Żyjemy w najbardziej niesamowitym czasie w historii ludzkości
HTML-код
- Опубликовано: 3 янв 2025
- Po dłuższej przerwie zapraszam na kolejny odcinek Polityki Zagranicznej w którym dziś wyjątkowo mało spraw międzynarodowych. W tym odcinku chciałbym poruszyć kilka oczywistych, trywialnych wręcz kwestii o których, mam wrażenie, zbyt rzadko mówimy i myślimy.
Patronite: patronite.pl/p...
Facebook: / p.zagraniczna
Twitter: / kusmierczykm
Spotify: open.spotify.c...
Warto przeczytać:
www.wnp.pl/ene...
biznes.interia...
www.ecotricity...
www.worldomete...
www.realclears...
drillers.com/h...
www.pb.pl/swia...
www.eejournal....
space24.pl/moc...
Bardzo dobrze przygotowany materiał. Mam nadzieję, że zachęci on wielu młodych i starych do poszerzania swojej wiedzy z zakresów fizyki, energetyki, środowiska i astronomii - dziedzin, które mają wielki wpływ na nasze życia, a mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę.
Dobra robota i dobrze Pana widzieć w dobrym zdrowiu po chorobie!
On żyyyje! Hurra! :)
ubiegłeś mnie xD
Oglądam kanał od dawna i jestem pod dużym wrażeniem. W mojej opinii jest jednym z najlepszych kanałów politycznych na RUclips i to nie tylko polskim. Wierzę, że filmy nagrywane po angielsku stawiałyby Pana jako jeden z najrzetelniejszych kanałów politycznych na świecie na tej platformie. Najbardziej podoba mi się dość bezstronne podejście do polityki, dziś media społecznościowe są przepełnione twórcami, którzy wybierają tylko te fakty, które pasują ich narracji popierającej pewne państwo czy system polityczny. Bardzo lubię ten kilkunastominutowy format, który nie przynudza, ale i nie jest zbyt szczegółowy. Dużo zdrowia i sukcesów
Niesamowity jest ten Twoj kanał. Te rozkminy, sposob w jaki to Twoje tlumaczenie otwiera glowe jest masakrycznie satysfakcjonujacy.. Szacun za Twoja prace. Złoto
"...Żyjemy w najbardziej niesamowitym czasie w historii ludzkości..." - każda epoka tak o sobie myśli. Jako historyk naczytałem się takich zdań :) :) :)
Świetny odcinek, uważam akuratnie za konieczne uświadamianie ludzi w tych kwestiach.
Jedyne czego brakowało to wspomnienie o tym jaka przyszłość czeka komputery - rozwój sztucznej inteligencji. Jest to kluczowa (i już nieunikniona) sprawa, jeżeli mówimy o zachodzących zmianach. Najpewniej będzie to znacznie większa rewolucja niż agrarna, czy przemysłowa. Skończy się era człowieka na świecie, stworzymy sami coś co będzie lepsze od nas pod każdym możliwym względem. Oczywiście działania SI nie będziemy w stanie zrozumieć, ulepszać będą się już tylko same :)
Fajnie, że wróciłeś :)
No wlasnie, ten kanał sprawia ze lepiej "nas" rozumiem, dziekuje.
Widać, że cię choroba wymęczyła. Dużo zdrowia życzę !
Dziękuję panu za przedstawienie myśli które miałem w głowie a nie wiedziałem jak i komu je przedstawić ,musiał pan mieć dużo czasu na myślenie nad naszą całą planetą.
Super kanał krótko i na temat - to jest to co lubie. Życzę zdrowia twórcą kanału i tak trzymać. Na koniec łapki dla zasiegu. 😃👍 Scyzoriasz
Genialny film, serio każdy w Polsce powinien to obejrzeć(jakby były napisy to każdy powinien to widzieć ;))
Cieszę się ze wróciłeś! Czekam na kolejne odcinki i dużo zdrowia życzę.
zdrówka
Zdrówka
Bardzo się cieszę, że wyzdrowiałeś! Powodzenia i dużo zdrowia życzę.
Nie wiedziałem że aż tak będę tęsknił za nowymi filmami na tym kanale, właśnie poprawiłeś mi poranek 😊
historia się nie powtarza, historia się rymuje
Fajny odcinek, sam uważam że warto od czasu do czasu się zatrzymywać i poświęcać chwilę na docenienie świata w którym żyjemy. Wszystkie nasze codzienne problemy maleją i stają się karykaturami samych siebie. Komedia :)
super kanał i zdrowia życzę
Zdecydowanie brakuje takiego kanału wyjaśniającego zawiłości polityki wewnętrznej w tak obiektywny sposób
Wydaje mi się że byłoby to o wiele trudniejsze
taka osoba szybko by zniknęła w "niewyjaśnionych" okolicznościach
Ciężko mówić o czymś obiektywnie jeśli to bezpośrednio ciebie dotyczy.
