji, która mu udziela 'wywiadu', że wyżej rozwinięte cywilizacje we wszechświecie są o wiele bardziej socjalne i nie konkurują gospodarczo, za to dbają o własne małe społeczności. Czyli, jak by powiedział James P. Carse, grają w gry nieskończone...
jedno zastrzeżenie do masowego stosowania technologi elektrycznych w motoryzacji - kwestie utylizacji baterii które na dobrą sprawę są piętą achillesową tej technologii
drugi problem to kwestia kompletnego nieprzystosowania sieci energetycznych a trzeci cóż to że lokalnie nie dymi nie oznacza że nie dymi wcale, tyle że rurę wydechową ma np w bełchatowie a przeniesienie na "energię odnawialną" jak na razie nie jest możliwe z powodu braku rozsądnych cenowo magazynów energii
Dob2035 będą w Turcji jeździć samochody spalinowe. Potem już tylko elektryczne. O ile się orientuje taka umowę podpisało kilka krajów w tym również Polska
Podobno największy przękręt to "wylansowanie" czteroetylku ołowiu jako dodatku przeciwstukowego do benzyny, gdy sprawę załatwiał dodatek etanolu. Jakoś olali, że ołów jest szkodliwy i to do zastosowania, gdy będzie on od razu emitowany do powietrza. Podobno spowodowało to kilku pokoleniowy spadek możliwości intelktualnych ludzi - bo wdychali ołów.
Mistrzu tutaj mocny błąd się wkradł 11:47 powiedziałeś mianowicie BARIERĘ DŹWIĘKU trochę śmiesznie wyszło.
No xD troche
jak dla mnie celowe zagranie ;D
chodziło o bariere 100km/h
powtórzone kilka razy więc nie przejęzycznie - nie Firestore tylko Firestone !!!, i sprawqność spalinówek nie 20-30 a 40 benzyna i 50 Diesel !!!
Świetny materiał jak zawsze zresztą! Słyszałeś może kiedyś o limuzynach BMW serii 7 które wychodziły fabrycznie z 5 litrowymi silnikami na wodór i to dobre 15 lat temu? Jestem ciekaw co mógłbyś o tym nagrać
Dzięki. Super odcinek! 😊
Tylko chciałbym się pochwalić że dzięki nauczycielowi od podstaw miernictwa znałem przekaz tego filmu bez tego filmu
uwazaj co piszesz bo go do askabanu zaprowadzą
@@DanielUr-be8ng w zasadzie nie było powiedziane, że mówił o silniku podłączonym już do Tesli (ironiczny suchar)
6:20 bateria znajduje się miedzy kołkami. Bagaśżniki w samochodach elektyucznych są większe i dwie sztuki(niezawsze}
zależy w jakim aucie . nie zawsze tak jest - nie jest to regóła
Mam prawie dwudziestoletni samochód , na autostradzie wyprzedzam wszystkie tesle , mnie jeszcze zadna nie wyprzedziła . Taka ta rewolucja .
Bogaci kierowcy "tesl" odzczedzaja energie.
Nie widzę logicznej koneksji między jakością auta w kategorii konsumenckiej, a ilością wyprzedzonych aut. Może powinieneś zakładać lżejsze obuwie do auta skoro ciąży Ci na pedale gazu co uniemożliwia kontrolę prędkości z jaką się poruszasz po drogach publicznych.
Silniki spalinowe wcale nie są na końcowym etapie rozwoju ponieważ polski wynalazca Kazimierz Chołubowicz opatentował silnik spalinowy który spala poniżej 1 litra paliwa na 100 km tylko żaden koncern motoryzacyjny nie jest zainteresowany jego produkcją
Samochody elektryczne są bardziej skomplikowane a naprawy znacznie droższe (często nawet nieopłacalne). Mechanicy też sobie poradzą, wszak hamulce i zawieszenie zawsze trzeba wymieniać. Natomiast surowce do produkcji baterii są dostępne w Chinach. Te z kolei nie chcą sprzedawać tych surowców, lecz gotowy produkt. Zatem dostają technologię na produkcję nowoczesnych akumulatorów. Zauważyłem, że jakość zwykłych akumulatorów do samochodów znacznie się pogorszyła. Starsi kierowcy wspominają, jak aku wytrzymywały po 8-10 lat. Obecnie nowy akumulator działa 2-3 lata!
