Jestem kierowcą ciężarówki, na Rumunii jestem co tydzień od 6 lat, pisze ten komentarz właśnie z okolic Targoviste, uwielbiam ten kraj i z wzajemnością, Rumunii bardzo lubią nas jako Polaków,.czuć dużo przyjaznych gestów gdy przedstawiam się jako Polak. Świetny materiał !
Zadziwiający antypolonizm Rumunów właściwie bez historycznej przyczyny. Intuicja podpowiada, że to kompleksy narodowe, prorosyjska perspektywa na Polskę i coś w rodzaju mentalnego poturczeństwa, plus te wszystkie sympatie do Niemców i pretensje do rzymskiego pochodzenia.
@@woz1937 Trudno mi się zgodzić,przynajmniej w przypadku tych Rumunów których spotkałem na swej drodze-raczej przychylne i pozytywne nastawienie do mnie jako Polaka.Zadziwiające jest coś innego-ich nieskrywany podziw dla Polski jako kraju zamożnego,nowoczesnego i będącego liderem post-komunistycznych krajów. Serio:ten wątek przeijał się wielokrotnie w naszych rozmowach.I jeszcze ogromny szacunek dla Lecha Kaczyńskiego :). Natomiast co do pracy..to ludzie pracowici ale kiepsko zorganizowani i chaotyczni w działaniach..:).
Nie sądzę. Może o historii ale nie od 1920 roku bo od wtedy prawie 2/3 tzw Rumunii to Siedmiogród, kiedyś samodzielne księstwo a potem Węgry gdzie do dziś w większości można porozumieć się po węgiersku bo nikt nie zna rumunskiego
Niezwykle ciekawa rozmowa i sposób odpowiedzenia o historii i tożsamości Rumunii, dziękuję! Mam nadzieję, ze ciag dalszy nastąpi oraz, że w podobnym formacie uslyszymy opowieści o innych narodach, temat kształtowania się narodów jest fascynujący! :)
Bardzo ciekawe. Tak na marginesie, zdaje się, że potencjał współpracy gospodarczej i politycznej polsko-rumuńskiej jest duży jednak zupełnie nie dostrzegany przez rząd i opinię publiczną. Mam nadzieję, że to się z czasem zmieni.
To współpraca z Siedmiogrodem który stanowi 2/3 państwa rumuńskiego, trochę z Mołdawią którą od ponad 400 lat jest częścią rumuńskiego państwa. Ze "starą" Rumunią chyba żadna bo tam są województwa gdzie do dzisiaj potrzebne jest wiadro by po skorzystaniu z klozetu można się podmyć. Tak było jeszcze 10 lat temu gdy byłem ostatni raz.
Zakochałem się w Rumunii. Kilkanaście lat temu zaczęło się od Siedmiogrodu. Kościoły warowne. Od trzech lat minimum raz do roku tam bywamy. Maramuresh / Bukowina / Transylwania / Fogarasze. Dziękuję za wykład. Czytałem sporo ale bardzo dobrze Pan to usystematyzował.
Wyjątkowo poznawczy temat. Podziękowania profesorowi, ze mogłem się czegoś ciekawego dowiedzieć, a jednocześnie uporządkować kilka spraw o których słyszałem, ale teraz nabiera to zrozumiałego kształtu.
Wykład świetny. Ostatnio był w podkaście wojenne historię ten świetny temat o Rumunach. Oba nasze kraje są tak podobne a tak różne że nie mogę się doczekać u Was kolejnego wykładu na ten temat ❤
Fascynujące! Nasza edukacja pozostawia wiele białe plamy, które dopiero teraz świadomie staram się w wolnym czasie wypełniać. Potrzebujemy tysięcy takich profesorów którzy pokazywaliby dzieciakom świat w tak ciekawy sposób!
Architektura narodowa to zabawny wątek jeśli porównać Polskę i Rumunię. U nas próbowano ją tworzyć na bazie architektury góralskiej... górali z migracji wołoskiej. Co do architektury Rumunii, jest dobrze. Modernizm i art devo w Bukareszcie to cudna sprawa.