Wszystko już kiedyś było, wszystko się już kiedyś wydarzyło i wszystko już zostało kiedyś opisane (Sapkowski)
Na poważnie - "Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed" - Jarred Diamond
Przyszłość beletryzowana - "Limes inferior" - Janusz Zajdel
Niegłupia rozrywka - "Zielona pożywka" i "Przestrzeni! Przestrzeni!" - Harry Harrison
Możesz rozwinąć? Nie czytałem / widziałem żadnej z tych pozycji 🙂
@@adrianwilczynski3277 Napisałem długą odpowiedź, ale mi ją wywaliło, Więc tylko dwa cytaty z Limes Inferior, którą oceniam bardzo wysoko:
"Czy nie zastanowiłeś się, dlaczego oni poją nas piwem i karmią tanią masową rozrywką? Jedno i drugie zawiera ten sam podstawowy składnik: ogłupiacz! Popatrz na tych ludzi! Cóż widzą przed sobą? Życie wypełnione piwkiem i bezsensownymi programami rozrywkowymi! "
"Nie trzeba bawić się w detaliczne inwigilacje, prowadzenie kartotek, śledzenie każdego z osobna. Każdy krok każdego obywatela znaczony jest kolorowymi punktami zostawionymi na jego drodze: w sklepie, w automacie barowym, w kinie, w bramce metra, na Kluczu dziwki. Zamiast śledzić obywatela, wystarczy przejrzeć zapis bankowy jego wydatków. Jeśli wydaje, to znaczy, że żyje. Jeśli żyje - musi wydawać"
Jarred Diamond jest uroczym gawędziarzem, który ma tendencję do kompletnego przeinaczania faktów w celu opowiedzenia ciekawej historii. W "Collapse" opisuje jak Wikingowie nie adaptowali się na Grenlandii do lokalnych warunków i nie jedli ryb. Jedyny problem - proporcje izotopów w kościach odkopanych Wikingów wskazują, że ryby były podstawą ich diety.
@@useodyseeorbitchute9450 Jeśli to prawda (nie sprawdzę teraz), masz u mnie plus za wytropienie prawdy :) Tym niemniej grenlandzcy Wikingowie wyginęli, więc historia jest być może kolorowana, ale nie zmyślona. Casus wyspy W. i Rwandy pokrywają się z moim info z innych źródeł.
@@przemax5306 Napisał całą książkę w celu pokazania jak czynniki klimatyczne i brak adaptacji do nich wykańczają cywilizacje, gdyż to jest tym sezonie modny temat. Ze złośliwością bym powiedział, że jeśli sam sobie dobrał niereprezentatywną próbkę, gdzie akurat czynniki klimatyczne (bądź środowiskowe) były kluczowe, a i tak teza nie została wykazana (gdyż albo były inne, nie mniej ważne czynniki w grze, albo też, niezależnie od decyzji i tak było przerąbane), to jak już to wykazał tezę przeciwną do zamierzonej.
Nie wykluczone, że w przypadku akurat tej książki jestem dla niego nadmierny surowy, gdyż w dzieciństwie czytałem jego "Strzelby, zarazki, maszyny" jako niemalże prawdę objawioną, tylko po to, by nie tak dawno obejrzeć jednego mało uprzejmego miłośnika nauki, który postanowił wnikliwie i sadystycznie zweryfikować merytoryczną poprawność dłuższej listy tam przedstawionych argumentów Diamonda.
Serio, myślałam, że umarłeś. Cieszę się, że ok u Ciebie. Życzę Ci dużo zdrowia. Dziękuję za kolejny interesujący materiał.
Oby wszystko było dobrze i zdrowia tobie.
Świetny, refleksyjny odcinek.
Masz całkowitą rację, to niby takie "oczywiste" rzeczy ale gdyby się tak głębiej zastanowić to naprawdę niezwykłe. Trochę poszerza to świadomość.
No i super, że ze zdrowiem już lepiej.
Noooo film na prawdę mocny ... jeden z bardziej wartosciowych które ogladałem
Przyspieszenie obiegu informacji, odpowiada za dynamikę naszych czasów
Thanks for the video. Get well!