panie, silnik elektryczny składa się z około 150 elementów a silnik apadinowyu od 1500 w zwyżki. To ze warsztaty samochodowe i personel nie jest dostosowany do elektryków nie oznacza ze jest to bardziej skomplikowane
Za to skrzynia biegów w elektryku jest prostsza😂
Mając spore grono widzów, powinienes wspomnieć o posiłkowaniu się innymi kanałami, yt jest mały i nikomu nie zaimponujesz w ten sposob.
Łapa w dol
Skoro coś co było już 100 lat temu a dziś do tego się wraca,to jest to postęp czy cofnięcie się i rozwijanie technologii która była 100lat temu?Czy rozwój polega na cofaniu się czy szukanie czegoś nowego?
O ile dobrze pamiętam, to pierwszy samochód, który przekroczył prędkość 100 km/h był elektryczny. Nie ma mowy o żadnym regresie, problem leży w "baku", bo silnik elektryczny jest lepszy od spalinowego pod każdym względem, no może za wyjątkiem emitowanych dźwięków.
@@ijot128to prawda, sam silnik to bajka. Mocny, trwały i ekonomiczny. Niestety, kilogram standardowego paliwa przenosi tyle energii, co około 12 kg baterii.
Świetny materiał, bardzo ciekawy i już dość dawno nie oglądałem coś z przyjemnością....
Co tam?
Może powiesz coś o magnesach neodymowych?
Kiedy wleci kolejny odc "jak przetrwać"? ;)
Git
Git a tam
Tam nie wiem u mnie git
Auta elektryczne tylko teoretycznie są bezemisyjne ... prąd w gniazdku nie bierze się z niczego... po prostu emisja CO2 jest przesunięta w inne miejsce ...
Tym odcinkiem przypomniałeś mi pewną historię. Lata temu kumpel mi opowiadał że jego szwagier pracował w jakimś zachodnim koncernie samochodowym na wyższym stanowisku (nie pamiętam szczegółów ale to nie jest istotne). Poszli razem na impreze i po kilku drinkach zaczął opowiadać że tak na prawdę to technologia jest rozwinięta na 20-30 lat do przodu ale właśnie wielkim koncernom nie opłaca się jej wdrażać od razu tylko stopniowo nabijać hajs. Wtedy uznałem to za jakąś głupotę i teorie spiskową, teraz już myślę inaczej...
Parę tygodni temu na niedzielnym jarmarku w Balbriggan zapalił się taki elektryk. Kierowca obok handlował. Ludzie rzucili się gasić. Ogień i dym wydobywał się spod spodu. Gaśnice trudno było skierować na źródło ognia. W międzyczasie próbowaliśmy odłączyć akumulator bo to było ewidentne przebicie na masę. Nie było możliwości odłączenia akumulatora które było pewnie pod spodem płonącego auta. Dopiero 6 czy 8 gaśnica ugasilismy.
To widzę że popierasz nwo podobają ci się auta ciche eee to czas od lubić kanał. Hurr dur samochody Elektryczne, minęło ponad 100 lat a i tak są gorsze od spalinowych, sorry co mnie jako użytkownika interesuje sprawność silnika spalinowego względem silnika elektrycznego? Mnie interesuje zasięg i szybkość ładowania a to wciąż jest dużo gorsze w elektrykach niż w spalinowce. Baaa nwo, nie będziesz posiadał niczego i będziesz szczesliwy właśnie dlatego dziś promuje się drogie auta elektryczne by w przyszłości ludzie nie mieli aut tylko wynajmowali ten elektryczny szajs.
PS silnik spalinowy jest bardzo prosty, wal, rorzad, tłoki, zawory wielokrotnie robiłem remont w garazu pod domem. A samochód elektryczny ma baterię która traci zasięg z czasem i wymiana Bateri to koszt nowego auta elektrycznego, więc o czym tu rozmawiamy?
11:50 nie barierę dźwięku, a prędkość 100km na godzinę. Dźwięk jest szybszy niż 100km.