Góry bardziej. Owszem, jest mnóstwo ciekawej architektury i w Sibiu, i Timisoarze Jassach... nawet w Baia Mare. Ale jeśli chodzi o wspomniane przeze mnie style, Bukareszt się jednak wyróżnia. Stołeczność robi swoje.
w XIX wieku (już 1 połowa) pojawia się wiele u naszych sąsiadów. W świeżej pamięci mam: nowa świadomość językowo-narodowa Czechów. Końcówka to już inne narody, "prawie" gotowe na rok 1918
W tym roku byłem po x 2gi w Rumunii.Wcześniej w 2021r.Pierwsze rondo po minięciu granicę na Orade i 5 psów na nim...ale drogi przyroda i krajobrazy Super.
Dobra rozmowa. Ważne jest żeby oprócz wiedzy mieć jeszcze "bajerę". Pan profesor ją ma i dlatego bardzo dobrze się go słuchało. Chętnie posłucham o Rumunii i sąsiadujących z nią krajach w okresie międzywojennym i po 2 wojnie.
Ja właśnie jestem spod budki z piwem i dla mnie pan profesor "ma bajerę" Ważne że w ciekawy sposób potrafi przekazać innym swoją wiedzę. Nie każdy ma taką umiejętność.
Właśnie obejrzałem odcinek o Jakowie Swierdłowie i muszę przyznać, że z wyglądu pan profesor bardzo do niego jest podobny😊 A co do wykładu to bardzo ciekawy i przybliżający nam historię Rumunii.
12:39 I dlatego koncepcja Międzymorza, przynajmniej w takiej formie, w jakiej widzą ją ci Polacy którzy żyją mrzonkami o Pierwszej Rzeczypospolitej czy resentymentami z epoki PRL - czyli czegoś w rodzaju unii zarówno antyniemieckiej, jak i antyrosyjskiej nie ma racji bytu - każdy inny kraj tego obszaru ma sentymenty albo proniemieckie albo prorosyjskie.
Bardzo ciekawy wykład. Od przeszło 10 lat mam przyjaciół rumunów . Byli moimi sąsiadami tutaj w australi ale musieli wrócić do Rumuni . Adoptowali dzieci których australijskie prawo nie chciało zezwolić na adopcję tutaj mimo że posiadają australijskie obywatelstwo. Teraz po prawie 10 latach wracają tutaj. Mam cały czas z nimi kotakt. Dobrzy wykształceni ludzie o nie wybujałej tożsamości. Poprostu lubimy się.
Inima! Kiedy próbowałem rozmawiać z Rumunami, większość z nich nie ma pojęcia ni o historii swojej Ojczyzny ani języka. Takie moje szczęście... To jak rozmawianie z Ruskimi o historii. Pewne wydarzenia niby tego samego dnia, tego samego roku (po przeliczeniu na nasz kalendarz), ale po dwóch-trzech pytaniach to się dzieje dramat. Tam biurwa potrawi 4k euroszekli zarabiać! Pokłóceni prawie jak my. Niby Lengyel-Magyar Ket jo Barat, ale ja uważam, iż do to jednak do Rumunów nam bliżej. Ad Rem: fajny wywiad, ułożyło mi się kilka rzeczy. Tylko dlaczego przez 20 minut nie ma nic o CiK?
Była mowa o próbach określenia pochodzenia Rumunów jako mitu założycielskiego Rumunii. A w jakim stopniu wykorzystywano postać Michała Walecznego, który już w 1600 roku 'zjednoczył' Wołoszczyznę, Siedmiogród i Mołdawię pod swoim panowaniem?
Szukanie korzeni narodów w horyzoncie czasowym tysiąca lat to błąd. Dlaczego? Pomimo różnych migracji część ludności nie przemueszcza się, zostaje w pewnym momencie na stałe. Trzeba cofać się o kilka tysięcy lat.