Nie zgodzę się żeby narzucanie państwom czy ludziom i firmom z jakiej technologii mają korzystać miałoby przyspieszyć nowe technologie i źródła energii. Jeśli komukolwiek zależało by na nowych technologiach prawo jakie istnieje na ziemi i biurokracja nie ograniczały by naukowców, inżynierów, wynalazców w sprzedaży, produkcji czy korzystania z tych technologii dla własnego użytku. Dzisiaj dużo krzyczą że trzeba dbać o klimat a z drogiej strony jest zakaz posiadania własnej instalacji elektrycznej, wodnej. Wprowadza się i mówi że węgiel zanieczyszcza powietrze podczas spalania a wystarczy założyć dobre filtry które kompletnie wyłapią szkodliwe cząsteczki a energia będzie bez emisyjna a rachunki za prąd śmiesznie niskie. Zamiast tego wprowadzają energię odnawialną nakładają kary za węgiel i nowe podatki, budują panele i wiatraki a ceny prądu zamiast spadać bo pozyskują energię za darmo wciąż rosną, czy ktoś widzi logikę w tym postępowaniu?? Bo na pewno nie chodzi im o środowisko i czyste powietrze.
Bo tyle czekałem ❤️
Dobrze Cię znowu widzieć :)
Mnie to przeraża
Tytuł: jedno
2021: lol
Proszę oby nie
Będzie ciekawie XD
?
@@Tymianek2137 ,
Kurde, ten kanał jest niesamowity. Brakuje tylko jakiś przebitek. Czegoś by urozmaicić oglądanie 😉
Povko
niee
Podobnie jest z przewidywaniem pogody w perspektywie kilku miesięcy.Żaden model matematyczny się nie sprawdza bo nie ma w historii klimatu sytuacji by zmieniał się tak bardzo w tak krótkim czasie.
Ciekawa interpretacja rzeczywistości
Fajny odcinek
Z ropy oprócz energie mamy również nawozy, których jak braknie to będzie kicha z żarciem na świecie.
@@januszrybarczyk3494 a skąd weźmiesz łajno i kompost?
@@januszrybarczyk3494 No serio. Skąd weźmiesz łajno i kompost skoro nie będzie upraw na żarcie dla zwierząt? Bo z ekologicznych upraw 7 mld ludzi i jeszcze bydła nie nakarmisz, gwarantuję. No chyba, że ludzkim chcesz nawozić, albo skazac 1/3 populacji na smierc głodową xD
@@januszrybarczyk3494
Siano lepiej wykorzystać na pelet czy do biogazowni.
@@januszrybarczyk3494
Jakby ze zwierzętami nie było co zrobić... 😂
@@januszrybarczyk3494
Perpetum mobile 😂
Super!
Świetnie do tematu podchodzi nasz kochany David Attenborough, co ciekawe także wspominał o wzroście populacji w trakcie swojego bagatela 94 letniego życia. Serdecznie polecam wszystkim
Uff zyjesz, dobrze, ze bedziemy mieli nowe odcinki.
Brakowało mi Ciebie dobrze, że już ok. Ja miałem wczoraj test i czekam na wyniki 🥺.
Masz jakieś objawy?
@@ukaszwojcik5131 tak, duszności takie, że jak mówię to tracę oddech, suchy kaszel taki aż dławiący, ból głowy i osłabienie mięśni, jedynie co jest dziwne nie mam gorączki.
@@mieczurazer Daj znać jaki wynik.
@@ukaszwojcik5131 Witam dzięki za troskę wczoraj dostałem jestem negatywny. Co z jednej strony jest dobre ale z drugiej mam poważnie problemy z układem oddechowym a teraz dostać się do specjalisty jest problem. Mama mojej znajomej ( lekarka ) powiedziała, że to najprawdopodobniej oskrzela i dała mi antybiotyk tak przez wideo diagnozę. mam nadzieje że się uda i wszystkim życzę zdrowia !!
Jak zwykle - erudyta :)
Jak zwykle ciekawy i merytoryczny film👌
Ciekawy temat
No siema, w końcu wróciłeś bo już nudą wiało.
Dobry film
Takich szokujących odkryć zaliczyliśmy co nie co, ale to nie znaczy że ludzie generalnie na co dzień sobie zdają z tego sprawę oraz konsekwencji:
- inne gatunki ludzkie
- wiek wszechświata i układu słonecznego
- datowanie radiowęglowe
- rozmiar i pochodzenie wszechświata oraz względność czasu
- mechanika kwantowa
- zapiski pisma klinowego na temat pochodzenia mitów, bogów, przypowieści
- niewygodne fragmenty biblijne
- historia ludzkości i cywilizacji w ujęciu praktycznym
jest tyle szokujących informacji z ostatnich 100-150 lat na temat znanego nam świata, że aż dziw ze większość ludzi sobie tak siedzi i tak sobie żyje, jak gdyby "wsi spokojna, wsi wesoła"
No niby wiedziałem jaką moc obliczeniową miał komputer Apollo. Ale to porównanie do ładowarki działa na wyobraźnię :)
To, o czym mówisz nie jest wcale trywialne.