Bateria nie jest mniej wydajna, silnik spalinowy ma wydajność 30%. Po prostu paliwo potrafi oddać więcej energii a bateria przechowuje jej mniej.
Czyli jest mniej pojemna.
Diesle podchodzą już pod 50% sprawności.
@@paolokos3283 diesel stosowane w samochodach maja ok 30 paru % sprawności, co innego wolnoobrotowe silniki o zapłonie samoczynnym skrosowane na statku, natomiast na statku zostało wprowadzone szereg wielu rozwiązań mający na celu podwyższenie sprawności siłowni okrętowej. Obecnie takie najbardziej sprawne siłownie okrętowe maja sprawność niewiele ponad 50%
@@Fangz-rd1oz może 30 lat temu 😂
Nowoczesne i dopracowane pod kątem sprawności cieplnej silniki benzynowe mają sprawność na poziomie około 0,4, a wysokoprężne - około 0,5. Oznacza to, że 40 proc. (w przypadku silników benzynowych) i 50 proc. (w przypadku silników Diesla) energii cieplnej przemieniane jest w energię mechaniczną.08.04.2020
@@paolokos3283 hmm ciekawe, jakoś siłownie okrętowe wyposażone w szereg odbiorników ciepła ledwo wyciągają 50 parę %, gdzie spalanie w silnikach 80MW jest liczone w tysiącach ton na dobę. Tam walczą o jak najniższe spalanie i sprawność całego układu, ponieważ najwięcej kosztuje paliwo, a ty mówisz, że w samochodzie potrafią uzyskać 50% sprawności :D
@@paolokos3283 co najwyżej nissan w zeszłym roku opracował silnik wysoko prężny, który ma sprawność 50% natomiast on zasila tylko prądnice, natomiast wygenerowany prąd bezpośrednio napędza silniki elektryczne.
dobre pierdoły,
1, auto elektryczne - jest - popatrz choćby na panele - masz w aucie wszystko - ale co się wyświetla na panelu, (a nie masz pokrętła jak dawniej) - mozna monetaryzować , abonamentować - zrobić usługę. Schowac pokrętło klimatyzacji za wiadomościami z watykanu..
2) zasięg - no o ja prdl..
3) eee to fajnie ze moje auto odwiezie mnie z sunią z imprezy, lodówka zamówi szampan jak przyjedziemy i proszek do prania jak będziemy prać po tym jak sie porzygamy - btw i tak to przywiezie hinduski ODDALONY od domu kierowca elektrycznego rowera, bo pracując TU wysyła datki do domu
4) płonące auto elektryczne - NIE ZMNIEJSZA praw do emisji CO2
5) no i najważniejsze - leci powódź w normandii, ulewne "dreszcze", albo skały srają, bo yellowstone się obudziło, - no i wysyłasz tam auto elektryczne.. zamiast zgasić - roznieca pożar, bo zostawiasz - akumulator się zużywa w30min, - no beka w chuj.
6) a jakie plusy? - silnik elektryczny eliminuje 2 podstawowe sprawy
a) przełożenie napędu - nie potrzebuje "rozrządu", ani innej zaawansowanej tech , - to jest uproszczenie - a germankowo na tym polu, DOI
b) "paliwo" możesz zrobić SAM, nie musisz go kupować u saudów, ani za dolary, ani za euro
pomyśl w ten sposób i powiąż ekonomiczne kropki. CO2 to moda. Jedno pierdnięcie wulkanu na Islandii to zamknięcie nieba w EU dla samolotów, a panele foto są wtedy BEZUŻYTECZNE. - i z czego bedziesz ładował ten twój rydwan? z korbki? dynamo sobie podłączysz z kolarzówki pod aku w aucie???