Bardzo, bardzo ciekawy wyklad o wspanialej Rmunii. Mam dziewczyne ( przyjaciolke ) Rumunke, Ana Maria wlasnie nomen omen z Wolowszczyzny ,.... rumunki to przewspaniale kobiety, dobre, pracowite, wesole i pogodne i bardzo wierzace, ....jestem w mojej pani przezakochany...jezyk rumunski przynajmniej dla mnie jest pieknym i bardzo ciekawym jezykiem, ladniejszy jest w brzmieniu jak jezyk wloski ale do nauki cierzszy niz chinski! naprawde! to jakis archaiczny jezyk sprzed 4000 lat ktory niezmieniony do dzisiaj pozostal, strasznie ciezki do nauki, jezyk powiazany z jez. wloskim, francuskim, portugalskim....ale mimo to ucze sie przy mojej pani i juz duzo rozumie i troche juz potrafie nawet mowic po rumunsku. Kiedys myslalem o Rumunii obiegowo, ze to jakis tam bylejaki cyganski biedny kraj w europie i to niemalze zakala Europy.....dzisiaj musze bardzo przeprosic Rumunow za moje tak nikczemne mysli - teraz wiem ze Rumunia i Moldawia to dwa wspaniale a moze i najwspanialsze i niedoceniane kraje w Europie ! Kultura osobista Rumunow jest nieslychania wysoka i Polacy powinni sie uczyc kultury od wlasnie Rumunow! Tak, tak!!! NAPRAWDE!! pisze to naprawde powaznie. Ludzie w rumunii sa niezywkle mili, pogodni, wyrozumiali, tolerancyjni, a jednoczesnie pracowici, cierzkiej pracy sie nie boja. no innowacja i mysl techniczna jest tu w tyle za Europa zachodnia ale pomalu zaczyna sie to zmieniac...Kultura i folklor w Rumunii to sa tak wspaniale, chyba najlepsze w europie. to Polska moze pozazdroscic Rumunii ze ma tak piekny folklor i kulture. Folkloru i koltury rumunskiej dzieci ucza sie tu juz w przedszkolu. w Polsce nie ma nic Polska nie ma wlasnej kultury, Polska to kraj bez twarzy.... Polska ma jedynie anglo-amerykanska Haloween - hip - popowa kulture. jedynie na podhalu jest ich wlasna podhalanska kultura powiazana zreszta z kultura Bukowiny, Slowacji i Rumunii, i dlatego jest opinia ze gorale to calkiem inni ludzie niz Polacy, i to sie zgadza, Goral wiecej jest powiazany z Rumunami niz z Polakami....ale .zapomnial pan profesor dodac ze w Transylwanii przecierz bylo bardzo wiele niemcow i austryjakow ktorzy w 19wieku tam emigrowali zamiesziwali i ich prawnukowie mieszkaja tam do dzisiaj. Historia powstawania Rumunii jest naprawde bardzo ciekawa historia i bardzo sie nia interesuje, dzieki za ten piekny wyklad. moze bedzie jeszcze wiecej takich wykladow i opowiesci o Rumunii. Zasubskrybowane!. Pozdrawiam milo z Austrii. ruclips.net/video/QJH_AfyHmbo/видео.html ruclips.net/video/66zoZjKiZQI/видео.html
Jestem kierowcą ciężarówki, na Rumunii jestem co tydzień od 6 lat, pisze ten komentarz właśnie z okolic Targoviste, uwielbiam ten kraj i z wzajemnością, Rumunii bardzo lubią nas jako Polaków,.czuć dużo przyjaznych gestów gdy przedstawiam się jako Polak. Świetny materiał !
Sama przyjemność słuchać takiego Wykładowcę!
Mamy nadzieję że ciąg dalszy nastąpi
@@historiabezkitu1568Mamy :)
Trochę problemów zarysował, choć wyciągnięcie pewnego okresu z histori i próba naszkicowania pewnego obrazu może być bardzo fałszywa.
WykładowcY!!!! Dopelniacz! Nie biernik. Czasownik SŁUCHAĆ rządzi dopełniaczem, nie biernikiem.