To niesamowite, ale większość ludzi daje obecny dobrobyt jako DANY.
Tak, jakby współczesna cywilizacja i pełne sklepy były niemal tak naturalne, jak dzień i noc. W efekcie zupełnie nie szanuje tego, co daje nam społeczeństwo. Zapominają, że przeżycie to ciągła praca, bez której przyroda ekspresowo zredukowałaby obecną wielkość populacji światowej.
Ludzie będąc odcięci od walki o przetrwanie przez całą masę instytucji społecznych oraz specjalizację pracy zapominają, jak bardzo duża praca musi być wykonana w tym celu. Anegdota mów, że brytyjskie dzieci na pytanie "skąd się bierze mleko" odpowiadają, że z kartonu.
Aktualne: "The world of the future will be an ever more demanding struggle against the limitations of our intelligence, not a comfortable hammock in which we can lie down to be waited upon by our robot slaves." Wiener Wrote
Mógłbym wymieniać w nieskończoność możliwości które SĄ, a zostały schowane do szuflady (nie mówi się o nich w mainstreamie) na czarną godzinę ludzkości co do przykładowo energii:
- Z Uranu można wyciągnąć 100 razy więcej energii niż robimy, to obecnie: "Reaktor prędki powielający". Źródło: nuclear.pl/energetyka,fbr,0,0,0.html
albo inny przykład z ochrony środowiska:
- Sztuczne drzewa: około 15 lat temu ta technologia pochłaniała rocznie (jedno drzewo) 90 tysięcy ton CO2 w ciągu roku czyli "Pi razy oko" tyle co wytwarza 15 tysięcy samochodów (też rocznie). "(...) SKH plans to deploy clusters of column-shaped devices, or mechanical trees. A cluster comprises 12 columns and can remove 1 metric ton of CO2 per day. SKH will deploy the technology in a pilot CO2 farm targeting 100 metric tons per day of CO2. The technology will then be deployed to full-scale CO2 farms in multiple locations, each capable of removing 3.8 million metric tons of CO2 annually. (...)" Źródło: asunow.asu.edu/20190429-solutions-lackner-carbon-capture-technology-moves-commercialization
Tak więc świat mógłby już WCZORAJ wyglądać zupełnie inaczej ale (moim subiektywnym zdaniem) ograniczają nas intelekt (no i interesy - lobby) co do wymyślenia nowego systemu w którym bytowała by populacja. Bytowała jest tu słowem kluczowym bo "Mysia utopia" Calhouna itd.
PS Tak o to inżynierom się nudzi ruclips.net/video/kdfW6YtgEA0/видео.html
I dlatego ludzie nigdy nie będą spełnieni, zawsze czegoś będzie im brakowało.
Wpaniale wynalazki szukam jeden zeby mi zrobil prosta jajecznice.
Polecam przeczytać stronę pierwszą powieści "Madame" Antoniego Libery, jest właśnie o tym
Największy problem ze na razie nie za bardzo wiemy jak przejść na inne źródła energii. Energia zielona to fajna sprawa ale trudno tak zasilac huty i inne fabryki.
Ile czynnych hut znajduje się obecnie w Polsce? Jedna w Warszawie, topia tam złom. Druga gdzieś koło Dąbrowy Górniczej. Ta w Krakowie wygaszona.... Dużych fabryk tez nie ma.
Nie lepiej kupić i zmodernizowac ukraińskie elektrownie atomowe?
DUŻO ZDRÓWKA
Może się wydawać, że trywialne, ale jak niesamowicie ważne! Niestety wciąż nie do końca zdajemy sobie z naszej sytuacji sprawę, żyjąc ze starymi mapami mentalnymi i uświadamianie tego jest potrzebne.
Padła też jedna ważna kwestia, nadchodzące zmiany nie ominą polskiej gospodarki, ale nie możemy też nadchodzącej rewolucji przespać. Często można spotkać niezadowolone opinie, że kupujemy coś z zagranicy albo nie robimy czegoś sami. Świadomość, że większość strategicznych technologii wymaga dziś często ogromnych pieniędzy, licznej dobrze przygotowanej kadry oraz zaplecza technicznego jest bardzo niska. Polska jest zbyt mała i słaba, by realizować tego typu projekty samodzielne. Gdzieś ostatnio słyszałem, że czasy gdy potęgi powstawały w garażach minęły i chyba jest w tym trochę racji. Nawet Niemcy czy Francja w stosunku to Chin i USA, czy za niedługo kolejnych wschodzących mocarstw są na samodzielne rozgrywki zbyt słabe. Pomimo licznych wad moim zdaniem jedynym rozwiązaniem, które daje jakąkolwiek szansę na przyszłość jest integracja europejska. Natomiast jest to proces wciąż długi i ciężki. Wystarczy spojrzeć ile słów i deklaracji pada o klimacie, a mimo to transformacja energetyczna idzie opornie i nie można powiedzieć żeby podmioty europejskie wysunęły się na czoło w nowoczesnych technologiach energetycznych.