Nie mordo. Masz DUŻO WYDAĆ, W KAŻDEJ INNEJ KWESTII - być BEZRADNY - "KROPKA". - znaczy "wyobraź sobie"
Nie ma jak to wrócić z szkoły i obejrzeć odrazu nowy film
noooo
I zapraszam po darmowe nagranie o złocie i srebrze :D
hardcoreteaching.pl/zlotodlaleniwych
mógł bym powiedzieć " kurwa, gościu, czytasz gotowy tekst z wikipedii, a co nie z wikipedii to streszczasz tylko jakieś stare wywiady i filmy z początków internetu tylko po to żeby sobie biznes zareklamować, kurwa, łapka w dół", ale mam więcej niż 20 IQ i zamiast tego szczerze powiem "łał, to jest mega ciekawe, dzięki że zebrałeś tyle informacji i przedstawiłeś je w przystępny sposób, gdyby nie ty to bym nawet nie wiedział że takie cuda się na świecie dzieją, a nawet gdybym coś tam kiedyś zasłyszał to pewnie by mi się nie chciało dokopywać to tego wszystkiego samodzielnie, dzięki, super film, *Like* "
Mojor w tle idealnie pasuje do filmu
Na tym etapie rozwoju baterii samochody elektryczne to wspaniały pojazd do sklepu wycieczkę nad jezioro oraz nawet codzienny przejazd do pracy, chociaż tu bym polemizował bo rowr na prąd wychodzi taniej niewymaga tyłu opat i jak zabraknie prądu to sobie dokręcisz pedałami a samochód wiadomo podatki rejestracja a w miastach miejsce parkingowe o czym w przypadku spalinowek oraz samochodów elektrycznych nigdzie się nie wspomina. Moim skromnym zdaniem każdy kto potrzebuje spalinowki np,. na wyjazd za granicę czy też na trasy dalekie powinien mieć możliwość zakupu, serwisowania oraz nie płacenia złodziejskiego OC czy jeździsz czy stoisz natomiast na co dzień dobry możliwość wypożyczania rowerów elektrycznych lub samochodów elektrycznych na dojazdy do sklepu czy do pracy, przy czym nie może być nam zabierane prawo wyboru i narzucane prawo tylko elektryki za które są możemy was naliczyć z każdej strony bo rower na pedały bez baterii to też moje prawo
A co myślisz o samochodach hybrydowych?
Świetna Choroszcz w tle. Przepraszam, że tak napisałem. Rób więcej takich filmów. Dobrze się to ogląda.
a uguem to o kotek!
Nie ma się z czego cieszyć lepiej niech nie wchodzi 4 rewolucja przemysłowa według Klausa Schwaba
Imo samochody elektryczne to przyszłość, ale cały czas musi się biznes kręcić te wielkie korporacje motoryzacyjne prędzej czy później się przebranżują całkowicie na elektryki, tylko potrzeba jeszcze czasu aby jak najwięcej wydoić z spalinówek. W Polsce aktualnie elektryki są nie praktyczne, spalinówke tankujesz w kilka minut i jedziesz dalej 300km a elektryka musisz ładować pewnie z godzine albo i dłużej żeby móc przejechać tyle z prędkością autostradową jak spalinowym. W Polsce nie ma w ogóle do tego infrastruktury i jesteśmy standardowo w rozwoju jakieś kilkadziesiąt rat do tyłu od USA czy Chin.
yhym szkoda że słowa nie powiedziałeś o utylizacji tych akumulatorów takich wielce sprawnych
Samochody elektryczne nie mogą zaistnieć od 100lat … bo są po prostu bezużyteczne!
Dobry odcinek, czekam niecierpliwie na film o sytuacji gospodarczej z 2008 roku
11:10 to dlatego smok wawelski w porwaniu Baltazara gąbki aby odpalić auto kręci korbką?
Czyli elektryki to uwstecznienie rewolucji😂
Link do strony nie działa i nie ma linków do filmów o których mówiłeś 😢
Ciekawy odcinek, ale jest to tak naprawdę ukradziony materiał. Polecam odcinek z przed 3 lat od BaldTV pt " Cała prawda o samochodach elektrycznych i bateriach". Zrobiłeś kopiuj wklej + dodałeś kilka słów od siebie.