@@anarrrcheniestety ten błąd rules 😢
Słuchanie o Rumunii było prawdziwą przyjemnością, dziękuję!
Historia jest niesamowita kiedy ktoś tak opowiada jak pan profesor .
Genialna rozmowa. Niecierpliwie oczekuję dalszych części.
kolejny odcinek dotyczący międzywojennych losów Rumunii powinien ukazać się w grudniu
Pracuję z Rumunami w Dublinie,coś tam o Rumunii wcześniej wiedziałem ale ta rozmowa świetnie ukazała mi szerszy obraz tego kraju.Dzięki.
Zadziwiający antypolonizm Rumunów właściwie bez historycznej przyczyny. Intuicja podpowiada, że to kompleksy narodowe, prorosyjska perspektywa na Polskę i coś w rodzaju mentalnego poturczeństwa, plus te wszystkie sympatie do Niemców i pretensje do rzymskiego pochodzenia.
@@woz1937
Trudno mi się zgodzić,przynajmniej w przypadku tych Rumunów których spotkałem na swej drodze-raczej przychylne i pozytywne nastawienie do mnie jako Polaka.Zadziwiające jest coś innego-ich nieskrywany podziw dla Polski jako kraju zamożnego,nowoczesnego i będącego liderem post-komunistycznych krajów.
Serio:ten wątek przeijał się wielokrotnie w naszych rozmowach.I jeszcze ogromny szacunek dla Lecha Kaczyńskiego :).
Natomiast co do pracy..to ludzie pracowici ale kiepsko zorganizowani i chaotyczni w działaniach..:).
Nie sądzę. Może o historii ale nie od 1920 roku bo od wtedy prawie 2/3 tzw Rumunii to Siedmiogród, kiedyś samodzielne księstwo a potem Węgry gdzie do dziś w większości można porozumieć się po węgiersku bo nikt nie zna rumunskiego
Cooo??? Jeden z najbardziej przyjaznych Polakom narodow. Moze nawet jedynym!!!
@@mariuszogozny2317 Ty, a W Słowacji dostanę deski z sosny amerykańskiej czy muszę do Rumunii jechać?
Za takie rozmowy lubię ten kanał!
Świetny materiał, świetny prelegent. Dużo wiedzy o stosunkowo mało znanym kraju.
Niezwykle ciekawa rozmowa i sposób odpowiedzenia o historii i tożsamości Rumunii, dziękuję! Mam nadzieję, ze ciag dalszy nastąpi oraz, że w podobnym formacie uslyszymy opowieści o innych narodach, temat kształtowania się narodów jest fascynujący! :)
Zapraszamy na nasze rozmowy o Francji, Czechosłowacji, ZSRR, Ukrainie czy Niemczech
Bardzo ciekawe. Tak na marginesie, zdaje się, że potencjał współpracy gospodarczej i politycznej polsko-rumuńskiej jest duży jednak zupełnie nie dostrzegany przez rząd i opinię publiczną. Mam nadzieję, że to się z czasem zmieni.
To współpraca z Siedmiogrodem który stanowi 2/3 państwa rumuńskiego, trochę z Mołdawią którą od ponad 400 lat jest częścią rumuńskiego państwa. Ze "starą" Rumunią chyba żadna bo tam są województwa gdzie do dzisiaj potrzebne jest wiadro by po skorzystaniu z klozetu można się podmyć. Tak było jeszcze 10 lat temu gdy byłem ostatni raz.
Fantastyczna dawka wiedzy... więcej takich rozmów poproszę👍
wiedza cie uszlachetni, umrzesz tak jak inni tylko z wiedza, hahahahah
Nie sądziłem że słuchanie ponad godzinę o powstaniu Rumuni będzie tak interesujące. Dziękuje.
Zakochałem się w Rumunii. Kilkanaście lat temu zaczęło się od Siedmiogrodu. Kościoły warowne. Od trzech lat minimum raz do roku tam bywamy. Maramuresh / Bukowina / Transylwania / Fogarasze. Dziękuję za wykład. Czytałem sporo ale bardzo dobrze Pan to usystematyzował.