Są jednak dziedziny, które funkcjonują trochę lepiej, jak przemysł kosmiczny, który co wielu dziwi istnieje i ma się wcale nie tak źle w Polsce :) Polskie podmioty współpracując ze swoimi kolegami w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej czy innymi jak Airbus, tworzą całe komponenty do misji kosmicznych, a nawet satelity i wysyłają je. Wciąż czekam aż zaangażujemy się na poważnie w jakąś współpracę przemysłu zbrojeniowego. W taki sposób można łapać rozwój kluczowych technologii.
@@malwinazyyy tylko niestety inni nie czekają. A gdy pojawiaja się nowe możliwości nie skorzystanie z nich może być błędem przyczyniającym się do marginalizacji. Zresztą kosmos może nie rozwiąże problemów z pandemia, która chyba ma Pani na myśli, ale np. górnictwo kosmiczne może być rozwiązaniem innych problemów przed którymi staniemy. Oprócz tego takie działy związane z wysoką technologia są ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój państwa, a w dalszej perspektywie jego zamożność. A na tym to chyba nam wszystkim zależy :)
@@malwinazyyy więc rozumiem, że powinniśmy z tej okazji powinniśmy zrezygnować z rozwijania nowoczesnych technologii, korzystania z rozwiązań kosmicznych czy próby sięgania po tamte zasoby? Same satelity zapewniają nam ogromne atuty w monitorowaniu, rozumieniu i przewidywaniu zagrożeń czy problemów na Ziemii.
Transformacja energityczna u Nas w niemczech za tak 15 lat bendzie skonczona.
Bardzo na elektro I wodor cisniemy, rok temu jeszcze w berlinie bardzo Malo ladowarek do aut bylo w berlinie a teraz wszedzie Sa.
Co z tego, że są ładowarki do aut, skoro do wyprodukowania energii w Niemczech używa się węgla? Elektro to energia, nie ŹRÓDŁO energii.
Robisz dobrą robotę
Cześć, taki charakter wzrostu (prezentowany przy wzroście populacji) to coś zupełnie normalnego w przypadku funkcji potęgowych. Często jest to przywoływane jako przykład zależności, która jest dla nas mało intuicyjna. Uważam, że nie powinno to być (tu przez Ciebie) pokazywane jako coś niezwykłego. Wystarczy przyjrzeć się wzrostowi przypadków zachorowań - to samo, ludzie nie potrafią sobie wyobrazić, że teraz (na początku) rośnie wolno, a za chwilę wystrzeli, bo od jednej osoby zarażają się 2 lub 3 a nie tylko jedna. W przypadku populacji jedyne co moim zdaniem uległo zmianie to współczynnik dzietności, który jednocześnie byłby składową równania, ale ponownie - potęgowego.
Ale oczywiście dobry materiał ;) Odzywam się tylko wtedy kiedy mam jakieś obiekcje.
Nie współczynnik dzietności, ale współczynnik przeżywalności noworodków po porodzie.
Komuniści wyliczyli, że Polska nadaje się do zamieszkania dla maksymalnie 200-240 mlm!!!! ludzi.
Każdy czas był niesamowity na swój własny sposób.
Proste, może tytuł może odnosić się do odczuć autora a słowa które padły w tytule były mówione kilkadziesiąt tysięcy razy za każdym razem przy nowych zaskakujących okolicznościach.
Dobrze, że żyjesz jeszcze :)
Co do zmian w polskim systemie funkcjonowania państwa w obliczu niżu demograficznego:
Polski rząd z pewnością weźmie się za to w swoim tempie, czyli wtedy gdy nastąpi drugi skok pośród ludności świata.
Patrząc na tabele z odcinka to pewnie będzie 10-12 tysięcy lat...
Gratuluję
165lat i 1.3 sekundy świetlnej(384tys 400km) Jednak wszystko jest kwestią perspektywy :D
konsolidacja a konkurencją ;) sprowadza się do tego że wszyscy mamy ten sam produkt tylko opakowanie się zmienia.