On juz kiedys mial afere z kradnieciem filmow tylko wtedy robil to 1:1 i z zagranicznego yt
Silnik elektryczny jest prosty owszem - elektronika która nim steruje w takim samochodzie już nie bardzo podobnie jak układy ładowania baterii. Apropo ładowania 98kWh w 6 minut to jest około 800A na fazę pobierane przez ładowarkę ze standardowej sieci trójfazowej przy założeniu 100% sprawności ładowarki a w praktyce pewnie dużo się od 1kA/faza nie urwie :D Powodzenia zwłaszcza jak 5 sąsiadów postanowi naładować samochód w tym samym czasie :D
kilka lat temu się w ten temat wgłębiałem, a teraz upewniłem się, że mimo bycia kidem to jednak ja zawsze miałem rację w rozmowach na ten temat xD
Myślę że slniki spalinowe nadal będą istnieć, ale jako kogeneratory produkując prąd, ciepło i może co2 na potrzeby ogrodnictwa. Sam mam dwa elektryki i myślę że jednak za dużo w nich elektroniki kamer itp.
Major ugułem musi mieć lepszą wiadomość
dziękuje uguem
I zapraszam po darmowe nagranie o złocie i srebrze :D
hardcoreteaching.pl/zlotodlaleniwych
Nie zgodzę się, że silnik spalinowy jest na ostatniej prostej-poglądaj powagowanych. Może silnik elektryczny ma przyszłość tylko niech mo ktoś wyjaśni gdzie tu ekologia??? Bo przecież trzeba go naładować prądem, a skąd prąd?? A no Z elektrowni najczęściej węglowych. Więc gdzie tu sen i logika? Potrzeba stacji ładowania, które potrzebują prądu ( znowu ekologia i ekonomia) i kilometry kabli do nich. Czas ładowania jak wspomniałeś 40 min czas tankowaniu spalinówki 5min z płatnością. Ile szkodliwych materiałów potrzebne jest na wyprodukowanie baterii do elektryka??? Nie wspominając już o zanieczyszczeniu podczas pożaru i braku sposobów gaszenia elektryków.
Super film;)
Nawet nie obejrzałeś
@@iges7758 chodzi o tematyke geniuszu :)
30sec temu
No
Mówisz super film jak jeszcze ko nie obejrzałeś
Ja też tak robię
Nie wiem jak i kiedy( w sumie nie dawno) trafiłem na Twój kanał. Materiał który komentuje to nie pierwszy który oglądam ale piwerszy który komentuje. Nazwałeś się "audziarzem" Dobrze usłyszałem? Życzę Ci byś spełnił swoje marzenie. Ja też kiedyś marzyłem o pięknym Audi i dopiąłem swego.
Intuicja dobrze podpowiadała, że dobry ziomek jesteś 😀 pozdro. Damian
Jak zawsze świetny materiał!
Ciekawe, ale... ,,La Jamais Contente" czyli samochód elektryczny z roku 1889, który jako pierwszy na świecie, który pokonał barierę 100 km/h, a nie barierę dźwięku. Traktuję to jako zwykły językowy lapsus. Ale ciekawostką jest, że granicę 200km/h jako pierwszy przekroczył samochód o napędzie... parowym. A było to w roku 1906. Jeśli chodzi o współczesne elektryki, to dzieje się co najmniej dziwnie.
Tak dodam tylko że z takich ogniw wycofanych z rynku (używanych) można zbudować niezły magazyn energii do współpracy z fotowoltaiką :)
pozdrawiam Leszek
Tiaa jak jesteś elektrykiem, masz dużo wolnego czasu i entuzjasta
@@dan911911dan Nie jestem elektrykiem, czasu raczej mam mało (dom, rodzina praca), ale potrafię sobie go zorganizować, to jest bardziej kwestia zacięcia, systematyczności i wytrwałości, ale przede wszystkim chęci, w dzisiejszych czasach masz dostęp do wiedzy z każdej dziedziny wystarczy chcieć się nauczyć, tutaj nie ma tajemnicy mi zajęło to dwa lata, pozdrawiam Leszek
A na koniec jak się zużyją zakopać w dziurze w ziemi, tak żeby było bardzo ekologicznie;)
9:40 - dolicz sprawnosc pozyskania pradu i slad weglowy technologii
Postęp jest hamowany przez ograniczonych ludzi bojących się nowości albo żyjących w skostniałych strukturach. Prawdziwy skok cywilizacyjny nastąpi gdy stare struktury legną a nowi ludzie przestawią się z myślenia w kategorii waluty na kategorię postępu.
:D przez ludzi bojących się postępu...dobre :D