Wyjątkowo poznawczy temat. Podziękowania profesorowi, ze mogłem się czegoś ciekawego dowiedzieć, a jednocześnie uporządkować kilka spraw o których słyszałem, ale teraz nabiera to zrozumiałego kształtu.
Nic nie wiedziałam na temat Rumunii. Bardzo dziękuję za ten wykład. Mogę słuchać bez końca. Pozdrawiam serdecznie.
Brawo, mało znane a wiedzieć warto , dziekuje😊
Fantastyczna rozmowa, zazdroszczę studentom prof. Brzostka
Dziękuję Panom za program bardzo wartościowy profesjonalny serwis
Rumunia piękny kraj, wspaniała kuchnia, ludzie mówiący po angielsku. Piękne miasta.
Prawda. Znowu tam jadę za kilka dni.
Kto nie zna rumunskiego lub węgierskiego ten nie wie, że na terenie Rumunii ponad 85% restauracji to restauracje węgierskie
Właśnie odkryłem ten kanał i po obejrzeniu całego materiału już wiem, że zostanę na dłużej. Z niecierpliwością czekam na kolejną część!
Rewelacyjny wykład. Czekam na ciąg dalszy
Fenomenalnie się słuchało. Czekam na kolejną część..
Kapitalna rozmowa, świetny wykład! Brawo👍👍👍
Świetny program, profesor Brzostek top
Wykład świetny. Ostatnio był w podkaście wojenne historię ten świetny temat o Rumunach. Oba nasze kraje są tak podobne a tak różne że nie mogę się doczekać u Was kolejnego wykładu na ten temat ❤
Ależ to ciekawe. Jak skomplikowana jest historia europejskich państw i ich narodów. Tak mało jesteśmy tego świadomi.
Bardzo dobra rozmowa, czekam na ciąg dalszy.
Ale historia! Dziękuję za interesującą rozmowę.
Fantastyczny wykład. Proszę o więcej.
Dziękuję za bardzo interesująca audycję.
Rumunia to bardzo ciekawy temat. Super rozmowa liczę na więcej
Bardzo ciekawa rozmowa. Dużo wiedzy której nie znajdzie się na Wikipedii.
Bardzo ciekawa dyskusja. Naprawdę super. Inteligentna dyskusja bez showmeńskiego syfu.
Kapitalny wykład!
Dziękuję bardzo za przybliżenie historii Rumunii, o której większość z nas wie tak mało.🙂
Fascynujące! Nasza edukacja pozostawia wiele białe plamy, które dopiero teraz świadomie staram się w wolnym czasie wypełniać. Potrzebujemy tysięcy takich profesorów którzy pokazywaliby dzieciakom świat w tak ciekawy sposób!
Architektura narodowa to zabawny wątek jeśli porównać Polskę i Rumunię. U nas próbowano ją tworzyć na bazie architektury góralskiej... górali z migracji wołoskiej.
Co do architektury Rumunii, jest dobrze. Modernizm i art devo w Bukareszcie to cudna sprawa.
Nie tylko Bukareszt. W całej Rumunii są perełki. Miasta są cudowne.
Góry bardziej. Owszem, jest mnóstwo ciekawej architektury i w Sibiu, i Timisoarze Jassach... nawet w Baia Mare. Ale jeśli chodzi o wspomniane przeze mnie style, Bukareszt się jednak wyróżnia. Stołeczność robi swoje.
Świetny rozmówca, pięknie nam wyłożył tak ciekawy i orientalny mimo że bliski geograficznie temat. 😎👍
Wspaniałe, prof. Brzostek mówi niesamowicie ciekawie.
Szkoda, że o Rumunii mówi się tak mało. Zawsze mnie fascynował ten kraj
Byłem raz w Rumunii i się zakochałem od razu. Co roku jeżdżę po kilka razy.