Przypomina mi się odcinek, w którym omawiałeś to, jak kowid obnażył słabość UE. Eh. Zagłosowałbym na tego, kto postulowałby "Europejski internet". :-/
Mógłby być najciekawszym internetem z dostępnych ;)
@@Tessali666 Przede wszystkim byłby najbardziej dostępnym, gdyby COŚ się stało z połączeniem z USA (gdzie jest większość serwerów Internetu).
@@swiatowidciesslak6249
Na rosyjskie sobje wejdz...
Konsolidacja? Utopia! W UE są podziały, wszędzie są podziały. Każdy chce jak zauważyłeś przodować, zyskać jak najwięcej w zmieniającym się świecie. Nie ma co marzyć. Polska jest zbyt słaba. Oby tylko w tym wyścigu szczurów ominął nas konflikt zbrojny, ale na szczęście spokojna okolica, a nie spieramy się z sąsiadami o terytoria jak Armenia z Azerbejdżanem. Polska będzie tylko pionkiem, w najlepszym wypadku przystankiem w łańcuchu dostaw. Będziemy jedynie rynkiem zbytu. Ważniejsze jest to co tu i teraz. Nasze rodziny, dzieci.
Świetny odcinek!
Komentarz dla zasięgów
Chyba na podium moich zainteresowań jest właśnie śledzenie wydarzeń ze świata, czy to może być uzależnienie? :D
Jeżeli przy tym Ci staje, to owszem.
Bardzo bardzo ciekawy odcinek :)
Rzeczywiście niesamowite czasy. Ostatnie 5 minut przed dziesiątym masowym wymieraniem. Człowiek z wyobraźnią, wszechstronnie wykształcony i z perspektywicznym myśleniem musi widzieć tę opcję.
To giełda nowojorska rosnąca gwałtownie na miesiąc przed Czarnym Czwartkiem.
Prawdopodobnie już jest za późno na skuteczne działania. Ludzkości nie stać, ani co do umysłu, dyscypliny, wysiłku, aby wyjść z tej sytuacji. Wszystko ma swój koniec. Każde imperium. Każdy dominujący gatunek. Tyrannosaurus Rex też wymarł dość łatwo, chociaż wtedy trudno byłoby w to uwierzyć.
Początki tragedii prawdopodobnie będą widoczne jeszcze za twojego życia.
Dobrze jakbyś kiedyś poruszył prawdziwe problemy, a nie hasła z pierwszych stron gazet. To nie jest krytyka, twój kanał jest niezły.
Czasami zdarzają się filmy amerykańskie klasy B (większość niestety amerykańskich filmów jest co najwyżej w tej klasie), gdzie ludzie wstają, jedzą śniadanie, dzieci odwożą do szkoły. W następnym ujęciu, jakiś gość z dobytkiem na plecach wychodzi z więzienia, albo pozytywniej - jakiś pracownik obserwatorium sejsmologicznego widzi jakieś małe drgnięcie na wykresie. Zaczyna analizować, kojarzyć i dochodzi do radykalnych wniosków - reszta spokojnie żyje dalej. Dalszy ciąg każdy widział nieraz.
A ponieważ poszło w górę i wszerz bez precedensu w historii, to i bez precedensu trzepnie w dół. Takie są prawa historii i co ważniejsze fizyki. Ten akapit to wieli skrót. Spadnie nie dlatego tylko, że wzrosło. Szczegółowej, analitycznej, wielodziedzinowej argumentacji, jest na 1000 stron co najmniej.
Przyszłość nie jest do przewidzenia ze stuprocentową pewnością, jest to matematycznie niemożliwe. Jednakże szacunkowe prawdopodobieństwo katastrofy jest olbrzymie.
W 10:04 minucie wydaje mi się, że wystąpił błąd. PGE nie jest, jak mniemam, największą polską spółką energetyczną. Pozdrawiam!
Ja wiem, że liczba ludności wystrzeliła, ale z szacunku do widzów proszę używać skali logarytmicznej w takich wykresach jak 4:21.
Nie wszyscy znają skale logarytmiczną i to nie jest kanał techniczny. Liniowa skala bardzo dobrze obrazuje tu kosmiczny wzrost w ostatnim stuleciu.
@@wojciechszweda5140 właśnie źle pokazuje. Bo przykładowo jeżeli dawno w przeszłości ludność się nagłe zdziesiętniokrotnila to na takiej skali cały wzrost jest spłaszczony. Przy wykresie logarytmicznym wzrost +10% wygląda tak samo, niezależnie od liczby bazowej.
Do tego uważam, że jeśli chodzi o ludzi oglądających TEN kanał, to zdecydowana większość wie co to jest skala logarytmiczna, albo chętnie się dowie.