Fascynujący temat super ciekawa wiedza...coś tam człowiek o Bułgarii czytał ale Rumunia była zagadką👍
Fenomenalnie wyjaśnione. Wreszcie rozumiem skąd wzięły się niektóre efekty. Czy Profesor mógłby tak samo opowiedzieć o Bułgarii?
Może również Albania, Mołdawia, Grecja.
Wspaniały wykład!!! Dziękuje, bardzo dużo się dowiedziałem.
Rewelacyjna rozmowa, muszę sobie trochę więcej poczytsć o Rumuniii
Bardzo ciekawy wykład. Kiedyś uczyłem się rumuńskiego. To niezwykły kraj i kultura.
Super interesująca audycja. Dziękuję! Następna wyprawa wakacyjna to będzie Bukareszt. Wielki dług wdzięczności za postawę wobec Polski w 1939 roku.
Za co ta wdzięczność w 39? Nie zartuj
Bukareszt fajny ale są jeszcze ładniejsze miasta w Rumunii.
@@arektrip9727 Braszov
@@Europemyhome też ale mnie bardziej zachwycił Sybin, Jassy, Cluj, a także Timisoara, Sigoshoara i Suczawa
Bardzo ciekawa rozmowa. Niby Rumunia jest tak blisko, a nie wiemy o niej zbyt wiele.
w XIX wieku (już 1 połowa) pojawia się wiele u naszych sąsiadów. W świeżej pamięci mam: nowa świadomość językowo-narodowa Czechów. Końcówka to już inne narody, "prawie" gotowe na rok 1918
Bardzo ciekawe,
Dziękuję!
Swietny podkast. Znakomite wprowadzenie w tlo kulturowe Rumunii.
To było niezwykle interesujące!
Czekam na ciąg dalszy!
W tym roku byłem po x 2gi w Rumunii.Wcześniej w 2021r.Pierwsze rondo po minięciu granicę na Orade i 5 psów na nim...ale drogi przyroda i krajobrazy Super.
Super rozmowa, dziekuje!
Super, dużo ciekawych informacji nawet dla ludzi nieco już obeznanych z tematem.
Dobra rozmowa. Ważne jest żeby oprócz wiedzy mieć jeszcze "bajerę". Pan profesor ją ma i dlatego bardzo dobrze się go słuchało. Chętnie posłucham o Rumunii i sąsiadujących z nią krajach w okresie międzywojennym i po 2 wojnie.
Mamy w planach kontynuację rozmów o Rumunii
Bajera to jest pod budką z piwem. Tutaj jest to elokwencja.
Ja właśnie jestem spod budki z piwem i dla mnie pan profesor "ma bajerę"
Ważne że w ciekawy sposób potrafi przekazać innym swoją wiedzę. Nie każdy ma taką umiejętność.
bardzo ciekawy odcinek. ostatnio zaciekawil mnie temat rumunii i moldawii w kontekscie rozbicia jednosci tych ziem przez czerwonego brata ze wschodu
Niezwykle ciekawe i interesujace
Super odcinek. Proszę o ciąg dalszy!
owszem planuje kontynuację , ale prosimy o cierpliwość bo nasz "proces produkcyjny" niestety trwa dość długo
Mega ciekawa dyskusja na temat, którego sam bym raczej nie poruszył.
Podobnie jest np z tureckim jeśli chodzi o reformy językowe - są tak naprawdę trzy słowa na miasto trochę o różnym znaczeniu
Bylem w rumunii, piekny kraj, interesujacy naród. Świetna rozmowa.
Dokładnie, trzymaja się razem. Nie jak u nas :) może dlatego że nie ma tam tyłu wikingów że wschodu
Widać że nie zna pan języka węgierskiego ani rumuńskiego. Niewiele jest miejsc w Siedmiogrodzie gdzie znają język rumuński
Cudo. Czekam na cześć 2!!!
Właśnie obejrzałem odcinek o Jakowie Swierdłowie i muszę przyznać, że z wyglądu pan profesor bardzo do niego jest podobny😊
A co do wykładu to bardzo ciekawy i przybliżający nam historię Rumunii.