W atlasie, który pochodzi z ok. 2000 r. znalazłem informację o tym, że już wtedy szacowano, że w 2050 r. na Ziemi będzie ok. 9,2 mld ludzi 🙈 A wygląda na to, że stanie się to szybciej, niż wydawało się 20 lat temu
Świat pędzi przed siebie, a politycy udają że wiedzą dokąd.
Miejmy nadzieję że w obliczu nowego świata tym liderem będzie Europa. Ewentualnie cały szeroko pojęty Zachód.
Populacja Europy wcale się nie kurczy. Ujemny przyrost nadgania migracja.
Owszem nadgania, :) ale tam też im już dzietność pikuje .Azja w najbliższym czasie zacznie się zwijać, leci na oparach już, wysoka dzietność jest jeszcze tylko w Afryce, ale nawet tam zaczyna spadać
Populacja Europy się kurczy.
Populacja na obszarze Europy się zwiększa.
Tempo zmian wcale nie jest taka wspaniała jak to przedstawiają futurolodzy. A to z prostego powodu: Ludzki umysł ma swoją inercję, więc ogromna ilość ludzi przestanie "ogarniać kuwetę". Dowodem właśnie te zmiany demograficzne. Bo generalnie są w przyrodzie dwie strategie przedłużenia gatunku: Albo rodzimy jedno-dwoje dzieci i o nie dbamy. Albo rodzimy całe mnóstwo dzieci licząc na to, że któreś przeżyje. Europa przyjęła pierwszą strategię. Są także części świata (Afryka, Bliski Wschód), które uparcie trwają przy drugiej. I obie radykalnie przestały "ogarniać kuwetę". Ceną za pierwszą strategię jest starzenie się i postępujący upadek społeczeństw. A druga grozi przeludnieniem i wyczerpaniem zasobów naturalnych. Na pierwszy rzut oka jest wspaniale: Nadwyżki ludności z "tamtego" świata zasilą "ten" świat i zbalansują starzenie się "tutejszych" społeczeństw. NO, ALE! Niestety, gdyby mieszanie się ras i kultur było takie wspaniałe, to super bogate stały by się te kraje, gdzie to już nastąpiło. Znaczy - Karaiby. A najbardziej, Haiti. A czy są? Na pewno nie! Więcej! To rejony przygnębiającej biedy i bezprawia. Więc jest bardzo, bardzo prawdopodobne, że kiedy Europa stanie się "multi-culti" to także ją czeka taki los. Zwłaszcza, że mamy liczne przykłady na to. Więc masze czasy są zapewne ciekawe, ale jest bardzo prawdopodobne, że weszliśmy na drogę prowadzącą do upadku i nowych "Wieków Ciemnych". "Wieki Ciemne" w Europie trwały kilka stuleci. A po tym przyszło odrodzenie i ponowny rozkwit w wiekach XIII-XV. No, ale! Taki Egipt lub Syria były w VII w. "pierwszym światem". W ciągu kilku stuleci ścierania się cywilizacji miejscowych z cywilizacją Islamu traciły powoli swoją rolę. A kiedy Islam wygrał ostatecznie (mniej więcej w XIII-XIV w.), to oba te kraje upadły. I do dziś się nie podźwignęły. Zważywszy na to z jakiego kręgu kulturowego pochodzi większość imigrantów przybywających do Europy jest bardzo prawdopodobne, że czeka nas los Egiptu. Od milionera do pariasa...
Wydaje mi się ze ludzkosc mozna określić na rewolucje kosmiczna (jeszcze nie ma), smartfonowa (juz jest), internetowa, maszynowa, rolnicza, konsupmpcyjna (zjadanie zwierzat)...
Nasz piękny smartfon to tylko czubek góry lodowej infrastruktury i tego wszystkiego co powoduje że wyświetlasz się nam na ekraniku
Oho, widzę kanał który jeszcze w tym roku zdąży dobić do 100 tyś. Nie pierwszy raz przepowiadam przyszłość, i ani jednej pomyłki.