Bardzo ciekawy wykład, pozdrawiam serdecznie...
Wspaniałą rozmowa. Ciekawa. Dziękuję
12:39 I dlatego koncepcja Międzymorza, przynajmniej w takiej formie, w jakiej widzą ją ci Polacy którzy żyją mrzonkami o Pierwszej Rzeczypospolitej czy resentymentami z epoki PRL - czyli czegoś w rodzaju unii zarówno antyniemieckiej, jak i antyrosyjskiej nie ma racji bytu - każdy inny kraj tego obszaru ma sentymenty albo proniemieckie albo prorosyjskie.
Bardzo ciekawie się słuchało
Nic kompletnie o roli Cerkwii, która ma ogromny wpływ na historyczną i współczesną tożsamość Rumunów.
Super dobór tematu i rozmowcy!
Świetny material wspanialy prelegent
Świetna rozmowa 👍 Tęskniłem za takimi odcinkami. Wróciła HbK w najlelszym stylu 🤩 Pozdrawiam 😁
Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję!
Czekam na dalsze części:)
mieszkam w W.Brytanii z Rumunami,pochodzenia wegierskiego takze;oba jezyki na codzien w moim domu..
Rumuni zdają się mieć równie ciekawą, ale zupełnie inną historię niż Polacy. Bardzo ciekawa historia
Ten wykład wiele wyjaśnia.
Super,dzieki
Bardzo ciekawy wykład. Od przeszło 10 lat mam przyjaciół rumunów . Byli moimi sąsiadami tutaj w australi ale musieli wrócić do Rumuni . Adoptowali dzieci których australijskie prawo nie chciało zezwolić na adopcję tutaj mimo że posiadają australijskie obywatelstwo.
Teraz po prawie 10 latach wracają tutaj. Mam cały czas z nimi kotakt. Dobrzy wykształceni ludzie o nie wybujałej tożsamości. Poprostu lubimy się.
Genialna rozmowa! Włączyłam przez przypadek i muszę przyznać, że do dziś nie interesowała mnie Rumunia :)
Dziękuję
prosze
Inima! Kiedy próbowałem rozmawiać z Rumunami, większość z nich nie ma pojęcia ni o historii swojej Ojczyzny ani języka. Takie moje szczęście... To jak rozmawianie z Ruskimi o historii. Pewne wydarzenia niby tego samego dnia, tego samego roku (po przeliczeniu na nasz kalendarz), ale po dwóch-trzech pytaniach to się dzieje dramat. Tam biurwa potrawi 4k euroszekli zarabiać! Pokłóceni prawie jak my. Niby Lengyel-Magyar Ket jo Barat, ale ja uważam, iż do to jednak do Rumunów nam bliżej.
Ad Rem: fajny wywiad, ułożyło mi się kilka rzeczy. Tylko dlaczego przez 20 minut nie ma nic o CiK?
Super rozmowa !!!!👍
Bardzo ciekawe!
Dobrze wiedzieć, teraz lepiej rozumiem pochodzenie i aspiracje mojego dobrego znajomego.😮
Nareszcie dobry historyk
Czekam na kolejną część historii Rumunii
bardzo bardzo swietny materiał
Była mowa o próbach określenia pochodzenia Rumunów jako mitu założycielskiego Rumunii. A w jakim stopniu wykorzystywano postać Michała Walecznego, który już w 1600 roku 'zjednoczył' Wołoszczyznę, Siedmiogród i Mołdawię pod swoim panowaniem?
Poproszę o wykład o Seklerach i jak to emigranci z Bochni kopalnie soli rozwijali.
Z ciekawością wysłuchałem. Niby kraj bliski, a zupełnie nieznany. Będzie warto obserwować ciąg dalszy.
Wołosi czyli Włosi jedynie my tak mówimy na Italię.Słyszałam taką tezę ,że to Wołosi utworzyli Włochy.
Dziękujemy.