Kiedyś: zbudujmy poteżny komputer żeby zabrał nas na ksiezyc
Dziś: zbudujmy komputer żeby oglądać więcej kotków na youtube xD
Fajna lekcja panie psorze! 😊
Każdy czas na przestrzeni istnienia ludzkości był na swój sposób 'wyjątkowy'. No dobra, o ile np. średniowiecze wyglądało mniej-więcej tak samo przez wiele stuleci, o tyle już np. moment końca średniowiecza - zakończenia wojny stuletniej, wynalazku maszyny do pisania, w końcu odkrycia Ameryki czy reformacji w kościele były nie lada przełomem w sposobie życia i myślenia ówcześnie żyjących ludzi. Od tamtego czasu wszystko uległo drastycznej zmianie. Upadł feudalizm, ludzie zaczeli być bardziej krytyczni wobec kościoła, nauka zaczęła przodować nad zabobonami itd. To w konsekwencji dorpowadziło do rewolucji przemysłowej, któa była kolejnym przełomem w istnieniu ludzkości. Być może teraz czas na kolejny przełom. Mnie też zawsze zastanawiało co będzie jak skończą się paliwa typu ropa naftowa czy węgiel. Czy ludzkość w porę znajdzie jakiś zamiennik czy jednak czeka ją energetyczny kryzys, a co za tym idzie uwstecznienie w postępie i sposobie życia? Albo jakaś kolejna ogólnoświatowa wojna, której lepiej sobie nie wyobrażać. Jak do tej pory, momenty przełomowe przynosiły głównie pozytywne zmiany dla ludzkości, miejmy nadzieję, że tak będzie i teraz.
Krótko mówiąc: wszystko co było, nie będzie się nadawać do dalszego spożycia; przeterminowane trzeba wyrzucić.
O proszę ;D
żeby nie było ! Bez wazeliny ! Jesteś dla nas mistrz Jedi rozbrajasz system Panie Saper ! I rozbrajasz Covid !!! Dzacun ! OK. MOŻE S&f z Bartosiakiem i Sykulski and Nowa Konfederacja robi Ci pranie ! Ale jakże trafnie nam to przedstawiasz ! Oby taaak dalej i na prezydenta ! Bo kompetencje to Ty Panie masz jak żaden inny...
Przy rewolucji przemysłowej myślałem, że zaczniesz mówić o Tedzie Kaczynskim
Skoro zwykły telefon ma tyle razy większą moc obliczeniową niż Apollo, to dlaczego ludzkości nie poleciała choćby kilka razy dalej w kosmos? Co więcej nie jest w stanie powtórzyć wyczynu tamtej misji.
Voyagery opuszczają układ słoneczny, a to chyba jest kilka razy dalej niż na Księżyc
@@michapiotruk7790 sonda bez załogi to jest różnica
Może się nie chwalą, bo ludzkość nie jesy gotowa(a raczej fanatycy religijni)...
Ja już okolo 15-20 lat temu słyszałem że ropy starczy na 50 lat. Minęło już ok. 15-20 lat czyli za 30-35 lat powinna się skończyć ropa. Dziś słyszę od Ciebie że jeszcze ma starczy ropy na 50 lat ? To jak będzie naprawdę? Wydaje mi się że to propaganda aby ograniczyć sprzedaż ropy. Jeżeli chodzi o historię to 30 lat wystarczy zmiana ogromna.
Wydaje mi się, że prowadzący nie powiedziały żadnych konkretnych danych. Powiedział tylko, że kiedyś się skończy.
To nie żadna propaganda, bo niby komu byłaby na rękę? Polecam poczytać o Panu który nazywał się King Hubert. Zaproponował on model, który zakłada ze eksploatacja dobra w ilości skończonej może być przedstawiona za pomocą krzywej dzwonowej. Oznacza to, że kiedy osiągniemy szczyt eksploatacji, została nam połowa tego dobra.
Według różnych oszacowań ten szczyt przypada na rok 2010 albo 2030-40.
Proszę jednocześnie pamiętać że zapotrzebowanie na energię (więc również na paliwo) rośnie nieustannie i w roku 2050 będzie dwa razy większe niż teraz.
@@adriannarusso8617 wydaje się to być sensowne.
Piątka!
A jeszcze niedawno trzeba się było zapisać i czekać latami żeby dostać zwykły telefon stacjonarny.
Wszystko super. Tylko te dinozaury i ropa. To tak nieładny skrót myślowy. Dinozaury nie były i nie mogły być źródłem materii organicznej, która to przeobraziła by się ropę i węgiel.
Czekam aż to wszystko, mówiąc potocznie yebnie, i pod wieloma względami ludzkość cofnie się co najmniej kilka dziesięcioleci, a scenariuszu negatywnym nawet stuleci.
Świat przyspiesza coraz szybciej
zero o aktualnych wydarzeniach, to juz nie polityka to już tylko historia
To dlaczego jeszcze nie polecieli na Marsa? Skoro taka technologia już istnieje? Dlaczego po locie na księżyc zaprzestano podbicia kosmosu?
Dystans do Ksieżyca to ok.365tys. km a Mars jest od ok. 55mln km do nawet ponad 400mln km. To tak jak porównać wejście na kopiec Kościuszki z wejściem na Mount Everest.
Yes.
Wodór!!! Można w energetyce i transporcie zastąpić ropę. Z plastikiem będzie gorzej .
Elektrownie wodne....