Szukanie korzeni narodów w horyzoncie czasowym tysiąca lat to błąd. Dlaczego? Pomimo różnych migracji część ludności nie przemueszcza się, zostaje w pewnym momencie na stałe. Trzeba cofać się o kilka tysięcy lat.
Szkoda, że pominięto etnogenezę Wołochów a to temat ogromnie ciekawy i sporny.
Bardzo ciekawe...❤
Dzięki za barwną opowieść.
Świetna audycja
Bardzo ciekawy wykład. Subskrybuję 👍😊
Fascynująca opowieść, bez kitu.
Bardzo, bardzo ciekawy wyklad o wspanialej Rmunii. Mam dziewczyne ( przyjaciolke ) Rumunke, Ana Maria wlasnie nomen omen z Wolowszczyzny ,.... rumunki to przewspaniale kobiety, dobre, pracowite, wesole i pogodne i bardzo wierzace, ....jestem w mojej pani przezakochany...jezyk rumunski przynajmniej dla mnie jest pieknym i bardzo ciekawym jezykiem, ladniejszy jest w brzmieniu jak jezyk wloski ale do nauki cierzszy niz chinski! naprawde! to jakis archaiczny jezyk sprzed 4000 lat ktory niezmieniony do dzisiaj pozostal, strasznie ciezki do nauki, jezyk powiazany z jez. wloskim, francuskim, portugalskim....ale mimo to ucze sie przy mojej pani i juz duzo rozumie i troche juz potrafie nawet mowic po rumunsku. Kiedys myslalem o Rumunii obiegowo, ze to jakis tam bylejaki cyganski biedny kraj w europie i to niemalze zakala Europy.....dzisiaj musze bardzo przeprosic Rumunow za moje tak nikczemne mysli - teraz wiem ze Rumunia i Moldawia to dwa wspaniale a moze i najwspanialsze i niedoceniane kraje w Europie ! Kultura osobista Rumunow jest nieslychania wysoka i Polacy powinni sie uczyc kultury od wlasnie Rumunow! Tak, tak!!! NAPRAWDE!! pisze to naprawde powaznie. Ludzie w rumunii sa niezywkle mili, pogodni, wyrozumiali, tolerancyjni, a jednoczesnie pracowici, cierzkiej pracy sie nie boja. no innowacja i mysl techniczna jest tu w tyle za Europa zachodnia ale pomalu zaczyna sie to zmieniac...Kultura i folklor w Rumunii to sa tak wspaniale, chyba najlepsze w europie. to Polska moze pozazdroscic Rumunii ze ma tak piekny folklor i kulture. Folkloru i koltury rumunskiej dzieci ucza sie tu juz w przedszkolu. w Polsce nie ma nic Polska nie ma wlasnej kultury, Polska to kraj bez twarzy.... Polska ma jedynie anglo-amerykanska Haloween - hip - popowa kulture. jedynie na podhalu jest ich wlasna podhalanska kultura powiazana zreszta z kultura Bukowiny, Slowacji i Rumunii, i dlatego jest opinia ze gorale to calkiem inni ludzie niz Polacy, i to sie zgadza, Goral wiecej jest powiazany z Rumunami niz z Polakami....ale .zapomnial pan profesor dodac ze w Transylwanii przecierz bylo bardzo wiele niemcow i austryjakow ktorzy w 19wieku tam emigrowali zamiesziwali i ich prawnukowie mieszkaja tam do dzisiaj. Historia powstawania Rumunii jest naprawde bardzo ciekawa historia i bardzo sie nia interesuje, dzieki za ten piekny wyklad. moze bedzie jeszcze wiecej takich wykladow i opowiesci o Rumunii. Zasubskrybowane!. Pozdrawiam milo z Austrii. ruclips.net/video/QJH_AfyHmbo/видео.html ruclips.net/video/66zoZjKiZQI/видео.html
Jako rumunofil domagam się kontynuowania wykładu! 😀
Postaramy się sprostać temu żądaniu tylko prosimy o cierpliwość :)
@@historiabezkitu1568 bardzo dziękuję 😎